مطالب مرتبط:
نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی؛ از فشارهای واشنگتن تا ایستادگی بیروت
نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی؛ از فشارهای واشنگتن تا ایستادگی بیروت
حزب الله: لبنان قربانی زیاده خواهی رژیم صهیونیستی نخواهد شد
لبنان قربانی زیاده خواهی رژیم صهیونیستی نخواهد شد
تاکید «میشل عون » بر دفاع از لبنان در مقابل تجاورات رژیم صهیونیستی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 07:052018-02-24بين الملل

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی


نزاع بین لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر محدوده مرزهای آبی و منابع نفتی، همچنان ادامه دارد.

در این میان تلاش های چندباره مقام های آمریکایی در فشار به لبنان برای صرفنظر کردن از حق خود در برابر صهیونیست ها نتیجه بخش نبوده است.

- شعارسال": نزاع نفتی و گازی بین لبنان و رژیم صهیونیستی پس از آن آغاز شد که کمتر از یک ماه پیش آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که بلوک نهم نفت و گاز لبنان نه به این کشور که به رژیم صهیونیستی تعلق دارد.

ادعای لیبرمن گرچه واکنش های تند مقام های لبنانی را در پی داشت و آنها بر حق این کشور در بهره برداری از منابع خود تاکید کردند اما با توجه به سابقه تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به تمامیت لبنان، این نگرانی ایجاد شد که صهیونیست ها طمع ورزی خود را عملی کنند.

نزاع بر سر محدوده مرزهای دریایی در حالی است که همزمان بحث بر سر ساخت دیوار حائل از سوی رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان نیز بر شدت اختلاف های دو طرف افزوده است.

لبنان می گوید بین دو طرف بر سر 13 نقطه مرزی اختلاف نظر وجود دارد و به دلیل تعیین نشدن محدوده مرزها، رژیم صهیونیستی نباید دست به ساخت و ساز در این منطقه بزند.

**پیشنهاد آمریکا: خط هوف در این میان آمریکا از حدود سه هفته پیش تلاش کرد که در نزاع مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی میانجی گری کند.

هرچند که بسیاری از جمله سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این نقش آمریکا تردید کردند و گفتند که آمریکا میانجی صادقی نیست و بیش از هرچیز به دنبال تامین منافع تل آویو است.

دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا ماموریت میانجی گری بین دو طرف را برعهده گرفت.

او سه بار به لبنان سفر کرد.

در این میان یک بار نیز رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به بیروت آمد.

طرح پیشنهادی آمریکا که به خط فردریک هوف موسوم است، منطقه مورد مناقشه بین لبنان و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه را بین دو طرف تقسیم می کند.

این طرح در زمان باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سال 2012 در میانجی گری فردریک هوف آمریکایی ترسیم شد اما هیچ گاه لبنان آن را نپذیرفت.

خط هوف 40 درصد از منطقه دریایی متعلق به لبنان که حدودا معادل 330 کیلومتر مربع می شود به اسراییل می دهد و به لبنان تنها اجازه می دهد 60 درصد از آن یعنی معادل 530 کیلومتر مربع را برای خود بداند.

اما لبنان تاکنون با پیشنهاد آمریکا مخالفت کرده است.

مقام های بیروت می گویند که مالکیت بر سر منابع نفت و گاز این کشور، به مثابه یک حق است و نمی توان از آن صرفنظر کرد.

**در سومین سفر پیاپی ساترفیلد به لبنان چه گذشت؟ معاون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گذشته پس از بازگشت از فلسطین اشغالی به بیروت آمد و با جبران باسیل وزیر خارجه، ژوزف عون فرمانده ارتش، سعد الحریری نخست وزیر و نبیه بری دیدار و درباره نزاع مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی به ویژه منطقه دریایی گفت و گو کرد.

آنطور که در خبرهای رسمی منتشر شد جبران باسیل به ساترفیلد گفت که لبنان از حقوق نفتی اش صرفنظر نخواهد کرد.

نبیه بری نیز در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا موضع خود در دیدار قبلی با او را یادآور شد که در آن با طرح آمریکا مخالفت کرده بود.

روزنامه البناء در این ارتباط نوشت: دست هیات آمریکایی در بازگشت از فلسطین اشغالی خالی بود.

ساترفیلد بر همان طرح و مواضع قبل پافشاری کرد و از طرق مختلف همان ها را تکرار کرد.

او باری دیگر عدم پذیرش مقامات لبنان و انسجام آنها در حفظ حقوق شان را مشاهده کرد.

مقامات لبنانی به معاون وزیر خارجه آمریکا گفتند که ما حتی از یک وجب از زمین مان و از یک قطره از دریا و نفت کشورمان کوتاه نخواهیم آمد.

روزنامه الجمهوریه هم با اشاره به اینکه پس از بازگشت ساترفیلد روشن است که مواضع مقامات دشمن اسراییلی از جمله لیبرمان در مورد مالکیت بلوک 9 نفت لبنان همچنان همان است، عنوان کرد که این امر باعث می شود نفت لبنان در این منطقه به طناب گره خورده اسراییلی آویزان باشد.

این روزنامه نوشت: ژنرال ژوزف عون به ساترفیلد تاکید کرده است که ارتش با تمام قوا حافظ حاکمیت کامل لبنان از نظر زمینی و آب های منطقه ای و اقتصادی است.

به گفته منابع الجمهوریه، موضع باسیل هم چنین بوده است و وزیر خارجه لبنان هرگونه کوتاه آمدن یا تجدید نظر در حقوق کشورش را رد کرد.

او به مقام آمریکایی تاکید داشته است که لبنان بر موضع خود در مالکیت و حقوقش در بلوک 9 نفتی ثابت است.

به نقل از منابع این روزنامه، در دیدار معاون وزیر خارجه با باسیل هیچ بحثی درباره مالکیت بلوک 9 لبنان مطرح نشده و فقط دو طرف درباره مناطق مورد مناقشه تبادل نظر کرده اند.

به نوشته الجمهوریه، منابع نخست وزیری ترجیح دادند از محتوای دیدار الحریری با ساترفیلد چیزی را بروز ندهند و جزییات را به عهده مقامات لبنان گذاشتند.

این روزنامه لبنانی به نقل از منابع خود افزود: در سفرهای پیاپی و رفتار آمریکایی مشخص است آنها با عجله به دنبال بستن این پرونده هستند، اما زمانی که در برابر مقامات لبنانی قرار می گیرند، با آرامش کامل از تمایل خود برای یافتن راه حلی جهت پایان اختلافات لبنان و اسراییل سخن می گویند و از آمادگی اسراییلی ها برای مذاکره صحبت می کنند.

**سخنان بری درباره معادله اسراییلی رسانه های لبنانی با ذکر اینکه مقام آمریکایی همچنان بر خط هوف پافشاری می کند، به حضور سرلشکر عباس ابراهیم فرمانده دستگاه امنیتی لبنان در دیدار ساترفیلد با ژوزف عون اشاره کردند.

روزنامه های الاخبار، الجمهوریه و البناء نوشتند که ابراهیم در این جلسه حضور داشت و پس از آن با نبیه بری دیدار کرده و او را در جریان محتوای گفت و گوها گذاشته است.

م به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین روزنامه ها، رییس مجلس لبنان تاکید کرده است: موضع لبنان، برای دفاع از حاکمیت، ثروت های نفتی، و مرزهای دریایی و زمینی، یکپارچه و واحد است وی معادله اسراییلی را اینگونه توصیف کرده است آنچه مال ماست برای ماست، و آنچه مال شماست برای ما وشماست.

بری این معادله را قطعا مردود دانسته و اشاره کرده که در اینجا صحبت از 40 درصد از مساحت ماست که طرح ساترفیلد آن را برای اسراییل می داند.

**پاسخ مستند به ادعاهای اسراییلی-آمریکایی روزنامه الاخبار هم از دیدار برنامه ریزی شده ساترفیلد با کارشناسان نفتی لبنان، پیش از ترک کردن این کشور در هفته گذشته خبر داد.

این روزنامه نوشت: او در این دیدار اظهار داشته که بلوک9 ملک لبنان نیست و این کشور، حق استخراج نفت از آن را ندارد.

اما کارشناسان با حاضر کردن نقشه های خود، به میانجی آمریکایی ثابت کردند حتی اگر با منطق اسراییلی ها ببینیم، منطقه ای که دشمن صهیونیستی ادعای مالکیت آن را دارد، فقط 150کیلومتر مربع از مساحتش در داخل بلوک9 است.

آنها تاکید کردند که بیشترین مساحت بلوک 9 خارج از منطقه مورد مناقشه است، امری که شرکت توتال فرانسه هم در بیانیه به آن اشاره داشته و اعلام کرده است ما اقدام به حفر دو چاه در این بلوک و در آبهای اقتصادی لبنان می کنیم.

به نوشته الاخبار، اینگونه برداشت می شود که اسراییل نیاز به حل بحران مرزهای دریایی دارد.

آنها می دانند که قدرت مانورشان محدود است، به خصوص که هر رخداد نظامی، هزینه بسیار بالایی دارد.

حداقل سکوهای نفتی شان در دریا هدفی راحت برای هرگونه مقابله نظامی است، چیزی که باعث می گردد، میلیاردها دلار را از دست بدهند.

این روزنامه در ادامه نوشت: اسراییل درباره تنش های دریایی از شرکت Energean یونانی که حقوق اکتشاف پنج بلوک نفتی در منطقه شمالی فلسطین اشغالی به علاوه نقش در توسعه میدان های کاریش و تانین را در اختیار دارد، هشدار دریافت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین روزنامه اظهارات یوفال شتاینیتس وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه یدیعوت آحارونوت درباره اینکه اختلاف در ترسیم مرز دریایی و منطقه اقتصادی ما با لبنان 7کیلومتر است از سوی مقامات لبنان به مثابه کوتاه آمدن دشمن اسراییلی است.

الاخبار این نکته را هم اضافه کرده است که شرکت یونانی در پایگاه اینترنتی خود نقشه هایی را گذاشته که به وضوح نشان می دهد، خطی که آنها بر مبنای آن فعالیت می کنند، خط جنوبی است که لبنانی ها آن را قبول دارند نه خط اسراییلی ها، و این خط در نزدیکی میدان کاریش قرار دارد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 4 اسفند 1396 ، کدخبر: 82840826 ، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی - صهیونیستی - لبنان - آمریکا - وزیر خارجه آمریکا - معاون وزیر خارجه آمریکا - رژیم - معاون وزیر خارجه - وزیر خارجه - پیشنهاد آمریکا - پیشنهاد - نزاع - رییس جمهوری آمریکا - آمریکایی - وزیر - منطقه - خارجه - دبیرکل حزب الله - دریای مدیترانه - سیدحسن نصرالله - کشور - دریایی - نفتی - لیبرمن - باراک اوباما - رییس جمهوری - بیروت - معاون - ساخت و ساز - درصد

آخرین اخبار سرویس:
گزارش تصویری | صیادی چینی ها در خلیج فارس

آمریکا نباید پلیس اقتصادی زمین باشد

ورود تانک های رباتیک به میدان های جنگ

حمله هکرهای المپیکی به آزمایشگاه جنگ افزارهای شیمیایی

زنگنه: اوپک از «ترامپ» فرمان نمی‎گیرد

مراسم سالگرد حمله به مسجد «فینسبری پارک» برگزار شد

نسخه جدید حقوق بشر

دادستان کل آمریکا: مقایسه سیاست مهاجرتی ترامپ با آلمان نازی "اشتباه" است

مسکو: قاطعانه از حفظ برجام حمایت می کنیم

فرار متجاوزان از یمنی ها

نفت یک سلاح و اوپک یک سازمان سیاسی نیست

سئول: تحریم‎های پیونگ‎یانگ به قوت خود باقی است

سعودی ها مدعی حمایت از حقوق بشر شدند!

بحرین خواستار اخراج «زید بن رعد» از کمیساریای عالی حقوق بشر شد

اسکورت خودرو رهبر کره شمالی در چین (عکس)

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت یک روزنامه نگار پیشکسوت را تسلیت گفت

حل اختلافات آمریکا و اروپا برای حفظ جهان باید انجام شود

نگاه ایران به پناهندگان ارزش مدارانه و دین مدارانه است/ انتقاد از رویکرد مستبدانه غربی ها در قبال مهاجرین

ائتلاف سعودی برای بار دوم مدعی تسلط بر فرودگاه «الحدیده» شد!

بازی آمریکا با سوریه همزمان با بازی های جام جهانی

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل

سفیر روسیه در بیروت: تنها سوریه درباره آینده حضور نیروهای ایران تصمیم گیری می کند

واکنش حماس به خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

اجلاس بروکسل با حضور رییس سازمان محیط زیست برگزار می شود

حمله موشکی به چند شهرک دراسراییل

افزایش بودجه نظامی محور گفتگوی وزرای دفاع آلمان و آمریکا

خشم فعالان ضد صهیونیستی از سفر یک هیأت مغربی به اراضی اشغالی

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل

آرزوی نتانیاهو برای سفر به تهران

عربستان به حمایت از حقوق بشر ادامه می دهد

کشف عجیب از پایگاه سابق داعش

املاک خارج از کشور "نخست وزیر دولت موقت پاکستان" نیز فاش شد

روز سخت برای ائتلاف سعودی در «الحدیده»؛ 130 اسیر وبیش از 60 کشته

گزارش نیویورک تایمز از «رشد گرایش به مسیحیت در ایران»

تاخیر در تشکیل دولت جدید به صلاح کشور نیست

نقش های برنجی در چین

شکستهای پی در پی و نابودی ماشینهای جنگی ائتلاف سعودی

اعلام آمادگی دولت افغانستان برای آتش بس یک ساله با طالبان

نگاه ایران به پناهندگان ارزش مدارانه و دین مدارانه است/ انتقاد از رویکرد مستبدانه غربی ها

کشته شدن 30 نظامی افغان در اولین حمله طالبان از زمان آتش بس

شلیک موشک بالستیک «قاهر ام2» به سواحل غربی یمن

حمله به پ ک ک را ادامه می دهیم

حفظ برجام در گروی مقابله جدی اتحادیه اروپا با سیاست های خصمانه آمریکا است

نقش های برنجی چین

عفو بین الملل آزادی فوری شیخ علی سلمان را خواستار شد

تصاویر : روزی که معمر قذافی با کودتا به قدرت رسید

جنگنده های رژیم صهیونیستی به مواضع نیروهای مقاومت حمله کردند

راه حل جراحان ایرانی برای مقابله با تحریم های آمریکا

نامه اشتباه به سران نظام برای مذاکره با آمریکا

مقاومت اقتصادی گزینه بعد از برجام

مصرف ماریجوانا در کانادا آزاد شد

انهدام و رهگیری راکت های حماس از سوی ارتش اسراییل

اسراییل: 7 موشک فلسطینی را در آسمان نابود کردیم

توافق آمریکا و کره شمالی از برجام ضعیف تر است

آخرین تحولات یمن؛ هلاکت فرمانده مزدوران ائتلاف سعودی/ شکست سنگین ائتلاف سعودی در الحدیده

اعتراض مردم آمریکا به رفتار غیرانسانی دولت ترامپ با کودکان مهاجر+تصاویر

بحران جداسازی کودکان مهاجر؛ نیویورک از ترامپ شکایت می کند

اولین حمله طالبان پس از عید؛ 30 سرباز افغان کشته شدند

ائتلاف سعودی پهپاد ایرانی منهدم شده را به نمایش گذاشت!+تصاویر

گوترش: بهتر بود آمریکا در شورای حقوق بشر باقی می ماند

کودک آزاری به شیوه ترامپ! + تصاویر

پیکر پدرم، مومیایی و برای زمان موقت در سوریه دفن شد

گذرگاه رفح در جنوب نوار غزه تا اطلاع ثانوی باز می ماند

رهبر کره شمالی اتحاد و دوستی با چین را ستود

آمریکا رسماً از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد

«خاطرات سفیر» همچنان می فروشد/ استقبال از یادداشت های یک زن مسلمان در فرانسه

پاسخ مقاومت به حملات رژیم صهیونیستی

رایزنی جابری انصاری و رهبران معارضه سوریه در ژنو

مشاور سابق امنیت ملی آمریکا:
 
 برجام احتمالاً شکست می خورد/ ترامپ به بیانیه 400 کلمه ای با کره شمالی می گوید موفقیت دیپلماسی!

سفیر روسیه در بیروت: تنها دمشق درباره آینده حضور ایران تصمیم گیری می کند / توصیه های اسراییل را اجرا نمی کنیم

رهبر جدید طالبان پاکستان انتخاب شد

نمایشگاه کتاب سئول افتتاح شد

نقض قطعنامه سازمان ملل توسط ترامپ/ عضو شورای روابط خارجی آمریکا: اقدامات ترامپ خطر انزوای آمریکا را افزایش داده/گوترش خروج واشنگتن از برجام را محکوم کند

/روایت کوتاه بین المللی/ تبادل آتش بامدادی مقاومت غزه با صهیونیست ها در واکنش به حملات هوایی

/تحولات میدانی جنوب سوریه/ آزادسازی پدافند هوایی «مسیکه» در شمال شرق درعا/ پیشروی ارتش در ریف سویداء از 3 محور

جنگ تریاک انگلستان و چین و نگاهی کوتاه به تاریخچه تریاک (در این روز 29 اوت)

زنگنه: در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود

شرکت چینی هواوی متهم به جاسوسی شد

احسان شریعتی: وصیت دکتر شریعتی دفن در حسینیه ارشاد است

واکنش سازمان ملل و روسیه به خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

هشدار زنگنه به امریکایی ها

آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شد

افتتاح نمایشگاه کتاب سئول/استقبال کره ای ها در اولین روز از غرفه ایران

گفتگو با موافقان و مخالفان FATF در شبکه مستند

ترامپ وعده خود به کیم را زیر پا گذاشت!

پهپاد رژیم صهیونیستی توسط ارتش سوریه ساقط شد

برجام احتمالاً شکست می خورد

شکست داعشی ها در ریف سویداء

نوری المالکی به دنبال ائتلاف بین سنی ها و شیعیان و کرد های عراق

صالحی پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای انتظارات ایران درباره برجام را کافی ندانست

بررسی علت انفجار در ایستگاه مترو شمال لندن

اختلافات میان آمریکا و اروپا که در زمان ترامپ اوج گرفته برای حفظ جهان باید حل شوند

گذرگاه رفح تا اطلاع ثانوی به روی مردم غزه باز است

گفتگوی رهبر کره شمالی با رییس جمهور چین درباره خلع سلاح اتمی

سرنگونی پهپاد شناسایی ارمنستان توسط ارتش جمهوری آذربایجان/تصاویر

اشرف غنی: اگر "طالبان" بخواهند، آتش بس را برای یکسال تمدید می کنیم

نگهداری کودکان در قفس پس از اعمال سیاست مهاجرتی ترامپ + فیلم

پاسخ زنگنه به ترامپ؛ اوپک سازمانی آمریکایی نیست

بعید است اوپک به توافقی در خصوص تولید نفت دست پیدا کند

سفیر روسیه در بیروت: تنها دمشق درباره آینده حضور ایران تصمیم گیری می کند / توصیه های اسراییل را اجرا نمی کنیم

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی