مطالب مرتبط:
نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی؛ از فشارهای واشنگتن تا ایستادگی بیروت
نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی؛ از فشارهای واشنگتن تا ایستادگی بیروت
حزب الله: لبنان قربانی زیاده خواهی رژیم صهیونیستی نخواهد شد
لبنان قربانی زیاده خواهی رژیم صهیونیستی نخواهد شد
تاکید «میشل عون » بر دفاع از لبنان در مقابل تجاورات رژیم صهیونیستی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 07:052018-02-24بين الملل

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی


نزاع بین لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر محدوده مرزهای آبی و منابع نفتی، همچنان ادامه دارد.

در این میان تلاش های چندباره مقام های آمریکایی در فشار به لبنان برای صرفنظر کردن از حق خود در برابر صهیونیست ها نتیجه بخش نبوده است.

- شعارسال": نزاع نفتی و گازی بین لبنان و رژیم صهیونیستی پس از آن آغاز شد که کمتر از یک ماه پیش آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که بلوک نهم نفت و گاز لبنان نه به این کشور که به رژیم صهیونیستی تعلق دارد.

ادعای لیبرمن گرچه واکنش های تند مقام های لبنانی را در پی داشت و آنها بر حق این کشور در بهره برداری از منابع خود تاکید کردند اما با توجه به سابقه تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به تمامیت لبنان، این نگرانی ایجاد شد که صهیونیست ها طمع ورزی خود را عملی کنند.

نزاع بر سر محدوده مرزهای دریایی در حالی است که همزمان بحث بر سر ساخت دیوار حائل از سوی رژیم صهیونیستی در مرز با لبنان نیز بر شدت اختلاف های دو طرف افزوده است.

لبنان می گوید بین دو طرف بر سر 13 نقطه مرزی اختلاف نظر وجود دارد و به دلیل تعیین نشدن محدوده مرزها، رژیم صهیونیستی نباید دست به ساخت و ساز در این منطقه بزند.

**پیشنهاد آمریکا: خط هوف در این میان آمریکا از حدود سه هفته پیش تلاش کرد که در نزاع مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی میانجی گری کند.

هرچند که بسیاری از جمله سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این نقش آمریکا تردید کردند و گفتند که آمریکا میانجی صادقی نیست و بیش از هرچیز به دنبال تامین منافع تل آویو است.

دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا ماموریت میانجی گری بین دو طرف را برعهده گرفت.

او سه بار به لبنان سفر کرد.

در این میان یک بار نیز رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به بیروت آمد.

طرح پیشنهادی آمریکا که به خط فردریک هوف موسوم است، منطقه مورد مناقشه بین لبنان و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه را بین دو طرف تقسیم می کند.

این طرح در زمان باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سال 2012 در میانجی گری فردریک هوف آمریکایی ترسیم شد اما هیچ گاه لبنان آن را نپذیرفت.

خط هوف 40 درصد از منطقه دریایی متعلق به لبنان که حدودا معادل 330 کیلومتر مربع می شود به اسراییل می دهد و به لبنان تنها اجازه می دهد 60 درصد از آن یعنی معادل 530 کیلومتر مربع را برای خود بداند.

اما لبنان تاکنون با پیشنهاد آمریکا مخالفت کرده است.

مقام های بیروت می گویند که مالکیت بر سر منابع نفت و گاز این کشور، به مثابه یک حق است و نمی توان از آن صرفنظر کرد.

**در سومین سفر پیاپی ساترفیلد به لبنان چه گذشت؟ معاون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گذشته پس از بازگشت از فلسطین اشغالی به بیروت آمد و با جبران باسیل وزیر خارجه، ژوزف عون فرمانده ارتش، سعد الحریری نخست وزیر و نبیه بری دیدار و درباره نزاع مرزی بین لبنان و رژیم صهیونیستی به ویژه منطقه دریایی گفت و گو کرد.

آنطور که در خبرهای رسمی منتشر شد جبران باسیل به ساترفیلد گفت که لبنان از حقوق نفتی اش صرفنظر نخواهد کرد.

نبیه بری نیز در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا موضع خود در دیدار قبلی با او را یادآور شد که در آن با طرح آمریکا مخالفت کرده بود.

روزنامه البناء در این ارتباط نوشت: دست هیات آمریکایی در بازگشت از فلسطین اشغالی خالی بود.

ساترفیلد بر همان طرح و مواضع قبل پافشاری کرد و از طرق مختلف همان ها را تکرار کرد.

او باری دیگر عدم پذیرش مقامات لبنان و انسجام آنها در حفظ حقوق شان را مشاهده کرد.

مقامات لبنانی به معاون وزیر خارجه آمریکا گفتند که ما حتی از یک وجب از زمین مان و از یک قطره از دریا و نفت کشورمان کوتاه نخواهیم آمد.

روزنامه الجمهوریه هم با اشاره به اینکه پس از بازگشت ساترفیلد روشن است که مواضع مقامات دشمن اسراییلی از جمله لیبرمان در مورد مالکیت بلوک 9 نفت لبنان همچنان همان است، عنوان کرد که این امر باعث می شود نفت لبنان در این منطقه به طناب گره خورده اسراییلی آویزان باشد.

این روزنامه نوشت: ژنرال ژوزف عون به ساترفیلد تاکید کرده است که ارتش با تمام قوا حافظ حاکمیت کامل لبنان از نظر زمینی و آب های منطقه ای و اقتصادی است.

به گفته منابع الجمهوریه، موضع باسیل هم چنین بوده است و وزیر خارجه لبنان هرگونه کوتاه آمدن یا تجدید نظر در حقوق کشورش را رد کرد.

او به مقام آمریکایی تاکید داشته است که لبنان بر موضع خود در مالکیت و حقوقش در بلوک 9 نفتی ثابت است.

به نقل از منابع این روزنامه، در دیدار معاون وزیر خارجه با باسیل هیچ بحثی درباره مالکیت بلوک 9 لبنان مطرح نشده و فقط دو طرف درباره مناطق مورد مناقشه تبادل نظر کرده اند.

به نوشته الجمهوریه، منابع نخست وزیری ترجیح دادند از محتوای دیدار الحریری با ساترفیلد چیزی را بروز ندهند و جزییات را به عهده مقامات لبنان گذاشتند.

این روزنامه لبنانی به نقل از منابع خود افزود: در سفرهای پیاپی و رفتار آمریکایی مشخص است آنها با عجله به دنبال بستن این پرونده هستند، اما زمانی که در برابر مقامات لبنانی قرار می گیرند، با آرامش کامل از تمایل خود برای یافتن راه حلی جهت پایان اختلافات لبنان و اسراییل سخن می گویند و از آمادگی اسراییلی ها برای مذاکره صحبت می کنند.

**سخنان بری درباره معادله اسراییلی رسانه های لبنانی با ذکر اینکه مقام آمریکایی همچنان بر خط هوف پافشاری می کند، به حضور سرلشکر عباس ابراهیم فرمانده دستگاه امنیتی لبنان در دیدار ساترفیلد با ژوزف عون اشاره کردند.

روزنامه های الاخبار، الجمهوریه و البناء نوشتند که ابراهیم در این جلسه حضور داشت و پس از آن با نبیه بری دیدار کرده و او را در جریان محتوای گفت و گوها گذاشته است.

م به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین روزنامه ها، رییس مجلس لبنان تاکید کرده است: موضع لبنان، برای دفاع از حاکمیت، ثروت های نفتی، و مرزهای دریایی و زمینی، یکپارچه و واحد است وی معادله اسراییلی را اینگونه توصیف کرده است آنچه مال ماست برای ماست، و آنچه مال شماست برای ما وشماست.

بری این معادله را قطعا مردود دانسته و اشاره کرده که در اینجا صحبت از 40 درصد از مساحت ماست که طرح ساترفیلد آن را برای اسراییل می داند.

**پاسخ مستند به ادعاهای اسراییلی-آمریکایی روزنامه الاخبار هم از دیدار برنامه ریزی شده ساترفیلد با کارشناسان نفتی لبنان، پیش از ترک کردن این کشور در هفته گذشته خبر داد.

این روزنامه نوشت: او در این دیدار اظهار داشته که بلوک9 ملک لبنان نیست و این کشور، حق استخراج نفت از آن را ندارد.

اما کارشناسان با حاضر کردن نقشه های خود، به میانجی آمریکایی ثابت کردند حتی اگر با منطق اسراییلی ها ببینیم، منطقه ای که دشمن صهیونیستی ادعای مالکیت آن را دارد، فقط 150کیلومتر مربع از مساحتش در داخل بلوک9 است.

آنها تاکید کردند که بیشترین مساحت بلوک 9 خارج از منطقه مورد مناقشه است، امری که شرکت توتال فرانسه هم در بیانیه به آن اشاره داشته و اعلام کرده است ما اقدام به حفر دو چاه در این بلوک و در آبهای اقتصادی لبنان می کنیم.

به نوشته الاخبار، اینگونه برداشت می شود که اسراییل نیاز به حل بحران مرزهای دریایی دارد.

آنها می دانند که قدرت مانورشان محدود است، به خصوص که هر رخداد نظامی، هزینه بسیار بالایی دارد.

حداقل سکوهای نفتی شان در دریا هدفی راحت برای هرگونه مقابله نظامی است، چیزی که باعث می گردد، میلیاردها دلار را از دست بدهند.

این روزنامه در ادامه نوشت: اسراییل درباره تنش های دریایی از شرکت Energean یونانی که حقوق اکتشاف پنج بلوک نفتی در منطقه شمالی فلسطین اشغالی به علاوه نقش در توسعه میدان های کاریش و تانین را در اختیار دارد، هشدار دریافت کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین روزنامه اظهارات یوفال شتاینیتس وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه یدیعوت آحارونوت درباره اینکه اختلاف در ترسیم مرز دریایی و منطقه اقتصادی ما با لبنان 7کیلومتر است از سوی مقامات لبنان به مثابه کوتاه آمدن دشمن اسراییلی است.

الاخبار این نکته را هم اضافه کرده است که شرکت یونانی در پایگاه اینترنتی خود نقشه هایی را گذاشته که به وضوح نشان می دهد، خطی که آنها بر مبنای آن فعالیت می کنند، خط جنوبی است که لبنانی ها آن را قبول دارند نه خط اسراییلی ها، و این خط در نزدیکی میدان کاریش قرار دارد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا ، تاریخ انتشار: 4 اسفند 1396 ، کدخبر: 82840826 ، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی - صهیونیستی - لبنان - آمریکا - وزیر خارجه آمریکا - معاون وزیر خارجه آمریکا - رژیم - معاون وزیر خارجه - وزیر خارجه - پیشنهاد آمریکا - پیشنهاد - نزاع - رییس جمهوری آمریکا - آمریکایی - وزیر - منطقه - خارجه - دبیرکل حزب الله - دریای مدیترانه - سیدحسن نصرالله - کشور - دریایی - نفتی - لیبرمن - باراک اوباما - رییس جمهوری - بیروت - معاون - ساخت و ساز - درصد

آخرین اخبار سرویس:
تیراندازی و گروگان گیری در جنوب فرانسه به دست داعش

عفو بین الملل فروش سلاح های غربی به عربستان را محکوم کرد

مانور نظامی نیروی دریایی چین در دریای چین جنوبی

گروگانگیری داعش در فرانسه

باید منطق قدرت را بیش از قدرت منطق به رخ کاخ سفید کشید

مانور نظامی نیروی دریایی چین در دریای چین جنوبی

بولتون؛ فردی حراف و تندرو

گرجستان نقش محوری در بازسازی جاده ابریشم دارد

حمله تروریستی در یکی از مراکز تجاری جنوب فرانسه رخ داد

انتشار گزارشی که تعبیه اسکنر اثرانگشت در نمایشگر گلکسی نوت 9 را مجدداً تایید می کند

دولت آمریکا از تعطیلی نجات پیدا کرد

تیراندازی و گروگان گیری در جنوب فرانسه

طرح پیشنهادی جدید آمریکایی ها به اروپا برای اعمال تحریم های موشکی علیه ایران

هراس ترامپ و خانه تکانی در تیم حقوقی پرونده روسیه/ اصلی ترین وکیل مدافع رییس جمهور آمریکا استعفا داد

تیراندازی و گروگان گیری در جنوب فرانسه

مقاله وال استریت ژورنال در باره تغییر و تحولات اخیر کاخ سفید

تیراندازی و گروگان گیری در جنوب فرانسه

تیراندازی و گروگان گیری در یک سوپرمارکت در فرانسه

جشن نوروز در پاکستان

لحظه شلیک موشک ارتش یمن به تاسیسات نفتی عربستان + فیلم

حسگری که مراقب غذای شماست!

ترامپ بورس های جهان را زمین زد

ماجرای 400 میلیون دلاری که حرص "ترامپ" را در آورد

اعتراضات کارگری گسترده در فرانسه

تیراندازی و گروگانگیری در یک سوپرمارکت در فرانسه

تیراندازی و گروگانگیری در سوپرمارکت جنوب فرانسه

مرگ هکر معروف نیویورک تایمز

وزیر امور خارجه چین به روسیه می رود

سلفی آینه ای پانته آ بهرام با سفره هفت سین (عکس)

دیپلمات های اخراج شده انگلیس روسیه را ترک کردند

روی کار آمدن بولتون، زنگ خطر را در آسیا به صدا درآورد

پوتین رسما به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری روسیه معرفی شد

تاکید سفیر چین بر آمادگی برای جنگ تجاری با آمریکا

سفره هفت سین مدافعان حرم

امام جمعه تهران: دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

حمله شبانه 5 مرد نقابدار به پایانه مسافربری غرب تهران و تخریب تابلویی در مجاورت پایانه + تصاویر

دعوت پوتین از نخست وزیر یونان برای سفر به مسکو

آمریکا و اتحادیه اروپا کمک های مالی برای گرجستان اختصاص دادند

مردم پاکستان سالروز تصویب قطعنامه تاسیس کشورشان را جشن گرفتند

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری روسیه منتشر شد

دولت آمریکا از تعطیلی نجات پیدا کرد

فرانسه: ما به برجام پایبندیم، ایران هم باید پایبند بماند

سقوط جنگنده «اف-16» ارتش ترکیه

سی ان ان گزارش کرد عقب نشینی بولتون از مواضع تند گذشته در قبال ایران و کره شمالی

حمله هکرها به رایانه ها در آتلانتا آمریکا

تشدید نظارت بر اینترنت در ترکیه

روسیه: 1900 تروریست غوطه شرقی را ترک کردند

سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تأکید کردند

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری روسیه اعلام شد

گزارش کارشناسان از وضعیت بغرنج تنوع زیستی در زمین

نزدیک شدن پرخطر الریاض با واشنگتن

ولی عهد سعودی می گوید داماد ترامپ را در مُشت خود دارد

کرملین: ادعاهای انگلیس علیه روسیه «احمقانه» است

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری روسیه منتشر شد

عقب نشینی مشاور افراطی ترامپ از مواضعش علیه ایران

دیدگاه های تازه ترین چهره تندروی ضدایرانی که به دولت ترامپ می پیوندد، چیست؟

دادگاه عالی اسپانیا اتهاماتی علیه سیزده سیاستمدار کاتالونیا وارد کرد

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری روسیه منتشر شد

تحلیلگر سیاسی عرب: سوغات بن سلمان از آمریکا توطئه های جدید برای منطقه است

محبوبیت ماکرون به پایین ترین حد رسید

احتمال خارج شدن سفرای کشور های اروپایی از روسیه

نهمین جلسه محاکمه دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین به تاخیر افتاد

علمای لبنان بر تمسک به گزینه مقاومت در برابر اقدامات آمریکا و اسراییل تاکید کردند

پیشنهاد جدیدی آمریکا به اروپایی ها درباره تحریم های موشکی ایران

درخواست عجیب شاهزاده سعودی برای سفر به ایران

بازداشت 29 شهروند بحرینی از سوی نیرو های آل خلیفه

دولت آمریکا از تعطیلی نجات پیدا کرد

دولت آمریکا از تعطیلی نجات پیدا کرد

راه های مسمومیت در سفر را بشناسید

آزادی 9 ملوان ایرانی در پاکستان

قهر دسته جمعی سفرای اروپایی از روسیه

ابراز تاسف وزارت امور خارجه روسیه از بیانیه شورای اروپا

سوریه آمادگی مقابله با حمله نظامی آمریکا را دارد

توطئه های جدید، سوغات بن سلمان از سفر آمریکا است

سوریه آمادگی مقابله با حمله نظامی آمریکا را دارد

قطب سنگ آهن دنیا کجاست؟

تیم جنگ طلبان علیه ایران در کاخ سفید

کاهش سطح دستمزدها در کشورهای اروپایی/کارگران یونانی همچنان تحت فشار هستند

اعتصاب های کارگری فرانسه از سر گرفته شد/تکرار ماه می سال 1968

`شرمن` درباره اقدامات ترامپ هشدار داد

روسیه: بیش از هفت هزار و صد نفر دیگر از غوطه شرقی خارج شدند

سفیر سوریه: آمادگی پدافند هوایی سوریه برای مقابله با حمله احتمالی آمریکا

موشن گرافیک "گزینه ملی" + فیلم

چند پناهجوی افغانستانی سال 2017 از پاکستان داوطلبانه بازگشته اند؟

بازیگر مشهور به 10 ماه زندان محکوم شد

آمریکا موشک های ضد تانک به عربستان می فروشد

66 تن طالبان در فاریاب کشته، زخمی و اسیر شدند

فیلم خداحافظی تیلرسون از وزارتخارجه آمریکا

سفرهای تابستانی ظریف در سال 96

سفیر سوریه در روسیه: آماده دفع هرگونه تجاوز ازجمله حمله آمریکا هستیم

حال محمود عباس وخیم اعلام شده است

فرانسه: ما به برجام پایبندیم، ایران هم باید پایبند بماند

بدون نیمار، با برزیل؛ چگونه؟!

عبدالملک حوثی: آماده نبرد در کنار حزب الله علیه اسراییل هستیم/ آمریکا به عربستان به عنوان گاو شیرده می نگرد

روسیه: بیش از هفت هزار و صد نفر از غوطه شرقی خارج شدند

خروج دیپلمات های بریتانیا از روسیه

حال و هوای نوروز در لبنان

گاردین: بولتون برای کسی که می خواهد اذهان را از ارتباط با روسیه منحرف کند بهترین گزینه است

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

ایران از روسیه S400 خریداری کرده

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی

نزاع نفتی لبنان و رژیم صهیونیستی