مطالب مرتبط:
ضرورت برخورد شدید با مخلان امنیت کشور/ کشور نیازمند تلاش بیشتر برای تحقق عدالت اجتماعی است
استقرار ارزش های دینی و عدالت اجتماعی؛ مهم ترین انتظار شهدا
امام جمعه تربت حیدریه: اشرافی گری مانع تحقق عدالت اجتماعی است
امام جمعه تربت حیدریه: اشرافی گری مانع تحقق عدالت اجتماعی است
امام جمعه تربت حیدریه: اشرافی گری مانع تحقق عدالت اجتماعی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 07:052018-02-24سياسي

تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست


من معتقدم تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست.

خوشبختانه در این جلسه جمعی از مسؤولان استان هم حضور دارند که خواهش میکنم روی این مسائل فکر کنند.

- "، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 22 مهر 1382 با جمعی از دانشجویان زنجان دیدار کردند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است.

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم برای من امروز و این ساعت، بسیار شیرین و دلنشین است؛ چون اوّلاً در جمع شما عزیزان دانشجو و اساتید محترم و دانشگاهیان عزیز هستم؛ ثانیاً به خاطر این که آنچه در این جا گفته شد، حقیقتاً باعث شکرگزاری صمیمانه من از خدای متعال گردید.

همه چیزهایی که ما آرزو داشتیم در محیط و جامعه دانشگاهی به صورت تفکّر عمومی درآید، امروز میبینیم در ذهن و زبان و فضای فکری دانشگاه ما حضور پُررنگی دارد و همین ما را به نقطه عمل و تحقّق این آرزوها نزدیک خواهد کرد.

لذا این جلسه برای من بسیار شیرین و دلنشین است و از یکایک شما فرزندان عزیزم و نیز استادان و مسؤولان عزیز، صمیمانه تشکّر میکنم.

ورای همه زیباییهایی که انسان مشاهده میکند، زیبایی لطف خدا و توفیق الهی است که هرچه شکر کنیم، کم است.

امروز همچنین این توفیق برای من پیدا شد که وزیر محترم علوم هم در این جلسه شرکت کنند و من ساعتی قبل از آمدن به این جلسه، ایشان را برای اوّلین بار ملاقات کردم.

از مطالبی که ایشان گفتند، من به آینده دانشگاه امیدوارتر از گذشته شدم.

البته به فضل الهی، سرچشمه امید در دل من هرگز خشک نشده و جوشیده است و مرا به امیدهای بیشتر تشویق کرده است.

به شما جوانان در شروع عرایضم این را بگویم که حضور شما در صحنه های گوناگون کشور یکی از بزرگترین نعمتهای خدا بر این ملت است.

من هر وقت در جمع شما جوانان و جمعهای شبیه به این جمع شرکت میکنم، این بیت حافظ را به یاد میآورم که: نفس باد صبا مُشکفشان خواهد شد عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد این وعده درباره ملت ایران به میزان زیادی تحقّق پیدا کرده است و شما جوانان که خودتان یکی از عوامل جوان شدنِ عالم پیر محسوب میشوید، تلاش خواهید کرد تا ان شاءاللَّه هرچه بیشتر چهره، نشاط، امید و تحرّک جوانی را در این ملت به وجود آورید.

جوان شدن در یک مرحله، مربوط به جوان شدن نسل در جامعه است و یک کشورِ جوان در بخشی از جوانی خود مرهون کثرت جوانانی است که در آن کشور هستند، که ما از این جهت کشور جوانی هستیم.

در بخش دیگر، مربوط به نو شدن آرزوها و جان گرفتن همّتها و دمیدن روح امید در رگ و ریشه ملت است تا حرکتی نو را شروع کند؛ این هم در کشور ما به برکت انقلاب پیش آمد.

امروز همه عوامل شبکه اختاپوسی استکبار جهانی سعی میکنند چهره جوانی و نشاط و روحیه جوانی را از ملت ما بگیرند؛ اما نمیتوانند.

برای من محسوس و ملموس است که روح، اراده، نشاط و خون جوانی در کشور ما در جریان است و این، نه در زیر سایه سنگین و ننگین حکومت پادشاهی ممکن بود و نه در زیر سایه ذلّت بار وابستگی به دشمنان.

آنچه پیش آمده، به برکت آزادگی ملت ایران بوده است.

ملت و کشور ما پس از گذراندن دوران طولانی سلطه های استبدادی و خاندانهای پادشاهی - که یکی پس از دیگری آمدند و رفتند - در حالی وارد مرحله دنیای نو شد که از طرفی عصر دیکتاتوری در آن تمام نشده بود، و از طرف دیگر دوران وابستگی در آن آغاز شده بود.

اگر به مقطع اخیر تاریخی کشورتان - قبل از انقلاب - نگاهی بکنید، میبینید ما در حول و حوش این پیچ تاریخی که انقلاب آن را برای ما به وجود آورد، در چه وضعی بودیم؛ در این صورت میتوانیم موقعیت کنونی خود را درست تشخیص دهیم.

در آن مقطع، عصر استبداد و دیکتاتوری در این کشور به عصر وابستگی تبدیل شد.

البته وابستگی کشور دفعتاً پیش نیامد، بلکه از اواخر دوران قاجار بتدریج وابستگی به اقتصاد و سیاستهای جهانی و دولتهای بیگانه با دادن امتیازات پیدرپی به خارجیها - که به زیان ملت ایران بود - شروع شد.

بعد وقتی دوران استبداد به خاطر نهضت مشروطیت و قضایای دیگر ضعیف گردید، ناگهان عَلَم شوم و ننگین وابستگی در حکومت پهلوی بلند شد؛ یعنی حاکمیت سیاستهای وابسته و قراردادهای تحت فرمان و حاکمان و شخصیتهای سیاسیِ دست نشانده و گوش به فرمان خارجی؛ البته دیکتاتوری هم در آن بود و روزبه روز خطرناکتر و مدرنتر و سخت تر هم میشد.

انقلاب در چنین شرایطی به پیروزی رسید؛ یعنی ملت ایران در آنِ واحد حرکت عظیمی را شروع کرد که هم علیه دیکتاتوری و استبداد و حکومتهای خودکامه ای بود که قرنهای متمادی بر این کشور حاکم بودند، و هم این حرکت بر ضدّ وابستگی، دست نشاندگی، گوش به فرمان بودن و تابع قدرتهای بیرونِ این مرزها قرار داشتن بود.

انقلاب در مقابل این دو عارضه که برای کشور ما بسیار عمیق و دیرین و خطرناک بود، پنجه درپنجه انداخت.

لذا کار انقلاب دشوار بود.

اگر انقلاب متّکی به اعتقاد دینی و ایمان اسلامی نبود، نمیتوانست پیروز شود.

ایمانِ یکایک مردم بود که توانست این حرکت را به وجود آورد و استمرار بخشد.

قبل از انقلاب اسلامی همه نهضتهای صدوپنجاه سال اخیر همین هدف را دنبال کردند، ولی با ناکامی روبه رو شدند.

انقلاب توانست در همان راه با قدرت پیش برود و بر عوامل ناکامیاش غلبه کند.

چرا؟ چون انقلاب اسلامی حرف نویی را به میان آورد؛ حرف نویی که میتوانست در دنیای افکار عمومی، بخصوص در دنیای اسلام، برای خود جا باز کند.

قسمت اعظم این حرفِ نو توحید بود؛ با معنای عمیق و دقیق و همه جانبه آن.

توحید یعنی حاکمیت ارزشهای الهی بر جامعه و نفی حکومتهای طاغوتی، استبدادی، فاسد و طغیانگر بر ارزشهای انسانی و اصیل.

بنابراین توحید ستون فقرات و رکن اساسی شعار اسلامی و پیام انقلاب اسلامی بود.

رکن دیگر انقلاب اسلامی، توجّه به کرامت انسان است.

جامعه ای که در یک مجموعه جغرافیایی و سیاسی زندگی میکند، کرامتش اقتضا میکند که آزاد و مستقل باشد و استعداد او شکوفا شود؛ بر سرنوشت خود مسلّط باشد؛ مورد تحقیر و اهانت قرار نگیرد و شخصیت ذاتی او بروز کند.

این چیزی بود که در طول دوران حکومتهای استبدادی و سپس حکومت وابسته پهلوی نادیده گرفته شده بود.

حکومتهای استبدادی گاهی خدمات بزرگی هم از قبیل فتوحات و عمران و آبادی به ملت کرده اند؛ اما بزرگترین ارزش انسانی هر انسان را که عبارت است از آزادی، اختیار، استقلال و در اختیار داشتن سرنوشت خویش، از ملت ایران گرفته بودند.

این طبیعتِ همه حکومتهای دیکتاتوری است.

متأسّفانه باید به شما بگویم که در بسیاری از کشورهایی که پرچم دیکتاتوری ندارند، بلکه پرچم آزادی و لیبرالیزم و تکیه به رأی مردم دارند، باطن کار همان دیکتاتوری و تسلّط بر اراده های مردم است.

در حقیقت امروزه در بسیاری از کشورهایی که شعار و شیوه سیاسیشان دمکراسی است، مردم از آزادی اندیشه، فکر و اختیار برای تصمیم گیری برخوردار نیستند و این آزادیها تحت لایه های گوناگون تبلیغات، پنهان میشود.

این چیزی است که امروز روشنفکران برجسته غرب - چه در امریکا و چه در اروپا - به صراحت آن را بیان میکنند.

کرامت انسان - که انقلاب اسلامی پرچمدار کرامت انسان است - نقطه مقابل این حالت و رویّه است.

امروز دشمنان در تبلیغات خود میخواهند این طور وانمود کنند که ایران باید به سمت دمکراسی برود! انقلاب، ایران را از آزادترین نوع دمکراسی برخوردار کرد؛ امروز ایران کجا میخواهد برود!؟ دمکراسی یعنی مردم سالاری؛ یعنی حکمیّت و معیار بودن رأی مردم در شیوه ی سیاسی حکومت و اداره کشور.

این کاری است که انقلاب به صورت معجزه در ایران انجام داد؛ کاری که اصلاً تصوّرش در تمام طول دوران دهها سال بعد از مشروطه تا انقلاب اسلامی وجود نداشت.

البته در دوران نهضت ملی که انتخاباتِ آزاد وجود داشت، این کار عملی شد؛ ولی متأسفانه بر اثر اشتباهات مکرّر مسؤولان وقت، این دوران بیش از حدود دو سال طول نکشید.

به هرحال، منظور این است که غیر از آن دوران کوتاه، یک روز ملت ایران در این کشور برای انتخاب سرنوشت خود آزادی نداشت.

ملت ایران به برکت انقلاب توانست با کرامت خودش آشنا شود، بیندیشد، تصمیم بگیرد و اقدام و انتخاب کند.

خوشبختانه ایمان عمیق ملت ایران به مبانی اسلامی به طور طبیعی مردم سالاری را بر پایه تفکّرات دینی استوار کرد، که بهترین شکل مردم سالاری هم همین است.

در چارچوب ارزشهای اسلامی و دینی است که میتوان به طور مطلق از مردم سالاری حمایت کرد، و این به طور طبیعی در کشور ما پیش آمد؛ چون مردم ما مؤمنند و ایمانشان سطحی نیست.

شما امروز در پیشانی کتیبه تشکیلات و دستگاههای محیط دانشگاه، حوزه علمیه، کار و کارگری، جوان و پیر و دانشمند، ارزشهای دینی و اسلامی را میبینید.

من در مراوده با دانشجویان و دانشگاهها گاهی جلوه های عجیبی را مشاهده میکنم.

بعضی کسان اصرار دارند این زیباییها و جلوه های عشق و احساس و ایمان دینی را که میتواند پشتوانه همه فعالیتهای انسان قرار گیرد، در محیط جوان و دانشگاه انکار کنند.

چرا؟ این در بسیاری از موارد هم ارتباطی به جناح بندی و جبهه بندیهای بیمحتوای سیاسی ندارد.

برای من گزارشی فرستادند که دیشب آن را در جمع علمای دینی مطرح کردم تا این برادران عزیز ما بدانند در دانشگاهها چه میگذرد.

آن گزارش درباره روزهای اعتکاف در دانشگاههای تهران و حالت شور و شوق عارفانه جوانان عزیز ما و همکاری تشکّلهای مختلف دانشجویی با یکدیگر بود که علی رغم این که ظاهراً بین آنها دیوارکشی و مرزبندی است، وقتی خود را با خورشید دین مقایسه میکنند، هیچ گونه مرز و فاصله ای بین یکدیگر نمیبینند و همه دست در دست هم میگذارند.

بنابراین کسانی که تبلیغ میکنند جوان دانشجوی ما از ارزشهای دینی روی برگردانده و یا سعی میکنند این مسأله تحقّق پیدا کند، راه خطا طی میکنند و البته ناکام هم خواهند شد.

پس از به وجود آمدن نظام اسلامی بر پایه ی مستحکم ایمانهای مردم، چالش عظیم جهانی در برابر آن پیدا شد.

چرا؟ چون این نظام به طور طبیعی با اختاپوس خطرناک نظامهای استکباری دنیا درگیر میشد.

معنای این درگیری این نبود که ما میخواستیم به جنگ امریکا یا انگلیس یا فلان کشور برویم.

شما جوانان بدانید که در طول دوران بیست وپنج سال انقلاب اسلامی، حتّی یک روز هم نشد که مسؤولان انقلاب به ذهنشان خطور دهند که به جنگ و معارضه با این کشور و آن کشور بروند؛ نه، این چالش از ناحیه هویّت و ذات انقلاب است.

وقتی یک کشور اسلامی با داشتن موقعیت حسّاس جغرافیایی و با فرهنگِ عمیق به میدان می آید و ایده ای را مطرح میکند و برای جان بخشیدن به آن، تمام مجاهدت و تلاش خود را میکند و نشانه های موفقیّت در چهره او آشکار میشود، به طور طبیعی منافع استکبار را در کلّ منطقه به خطر می اندازد.

لذا دستگاههای استکباریِ آن روز - که در یک طرف اردوگاه لیبرالیزم سرمایه داری و در طرف دیگر اردوگاه سوسیالیزم ادّعاییِ الحادیِ دیکتاتوری بود - با انقلاب اسلامی درافتادند.

عجیب این بود که اینها در نود درصدِ مسائل با همدیگر اختلاف داشتند، اما در این که باید این شعله برافروخته را خاموش کرد و این نهال برآمده را کَند، با هم متّحد بودند! شما جوانان عزیز روی این مسائل فکر کنید؛ اینها حرفهای تکراری نیست؛ اینها راه ما را برای آینده روشن میکند.

نظام اسلامی در برابر اردوگاه شرق و غرب ایستاد؛ اما در همان روزها یک نظریه این بود که ما به نحوی با استکبار کنار بیاییم! کسانیکه این نظریه را بیان میکردند، آدمهای بدی نبودند؛ بلکه ساده اندیش بودند و میگفتند کنار بیاییم تا ضرر آنها را از خود دفع کنیم؛ اما پاسخ این سؤال را نمیدادند که این کنار آمدن و کوتاه آمدن و عقب نشینی کردنِ سنگر به سنگر تا کجا باید ادامه پیدا کند؛ ملت ایران باید چه کار کند که امریکا از او راضی شود؛ چقدر باید از ارزشهای خود صرف نظر کند تا امریکا بگوید دیگر با شما کاری ندارم؟ شاید بعضی از آنها حتّی فکر نمیکردند که استکبار به حدّی هم قانع نیست.

در جنجال اخیرِ فعّالیتهای هسته ای ایران دیدید که قدم به قدم شروع کردند به جلو آمدن؛ اوّل گفتند ایران باید پروتکل الحاقی را قبول کند؛ بعد گفتند باید فلان اطّلاعات را بدهد؛ بعد پا را فراتر گذاشتند و گفتند اصلاً ایران نباید فناوری هسته ای داشته باشد! عقب نشینی در مقابل مجموعه ای که زور مادّی دارد، اما مطلقاً ذخیره اخلاقی در وجودش نیست تا از این زور به شکل ظالمانه استفاده نکند، راه علاج نیست.

راه علاج، منحصر شده بود در مقاومت، و امام بزرگوار ما - آن انسان مقاوم، صبور و سرسخت - مظهر مقاومت بود؛ و این تنها راهی بود که در مقابل ملت ایران وجود داشت.

لذا حتّی حمله نظامیشان اثر نبخشید.

حمله نظامی رژیم صدّام که هشت سال ما را مجبور به مجاهدت و قبول مشکلات جنگ کرد، غیرمتعارف نبود.

این روش همیشگی استکبار علیه ملتهای مستقل و آزادیخواه است.

در همان سالهای اوّلِ ریاست جمهوری بنده، احمد سکوتوره رییس جمهور گینه کوناکری که یک چهره برجسته انقلابی، محترم، علمی و سیاسی آفریقا محسوب میشد و در تمام دنیا و اروپا هم خیلی آبرومند بود، به ایران آمد و در مذاکراتش با من مطلبی به این مضمون گفت که ما بعد از انقلاب، از حمله بغداد به شما تعجّب نکردیم؛ چون طبق تجربه، یکی از کارهایی که علیه اغلب کشورهای مستقل، از طرف استکبار به کار رفته، این است که از طرف مرزها به اینها فشار نظامی بیاورند تا با مشغول کردن و گرفتن منابع مالی و انسانی آنها، مانع رسیدن آن کشورها به هدفها و آرمانهایی شوند که برای خود تعریف کرده اند.

این، نقشه طرّاحی شده دشمن علیه ما بود.

همین امریکاییها و وزیر دفاع کنونیشان که هرچند روز یکبار، یاوه ای علیه نظام جمهوری اسلامی میپرانند، کسانی بودند که از نزدیک با صدّام حسین - که الان دنبالش هستند - همکاری داشتند و به او کمک علمی و تسلیحاتی و اطلاعاتی میکردند تا شاید بتوانند ایران را شکست دهند، که نتوانستند.

به شما عرض کنم: تا وقتی شما بیدارید و تا وقتی مسؤولان به معنای حقیقی کلمه احساس مسؤولیت میکنند، امریکا و قدرتهای دیگر نمیتوانند علیه این ملت و نظام هیچ کاری انجام دهند.

عزیزان من! این سخن نو - توحید، کرامت انسان و عدالت اجتماعی - در دنیا جا باز کرد؛ اینها سه رکن اصلی است.

ما باید همه عقب ماندگیهای خود را در این سه رکن، عقب ماندگی بدانیم.

هرچه شخصیت و رفتار ما مسؤولان از رفتار توحیدی فاصله بگیرد و احترام ما به زندگی، شخصیت، هویّت و عزّت مردم کاهش پیدا کند و به هر مقدار که شکافهای طبقاتی علاج نشود و عدالت اجتماعی به معنای حقیقی در کشور دنبال نگردد، این عقب ماندگی است.

باید همه تلاش ما این باشد که عقب ماندگیها را جبران کنیم؛ فضای جامعه هم باید این چنین باشد.

این که گاهی به بعضی کسان - مسؤولان و دیگران - هشدار میدهم، به خاطر همین نقطه نظرهاست.

من معتقدم تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست.

خوشبختانه در این جلسه جمعی از مسؤولان استان هم حضور دارند که خواهش میکنم روی این مسائل فکر کنند.

امروز مهمترین مسأله ما این است که بتوانیم شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی را پُر کنیم.

بزرگترین خدمت به جوانان این است که بتوانیم استعدادهای آنها را بارور کنیم؛ امکانات تحصیلی برایشان فراهم نماییم و بعد به فکر شغل و کار برای آنها باشیم.

این که من گاهی نهیب میزنم فلان مسأله فرعی و جنجالی یا دعوای سیاسی را وارد میدان مناقشات عمومی نکنید، به خاطر همین است، والّا این که دو جناح و حزب در صد مسأله با هم اختلاف داشته باشند و به سر و کلّه هم بزنند، به هیچ جای کشور صدمه ای نمیزند.

انتظار بنده از مجلس، دولت و مسؤولان در همه رده ها این است: به معنای واقعی کلمه، مسائل اساسی کشور را بشناسید.

دوستان ما این جا آمدند؛ هم آقای رییس محترم این دانشگاه، هم آقای دکتر ثبوتی که وقتی من دیدم ایشان بالا آمد، شما ابراز احساسات کردید، واقعاً از ته دل خوشحال شدم.

این که یک چهره علمی مورد تجلیل و تکریم جوانان قرار گیرد، مرا خوشحال میکند و نشان دهنده این است که جوان ما برای علم اهمیت قائل است.

درخواستهایی که ایشان مطرح کردند، یا درخواستهایی که این دو جوان عزیزمان - این نخبه عزیز و آن دانشجوی نماینده تشکلها - مطرح کردند، ایده های درستی است که باید دنبال شود.

خوشبختانه در این جا، هم وزیر محترم علوم هستند، هم استاندار و هم نمایندگان مجلس.

من به دفتر خودم هم سفارش میکنم که درخواستها را دنبال کنند.

البته به مسوؤلان تأکید میکنم که خواسته های عملی را دنبال کنند؛ چون بعضی از خواسته ها ایده های خوبی است.

منتها با واقعیات و عمل نمی سازد.

آقای دکتر ثبوتی گفتند مردم زنجان از دویست میلیارد بیشتر میارزند ؛ من برای خودِ شما بیشتر از دویست میلیارد ارزش قائلم؛ هر کدام از این جوانان که آینده درخشانی دارند، بیش از دویست میلیارد ارزش دارند.

مگر میشود ارزش و کرامت انسانها را با پول سنجید؟ بحث سرِ این است که آیا بودجه کشور ما و سازمان مدیریّت و برنامه ریزی گنجایش دارد که دویست میلیارد را فقط صرف راههای منتهیِ به شهر زنجان کند؛ چون بالاخره شهرهای دیگری هم در ایران هست.

زنجان فقط راه لازم ندارد، بلکه دانشگاه و کشاورزی هم لازم دارد.

به هرحال، من میگویم که کار را دنبال کنند و به آن اهمیت دهند.

به تشکّلهای دانشجویی هم سفارش میکنم که عزیزان من! اسمتان هرچه هست، باشد؛ برای من اسمها اهمیتی ندارد.

جناح و گرایش سیاسیتان هرچه هست، باشد؛ برای من چپ و راست اهمیتی ندارد.

آنچه برای من اهمیت دارد، این است که جوان و عنصر فعّال سیاسی ما توجّه کند که امروز کشور و ملتش کجا ایستاده است و باید چه کار کند و به چه چیزی همت بگمارد؛ نیرویش را صرف آن کند و به دهان دشمن - که برای ما خواب و خیالهای زیادی دیده - نگاه نکند.

یکی از کارهای دشمن این است که آنچه را داریم، تحقیر کند؛ درست مثل بعضی از شرخرها و کهنه دلّالها که اگر جنسی را بخواهند، توی سرِ جنس میزنند و آن را بیاهمیت میکنند تا دارنده آن جنس راحت آن را از دست بدهد! نظام اسلامی شما بسیار مهم، ارزشمند و بزرگ است؛ استعداد ملت ایران هم بسیار درخشان است؛ اما دشمن دائم توی سرِ جنس ارزشمند ما میزند.

امام صادق علیه الصّلاهوالسّلام به صحابی خود فرمود: اگر تو گوهر درخشانی در دست داشته باشی که قدر آن را بشناسی، همه دنیا هم که جمع شوند و بگویند این ریگ است، باور نمیکنی؛ اگر یک ریگ هم در دستت بگیری و همه دنیا شهادت بدهند که الماس است، باز هم باور نمیکنی! مهم این است که بدانی چه در دست داری.

تلاش من این است که ملت ایران بداند چه سرمایه عظیمی در اختیار دارد و بداند چه امتداد باارزشی در دنیای اسلام دارد.

من دیروز گفتم رییس جمهور ما به مالزی میرود و ان شاءاللَّه در آن جا میدرخشد.

بعضی گفتند چطور؟ من میگویم کدامیک از رؤسای جمهور دنیاست که وقتی به کشور بیگانه ای میرود، مردم از او آن چنان استقبال میکنند که برای مسوؤلان خود آن کشورها شگفت آور است؟ بنده در زمان ریاست جمهوری به پاکستان رفتم.

در لاهور و اسلام آباد آن چنان استقبال شد که همه دنیا را متوجّهِ خود کرد و خبرش روی همه آنتنهای دنیا رفت.

مانند همین قضیه، در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی در پاکستان و لبنان، و زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی در سودان اتّفاق افتاد.

امروز مسؤولان برجسته کشور ما به هر یک از کشورهای اسلامی سفر کنند، با استقبال، احساسات و هیجان مردمی روبه رو میشوند.

نظیر این در کدام کشور - چه کشورهای اسلامی و چه کشورهای غیراسلامی - وجود دارد؟ فرضاً اگر رییس جمهور امریکا بخواهد به ایتالیا یا فلان کشور برود، مردم یک ماه قبل از سفرش تظاهرات میکنند که نیا! چون امریکا شرّ مطلق است.

حکیم هیدجی که از برجستگان و مفاخر همین منطقه است و من دیروز یک بیت از شعرهایش را در سخنرانی ام خواندم، بیت دیگری دارد که با اندکی تغییر، آن را میخوانم: خلقه بوگون ای شقی ناکس عالمده ستم سن ایلیرن بس(1) امروز هم علاج کار ملت ایران در ایستادگی و مقاومت است.

البته معنای مقاومت بیتدبیری نیست.

من روایتی(2) را از نبیّ اکرم صلّیاللَّه علیه وآله وسلّم یادداشت کرده بودم که میخواستم اوایل صحبتم بخوانم؛ ولی الان آن را میخوانم.

حضرت خطاب به عبداللَّه بن مسعود - صحابی معروف - میفرمایند: یابن مسعود! اذا عملت عملاً فعمل بعلم و عقل ؛ ای پسرِ مسعود! هر کاری که میخواهی انجام بدهی، با دانش و خرد انجام بده.

این، استثناء ندارد و شامل همه کارها میشود؛ اینها شعارهای اسلامی است.

حالا عدّه ای میخواهند به مسلمانان - که این مطالب هزار و چهار صد سال جزو فرهنگشان بوده است - یاد بدهند که دنبال علم و خرد بروند! این حرفها کهنه بشو هم نیست؛ همیشه تازه است.

و ایّاک و ان تعمل عملا بغیر تدبیر و علم ؛ مبادا هیچ کاری را بدون تدبیر و دانش انجام دهی؛ همه کارها باید سنجیده و علمی صورت گیرد.

فأنّه جلّ جلاله یقول: ولا تکونوا کالّتی نقضت غزلها من بعد قوه انکاثا ؛ چون خداوند میفرماید: مثل آن پیرزنی نباشید که پشم را نخ میکرد، بعد نخها را دوباره پشم میکرد.

اگر کار را بیمنطق و بیدانش و بیتدبیر انجام دهید، قوّتی را که خدا به شما داده، واژگون کرده اید و ذخیره علم و عقل را به زمین ریخته اید و به عقب برگشته اید.

ما نباید به عقب برگردیم.

مقاومتِ باتدبیر، جزو شعارهای نظام اسلامی است و مسؤولان این موضوع را مدّنظر دارند.

البته میتوان هر کاری را تفسیری کرد تا از آن بیتدبیری بیرون بیاید.

دشمن این کارها را میکند و یک عدّه هم مفت و مجّانی بلندگوی دشمن میشوند و همان چیزی را که دشمن میخواهد، تکرار میکنند؛ گویی روی این قضیه هیچ فکر و تدبیر و کارِ کارشناسی نشده است.

البته نمیخواهم بگویم مسؤولان ما اشتباه نمیکنند؛ اشتباه مربوط به همه آحاد بشر است و از ما جداییناپذیر است؛ لیکن ضریب اطمینان وقتی بالا میرود که انسان بداند مسؤولان کشور فکر و تدبیر و مطالعه و مشورت میکنند؛ بخصوص در زمینه های حسّاستر که تعیین سیاستهای کلّی است و با زمینه و منطقه اجرا هم تماس مستقیم ندارد و خطوط را معین میکند و در آن، کارهای کارشناسیِ بسیار وسیع و دقیق و پیدرپی صورت میگیرد.

با این تدبیر، ملت ایران باید مقاومت کند و همین مقاومت موجب شده تا الان پیش برود.

عزیزان من! ما در اوایل پیروزی انقلاب، استاد، پزشک، دانشمند و محقّق کم داشتیم.

اوّلاً خودِ کشور کم داشت، ثانیاً بعضی کسان هم به ملت خود پشت کردند و دست یاری به ملت و انقلاب ندادند؛ اما نظام بنا را بر مقاومت گذاشت.

این مقاومت، امروز نتیجه اش این است که در همین استان شما نسبت دانشجو به قبل از انقلاب - طبق گزارشی که رییس دانشگاه داد و بنده هم اطّلاع داشتم - دویست و پنجاه برابر شده است! همین مرکز تحصیلات تکمیلی که در این جا تشکیل شده و همین محقّق جوانی که آمدند و صحبت کردند و مجموعه ای از نخبگان که دور هم گرد آمده اند، دستاوردهایی است که نمیشود برای آن قیمت گذاشت.

اینها همه به برکت انقلاب انجام شده است؛ حالا بیاییم از همه فعّالیتهای نظام، چهره تاریک و سیاه ترسیم کنیم؟ کمترین شاخص توسعه در این استان که من دیروز در سخنرانی عمومی گفتم، 500 درصد است و بعد تا 1200 درصد افزایش مییابد.

بنابراین همه شاخصهای توسعه این استان رشدهای فراوان کرده است.

زنجان استانی است که یک روز جولانگاه و میدان تنعّم خوانین بود و در آن، تبارهای فامیلیِ خانی همه خیرات این استان را به سمت خود میکشیدند و مردم هم به بدبختی زندگی میکردند.

این خوانین در دوران قاجار بودند و در دوران پهلوی کراوات بستند، ادکلن زدند، با خاندانهای پادشاهی برای تأمین ذخیره ها وصلت کردند، شاپو سرشان گذاشتند و به شکل مدرن بروز کردند! اینها با انقلاب اسلامی - که انقلابی مردمی بود - منقرض شدند و همین استان زنجان امروز به برکت این تلاشها به این جا رسیده که در بعضی شاخصها بالاتر از بقیه مناطق است.

به همین دلیل باید سرچشمه امید در دلهای ما روزبه روز جوشانتر شود.

دشمن، بعضی کسان را مرعوب میکند؛ به بعضی افراد تحلیل غلط از وضع کشور میدهد؛ بعضی افراد را وابسته به خود میکند - که اینها علاجی ندارند جز این که کار دشمن را بکنند و حرف او را بزنند - بعضی کسان را تشویق میکند که به طبل بیخیالی بزنند و پیِ شهوات و کیف کردن بروند؛ بخصوص در جاهایی که امید بیشتری به آنهاست.

دنبال آرمانها نرفتن، اراده اصلاح را در دل از بین بردن و بینظمی کردن، از کارهای دشمن است.

من طرفدار حرکتهای مؤمنانه و متدیّنانه و طرفدار جوانی هستم که با انگیزه دینی در میدان سیاست، علم و اقتصاد وارد میشود.

جوانی که شعارش ارزشهای دینی است، برای من مثل یک موجود مقدّس و محبوب است.

البته من همه جوانان را دوست دارم؛ اما جوانانی که ارزشهای دینی برای آنها مهمّ است، در چشم من خیلی عزیزند.

عدّه ای با تظاهر کردن به پایبندی به ارزشهای دینی، بینظمی ایجاد میکنند که من با این کار موافق نیستم.

یکی از چیزهایی که من از دانشگاههای زنجان خوشم آمد، این است که گفتند در این دانشگاهها تشکّلهای گوناگون دانشجویی با هم با بیادبی و هتّاکی و بدگویی و دست به یقه شدن رفتار نمیکنند.

این رویّه خیلی خوبی است و توصیه میکنم همین طور باشید.

هر کدام از تشکّلها کار خود را انجام دهند؛ اما با هم دوست باشند و به هم اهانت نکنند.

البته چالش علمی و فکری برای پیش رفتن و رشد پیدا کردن، خوب است.

مجموعه ای که دارای فکر سیاسی و اجتماعی است، افراد آن در گوشه ای جمع شوند و بنا کنند به استدلال کردن و حرف زدن.

وقتی کارشان تمام شد، مجموعه دیگری که حرف اینها را قبول ندارد، در گوشه دیگری جمع شود و افرادش بنا کنند به استدلال کردن و حرف زدن: دلایل قوی باید و معنوی نه رگهای گردن به حجّت قوی اگر این طور باشد، خیلی خوب است و من این را دوست دارم؛ اما دست زدن به بینظمی در مقابل دشمن - کما این که متأسفانه چند ماه قبل در تهران و البته خوشبختانه در ابعاد کوچکی شاهد آن بودیم - مضرّ است.

آنچه برای ما مهمّ است، استحکام ساخت داخلی است، که این مطلب را چند ماه قبل به دانشجویان گفتم و الآن هم به شما میگویم تا همه بدانند که وقتی ملتی ساخت داخلیاش مستحکم است، اختلاف سلیقه، افرادش را به دشمنان یکدیگر تبدیل نمیکند.

این ملت برای مسؤولان و محورهای اداره کشورش اهمیت و احترام قائل است؛ چون این موضوع تعیین کننده است.

وقتی دلهای این ملت با ایمان عمیق - مثل ایمان شما - همراه شد، هیچ قدرتی نمیتواند آن را شکست دهد و وادار به عقب نشینی کند.

ما با این پشتوانه میتوانیم با همه چالشهای بین المللی مقابله کنیم و پیش برویم.

امیدواریم همه ما به وظایف خود عمل کنیم.

ان شاءاللَّه مجموعه دانشجویی هم وظایف خودش را بیش از پیش و به طور روشن ترسیم و تعریف کند و مصرّانه آن را تعقیب نماید.

همه شما عزیزان را به خدا میسپارم.

چند دعا میکنم تا از دلهای پاک و نورانی شما استفاده کرده باشیم: پروردگارا! این جوانان عزیز را ذخیره های ارزشمند آینده اسلام و مسلمین قرار بده.

پروردگارا! فرزندان عزیز این ملت را به این ملت ببخش.

پروردگارا! ملت ایران را در همه صحنه ها پیروز کن؛ نور معرفت و عبودیت را در دلهای ما بیش از پیش بتابان؛ دلهای آحاد ملت ما - بخصوص مسؤولان - را با یکدیگر هرچه مهربانتر گردان.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته 1) امروز به مردم ای شقی ناکس، در جهان تو ستم میکنی و بس انتهای پیام/
کلید واژه ها: جوان - دانشگاه - بزرگترین - جوانان - امید - حضرت آیت الله خامنه ای - کشور - آیت الله خامنه ای - جوانی - امروز - مقام معظم رهبری - اجتماعی - دانشجو - آرزو - زیبایی - جامعه - دیدار - دانشجویان - شروع - شکاف - ماست - آیت الله - فرزندان - زنجان - ایران - آینده - تشویق - خامنه - انسان - استان

آخرین اخبار سرویس:
اولین رزمایش ضد تروریستی در جنوب تهران اجرا شد

ماجرای تشکیل «انجمن اسلامی حوزه علمیه نجف»

استخدام کارگر نقاش ماهر بصورت حقوقی در مرزدارانِ تهران

استخدام طراح خانم در انتشارات آریس

استخدام فروشنده خانم در مصالح ساختمانی

استخدام نیروی آقا مسلط به فتوشاپ و اتوکد در مغازه

استخدام کارگر ساده آقا و پیک موتوری در اصفهان

دعوت به همکاری فروشنده مبلمان در محدوده گوهردشت کرج

استخدام کارگر ماهر جلوبند ساز در محدوده کارگر جنوبیِ تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم برای مجتمع مارال ستاره در قم

دعوت به همکاری نقاش اتومبیل سبک در هرمزگان

استخدام پخش مواد شوینده و مواد غذایی دنیا

استخدام نیروی خانم یا آقا جهت صحافی آلبوم در اصفهان

استخدام چند نفر چرخکار و وردست خانم در کرج

استخدام نیروی کار خانم برای تراش و شستشو در لالجینِ همدان

استخدام چرخکار خانم جهت دوخت کاور مبل در اصفهان

استخدام تعدادی نصاب حرفه ای کابینت در هرمزگان

استخدام راننده با خودرو تمام وقت در محدوده طلاب مشهد

مقابله با گرانی محور جلسه 2هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

استخدام طراح، همکار مسلط به امور شیب بندی لیتوگرافی و چاپ در اصفهان

استخدام تاکسی بی سیم 1820 در سیرجان

طرح سربازی داوطلبانه در مجلس

خبر خیلی خوش آقای وزیر برای فرهنگیان بازنشسته

سیاست زدگی، قدرت طلبی و مادی گرایی، مهم ترین آسیب های شوراها است

ثبت شش وقف جدید در قزوین

جلسه علنی مجلس آغاز شد

بازدید نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

دشمن در اندیشه تعرض به جایگاه ولایت فقیه است

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست

دقایقی قبل صورت گرفت آغاز جلسه علنی صبح امروز مجلس با 93 کرسی خالی نمایندگان

تشریح روند نوسازی ناوگان ریلی

طرحی که معلمان حق التدریس را دور می زند!

عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد

"خودباختگی" به سادگی نوشتن یک نامه

400 هکتار باغِ تهران در خطر خشکانده شدن/مافیایِ باغ خواری و فسادِ سیستمایک هنوز ادامه دارد/ 200 اصله درخت باغ برره خشکانده شد

بدون همکاری مدیران ارشد کار دلالان پیش نمی رود/ دولت و حاکمیت به جای بهانه حباب گرانی با مردم شفاف صحبت کنند

وزیر کشور به استان گلستان سفر می کند

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

استخدام نیروی کار خانم و آقا جهت فست فودی در سیرجان

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 30 خرداد 97

استخدام فروشنده آقا برای فروشگاه پوشاک پوریا در قم

استخدام همکار مسلط به گرافیک برای لیتوگرافی در قم

استخدام یک نفر منشی خانم در همدان

استخدام شش رده شغلی در یک موسسه معتبر

استخدام تعدادی موتورسوار برای کار در پیک موتوری

استخدام آشپز و کمک آشپز جهت باغ رستورانی در کردانِ کرج

بایدهای گره زدن اوقات فراغت با مهدویت/برنامه های تابستانی ویژه منتظران همدانی

انتقاد از مسئولان و دولتمردان به منزله مخالفت با آنان نیست

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های چهارشنبه 30 خرداد 97

ترامپ بار دیگر از سیاست جداکردن کودکان از والدین مهاجر دفاع کرد

مرگ پیرترین اورانگوتان دنیا

زیباترین شهرهای شمال در تسخیر زباله

برنامه های سیمای فارس 30 خرداد

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

پرواز های فرودگاه شهید دستغیب 30 خرداد

عوامل مؤثر در فاصله افتادن میان مجلس موجود و مجلس مطلوب

مراسم اربعین آیت الله ایمانی در قاب تصاویر

مراسم چهلمین روز درگذشت امام جمعه فقید شیراز برگزار شد

هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود

چهلمین روز درگذشت آیت الله ایمانی

ارتش یمن می تواند پایتخت های متجاوزان را هدف قرار دهد

پشت صحنه شرط بندی ها در فضای مجازی

رویدادهای خبری چهارشنبه 30 خرداد ماه مرکز لرستان

بازدید امیر خانزادی از پایگاه های دریایی خرمشهر، خارک و بوشهر

6 و نیم میلیون نفر برای شرکت در "انتخابات افغانستان" ثبت نام کردند

سعادت جاودانه در گرو انس با قرآن است

ایرادات قانون اساسی به دفتر رهبری گزارش شد

«دیارا» با موضوع شهدای هوانیروز برگزار میشود

استخدام تعدادی پیک موتوری با مدارک کامل در همدان

تو 21 نفر از بچه های ما را شهید کردی

هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود

استخدام چند نفر چرخکار خانم در همدان

استخدام راننده با خودروی دوگانه در یک آژانس

استاندار کرمانشاه، آسیب آثار روحی و روانی نشأت گرفته از زلزله بسیار زیاد است

نکاتی درباره انتخاب صندلی اپن مناسب برای آشپزخانه

واکنش دولت به نامه خائنان/ پیشخوان

با انجام این عمل از جایی که انتظار ندارید، روزیتان می رسد

خدشه وارد شدن به وحدت اصولگراها سخن رسانه ای است و صحت ندارد

تنظیم هوشمند صدای موسیقی

طراحی آیینه هوشمند خاص پاکستانی ها

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره شهرداری قبلی تهران

غنای فرهنگی در کردستان یکی از پشتوانه های خوب برای توسعه است

کردستان نیازمند نگاه ویژه مسئولان/ 230 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های استان اختصاص یافت

رییس سازمان انرژی اتمی با دبیرکل سازمان ملل دیدار کرد

تنها کشوری هستیم که «مرگ بر آمریکا» می گوییم؛ بیشترین نخبه را هم به آمریکا می فرستیم

مشکلات جامعه ناشی از دور شدن از آموزه های قرآنی است

استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی

استخدام دو نفر راننده با خودرو در یک آژانس

استخدام سالن کار آقا در باغ رستوران ساحل

دعوت به همکاری مهندس عمران از چند استان

استخدام کارگر ساده یا مبتدی برای جوشکاری در خراسان جنوبی

حال و هوای جام جهانی در متروی تهران +عکس

رودستی که دشمن از دو خطبه رهبر انقلاب خورد

معاون ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری: منوط کردن برگزاری تجمعات مردمی به اخذ مجوز یعنی محدود کردن حقوق و آزادی های مردم

تعیین زیر ساخت های کمیته قانون اساسی سوریه

هیچ متخصصی منکر انجام شکار نیست/ محیط زیست پنهان کاری نکند

زمان پرداخت قسط اول پاداش فرهنگیان بازنشسته

دیدار های جابری انصاری در ژنو/ رایزنی با برخی رهبران معارضه سوریه

عراق نباید محل تسویه حساب برخی کشورهای فرامنطقه ای باشد

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره شهرداری قبلی تهران

تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست

تلاش برای عدالت اجتماعی و پُر کردن شکاف طبقاتی، بزرگترین مسؤولیت ماست