مطالب مرتبط:
آمریکا از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند!
آمریکا: برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست
آمریکا از احتمال حمله به ارتش دولتی سوریه سخن گفت
آمریکا در پی سرنگونی بشار اسد و آشوب در سوریه است
آمریکا در پی سرنگونی بشار اسد و آشوب در سوریه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 03:162018-02-23سياسي

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه


رابرت فورد سفیر سابق آمریکا در سوریه، طی سخنرانی ها و مصاحبه هایی مواضع خود را درباره حل بحران سوریه اعلام کرده است.

متن پیش رو این مواضع را بررسی کرده است.

- رابرت فورد کارشناس مرکز خاورمیانه (middle east institute) از افرادی است که در حوزه ی مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا نظراتی بعضا متفاوت از جریان غالب در آمریکا ارائه می دهد.

او یک دیپلمات بازنشسته است که از سال 2006 تا 2008 سفیر ایالات متحده در الجزایر و از سال 2010 تا سال 2014 به عنوان سفیر در سوریه خدمت کرده است.

متن پیشِ رو چکیده ای از نظرات او درباره مسائل مختلف سوریه با تاکید بر سخنرانی اخیرش در کمیته ی خارجی مجلس نمایندگان در زمینه بحران سوریه است[1].

بنابراین ابتدا گزیده های مهم ترین بخش های سخنرانی ذکر و سپس مسائل مختلف از دیدگاه او بررسی می شود.

طبیعی است که بیان نظرات او، به معنای تایید آن نیست.

دیدگاه درباره آینده سوریه و راه حل بحران آخرین سخنرانی رابرت فورد درباره ی بحران سوریه و راهکارهایی که لازم است ایالات متحده آمریکا در قبال این موضوع اتخاذ کند، در جلسه ی کارشناسی کمیته ی امور خارجه مجلس نمایندگان ارائه شد.

رابرت فورد در این سخنرانی اشاره می کند 2 هزار سرباز آمریکایی در دسامبر 2017 در شرق سوریه حضور داشتند که تعداد آن ها آرام آرام رو به کاهش گذارده است.

او میزان هزینه ای که آمریکا در بحران سوریه طی 4 سال گذشته پرداخت کرده است را حداقل 12 میلیارد دلار برآورد کرده است.

سفیر سابق آمریکا در سوریه در این سخنرانی ابتدا نگاهی گذرا به اهداف اعلام شده از سوی تیلرسون می اندازد و سپس انتقادهای خود را در این زمینه بیان می کند.

در پایان نیز راه حل های خود برای پایان بحران سوریه ارائه می دهد: الف) انتقاد به اهداف اعلام شده از سوی تیلرسون درباره سوریه اولین هدفی که تیلرسون اعلام کرده، شکست داعش و القاعده در سوریه است.

رابرات فورد درباره این مسئله می گوید مبارزه با داعش و القاعده پیشرفت زیادی داشته است و نیروهای محلی که ما در شرق سوریه ساختیم، از بازگشت داعش به شرق این کشور جلوگیری خواهند کرد.

دومین هدفی که از سوی تیلرسون مطرح شده است، حل کردن درگیری ها از طریق فرایند سیاسی است که تحت رهبری سازمان ملل متحد در جریان است؛ مانند آنچه در مذاکرات ژنو پیگیری می شود.

رابرت فورد در نقد این نظر می گوید که مذاکرات ژنو رو به موت است، اکنون 8 دور از مذاکرات گذشته است اما هیچ پیشرفت قابل توجهی در آن اتفاق نیفتاده است.

در حالی که روسیه یک راه دیگر مذاکراتی را آغاز کرده است [مذاکرات آستانه] و در آن قانون اساسی سوریه را اصلاح خواهد کرد و انتخابات سوریه را به سویی پیش خواهد برد که در آن حکومت بعثی اسد پیروز خواهد شد.

او می گوید باید بدانیم که بحران سوریه به علت انتخابات و قانون اساسی به وجود نیامد بلکه به علت نبود حاکمیت قانون در یک کشور امنیتی که با مردم خود بی رحمانه برخورد می کرد به وجود آمد.

یک قانون اساسی جدید و انتخابات جدید آن، دولت امنیتی را از بین نخواهد برد یا حتی تغییر نخواهد داد.

به نظر می رسد رابرت فورد معتقد است با وجود دولت بعثی اسد و نفوذ مقام های امنیتی سنتی بعثی در حکومت آینده سوریه، مسئله ی اساسی که بحران سوریه را به وجود آورده است، حل نخواهد شد و همچنان بحران ادامه خواهد یافت.

سومین هدف اعلام شده از سوی تیلرسون کاهش نفوذ ایران در سوریه است.

رابرت فورد به وجود ایران در سوریه و تهدید آن برای رژیم صهیونیستی اذعان دارد اما معتقد است نیروی کم آمریکا که در شمال شرق سوریه حضور دارند اثری بر حضور ایرانیان که در غرب سوریه هستند نخواهد داشت و آنها را مجبور به ترک سوریه نخواهد کرد.

رابرت فورد معتقد است ایرانی ها به پل ارتباطی زمینی از ایران تا لبنان احتیاجی ندارند زیرا ایرانی ها سال هاست که از فرودگاه دمشق استفاده می کنند و سیاست ایالات متحده این نیست که فرودگاه دمشق را تعطیل کند.

چهارمین هدف اعلامی تیلرسون بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان است.

رابرت فورد در این باره بیان می کند که بدون بازسازیِ اقتصادی، بازگشت ملیون ها پناهجو که نه خانه ای و نه شغلی و نه حتی مدرسه ای دارند، عملا غیر ممکن است.

از طرفی دولت سوریه در شمال غرب در حال جنگیدن با معارضین است و این باعث مهاجرت مردم آنجا می شود، نه بازگشت پناهجویان.

فورد می گوید ایالات متحده آمریکا ابزار زیادی در دست ندارد تا بتواند پناهجویان سوری را بازگرداند و عملا کار زیادی در این باره نمی تواند انجام دهد.

پنجمین هدف تیلرسون، رسیدن به سوریه ای بدون سلاح های کشتار جمعی است.

رابرت فورد در این زمینه معتقد است؛ این هدفِ قدیمی و صحیح ایالات متحده است اما هیچ اراده ای از سوی دولت سوریه برای کنار گذاشتن سلاح های شیمیایی دیده نشده و هیچ نشانه ای برای اینکه مجبور به این کار شود موجود نیست.

روسیه تلاش سازمان ملل متحد برای بررسی استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی را وتو کرد و هر تلاشی را برای مجازات دمشق به جهت استفاده از سلاح های شیمیایی را وتو خواهد کرد.

ب) پیشنهادهای رابرت فورد برای آمریکا کنگره باید به دست اندرکاران دستور دهد تا معیارها و زمانبندی را برای تامین امنیت شرق سوریه به وسیله ی نیروهای محلی تعیین کند.

برنامه ی آمریکا باید طوری باشد که این نیروها بتوانند از لحاظ تجهیزات، سربازگیری و پرداخت مالی به خود متکی باشند.

اگر مدیران در جهت مستقل شدن نیروهای امنیتی محلی در شرق سوریه اقدامی انجام ندهند، کنگره باید تصمیم بگیرد که آیا مایل است از یک تعهد (حضور) نظامی نامحدود ایالات متحده در سوریه حمایت کند و تعیین کند که چه مقدار منابع آماده است تا به این کار اختصاص دهد؟ کنگره همچنین باید به دولت دستور دهد تا زمان بندی و معیارهای خروج نیروهای ما از سوریه را وقتی فرایند سیاسی امکانپذیر شد تعیین کند تا نیروهای آمریکایی از شرق سوریه خارج شوند.

همچنین نهایتا، کردها و عرب های سوریه که متحد ما هستند باید از راه معامله (مذاکره) با اسد مقابله کنند.

به نظر می رسد فورد معتقد است که در نهایت کردها مجبور خواهند شد با حکومت بشار مذاکره کنند زیرا با وجود حضور نیروهای آمریکایی در شرق سوریه، دوران حکومت بشار اسد طولانی خواهد بود و این مذاکرات باید با او صورت بگیرد.

اگر دولت نمی تواند شرایط سیاسی را برای ترک نیروهای نظامی آمریکایی از شرق سوریه فراهم کند، باید تصمیم بگیرد که آیا خواهان حضور نظامی نامتناهی در سوریه است؟ کنگره باید تصمیم بگیرد که آیا نیاز به حضور نظامی نامحدود شامل یک ناحیه پرواز ممنوع در شرق سوریه دارد؟ کنگره باید تصمیم بگیرد با هزینه ها و ریسک های حضور نظامی کنار می آید یا با ناکامی و استراتژی نامشخص؟ ایالات متحده باید معیارها و زمان بندی ثبات در شرق سوریه را شناسایی کند تا این فعالیت بتواند به عنوان یک تمرین برای ملت سازی در سوریه باشد.

این معیارها باید حداقلِ خدمات و بازسازی را تعریف کند و اینکه چه چیزی حاکمیت محلی مناسب را تشکیل می دهد.

ما نمی توانیم ایران را از سوریه خارج کنیم اما می توانیم با حکومت اردن و اسراییل(رژیم صهیونیستی) مذاکره کنیم برای اینکه چگونه ریسک های مرزی آنان را کاهش دهیم.

اما باید بدانیم که استفاده از نیروهای حاضر ما در شرق سوریه، پاسخ این سوال (کاهش ریسک های مرزی) نیستند بلکه کنگره و دولت باید فهرستی از گزینه های موجود را با اردن و اسراییل بررسی کنند.

ما باید کمک به پناهندگان را از طریق افزایش امنیت محلی و ثبات در شرق سوریه افزایش دهیم.

ما همچنین باید از طریق بهبود شرایط زندگیِ پناهجویانی که در اردوگاه ها در لبنان و اردن و ترکیه هستند، مانع جذب آنان به سازمان های تروریستی شویم.

ما باید در نظر بگیریم که حکومت اسد کمک رسانی به معارضین سوری را مسدود کرده است و هر آنچه که ما کمک می کنیم به دست مردم سوریه (ساکن در نواحی معارضین) نمی رسد.

اما کمک های مردمی که سازمان ملل هزینه ی آن را پرداخت می کند به مردمی که در سرزمین های تحت کنترل حکومت سوریه هستند، می رسد.

ما باید این رویه را تغییر دهیم تا آن همه هزینه ای که برای کمک های مردمی صرف می شود در راستای اهدافی که وزیر خارجه اعلام کرده است مصرف گردد.

اشتباهات معارضین رابرت فورد در مصاحبه با شبکه ی المیادین[2] اذعان کرده است که آمریکا یکی از بازیگرانی است که در سوریه شکست خورده است.

او در تبیین اشتباه هایی که منجر به چنین شکستی شد می گوید آمریکا با اعلام تروریستی بودن جبههالنصره در سال 2012 (زمانی که فورد سفیر آمریکا در سوریه بود) می خواست برای معارضین این پیام را ارسال کند که از گروه های افراط گرا دوری کنند اما این عمل موجب سرخوردگی و نارضایتی گروه های زیادی از معارضین شد.

دومین اشتباهی که رابرت فورد به آن اشاره می کند این است که گروه های معارض هیچ گاه یک برنامه ی سیاسی قابل فهم برای حل بحران برای مردم سوریه نداشته اند.

کردهای سوریه فورد معتقد است ایده ای که مطرح می کند که آمریکا از منافع کردها در شمال سوریه دفاع می کند اشتباه است.

او می گوید من می ترسم که کردها به جای مذاکره با دمشق، به صورت طولانی مدت با نیروهای نظامی آمریکایی همراهی کنند و پس از مدتی دولت سوریه نیز به آنان حمله ی نظامی کند.

بشار اسد فورد با اعتراف به اینکه بشار اسد اکنون قدرت بیشتری نسبت به سابق دارد و سرزمین های زیادی از سوریه را در اختیار دارد، در پاسخ به اینکه آیا بشار اسد در سال های آتی در حکومت باقی خواهد ماند؟ پاسخ داد این بستگی به گروه های سیاسی سوریه دارد اما من احساس می کنم با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت دیگر مردم منطقه سرکوب را نمی پذیرند و آزادی های بیشتری را طلب می کنند لذا حکومت های آینده باید آزادی هایی را برای مردم فراهم آورند.

جمع بندی طرح کلی فورد در سوریه، مربوط به ملت سازی در شرق این کشور و نیز ساخت نیروهایی است که متکی به خود باشند تا بتوانند امنیت شرق سوریه را برقرار کنند و از بازگشت داعش به منطقه جلوگیری کنند.

فورد معتقد است کردها باید با دولت سوریه مذاکره کنند و از طریق مذاکره اهداف خود را پیش ببرند چرا که احتمال حمله ارتش سوریه به کردها در طولانی مدت وجود دارد.

او درباره آوارگان و پناهجویان، بازسازی اقتصادی سوریه را راه حل نهایی و بهبود شرایط زندگی در اردوگاه ها می داند.

پی نوشت: [1] این سخنرانی را می توانید در پیوند زیر مطالعه کنید: http://www.

mei.

edu/content/article/syriawhich-way-forward-testimony-amb-robert-s-ford [2] متن کامل مصاحبه در پیوند زیر قابل مشاهده است: http://www.

almayadeen.

net/news/politics/822182/
کلید واژه ها: سوریه - بحران سوریه - آمریکا - سفیر سابق آمریکا - سخنرانی - مذاکرات - بحران - مجلس نمایندگان - ایالات متحده - مذاکرات ژنو - سفیر - القاعده - کارشناس - سازمان ملل متحد - سرباز آمریکایی - مبارزه با داعش - پیشرفت - داعش - هایی - انتقاد - سازمان ملل - خاورمیانه - آمریکایی - شکست - مجلس - کاهش - دیپلمات - میلیارد - الجزایر - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
1000واحد مسکونی با مشارکت سپاه در روستاهای استان بوشهر ساخته می شود

مردم خوزستان در برابر خاک ها صبور باشند

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

روحانی به سوییس و اتریش سفر می کند

فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی

مصیبت انسان، جامعه و مسئولین در بی تقوایی است

جزییات جدیدی از پرونده املاک واگذار شده در شهرداری و قائم مقام قالیباف

هنوز هیچ مبلغی به حساب خانه احزاب واریز نشده است /همایش ملی احزاب ایران هفتم تیرماه برگزار می شود

آب کارون به شادگان حیات دوباره می بخشد

نماینده بابل: با تفکرات اداری مرسوم نمی توان انتظار تحقق اهداف اقتصادی مقاومتی داشت

حوزه کاری اوقاف سخت و در عین حال پرتوقع است/ طی دوره مدیریت با هیچکس تبانی نکردم

ساخت هزار واحد مسکونی برای محرومان با مشارکت سپاه

مراسم «طلایه داران آفتاب» در قزوین برگزار می شود

دستگاه قضایی در دفاع از حریم و نوامیس مردم تکلیف قانونی خود را انجام می دهد/کسانی که تریبون در اختیار دارند قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند

آغاز گفت وگوی ایران و ایتالیا در رم/ بررسی برون رفت از افراط گرایی

گلایه آقای نماینده از سیاسی کاری ها/ گرایشات سیاسی مهم نیست، عمل و رفتار افراد مهم است

ایرادات به طرحی که هنوز اسم ندارد/گوش ایرانی ها در خطر

آیا طبیعت مرد چند همسری است؟

استراتژی جدید جبهه پایداری مهاجرت به مشهد است؟

بی انضباطی مالی در اختصاص منابع مالی/اعطای بن شهروند و کمک به ایستگاه های صلواتی به اسم NGO

طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان در خراسان جنوبی اجرا می شود

5 نفر از هر هزار ایرانی ضایعه شنوایی دارند

ماجرای عاشقانه ما در بستر جنگ عیار پیدا می کند

‎"میلیونرشو" با اجرای رضا گلزار بعد از جام جهانی روی آنتن می رود

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان اصفهان

سوال جدید نمایندگان مجلس از روحانی

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان کرمانشاه

تجاوز جنسی به 41 زن در ایران

مجلس از 9 تا 22 تیرماه تعطیل می شود

تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر

آقای بازیگر: سریال «یوسف پیامبر (ع)» برکت زندگی من بود

ایسکو: مقابل ایران باید تا حد مرگ در زمین بدویم

اختلال در 7 مرکز مخابراتی تهران

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران: حساب ستاد توان افزایی شهر تهران شفاف می شود/ اختصاص بودجه 4.5 میلیارد تومانی به ستاد

خانواده «شهیداسداله حقی» تجلیل می شوند

دارا مطرح کرد برگزاری آیین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی در تهران و سراسر کشور

از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها

اندیشه های مولوی انسان را در خود غرق می کند

تحویل لیست پیمانکاران طلب کار به دستگاه های دولتی

مانعی برای گسترش روابط نیست/ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

عامل انتشار خبر کذب تجاوز به تعدادی از بانوان در ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد

بررسی آشفتگی های مالی در ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد در دوره چهارم شورا

پنج ویژگی فکری استاد احمدی/ ز هر چه «رنگ تعلق بگیرد» آزاد بود

دوران کودکی آقای خواننده /عکس

اعطای درجه هنری به 17 هنرمند موسیقی نظامی

هجوم نقدینگی برای بی ثبات کردن اقتصاد کشور/ حاشیه نشینی زخمی کهنه در شهرستان نیشابور

آغاز احداث 1000 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد در استان بوشهر

عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد

عثمان محمدپرست تجلیل می شود

برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها را پیگیری کنید

7 نکته درباره کاهش میل جنسی زنان

کدام کودکان در بزرگسالی از رسانه های اجتماعی بیشتر استفاده می کنند؟

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: همبستگی قوا حلّال مشکلات اقتصادی است/ کمپین «من نمی خرم» قطعا مفید است

برگزاری آیین شعر و خاطره به یاد مجاهد نستوه آذربایجان در ارومیه

مراسم چهلمین روز درگذشت استاد طباطبایی در قم و تهران برگزار می شود

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان سمنان

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان کردستان

برنامه های هفته «بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی» در ایلام اعلام شد

کی روش: دیدار مقابل اسپانیا فینال کل عالم وجود است

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

محمد ثلاث بی گناه یا گناهکار؟/ ناگفته هایی از محمد ثلاث و زینب طاهری

زندگینامه: عثمان محمدپرست (1307-)

دادستان کل کشور خبر داد تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر/ صاحبان تریبون قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند

اعضای جدید هیات رییسه خانه احزاب ایلام برگزیده شدند

مسابقه قرآن برگزار میشود

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (عکس)

رییس مرکز آموزش عالی ممسنی منصوب شد

اولین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج

فرماندار جدید شهرستان شهرکرد معرفی شد

مراسم «معایده کبری» در اهواز برگزار می شود/ رسمی که دل ها را به هم نزدیکتر می کند

از اصلاحات دفاع می کنم نه از اصلاح طلبان/ حکومت باید مقتدر و پاسخگو باشد/ هر حرکتی در جهت تضعیف حکومت خطرناک است

ماجرای اختلاف بین مسئولان تولیت موقوفه جنیدی و آستان امامزاده جعفر(ع) پیشوا

تاکید آیت الله جوادی آملی بر نشر و ترویج علوم علوی

فرماندار جدید شهرستان شهرکرد معرفی شد

تلاوت «حسین رفیعی» در پادگان نیروی دریایی

ارزش سلبریتی در ترازوی خدمت به جامعه/ پویش های اجتماعی متکی به نظر کارشناسان باشد

عده ای به هر طریقی قصد اثبات ناکارآمدی دولت را دارند

مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی به مصلحت نیست

تدارک ویژه مرکز پویانمایی صبا برای تابستان کودکان ایرانی

تایید شد: Days Gone هیچگونه زمان بارگذاری نخواهد داشت

حمایت از بازار سرمایه ضروری است

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان فارس

مدارس علمیه طلاب قرآنی تربیت کنند

تذکر کتبی یک نماینده مجلس درباره صدور پروانه ویژه شکار برای خارجی ها به رییس جمهور+تصویر نامه

روحانیون نقش موثری در بیدار کردن جامعه دارند

هیچ پرده پنهان و مخفی در هزینه کرد درآمد موقوفات و امامزادگان وجود ندارد

ابهت والدین در بازی با کودکان تنزل نمی یابد

طرح سوال از وزرای اطلاعات و دادگستری در مورد صدور احکام دانشجویان بازداشتی حوادث 96

تصرفات غیرقانونی در حریم رودخانه های سمنان

مجید نامجو مطلق امشب مهمان رامبد جوان در قاچ (عکس)

راه پیشرفت کشور عمل به توصیه های امام(ره) و رهبر معظم انقلاب است

الحدیده ؛ باتلاق متجاوزان

ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد در حوزه وظایف و اختیارات خود به خوبی عمل نکرده است

گزارش تصویری همایش بسیج اساتید لرستان-

چمران؛ اسوه علم و جهاد/ تقویت فلسفه علم در دانشگاه ها مدنظر باشد

عده ای به هر طریقی قصد اثبات ناکارآمدی دولت را دارند

آیت الله جوادی آملی با استقبال مسئولان وارد دماوند شد

عزیمت تابستانی آیت الله جوادی آملی به دماوند

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه