مطالب مرتبط:
آمریکا از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می کند!
آمریکا: برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست
آمریکا از احتمال حمله به ارتش دولتی سوریه سخن گفت
آمریکا در پی سرنگونی بشار اسد و آشوب در سوریه است
آمریکا در پی سرنگونی بشار اسد و آشوب در سوریه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 02:162018-02-23سياسي

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه


رابرت فورد سفیر سابق آمریکا در سوریه، طی سخنرانی ها و مصاحبه هایی مواضع خود را درباره حل بحران سوریه اعلام کرده است.

متن پیش رو این مواضع را بررسی کرده است.

- رابرت فورد کارشناس مرکز خاورمیانه (middle east institute) از افرادی است که در حوزه ی مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا نظراتی بعضا متفاوت از جریان غالب در آمریکا ارائه می دهد.

او یک دیپلمات بازنشسته است که از سال 2006 تا 2008 سفیر ایالات متحده در الجزایر و از سال 2010 تا سال 2014 به عنوان سفیر در سوریه خدمت کرده است.

متن پیشِ رو چکیده ای از نظرات او درباره مسائل مختلف سوریه با تاکید بر سخنرانی اخیرش در کمیته ی خارجی مجلس نمایندگان در زمینه بحران سوریه است[1].

بنابراین ابتدا گزیده های مهم ترین بخش های سخنرانی ذکر و سپس مسائل مختلف از دیدگاه او بررسی می شود.

طبیعی است که بیان نظرات او، به معنای تایید آن نیست.

دیدگاه درباره آینده سوریه و راه حل بحران آخرین سخنرانی رابرت فورد درباره ی بحران سوریه و راهکارهایی که لازم است ایالات متحده آمریکا در قبال این موضوع اتخاذ کند، در جلسه ی کارشناسی کمیته ی امور خارجه مجلس نمایندگان ارائه شد.

رابرت فورد در این سخنرانی اشاره می کند 2 هزار سرباز آمریکایی در دسامبر 2017 در شرق سوریه حضور داشتند که تعداد آن ها آرام آرام رو به کاهش گذارده است.

او میزان هزینه ای که آمریکا در بحران سوریه طی 4 سال گذشته پرداخت کرده است را حداقل 12 میلیارد دلار برآورد کرده است.

سفیر سابق آمریکا در سوریه در این سخنرانی ابتدا نگاهی گذرا به اهداف اعلام شده از سوی تیلرسون می اندازد و سپس انتقادهای خود را در این زمینه بیان می کند.

در پایان نیز راه حل های خود برای پایان بحران سوریه ارائه می دهد: الف) انتقاد به اهداف اعلام شده از سوی تیلرسون درباره سوریه اولین هدفی که تیلرسون اعلام کرده، شکست داعش و القاعده در سوریه است.

رابرات فورد درباره این مسئله می گوید مبارزه با داعش و القاعده پیشرفت زیادی داشته است و نیروهای محلی که ما در شرق سوریه ساختیم، از بازگشت داعش به شرق این کشور جلوگیری خواهند کرد.

دومین هدفی که از سوی تیلرسون مطرح شده است، حل کردن درگیری ها از طریق فرایند سیاسی است که تحت رهبری سازمان ملل متحد در جریان است؛ مانند آنچه در مذاکرات ژنو پیگیری می شود.

رابرت فورد در نقد این نظر می گوید که مذاکرات ژنو رو به موت است، اکنون 8 دور از مذاکرات گذشته است اما هیچ پیشرفت قابل توجهی در آن اتفاق نیفتاده است.

در حالی که روسیه یک راه دیگر مذاکراتی را آغاز کرده است [مذاکرات آستانه] و در آن قانون اساسی سوریه را اصلاح خواهد کرد و انتخابات سوریه را به سویی پیش خواهد برد که در آن حکومت بعثی اسد پیروز خواهد شد.

او می گوید باید بدانیم که بحران سوریه به علت انتخابات و قانون اساسی به وجود نیامد بلکه به علت نبود حاکمیت قانون در یک کشور امنیتی که با مردم خود بی رحمانه برخورد می کرد به وجود آمد.

یک قانون اساسی جدید و انتخابات جدید آن، دولت امنیتی را از بین نخواهد برد یا حتی تغییر نخواهد داد.

به نظر می رسد رابرت فورد معتقد است با وجود دولت بعثی اسد و نفوذ مقام های امنیتی سنتی بعثی در حکومت آینده سوریه، مسئله ی اساسی که بحران سوریه را به وجود آورده است، حل نخواهد شد و همچنان بحران ادامه خواهد یافت.

سومین هدف اعلام شده از سوی تیلرسون کاهش نفوذ ایران در سوریه است.

رابرت فورد به وجود ایران در سوریه و تهدید آن برای رژیم صهیونیستی اذعان دارد اما معتقد است نیروی کم آمریکا که در شمال شرق سوریه حضور دارند اثری بر حضور ایرانیان که در غرب سوریه هستند نخواهد داشت و آنها را مجبور به ترک سوریه نخواهد کرد.

رابرت فورد معتقد است ایرانی ها به پل ارتباطی زمینی از ایران تا لبنان احتیاجی ندارند زیرا ایرانی ها سال هاست که از فرودگاه دمشق استفاده می کنند و سیاست ایالات متحده این نیست که فرودگاه دمشق را تعطیل کند.

چهارمین هدف اعلامی تیلرسون بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان است.

رابرت فورد در این باره بیان می کند که بدون بازسازیِ اقتصادی، بازگشت ملیون ها پناهجو که نه خانه ای و نه شغلی و نه حتی مدرسه ای دارند، عملا غیر ممکن است.

از طرفی دولت سوریه در شمال غرب در حال جنگیدن با معارضین است و این باعث مهاجرت مردم آنجا می شود، نه بازگشت پناهجویان.

فورد می گوید ایالات متحده آمریکا ابزار زیادی در دست ندارد تا بتواند پناهجویان سوری را بازگرداند و عملا کار زیادی در این باره نمی تواند انجام دهد.

پنجمین هدف تیلرسون، رسیدن به سوریه ای بدون سلاح های کشتار جمعی است.

رابرت فورد در این زمینه معتقد است؛ این هدفِ قدیمی و صحیح ایالات متحده است اما هیچ اراده ای از سوی دولت سوریه برای کنار گذاشتن سلاح های شیمیایی دیده نشده و هیچ نشانه ای برای اینکه مجبور به این کار شود موجود نیست.

روسیه تلاش سازمان ملل متحد برای بررسی استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی را وتو کرد و هر تلاشی را برای مجازات دمشق به جهت استفاده از سلاح های شیمیایی را وتو خواهد کرد.

ب) پیشنهادهای رابرت فورد برای آمریکا کنگره باید به دست اندرکاران دستور دهد تا معیارها و زمانبندی را برای تامین امنیت شرق سوریه به وسیله ی نیروهای محلی تعیین کند.

برنامه ی آمریکا باید طوری باشد که این نیروها بتوانند از لحاظ تجهیزات، سربازگیری و پرداخت مالی به خود متکی باشند.

اگر مدیران در جهت مستقل شدن نیروهای امنیتی محلی در شرق سوریه اقدامی انجام ندهند، کنگره باید تصمیم بگیرد که آیا مایل است از یک تعهد (حضور) نظامی نامحدود ایالات متحده در سوریه حمایت کند و تعیین کند که چه مقدار منابع آماده است تا به این کار اختصاص دهد؟ کنگره همچنین باید به دولت دستور دهد تا زمان بندی و معیارهای خروج نیروهای ما از سوریه را وقتی فرایند سیاسی امکانپذیر شد تعیین کند تا نیروهای آمریکایی از شرق سوریه خارج شوند.

همچنین نهایتا، کردها و عرب های سوریه که متحد ما هستند باید از راه معامله (مذاکره) با اسد مقابله کنند.

به نظر می رسد فورد معتقد است که در نهایت کردها مجبور خواهند شد با حکومت بشار مذاکره کنند زیرا با وجود حضور نیروهای آمریکایی در شرق سوریه، دوران حکومت بشار اسد طولانی خواهد بود و این مذاکرات باید با او صورت بگیرد.

اگر دولت نمی تواند شرایط سیاسی را برای ترک نیروهای نظامی آمریکایی از شرق سوریه فراهم کند، باید تصمیم بگیرد که آیا خواهان حضور نظامی نامتناهی در سوریه است؟ کنگره باید تصمیم بگیرد که آیا نیاز به حضور نظامی نامحدود شامل یک ناحیه پرواز ممنوع در شرق سوریه دارد؟ کنگره باید تصمیم بگیرد با هزینه ها و ریسک های حضور نظامی کنار می آید یا با ناکامی و استراتژی نامشخص؟ ایالات متحده باید معیارها و زمان بندی ثبات در شرق سوریه را شناسایی کند تا این فعالیت بتواند به عنوان یک تمرین برای ملت سازی در سوریه باشد.

این معیارها باید حداقلِ خدمات و بازسازی را تعریف کند و اینکه چه چیزی حاکمیت محلی مناسب را تشکیل می دهد.

ما نمی توانیم ایران را از سوریه خارج کنیم اما می توانیم با حکومت اردن و اسراییل(رژیم صهیونیستی) مذاکره کنیم برای اینکه چگونه ریسک های مرزی آنان را کاهش دهیم.

اما باید بدانیم که استفاده از نیروهای حاضر ما در شرق سوریه، پاسخ این سوال (کاهش ریسک های مرزی) نیستند بلکه کنگره و دولت باید فهرستی از گزینه های موجود را با اردن و اسراییل بررسی کنند.

ما باید کمک به پناهندگان را از طریق افزایش امنیت محلی و ثبات در شرق سوریه افزایش دهیم.

ما همچنین باید از طریق بهبود شرایط زندگیِ پناهجویانی که در اردوگاه ها در لبنان و اردن و ترکیه هستند، مانع جذب آنان به سازمان های تروریستی شویم.

ما باید در نظر بگیریم که حکومت اسد کمک رسانی به معارضین سوری را مسدود کرده است و هر آنچه که ما کمک می کنیم به دست مردم سوریه (ساکن در نواحی معارضین) نمی رسد.

اما کمک های مردمی که سازمان ملل هزینه ی آن را پرداخت می کند به مردمی که در سرزمین های تحت کنترل حکومت سوریه هستند، می رسد.

ما باید این رویه را تغییر دهیم تا آن همه هزینه ای که برای کمک های مردمی صرف می شود در راستای اهدافی که وزیر خارجه اعلام کرده است مصرف گردد.

اشتباهات معارضین رابرت فورد در مصاحبه با شبکه ی المیادین[2] اذعان کرده است که آمریکا یکی از بازیگرانی است که در سوریه شکست خورده است.

او در تبیین اشتباه هایی که منجر به چنین شکستی شد می گوید آمریکا با اعلام تروریستی بودن جبههالنصره در سال 2012 (زمانی که فورد سفیر آمریکا در سوریه بود) می خواست برای معارضین این پیام را ارسال کند که از گروه های افراط گرا دوری کنند اما این عمل موجب سرخوردگی و نارضایتی گروه های زیادی از معارضین شد.

دومین اشتباهی که رابرت فورد به آن اشاره می کند این است که گروه های معارض هیچ گاه یک برنامه ی سیاسی قابل فهم برای حل بحران برای مردم سوریه نداشته اند.

کردهای سوریه فورد معتقد است ایده ای که مطرح می کند که آمریکا از منافع کردها در شمال سوریه دفاع می کند اشتباه است.

او می گوید من می ترسم که کردها به جای مذاکره با دمشق، به صورت طولانی مدت با نیروهای نظامی آمریکایی همراهی کنند و پس از مدتی دولت سوریه نیز به آنان حمله ی نظامی کند.

بشار اسد فورد با اعتراف به اینکه بشار اسد اکنون قدرت بیشتری نسبت به سابق دارد و سرزمین های زیادی از سوریه را در اختیار دارد، در پاسخ به اینکه آیا بشار اسد در سال های آتی در حکومت باقی خواهد ماند؟ پاسخ داد این بستگی به گروه های سیاسی سوریه دارد اما من احساس می کنم با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت دیگر مردم منطقه سرکوب را نمی پذیرند و آزادی های بیشتری را طلب می کنند لذا حکومت های آینده باید آزادی هایی را برای مردم فراهم آورند.

جمع بندی طرح کلی فورد در سوریه، مربوط به ملت سازی در شرق این کشور و نیز ساخت نیروهایی است که متکی به خود باشند تا بتوانند امنیت شرق سوریه را برقرار کنند و از بازگشت داعش به منطقه جلوگیری کنند.

فورد معتقد است کردها باید با دولت سوریه مذاکره کنند و از طریق مذاکره اهداف خود را پیش ببرند چرا که احتمال حمله ارتش سوریه به کردها در طولانی مدت وجود دارد.

او درباره آوارگان و پناهجویان، بازسازی اقتصادی سوریه را راه حل نهایی و بهبود شرایط زندگی در اردوگاه ها می داند.

پی نوشت: [1] این سخنرانی را می توانید در پیوند زیر مطالعه کنید: http://www.

mei.

edu/content/article/syriawhich-way-forward-testimony-amb-robert-s-ford [2] متن کامل مصاحبه در پیوند زیر قابل مشاهده است: http://www.

almayadeen.

net/news/politics/822182/
کلید واژه ها: سوریه - بحران سوریه - آمریکا - سفیر سابق آمریکا - سخنرانی - مذاکرات - بحران - مجلس نمایندگان - ایالات متحده - مذاکرات ژنو - سفیر - القاعده - کارشناس - سازمان ملل متحد - سرباز آمریکایی - مبارزه با داعش - پیشرفت - داعش - هایی - انتقاد - سازمان ملل - خاورمیانه - آمریکایی - شکست - مجلس - کاهش - دیپلمات - میلیارد - الجزایر - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
عبدالرفیع رحیمی ,مسعود آدینهوند بررسی آراء و افکار مادلونگ درباره فرقه اسماعیلیه از آغاز تا تأسیس دولت فاطمیان

برخی شغل ها برای روحانیت ممنوعه است و روحانی با مدرک طلبگی حق ندارد به آن شغل ها مشغول شود

7 نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

مجموعه پیام تسلیت درگذشت عمو

مشایی و بقایی عوامل انگلیس هستند

از زلزله، داعش و نجومی بگیرها ننویسید تا ممنوع القلم نشوید!

پشت پرده استعفای شهردار تهران در آستانه سال نو چیست؟!

گاهی در مجمع نظری مخالف رهبری می دهیم/ برخی اعضای مجمع، مخالف عضویت احمدی‎ نژادند

حاجی فیروز های تحصیل کرده

27 درصد از اعضای هیات علمی وزارتخانه های بهداشت و علوم زن هستند

تصاویر/ سقوط و برخورد یک هواپیما با منزل مسکونی در فیلیپین

واکنش احمدی نژاد به بازداشت مشایی

پیام توییتری رییس پیشین اف بی آی به ترامپ

گل دوم هیرنفین به اوترخت توسط قوچان نژاد

واکنش سفیر ایران در لندن به خبری درباره ارتباط میان مشایی و همسر دکتر فاطمی

10 مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

امنیت سیستم عامل آی او اس به خطر افتاد!

نشست خصوصی وزیرکار با نمایندگان کارگری برای حداقل دستمزد 97

سعید راد در کنار همسر دومش

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

ابلاغ قانون بودجه 97

محمد نقیب زاده کاربرد فعل و ضمیر جمع ما برای خدای یکتا در قرآن

فارس خبر می دهد نشست جداگانه وزیر کار با نمایندگان کارگری در حاشیه شورای عالی کار

برگزیدگان جشنواره فریادهای خاموش در خوزستان معرفی شدند

تجمع خلبانان هما امروز در محوطه شرکت ایران ایر

به خاطر حرف هایی که گوش نکردید

حذف یک مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام

یادداشت/حسین شمسیان به خاطر حرف هایی که گوش نکردید

مشایی بازداشت شد

آخرین عکس "مارال فرجاد" با لباس زمستانی

محو خودکار امضاهای طلا یی

واکنش تصویری عارف به استعفای نجفی!

پوشش عجیب و متفاوت "بهنوش بختیاری" /عکس

گردشگران ایرانی در سفر به ترکیه رکورد شکستند

پرواز های یکشنبه 27 اسفند ماه از فرودگاه بین المللی ارومیه

چگونگی شکایت از آرایی که غیابی صادر شده اند!

آدم هایی که عقیده ها را درست در زندگی شان جاری می کنند

شبکه استانی کُرد برای دومین سال پیاپی در جایگاه برترکشوری قرار گرفت

کشف پیکر 4 شهید دفاع مقدس در عراق

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

برگزیدگان جشنواره فریادهای خاموش در خوزستان معرفی شدند

برگزاری دومین یادواره شهدای نیروی انتظامی در شرق استان تهران

فال روزانه یکشنبه 27 اسفند 1396

آخرین وضعیت پرونده سقوط پرواز تهران ــ یاسوج در دادستانی کل

امام جمعه ساوجبلاغ :مسجد مهمترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود

جنبش النهضه تونس با تغییر دولت این کشور مخالفت کرد

تبریک عید نوروز توسط مامه تیام

آستان قدس رضوی یک دولت فرهنگی اقتصادی است / بانک بدون ربا مشکلات مردم را حل می کند

حضور دوباره کارشناس جنجالی یزدی در تلویزیون +ویدئو

تصاویر/ تشییع جنازه قربانیان سقوط هواپیمای ترک‎

حوزه های رای گیری در شرق دور روسیه آغاز به کار کردند

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

نیروهای دریایی روسیه به 3 زیردریایی جدید اتمی مسلح شدند

آغازثبت نام متقاضیان طرح ترافیک بعدازتعطیلات

عکسی دیده نشده از جشن تولد خانم بازیگر

برپایی نمایشگاه کتاب در طرح «آرامش بهاری»/ اعلام برنامه های لحظه تحویل سال جدید

مسئول فرهنگی اوقاف بهارستان در گفت وگو با فارس: برپایی نمایشگاه کتاب در طرح آرامش بهاری/ اعلام برنامه های لحظه تحویل سال جدید

امام جمعه ساوجبلاغ :مسجد مهمترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود

جدیدترین شارژر موبایل/ عکس

تصاویر/ وضعیت انسانی در غوطه شرقی‎

دو روایت متفاوت احمدی نژاد از سردار سلیمانی

حسن رضایی هفتادر، صفر نصیریان ارزیابی نظریه نولدکه در اقتباس قرآن

نوروز را جهانی کنیم

واکنش بعیدی نژاد به خبر ارتباط نزدیک مشایی و همسر دکتر فاطمی

خانم بازیگر ایرانی : برای ساعاتی گوشی ام نزد فردی بی وجدان بود و ...

جایگاه ویژه ایثار و شهادت در طول تاریخ

تصاویر / اردوی علمی نخبگان مدرسه رجا محله هرندی تهران در مشهد مقدس

فیلم/ ان الله معنا! شرح امیدبخش ترین آیات قرآن

عکسی زیر خاکی از بیرانوند با پای برهنه در دروازه

قتل دختر دانشجو پس از تجاوز +تصاویر

عامل قتل عام خانوادگی آزاد شد

بارش طلا از آسمان سیبری+تصاویر

دستگیری دزدان مسلح درکرج

مرد همسرکش ،دیوانه است

یک کارشناس فرهنگی: کسی نمیتواند برای حجاب تصمیم بگیرد/ اکثریت جامعه به حجاب اعتقاد دارند

وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است

آزادسازی شهرهای سقبا و کفربطنا توسط ارتش سوریه

حضور معاون رییس جمهوری در یادمان شهدای شلمچه

3 پیامد جبران ناپذیر دنیاطلبی از زبان امام صادق(ع)

مخالفت اعضاء شورای شهر با استعفاء شهردار تهران

عنکبوت های سایبری در کمین دختران و حساب های بانکی

واکنش جوانفکر به دروغ کانالهای اصلاح طلب

پایان پرونده دادستان انقلاب/اسدالله لاجوردی در 15 برداشت مردی در غربت ابدی

33 سال پیش در چنین روزی سفر ولایتی به کشورهای عضو جبهه پایداری

علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می کند

معرفی بسته کتاب «نوروزی» مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ترتیل صفحه 329 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وزیر نیرو فردا عازم برزیل می شود

کشاورزان از حجتی چه می خواهند؟

حوزه های رای گیری در شرق دور روسیه آغاز به کار کردند

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

زیردریایی جدید اتمی نیروهای دریایی امریکا

آیا تصویب فیلترینگ تلگرام صحت دارد؟!

این اشتباه همیشگی باعث می شود که به جایی نرسید!

همایش « سیره و زمانه امام حسن عسکری(ع)» برگزار می شود

واکنش بعیدی نژاد به خبری مبنی بر وجود رابطه میان مشایی و همسر وزیر امور خارجه مصدق

نشست تعیین مزد 97 آغاز شد/ چشم 13میلیون کارگر به شورای عالی کار

لعن و نفرین خدا شامل چه افرادی می شود؟

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه

بررسی مواضع سفیر سابق آمریکا در سوریه؛ راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه