مطالب مرتبط:
ارتش سوریه خواستار تخلیه «غوطه شرقی» از غیر نظامیان شد
شورای امنیت روز جمعه به رای گیری طرح کویت و سوئد درباره غوطه شرقی می پردازد
شورای امنیت روز جمعه به رای گیری طرح کویت و سوئد درباره غوطه شرقی می پردازد
فرانسه خواستار قطع مخاصمه در غوطه شرقی شد
عملیات غوطه شرقی و علل مواضع ضد سوری غرب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 01:522018-02-23بين الملل

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی


سران غربی ـ عربی و در رأس آنها آمریکا درحالی با وارونه جلوه دادن واقعیت ها در غوطه شرقی برای غیرنظامیان اشک تمساح می ریزند که خود کارنامه سیاهی در عرصه حقوق بشری دارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از مهر، شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته به منظور بررسی پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای سوئد و کویت درباره غوطه شرقی دمشق تشکیل جلسه داد.

در این پیش نویس ارائه شده از سوی سوئد و کویت هیچ سخنی از لزوم مقابله با گروه های تروریستی ـ تکفیری در غوطه شرقی به عمل نیامده است.

لذا پیش نویس ارائه شده با اعتراض شدید مقامات روسی مواجه شد.

سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه صراحتا اعلام کرد که مسکو با طرحِ سوئد و کویت برای غوطه شرقی مخالف است و زیر بار آن نخواهد رفت.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که این کشور اصلاحیه هایی را در پیش نویس ارائه شده توسط کویت و سوئد اعمال کرده که میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع خواهد شد.

در همین ارتباط، مقامات کویتی به دفاع از طرح ارائه شده خود پرداخته اند.

شیخ صباح خالد الصباح، وزیر خارجه کویت در این خصوص گفته است: طرح ما ساده و واضح است، ما خواهان توقف 30 روزه درگیری در غوطه شرقی به منظور کمک رسانی و خدمات انسانی هستیم .

این مقام کویتی همچنین در ادامه اظهارات خود تأکید کرده است: جای تأسف است که شمار کشته ها در غوطه به 1200 غیر نظامی رسیده است .

طبیعی است که گروه های تروریستی ـ تکفیریِ مورد حمایت محور غربی ـ عربی تمام عزم خود را برای تسلط بر این منطقه راهبردی عزم کرده و با قربانی کردن غیرنظامیان در اندیشه تحقق اهداف شوم خود باشنداما سؤال اصلی اینجاست که غوطه شرقی دمشق چه می گذرد؟ غوطه شرقی دمشق، یک منطقه استراتژیک در حومه پایتخت سوریه است و 400 هزار نفر در آن سکونت دارند.

از آنجایی که غوطه شرقی در امتداد مرکز پایتخت سوریه واقع شده است، از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است.

این منطقه همچنین در مجاورت فرودگاه بین المللی دمشق قرار گرفته است.

از همین روی، طبیعی است که گروه های تروریستی ـ تکفیریِ مورد حمایت محور غربی ـ عربی تمام عزم خود را برای تسلط بر این منطقه راهبردی عزم کرده و با قربانی کردن غیرنظامیان در اندیشه تحقق اهداف شوم خود باشند.

درحال حاضر ارتش سوریه حدود دو سومِ مساحت غوطه شرقی دمشق را در اختیار دارد.

یک سومِ مناطق تحت تصرف تکفیریها نیز هم اکنون در محاصره نیروهای سوری است.

ارتش سوریه قصد دارد با نابودی تروریست های تکفیری در غوطه شرقی برای همیشه به سایه تهدید بر سَر دمشق، پایتخت این کشور پایان دهد؛ این همان مسئله ای است که تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها را به شدت نگران ساخته و فریادشان را به آسمان بُرده است.

تسلط ارتش سوریه و نیروهای مقاومتِ همپیمان آن بر غوطه شرقی دمشق می تواند به تمامی امیدهای محور غربی ـ عربی برای به زیر کشیدن دولت قانونی سوریه پایان بخشد.

به همین دلیل است که فریاد سران محور غربی ـ عربی از عملیات بزرگ ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق به آسمان رفته است.

سران کشورهای غربی و عربی که کارنامه سیاهی در زمینه مسائل حقوق بشری دارند، طی روزهای گذشته یکی پس از دیگری نگرانی خود از وضعیت انسانی در غوطه شرقی را ابراز داشته اند! به عنوان مثال، وزارت خارجه سعودی با صدور بیانیه ای از آنچه ادامه حملات نظام سوریه به غوطه شرقی دمشق خواند ابراز نگرانی کرد.

در واقع نگرانی ریاض از تروریستها مورد حمایت خود در غوطه شرقی است.

وزارت خارجه عربستان مدعی شد: نظام سوریه باید خشونت را متوقف کند و زمینه را برای ورود کمک های انسانی فراهم کند و روند حل سیاسی بحران سوریه با شکل جدی مورد توجه قرار گیرد .

وزارت خارجه امارات نیز در واکنشی مشابه مراتب نگرانی خود را از افزایش خشونتها و اوضاع انسانی و سلامت غیر نظامیان در غوطه شرقی اعلام کرد و بر ضرورت اجازه دادن به کمکهای به نظر می رسد که معنا و مفهوم حقوق بشر برای سران کشورهایی نظیر ریاض و ابوظبی، از یمن تا سوریه، زمین تا آسمان تفاوت داردانسانی برای درمان زخمی شدگان و فراهم آوردن دارو و غذا شد.

مواضع سران امارات و عربستان در خصوص وضعیت انسانی در غوطه شرقی درحالی است که آنها طی سه سال گذشته با همکاری یکدیگر بیش از 35 هزار یمنی را شهید و زخمی کرده اند.

به نظر می رسد که معنا و مفهوم حقوق بشر برای سران کشورهایی نظیر ریاض و ابوظبی، از یمن تا سوریه، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

علاوه بر سران کشورهای عربی، مقامات کشورهای غربی نیز به اتهام زنی علیه دمشق و همپیمانان آن در مسئله غوطه شرقی مبادرت ورزیده اند.

درهمین ارتباط، نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است: پیش نویس قطعنامه شورای امنیت نیازمند توقف هرگونه اقدامات جنگی برای رعایت عوامل انسانی است .

این مقام فرانسوی ضمن اتهام زنی به دمشق مدعی شده است: بمباران غوطه شرقی بدون مراعات غیر نظامیان صورت می گیرد، باید شرایط رسیدن به راه حل سیاسی بحران سوریه فراهم شود.

شرایط سوریه نشان می دهد که باید بی وقفه برای آتش بس در غوطه شرقی تلاش کنیم در غیر این صورت به ناچار خود را باید برای شرایط بدتر آماده کنیم .

به دنبال اظهارات نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل، وزارت خارجه سوریه دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس شورای امنیت این سازمان ارسال کرد.

این وزارتخانه در نامه های خود به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت، حمایت های فرانسه از تروریسم در سوریه را محکوم کرده است.

در نامه های وزارت خارجه سوریه آمده است: پاریس به دلیل حمایت از تروریسم شایستگی شرکت در روند صلح سوریه را ندارد .

این وزارتخانه اعلام کرده است: سیاست های فرانسه در دروغ پراکنی و اتهام زنی به دمشق متوقف نشده است.

هدف از این دروغ پراکنی ها ایجاد حاشیه امنیت برای جبهه النصره است که طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، یک گروه تروریستی محسوب می شود .

درست یک سال پیش بود که شعبه شرکت فرانسوی سوییسی لافارژ در سوریه بود که صراحتا به حمایت تسلیحاتی از داعش در این کشور اذعان کردفرانسه درحالی همچون هم پیاله های غربی خود مانند انگلیسی ها، آلمانی ها و آمریکایی ها از نقض حقوق بشر در سوریه و کشتار مردم بی گناه توسط دولت دمشق! سخن می راند که گویی مقامات آن فراموش کرده اند، پاریس طی هفت سال گذشته در خط مقدم ارائه حمایت های تسلیحاتی به گروه های تروریستی از جمله داعش در سوریه ایستاده است.

درست یک سال پیش بود که شعبه شرکت فرانسوی ـ سوییسی لافارژ در سوریه بود که صراحتا به حمایت تسلیحاتی از داعش در این کشور اذعان کرد.

پیشتر شریف شحاده نماینده پارلمان سوریه در این ارتباط گفته بود: اذعان این شرکت به حمایت مالی از داعش اثبات کننده و موید صحت اظهارات مقامات سوری است که همواره اعلام می کردند کشورهای غربی حامیان اصلی گروه های تروریستی هستند و اروپایی ها آن را به سخره می گرفتند ولی امروز حقیقت گفته های مقامات سوری برای همه آشکار شد .

در همین حال، ایالات متحده آمریکا نیز انگشت اتهام را در خصوص غوطه شرقی همچون گذشته به سمت دولت دمشق نشانه رفته است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در جریان نشست شورای امنیت این سازمان ادعاهای مضحکی را علیه دمشق و مسکو مطرح کرد.

وی ضمن نادیده گرفتن حمایتهای کشورش از تروریست های تکفیری در سوریه، دمشق و مسکو را به کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی متهم کرد.

نماینده آمریکا افزود که آمریکا آماده دادن رأی مثبت به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کویت و سوئد است.

غوطه شرقی دمشق بیش از این نباید شاهد اقدامات مجرمانه باشد! وی همچنین به منظور فریب افکار عمومی و تطهیر چهره آمریکا در نزد افکار عمومی گفت که باید اجازه ورود کمک های پزشکی و انسانی به غوطه شرقی داده شود.

این درحالی است که عامل اصلی تشدید بحران انسانی در غوطه شرقی دمشق، تداوم حمایت های تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا از تکفیریهای مستقر در این منطقه است.

مقامات ارتش سوریه صراحتا اعلام کرده اند که تسلیحاتِ ساختِ آمریکا را در نزد تکفیریها در غوطه شرقی دمشق کشف و ضبط کرده اند.

آمریکایی ها که حتی خود نیز حمایتهایشان از گروه های مسلح در سوریه را رد نمی کنند، اکنون حامی حقوق بشر شده و برای غیرنظامیان غوطه شرقی اشک تمساح می ریزند.

درحال حاضر پروژه ای که سران کشورهای غربی ـ عربی در پیش گرفته اند، مقصر نشان دادن تهران و مسکو در اقدامات ضد حقوق بشری و ضد حقوق بشردوستانه علیه غیرنظامیان در غوطه ادعای کشتار غیرنظامیان توسط مسکو و تهران درحالی مطرح می شود که عناصر تکفیری به دلیل ناتوانی از مقابله با نیروهای سوری، غیرنظامیان را می کُشند تا بلکه به چهره مسکو و تهران در نزد افکار عمومی خدشه وارد سازندشرقی است.

این سیاستی است که پیشتر نیز در جبهه های مختلف نبرد در سوریه توسط محور غربی ـ عربی اتخاذ شده بود.

ادعای کشتار غیرنظامیان توسط مسکو و تهران در غوطه شرقی درحالی مطرح می شود که هم اکنون هزاران عنصر تکفیری در این منطقه حضور دارند؛ عناصری که به دلیل عجز و ناتوانی در مقابله با نیروهای دولتی سوریه، غیرنظامیان را آماج حملات خود قرار داده و آنها را به خاک و خون می کشند تا بلکه به چهره مسکو و تهران در نزد افکار عمومی خدشه وارد سازند.

با تمامی این ها باید گفت که سرنوشت تروریست های تکفیری ازجمله تروریست های جبهه النصره در غوطه شرقی کاملا محتوم است.

تکفیریها راهی جز مرگ یا تسلیم در غوطه شرقی ندارند؛ حتی اگر فریادِ حامیان غربی ـ عربی آنها به سرکردگی ایالات متحده آمریکا بیش از این به آسمان برود.

بدون شک غوطه شرقی تا چندی دیگر به جرگه مناطق راهبردی آزادشده در سوریه خواهد پیوست و قدرت های بیگانه شاهد گوشه ای دیگر از قدرت نمایی دمشق و همپیمانان آن خواهند بود.

درهمین راستا بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل می گوید: سوریه را برای تروریست ها به جهنم تبدیل خواهیم کرد.

سرنوشت غوطه شرقی و ادلب همانند حلب خواهد شد .


کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل متحد - گروه های تروریستی - شورای امنیت سازمان ملل - تکفیری - وزیر خارجه - تروریست - کویت - سازمان ملل متحد - دمشق - پایتخت سوریه - شورای امنیت - قربانی کردن - سوریه - سوری - نظامی - منطقه - سازمان ملل - پایتخت - فرودگاه بین المللی - سوئد - خارجه - کشور - اندیشه - قربانی - عربی - وزیر - سرگیی لاوروف - حمایت - تمساح - شورای

آخرین اخبار سرویس:
نشست فوق العاده اتحادیه اروپا برای حل بحران ورود مهاجران به قاره سبز

رشوه 30 میلیونی ائتلاف سعودی لو رفت

ترامپ دست از سر پیرمرد برنمی دارد

افشای امپراتوری املاک نواز شریف در شهر لندن

محل تازه زورآزمایی «اشرف غنی» و «عبدالله»

60 درصد از آراء برای اردوغان

ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

وزیر کشور سه شنبه به قرقیزستان می رود

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شرق غزه

رسانه های صهیونیستی: ارتش سوریه به سوی پیروزی در جنوب پیش می رود

وزیر دفاع انگلیس دولت را تهدید به سرنگونی کرد

آلمان بر لزوم محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا تاکید کرد

تکلیف اصلاح طلبان با آمریکا چیست؟

اسد: در صورت نیاز با قوه قهریه شمال سوریه را پس می گیریم

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه/ اردوغان 58 درصد و اینجه 27 درصد

آماده شدن ب ام و برای تمام احتمالات برگزیت

درگیری مسلحانه ترکیه 3 کشته داشت

پارلمان افغانستان: "دولت افغانستان" در روند صلح پنهان کاری نکند

ترامپ بر اخراج سریع مهاجران غیرقانونی از آمریکا تاکید کرد

نارضایتی از ماکرون رکورد زد

دستگیری سه تبعه آلمانی در ترکیه

اسکورت 10 هزار نفری ترامپ و همسرش در انگلیس

اعتصاب و بسته شدن پاساژ علاء الدین و چارسو+عکس

مراقب آتش گرفتن جنگل ها باشیم!

ترامپ بر اخراج مهاجران غیر قانونی از امریکا تاکید کرد

تصمیم کمیساریای عالی انتخابات عراق به بازشماری دستی آراء در برخی مراکز

احتمال خودکشی رییس پلیس تاتارستان

درگیری انتخاباتی در ترکیه رنگ خون گرفت

انتشار نتایج تحقیقات حمله موشکی آمریکا به مواضع حشد شعبی عراق

آژیر خطر حمله موشکی به ابوظبی و دبی به صدا در آمد + عکس و بیانیه

استفاده از پلیس زن برای جذب گردشگر

مشارکت 87 درصدی شهروندان در انتخابات ترکیه

شماری از نظامیان سعودی در جیزان کشته و زخمی شدند

مسدود شدن خیابان های منتهی به کاخ ریاست جمهوری ترکیه

چهار نظامی سعودی در درگیری با نیروهای یمنی به هلاکت رسیدند

شمارش آرای انتخابات ترکیه تاکنون؛ اردوغان با حدود 60 درصد آراء پیشتاز است + ویدئو

راه مبارزه با امریکا

روایت یک خبرنگار از بدبختی مردم آمریکا+عکس

محل تازه زورآزمایی «اشرف غنی» و «عبدالله»

واکنش سندرز به بیرون انداخته شدن از رستورانی در ویرجینیا

کشته شدن 4 شبه نظامی ائتلاف سعودی در جنوب عربستان

حمایت مجری بی بی سی از گردهمایی سالانه منافقین در پاریس +عکس

اسد: در صورت نیاز با قوه قهریه شمال سوریه را پس می گیریم

اردن: توان میزبانی موج جدید آوارگان سوری را نداریم

رییس دفتر رییس جمهوری خبر داد: ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا

پیشتازی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

پارلمان افغانستان: "دولت افغانستان" در روند صلح پنهان کاری نکند

پیشروی گسترده ارتش سوریه در شهرک استراتژیک «بصر الحریر» درعا

گل اول ژاپن به سنگال

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

عینک آفتابی گرانقیمت جاستین ترودو دردسرساز شد +عکس

کشته شدن 4 شبه نظامی ائتلاف سعودی در جنوب عربستان

بازجویی از پسر فرماندار آمریکایی به دلیل آزار جنسی

جزییات آزارجنسی خبرنگار دویچه وله در مسکو +عکس

زوجی که برای میکی موس جشن تولد می گیرند!

دهلی امیدوار به عملیاتی شدن "بندر چابهار" تا سال 2019 است

بحرین؛ مکان آرایش نظامی آمریکا در منطقه/ تحلیل

صفحه اول روزنامه همشهری یکشنبه 3 تیر 1397

ادعای غرب درباره استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی افسانه پردازی است

پاسخ صریح مردم آمریکا به حرکت خبرساز ملانیا ترامپ + عکس

جدیدترین تصویر از همسر بشار اسد+عکس

ادعای اسراییل درباره ساقط کردن یک پهپاد در داخل مرزهای سوریه

تمدید وضعیت فوق العاده در مصر برای سه ماه دیگر

اردن: توان میزبانی موج جدید آوارگان سوری را نداریم

با شلیک تک تیراندازان یمن صورت گرفت؛ کشته شدن 4 شبه نظامی ائتلاف سعودی در جنوب عربستان

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

اروپا با بحران پناهجویان مواجه است

واکنش ترامپ به ورود مهاجران غیرقانونی به خاک آمریکا

روسیه مراکز تروریست ها در سوریه را بمباران کرد

دستگیری 6 نفر در ترکیه به اتهام توهین به اردوغان

تلاش یک پهپاد برای ورود به فلسطین اشغالی

رقیب جدی برای ملانیا ترامپ در عرصه مد + عکس ها

مکرون: اروپا در بحث مهاجرت باید متحد شود

توصیه های تغذیه ای برای کنکوری ها در هفته پایانی

اعلام ائتلاف بین صدر و العبادی

ترامپ: دمکرات ها، قوانین را اصلاح نمایید، مقاومت نکنید

پیوستن واحد های ارتش آزاد سوریه به نیرو های دولتی

گل اول سنگال به ژاپن

مردم و احزاب بحرین با زندانیان انقلابی خود اعلام همبستگی می کنند

جنگنده های سعودی 16 بار صعده را بمباران کردند

تشدید تنش در روابط قطر و کشورهای محاصره کننده

صدها تروریست آماده تسلیم شدند

مُهر تأیید نتانیاهو بر حمایت آمریکا از کشتار غزه

درخواست ترامپ برای اخراج فوری مهاجران غیرقانونی

انگلیس و پاناما از نگاه آمار و ارقام

تمدید حالت فوق العاده در مصر

شهادت جوان فلسطینی در پی شلیک نظامیان صهیونیست

حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به نوار غزه

ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

شهادت دختربچه یمنی در حمله جنگنده های عربستان

گردانهای حزب الله عراق حضور نظامی خود را در مرز با سوریه تقویت کرد

معاون رییس جمهور زیمبابوه: انفجار صورت گرفته اقدام تروریستی بود

دستگاه قضایی عراق: تنها آرای مشکوک ماه مه به صورت دستی بازشماری خواهند شد

مکرون: اروپا در بحث مهاجرت باید متحد شود

شلیک ناموفق یک موشک پاتریوت به سمت پهپادی در «جولان اشغالی»

فرمانده ارشد صهیونیست در تیررس تک تیراندازان مقاومت

آمریکا در پیام محرمانه خود از معارضان سوری چه خواست؟

ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

تصویر هولناکی که نجمه جودکی برای مسئولین منتشر کرد + عکس

درگیری انتخاباتی در «ارزروم» ترکیه با 3 کشته

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی