مطالب مرتبط:
ارتش سوریه خواستار تخلیه «غوطه شرقی» از غیر نظامیان شد
شورای امنیت روز جمعه به رای گیری طرح کویت و سوئد درباره غوطه شرقی می پردازد
شورای امنیت روز جمعه به رای گیری طرح کویت و سوئد درباره غوطه شرقی می پردازد
فرانسه خواستار قطع مخاصمه در غوطه شرقی شد
عملیات غوطه شرقی و علل مواضع ضد سوری غرب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 00:522018-02-23بين الملل

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی


سران غربی ـ عربی و در رأس آنها آمریکا درحالی با وارونه جلوه دادن واقعیت ها در غوطه شرقی برای غیرنظامیان اشک تمساح می ریزند که خود کارنامه سیاهی در عرصه حقوق بشری دارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از مهر، شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته به منظور بررسی پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای سوئد و کویت درباره غوطه شرقی دمشق تشکیل جلسه داد.

در این پیش نویس ارائه شده از سوی سوئد و کویت هیچ سخنی از لزوم مقابله با گروه های تروریستی ـ تکفیری در غوطه شرقی به عمل نیامده است.

لذا پیش نویس ارائه شده با اعتراض شدید مقامات روسی مواجه شد.

سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه صراحتا اعلام کرد که مسکو با طرحِ سوئد و کویت برای غوطه شرقی مخالف است و زیر بار آن نخواهد رفت.

وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که این کشور اصلاحیه هایی را در پیش نویس ارائه شده توسط کویت و سوئد اعمال کرده که میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد توزیع خواهد شد.

در همین ارتباط، مقامات کویتی به دفاع از طرح ارائه شده خود پرداخته اند.

شیخ صباح خالد الصباح، وزیر خارجه کویت در این خصوص گفته است: طرح ما ساده و واضح است، ما خواهان توقف 30 روزه درگیری در غوطه شرقی به منظور کمک رسانی و خدمات انسانی هستیم .

این مقام کویتی همچنین در ادامه اظهارات خود تأکید کرده است: جای تأسف است که شمار کشته ها در غوطه به 1200 غیر نظامی رسیده است .

طبیعی است که گروه های تروریستی ـ تکفیریِ مورد حمایت محور غربی ـ عربی تمام عزم خود را برای تسلط بر این منطقه راهبردی عزم کرده و با قربانی کردن غیرنظامیان در اندیشه تحقق اهداف شوم خود باشنداما سؤال اصلی اینجاست که غوطه شرقی دمشق چه می گذرد؟ غوطه شرقی دمشق، یک منطقه استراتژیک در حومه پایتخت سوریه است و 400 هزار نفر در آن سکونت دارند.

از آنجایی که غوطه شرقی در امتداد مرکز پایتخت سوریه واقع شده است، از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار است.

این منطقه همچنین در مجاورت فرودگاه بین المللی دمشق قرار گرفته است.

از همین روی، طبیعی است که گروه های تروریستی ـ تکفیریِ مورد حمایت محور غربی ـ عربی تمام عزم خود را برای تسلط بر این منطقه راهبردی عزم کرده و با قربانی کردن غیرنظامیان در اندیشه تحقق اهداف شوم خود باشند.

درحال حاضر ارتش سوریه حدود دو سومِ مساحت غوطه شرقی دمشق را در اختیار دارد.

یک سومِ مناطق تحت تصرف تکفیریها نیز هم اکنون در محاصره نیروهای سوری است.

ارتش سوریه قصد دارد با نابودی تروریست های تکفیری در غوطه شرقی برای همیشه به سایه تهدید بر سَر دمشق، پایتخت این کشور پایان دهد؛ این همان مسئله ای است که تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آنها را به شدت نگران ساخته و فریادشان را به آسمان بُرده است.

تسلط ارتش سوریه و نیروهای مقاومتِ همپیمان آن بر غوطه شرقی دمشق می تواند به تمامی امیدهای محور غربی ـ عربی برای به زیر کشیدن دولت قانونی سوریه پایان بخشد.

به همین دلیل است که فریاد سران محور غربی ـ عربی از عملیات بزرگ ارتش سوریه در غوطه شرقی دمشق به آسمان رفته است.

سران کشورهای غربی و عربی که کارنامه سیاهی در زمینه مسائل حقوق بشری دارند، طی روزهای گذشته یکی پس از دیگری نگرانی خود از وضعیت انسانی در غوطه شرقی را ابراز داشته اند! به عنوان مثال، وزارت خارجه سعودی با صدور بیانیه ای از آنچه ادامه حملات نظام سوریه به غوطه شرقی دمشق خواند ابراز نگرانی کرد.

در واقع نگرانی ریاض از تروریستها مورد حمایت خود در غوطه شرقی است.

وزارت خارجه عربستان مدعی شد: نظام سوریه باید خشونت را متوقف کند و زمینه را برای ورود کمک های انسانی فراهم کند و روند حل سیاسی بحران سوریه با شکل جدی مورد توجه قرار گیرد .

وزارت خارجه امارات نیز در واکنشی مشابه مراتب نگرانی خود را از افزایش خشونتها و اوضاع انسانی و سلامت غیر نظامیان در غوطه شرقی اعلام کرد و بر ضرورت اجازه دادن به کمکهای به نظر می رسد که معنا و مفهوم حقوق بشر برای سران کشورهایی نظیر ریاض و ابوظبی، از یمن تا سوریه، زمین تا آسمان تفاوت داردانسانی برای درمان زخمی شدگان و فراهم آوردن دارو و غذا شد.

مواضع سران امارات و عربستان در خصوص وضعیت انسانی در غوطه شرقی درحالی است که آنها طی سه سال گذشته با همکاری یکدیگر بیش از 35 هزار یمنی را شهید و زخمی کرده اند.

به نظر می رسد که معنا و مفهوم حقوق بشر برای سران کشورهایی نظیر ریاض و ابوظبی، از یمن تا سوریه، زمین تا آسمان تفاوت دارد.

علاوه بر سران کشورهای عربی، مقامات کشورهای غربی نیز به اتهام زنی علیه دمشق و همپیمانان آن در مسئله غوطه شرقی مبادرت ورزیده اند.

درهمین ارتباط، نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است: پیش نویس قطعنامه شورای امنیت نیازمند توقف هرگونه اقدامات جنگی برای رعایت عوامل انسانی است .

این مقام فرانسوی ضمن اتهام زنی به دمشق مدعی شده است: بمباران غوطه شرقی بدون مراعات غیر نظامیان صورت می گیرد، باید شرایط رسیدن به راه حل سیاسی بحران سوریه فراهم شود.

شرایط سوریه نشان می دهد که باید بی وقفه برای آتش بس در غوطه شرقی تلاش کنیم در غیر این صورت به ناچار خود را باید برای شرایط بدتر آماده کنیم .

به دنبال اظهارات نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل، وزارت خارجه سوریه دو نامه جداگانه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس شورای امنیت این سازمان ارسال کرد.

این وزارتخانه در نامه های خود به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت، حمایت های فرانسه از تروریسم در سوریه را محکوم کرده است.

در نامه های وزارت خارجه سوریه آمده است: پاریس به دلیل حمایت از تروریسم شایستگی شرکت در روند صلح سوریه را ندارد .

این وزارتخانه اعلام کرده است: سیاست های فرانسه در دروغ پراکنی و اتهام زنی به دمشق متوقف نشده است.

هدف از این دروغ پراکنی ها ایجاد حاشیه امنیت برای جبهه النصره است که طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، یک گروه تروریستی محسوب می شود .

درست یک سال پیش بود که شعبه شرکت فرانسوی سوییسی لافارژ در سوریه بود که صراحتا به حمایت تسلیحاتی از داعش در این کشور اذعان کردفرانسه درحالی همچون هم پیاله های غربی خود مانند انگلیسی ها، آلمانی ها و آمریکایی ها از نقض حقوق بشر در سوریه و کشتار مردم بی گناه توسط دولت دمشق! سخن می راند که گویی مقامات آن فراموش کرده اند، پاریس طی هفت سال گذشته در خط مقدم ارائه حمایت های تسلیحاتی به گروه های تروریستی از جمله داعش در سوریه ایستاده است.

درست یک سال پیش بود که شعبه شرکت فرانسوی ـ سوییسی لافارژ در سوریه بود که صراحتا به حمایت تسلیحاتی از داعش در این کشور اذعان کرد.

پیشتر شریف شحاده نماینده پارلمان سوریه در این ارتباط گفته بود: اذعان این شرکت به حمایت مالی از داعش اثبات کننده و موید صحت اظهارات مقامات سوری است که همواره اعلام می کردند کشورهای غربی حامیان اصلی گروه های تروریستی هستند و اروپایی ها آن را به سخره می گرفتند ولی امروز حقیقت گفته های مقامات سوری برای همه آشکار شد .

در همین حال، ایالات متحده آمریکا نیز انگشت اتهام را در خصوص غوطه شرقی همچون گذشته به سمت دولت دمشق نشانه رفته است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در جریان نشست شورای امنیت این سازمان ادعاهای مضحکی را علیه دمشق و مسکو مطرح کرد.

وی ضمن نادیده گرفتن حمایتهای کشورش از تروریست های تکفیری در سوریه، دمشق و مسکو را به کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی متهم کرد.

نماینده آمریکا افزود که آمریکا آماده دادن رأی مثبت به پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کویت و سوئد است.

غوطه شرقی دمشق بیش از این نباید شاهد اقدامات مجرمانه باشد! وی همچنین به منظور فریب افکار عمومی و تطهیر چهره آمریکا در نزد افکار عمومی گفت که باید اجازه ورود کمک های پزشکی و انسانی به غوطه شرقی داده شود.

این درحالی است که عامل اصلی تشدید بحران انسانی در غوطه شرقی دمشق، تداوم حمایت های تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا از تکفیریهای مستقر در این منطقه است.

مقامات ارتش سوریه صراحتا اعلام کرده اند که تسلیحاتِ ساختِ آمریکا را در نزد تکفیریها در غوطه شرقی دمشق کشف و ضبط کرده اند.

آمریکایی ها که حتی خود نیز حمایتهایشان از گروه های مسلح در سوریه را رد نمی کنند، اکنون حامی حقوق بشر شده و برای غیرنظامیان غوطه شرقی اشک تمساح می ریزند.

درحال حاضر پروژه ای که سران کشورهای غربی ـ عربی در پیش گرفته اند، مقصر نشان دادن تهران و مسکو در اقدامات ضد حقوق بشری و ضد حقوق بشردوستانه علیه غیرنظامیان در غوطه ادعای کشتار غیرنظامیان توسط مسکو و تهران درحالی مطرح می شود که عناصر تکفیری به دلیل ناتوانی از مقابله با نیروهای سوری، غیرنظامیان را می کُشند تا بلکه به چهره مسکو و تهران در نزد افکار عمومی خدشه وارد سازندشرقی است.

این سیاستی است که پیشتر نیز در جبهه های مختلف نبرد در سوریه توسط محور غربی ـ عربی اتخاذ شده بود.

ادعای کشتار غیرنظامیان توسط مسکو و تهران در غوطه شرقی درحالی مطرح می شود که هم اکنون هزاران عنصر تکفیری در این منطقه حضور دارند؛ عناصری که به دلیل عجز و ناتوانی در مقابله با نیروهای دولتی سوریه، غیرنظامیان را آماج حملات خود قرار داده و آنها را به خاک و خون می کشند تا بلکه به چهره مسکو و تهران در نزد افکار عمومی خدشه وارد سازند.

با تمامی این ها باید گفت که سرنوشت تروریست های تکفیری ازجمله تروریست های جبهه النصره در غوطه شرقی کاملا محتوم است.

تکفیریها راهی جز مرگ یا تسلیم در غوطه شرقی ندارند؛ حتی اگر فریادِ حامیان غربی ـ عربی آنها به سرکردگی ایالات متحده آمریکا بیش از این به آسمان برود.

بدون شک غوطه شرقی تا چندی دیگر به جرگه مناطق راهبردی آزادشده در سوریه خواهد پیوست و قدرت های بیگانه شاهد گوشه ای دیگر از قدرت نمایی دمشق و همپیمانان آن خواهند بود.

درهمین راستا بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل می گوید: سوریه را برای تروریست ها به جهنم تبدیل خواهیم کرد.

سرنوشت غوطه شرقی و ادلب همانند حلب خواهد شد .


کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل متحد - گروه های تروریستی - شورای امنیت سازمان ملل - تکفیری - وزیر خارجه - تروریست - کویت - سازمان ملل متحد - دمشق - پایتخت سوریه - شورای امنیت - قربانی کردن - سوریه - سوری - نظامی - منطقه - سازمان ملل - پایتخت - فرودگاه بین المللی - سوئد - خارجه - کشور - اندیشه - قربانی - عربی - وزیر - سرگیی لاوروف - حمایت - تمساح - شورای

آخرین اخبار سرویس:
آمار پایین سرقت در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته

در گفت وگوی تلفنی با ماکرون پوتین: هیچ شواهدی درباره نقش روسیه در پرونده اسکریپال وجود ندارد

طوفان در جنوب شرق آمریکا و قطع برق در آلاباما

ولید بن طلال گفت با دولت سعودی برای آزادی اش به توافق رسیده بود

ارتش روسیه: نزدیک به 80 هزار نفر از غوطه شرقی خارج شده اند

وزارت خارجه آمریکا در پیام نوروزی از اعتراضات در ایران حمایت کرد

سناتور آمریکایی: پمپئو با مسائل سختی روبه رو خواهد بود

ابراز امیدواری ایتالیا درباره بهبود روابط با روسیه

اظهارات ضد ایرانی ترامپ به بهانه تبریک نوروزی

واشنگتن از تشکیل کمیته سه جانبه عربی-آمریکایی ضد ایران خبر داد

نشان فولکلوریک بوسنی برای خواننده تبریزی

ترامپ این بار به بهانه تبریک نوروز، علیه ایران عقده گشایی کرد

رامید جوان مهمان مهران مدیری در دورهمی

ترامپ به مناسبت نوروز برای مردم ایران پیام فرستاد

ادعای مشاور بوش:دولت آمریکا تحریم های دیگری علیه ایران وضع می کند/ عربستان شکوفا باشد، باعث فشار بر ایران می شود

نشست محرمانه در قایق برای مهار نفوذ ایران

روحانی وارد کرمانشاه شد

محمود عباس سفیر آمریکا را «توله سگ» خواند!

بازی اردوغان با عفرین؛ نسل کشی یا تحکیم منافع؟

حضور مدیر آلپاین در بخش خودروهای خاص جگوار لندروور

حمایت وزارت خارجه آمریکا از اعتراضات در ایران در پیام نوروزی

لهستان خواستار تقویت همکاری با آلمان شد

نسخه نهایی «پری سا» تقریبا آماده است

تبعیض در دستمزد زنان و مردان اروپایی

رویکرد دولت تدبیر؛ ادامه ایران در برجام حتی بدون آمریکا

گزارش های جهانی نشان می دهد: آمار پایین سرقت در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته

اوضاع عفرین پس از اشغال توسط نیروهای ترکیه +فیلم

ایرندگان مکانی بکر و زیبا برای مسافران نوروزی + گزارش

ابراز خرسندی چین از کاهش تنش ها در شبه جزیره کره

بسته خبری سال 96 در یک نگاه

از سرگیری تمرینات نظامی کوریای جنوبی و امریکا

پوشش و ظاهر متفاوت افسانه چهره آزاد به همراه همسرش؛ خارج از کشور

قاچاقچی های انسان در آلبانی دستگیر شدند

استقبال مردم ترکیه از آثار شریعتی

جدایی کوزوو از صربستان، گره کور بالکان

برجام منطقه ای، بازی جدید ائتلاف آمریکایی در دوران پساداعش

معمای احترام جویی پوتین چرا پوتین محبوب روس ها شد؟

سعید ساسانیان برکناری تیلرسون، تغییر رویکرد قطر و ملاحظاتی برای ایران

حمایت وزارت خارجه آمریکا از اعتراضات در ایران در پیام نوروزی

پست عیدانه وینفرد شفرآخرین خبر + عکس

قدرت های نظامی برتر خاورمیانه از نگاه فوربس/جایگاه پایین تر عربستان نسبت به ایران علیرغم بودجه بیشتر+تصاویر

تشکیل کمیته سه جانبه عربی-آمریکایی ضد ایران/مخالفت شدید آیت الله سیستانی با درخواست بن سلمان/ اعلام آمادگی اردوغان برای حمله به شمال عراق

رزمایش نظامی کره جنوبی و آمریکا اول آوریل از سر گرفته می شود

قدرت های نظامی برتر خاورمیانه از نگاه فوربس/جایگاه پایین تر عربستان نسبت به ایران علیرغم بودجه بیشتر+تصاویر

خشم غرب از پیروزی قاطع پوتین/ کاخ سفید: ترامپ تبریک نخواهد گفت

سوئد، سفیر روسیه را احضار می کند

تکرار ادعاهای ترامپ علیه ایران؛ این بار به بهانه نوروز

آمریکا و کره جنوبی رزمایش های مشترک خود را از سر می گیرند

جوانان از طریق راهیان نور با دوران سخت دفاع مقدس آشنا می شوند

نخست وزیر چین: جنگ تجاری با آمریکا برنده ای ندارد

اروپا همچنان مقابل ایران کرنش می کند / تحریم های پیشنهادی اروپا به ترامپ، یک نمایش بیهوده است؛ این تحریم ها بر تعدادی از فرماندهان سپاه و ارتش اعمال می شود؛ این افراد اصلا در غرب زندگی نمی کنند که تحریم بر آنها تاثیر بگذارد

پیرترین حیواناتی که هنوز زنده هستند+تصاویر

بسته مشکوک سبب تخلیه منطقه ای در تگزاس آمریکا شد

اسد در پیام تبریک به پوتین مشارکت روسیه در نابودی تروریسم را ستود

بازپس گیری اراضی ملی در جهرم

اردوغان تهدید کرد به مناطق کُردی دیگر در سوریه و عراق حمله می کند

درخواست خبیثانه فرانسه از اتحادیه اروپا علیه ایران

حماس: اظهارات محمود عباس درباره ترور «رامی حمدالله» غیرمسئولانه است

ترزا می از دوستان دوران نوجوانی مرکل بوده است؟

ترامپ این بار به بهانه تبریک نوروز، علیه ایران عقده گشایی کرد

محمد ثلاث به خاطر نداشتن عینک بی گناه است! +فیلم

رییس ستاد ارتش امریکا وارد افغانستان شد

حاشیه سازی های ترامپ و ولیعهد سعودی علیه برجام

سکوت کشورهای غربی در برابر پیروزی پوتین در انتخابات روسیه

پیام سرپرست وزارت خارجه آمریکا به مناسبت نوروز

وزارت خارجه آمریکا در پیام نوروزی از اعتراضات در ایران حمایت کرد

کورکر: به طور خصوصی با پمپئو درباره ایران و کره شمالی صحبت می کنم

آخرین هشدارهای استیون هاوکینگ درباره آینده بشریت و سرمایه داری

بعد از کاخ سفید؛ وزارت خارجه آمریکا در پیام نوروزی از اعتراضات در ایران حمایت کرد

ناکامی دوباره غرب علیه سوریه

آوارگی صدها هزار غیرنظامی و غارت شورشیان تحت حمایت ترکیه در عفرین

ویژه برنامه های تحویل سال را بشناسید

دی میستورا: سوریه به سمت یک "تقسیم فاجعه بار" می رود و بازگشت داعش ممکن است

مهمترین اخبار جهان(7-19)

به بهانه تبریک نوروز، ترامپ حرفهای قبلی خود علیه ایران را تکرار کرد

بیانیه شدیداللحن الوفاق خطاب به رژیم بحرین/ هدف اصلی شیعیان و مخالفان است نه آیت الله قاسم

راهیان نور یک فرصت طلایی برای خودسازی است

اردوغان شمال عراق را تهدید به حمله نظامی کرد

تنها روزنامه کشور که امروز 29 اسفند منتشر شده است/عکس

پرفورمنس آرت با نوارهای پارچه ای/عکس

رزمایش سالانه کره جنوبی و آمریکا اول آوریل شروع می شود

برگزاری رزمایش آمریکا و کره جنوبی در اوائل ماه آوریل

اعتراضات دانش آموزی در آمریکا/عکس

نمایی زیبا از تابش نورهای شفق قطبی

منهای ورزش/ بزرگ ترین میهن پرست قرن معاصر ایران را بشناسیم

رییس جمهوری چین: فقط سوسیالیسم می تواند چین را نجات دهد

ادعای وزیر خارجه سعودی: ایران نگراش تاریکی را در منطقه هدایت می کند/ جنگ یمن بر ما تحمیل شد

نخست وزیر لهستان خواستار تقویت همکاری با آلمان شد

واشنگتن پست: اطلاعات مکتوب وکلای ترامپ درخصوص تحقیقات مولر است

دولت هند درباره عدم اخراج آوارگان روهینگیا تضمین نداد

افشای جزییاتی از نشست محرمانه و ضد ایرانی سران کشورهای عربی «در قایق»/طرح جرج نادر چه بود؟

آیا ترزا می از دوستان دوران نوجوانی آنگلا مرکل بوده است؟

اتحادیه اروپا چهار سوری دیگر را تحریم کرد

مرگ سالانه حدود 130 هزار آمریکایی به علت فقر

بسته مشکوک سبب تخلیه منطقه ای در تگزاس آمریکا شد

آمریکا و کره جنوبی رزمایش مشترک برگزار می کنند

دیدار گرفتاران در کاخ سفید

انفجار انتحاری در جنوب «تونس»

راهیان نور تبدیل به پایگاه مهم معنوی فرهنگی جهان شده است

برپایی نمایشگاه راه ماندگار در یادمان فتح المبین

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی

اشک تمساح غربی ها برای غوطه شرقی