مطالب مرتبط:
پلیس باید با دختران خیابان انقلاب چطور رفتار کند؟
واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب
واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب / اعمال قانون کردیم
دستور روحانی برای پیگیری پرونده برخورد مامور نیروی انتظامی با دختر خیابان انقلاب
واکنش حجازی فر و مهناز افشار به جوشکاری پست برق پرحاشیه خیابان انقلاب +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 01:222018-02-23سياسي

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!


طی 24 ساعت گذشته دو فیلم درباره یک اتفاق واحد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست شده و به اندازه چند برنامه تلویزیونی - زمانی که بیننده داشت و نه حالا که تنها چند برنامه آن دیده می شود - دیده شده است.

- در سفر لبنان، خبرنگار یک روزنامه اصول گرا از نماینده حزب الله لبنان پرسید با این دختران کنار ساحل نشسته برخورد نمی کنید؟ اشاره او به دختران جوان و زیبایی بود که موهای خود را به باد سپرده بودند.

مترجم از ترجمه عذر خواست و توضیح داد که پرسش بی ربط و سوءتفاهم برانگیز است.

خبرنگار اما اصرار کرد و جوان لبنانی با شگفتی تمام گفت: با کی برخورد کنیم؟ با دختران خودمان؟ به چه جرمی و چرا؟ اینقدر سؤال برای او عجیب بود که همه مداخله کردیم تا بحث پایان یابد.

در مخیله او که با اسراییل جنگیده بود نمی گنجید که باید برود سراغ هموطن خود!در فیلم اول، فرمانده پلیس با لحن محترمانه از دختر جوان - که روسری ای را که دوست ندارد بر سر چوب کرده - می خواهد پایین بیاید و دختر جوان - که مانند هزاران دختر ایرانی با حجاب یا کم حجاب و فارغ از بحث حجاب، زیبا و جسور هم هست - از پلیس می پرسد: جُرم (اتهام) من چیست؟ فرمانده با لحن خوب پاسخ می دهد: اخلال در نظم عمومی.

دختر می گوید: اختلال در نظم عمومی؟ آقای پلیس باز با شکیبایی می گوید: اختلال نه، اخلال.

چند مرتبه این گفت وگو تکرار می شود تا دختر درمی یابد جُرم و در واقع اتهام او این است: اخلال در نظم عمومی (ماده 618 قانون مجازات اسلامی).

آنقدر این بخش جالب است که بیننده بلا تشبیه یک آن به یاد صحنه مشهور فیلم پول ها را بردار و برو ی وودی آلن می افتد که سارقان به تحویل دار بانک یادداشت می دهند که یک تپانچه به سوی شما گرفته شده.

موجودی بانک را تحویل دهید و تحویل دار بانک یادداشت را دست به دست می کند تا بقیه کارمندان هم نظر دهند و آن کلمه را بخوانند و ببینند تپانچه است یا کمانچه! و اصل موضوع در حاشیه قرار می گیرد.

اینجا هم دو سه بار دختر و پلیس بر سر واژه اخلال و اختلال گفت وگو می کنند.

در نهایت دختر به پایین هُل داده می شود و خوشبختانه با پا پایین می آید.

می نویسم خوشبختانه چون ممکن بود خدای نا کرده سر او به جدول بخورد و یک فاجعه به بار بیاید.

در فیلم دوم اما تنها صحنه آخر را می بینیم و انگار پلیس بی هیچ منطقی به دختر جوانی که آرام روی سکو ایستاده و روسری ای را که دوست ندارد بر چوب کرده یورش می برد و به سوی جدول پرتاب می کند.

یکی دو کانال تلگرامی هم تصویر آن فرمانده را به عنوان یک مجرم منتشر کرده اند و خواستار شناسایی او شده اند؛ هم او که بر اخلال و نه اختلال تأکید داشت.

این ماجرا را از چند منظر دیگر می توان بررسید و به بهانه آن چند نکته را باز گفت:نخست: با اینکه در 40 سال گذشته تبلیغ حجاب و تهدید بی حجابی بر پایه شرع بوده اما این گفت وگو کاملا عرفی است.

دختر می پرسد اتهام من چیست و پلیس می گوید اخلال در نظم عمومی.

این دختر و هزاران مانند او روزها در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی پرورش یافته و شب ها فیلم ها و سریال های تلویزیون جمهوری اسلامی را دیده اند که زنان و دختران با روسری به رختخواب می روند و با روسری از بستر برمی خیزند و در مقابل شوهر و محارم خود هم حجاب دارند.

این قضیه آنقدر پذیرفته شده بود که وقتی در کارتونی ایرانی مادر خانه در خانه و نزد بچه ها و شوهر خود حجاب نداشت جنجال به پا شد و اتفاقا سازنده کارتون توضیح داد تبلیغ حجاب این است که بچه بداند کی و کجا روسری یا چادر سر کند تا با دلیل آن آشنا شود نه آنکه خیال کند یونیفورمی است که در خانه هم باید بپوشد.

در این فیلم می بینیم دختر بر چوب کردن روسری را غیرعادی نمی داند.

چالش اصلی همین است.

اگر بحث گناه است آیا درباره گناهان دیگر مانند غیبت و دروغ و نماز نخواندن هم پلیس می فرستند؟ اگر جنبه قانونی دارد بر سر آن می خواهند بحث کنند.

دوم: اخلال در نظم عمومی در ماده 618 قانون مجازات اسلامی این گونه تعریف شده است: هیاهو، جنجال، حرکت غیرمتعارف، تعرض به افراد، سلب آسایش و آرامش عمومی و بازداشتن مردم از کسب و کار .

مجازات آن هم سه ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق است.

با توجه به سکوت دختر که تنها روسری را بر چوب کرده، طبعا ذیل هیاهو و جنجال و تعرض و بازداشتن مردم از کسب و کار قرار نمی گیرد و تنها حرکت غیرمتعارف است.

اما اگر همان زمان که پلیس می گوید حرکت غیرمتعارف است دیگران هم بی آنکه بر چوب کنند، روسری ها و شال های شُل شده را از سر بیندازند باز هم غیرمتعارف محسوب می شود؟ 20 سال پیش مانتوی جلوباز هم غیر متعارف بود اما آنقدر پوشیدند - و در واقع نپوشیدند - که دیگر چه بسا غیرمتعارف به نظر نرسد.

بانو سیمین بهبهانی شاعر فقید در بیان خاطره ای طعنه آمیز می گفت: پس از مراجعه به اداره ای و تفتیش و تذکرهای لازمه راهی اتاق مربوطه شدم اما در راهرو مأمور به دنبالم دوید و چنان فریاد کشید خانم، خانم بهبهانی! گوشتان که من وحشت زده یک لحظه فکر کردم گوشم زخمی شده یا مثل گوش ون سان ون گوگ بریده شده و دارد خون از آن می چکد و خودم خبر ندارم اما بعد متوجه شدم که گوش من از روسری بیرون افتاده و اسباب نگرانی مأمور فراهم آمده است و او نیست تا دختران امروزی را ببیند که بعضا گوش را بیرون می اندازند.

سوم: آقای پلیس نمی گوید جرم تو کشف حجاب است چون احتمالا می داند در این صورت بحث ماده 638 قانون مجازات اسلامی پیش می آید که در آن آمده است: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا دو ماه یا از 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

احتمالا پلیس می دانسته اگر به این ماده اشاره کند دختر چه بسا یک تراول 50 تومانی درآورد تا جریمه خود را پرداخته باشد.

دوباره تأکید می کنم برداشت غالب، وجه قانونی است و قانون مجازات اسلامی هم بر پایه تعزیرات و نه نص شرع نوشته شده است وگرنه در شرع که ما مجازات 5 هزار تومان تا 50 هزار تومان جریمه نداریم.

چهارم: مأمور یا فرمانده پلیس به اخلال در نظم عمومی اشاره می کند.

نه می گوید گناه است چون دورادور او دختران و زنان دیگر نیز حجاب های کمی دارند.

نه می گوید عمل ضد انقلابی است چون در این حالت نیروهای دیگر باید وارد صحنه شوند و نه می گوید فساد است.

چون خود پلیس بهتر از هر کسی می داند زنان فاسدی که تن فروشی پیشه کرده اند چگونه اند و چگونه رفتار می کنند، هر چند آنها هم کم گرفتاری برای پلیس نیستند.

نه حتی مانند برخی مقامات از لفظ شوخی کودکانه استفاده می کند چون بازی بچه ها را که پلیس بر هم نمی زند.

پیش تر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، اخلال در نظم عمومی را این گونه تعریف کرده بود: هر نوع رفتاری که افراد جامعه را به زحمت بیندازد و آسایش و آرامش آنها را بگیرد اما آیا بر چوب کردن روسری افراد جامعه یا همه افراد را به زحمت می اندازد و آسایش و آرامش آنها را می گیرد؟ این تفسیر هم البته هست که در نظام اسلامی منظور از جامعه، جامعه متدینین یا جامعه وفاداران است و همین که آنها به زحمت بیفتند، کفایت می کند.

بگذارید مثال ملموس تر بیاورم.

به لطف اقتصاد بسامان و تحقق جامعه آرمانی که در نظر داشتیم، نویسنده این سطور ناگزیر از کار در دو جای مختلف و البته خوشبختانه هر دو مربوط به حوزه رسانه است.

حین خروج از دفتر اول، انبوه دختران دبیرستانی را می بینم که غالبا مقنعه های سیاه را از سر به در یا با روسری تعویض می کنند و پیداست که علاقه ای به آن ندارند و سال ها ترساندن معلم دینی یا تهدید به کسر نمره خانم ناظم و نوشته های نصب شده بر دیوار مدرسه کارگر نیفتاده است.

حین ورود به دفتر دوم اما انبوه دختران دبیرستانی دیگری را با چادر مشکی می بینم که از یکی از انواع مدارس خاص یا شاهد خارج می شوند و رفتاری کاملا متفاوت دارند و نه تنها با مقنعه که با چادر هم مشکل ندارند.

محور این گفتار اما پلیس است.

نه می تواند تماشا کند چون مأموریت دارند با اخلال در نظم عمومی مقابله کنند.

نه می تواند به زور زیاد متوسل شود چون لحظه لحظه رفتار آنها ضبط و در فضای مجازی و به تبع شبکه های تلویزیونی ماهواره ای پخش می شود و انگار در مقابل ده ها هزار و بلکه بیشتر دارد کاری را انجام می دهد.

مهم تر اما احساس خود پلیس است.

چه بسا به یاد دختر خود می افتد.

کوتاه اینکه غرض از این نوشته دو نکته است:یکی همان که در صدر گفتار آمد.

درباره رفتارها با تماشای یک تکه از فیلم قضاوت نکنیم.

هر چند که اگر یک ساعت نصیحت کنی و دست آخر به خشونت و برخورد فیزیکی رو آوری قبلی ها بر باد می آورد.

جامعه اسلامی تماس مرد پلیس با دختر جوان را نمی پسندد.

در جوامع مدرن هم هر تماسی قبل از اجازه طرف مقابل سرزنش می شود و گاه ممنوع است.

پلیس البته برخورد می کند اما با جرم بیّن و اگر روسری بر چوب کردن جرم بیّن است در قانون اضافه کنند.

دیگری اینکه جامعه برخورد پلیس با بزهکار و دزد و مجرم را می پسندد و ستایش می کند اما وقتی دختر می پرسد: جرم من چیست یعنی من مجرم نیستم.

در حالی که هیچ دزد و قاتل و متجاوز و کیف قاپ و اخّاذ و زورگیری از پلیس نمی پرسد جرم من چیست و مقابل او راست راست نمی ایستد بلکه به سرعت پا به فرار می گذارد و وقتی دستگیر می شود چهره خود را با دست می پوشاند، نه آنکه در اینستاگرام تصویر خود را منتشر کند.

پلیس را درک کنیم.

مأمور مقابله با رفتاری شده که خیلی ها و بخشی از جامعه آن را جرم نمی دانند و اگر هم بدانند، آن را مثل جریمه رانندگی با وجه نقد قابل جبران و قانون آن را قابل تغییر می دانند.

یکی از این خیلی ها شاید خود آقای پلیس باشد که باز شاید فیلم او را دخترش هم در گوشی داشته باشد و شب از بابا بپرسد بابایی! واقعا این تویی؟ در نگاه او بابا قهرمانی است که تنها سراغ دزد، قاچاقچی، کیف قاپ، زورگیرو قاتل می رود، نه یکی که شاید مثل خود او باشد.


کلید واژه ها: دختر - دختر جوان - دختران - پلیس - جوان - اختلال - فیلم - برنامه تلویزیونی - لبنان - شبکه های اجتماعی - خبرنگار - حزب الله لبنان - حجاب - برنامه - بانک - دختران جوان - دختر ایرانی - روسری - فضای مجازی - زیبا - جدول - کارمندان - حزب الله - وودی آلن - اسراییل - اجتماعی - روزنامه - خیابان - زیبایی - مجازات

آخرین اخبار سرویس:
مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

پیش بینی باهنر از انتخابات 1400

دستگیری از نیازمندان در زمان عید نوروز ضروری است

اظهارات "پوتین" درباره حضور گسترده مردم کشورش در انتخابات

زمین لرزه شهر دهدشت را لرزاند

پوستر|توصیه رهبر انقلاب به خرید کالای داخلی

دیدار استاندار با چهره های شاخص قم

حامی تروریست ها در دولت آمریکا!

انتخاب بولتون به معنای یک جنگ قریب الوقوع نیست

ثروتمندترین مردان تاریخ کدامند ؟

انفجار در چادرهای طبیعت در سرابله

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

فیلم/ گفتگو با امیر موسوی در حاشیه بازدید از یادمان های استان خوزستان

فلسفه اردوهای راهیان نور آشنا شدن جوانان با مشکلات است/ گلایه از همکاری نکردن مسؤولان در بحث راهیان نور

نانوایان به فراموشی سپرده شده اند

اعلام رسمی نتایج شمارش آراء انتخابات روسیه

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: دروازه های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

امیرعبداللهیان: دشمنان منطقه صرفا زبان قدرت را می فهمند

توصیه های پلیس به مسافران در اماکن اقامتی

فیلم/ حضور فرمانده ارتش در یادمان کربلای 5

هجدهمین پارلمان ایتالیا آغاز به کار کرد

روستای فارسیان استان گلستان

واکنش مقامات ایرانی به انتخاب جدید ترامپ

ساداتی نژاد: نسبت به کالای ایرانی با تعصب برخورد کنیم

رقابت جودوکاران در سرزمین ژرمن ها

نهادینه شدن راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم

پرداخت غرامت با هویت یک ملت غیرممکن است!

پادوانی توانست انگشت شصتش را حرکت دهد

آغاز خرید تضمینی گندم از فردا/پیش بینی خرید 11 میلیون تنی برای امسال

ویژه برنامه "تاریخ به وقت فروردین"

مشاور شهردار تهران: نجفی مایل به استعفا نیست

شبکه تبلیغی، ظرفیتی برای تبیین شعار سال است

کاروان های راهیان نور موجب تقویت روحیه مقاومت و ظلم ستیزی می شود

راهیان نور درسبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

اقامه نخستین نماز جمعه سال جدید

حمایت " دیرین دیرین" از ایتام/فیلم

بلوایی که علی پروین در کری های فضای مجازی به پا کرد!

تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

در نخستین روز از سال 97 صورت گرفت تشرف بانوی مجارستانی به دین اسلام در حرم امام رضا(ع)

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

رویدادهای گردشگری همدان 2018 جایگاه بالایی در سطح بین المللی دارد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

مردم و مسئولان در مصرف کالای ایرانی عزم جدی داشته باشند

سردار شریف: راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

نهاد دولت باید همه موانع پیش روی اقتصاد مقاومتی را بردارد/نقد همه قوا در چارچوب عدل و انصاف باشد

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

شهردار تهران را نباید بر اساس منافع حزبی انتخاب کرد

روز قیامت فضایی چگونه خواهد بود؟

عارف هم به چالش بی زباله پیوست/ عکس

کانال های آمستردام

یادواره 13 شهید روستای کلات چاروسا

راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را ارتقا دهند

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

تاثیر خرید کالای ایرانی برکاهش آسیب های اجتماعی

حمایت از کالای ایرانی؛ مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی

فرزندان آیت‎الله خاتمی، محمدرضا، محمد و علی کنار عکس پدر

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

ضربه ای که قاچاق کالا به تولید و اشتغال می زند

تقدیر از امدادگران ارتفاعات دنا

عبور پراید از وسط سفره مسافران نوروزی 5 کشته برجای گذاشت

لندن: می توانیم بدون آمریکا برجام را زنده نگه داریم

2200 نفر به پویش نه به تصادفات جاده ای در زنجان پیوستند

عضو شورای شهر تهران: موافق تداوم حضور نجفی در شهرداری هستیم

راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

دعوا بین دو عضو شورای شهر گرجستان+فیلم

استان ها ظرفیت های اقتصادی زیادی دارند

آمریکا 10 فرد و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد

مسئول بازرسی قرارگاه خاتم: معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

انتقاد رییس کل دادگستری استان از وضعیت نامطلوب جاده های برون شهری گیلان/ از ساماندهی پسماند و دفع زباله در منطقه سراوان رشت تا ورود مدعی العموم به مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مجتمع آدینه

نام گذاری شعار سال مشخص کننده جهت گیری نظام است

خواننده مشهور ایرانی از بیمارستان مرخص شد

تبریک نوروزی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به فرهنگیان

ژاپن در دقایق پایانی از شکست مقابل مالی فرار کرد

فهرست جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

بازداشت سه عنصر تکفیری تحت تعقیب در «بعقوبه» عراق

ثبت نام مراسم اعتکاف ویژه نوجوانان و جوانان در بیرجند

واکنش کرملین به انتصاب جان بولتون

آرامش و امنیت مناسب گردشگران نوروزی در تمام نقاط استان

اقامت بیش از سه میلیون نفر شب در مازندران

نمایش تسلیحات جدید و بی نظیر حربی روسیه+ویدیو

از امام جمعه پرادو سوار تا روحانی حامی تیم تراکتورسازی

شورای شهر ،موافق تداوم حضور نجفی

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!