مطالب مرتبط:
پلیس باید با دختران خیابان انقلاب چطور رفتار کند؟
واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب
واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی برخورد پلیس با یکی از دختران خیابان انقلاب / اعمال قانون کردیم
دستور روحانی برای پیگیری پرونده برخورد مامور نیروی انتظامی با دختر خیابان انقلاب
واکنش حجازی فر و مهناز افشار به جوشکاری پست برق پرحاشیه خیابان انقلاب +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 01:222018-02-23سياسي

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!


طی 24 ساعت گذشته دو فیلم درباره یک اتفاق واحد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دست به دست شده و به اندازه چند برنامه تلویزیونی - زمانی که بیننده داشت و نه حالا که تنها چند برنامه آن دیده می شود - دیده شده است.

- در سفر لبنان، خبرنگار یک روزنامه اصول گرا از نماینده حزب الله لبنان پرسید با این دختران کنار ساحل نشسته برخورد نمی کنید؟ اشاره او به دختران جوان و زیبایی بود که موهای خود را به باد سپرده بودند.

مترجم از ترجمه عذر خواست و توضیح داد که پرسش بی ربط و سوءتفاهم برانگیز است.

خبرنگار اما اصرار کرد و جوان لبنانی با شگفتی تمام گفت: با کی برخورد کنیم؟ با دختران خودمان؟ به چه جرمی و چرا؟ اینقدر سؤال برای او عجیب بود که همه مداخله کردیم تا بحث پایان یابد.

در مخیله او که با اسراییل جنگیده بود نمی گنجید که باید برود سراغ هموطن خود!در فیلم اول، فرمانده پلیس با لحن محترمانه از دختر جوان - که روسری ای را که دوست ندارد بر سر چوب کرده - می خواهد پایین بیاید و دختر جوان - که مانند هزاران دختر ایرانی با حجاب یا کم حجاب و فارغ از بحث حجاب، زیبا و جسور هم هست - از پلیس می پرسد: جُرم (اتهام) من چیست؟ فرمانده با لحن خوب پاسخ می دهد: اخلال در نظم عمومی.

دختر می گوید: اختلال در نظم عمومی؟ آقای پلیس باز با شکیبایی می گوید: اختلال نه، اخلال.

چند مرتبه این گفت وگو تکرار می شود تا دختر درمی یابد جُرم و در واقع اتهام او این است: اخلال در نظم عمومی (ماده 618 قانون مجازات اسلامی).

آنقدر این بخش جالب است که بیننده بلا تشبیه یک آن به یاد صحنه مشهور فیلم پول ها را بردار و برو ی وودی آلن می افتد که سارقان به تحویل دار بانک یادداشت می دهند که یک تپانچه به سوی شما گرفته شده.

موجودی بانک را تحویل دهید و تحویل دار بانک یادداشت را دست به دست می کند تا بقیه کارمندان هم نظر دهند و آن کلمه را بخوانند و ببینند تپانچه است یا کمانچه! و اصل موضوع در حاشیه قرار می گیرد.

اینجا هم دو سه بار دختر و پلیس بر سر واژه اخلال و اختلال گفت وگو می کنند.

در نهایت دختر به پایین هُل داده می شود و خوشبختانه با پا پایین می آید.

می نویسم خوشبختانه چون ممکن بود خدای نا کرده سر او به جدول بخورد و یک فاجعه به بار بیاید.

در فیلم دوم اما تنها صحنه آخر را می بینیم و انگار پلیس بی هیچ منطقی به دختر جوانی که آرام روی سکو ایستاده و روسری ای را که دوست ندارد بر چوب کرده یورش می برد و به سوی جدول پرتاب می کند.

یکی دو کانال تلگرامی هم تصویر آن فرمانده را به عنوان یک مجرم منتشر کرده اند و خواستار شناسایی او شده اند؛ هم او که بر اخلال و نه اختلال تأکید داشت.

این ماجرا را از چند منظر دیگر می توان بررسید و به بهانه آن چند نکته را باز گفت:نخست: با اینکه در 40 سال گذشته تبلیغ حجاب و تهدید بی حجابی بر پایه شرع بوده اما این گفت وگو کاملا عرفی است.

دختر می پرسد اتهام من چیست و پلیس می گوید اخلال در نظم عمومی.

این دختر و هزاران مانند او روزها در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی پرورش یافته و شب ها فیلم ها و سریال های تلویزیون جمهوری اسلامی را دیده اند که زنان و دختران با روسری به رختخواب می روند و با روسری از بستر برمی خیزند و در مقابل شوهر و محارم خود هم حجاب دارند.

این قضیه آنقدر پذیرفته شده بود که وقتی در کارتونی ایرانی مادر خانه در خانه و نزد بچه ها و شوهر خود حجاب نداشت جنجال به پا شد و اتفاقا سازنده کارتون توضیح داد تبلیغ حجاب این است که بچه بداند کی و کجا روسری یا چادر سر کند تا با دلیل آن آشنا شود نه آنکه خیال کند یونیفورمی است که در خانه هم باید بپوشد.

در این فیلم می بینیم دختر بر چوب کردن روسری را غیرعادی نمی داند.

چالش اصلی همین است.

اگر بحث گناه است آیا درباره گناهان دیگر مانند غیبت و دروغ و نماز نخواندن هم پلیس می فرستند؟ اگر جنبه قانونی دارد بر سر آن می خواهند بحث کنند.

دوم: اخلال در نظم عمومی در ماده 618 قانون مجازات اسلامی این گونه تعریف شده است: هیاهو، جنجال، حرکت غیرمتعارف، تعرض به افراد، سلب آسایش و آرامش عمومی و بازداشتن مردم از کسب و کار .

مجازات آن هم سه ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق است.

با توجه به سکوت دختر که تنها روسری را بر چوب کرده، طبعا ذیل هیاهو و جنجال و تعرض و بازداشتن مردم از کسب و کار قرار نمی گیرد و تنها حرکت غیرمتعارف است.

اما اگر همان زمان که پلیس می گوید حرکت غیرمتعارف است دیگران هم بی آنکه بر چوب کنند، روسری ها و شال های شُل شده را از سر بیندازند باز هم غیرمتعارف محسوب می شود؟ 20 سال پیش مانتوی جلوباز هم غیر متعارف بود اما آنقدر پوشیدند - و در واقع نپوشیدند - که دیگر چه بسا غیرمتعارف به نظر نرسد.

بانو سیمین بهبهانی شاعر فقید در بیان خاطره ای طعنه آمیز می گفت: پس از مراجعه به اداره ای و تفتیش و تذکرهای لازمه راهی اتاق مربوطه شدم اما در راهرو مأمور به دنبالم دوید و چنان فریاد کشید خانم، خانم بهبهانی! گوشتان که من وحشت زده یک لحظه فکر کردم گوشم زخمی شده یا مثل گوش ون سان ون گوگ بریده شده و دارد خون از آن می چکد و خودم خبر ندارم اما بعد متوجه شدم که گوش من از روسری بیرون افتاده و اسباب نگرانی مأمور فراهم آمده است و او نیست تا دختران امروزی را ببیند که بعضا گوش را بیرون می اندازند.

سوم: آقای پلیس نمی گوید جرم تو کشف حجاب است چون احتمالا می داند در این صورت بحث ماده 638 قانون مجازات اسلامی پیش می آید که در آن آمده است: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از 10 روز تا دو ماه یا از 50 هزار تا 500 هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

احتمالا پلیس می دانسته اگر به این ماده اشاره کند دختر چه بسا یک تراول 50 تومانی درآورد تا جریمه خود را پرداخته باشد.

دوباره تأکید می کنم برداشت غالب، وجه قانونی است و قانون مجازات اسلامی هم بر پایه تعزیرات و نه نص شرع نوشته شده است وگرنه در شرع که ما مجازات 5 هزار تومان تا 50 هزار تومان جریمه نداریم.

چهارم: مأمور یا فرمانده پلیس به اخلال در نظم عمومی اشاره می کند.

نه می گوید گناه است چون دورادور او دختران و زنان دیگر نیز حجاب های کمی دارند.

نه می گوید عمل ضد انقلابی است چون در این حالت نیروهای دیگر باید وارد صحنه شوند و نه می گوید فساد است.

چون خود پلیس بهتر از هر کسی می داند زنان فاسدی که تن فروشی پیشه کرده اند چگونه اند و چگونه رفتار می کنند، هر چند آنها هم کم گرفتاری برای پلیس نیستند.

نه حتی مانند برخی مقامات از لفظ شوخی کودکانه استفاده می کند چون بازی بچه ها را که پلیس بر هم نمی زند.

پیش تر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، اخلال در نظم عمومی را این گونه تعریف کرده بود: هر نوع رفتاری که افراد جامعه را به زحمت بیندازد و آسایش و آرامش آنها را بگیرد اما آیا بر چوب کردن روسری افراد جامعه یا همه افراد را به زحمت می اندازد و آسایش و آرامش آنها را می گیرد؟ این تفسیر هم البته هست که در نظام اسلامی منظور از جامعه، جامعه متدینین یا جامعه وفاداران است و همین که آنها به زحمت بیفتند، کفایت می کند.

بگذارید مثال ملموس تر بیاورم.

به لطف اقتصاد بسامان و تحقق جامعه آرمانی که در نظر داشتیم، نویسنده این سطور ناگزیر از کار در دو جای مختلف و البته خوشبختانه هر دو مربوط به حوزه رسانه است.

حین خروج از دفتر اول، انبوه دختران دبیرستانی را می بینم که غالبا مقنعه های سیاه را از سر به در یا با روسری تعویض می کنند و پیداست که علاقه ای به آن ندارند و سال ها ترساندن معلم دینی یا تهدید به کسر نمره خانم ناظم و نوشته های نصب شده بر دیوار مدرسه کارگر نیفتاده است.

حین ورود به دفتر دوم اما انبوه دختران دبیرستانی دیگری را با چادر مشکی می بینم که از یکی از انواع مدارس خاص یا شاهد خارج می شوند و رفتاری کاملا متفاوت دارند و نه تنها با مقنعه که با چادر هم مشکل ندارند.

محور این گفتار اما پلیس است.

نه می تواند تماشا کند چون مأموریت دارند با اخلال در نظم عمومی مقابله کنند.

نه می تواند به زور زیاد متوسل شود چون لحظه لحظه رفتار آنها ضبط و در فضای مجازی و به تبع شبکه های تلویزیونی ماهواره ای پخش می شود و انگار در مقابل ده ها هزار و بلکه بیشتر دارد کاری را انجام می دهد.

مهم تر اما احساس خود پلیس است.

چه بسا به یاد دختر خود می افتد.

کوتاه اینکه غرض از این نوشته دو نکته است:یکی همان که در صدر گفتار آمد.

درباره رفتارها با تماشای یک تکه از فیلم قضاوت نکنیم.

هر چند که اگر یک ساعت نصیحت کنی و دست آخر به خشونت و برخورد فیزیکی رو آوری قبلی ها بر باد می آورد.

جامعه اسلامی تماس مرد پلیس با دختر جوان را نمی پسندد.

در جوامع مدرن هم هر تماسی قبل از اجازه طرف مقابل سرزنش می شود و گاه ممنوع است.

پلیس البته برخورد می کند اما با جرم بیّن و اگر روسری بر چوب کردن جرم بیّن است در قانون اضافه کنند.

دیگری اینکه جامعه برخورد پلیس با بزهکار و دزد و مجرم را می پسندد و ستایش می کند اما وقتی دختر می پرسد: جرم من چیست یعنی من مجرم نیستم.

در حالی که هیچ دزد و قاتل و متجاوز و کیف قاپ و اخّاذ و زورگیری از پلیس نمی پرسد جرم من چیست و مقابل او راست راست نمی ایستد بلکه به سرعت پا به فرار می گذارد و وقتی دستگیر می شود چهره خود را با دست می پوشاند، نه آنکه در اینستاگرام تصویر خود را منتشر کند.

پلیس را درک کنیم.

مأمور مقابله با رفتاری شده که خیلی ها و بخشی از جامعه آن را جرم نمی دانند و اگر هم بدانند، آن را مثل جریمه رانندگی با وجه نقد قابل جبران و قانون آن را قابل تغییر می دانند.

یکی از این خیلی ها شاید خود آقای پلیس باشد که باز شاید فیلم او را دخترش هم در گوشی داشته باشد و شب از بابا بپرسد بابایی! واقعا این تویی؟ در نگاه او بابا قهرمانی است که تنها سراغ دزد، قاچاقچی، کیف قاپ، زورگیرو قاتل می رود، نه یکی که شاید مثل خود او باشد.


کلید واژه ها: دختر - دختر جوان - دختران - پلیس - جوان - اختلال - فیلم - برنامه تلویزیونی - لبنان - شبکه های اجتماعی - خبرنگار - حزب الله لبنان - حجاب - برنامه - بانک - دختران جوان - دختر ایرانی - روسری - فضای مجازی - زیبا - جدول - کارمندان - حزب الله - وودی آلن - اسراییل - اجتماعی - روزنامه - خیابان - زیبایی - مجازات

آخرین اخبار سرویس:
شرط معافیت 20 ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

دولت نباید حقوق عمومی مردم را تضییع کند

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

گستاخی نمایندگان مجلس رژیم باکو علیه ملت ایران

محسن امامی قشلاق، سید محمد هاشمی، محسن محبی، ولی رستمی حق بر محیط زیست سالم در پرتو اصول فقهی و اخلاقی

تیپ متفاوت "بهاره افشاری" در روسیه/عکس

نماینده ولی فقیه در لرستان از آیت الله عباسعلی صادقی عیادت کرد

انتقاد همراه با انصاف امری سازنده و مفید است/ پویایی جامعه در گرو تضارب افکار و حضور همه سلایق است

حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!

چالش پلیس در مواجهه با دختران خیابان انقلاب!