مطالب مرتبط:
یک روانشناس در گفت و گو با فارس مطرح کرد طلاق عاطفی و فساد اخلاقی عامل بروز بحران تنهایی در غرب/ نگهداری حیوانات خانگی به جای زندگی مشترک
روحانی شجاعی که بی حجابی زن رضاخان را بر نتابید...
لاوروف: غرب سرنگونی حکومت سوریه را هدف گرفته است
بانوان ایران قهرمان هندبال غرب آسیا شدند
عملیات غوطه شرقی و علل مواضع ضد سوری غرب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 01:012018-02-23سياسي

یک مورخ مطرح کرد نمونه هایی از حقارت رضاخان و محمدرضا پهلوی در برابر غرب


یکی از زبونی های رضاخان در مقابل انگلیس، ماجرای جزیره های خلیج فارس بود که غلامعلی بایندر در منطقه تعدادی از جزیره های متروکه را به نام ایران پرچم زده بود.

- این اقدام بایندر باعث شد انگلیسی ها به رضاخان اعتراض کنند.

رضاخان هم به جای مقاومت دربرابر انگلیسی ها بایندر را توبیخ می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی، وقتی صفحات تاریخ پهلوی را ورق می زنیم، با پدیده ای تحت عنوان "وابستگی" مواجه می شویم.

پدیده ای که در سراسر دوران سلطنت رضاخان و محمدرضا پهلوی، به وضوح مشاهده می شود.

اما در ورای این وابستگی، موضوع دیگری نیز مشاهده می شود و آن ذلت رژیم پهلوی در برابر غرب است.

به طوری که انگلیس و امریکا در موارد متعددی، رضاخان و محمدرضا را تحقیر می کردند.

از آنجا که تاکنون کمتر به این مسئله توجه شده است تصمیم گرفتیم برای بررسی حقارت رژیم پهلوی در مقابل کشورهای غربی به سراغ یک مورخ برویم.

یعقوب توکلی، پژوهشگر و مورخ که بسیاری از کتب درسی تاریخ به قلم او نگاشته شده است، لیستی از تحقیرها و ذلت ها سلطنت پهلوی در برابر غرب را ارائه می کند.

یعقوب توکلی درباره ذلت و حقارت های رضاخان در برابر انگلیسی ها اظهار داشت: نقطه ضعف و زبونی در برابر انگلیسی ها از ابتدای سلطنت رضاخان جریان داشت و او همیشه در برابر غربی ها یک حالت خفت و خودکم بینی داشت.

رضاخان عملاً در مقابل غربی ها خصوصاً انگلیسی ها که او را روی کار آورده بودند هیچ اقدامی جز ضعف و تسلیم نداشت.

وی واگذاری امتیاز 1933 با شرایطی بهتر از قرارداد دارسی به انگلیسی ها و مسئله پذیریش واگذاری شط العرب به عراق را نمونه های خواری و زبونی رضاخان در برابر انگلیسی ها می داند و گفت: رضاخان عملاً بخش های وسیعی از سرزمین ما را به عراقی ها و در واقع به انگلیسی ها واگذار کرد و از حقوق ما در ماجرای شط العرب به طرز نادرستی عدول کرد.

این مورخ با اشاره به نمونه دیگری از ذلت های رضاخان در برابر انگلیسی ها ادامه داد: یکی دیگر از خفت ها و زبونی های رضاخان در مقابل انگلیس، ماجرای جزیره های خلیج فارس بود که مرحوم غلامعلی بایندر در منطقه خلیج فارس تعدادی از جزیره های متروکه را به نام ایران پرچم زده بود.

این اقدام بایندر باعث شد انگلیسی ها به رضاخان اعتراض کنند.

رضاخان هم به جای این که در برابر این خواست انگلیسی ها مقاومت کند، بایندر را توبیخ می کند که شما چرا بی اجازه رفتید و در این جزایر پرچم ایران را زدید؟! یعقوب توکلی به تحقیر محمدرضا پهلوی توسط غرب بعد از سقوط رضاخان اشاره می کند و تصریح کرد: در کتاب های درسی قبل از انقلاب، یا مثلا در کتاب "عظمت بازیافته"، آمدن چرچیل، روزولت و استالین به ایران به عنوان یکی از افتخارات تاریخ ایران تلقی می شد.

اما کم تر کسی می دانست که انگلیسی ها، شوروی ها و آمریکایی ها قرار مذاکرات تهران را خودشان و بدون این که شاه دولت ایران در جریان باشد گذاشتند.

اصلاً شاه را به حضور خود هم نپذیرفتند و حاضر به ملاقات با شاه نشدند و مهم تر از همه چرچیل که خودش در روی کارآوردن رضاخان و بعد در روی کار آوردن محمدرضا موثر بود، اصلا حاضر به ملاقات با محمدرضا پهلوی نشد و شاه خودش شخصا به سفارت انگلیس، سفارت آمریکا و بعد سفارت شوروی رفت.

جالب است که روزولت هم به این بهانه که پا درد دارد حتی در مقابل شاه از جایش بلند نمی شود.

این پژوهشگر و مورخ، با بیان این که محمدرضا پهلوی در مواجهه غرب برای خودش شخصیت قائل نبود، به نمونه دیگری از حقارت های وی در برابر امریکایی ها اشاره کرده و افزود: آقای ابوالحسن ابتهاج (وزیر مشاور و مدیرعامل سازمان برنامه و بودجه در دوران پهلوی) در کتاب خاطراتش می گوید: ما معمولا برای انجام طرح ها و کارهای خود از مستشاران آمریکایی دعوت می کردیم.

یکی از این مستشارها که یک بار ما دعوت کرده بودیم و قرار بود به ایران بیاید، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا بود.

ابتهاج می گوید من لیست مستشارها را به شاه دادم.

او لیست را دید و وقتی به اسم آن معاون وزیرخارجه رسید گفت: این شخص نیاید.

گفتم: چرا نیاید؟ شاه یک مقدار گوشش سرخ شد و گفت: این فلان فلان شده در جریان سفر ما، ملکه ثریا را به یک جلسه خصوصی دعوت کرد و پیشنهاد وقیحانه و بی ادبانه ای به او داد.

جالب این است که ابتهاج می گوید با این وجود بعدا باز شاه پشیمان شد و گفت: اشکال ندارد، بیاید.

یعنی شاه نمی تواند به آمریکایی ها بگوید که آن آدم به ایران نیاید.

توکلی با استناد به خاطرات آذربرزین به نمونه دیگری از حقارت ها و ذلت های محمدرضا پهلوی در برابر غرب اشاره می کند و گفت: آذربرزین در خاطراتش می گوید: من یک بار با ارائه شواهدی به شاه گفتم کاخ در سفارت آمریکا شنود می شود، شما اجازه بدهید من سیستم شنود را در کاخ پیدا کنم.

اما شاه با وجود این که می دانست آمریکایی ها در کاخ شنود دارند ولی قبول نکرد.

* در سوم اسفند 1299 رضاخان با کمک انگلیسی ها نام خودش را مطرح کرد و بعد هم انگلیسی ها او را به تخت سلطنت رساندند.

به نظر شما چرا انگلیس بر روی یک افسره دون پایه مثل رضاخان سرمایه گذاری کرد؟ و از روی کار آوردن او چه هدفی داشت؟ یعقوب توکلی: در طول تاریخ دولت ها و سلسله هایی که به وجود آمده اند بر اساس شرایط داخلی کشور شکل گرفته اند.

یعنی این که یک نظام سیاسی تضعیف شده و نمی توانست حوزه سرزمینی را به خوبی اداره کند و در کنار تضعیف یک سلسله و با پراکنده شدن نیروهای حامی آن، یک جریان قدرت جدید در کشور شکل می گرفت و می توانست با استفاده از فرصت های مختلف سیاسی و اجتماعی حاکمیت کشور را به دست بگیرد.

از این طریق شهرهای مختلف کشور را با خودش همراه می کرد و یک اتحادیه نیرومند شکل می داد و نهایتاً بر پادشاه غلبه پیدا می کرد و تاج پادشاهی را به دست می آورد.

تا آن زمان هیچ نیروی خارجی در شکل دهی به این جایگاه سیاسی موثر نبود.

اما بعد از اواسط دوره قاجار، در یکی از قراردادهای ایران و روس بندی آمد که به حمایت روس ها از جانشینی فرزندان عباس میرزا مربوط می شد و این بند باعث شد پای دخالت بیگانگان در حمایت از پادشاه به ایران باز شود.

این یک گسلی ایجاد کرد و در نهایت باعث شد دستگاه آن قدر به دو طرف قدرت روس و انگلیس وابسته شود که تمام اختیارات کشور از دست برود و درست زمانی که کشورهای مختلف وارد عصر پیشرفت شده بودند ما وارد عصر استثمار شدیم.

حتی روس و انگلیس در قرارداد 1915 ایران را بین خودشان تقسیم کردند و بعدا هم با توجه به این که روسیه به خاطر وقوع انقلاب اکتبر برای مدتی از تحولات منطقه ای کنار رفته بود، انگلستان با قرارداد 1919 می خواست ایران را تحت الحمایه خودش کند و کشور ایران را جزء امپراطوری انگلستان دربیاورد.

اما این روند می بایست تدریجی شکل بگیرد و یک دفعه و یک جا نمی شد اعلام کنند.

چون خسارات سنگینی را به بار می آورد و انگلستان نمی خواست در این باب هزینه بدهد.

اما سیستم تحت الحمایگی هزینه های سنگینی به لحاظ مالی و حتی اعزام نیرو برای اداره کشور ایران داشت و این جا وزارت مستعمرات انگلیس به رهبری چرچیل و حمایت لوید جرج نخست وزیر انگلستان به سمت تأسیس دولت هایی در منطقه می روند و این دولت ها، نظام های سلطنتی هستند اما ماهیت شبه مدرنیستی دارند ولی عملاً با اراده انگلستان روی کار آمده اند.

***رضاخان همیشه در برابر غربی ها خفت و خودکم بینی داشت * آیا در تاریخ نمونه هایی از تحقیر رضاخان توسط انگلیسی ها وجود دارد؟ نحوه روی کار آمدن رضاخان که با کمک انگلیسی ها صورت گرفته بود چه تاثیری در تحقیر او توسط انگلیس داشت؟ یعقوب توکلی: نقطه ضعف و زبونی در برابر انگلیسی ها از ابتدای سلطنت رضاخان جریان داشت و او همیشه در برابر غربی ها یک حالت خفت و خودکم بینی داشت.

حالا ممکن است در یکی دو جا هم از باب عصبانیت کارهایی کرده باشد اما بعد به سرعت پشیمان می شد و درصدد جبران برمی آمد.

رضاخان عملاً در مقابل غربی ها خصوصاً انگلیسی ها که او را روی کار آورده بودند هیچ اقدامی جز ضعف و تسلیم نداشت.

او می دانست انگلیس ها او را بر سر کار آورده اند و اعتبارش به اندازه توجه انگلستان به او است و اگر توجه انگلیس از بین برود، اعتبار پهلوی ها هم از بین می رود.

***نمونه هایی از ذلت رضاخان در برابر غرب نمونه های خواری و زبونی رضاخان را می توانیم در واگذاری امتیاز 1933 با شرایطی بهتر از قرارداد دارسی به انگلیسی ها و مسئله پذیریش واگذاری شط العرب به عراق که تحت الحمایه انگلستان بود ببینیم.

او حتی عملاً بخش های وسیعی از سرزمین ما را به عراقی ها -در واقع به انگلیسی ها- واگذار کرد و از حقوق ما در ماجرای شط العرب به طرز نادرستی عدول کرد.

یکی دیگر از خفت ها و زبونی های رضاخان در مقابل انگلیس، ماجرای جزیره های خلیج فارس بود که مرحوم غلامعلی بایندر در منطقه خلیج فارس تعدادی از جزیره های متروکه را به نام ایران پرچم زده بود.

این اقدام بایندر باعث شد انگلیسی ها به رضاخان اعتراض کنند.

رضاخان هم به جای این که در برابر این خواست انگلیسی ها مقاومت کند، بایندر را توبیخ می کند که شما چرا بی اجازه رفتید و در این جزایر پرچم ایران را زدید؟! باید بگویم آن تبعید خفت بار رضاخان در شهریور 1320 نتیجه همان خفت هایی است که او به خاطر پیوند نامشروعش با انگلستان به مردم ایران تحمیل کرد و آن خفت ها در نهایت یقه خودش را گرفت.

***نمونه هایی از تحقیر محمدرضا پهلوی توسط غرب *بعد از اینکه رضاخان عزل و تبعید شد و محمدرضا روی کار آمد، آیا غربی ها برخوردهای تحقیرآمیزی که با رضاخان داشتند با محمدرضا هم داشتند؟ چه شواهدی در رابطه با حقارت های محمدرضا پهلوی در مقابل دولت های اروپایی در تاریخ وجود دارد؟ یعقوب توکلی: من خاطرم هست که در کتاب های درسی قبل از انقلاب، یا مثلا در کتاب "عظمت بازیافته"، آمدن چرچیل، روزولت و استالین به ایران به عنوان یکی از افتخارات تاریخ ایران تلقی می شد و به عنوان متن مانیفست تاریخ شاهنشاهی آمده بود.

اما کم تر کسی می دانست که انگلیسی ها، شوروی ها و آمریکایی ها قرار مذاکرات تهران را خودشان و بدون این که شاه دولت ایران در جریان باشد گذاشتند و زمانی شاه این را فهمید که این ها به ایران آمده بودند و کنفرانس تهران را در سفارت انگلیس و بعضی جلسات را در سفارت روسیه ترتیب داده بودند.

یعنی تا زمان آمدن این ها به ایران، سران رژیم پهلوی اصلا خبر نداشتند و نیروهای نظامی طرفین امکانات آن را فراهم کردند و شاه و دستگاه سلطنت از این ماجرا خبر نداشت.

جالب تر این که اصلاً شاه را به حضور خود هم نپذیرفتند و حاضر به ملاقات با شاه نشدند و مهم تر از همه چرچیل که خودش در روی کارآوردن رضاخان و بعد در روی کار آوردن محمدرضا موثر بود، اصلا حاضر به ملاقات با محمدرضا پهلوی نشد و شاه خودش شخصا به سفارت انگلیس، سفارت آمریکا و بعد سفارت شوروی رفت.

جالب است که روزولت هم به این بهانه که پا درد دارد حتی در مقابل شاه از جایش بلند نمی شود.

یا مثلاً در جریان جنگ جهانی دوم، خود شاه می گوید که من تمام کارخانه های کشور را به این ها دادم اما بلافاصله بعد از آمدن آمریکایی ها آنها قیمت دلار را به خاطر کمک به سربازان خارجی دو برابر کردند.

یعنی اگر یک گروهان آمریکایی که در ایران مستقر بود قبلا برای غذای سربازانش مثلاً روزی دو گوسفند با قیمت 10 دلار می خرید، حالا برای همان دو گوسفند 5 دلار پول می داد.

در شرایط مختلف شما این خفت و خواری را می بینید.

مثل همان ماجرایی که حضرت امام به آن اشاره کردند و فرمودند محمدرضا دست به سینه در کنار رییس جمهور امریکا ایستاده بود.

خیلی از این خفت ها را حتی نمی شود گفت.

آقای ابوالحسن ابتهاج (وزیر مشاور و مدیرعامل سازمان برنامه و بودجه در دوران پهلوی) در کتاب خاطراتش می گوید: ما معمولا برای انجام طرح ها و کارهای خود از مستشاران آمریکایی دعوت می کردیم.

یکی از این مستشارها که یک بار ما دعوت کرده بودیم و قرار بود به ایران بیاید، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا بود.

ابتهاج می گوید من لیست مستشارها را به شاه دادم.

او لیست را دید و وقتی به اسم آن معاون وزیرخارجه رسید گفت: این شخص نیاید.

گفتم: چرا نیاید؟ شاه یک مقدار گوشش سرخ شد و گفت: این فلان فلان شده در جریان سفر ما، ملکه ثریا را به یک جلسه خصوصی دعوت کرد و پیشنهاد وقیحانه و بی ادبانه ای به او داد.

جالب این است که ابتهاج می گوید با این وجود بعدا باز شاه پشیمان شد و گفت: اشکال ندارد، بیاید.

یعنی شاه نمی تواند به آمریکایی ها بگوید که آن آدم به ایران نیاید.

یعنی او حتی در این حد هم برای خودش در برابر آمریکایی ها شخصیت قائل نبود.

یک نمونه دیگر از حقارت محمدرضا پهلوی را در جریان عزل و نصب ها می بینیم.

مثلا آذربرزین، فرمانده عملیات نیروی هوایی شاه در خاطراتش می گوید: من به عنوان فرمانده نیروی هوایی انتخاب شدم و حتی زاهدی دسته گل تبریک برایم فرستاد، علم دسته گل فرستاد ولی به این دلیل که سفارت آمریکا با فرمانده شدن من مخالفت کرده بود شاه آن را پس گرفت.

*یعنی امریکایی ها در عزل و نصب ها هم دخالت می کردند و شاه نمی توانست در مقابل دستور آنها ایستادگی کند؟ یعقوب توکلی: بله، خود آذربرزین می گوید که حتی غروب با شاه توافق کردیم و بلافاصله اردشیر زاهدی برای من دسته گل فرستاد و به من تبریک گفت.

اما اول صبح وقتی من آمدم که فرمان نیروی هوایی را بگیرم دیدم که سفیر آمریکا آمده و هوشنگ حاتم را به عنوان فرمانده نیروی هوایی آورده است.

دوباره دفعه بعد همین اتفاق افتاد؛ بعد از کنار رفتن حاتم قرار شد که من فرمانده نیروی هوایی شوم که باز هم سولیوان آمد و این بار ربیعی را روی کار آورد.

یعنی عملاً ژنرال سیکو رییس مستشاری آمریکا در نیروی هوایی و سفیر آمریکا دخالت می کردند.

آذربرزین می گوید: من یک بار به شاه گفتم ما درون کاخ با هم صحبت کردیم و کسی به جز من و شما نبود.

حتما شما داخل کاخ شنود دارید که سفارت امریکا از تغییر فرمانده نیروی هوایی مطلع شده است.

با ارائه شواهدی به او گفتم کاخ در سفارت آمریکا شنود می شود، شما اجازه بدهید من سیستم شنود را در کاخ پیدا کنم.

اما شاه با وجود این که می دانست آمریکایی ها در کاخ شنود دارند ولی قبول نکرد.

توجه کنید، این حرف را کسی می زند که هم به شاه، هم به آمریکا و هم به رژیم صهیونیستی بسیار وفادار بود و برای آن ها جنگید و برایشان کارهای فراوانی کرد.

***ماجرای خفت محمدرضا پهلوی در جریان موشک های فونیکس یکی دیگر از زبونی ها و ترس شاه در مقابل امریکایی ها را در جریان موشک های فونیکس می بینیم.

در جریان ارسال موشک های فونیکس، آمریکایی ها یکی از کارهایی که کردند این بود که آن موشک ها را به صورت قطعات منفصله در بین کالاهای نیروی زمینی فرستادند.

یعنی هواپیمای اف14 را آوردند اما اصلی ترین خاصیت هواپیمای اف14 که موشک بود را ندادند.

اف14 وقتی موشک نداشته باشد یک پرنده بی آزار است و کاری نمی تواند بکند.

اصلاً تمام خاصیتش به موشکش بود.

آذربرزین می گوید تحقیق کردیم و دیدیم که قطعات موشک به صورت قطعات منفصله در انبارهای نیروی زمینی است و آمریکایی ها عمداً این کار را کرده اند که ما نتوانیم همیشه هواپیمای آماده داشته باشیم.

او می گوید من این را به شاه گزارش کردم.

شاه گفت: اشکالی ندارد، شما به آمریکایی ها چیزی نگویید.

یا مثلاً آن زمان خیلی هیاهو می کردند که ما بزرگ ترین اسکادران سوخت رسانی را داریم.

اما واقعیت این بود که اینها تعدادی هواپیمای آمریکایی از رده خارج شده بودند و امریکایی ها این ها را در قبرستان هواپیماها گذاشته بودند و ژنرال سیکو پیشنهاد می دهد که این هواپیماها به عنوان هواپیمای ناوگان هوایی توسط ایران خریداری شود.

واقعا مگر در آن زمان ایران چقدر هواپیما داشت که این تعداد هواپیمای سوخت رسان برای آنها خریداری شود؟ تازه آن هم هواپیمای از رده خارج شده.

شما در نظر بگیرید مثل این که شما 50 تا ماشین دارید، برای این تعداد مثلا 10 تا پمپ بنزین درست کنید درحالی که مثلا یک یا دو پمپ بنزین برای آن تعداد کافی و منطقی است و بیشتر از آن دیگر ولخرجی است.

ولی چون دستور از طرف امریکایی ها بود، شاه هم دستور خرید صادر می کرد.

همین طور در ماجرای خرید هواپیمای اف14 نیز یک زبونی و حقیری در رژیم پهلوی مشاهده می شود.

آن زمان، شرکت گرومن هواپیمای اف14 ساخته بود.

برد اف 14 خیلی کوتاه بود و تقریبا 150 مایل بیشتر برد نداشت.

در نتیجه نیروی دریایی آمریکا آن را نپذیرفت.

اما برای این که شرکت گرومن ورشکست نشود، امریکایی ها آن هواپیماها را به ایران فروختند در حالی که ایران می دانست اف14 این اشکالات را دارد.

در نوع خودش پیشرفته بود اما واقعا کاربردی در نیروی دریایی نداشت.

اما با این وجود شاه این هواپیماها را از امریکا خرید و بعد از انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی هم ایرانی ها تقریباً 290 تغییر در آن هواپیماها ایجاد کردند تا آن قابلیت های عملیات های زمان جنگ تحمیلی را پیدا کرد و قابلیت هایش افزایش یافت.

لذا موارد فراوانی وجود دارد که شاه در برابر آمریکایی ها واقعاً ذلیل و زبون بود.

* آیا محمدرضا پهلوی از این تحقیرها آگاه بود و می دانست که امریکایی ها و انگلیسی ها او را تحقیر می کنند؟ یعقوب توکلی: بله، محمدرضا نمونه کامل یک انسان خودباخته در مقابل غربی ها بود.

او خیلی جاها هم می فهمید که دارند تحقیرش می کنند.

در گفت گوهای خصوصی هم گاهی به این موارد با تلخی اشاره می کرد.

مثلا در گفت گوهایی که با علم و امثال او داشت این حالت ها نشان داده می شود.

* آیا محمدرضا پهلوی واکنشی به این تحقیرها نشان می داد؟ یعقوب توکلی: ببینید، محمدرضا یک شخص وابسته به آمریکا بود و به شدت از آمریکایی ها می ترسید و از آنها حساب می برد.

از همین رو هم نمی توانست کاری بکند.

چون ترس او در برابر آمریکایی ها، ترس حداکثری بود.

او فکر می کرد که آمریکایی ها ممکن است یک روز او را کنار بگذارند و این از خود بیگانگی باعث شده بود او دائماً به صورت یک آدم تابع آمریکایی ها در مسائل سیاسی عمل کند و چمشش به دهان کاخ سفید باشد.

بعد از شهریور 1320 و بعد از کودتای 28 مرداد، شاه این مسئله را فهمید که فقط انگلیس و امریکا می توانند به او کمک کنند.

او به خصوص بعد از 28 مرداد، بیش از پیش تاثیر انگلیس و امریکا در بازگشتش به قدرت را مشاهده کرد.

لذا او همیشه در برابر آنها زبون و حقیر بود و هرگونه حقارت در برابر آنها را می پذیرفت.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a4e643
کلید واژه ها: انگلیس - انگلیسی - محمدرضا پهلوی - غلامعلی بایندر - خلیج فارس - جزیره - فارس - ایران - منطقه خلیج فارس - متروکه - خلیج - اعتراض - مقاومت - پرچم - العرب - تاریخ - منطقه - پدیده - پرچم ایران - رژیم - عراق - خبرگزاری - کتب درسی - قرارداد - امریکا - تسلیم - اسناد - جزایر - همیشه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
مشکل تولید و اشتغال با حمایت از کالای ایرانی رفع می شود

«حمایت از تولید داخلی» بزرگ ترین اقدام برای حل مشکل اشتغال است

امام جمعه آستارا: اشتغالزایی با حمایت از کالای ایرانی فراهم می شود

شعار حمایت از کالای ایرانی جامع ترین شعار در سال های اخیر است

مهمترین عامل تقویت تولید ملی حمایت از کالای داخلی است

خطیب جمعه بیرجند: اولویت کشور همچنان اقتصاد است

توجه به سخنان مقام معظم رهبری کلید حل مشکلات کشور است

توجه به سخنان مقام معظم رهبری کلید حل مشکلات کشور است

پیام نوروزی رهبرمعظم انقلاب مورد توجه جدی قرار گیرد

خطیب جمعه بیرجند: اولویت کشور همچنان اقتصاد است

امام جمعه قم: قبیله گرایی سیاسی و جناحی مانع استفاده صحیح از ظرفیتهای کشور است

حمایت از کالای ایرانی جامع ترین شعار سال های اخیر است

مشکل تولید و اشتغال با حمایت از کالای ایرانی رفع می شود

عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی اصلاح طلبان با افکار عمومی

اعلام رسمی پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

فرمانده کل ارتش در یادمان شهدای شلمچه حضور یافت

امام جمعه دماوند: بستر ورود جوانان به حوزه های صنعتی و مدیریت مهیا شود/ یمن به باتلاق بن سلمان تبدیل شده است

تاکید امام جمعه موقت اهواز بر حمایت مسئولان از کالای ایرانی

توصیه خطیب جمعه تهران به دولتی ها

آغاز فصل بندگی ...

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

سال 97 را به سال جهش تبدیل کنیم

هر نامزدی که بتواند لوله کند، رییس جمهور است

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است

وزیر ارتباطات عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شد

علم الهدی: ریشه داعش را ما کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

عده ای دروازه های کشور را سخاوتمندانه به روی کالاهای غیرضروری باز کرده اند

شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

سپیدان، پذیرای مهمانان نورزی

امام جمعه تهران: دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

علم الهدی: برای مردم درد آور است، ما ریشه داعش را کندیم ولی حالا سهمی از بازار سوریه و عراق نداریم

امام جمعه موقت اراک: شعار امسال با اهتمام مسئولان سه قوه برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق محقق می شود

امام جمعه موقت شیراز:مسئولان اهتمام ویژه به اجرای شعار امسال داشته باشند

ایجاد کارخانه در مناطق مرزی تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است

خرید کالای داخلی بهترین اقدام برای رفع بیکاری است

لازمه حمایت از تولید داخل جلوگیری از ورود کالای قاچاق است

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

حل مشکلات اقتصادی مهمترین مساله کشور از نگاه رهبری است

خرید کالای ایرانی به رونق اقتصاد کشور کمک می کند

فرماندهان ارتش 5 سال جوان تر از فرماندهان سپاه

نماز جمعه تهران

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

استقلال سیاسی امروز ملت ایران یک سرمایه بزرگ و دست نیافتنی است/تولیدکنندگان داخلی باید محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تمام شده تولید کنند

فرهنگ ما می توانیم باید در جامعه نهادینه شود

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

امامان جمعه: نسخه شفابخش اقتصادی، تقویت تولیدات داخلی است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

خطیب جمعه رشت: شعار سال رهبری باید به گفتمان تبدیل شود

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه کار مسئولان و مردم قرار گیرد

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

خرید و مصرف کالای داخلی موجب رونق تولید ملی می شود

50 هزار نفر از استان به سرزمین های دفاع مقدس اعزام شدند

مردم و مسئولان از خرید کالای خارجی پرهیز کنند

امام جمعه زنجان: همگان برای تحقق شعار امسال تلاش کنند

بازداشت یک گروه 5 نفری آدم ربا از ساحه حوزه ی هشتم شهر کابل

انقلاب اسلامی در 40 سالگی نه تنها عصا به دست نگرفته، بلکه عصا زیر بغل دیگران گذاشته است

آزادی در کشور تامین شده، عده ای بی انصافی می کنند

منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک مقصد اول گردشگران

امام جمعه یاسوج: مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

مردم با غیرت و تعصب به فرمان نوروزی رهبری لبیک می گویند

مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

امام جمعه خرم آباد: غیرت ایرانی ایجاب می کند به سمت کالای ایرانی برویم/برخی مسوولان از شعار سال فاصله می گیرند

آیت الله سعیدی: مصرف کالای ایرانی باید به ارزش اخلاقی تبدیل شود/ برخی مدیران میانی به افزایش جمعیت نگاه تنگ نظرانه دارند

تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر مسئولان بی مسئولیت

امام جمعه موقت اصفهان: حقوق های نجومی، ظلمی فاحش

تاکید رهبر معظم بر تداوم اصول انقلاب اسلامی

سیره امام جواد(ع) بهترین الگو برای جوانان است

ادعای رسانه اماراتی درباره آمادگی ایران برای مصالحه در یمن

اساتید دانشگاهی اقتصاد مقاومتی را در میان دانشجویان به گفتمان تبدیل کنند/ستمگران عالم به دنبال ترویج فرهنگ برده داری هستند

اصلاح قانون تجارت در حمایت از تولید داخلی ضروری است

شعارهای سال رهبری خط سیر کشور را مشخص می کند

مسئولان تلاش خود را برای تحقق عدالت اجتماعی به کار گیرند

انقلاب در 40 سالگی همچنان زنده، پرتکاپو و دارای حیات است

امیرعبداللهیان: بحران های منطقه با قطع مداخله بیگانگان حل می شود

باید بستر ورود جوانان را به تمامی عرصه ها فراهم کرد

مردم و مسئولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

تکیه به جوانان راه رسیدن به استقلال کامل است

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند حمایت از کالای ایرانی است

هر نامزدی که در مناظره‎های انتخاباتی بتواند دیگری را لوله کند، برده است

مهمانان امشب دورهمی معرفی شدند

مردم و مسوولان با تعصب به دنبال حمایت از کالای ایرانی باشند

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند

انتخاب شهردارِ ضعیفِ دیگری به هیچ وجه قابل توجیه نیست

آیا امر به معروف و نهی از منکر در هر شرایطی واجب است

صیاد نوشهری در دریای خزر غرق شد

عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

روی آوری مردم به کالای ایرانی رکود حاکم بر کشور را می شکند/ عزت ایرانی را به رخ جهانیان بکشیم

سروری در گفت وگو با فارس: برخورد دولت با سوءاستفاده گران عرصه تولید از سرخوردگی مردم جلوگیری می کند/ انتقاد از ورود کالاهای بنجل به اسم طلب برجام

امام جمعه تبریز: جوانان در خرید کالای ایرانی پیشقدم شوند

استقلال کشور در حمایت از کالای ایرانی است

نورمفیدی: حمایت از کالای ایرانی راه پیشرفت کشور است

مهمترین مسئله در سال 97 ارتقا وضعیت معیشت مردم است

امام جمعه کرج : عملی شدن شعار سال موجب جهش اقتصادی می شود

حمایت از کالای ایرانی موجب تقویت اقتصاد ملی می شود

مهمترین دستاورد خرید کالای ایرانی ایجاد اشتغال است

معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

حمایت از کالای ایرانی سرلوحه فعالیت ادارات باشد

حقوق های نجومی ظلمی فاحش

یک مورخ مطرح کرد نمونه هایی از حقارت رضاخان و محمدرضا پهلوی در برابر غرب

یک مورخ مطرح کرد نمونه هایی از حقارت رضاخان و محمدرضا پهلوی در برابر غرب