مطالب مرتبط:
فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر
محور قیام صدیقه اطهر(س) انحراف ستیزی بود/ نطفه فساد در کشور باید از بین برود
نامزد آمریکایی سازمان بین المللی مهاجرت اتهام اسلام ستیزی را رد کرد
امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود
امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 00:552018-02-23سياسي

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر


مبارزه با فساد و نابرابری ها، نیازمند آزادی قلم خبرنگارانی است که بدون اغماض و ترس، به افشاگری دست ها و صندلی های آلوده بپردازند تا ارکان دموکراسی محفوظ بماند، - موضوعی که در کشور ما همچنان در پشت خطوط قرمز فراقانونی، رنگ واقعی و عینی به خود ندیده است.

با پیشرفت وسایل ارتباط جمعی در کشور، هر روزه شاهد انفجار اطلاعاتی هستیم که به پشتوانه خط قرمزهای سلیقه ای برای خبرنگاران داخلی، از روزنه فضاهای مجازی و رسانه های خارجی خارج می شود.

خبرنگارانی که بنابر تعریف قانون، رکن چهارم دموکراسی و قدرتی همانند قدرت نظامی در گردش اطلاعات و مبارزه با فساد دارند اما به واسطه نظرات سلیقه ای بر ساختار نوشتاری آنان، سلاح قلم خود را نتراشیده و ناکارآمد می بینند.

بر همین اساس، دایره لکه فساد و تباهی که تنها با تابش گردش اطلاعاتِ برخاسته از قلمِ خبرنگاران از بین می رود، بر دامنه اجتماع و افکار عمومی باقی می ماند و هر روز شاهد گستردگی آن هستیم.

به منظور تبیین نقش خبرنگاران در مبارزه با فساد و یافتن سازو کار مناسب برای پررنگ شدن فعالیت آنان در گردش اطلاعات و افشاگری فساد در جامعه، خبرنگار به گفت و گو با کامبیز نوروزی حقوقدان و جلال خوش چهره فعال رسانه ای پرداخت.

**زبان سرخ خبرنگار، بر باد دهنده سر سبز فساد ثمره برگزاری همایش ها، سمینارها و اشاعه شعارهای مبارزه با فساد در کشور زمانی به بار خواهد نشست که قلم خبرنگار برای نوشتن ریشه های فساد و اطلاع رسانی عمومی باز باشد تا مسوولان با این باور که از سوی مطبوعات، به دقت رصد می شوند دست از پنهان کاری و فساد در خفا بردارند.

موضوعی که کامبیز نوروزی حقوقدان، به آن اشاره کرد و گفت: در تمامی جوامع دموکراسی، نقش خبرنگار در مبارزه با فساد امری بدیهی و روشن است و از ارکان اصلی و بنیادین مبارزه با فساد، آزادی گردش مطبوعات به شمار می رود اما در جامعه ما به دلیل وجود دست اندازهای فراوانی که راه افشاگری را برای خبرنگاران مسدود کرده است، این بدیهیات به شک و تردید درآمده تا آن جا که نیاز به اثبات دارند.

به بیان نوروزی، حلقه مفقوده مبارزه با فساد در ایران، نبود گردش اطلاعات و آزادی دسترسی به اطلاعات است چرا که در پَسِ گردش اطلاعات، خبرنگاران نقش اصلی را ایفا می کنند و از طریق رسانه های آزاد و مستقل آن را منتشر می کنند.

بنابراین بدون حق دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و گردش اطلاعات، بی هیچ شک و تردیدی، هر برنامه مبارزه با فساد از ابتدا محکوم به شکست خواهد بود.

تجربه برنامه های مبارزه با فساد که تاکنون در ایران مطرح شده یا شعار آن داده شده هم این سخن را اثبات می کند.

به شکلی که سال ها از مطرح شدن بحث مبارزه با فساد در ساختارهای حکومتی کشور می گذرد اما روز به روز به میزان، شدت و پیچیدگی ساختار فساد افزوده می شود.

برای مبارزه با فساد باید رسانه های رسمی و خبرنگاران و روزنامه نگاران حرفه ای به اطلاعات دسترسی داشته باشند تا بتوانند آن حلقه مفقوده و ناپیدای تصمیم گیری ها را باز کنند و به این ترتیب با ایجاد نظارت عمومی، عملا برای تولید فساد در ساختارهای حکومتی مانع ایجاد کنند؛ موضوعی که متاسفانه توجهی به آن نمی شود.

**آزادی رسانه و آزادی سیاسی، دوقلوهای به هم چسبیده هستند این حقوقدان در ادامه، آزادی رسانه و آزادی سیاسی را اجزایی جدانشدنی عنوان کرد و افزود: وجود آزادی قلم خبرنگار و رسانه، مستلزم به رسمیت شناختن امنیت سیاسی رسانه ها و روزنامه نگاران است.

به بیانی دیگر، وقتی اطلاعاتی منتشر می شود و بازتاب هایی در جامعه دارد به طور خود به خودی آثار سیاسی تولید می کند.

بنابراین آزادی و امنیت سیاسی باید به کیفیتی باشد که نتایج اطلاعاتی که منتشر می شود بتواند با بخش فاسد ساخت قدرت مقابله کند نه با خبرنگار.

خوشبختانه در حوزه رسانه با نقص قانون مواجه نیستیم بلکه نقص اصلی در ساختار بروکراتیک و اداری کشور است به این معنا که در قوای مختلف دولت، مجلس و شرکت های دولتی و شبه دولتی، منافع مدیران در سطوح مختلف در گرو محرمانه بودن رفتارها و تصمیم های آنان است که این ساختار بروکراتیک، مولد فساد است.

در واقع مشکل دست های آلوده نیست بلکه مشکل اصلی ما صندلی های آلوده است و این ساختار اداری به شکلی درآمده که هر شخص یا جناحی وارد آن می شود به شدت در خطر فساد قرار می گیرد.

از نظر جرم شناسی، محیط های بسته و پنهان تصمیم گیری به شدت مستعد ایجاد رفتارهای مجرمانه است.

نوروزی در بخشی دیگر از این گفت و گو، به انتقاد از افرادی پرداخت که انتشار اخبار فساد را ناامید کننده افکار عمومی عنوان می کنند.

وی اظهار داشت: رسانه بنگاه شادمانی نیست و خبرنگار هم خواننده روحوضی نیست.

وظیفه خبرنگار شاد کردن مردم نیست بلکه وظیفه خبرنگار، گردش اطلاعات درست مطابق با رعایت اخلاق حرفه ای و قوانین کشور است.

اگر خبری جانکاه و نگران کننده است به خبرنگار ربطی ندارد.

وی افزود: وقتی خبر اختلاس های سنگین منتشر می شود همه مردم نگران و ناراحت می شوند اما این جا خبرنگار نباید در انتشار محدود شود بلکه کسانی باید شرم کنند که مرتکب این فساد شده اند و کسانی هم باید خجالت بکشند که در برابر این فساد سکوت می کنند.

خبرنگار باید وظیفه خود را انجام دهد.

**عرض اندام فساد در سکوت مطبوعات جلال خوش چهره فعال رسانه، رسانه را دستاورد دنیای مدرن عنوان کرد و گفت: مهمترین ویژگی دنیای مدرن، پرسشگری و به رسمیت شناختن پرسش است و مطبوعات وقتی شکل گرفت که مردم توانستند پرسشگر باشند و حاکمیت ها آن را به رسمیت شناختند.

این پرسشگری یعنی این که رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی درباره چرایی و چگونگی اتفاق ها و نور تاباندن به تاریکی و آن چه که باعث پرسش مردم می شود از مسوولان و کارکرد اجتماعی آنان پرسشگری کنند.

وی ادامه داد : بر همین اساس، شاهد هستیم که در جوامع غربی یا آزاد، به دلیل آزادی عمل رسانه ها، یک مسوول نمی تواند دروغ بگوید یا به راحتی دچار فساد شود یعنی در واقع اخلاق اجتماعی به طور مستقیم با عملکرد رسانه ها تنظیم شده است و اگر می بینیم جامعه اخلاق مدارانه اداره می شود صرفا این نیست که مسوولان اخلاقی حکومت می کنند بلکه رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی، هوشیارانه بر عملکردها در نوع تصویب قوانین، تصمیم سازی ها و چشم انداز اجرای تصمیم ها ناظر هستند.

خوش چهره افزود: اگر در جامعه، شاهد کمرنگ شدن اخلاق هستیم و هر روز با یک اتفاق بزرگ در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دچار شوک می شویم، به این دلیل است که رسانه ها در نبود اجازه و قدرت عمل، به هنگام نتوانسته اند به مسایل ورود کنند و فقط در نقش گزارشگر عمل می کنند.

پس اقبال عمومی را از دست داده و با تیراژ پایین خبررسانی می کنند و در مواردی دنباله روی شبکه های مجازی و اجتماعی می شوند.

این قدرت عمل ضعیف خبرنگاران، نخست به دلیل نبود آزادی عمل لازم و دوم به دلیل بی اعتمادی مردم است.

مردمی که به این باور رسیده اند که رسانه ها نمی توانند آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا آنچه موجب پرسش مردم از مسوولان شده است را رسیدگی و اطلاع رسانی کنند.

در حالی که تجربه نشان داده است هر وقت رسانه ها آزادی عمل پیدا کرده اند و توانسته اند به برخی موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بپردازند به قانونمندی نزدیکتر شده ایم و برعکس هر بار که گردش اطلاعات با مانع روبه رو شده یا از استمرار نقش آنان جلوگیری شده است، دایره فساد و بی قانونی گسترده تر شده است.

این فعال رسانه نتیجه نبود فضای مناسب و آزادانه برای فعالیت خبرنگاران را، آسیب به بدنه رسانه و مسوولان و نهادی حکومتی دانست.

وی درپایان اظهار داشت: امروزه شاهد گستردگی دامنه فساد اجتماعی هستیم که یاس و ناامیدی و بی اعتمادی به وعده های مسوولان را به ارمغان آورده است و دلیل این امر ناتوانی رسانه ها و اجازه فعالیت نداشتن آنان در چارچوب و اندازه واقعی و حقوقی و قانونی است.

مطبوعات با آزادنگاری می توانند عرصه را بر بسیاری از سوء استفاده های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تنگ کنند به شرط آن که مولفه های گوناگون و دست و پاگیر مانع از فعالیت آنان نشود و این امر میسر نیست مگر در عمل به قانون و کوتاه کردن اعمال سلیقه های فراقانونی.

باید این امر نهادینه شود که با اعطای آزادی های بیشتر به رسانه ها، می توان فضای سواستفاده کنندگان از بیت المال را چنان ناامن کرد که از بیم رسوایی رسانه ها و افتادن در دست قانون، به فکر اختلاس و فساد نباشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 4اسفند1396، کدخبر: 82840873: www.

irna.

ir
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاران - اطلاعات - فساد - مبارزه - اطلاع - دموکراسی - افشاگری - مطبوعات - نوروزی - آزاد - رسانه - آزادی - رسانه های خارجی - کشور - برنامه - اطلاع رسانی - ایران - جامعه - اطلاعاتی - پیشرفت - انفجار - ساختار - نظامی - آلوده - مجازی - رسانی - وسایل - جوامع - منتشر

آخرین اخبار سرویس:
مرضیه اکاتی، حسین خاکپور، غلامرضا رضوی دوست معناشناسی نسخ در پرتو روایت ناسخ و منسوخ امام علی (ع)

علی اکبر جعفری، مهرداد فلاح قدرت اقتصادی بریکس و بدیل برای اقتصاد لیبرال غرب

ارائه اصلاحیه قانون نظام صنفی به اتاق های اصناف قبل از ارسال به مجلس

محمدعلی میرعلی گسست و پیوست امت اسلامی در اندیشه سیاسی مودودی

محاکمه شیخ سلمان، محاکمه وطن، ملت و تاریخ بحرین است

مسئله ی خانواده ی شهدا فقط این نیست که یک شهید از آنها در راه حق به شهادت رسیده؛ صبر آنها خودش یک کوه باارزش است

حسین حسینیان مقدم، ابراهیم گودرزی بازشناسی حدیث الْإِمَام لَا یُغَسِّلُهُ‏ إِلَّا الْإِمَام‏ در گفتمان واقفیّه و امامیّه

احمد سلطانی نژاد، محمد داوند راهکارهای کاهش تهدیدات سازمان های غیردولتی حقوق بشری علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

عباس مصلی نژاد، علی صمدی سیاستگذاری راهبردی عربستان در روند گسترش ژئوپلیتیک بحران خاورمیانه

سعید وثوقی، عسگر صفری نقش قزاقستان در گسترش روابط ایران و چین در آسیای مرکزی

روحانی و بحران ناتمام در شهرک غرب/ چرا قطار دولت دوازدهم بدون وزیر علوم راه افتاد؟

تلاش انجمن های علمی دانشگاه تهران برای ارتباط با شبکه های تخصصی دانشجویی خارج از کشور

امید پیشگر، عبدالرضا زاهدی بررسی تطبیقی تفسیر العیاشی و آثار شیخ صدوق بر محور اسانید

روزبه زارع ‏فعل خداوند در طبیعت طرح و بررسی دیدگاه جان پوکینگ هورن

سید هاشم آقاجری، سید علی مزینانی سه دوره تولید و بازتولید سیاست در نظام اجتماعی ارامنه قفقاز

روشن شدن تنور تبلیغات انتخابات در لبنان

امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید و نگذارید خون شهدا پایمال شود

شاهکار جدید مفتی سعودی؛ خوردن آجیل در نوروز حرام است!

«تهران قدیم»، منور به نور امامزاده بی بی شهربانو(س)

علی اکبر فراتی بررسی و نقد سبک‏شناختی مفهوم عبارتوَیْلُ امِّهِ، کَیْلاً بِغَیْرِ ثَمَن! در نهج البلاغه

راه اندازی "موتور آمبولانس" در دانشگاه تهران از فروردین

عبدالرحمن عالم، مصطفی انصافی بازشناسی گذار ساختارگرایی به پساساختارگرایی

رستم شامحمدی تحلیل و بررسی رابطه علم و دین از منظر اندیشه پویشی وایتهد

راهکار امام سجاد(ع) برای محبوبیت در خانواده

هیج جایی برای بعثی ها در دولت عراق نیست/ باید تمامی مناطق از وجود داعش پاک شود

رسول جعفریان، روح الله توحیدی نیا بازخوانی دیدگاه ها و مناقشات درباب روایت شیخ طریحی(م1087ق) از حدیث کساء

جملات زیبای تولدت مبارک پسرم

خروج از برجام، محور اولین گفت وگوی تلویزیونی مشاور جدید ترامپ

عید نوروز زمانی مناسب برای ادای سنت «صله رحم» است

مهدی فدایی مهربانی، مهرداد امیدپور ایده آلیسم و روانیدن روشنگری

راحله بطلانی اصفهانی، جعفر شانظری، مجید صادقی حسن آبادی خوانشی هستی شناختی از شاکله سازوارگی وحی و انسان در هندسه معرفتی صدرالمتألهین

بدون گفت وگوی ملی، در حوزه های اقتصادی و سیاسی شاهد پیشرفت نخواهیم بود

در دید و بازدیدهای نوروزی حجاب و عفاف رعایت شود

تهدید عجیب "ترامپ" برای تعطیلی دولت در نیمه شب

اسلام می خواهد ما را با موضوع عید به مبدأ همه عالم ارتباط دهد

انقلابی واقعی در گفتار و کردار از تولید ملی حمایت می کند

جشنواره بازی های بومی و محلی ماژان

محمدرضا مجیدی، محمدجواد فتحی، محمدتقی جهانبخش مدیریت بحران فدراسیون روسیه در مسئله اوکراین

مجیدرضا مومنی، امید رحیمی تقابل ایران و اسراییل و تأثیر آن بر گسترش روابط سیاسی- امنیتی اسراییل و جمهوری آذربایجان

پیش بینی عجیب درباره انتخابات 1400 ریاست جمهوری ایران + جزییات

محمدتقی فیاضی ، علی سوری، مجتبی باقری تودشکی استفاده بهینه از عواید نفتی در بودجه دولت ایران با استفاده از نظریه درآمد دائمی

عبدالهادی فقهی زاده، مهدیه دهقانی قناتغستانی تحلیل انتقادی برداشت های صورت گرفته از روایات تفسیری سَبْعاً مِنَ الْمَثانی

یادداشت داوری اردکانی برای داریوش شایگان

گزارش فارس از سریال نوروزی شبکه پنج خانم ها در هیات مدیره حرف اول را می زنند/ سریالی در دل پایتخت که به همه ایران می پردازد

مهمترین دستور کار دیپلماسی در سال جدید جلوگیری از ائتلاف دوباره آمریکا و اروپاست

شایعه عجیب در مشهد توسط آستان قدس تکذیب شد + جزییات

سعیده لطفیان، صدیقه نصری فخرداود سیاستگذاری محیط زیست در ایران: چالش ها و راه حل ها

مهدی ابوطالبی یزدی، رسول رسولی پور، امیرعباس علی زمانی، قربان علمی، محسن جوادی جایگاه خداباوری گشوده به عنوان رویکردی نوین در میان انواع خداباوری

تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای درگذشت شایگان

جدیدترین تزیینات جایگاه عروس و داماد

قانون 8 هفته ای روابط رمانتیک

احادیث زندگی در مورد همسران

دولت دستور ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کند

پایان گروگانگیری در فرانسه

10 اشتباهی که یک کارآفرین تازه وارد باید از آن ها دوری کند

جعفر صدری ، بیژن کرمی جلوه های مضامین دینی در سروده های الطیب السمانی

حکم جلب 5 جدایی طلب کاتالونیا صادر شد

هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی را ندارند

شهردار تهران مایل به استعفا نیست

تکذیب خبر استخدام سعید مرتضوی در آستان قدس

دستگاه ها دستورالعمل ممنوعیت خرید کالای غیرایرانی را صادر کنند/ اگر عزت ملت ایران را می خواهیم همه باید اهل انصاف باشیم

پوشش متفاوت آقای وزیر در سفر/عکس

وزیر ارتباطات عضو داوطلب هلال احمر شد +عکس

یزد اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان/ "دارالعباده"بهشتی در دل کویر

غیرت دینی و ملی اقتضا نمی کند کالای خارجی بخریم/ مخاطب اول رهبری دولت و مسئولان هستند/ امروز خاکریز ما در 10 متری مرز اسراییل است

دولتمردان مانع سر راه مردم نشوند/ نیاز به کالاهای غیرضروری را در خود سرکوب کنیم

دعوا در کاخ سفید به سود تندروها تمام شد/ ترامپ یک تیم جنگ طلب ایجاد کرده است/ افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام

فعالیت کشیک های نوروزی برای مقابله با زمین خواری

سید علی محمودی ارزیابی تطبیقی دیدگاه های کانت و میل درباره منزلت انسانی و حقوقی زنان

تولید کالای ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است/ «کیفیت» و «قیمت» دو شاخص اصلی برای حمایت

سازمان ملل ماموریت گزارشگر ویژه ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد

180 خانوار وارد و 167 خانوار از مجموعه کمیته امداد خارج شدند

دوگانگی کاغذبازی اداری با جنگ نرم

مونسان: کرمان جزو اهداف مهم گردشگری کشور است

فال روزانه شنبه 4 فروردین 1397

فاصله حقوق کارگران با مزد واقعی زیاد است

مصرف کالای داخلی موجب بالارفتن ارزش پول ملی و ایجاد اشتغال می شود

اخلاق و خطوط قرمز شیعیان در پرتو روایات

تحقق حیات معنوی با صله رحم

نگاه عرفانی به بهار در شعر فارسی

اطلاع رسانی رسانه ها در تعطیلات ضروری است

شناخت دشمن و روش های مقابله با آن از منظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّظلّه العالی)

قدردانی از شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای پذیرایی از راهیان نور

هنر در متروی سن پترزبورگ

توصیه خطیب جمعه تهران به دولتی ها

احمد رشیدی بازشناسی خود و دیگری در جریان های فکری و بنیادهای سیاست خارجی روسیه

حجاریان: اصلاح طلبان مدت هاست از بلوک قدرت خارج شده اند /در سیاست هنوز به دنبال آقا بالا سر هستیم | فاطمه صادقی: اصلاح طلبان حتی قادر نیستند نقش میانجی را ایفا کنند /بهتر است اصلاح طلبان را با دو بخش حکومتی و غیرحکومتی تقسیم کرد

تلاقی و تناسب آموزه های دینی و سنت باستانی نوروز

نقش صوت و لحن در تلاوت خاشعانه/ قاری خود را در محضر خدا ببیند

مونسان: کرمان جز اهداف مهم گردشگری کشور است

تمدید ماموریت گزارشگر سازمان ملل در ایران

«حمایت از کالای ایرانی» گره از مشکلات باز می کند

بیانیه وزارت امور خارجه در حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ از برخورد تند با پیشنهاد غیراخلاقی یک سینماگر تا حاشیه های پیام تسلیت به احمدی نژاد/ کاویانی: بازیگرانی که منتقد همکاری ام با ده نمکی بودند در فیلمش بازی کردند!

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در 3 فروردین 1397

3 صفتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی به پدر موشکی ایران دادند

جلسات قرآنی و برنامه های مذهبی کاشمر در نوروز

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ تایم لپس دیدنی عملیات انتقال سکوی 2300 تنی فاز 22 پارس جنوبی

اولین سنگ مزار و ضریح حرم امام رضا(ع)/عکسی دیدی نشده

بازدید فرمانده کل ارتش از یادمان دهلاویه

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر