مطالب مرتبط:
فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر
محور قیام صدیقه اطهر(س) انحراف ستیزی بود/ نطفه فساد در کشور باید از بین برود
نامزد آمریکایی سازمان بین المللی مهاجرت اتهام اسلام ستیزی را رد کرد
امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود
امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 5 اسفند 1396 ساعت 00:552018-02-23سياسي

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر


مبارزه با فساد و نابرابری ها، نیازمند آزادی قلم خبرنگارانی است که بدون اغماض و ترس، به افشاگری دست ها و صندلی های آلوده بپردازند تا ارکان دموکراسی محفوظ بماند، - موضوعی که در کشور ما همچنان در پشت خطوط قرمز فراقانونی، رنگ واقعی و عینی به خود ندیده است.

با پیشرفت وسایل ارتباط جمعی در کشور، هر روزه شاهد انفجار اطلاعاتی هستیم که به پشتوانه خط قرمزهای سلیقه ای برای خبرنگاران داخلی، از روزنه فضاهای مجازی و رسانه های خارجی خارج می شود.

خبرنگارانی که بنابر تعریف قانون، رکن چهارم دموکراسی و قدرتی همانند قدرت نظامی در گردش اطلاعات و مبارزه با فساد دارند اما به واسطه نظرات سلیقه ای بر ساختار نوشتاری آنان، سلاح قلم خود را نتراشیده و ناکارآمد می بینند.

بر همین اساس، دایره لکه فساد و تباهی که تنها با تابش گردش اطلاعاتِ برخاسته از قلمِ خبرنگاران از بین می رود، بر دامنه اجتماع و افکار عمومی باقی می ماند و هر روز شاهد گستردگی آن هستیم.

به منظور تبیین نقش خبرنگاران در مبارزه با فساد و یافتن سازو کار مناسب برای پررنگ شدن فعالیت آنان در گردش اطلاعات و افشاگری فساد در جامعه، خبرنگار به گفت و گو با کامبیز نوروزی حقوقدان و جلال خوش چهره فعال رسانه ای پرداخت.

**زبان سرخ خبرنگار، بر باد دهنده سر سبز فساد ثمره برگزاری همایش ها، سمینارها و اشاعه شعارهای مبارزه با فساد در کشور زمانی به بار خواهد نشست که قلم خبرنگار برای نوشتن ریشه های فساد و اطلاع رسانی عمومی باز باشد تا مسوولان با این باور که از سوی مطبوعات، به دقت رصد می شوند دست از پنهان کاری و فساد در خفا بردارند.

موضوعی که کامبیز نوروزی حقوقدان، به آن اشاره کرد و گفت: در تمامی جوامع دموکراسی، نقش خبرنگار در مبارزه با فساد امری بدیهی و روشن است و از ارکان اصلی و بنیادین مبارزه با فساد، آزادی گردش مطبوعات به شمار می رود اما در جامعه ما به دلیل وجود دست اندازهای فراوانی که راه افشاگری را برای خبرنگاران مسدود کرده است، این بدیهیات به شک و تردید درآمده تا آن جا که نیاز به اثبات دارند.

به بیان نوروزی، حلقه مفقوده مبارزه با فساد در ایران، نبود گردش اطلاعات و آزادی دسترسی به اطلاعات است چرا که در پَسِ گردش اطلاعات، خبرنگاران نقش اصلی را ایفا می کنند و از طریق رسانه های آزاد و مستقل آن را منتشر می کنند.

بنابراین بدون حق دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و گردش اطلاعات، بی هیچ شک و تردیدی، هر برنامه مبارزه با فساد از ابتدا محکوم به شکست خواهد بود.

تجربه برنامه های مبارزه با فساد که تاکنون در ایران مطرح شده یا شعار آن داده شده هم این سخن را اثبات می کند.

به شکلی که سال ها از مطرح شدن بحث مبارزه با فساد در ساختارهای حکومتی کشور می گذرد اما روز به روز به میزان، شدت و پیچیدگی ساختار فساد افزوده می شود.

برای مبارزه با فساد باید رسانه های رسمی و خبرنگاران و روزنامه نگاران حرفه ای به اطلاعات دسترسی داشته باشند تا بتوانند آن حلقه مفقوده و ناپیدای تصمیم گیری ها را باز کنند و به این ترتیب با ایجاد نظارت عمومی، عملا برای تولید فساد در ساختارهای حکومتی مانع ایجاد کنند؛ موضوعی که متاسفانه توجهی به آن نمی شود.

**آزادی رسانه و آزادی سیاسی، دوقلوهای به هم چسبیده هستند این حقوقدان در ادامه، آزادی رسانه و آزادی سیاسی را اجزایی جدانشدنی عنوان کرد و افزود: وجود آزادی قلم خبرنگار و رسانه، مستلزم به رسمیت شناختن امنیت سیاسی رسانه ها و روزنامه نگاران است.

به بیانی دیگر، وقتی اطلاعاتی منتشر می شود و بازتاب هایی در جامعه دارد به طور خود به خودی آثار سیاسی تولید می کند.

بنابراین آزادی و امنیت سیاسی باید به کیفیتی باشد که نتایج اطلاعاتی که منتشر می شود بتواند با بخش فاسد ساخت قدرت مقابله کند نه با خبرنگار.

خوشبختانه در حوزه رسانه با نقص قانون مواجه نیستیم بلکه نقص اصلی در ساختار بروکراتیک و اداری کشور است به این معنا که در قوای مختلف دولت، مجلس و شرکت های دولتی و شبه دولتی، منافع مدیران در سطوح مختلف در گرو محرمانه بودن رفتارها و تصمیم های آنان است که این ساختار بروکراتیک، مولد فساد است.

در واقع مشکل دست های آلوده نیست بلکه مشکل اصلی ما صندلی های آلوده است و این ساختار اداری به شکلی درآمده که هر شخص یا جناحی وارد آن می شود به شدت در خطر فساد قرار می گیرد.

از نظر جرم شناسی، محیط های بسته و پنهان تصمیم گیری به شدت مستعد ایجاد رفتارهای مجرمانه است.

نوروزی در بخشی دیگر از این گفت و گو، به انتقاد از افرادی پرداخت که انتشار اخبار فساد را ناامید کننده افکار عمومی عنوان می کنند.

وی اظهار داشت: رسانه بنگاه شادمانی نیست و خبرنگار هم خواننده روحوضی نیست.

وظیفه خبرنگار شاد کردن مردم نیست بلکه وظیفه خبرنگار، گردش اطلاعات درست مطابق با رعایت اخلاق حرفه ای و قوانین کشور است.

اگر خبری جانکاه و نگران کننده است به خبرنگار ربطی ندارد.

وی افزود: وقتی خبر اختلاس های سنگین منتشر می شود همه مردم نگران و ناراحت می شوند اما این جا خبرنگار نباید در انتشار محدود شود بلکه کسانی باید شرم کنند که مرتکب این فساد شده اند و کسانی هم باید خجالت بکشند که در برابر این فساد سکوت می کنند.

خبرنگار باید وظیفه خود را انجام دهد.

**عرض اندام فساد در سکوت مطبوعات جلال خوش چهره فعال رسانه، رسانه را دستاورد دنیای مدرن عنوان کرد و گفت: مهمترین ویژگی دنیای مدرن، پرسشگری و به رسمیت شناختن پرسش است و مطبوعات وقتی شکل گرفت که مردم توانستند پرسشگر باشند و حاکمیت ها آن را به رسمیت شناختند.

این پرسشگری یعنی این که رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی درباره چرایی و چگونگی اتفاق ها و نور تاباندن به تاریکی و آن چه که باعث پرسش مردم می شود از مسوولان و کارکرد اجتماعی آنان پرسشگری کنند.

وی ادامه داد : بر همین اساس، شاهد هستیم که در جوامع غربی یا آزاد، به دلیل آزادی عمل رسانه ها، یک مسوول نمی تواند دروغ بگوید یا به راحتی دچار فساد شود یعنی در واقع اخلاق اجتماعی به طور مستقیم با عملکرد رسانه ها تنظیم شده است و اگر می بینیم جامعه اخلاق مدارانه اداره می شود صرفا این نیست که مسوولان اخلاقی حکومت می کنند بلکه رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی، هوشیارانه بر عملکردها در نوع تصویب قوانین، تصمیم سازی ها و چشم انداز اجرای تصمیم ها ناظر هستند.

خوش چهره افزود: اگر در جامعه، شاهد کمرنگ شدن اخلاق هستیم و هر روز با یک اتفاق بزرگ در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دچار شوک می شویم، به این دلیل است که رسانه ها در نبود اجازه و قدرت عمل، به هنگام نتوانسته اند به مسایل ورود کنند و فقط در نقش گزارشگر عمل می کنند.

پس اقبال عمومی را از دست داده و با تیراژ پایین خبررسانی می کنند و در مواردی دنباله روی شبکه های مجازی و اجتماعی می شوند.

این قدرت عمل ضعیف خبرنگاران، نخست به دلیل نبود آزادی عمل لازم و دوم به دلیل بی اعتمادی مردم است.

مردمی که به این باور رسیده اند که رسانه ها نمی توانند آنچه که در حال اتفاق افتادن است یا آنچه موجب پرسش مردم از مسوولان شده است را رسیدگی و اطلاع رسانی کنند.

در حالی که تجربه نشان داده است هر وقت رسانه ها آزادی عمل پیدا کرده اند و توانسته اند به برخی موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بپردازند به قانونمندی نزدیکتر شده ایم و برعکس هر بار که گردش اطلاعات با مانع روبه رو شده یا از استمرار نقش آنان جلوگیری شده است، دایره فساد و بی قانونی گسترده تر شده است.

این فعال رسانه نتیجه نبود فضای مناسب و آزادانه برای فعالیت خبرنگاران را، آسیب به بدنه رسانه و مسوولان و نهادی حکومتی دانست.

وی درپایان اظهار داشت: امروزه شاهد گستردگی دامنه فساد اجتماعی هستیم که یاس و ناامیدی و بی اعتمادی به وعده های مسوولان را به ارمغان آورده است و دلیل این امر ناتوانی رسانه ها و اجازه فعالیت نداشتن آنان در چارچوب و اندازه واقعی و حقوقی و قانونی است.

مطبوعات با آزادنگاری می توانند عرصه را بر بسیاری از سوء استفاده های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تنگ کنند به شرط آن که مولفه های گوناگون و دست و پاگیر مانع از فعالیت آنان نشود و این امر میسر نیست مگر در عمل به قانون و کوتاه کردن اعمال سلیقه های فراقانونی.

باید این امر نهادینه شود که با اعطای آزادی های بیشتر به رسانه ها، می توان فضای سواستفاده کنندگان از بیت المال را چنان ناامن کرد که از بیم رسوایی رسانه ها و افتادن در دست قانون، به فکر اختلاس و فساد نباشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 4اسفند1396، کدخبر: 82840873: www.

irna.

ir
کلید واژه ها: خبرنگار - خبرنگاران - اطلاعات - فساد - مبارزه - اطلاع - دموکراسی - افشاگری - مطبوعات - نوروزی - آزاد - رسانه - آزادی - رسانه های خارجی - کشور - برنامه - اطلاع رسانی - ایران - جامعه - اطلاعاتی - پیشرفت - انفجار - ساختار - نظامی - آلوده - مجازی - رسانی - وسایل - جوامع - منتشر

آخرین اخبار سرویس:
عوامل مؤثر در فاصله افتادن میان مجلس موجود و مجلس مطلوب

مراسم اربعین آیت الله ایمانی در قاب تصاویر

مراسم چهلمین روز درگذشت امام جمعه فقید شیراز برگزار شد

هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود

چهلمین روز درگذشت آیت الله ایمانی

ارتش یمن می تواند پایتخت های متجاوزان را هدف قرار دهد

پشت صحنه شرط بندی ها در فضای مجازی

رویدادهای خبری چهارشنبه 30 خرداد ماه مرکز لرستان

بازدید امیر خانزادی از پایگاه های دریایی خرمشهر، خارک و بوشهر

6 و نیم میلیون نفر برای شرکت در "انتخابات افغانستان" ثبت نام کردند

سعادت جاودانه در گرو انس با قرآن است

ایرادات قانون اساسی به دفتر رهبری گزارش شد

«دیارا» با موضوع شهدای هوانیروز برگزار میشود

استخدام تعدادی پیک موتوری با مدارک کامل در همدان

تو 21 نفر از بچه های ما را شهید کردی

هفتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان برگزار می شود

استخدام چند نفر چرخکار خانم در همدان

استخدام راننده با خودروی دوگانه در یک آژانس

استاندار کرمانشاه، آسیب آثار روحی و روانی نشأت گرفته از زلزله بسیار زیاد است

نکاتی درباره انتخاب صندلی اپن مناسب برای آشپزخانه

واکنش دولت به نامه خائنان/ پیشخوان

با انجام این عمل از جایی که انتظار ندارید، روزیتان می رسد

خدشه وارد شدن به وحدت اصولگراها سخن رسانه ای است و صحت ندارد

تنظیم هوشمند صدای موسیقی

طراحی آیینه هوشمند خاص پاکستانی ها

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره شهرداری قبلی تهران

غنای فرهنگی در کردستان یکی از پشتوانه های خوب برای توسعه است

کردستان نیازمند نگاه ویژه مسئولان/ 230 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های استان اختصاص یافت

رییس سازمان انرژی اتمی با دبیرکل سازمان ملل دیدار کرد

تنها کشوری هستیم که «مرگ بر آمریکا» می گوییم؛ بیشترین نخبه را هم به آمریکا می فرستیم

مشکلات جامعه ناشی از دور شدن از آموزه های قرآنی است

استفاده از ظرفیت مشارکت های مردمی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی

استخدام دو نفر راننده با خودرو در یک آژانس

استخدام سالن کار آقا در باغ رستوران ساحل

دعوت به همکاری مهندس عمران از چند استان

استخدام کارگر ساده یا مبتدی برای جوشکاری در خراسان جنوبی

حال و هوای جام جهانی در متروی تهران +عکس

رودستی که دشمن از دو خطبه رهبر انقلاب خورد

معاون ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری: منوط کردن برگزاری تجمعات مردمی به اخذ مجوز یعنی محدود کردن حقوق و آزادی های مردم

تعیین زیر ساخت های کمیته قانون اساسی سوریه

هیچ متخصصی منکر انجام شکار نیست/ محیط زیست پنهان کاری نکند

زمان پرداخت قسط اول پاداش فرهنگیان بازنشسته

دیدار های جابری انصاری در ژنو/ رایزنی با برخی رهبران معارضه سوریه

عراق نباید محل تسویه حساب برخی کشورهای فرامنطقه ای باشد

بررسی مجدد پرونده 1300 ملک واگذار شده در دوره شهرداری قبلی تهران

صالحی به دبیرکل سازمان ملل: پیشنهادهای اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

هماهنگ کننده دیدار اون و ترامپ استعفا کرد

نارضایتی شورای مسلمانان بریتانیا از روند کند مقابله با موج اسلام هراسی

جمهوری اسلامی ایران از وحدت ملی لبنان حمایت می کند

تدوین 10 بند برای حمایت از تولید داخلی توسط کمیته رصد قاچاق کالا مجلس

ارتش یمن توانایی هدف قراردادن پایتخت های متجاوزان را دارد

4200 زوج خراسانی از طلاق منصرف شدند

«حمید معصومی نژاد - رُم» پس از 8 سال تبرئه شد + عکس

چرا امام جمعه مشهد از تلگرام نرفت؟

حکم قاضی: محکومیت به «تبلیغ کالای ایرانی» در سروش و ایتا !

آمریکا شورای حقوق بشر را ترک کرد/ گوترش: تاسف بار است/ دیده بان حقوق بشر: نتیجه سیاست های تک بعدی است

پروازهای فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

البرز پایلوت شناسایی منابع جدید مالیاتی است

تلاوت آیات 9-26 سوره یونس توسط محمد صدیق منشاوی

خانواده ها فرزندان خود را به اجبار به سوی قرآن سوق ندهند

پیشنهاد نماینده عضو جبهه پایداری به رییس جمهور: مانند هیتلر «جبهه ملی کار» ایجاد کنید

بازتاب شعر میثم مطیعی در اینستاگرام حاتمی کیا

دفاع ترامپ از سیاست جداکردن کودکان مهاجر

نتایج نهایی انتخابات شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد

مهمترین خبرهای جهان (7-19)

آقایان نمایندگان مجلس!با چندتا پیامک،مرعوب کسانی شدید که برای پول مردم کیسه دوخته اند؟

توضیح هادی خامنه ای درباره اعدام های دهه 60

قیافه وحشتناک "ویشکا آسایش" + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 30 خرداد 97

خدمت یا خیانت FATF: از اقدامات احمدی نژاد و حدادعادل تا جنجال دلواپسان (سند)

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی چهارشنبه 30 خرداد97 /تصاویر

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 113) / جمهوریخواه مرتد

وفاداری والاتر (قسمت 21) / قتل مردان آگاه اما بی گناه

برجام نقشی موثر در امنیت جهان دارد

مزار امامان بقیع از آغاز تاکنون

اولین درس «جنگجوی پرهیزکار»/ شهید چمران؛ نماینده مدافع، وزیر پای کار/ تَرک رفاه برای خدمت/ فرماندهان جنگ های نامنظم چگونه انتخاب می شدند؟

جمع بندی روز: سه شنبه، 29 خرداد 1397

1400 آیه قرآن درباره کدام یک از اصول دین بیان شده است؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 30 خرداد 97

فتح الله پریشان کاتالیزوری برای فشارهای بیرونی!

تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های عید سعید فطر (1) در جنگ اقتصادی، ستاد فرماندهی جبهه خودی کجاست؟

تأملی بر رویکرد بی.بی.سی فارسی در قبال جامعه ی ایرانی(2)؛ آیا می توان منکر بی طرفی بی. بی. سی شد؟

نروژ حفظ برجام را با جدیت پیگیری می کند

نروژ حفظ برجام را با جدیت پیگیری می کند

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | چهارشنبه 30 خرداد 97

جهل دیپلماتیک

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط برخی اطرافیان رییس دولت سابق؛ اگر سیاستمداری اومانیست شد...

ابعاد سند تحول بنیادین هنوز برای مسوولان مشخص نیست

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 30 خرداد 97

چهره دیده نشده و متفاوت خانم بازیگر با لنز رنگی/عکس

آقای زنگنه، یادتان است؟ | عکس

امّت واحده، تفکر سیستمی الاهی برای تحقق حیات طیبه -بخش اول ساختار امّت واحده و ویژگی های آن در بینش اسلامی

یادداشت/ سیدعبدالله متولیان ضرورت آرایش جنگی در سازمان اقتصادی کشور

6 نشانه ای که دوست و برادر واقعی باید داشته باشد

داستان پیامک های تهدید کننده نمایندگان چه بود ؟

ایراد دادرسی عادلانه مربوط به تصمیم بازپرس ها درباره حضور وکلاست نه تبصره 48

«دولت در پنهان» چوب لای چرخ اقتصاد می گذارد

اعضای هیئت رییسه کمیسیون های تخصصی مجلس مشخص شد + اسامی

کدام سازمان بیکاران پنهان را شناسایی می کند؟

طراحی نظام نظارت بر مدارس دولتی

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر

فساد ستیزی با مطبوعاتی افشاگر