مطالب مرتبط:
آتش به اختیاران در ارتقای فرهنگ مؤثر باشند/ لزوم استفاده از الگوی ایرانی اسلامی
زاکانی: آتش به اختیاران در ارتقای فرهنگ مؤثر باشند/ لزوم استفاده از الگوی ایرانی اسلامی
آیت الله مومن: ظرفیت های قم در گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی استفاده شود/ فعالیت های فرهنگی با مشارکت مردم توسعه یابد
ظرفیت های قم در گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی استفاده شود/ فعالیت های فرهنگی با مشارکت مردم توسعه یابد
معرفی هرچه بهتر میزبانی ایرانیان به عنوان برترین نوع میزبانی در سطح جهان در سومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 14:002018-02-23فرهنگي

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی


با غلبه فضای مجازی در فضای کشور، تولیدات و توسعه شاخص های مطلوب در حوزه های مختلف اجتماعی و اشاعه فرهنگ اسلامی و ایرانی ضرورتی انکارناپذیراست.

- رامین جعفرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه و تولیدکننده بازی های با محتوای ایرانی – اسلامی فعال در این حوزه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریای آذربایجان غربی، بنیاد ملی بازی های رایانه ای که زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند، مؤسسه ای فرهنگی، هنری، غیرانتفاعی، غیردولتی و ایرانی است که اهدافی چون تبیین، تقویت و ترویج مبانی فرهنگی وهویت اسلامی ـ ایرانی را از طریق صنعت بازی های رایانه ای و با نگاه ویژه به کودکان و نوجوانان، حمایت کامل از ظرفیت های موجود این صنعت در کشور با رویکرد بومی سازی و تقویت تولیدات داخلی، حمایت و نظارت بر گسترش فرآیند تولید، تأمین، واردات، صادرات، آماده سازی، تکثیرو توزیع انواع بازی های ویدئویی و رایانه ای و همچنین تلاش در جهت تولید و تأمین دانش فنی و نیز امکانات و تجهیزات وابسته به آن در تمامی حوزه ها و قالب متفاوت سخت افزاری و نرم افزاری را دنبال می کند.

طبق سیاست های جدید وزارت ارشاد اسلامی، ایجاد شعبه های استانی و شهرستانی این بنیاد جهت بسط برنامه های این بنیاد و تبیین و تبلیغ بازی های مرتبط با فرهنگ ایرانی – اسلامی و تولید دیجیتال هایی با محتوای اسلامی در حال انجام است.

تشکیل شعبات این بنیاد در شهرهای شمال استان آذربایجان غربی با محوریت خوی، بر عهده یکی از متخصصین این حوزه که استاد دانشگاه و مدرس رایانه نیز هست، قرار داده شده است.

"رامین جعفرزاده بیلواری" متولد سال 1355 از شهرستان خوی، دارای دکتری سیستم های نرم افزاری و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد خوی است.

با این متخصص نرم افزار و سازنده بازی های مختلف دیجیتالی و نیز مسئول راه اندازی بنیاد بازی های رایانه ای در شمال استان مصاحبه ای انجام داده ایم.

وی همچنین مدیرعامل شرکت ثبت شده دانش بنیانی در حوزه دیجیتال نیز است.

سوال : بنیاد ملی بازی های رایانه ای با چه هدفی تشکیل شده است؟ جواب:این بنیاد بعد از تشکیل معاونت دیجیتال در مجموعه وزارت ارشاد تشکیل یافت.

ترویج و تبلیغ مبانی فرهنگی و اسلامی از طریق فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های این فضا بعنوان رایج ترین محیط در دوران کنونی، بومی سازی تولیدات در حوزه مجازی، تولید محتوای اسلامی و همچنین تولید بازی های رایانه ای با رویکرد اسلامی ودینی و مذهبی از عمده ترین اهداف تشکیل آن است.

سوال: شما چه نیازی برای تولید بازی های رایانه ای ایرانی – اسلامی در کشورمان می کنید ؟ جواب: با گسترش شبکه های اجتماعی در جهان وایران در سال های اخیر، این شبکه ها و بازی های تحت اندرویید محبوبیت باورنکردنی در میان کاربران پیدا کنند.

این روز ها بازی های دیجیتال تنها مختص به اشخاص محدودی نیست و همه اقشار جامعه از کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد هر کدام به نوعی با سرگرمی های دیجیتال بخشی از وقت روزانه خود را سپری می کنند.

بدون شک این محبوبیت دلیل رشد صنعت بازی در جهان است و این موضوع باعث شده تا کشور های پیشرفته و در حال توسعه به این بخش به چشم یک صنعت پول ساز و مهم و دارای ارزش فرهنگ نگاه کنند.

در کنار این امر برخی کشورهای استکباری با هدف تخریب فرهنگ ایران و نیز قالب کردن فرهنگ کشور خودشان میان جوانان، با ساخت بازی هایی با هدف خاص در فکر تهاجم به فرهنگ و اندیشه مان هستند مسئولان کشور ما برای جلوگیری از این تهاجم فرهنگی همواره تلاش کرده اند تا در مقابل آسیب های ناشی از بازی های رایانه ای بایستند.

و بنده تشکیل این بنیاد را با اهداف خوب و مقدس ترویج دیجیتیالی فرهنگ و مذهب مان را لازم می دانم.

سوال: یکی از محورهای اصلی شبکه های مجازی، همواره خانواده ها بوده و هستند.

شما چه نظری برای اهمیت دهی بیشتر خانواده ها به فضای مجازی و استفاده از محتواهای اسلامی و مواجه با آنها دارید؟ جواب: بهترین حالت مواجهه این است که والدین در کنار فرزندانشان برای بازی های رایانه ای وقت بگذارند و در عین حالی که در کنار هم هستند و لذت سالمی را تجربه می کنند از گرفتار شدن فرزندان به آسیب های دنیای مجازی و تنها رهاکردنشان جلوگیری کنند.

از آنجا که کاربر در حین بازی های رایانه ای، نوعی همزادپنداری با فضای مجازی دارد و در شرایطی نسبت به محیط بیرونی اش به صورت کامل بیگانه است، والدین و اطرافیان باید در نوع مواجهه با وی بسیار دقیق و حساب شده عمل کنند.

همچنین،برخی از بازی های رایانه ای به دلیل کاراکتر خشونت، قانون گریزی، فساد اخلاقی، ترویج هنجارشکنی، خرافه پرستی و زیرپا نهادن قوانین اجتماعی، وابستگی و هیجان کاذب هستند، بایستی هم مسئولین و هم خانواده ها با آشنایی کامل با این فضای مخرب و ضد اجتماعی و دینی، در فکر راه چاره و کنترل صحیح و مدیریت شده کودکان خود در فضای مجازی باشند.

سوال: به عنوان متخصص رایانه و فضای مجازی، چه راهکاری برای آشنایی خانواده ها و فرزندان با این فضا دارید؟ جواب: ورود هر فناوری به جامعه در کنار چالش ها، فرصت هایی نیز به همراه می آورد که می توان با استفاده از آن ها مسیر دستیابی به رشد و توسعه را هموارتر ساخت.

اینترنت، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیز به همین گونه است؛ اگرچه حضور کودکان و نوجوانان در این فضا به دلیل وجود محتوای نامناسب با رشد عقلی و جسمی، دارای آسیب های فراوان است اما هدایت این قشر حساس در شبکه های مجازی و کنترل فضای مورد دسترسی کودکان و نوجوانان، استفاده از ظرفیت های آگاهی بخشِ فضای مجازی را برای آنان فراهم می سازد.

بایستی در ابتدای امرخود والدین تحت آموزش های لازم قرار بگیرند، سپس با آشنایی صحیح از این فضا و شناخت مضرراتش، آن را به فرزندان خود انتقال دهند.

سوال: در خصوص اقدامات انجام یافته در مورد تشکیل شعبات بنیاد ملی بازی های رایانه توضیح بدهید جواب: طبق قرارداد و صحبت های بنده با مدیرکل محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و لطف ایشان برای این امر به بنده ، مسئولیت تشکیل شعبات شمال استان و نیز شهرستان خوی به بنده محول شده است.

هنوز در اول کار هستیم و با استقرار در قسمتی از نگارخانه خوی، در حال بازسازی این مکان و فراهم کردن تشکیل و تجهیز مرکز خوی/ بعنوان مرکز شمال استان/ هستیم.

همزمان در شهرهای اطراف خوی مانند فیرورق، ائواوغلی، دیزجدیز و قطور نیز در حال رایزنی و تشکیل هستیم.

سوال: آیا تشکیل بنیاد اشتغال نیز همراه دارد؟ جواب: بله! به طور یقین این تشکیل نیازمند همراهی متخصصین امر و جوانان را خواهد داشت.

بطوری که برای تشکیل آن در خوی نیاز به همراهی 15- 20 نفر هست و در شهرهای اطراف و برای هر دفتر دیجیتال 3 نفر اشتغال ایجاد می شود.

سوال: از فعالیت های تحت نظر بنیاد ملی بازی ها در خوی بگویید.

جواب: آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی به خانواده ها، اجرای زنگ فضای مجازی در مدارس، برگزاری کلاس های سواد رسانه ای به خانواده ها و عموم مردم، آشنادهی مردم با آسیب های بازی ها، تولیدمحتواهای اسلامی و فرهنگی و علمی، بازی سرا، نمایش محصولات شبکه ملی فرهنگی دیجیتال و استودیو تولیدصدا و فیلم با محتوای فضای مجازی از جمله برنامه های در این مرکز است.

سوال: شما یک مرکز دانش بنیادی هم دارید.

لطفا در این خصوص و نوع فعالیت هایش توضیح بفرمایید.

جواب: بنده سال 1394 "شرکت دانش پردازان تسنیم" را با اهداف تجاری تولید نرم افزارهای موبایلی و یارانه ای، طراحی سایتهای خبری و تجاری، تولید کیلیپ های محتوایی دیجیتالی، تولید بازی های فرهنگی و مذهبی با مجوز از معاونت علمی ریاست محترم جمهوری تاسیس کردم.

سوال: از نرم افزارهای تولیدی تان بگویید جواب: بنده تا حالا ده تا نرم افزار موبایلی – اندروییدی تولید کرده ام.

از جمله آنها می توانم نرم افزار "31 سردار شهید خوی" ( به سفارش بنیاد شهید)، نرم افزار موبایلی " نماز جمعه" که خطبه های نمازجمعه و وظایف این ستاد و در خصوص نماز و آدابش است.

نرم افزار"خوی گردی" ( به سفارش شهرداری خوی) که آثار باستانی و تاریخی و گردشی شهرستان را به صورت نرم افزاری و تحت موبایل نمایش می دهد.

سوال: بازی ها چطور؟ جواب:بازی "آرامش خانواده"، با عنوان اعصاب سنج، بازی "مدافعان آسمان" ، در خصوص شهدای نیروهای هوایی و کل عملیات های برجسته نیروهای هوایی در آن شبیه سازی شده است که تا حالا از طرف صدهزار نفر در کافه بازار مورد دانلود قرار گرفته است.

و به سفارش جبهه فضای مجازی کشور تولید کرده ام.

بازی "محیا"، که بازی مختص دختران کشورمان است.

این بازی برای دختران زیر سن تکلیف جهت آشنایی آنها با سبک زندگی ایرانی – اسلامی و با بهره گیری از فرمایشات مقام معظم رهبری در این باره و برای توانمندسازی کودکان در زمینه تعاون، بردباری، عقلانیت و مطالعه و سرگرمی های صحیح و اسلامی و دینی الگوگیری شده است.


کلید واژه ها: بازی های رایانه ای - اسلامی - تولید - ایرانی - بازی - دیجیتال - فرهنگ - بنیاد - آذربایجان غربی - نرم افزار - فرهنگ ایرانی - دانشگاه - وزارت ارشاد - فضای مجازی - فرهنگی - آذربایجان - هیئت علمی - ارشاد - استان - وزارت - مجازی - استاد دانشگاه - کشور - دانشگاه آزاد - وزارت فرهنگ - حمایت - تبلیغ - شهرستانی - خبرگزاری - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
نظر مداح معروف درباره انیمیشن فیلشاه+عکس

دکتر خدادوست؛ جراحی که چشم ها را خیره می کرد (فیلم)

به خوانندگانی که این روزها به راحتی مجوز می گیرند اعتراض دارم/گوش مسئولان فرهنگی بدهکار نیست

ترسناک ترین فیلم های 2018

پخش سریال تاریخی «ایراندخت» از فروردین 97

انتقاد علیرضا داوونژاد از شرایط اکران فیلمش

فیلم | روایت شاعرانه امیرخانی از «به وقت شام»

مراکز گردشگری و تفریحی منطقه 6 آماده خدمت رسانی به گردشگران نوروز

خدمت رسانی مراکز گردشگری و تفریحی قلب پایتخت در ایام نوروز

ویژه نامه نوروزی شهرکتاب فرشته منتشر شد

دورهمی با تهامی اما بی یادِ سیمین بهبهانی

2 جایزه جشنواره نیویورک برای فیلم تبلیغاتی ایرانی

شیوه اکران فیلم های گروه هنروتجربه تغییر یافت

کریستن استوارت قرار است تا در فیلم Against All Enemies ایفای نقش کند

انتقاد بازیگر زن از جمع آوری فالوور با انتشار تصاویر خصوصی

ماجرای عاشق شدن «سعید راد» در کوچه باغ های شمیران

آسیب دیدگی شدید بازیگر زن برنده سیمرغ در صحنه یک سریال

فیلم | روش صحیح باتری به باتری کردن خودرو

"مدرسه" ایرانی در راه جشنواره آمریکایی

نظر میثم مطیعی درباره "فیلشاه"

نه شکایتم را به خدا می برم و نه اهل گِل مالیدن و داد زدن هستم

عجیب ترین خاطره بهنوش بختیاری از دوران کودکی + فیلم

آغاز اکران پاپ احسان عبدی پور در گروه هنر و تجربه

انتقاد داودنژاد از وضعیت اکران "فراری"

بلوار کشاورز پیاده راه می شود

راه اندازی مکتب خانه موسیقی محلی در زابل و ایرانشهر

تصویر ایران در سینمای ایران

نمایشنامه «مردگان» و دریافت جایزه نویسندگی سندیکای نویسندگان اوهایو امریکا

کتایون ریاحی و حامد همایون امشب در «دورهمی»

در گفت وگو با فارس عنوان شد اجرای نمایش های خیابانی راهیان نور تا 10 فروردین در 4 نقطه کشور

«همه خانواده من» را از آی فیلم تماشا کنید

تنها برنامه سال تحویل که بدون مهمان سال را تحویل می کند!

پخش 51 فیلم و سریال نوروزی از شبکه استانی تلویزیون

انتقاد داودنژاد از وضعیت اکران "فراری"

نگاهی متفاوت به دفاع مقدس در فیلم پیِتا

رسوایی جنسی رییس آکادمی اسکار

نت های سکوت سال 96

نواختن پیانو میان دریای یخ زده (+فیلم)

نحوه اکران فیلمهای گروه «هنروتجربه» تغییر می کند

نمایشگاه «ایران قدیم» در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود

مراسم یادوبد لوون هفتوان برگزار شد

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت خبر داد برگزاری جشنواره تصویر سازی آیات با یک سال تأخیر/ اختتامیه تیر ماه 97

فلسطین و موضوع مقاومت در فیلم های جشنواره عمار

واکنش یک بازیگر به خرید فالوور بعضی بازیگران

خاطره جالب رضا عطاران از خوابیدن لوون هفتوان

پرکارترین بازیگران تئاتر شهر در سالی که گذشت

خاطره جالب رضا عطاران از خوابیدن لوون

رونمایی از کتاب «گراتن اسب آبی» در نمایشگاه پاریس

رسوایی اخلاقی رییس آکادمی اسکار

کتایون ریاحی و حامد همایون در دورهمی /عکس

آموزش رقص در برنامه زنده صدا و سیما + فیلم

انیمیشن دیرین دیرین با موضوع باقلوا و باغ ایرانی (فیلم)

جشن روز "سنت پاتریک" در باغ وحش بروکفیلد آمریکا (فیلم)

تقاضای رفع ممنوع الخروجی یک کارگردان سینما از حسن روحانی

انتشار سه نمایشنامه ارزشی و دفاع مقدس توسط «سوره مهر»

«ره آورد سرزمین نور» امشب در شلمچه

عمار به نوار غزه رسید

بازیگران ایرانی سزاوار دریافت این دستمزد هستند؟

ویگل پاکسازی شد

«دورهمی» امشب با حضور کتایون ریاحی پخش می شود

با آهنگسازی محمدجلیل عندلیبی و همراهی گروه مولانا احمد کامیارساز کن را در آستانه نوروز خواند

دیدار عیدانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده مرحوم مقدسی

واکنش چهره های مشهور به درگذشت پدر محسن چاوشی + عکس

«تصوری به نام لوون» به روایت عطاران، ایرج طهماسب و ...

رونمایی از کتاب گراتن اسب آبی در نمایشگاه پاریس

تغییر شیوه اکران فیلمهای گروه «هنروتجربه» 

آسیب دیدگی شدید بازیگر زن برنده سیمرغ

استفاده از ابزار هنری در مهجوریت زدایی از قرآن/تیر97؛ زمان برگزاری دوسالانه آیات مصور

کتایون ریاحی و حامد همایون امشب در دورهمی

بازیگران ایرانی، دستمزدها و فروش ها

بر اساس یکی از تصنیف های قدیمی شیدا حمید قنبری نوای نگاه را منتشر کرد

انتقاد داودنژاد از وضعیت اکران "فراری" / «هشدار داده بودم»

عکس های دیده نشده «ایران قدیم» را در نیاوران ببینید + عکس

تصویربردای «سوزن آب» نصف شد

انتقاد بازیگر زن از جمع آوری فالوور با انتشار تصاویر خصوصی

«دورهمی» امشب با کتایون ریاحی و حامد همایون

فیلم | واژگونی خودرو206 در اتوبان

کانون گلستان طرح عیدخوب، کتاب خوب را اجرا می کند

خواننده معروف پاپ ایران داغدار شد

نکوداشت احمد عاشورپور گیله مرد بزرگ موسیقی ایران

رضا مقصودی در گفت وگو با فارس: هرکسی ملودرام می سازد به آن چپ چپ نگاه می کنند/ نتوانستیم جذابیت را در سایر ژانرها نمایش دهیم

نشست خبری جشنواره سراسری تصویرسازی آیات

استند آپ کمدی مدیری با موضوع انحصار + فیلم

پشت صحنه فیلم دختر شیطان با بازی حمید فرخ نژاد (فیلم)

اجرای سیروان خسروی در رامسر/ خواننده دوست دارم زندگی رو در تله کابین می خواند+عکس

ویژه برنامه های سال تحویل از امشب شروع می شود

مراسم یادبود «لوون هفتوان» برگزار شد + فیلم

جنجال های عجیب اختلاف سنی زیاد خانم بازیگر و همسرش!

«دورهمی» امشب با کتایون ریاحی و حامد همایون

نام های بزرگ در فهرست نامزدهای کتاب بریتانیا

تله تئاترهای نوروزی شبکه 4 معرفی شدند

مخاطب خاص در شعر وجود ندارد

جشنواره تصویرسازی «آیات» به میزبانی استان همدان

نکوداشت احمد عاشورپور گیله مرد بزرگ موسیقی ایران

«دورهمی» امشب با کتایون ریاحی و حامد همایون

تماشای عکس های ایران قدیم در نیاوران

کتاب«مدار بدون باد» را بخوانید

آغاز ویژه برنامه تحویل سال شبکه های مختلف سیما از امشب

جشنواره فرهنگی اقوام خوزستانی در اهواز (فیلم)

آواربرداری به جای خانه تکانی

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی