مطالب مرتبط:
آتش به اختیاران در ارتقای فرهنگ مؤثر باشند/ لزوم استفاده از الگوی ایرانی اسلامی
زاکانی: آتش به اختیاران در ارتقای فرهنگ مؤثر باشند/ لزوم استفاده از الگوی ایرانی اسلامی
آیت الله مومن: ظرفیت های قم در گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی استفاده شود/ فعالیت های فرهنگی با مشارکت مردم توسعه یابد
ظرفیت های قم در گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی استفاده شود/ فعالیت های فرهنگی با مشارکت مردم توسعه یابد
معرفی هرچه بهتر میزبانی ایرانیان به عنوان برترین نوع میزبانی در سطح جهان در سومین اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 15:002018-02-23فرهنگي

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی


با غلبه فضای مجازی در فضای کشور، تولیدات و توسعه شاخص های مطلوب در حوزه های مختلف اجتماعی و اشاعه فرهنگ اسلامی و ایرانی ضرورتی انکارناپذیراست.

- رامین جعفرزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه و تولیدکننده بازی های با محتوای ایرانی – اسلامی فعال در این حوزه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریای آذربایجان غربی، بنیاد ملی بازی های رایانه ای که زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند، مؤسسه ای فرهنگی، هنری، غیرانتفاعی، غیردولتی و ایرانی است که اهدافی چون تبیین، تقویت و ترویج مبانی فرهنگی وهویت اسلامی ـ ایرانی را از طریق صنعت بازی های رایانه ای و با نگاه ویژه به کودکان و نوجوانان، حمایت کامل از ظرفیت های موجود این صنعت در کشور با رویکرد بومی سازی و تقویت تولیدات داخلی، حمایت و نظارت بر گسترش فرآیند تولید، تأمین، واردات، صادرات، آماده سازی، تکثیرو توزیع انواع بازی های ویدئویی و رایانه ای و همچنین تلاش در جهت تولید و تأمین دانش فنی و نیز امکانات و تجهیزات وابسته به آن در تمامی حوزه ها و قالب متفاوت سخت افزاری و نرم افزاری را دنبال می کند.

طبق سیاست های جدید وزارت ارشاد اسلامی، ایجاد شعبه های استانی و شهرستانی این بنیاد جهت بسط برنامه های این بنیاد و تبیین و تبلیغ بازی های مرتبط با فرهنگ ایرانی – اسلامی و تولید دیجیتال هایی با محتوای اسلامی در حال انجام است.

تشکیل شعبات این بنیاد در شهرهای شمال استان آذربایجان غربی با محوریت خوی، بر عهده یکی از متخصصین این حوزه که استاد دانشگاه و مدرس رایانه نیز هست، قرار داده شده است.

"رامین جعفرزاده بیلواری" متولد سال 1355 از شهرستان خوی، دارای دکتری سیستم های نرم افزاری و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد خوی است.

با این متخصص نرم افزار و سازنده بازی های مختلف دیجیتالی و نیز مسئول راه اندازی بنیاد بازی های رایانه ای در شمال استان مصاحبه ای انجام داده ایم.

وی همچنین مدیرعامل شرکت ثبت شده دانش بنیانی در حوزه دیجیتال نیز است.

سوال : بنیاد ملی بازی های رایانه ای با چه هدفی تشکیل شده است؟ جواب:این بنیاد بعد از تشکیل معاونت دیجیتال در مجموعه وزارت ارشاد تشکیل یافت.

ترویج و تبلیغ مبانی فرهنگی و اسلامی از طریق فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های این فضا بعنوان رایج ترین محیط در دوران کنونی، بومی سازی تولیدات در حوزه مجازی، تولید محتوای اسلامی و همچنین تولید بازی های رایانه ای با رویکرد اسلامی ودینی و مذهبی از عمده ترین اهداف تشکیل آن است.

سوال: شما چه نیازی برای تولید بازی های رایانه ای ایرانی – اسلامی در کشورمان می کنید ؟ جواب: با گسترش شبکه های اجتماعی در جهان وایران در سال های اخیر، این شبکه ها و بازی های تحت اندرویید محبوبیت باورنکردنی در میان کاربران پیدا کنند.

این روز ها بازی های دیجیتال تنها مختص به اشخاص محدودی نیست و همه اقشار جامعه از کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد هر کدام به نوعی با سرگرمی های دیجیتال بخشی از وقت روزانه خود را سپری می کنند.

بدون شک این محبوبیت دلیل رشد صنعت بازی در جهان است و این موضوع باعث شده تا کشور های پیشرفته و در حال توسعه به این بخش به چشم یک صنعت پول ساز و مهم و دارای ارزش فرهنگ نگاه کنند.

در کنار این امر برخی کشورهای استکباری با هدف تخریب فرهنگ ایران و نیز قالب کردن فرهنگ کشور خودشان میان جوانان، با ساخت بازی هایی با هدف خاص در فکر تهاجم به فرهنگ و اندیشه مان هستند مسئولان کشور ما برای جلوگیری از این تهاجم فرهنگی همواره تلاش کرده اند تا در مقابل آسیب های ناشی از بازی های رایانه ای بایستند.

و بنده تشکیل این بنیاد را با اهداف خوب و مقدس ترویج دیجیتیالی فرهنگ و مذهب مان را لازم می دانم.

سوال: یکی از محورهای اصلی شبکه های مجازی، همواره خانواده ها بوده و هستند.

شما چه نظری برای اهمیت دهی بیشتر خانواده ها به فضای مجازی و استفاده از محتواهای اسلامی و مواجه با آنها دارید؟ جواب: بهترین حالت مواجهه این است که والدین در کنار فرزندانشان برای بازی های رایانه ای وقت بگذارند و در عین حالی که در کنار هم هستند و لذت سالمی را تجربه می کنند از گرفتار شدن فرزندان به آسیب های دنیای مجازی و تنها رهاکردنشان جلوگیری کنند.

از آنجا که کاربر در حین بازی های رایانه ای، نوعی همزادپنداری با فضای مجازی دارد و در شرایطی نسبت به محیط بیرونی اش به صورت کامل بیگانه است، والدین و اطرافیان باید در نوع مواجهه با وی بسیار دقیق و حساب شده عمل کنند.

همچنین،برخی از بازی های رایانه ای به دلیل کاراکتر خشونت، قانون گریزی، فساد اخلاقی، ترویج هنجارشکنی، خرافه پرستی و زیرپا نهادن قوانین اجتماعی، وابستگی و هیجان کاذب هستند، بایستی هم مسئولین و هم خانواده ها با آشنایی کامل با این فضای مخرب و ضد اجتماعی و دینی، در فکر راه چاره و کنترل صحیح و مدیریت شده کودکان خود در فضای مجازی باشند.

سوال: به عنوان متخصص رایانه و فضای مجازی، چه راهکاری برای آشنایی خانواده ها و فرزندان با این فضا دارید؟ جواب: ورود هر فناوری به جامعه در کنار چالش ها، فرصت هایی نیز به همراه می آورد که می توان با استفاده از آن ها مسیر دستیابی به رشد و توسعه را هموارتر ساخت.

اینترنت، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نیز به همین گونه است؛ اگرچه حضور کودکان و نوجوانان در این فضا به دلیل وجود محتوای نامناسب با رشد عقلی و جسمی، دارای آسیب های فراوان است اما هدایت این قشر حساس در شبکه های مجازی و کنترل فضای مورد دسترسی کودکان و نوجوانان، استفاده از ظرفیت های آگاهی بخشِ فضای مجازی را برای آنان فراهم می سازد.

بایستی در ابتدای امرخود والدین تحت آموزش های لازم قرار بگیرند، سپس با آشنایی صحیح از این فضا و شناخت مضرراتش، آن را به فرزندان خود انتقال دهند.

سوال: در خصوص اقدامات انجام یافته در مورد تشکیل شعبات بنیاد ملی بازی های رایانه توضیح بدهید جواب: طبق قرارداد و صحبت های بنده با مدیرکل محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و لطف ایشان برای این امر به بنده ، مسئولیت تشکیل شعبات شمال استان و نیز شهرستان خوی به بنده محول شده است.

هنوز در اول کار هستیم و با استقرار در قسمتی از نگارخانه خوی، در حال بازسازی این مکان و فراهم کردن تشکیل و تجهیز مرکز خوی/ بعنوان مرکز شمال استان/ هستیم.

همزمان در شهرهای اطراف خوی مانند فیرورق، ائواوغلی، دیزجدیز و قطور نیز در حال رایزنی و تشکیل هستیم.

سوال: آیا تشکیل بنیاد اشتغال نیز همراه دارد؟ جواب: بله! به طور یقین این تشکیل نیازمند همراهی متخصصین امر و جوانان را خواهد داشت.

بطوری که برای تشکیل آن در خوی نیاز به همراهی 15- 20 نفر هست و در شهرهای اطراف و برای هر دفتر دیجیتال 3 نفر اشتغال ایجاد می شود.

سوال: از فعالیت های تحت نظر بنیاد ملی بازی ها در خوی بگویید.

جواب: آموزش استفاده صحیح از فضای مجازی به خانواده ها، اجرای زنگ فضای مجازی در مدارس، برگزاری کلاس های سواد رسانه ای به خانواده ها و عموم مردم، آشنادهی مردم با آسیب های بازی ها، تولیدمحتواهای اسلامی و فرهنگی و علمی، بازی سرا، نمایش محصولات شبکه ملی فرهنگی دیجیتال و استودیو تولیدصدا و فیلم با محتوای فضای مجازی از جمله برنامه های در این مرکز است.

سوال: شما یک مرکز دانش بنیادی هم دارید.

لطفا در این خصوص و نوع فعالیت هایش توضیح بفرمایید.

جواب: بنده سال 1394 "شرکت دانش پردازان تسنیم" را با اهداف تجاری تولید نرم افزارهای موبایلی و یارانه ای، طراحی سایتهای خبری و تجاری، تولید کیلیپ های محتوایی دیجیتالی، تولید بازی های فرهنگی و مذهبی با مجوز از معاونت علمی ریاست محترم جمهوری تاسیس کردم.

سوال: از نرم افزارهای تولیدی تان بگویید جواب: بنده تا حالا ده تا نرم افزار موبایلی – اندروییدی تولید کرده ام.

از جمله آنها می توانم نرم افزار "31 سردار شهید خوی" ( به سفارش بنیاد شهید)، نرم افزار موبایلی " نماز جمعه" که خطبه های نمازجمعه و وظایف این ستاد و در خصوص نماز و آدابش است.

نرم افزار"خوی گردی" ( به سفارش شهرداری خوی) که آثار باستانی و تاریخی و گردشی شهرستان را به صورت نرم افزاری و تحت موبایل نمایش می دهد.

سوال: بازی ها چطور؟ جواب:بازی "آرامش خانواده"، با عنوان اعصاب سنج، بازی "مدافعان آسمان" ، در خصوص شهدای نیروهای هوایی و کل عملیات های برجسته نیروهای هوایی در آن شبیه سازی شده است که تا حالا از طرف صدهزار نفر در کافه بازار مورد دانلود قرار گرفته است.

و به سفارش جبهه فضای مجازی کشور تولید کرده ام.

بازی "محیا"، که بازی مختص دختران کشورمان است.

این بازی برای دختران زیر سن تکلیف جهت آشنایی آنها با سبک زندگی ایرانی – اسلامی و با بهره گیری از فرمایشات مقام معظم رهبری در این باره و برای توانمندسازی کودکان در زمینه تعاون، بردباری، عقلانیت و مطالعه و سرگرمی های صحیح و اسلامی و دینی الگوگیری شده است.


کلید واژه ها: بازی های رایانه ای - اسلامی - تولید - ایرانی - بازی - دیجیتال - فرهنگ - بنیاد - آذربایجان غربی - نرم افزار - فرهنگ ایرانی - دانشگاه - وزارت ارشاد - فضای مجازی - فرهنگی - آذربایجان - هیئت علمی - ارشاد - استان - وزارت - مجازی - استاد دانشگاه - کشور - دانشگاه آزاد - وزارت فرهنگ - حمایت - تبلیغ - شهرستانی - خبرگزاری - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
فیلم/خلاصه دیدار لهستان - کلمبیا

روش اتصال ساندبار به تلویزیون

«فیلمنامه نویسی در قرن 21» را چاپی بخوانید

فیلم/ جدال دیدنی گوزن و شیر

گل دوم کلمبیا به لهستان +فیلم

فیلم/گل سوم کلمبیا توسط کوادرادو به لهستان

فیلم/گل دوم کلمیبا و گل اول فالکائو مقابل لهستان

چوب حراج به آثار تاریخی 2 هزار ساله ایرانی در لندن

فیلم/گل دوم کلمیبا و گل اول فالکائو

آخرین وضعیت «دنیای ژوراسیک2»

فیلم/ 10 گل فوق العاده با ضربه سر

واقعیت ماجرای پارتی شبانه مریم امیرجلالی + عکس

مهدی فخیم زاده با «مشت آخر»

هیچ کدام از شبکه ها سریال جدیدی ندارند | بازار داغ سریال سازی در شبکه نمایش خانگی

بنیاد سینمایی فارابی «فیلمنامه نویسی در قرن 21» منتشر کرد+عکس

فیلم هایی که مجوز اکران نگرفته اند در جشن خانه سینما داوری می شوند؟

ستاره های هالیوود روی فرش قرمز اسکار 2018 +عکس

سلبریتی ها در فضای مجازی+عکس

مراسم عجیب ازدواج دو قورباغه در هندوستان + فیلم

خداحافظی بازیگر مرد سینما

بازیگر مرد سینما با چه فیلمی افسانه شد؟+عکس

پسربچه نابغه ای که نقاشی های حیرت آوری از طبیعت می کشد +تصاویر

هر روز یک اثر اقتباسی در جشنواره فیلم های شبکه چهار

گزارش تصویری / سهیل صحرانورد اکران خصوصی فیلم «به وقت خماری»

انتقاد تند کارگردان «دل»

کولاکوویچ: نمی دانم چرا همه منتظر خداحافظی معروف هستند

تقدیر از بازیگر مشهور و پیشکسوت سینما

پیش بینی عجیب مجید خراطها با مار و ایگوانا! (فیلم)

تخریب ساختمان فقط با یک ضربه!+فیلم

«هشت خان» دفاع مقدس منتشر می شود

مجموعه خبری 20-شبکه خاوران-3-4-97

تِم تابستانی بهاره رهنما با چادر گلدار (عکس)

10 فیلم طولانی اما بی نقص تاریخ سینما که از تماشای آن ها خسته نخواهید شد [قسمت دوم]

جشنواره تئاتر ملی اهواز پاسخی به نیازهای فرهنگی خوزستان است

تعبیر کیهان از سریال های ماه مبارک رمضان؛ تـرور شخصیت

ایران جان، قطعه مشترک 4 خواننده پاپ +فیلم

بهنوش بختیاری: عمل بینی بزرگترین اشتباه زندگی ام بود (عکس)

صدای صدرالدین شجره دارای دانش بود/ همکاری ام با مهرداد خوشبخت شروع شد

روزیاتو: 10 فیلم طولانی اما بی نقص تاریخ سینما که از تماشای آن ها خسته نخواهید شد

طرفداران مطالعه در سکوت

بهاره افشاری به سریال «ممنوعه» پیوست

جشنواره تش و پاتیل در سده

پاسخ وزیر ارشاد به نامه معاون امور هنری

آخرین وضعیت سلامتی جمشید مشایخی

ساره بیات و شهاب حسینی در «لابیرنت» +عکس

نمایشگاهی برای بزرگداشت کیارستمی در 5 شهر

خانم بازیگر با چهره متفاوت + عکس

شبنم قلی خانی و نگار عابدی سر صحنه «ریکاوری»/عکس

انیمیشن کوتاه دندان شیری

آقای بازیگر صدایش در نمی آید

ساره بیات و شهاب حسینی در «لابیرنت» /مردمی که در خانه های درختی زندگی می کنند!

جشن خانه سینما به چه فیلم هایی شانس دیده شدن می دهد؟

نخستین جشنواره برترین های تبلیغات ایران برگزار می شود

استاد موسیقی آذربایجانی درگذشت

مروری بر خبرهای کوتاه استان قزوین+فیلم

مدیران کم کار یزد بازخواست می شوند+ فیلم

بازیگر زن ایرانی در استادیوم شهر کلن+عکس

جزییات آخرین وضعیت پیشکسوت سینما در بیمارستان

«بهاره افشاری» در فیلم جدید «ده نمکی» +عکس

بازیگر سرشناس از سریال «ستایش» جدا شد +عکس

استاد موسیقی آذربایجانی درگذشت

مریم امیرجلالی: امروزه توانایی و هنر بازیگر مرده است

روایت کارگردان سینما از حضورش در اداره ثبت اسناد و املاک رشت / ابوالفضل جلیلی: هر چه می گردم بهانه ای برای غر زدن نمی یابم

برگزاری جشنواره تش و پاتیل در سده + فیلم

مهمانی بازیگر زن سینما برای مراسم بارداری اش+عکس

26 سفیر اجتماعی مبارزه با مواد مخدر در کردستان فعالیت دارند

چهره ها در شبکه های اجتماعی+عکس

ویژگی بدنی شگفت انگیز افراد استثنایی

پشت صحنه فیلم مردان سیاه پوش 3

آلبوم «همه از آن شب بود» اثر «بابک پیام» منتشر شد

حامد بهداد در فیلم جدید (+عکس)

محمودشاهی آلبوم یاد آن شب را به خیریه تقدیم کرد

نخستین گل سنگال به ژاپن +فیلم

وقتی کارگردان سینما در اداره ثبت اسناد رشت غافلگیر می شود

سینمایی متفاوت در برزیل/تصاویر

رضا عطاران و بازیگر زن سرشناس روی پوستر یک فیلم/ عکس

نمایشگاه آوای رنگ ها در نگارخانه بجنورد گشایش یافت

آغاز طرح سنجش نو آموزان+ فیلم

فیلم خلاصه دیدار انگلیس - پاناما

موسیقی و هنر مهمترین ابزار برای تبادل فرهنگی است

نمایشگاه آوای رنگ ها در نگارخانه بجنورد گشایش یافت

عکس های جشنواره گل انگلیس مقابل پاناما

فیلم/حال و هوای سالن آزادی قبل از دیدار تیم های والیبال ایران - آلمان

زمان ارسال مقاله به سمینار روزنامه نگاری کُردی تمدید شد

موسیقی و هنر مهمترین ابزار برای تبادل فرهنگی است

تصویر/ بهاره افشاری با چهره متفاوت در «ممنوعه»

ششمین گل انگلیس به پاناما +فیلم

جشنواره کتابخوانی رضوی در اصفهان برگزار می شود

جشنواره کتابخوانی رضوی در اصفهان برگزار می شود

ششمین گل انگلستان به پاناما +فیلم

«مجید یاسر» ممنوع التصویر شد

عکاسان 11 کشور در نخستین دوره ی پلتفرم 101 شرکت کردند

برگزاری نمایشگاه فروش آثار صنایع دستی هنرمندان سراسر کشور در مشهد

عکاسان 11 کشور در نخستین دوره ی پلتفرم 101 شرکت کردند

جشنواره ملی تئاتر اهواز نگاه ها را به خوزستان معطوف می کند

آن هایی که کوررنگی دارند، جهان را چه رنگی می بینند؟ (فیلم)

"بی وزنی" به روزهای پایانی فیلمبرداری نزدیک شد

اهانت شبکه من و تو به عادل فردوسی پور و مهران مدیری + فیلم و عکس

صدور احکام جایگزین حبس در آبدانان + فیلم

چینی ها و فرانسوی ها تپه ارگ شیروان را کاوش می کنند

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی

مرکزی برای نشر و تولید دیجیتالی فرهنگ ایرانی – اسلامی در خوی