مطالب مرتبط:
افراطیون به دنبال کشته سازی بودند/ از تمامی برنامه های فعالان ایجاد بحران در کشور باخبریم
تا دو هفته آینده برنامه بهبود فضای کسب و کار استان برای سال 97 تدوین شود
وزیر کشور: از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم/ برخی دراویش به دنبال کشته سازی عوامل خود در اغتشاشات خیابان پاسداران بودند
از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم/ برخی دراویش به دنبال کشته سازی عوامل خود در اغتشاشات خیابان پاسداران بودند
ادامه برنامه اپوزیسیون سازی احمدی نژاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 10:112018-02-23فرهنگي

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم


با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، - برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم یک منتقد تلویزیون و سینما گفت: با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، اما برنامه سازی مناسبتی در تلویزیون صرفا محدود به دایره بسته ای است.

منوچهر اکبرلو منتقد سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون "، گفت: سالهاست که ساخت برنامه های مناسبتی در ایام مختلف مذهبی و ملی و نوروز و رمضان یا سالگرد جنگ و .

دچار آفت هایی شده که نتوانسته کیفیت لازم و در نتیجه استقبال مناسب را به همراه داشته باشد.

** اثرهای منفی که شتاب زدگی حین تولید در بردارد وی ادامه داد: به نظر من مشکل اول برمی گردد به اینکه با وجود ثابت بودن زمان این مناسبت ها همواره تولید این آثار چند هفته مانده به زمان پخش انجام می شود و گاهی همزمان با آنونس و طبیعی است که این شتاب زدگی هنگام تولید اثرهای منفی را به جای می گذارد.

این منتقد در ادامه بیان داشت: مسئله دیگر این است که برخی مدیران رسانه ملی به دلیل نداشتن نگاه کارشناسانه و داشتن روحیه به شدت محافظه کارانه تمایلی به استفاده از شخصیت ها، موضوع ها و سوژه های جدید ندارند.

در نتیجه تصمیم می گیرند که همان برنامه را که بارها پخش شده با همان آدم های قبل، با همان حرف ها و شکل تولید روی آنتن ببرند.

** مدیران به فکر پر کردن آنتن هستند اکبرلو افزود: طبیعی است که مخاطب رغبتی به پیگیری این نوع برنامه ها نداشته باشد، چراکه نظرسنجی های درون سازمانی هم غلط است و این را بارها گفتم که باید نظرسنجی های این چنینی از بیرون از سازمان تهیه شود.

حتی همین نظرسنجی های محافظه کارانه و پر از رودربایستی داخلی هم نشان داده که کسی این برنامه ها را ندیده است.

اما مدیران محافظه کار ترجیح می دهند که بی سر و صدا فقط آنتن را پر کنند.

وی ادامه داد: مشکل بعدی این است که با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، اما برنامه سازی مناسبتی در تلویزیون صرفا محدود به دایره بسته ای است.

کافی است که فهرست تهیه کننده یا کارگردان ها و مجریان برنامه های مناسبتی را سالهای اخیر را روی کاغذ بیاوریم خواهیم دید که تا چه اندازه ای این فهرست محدود است و چقدر نام تکراری در آن به چشم می خورد.

این به این معنی است که طرف هیچ رقابت و نظارتی نمی بیند و اگر همینطور پیش برود هیچ انگیزه ای برای پیشرفت باقی نمی ماند و فقط برنامه روی آنتن می رود و رقابتی در کار نیست.

این منتقد همچنین بیان داشت: این سه عامل باعث می شود که برنامه های مناسبتی توان لازم را برای مقابله با مجموعه شبکه های ماهواره ای نداشته باشند.

به ویژه که اکثر این شبکه ها به دلیل آشنایی با زمان فراغت مخاطب ایرانی برای همین ایام مناسبتی هم حتی برنامه های خاص ترتیب می دهند و به نظر می رسد تا خروج از این دایره معیوب و تکرار شونده این وضعیت تفاوتی پیدا نکند و انبوه شبکه های داخلی هیچ گاه نتوانند به محدوده شبکه های ماهواره ای نزدیک شوند.

** از مناسبت ها در سایر روزهای سال هم یادی کنیم وی اساسا نگاه مناسبتی و مقطعی به مناسبت های مختلف مذهبی و ملی را کاری غلط دانست و افزود: کار کاملا غلطی است و اینکونه نباید باشد که ما در تمام طول سال از این مناسبت ها صحبتی نکنیم و فقط در خرداد و شهریور به آنها بپردازیم و یا برنامه های مذهبی را فقط به ماه رمضان و محرم اختصاص دهیم.

اکبرلو بیان داشت: جدای از تک برنامه ها، یکی دو برنامه که باید در یک مناسبت خاص اجرا شود، یقیه برنامه ها باید شکل روتین داشته باشند و مضامین و مناسبت هایی که برای جامعه و انقلاب و کشور ما لازم است که باید برای آنها برنامه سازی کنیم باید در طول سال پخش شود و برای مثال صحبت کردن درباره جنگ نباید فقط در یک برنامه خاص و با یک برنامه کلیشه ای باشد و لا به لای برنامه های دیگر باید باشد یا صحبت کردن به بحث نیکوکار یو امور خیریه نباید منحصرا برای ماه رمضان باشد و باید در کل سال اتفاق بیفتد.

** شرایطی که گفت وگو محورها را پربیننده تر از سریال می کند وی در ادامه با اشاره به بی خرج بودن برنامه های گفت وگو محور گفت: متاسفانه به نظر مدیر گروه های تلویزیونی برنامه های گفت وگو محور برنامه هایی بی خرج و مایه هستند.

یک مجری می گذارند که برخی از آنها هم دائما از این شبکه به آن شبکه می روند و شاید در هفته چندین برنامه دارند بدون اینکه به موضوع مرتبط اشرافی داشته باشند و فقط چند سوال برایشان ایجاد می شوند و مهمان هایی هم به این برنامه ها رفت و آمد می کنند که اگر نگاهی گذرا به آنها داشته باشیم متوجه می شویم که این مهمان ها هم افراد ثابتی هستند که از این شبکه به آن شبکه می روند و دائما با آنها سوال می شود و سوال های تکراری را با جواب های تکراری پاسخ می دهند.

اکبرلو درباره اینکه برنامه های گفت وگو محور می توانند از سریال ها هم پرمخاطب تر باشند، بیان داشت: در همه جای دنیا برنامه های گفت وگو محور می توانند حتی از سریال های نمایشی هم پیشی بگیرند.

اما به شرطی که مجری به موضوع اشراف کامل داشته باشد و نظرها و مطالبات مردم و همچنین مسئله و شبهات آنها را بداند و مطرح کند و صرفا گوینده چند سوال از روی برگه نباشد و بتواند چالش ایجاد کند و بدین ترتیب تجربه نشان داده که اگر کارشناسان و مهمان ها تنوع بیشتری داشته باشند و نظرهای مختلفی مطرح شود، این سبک برنامه ها می توانند از سریال ها هم پربیننده تر باشند.

** برنامه های تلویزیونی رییس محور شده وی دغدغه برنامه ساز را دغدغه مردم دانست و افزود: دغدغه برنامه ساز باید پرداختن به آن چیزی باشد که مردم می پسندند، فکر می کنند و مسئله و سلیقه و دغدغه شان است.

متاسفانه بسیاری از برنامه های تلویزیونی رییس محور شده و برنامه ساز فقط به این فکر می کند که آنچه می سازد مشکل پخش نداشته باشد و مدیرش از او راضی باشد که بلافاصله بعد از آن برنامه بعدی را شروع کند.

این منتقد همچنین بیان داشت: در یک کلام می توان گفت برنامه ساز باید به سمتی رود که مخاطب محور باشد نه رییس محور.

اما سیستم کنونی در بسیاری از گروه های تلویزیونی به این گونه است که برنامه ساز را وادار می کند تا برنامه رییس پسند بسازند نه مردم پسند.

** سلبریتی ها باید با برنامه همسو باشند وی در ادامه با اشاره به استفاده از سلبریتی ها در برنامه های تلویزیونی افزود: وقتی اساس برنامه مخاطب محور و مردم محور نباشد، حضور هر سلبریتی نهایتا منجر به سوختن فرصت استفاده از او منتهی می شود.

چراکه پس از چند قسمت دیدن و روبرو شدن با سلبریتی جذابیت خود را از دست خواهد داد.

بنابراین آن سلبریتی باید با موضوع آشنایی داشته باشد و بتواند متناسب با برنامه اجرا کند.

اکبرلو ادامه داد: اگر یک نفر را به صرف اینکه مردم او را دوست دارند، به برنامه ای بیاوریم به شدت عجیب است و هیچ جای دنیا این اتفاق نمی افتد که متاسفانه در برخی از شبکه های ایرانی به صورت استثنایی انجام می شود.

به همین خاطر است که به سادگی از فرصت ایده ال محبوبیت سلبریتی هم کاسته می شود.

** مخاطب محور نبودن برنامه دلیل عدم رعایت مقطع زمانی است وی درباره اینکه چرا برخی برنامه های صبحگاهی، عصرگاهی و شبانگاهی فرقی با هم ندارند، گفت: این موضوع هم به مدیر محور و رییس پسند بودن بسیاری از برنامه ها برمی گردد و زمانیکه قرار است برنامه ای فقط پسند شده، تایید شود و روی آنتن رود به این دلیل که مخاطب محور نیست، به فاکتورهایی که برای نشان دادن زمان خاصی مثل صبح، عصر و شب لازم هستند بی توجهی نشان داده می شود و اگر برنامه ای مخاطب محور باشد به همه جوانبش فکر می شود.

این منتقد ادامه داد: به هر ترتیب بدیهی ترین موضوع درباره تولید یک برنامه، زمانی است که می خواهد روی آنتن رود.

حتی نام برنامه، انتخاب مجری و پوشش او، گرافیک صحنه، موسیقی، موضوع ها و .

همه و همه باید متناسب با همان مقطع زمانی باشد.

وقتی اساس برنامه ای مخاطب محور نیست به همان ترتیب به هیچ یک از آن بایدها فکر نمی شود که یکی از مواردش هم مقطع زمانی پخش است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3u0yx
کلید واژه ها: برنامه - نامه - برنامه سازی - تلویزیون - نظرسنجی - تولید - مدیران - بسته - نشان - کارانه - فیلم - منتقد سینما - طبیعی - سینما - رسانه ملی - کارگردان - منفی - مشکل - خبرنگار - سالگرد - همراه - رادیو - رسانه - تصمیم - رمضان - نوروز - مخاطب - کاغذ - جدید - فارس

آخرین اخبار سرویس:
یک نویسنده: درباره مسئله اعتیاد کتاب داریم؟

نقش کتاب در جلوگیری از تجاوز به بچه ها

پوشش نامتعارف خانم بازیگر در یک شبکه ماهواره ای/عکس

کاهش مخاطب سینما فقط به خاطر فوتبال است؟!

از یادها رفته با اتمام فیلمبرداری فاز اول روی آنتن می رود/ تولید فاز دوم با حضور بازیگران جدید

تصویری زیرخاکی از محبوبترین ستاره های سینمای ایران

سیما 4 | پخش تله تئاترهای تلویزیونی

مدیر اجرایی تماشاخانه انتظامی: 24 نمایش هر سال در سالن انتظامی به صحنه می رود/ اولویت با کارهای خلاق است

ژست جالب "شهاب حسینی" در کنار ساره بیات /عکس

لغو یک نمایش به خاطر مضمون همجنس گرایانه

دلیل ناکار آمدی سینمای ایران

استایل جدید و خاص "لیلا اوتادی" /عکس

مارول و سونی | داستان ابرقهرمان زن کره ای

اسفندیار رنجبری درگذشت

بازیکن مطرح بیسبال جهان جاسوس از آب درآمد

بچه مهندس های کـــار بلــد

فیلم/ضربه مهلک کروس به سوئدی ها از جایگاه تماشاگران

خداحافظی بازیگر سریال «تاج و تخت» از این مجموعه

میترا، پدیده نوازندگی به ایران می آید + عکس

سه کارگردان بانوی ایرانی در موزه رم ایتالیا + عکس

بیوگرافی امیرحسین صدیق + عکس

خیانت همسر مدل معروف فاش شد

توپ فوتبال در زمین سینما

چهره های عجیب بازیگران مشهور هالیوود +عکس

فیلم/ خودکشی دردناک معلم پس از اخراج از کار (18+)

جدیدترین عکسی که "ساره بیات" منتشر کرد

ترس کامبیز دیرباز از پسردار شدن ! + عکس

مراسم عروسی 2 بازیگر مشهور سریال بازی تاج و تخت (عکس)

طولانی ترین ازدواج تاریخ هالیوود+عکس

ژست متفاوت بازیگر مرد سینما در پشت صحنه +عکس

فیلم/گل دقیقه 95 کروس به سوئد

فیلم/ برخورد وحشتناک دو هواپیمای حامل چتربازان

توضیحات رییس دستگاه قضا درباره دلایل اطاله دادرسی + فیلم

بهاره افشاری هم به "زندانی ها" ی ده نمکی پیوست/عکس

نخستین گل آلمان به سوئد +فیلم

یک مستندساز درگفت وگو با فارس: «نصف نصف» روایت رزمنده ای زمین گیر در میدان جنگ است/ انعکاس فداکاری مرزداران در «ماجرای یک برجک»

مراسم عروسی 2 بازیگر سریال بازی تاج و تخت

مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره برگزار شد

گفتگوی خواندنی با 3 بازیگر کودک سریال «بچه مهندس»+عکس

شهری که آب برای کشت ندارد؛ پایانی بر بیش از هزار سال کشاورزی/ بحران آب در ایران جدی تر شده است (+فیلم)

حسن روح الامین: نقاشی یک بیان شاعرانه است فیلم/ گپ و گفت فارس با خالق جوان ماندگارترین نقاشی های عاشورایی

پیشکسوت سینمای ایران درگذشت

درگذشت خواننده مشهور بختیاری + فیلم

بخش خبری بیست شبکه قزوین، دوم تیر+فیلم

مراسم عروسی 2 بازیگر مشهور سریال بازی های تاج و تخت (عکس)

وضعیت سینما در اردبیل!

مایکل جکسون بر صحنه تئاتر برادوی

خواننده مشهور بختیاری درگذشت

فراخوان جایزه «هوشنگ مرادی کرمانی»+پوستر

خواننده مشهور بختیاری درگذشت

اسفندیار رنجبری درگذشت

کیانوش عیاری: زلزله ملکه ذهن من است

افسانه زمانی «ترنج» را به صحنه می برد

نخستین گل سوئد به آلمان +فیلم

بازیگر آژانس شیشه ای 63 ساله شد/پرویز پرستویی از بید مجنون تا بادیگارد

فیلم/گل غافلگیر کننده سوئد به آلمان

جزییات کنسرت موسیقی تلفیقی با حضور هنرمندان ایرانی و ارمنی

مراسم بزرگداشت شیخ محمدامین سراج الدینی نقشبندی در سنندج برگزار شد

لباس معنادار ملانیا ترامپ+فیلم

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره شانگهای به نگار مقدم رسید+عکس

تنزل تلویزیون به جایگاه دوم در کشور، می طلبد به حوزه فیلم کوتاه توجه شود

اتفاق بامزه حین پلاتو گفتن یک خبرنگار+فیلم

علیرضا داودنژاد و آخرین ساخته اش+عکس

تماشایی ها از راه می رسند!

آمادگی برای برگزاری سمپوزیوم هنرهای تجسمی و نمایشگاه دائمی/ضرورت انسجام تشکل های مختلف در حوزه هنرمندان

سمفونی رنگ ها!

انیمیشن کوتاه پرنده شکاری

هشتگ #چی_جا_گذاشتی

مونالیزای دوم داوینچی کشف شد؟ /عکس

مستند "معجزه یک معجزه" + فیلم

میوه هایی کهنه و کپک زده یا آبمیوه هایی خوشرنگ+فیلم

مجموعه خبری20-شبکه خاوران-2-4-97

معروف ترین پارک ها و بوستان های تهران

گل اول کره جنوبی به مکزیک در دقیقه 92 + فیلم

تاییدتخریب بخشی ازکتابخانه پارک شهر

اجرای ویژه خبرنگاران و عکاسان نمایش «چشم اندازی در مه»

گل دوم مکزیک به کره جنوبی توسط چیچاریتو + فیلم

تشکر ویژه ترانه علیدوستی از راموس! عکس /قتل عروس به دست برادر شوهر( برگزیده )

«زخم های وحشتناک زمین بازی» به دختران ایرانشهر تقدیم شد

پشت صحنه فیلم شرلوک هلمز: بازی سایه ها

بازی گرفتن جان کودک توسط مادر!+فیلم

تولید و پخش بیش از 18هزار دقیقه برنامه

نمایشگاه تجسمی پایان یک داعش در ایلام افتتاح می شود

مشکلات حوزه فرهنگی کردستان شناسایی و رفع آنها در اولویت است

بازدید وزیر ارشاد از نمایشگاه «لوور در تهران»

رونمایی از اعلان فیلمی با موضوع اعتیاد+پوستر

فرهنگ کتاب خوانی در دشتستان تقویت می شود

مشکلات حوزه فرهنگی کردستان شناسایی و رفع آنها در اولویت است

سوء تفاهم حسن فتحی در «نمایشخانه»

شهر گیلاس ایران میزبان جشنواره ملی

برپایی نمایشگاه صنایع دستی اقوام ایرانی در سنندج

خاطرات ناصر ملک مطیعی در آستانه انتشار

خاطرات ناصر ملک مطیعی در آستانه انتشار

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره ی شانگهای به نگار مقدم/ تقدیم جایزه به مادر

جشنواره گل بلژیک مقابل تونس + عکس

با دیدن این انسان ها حتما تعجب خواهید کرد + عکس

سی امین جشنواره تئاتر خوزستان آبان ماه برگزار می شود

سی امین جشنواره تئاتر استان خوزستان آبان ماه برگزار می شود

نمایشگاه شاهنامه ای از جنس شیشه در سعدآباد

پوستر «دارکوب» رونمایی شد

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم