مطالب مرتبط:
افراطیون به دنبال کشته سازی بودند/ از تمامی برنامه های فعالان ایجاد بحران در کشور باخبریم
تا دو هفته آینده برنامه بهبود فضای کسب و کار استان برای سال 97 تدوین شود
وزیر کشور: از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم/ برخی دراویش به دنبال کشته سازی عوامل خود در اغتشاشات خیابان پاسداران بودند
از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم/ برخی دراویش به دنبال کشته سازی عوامل خود در اغتشاشات خیابان پاسداران بودند
ادامه برنامه اپوزیسیون سازی احمدی نژاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 09:112018-02-23فرهنگي

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم


با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، - برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم یک منتقد تلویزیون و سینما گفت: با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، اما برنامه سازی مناسبتی در تلویزیون صرفا محدود به دایره بسته ای است.

منوچهر اکبرلو منتقد سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون "، گفت: سالهاست که ساخت برنامه های مناسبتی در ایام مختلف مذهبی و ملی و نوروز و رمضان یا سالگرد جنگ و .

دچار آفت هایی شده که نتوانسته کیفیت لازم و در نتیجه استقبال مناسب را به همراه داشته باشد.

** اثرهای منفی که شتاب زدگی حین تولید در بردارد وی ادامه داد: به نظر من مشکل اول برمی گردد به اینکه با وجود ثابت بودن زمان این مناسبت ها همواره تولید این آثار چند هفته مانده به زمان پخش انجام می شود و گاهی همزمان با آنونس و طبیعی است که این شتاب زدگی هنگام تولید اثرهای منفی را به جای می گذارد.

این منتقد در ادامه بیان داشت: مسئله دیگر این است که برخی مدیران رسانه ملی به دلیل نداشتن نگاه کارشناسانه و داشتن روحیه به شدت محافظه کارانه تمایلی به استفاده از شخصیت ها، موضوع ها و سوژه های جدید ندارند.

در نتیجه تصمیم می گیرند که همان برنامه را که بارها پخش شده با همان آدم های قبل، با همان حرف ها و شکل تولید روی آنتن ببرند.

** مدیران به فکر پر کردن آنتن هستند اکبرلو افزود: طبیعی است که مخاطب رغبتی به پیگیری این نوع برنامه ها نداشته باشد، چراکه نظرسنجی های درون سازمانی هم غلط است و این را بارها گفتم که باید نظرسنجی های این چنینی از بیرون از سازمان تهیه شود.

حتی همین نظرسنجی های محافظه کارانه و پر از رودربایستی داخلی هم نشان داده که کسی این برنامه ها را ندیده است.

اما مدیران محافظه کار ترجیح می دهند که بی سر و صدا فقط آنتن را پر کنند.

وی ادامه داد: مشکل بعدی این است که با وجود تعداد زیادی افراد مستعد، فیلم نامه نویس، ایده پرداز که توانایی خود را در ساختن آثاری داخل و خارج از سازمان نشان داده اند، اما برنامه سازی مناسبتی در تلویزیون صرفا محدود به دایره بسته ای است.

کافی است که فهرست تهیه کننده یا کارگردان ها و مجریان برنامه های مناسبتی را سالهای اخیر را روی کاغذ بیاوریم خواهیم دید که تا چه اندازه ای این فهرست محدود است و چقدر نام تکراری در آن به چشم می خورد.

این به این معنی است که طرف هیچ رقابت و نظارتی نمی بیند و اگر همینطور پیش برود هیچ انگیزه ای برای پیشرفت باقی نمی ماند و فقط برنامه روی آنتن می رود و رقابتی در کار نیست.

این منتقد همچنین بیان داشت: این سه عامل باعث می شود که برنامه های مناسبتی توان لازم را برای مقابله با مجموعه شبکه های ماهواره ای نداشته باشند.

به ویژه که اکثر این شبکه ها به دلیل آشنایی با زمان فراغت مخاطب ایرانی برای همین ایام مناسبتی هم حتی برنامه های خاص ترتیب می دهند و به نظر می رسد تا خروج از این دایره معیوب و تکرار شونده این وضعیت تفاوتی پیدا نکند و انبوه شبکه های داخلی هیچ گاه نتوانند به محدوده شبکه های ماهواره ای نزدیک شوند.

** از مناسبت ها در سایر روزهای سال هم یادی کنیم وی اساسا نگاه مناسبتی و مقطعی به مناسبت های مختلف مذهبی و ملی را کاری غلط دانست و افزود: کار کاملا غلطی است و اینکونه نباید باشد که ما در تمام طول سال از این مناسبت ها صحبتی نکنیم و فقط در خرداد و شهریور به آنها بپردازیم و یا برنامه های مذهبی را فقط به ماه رمضان و محرم اختصاص دهیم.

اکبرلو بیان داشت: جدای از تک برنامه ها، یکی دو برنامه که باید در یک مناسبت خاص اجرا شود، یقیه برنامه ها باید شکل روتین داشته باشند و مضامین و مناسبت هایی که برای جامعه و انقلاب و کشور ما لازم است که باید برای آنها برنامه سازی کنیم باید در طول سال پخش شود و برای مثال صحبت کردن درباره جنگ نباید فقط در یک برنامه خاص و با یک برنامه کلیشه ای باشد و لا به لای برنامه های دیگر باید باشد یا صحبت کردن به بحث نیکوکار یو امور خیریه نباید منحصرا برای ماه رمضان باشد و باید در کل سال اتفاق بیفتد.

** شرایطی که گفت وگو محورها را پربیننده تر از سریال می کند وی در ادامه با اشاره به بی خرج بودن برنامه های گفت وگو محور گفت: متاسفانه به نظر مدیر گروه های تلویزیونی برنامه های گفت وگو محور برنامه هایی بی خرج و مایه هستند.

یک مجری می گذارند که برخی از آنها هم دائما از این شبکه به آن شبکه می روند و شاید در هفته چندین برنامه دارند بدون اینکه به موضوع مرتبط اشرافی داشته باشند و فقط چند سوال برایشان ایجاد می شوند و مهمان هایی هم به این برنامه ها رفت و آمد می کنند که اگر نگاهی گذرا به آنها داشته باشیم متوجه می شویم که این مهمان ها هم افراد ثابتی هستند که از این شبکه به آن شبکه می روند و دائما با آنها سوال می شود و سوال های تکراری را با جواب های تکراری پاسخ می دهند.

اکبرلو درباره اینکه برنامه های گفت وگو محور می توانند از سریال ها هم پرمخاطب تر باشند، بیان داشت: در همه جای دنیا برنامه های گفت وگو محور می توانند حتی از سریال های نمایشی هم پیشی بگیرند.

اما به شرطی که مجری به موضوع اشراف کامل داشته باشد و نظرها و مطالبات مردم و همچنین مسئله و شبهات آنها را بداند و مطرح کند و صرفا گوینده چند سوال از روی برگه نباشد و بتواند چالش ایجاد کند و بدین ترتیب تجربه نشان داده که اگر کارشناسان و مهمان ها تنوع بیشتری داشته باشند و نظرهای مختلفی مطرح شود، این سبک برنامه ها می توانند از سریال ها هم پربیننده تر باشند.

** برنامه های تلویزیونی رییس محور شده وی دغدغه برنامه ساز را دغدغه مردم دانست و افزود: دغدغه برنامه ساز باید پرداختن به آن چیزی باشد که مردم می پسندند، فکر می کنند و مسئله و سلیقه و دغدغه شان است.

متاسفانه بسیاری از برنامه های تلویزیونی رییس محور شده و برنامه ساز فقط به این فکر می کند که آنچه می سازد مشکل پخش نداشته باشد و مدیرش از او راضی باشد که بلافاصله بعد از آن برنامه بعدی را شروع کند.

این منتقد همچنین بیان داشت: در یک کلام می توان گفت برنامه ساز باید به سمتی رود که مخاطب محور باشد نه رییس محور.

اما سیستم کنونی در بسیاری از گروه های تلویزیونی به این گونه است که برنامه ساز را وادار می کند تا برنامه رییس پسند بسازند نه مردم پسند.

** سلبریتی ها باید با برنامه همسو باشند وی در ادامه با اشاره به استفاده از سلبریتی ها در برنامه های تلویزیونی افزود: وقتی اساس برنامه مخاطب محور و مردم محور نباشد، حضور هر سلبریتی نهایتا منجر به سوختن فرصت استفاده از او منتهی می شود.

چراکه پس از چند قسمت دیدن و روبرو شدن با سلبریتی جذابیت خود را از دست خواهد داد.

بنابراین آن سلبریتی باید با موضوع آشنایی داشته باشد و بتواند متناسب با برنامه اجرا کند.

اکبرلو ادامه داد: اگر یک نفر را به صرف اینکه مردم او را دوست دارند، به برنامه ای بیاوریم به شدت عجیب است و هیچ جای دنیا این اتفاق نمی افتد که متاسفانه در برخی از شبکه های ایرانی به صورت استثنایی انجام می شود.

به همین خاطر است که به سادگی از فرصت ایده ال محبوبیت سلبریتی هم کاسته می شود.

** مخاطب محور نبودن برنامه دلیل عدم رعایت مقطع زمانی است وی درباره اینکه چرا برخی برنامه های صبحگاهی، عصرگاهی و شبانگاهی فرقی با هم ندارند، گفت: این موضوع هم به مدیر محور و رییس پسند بودن بسیاری از برنامه ها برمی گردد و زمانیکه قرار است برنامه ای فقط پسند شده، تایید شود و روی آنتن رود به این دلیل که مخاطب محور نیست، به فاکتورهایی که برای نشان دادن زمان خاصی مثل صبح، عصر و شب لازم هستند بی توجهی نشان داده می شود و اگر برنامه ای مخاطب محور باشد به همه جوانبش فکر می شود.

این منتقد ادامه داد: به هر ترتیب بدیهی ترین موضوع درباره تولید یک برنامه، زمانی است که می خواهد روی آنتن رود.

حتی نام برنامه، انتخاب مجری و پوشش او، گرافیک صحنه، موسیقی، موضوع ها و .

همه و همه باید متناسب با همان مقطع زمانی باشد.

وقتی اساس برنامه ای مخاطب محور نیست به همان ترتیب به هیچ یک از آن بایدها فکر نمی شود که یکی از مواردش هم مقطع زمانی پخش است.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3u0yx
کلید واژه ها: برنامه - نامه - برنامه سازی - تلویزیون - نظرسنجی - تولید - مدیران - بسته - نشان - کارانه - فیلم - منتقد سینما - طبیعی - سینما - رسانه ملی - کارگردان - منفی - مشکل - خبرنگار - سالگرد - همراه - رادیو - رسانه - تصمیم - رمضان - نوروز - مخاطب - کاغذ - جدید - فارس

آخرین اخبار سرویس:
اکران نوروزی سینماهای همدان آغاز شد

افتتاحیه اولین گنجینه میراث اسلامی در اصفهان

تیزر سریال نوروزی «دیوار به دیوار 2» (فیلم)

جشنواره ورزشهای بومی - محلی

آسیب دیدگی شدید بازیگر زن در صحنه یک سریال

عکس دیده نشده از آژانس شیشه ای

جشنواره رنگ آمیزی تخم مرغ سفالی در جویبار

نگاهی به بازیگران سریال های نوروزی/از پُرکارها تا آن ها که بازگشتند

بازیگران ایرانی چند می ارزند؟

آسیب دیدگی شدید بازیگر زن ایرانی

آقای بازیگر: لوس بازی ها به سینما ضربه زده است

ویژه نامه نوروزی شهرکتاب فرشته منتشر شد

تصویربرداری «سوزن آب» به نیمه رسید

نیم نگاهی به فیلم "مادری" با بازی هومن سیدی/تصاویر

لایکا و سطح نورد ؛ لائورن میهوو

آیین افتتاحیه اولین گنجینه میراث اسلامی در اصفهان

فاجعه در پیست اسکی گرجستان + فیلم

علی داناییان با فی البداهه هایش به موزه نقاشی پشت شیشه می آید

احساسات دایناسوری خواندنی شد

آغاز پخش رسمی «آی فیلم 2»

آغاز پخش رسمی «آی فیلم 2» چهارمین کانال شبکه آی فیلم

اسپایدرمن فرانسوی بر فراز برج توتال (فیلم)

ساعت پخش دیوار به دیوار 2

نیم نگاهی به فیلم "مادری" با بازی هومن سیدی/تصاویر

ساعت پخش پایتخت 5

فیلم | حرکات خطرناک پارکور

«تعطیلات رویایی» سریالی چریکی است/ از پرده آبی استفاده نکردیم

گرامیداشت یاد خسرو شکیبایی در تالار وحدت

ویژه نامه نوروزی شهرکتاب فرشته منتشر شد

در نمایشگاه کتاب پاریس توافق شد بی کتابی به دو زبان هندی و آلبانیایی ترجمه می شود

اکران 7 فیلم خارجی مرمت شده در جشنواره جهانی فیلم فجر

«فرهنگ واژگان شاهنامه»

شهرام شکوهی: نمی شود که نمی شود که نمی شود که نمی شود!

ویژه برنامه نوروزی «وقتِ وقت» از 29 اسفند در شبکه یک

«سد معبر» را سوزاندند/ فیلم جدیدم را در تهران تهیه می کنم

جزییات حادثه برای سارا بهرامی

نوستالژیهای اهالی موسیقی با نوای آهنگهای چشم آذر در تالار وحدت پیچید

مهران مدیری در فیلم جدید کمال تبریزی جلوی دوربین می رود

آسیب دیدگی شدید بازیگر برنده سیمرغ در صحنه ساخت یک سریال

پخش 21 سریال نوروزی در شبکه های استانی

تلاشی خام برای فیلمی بلند/مادری نه یک شاهکار است و نه یک فاجعه

سرانجام تلخ آبزیان

راه اندازی مکتب خانه موسیقی محلی در زابل و ایرانشهر

​نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب شد

تهیه کننده فیلم بدون تاریخ بدون امضاء مطرح کرد: این فیلم را شما نابود کردید و نه هیچ کس دیگر

فیلم/ حسن محدثی در گفت وگو با ایکنا؛ نسبت دین و شادی در ایران

تست گریم جالب آقای بازیگر برای فیلم کمال تبریزی

برگزاری 300 برنامه نوروزی در قزوین

سیدجواد هاشمی: بسیاری از فیلم ها به نام کودکان و به کام بزرگترها ساخته می شود

اسلام، هنر و معماری ایران را متحول کرد

حضور چشمگیر پات در اکران مردمی لونه زنبور

شوخیهای جنجالی اکبر عبدی در افتتاحیه یک سینما در مشهد (فیلم)

پاسخی به شبهات فایل تلاوت نوجوان مراکشی+فیلم

"شهاب حسینی" و همراهی با «دوازده مرد خشمگین»

کینک کونگ هم بازی گرانترین بازیگر جهان می شود/عکس

کاروان جشنواره فیلم عمار به نوار غزه رسید/ تقدیر از 5 ورزشکار جنبش بایکوت اسراییل +عکس

مهران مدیری وقتی خیلی جوان بود +عکس

یک بازیگر زن دیگر ایران را ترک کرد

مجموعه خبری 20:45 - 1396/12/25

بازیگر «خط قرمز» در مشهد +عکس

تیزر «کلاه قرمزی 97» (فیلم)

تلاش برای بازسازی تندیس های بامیان درمیان تردیدهای جهانی (فیلم)

چهره متفاوت مهران مدیری در فیلم کمال تبریزی

شهاب حسینی با «دوازده مرد خشمگین» همراه می شود/ حضور علی نصیریان

بهترین بازیگر زن جشنواره فجر دچار آسیب دیدگی شدید شد

رونمایی از مستند «میراث گاماسا»

استقبال شیرازی ها از «به وقت شام»

تصویری زیرخاکی از خاطره انگیزترین فیلم "حاتمی کیا"

تئاترهایی که نوروز 97 روی صحنه می روند/تصاویر

یک مجموعه شعر عربی نو عامیانه در خرمشهر رونمایی شد

شاتر: عکاسی از اسب توسط یک عکاس پرتره + عکس ها

دچار فقر فرهنگی زیادی شده ایم/واکنش ها در فضای مجازی موجی است

بهترین سریال های 96 از نگاه سلبریتی ها

این خانه رقیب سرسخت باد است (+عکس)

300 برنامه نوروزی در قزوین برگزار می شود

شوخی بی مزه بازیگر مرد با موزه لوور +عکس

لوس بازی ها به سینما ضربه زده است/با انتخاب افسانه هزارپایان به دنبال تفاوت در بازیگری هستم

دیدگاه نویسنده پوچ گرا بر روانکاو و روانپزشک ترجیح دارد/سیاهی و بدبینی پشت ادبیات می جوشد

"جواد عزتی" بازیگری همه فن حریف/از صدرنشینی در گیشه تا اکران نوروزی فیلم هایش

کشف حجاب بازیگر سریال همه چیز آنجاست + عکس

جشنواره داستان نویسی بلوطیکا ایذه برگزار شد

پلنگ سیاه به فروش یک میلیارد دلاری رسید

کشف حجاب بازیگر زن بعد از خروج از ایران/عکس

مهران مدیری با گریمی عجیب در ما همه با هم هستیم

300 برنامه نوروزی در قزوین برگزار می شود

سولماز حصاری به همراه بدلش در سریال هست و نیست (عکس)

چهره متفاوت مهران مدیری در فیلم کمال تبریزی

پیشنهاد تعدادی از هنرمندان به روحانی

کینک کونگ هم بازی گرانترین بازیگر جهان می شود/عکس

عرضه «آوای رستاخیز» در کتابفروشی ها

گریم حیرت آور روی صورت آقای بازیگر (عکس)

بازارچه صنایع دستی نوروزی بهترین معرف هنرهای بومی است

بازارچه صنایع دستی نوروزی بهترین معرف هنرهای بومی است

اکران نوروزی «مصادره» شد + اینفوگرافیک

سلفی "بهنوش بختیاری" قبل از پرواز + عکس

"بیژن بنفشه خواه" با چادر مادربزرگ + عکس

آهنگ جذاب «عید اومد» گروه آریان را بشنوید/صوت

خرمشهر جشنواره نوروزی صنایع دستی را میزبانی می کند

جشن نوروزگاه در اهواز اجرا می‎شود

بازارچه صنایع دستی در کنار تالاب شادگان برپا می شود

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم