مطالب مرتبط:
قاسم سلیمانی: برخی به بهانه های واهی درصدد حذف سپاه هستند
آغاز دور جدید تعاملات فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق
قیمت انواع محصولات ایران خودرو 3 اسفند 96
پیشکسوت بسکتبال ایران درگذشت
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 03:552018-02-22سياسي

می خواهند قاسم سلیمانی به ایران بازگردد


بعضی اظهارات دوپهلو که مکرر شنیده می شود مبتنی بر اینکه «خشونت محکوم است از هر طرف که باشد» و یا بعضی تاخیرها در موضع گیری ها علیه آشوب دراویش منسوب به تابنده، - بعضی اظهارات دوپهلو که مکرر شنیده می شود مبتنی بر اینکه خشونت محکوم است از هر طرف که باشد و یا بعضی تاخیرها در موضع گیری ها علیه آشوب دراویش منسوب به تابنده، به کار دشمن می آید.

شعارسال": سعدالله زارعی، کارشناس مسائل بین الملل و غرب آسیا، درباره فعالیت دشمن به خصوص آمریکا برای فعال سازی گسل های اجتماعی در ایران می نویسد: وقتی می خواهیم از ایران امروز سخن بگوییم، طبیعی ترین تصویر این است که ایران هم اینک در نقطه ای ایستاده که دستکم هزار سال در چنین نقطه ای نبوده است.

اما نه اینکه جایگاه برجسته ایران در منطقه، دستاورد یک سلسله اقدامات نظامی علیه کشورهایی بوده و در پی فرو پاشیدن کشورها، دولت ها و ملت هایی پدید آمده است.

بلکه محصول کمک برادرانه به کشورها، دولت ها و ملت های منطقه بوده است و صد البته پیش از آن هم پیام انقلاب اسلامی اقتدار بخش ملت ها و کشورهای منطقه بوده است.

در این بین دشمن ترین دشمنان انقلاب اسلامی به این موضوع اعتراف می کنند اما با ادبیات خودشان.

مثلاً بنیامین نتانیاهو چند روز پیش و در جریان سخنرانی در اجلاس امنیتی مونیخ گفت اینک ایران به مثابه ببری مهاجم بر منطقه سیطره یافته است و دونالد ترامپ در همان نطقی که ملت ایران را تروریست خواند، می گوید ایران برخاسته و با تکیه بر سابقه تمدنی اش در حال گسترش خطرناک در منطقه است.

همین دو تعبیر از آنان کافی است تا ببینیم غرب ایران را چگونه می بیند و نسبت به حال و آینده آن چه احساسی دارد.

در این بین محمد بن سلمان ولیعهد سعودی حدود چهار ماه پیش در یک گفت وگوی تلویزیونی گفت اسلام ایرانی بر منطقه سیطره پیدا کرده و سیاست های مهارگرانه پادشاهان سعودی از خالد تا عبداله اشتباه بوده و به نتیجه نرسیده و باید تغییر کند.

پس تصویر انقلاب اسلامی و ایران در نزد دشمنان و نیز رقبای منطقه ای ایران نیز کاملاً مشخص است و با احساس آمریکایی و صهیونیستی هیچ تفاوتی ندارد.

خب سؤال این است که آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی، دولت سعودی و بطور کلی غرب باید چکار کند؟ آیا این توقع منطقی است که در برابر آنچه نتانیاهو آن را ببر مهاجم و ترامپ آن را گسترشی خطرناک و بن سلمان آن را اسلامی سیطر خواندند، سکوت کنند و دست به هیچ کاری نزنند، مسلماً نه منطقی نیست.

خب چه راه حل هایی پیش روی آنان برای مواجه شدن با آنچه آن را خطر روزافزون می خوانند، وجود دارد.

بله راه های زیادی در عرصه های مختلف وجود دارند ولی طبعاً در اینجا منظور راه هایی است که ضریب تحقق آن بالا تلقی گردد.

آمریکا و بقیه چه به انفراد و چه به اجتماع قادر نیستند با حمله نظامی، ایران را از صحنه خارج نمایند چون ایران از نظر نظامی قدرتمند است و می تواند به گونه ای از خود در برابر تهاجم دفاع کند که حمله به ایران برای مهاجم صرف نداشته باشد.

یک راه دیگر اقدامات اقتصادی است که حسب تجربه، به خودی خود منتهی به خارج شدن ایران از صحنه نمی شود و ضمناً در پی تحولات سال های اخیر در عرصه بین الملل امکان ابقاء بین المللی فشارهای اقتصادی بر ایران وجود ندارد، اقدامات محدود کننده آمریکایی علیه اقتصاد ایران نیز در حدی نخواهد بود که ایران را به عقب برگرداند.

کار روی یک جناح خاص در ایران نیز اگرچه مغتنم است اما مردمی که در ایران پای کار نظام سیاسی ایستاده اند، آنقدر زیادند که هیچ جناحی قادر نخواهد بود، آنگونه که آمریکا و.

می خواهند ایران را از صحنه خارج نمایند البته آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی ترکیبی از همه این ها را به کار می گیرند و در آن درنگ نمی کنند اما اگر ما برای دشمن خود مقداری عقل قایل باشیم می گوییم به نتیجه این سیاست ها خوشبین نیست.

با نگاهی به قضایای یکی- دو سال اخیر و بخصوص قضایایی که در این دو ماهه شاهد بوده ایم و نیز آنچه طی ماه های آینده قابل پیش بینی می دانیم، می توانیم بگوییم دشمن به فرمول جدیدی در مواجهه با ایران رسیده است: فشارهای سیاسی، اقتصادی و امنیتی را ادامه می دهیم و خیابان های ایران را به کمک می گیریم تا دنیایی که ایران را قدرتمند می دید، ایران در حال تغییر را به تماشا بنشیند و به ما برای تشدید فشارها به نظام جمهوری اسلامی بپیوندد.

آمریکایی ها وقتی با این سؤال که حاکی از تردید می کند- که آیا واقعاً می شود- مواجه می گردد، می گوید بله حتماً ولی واقعیت آن است که آنان نیز به این باور نرسیده اند.

از این منظر می توان به تماشای اتفاقات ریز و در عین حال پیوسته ماه های اخیر کشور و از جمله به ماجرای دو روز پیش دراویش خیابان پاسداران تهران نگاه کرد.

تجمع دراویش منحرف در کوچه ای از این خیابان در یک شهر حدود 8 میلیون نفری به 200 نفر نمی رسید.

کما اینکه تجمعات هفته اول دی تهران و چند شهرستان نیز هر کدام جدا جدا در همین حدود بوده و این در حالی است که حتی اگر قرار بود ناراضیان اقتصادی در ایران برای توجه دادن به مطالبات خود به خیابان بیایند، خیلی بیش از این عدد می شوند ولی وقتی کار به اعتراض سیاسی می رسد، عدد کسانی که به خیابان می آیند و جرأت می کنند چیزی را بر زبان جاری کنند که با اعتقادات و باورهای میلیون ها ایرانی تعارض دارد، عدد آنان بسیار کوچک می شود.

آمریکایی ها و دنبال کنندگان خارجی و داخلی خط آمریکا بخوبی می دانند که این نظام با این تجمعات آسیب نمی بیند چه اینکه چنین تجمعاتی هیچ نظامی را در معرض آسیب قرار نمی دهد.

آنان اما به زنجیر شدن اقدامات کوچک و توالی رخدادهای ریز دل بسته اند.

چرا؟ به نظر می آید دست های مرموز خارجی و داخلی به این موارد تمرکز دارند: 1- ایران را نمی توان با اتفاقات بزرگ خارجی و یا داخلی به شکست کشاند چه اگر این شدنی بود، اتفاقات بزرگ پیشین از قبیل جنگ 8 ساله و فتنه 88 باید به چنین نتیجه ای می انجامید اما می توان زنجیره ای از حوادث را در ایران پدید آورد تا از یک سو نظام جمهوری اسلامی را در داخل سرگرم کند و از سوی دیگر برای مخاطب منطقه ای و بین المللی جلوه و جلالی نداشته باشد.

از منظر دشمنان انقلاب اسلامی یک ایران درگیر با داخل نمی تواند نقش موثری در خارج پیدا کند و امیدی را برانگیزد.

همین حدود دو ماه پیش یک مقام سعودی در دیدار با یک مسئول عراقی گفته بود سلیمانی باید به ایران برگردد و ما او را به ایران برمی گردانیم.

از نظر آمریکایی ها یک ماجرای کوچک در مقیاس 200 درویش مغرور که نجابت نیروی انتظامی در عدم برخورد فیزیکی را به ناتوانی نظام در برخورد قدرتمندانه ارزیابی کرده است، برای یک هفته بحث از این منظر در فضای داخلی و خارجی پیرامون ایران کافی است و می توان مشابه این حادثه کوچک را بر سر هر مسئله ای و در هر نقطه دیگری پدید آورد بالاخره جمع کردن 200 نفر عنصر ماجراجو در هیچ نقطه ای از ایران کار دشواری نیست آمریکایی ها می گویند ما کاری می کنیم که از ایران جز این اخبار به گوش مردم منطقه و جهان نرسد.

2- حدود شش ماه پیش یک مقام روسیه که با معاون رییس جمهور آمریکا ملاقات کرده است می گوید من وقتی وارد اتاق شدم، نقشه ایران روبروی این مقام آمریکایی دیده می شد با تعجب پرسیدم شما چه کار به ایران دارید، گفت این دلمشغولی هر روزه ماست و تا آن را حل نکنیم از پای نمی نشینیم.

در یکی دیگر از ملاقات هایی که یک تاجر صاحب نفوذ ایرانی با مایک پنس معاون اول رییس جمهور آمریکا ملاقات داشته و از او درباره ایران پرسیده است.

پنس پاسخ داده در حال فعال کردن گسل های اجتماعی در ایران هستیم و به زودی به اندازه ای این گسل ها را بر سر ایران آوار می کنیم که نتواند از آن خارج شود.

البته اگر ما به آنچه به عنوان گسل اجتماعی یاد می شود نظر بیندازیم می بینیم که در ایران چنین گسل های بزرگی که چالش واقعی باشند، وجود ندارند.

ایران چالش دینی ندارد چون بیش از 99 درصد پیرو یک دین هستند.

چالش مذهبی نیز ندارد چراکه دستکم 85 درصد ایرانیان شیعه هستند ضمن آنکه آن 15 درصد نیز مخالف تشیع به حساب نمی آیند در ایران چالش قومیتی وجود ندارد چراکه ده ها قرن است که قومیت های ایرانی در مفهوم ایران غرق شده اند.

در ایران چالش سیاسی جدی هم وجود ندارد چراکه نظام جمهوری اسلامی مورد پذیرش بیش از 90 درصد مردم ایران می باشد.

آمریکایی ها دنبال حاشیه ها و فرعیاتی هستند که قابلیت آن رادارند که به سرعت امنیتی شوند مثل همین بحث فرقه دراویش گنابادی.

در این بین البته دشمن روی خطای نیروهای انقلاب نیز حساب ویژه ای باز کرده اند و بر این اساس معتقدند می توان یک حادثه کوچک را با ترکیب خطای طرف مقابل به ماجرایی بزرگ تبدیل کرد.

آنچه در ماجرای دراویش پیش آمد، نشان داد که اینک نیروهای انقلاب پخته شده اند و به دام های دشمن نمی افتند.

3- دراین میان دشمن روی جرات بخشی به مخالفان حساب باز کرده است و در این رابطه دو کار مشخص را انجام می دهند.

از یک طرف با پهن کردن تور حقوق بشر و زیر فشار قرار دادن ایران به معارضین ایرانی می گوید مطمئن باشید نظام برای اینکه بیش از این متهم نشود در مواجه با اعتراضات خیابانی و حتی آشوب ها مماشات می کنند.

از سوی دیگر دشمن به آن دسته از به قول خودش گسل های خاموش پیام می دهد که بیایند ببینید آنکه آمد به سلامت بازگشت و حداقل اتفاقی که برای او افتاد چند روز زندان بود که آن هم برای او در حکم چک نقد خواهد بود.

درواقع آمریکایی ها معتقدند این حلقه های کوچک 200 نفره را در یک فرایند یکی - دو ساله می تواند به حلقه های چند هزار نفره منجر شود و به طور واقعی برای نظام دردسر به وجود آورد.

از این رو می توان گفت اگر برای این موضوع چاره اندیشی نشود، ممکن است در حوادث آینده ما با خشونت بیشتر از سوی حلقه های کوچک آشوب مواجه شویم.

4- یکی دیگر از رویکردهای دشمن دوپارچه سازی نظام است.

دوپارچه سازی نظام می تواند دو گونه مدنظر باشد یکی از جنبه حاکمیتی و دیگری از جنبه جناح های کشور.

آمریکایی ها معتقدند از آنجاکه نظام ایران مبتنی بر انتخابات است، وقتی پای شکاف های اجتماعی پیش می آید و حوادثی نظیر شورش حقیرانه دراویش روی می دهد، بخشی از حاکمیت و نیمی از جناح های سیاسی ایران که با برجسته سازی میزان تاثیر این حلقه ها نگران آرای آینده خود هستند، عملا یا به سمت توجیه اقدامات آشوب طلبانه این حلقه ها و یا به سمت انفعال می روند و عملا نظام در استفاده از بخشی از توانمندی های خود برای دفاع از امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی محروم می ماند و آسیب پذیر می گردد.

به باور باطل آنان در این شرایط مردم در دفاع از نظام اسلامی و آنچه بر سر آن می آید، دچار تردید شده و زمینه تضعیف آن فراهم می شود.

از این منظر واقعا رفتار دولت و بخشی از جناح های کشور که به دلیل سابقه 88 مورد طمع دشمنان هستند، قابل مطالعه و ارزیابی است.

بعضی اظهارات دوپهلو که مکرر شنیده شد مبتنی بر اینکه خشونت محکوم است از هر طرف که باشد و یا بعضی تاخیرها در موضع گیری ها و بعضی سکوت ها بیش از فتنه انگیزی آنان که جوانان ناجا و بسیجی ها را سر و سینه دریدند و به شهادت رساندند، به کار دشمن می آید.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری مشرق نیوز ، تاریخ انتشار: 3 اسفند 1396 ، کدخبر: 833675 ، www.

mashreghnews.

ir
کلید واژه ها: ایران - انقلاب اسلامی - منطقه - اسلام - اسلامی - آمریکا - صهیونیستی - نتانیاهو - بنیامین نتانیاهو - سعودی - هایی - دراویش - دولت - خطرناک - قاسم سلیمانی - دونالد ترامپ - تصویر - احساس - خشونت - آمریکایی - اجتماعی - دستاورد - کارشناس - سلیمانی - تروریست - سخنرانی - بنیامین - ایرانی - اشتباه - ادبیات

آخرین اخبار سرویس:
شرط معافیت 20 ساله مالیاتی مناطق آزاد تجاری

دولت نباید حقوق عمومی مردم را تضییع کند

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

گستاخی نمایندگان مجلس رژیم باکو علیه ملت ایران

محسن امامی قشلاق، سید محمد هاشمی، محسن محبی، ولی رستمی حق بر محیط زیست سالم در پرتو اصول فقهی و اخلاقی

تیپ متفاوت "بهاره افشاری" در روسیه/عکس

نماینده ولی فقیه در لرستان از آیت الله عباسعلی صادقی عیادت کرد

انتقاد همراه با انصاف امری سازنده و مفید است/ پویایی جامعه در گرو تضارب افکار و حضور همه سلایق است

حامیان ایتام و محسنین کمیته امداد در فارس و در ماه رمضان گل کاشتند

وقتی تمام وجودشان صدا می شود

درگذشت شجریان تکذیب شد

آیت الله موسوی بجنوردی: نهادینه شدن اندیشه امام خمینی(ره) در حوزه عدالت باید در عمل زنده شود /امام (ره) همواره بر عفو تاکید داشتند

ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

پنجمین نشست شب یزد درمحل دفتر شهیدمحراب آیت الله صدوقی

سوره دهر یا انسان (شان نزول، خواص و متن عربی)

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در قم

نکوداشت بسطامی و خرقانی بدون مشکل برگزار می شود

محمود باقری، ابراهیم نوشادی چالش های تعیین صلاحیت قضایی و قانون حاکم بر قراردادهای الکترونیکی بین المللی

صوت کامل بیانات رهبری در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی

عکس/کشف محموله شامپوی تریاک در کامیون

تصاویر/ دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی با رهبر انقلاب

مجلس در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقل قانون بگذارد/ قانون باید حلّال مشکل طبقات ضعیف و متوسط باشد، نه آلت دست صاحبان زر و زور

صدا و سیما در خط مقدم مقابله با جنگ روانی دشمن است/ نمی گذاریم مردم در تامین ضروریات با مشکل مواجه شوند

ظهیر علی مرادی، عبدالحمید شمس، علی جهانگیری، مهدی رسولی قهرودی، علیرضا علوی تبار طراحی مدل خودگردانی استان های جمهوری اسلامی ایران

خطیب جمعه این هفته تهران کیست؟

اتفاق جالب در پایان بازی/ رهبر تیم اسپانیا به تیم ایران ادای احترام کرد

نشست خبری کمیته های شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر یزد

طالع بینی تیر ماه 97

لایی دیدنی وحید امیری به پیکه

اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی تابستانه در مدارس علمیه

عناوین روزنامه های سیاسی 31 خرداد 97/ اشرافی گری بلای بزرگ کشور است +تصاویر

جلیل قنواتی، اسلام مندنی اخلاق و دادرسی عادلانه در پرتو قابلیت پیش بینی بودن قواعد دادرسی

صدرالدین شجره درگذشت

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

مزیت عفو عمومی

آخرین وضعیت حریفان تیم ایران + جدول

حضور حجت الاسلام مجتبی خامنه ای در جنگ تحمیلی + فیلم

اهواز- آیین استقبال از پیکر مطهر شهید مدافع حرم

نهضت سوادآموزی فردوس مقام نخست خراسان جنوبی را کسب کرد

بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند

حیرت و شگفتی محافل خبری جهان از بازی یاران کی روش

یادداشت/ سید محمدرضا میرتاج الدینی ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان

عزت الهی: باید تمام تلاشمان را برابر پرتغال انجام دهیم

تحلیل سیاسی هفته

صدا و سیما نشانه حیات سیاسی و اجتماعی نظام است / وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت، اعتماد عمومی و امید به آینده است

دروغ بزرگ در پوشش جان بولتون

تجهیز اتوبوس های شهری اردبیل به وای فای رایگان

حمید بهره مند چالش های مقررات تعدد جرم در جرایم سایبری

31خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

رحیم نوبهار، یزدان صیقل ویژگی ها و راهبردهای کیفرشناسی ریسک مدار

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

جایگاه بی بدیل مادر در کلام رسول خدا(ص)

اروپا مصمم تر از همیشه برای حفظ برجام است

­مهدی چمران : شهید چمران اعتقاد داشت که ما می توانیم

اندیشه های مفاخر و بزرگان به نسل جوان منتقل شود

محمد حکاک، علی شریعت نژاد، عبداله ساعدی شناسایی الگوهای ذهنی مدیران در راستای توانمندسازی روانشناختی کارکنان

در پاسخ به پامپئو ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

بازتاب لایی خوردن پیکه از امیری و از دست رفتن بهترین شانس ایران در سایت آس اسپانیا

اشمید: به زودی 100 شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف ایرانی می شوند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 31 خرداد 97

فیلم/ نمایی دیدنی از لایی وحید امیری به پیکه

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی برگزار می شود

2 ویژگی بارز مراسم ترتیل خوانی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در ماه رمضان

دستورالعمل تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی ابلاغ شد

گزارشگران اسپانیا: به سختی و با گل شانسی کاستا از سد ایران گذشتیم

علیرضا کریمی لاریمی، سید حسین صفایی مسئولیت مدنی وکیل دادگستری در برابر طرف دعوی و حق شرعی و اخلاقی ایشان

ما اشتباه کردیم، درب خانه علما را به روی مردم بستیم /حجت الاسلام طباطبایی نمونه روحانی مردم دار بود /خیلی از روحانیون پایین نشین بودند اما الان بالانشین شدند

عذرخواهی خدا از فقرا در قیامت

شهیدی که در شب تاسوعا حاجتش را گرفت

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

نشست 3ساعته رییس‎جمهور با مدیران صداوسیما

خانم مجری جوان ازدواج کرد/عکس

امروز باید گلایه ها و رقابت ها باید کنار گذاشته شود

دویست و هفتاد و پنجمین شماره ماهنامه قرآنی «باران» منتشر شد

چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن

اهواز- آیین استقبال از شهید مدافع حرم

برای ارتقای ظرفیت مدیران تلاش شود

گل مردود ایران به اسپانیا توسط عزت الهی

حکم جایزه پیش بینی نتیجه مسابقات

مهدی عباسی سرمدی، سیدسلمان سیدی زاده اصل قانون قابل اعمال برتعهدات غیرقراردادی در مقررات متحدالشکل رم دو (2007) و حقوق ایران

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

انتقاد صالحی از خروج شتابزده برخی شرکت های اروپایی از ایران

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است /سربازان گمنام امام زمان(عج) سینه شان را سپر بلا کرده اند

تندروی و کندروی هر دو خطرناک است

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک نقش میانجی گری منابع انسانی حرفه ای در ارتباط بین روابط خوشه صنعتی و عملکرد شرکت ها

وظیفه رسانه ملی تقویت وحدت است

نسل جوان را با هنر و ادبیات با معارف دین آشنا کنیم//بالاترین افتخارم طلبگی است

جیب ایرانی چطور خالی می‎شود؟

اولین مصاحبه خواننده قدیمی بعد از چهل سال سکوت+ ویدئو

ناو بالگردبر «خارک» به دریا بازگشت

زندگینامه غلامرضایم کتاب شود/ یوسف خانواده احمدی/ چشم انتظار حمایت بنیاد شهید

دستور بسته شدن کافه های مشهد در ساعت 10 امشب صحت دارد؟

⁠⁠⁠⁠⁠وزیر اطلاعات: امنیت حق مردم است

پاسخ به یک شبهه چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

برگزاری مراسم وداع با شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین در اهواز

آغاز داوری مرحله اول از هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم

پشت پرده حمایت منافقین و ضدانقلاب از رامین حسین پناهی

مصطفی معتقد بود که می توانیم مقابل تحریم ها بایستیم

حراج خودروی 14 میلیاردی بازیگر مشهور/عکس

می خواهند قاسم سلیمانی به ایران بازگردد

می خواهند قاسم سلیمانی به ایران بازگردد