مطالب مرتبط:
شکاف جنسیتی دستمزد
بند دوم ماده 41 قانون کار اجرایی شود/در مقوله دستمزد، سرنوشت معلمان بخش خصوصی با کارگران گره خورده است
افزایش دستمزد کارمندان دولت تا 20 درصد
دستمزد هفتگی فورواردهای گرانقیمت دنیای فوتبال
افزایش میزان دستمزد نسبت به نرخ تورم سیاست دولت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 03:552018-02-22اقتصادي

شکاف جنسیتی دستمزد


در میان موضوعات اشتغال زنان گرچه آزارها و مزاحمت ها ی جنسی بیشترین توجه تبلیغاتی را به خود اختصاص داده است، اما این موضوع تنها بخشی از مسائل مربوط به زنان در محیط کار است: - موضوعاتی مانند افکار کلیشه ای جنسیتی، تبعیض در استخدام، پرداخت و ارتقای شغلی، موضوعات خانوادگی و جهت گیری جنسیتی مؤثر بر مشارکت زنان در نیروی کار و نابرابری در دستمزد از جمله موضوعات مهم این بخش است.

(دیووی1،1991) شعارسال": در میان این موضوعات، تفاوت جنسیتی دستمزد و تبعیض مورد توجه اقتصاددانان و سیاست گذاران در سال های اخیر قرار گرفته است.

وجود تبعیض دستمزد به عنوان یکی از عوامل ناکارایی در بازار مطرح است به این معنی که وجود تبعیض باعث می شود منابع محدود سرمایه انسانی به صورت بهینه تخصیص پیدا نکند.

در ضمن از آنجا که بهره وری نیروی کار به عنوان یکی از مؤلفه های اصلی رشد اقتصادی مطرح است، عدم استفاده از نیروی کار زنان تحصیل کرده در شغل های مدیریتی و تخصصی ممکن است باعث شود ناکارایی حاصل از تبعیض در بازار کار تأثیر منفی بر رشد اقتصادی بگذارد.

(کشاورز،1391) در این میان، بررسی وضعیت ایران از لحاظ برابری جنسیتی، با توجه به آمارها و گزارشات موجود، چندان خوشایند نیست.

تفاوت نرخ با سوادی و سطح تحصیلات زنان و مردان در ایران بسیار ناچیز است.

با این وجود نرخ مشارکت زنان در ایران بسیار پایین است.

با توجه به اهمیت موضوع و همچنین با توجه به تصویر موجود و احتمال افزایش مشارکت زنان در آینده، ما در این گزارش به دو سؤال اساسی در حوزه شکاف جنسیتی در بازار کار پرداخته و با کمک داده های ایران، پاسخ این دو پرسش را برای بازار کار ایران بررسی می کنیم.

پرسش اول، بررسی وجود شکاف جنسیتی دستمزد و مقدار آن در بازار کار ایران است.

برای شکاف جنسیتی دستمزد تعاریف متعددی بیان شده است.

به بیان ساده، شکاف جنسیتی دستمزد به تفاوت بین مقدار پول پرداخت شده به نیروی کار زن و مرد، غالبا برای انجام کار مشابه، اطلاق می شود.

برای تعیین تبعیض جنسیتی موجود در بازار کار، شکاف جنسیتی دستمزد به دو بخش قابل توضیح و غیرقابل توضیح تقسیم می شود؛ بخش قابل توضیح شکاف به تفاوت در مشخصه های بازار کار زنان و مردان مربوط بوده و بخش غیرقابل توضیح که از آن به عنوان تبعیض یاد می شود، به بازدهی ای که بازار کار به این مشخصه ها اختصاص می دهد، نسبت داده می شود.

همچنین، ادبیات تجربی بازار کار عمدتا بر شکاف جنسیتی دستمزد در میانگین تمرکز داشته که اگرچه بررسی شکاف جنسیتی دستمزد در میانگین حاوی اطلاعات مفیدی است، اما نمی تواند به سؤال دوم ما مبنی بر بررسی وجود دو پدیده سقف شیشه ای و کف چسبنده در بازار کار پاسخ دهد.

از این رو، ما شکاف جنسیتی را نه فقط به عنوان تفاوت در میانگین دستمزد زنان و مردان، بلکه در طول کلیه چندک های توزیع دستمزد آنها تحلیل می کنیم.

پرسش دوم، چنانچه اشاره شد، به بررسی وجود دو پدیده سقف شیشه ای و کف چسبنده در بازار کار ایران می پردازد.

در ادبیات اقتصاد تبعیض، وضعیتی که در آن شکاف جنسیتی دستمزد در بالای توزیع دستمزد گسترده تر باشد، به عنوان سقف شیشه ای شناخته می شود.

در مقابل، کف چسبنده به عنوان سناریوی متضاد سقف شیشه ای دیده می شود، وقتی که شکاف در پایین توزیع دستمزد گسترده تر باشد.

به منظور پاسخ به دو پرسش مطرح شده، ما داده های طرح هزینه و درآمد خانوار سال 1393 را مورد مطالعه قرار داده ایم.

داده های ما شامل 44هزارو 770 فرد 18 تا 65 ساله شهری است که شامل 22هزارو 68 نفر زن و 22هزارو 702 نفر مرد هستند.

در این میان تنها شش درصد از زنان یعنی هزارو 388 نفر و 43 درصد از مردان یعنی 9هزارو 943 نفر در مشاغل مزد و حقوق بگیری شاغل بوده و در این بخش دارای درآمد هستند.

نکته جالب توجه در این بررسی ها این است که وقتی به صورت خام و بدون توجه به تحصیلات، تخصص و تجربه، میانگین دستمزد ساعتی زنان و مردان را مقایسه می کنیم، با برتری قابل توجه میانگین دستمزد زنان نسبت به مردان رو به رو می شویم.

با این حال بررسی میانگین دستمزد ساعتی زنان و مردان به تفکیک گروه های تحصیلی، گروه های شغلی و فعالیت حاوی اطلاعات جالب و مفیدی بوده و نشان می دهد که برتری میانگین کلی دستمزد زنان نسبت به مردان نه به دلیل برتری دریافتی آنان بلکه به دلیل برتری مشخصه های بازار کار آنهاست.

در جدول یک میانگین دستمزد ساعتی، سال های تحصیل و تجربه بالقوه زنان و مردان به تفکیک بخش آورده شده است.

چنانچه مشاهده می شود، میانگین کلی دستمزد ساعتی زنان 61هزارو 450 ریال و میانگین کلی دستمزد ساعتی مردان 47هزارو 500 ریال است.

میانگین دستمزد ساعتی در بخش دولتی به مقدار قابل توجهی بیشتر از بخش خصوصی است، هم برای زنان و هم برای مردان.

56 درصد زنان شاغل در مشاغل مزد و حقوق بگیر، در بخش دولتی و 44 درصد در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.

در بین مردان تنها 26 درصد در بخش دولتی شاغل اند و 74 درصد باقی مانده در بخش خصوصی فعالیت می کنند.

در بخش دولتی میانگین دستمزد زنان بیشتر از مردان بوده، در صورتی که در بخش خصوصی میانگین دستمزد مردان بیشتر است.

میانگین تحصیلات به طور کلی در زنان بیشتر از مردان و در بخش دولتی بیشتر از بخش خصوصی است.

میانگین تجربه بالقوه به طور کلی در مردان بیشتر از زنان بوده و برای زنان در بخش دولتی بیشتر از بخش خصوصی اما برای مردان در بخش دولتی کمتر از بخش خصوصی است.

همچنین بررسی میانگین دستمزد ساعتی زنان و مردان به تفکیک گروه های تحصیلی که در نمودار یک ارائه شده است، نشان می دهد که، طبق انتظار، با افزایش تحصیلات، دستمزد برای هر دو گروه زنان و مردان افزایش پیدا می کند.

بیش از نیمی از زنان شاغل در مشاغل مزد و حقوق بگیری (61 درصد) دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس هستند در صورتی که در مورد مردان، گروه ابتدایی بیشترین تعداد (41 درصد) را دارند.

در تمام گروه های تحصیلی به جز گروه چهارم (فوق دیپلم و لیسانس) میانگین دستمزد مردان بیشتر از زنان است.

به عبارتی در تمام گروه ها به جز گروه چهار، به طور میانگین، زنان درآمد کمتری نسبت به مردان با تحصیلات مشابه دریافت می کنند.

این در حالی است که در تمام گروه های تحصیلی به جز گروه پنجم (فوق لیسانس و دکترا) میانگین تجربه بالقوه زنان بیشتر از مردان است.

نمودار دو شامل میانگین دستمزد ساعتی زنان و مردان به تفکیک گروه های شغلی نیز حاکی از آن است که با وجود برتری میانگین کلی دستمزد ساعتی زنان نسبت به مردان، اما در تمام گروه های شغلی دستمزد ساعتی مردان نسبت به زنان بیشتر است.

دلیل این امر این است که بیش از نیمی از زنان شاغل (55 درصد) در گروه اول (مدیران و متخصصان) که پردرآمدترین گروه شغلی است، قرار دارند؛ در حالی که پرتعداد ترین گروه شغلی برای مردان گروه پنجم (کارمندان ساده، کشاورزی و ماهیگیری) با 32 درصد است.

همچنین، چنانچه انتظار می رفت دستمزد برای هر دو گروه زنان و مردان در گروه های شغلی با افزایش تخصص افزایش می یابد.

در نهایت، نتایج حاصل از تخمین مدل پژوهش نشان می دهد که میزان تفاوت در میانگین لگاریتم دستمزد بین دو گروه مردان و زنان برابر با 0,13- است.

از آنجا که در پژوهش ما گروه اول به مردان و گروه دوم به زنان اشاره دارد، علامت منفی نشان دهنده بالاتربودن متوسط دستمزد ساعتی زنان نسبت به مردان است.

بخش قابل توضیح شکاف نیز برابر با 0.

40- و به این معنی است که در صورتی که زنان دارای مشخصات سرمایه انسانی مردان باشند، دستمزد آنها به میزان 40 درصد کاهش می یابد.

میزان تبعیض یا بخش غیرقابل توضیح شکاف نیز برابر با 0.

27 به دست آمده است که مفهوم آن به این معنی است که در صورتی که به زنان بازده ای مشابه مردان داده شود، دستمزد ساعتی آنها به میزان 27 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین نتایج حاصل از بررسی شکاف جنسیتی دستمزد در کل توزیع دستمزد نشان می دهد که شکاف جنسیتی دستمزد در چندک های 10 و 25 توزیع دستمزد منفی و در چندک های بعدی مثبت است.

به بیان واضح تر، در دنباله پایینی توزیع دستمزد، تفاوت دستمزد ساعتی به نفع مردان بوده و با حرکت به سمت دنباله بالایی، از مقدار این تفاوت کاسته شده و در نهایت به نفع زنان می شود.

نکته قابل توجه در این یافته این است که بیشتربودن میانگین دستمزد زنان و مثبت بودن شکاف در چندک های بالاتر، چنانکه در تجزیه شکاف به دو بخش مشخصه ها و بازده ها نیز دیده می شود، به معنی تبعیض علیه مردان نیست و ناشی از بهتربودن مشخصه های بازار کار زنان است.

بخش قابل توضیح شکاف که مربوط به تفاوت در مشخصه های بازار کار دو گروه می شود، در تمامی چندک ها مثبت بوده، اما بخش غیر قابل توضیح شکاف که از آن به عنوان تبعیض یاد می شود، منفی است.

به بیان ساده تر و برای مثال، در چندک پنجاهم دستمزد زنان به دلیل برتری مشخصه های بازار کار آنها نسبت به مردان باید 40 درصد بیشتر از مردان باشد، اما از آنجا که دستمزد آنها به دلیل بازده تبعیض آمیزی که به مشخصه های بازار کار مردان و زنان اختصاص داده می شود، 13 درصد کاهش پیدا کرده، در نهایت لگاریتم دستمزد ساعتی آنها 27 درصد بیشتر از مردان است.

نتیجه قابل توجه دیگر در این یافته ها این است که با حرکت به سمت دنباله بالایی توزیع دستمزد، شکاف غیر قابل توضیح کاهش پیدا می ‎کند.

همان طور که دیده می شود میزان تبعیض در چندک دهم، برابر با 65 درصد و در چندک نودم برابر با هشت درصد است.

این یافته نشان می دهد که بازار کار ایران با پدیده کف چسبنده مواجه است.

زنان در بازار کار ایران، در چندک های پایینی توزیع دستمزد با تبعیض بسیار بیشتری نسبت به زنان در چندک های بالایی دست وپنجه نرم می کنند.

این یافته سؤال دوم پژوهش مبنی بر وجود دو پدیده سقف شیشه ای و کف چسبنده در بازار کار ایران را پاسخ داده و می تواند بیانگر این موضوع باشد که هرچه زنان با تحصیلات و تخصص بیشتر و در مشاغل با درآمد بالاتر، مشارکت کنند، کمتر مورد تبعیض واقع می شوند.

تا جایی که ما می دانیم، این مطالعه اولین پژوهشی است که روند شکاف جنسیتی دستمزد در طول توزیع دستمزد را به منظور بررسی وجود دو پدیده سقف شیشه ای و کف چسبنده در بازار کار ایران تحلیل کرده و نشان می دهد که نتیجه حاصل مشابه کشورهای جنوب آسیا، وجود پدیده کف چسبنده را در ایران تصدیق می کند.

مطالعات انجام شده در کشورهای دیگر نتایج مشابهی مبنی بر وجود پدیده کف چسبنده در بازار کار ایتالیا، اسپانیا و هند نشان می دهند.

در مقابل کشورهای استرالیا، اتریش، بلژیک، بریتانیا، دانمارک، فنلاند، فرانسه،آلمان و هلند با پدیده سقف شیشه ای روبه رو هستند.

یکی از چالش های مهم در روش های تجزیه دستمزد، به ویژه در مورد مطالعه تفاوت دستمزد زنان و مردان مشکل انتخاب نمونه است؛ این مسئله معمولا زمانی رخ می دهد که مشارکت زنان در بازار کار پایین باشد و زیر نمونه زنان شاغل خصوصیات کامل زنان در نمونه را منعکس نکند (کشاورز، علویان قوانینی، 1391).

برای کنترل این مسئله از روش هایی برای تصحیح تورش ناشی از انتخاب نمونه استفاده می شود.

در پژوهش حاضر، تصحیح تورش ناشی از انتخاب نمونه مقدار شکاف جنسیتی دستمزد را از 13 درصد به 22 درصد افزایش می دهد.

همچنین نتایج حاصل از تصحیح تورش ناشی از انتخاب نمونه نشان می دهد که بخش قابل توضیح شکاف، نسبتا در هر دو حالت برابر است اما بخش غیرقابل توضیح شکاف جنسیتی یا همان تبعیض، پس از تصحیح تورش ناشی از انتخاب نمونه، از 27 درصد به 17 درصد کاهش پیدا می کند.

در مجموع، این مطالعه روشن می کند که مسائل جنسیتی بسیار مهمی در بازار کار ایران وجود داشته که به بررسی بیشتری نیاز دارد.

همچنین مقایسه نرخ مشارکت زنان در ایران با سایر کشورها بیانگر این موضوع است که نابرابری های شغلی در کشور ما فقط به نابرابری در دستمزدها محدود نمی شود و پیش از هر چیز، زمینه ورود هر چه بیشتر زنان به بازار کار باید مدنظر قرار گیرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 3 اسفند 1396 ، کدخبر: 349848 ، www.

fararu.

com
کلید واژه ها: بازار کار - دستمزد - جنسی - بازار - شکاف - زنان - مشارکت زنان - ایران - رشد اقتصادی - تفاوت - اقتصادی - تبعیض جنسیتی - اشتغال زنان - تحصیل - گزارش - مردان - تبلیغاتی - بهره وری - محیط کار - اطلاعات - تحصیلات - سرمایه - مزاحمت - ادبیات - اشتغال - تعاریف - افزایش - اهمیت - تصویر - تمرکز

آخرین اخبار سرویس:
یوسف مسلمی مهنی سیاستگذاری شهری در ایران: ارائه یک مدل کاربردی

بررسی نرخ دلار در خرداد ماه سال 96 + نمودار

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

12 توصیه کاربردی برای ثابت نگه داشتن وزن در تعطیلات نوروز

زینت گلی ، ابراهیم صیامی عراقی شناسایی ادوار تجاری با استفاده از شاخص ترکیبی پیشرو در اقتصاد ایران

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

داوود آقایی، ابراهیم طاهری تبیین ژئواکونومیک نظم منطقه ای خاورمیانه و آسیای مرکزی در سیستم جهانی

فاجعه ای به نام؛ کمبود آب!

حمید ابریشمی ، اکبر کمیجانی، محسن مهرآرا، مهدی نوری معرفی نماگرهای نوین نوسانات نرخ ارز

تپه هگمتانه گنجینه ای ارزشمند در همدان

برای یک شب اقامت در استان مازندران باید چقدر هزینه کرد؟

پلمب 75 حلقه چاه غیر مجاز در سال 96 در استان سیستان و بلوچستان/رشد 40 درصدی کشفیات قاچاق درسال 96 در استان سیستان و بلوچستان

کنفرانس بین المللی اسلام و دموکراسی برگزار می شود

روش های نگهداری از رنگ خودرو

گوشت و تخم مرغ گران شد/روغن ثابت ماند

درآمد ماهانه 300 میلیونی این اشخاص در ایران + جزییات

پیشنهادهایی برای عیدی دادن

تشکیل نشست کمیته پیگیری کاهش تولید نفت اوپک 18 آوریل در جده

فاصله حقوق کارگران با مزد واقعی زیاد است

طرز تهیه کیک دولایه

فتح الله رحیمی، راضیه رسکتی پیوندهای بین المللی از راه تجارت بر محور معاوضه نفت

افزایش 30 تا 40 درصدی فیلم های نوروزی برای دوبله

در این رستوران غذا بخورید، پول ندهید ولی به جایش ظرف بشویید (+عکس)

ممنوعیت فروش بلیط یک استخر قم برای افغان ها (عکس)

استانبول، بهشت رویایی ایرانی ها در نوروز/ 400دلار بیش از بقیه مسافران خرج می کنند!/ آنتالیا کم مشتری شد

ستاد مبارزه با قاچاق: قاچاق صرفا در مرز اتفاق نمی افتد/ قاچاق سازمان یافته و هوشمندانه اتفاق می‎افتد

ثبت 8 میلیون و 400 هزار نفرشب اقامت از 27 اسفند تا اول فروردین

معرفی نسل جدید خودروهای اُپل + عکس

قیمت طلا آب رفت/بازگشت قیمت به محدوده 113 هزار تومانی+ نمودار

میهمان نوازی گرم هواپیمایی کیش در نوروز 97

بهنوش بختیاری با لباس سنتی +عکس

روند رو به رشد مصرف بنزین در ایام نوروز

خداداد عزیزی در کنار مرجانه گلچین و فریبا کوثری +عکس

حمید کردبچه ، مهری کبیریان ارزیابی نامتقارنی آثار تکانه های نقدینگی بر تولید حقیقی بدون نفت در ایران

علت روشن نشدن خودرو چیست؟

خدمات حوزه گردشگری در کشور کالای ایرانی است

خدمات حوزه گردشگری در کشور کالای ایرانی است

مردان نمکی روایتگر رازهای نهفته یک تمدن

اعمال تعرفه های جدید گمرکی برای 1025 ردیف کالا+جداول

اعمال تعرفه های جدید گمرکی برای 1025 ردیف کالا+جداول

روش های اطلاع از ظرفیت خالی قطارهای رجا در ایام نوروز

نگاهی به تحولات اقتصادی 9 ماهه 96/ افت تولید نفت رشد اقتصادی پاییز را به یک درصد رساند+ جدول

10 رویداد مهم بیمه ای در سالی که گذشت؛ از خسارت بزرگ بوعلی تا سانچی

ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 6.7 درصدی تردد در محورهای برون شهری

10.5 میلیون تن شیر و 900 هزارتن تخم مرغ امسال تولید می شود/ برنامه های خوداتکایی در تولید گوشت

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک ها

جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی

افزایش بهای نفت و طلا در بازار جهانی/ نفت برنت در مرز 70دلار

اولین برداشت گندم دهه اول فروردین ماه آغاز می شود

تنظیم بازار گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ در ایام نوروز

نیازمند انقلاب آبی در کشور هستیم

رشد 10 درصدی معاملات مسکن تهران درسال 96

اقتصاد ایران خیره به مشت بسته ترامپ

حضور مسافران نوروزی در ایرانشهر + گزارش

گرانی و ارزانی مواد خوراکی در آخرین هفته 96

اعزام و پذیرش حدود 119 هزار مسافر

نقش سه قوه درحمایت از کالای ایرانی

نگاهی به دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها

کدام محصولات صنعتی و معدنی ایران بیشتر مشتری دارند؟+ جدول

مناقصه آزادگان در سال جاری به سرانجام می رسد؟

فروشگاه های زنجیره ای چقدر فروش دارند؟

روند رو به رشد مصرف بنزین در ایام نوروز

سهم 20 درصدی ایران از بازار جهانی زعفران

گرانی و ارزانی مواد خوراکی در آخرین هفته سال 96

آخرین تحولات بازار مرغ و انواع مشتقات/قیمت هر کیلو مرغ 9هزار تومان

تسهیل خدمات بندری زمینه ساز افزایش صادرات از طریق دریا

محدودیتی در عرضه گوشت و مرغ در بازار وجود ندارد

برخورد قطار زنجان- تهران با گله گوسفندان

کدام محصولات صنعتی و معدنی ایران بیشتر مشتری دارند؟+ جدول

هرآنچه از حقوق مسافران هواپیما باید بدانید

تهیه طرح هادی برای 36 هزار و 934 روستای بالای 20 خانوار

تعداد مسافران نوروزی از مرز 7.5 میلیون نفر گذشت/جدول مقایسه میزان سفرها در مدهای حمل و نقل

جابجایی 120 هزار مسافر در دومین روز سال 97/ افزایش قیمت اقلام اساسی در آخرین روزهای سال 96

آخرین تحولات بازار میوه و صیفی/تب قیمت میوه در ایام نوروز بالا رفت

مالیات تعیین شده برای تولید در بودجه سال 97 سلیقه ای است

اطلاعات حساب های سپرده ای اشخاص محرمانه است

ثبت رکوردی تازه در تولید محصولات پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس

ایران در سال 96 حدود 2,6 میلیون بشکه نفت صادر کرد

کارنامه صنعت نفت در سال 96

تزریق گاز از پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شد

مصرف روزانه بنزین کل کشور به 105 میلیون لیتر رسید

97، سال تلاش مستمر برای تداوم اصلاحات نظام بانکی

تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن

دعوت مسرور از گردشگران برای بازدید از جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری گیلان و انزلی

حسین خاندانی رفسنجانی ، مجید صامتی برآورد سهم وقفه های جمع آوری و فرار مالیاتی در ایجاد شکاف مالیاتی

با وجود کاهش فروش آیفون ها، چه چیزی رشد 8 درصدی این کمپانی را رغم زده است؟

خوداتکایی درتولید سه محصول پروتیینی/تولید10.5میلیون تن شیردرسال97

تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن/تدوین شیوه تسهیلات دهی در برنامه 5ساله

تکنولوژی تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی ارتقا یافت/صرفه جویی در واردات

نقش سه قوه درحمایت از کالای ایرانی/به یک برنامه هماهنگ نیاز داریم

در خیابان ها به دنبال کالای قاچاق نگردیم/در اجرای قانون صادرات و امحای کالای قاچاق مشکل داریم

عیدی هایی که سرمایه می شوند

کدام محصولات صنعتی و معدنی ایران بیشتر مشتری دارند؟+ جدول

آغاز خرید تضمینی گندم از فردا

ثبت بیش از یک میلیون تردد در جاده های مازندران

معرفی نسل جدید خودروهای اُپل +تصاویر

بهترین زمان خرید املاک در سال 97 ؛ در این ماه خرید کنید

حجم تصادفات در جاده های خوزستان کاهش یافت/ آزادراه خلیج فارس شلوغ ترین محور خوزستان

شکاف جنسیتی دستمزد

شکاف جنسیتی دستمزد