مطالب مرتبط:
آخرین مهلت ثبت نام در سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه بیرجند
سومین روز تور جهانی والیبال ساحلی کیش
سومین دوره تور جهانی والیبال ساحلی کیش روز سه شنبه یکم اسفند ماه 96 با حضور نمایدگان 36 کشور جهان در جزیره مرجانی کیش آغاز شد.
سومین روز تور جهانی کیش با 16 دیدار پیگیری شد
سومین روز گردهمایی راهنمایان گردشگری در کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 02:402018-02-22اقتصادي

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود


نگاه های محافظه کارانه و تندروی ها را مانع کار نمی داند.

معتقد است افراطی گری ها و تنگ نظری ها، گردشگری را متوقف نمی کند.

باور دارد وقتی مردم به میدان بیایند، - حتی دولتی ها هم نمی توانند حریفشان شود.

می گوید با قدرت از گردشگری حمایت می کند، آن هم در منطقه ای که با وجود برخی مخالفت ها، دست دوستی به گردشگری داده است.

طبس، شهری کویری مزین به رشته کوهی برفی، پوشیده شده با درختان نخل و نارنج و آغشته به عطر گل نرگس است که در فاصله سال های 1339 تا 1391 سه بار بین خراسان و یزد دست به دست شد و آخر سر هم سال 91 با مصوبه دولت وقت به خراسان جنوبی الحاق شد که این تصمیم چندان با اقبال مردم بومی این منطقه روبرو نشد.

باور مردم طبس بر این است که این الحاق آن ها را بیشتر به عقب رانده است، چون در این سال ها، بی عدالتی در تقسیم بندی بودجه ای میان استان ها، توسعه طبس را به تعویق انداخته است.

با این حال فرماندار ویژه این شهرستان باور دارد سند توسعه ای که برای طبس تدوین کرده،راهی برای نجات این منطقه که عقبه اش به هخامنشیان می رسد و بهشت معادن ایران خوانده می شود، خواهد بود.

سیدمهدی طلایی مقدم ـ معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس ـ که بیشتر از یک سال است این مسؤولیت را پذیرفته به بهانه ی باز شدن پرونده ثبت سومین ژئوپارک ایران در یونسکو، در گفت وگو با ایسنا به تشریح وضعیت گردشگری در این منطقه و سیاست گذاری های صورت گرفته در ارتباط با ژئوپارک و همچنین دغدغه هایی که نسبت به متوقف شدن برخی پروژه ها و ایده ها با جابه جایی مدیران ایجاد شده است،پرداخت و تاکید کرد: منطقه ای که برنامه و چشم انداز مشخص داشته باشد با آمدن و رفتن افراد دچار تغییر نمی شود، البته به شرط آن که این برنامه ها تبدیل به مطالبه عمومی شود.

او سپس به محورهای اصلی این سند که صنایع معدنی،راه آهن و گردشگری را از جمله مهمترین اولویت های طبس قرار داده، اشاره کرد و افزود: تا یکسال قبل گردشگری طبس به سفرهای نوروزی و مسافران عبوری محدود شده بود،دستاورد چنین مسافرانی صرفا تولید زباله و گذاشتن هزینه مازاد روی دست شهرستان بود، بدون آن که نقدینگی برای استان داشته باشند، برای تغییر این رویه و افزایش مدت ماندگاری گردشگران در طبس هدف گذاری انجام شد، لازم بود خدمات بهتر و بیشتری داده شود.

با همین سیاست روی بومگردی ها تمرکز بیشتری صورت گرفت.

روستای اصفهک در این زمینه خیلی خوب وارد عمل شد، آن هم بدون پشتوانه و اتکای دولت.

اصلا هر جا که دولتی شد لاجرم نتیجه ای نداشته است.

وی ادامه داد: در چشم انداز طبس در نظر گرفته شده که تا سال 1404 به قطب گردشگری مرکز و شرق کشور تبدیل شود، اتفاقی که سال 96 رخ داد و دور از انتظار بود.

در رتبه بندی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طبس رتبه دوم کشور در جذب گردشگر را بدست آورد، حتی از یزد و اصفهان پیشی گرفت.

آمارها گویای سفر 6 میلیون گردشگر به طبس بود که قطعا هزینه کرد این تعداد گردشگر، اقتصاد شهرستان را متحول می کند.

طلایی گفت: رشد مسافر ماندگاری آن ها را به دو تا سه شب رسانده که تحت تاثیر آن، بومگردی ها افزایش یافته و از ساخت هتل در این شهرستان استقبال خوبی شده، بازار طبس رونق گرفته و سفرها توزیع زمانی شده است.

به گفته او، طبس در هفته فقط دو پرواز داشت که حالا یک شرکت هواپیمایی دو پرواز دیگر به آن اضافه کرده.

این اقتصاد گردشگری است که چنین دگرگونی را ایجاد کرده که هیچ گاه با دستور دولتی اتفاق نمی افتاد.

گردشگری را به خاطر رفتار ناهنجار معدود افرادی نباید به چالش کشید.

با بگیر و ببند نمی توان مشکل را حل کرد.

برخورد دستوری در گردشگری جواب نمی دهد.

مطمئنم درآمد گردشگری تا چهار پنج سال آینده به مراتب از معادن بیشتر خواهد شد وی اضافه کرد: به خاطر نگاه اقتصادی حاکم در صنعت گردشگری، سعی شد دستوری برخورد نشود، البته نقدهایی وجود دارد که حساسیت هایی را ایجاد کرده است، حرف هایی هم علیه گردشگری می زنند، اما بارها گفته ایم نباید 6 میلیون نفر گردشگر را به خاطر 6 نفر که رفتار ناهنجاری داشته اند، زیر سوال ببریم.

اقتصاد یک شهر را به خاطر رفتار معدود افراد که نباید با چالش مواجه کرد.

فرماندار ویژه طبس با تاکید به نگاه خاص استان خراسان جنوبی به گردشگری، توجه به ژئوپارک را هم راستا با این دیدگاه دانست و گفت: شاید تنها کاری که فرمانداری برای ژئوپارک انجام داده، صدور یک ابلاغ بوده، باقی راه را خودشان رفتند، برای آن وقت گذاشتند و شاید کمتر کسی گروه ژئوپارک طبس را بشناسد.

هدف ما فقط راه اندازی ژئوپارک در طبس نبود، چون ممکن است دو سال دیگر تعطیل شود.

آنچه اهمیت دارد پایدار کردن ژئوپارک و اقتصادی جلوه دادن آن است تا مردم طعم شیرین اقتصادی آن را بچشند.

مردم که به میدان بیایند این کار ماندگار می شود و کسی نمی تواند مانع آن ها شود.

او تاکید کرد: با تمام قدرت از گردشگری و ژئوپارک حمایت می کنم، چون به آن اعتقاد دارم و مطمئنم در چهار پنج سال آینده درآمد گردشگری به مراتب از معادن و یا هر بخش دیگری در طبس بیشترخواهد شد.

فقط لازم است مدیریت شود.

طلایی درباره چگونگی توسعه و پایداری گردشگری در برابر جریان های افراطی و محافظه کار، گفت: شرایط در قیاس با یک سال پیش خیلی بهتر شده، مقاومت ها در برابر گردشگری کمتر شده است.

ضمن اینکه پژوهش ها نشان می دهد وقتی نخبگان و صاحبان ایده در جامعه به حرکت درآیند، سایر گروه ها را حتی افراطی ها و محافظه کاران را با خود همراه می کنند.

قطعا کار سختی است، ولی اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در ژئوپارک ما این تجربه را داشتیم، وقتی گروه نخبگان وارد عمل شد سایرین هم همراه شدند.

آن گروه محافظه کار نیز سرانجام همراه می شود.

مهم این است که دولت چگونه عمل کند.

مهم این است که حمایت کند حتی اگر اعتباری وجود نداشته باشد، چون حمایت های تمام قد از پول بیشتر اهمیت دارد.

معاون استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: موج گردشگری در طبس راه افتاده، اگر کسی بخواهد چوب لای چرخ بگذارد با بازار طبس و جوانان این منطقه مواجه می شود.

اگر در برابر این جریان مقاومت نشان داده شود،یعنی اشتغالزایی را دچار چالش کرده اند و در مقابلِ تحقق شعار سال قرار گرفته اند.

ما با تمام قدرت موضوع گردشگری را حمایت می کنیم و باور داریم مشکلات موجود را با بگیر و ببند نمی توان حل کرد.

وی همچنین گفت: برخی ناهنجاری های پیش آمده از سوی مسافران و برخوردهای صورت گرفته در شورای تامین استان مطرح شد و از هریک از مراجع مرتبط نیز خواسته شد برخورد همسو با قانون داشته باشند.

اگر مسافر خطایی داشته اند اداره میراث فرهنگی باید متذکر شود و اگر جرمی اتفاق افتاده دادستان و نیروی انتظامی باید وارد عمل شوند.

ما حتی برای اشخاصی که با گردشگران خارج از قانون برخورد می کنند، قانون مشخص داریم.

طلایی سپس درباره همسو بودن اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان با این سیاست ها و بویژه سند توسعه ای که برای طبس تدوین شده است، اظهار کرد: شاید گلایه هایی از آن ها مطرح شده باشد، اما در مجموع همراه و همدل هستند و تا کنون هر طرح و برنامه ای بود اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان و استان همراهی و حمایت کرده اند.

شاید کمبودهایی در تامین نیروی انسانی و بودجه باشد، اما با توجه به وسعت و انتظارات منطقه آنچه در توانشان بوده انجام داده اند.

فرمانده ویژه طبس در ادامه به ضعف زیرساخت ها بویژه در بخش حمل و نقل در طبس که گردشگری این منطقه را گران کرده است اشاره کرد و گفت: برای حل این مشکل دو پیشنهاد مطرح شده که یا تاسیسات گردشگری و بومگردی ها با هدف تامین نیاز خود وسایل نقلیه ای را با دریافت تهسیلاتی با سود پایین، تامین کنند یا شهرداری ورود کند و ناوگان حمل و نقل شهری را بروزرسانی کند.

در این باره با سازمان اتوبوسرانی هم صحبت شده که تعداد اتوبوس و مینی بوس های شهرستان را افزایش دهد، چون ناوگان موجود بسیار محدود است.

وی درباره این تسهیلات توضیح داد: بخشی از اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان به میزان یک میلیارد و صد میلیون تومان برای سود تسهیلات بانکی درنظر گرفته شده و برای بخش خدمات 400 میلیون تومان اختصاص داده شده که 300 میلیون تومان آن به میراث و گردشگری مربوط است، به این معنی که اگر بانک تسهیلاتی با سود 18 درصد بدهد ما 6 درصد آن را از محل کمیته برنامه ریزی شهرستان پرداخت می کنیم.

او در مورد بودجه ای که برای گردشگری و ژئوپارک درنظر گرفته شده نیز توضیح داد: این بودجه طبق فرمول 80 ـ 20 که در طبس توزیع می شود، 80 درصد اعتبارات برای 20 درصد پروژه ها که در هفت محور سند توسعه تعریف شده اند،از جمله میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تخصیص می یابد.

اعتبارات گردشگری در گذشته 340 میلیون و امسال نزدیک به یک میلیارد و 600 میلیون تومان است که بیشتر آن برای تامین زیرساخت درنظر گرفته شده.

سال های گذشته این اعتبارات از ماده 180 بود که نقدینگی آن کامل تامین نمی شد، اما امسال این بودجه از دو درصد درآمد نفت درنظر گرفته شده تا تخصیص آن صد در صد انجام شود.

به گفته طلایی، در حال حاضر برای ژئوپارک طبس بودجه مشخصی درنظر گرفته نشده، چون هنوز در مرحله مطالعه است، اما با ورود به فاز اجرایی، اعتبار آن در پروژه لحاظ می شود.

فرماندار ویژه طبس درباره اجرای قانون تخصیص دو درصد از درآمد معادن برای عمران و آبادانی نیز، گفت: طبق فرمان حضرت امام خمینی (ره) دو درصد از محل فروش معادن به عمران و آبادانی باید اختصاص می یافت، قانونی که در دولت های مختلف تغییر کرد و در دولت نهم و دهم در سفر رییس جمهور وقت مصوب شد 2 درصد از درآمد معادن طبس و بافق به عمران و آبادانی این مناطق اختصاص یابد.

قبل از آن که در طبس مشغول شوم فرماندار بافق بودم و اطلاع دارم که این قانون کامل اجرا می شود، اما در طبس کج دار و مریض اجرا شده و روند خاصی نداشته است.

وی سپس درباره راه اندازی گردشگری معدن، اظهار کرد: هماهنگی هایی با معادن به این منظور انجام شده، آن ها کاملا موافق اجرای این طرح هستند، پروژه ای که در بافق تجربه شد.

نخست فکر می کردم فقط معدن ذغال سنگ طبس توجه گردشگری را جلب کند، اما معدن فلورین و تراورتن برای جذب گردشگر هم اعلام آمادگی کرده اند و خودشان دنبال گرفتن مجوز برای ایجاد گردشگری معدن هستند.

طلایی همچنین بر ضرورت رونق گردشگری عشایر در این منطقه کویری، تاکید کرد و گفت: سبک زندگی عشایر طبس تغییر نکرده و فوق العاده بکر است برای همین از دهیاران روستاهای نزدیک به مناطق عشایری درخواست شده این پروژه را پیگیری کنند و وسعت بدهند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردشگری - منطقه - ژئوپارک - دولت - استان - مسافران - سفرهای نوروزی - برنامه - خراسان - مردم - افراطی - خراسان جنوبی - معادن ایران - ایران - توسعه - صورت - گردشگران - ماندگاری - استاندار - نقدینگی - مدیران - روستای - کارانه - نوروزی - افزایش - درختان - پروژه - تمرکز - جهانی - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
کشوری که قطب کلاهبرداری بانکی شد

در هر ثانیه چه اتفاقاتی در جهان به وقوع می پیوندد؟

آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

عدم سرمایه گذاری مانعی برای رشد اقتصادی کشور

تجربه نوروزی متفاوت به رنگ عبادت های رجبیه

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی

سخنگوی وزارت کشور: حمایت از کالای ایرانی بهترین هدف برای کشور است

از «روند افزایشی مبادلات بازرگانی ایران و قطر» تا «چهار عامل مؤثر در کاهش قیمت طلا»

واردات پنبه 310 میلیاردی شد

پیش بینی بازدهی بازار سکه در سال 97

چگونه نفت در مرز 42 سالگی ملی شد؟

آوارگی 143 میلیون نفر تا سال 2050

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

شعب منتخب بیمه سرمد در ایام نوروز دایر هستند

مصرف بنزین در کشور رکورد زد

مراقب کلاهبرداری های مجازی در نوروز باشید

چهار کیلومتر از باند دوم جاده بیرجند - قاین به بهره برداری رسید

ماراتن مزد

نوروز در قزاقستان؛ از بازار گرم جارچی ها و «نوروز کاژه» تا رقابت های دو نفره

پشت پرده تصمیم کاهش تعرفه واردات خودرو

رضایت فیفا از میزان فروش بلیت های جام جهانی 2018

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرحله راه اندازی رسید

افزایش سالیانه 25 درصدی درآمدهای ناشی از قراردادهای پژوهشی دانشگاه امیرکبیر

نخستین جشنواره گل و گیاه در شهرستان حمیدیه گشایش یافت

گزارش تصویری آریا از بازار ماهی شب عید

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

چرا نباید خودرو را با باک خالی برانید؟

نخستین جشنواره گل و گیاه در شهرستان حمیدیه گشایش یافت

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

استون مارتین لاگوندا با کراس اووری جدید تاریخ ساز می شود!

هوای تهران سالم است

از اقدامات تسکینی تا درمانی قطعی

اختلال در شبکه بانکی در روزهای پایان سال/ چه کسی از اختلال ها سود می برد؟

وقتی کاهش قیمت طلا دور از انتظار می شود/ تدابیر بانک مرکزی بی نتیجه بود؟

رضا سیمبر امنیت منطقه ای و افق پیشرفت ایران در سال 1397

یک شب اقامت در تبریز چقدر هزینه دارد؟

استخدام کارمند فروشگاه در فروشگاههای زنجیره ای افق کورش یزد

فال روزانه چهارشنبه 1 فروردین ماه 97

نرخ ارز در سال 97 اوج می گیرد

329 فیلم سینمایی که با 83 میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی ساخته شد + اسناد

آزادی 186 زندانی جرایم غیرعمد با بدهی 221 میلیاردی از زندان های هرمزگان

نسل جدید قطارهای فوق سریع ژاپنی در راه هستند [تماشا کنید]

نفت گران شد

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ چادر مشکی در دست مافیای داخلی/ تعویض چادرهای نو با کهنه با کمترین قیمت!

یک بام و دو هوای بیمه ایران

سخنگوی وزارت کشور: حمایت از کالای ایرانی بهترین هدف برای کشور است

در این شرایط تقاضای افزایش حقوق نکنید

آمار رسمی استفاده از فیلترشکن

مصوبه برج باغ ها نتیجه ای جز ویرانی نداشت/ تشریح آخرین وضعیت ساخت پلاسکو

برای تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه مصمم هستیم

تب و تاب آخرین خرید های نوروزی قبل از سال تحویل‎-اصفهان

با فیوژا، سیستم عامل جدید گوگل آشنا شوید

عید ایرانی، کالای ایرانی 

تسعیر نرخ ارز چیست؟

سه خبر از استان یزد

حال و هوای بازار همدان در آخرین روز سال 96

تصمیم اسکاتلند برای تبدیل شدن به بزرگ ترین تولیدکننده انرژی های تجدیدپذیر جهان

تحویل سال نو در سکوی نفتی سروش

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار

نقدها و بررسی های اولیه از عنوان Sea of Thieves منتشر شد

انتقاد دامداران از نرخ کنونی شیر خام

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع

موزه بانک ملی روایت یک قرن بانکداری در قلب تاریخی ایران

روز بد بورس های جهان

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

فرم درخواست کار استیو جابز به قیمت 174757 دلار به فروش رفت

حمایت تولید و ایجاد اشتغال پایدار اولویت برنامه های سال آینده است

پیام طبیعت را سرلوحه کار خود قرار دهیم

حمایت تولید و ایجاد اشتغال پایدار اولویت برنامه های سال آینده است

با ایرانیان موفق در سیلیکون ولی آشنا شوید

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

بسته های حمایتی جهت ارزان سازی سفر در آذربایجان غربی توزیع می شود

خدمات راه آهن قم ارتقا می یابد

فرم درخواست کار استیو جابز به قیمت 174757 دلار به فروش رفت

بی خواب ترین مردم جهان مشخص شدند!

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می گیرند؟

قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار افزایش یافت

دریافت وام جعاله 20میلیون تومانی مسکن تمدید شد

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست

قدیمی ‎ترین هتل ایران برای نوروز آماده شد + عکس

وعده نوبخت برای پرداخت مطالبات معلمان حق التدریسی

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

نوروز نویدبخش همبستگی ملی است

استاندار: 2578 طرح پارسال در فارس به بهره برداری رسید

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

تماس تلفنی ترامپ با پوتین

راه آهن کرمانشاه افتتاح شد

احیای دریاچه ارومیه و رونق اقتصادی تمهید مهم مسئولان آذربایجان غربی در سال جدید است

آغاز سال 1397

نیم نگاهی به مهمترین مصوبات پاستورنشینان در 6 ماهه دوم سال 96

کاهش بیکاری وجهش اقتصادی موفقیت های البرز در سال 96 بود

راه آهن کرمانشاه افتتاح شد

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

جذب سرمایه و احیاء دریاچه ارومیه اهم برنامه های دولت در آذربایجان غربی در سال 97

کاهش بیکاری وجهش اقتصادی موفقیت های البرز در سال 96 بود

استاندار: 2578 طرح پارسال در فارس به بهره برداری رسید

41 درصد ابلاغ ها به صورت الکترونیکی انجام شده است/ لزوم توجه به پیشگیری از وقوع جرم در جهت کاهش پرونده های قضایی

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود