مطالب مرتبط:
آخرین مهلت ثبت نام در سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه بیرجند
سومین روز تور جهانی والیبال ساحلی کیش
سومین دوره تور جهانی والیبال ساحلی کیش روز سه شنبه یکم اسفند ماه 96 با حضور نمایدگان 36 کشور جهان در جزیره مرجانی کیش آغاز شد.
سومین روز تور جهانی کیش با 16 دیدار پیگیری شد
سومین روز گردهمایی راهنمایان گردشگری در کرمانشاه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 03:402018-02-22اقتصادي

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود


نگاه های محافظه کارانه و تندروی ها را مانع کار نمی داند.

معتقد است افراطی گری ها و تنگ نظری ها، گردشگری را متوقف نمی کند.

باور دارد وقتی مردم به میدان بیایند، - حتی دولتی ها هم نمی توانند حریفشان شود.

می گوید با قدرت از گردشگری حمایت می کند، آن هم در منطقه ای که با وجود برخی مخالفت ها، دست دوستی به گردشگری داده است.

طبس، شهری کویری مزین به رشته کوهی برفی، پوشیده شده با درختان نخل و نارنج و آغشته به عطر گل نرگس است که در فاصله سال های 1339 تا 1391 سه بار بین خراسان و یزد دست به دست شد و آخر سر هم سال 91 با مصوبه دولت وقت به خراسان جنوبی الحاق شد که این تصمیم چندان با اقبال مردم بومی این منطقه روبرو نشد.

باور مردم طبس بر این است که این الحاق آن ها را بیشتر به عقب رانده است، چون در این سال ها، بی عدالتی در تقسیم بندی بودجه ای میان استان ها، توسعه طبس را به تعویق انداخته است.

با این حال فرماندار ویژه این شهرستان باور دارد سند توسعه ای که برای طبس تدوین کرده،راهی برای نجات این منطقه که عقبه اش به هخامنشیان می رسد و بهشت معادن ایران خوانده می شود، خواهد بود.

سیدمهدی طلایی مقدم ـ معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس ـ که بیشتر از یک سال است این مسؤولیت را پذیرفته به بهانه ی باز شدن پرونده ثبت سومین ژئوپارک ایران در یونسکو، در گفت وگو با ایسنا به تشریح وضعیت گردشگری در این منطقه و سیاست گذاری های صورت گرفته در ارتباط با ژئوپارک و همچنین دغدغه هایی که نسبت به متوقف شدن برخی پروژه ها و ایده ها با جابه جایی مدیران ایجاد شده است،پرداخت و تاکید کرد: منطقه ای که برنامه و چشم انداز مشخص داشته باشد با آمدن و رفتن افراد دچار تغییر نمی شود، البته به شرط آن که این برنامه ها تبدیل به مطالبه عمومی شود.

او سپس به محورهای اصلی این سند که صنایع معدنی،راه آهن و گردشگری را از جمله مهمترین اولویت های طبس قرار داده، اشاره کرد و افزود: تا یکسال قبل گردشگری طبس به سفرهای نوروزی و مسافران عبوری محدود شده بود،دستاورد چنین مسافرانی صرفا تولید زباله و گذاشتن هزینه مازاد روی دست شهرستان بود، بدون آن که نقدینگی برای استان داشته باشند، برای تغییر این رویه و افزایش مدت ماندگاری گردشگران در طبس هدف گذاری انجام شد، لازم بود خدمات بهتر و بیشتری داده شود.

با همین سیاست روی بومگردی ها تمرکز بیشتری صورت گرفت.

روستای اصفهک در این زمینه خیلی خوب وارد عمل شد، آن هم بدون پشتوانه و اتکای دولت.

اصلا هر جا که دولتی شد لاجرم نتیجه ای نداشته است.

وی ادامه داد: در چشم انداز طبس در نظر گرفته شده که تا سال 1404 به قطب گردشگری مرکز و شرق کشور تبدیل شود، اتفاقی که سال 96 رخ داد و دور از انتظار بود.

در رتبه بندی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، طبس رتبه دوم کشور در جذب گردشگر را بدست آورد، حتی از یزد و اصفهان پیشی گرفت.

آمارها گویای سفر 6 میلیون گردشگر به طبس بود که قطعا هزینه کرد این تعداد گردشگر، اقتصاد شهرستان را متحول می کند.

طلایی گفت: رشد مسافر ماندگاری آن ها را به دو تا سه شب رسانده که تحت تاثیر آن، بومگردی ها افزایش یافته و از ساخت هتل در این شهرستان استقبال خوبی شده، بازار طبس رونق گرفته و سفرها توزیع زمانی شده است.

به گفته او، طبس در هفته فقط دو پرواز داشت که حالا یک شرکت هواپیمایی دو پرواز دیگر به آن اضافه کرده.

این اقتصاد گردشگری است که چنین دگرگونی را ایجاد کرده که هیچ گاه با دستور دولتی اتفاق نمی افتاد.

گردشگری را به خاطر رفتار ناهنجار معدود افرادی نباید به چالش کشید.

با بگیر و ببند نمی توان مشکل را حل کرد.

برخورد دستوری در گردشگری جواب نمی دهد.

مطمئنم درآمد گردشگری تا چهار پنج سال آینده به مراتب از معادن بیشتر خواهد شد وی اضافه کرد: به خاطر نگاه اقتصادی حاکم در صنعت گردشگری، سعی شد دستوری برخورد نشود، البته نقدهایی وجود دارد که حساسیت هایی را ایجاد کرده است، حرف هایی هم علیه گردشگری می زنند، اما بارها گفته ایم نباید 6 میلیون نفر گردشگر را به خاطر 6 نفر که رفتار ناهنجاری داشته اند، زیر سوال ببریم.

اقتصاد یک شهر را به خاطر رفتار معدود افراد که نباید با چالش مواجه کرد.

فرماندار ویژه طبس با تاکید به نگاه خاص استان خراسان جنوبی به گردشگری، توجه به ژئوپارک را هم راستا با این دیدگاه دانست و گفت: شاید تنها کاری که فرمانداری برای ژئوپارک انجام داده، صدور یک ابلاغ بوده، باقی راه را خودشان رفتند، برای آن وقت گذاشتند و شاید کمتر کسی گروه ژئوپارک طبس را بشناسد.

هدف ما فقط راه اندازی ژئوپارک در طبس نبود، چون ممکن است دو سال دیگر تعطیل شود.

آنچه اهمیت دارد پایدار کردن ژئوپارک و اقتصادی جلوه دادن آن است تا مردم طعم شیرین اقتصادی آن را بچشند.

مردم که به میدان بیایند این کار ماندگار می شود و کسی نمی تواند مانع آن ها شود.

او تاکید کرد: با تمام قدرت از گردشگری و ژئوپارک حمایت می کنم، چون به آن اعتقاد دارم و مطمئنم در چهار پنج سال آینده درآمد گردشگری به مراتب از معادن و یا هر بخش دیگری در طبس بیشترخواهد شد.

فقط لازم است مدیریت شود.

طلایی درباره چگونگی توسعه و پایداری گردشگری در برابر جریان های افراطی و محافظه کار، گفت: شرایط در قیاس با یک سال پیش خیلی بهتر شده، مقاومت ها در برابر گردشگری کمتر شده است.

ضمن اینکه پژوهش ها نشان می دهد وقتی نخبگان و صاحبان ایده در جامعه به حرکت درآیند، سایر گروه ها را حتی افراطی ها و محافظه کاران را با خود همراه می کنند.

قطعا کار سختی است، ولی اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در ژئوپارک ما این تجربه را داشتیم، وقتی گروه نخبگان وارد عمل شد سایرین هم همراه شدند.

آن گروه محافظه کار نیز سرانجام همراه می شود.

مهم این است که دولت چگونه عمل کند.

مهم این است که حمایت کند حتی اگر اعتباری وجود نداشته باشد، چون حمایت های تمام قد از پول بیشتر اهمیت دارد.

معاون استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: موج گردشگری در طبس راه افتاده، اگر کسی بخواهد چوب لای چرخ بگذارد با بازار طبس و جوانان این منطقه مواجه می شود.

اگر در برابر این جریان مقاومت نشان داده شود،یعنی اشتغالزایی را دچار چالش کرده اند و در مقابلِ تحقق شعار سال قرار گرفته اند.

ما با تمام قدرت موضوع گردشگری را حمایت می کنیم و باور داریم مشکلات موجود را با بگیر و ببند نمی توان حل کرد.

وی همچنین گفت: برخی ناهنجاری های پیش آمده از سوی مسافران و برخوردهای صورت گرفته در شورای تامین استان مطرح شد و از هریک از مراجع مرتبط نیز خواسته شد برخورد همسو با قانون داشته باشند.

اگر مسافر خطایی داشته اند اداره میراث فرهنگی باید متذکر شود و اگر جرمی اتفاق افتاده دادستان و نیروی انتظامی باید وارد عمل شوند.

ما حتی برای اشخاصی که با گردشگران خارج از قانون برخورد می کنند، قانون مشخص داریم.

طلایی سپس درباره همسو بودن اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان با این سیاست ها و بویژه سند توسعه ای که برای طبس تدوین شده است، اظهار کرد: شاید گلایه هایی از آن ها مطرح شده باشد، اما در مجموع همراه و همدل هستند و تا کنون هر طرح و برنامه ای بود اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان و استان همراهی و حمایت کرده اند.

شاید کمبودهایی در تامین نیروی انسانی و بودجه باشد، اما با توجه به وسعت و انتظارات منطقه آنچه در توانشان بوده انجام داده اند.

فرمانده ویژه طبس در ادامه به ضعف زیرساخت ها بویژه در بخش حمل و نقل در طبس که گردشگری این منطقه را گران کرده است اشاره کرد و گفت: برای حل این مشکل دو پیشنهاد مطرح شده که یا تاسیسات گردشگری و بومگردی ها با هدف تامین نیاز خود وسایل نقلیه ای را با دریافت تهسیلاتی با سود پایین، تامین کنند یا شهرداری ورود کند و ناوگان حمل و نقل شهری را بروزرسانی کند.

در این باره با سازمان اتوبوسرانی هم صحبت شده که تعداد اتوبوس و مینی بوس های شهرستان را افزایش دهد، چون ناوگان موجود بسیار محدود است.

وی درباره این تسهیلات توضیح داد: بخشی از اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان به میزان یک میلیارد و صد میلیون تومان برای سود تسهیلات بانکی درنظر گرفته شده و برای بخش خدمات 400 میلیون تومان اختصاص داده شده که 300 میلیون تومان آن به میراث و گردشگری مربوط است، به این معنی که اگر بانک تسهیلاتی با سود 18 درصد بدهد ما 6 درصد آن را از محل کمیته برنامه ریزی شهرستان پرداخت می کنیم.

او در مورد بودجه ای که برای گردشگری و ژئوپارک درنظر گرفته شده نیز توضیح داد: این بودجه طبق فرمول 80 ـ 20 که در طبس توزیع می شود، 80 درصد اعتبارات برای 20 درصد پروژه ها که در هفت محور سند توسعه تعریف شده اند،از جمله میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی تخصیص می یابد.

اعتبارات گردشگری در گذشته 340 میلیون و امسال نزدیک به یک میلیارد و 600 میلیون تومان است که بیشتر آن برای تامین زیرساخت درنظر گرفته شده.

سال های گذشته این اعتبارات از ماده 180 بود که نقدینگی آن کامل تامین نمی شد، اما امسال این بودجه از دو درصد درآمد نفت درنظر گرفته شده تا تخصیص آن صد در صد انجام شود.

به گفته طلایی، در حال حاضر برای ژئوپارک طبس بودجه مشخصی درنظر گرفته نشده، چون هنوز در مرحله مطالعه است، اما با ورود به فاز اجرایی، اعتبار آن در پروژه لحاظ می شود.

فرماندار ویژه طبس درباره اجرای قانون تخصیص دو درصد از درآمد معادن برای عمران و آبادانی نیز، گفت: طبق فرمان حضرت امام خمینی (ره) دو درصد از محل فروش معادن به عمران و آبادانی باید اختصاص می یافت، قانونی که در دولت های مختلف تغییر کرد و در دولت نهم و دهم در سفر رییس جمهور وقت مصوب شد 2 درصد از درآمد معادن طبس و بافق به عمران و آبادانی این مناطق اختصاص یابد.

قبل از آن که در طبس مشغول شوم فرماندار بافق بودم و اطلاع دارم که این قانون کامل اجرا می شود، اما در طبس کج دار و مریض اجرا شده و روند خاصی نداشته است.

وی سپس درباره راه اندازی گردشگری معدن، اظهار کرد: هماهنگی هایی با معادن به این منظور انجام شده، آن ها کاملا موافق اجرای این طرح هستند، پروژه ای که در بافق تجربه شد.

نخست فکر می کردم فقط معدن ذغال سنگ طبس توجه گردشگری را جلب کند، اما معدن فلورین و تراورتن برای جذب گردشگر هم اعلام آمادگی کرده اند و خودشان دنبال گرفتن مجوز برای ایجاد گردشگری معدن هستند.

طلایی همچنین بر ضرورت رونق گردشگری عشایر در این منطقه کویری، تاکید کرد و گفت: سبک زندگی عشایر طبس تغییر نکرده و فوق العاده بکر است برای همین از دهیاران روستاهای نزدیک به مناطق عشایری درخواست شده این پروژه را پیگیری کنند و وسعت بدهند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: گردشگری - منطقه - ژئوپارک - دولت - استان - مسافران - سفرهای نوروزی - برنامه - خراسان - مردم - افراطی - خراسان جنوبی - معادن ایران - ایران - توسعه - صورت - گردشگران - ماندگاری - استاندار - نقدینگی - مدیران - روستای - کارانه - نوروزی - افزایش - درختان - پروژه - تمرکز - جهانی - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نقشه کش صنعتی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول فروش،ویزیتور،اپراتورمالی درگروه صنعتی پلیمربوشهر

استخدام چرخکار در یک مزون معتبر در شرق تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت آنیتاسان در تهران

تشکیل باشگاه خریداران نفت توسط هند و چین

کلید این مغازه در روستای ملکان آذربایجان شرقی را همه دارند + عکس

مصرف برق استان بوشهر 50 مگاوات کاهش یافت

مصرف برق استان بوشهر 50 مگاوات کاهش یافت

کمپین "نخریدن" و تاثیر آن بر بازار طلا

پیداشدن جسد مومیایی شده بایسکل ران روسی در کنار شاهراه

ایرانی‎ها چقدر کالای ایرانی استفاده می کنند؟

فروشندگان کیف و کفش در خیابان سپهسالار تهران تجمع کردند

تجمع فروشندگان کیف و کفش در تهران بخاطر گرانی

محصول 85 درصد گندمزارهای گلستان برداشت شد

استخدام کارشناس خزانه داری در مجموعه رستوران های SPOGROUP

استخدام برنامه نویس وب،کارشناس سئو و دیجیتال مارکتینگ در کرج

تیغ دو دم فراخوان «من نمی خرم تو هم نخر»

محصول 85 درصد گندمزارهای گلستان برداشت شد

ژاپن واردات گندم کانادا را به دلیل آلودگی به تراریخته معلق کرد

قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید

پیک مصرف برق در استان بوشهر 50 مگاوات کاهش یافته است

گمرک موظف به صدور برگه سبز کالای ملوانی است

16 مواد غذایی که هرگز نباید در خانه ذخیره شوند

درآمد 1/5 میلیونی دکه داران برای 18 ساعت کار

گمرک موظف به صدور برگه سبز کالای ملوانی است

مشهورترین خودروهای سه چرخ تاریخ خودروسازی

فال روزانه سه شنبه 29 خرداد 1397

استخدام کانتر کار در رستوران هانی در تهران

استخدام صندوق دار،کباب پز و پیک موتوری در رستوران هانی

استخدام نیروی فنی در شرکت معتبر تولیدی در گیلان

فروشندگان کیف و کفش در خیابان سپهسالار تهران تجمع کردند

هشدارهای رییس جمهور به سودجویان از بازار کالاهای اساسی

تداوم حضور رنو در ایران؛ امیدها و چالش ها

تحریم ها تاثیری برتولید نفت ایران ندارد

فرزندان ذکور بالای 22 سال کارکنان و بازنشستگان نفت تحریم درمانی شدند!

قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید

ساختمان پلاسکو با تعداد طبقات قبلی و به همان شکل ساخته می شود

تولید کنسانتره سنگ آهن در معادن بزرگ 27 درصد افزایش یافت

استخدام 6 ردیف شغلی در یک سفره خانه سنتی معتبر در یزد

استخدام کارشناس فروش در موسسه علمی آموزشی معتبر

کمپین سلبریتی ها برای گلایه به مشکلات اقتصادی+عکس

اخبار 20 دوشنبه 28 خرداد 97

جذب 2 میلیارد دلار سرمایه از طریق قراردادهای BOT در صنعت گاز

بارش های کشور به 166 میلی متر رسید

ساختمان پلاسکو با تعداد طبقات قبلی و به همان شکل ساخته می شود

ایرانی‎ها چقدر کالای ایرانی استفاده می کنند؟

نخستین نمایشگاه تجهیزات گلخانه ای در اراک گشایش یافت

آقای رییس جمهور! انبار خودروهای احتکار شده را بگشایید

پرداخت 100 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض برای اجرای آبیاری نوین

کمبود 5315 مگاواتی تولید برق

استخدام تحصیلدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری در یک شرکت معتبر محدوده پارک ساعی

استخدام حسابدار در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا در تهران

نخستین نمایشگاه تجهیزات گلخانه ای در اراک گشایش یافت

مشکلات معافیت ترخیص کالای برطرف شد

کارخانه واگن سازی در بافق احداث می شود

وضعیت دفاتر پستی و پیشخوان در کشور

قیمت نجومی خانه ها در تهران

قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید

ژاپن واردات گندم کانادا را به حالت تعلیق درآورد

تمام اختیارات وزیر صنعت، معدن و تجارت تفویض شد

قیمت نفت اوپک 73 دلار اعلام شد

مدیرامور هماهنگی حوزه مدیریت پست بانک ایران: استفاده از رسانه های نوین از ضرورت های کار روابط عمومی است

قطار برقی مشهد تهران وارد مرحله اجرایی می شود

معیشت مردم مشهد قربانی برخوردهای سلیقه ای

وزارت صنعت سخنان ناصر سراج را تکذیب کرد

تلاش مافیای داخلی خودرو برای خروج اجباری رنو از ایران!

افزایش 210 هزار تومانی قیمت سکه در یک روز

استخدام مدیر انفورماتیک،مدیربرنامه ریزی و کنترل پروژه /اصفهان

نام 31 مفسد اقتصادی را به سران قوا دادم اما گفتند این اسامی را منتشر نکنید/ مسئولان سکوت کرده اند تا مردم را عصبانی و به خیابان ها بیاورند؟

افزایش 8 درصدی بازرسی کالا در سطح بازار کردستان

درصد افزایش «شهریه» مهدکودک ها اعلام شد

تولید داخلی با مهار قاچاق رونق می یابد/ استفاده از ظرفیت هنرمندان و رسانه

350.000.000.000 تومان پیش فروش النترا صرف چه شد؟ / دو وزارتخانه مسئول وضعیت آشفته بازار خودرو

قیمت انواع چای ایرانی در بازار + جدول

استاندار تهران: ساختمان پلاسکو با تعداد طبقات قبلی و به همان شکل ساخته می شود

افزایش تعرفه برق سازمان های پرمصرف دولتی

عربستان چه نقشه ای برای نفت ایران دارد؟

کمپین «نخریدن» و تاثیر آن بر بازار طلا

نگاهی به ارزان ترین شاسی بلند های 2018 در بازار ایالات متحده؛ شروع قیمت از 68 میلیون تومان

بازار خرید و فروش خودروی زنجان آغاز به کار کرد

خودروهای مشتریان در راه هستند

حذف مجوز های زائد به روال فعلی غیرممکن است

اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام ها باید معلوم شود

استقبال 107 سرمایه گذار برای 16 پروژه عمرانی/رفع مسدودی از حساب های شهرداری

بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پروانه کسب نانوایی های بی کیفیت تعلیق خواهد شد/ با افزایش قیمت نان در گیلان موافقت نشد

قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید

چرا هدفون های USB-C فراگیر نشدند و بازار را تسخیر نکردند؟

قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید

آغاز طرح فروش متنوع محصولات گروه خودروسازی سایپا

ترمز دارایی های موهوم موسسات اعتباری کشیده شد

تنش در اوپک بالا می گیرد

سرابی به نام دلار 4200 تومانی

اختصاص دلار 4200 تومانی به بستر خواب گربه و سطل آشغال آلمانی!

12 هزار واحد خون به مراکز درمانی قم ارسال شد

گوگل 550 میلیون دلار در فروشگاه اینترنتی JD سرمایه گذاری می کند

اختیارات تنظیم بازاری وزیر صنعت به معاون وزیر واگذار شد

برگزاری دومین جشنواره حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک سینا

قیمت کهکشانی خانه های تهران

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود

افراطی گری مانع گردشگری و ثبت جهانی سومین ژئوپارک نمی شود