مطالب مرتبط:
غفلت از ارزش ها نظیر شهدای گمنام پیامدهای ناگواری را برای جامعه دارد
کاهش قیمت نفت آمریکا با افزایش ارزش دلار
ارزش سهام سامسونگ در پی کاهش فروش آیفون X افت کرد
بهبود بازاریابی و فروش با تغییر الگوهای ارزش آفرینی
رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده: نظام تحصیلی موجود متناسب با ارزش های خانواده نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 01:552018-02-22اقتصادي

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟


سال هاست برخی کارشناسان با سوء تعبیر از دیدگاه «جان مینارد کینز» در رابطه با تخریب ارزش پول این واژه را معادل تضعیف ارز داخلی در اثر صعود قیمت ارز تفسیر کرده اند.

- سال هاست برخی کارشناسان با سوء تعبیر از دیدگاه جان مینارد کینز در رابطه با تخریب ارزش پول این واژه را معادل تضعیف ارز داخلی در اثر صعود قیمت ارز تفسیر کرده اند.

نتیجه گیری ناشی از این دیدگاه حمایت از تثبیت نرخ ارز برای جلوگیری از فرسایش پول است.

این در حالی است که با توجه به زمینه مطرح شدن پدیده تخریب پول در یادداشت های کینز به نظر می رسد که از نگاه کینز تخریب پول پدیده ای است که در اثر نیروی فرساینده تورم اتفاق می افتد، نه در اثر افزایش نرخ ارز.

شعار سال:" کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح ضمن تایید نظر لنین در رابطه با قدرت فرساینده تورم، از پدیده تخریب پول صحبت کرده است.

یادداشتی که گویای نظر کینز در رابطه با عامل فرسایش پول است.

افزون بر این در مجموعه یادداشت های پدر اقتصاد کلان مدرن ، کینز بارها ضمن هشدار نسبت به عواقب تثبیت ارزش پول ملی در شرایط تورمی، دیو تورم را قماری می داند که در آن تخصیص بر مبنای احتمالات، جایگزین تخصیص بر مبنای کارآیی می شود.

در نتیجه در یک فرآیند قمارگونه، عده کمی پیروز و بقیه شکست خواهند خورد.

همزمان با شدت گرفتن نوسانات آونگ ارزی، فرکانس عباراتی چون نرخ واقعی ارز ، فرسایش ارزش پول ملی و بازی با پول ملی در محافل کارشناسی کشور افزایش یافت.

در این بین عده ای از کارشناسان ضمن انکار وجود نقطه ای به عنوان ارزش واقعی دلار، با تکیه بر برخی یادداشت های کینز بازی با ارزش پول ملی را مانند بازی با فتیله یک بمب دانسته اند.

این همانی ست که احتمالا ریشه در یک سو ءبرداشت از دیدگاه کینز در رابطه با تورم و حفظ ارزش پول ملی دارد.

جان مینارد کینز در صفحه 149 از نخستین چاپ کتاب پیامدهای اقتصادی صلح پس از انعکاس رویکرد لنین درباره پدیده تخریب پول از کانال ایجاد تورم، ضمن تایید این زاویه دید از اثر نابودگر تورم سخن گفته است.

در واقع ارزش پول در اثر تورم کاهش پیدا می کند نه تغییرات نرخ ارز این در حالی است که برخی بدون در نظرگرفتن زمینه طرح پدیده تخریب پول در کتاب کینز، از معادل تضعیف واحد پول ملی به معنای تخریب پول، سخن گفته اند.

افزون بر این، نگاه به تالیفات کینز نشان می دهد که برخلاف نظر تورم گرایان کینزی، پدر اقتصادکلان مدرن، در بسیاری از موارد نسبت به آثار جانبی سوء و ایجاد تورم هشدار داده است.

به عقیده کینز، تورم می تواند از کانال هایی چون کاهش ارزش سرمایه، فرسایش سپرده گذاری، ایجاد نوعی فرآیند قمارگونه در تخصیص ثروت، تضعیف عدالت اجتماعی و برهم زدن رویه ها و قراردادهای شکل گرفته بر محور ارزش فعلی پول تبعات جبران ناپذیری برای اقتصاد به همراه داشته باشد.

افزون بر این از دیدگاه کینز سیاست هایی چون کنترل قیمت به عنوان تبعات جبران ناپذیر قدرت تخریب تورم، در یک فرآیند دومرحله ای امنیت بازار را تهدید می کند.

سوءبرداشت کینزی این بخش از کتاب پیامدهای اقتصادی صلح اثر جان مینارد کینز به واسطه تکرار در بازنشر، احتمالا به گوش بسیاری از شهروندان آشنا است؛ برای واژگون کردن اساس یک مملکت، هیچ وسیله ای ظریف تر و مطمئن تر از کاهش ارزش پول رایج نیست.

تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می گیرد و این عمل را به گونه ای انجام می دهد که حتی یک نفر از میلیون ها نفر نیز متوجه آن نمی شود.

اما نگاه به متن کتاب کینز که در سال 1919 به انتشار رسیده است، نشان می دهد که منظور کینز از نیروی تخریبگر اقتصاد، چیزی جز کاهش ارزش پول ملی بوده است.

کینز در بخشی از کتاب خود در تایید نظر لنین مبنی بر مصادره ثروت شهروندان از سوی دولت به وسیله ایجاد تورم از واژه تخریب پول استفاده کرده است.

کینز پس از تایید نقطه نظر لنین درباره قدرت تخریب تورم، این فرآیند را به معنای نابودی نیروهای پنهان در منطق اقتصادی می داند که در نهایت در فرآیندی نامحسوس سبب فرسایش اساس جامعه خواهد شد.

بر مبنای نوشته های کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح بنیانگذار اقتصاد کلان جدید در این زمینه که تورم پدیده ای است که همگان را تضعیف و تنها عده کمی را ثروتمندتر می کند با لنین هم نظر است.

بنابراین می توان گفت معادل سازی تخریب پول با تغییر ارز، حاصل نگاهی نقطه ای و تا حدودی حاصل از تعصب است چراکه اگرچه ممکن است صرف واژه تخریب پول ، فرآیند حفظ ارزش پول ملی را به ذهن متبادر کند، اما پس زمینه ای که این واژه در آن مطرح شده است، به خوبی نشان می دهد که منظور معمار اقتصادکلان جدید از تخریب پول در واقع فرسایش ثروت شهروندان از طریق نیروی مخرب تورم است.

قمار تورمی می توان گفت نظریات کینز در واقع پاسخی به بن بست ناشی از رکود بزرگ در اقتصاد بود.

به عقیده کینز، افزایش هزینه های دولت از طریق اثرگذاری بر مخارج عمومی می تواند منجر به ایجاد تقاضا برای بخش تولید شود.

شاید پاسخ کینز به شرایط رکودی یعنی استراتژی انبساطی در رویکرد مخارج دولت، این انگاره را در ذهن ایجاد کند که کینز راه حل توم زایی را در پاسخ به طیف همه شمولی از پازل های عدم تعادل اقتصادی ارائه کرده است.

نتیجه چنین انگاره ای رجحان شاخص های بازار کار به شاخص های قیمتی است.

اصلی که از آن به عنوان کم اجماع ترین اصل کینزین ها نیز نام برده شده است.

این در حالی است که به عقیده بسیاری از طرفداران ضدتورمی کینز اهمیت نسبی بیکاری و تورم در سیاست های اقتصادی تا حدود زیادی بر وضعیت و روند متغیرهای اقتصادی بستگی دارد.

این در حالی است که بررسی یادداشت های کینز نشان می دهد که بنیانگذار اقتصاد کلان مدرن، اعتقادی به تورم بالا و ایجاد اشتغال با هر هزینه ای حتی در شرایط نرخ های بالای بیکاری نیز نداشت.

برای مثال کینز در یکی از نخستین نوشته های خود تحت عنوان پول و بودجه در هندوستان ضمن هشدار نسبت به نتایج اسف بار تثبیت نرخ ارز، نتایج خوشایند حاصل از تورم در شرایط رکودی را نتایجی زودگذر عنوان کرده است.

کینز همچنین در کتاب عواقب اقتصادی صلح که در سال 1919 و شش سال پس از کتاب پول و بودجه در هندوستان به انتشار رسید، پس از ارائه نظرات لنین درباره تورم، چهار دلیل برای تهدید فوندانسیون بازار آزاد، رفاه اجتماعی و امنیت قراردادها توسط نیروی فرساینده تورم ارائه کرده است.

نخست اینکه به عقیده کینز تورم پرشتاب در واقع نوعی قمار یا پرتاب تاس در تخصیص ثروت است که در نهایت موجب تغییر هارمونی دارایی در کشور بر اثر سازوکاری کاملا احتمالی خواهد شد.

فرآیندی که کینز از آن به عنوان نوعی قمار اقتصادی یاد کرده است.

دلیل دوم کینز برای مخرب دانستن تورم، اثری است که تورم بر روندهای شکل گرفته حول ارزش فعلی پول خواهد داشت.

به عقیده کینز، تورم شدید موجب بی اعتباری قراردادهای شکل گرفته بر مبنای ارزش پول خواهد شد.

اثر مخرب سوم تورم از نگاه کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح، اثری است که تورم بر گسست اجتماعی و ایجاد نوعی بدبینی نسبت به کسانی دارد که کسب سود از سوی آنها به جای پسامد تورم در نگاه اجتماعی به عنوان عامل تورم و شکاف طبقاتی عنوان می شود.

در نتیجه به تعبیر کینز تورم در نهایت مولفه های فعال و سازنده اقتصاد را به قربانیان تورم تبدیل خواهد کرد.

چهارمین دلیل کینز در تشریح اثر مخرب تورم نیز بر آثار جانبی تورم متمرکز شده است.

به عقیده کینز پیامدهایی مانند کنترل قیمتی و شکار حرفه ای خواهد شد.

آثار متاخری که نتایج آن به می تواند به مراتب خطرناک تر از تورم باشد.

بنابراین این ذهنیت که کینز یک تورم گرا بوده است به خوبی در کتاب نتایج اقتصادی صلح به چالش کشیده می شود؛ چراکه یکی از نتیجه گیری های کینز در این کتاب اثر مخرب تورم افسارگسیخته بر بدنه اقتصاد است.

دیو تورم علاوه بر یادداشت های عنوان شده در اوایل دهه 1920 کینز در بسیاری از توصیه های سیاست گذارانه خود به مخاطرات ناشی از تورم و آثار سوء تورم افسارگسیخته اشاره کرده است.

کینز در یادداشت های خود در این دوره حتی به اثرگذاری بهتر شوک پولی در مقابل کاهش یکباره تورم نیز اشاره کرده است.

شاید بتوان گفت هیچ کتابی مانند رساله ای در باب اصلاحات پولی تصویر عریانی از نگاه کینز به مقوله تورم ارائه نمی دهد.

او در فصل اول این کتاب از حداقل سه پارازیت تورمی برای رشد اقتصادی در بلند مدت یاد کرده است.

به عقیده کینز نخستین اثر تورم بر رشد اقتصادی تاثیر مخربی است که تورم در درجه اول بر پس انداز عمومی (از طریق فرسایش ارزش) و در نتیجه آن بر سرمایه گذاری خواهد گذاشت.

از آنجا که از نظر کینز، برای حفظ استانداردهای زندگی باید اشتغال و سرمایه گذاری با سرعت متناسبی رشد کنند، در حضور نیروی تورمی فرساینده سرمایه گذاری نمی توان انتظار داشت استانداردهای زندگی افزایش پیدا کند.

اثر دومی که کینز از آن به عنوان اثر دیو تورم در این کتاب یاد کرده است، کاهش ارزش واقعی سرمایه در گذر زمان و اختلال در روند انباشت سرمایه در یک کشور است.

کینز در ادامه این کتاب نیز برخی دیگر از وجوه تاریک تورم مانند اثر نامطلوب بر عدالت اجتماعی، توزیع ثروت و پسامدهایی چون کنترل قیمت را به عنوان سومین وجه مخرب تورم معرفی کرده است.

در واقع مطالعه این کتاب نشان می دهد که کینز درباره با تورم با زاویه دیدی حتی در برخی از موارد پول گرایانه به مساله تورم نگاه کرده است.

این نوع نگاه به اثر مخرب تورم نه تنها محدود به نوشته های اولیه کینز نیست، بلکه کینز در دهه 1930 و پس از تالیف کتاب نظریه عمومی و به خصوص در ستون هایی که برای روزنامه تایمز (times) می نوشت بارها به اثر مخرب پدیده تورم اشاره کرده است.

بررسی یادداشت های کینز نشان می دهد که برخلاف دیدگاه حامیان تثبیت پول ملی، فرسایش پول پدیده ای است که در اثر تورم اتفاق می افتد و در شرایط تورمی حفظ ارزش پول از طریق دستورالعمل های تثبیتی امکان پذیر نیست؛ چراکه در یک اقتصاد متورم نتیجه تثبیت ارزی در کشورهایی که درآمد ارزی ندارند خیلی زود و در وفور منابع نفتی به تدریج در مواقع شوک به صورت یک تکانه بر اقتصاد وار می شود.

بخشی از کتاب پیامدهای اقتصادی صلح Lenin is said to have declared that the best way to destroy the Capitalist System was to debauch the currency.

By a continuing process of inflation, governments can confiscate, secretly and unobserved, an important part of the wealth of their citizens.

By this method they not only confiscate, but they confiscate arbitrarily; and, while the process impoverishes many, it actually enriches some.

The sight of this arbitrary rearrangement of riches strikes not only at security, but at confidence in the equity of the existing distribution of wealth.

Lenin was certainly right.

There is no subtler, no surer means of overturning the existing basis of society than to debauch the currency.

The process engages all the hidden forces of economic law on the side of destruction, and does it in a manner which not one man in a million is able to diagnose شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 30 بهمن 96، شماره: 3356736
کلید واژه ها: ارزش پول ملی - پول ملی - تورم - تخریب - پدیده - رابطه - اقتصاد - نرخ ارز - قیمت ارز - اقتصادی - افزایش - کتاب - بازی - هشدار - کاهش - قیمت - لنین - چاپ کتاب - نخستین - شرایط - سپرده - حمایت - انکار - شکست - کشور - صفحه - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
تکریم همکاران فرزند شهید بانک رفاه

بهره برداری از مسکن های مهر تاپایان 97

پیش بینی افزایش جذب سرمایه خارجی در سال 97

سکه و ارزهای عمده در هفته پایانی سال ارزان شد

سکه و ارزهای عمده در هفته پایانی سال ارزان شد

میزان سرمایه گذاری صنعتی در زنجان بیش از 2.5 برابر رشد یافت

برخی از شرکت های بزرگ حاضر در Gamescom 2018 مشخص شدند

سیاست وارداتی ایران هنوز مشخص نیست

واکنش بانک مرکزی به تصمیم هیأت مدیره کاسپین؛ علی نعیمی همچنان مدیرعامل کاسپین است

بخشنامه پرداخت وام های 30 میلیون تومانی به فرهنگیان بزودی ابلاغ می شود

سهم شرکت های پرداخت از تراکنش ها مشخص شد

کاهش نرخ نفت سبک ایران به 62 دلار و 28 سنت

نمادهای نوروزی استقبال از گردشگران در آستارا نصب شد

آغاز توزیع میوه به قیمت دولتی در همدان

ایزدخواه: تاوان بی تدبیری دولت ها را جامعه کارگری می دهد

میزان سرمایه گذاری صنعتی در زنجان بیش از 2.5 برابر رشد یافت

میانگین حقوق معلمان چقدر است؟

284 واگن فرسوده از ناوگان ریلی کشور حذف شد

توزیع پول نو

یاسوج- خشک شدن سد«شاه قاسم» بر اثر کاهش بارندگی

نمادهای نوروزی استقبال از گردشگران در آستارا نصب شد

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد مسئولیت اجتماعی گروه صنعتی ایران خودرو

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا در سالجاری

سرمایه گذاران خارجی در بیم و امید!

وزیرصنعت به پویش هم عهد پیوست

بسته یک تریلیون روبلی جدید روسیه برای نجات دو بانک

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا

همراه اول تا 500 هزار ریال عیدی می دهد

اجرای طرح کاهش 10 درصدی مصرف برق در تابستان

15 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

اولین هتل پنج ستاره شرق گیلان در لاهیجان به بهره برداری رسید

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

افزایش 7 درصدی تماس ها با مرکز فوریت های 110 پایتخت

15 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

نزاع جمعی در سرابله رخ داد

روابط بانکی ایران و عمان گسترش می یابد

سال بن بست قراردادهای خودرویی

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

محدویت و ممنوعیت های ترافیکی هسته مرکزی مشهد

اولین هتل پنج ستاره شرق گیلان در لاهیجان به بهره برداری رسید

بازارمهاباد میزبان مسافران نوروزی

آمادگی اتصال سوییچ های کارت های بانکی ایران و عمان

وزیرصنعت به کمپین «هم عهد» پیوست

پژو 301 سال آینده به بازار می آید؛ قیمت 94 میلیون

جزییات قیمت جابه جایی خودرو با قطار +جدول

استخدام 9 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

کاهش قیمت اندک سکه/ دلار 4874 تومان

امتیاز فراوان دولت به خودروسازان غربی در دوران پسابرجام

آمادگی مناطق شرکت ملی پخش در سوخت رسانی به مسافران نوروزی

کاهش 14 درصدی آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال در آذربایجان غربی/ هیچگونه خسارت به اموال عمومی و دولتی گزارش نشد

تردد خودروهای نوروزی با 800 دستگاه دوربین کنترل می شود

مطالبات جایگاه داران پرداخت شد

تاکید مسقط بر استفاده از پول ملی عمان و ایران بدون اتکا به ارز خارجی

فارس گزارش می دهد اختلاف نظر بانک مرکزی هیات مدیره کاسپین بر سر برکناری مدیرعامل/ بانک مرکزی: نعیمی فعلاً بماند

هزینه سفر به باکو در اسفند ماه +جدول

نرخ سکه کاهشی شد/ دلار 4841 تومان

مرغداری در محوطه باستانی تپه "زاغه"!

مظنه خرید آپارتمان های 100 متری در تهران

آغاز طرح امداد نوروزی مدیران خودرو برای خودروهای «چری» و «ام.وی.ام»

تسهیلات ویژه نوروزی برای بازنشستگان کشوری

افتتاح طرح های راه با حضور وزیر راه و شهرسازی

تاکید مسقط بر استفاده از پول ملی عمان و ایران بدون اتکا به ارز خارجی

استاندار مرکزی تاکید کرد:بررسی کاهش 40 درصدی جذب دانشجو در مراکز علمی استان/ بهره گیری از ظرفیت خالی دانشگاه ها در راستای اقدامات دانش بنیان

زمان واریز یارانه آخر سال

گلکسی نوت 9 در مسیر توسعه؛ سامسونگ نام تجاری نوت 9 را ثبت کرد

استارت دوباره افزایش قیمت خودرو از سال97

عبور اسنپ از یک میلیون سفر موفق در روز

استخدام شرکت لبنی پارس در استان اصفهان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 96/12/26

ایرانی ها بازهم رکورد زدند!

تصویب بودجه شورای اسلامی شهر قم

بهره برداری از بازارچه محلی زائر در سبزوار

مقایسه بی ام دبلیو M760Li با پورشه پانامرا توربو

پول مردم در جیب شهرداری، پول شهرداری در جیب دولت

فردا عرضه می شود بلوک 2.89 درصدی شپنا بر روی میز فروش بورس تهران

ویدئو / حال و هوای بازار تهران در آستانه سال نو

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا

نرخ نفت سبک ایران به بشکه ای 62 دلار و 28 سنت کاهش یافت

نرخ نفت سبک ایران به بشکه ای 62 دلار و 28 سنت کاهش یافت

سوپرمینی میتسوبیشی کلت احیا می شود

فال روزانه یکشنبه 27 اسفند ماه 96

نمایشگاه دایمی فرش هریس گشایش یافت

در روزهای پایانی اسفند ماه صورت می گیرد عرضه 20 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی خزانه داری کل کشور

استقرار 2700 گروه امداد خودرویی در سراسر کشور طی ایام نوروز

آمادگی جهاددانشگاهی برای ایجاد بانک ژن گیاهان دارویی و فندق ضرورت راه اندازی فروشگاه های اینترنتی فروش محصولات کشاورزی

جزییات طرح امداد نوروزی نگین سرویس رنو اعلام شد (+شماره تماس)

سند اشتغال قم در سال آینده ملاک عملکرد دستگاه های اجرایی قرار می گیرد

رکورددار گرانی در دی ماه را بشناسید

900 نیرو در طرح نوروزی راهداری فارس مشارکت دارند

تغییر کاربری مزرعه و باغ به ویلا بدون اخذ مجوز ممنوع است

پایان کار سمپوزیوم ملی مجسمه سازی در یزد

سرمایه گذاران خارجی در بیم و امید!

علی نعیمی همچنان مدیرعامل کاسپین است

نرخ اجاره واحد های نوساز در پایتخت/تعادل در بازار عرضه و تقاضای گوشت گوسفندی/ دلار به 4841 تومان رسید

نمایشگاه دایمی فرش هریس گشایش یافت

روابط بانکی ایران و عمان گسترش می یابد

بهره برداری از سه فروند اسکله شناور گردشگری در جزایر قشم و هنگام/بندرگاه چند منظوره سوزا افتتاح شد

نوسان مثبت شاخص بورس در میانه کانال 95 هزار واحدی

علل و راه حل اختلال خواب در بارداری چیست؟

سکه یک میلیون و 628 هزار تومان شد/دلار 4764 تومان

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟