مطالب مرتبط:
غفلت از ارزش ها نظیر شهدای گمنام پیامدهای ناگواری را برای جامعه دارد
کاهش قیمت نفت آمریکا با افزایش ارزش دلار
ارزش سهام سامسونگ در پی کاهش فروش آیفون X افت کرد
بهبود بازاریابی و فروش با تغییر الگوهای ارزش آفرینی
رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده: نظام تحصیلی موجود متناسب با ارزش های خانواده نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 اسفند 1396 ساعت 02:552018-02-22اقتصادي

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟


سال هاست برخی کارشناسان با سوء تعبیر از دیدگاه «جان مینارد کینز» در رابطه با تخریب ارزش پول این واژه را معادل تضعیف ارز داخلی در اثر صعود قیمت ارز تفسیر کرده اند.

- سال هاست برخی کارشناسان با سوء تعبیر از دیدگاه جان مینارد کینز در رابطه با تخریب ارزش پول این واژه را معادل تضعیف ارز داخلی در اثر صعود قیمت ارز تفسیر کرده اند.

نتیجه گیری ناشی از این دیدگاه حمایت از تثبیت نرخ ارز برای جلوگیری از فرسایش پول است.

این در حالی است که با توجه به زمینه مطرح شدن پدیده تخریب پول در یادداشت های کینز به نظر می رسد که از نگاه کینز تخریب پول پدیده ای است که در اثر نیروی فرساینده تورم اتفاق می افتد، نه در اثر افزایش نرخ ارز.

شعار سال:" کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح ضمن تایید نظر لنین در رابطه با قدرت فرساینده تورم، از پدیده تخریب پول صحبت کرده است.

یادداشتی که گویای نظر کینز در رابطه با عامل فرسایش پول است.

افزون بر این در مجموعه یادداشت های پدر اقتصاد کلان مدرن ، کینز بارها ضمن هشدار نسبت به عواقب تثبیت ارزش پول ملی در شرایط تورمی، دیو تورم را قماری می داند که در آن تخصیص بر مبنای احتمالات، جایگزین تخصیص بر مبنای کارآیی می شود.

در نتیجه در یک فرآیند قمارگونه، عده کمی پیروز و بقیه شکست خواهند خورد.

همزمان با شدت گرفتن نوسانات آونگ ارزی، فرکانس عباراتی چون نرخ واقعی ارز ، فرسایش ارزش پول ملی و بازی با پول ملی در محافل کارشناسی کشور افزایش یافت.

در این بین عده ای از کارشناسان ضمن انکار وجود نقطه ای به عنوان ارزش واقعی دلار، با تکیه بر برخی یادداشت های کینز بازی با ارزش پول ملی را مانند بازی با فتیله یک بمب دانسته اند.

این همانی ست که احتمالا ریشه در یک سو ءبرداشت از دیدگاه کینز در رابطه با تورم و حفظ ارزش پول ملی دارد.

جان مینارد کینز در صفحه 149 از نخستین چاپ کتاب پیامدهای اقتصادی صلح پس از انعکاس رویکرد لنین درباره پدیده تخریب پول از کانال ایجاد تورم، ضمن تایید این زاویه دید از اثر نابودگر تورم سخن گفته است.

در واقع ارزش پول در اثر تورم کاهش پیدا می کند نه تغییرات نرخ ارز این در حالی است که برخی بدون در نظرگرفتن زمینه طرح پدیده تخریب پول در کتاب کینز، از معادل تضعیف واحد پول ملی به معنای تخریب پول، سخن گفته اند.

افزون بر این، نگاه به تالیفات کینز نشان می دهد که برخلاف نظر تورم گرایان کینزی، پدر اقتصادکلان مدرن، در بسیاری از موارد نسبت به آثار جانبی سوء و ایجاد تورم هشدار داده است.

به عقیده کینز، تورم می تواند از کانال هایی چون کاهش ارزش سرمایه، فرسایش سپرده گذاری، ایجاد نوعی فرآیند قمارگونه در تخصیص ثروت، تضعیف عدالت اجتماعی و برهم زدن رویه ها و قراردادهای شکل گرفته بر محور ارزش فعلی پول تبعات جبران ناپذیری برای اقتصاد به همراه داشته باشد.

افزون بر این از دیدگاه کینز سیاست هایی چون کنترل قیمت به عنوان تبعات جبران ناپذیر قدرت تخریب تورم، در یک فرآیند دومرحله ای امنیت بازار را تهدید می کند.

سوءبرداشت کینزی این بخش از کتاب پیامدهای اقتصادی صلح اثر جان مینارد کینز به واسطه تکرار در بازنشر، احتمالا به گوش بسیاری از شهروندان آشنا است؛ برای واژگون کردن اساس یک مملکت، هیچ وسیله ای ظریف تر و مطمئن تر از کاهش ارزش پول رایج نیست.

تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می گیرد و این عمل را به گونه ای انجام می دهد که حتی یک نفر از میلیون ها نفر نیز متوجه آن نمی شود.

اما نگاه به متن کتاب کینز که در سال 1919 به انتشار رسیده است، نشان می دهد که منظور کینز از نیروی تخریبگر اقتصاد، چیزی جز کاهش ارزش پول ملی بوده است.

کینز در بخشی از کتاب خود در تایید نظر لنین مبنی بر مصادره ثروت شهروندان از سوی دولت به وسیله ایجاد تورم از واژه تخریب پول استفاده کرده است.

کینز پس از تایید نقطه نظر لنین درباره قدرت تخریب تورم، این فرآیند را به معنای نابودی نیروهای پنهان در منطق اقتصادی می داند که در نهایت در فرآیندی نامحسوس سبب فرسایش اساس جامعه خواهد شد.

بر مبنای نوشته های کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح بنیانگذار اقتصاد کلان جدید در این زمینه که تورم پدیده ای است که همگان را تضعیف و تنها عده کمی را ثروتمندتر می کند با لنین هم نظر است.

بنابراین می توان گفت معادل سازی تخریب پول با تغییر ارز، حاصل نگاهی نقطه ای و تا حدودی حاصل از تعصب است چراکه اگرچه ممکن است صرف واژه تخریب پول ، فرآیند حفظ ارزش پول ملی را به ذهن متبادر کند، اما پس زمینه ای که این واژه در آن مطرح شده است، به خوبی نشان می دهد که منظور معمار اقتصادکلان جدید از تخریب پول در واقع فرسایش ثروت شهروندان از طریق نیروی مخرب تورم است.

قمار تورمی می توان گفت نظریات کینز در واقع پاسخی به بن بست ناشی از رکود بزرگ در اقتصاد بود.

به عقیده کینز، افزایش هزینه های دولت از طریق اثرگذاری بر مخارج عمومی می تواند منجر به ایجاد تقاضا برای بخش تولید شود.

شاید پاسخ کینز به شرایط رکودی یعنی استراتژی انبساطی در رویکرد مخارج دولت، این انگاره را در ذهن ایجاد کند که کینز راه حل توم زایی را در پاسخ به طیف همه شمولی از پازل های عدم تعادل اقتصادی ارائه کرده است.

نتیجه چنین انگاره ای رجحان شاخص های بازار کار به شاخص های قیمتی است.

اصلی که از آن به عنوان کم اجماع ترین اصل کینزین ها نیز نام برده شده است.

این در حالی است که به عقیده بسیاری از طرفداران ضدتورمی کینز اهمیت نسبی بیکاری و تورم در سیاست های اقتصادی تا حدود زیادی بر وضعیت و روند متغیرهای اقتصادی بستگی دارد.

این در حالی است که بررسی یادداشت های کینز نشان می دهد که بنیانگذار اقتصاد کلان مدرن، اعتقادی به تورم بالا و ایجاد اشتغال با هر هزینه ای حتی در شرایط نرخ های بالای بیکاری نیز نداشت.

برای مثال کینز در یکی از نخستین نوشته های خود تحت عنوان پول و بودجه در هندوستان ضمن هشدار نسبت به نتایج اسف بار تثبیت نرخ ارز، نتایج خوشایند حاصل از تورم در شرایط رکودی را نتایجی زودگذر عنوان کرده است.

کینز همچنین در کتاب عواقب اقتصادی صلح که در سال 1919 و شش سال پس از کتاب پول و بودجه در هندوستان به انتشار رسید، پس از ارائه نظرات لنین درباره تورم، چهار دلیل برای تهدید فوندانسیون بازار آزاد، رفاه اجتماعی و امنیت قراردادها توسط نیروی فرساینده تورم ارائه کرده است.

نخست اینکه به عقیده کینز تورم پرشتاب در واقع نوعی قمار یا پرتاب تاس در تخصیص ثروت است که در نهایت موجب تغییر هارمونی دارایی در کشور بر اثر سازوکاری کاملا احتمالی خواهد شد.

فرآیندی که کینز از آن به عنوان نوعی قمار اقتصادی یاد کرده است.

دلیل دوم کینز برای مخرب دانستن تورم، اثری است که تورم بر روندهای شکل گرفته حول ارزش فعلی پول خواهد داشت.

به عقیده کینز، تورم شدید موجب بی اعتباری قراردادهای شکل گرفته بر مبنای ارزش پول خواهد شد.

اثر مخرب سوم تورم از نگاه کینز در کتاب پیامدهای اقتصادی صلح، اثری است که تورم بر گسست اجتماعی و ایجاد نوعی بدبینی نسبت به کسانی دارد که کسب سود از سوی آنها به جای پسامد تورم در نگاه اجتماعی به عنوان عامل تورم و شکاف طبقاتی عنوان می شود.

در نتیجه به تعبیر کینز تورم در نهایت مولفه های فعال و سازنده اقتصاد را به قربانیان تورم تبدیل خواهد کرد.

چهارمین دلیل کینز در تشریح اثر مخرب تورم نیز بر آثار جانبی تورم متمرکز شده است.

به عقیده کینز پیامدهایی مانند کنترل قیمتی و شکار حرفه ای خواهد شد.

آثار متاخری که نتایج آن به می تواند به مراتب خطرناک تر از تورم باشد.

بنابراین این ذهنیت که کینز یک تورم گرا بوده است به خوبی در کتاب نتایج اقتصادی صلح به چالش کشیده می شود؛ چراکه یکی از نتیجه گیری های کینز در این کتاب اثر مخرب تورم افسارگسیخته بر بدنه اقتصاد است.

دیو تورم علاوه بر یادداشت های عنوان شده در اوایل دهه 1920 کینز در بسیاری از توصیه های سیاست گذارانه خود به مخاطرات ناشی از تورم و آثار سوء تورم افسارگسیخته اشاره کرده است.

کینز در یادداشت های خود در این دوره حتی به اثرگذاری بهتر شوک پولی در مقابل کاهش یکباره تورم نیز اشاره کرده است.

شاید بتوان گفت هیچ کتابی مانند رساله ای در باب اصلاحات پولی تصویر عریانی از نگاه کینز به مقوله تورم ارائه نمی دهد.

او در فصل اول این کتاب از حداقل سه پارازیت تورمی برای رشد اقتصادی در بلند مدت یاد کرده است.

به عقیده کینز نخستین اثر تورم بر رشد اقتصادی تاثیر مخربی است که تورم در درجه اول بر پس انداز عمومی (از طریق فرسایش ارزش) و در نتیجه آن بر سرمایه گذاری خواهد گذاشت.

از آنجا که از نظر کینز، برای حفظ استانداردهای زندگی باید اشتغال و سرمایه گذاری با سرعت متناسبی رشد کنند، در حضور نیروی تورمی فرساینده سرمایه گذاری نمی توان انتظار داشت استانداردهای زندگی افزایش پیدا کند.

اثر دومی که کینز از آن به عنوان اثر دیو تورم در این کتاب یاد کرده است، کاهش ارزش واقعی سرمایه در گذر زمان و اختلال در روند انباشت سرمایه در یک کشور است.

کینز در ادامه این کتاب نیز برخی دیگر از وجوه تاریک تورم مانند اثر نامطلوب بر عدالت اجتماعی، توزیع ثروت و پسامدهایی چون کنترل قیمت را به عنوان سومین وجه مخرب تورم معرفی کرده است.

در واقع مطالعه این کتاب نشان می دهد که کینز درباره با تورم با زاویه دیدی حتی در برخی از موارد پول گرایانه به مساله تورم نگاه کرده است.

این نوع نگاه به اثر مخرب تورم نه تنها محدود به نوشته های اولیه کینز نیست، بلکه کینز در دهه 1930 و پس از تالیف کتاب نظریه عمومی و به خصوص در ستون هایی که برای روزنامه تایمز (times) می نوشت بارها به اثر مخرب پدیده تورم اشاره کرده است.

بررسی یادداشت های کینز نشان می دهد که برخلاف دیدگاه حامیان تثبیت پول ملی، فرسایش پول پدیده ای است که در اثر تورم اتفاق می افتد و در شرایط تورمی حفظ ارزش پول از طریق دستورالعمل های تثبیتی امکان پذیر نیست؛ چراکه در یک اقتصاد متورم نتیجه تثبیت ارزی در کشورهایی که درآمد ارزی ندارند خیلی زود و در وفور منابع نفتی به تدریج در مواقع شوک به صورت یک تکانه بر اقتصاد وار می شود.

بخشی از کتاب پیامدهای اقتصادی صلح Lenin is said to have declared that the best way to destroy the Capitalist System was to debauch the currency.

By a continuing process of inflation, governments can confiscate, secretly and unobserved, an important part of the wealth of their citizens.

By this method they not only confiscate, but they confiscate arbitrarily; and, while the process impoverishes many, it actually enriches some.

The sight of this arbitrary rearrangement of riches strikes not only at security, but at confidence in the equity of the existing distribution of wealth.

Lenin was certainly right.

There is no subtler, no surer means of overturning the existing basis of society than to debauch the currency.

The process engages all the hidden forces of economic law on the side of destruction, and does it in a manner which not one man in a million is able to diagnose شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 30 بهمن 96، شماره: 3356736
کلید واژه ها: ارزش پول ملی - پول ملی - تورم - تخریب - پدیده - رابطه - اقتصاد - نرخ ارز - قیمت ارز - اقتصادی - افزایش - کتاب - بازی - هشدار - کاهش - قیمت - لنین - چاپ کتاب - نخستین - شرایط - سپرده - حمایت - انکار - شکست - کشور - صفحه - نشان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی روابط بانکی ایران با جهان

قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود

آمریکا از ترس چین بودجه نظامی خود را کاهش می دهد

بازار خودروهای وارداتی به کدام سو می رود؟/در 13 سال گذشته چقدر خودرو وارد ایران شد؟

علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال

جزییات نسبت اشتغال زنان و مردان

کسانی که موبایل گران خریده اند خسارت بگیرند

تصاویر/ تفریح ناسالم خواهران راهبه!

نرخ گذاری دستوری دلار معکوس عمل کرده است

عجیبت ترین بازارچه محلی/ عکس

بهترین زمان مصرف ویتامینها

آیا زمین برای زندگی نامساعد می شود؟

رییسی که نمی داند چه کند بهتر است برود/خطر رفتار های بی اعتنا به مشکلات اقتصادی/ ممنوعیت واردات خودرو به نفع دلالان؟ /مؤثرترین روش ممکن برای ثبات بازار سکه چیست؟

انتصاب 6 مدیر و معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

نرخ گذاری دستوری دلار معکوس عمل کرده است

پیشنهاد طرح دوباره دستمزد در شورای عالی کار

داستان مسیر سخت پولدار شدن

معمای ریاضی: مصافحه در جلسه!

تولیدات تجمیعی 3خودروساز بزرگ تا پایان اردیبهشت 97

حمایت 400 میلیون یورویی هلند از کشورهای میزبان آوارگان سوری

دارایی های شرکت های وزارت نفت اندازه گیری می شود

اسامی واردکننده تلفن همراه با ارز 4200 تومانی؛ 220 میلیون یورو به جیب چه کسانی رفت؟ / مردمی که تلفن همراه گرانقیمت خریده اند، از این طریق رقم اضافه را پس بگیرند

زنگنه: بیانیه اوپک، همان مصوبه سال 2016 است

تعرفه های جدید برق برای پرمصرف ها

پورابراهیمی: بیش از 27 میلیارد دلار برای واردات کالا تقاضا وجود دارد/ تاجگردون: اتفاق خاصی از لحاظ اقتصادی در کشور نیفتاده است

عکس/ عجیبت ترین بازارچه محلی

صادرات بنزین چین 137 درصد رشد کرد

نکاتی در انتخاب کفش مردانه

انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است

نرخ گذاری دستوری دلار معکوس عمل کرده است

خروج 16 میلیون دلار ارز برای واردات حشره کش+ جدول

مصوبه افزایش حقوق کارکنان سازمان مالیاتی ملغی شد+اسناد

لباس «سوپرمن» 200 هزار دلار فروخته شد!

آقای سیف گفت نمی دانم در شرایط فعلی ارزی چه کار کنم

یک توافق نفتی جدید در دستور کار اوپک و غیراوپک

شرط افزایش بیش از 9.6 درصدی قیمت لوازم خانگی

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

نرم افزار موبایلی نفت راه اندازی شد

واکنش زنگنه به ادعای افزایش تولید اوپک

بی تفاوتی به افزایش قیمت ها جرم است

فهرست واردکنندگان گوشی با ارز دولتی اعلام شد

ادامه مخالفت ایران با فرصت طلبی عربستان

مسئولان همه مشکلات اقتصاد را به تحریم گره نزنند

پشت پرده نابسامانی بازار تلفن همراه

کمبود و گرانی پلاستیک

راهکارهایی برای سفر آسان افراد دارای معلولیت

وجود پنج هزار کلاس درس فرسوده در گیلان

توقف واردات خودرو به نفع کیست؟

خطای محرز بانک مرکزی

دستاوردهای طلایی قانون تمرکز بر باد می رود؟

در گفت وگوی ویژه خبری مطرح شد پورابراهیمی: بیش از 27 میلیارد دلار برای واردات کالا تقاضا وجود دارد/ تاج گردون: اتفاق خاصی از لحاظ اقتصادی در کشور نیفتاده است

فهرست واردکنندگان گوشی همراه با ارز دولتی منتشر شد

اسامی واردکننده تلفن همراه با ارز 4200 تومانی؛ 220 میلیون یورو به جیب چه کسانی رفت؟

بازار مسکن متقاضی ندارد

هر شهروند روزانه 40 لیتر آب هدر می دهد

کاهش ظرفیت تولید فولاد چین تا 2025

مشکل آب آبادان تا اواسط تیرماه برطرف می شود

"سفارش خرید" سکه آتی متوقف شد

رشد قیمت ورق در ترکیه

علت ولع ارزی بررسی شد

پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا انتهای شهریور

شاهکار جدید رامک خودرو/تحمیل هزینه جدید به خودروهای پیش فروش شده رامک خودرو

وزیر ارتباطات به بازار چارسو رفت

بازار قراضه در سکوت فرو رفت

کلمبیا و لهستان از نگاه آمار و ارقام

آرامش پس از طوفان در بازار خودرو! + قیمت

شرکت های واردکننده تلفن همراه با ارز 4200تومانی معرفی شدند + لیست اسامی

بستر تبادل الکترونیک اطلاعات اقتصادی تهران- تفلیس مهیاست

وزارت ارتباطات فهرست واردکنندگان گوشی همراه را منتشرکرد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 4 تیر

وزیر ارتباطات پشت پرده نابسامانی بازار تلفن همراه را فاش کرد

استخدام ظرفشور در رستوران و فست فود پاژ در هرمزگان

استخدام قلیان زن،سالن دار در رستوران و فست فود پاژ در هرمزگان

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام مامور پخش آقا با نیسان(یخچالدار) در چهارمحال و بختیاری

آب شیرین در ورودی آبادان و خرمشهر

نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی ها، یک خطر جدی است

افزایش جمعیت مگس زیتون در باغات کشور

بهره مندی از نیروی غیر قرآنی؛ معضل بحث آموزش قرآن

دلایل مخالفت سه کمیسیون مجلس با احیای وزارت بازرگانی+جدول

نوبخت: مشکل کنونی، رشد میل تبدیل ریال به دلار است/ برای این تعداد درخواست، دلار نداریم

پیروزی قاطع کلمبیا با حذف لهستان از جام جهانی

ماجرای مکالمه ارزی "بهکیش" و "سیف"

معکوس شدن روند عقب نشینی یخ ها در جنوبگان در حدود 10 هزار سال پیش

مصوبه افزایش حقوق کارکنان سازمان مالیاتی ملغی شد+اسناد

وزیر صنعت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

استعلام آزاد یا دولتی بودن ارزی که گوشی با آن وارد شده ممکن شد

استخدام سرپرست طراحی و چاپ در مجتمع رهجو در گیلان

استخدام برنامه نویس آقا در شرکت مهندسین مشاور پیشگامان

استخدام فروشنده در فروشگاه چرم شیفر در تهران

عدم افزایش قیمت کالاهای اساسی

ورود وزارت اقتصاد به اخذ مالیات بر پیش فروش سکه / محدودیتی در پیش فروش سکه نبود

گرانی موبایل داد فروشندگان را هم درآورد!

استخدام کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفیت آقا در شهرک صنعتی اشتهارد

راهکارهای ضربتی وزیر ارتباطات برای تنظیم بازار تلفن همراه

وزارت ارتباطات فهرست واردکنندگان گوشی همراه با ارز دولتی را منتشر کرد

در بازار موبایل چه گذشت؟ داد موبایل فروش ها از دلار 8 هزار تومانی

فهرست واردکنندگان موبایل با ارز دولتی منتشر شد

وزارت ارتباطات فهرست واردکنندگان گوشی همراه را منتشرکرد

فهرست واردکنندگان گوشی همراه با ارز 4200 تومانی

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟

منظور «کینز» از ارزش پول ملی چه بود؟