مطالب مرتبط:
بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 96/12/02
اوراق اسناد اسلامی ضمانت تسهیلات پرداختی پیمانکاران بخش خصوصی تعیین شد
اوراق اسناد اسلامی، ضامن تسهیلات پرداختی پیمانکاران بخش خصوصی شد
110 نماینده با دولت بر سر جدایی منابع بخش درمان تامین اجتماعی موافقت کردند+فیلم و عکس
اوراق اسناد اسلامی، ضامن تسهیلات پرداختی پیمانکاران بخش خصوصی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 23:022018-02-22اقتصادي

طراحی سند چشمانداز 3ساله بخش تعاون تا پایان 96


رییس اتاق تعاون ایران از طراحی سند چشم انداز بخش تعاون برای 3سال آینده تا پایان 96 خبر داد و گفت: بانک مرکزی مخالف راه اندازی بانک غیردولتی بخش تعاون است، - در حالی که از نظر قانونی این حق بخش تعاون است که بانک خصوصی داشته باشد.

بهمن عبداللهی، عضو شورای پول و اعتبار و رییس اتاق تعاون ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم"، درباره نقش تعاون در اقتصاد کشور گفت: تعاونی ها بخش های مختلفی دارند اما با توجه به اینکه مراجعه مردم بیشتر به تعاونی مصرف و مسکن است، مردم این دو تعاونی را بیشتر می شناسند.

در حال حاضر تعاونی ها در بیش از 120 رشته فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با نقطه مطلوب در بخش تعاون فاصله زیادی داریم ولی وضعیت تعاونی ها در شرایط فعلی هم مناسب است.

اما در مورد 2 تعاونی که بیشتر مورد توجه مردم است باید بگویم در دوران انقلاب این تعاونی ها به صورت چشم گیر با مردم همکاری داشتند.

در حال حاضر شرایط در تعاونی های مصرف و مسکن رقابتی است.

مشاهده می کنیم فعالیت فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت ها فضا را برای فعالیت تعاونی های مصرف تنگ کرده است، احکام خوبی را در راستای توسعه تعاونی ها و احکام پنجم توسعه داشته ایم، اما به دلیل عملیاتی نشدن سیاست ها و قوانین موجود تعاون توسط دولت ها، در بخش تعاون دچار عقب ماندگی هستیم.

متأسفانه در طول سال های اخیر تقریباً بیش از 95 درصد قوانین به مرحله اجرا در نیامده است و این باعث ضعف و عقب ماندگی بخش تعاون شده است.

عبداللهی با اشاره به اینکه تعاونی های مصرف در طول دوران فعالیت خود بعد از انقلاب اقدامات خوبی را انجام داده اند افزود: طبق آماری که تهیه شده است بیش از 2میلیون واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن تهیه شده است.

عملکرد تعاونی های مسکن علی رغم مشکلاتی که در مسیرشان وجود داشت، بسیار شفاف است و توانستند تأثیر خوبی در تأمین اقشار ضعیف جامعه داشته باشند.

*محرومیت تعاونی های مسکن از زمین دولتی رییس اتاق تعاون گفت: دستگاه های دولتی که مسئول تأمین زمین بودند دیگر زمینی در اختیار تعاونی ها قرار نمی دهند و تعاونی ها مجبورند مانند سایر سازنده ها زمین آزاد خریداری کنند و این موضوع جنبه رقابتی آنها را کاهش داده است.

در مورد تعاونی های مصرف هم با شکل گیری هایپرمارکت ها فضای رقابتی برای تعاونی های مصرف کاهش یافته است.

یکی دیگر از دلایل کمرنگ شدن تعاونی های مصرف عدم همکاری دستگاه های دولتی است.

در طول 3 تا 4 سال گذشته فشار فزاینده ای به تعاونی های مصرف وارد می شود، تعاونی های مصرف در سال گذشته از محل فروشگاهی که متعلق به دستگاه دولتی بود استفاده می کردند و هزینه ای بابت آنها پرداخت نمی کردند و حتی نیروهای انسانی آنها را دستگاه دولتی در اختیارشان قرار می دادند.

همین امتیازها باعث می شد که قیمت تمام شده کالا و خدمات آنها کاهش یابد، اما چند سالی است که دستگاه های دولتی فشار می آورند، حتی محل فروشگاه را به جبر و زور تخلیه کردند و محل فروشگاه را به بخش غیرتعاونی ها اجاره داده اند برای اینکه بتوانند بخشی از هزینه های خود را تأمین کنند، همین مسائل باعث ضعیف شدن تعاونی های مصرف شده است.

وی با ابراز اینکه ساختار تعاونی ها نیازمند بازنگری است اضافه کرد: اداره فروشگاه ها با تعداد بالای نیروی کار درست نیست چرا که هزینه ها افزایش می یابد.

به دنبال این هستیم که دررابطه با تعاونی های مصرف اقداماتی را انجام دهیم تا قدرت رقابت آنها افزایش یابد، به طور مثال قرار است چندین فروشگاه را با یکدیگر ادغام کنیم و با تعداد نیروی کمتری بتوانیم مدیریت فروشگاه ها را سامان دهیم.

مشکلات حقوقی آنها را از جهت هیئت مدیره رفع کنیم و در نهایت بتوانیم سرجمع هزینه های آنها را کاهش دهیم و در نهایت این تعاونی ها بتوانند در بازار فعلی عرضه و نظام توزیع کالای کشور توان رقابت داشته باشند.

عبداللهی اظهار داشت: اگر احکام برنامه توسعه کشور و سیاست های اصل44 درباره بخش تعاون اجرا می شد حتماً بخش تعاون حرف گفتنی بیشتری داشت و نقش مؤثرتری را ایفا می کرد.

یکی از محوری ترین مسائل بخش تعاون ایجاد شغل است.

متأسفانه علی رغم اینکه بارها و بارها گفته ایم و باز هم می گوییم بخش تعاون ظرفیت ایجاد شغل را دارد اما دولت از توجه به این بخش غافل است.

تعاونی ها می توانند نقش مؤثری در ایجاد شغل در مناطق روستایی کمترتوسعه یافته و استان های محروم ایفا کنند اما توجهی به آن نمی شود.

اعتقاد داریم نزدیک ترین بخش اقتصادی کشور به روح سیاست های اقتصاد مقاومتی بخش تعاون است.

اعتقاد داریم مسیر اقتصاد مقاومتی از تعاون می گذرد.

اگر بخواهیم تمام سیاست های اقتصاد مقاومتی محقق شود یکی از عوامل مؤثر بخش تعاون است.

در بند اول سیاست های اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد عنوان شده است.

مقام معظم رهبری واگذاری امور اقتصادی را به آحاد مردم تأکید کرده اند که تنها راه آن توجه به بخش تعاون است.

رییس اتاق تعاون با بیان اینکه راه دیگری جز تعاون برای واگذاری اقتصاد به مردم وجود ندارد افزود: مهمترین اتفاقی که بعد از انقلاب در کشور افتاده است بحث جنگ تحمیلی بود.

آیا جنگ تحمیلی صرفاً با اتکا به ارتش و نیروی نظامی قابل اداره بود؟ جنگ به مردم سپرده شد و مردم در جبهه های جنگ حضور پیدا کردند و جنگ را به عاقبت خوب رساندند.

چطور شد که ما جنگ را به مردم واگذار کردیم اما اقتصاد را مجبور نیستیم که به مردم واگذار کنیم؟ اگر دولت مردان بپذیرند که اقتصاد را به مردم واگذار کنند بسیاری از معضلات برطرف می شود.

اولین و مهم ترین بخش تعاون است، این مورد را باید دولتمردان به آن عمل کنند و بپذیرند.

* جوان سازی بخش تعاون در دستور کار وی در پاسخ به اینکه چرا در یک اتحادیه یک نفر بدون داشتن دانش کامپیوتر و برند و مارکتینگ باید 30سال با داشتن سن بالا در یک اتحادیه تعاونی مدیریت کند گفت: طبق قانون حد تکرار مدیریت در تعاونی ها 2 دوره است، یعنی یک فرد تا 2 دوره 3ساله می تواند مدیریت کند.

برای اینکه فردی بخواهد بیش از دو دوره در اتحادیه و تعاونی مدیریت کند باید دوسوم آرا را داشته باشد.

آن دسته از افرادی که بیش از 2دوره هستند قطعاً این شرایط را احراز کرده اند و این رأی مردم بوده است، به همین دلیل چون رأی مردم مبنا قرار می گیرد برخی از افراد بیش از 2 دوره رییس اتحادیه هستند، به جوان سازی بخش تعاون اعتقاد داریم و برای آن برنامه ریزی خواهیم کرد.

عضو شورای پول و اعتبار یادآور شد: یکی از اشکالات در بخش تعاون در حوزه مدیریت بحث مسن بودن مدیریت تعاونی ها است، یکی از آسیب های بخش در حال حاضر این موضوع است.

در مدت چند سالی که در اتاق تعاون بوده ام تلاش کرده ام نیروی جوان را به کاربگیرم.

در اتحادیه ها و اتاق های تعاون استانی هم به دنبال اجرای این سیاست بوده و هستم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در 31 اتاق تعاون استان ها حدود 16 اتاق نیروی جوان مسئولیت مدیریت اتاق را به عهده دارند.

نیروهایی که جوان و باانگیزه و با علوم روز آشنا هستند.

تلاش داریم به زودی بخش تعاون را جوان سازی کنیم.

عبداللهی از ایجاد مرکز آموزش و پژوهش در بخش تعاون خبر داد و گفت: یکی از مشکلاتی که در بخش تعاون داشتیم عدم توجه به آموزش و پژوهش بوده است.

در دنیای امروز پیش نیاز هر ارتقای کمی و کیفی در فعالیت ها پژوهش و استفاده از دانش روز است.

استفاده از افراد صاحب فکر و صاحب اندیشه ضرورت دارد و همچنین آموزش و به روزرسانی افراد شاغل مهم است.

ما در این موضوع عقب بودیم.

یک شورای پژوهشی و آموزشی خیلی قوی در اتاق تشکیل دادیم و افراد دانشمند و اساتیدی را که صاحب فکر و اندیشه هستند به کار گرفتیم.

آموزش بومی و تخصصی در بخش تعاون را در دستور کار قرار دادیم و همچنین پژوهش به روی موضوعات مهم بخش را در دستور کار گرفتیم.

متأسفانه در گذشته هیچ منبع پژوهشی و علمی برای کارها نداشتیم که خوشبختانه پژوهش در بخش تعاون آغاز شده است.

اخیراً تفاهم نامه با دانشگاه آزاد منعقد کرده ایم که اتاق تعاون از رساله های دکترا که با موضوعات بخش تعاون انجام می گیرد، حمایت مادی و معنوی کند.

*مدیران دولتی اعتقادی به تعاون ندارند رییس اتاق تعاون اظهار کرد: یکی از درخواست های اصلی و نیازهای بخش تعاون واگذاری به این بخش است.

متأسفانه مدیران دولتی اعتقادی به واگذاری امور به بخش تعاون ندارند.

درخواست تعاونگران برای دیدار با آقای وزیر را چندین بار مطرح و بیان کرده ایم که نیاز است در بخش تعاون مسائل به صورت مستمر آسیب شناسی شود.

تعاون بعد از اقدام وزارتخانه رفاه و تعاون کرسی مستقل خود را در هیئت دولت از دست داد و تنزل یافتن در حد یک معاونت جایگاه تعاون را کمرنگ کرد از این جهت ادغام وزارتخانه ها برای بخش تعاون ضرر داشت اما از سوی دیگر بعد از ادغام این وزارتخانه ها تشکل های مردم محور بخش تعاون تقویت شدند.

در حال حاضر تشکل مردم نهاد اتاق تعاون فعال تر شده است و از این جهت که تشکل های مردم نهاد تقویت شدند جزو حسن های ادغام وزارتخانه است.

اگر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشتر از گذشته تمرکز خود را بر بخش تعاون معطوف کند با همراهی اتاق تعاون بخش تعاون می تواند مؤثر باشد.

وی درباره راه اندازی بانک غیردولتی تعاون گفت: بانک مرکزی مخالف اصلی راه اندازی این بانک است.

در حال حاضر اولویت اصلی بانک مرکزی ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز است.

نظر آقای سیف این است که در شرایط فعلی امکان ایجاد بانک جدید وجود ندارد، بلکه ساماندهی تعاونی های اعتباری حائز اهمیت است.

البته آقای روحانی هم چندین وقت گذشته اعلام کردند که مجوز بانک جدید صادر نشود.

بانک مرکزی با همین استناد در حال حاضر از دادن مجوز جدید برای ایجاد بانک جدید امتناع می کند، اما این حق قانونی بخش تعاون است.

در سند بخش تعاون، در سیاست های اصل44 هم آمده است که درواقع می توانند در قالب شرکت تعاونی یک بانک تأسیس کنند.

امیدواریم هرچه زودتر بانک مرکزی همراهی لازم را برای راه اندازی بانک تعاون انجام دهد.

عبداللهی در پاسخ به اینکه نقش اتاق تعاون در پرداخت تسهیلات اشتغالی روستایی برای تعاونی های روستایی چیست، گفت: در راستای اجرای این طرح 4 بانک عامل مسئول پرداخت تسهیلات اشتغالی روستاییان شده اند که یکی از بانک ها بانک توسعه تعاون است.

محور اجرای این کار با وزارت تعاون است.

اتاق تعاون به عنوان بخش غیر دولتی کمک در ساماندهی تعاونی ها و معرفی تعاونی ها، شناسایی تعاونی های واجد شرایط را در دستور کار دارد.

امیدواریم با اجرای صحیح این طرح قدم مؤثری در جهت کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته برداشته شود.

* با نقطه مطلوب فاصله داریم رییس اتاق تعاون درباره چشم انداز سال 97 در بخش تعاون گفت: در ابتدای دوره قبل یک سند توسعه 3ساله ای را برای بخش تعاون طراحی و منتشر کردیم و این اولین بار در طول تاریخ اتاق تعاون بود که برای بخش تعاون سند چشم انداز طراحی می شد، سه سال مد نظر برای سند توسعه اولی که طراحی کرده بودیم به پایان رسید به همین دلیل به دنبال سند توسعه ای برای 3سال آینده هستیم که تا پایان سال 96 طراحی برنامه جدید پایان خواهد یافت و آن را منتشر خواهیم کرد.

وی بیان کرد: اگر واقعاً بخواهیم یک ارزیابی منصفانه نسبت به عملکرد خود داشته باشیم، فکر می کنم که عملکرد نسبتاً قابل قبولی بوده است.

البته با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

بحث جوان گرایی در بخش تعاون را در دستور کار داشتیم اما متأسفانه موفق نشدیم.

بحث ادغام تعاونی ها مسئله دیگری است که در دستور کار داشتیم، تعداد تعاونی های کوچک در بخش تعاون زیاد است.

یکی از شعارها برای سال آینده کیفی سازی بخش تعاون است.

تعاونی ها در زمینه کمّی رشد خوبی داشتند، آنچه در حال حاضر حرف اول را می زند کیفیت و تعمیق فعالیت تعاونی ها است، اما کمّیت کافی نیست.

تعداد زیادی از تعاونی ها فعالیت عمقی ندارند و از بین می روند.

اگر بتوانیم تعاونی های مشابه را در هم ادغام کنیم و تعاونی های کوچک را ادغام کنیم به جای اینکه سطح آنها را افزایش دهیم اقدام بزرگی بوده است.

اینکه عمق تعاونی ها افزایش یابد، موفق تر خواهیم بود.

اگر این چند محور به صورت جدی پیگیری شود وضعیت بخش تعاون نسبت به شرایط فعلی بهبود چشمگیری خواهد یافت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تعاون - تعاونی - مصرف - دولت - مسکن - مردم - زمین - فروشگاه - قوانین - بعد از انقلاب - سند چشم انداز - اتاق - اقتصاد - بانک - توسعه - ایران - شرایط - طراحی - بانک مرکزی - بانک خصوصی - خبرگزاری - کاهش - اقتصادی - خبرنگار - شورای - آینده - جامعه - مرکزی - کشور - درصد

آخرین اخبار سرویس:
پربحث ترین اخبار در روز دوم تیر

طلا گران می شود یا ارزان؟

عکس/ رونمایی از لیموزین جدید "تویوتا"

پیام ترامپ به گوش اعضای اوپک نرسید

استرس کارگران «پارس پامچال» از تعدیل ناگهانی

از بزرگنمایی عدد امهال تا بلعیدن سهم عمده توسط چند نفر

نگرانی ها از تولد بمب ساعتی بنام «بیت کوین »

نظارت و کنترل بازار خودرو توسط دولت به خوبی انجام نمی شود

انجام تفاهم اولیه بین وزارت راه و بانک تجارت برای تکمیل آزادراه رشت

صورت های مالی بانک اقتصادنوین برای سال 96 منتشر شد

از شهرفروشی به جرم فروشی رسیده ایم

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

خام فروشی محصولات کشاورزی در استان مازندران

فاز دو پروژه میدان آذربایجان تا 10 روز دیگر به بهره برداری می رسد

ایجاد40 زمین چمن مصنوعی درسطح روستاهای لرستان

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز دوم تیر

محکوم به شکست نیستیم

این نقدینگی ها بالاخره تورم می آورد

سرعت مجاز در بزرگ راه ها باید کاهش یابد

بررسی مزایا و معایب فروش ارز کشور مقصد به مسافران/ بلاتکلیفی مسافران زمینی در تامین ارز ادامه دارد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز دوم تیر

روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود/ طراحی سه سناریو برای مقابله با تحریم

تحریم های صنعت خودرو از 15 مرداد آغاز می شود/ تحریمهای جدید خشن تر و مهلک تر است

صدای کارگر، صدای چرخش صنعت است

محرومیت پایتخت انرژی کشور از دستگاه دیالیز

حضور پویول در برنامه «2018» رقمی حدود 600 میلیون تومان بوده

کدام نمایندگان مجلس زنگنه را در سفر به وین همراهی کردند؟

تجارت ایران و هند سیستمی شبیه تهاتر!

شیر مدارس با 2 سال وقفه از مهر امسال توزیع می شود

خبری که لرزه بر اندام آقازاده ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد

خرج زندگی در کدام کشور اروپایی کمتر است؟

اُفت 23 میلیون دلاری فروش کمپانی واینستین

دورریز موادغذایی ایران معادل کل یارانه پرداختی به مردم است

آینده پژوهش های هوافضا

بازداشت 9 متهم از 48 پرونده غیرمجازها

چرا تجار ایرانی سراغ اجناس درجه یک چینی نمی روند؟

کاهش سن مصرف موادمخدر به 14 سال صحت ندارد

تداوم زندگی کانکسی

احتمال سرازیر شدن نقدینگی سوداگران اقتصادی به صنعت غذا

آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم

دولت در راه اندازی موزه های خصوصی مشارکت می کند

معرفی مدیر عامل و هیات مدیره جدید هپکو از سوی خصوصی سازی

در مدارس لاکچری در تهران چه می گذرد؟

طرز تهیه دسر تارت زردآلو و پسته

ساعت کاری ادارات در کرمان تغییر کرد

با 20میلیون هم می توان خودرو خرید؟

خودرو های خارجی به طور رسمی ممنوع الورود شدند

تیام دوباره به استقلال باز می گردد

شهرداری پاکدشت عهده دار تملک اراضی معارض کمربندی این شهرستان است

گام تازه دولت برای ساماندهی وضع سکه

همه برندگان اجلاس اوپک

گسترش چتر نظارتی سازمان بازرسی کل کشور بر نمایندگی های فروش ایران خودرو

وزیر نیرو دنبال توسعه کشت فراسرزمینی

حمایت روسیه از افزایش تولید نفت اوپک

واردات 9 میلیون دلاری آب پرتقال به کشور!

افزایش قیمت سوخت زغال سنگ تصویب شد

از «کاهش شتاب صعود شاخص کل بورس» تا «سروکار خریداران عمده سکه به سازمان مالیاتی افتاد»

واردات بیش از 18 تن انواع نان سوخاری به کشور+جدول

تکرار سناریوی ثبت نام محصولات ایران خودرو با اعمال شاقه!

تشکیل 1859 پرونده تخلف به ارزش 6 میلیارد ریال در طول اجرای طرح ضیافت

نبود اطلاعات کافی باعث هدررفت سرمایه ها می شود

جدول زمانبندی فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو ویژه ی تیرماه 97/ در ساعت های نخست اولین روز ثبت نام سایت ایران خودرو در دسترس نبود/ زمان باز شدن سایت هم تنها برخی نمایندگی ها در شهرهای دورافتاده پیشنهاد می شد/ خودروهای پرمتقاضی سهم چه کسانی است؟

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی/فعلا، ملاک 2 سال آخر بیمه پردازی است

کنگو، پانزدهمین عضو اوپک شد

رستگاری به وقت آلمان/رویس بهترین بازیکن دیدار آلمان و سوئد شد

عرضه بیش از 7 میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده ای!

آلمان و سوئد از نگاه آمار و ارقام

افزایش 200 درصدی قیمت لپ تاپ و رایانه

وضعیت تصادفات و عوامل تاثیرگذار برآن در جاده های کشور

اجرای طرح روستای کانونی برای اشتغال در کشور/ کاهش صادرات فرش از 5 هزار تن به 500 تن

روش تفکر درباره بازاریابی را بشناسید

سرنوشت نفت در ایران از سر نوشته می شود

بازار روز ایرانشهر

استخدام رییس کنترل کیفیت در شرکت الکتروپیک در تهران

استخدام کارشناس تولید در شرکت الکتروپیک در تهران

استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری،کارشناس مکانیک در تهران

استخدام کارشناس شبکه و امنیت،کارشناس پشتیبانی شبکه در تهران

استخدام کیک ساز و دسر زن حرفه ای در قنادی های ناتلی در تهران

استخدام کارگر ساده حمل و نقل و جابه جایی آقا در تهران

استخدام حسابدار در شرکت آراز مرغ تبریز در آذربایجان شرقی

79 درصد از استفاده کنندگان تلگرام، همچنان این پیام رسان حضور دارند

از تهاتر 3500 میلیارد ریالی برای راه اندازی مترو تا تعطیلی بیمارستان به خاطر نبود پارکینگ!

عرضه بیش از 7 میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده ای!

تاب آوری استان یزد درمقابل تحریم ها افزایش می یابد

تاب آوری استان یزد درمقابل تحریم ها افزایش می یابد

افزایش 200 درصدی لپ تاپ و رایانه

منتظر سکه سه میلیون تومانی باشیم؟

ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو؛ شوک جدید دولت به بازار !

مظنه آپارتمان نوساز در تهران

استخدام متصدی امور دفتری خانم در یک شرکت معتبر در رشت

استخدام کارشناس ابزاردقیق،کارشناس برق در شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوای وب در رسانه گردشگری کارناوال

استخدام کارشناس پشتیبانی IT،تکنسین برق،تعمیرکار در قزوین

استخدام کارشناس تولید،افسر ایمنی،مسئول دفتر مدیر کارخانه

راهنمای خرید کولر گازی

فناوری اطلاعات ابزار افزایش بهره وری است

«قاچاق ارز»، اختراع جدید دولت/ «بابک زنجانی‎»های جدید در راه است؟

معاون رییس قوه قضاییه: اجرای قانون کادستر در دستگاه های اجرایی با نقص جدی روبروست

نکات مهم برای خرید برنج مرغوب

واکنش نهاوندیان به کمپین علی کریمی

طراحی سند چشمانداز 3ساله بخش تعاون تا پایان 96

طراحی سند چشمانداز 3ساله بخش تعاون تا پایان 96