مطالب مرتبط:
سوم اسفند 1362 - آغاز عملیات خیبر
سوم اسفند 1362 - آغاز عملیات خیبر (عکس)
عملیات اجرایی ساخت 32 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه آغاز شد
آغاز عملیات احداث نیروگاه 467 مگاواتی در بویین زهرا
عملیات اجرایی خط انتقال آب از روستای کلان به پردیس آغاز شد + تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 15:252018-02-22بين الملل

سالروز آغاز «عملیات خیبر»


امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز «عملیات خیبر» است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

- امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز عملیات خیبر است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جغرافیای طبیعی هورالهویزه (منطقه عملیاتی خیبر) منطقه ای در شرق رودخانه دجله در کشور عراق است که از شمال به الغدیر و از جنوب به القرنه و کلایه و از سمت دیگر به منطقه زید محدود می شود.

این مکان منطقه ایعموما هم سطح دریا است که در بعضی مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از آب دریا و نسبت به مناطق هم جوار گودتر است و در مسیر رودخانه های قدیمی و دائمی به وجود می آید.

همچنین آب رودخانه صویب که ادامه نهری از کرخه است و از وسط هور می گذشته، بعدها به علت مسدود شدن مجاری خروجی رودخانه در سطح زمین های اطراف پخش و به آب هورالهویزه اضافه شده است.

پوشش های گیاه این منطقه شامل نِی که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و عمدتا در جاهای عمیق می روید بربی که گیاهی با ساقه ای بلند است که ارتفاع آن به چهار متر می رسد، چوران که در مکان های کم عمق می روید و اتفاع آن به نیم متر نیز می رسد، است.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و خشکی است که بخش خشکی آن دارای هشت تا 10 کیلومتر عرض است و توسط دو هور بزرگ هورالهویزه در شرق و هورالحمار در شرق احاطه شده است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله بر دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه واقع شده است و نیز جاده استراتژیک مواصلاتی عماره بصره در غرب رودخانه دجله جای گرفته است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر) در داخل منطقه هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی قرار گرفته است که علاوه بر آن تأسیسات دیگری از قبیل دکل های برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تأسیسات و کارخانجات کاغذسازی چاه های نفت و غیره وجود دارد.

از تیرماه سال 61 مقدمات، استراتژیکی تعقیب متجاوز برای رفع فتنه در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار می گیرد که براساس آن، منطقه هورالهویزه مورد شناسایی قرار می گیرد.

این منطقه به وسعت 1000کیلومترمربع و جزایر مجنون شمالی و جنوبی به وسعت 200 کیلومترمربع در آن قرار دارد.

فاصله آن از شهرک القرنه عراق 15 کیلومتر و بزرگراه بصره - العماره که از گلوگاه های مهم عراق است از غرب آن می گذرد.

شهر هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و مرز ایران از دل آب های آن عبور می کند.

در جنوب آن شهرک القرنه و در شمال آن شهرک الغدیر قرار دارد.

یکی از دلایل انتخاب این منطقه از سوی ایران برای عملیات خیبر استفاده بهینه از نیروهای پیاده و عدم توانایی استفاده عراقی ها از یگان های زرهی به دلیل شرایط خاص منطقه بود.

وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای اختفای نیروها به حساب می آمد.

در این منطقه از آغاز جنگ 1359 که چهار سال از آن می گذشت هیچگونه تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفته بود.

جغرافیای انسانی هور الهویزه (منطقه خیبر) منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق های فراوان و پوشش های گیاهی خاص مانند نی، بربی و چوران دارای 50 روستای مسکونی است.

بیشتر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم از سوی حزب بعث عراق به این منطقه رانده شده بودند و در سخت ترین شرایط منطقه زندگی می کردند.

وقایع سیاسی، نظامی (قبل از عملیات خیبر) قبل از عملیات خیبر رسانه های جمعی عراق و حامیان آن تبلیغات گسترده ای را علیه ایران آغاز می کنند.

رادیوی حزب بعث اعلام می کند که هرگونه عملیات نیروهای ایرانی را در داخل خاک عراق با شکست روبه رو خواهد کرد.

در عین حال در اواخر سال 1362 رادیوهای آمریکا، بی بی سی، کلن، بغداد و رژیم صهیونیستی تبلیغات گسترده ای در مورد استقرار صدها هزار تن از نیروهای ایرانی در جبهه های جنوبی به راه می اندازند و تحلیلگران در این باره بیشتر از منطقه بصره و مناطق شرقی آن نام می برند.

همچنین در سطح بین المللی، وزارت امور خارجه آمریکا، علنا اعلام می کند کشور متبوعش نگران پیروزی ایران در جنگ با عراق است.

در همین زمان فرانسویان اقدام به تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد مجهز به موشک های اگزوست به عراق می کند و شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 9 آبان ماه سال 1362 قطعنامه 540 را تصویب می کند که در آن محکوم کردن نقض حقوق انسانی و تقاضای توقف فوری کلیه عملیات نظامی علیه هدف های غیرنظامی و نیز پایان دادن به خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام دو طرف به تمامیت ارضی یکدیگر اشاره شده است.

همچنین اجرای مانور آزادی قدس ، متلاشی شدن حزب توده ایران، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسراییلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش و سرهنگ عطاریان از عناصر حزب توده، اعزام بزرگ نیروهای بسیجی در طرح لبیک یا خمینی (ره) از دیگر وقایع این دوره به شمار می رود.

طراحی، شرح و اهداف (عملیات خیبر) قرارگاه 9 سپاه پاسداران طراحی عملیات خیبر را پس از یک پروسه اطلاعاتی دقیق به فرماندهان ارائه کردند.

پرهیز از تک جبهه ای و حمله به جناح عراق در شرق بصره و سپس دست اندازی بر عقبه عراق در نشوه همچنین عدم تصور عراق نسبت به انجام عملیات در هور، بکر بودن منطقه، غیرممکن بودن مانور زرهی برای عراق از علل اساسی این طرح به شمار می رفت.

در عملیات خیبر دو محور مستقل با هدف تصرف شهر بصره در نظر گرفته می شود.

محور زید تحت پوشش قرارگاه کربلا با فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف با فرماندهی سپاه.

در محور هور پنج هدف با پنج قرارگاه مشخص می شود.

قرارگاه نصر با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره بصره، قرارگاه جدید با هدف تصرف القرنه یعنی مسیر تقاطع بغداد بصره، حماره قرارگاه حنین با هدف تبصرف جزیره جنوبی و نیمه شرقی و شمال جزیره شمالی و الحاق با محور طلاییه، قرارگاه فتح با هدف شکستن خط پر مانع طلاییه و باز کردن راه زمینی برای پشتیبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و قرارگاه نوح به منظور تامین ترابری و پشتیبانی یگان های عمل کننده، علاوه بر این هوانیروز مأموریت انتقال نیرو و امکانات و نیروی هوایی در برقراری امنیت هوایی در نظر گرفته می شود.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت 21 و 30 دقیقه سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز یا رسول الله (ص) آغاز می شود.

در مرحله اول قرارگاه های نجف، نصر و حدید موفق می شوند محور الغدیر و القرنه را تصرف کنند و جاده بغداد بصره را به اشغال خود درآورند.

اما در جزایر مجنون پاک سازی به طول می انجامد و عمل الحاق در محور طلاییه صورت نمی گیرد.

قرارگاه فتح نیز در محور طلاییه موفق به شکستن خط عراقی ها نمی شود و در محور زید، قرارگاه کربلا موفقیتی به دست نمی آورد و نیروهای سپاه به ناچار از منطقه القرنه و الغدیر به داخل جزایر مجنون شمالی و جنوبی عقب نشینی می کنند.

لشکرهای 27 محمد رسول الله (ص)، 31 عاشورا و 14 امام حسین (ع) با وجود از دست دادن فرماندهان و برخی از معاونان خود در حالی که عراق پاتک های سنگینی را اجرا می کرد به مقاومت پرداختند و 72 ساعت زیر بمباران های گوناگون به شکلی که در جزایر مجنون حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره بر زمین نشست.

این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند فقط 1300 گلوله 130 میلی متری در اختیار دارند.

عراقی ها که از بازپس گیری جزایر مجنون مأیوس شده بودند در چندین نوبت برای اولین بار با وسعتی قابل ملاحظه مبادرت به بمباران شیمیایی می کنند که در طول جنگ بی سابقه بود.

در این عملیات 23 یگان عراق منهدم، 15 هزار نفر از آن ها کشته یا ز خمی می شوند و تعدادی نیز به اسارت در می آیند.

همچنین تجهیزات و ادوات متعددی منهدم می شود.

در این نبرد نیروهای ایرانی موفق می شوند به 40 درصد از اهداف خود دست یابند.

عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت.

از نظر نظامی، ورود قوای ایران به خاک عراق یک تحول جدید به حساب می آمد زیرا جزایر مجنون یکی از مناطق استراتژیک به شمار می رفت.

روزنامه فاینشنال تایمز در این زمینه نوشت: ذخایر نفتی جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه تخمین زده شده به طوری که تولید اولیه آن روزانه 350 هزار بشکه است.

بازتاب عملیات خیبر (ابتکار جدید) ابتکار جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهن نظامیان و کارشناسان نظامی بود و این نگرانی آمریکا را دو چندان می کرد.

به گونه ای که رادیوی آمریکا گفت: آمریکا خواستار پیروزی هیچ طرفی نیست و حل جنگ را از راه گفت وگو ترجیح می دهد.

بازتاب عملیات خیبر (حمایت ماهواره ای) رسانه های آمریکایی در شبکه سی بی اس گزارش می دهند آمریکا اطلاعاتی را که از طریق ماهواره های شناسایی خود دریافت می کند در اختیار عراق قرار می دهد.

همچنین ریگان، (رییس جمهور وقت آمریکا) که دچار هراس شده بود دستور تهیه طرح های جدیدی به منظور تقویت عراق در جنگ با ایران را صادر می کند.

بازتاب عملیات خیبر (عراق خاکریز دفاع) پدیده نبوغ ایرانی ها در عملیات خیبر به گونه ای بود که رهبران عراق دست به تلاش های متعددی زدند.

صدام به کشورهای خلیج فارس هشدار می دهد که عراق خاکریز دفاع از آن ها است، اگر این سد فرو ریزد طوفان در مرزهای خلیج فارس متوقف نخواهد شد.

بازتاب عملیات خیبر (هزینه جنگ و تحمیل صلح) عراق به جامعه جهانی برای مقابله با ایران و نجات خود اعلام می کند که خواستار تلاش مجدانه بین المللی برای تحمیل صلح به ایران است.

همچنین فشار اقتصادی ناشی از جنگ بار سنگینی را بر نظام سیاسی عراق وارد کرده است.

به گفته سفیر وقت رژیم عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار هزینه بر دوش حکومت تحمیل می کند.

بازتاب عملیات خیبر (تنها راه پیشروی عراق) رژیم عراق برای رهایی از فشارهای متعدد سیاسی، اقتصادی و نظامی و جهانی اقدامات دیگری از جمله استفاده از سلاح شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکش ها و حمله به مناطق مسکونی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.

رسانه های غربی نیز در تحلیل های خود حمله به تاسیسات نفتی ایران را تنها راه پیش روی عراق اعلام می کنند.

بازتاب عملیات خیبر (سلاح ممنوعه شیمیایی) از مهم ترین تحولات جنگ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراقی ها بود که بارها در مناطق مختلف جنگی و اوج آن در منطقه عملیات خیبر به وقوع پیوست.

آمریکایی ها گزارش ایران مبنی بر استفاده عراق از سلاح شیمیایی را یک ادعا قلمداد می کند اما روزنامه واشنگتن پست از قول آمریکایی ها می نویسد: حکومت بغداد با حمله خیبر در آستانه سقوط قرار گرفته و ناگزیر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت 72 ساعته) مقاومت رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می رفت.

مقاومت 72 ساعته در مجنون همراه با محدودیت بسیار دشوار و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امکان پذیر بود به گونه ای که ماهر عبدالرشید ژنرال عراقی می گوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فکر می کردیم سخت تر شده است.

بازتاب عملیات خیبر (نصب پل 13 کیلومتری) نصب پل به طول 13 کیلومتر بر روی آب های هور یکی از موفقیت های نظامی به شمار می رفت که در تاریخ نظامی بی سابقه بود.

خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین 1363 دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ نظامی مدرن را بی سابقه توصیف می کند.

همچنین نبوغ و ابتکار نظامی قوای ایران در این عملیات زمینه مساعدی برای پیشبرد سیاست های سران نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند.

بازتاب عملیات خیبر (نجات صدام) هفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر 1983 به چند کشور عربی خلیج فارس می رود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل خاورمیانه به سران این کشورها تسلیم می کند.

براساس این طرح دولت آمریکا جنگ افزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس های بین المللی از حوزه عراق حمایت خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم برای آمریکا، موضوع شناسایی رژیم صهیونیستی توسط عراق بود.

صدام اعلام می کند: دیگر عراق را جزو کشورهای در خط مقدم علیه این رژیم نمی شناسد.

در چنین شرایطی بود که بانک صادرات و واردات آمریکا برای کمک به اقتصاد این کشور هزینه خط لوله نفتی بغداد عقبه را به مبلغ یک میلیارد دلار تقبل می کند و از رژیم صهیونیستی می خواهد به آن حمله نکند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: منطقه - رودخانه - خیبر - فرماندهان نظامی ایران - شمال - جنوب - عراق - بازتاب - نظامی - مناطق - جزایر - ایران - رسانه - امروز - دریا - بزرگ - گیاه - بصره - اقتصادی - انتخاب - طبیعی - رادیو - طبیعت - گزارش - قدیمی - گیاهی - زمین - جاده - کشور

آخرین اخبار سرویس:
مسدود شدن یکی دیگر از محور های خراسان جنوبی

شهادت یک فلسطینی در قدس اشغالی

برگزاری جلسه رسیدگی به اخراج مک کیب در سنا

آینده خوانی روزنامه صهیونیست از سرنوشت برجام

حمله جنگنده های صهیونیستی به مراکز مقاومت فلسطین در غزه

شمار مجروحان انفجار غرب کابل به یازده نفر رسید

مدیر توتال بر اجرای تعهدات این شرکت در ایران تاکید کرد

مدیر توتال بر اجرای تعهدات این شرکت در ایران تاکید کرد

مثلث کابوی ها در سیاست خارجی امریکا

مقام سعودی: ما واجد شرایط ساخت بمب اتم هستیم

کورکر: فکر می کنم ترامپ در ماه می از برجام خارج شود

حضور بشار اسد در جبهه های نبرد در غوطه شرقی دمشق + تصویر

برای کمک به ناسا از ابرها عکس بفرستید!

وابستگی زیاد اقتصاد چین به بدهی این کشور

هشدار وزیر اقتصاد آلمان به آمریکا درباره ایجاد اختلاف در اروپا

قطر خواستار تحقیق درباره فعالیت های مشکوک بانک اماراتی شد

دیپلمات های آمریکا و کره شمالی دیدار می کنند

حضور بشار اسد در غوطه شرقی دمشق (عکس)

گفتگوی وزرای خارجه مصر و امارات درمورد اوضاع در سوریه و منطقه

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

باب کورکر: ترامپ در ماه می از برجام خارج می شود

وعده سپردن دو وزارت از طرف دولت افغانستان به حزب جمعیت

کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا در فنلاند مذاکره می کنند

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

رییس جمهوری سوریه از مناطق آزادشده غوطه شرقی دیدن کرد

یک صهیونیست در قدس هدف حمله با سلاح سرد قرار گرفت

حضور بشار اسد در خط مقدم نبرد غوطه شرقی

شرکت توتال درخواست معافیت از تحریمها را می دهد

تیراندازی نظامیان صهیونیست به سمت یک جوان فلسطینی

سخنگوی وزارت خارجه ایران: در موضوع عدم مسابقه با ورزشکاران اسراییلی نمی توانیم دخالت کنیم

ادعای جنجالی تایمز در مورد نیمار رد شد !

بازدید بشار اسد از غوطه شرقی

هلاکت شش نظامی سعودی در استان جیزان

توتال:درصورت خروج آمریکا از برجام، درخواست معافیت از تحریم ها را می دهیم

اروپا در ماجرای برجام بین دو آتش مانده است

سناتور آمریکایی: ترامپ احتمالا از برجام خارج می شود

کردها پس از تسخیر عفرین: ما برای ترک ها کابوس خواهیم شد

تصرف عفرین سوریه توسط ارتش ترکیه

آموزش حلقه گمشده سوارکاری در ایران است

سناتور جمهوری خواه: ترامپ در ماه می از برجام خارج می شود

پاکستان بر حمایت از طرح صلح رییس جمهور افغانستان تاکید کرد

ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

بازدید اسد از غوطه شرقی

بازدید اسد از غوطه شرقی

آغاز فصل جدید جنگ افغانستان با آمدن وزیر خارجه جدید امریکا

مخالفت یک سناتور جمهوری خواه، تایید صلاحیت پامپئو و هاسپل را با تردید مواجه کرد

گفتگوی تلفنی رییس تحالف ملی شیعیان عراق با ظریف

سناتور ارشد جمهوری خواه: ترامپ در ماه می از برجام خارج می شود

رزمایش نظامی "روسیه و تاجیکستان" در مرز افغانستان

ربات های لاک پشتی وسیله ای برای مهارت آموزی به کودکان +عکس

همزمان با پایان داعش؛ پنتاگون نیروهایش در سوریه را سی برابر می کند

رزمایش نظامی روسیه و تاجیکستان در مرز افغانستان

ابتکار: تحریم های جدید تقصیر خودمان است، باید برنامه موشکی را کنار بگذاریم

اظهارات نصرالله، مهر باطلی بر افسانه های آمریکا و اروپا زد

قانون های عجیب و باور نکردنی که تنها در ژاپن امکان پذیر خواهند بود

حلول ماه مبارک رجب بر رجبیون مبارک

کورکر: فکر می کنم ترامپ در ماه مه از برجام خارج شود

بشار اسد به جبهه های جنگ در غوطه شرقی رفت

باب کورکر: ترامپ در ماه می از برجام خارج می شود

مقتدی صدر، عبد ربه منصور هادی را "دیکتاتور" خواند

عفرین به کنترل کامل نیروهای ترکیه در آمده است

بی بی سی در امور داخلی ایران دخالت می کند

باب کورکر: ترامپ در ماه می از برجام خارج می شود

گفتگوی وزرای خارجه مصر و امارات درمورد اوضاع در سوریه و منطقه

توصیه واشنگتن پست به وزیر خارجه جدید آمریکا

دوری از "دانش بومی" و نابودی "زاینده رود"

هفته طراحی 2018 ملبورن-استرالیا/عکس

سلفی بهار ارجمند با تصویری در سالن زیبایی وارد چالش لبخند شد (عکس)

زمان خروج احتمالی ترامپ از برجام

سخنگوی وزارت خارجه: مهم ترین چالش کشور در سال 96 بحث تروریسم بود /ورود سرمایه به کشور زمان بر است /ایران با معضلی جدی به نام عربستان مواجه است

کلمبیا به دنبال گسترش روابط با روسیه

ترامپ از ترکیب تیم مربوط به تحقیقات در مورد روسیه انتقاد کرد

منابع اطلاعاتی: آمریکا مزدوران خود را در جنوب یمن به کار گرفته است

بازدید اسد از غوطه شرقی+عکس

چرا آنگ سان سوچی گزینه یکی از بدترین چهره های سیاسی سال 96 است؟

سی ان ان: مذاکرات غیررسمی دو کره و آمریکا در فنلاند برگزار می شود

باب کورکر: انتظار می رود آمریکا در ماه مه امسال از توافق هسته ای با ایران خارج شود

واکنش کُردها به سقوط شهر عفرین

توصیه واشنگتن پست به وزیر خارجه جدید آمریکا

عربستان گام های اولیه برای تحمیل «معامله قرن» را به صورت عملی برداشته است

کارزار داغ توهین، اخراج و اتهام ها: تنش سیاسی لندن-مسکو به کدام سو می رود؟

استخراج ارزهای دیجیتال در یکی از شهرهای آمریکا ممنوع شد

گزارش: ادامه عملیات ارتش سوریه در غوطه شرقی

استفاده از تجارب سوریه و عراق برای نابود سازی منابع مالی طالبان

گاردین: رابطه ترامپ با وزیر خارجه جدیدش دوام ندارد

خنثی سازی طرح داعش برای هدف قرار دادن زائران امام هادی(ع)

گزارش: بهره گیری تروریست ها از شبکه های اجتماعی، چالش جدید کشورهای جنوب شرق آسیا

طرح عربستان برای تکامل اقتصادی رژیم اشغالگر قدس

عمیات تروریستی علیه زائران در سامرا خنثی شد

دونده ایرانی در مسابقات دو در لبنان مقام کسب کرد

تلاش ترامپ برای آشتی اعضای «شورای همکاری»

حمله جنگنده های اسراییلی بر زمین های زراعتی نوار غزه

گاردین: رابطه ترامپ - پمپئو دوام ندارد

ادعای مقام اسبق سعودی درباره ساخت بمب اتم

ارتش ترکیه از تصرف مرکز شهر عفرین در شمال سوریه خبر می دهد

گزارش: تجمع بازگشت پناهندگان فلسطینی

دلایل ادامه درگیری های قبیله ای در جنوب لیبی / تحلیل

بی بی سی و صدای آمریکا، مکردم ایران را فریب دادند

تحلیلگر انگلیسی مسمومیت «اسکریپال» را سناریویی ساختگی خواند

واشنگتن پست: مایک پمپئو باید توافق هسته ای با ایران را حفظ کند

سالروز آغاز «عملیات خیبر»

سالروز آغاز «عملیات خیبر»