مطالب مرتبط:
سوم اسفند 1362 - آغاز عملیات خیبر
سوم اسفند 1362 - آغاز عملیات خیبر (عکس)
عملیات اجرایی ساخت 32 مدرسه در مناطق زلزله زده کرمانشاه آغاز شد
آغاز عملیات احداث نیروگاه 467 مگاواتی در بویین زهرا
عملیات اجرایی خط انتقال آب از روستای کلان به پردیس آغاز شد + تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 16:252018-02-22بين الملل

سالروز آغاز «عملیات خیبر»


امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز «عملیات خیبر» است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

- امروز سوم اسفندماه سالروز آغاز عملیات خیبر است.

این عملیات در سال 62 انجام شد و در رسانه های بیگانه بازتاب های متفاوتی داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جغرافیای طبیعی هورالهویزه (منطقه عملیاتی خیبر) منطقه ای در شرق رودخانه دجله در کشور عراق است که از شمال به الغدیر و از جنوب به القرنه و کلایه و از سمت دیگر به منطقه زید محدود می شود.

این مکان منطقه ایعموما هم سطح دریا است که در بعضی مناطق سطح آب آن دو تا سه متر بالاتر از آب دریا و نسبت به مناطق هم جوار گودتر است و در مسیر رودخانه های قدیمی و دائمی به وجود می آید.

همچنین آب رودخانه صویب که ادامه نهری از کرخه است و از وسط هور می گذشته، بعدها به علت مسدود شدن مجاری خروجی رودخانه در سطح زمین های اطراف پخش و به آب هورالهویزه اضافه شده است.

پوشش های گیاه این منطقه شامل نِی که ارتفاع آن از دو تا هفت متر و عمدتا در جاهای عمیق می روید بربی که گیاهی با ساقه ای بلند است که ارتفاع آن به چهار متر می رسد، چوران که در مکان های کم عمق می روید و اتفاع آن به نیم متر نیز می رسد، است.

منطقه هورالهویزه دارای دو نوع طبیعت هور و خشکی است که بخش خشکی آن دارای هشت تا 10 کیلومتر عرض است و توسط دو هور بزرگ هورالهویزه در شرق و هورالحمار در شرق احاطه شده است.

همچنین این منطقه توسط رودخانه دجله بر دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود که سه چهارم آن در شرق رودخانه واقع شده است و نیز جاده استراتژیک مواصلاتی عماره بصره در غرب رودخانه دجله جای گرفته است.

جغرافیای اقتصادی و نظامی هورالعظیم (منطقه خیبر) در داخل منطقه هورالهویزه جزایر مجنون شمالی و جنوبی قرار گرفته است که علاوه بر آن تأسیسات دیگری از قبیل دکل های برق، دکل های تقویتی رادیو و تلویزیون، تأسیسات و کارخانجات کاغذسازی چاه های نفت و غیره وجود دارد.

از تیرماه سال 61 مقدمات، استراتژیکی تعقیب متجاوز برای رفع فتنه در دستور کار فرماندهان نظامی ایران قرار می گیرد که براساس آن، منطقه هورالهویزه مورد شناسایی قرار می گیرد.

این منطقه به وسعت 1000کیلومترمربع و جزایر مجنون شمالی و جنوبی به وسعت 200 کیلومترمربع در آن قرار دارد.

فاصله آن از شهرک القرنه عراق 15 کیلومتر و بزرگراه بصره - العماره که از گلوگاه های مهم عراق است از غرب آن می گذرد.

شهر هویزه در شمال غربی هور قرار دارد و مرز ایران از دل آب های آن عبور می کند.

در جنوب آن شهرک القرنه و در شمال آن شهرک الغدیر قرار دارد.

یکی از دلایل انتخاب این منطقه از سوی ایران برای عملیات خیبر استفاده بهینه از نیروهای پیاده و عدم توانایی استفاده عراقی ها از یگان های زرهی به دلیل شرایط خاص منطقه بود.

وجود نیزارهای مختلف در این منطقه پناهگاه خوبی برای اختفای نیروها به حساب می آمد.

در این منطقه از آغاز جنگ 1359 که چهار سال از آن می گذشت هیچگونه تحرکی از سوی دو جناح صورت نگرفته بود.

جغرافیای انسانی هور الهویزه (منطقه خیبر) منطقه هورالهویزه که دارای باتلاق های فراوان و پوشش های گیاهی خاص مانند نی، بربی و چوران دارای 50 روستای مسکونی است.

بیشتر مردم این منطقه از شیعیان جنوب عراق بودند که به دلیل ظلم و ستم از سوی حزب بعث عراق به این منطقه رانده شده بودند و در سخت ترین شرایط منطقه زندگی می کردند.

وقایع سیاسی، نظامی (قبل از عملیات خیبر) قبل از عملیات خیبر رسانه های جمعی عراق و حامیان آن تبلیغات گسترده ای را علیه ایران آغاز می کنند.

رادیوی حزب بعث اعلام می کند که هرگونه عملیات نیروهای ایرانی را در داخل خاک عراق با شکست روبه رو خواهد کرد.

در عین حال در اواخر سال 1362 رادیوهای آمریکا، بی بی سی، کلن، بغداد و رژیم صهیونیستی تبلیغات گسترده ای در مورد استقرار صدها هزار تن از نیروهای ایرانی در جبهه های جنوبی به راه می اندازند و تحلیلگران در این باره بیشتر از منطقه بصره و مناطق شرقی آن نام می برند.

همچنین در سطح بین المللی، وزارت امور خارجه آمریکا، علنا اعلام می کند کشور متبوعش نگران پیروزی ایران در جنگ با عراق است.

در همین زمان فرانسویان اقدام به تحویل هواپیماهای سوپراتاندارد مجهز به موشک های اگزوست به عراق می کند و شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ 9 آبان ماه سال 1362 قطعنامه 540 را تصویب می کند که در آن محکوم کردن نقض حقوق انسانی و تقاضای توقف فوری کلیه عملیات نظامی علیه هدف های غیرنظامی و نیز پایان دادن به خصومت در منطقه خلیج فارس و احترام دو طرف به تمامیت ارضی یکدیگر اشاره شده است.

همچنین اجرای مانور آزادی قدس ، متلاشی شدن حزب توده ایران، انفجار مقر تفنگداران آمریکایی، فرانسوی و اسراییلی در لبنان، دستگیری ناخدا افضلی فرمانده نیروی دریایی ارتش و سرهنگ عطاریان از عناصر حزب توده، اعزام بزرگ نیروهای بسیجی در طرح لبیک یا خمینی (ره) از دیگر وقایع این دوره به شمار می رود.

طراحی، شرح و اهداف (عملیات خیبر) قرارگاه 9 سپاه پاسداران طراحی عملیات خیبر را پس از یک پروسه اطلاعاتی دقیق به فرماندهان ارائه کردند.

پرهیز از تک جبهه ای و حمله به جناح عراق در شرق بصره و سپس دست اندازی بر عقبه عراق در نشوه همچنین عدم تصور عراق نسبت به انجام عملیات در هور، بکر بودن منطقه، غیرممکن بودن مانور زرهی برای عراق از علل اساسی این طرح به شمار می رفت.

در عملیات خیبر دو محور مستقل با هدف تصرف شهر بصره در نظر گرفته می شود.

محور زید تحت پوشش قرارگاه کربلا با فرماندهی ارتش و محور هورالهویزه تحت پوشش قرارگاه نجف با فرماندهی سپاه.

در محور هور پنج هدف با پنج قرارگاه مشخص می شود.

قرارگاه نصر با هدف تصرف محور الغدیر یعنی جاده العماره بصره، قرارگاه جدید با هدف تصرف القرنه یعنی مسیر تقاطع بغداد بصره، حماره قرارگاه حنین با هدف تبصرف جزیره جنوبی و نیمه شرقی و شمال جزیره شمالی و الحاق با محور طلاییه، قرارگاه فتح با هدف شکستن خط پر مانع طلاییه و باز کردن راه زمینی برای پشتیبانی، قرارگاه بدر با هدف تصرف نیمه غربی جزیره جنوبی و پل نشوه و قرارگاه نوح به منظور تامین ترابری و پشتیبانی یگان های عمل کننده، علاوه بر این هوانیروز مأموریت انتقال نیرو و امکانات و نیروی هوایی در برقراری امنیت هوایی در نظر گرفته می شود.

سرانجام عملیات خیبر در ساعت 21 و 30 دقیقه سوم اسفند ماه سال 1362 با رمز یا رسول الله (ص) آغاز می شود.

در مرحله اول قرارگاه های نجف، نصر و حدید موفق می شوند محور الغدیر و القرنه را تصرف کنند و جاده بغداد بصره را به اشغال خود درآورند.

اما در جزایر مجنون پاک سازی به طول می انجامد و عمل الحاق در محور طلاییه صورت نمی گیرد.

قرارگاه فتح نیز در محور طلاییه موفق به شکستن خط عراقی ها نمی شود و در محور زید، قرارگاه کربلا موفقیتی به دست نمی آورد و نیروهای سپاه به ناچار از منطقه القرنه و الغدیر به داخل جزایر مجنون شمالی و جنوبی عقب نشینی می کنند.

لشکرهای 27 محمد رسول الله (ص)، 31 عاشورا و 14 امام حسین (ع) با وجود از دست دادن فرماندهان و برخی از معاونان خود در حالی که عراق پاتک های سنگینی را اجرا می کرد به مقاومت پرداختند و 72 ساعت زیر بمباران های گوناگون به شکلی که در جزایر مجنون حدود یک میلیون گلوله توپ و خمپاره بر زمین نشست.

این در حالی بود که فرماندهان ارتش ایران اعلام کردند فقط 1300 گلوله 130 میلی متری در اختیار دارند.

عراقی ها که از بازپس گیری جزایر مجنون مأیوس شده بودند در چندین نوبت برای اولین بار با وسعتی قابل ملاحظه مبادرت به بمباران شیمیایی می کنند که در طول جنگ بی سابقه بود.

در این عملیات 23 یگان عراق منهدم، 15 هزار نفر از آن ها کشته یا ز خمی می شوند و تعدادی نیز به اسارت در می آیند.

همچنین تجهیزات و ادوات متعددی منهدم می شود.

در این نبرد نیروهای ایرانی موفق می شوند به 40 درصد از اهداف خود دست یابند.

عملیات خیبر تاثیر بسزایی در روند جنگ داشت.

از نظر نظامی، ورود قوای ایران به خاک عراق یک تحول جدید به حساب می آمد زیرا جزایر مجنون یکی از مناطق استراتژیک به شمار می رفت.

روزنامه فاینشنال تایمز در این زمینه نوشت: ذخایر نفتی جزایر مجنون حدود هفت میلیارد بشکه تخمین زده شده به طوری که تولید اولیه آن روزانه 350 هزار بشکه است.

بازتاب عملیات خیبر (ابتکار جدید) ابتکار جدید ایران در عملیات خیبر دور از ذهن نظامیان و کارشناسان نظامی بود و این نگرانی آمریکا را دو چندان می کرد.

به گونه ای که رادیوی آمریکا گفت: آمریکا خواستار پیروزی هیچ طرفی نیست و حل جنگ را از راه گفت وگو ترجیح می دهد.

بازتاب عملیات خیبر (حمایت ماهواره ای) رسانه های آمریکایی در شبکه سی بی اس گزارش می دهند آمریکا اطلاعاتی را که از طریق ماهواره های شناسایی خود دریافت می کند در اختیار عراق قرار می دهد.

همچنین ریگان، (رییس جمهور وقت آمریکا) که دچار هراس شده بود دستور تهیه طرح های جدیدی به منظور تقویت عراق در جنگ با ایران را صادر می کند.

بازتاب عملیات خیبر (عراق خاکریز دفاع) پدیده نبوغ ایرانی ها در عملیات خیبر به گونه ای بود که رهبران عراق دست به تلاش های متعددی زدند.

صدام به کشورهای خلیج فارس هشدار می دهد که عراق خاکریز دفاع از آن ها است، اگر این سد فرو ریزد طوفان در مرزهای خلیج فارس متوقف نخواهد شد.

بازتاب عملیات خیبر (هزینه جنگ و تحمیل صلح) عراق به جامعه جهانی برای مقابله با ایران و نجات خود اعلام می کند که خواستار تلاش مجدانه بین المللی برای تحمیل صلح به ایران است.

همچنین فشار اقتصادی ناشی از جنگ بار سنگینی را بر نظام سیاسی عراق وارد کرده است.

به گفته سفیر وقت رژیم عراق در کنیا، جنگ ماهانه یک میلیارد دلار هزینه بر دوش حکومت تحمیل می کند.

بازتاب عملیات خیبر (تنها راه پیشروی عراق) رژیم عراق برای رهایی از فشارهای متعدد سیاسی، اقتصادی و نظامی و جهانی اقدامات دیگری از جمله استفاده از سلاح شیمیایی، حمله به تاسیسات نفتی، حمله به نفتکش ها و حمله به مناطق مسکونی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.

رسانه های غربی نیز در تحلیل های خود حمله به تاسیسات نفتی ایران را تنها راه پیش روی عراق اعلام می کنند.

بازتاب عملیات خیبر (سلاح ممنوعه شیمیایی) از مهم ترین تحولات جنگ بکارگیری سلاح شیمیایی توسط عراقی ها بود که بارها در مناطق مختلف جنگی و اوج آن در منطقه عملیات خیبر به وقوع پیوست.

آمریکایی ها گزارش ایران مبنی بر استفاده عراق از سلاح شیمیایی را یک ادعا قلمداد می کند اما روزنامه واشنگتن پست از قول آمریکایی ها می نویسد: حکومت بغداد با حمله خیبر در آستانه سقوط قرار گرفته و ناگزیر از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

بازتاب عملیات خیبر (مقاومت 72 ساعته) مقاومت رزمندگان ایران به ویژه در حفظ جزایر مجنون، روح عملیات خیبر و هسته آن به شمار می رفت.

مقاومت 72 ساعته در مجنون همراه با محدودیت بسیار دشوار و تنها با استقامت و روحیه انقلابی امکان پذیر بود به گونه ای که ماهر عبدالرشید ژنرال عراقی می گوید: پس گرفتن مجنون از آن چه ما فکر می کردیم سخت تر شده است.

بازتاب عملیات خیبر (نصب پل 13 کیلومتری) نصب پل به طول 13 کیلومتر بر روی آب های هور یکی از موفقیت های نظامی به شمار می رفت که در تاریخ نظامی بی سابقه بود.

خبرگزاری فرانسه در سوم فروردین 1363 دست یازیدن به پل قایقی با چنین طولی در تاریخ نظامی مدرن را بی سابقه توصیف می کند.

همچنین نبوغ و ابتکار نظامی قوای ایران در این عملیات زمینه مساعدی برای پیشبرد سیاست های سران نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند.

بازتاب عملیات خیبر (نجات صدام) هفته نامه فارین ریپورت چاپ لندن اعلام می کند: یک هیأت ارشد آمریکایی در شش ماه دسامبر 1983 به چند کشور عربی خلیج فارس می رود و یک طرح چهار ماده ای در رابطه با نجات صدام و مسائل خاورمیانه به سران این کشورها تسلیم می کند.

براساس این طرح دولت آمریکا جنگ افزار تحویل عراق خواهد داد و در کنفرانس های بین المللی از حوزه عراق حمایت خواهد کرد.

یکی از موضوعات مهم برای آمریکا، موضوع شناسایی رژیم صهیونیستی توسط عراق بود.

صدام اعلام می کند: دیگر عراق را جزو کشورهای در خط مقدم علیه این رژیم نمی شناسد.

در چنین شرایطی بود که بانک صادرات و واردات آمریکا برای کمک به اقتصاد این کشور هزینه خط لوله نفتی بغداد عقبه را به مبلغ یک میلیارد دلار تقبل می کند و از رژیم صهیونیستی می خواهد به آن حمله نکند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: منطقه - رودخانه - خیبر - فرماندهان نظامی ایران - شمال - جنوب - عراق - بازتاب - نظامی - مناطق - جزایر - ایران - رسانه - امروز - دریا - بزرگ - گیاه - بصره - اقتصادی - انتخاب - طبیعی - رادیو - طبیعت - گزارش - قدیمی - گیاهی - زمین - جاده - کشور

آخرین اخبار سرویس:
انصار الله حمله گسترده ائتلاف عربستان به شهر استراتژیک الحدیده را دفع کرد/ ادامه محاصره نیروهای سعودی و متحدانش در ساحل غربی یمن

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری شیخ علی سلمان شد

شکاف احتمالی در اوپک/تقابل روسیه و عربستان با ایران، عراق و ونزوئلا/ایران سوژه اصلی بازارهای نفتی خواهد شد؟

ایران رفتار توهین آمیز غیرورزشی آمریکا را محکوم کرد

ایران به جمع 9 کشور فضایی جهان پیوست

واکنش عراق به حمله آمریکا به نیروهای حشد الشعبی

مانور تروریستی در جنوب تهران اجرا شد

بهشت ثروتمندان اروپا را ببینید + عکس های دیدنی

قرقاش: روابط نزدیک ایران و قطر دیگر بر کسی پوشیده نیست

ادعای تغییرات مذهبی در ایران در گزارشی از نیویورک تایمز

لباس مگان مارکل تعجب برانگیز شد

قدبلندترین افسر پلیس جهان

ترامپ دوباره پای اوباما را وسط کشید

روسیه در نشست وزیران اوپک شرکت نمی کند

واکنش ایران به بیانیه مداخله جویانه آمریکا در خصوص اعدام محمد ثلاث

«المسله» بررسی کرد دلیل پنهانکاری عربستان و امارات درباره شمار تلفاتشان در جبهه «الحدیده»

دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی و شاه اردن

عراق بمباران مقر الحشد الشعبی در مرز سوریه را محکوم کرد

داعش در حال برنامه ریزی برای ناامن کردن بغداد است

پیشنهاددهندگان مذاکره با آمریکا گمراه هستند

واکنش ارتش رژیم صهیونیستی به موضع گیری آمریکا درباره حمله به شرق سوریه

تمجید از نبیل رجب فعال حقوق بشر بحرینی در پاریس

کاهش شمار پناهندگان خارجی در اتحادیه اروپا

حمله ائتلاف سعودی به فرودگاه الحدیده دفع شد

ازبکستان آمادگی خود را برای میزبانی اعلام کرد

گزارش وزارت خارجه آلمان از معیار صدور ویزا در سفارتخانه های این کشور

رهبر استقلال طلبان اسکاتلند: لندن ما را به سمت جدایی سوق می دهد

بازداشت 13 فلسطینی در کرانه باختری رود اردن

گزارشی از سرداب مقدس امام زمان (عج) در سامرا

افشای راز طول عمر مادربزرگ 105 ساله امریکایی + ویدئو

تصمیم دولت جدید اسپانیا: بقایای جنازه فرانکو از مقبره اش خارج می شود

حمایت تمام قد آمریکا و اسراییل از قاتل 3 مأمور ناجا

آغاز طرح تمدید کارت اقامت موقت مهاجرین افغان و عراقی

اظهارات پامئو دولت فاسد آمریکا را تطهیر نمی کند.

روسیه شرایط شهروندی را برای اوکراینی ها تسهیل کرد

آموزش و فرهنگ سازی راهکار مقابله با بیابانزایی است

چین احتمالا نفت ایران را جایگزین آمریکا می کند

چاووش اوغلو: توافق ترکیه و آمریکا بر سر منبج تهدیدی برای سوریه نیست

ادعای نیویورک تایمز مبنی بر رشد گرایش به مسیحیت در ایران !

آمریکا در جایگاهی نیست که با سیاه نمایی علیه قوانین داخلی کشورها تبلیغ کند

مخالفت فلسطین با طرح جدایی غزه از کرانه باختری/هشدار عریقات درباره "بازی خیلی خطرناک" آمریکا

چین، تعرفه آمریکا را با واردات نفت از ایران تلافی می کند

ترامپ نیروی فضایی ارتش آمریکا را احیا خواهد کرد

وزارت امورخارجه بیانیه مداخله جویانه آمریکا را محکوم کرد

تضمین امنیتی ترامپ به کره شمالی، وعده نسیه؟

تشدید جنگ رسانه ای امارات و عربستان علیه انصارالله

محو شدن مرزها؛ نفوذ ترکیه در شمال سوریه

تاکید بر گسترش همکاری شیراز _ قطر + عکس

اون به پوتین نامه نوشت

تصاویر/ صیادان چینی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت خارجه: اعدام محمد ثلاث،ربطی به باورهای شخصی وی نداشت

دروغ پراکنی رسانه های عربستان و امارات علیه انصارالله/ ادعای تسلط بر فرودگاه الحدیده

تغییر صف‎بندی‎ها در اوپک

تحقیر "سعد حریری" در مسکو

یک منبع آگاه: احضار علی کریمی به دادسرا ربطی به کمپین نخریدن کالاهای گران ندارد

استقبال روسیه از تصمیم آمریکا و کره جنوبی درباره تعلیق تمرین های نظامی مشترک

قرقاش: روابط نزدیک ایران و قطر دیگر بر کسی پوشیده نیست

واکنش وزارت امورخارجه به بیانیه مداخله جویانه آمریکا

تمجید اتحادیه بین المللی حقوق بشر از نبیل رجب فعال حقوق بشر بحرینی

ممنوعیت فروش مشروبات الکلی در جام جهانی

سازمان ملل در اقدامی نادر از آمریکا انتقاد کرد

سیاست هیتلری ترامپ در شهرک چادری +عکس

بیش از 68 میلیون نفر در جهان آواره هستند

اتصال عربستان به اسراییل با خط راه آهن

زلزله در ژاپن 3 کشته و 307 زخمی درپی داشت

عبدی:نامه مذاکره مستقیم باآمریکا تندروهای اصولگرا را از انزوا درمی آوردو عقلا رابه حاشیه می برد

داستان «کشتی کرامت» و شاید «کشتی مرگ» در هیسپان تی وی

چین خرید نفت خام از ایران را جایگزین آمریکا می کند

مرکل: آلمان به طور کامل به توافق آب و هوایی پاریس پایبند است

رأی الیوم : دیدار نتانیاهو و شاه اردن نشانه پایان اختلافات دو طرف است/ هاآرتص: این دیدار در آستانه سفر کوشنر به منطقه حاوی پیام مهمی است

غرب به دنبال خروج ایران و حزب الله از خاک سوریه است/روس ها موضع دوگانه ای در بحران سوریه اتخاذ نکرده اند

وزیر اقتصاد فرانسه: بیشتر شرکت های فرانسوی نمی توانند در ایران بمانند

مشکل بزرگ خلع سلاح کره شمالی

واکنش دولت عراق به حمله اخیر آمریکا

ربوده شدن 30 غیرنظامی در صلاح الدین عراق

ناکام ماندن تلاش برای تشکیل یک "گروهک تروریستی" در بغداد

واکنش رویترز به مصدومیت چشمی/خانزاده جای روزبه را می‎گیرد

سنای آمریکا فروش اف 35 به ترکیه را ممنوع کرد/ آنکارا: دنبال جایگزین هستیم

مجلس سنای ایالات متحده به برقراری دوباره‎ی تحریم‎های ZTE رای داد

تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ تبلیغاتی آمریکا

مصادره مقادیری مواد مخدر متعلق به داعش در نزدیکی پایگاه التنف در سوریه

هشدار درباره تلاش اسراییل برای به دست گرفتن مسجدالاقصی

سربازان ترکیه با نقشه از پیش تعیین شده در مرز های عراق پیشروی می کنند

مبلغان اصلی داعش چه کسانی هستند

رویترز: آمریکا از کانال های غیررسمی برای مذاکره با طالبان استفاده می کند

ترکیه به دنبال جایگزین اف-35 آمریکایی

زمان آغاز استفاده از دهلیز تجاری هوایی افغانستان – عربستان اعلام شد

وضعیت فعلی کیفیت آلودگی هوای پایتخت +نمودار

گزارش رسانه های صهیونیستی درباره اقدامات وزیری که برای ایران جاسوسی می کرد

مصادره مقادیری زیادی مواد مخدر متعلق به داعش در نزدیکی پایگاه التنف

تصاویری متفاوت از میوه های آبدار

53 درصد از مهاجرانی که روانه اروپا شده اند در آلمان سکنی گزیده اند

دولت آمریکا در جایگاهی نیست که علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشور های مستقل و قلب حقایق بپردازد

هلاکت «ملا فضل الله» به دستور فرمانده ارتش پاکستان صورت گرفت

با محکوم کردن بیانیه مداخله جویانه آمریکا قاسمی: آمریکا در جایگاه دخالت و سیاه نمایی علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشورها نیست

واکنش آمریکا به قصاص قاتل خیابان پاسداران

قاسمی بیانیه مداخله جویانه امریکا را محکوم کرد

توکیو: مانورهای ژاپن و آمریکا ادامه می یابد

خوراک اصلی داعشی ها در سوریه کشف شد

زمین دشت قزوین را ذره ذره می بلعد

سالروز آغاز «عملیات خیبر»

سالروز آغاز «عملیات خیبر»