مطالب مرتبط:
مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی
سریال هایی که نوروز 97 روی آنتن می روند/ اینفوگرافی
راه اندازی سیستم آنتن دهی سیار در منطقه سقوط
سریال هایی که نوروز 97 روی آنتن می روند
شوخی اینترنتی و خشم هواداران/ شوخی اینترنتی و خشم هواداران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 14:022018-02-22فناوري

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی


امروزه آنتن های موبایل بیشتر از گذشته در سطح شهرها قابل مشاهده هستند و به دلیل نزدیکی آنها به محل های مسکونی، نگرانی هایی در مورد سطح تشعشعات آنها وجود دارد.

- اما در فضایی که زندگی می کنیم امواج و تشعشعات آنتن های پخش رادیو و تلویزیون و همچنین آنتن های ارائه دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت هم وجود دارد.

یک سوال می تواند این باشد که کدام یک از این آنتن ها قوی تر هستند؟ امواج آنتن های موبایل در سال های اخیر به شکل های دوره ای و موردی بررسی شده اند تا سطح تشعشع آنها در حد استاندارد باقی بماند اما با جستجویی در اینترنت نمی توان به سادگی نتیجه ای برای اندازه گیری آنتن های پخش رادیو و تلویزیون یافت.

از سوی دیگر برای آنتن های اینترنت پرسرعت مانند تکنولوژی TD-LTE و وایمکس هم آمار قابل استنادی وجود ندارد.

نتیجه تحقیقات در مورد تشعشعات RF تمام این تجهیزات، از خود امواج با فرکانس رادیویی یا RF ساطع می کنند.

سازمان جهانی بهداشت که متولی سلامت ساکنین کره زمین است در نتیجه تحقیقات خود پیرامون تاثیرات سیگنالها با فرکانس های رادیویی می نویسد": بخشی از نگرانی مربوط به ایستگاه های پایه و آنتن ها در شبکه بی سیم مربوط به اثرات بلند مدت آنها به خاطر قرار گرفتن افراد در معرض تشعشع RF است.

تا امروز، تنها اثری که از میدان های تشعشع RF توسط دانشمندان کشف شده، افزایش دمای بدن (کمتر از یک درجه سانتی گراد) بوده است که در زمان مواجهه با میدان های الکترومغناطیس شدید در برخی کارخانه ها دیده شده است.

سطح تشعشع RF منتشر شده از ایستگاه های پایه (آنتن های موبایل) و شبکه های بی سیم به حدی پایین هستند که دمای بدن را در حد بسیار ناچیزی افزایش می دهند و تاثیری بر سلامت انسان ندارند.

چون آنتن در یک ارتفاع از سطح زمین روی یک دکل نصب می شود، اگر از پای دکل شروع به حرکت کرده و در سطح زمین از آن دور شویم، توان میدان های RF ابتدا شروع به افزایش نموده، پس از رسیدن به یک نقطه خاص که می توان گفت توان در آنجا بالاترین است و با افزایش فاصله، توان آنها به سرعت کاهش پیدا می کند.

این نقطه خاص، نقطه ای است که امتداد محور لوب اصلی از الگوی تشعشعی آنتن در سطح افق به سطح زمین می رسد، و معمولا بین 50 تا 200 متر از پای دکل فاصله دارد و این فاصله به نوع آنتن و توان تابشی آن و ارتفاع دکل وابسته است.

برای درک بهتر همین نکته، به تصویر زیر دقت کنید: " بررسی های سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که تشعشع RF از آنتن های موبایل و فناوری های بی سیم در مکان های عمومی (مانند مدارس و بیمارستان ها) معمولاً تا هزاران بار پایین تر از استانداردهای جهانی هستند.

جذب پنج برابری تشعشعات RF در بدن انسان از طریق آنتن رادیو و تلویزیون آنالوگ سازمان جهانی بهداشت خبر می دهد که جذب تشعشعات در بدن انسان تا 5 برابر برای تشعشعات آنتن های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ بیشتر است.

علت اصلی، پایین بودن فرکانس رادیوی FM و تلویزیون ذکر شده است.

فرکانس رادیوی FM حدود 100 مگاهرتز و برای پخش تلویزیونی آنالوگ حدود 300 الی 400 مگاهرتز است که نام آن را طیف اول گذاشته و متوسط آن را 250 مگاهرتز فرض می کنیم.

این در حالیست که برای تکنولوژی موبایل و نسل های گوناگون آن، از فرکانس های 900 و 1800 مگاهرتز و 2100 و 2600 مگاهرتز استفاده می شود که متوسط آنرا 1750 مگاهرتز فرض می کنیم، و نام آن را نیز طیف دوم در نظر می گیریم.

یک فرض ثانویه نیز باید داشته باشیم و آن هم این است که نوع آنتن در هر دو طیف را مثلا λ/10 یا یک دهم طول موج در نظر بگیریم.

با این حساب طول آنتن مورد نظر برای بهترین دریافت در طیف اول 7 برابر طول آنتن مناسب در طیف دوم خواهد بود.

پس تا اینجا به دلیل اینکه قد یک انسان باعث می شود تا بدن او مانند یک آنتن دریافت کننده امواج عمل کند، می تواند تا 7 برابر بیشتر سیگنال طیف اول (فرکانس پخش رادیو و تلویزیون) را جذب کند.

همانطور که گفتیم، برای دریافت امواج الکترومغناطیس در فرکانس پایین به آنتن بلندتر نیاز داریم، بنابراین بدن انسان هم مانند یک آنتن مناسب برای دریافت امواج پخش رادیو و تلویزیون عمل می کند.

در مقابل هرچه فرکانس امواج افزایش یابد، انرژی آنها هم افزایش یافته و برای دریافت نیاز به آنتن کوتاه تر دارند.

به همین دلیل کمتر جذب بدن انسان می شوند.

یک مسئله دیگر نیز وجود دارد.

عمق نفوذ انرژی امواج بر حسب فرکانس آن متغییر است.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود، برای بافت های با میزان آب بالا عمق نفوذ برای طیف اول، حدود 5 میلی متر و برای طیف دوم حدود 2 میلیمتر است.

پس می توان نتیجه گرفت با توجه به عمق نفوذ کمتر طیف دوم، تاثیر آن نیز کمتر از طیف اول باشد.

" از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت اشاره می کند که ایستگاه های پخش رادیو و تلویزیون بیش از 50 سال قدمت و عمر دارند بدون اینکه تا کنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن آنها روی سلامتی انسان ثبت شود.

مقایسه آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی اداره تنظیم ارتباطات استرالیا (ACA) آزمایشی را در این رابطه انجام داده است.

نتایج اندازه گیری از سطح انرژی الکترومغناطیسی ناشی از سایت های موبایل BTS برابر با 1.

4 درصد امواج ناشی از فرستنده های رادیویی AM و 28 درصد امواج ناشی از فرستنده های رادیویی FM بوده است.

این در حالیست که فرستنده های رادیویی قدمتی بالای 100 سال دارند و بی خطر بودن آنها نیز اثبات شده است.

در نتیجه بی خطر بودن فرکانس رادیویی ناشی از آنتن های موبایل که طول آنتن گیرنده آنها کمتر از امواج پخش رادیو است نیز دست کم روی کاغذ محرز است.

پژوهش مشابه ولی پیشرفته تری در سال 1394 در تهران انجام شده است.

در این آزمایش که بر اساس تعداد 450 بار اندازه گیری تصادفی در محله های مختلف انجام شده است، مشخص می شود که تمام آنتن ها از جمله آنتن های موبایل و پخش رادیو و تلویزیون اعم از آنالوگ و دیجیتال ، در مجموع تشعشعاتی به اندازه 16 میکرو وات بر سانتی متر مربع منتشر می کنند.

به نمودار زیر که نتیجه همین پژوهش است توجه کنید: " کمترین میزان تشعشعات برای اینترنت پر سرعت بی سیم با فرکانس 2.

54 گیگاهرتز است که حدود 2 میکرو وات بر سانتی متر مربع بوده است.

در ردیف بالاتر، مجموع نسل های شبکه موبایل با متوسط فرکانس 1.

5 گیگاهرتز قرار می گیرند که میزان تشعشعات آنها نیز بین 3 الی 4 میکرو وات بر سانتی متر مربع اندازه گیری شده است.

اندازه گیری تشعشعات ناشی از آنتن های پخش رادیو و تلویزیون دیجیتال هم با متوسط فرکانس 650 مگاهرتز تقریبا نتیجه ای برابر با آنتن های موبایل داشته است.

اما آنتن های مربوط به پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ که همچنان استفاده بسیار زیادی در کشور ما دارند و با متوسط فرکانس 100 مگاهرتز کار می کنند، میزان تشعشعاتی برابر با 8 میکرو وات بر سانتی متر مربع داشته اند که دست کم دو برابر تشعشعات آنتن های موبایل است.

در نهایت آیا باید نگران باشیم؟ آنتن های موبایل اگرچه روز به روز در شهرهای کشورمان بیشتر به چشم می خورند اما همین زیرساخت ها هستند که کسب وکارهای نوپا را توانمند کرده اند.

استانداردهای مشخص بین المللی و ملی نیز برای کارکرد آنتن های موبایل در نظر گرفته شده است و بر اساس نتایج تحقیقات جهانی و ایرانی، تا زمانی که همین استانداردها رعایت شوند، خطری شهروندانی که در نزدیکی این آنتن ها زندگی می کنند را تهدید نمی کند.

اما نکته قابل تامل، استفاده جمع زیادی از شهروندان ایرانی از رادیو و تلویزیون به شکل آنالوگ است.

آنتن های ارسال کننده امواج رادیویی و تلویزیونی همان طور که در نتیجه تحقیقات مشخص است، دست کم دو برابر بیشتر از آنتن های موبایل امواج رادیویی ساطع می کنند و به دلیل فرکانس پایین، تا 5 برابر بیشتر جذب بدن انسان می شوند.

همین آنتن های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ که میزان تشعشعات آنها بیش از دو برابر آنتن های موبایل است، در 50 سال گذشته در جهان رواج داشته اند و تا کنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن آنها ثبت نشده است؛ همانطور که هنوز گزارشی در رابطه با ایجاد بیماری های خطرناک مثل سرطان به واسطه نزدیکی به آنتن های موبایل ثابت نشده است.

از طرفی مشاهده کردیم پژوهشی که در سال 94 در تهران انجام شده، فرکانس رادیویی آنتن های موبایل را بین 3 الی 4 میکرو وات بر سانتی متر مربع تشخیص داده است.

این در حالیست که در ابتدای سال 96، دیجیاتو با استفاده از دستگاه پرتوسنج، تشعشعات یک آنتن موبایل در شهر تهران را اندازه گیری کرد که نتیجه، نیم میکرو وات بر سانتی متر مربع بود.

همه این ها در حالی است که بر اساس استانداردهای بین المللی و ملی، میزان تشعشعات آنتن های موبایل در نسل دوم شبکه می تواند تا 450 میکرو وات بر سانتی متر مربع و در نسل 3 و 4 شبکه به 950 میکرو وات بر سانتی متر مربع برسد بدون اینکه خطری شهروندان را تهدید کند.

با توجه به فاصله مقادیر تجربی اندازه گیزی از مقادیر آستانه خطرناکی استاندارد، آیا باز هم باید نگران باشیم؟ 
کلید واژه ها: سازمان جهانی بهداشت - موبایل - اینترنت - اینترنت پرسرعت - رادیو - تلویزیون - افزایش - خدمات اینترنت پرسرعت - زمین - مکان های عمومی - خدمات اینترنت - بهداشت - اندازه گیری - سلامت - جهانی - بیمارستان - استاندارد - بالاترین - تکنولوژی - شبکه - شروع - کارخانه - وایمکس - فناوری - تصویر - انسان - زندگی - منتشر - مدارس - فضایی

آخرین اخبار سرویس:
حمله کاربران ایرانی به اینستاگرام رونالدو!

استخدام منشی و کارمند خانم به صورت تمام وقت در اصفهان

«هزارآواز» به خوانندگی وحید تاج روی صحنه می رود

مجید کیانی: به تصویر این مسجد و معماری نگاه کنید، اگر آن را درک کردید، موسیقی را نیز درک می کنید

پتنت سامسونگ به موبایلی بدون حاشیه با دو نمایشگر اشاره دارد

قطع اینترنت برای مقابله با تقلب امتحانی در الجزایر

مدیریت فضای ابری در گوگل فوتوز آسان تر می شود

حمله کاربران ایرانی به اینستاگرام رونالدو!

انتشار عکس سلفی فضانورد آمریکایی در فضا

عکس/ تبریک AFC به مناسبت تولد خداداد عزیزی

نرم افزار موبایل برای کنترل سرعت خودرو

صاحبان این تلفن های همراه با واتساپ خداحافظی کنند

امکان جدید بینگ برای جستجوی تصویری با دوربین گوشی

سی دی پراجکت رد: Cyberpunk 2077 برروی کنسول های نسل هشتمی عالی خواهد بود

هجوم ایرانی ها به صفحه اینستاگرامی رونالدو؛ تکرار یک اشتباه!

حمله کاربران ایرانی به اینستاگرام رونالدو!

تلویزیون اینستاگرام به راه افتاد

هجوم کاربران ایرانی به صفحه اینستاگرامی رونالدو!

حمله کاربران ایرانی به اینستاگرام رونالدو!

حمله کاربران ایرانی به اینستاگرام رونالدو!

شایعه: نسخه رایانه های شخصی Red Dead Redemption 2 در دست ساخت است

کاربران مایکروسافت قربانی حملات فیشینگ شدند؟

احتمال دارد ایران در هفته های آتی از برجام خارج شود

برقراری 970 هزار ارتباط با مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و صدور 20 میلیون ابلاغیه الکترونیکی در سال گذشته/دست هایی قصد دارند با تضعیف قوه قضاییه، اقتدار آن را از بین ببرند/ ابزار و امکانات دستگاه قضا متناسب با کثرت و سنگینی کار نیست

نسخه وب پیام رسان گوگل قابل دسترس شد

برقراری 970 هزار ارتباط با مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و صدور 20 میلیون ابلاغیه الکترونیکی در سال گذشته/دست هایی قصد دارند با تضعیف قوه قضاییه، اقتدار آن را از بین ببرند/ ابزار و امکانات قوه قضاییه متناسب با کثرت و سنگینی کار نیست

آزمایش خودروهای "هوشمند" جدید

آغاز روزشمار شیائومی تا معرفی نسل جدید تبلت ها

خطر استفاده از وای فای عمومی برای رمزنگاری مجازی

یوتیوب موزیک در 12 کشور منتشر می شود

نرم افزار موبایل برای کنترل سرعت خودرو

اپل در ادامه ی ماجرای Error 53، به پرداخت جریمه ی 7.6 میلیون دلاری محکوم شد

نرم افزار موبایل برای کنترل سرعت خودرو

هرآنچه از سامانه ثنا باید بدانید

قابلیت جدید مایکروسافت بینگ جستجو با دوربین گوشی را ممکن می کند

چگونه استارت آپ لاکچری راه اندازی کنیم ؟

راهکار عجیب الجزایر برای لو نرفتن سئوالات امتحانی!

ارائه ی نسخه ی وب پیام رسان اختصاصی گوگل

یوتیوب موزیک در 12 کشور منتشر می شود

بیمه ها می توانند مشوق تولید باشند

انتشار تصاویری جدید از آیفون های اپل توسط یک تولیدکننده ی قاب

قطع اینترنت برای مقابله با تقلب امتحانی در الجزایر

یوتیوب موزیک در 12 کشور منتشر می شود

آشنایی با ام آرآی کارکردی (fMRI)

کاربران مایکروسافت قربانی حملات فیشینگ شدند؟

نسخه وب پیام رسان گوگل قابل دسترس شد

تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

یوتیوب موزیک در 12 کشور منتشر می شود

کاربران مایکروسافت قربانی حملات فیشینگ شدند؟

کاربران مایکروسافت قربانی حملات فیشینگ شدند؟

نسخه وب پیام رسان گوگل قابل دسترس شد

تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

آغاز روزشمار شیائومی تا معرفی نسل جدید تبلت ها

اطلاعات جدیدی از بهینه سازی Metro: Exodus برای پلی استیشن 4 پرو منتشر شد + عدم انتشار نسخه ی نینتندو سوییچ

گوگل، قهوه آماده کن و پرده ها را بکش!

تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟

خطر استفاده از وای فای عمومی برای رمزنگاری مجازی

شوخی جناب خان با وزیر ارتباطات

Sharp Aquos S3 High Edition به طور رسمی معرفی شد

تیم کرواسی تیم آرژانتین را درهم کوبید

هر 20 دقیقه 20 ثانیه پلک بزنید

تیم کورواتی تیم آرژانتین را درهم کوبید

چهل ویکمین شماره فصلنامه «مطالعات فرهنگ- ارتباطات» منتشر شد

تحلیل کارکردهای مثبت بازی رایانه ای

پیراهن های عروسی دوخته شده از کاغذ توالت

7 باور غلط در مورد شارژ و باتری گوشی

هجوم کاربران ایرانی به صفحه شکیرا همسر پیکه ! (تصویر)

حمایت وزیر ارتباطات از حضور خانواده ها در ورزشگاه ها

مشکلات سلامتی را چگونه در گوگل سرچ کنیم؟

بهترین گوشی های بدون برش نمایشگر بازار

بررسی نوکیا 7 پلاس

عکسی که وزیر ارتباطات از سفر خانوادگی با مدیران وزارتش منتشر کرد

تلویزیون اینستاگرام به راه افتاد

چرا ما شیفته آواتارهای کارتونی خودمان هستیم؟

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

عضو کمیته فیلترینگ: 25 میلیون نفر کاربر تلگرام طلایی هستند

الجبیر: هیچ کشوری قدرت نرم ما را ندارد

نامه یا خیانت نامه

وقتی روبات ها ذهن خوانی می کنند / تخمین صحیح 70 درصد از رفتارهای کاربران

با بهترین گوشی های گیمینگ دنیا آشنا شوید

مشخصات تبلت Galaxy Tab Advance 2 سامسونگ منتشر شد

معرفی و آموزش کار با AirMirror؛ راهکاری برای کنترل از راه دور موبایل های اندرویدی

اپلیکیشن مایکروسافت نیوز در اختیار کاربران آی او اس و اندروید قرار گرفت

فهرست فروش هفتگی ژاپن | هفته ای آرام در سرزمین آفتاب تابان

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

نخستین بار در دنیا،کنتور هوشمند آب با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات مشترکان+فیلم

روشهای نوین آبیاری

سامسونگ هم بسوی تراشه اختصاصی گام برداشت

تصاویر آیفون های جدید لو رفت

گوگل پادکست برای اندرویدی ها منتشر شد

فیلم برداری فوق آهسته به پرچمدار هواوی اضافه شد

اسلوونی | مدرن ترین و بزرگ ترین مرکز تفکیک و بازیافت زباله در اروپا

شیائومی ردمی 6 پرو به صورت رسمی در تاریخ 25 ژوئن معرفی می شود

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود+عکس

در مدارس انگلیس تلفن های همراه ممنوع خواهدشد

سامسونگ گلکسی Tab S4 به باتری 7300 میلی آمپر ساعتی مجهز می شود

وقتی گوشی هوشمند، دزدگیر می شود

راه اندازی فرستنده دیجیتال در بخش راین

پیشنهاد ممنوعیت استفاده از گوشی های همراه در مدارس

قطع اینترنت در الجزایر برای جلوگیری از تقلب در امتحان های مدرسه

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی