مطالب مرتبط:
مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی
سریال هایی که نوروز 97 روی آنتن می روند/ اینفوگرافی
راه اندازی سیستم آنتن دهی سیار در منطقه سقوط
سریال هایی که نوروز 97 روی آنتن می روند
شوخی اینترنتی و خشم هواداران/ شوخی اینترنتی و خشم هواداران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 14:022018-02-22فناوري

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی


امروزه آنتن های موبایل بیشتر از گذشته در سطح شهرها قابل مشاهده هستند و به دلیل نزدیکی آنها به محل های مسکونی، نگرانی هایی در مورد سطح تشعشعات آنها وجود دارد.

- اما در فضایی که زندگی می کنیم امواج و تشعشعات آنتن های پخش رادیو و تلویزیون و همچنین آنتن های ارائه دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت هم وجود دارد.

یک سوال می تواند این باشد که کدام یک از این آنتن ها قوی تر هستند؟ امواج آنتن های موبایل در سال های اخیر به شکل های دوره ای و موردی بررسی شده اند تا سطح تشعشع آنها در حد استاندارد باقی بماند اما با جستجویی در اینترنت نمی توان به سادگی نتیجه ای برای اندازه گیری آنتن های پخش رادیو و تلویزیون یافت.

از سوی دیگر برای آنتن های اینترنت پرسرعت مانند تکنولوژی TD-LTE و وایمکس هم آمار قابل استنادی وجود ندارد.

نتیجه تحقیقات در مورد تشعشعات RF تمام این تجهیزات، از خود امواج با فرکانس رادیویی یا RF ساطع می کنند.

سازمان جهانی بهداشت که متولی سلامت ساکنین کره زمین است در نتیجه تحقیقات خود پیرامون تاثیرات سیگنالها با فرکانس های رادیویی می نویسد": بخشی از نگرانی مربوط به ایستگاه های پایه و آنتن ها در شبکه بی سیم مربوط به اثرات بلند مدت آنها به خاطر قرار گرفتن افراد در معرض تشعشع RF است.

تا امروز، تنها اثری که از میدان های تشعشع RF توسط دانشمندان کشف شده، افزایش دمای بدن (کمتر از یک درجه سانتی گراد) بوده است که در زمان مواجهه با میدان های الکترومغناطیس شدید در برخی کارخانه ها دیده شده است.

سطح تشعشع RF منتشر شده از ایستگاه های پایه (آنتن های موبایل) و شبکه های بی سیم به حدی پایین هستند که دمای بدن را در حد بسیار ناچیزی افزایش می دهند و تاثیری بر سلامت انسان ندارند.

چون آنتن در یک ارتفاع از سطح زمین روی یک دکل نصب می شود، اگر از پای دکل شروع به حرکت کرده و در سطح زمین از آن دور شویم، توان میدان های RF ابتدا شروع به افزایش نموده، پس از رسیدن به یک نقطه خاص که می توان گفت توان در آنجا بالاترین است و با افزایش فاصله، توان آنها به سرعت کاهش پیدا می کند.

این نقطه خاص، نقطه ای است که امتداد محور لوب اصلی از الگوی تشعشعی آنتن در سطح افق به سطح زمین می رسد، و معمولا بین 50 تا 200 متر از پای دکل فاصله دارد و این فاصله به نوع آنتن و توان تابشی آن و ارتفاع دکل وابسته است.

برای درک بهتر همین نکته، به تصویر زیر دقت کنید: " بررسی های سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که تشعشع RF از آنتن های موبایل و فناوری های بی سیم در مکان های عمومی (مانند مدارس و بیمارستان ها) معمولاً تا هزاران بار پایین تر از استانداردهای جهانی هستند.

جذب پنج برابری تشعشعات RF در بدن انسان از طریق آنتن رادیو و تلویزیون آنالوگ سازمان جهانی بهداشت خبر می دهد که جذب تشعشعات در بدن انسان تا 5 برابر برای تشعشعات آنتن های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ بیشتر است.

علت اصلی، پایین بودن فرکانس رادیوی FM و تلویزیون ذکر شده است.

فرکانس رادیوی FM حدود 100 مگاهرتز و برای پخش تلویزیونی آنالوگ حدود 300 الی 400 مگاهرتز است که نام آن را طیف اول گذاشته و متوسط آن را 250 مگاهرتز فرض می کنیم.

این در حالیست که برای تکنولوژی موبایل و نسل های گوناگون آن، از فرکانس های 900 و 1800 مگاهرتز و 2100 و 2600 مگاهرتز استفاده می شود که متوسط آنرا 1750 مگاهرتز فرض می کنیم، و نام آن را نیز طیف دوم در نظر می گیریم.

یک فرض ثانویه نیز باید داشته باشیم و آن هم این است که نوع آنتن در هر دو طیف را مثلا λ/10 یا یک دهم طول موج در نظر بگیریم.

با این حساب طول آنتن مورد نظر برای بهترین دریافت در طیف اول 7 برابر طول آنتن مناسب در طیف دوم خواهد بود.

پس تا اینجا به دلیل اینکه قد یک انسان باعث می شود تا بدن او مانند یک آنتن دریافت کننده امواج عمل کند، می تواند تا 7 برابر بیشتر سیگنال طیف اول (فرکانس پخش رادیو و تلویزیون) را جذب کند.

همانطور که گفتیم، برای دریافت امواج الکترومغناطیس در فرکانس پایین به آنتن بلندتر نیاز داریم، بنابراین بدن انسان هم مانند یک آنتن مناسب برای دریافت امواج پخش رادیو و تلویزیون عمل می کند.

در مقابل هرچه فرکانس امواج افزایش یابد، انرژی آنها هم افزایش یافته و برای دریافت نیاز به آنتن کوتاه تر دارند.

به همین دلیل کمتر جذب بدن انسان می شوند.

یک مسئله دیگر نیز وجود دارد.

عمق نفوذ انرژی امواج بر حسب فرکانس آن متغییر است.

همانطور که در نمودار زیر دیده می شود، برای بافت های با میزان آب بالا عمق نفوذ برای طیف اول، حدود 5 میلی متر و برای طیف دوم حدود 2 میلیمتر است.

پس می توان نتیجه گرفت با توجه به عمق نفوذ کمتر طیف دوم، تاثیر آن نیز کمتر از طیف اول باشد.

" از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت اشاره می کند که ایستگاه های پخش رادیو و تلویزیون بیش از 50 سال قدمت و عمر دارند بدون اینکه تا کنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن آنها روی سلامتی انسان ثبت شود.

مقایسه آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی اداره تنظیم ارتباطات استرالیا (ACA) آزمایشی را در این رابطه انجام داده است.

نتایج اندازه گیری از سطح انرژی الکترومغناطیسی ناشی از سایت های موبایل BTS برابر با 1.

4 درصد امواج ناشی از فرستنده های رادیویی AM و 28 درصد امواج ناشی از فرستنده های رادیویی FM بوده است.

این در حالیست که فرستنده های رادیویی قدمتی بالای 100 سال دارند و بی خطر بودن آنها نیز اثبات شده است.

در نتیجه بی خطر بودن فرکانس رادیویی ناشی از آنتن های موبایل که طول آنتن گیرنده آنها کمتر از امواج پخش رادیو است نیز دست کم روی کاغذ محرز است.

پژوهش مشابه ولی پیشرفته تری در سال 1394 در تهران انجام شده است.

در این آزمایش که بر اساس تعداد 450 بار اندازه گیری تصادفی در محله های مختلف انجام شده است، مشخص می شود که تمام آنتن ها از جمله آنتن های موبایل و پخش رادیو و تلویزیون اعم از آنالوگ و دیجیتال ، در مجموع تشعشعاتی به اندازه 16 میکرو وات بر سانتی متر مربع منتشر می کنند.

به نمودار زیر که نتیجه همین پژوهش است توجه کنید: " کمترین میزان تشعشعات برای اینترنت پر سرعت بی سیم با فرکانس 2.

54 گیگاهرتز است که حدود 2 میکرو وات بر سانتی متر مربع بوده است.

در ردیف بالاتر، مجموع نسل های شبکه موبایل با متوسط فرکانس 1.

5 گیگاهرتز قرار می گیرند که میزان تشعشعات آنها نیز بین 3 الی 4 میکرو وات بر سانتی متر مربع اندازه گیری شده است.

اندازه گیری تشعشعات ناشی از آنتن های پخش رادیو و تلویزیون دیجیتال هم با متوسط فرکانس 650 مگاهرتز تقریبا نتیجه ای برابر با آنتن های موبایل داشته است.

اما آنتن های مربوط به پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ که همچنان استفاده بسیار زیادی در کشور ما دارند و با متوسط فرکانس 100 مگاهرتز کار می کنند، میزان تشعشعاتی برابر با 8 میکرو وات بر سانتی متر مربع داشته اند که دست کم دو برابر تشعشعات آنتن های موبایل است.

در نهایت آیا باید نگران باشیم؟ آنتن های موبایل اگرچه روز به روز در شهرهای کشورمان بیشتر به چشم می خورند اما همین زیرساخت ها هستند که کسب وکارهای نوپا را توانمند کرده اند.

استانداردهای مشخص بین المللی و ملی نیز برای کارکرد آنتن های موبایل در نظر گرفته شده است و بر اساس نتایج تحقیقات جهانی و ایرانی، تا زمانی که همین استانداردها رعایت شوند، خطری شهروندانی که در نزدیکی این آنتن ها زندگی می کنند را تهدید نمی کند.

اما نکته قابل تامل، استفاده جمع زیادی از شهروندان ایرانی از رادیو و تلویزیون به شکل آنالوگ است.

آنتن های ارسال کننده امواج رادیویی و تلویزیونی همان طور که در نتیجه تحقیقات مشخص است، دست کم دو برابر بیشتر از آنتن های موبایل امواج رادیویی ساطع می کنند و به دلیل فرکانس پایین، تا 5 برابر بیشتر جذب بدن انسان می شوند.

همین آنتن های پخش رادیو و تلویزیون آنالوگ که میزان تشعشعات آنها بیش از دو برابر آنتن های موبایل است، در 50 سال گذشته در جهان رواج داشته اند و تا کنون گزارشی مبنی بر خطرناک بودن آنها ثبت نشده است؛ همانطور که هنوز گزارشی در رابطه با ایجاد بیماری های خطرناک مثل سرطان به واسطه نزدیکی به آنتن های موبایل ثابت نشده است.

از طرفی مشاهده کردیم پژوهشی که در سال 94 در تهران انجام شده، فرکانس رادیویی آنتن های موبایل را بین 3 الی 4 میکرو وات بر سانتی متر مربع تشخیص داده است.

این در حالیست که در ابتدای سال 96، دیجیاتو با استفاده از دستگاه پرتوسنج، تشعشعات یک آنتن موبایل در شهر تهران را اندازه گیری کرد که نتیجه، نیم میکرو وات بر سانتی متر مربع بود.

همه این ها در حالی است که بر اساس استانداردهای بین المللی و ملی، میزان تشعشعات آنتن های موبایل در نسل دوم شبکه می تواند تا 450 میکرو وات بر سانتی متر مربع و در نسل 3 و 4 شبکه به 950 میکرو وات بر سانتی متر مربع برسد بدون اینکه خطری شهروندان را تهدید کند.

با توجه به فاصله مقادیر تجربی اندازه گیزی از مقادیر آستانه خطرناکی استاندارد، آیا باز هم باید نگران باشیم؟ 
کلید واژه ها: سازمان جهانی بهداشت - موبایل - اینترنت - اینترنت پرسرعت - رادیو - تلویزیون - افزایش - خدمات اینترنت پرسرعت - زمین - مکان های عمومی - خدمات اینترنت - بهداشت - اندازه گیری - سلامت - جهانی - بیمارستان - استاندارد - بالاترین - تکنولوژی - شبکه - شروع - کارخانه - وایمکس - فناوری - تصویر - انسان - زندگی - منتشر - مدارس - فضایی

آخرین اخبار سرویس:
هند مالک فیس بوک را تهدید کرد

سرویس ارتباطی ویژه ی رایتل به بیمه شدگان تأمین اجتماعی

زاکربرگ سکوتش را شکست و اشتباه فیسبوک را پذیرفت

وزیر ارتباطات به چالش بی زباله پیوست

فیسبوک توسط کره جنوبی جریمه شد

چطور از فضای اضافه رم به عنوان حافظه ذخیره سازی استفاده کنیم؟

نرم افزاری برای دندان پزشکان

دختر در حال خود نمایی هنگام عکس گرفتن را موج با خود برد + فیلم

چگونه بفهمیم ویندوزمان آپدیت شده است؟

باگ بزرگی در سیری خواندن اعلان ها هنگام قفل بودن گوشی را ممکن می کند

طراحی نرم افزاردندانپزشکی توسط جوان مهابادی

تولید حافظه 100 ترابایتی رکوردهای جهانی را جابه جا کرد

عرضه گوشی جدید هواوی با دوربین سه گانه 40 مگاپیکسلی

گوگل برای حذف اخبار دروغ 300 میلیون دلار تعهد داد

بهترین آنتی ویروس های سالی که گذشت به انتخاب AV-TEST

تعهد 300 میلیون دلاری گوگل برای حذف اخبار دروغین از اینترنت

در ایام نوروز مکانهای پر تردد اصفهان به اینترنت پرسرعت Wi-Fi مجهز شد

"اینترنت اشیا" چه تحولاتی در زندگی بشر ایجاد می کند؟

دوربین سه تایی گوشی هواوی P20 Pro از یک سنسور اصلی 40 مگاپیکسلی بهره می برد

باگ بزرگی در سیری خواندن اعلان ها هنگام قفل بودن گوشی را ممکن می کند

خلبان توانست چند متر مانده به زمین موتور از کار افتاده را به کار بیندازد + فیلم

گشتی در هتل های لوکس قونیه ترکیه

[تکفارس]: نقدوبررسی گوشی سونی اکسپریا XZ2

هشتگ و لینک به اینستاگرام اضافه شدند

واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید!

مشخصات گوشی اوپو F7 فاش شد؛ پردازنده هلیو پی 60 و 6 گیگابایت رم

نگرانی کاربران فیسبوک از تأثیر سوء آن بر جامعه

آمریکایی ها دوست دارند کجا کار کنند؟ / آمازون اول، فیس بوک سوم، اپل ششم

عیدی هیولا، بازی با تخفیف 90 درصد

گوگل در حال توسعه نسخه اختصاصی خود از تکنولوژی بلاک چین است

فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت

انفجار یک دستگاه تلفن همراه در چین در زمان تعویض باتری

معرفی 10 پروژه کاربردی با استفاده از رزبری پای

بنیانگذار فیسبوک سرانجام مجبور به عذرخواهی شد

زاکربرگ به سوءاستفاده فیسبوک از اطلاعات کاربرانش اعتراف کرد

مهم ترین اخبار ایران و جهان

مارک زاکربرک می گوید فیسبوک در رسوایی کمبریج آنالیتیکا مرتکب اشتباه شده است

حفره امنیتی CoinBase در قراردادهای هوشمند اتریوم: فرصتی که می توانست شما را مالتی میلیاردر کند!

بسته بندی هوشمند کالا با برنامه واقعیت افزوده eBay

بروزرسانی جدید بازی Overwatch منتشر شد

هند مالک فیسبوک را تهدید کرد

گلکسی نوت 9 با دوربین 3 گانه عرضه می شود؟

اپل: کیفیت بازی های iOS به سطح کیفی بازی کنسول های مدرن می رسد

توسعه فرم ور گلکسی نوت 9 سامسونگ آغاز شده است

فیسبوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت

فیس بوک رسوایی سوء استفاده از اطلاعات کاربران خود را پذیرفت

هند مالک فیسبوک را تهدید کرد

موبایل های Desire 12 و Desire 12 Plus از اچ تی سی رسماً رونمایی شدند

اینستاگرام امکان اضافه کردن هشتگ و لینک پروفایل را به بخش بیو فراهم کرد

رسوایی فیسبوک

بیانیه فیسبوک در مورد استفاده از اطلاعات کاربران

موسس واتس اَپ به جنبش ضد فیس بوک پیوست و اکانت خود را پاک کرد

چگونه بفهمیم ویندوزمان آپدیت شده است؟

فضای مجازی در برزیل

هشتگ فیس بوک را پاک کن داغ شد

چگونه بفهمیم ویندوزمان آپدیت شده است؟

اینستاگرام با قابلیت افزودن هشتگ و لینک پروفایل به بیوگرافی آپدیت شد

راه های مراقبت از کودکان در برابر اینترنت

عواقب صله رحم هایِ مجازی برای سبک زندگی/تلگرام و اینستاگرام جای دیدوبازدید را نمی گیرد

دیوار اعتماد بین فیسبوک و کاربران شکسته است

گسترش همکاری IBM و اپل با تمرکز بر یادگیری ماشین

آیا نینتندو سوییچ با سخت افزار قوی تری دوباره عرضه خواهد شد؟

اذعان رییس فیسبوک به اشتباه منجر به سوء استفاده از اطلاعات کاربران

تست مقاومت دو گوشی گلکسی S9 و آیفون X در برابر آب +فیلم

بهره مندی از بسته های اینترنت به صرفه و تعرفه های ویژه ی رایتل در عتبات عالیات

رویارویی دو کمدین بزرگ ایرانی +ویدئو

پیشنهاد به تهرانی ها در ایام نوروز +عکس

موسس واتس اَپ به جنبش ضد فیس بوک پیوست

دردهایی که زنان به زبان نمی آورند

گوگل اکنون به کاربران اجازه می دهد تا هنگامی که گوشی به Android auto متصل است نیز از آن استفاده کنند

ترس های زنانه از ازدواج

رییس فیس بوک رسوایی سوءاستفاده از اطلاعات کاربران را پذیرفت

نشانه های آستیگمات بودن چشم کودک

لاغری ، شرط مسافرت با هواپیماهای تایلندی

واتس آپ هم به جنبش ضد فیس بوک پیوست

فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا؛ کابوس حریم شخصی

روش جدید اعدام در آمریکا

آمریکایی ها پرچم مالزی را با پرچم تروریست ها اشتباه گرفتند

امکان فیلمبرداری زنده با گوشی در یوتیوب فراهم می شود

مهلت 15 روزه ی دولت روسیه به تلگرام برای ارائه ی اطلاعات کاربران

یوبی سافت با همکاری تنسنت عناوین خود را در چین عرضه می کند

قیمت و ویژگی های گوشی OnePlus 6 پیش از معرفی رسمی فاش شد؛ بسیار ارزان تر از آیفون X

فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا؛ کابوس حریم شخصی

هم بنیان گذار واتس اپ از کاربران می خواهد فیس بوک را حذف کنند

ارائه آپدیت آخرین نسخه اندروید برای V30 ال جی

کشف نشانه هایی از فاجعه ی جهانی در آفریقا

مدل کوپه و روباز مرسدس بنز کلاس C مدل 2019 رونمایی شد

هشدار: مراقب کلاهبرداری مجازی در نوروز باشید

محافظت از کودکان در برابر مطالب مضر اینترنتی

آغاز تحقیقات درمورد انتقال اطلاعات کاربران توسط فیسبوک

نسخه بتا اندروید اوریو به آنر 7 رسید

جشن نوروز در اقصاء نقاط جهان

یوتیوب به زودی قابلیت فیلمبرداری لایو از طریق گوشی را ارائه می کند

گوگل قابلیت Instant App را به بازی های اندرویدی می آورد

نصب رام خالص اندروید اوریو روی گوشی هایی که از پروژه ی تربل پشتیبانی می کنند

وان پلاس 6 با 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه عرضه می شود

کراکن ها در عنوان Sea of Thieves فاقد بدن هستند

تعرفه های تخفیفی رومینگ بین الملل رایتل در پنج کشور پرسفر

مشترکان دائمی رایتل از پایین ترین تعرفه ی مکالمه برخوردار می باشند

پتنت کیبورد بدون کلید اپل به ثبت رسید

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی

مقایسه تشعشع آنتن های موبایل با آنتن های رادیو تلویزیونی و فرستنده های اینترنتی