مطالب مرتبط:
روابط دفاعی و نظامی ایران و آذربایجان در سطح بسیار خوبی است
استقبال کم نظیر از نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران
وثوق احمدی: تکرار روبرو نشدن با اسراییل کشتی ایران را تعلیق می کند
همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک
در دیدار وزیر دفاع ایران و وزیر صنایع دفاع آذربایجان مطرح شد همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 13:452018-02-22پزشكي

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران


ایرنا- سرمایه گذاری و احیای صنعت گیاهان دارویی این ثروت عظیم شفابخش کشور ، می تواند اشتغال و سلامت را برای جامعه به ارمغان آورد.

- گیاهان دارویی و دمنوش ها میراث و ثروت عظیمی سرزمین ایران ، سابقه ای به درازای تاریخ و سکونت در این کهن دیار دارد اما سال هاست که خاکستر فراموشی بر آن پاشیده و به کناری نهاده شده است.

خاک بیابان ها تا رشته کوه های متنوع و به هم پیوسته ایران ، روزگاران زیادی جستجوگاه درمان و شفابخش مردمان دردمند این سرزمین به شمار می رفت اما چندی است که این نسخه های شفابخش از یاد رفته و آن ها را از بیگانه طلب می کنیم.

امروزه پس از آزمودن داروهای شیمیایی و آشکار شدن اثرات جانبی نامطلوب اغلب این داروها ، بار دیگر تقاضا برای گیاهان دارویی و دمنوش ها به عنوان نسخه های شفابخش و التیام دهنده دردها فزونی یافته است و بشر دوای دردهای خود را در کوهستان ها و در ریشه و گل گیاهان شفابخش و معجزه گر می جوید و این فرصتی است تا با برنامه ریزی و بهره گیری از فناوری های جدید به رونق صنعت گیاهان دارویی در کشور توجه بیشتری شود.

به دلیل گسترش اطلاعات مردم از خواص مفید دمنوش ها و اثر مفید آنها بر روی بیماری ها بویژه بیماری های کبد چرب و فشار خون موجب شده است که توجه ها به گیاهان دارویی افزایش یابد و مردم دنبال گیاهان دارویی کاهنده چربی به داروخانه های طبیعت در مناطق کوهستانی روی آورند.

محققان و گیاه شناسان معتقدند که گیاهان مخازن غنی از مواد دارویی هستند و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی زیادی در گیاهان کشف شده است .

گیلان به دلیل تنوع آب و هوایی و ریزش های جوی یکی از قطب های گیاهان دارویی کشور بشمار می رود که از حدود دو هزارو 300 گونه گیاهان معطر و دارویی ایران بیش از یک هزار گونه گیاهی در این سرزمین می روید .

گل گاوزبان و چای از محصولات عمده گیاهان دارویی گیلان به شمار می روند که بویژه چای یکی از عمده ترین گیاهان دارویی کشور و به عنوان پرطرفدارترین نوشیدنی های غیرالکلی در جهان بشمار می رود که بیش از 90درصد آن در گیلان تولید می شود و این محصول به علت اثرات دارویی ، طراوت و آرام بخشی مورد استفاده بیش از دو سوم جمعیت جهان قرار گرفته است.

درحالی که کشورهایی وجود دارند که فقط با یک گونه گیاهی بخش مهمی از صادرات آن کشور را تشکیل می دهد ولی در ایران ما از این همه ذخایر شفابخش غفلت کرده ایم .

کارشناسان استفاده از فناوری برای بسته بندی و عرضه محصولات داخلی گیاهی ، برندسازی نکردن گونه های خاص کشور ،عدم سرمایه گذاری کلان و مکانیزاسیون را از جمله مشکلات صنعت محصولات گیاهان دارویی می دانند.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : کشور ما از لحاظ فنی در گیاهان دارویی از بسیاری از کشورهای جهان غنی ترین سرزمین به شمار می رود و گیاهان بابونه ، گل محمدی ، چای ، زعفران و گل گاوزبان هرکدام از این گیاهان از نظرسلامت می تواند بخشی از جامعه جهانی را پوشش دهند ، آرامبخش روح و روان انسان های جوامع باشند و از نظر اشتغال و فناوری هم بسیار اهمیت دارند .

محمدباقر رضایی افزود: به اندازه کافی و متنوع در این کشور گیاهان و میوه ها وجود دارند که هر عرصه و شهرستان دارای گیاهان دارویی خاص و در ردیف یک کشور محسوب می شوند و هیچ فصلی در این کشور دراین زمینه کمبودی احساس نمی شود .

وی خاطرنشان کرد: سبزی سبددارویی کشور ماست ولی در این زمینه فرآوری وجود ندارد و فناوری و تکنولوژی آن تاکنون وارد نشده و هیچ برند سازی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دیگر محصولات ایران را خریداری می کنند و به نام خودشان برندسازی کرده و با نام کشور خود آن را می فروشند.

وی اظهارداشت: مقدمات و پایه علمی این کار فراهم شده است ، دانشگاههای علمی و فنی ایجاد شده ولی صنعت و سرمایه گذاری آن شکل نگرفته است.

وی گفت: ایران تنها کشوری است که در جهان از نظر امنیتی غذایی و سلامت محصولات مورد توجه است و باید با مدیریت منسجم بتوانیم به رشد صنعت گیاهان دارویی دست یابیم و در تولید و بسته بندی و صادرات برخی محصولات گیاهی کشور متمرکز شویم .

وی با اشاره به اینکه ایران در گذشته بزرگان زیادی در زمینه آشنایی با گیاهان دارویی داشته است و یادگارهای علمی مهمی برای ما بر جای مانده است یادآورشد:آثاری که دیگران از آنها استفاده کردند و جای تاسف دارد که ما آن را به فراموشی سپرده ایم .

وی تاکید کرد :باید تلاش کنیم با دستیابی به فناوری و استفاده از روش های علمی در بسته بندی و فرآوری در جامعه بین المللی حضور داشته باشیم و با آموزش و راهنمایی مردم این محصولات به فرآورده تبدیل شوند.

وی با اشاره به اینکه بعضی از گیاهان دارویی کشور ما می توانند یک کشور را تامین کنند یادآورشد: با وجود اینکه در گیاهان دارویی تنوع زیاد در ایران وجود دارد اما کمتر به شناساندن زنجیره ارزش گیاهان دارویی پرداخته شده است .

وی اضافه کرد:بیشترین سرمایه گذاری در کشور ما روی گونه های گیاهان خارجی است چون افراد با اطلاعات دیگران کار می کنند و گونه های داخلی را نمی شناسند.

وی گفت:هیچ تکنولوژی زنجیروار در کشور ما در هیج محصولی از زعفران گرفته تا گل محمدی و بقیه وجود ندارد اما برخی کشورها بعضی از این محصولات ایران را قطب صادرات خودشان قرار داده اند از جمله کشور اسپانیا زعفران ایران و کشور بلغارستان گل محمدی کشور ما را قطب صادرات خود قرار داده و بهار نارنج و نرگس کشور ما را هر کدام از کشورهای دیگر با فناوری های جدید و برندسازی به نام کشورخودشان بسته بندی می کنند و می فروشند.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران به ارزش سبزی خوردن به عنوان یک نوع از گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: سبزی خوردن یک سبد غذایی دارویی در کشور ما به شمار می رود و درحال حاضر عملا از سفره های بسیاری خارج شده و همین سبزیجات با تازه ترین روش در سفره های کشورهای دیگر پهن شده است.

رضایی با اشاره به اینکه با بسته بندی سبزیجات هم می توان اشتغال خانگی بوجود آورد اظهارداشت:درگذشته بسته بندی و بهترین تمیزکردن سبزیجات در خانه های روستایی وجود داشت که این روش حذف شده است و نداشتن تکنولوژی مردم کشور را از این محصولات سلامت محور دور کرده است.

وی یادآورشد:از نظر دانشگاهی و علمی و مواد اولیه کمبودی وجود ندارد ولی عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت و نبود هماهنگی لازم بین بخش های مختلف مانع استفاده از ظرفیت های کشور شده است و فقط همه از هم انتقاد می کنیم درحالی که باید بتوانیم اشکالات را با هم حل کنیم .

به گفته وی مراکز و موسسات تحقیقاتی وجود دارد و در دانشگاه کارهای علمی و فنی انجام شده ولی صنعت و سرمایه گذاری که علاقه مند به سرمایه گذاری باشد فعلا در این زمینه به دلایل مختلف شکل نگرفته است.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران گفت: به دلیل اینکه نتوانستیم محصولات استاندارد عرضه کنیم جامعه جهانی را از دست داده ایم در حالی که فقط در یک استان ایران 10هزار هکتار گل محمدی کشت می شود.

وقت آن رسیده است که ذخایر گیاهان دارویی ، این سرمایه عظیم و بالقوه کشور را به فعل تبدیل کنیم تا علاوه بر احیاء میراث شفابخش نیاکان ، برای جوانان اشتغال ایجاد و برای جامعه سلامتی به ارمغان آورده شود .


کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - گیاه - کشور - ایران - سرمایه گذاری - گیلان - گیاهی - کوهستان - فناوری - سرمایه - بیماری - مردم - پرطرفدارترین - صنعت - گیاهان معطر - برنامه ریزی - جمعیت جهان - بسته بندی - داروخانه - عظیم - جهان - کوهستانی - فشار خون - اطلاعات - شیمیایی - افزایش - مشکلات - خاکستر - اشتغال

آخرین اخبار سرویس:
اراده فولادین فولادمردان ایرانی

کار پسری 10 ساله به علت 8 ساعت بازی کامپیوتری به بیمارستان کشیده شد

فرماندار: ایجاد کانون سلامت در محلات آستارا ضروری است

بارداری خارج از رحم چه علائمی دارد؟

ارسال تجهیزات پزشکی حجاج ایرانی توسط هلال احمر

تکذیب رها کردن بیمار در خیابان در ماهدشت

آزمایش مینیاتوری تاثیر ترکیبات دارویی بر نمونه های تومور

علل و درمان بارداری خارج رحمی

معرفی سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی سمنان + فیلم

المپیاد فوریت پزشکی خدمات رسانی اورژانسی را ارتقا می دهد

تامین نیازهای درمانی ایثارگران سطح سلامتی را ارتقا می دهد

محموله دارویی حجاج ایرانی بارگیری شد

راهکارهای جلوگیری از افسردگی زنان در میانسالی

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

زنان بیش از مردان در معرض عوارض استفاده نامناسب از گجت ها قرار دارند

تغذیه صحیح بعد از ماه رمضان/ عوارض شایع بین افراد در ماه رمضان بعلت تغذیه غلط و نامناسب

برپایی آیین پایانی ششمین المپیاد علمی مهارتی تکنسین های اورژانس

تجلیل از جانبازان شبکه بهداشت و درمان بهمیی

از بین بردن بوی سیر دهان با 7 روش ساده

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

رها شدن بیمار در البرز کذب محض است

ناامیدی اجتماعی؛ پیامد و چرایی؟

اختلالات روانپزشکی؛ دومین رتبه اختلالات در بین تمام بیماری ها در ایران

کلیه ها با این عوامل عجیب آسیب می بینند

افتتاح یکی از مجهزترین مراکز پزشکی هسته ای کشور در سمنان

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

هشدار دامپزشکی فارس درباره بیماری مِشمِشه

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

مدیریت اختلالات روانی زنان در پیری

رها شدن بیمار در البرز کذب محض است

تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی!

فولاد مبارکه در همه حوزه ها، به ویژه در بخش سلامت، یک سازمان متعالی است

راهکارهایی برای کاهش مواجهه با خشونت های خانگی

ابداع نوعی پچ برای درمان زخم های داخل دهان

با خوردن ماهی از ابتلا به پارکینسون پیشگیری کنید

ارتقای سلامت عمومی با توسعه همکاری های شورای اسلامی شهر و دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مشخص شدن قطب های خدمات درمانی ام .اس در بیمارستان های تهران

چند نکته درباره چگونگی تشخیص سرطان شایع کودکان

علوم پزشکی البرز رها کردن بیمار در خیابان را تکذیب کرد

شایع ترین بیماری گوارشی چیست؟

ویروس تبخال نقش کلیدی در ابتلا به آلزایمر دارد

بوی ناخوشایند گل

6 راهکار جلوگیری از افسردگی زنان میانسال

ترمیم قلب با خوردن روزی 4 فنجان قهوه

شایع ترین بیماری گوارشی چیست؟/ این توصیه ها را جدی بگیرید

امحاء مواد غذایی فاسد در ممسنی

استقبال از قسطی شدن هزینه بیمه سلامت ایرانیان

چرا چربی شکم از بین نمی رود؟

خارش پوست نشانه است نه بیماری

خوردن قرص بدون آب چه بلایی سرمان می آورد

یبوست با این غذاها بدتر می شود

وانیل؛ درمانی برای پوکی استخوان بعد از یائسگی

آلودگی هوا موجب سوء تغذیه درختان می شود

شبکه درمان هشترود به دو دستگاه پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

استان اردبیل در شیوع اعتیاد در کشور در رتبه 31 قرار دارد

استخدام کارشناس اتاق عمل و هوشبری در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

سقط جنین، نتیجه «نه» به پیش گیری از بارداری

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

چگونه در کنکور موفق شویم؟

برگزاری اردوی جهادی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

چند نکته درباره چگونگی تشخیص لوسمی

6 راهکار جلوگیری از افسردگی زنان میانسال

مجله پزشکی و دانستنیهای سلامت + گزارش

6 خاصیت «فندق» برای سلامتی

6 دلیل که حتی با ورزش کاهش وزن نخواهید داشت

افزایش خطر سنگ کلیه با مصرف آنتی بیوتیک

افتتاح یکی از مجهزترین مراکز پزشکی هسته ای کشور در سمنان

راه های کنترل آرتروز روماتویید

نمک یددار باعث سقط جنین می شود!

از خوردن ماهی غافل نشوید

از خوردن ماهی غافل نشوید

آمار ثبت نام کنندگان جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت اعلام شد

مرگ حتمی انسان با خوردن هسته زردآلو!

دور این خوراکی ها را خط بکشید تا فشار خون نگیرید

ریتم ضربان قلب خود را با این ماده غذایی تنظیم کنید

بوعلی سینا با درد سیاتیک چه می کرد؟

مهمترین جرایم ارتکابی توسط پزشکان

شیرخشک را از دست فروشان نخرید

به باور محققان نوشیدن مرتب قهوه قلب را جوان نگه می دارد

توصیه های رییس مرکز فوریت های پزشکی یزد در مورد گرمازدگی

کی روش: از لحاظ روحی فوق العاده ایم

چگونه حافظه ای پویا داشته باشیم؟

اهدای عضو، به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

کلید کاهش کلسترول خون

6 راهکار جلوگیری از افسردگی زنان میانسال

گوشت تازه؟ مراقبش باش

تجویز دارو و مکمل های ورزشی در باشگاه های ورزشی ممنوع است

جایگزین های لبنیات در رژیم غذایی

راه های ویژه برای داشتن پوست جوان

توصیه های بهداشتی برای استفاده از استخردر تابستان

درمان های خانگی برای مبارزه با کمر درد

روستاهای زلزله زده هنوز مشکل تامین آب شرب سالم دارند

از خوردن ماهی غافل نشوید

غذاهایی که عامل اصلی یبوست هستند

پاکسازی بدن از سموم با این خوشمزه های رنگی

سلامت رگ های خونی با یک مشت گردو

وضعیت عادی در بازار دارو/خروج داروهای بدون نسخه از شمول بیمه

طرز تهیه کروکت سیب زمینی با جعفری

یزد، قطب گردشگری سلامت کشور+البوم تصاویر

از خوردن ماهی غافل نشوید

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران