مطالب مرتبط:
روابط دفاعی و نظامی ایران و آذربایجان در سطح بسیار خوبی است
استقبال کم نظیر از نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیون ایران
وثوق احمدی: تکرار روبرو نشدن با اسراییل کشتی ایران را تعلیق می کند
همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک
در دیدار وزیر دفاع ایران و وزیر صنایع دفاع آذربایجان مطرح شد همکاری جمهوری آذربایجان و ایران برای تولید تجهیزات نظامی مشترک
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 13:452018-02-22پزشكي

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران


ایرنا- سرمایه گذاری و احیای صنعت گیاهان دارویی این ثروت عظیم شفابخش کشور ، می تواند اشتغال و سلامت را برای جامعه به ارمغان آورد.

- گیاهان دارویی و دمنوش ها میراث و ثروت عظیمی سرزمین ایران ، سابقه ای به درازای تاریخ و سکونت در این کهن دیار دارد اما سال هاست که خاکستر فراموشی بر آن پاشیده و به کناری نهاده شده است.

خاک بیابان ها تا رشته کوه های متنوع و به هم پیوسته ایران ، روزگاران زیادی جستجوگاه درمان و شفابخش مردمان دردمند این سرزمین به شمار می رفت اما چندی است که این نسخه های شفابخش از یاد رفته و آن ها را از بیگانه طلب می کنیم.

امروزه پس از آزمودن داروهای شیمیایی و آشکار شدن اثرات جانبی نامطلوب اغلب این داروها ، بار دیگر تقاضا برای گیاهان دارویی و دمنوش ها به عنوان نسخه های شفابخش و التیام دهنده دردها فزونی یافته است و بشر دوای دردهای خود را در کوهستان ها و در ریشه و گل گیاهان شفابخش و معجزه گر می جوید و این فرصتی است تا با برنامه ریزی و بهره گیری از فناوری های جدید به رونق صنعت گیاهان دارویی در کشور توجه بیشتری شود.

به دلیل گسترش اطلاعات مردم از خواص مفید دمنوش ها و اثر مفید آنها بر روی بیماری ها بویژه بیماری های کبد چرب و فشار خون موجب شده است که توجه ها به گیاهان دارویی افزایش یابد و مردم دنبال گیاهان دارویی کاهنده چربی به داروخانه های طبیعت در مناطق کوهستانی روی آورند.

محققان و گیاه شناسان معتقدند که گیاهان مخازن غنی از مواد دارویی هستند و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی زیادی در گیاهان کشف شده است .

گیلان به دلیل تنوع آب و هوایی و ریزش های جوی یکی از قطب های گیاهان دارویی کشور بشمار می رود که از حدود دو هزارو 300 گونه گیاهان معطر و دارویی ایران بیش از یک هزار گونه گیاهی در این سرزمین می روید .

گل گاوزبان و چای از محصولات عمده گیاهان دارویی گیلان به شمار می روند که بویژه چای یکی از عمده ترین گیاهان دارویی کشور و به عنوان پرطرفدارترین نوشیدنی های غیرالکلی در جهان بشمار می رود که بیش از 90درصد آن در گیلان تولید می شود و این محصول به علت اثرات دارویی ، طراوت و آرام بخشی مورد استفاده بیش از دو سوم جمعیت جهان قرار گرفته است.

درحالی که کشورهایی وجود دارند که فقط با یک گونه گیاهی بخش مهمی از صادرات آن کشور را تشکیل می دهد ولی در ایران ما از این همه ذخایر شفابخش غفلت کرده ایم .

کارشناسان استفاده از فناوری برای بسته بندی و عرضه محصولات داخلی گیاهی ، برندسازی نکردن گونه های خاص کشور ،عدم سرمایه گذاری کلان و مکانیزاسیون را از جمله مشکلات صنعت محصولات گیاهان دارویی می دانند.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : کشور ما از لحاظ فنی در گیاهان دارویی از بسیاری از کشورهای جهان غنی ترین سرزمین به شمار می رود و گیاهان بابونه ، گل محمدی ، چای ، زعفران و گل گاوزبان هرکدام از این گیاهان از نظرسلامت می تواند بخشی از جامعه جهانی را پوشش دهند ، آرامبخش روح و روان انسان های جوامع باشند و از نظر اشتغال و فناوری هم بسیار اهمیت دارند .

محمدباقر رضایی افزود: به اندازه کافی و متنوع در این کشور گیاهان و میوه ها وجود دارند که هر عرصه و شهرستان دارای گیاهان دارویی خاص و در ردیف یک کشور محسوب می شوند و هیچ فصلی در این کشور دراین زمینه کمبودی احساس نمی شود .

وی خاطرنشان کرد: سبزی سبددارویی کشور ماست ولی در این زمینه فرآوری وجود ندارد و فناوری و تکنولوژی آن تاکنون وارد نشده و هیچ برند سازی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دیگر محصولات ایران را خریداری می کنند و به نام خودشان برندسازی کرده و با نام کشور خود آن را می فروشند.

وی اظهارداشت: مقدمات و پایه علمی این کار فراهم شده است ، دانشگاههای علمی و فنی ایجاد شده ولی صنعت و سرمایه گذاری آن شکل نگرفته است.

وی گفت: ایران تنها کشوری است که در جهان از نظر امنیتی غذایی و سلامت محصولات مورد توجه است و باید با مدیریت منسجم بتوانیم به رشد صنعت گیاهان دارویی دست یابیم و در تولید و بسته بندی و صادرات برخی محصولات گیاهی کشور متمرکز شویم .

وی با اشاره به اینکه ایران در گذشته بزرگان زیادی در زمینه آشنایی با گیاهان دارویی داشته است و یادگارهای علمی مهمی برای ما بر جای مانده است یادآورشد:آثاری که دیگران از آنها استفاده کردند و جای تاسف دارد که ما آن را به فراموشی سپرده ایم .

وی تاکید کرد :باید تلاش کنیم با دستیابی به فناوری و استفاده از روش های علمی در بسته بندی و فرآوری در جامعه بین المللی حضور داشته باشیم و با آموزش و راهنمایی مردم این محصولات به فرآورده تبدیل شوند.

وی با اشاره به اینکه بعضی از گیاهان دارویی کشور ما می توانند یک کشور را تامین کنند یادآورشد: با وجود اینکه در گیاهان دارویی تنوع زیاد در ایران وجود دارد اما کمتر به شناساندن زنجیره ارزش گیاهان دارویی پرداخته شده است .

وی اضافه کرد:بیشترین سرمایه گذاری در کشور ما روی گونه های گیاهان خارجی است چون افراد با اطلاعات دیگران کار می کنند و گونه های داخلی را نمی شناسند.

وی گفت:هیچ تکنولوژی زنجیروار در کشور ما در هیج محصولی از زعفران گرفته تا گل محمدی و بقیه وجود ندارد اما برخی کشورها بعضی از این محصولات ایران را قطب صادرات خودشان قرار داده اند از جمله کشور اسپانیا زعفران ایران و کشور بلغارستان گل محمدی کشور ما را قطب صادرات خود قرار داده و بهار نارنج و نرگس کشور ما را هر کدام از کشورهای دیگر با فناوری های جدید و برندسازی به نام کشورخودشان بسته بندی می کنند و می فروشند.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران به ارزش سبزی خوردن به عنوان یک نوع از گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و اظهارداشت: سبزی خوردن یک سبد غذایی دارویی در کشور ما به شمار می رود و درحال حاضر عملا از سفره های بسیاری خارج شده و همین سبزیجات با تازه ترین روش در سفره های کشورهای دیگر پهن شده است.

رضایی با اشاره به اینکه با بسته بندی سبزیجات هم می توان اشتغال خانگی بوجود آورد اظهارداشت:درگذشته بسته بندی و بهترین تمیزکردن سبزیجات در خانه های روستایی وجود داشت که این روش حذف شده است و نداشتن تکنولوژی مردم کشور را از این محصولات سلامت محور دور کرده است.

وی یادآورشد:از نظر دانشگاهی و علمی و مواد اولیه کمبودی وجود ندارد ولی عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت و نبود هماهنگی لازم بین بخش های مختلف مانع استفاده از ظرفیت های کشور شده است و فقط همه از هم انتقاد می کنیم درحالی که باید بتوانیم اشکالات را با هم حل کنیم .

به گفته وی مراکز و موسسات تحقیقاتی وجود دارد و در دانشگاه کارهای علمی و فنی انجام شده ولی صنعت و سرمایه گذاری که علاقه مند به سرمایه گذاری باشد فعلا در این زمینه به دلایل مختلف شکل نگرفته است.

رییس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران گفت: به دلیل اینکه نتوانستیم محصولات استاندارد عرضه کنیم جامعه جهانی را از دست داده ایم در حالی که فقط در یک استان ایران 10هزار هکتار گل محمدی کشت می شود.

وقت آن رسیده است که ذخایر گیاهان دارویی ، این سرمایه عظیم و بالقوه کشور را به فعل تبدیل کنیم تا علاوه بر احیاء میراث شفابخش نیاکان ، برای جوانان اشتغال ایجاد و برای جامعه سلامتی به ارمغان آورده شود .


کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - گیاه - کشور - ایران - سرمایه گذاری - گیلان - گیاهی - کوهستان - فناوری - سرمایه - بیماری - مردم - پرطرفدارترین - صنعت - گیاهان معطر - برنامه ریزی - جمعیت جهان - بسته بندی - داروخانه - عظیم - جهان - کوهستانی - فشار خون - اطلاعات - شیمیایی - افزایش - مشکلات - خاکستر - اشتغال

آخرین اخبار سرویس:
چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم؟

اولین ایثار ماندگار بوشهر در سال 97

حسگری که مراقب غذای شماست!

چگونه در ایام نوروز داروهای کمیاب را پیدا کنیم؟

حسگری که مراقب غذای شماست!

حسگری که مراقب غذای شماست!

تشخیص بیماری از روی اثر انگشت

ابزاری که در بیابان هم آب را از هوا استخراج می کند

درمان گیاهی آنفولانزا در طب سنتی

محسن یگانه از بیمارستان مرخص شد

پاکسازی بدن با سوپ های سم زدا

راه های مسمومیت در سفر را بشناسید/با مارگزیدگی چه کنیم؟

ارایه خدمات درمانی و میزان آمادگی مراکز درمانی گیلان مورد ارزیابی قرار گرفت

نکاتی که درباره آجیل باید بدانید

اپل واچ می تواند در آینده نزدیک به متخصصین در شناسایی مشکلات قلبی کمک کند

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

محسن یگانه از بیمارستان مرخص شد

راه های مسمومیت در سفر را بشناسید/با مارگزیدگی چه کنیم؟

راهکارهایی ساده برای تغییرات مهم زندگی در سال جدید

خواص بهترین سبزیهای بهاری

چه کسانی اصلا چای سبز نخورند

گزگز و خواب رفتگی دست و پا نشانه چه بیماری هایی می تواند باشد؟

افراط در مصرف آجیل باعث اضافه وزن می شود

کاربرد سلاح های مختلف عامل جدی افزایش سرطان+ویدیو

قدرت خوراکی های بنفش

4 ماده غذایی که انرژی شما را تامین می کند

سال 97 سال اجرایی شدن برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان/مدیران مراکز درمانی اولویت خود را خدمت رسانی به مردم و مسافران قرار دهند

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

چگونه بازماندگان شما را فریب می دهند؟

ابزاری که در بیابان هم آب را از هوا استخراج می کند

16 فوتی تصادف در کرمان طی 5 روز گذشته/جمع آوری 3 تن مواد غذایی فاسد

آیا کشیدن دندان عقل موجب مرگ می شود؟

بهترین سن برای آموزش زبان دوم به کودکان/ روش های آموزش زبان دوم به کودکان

316 کیلوگرم مواد غذایی تاریخ گذشته در فسا نابود شد

حذف پای سوم از بدن کودک 11 ماهه +عکس

امکان رمزگشایی خاطرات انسان در طول خواب از طریق امواج مغزی

در سفرهای نوروزی چه بخوریم؟

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

عمل جراحی موفقیت آمیز حذف پای سوم کودک 11 ماهه! +تصاویر

طرز تهیه چند نوع غذای گیاهی

موضع وزارت بهداشت در برابر فعالان طب سنتی روشن است/ برخورد قاطع با شیادان

حذف پای سوم از بدن کودک 11 ماهه +عکس

از خوردن این غذا بپرهیزید

سالاد و سبزی در بشقاب غذا باشد/ دوغ کم نمک بنوشید

نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند

زردچوبه بخورید تا این 10 اتفاق در بدنتان بیفتد

آیا می دانستید قبل، حین و بعد از تمرینات ورزشی چه چیزهایی باید مصرف کرد؟

چگونه با مواد طبیعی از پوست خود لایه برداری کنیم؟

ترکیب موجود در چغندر به درمان آلزایمر کمک می کند

در سفرهای نوروزی چه بخوریم؟

تعطیلی 20 مرکز متخلف بهداشتی در مازندران

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

سالاد و سبزی در بشقاب غذا باشد

نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند

روغن میخک درد دندان را تسکین می دهد؟

محسن یگانه همچنان در بیمارستان رامسر تحت نظر است

هنگام آنفولانزا به پزشک مراجعه کنیم؟

داروهای مفید برای رفلاکس معده

ساده ترین راهکار برای تقویت حافظه

نتایج تحقیقات انجمن قلب آمریکا درباره خطرات افسردگی

داروهای ضروری هنگام سفر/ چه داروهایی را نباید با خود به سفر ببریم؟

هشدار درباره تماس برخی افراد با ماهی قرمز!

پیشگیری از چاقی در نوروز با چند راه ساده

توصیه برای سفرهای ایمن نوروزی

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

توصیه برای سفرهای ایمن نوروزی

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند

راه های مسمومیت در سفر را بشناسید/با مارگزیدگی چه کنیم؟

راهکارهایی برای درمان سرماخوردگی بهار

راه های مسمومیت در سفر را بشناسید/با مارگزیدگی چه کنیم؟

16دلیل برای استفاده از آب خیار

یک اورولوژیست: نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند

در سفرهای نوروزی چه بخوریم؟

سرکوب دردهای مزمن با احساس گرسنگی!

مسافران نوروزی در اماکن تفریحی از آب آشامیدنی بهداشتی استفاده کنند

دستیابی به دانش فنی ساخت دیسک های واحد گندله سازی

خواص قهوه برای مو و پوست صورت

یک جایگزین عالی برای آنان که شیر نمی خورند

میوه های خشک مناسب برای پذیرایی!

مسمومیت غذایی در سفرهای نوروزی را جدی بگیرید

بیشتر بدانیم: اختلالات رشد جنین چیست؟

کربوهیدرات هایی که شما را لاغر می کنند

کمک های فناوری به بهبود وضعیت مبتلایان به پارکینسون

داروی جدید برای درمان دیابت

راهکارهای سفری ایمن برای سالمندان

یک جایگزین عالی برای آنان که شیر نمی خورند

با خاصیت درمانی سیر آشنا شوید

اهمیت بهداشت دهان و دندان در نوروز

ابزاری که در بیابان هم آب را از هوا استخراج می کند

کارشناس تغذیه: افراط در مصرف آجیل باعث اضافه وزن می شود

راهکارهای خانگی برای رفع خشکی داخل بینی

گلی که خواص ضد سرطانی دارد!

هشت نشانه ای که ثابت می کند از سلامتی برخوردار هستید

گزگز و خواب رفتگی دست و پا علائم چه بیماری هایی هستند؟

راههای کاهش بیماری قلبی تا 92 درصد

این 8 کار هوشمدانه را در حمام انجام دهید

چگونه نوروزی بدون چاقی و بیماری داشته باشیم؟

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران

گیاهان دارویی ،ذخایر شفابخش ایران