مطالب مرتبط:
دیدگاه میراث فرهنگی و حوزه علمیه قزوین پیرامون جلوگیری از دفن شهید در مدرسه شیخ الاسلام
دیدگاه میراث فرهنگی و حوزه علمیه قزوین پیرامون جلوگیری از دفن شهید در مدرسه شیخ الاسلام
تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه دار کردن نام گناباد/عکس
زمان پذیرش طلبه در حوزه علمیه قزوین اعلام شد
تمدید ثبت نام در حوزه علمیه خواهران مرند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 09:322018-02-22سياسي

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم


حجت الاسلام و المسلمین فلاح شیروانی خبر از راه اندازی 10 کمیته استانی کرسی های آزاداندیشی در کشور را داد و گفت: طی برنامه ریزی های انجام شده به دنبال شکل گیری 30 کمیته استانی آزاد اندیشی تا سال آینده می باشیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فلاح شیروانی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه ، با اشاره به تاریخچه تأسیس و فعالیت کرسی های آزاداندیشی در حوزه های علمیه اظهار داشت: مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی از سال های 77، 79 جامعه علمی را به جنبش نرم افزاری و جنبش تولید علم دعوت می کردند.

در 8 بهمن سال 1381 انجمن اهل قلم خدمت ایشان می رسند و معظم له نکات قابل توجهی در خصوص آزاداندیشی می فرمایند، با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب جمعی از دانش آموختگان حوزه علمیه نامه ای را در 13 بهمن همان سال خدمت ایشان ارسال می کنند و رهبر انقلاب ضمن استقبال از این نامه بلافاصله پس از چند روز، پیامی مملو از نکاتی ژرف پیرامون نهضت تولید علم، آزاداندیشی و کرسی های نظریه پردازی خطاب به ایشان صادر می کنند.

وی ادامه داد: سخنان ایشان و پیام معظم له موجی از مباحثات را در حوزه و دانشگاه رقم زد و اقدامات سامان داری نیز به منظور گفتمان سازی ضرورت تولید علم و خیزهایی برای تولید علم صورت گرفت.

این برنامه ها که به تدریج از سالهای 82 شروع شد و سالها بعد به تدریج افول کرد به گفتمان جنبش نرم افزاری که حضرت آقا از سالها پیش در فضای جامعه مطرح نموده بودند کمک خوبی کرد، جوّ شیرین ارزش علم و تولید دانش در حوزه و دانشگاه ایجاد شد و نتایج خوبی هم از آن گرفتیم، منتهی ما اکنون در سال 96 هستیم.

با این که سال ها از آن سخنان و آن موج و هیجان گذشته است متأسفانه آن رونقی که می بایست در زمینه کرسی‏های نظریه پردازی، آزاداندیشی و تولید علم داشته باشیم، نداریم.

دبیر کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه ‏های علمیه اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان دیده بان حیات معاصر شیعه و سکاندار نظام اسلامی بارها رضایت خود را نسبت به پیشرفت‏های چند حوزه علمی و همچنین برخی صنایع نظامی ابراز فرمودند، ولی در زمینه نهضت آزاداندیشی و نظریه پردازی این خرسندی ها ابراز نمی شود و این نشانه خوبی از میزان تحرک جامعه نخبگانی نیست.

این رخوت و رکود، رهبری را از مرحله تکرار و اصرار بر مطالبه آزاداندیشی و نقد و نوآوری به مرحله گلایه و ابراز رنجش از کم تحرکی نخبگان حوزه و دانشگاه کشاند.

مشخصاً روی برگزاری کرسیهای آزاداندیشی انگشت اصرار گذاشته بودند و گاهی تعجب خود را از این رکود ابراز می نمودند.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: گذشته از تاریخچه طرح و پیگیری این مهم یکی از بحثهای مهم جایگاه مقوله آزاداندیشی در اندیشه اسلامی واندیشه انقلاب اسلامی است.

حضرت امام بر اساس تعلیمات قرآنی معتقد بودند اگر مردم چیزی را اراده کنند بی تردید هیچ قدرتی در جهان بشری نیست که بتواند جلوی تحقق و پیشبرد خواست و اراده ایشان بگیرد.

به تعبیر مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی معجزه های بزرگ اجتماعی در گرو خواست و قیام مردم است.

به همین جهت در نگاه رهبران انقلاب اسلامی رشد اجتماعی مردم عنصری کاملاً حیاتی جهت تأمین سعادت بشری و پیشبرد آرزوهای انسانی است.

با دقت در بیانات بزرگان امروز جامعه دینی مان می توانیم مشاهده کنیم که همگی بر این باورند که ما تنها با تکیه بر رشد و شکوفایی مردم می توانیم مسیر اسلامی را به پیش ببریم.

مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی راه انحصاری این رشد و شکوفایی را رونق و توسعه آزاداندیشی می دانند و بدون آن حصول رشد اجتماعی را ممکن نمی بینند.

یعنی شکل گیری اراده متعالی ملی در گرو رونق آزاداندیشی است.

زنده ماندن کشور را در گرو هدف گرفتن پیشرفت است همچنین رهبر معظم انقلاب سالهاست درباره پیشرفت سخن گفته اند و زنده ماندن کشور را در گرو هدف گرفتن پیشرفت دانسته اند.

ایشان می فرمایند ما سالهاست همه راه های پیشرفت را بارها و بارها مرور کرده ایم و به وضوح دیده ایم که همه آنها به تولید علم برمی گردد.

اما تولید علم نیز بدون آزاداندیشی خیال محض است.

حیات و نشاط علمی از خصلت آزاداندیشی جدایی ندارد.

پس در اندیشه اجتماعی ما آزاداندیشی راه انحصاری رشد علمی و رشد اجتماعی جامعه است که هر دو نقش کلیدی و قاطعی در تأمین سعادتهای اجتماعی ما دارند.

البته آنچه باید توجه داشت که مراد از آزاداندیشی نه مهمل گویی و سخن بدون علم و آگاهی و نه جنجال و کشمکش و .

نیست.

به همین جهت همه عاقلان و دلسوزان اجتماعی همانند رهبر معظم انقلاب مطالبه دارند که آزاداندیشی توسط خود نخبگان حوزه یا دانشگاه هدایت و مدیریت شود.

وی ادامه داد: مراجع معظم تقلید و برخی بزرگان حوزه در دیدارهایی که کمیته مرکزی کرسیهای آزاداندیشی با ایشان داشتند، ضمن استقبال از رونق کرسیهای آزاداندیشی و مطابق دانستن آن با فرهنگ دیرپای حوزوی مطالبه جدی داشتند که حتماً این کرسیها از تراز مناسبی برخوردار باشند و این فرصت ارزشمند ما را به سمت سست اندیشی سوق ندهد.

با توجه به این مطالبه بزرگان و توصیه های مکرر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه کرسی های آزاداندیشی به حال خود رها نشود و با عقلانیّت و درایت نخبگانی مدیریت شود، ذیل یکی از شوراهای اقماری حوزه یعنی شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی که دبیر آن معاون پژوهش حوزه های علمیه کشور است، کمیته یادشده موسوم به کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه در تابستان سال 96 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی که اکنون معاون فرهنگی قوه قضاییه نیز هستند تشکیل شد.

این کمیته که بخشی از کمیسیون کرسی‏های نظریه‏پردازی، نقد و مناظره حوزوی است، در حال حاضر تنها مرجع حوزوی حمایت و اعطای مجوز به کرسی های آزاداندیشی حوزوی در کشور است.

طی چند ماهی که از تشکیل این کمیته می گذرد علاوه بر برخی مطالعات و مباحثات نظری، قوانین و زیرساخت های این حرکت مبارک آماده و ارائه شده است.

وی گفت: کمیته مرکزی متشکل از 3 عضو حقیقی و 2 عضو حقوقی است که با بهره گیری از نخبگان حوزوی، نقش ستادی دارد و موظف است، کمیته های استانی کرسی‏های آزاداندیشی حوزه را در 30 استان کشور به راه انداخته و سازمان دهی کنند که ان شاء الله طی ماههای آتی با آگاهی بیشتر حوزه های استانی با شتاب بیشتری کمیته های استانی تشکیل خواهد شد و ما در گستره وسیع تری از حوزه علمیه زمینه های تشویق و تمهید برگزاری کرسیهای آزاداندیشی را فراهم خواهیم نمود.

کمیته های استانی با حمایت‏های مدیریت استانی حوزه ها که عضو حقوقی کمیته استان نیز هست، بدون جانبداری از جناح یا گروه خاصی با اهداف صرف علمی ـ فرهنگی و تولید علم شکل می گیرد و گزارش های آن به کمیته مرکزی که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم مستقر هست، ارائه می شود.

نحوه درخواست برگزاری کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی در حوزه های سراسر کشور حجت الاسلام والمسلمین فلاح افزود: هم اکنون کمیته قم تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده و چند کرسی نیز برگزار شده است.

مسلماً به مرور زمان درک و دریافت ما از این ضرورت اجتماعی و توان و تدبیر ما برای پیشبرد آن فزونی خواهد گرفت و امیدوارم هر چه بر ما زمان می گذرد به این پویش مبارک جلا و جوهره بیشتر و بهتری بتوانیم بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نحوه درخواست برگزاری کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی در حوزه های سراسر کشور اظهار داشت: برای انجام چنین کاری در حوزه علمیه قم با مراجعه به سایت معاونت پژوهشی حوزه های علمیه http://pazhuhesh.

ir کاربرگه ای مربوطه را دریافت کرده، و با ارائه طرح نامه و ارسال آن به کمیته استان و بررسی در این کمیته نسبت به صدور مجوز برگزاری اقدام می شود و پس از برگزاری کرسی نیز گزارشی از کرسی به منظور ثبت امتیاز و حمایت از ارائه کننده و برگزارکننده کرسی به کمیته استان ارائه می گردد.

دبیر کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه ادامه داد: بعد از برگزاری و ارائه گزارش کاری ، کمیته مرکز گواهی برگزاری دوره را که مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه های علمیه می باشد، به برگزار کنندگان اهدا خواهد کرد تا به مرور از مزایای علمی پژوهشی آن بهره مند شوند.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم با بیان اینکه کرسی های آزاداندیشی در حال حاضر در 6 قالب قابل ارائه می باشد، گفت: کرسی آزاداندیشی ارائه نظر ، کرسی آزاداندیشی نقد ، کرسی آزاداندیشی مناظره ، کرسی آزاداندیشی پاسخ به سؤالات و شبهات ، کرسی آزاداندیشی گفتگوی آزاد و کرسی آزاداندیشی میزگرد از جمله این الگوها می باشد.

وی به راه های ارتباط با دبیرخانه کمیته آزاداندیشی قم اشاره کرد و افزود: علاقه مندان جهت ارسال درخواست برگزاری کرسی (طرح نامه) از طریق رایانامه: k.

a.

hozavi@gmail.

com یا مراجعه حضوری به محل دبیرخانه به نشانی قم، جمکران، ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه، معاونت پژوهش، شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی، دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی مراجعه کنند همچنین شماره تماس 37255890 - داخلی627 آقای غلامرضا رنجبر(کارشناس کمیته قم) و داخلی 631 حجت الاسلام محمد فاطمی (کارشناس کمیته مرکزی) با پیش شماره 025 در ساعات اداری پاسخگوی علاقه مندان خواهند بود.


کلید واژه ها: آزاد - رهبر معظم انقلاب - تولید - علمی - رهبر معظم انقلاب اسلامی - دانشگاه - رهبر - برگزار - پایگاه اطلاع رسانی - نامه - جامعه - مقام معظم رهبری - خبرگزاری حوزه - انقلاب اسلامی - نخبگان - برنامه - اسلامی - رهبر انقلاب - نظام اسلامی - اطلاع رسانی - برنامه ریزی - رهبری - آینده - حوزه علمیه - پیام - نظام - خبرگزاری - نوآوری - اطلاع - هیجان

آخرین اخبار سرویس:
همایش «مثل چمران» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مقامات آمریکایی خواهان قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF شدند

درخواست تحریم بانکداران اروپایی مرتبط با ایران

دشمن می خواهد ما را در قلب و ذهنمان شکست دهد

هویت بخشی به دانشجویان در کنار مسائل آموزشی ضروری است

صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان های تعیین شده حمایتی باشد

رأی گیری بر سر لایحه مهاجرتی آمریکا به تعویق افتاد

امامت روح دین است/ پیامبر از اول رسالت بر ولایت علی(ع) تاکید داشت

اهتمام به محبت امام عصر(عج) در روایات/ راههای ابراز ارادت به امام

روستایی که برای مقابله با دشمنان ساخته شد + تصاویر

فرودگاه «الحدیده» در کنترل ارتش و کمیته های مردمی است

رایزنی نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره معامله قرن

اموال مصادره ای باید به نفع مستضعفان صرف گردد / آدم مسلمان ملک دیگری را مصادره نمی کند: گزیده ی بیانات امام خمینی درباره ی مصادره

عقلانیت از دست رفته امریکا / دکتر مهدی ذاکریان

تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است

تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است

در دهه های آینده جنگ نه بر سر آب، بلکه بر سر انرژی است

ناجا نوک پیکان برخورد با ناامن کنندگان جامعه است

وزیر اطلاعات: ملت ایران از دشمن هراسی ندارد

آنهایی که طرح «نکاشت» و «نمی توانیم» را مطرح می کنند باید از جریان انقلاب حذف شوند

در دسترس نبودن اصل سند یا امتناع برخی ورثه از انتقال سند

توضیحات جدید کرباسچی درباره نامه مذاکره با آمریکا

چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی

لو رفتن بچه پنهانی آقای رییس جمهور!

تیم ملی دوچرخه سواری در رده دوم تور بین المللی ترکیه ایستاد/ پیراهن امتیازی و کوهستان به ایران رسید

اجرای به موقع «بشارت 1452» و پخش مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان

نامه ای که «عقل سیاسی» نویسندگان آن کم است/ حضور 5 میلیون پناهنده در ایران/ اتمام اقدامات عمرانی در آبگیر تصفیه خانه شماره دو اهواز تا یک هفته آینده/ روحانی به اروپا می رود

قدردانی ویژه احمد خمینی از سردار آزمون (اینستاپست)

سردار سلامی: نفوذ ایران غیرقابل حذف است

یک رییس جمهور چگونه بی کفایت شد؟

بهانه سیما برای حذف آزاده صمدی چه بود؟

توجه ویژه به زبان آموزی، لازمه توفیق حوزویان در تبلیغ بین الملل است

رأی گیری بر سر لایحه جدید مهاجرتی آمریکا به هفته آینده موکول شد

رواج پدیده «تلگرام مخفی» میان اصولگرایان

طرح سئوالات پیاپی از رییس جمهور پیام نامناسبی به دشمنان مخابره می کند/ آیا سئوال کنندگان به تبعات اقدام خود فکر کرده اند؟

سوریه و شرق فرات؛ ویتنامی دیگر برای آمریکا/ همایش ملی احزاب ایران، هفتم تیر در تهران برگزار می شود/ عرفان های دروغین دکان است و عوام را به بازی گرفته اند

جمع بندی روز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397

سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران، طرفدار پرتغال است یا ایران؟!

رحیمی: چرا مسئولان کشور با وجود دستور رهبری سکوت کرده اند؟/ دوستان دنبال دادن آدرس غلط نباشند

بیایید یک رزومه بی نقص بنویسیم!

درخواست کنندگان مذاکره مستقیم با آمریکا عقل سیاسی و حکومتی ندارند/ در صورت نیاز از سوابق افراد پرده برخواهیم داشت

سلفی حاج قاسم با حرم ارباب/ عکس

​تعرض به 41نفر به اثبات نرسیده، چگونه برخی نمایندگان و روزنامه ها به این خبر دامن میزنند؟

رحیمی: چرا مسئولان کشور با وجود دستور رهبری سکوت کرده اند؟/ دوستان دنبال دادن آدرس غلط نباشند

آغاز اجلاس اوپک در وین

بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

ستاره تیم اسپانیا: پرتغال شب سختی برابر ایران خواهد داشت

رسوایی پزشکانی که در ازای دارو نیات شیطانی خود را پیش می بردند

نمایشگاه الکامپ باید خارج از تهران برگزار شود

«ظریف» به مجلس می رود

ابراز خوشحالی سرمربی کرواسی از پیروزی مقابل آرژانتینی که مسی را دارد!

ناتوانی کشورهای غیراوپک در افزایش تولید نفت

شهید چمران معتقد بود مسلمانان باید به جایگاهی برسند که مغرورین آمریکایی را به خاک بکشانند/ مصطفی اگر الآن بود حتما مدافع حرم می شد

منتظر یک «ترکیه جدید» پس از انتخابات باشید

رسانه ها باید از چه بنویسند؟!

تحریم بی سابقه اجلاس اروپا توسط 4 عضو آن+ عکس

تعقیب شبکه احتکار و قاچاق خودرو توسط دادستانی

اگر می دانستید گفتن نام خدا در آغاز غذا چه سودی دارد؟

نیمی از شهرداری ها در آستانه ورشکستگی؟ دلیل چیست؟

چرا جوامع غربی از نعمت بیشتری برخوردار هستند؟

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/58 بررسی ادله قرآنی ضرورت عدالت ولی امر/ جایگاه مردم در نظام ولایی

سخن پیامبر(ص) درباره کسانی که تمام نعمت دنیا را دارند

مظفر هاشمی، نائب امیر جماعت اسلامی پاکستان شاخه کراچی درگذشت

تلاوت مجلسی آیات 177-202 سوره بقره

تشکیل کارگروه مشترک میان شورای عالی استان ها، دیوان عدالت اداری، شورای شهر و شهرداری تهران

مصرف مشروبات الکلی در دانشگاه رازی!

نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا آخرین ضربه رابه حیات سیاسی خود زدند

بررسی چالش های بخش کشاورزی در کمیسیون کشاورزی

خودکشی در آستانه کنکور!

دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد

به خواننده هاجر شلیک شد+ویدئو

مجموعه متن کارت عروسی شیک و جذاب

اول تیر ماه روز بزرگداشت اصناف/ اصناف بازوان قدرتمند جمهوری اسلامی هستند

دوره اول متوسطه مدرسه معین تهران تعطیل شد

افشای رانت 110 میلیاردی در مجلس/ با دلار 4200 تومانی ده ها بابک زنجانی به وجود آمد!

الحاق شناورهای جدید به ناوگان نداجا تا پایان سال

فرافکنی ائتلاف متجاوز سعودی برای توجیه شکست های اخیرش

قدم نهادن در مسیر فرهنگی کاری عام المنفعه است

تشکیل وزارتخانه محیط زیست اولویت ندارد

تشکیل وزارتخانه محیط زیست اولویت ندارد

دریای خزر در حال تبدیل شدن به باتلاق است

تصاویر/ دیدار رییس سازمان صدا و سیما با مراجع و علما

مسعود شجاعی: دوست دارم در ایران زنان هم به استادیوم ها بیایند و ما را تشویق کنند

مردی که شاخ غول آرژانتین را شکست

تشکیل وزارتخانه محیط زیست اولویت ندارد

درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

وکالت حسام نواب صفوی در پرونده مرگ زن بیمار بخاطر قصور پزشکی

بدعهدی های آمریکا را با صدای بلندتر برای مردم بگویید

تقویت قالب های جذاب و محتوای خوب را دردستور کار قرار دهید

مشکل پخش تصویر تماشاگران زن جام جهانی حل شد!

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله ایمانی در قم

کار صدا و سیما بسیار سنگین و پُرمسئولیت است

دشمن نقطه کانونی قدرت در جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است

اگر وحدت و انسجام داشته باشیم دشمن هیچ کاری نمی تواند انجام دهد

از دیکتاتورها، مستبدها و جهانخوارها هراسی نداریم

در نامه به وزیر خزانه داری آمریکا اعلام شد درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

اصولگرایان صاحب دارند

بیمه 200 هزار نفر که کارگر ساختمانی نبودند، قطع شد

اروپا با درک حساسیت شرایط به اجرای تعهداتش در زمان مورد انتظار اقدام کند

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم