مطالب مرتبط:
دیدگاه میراث فرهنگی و حوزه علمیه قزوین پیرامون جلوگیری از دفن شهید در مدرسه شیخ الاسلام
دیدگاه میراث فرهنگی و حوزه علمیه قزوین پیرامون جلوگیری از دفن شهید در مدرسه شیخ الاسلام
تجمع مردم گناباد در حوزه علمیه در اعتراض به آشوب دراویش و لکه دار کردن نام گناباد/عکس
زمان پذیرش طلبه در حوزه علمیه قزوین اعلام شد
تمدید ثبت نام در حوزه علمیه خواهران مرند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 08:322018-02-22سياسي

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم


حجت الاسلام و المسلمین فلاح شیروانی خبر از راه اندازی 10 کمیته استانی کرسی های آزاداندیشی در کشور را داد و گفت: طی برنامه ریزی های انجام شده به دنبال شکل گیری 30 کمیته استانی آزاد اندیشی تا سال آینده می باشیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فلاح شیروانی در گفت وگو با خبرگزاری حوزه ، با اشاره به تاریخچه تأسیس و فعالیت کرسی های آزاداندیشی در حوزه های علمیه اظهار داشت: مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی از سال های 77، 79 جامعه علمی را به جنبش نرم افزاری و جنبش تولید علم دعوت می کردند.

در 8 بهمن سال 1381 انجمن اهل قلم خدمت ایشان می رسند و معظم له نکات قابل توجهی در خصوص آزاداندیشی می فرمایند، با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب جمعی از دانش آموختگان حوزه علمیه نامه ای را در 13 بهمن همان سال خدمت ایشان ارسال می کنند و رهبر انقلاب ضمن استقبال از این نامه بلافاصله پس از چند روز، پیامی مملو از نکاتی ژرف پیرامون نهضت تولید علم، آزاداندیشی و کرسی های نظریه پردازی خطاب به ایشان صادر می کنند.

وی ادامه داد: سخنان ایشان و پیام معظم له موجی از مباحثات را در حوزه و دانشگاه رقم زد و اقدامات سامان داری نیز به منظور گفتمان سازی ضرورت تولید علم و خیزهایی برای تولید علم صورت گرفت.

این برنامه ها که به تدریج از سالهای 82 شروع شد و سالها بعد به تدریج افول کرد به گفتمان جنبش نرم افزاری که حضرت آقا از سالها پیش در فضای جامعه مطرح نموده بودند کمک خوبی کرد، جوّ شیرین ارزش علم و تولید دانش در حوزه و دانشگاه ایجاد شد و نتایج خوبی هم از آن گرفتیم، منتهی ما اکنون در سال 96 هستیم.

با این که سال ها از آن سخنان و آن موج و هیجان گذشته است متأسفانه آن رونقی که می بایست در زمینه کرسی‏های نظریه پردازی، آزاداندیشی و تولید علم داشته باشیم، نداریم.

دبیر کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه ‏های علمیه اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان دیده بان حیات معاصر شیعه و سکاندار نظام اسلامی بارها رضایت خود را نسبت به پیشرفت‏های چند حوزه علمی و همچنین برخی صنایع نظامی ابراز فرمودند، ولی در زمینه نهضت آزاداندیشی و نظریه پردازی این خرسندی ها ابراز نمی شود و این نشانه خوبی از میزان تحرک جامعه نخبگانی نیست.

این رخوت و رکود، رهبری را از مرحله تکرار و اصرار بر مطالبه آزاداندیشی و نقد و نوآوری به مرحله گلایه و ابراز رنجش از کم تحرکی نخبگان حوزه و دانشگاه کشاند.

مشخصاً روی برگزاری کرسیهای آزاداندیشی انگشت اصرار گذاشته بودند و گاهی تعجب خود را از این رکود ابراز می نمودند.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: گذشته از تاریخچه طرح و پیگیری این مهم یکی از بحثهای مهم جایگاه مقوله آزاداندیشی در اندیشه اسلامی واندیشه انقلاب اسلامی است.

حضرت امام بر اساس تعلیمات قرآنی معتقد بودند اگر مردم چیزی را اراده کنند بی تردید هیچ قدرتی در جهان بشری نیست که بتواند جلوی تحقق و پیشبرد خواست و اراده ایشان بگیرد.

به تعبیر مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی معجزه های بزرگ اجتماعی در گرو خواست و قیام مردم است.

به همین جهت در نگاه رهبران انقلاب اسلامی رشد اجتماعی مردم عنصری کاملاً حیاتی جهت تأمین سعادت بشری و پیشبرد آرزوهای انسانی است.

با دقت در بیانات بزرگان امروز جامعه دینی مان می توانیم مشاهده کنیم که همگی بر این باورند که ما تنها با تکیه بر رشد و شکوفایی مردم می توانیم مسیر اسلامی را به پیش ببریم.

مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی راه انحصاری این رشد و شکوفایی را رونق و توسعه آزاداندیشی می دانند و بدون آن حصول رشد اجتماعی را ممکن نمی بینند.

یعنی شکل گیری اراده متعالی ملی در گرو رونق آزاداندیشی است.

زنده ماندن کشور را در گرو هدف گرفتن پیشرفت است همچنین رهبر معظم انقلاب سالهاست درباره پیشرفت سخن گفته اند و زنده ماندن کشور را در گرو هدف گرفتن پیشرفت دانسته اند.

ایشان می فرمایند ما سالهاست همه راه های پیشرفت را بارها و بارها مرور کرده ایم و به وضوح دیده ایم که همه آنها به تولید علم برمی گردد.

اما تولید علم نیز بدون آزاداندیشی خیال محض است.

حیات و نشاط علمی از خصلت آزاداندیشی جدایی ندارد.

پس در اندیشه اجتماعی ما آزاداندیشی راه انحصاری رشد علمی و رشد اجتماعی جامعه است که هر دو نقش کلیدی و قاطعی در تأمین سعادتهای اجتماعی ما دارند.

البته آنچه باید توجه داشت که مراد از آزاداندیشی نه مهمل گویی و سخن بدون علم و آگاهی و نه جنجال و کشمکش و .

نیست.

به همین جهت همه عاقلان و دلسوزان اجتماعی همانند رهبر معظم انقلاب مطالبه دارند که آزاداندیشی توسط خود نخبگان حوزه یا دانشگاه هدایت و مدیریت شود.

وی ادامه داد: مراجع معظم تقلید و برخی بزرگان حوزه در دیدارهایی که کمیته مرکزی کرسیهای آزاداندیشی با ایشان داشتند، ضمن استقبال از رونق کرسیهای آزاداندیشی و مطابق دانستن آن با فرهنگ دیرپای حوزوی مطالبه جدی داشتند که حتماً این کرسیها از تراز مناسبی برخوردار باشند و این فرصت ارزشمند ما را به سمت سست اندیشی سوق ندهد.

با توجه به این مطالبه بزرگان و توصیه های مکرر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه کرسی های آزاداندیشی به حال خود رها نشود و با عقلانیّت و درایت نخبگانی مدیریت شود، ذیل یکی از شوراهای اقماری حوزه یعنی شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی که دبیر آن معاون پژوهش حوزه های علمیه کشور است، کمیته یادشده موسوم به کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه در تابستان سال 96 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی که اکنون معاون فرهنگی قوه قضاییه نیز هستند تشکیل شد.

این کمیته که بخشی از کمیسیون کرسی‏های نظریه‏پردازی، نقد و مناظره حوزوی است، در حال حاضر تنها مرجع حوزوی حمایت و اعطای مجوز به کرسی های آزاداندیشی حوزوی در کشور است.

طی چند ماهی که از تشکیل این کمیته می گذرد علاوه بر برخی مطالعات و مباحثات نظری، قوانین و زیرساخت های این حرکت مبارک آماده و ارائه شده است.

وی گفت: کمیته مرکزی متشکل از 3 عضو حقیقی و 2 عضو حقوقی است که با بهره گیری از نخبگان حوزوی، نقش ستادی دارد و موظف است، کمیته های استانی کرسی‏های آزاداندیشی حوزه را در 30 استان کشور به راه انداخته و سازمان دهی کنند که ان شاء الله طی ماههای آتی با آگاهی بیشتر حوزه های استانی با شتاب بیشتری کمیته های استانی تشکیل خواهد شد و ما در گستره وسیع تری از حوزه علمیه زمینه های تشویق و تمهید برگزاری کرسیهای آزاداندیشی را فراهم خواهیم نمود.

کمیته های استانی با حمایت‏های مدیریت استانی حوزه ها که عضو حقوقی کمیته استان نیز هست، بدون جانبداری از جناح یا گروه خاصی با اهداف صرف علمی ـ فرهنگی و تولید علم شکل می گیرد و گزارش های آن به کمیته مرکزی که در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم مستقر هست، ارائه می شود.

نحوه درخواست برگزاری کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی در حوزه های سراسر کشور حجت الاسلام والمسلمین فلاح افزود: هم اکنون کمیته قم تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده و چند کرسی نیز برگزار شده است.

مسلماً به مرور زمان درک و دریافت ما از این ضرورت اجتماعی و توان و تدبیر ما برای پیشبرد آن فزونی خواهد گرفت و امیدوارم هر چه بر ما زمان می گذرد به این پویش مبارک جلا و جوهره بیشتر و بهتری بتوانیم بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نحوه درخواست برگزاری کرسی آزاداندیشی و نظریه پردازی در حوزه های سراسر کشور اظهار داشت: برای انجام چنین کاری در حوزه علمیه قم با مراجعه به سایت معاونت پژوهشی حوزه های علمیه http://pazhuhesh.

ir کاربرگه ای مربوطه را دریافت کرده، و با ارائه طرح نامه و ارسال آن به کمیته استان و بررسی در این کمیته نسبت به صدور مجوز برگزاری اقدام می شود و پس از برگزاری کرسی نیز گزارشی از کرسی به منظور ثبت امتیاز و حمایت از ارائه کننده و برگزارکننده کرسی به کمیته استان ارائه می گردد.

دبیر کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه ادامه داد: بعد از برگزاری و ارائه گزارش کاری ، کمیته مرکز گواهی برگزاری دوره را که مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی حوزه های علمیه می باشد، به برگزار کنندگان اهدا خواهد کرد تا به مرور از مزایای علمی پژوهشی آن بهره مند شوند.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم با بیان اینکه کرسی های آزاداندیشی در حال حاضر در 6 قالب قابل ارائه می باشد، گفت: کرسی آزاداندیشی ارائه نظر ، کرسی آزاداندیشی نقد ، کرسی آزاداندیشی مناظره ، کرسی آزاداندیشی پاسخ به سؤالات و شبهات ، کرسی آزاداندیشی گفتگوی آزاد و کرسی آزاداندیشی میزگرد از جمله این الگوها می باشد.

وی به راه های ارتباط با دبیرخانه کمیته آزاداندیشی قم اشاره کرد و افزود: علاقه مندان جهت ارسال درخواست برگزاری کرسی (طرح نامه) از طریق رایانامه: k.

a.

hozavi@gmail.

com یا مراجعه حضوری به محل دبیرخانه به نشانی قم، جمکران، ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه، معاونت پژوهش، شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی، دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی مراجعه کنند همچنین شماره تماس 37255890 - داخلی627 آقای غلامرضا رنجبر(کارشناس کمیته قم) و داخلی 631 حجت الاسلام محمد فاطمی (کارشناس کمیته مرکزی) با پیش شماره 025 در ساعات اداری پاسخگوی علاقه مندان خواهند بود.


کلید واژه ها: آزاد - رهبر معظم انقلاب - تولید - علمی - رهبر معظم انقلاب اسلامی - دانشگاه - رهبر - برگزار - پایگاه اطلاع رسانی - نامه - جامعه - مقام معظم رهبری - خبرگزاری حوزه - انقلاب اسلامی - نخبگان - برنامه - اسلامی - رهبر انقلاب - نظام اسلامی - اطلاع رسانی - برنامه ریزی - رهبری - آینده - حوزه علمیه - پیام - نظام - خبرگزاری - نوآوری - اطلاع - هیجان

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر/ تحویل سال نو در جوار شهدای گمنام یزد

تحویل سال نو در جوار شهدای گمنام یزد

119 باغ تاریخی در خراسان جنوبی، پذیرای گردشگران نوروزی

پیام نوروزی رهبری به مناسبت آغاز سال 1397

دولت متعهد به ادامه دسترسی آنان به اطلاعات است

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

بهار در بهار

تبریک سال نوی روحانی به سران 9 کشور منطقه

جهانگیری آغاز سال 97 را به مردم ایران تبریک گفت

فیلم/ ابراز محبت مردم به دکتر احمدی نژاد در حرم امام زاده صالح (ع)

تحقق شعار سال اولویت کاری مسؤولان می شود/ تکمیل فرودگاه های استان سمنان راه مهم کمک به تولید داخلی است

زائرین در یادمان شهدای علقمه سال 97 را آغاز کردند

تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید «ما» را جایگزین «من» کنیم

عید نوروز بشارت دهنده صلح و دوستی است

پیام تبریک آیت الله جنتی به مناسبت آغاز سال 1397

آیین های ویژه تحویل سال 97در چهارمحال و بختیاری برگزار شد

آیین سنتی تحویل سال نو با حضور خانواده شهدا دربهشت زهرا(س) برگزار شد

پیام تبریک آیت الله جنتی به مناسبت آغاز سال 1397

حضور روحانی در جمع خانواده های زلزله زده کرمانشاه

عید نوروز بشارت دهنده صلح و دوستی است/ امیدوارم جهان برای تمامی انسان ها توأم با آرامش و به دور از هر گونه خشونت ، افراط گری و جنگ باشد/ ما دولت ها و سیاستمداران می توانیم با الهام از نوروز، صلح، اتحاد و عدالت را برای ملت هایمان به ارمغان آوریم

آیین تحویل سال جدید در جوار حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد

ویدئو / پیام رییس جمهور در ابتدای سال 97

آیت الله جنتی آغاز سال 97 را تبریک گفت

گزیده پیام نوروزی رهبری در سال حمایت از کالای ایرانی

فیلم پیام نوروزی رهبر انقلاب در سال 97

امام جمعه کرج آغاز سال 97 را به مردم استان البرز تبریک گفت

استاندار چهارمحال و بختیاری: سال 97 زمان اتحادپذیر و اختلاف گریز باشد

تغییر ساعت رسمی از اول فروردین 97

پیام تبریک آیت الله جنتی به مناسبت حلول سال 1397

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1397

زائرین در یادمان شهدای علقه سال 97 را آغاز کردند

نمایش موشک های سپاه در یادمان شهدای بیت المقدس

آیت الله مکارم شیرازی: تولیدکنندگان داخلی به دنبال افزایش کیفیت کالا باشند/ سال جدید ما را جایگزین من کنیم

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است/دولت دوازدهم مبارزه با فقر را ادامه خواهد داد

پیام تبریک روحانی به سران 9 کشور

وداع با شهدای گمنام در چوئبده

جناب خان اومدنی شد؟

رهبر انقلاب با تبریک سال نو: شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است

رییس جمهور در پیام نوروزی سال 1397:سال نو سال حمایت از تولیدملی است/فضای مجازی امن واخلاقی می خواهیم

روحانی در پیام تبریک نوروزی: قدرت ملی ما در کنار تولید ما خواهد بود

فیلم/ دکتر احمدی نژاد سال نو را در امام زاده صالح(ع) تحویل کرد

تحقق شعار سال اولویت کاری مسؤولان می شود/ تکمیل فرودگاه های استان سمنان راه مهم کمک به تولید داخلی است

مشکلات اقتصادی جامعه با تدبیر مسؤولان در سال جدید برطرف شود

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

حرکت در چهارچوب شعار سال 97 اولویت جدید مدیران استان قزوین است

سال «حمایت از کالای ایرانی»

استاندار چهارمحال و بختیاری: سال 97 زمان اتحادپذیر و اختلاف گریز باشد

رییس جمهور روحانی: سال نو، سال سرمایه گذاری و تولید است / اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب وا داشت /انتخابات یک پیروز بیشتر نداشت و آن ملت بزرگ ایران بود

بهره برداری از میدان امام خمینی(ره) گرمی

برگزاری مراسم سال نو در بهشت زهرا (س) تهران

امسال، سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است/ دولت متعهد به اشتغال، نشاط و آزادی جوانان و ادامه دسترسی آنان به اطلاعات است/ فضای مجازی امن، آسان و ارزان، توأم با اخلاق و معنویت می خواهیم

پیروز انتخابات، ملت بزرگ ایران بود

پیام نوروزی رییس جمهور به مناسبت آغاز سال 1397

آیین سنتی تحویل سال نو با حضور خانواده شهدا دربهشت زهرا(س) برگزار شد

استاندار چهارمحال و بختیاری: سال 97 زمان اتحادپذیر و اختلاف گریز باشد

شورا در سال 97 به استقبال مصوبات کلیدی تر می رود

حرکت در چهارچوب شعار سال 97 اولویت جدید مدیران استان قزوین است

روحانی: سال نو سال تولید ملی؛ حمایت از کالای ایرانی و اشتغال و رونق است

طی پیامی جهانگیری آغاز سال 97 را به مردم ایران تبریک گفت

استاندار سمنان در گفت و گو با فارس: تحقق شعار سال اولویت کاری مسؤولان می شود/ تکمیل فرودگاه های استان سمنان راه مهم کمک به تولید داخلی است

اجازه ندهیم هیچ اختلافی به درخت تنومند انقلاب آسیب وارد کند

ویدئو / پیام رهبر انقلاب برای نوروز 97

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

رهبر انقلاب با تبریک سال نو: شعار امسال «حمایت از کالای ایرانی» است

امام جمعه شهرکرد:امسال باید سال همگرایی و وحدت مسئولان و مردم باشد

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

تبریک نوروزی ظریفخبرگزاری فارس: تبریک نوروزی ظریف

ظریف به عقده گشایی نوروزی ترامپ علیه ایرانی ها واکنش نشان داد

پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1397

یک هیئت مسیحی از مجارستان به حرم امام حسین (ع) مشرف شد

پیام نوروزی روحانی؛ امسال سال رونق است /انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت خشونت را تحمل نمی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه حلول سال نو را تبریک گفت

پیام نوروزی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت آغاز سال 1397 (+فیلم)

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند

سال نو سال حمایت از تولیدملی است/فضای مجازی امن واخلاقی می خواهیم

امام جمعه شهرکرد:امسال باید سال همگرایی و وحدت مسئولان و مردم باشد

خانه موزه شهید سرلشگر عباس بابایی افتتاح شد

آیین تحویل سال نو در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد

مقام معظم رهبری سال 97 را «حمایت از کالای ایرانی» نام گذاری کردند

دیدار عیدانه نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان با کودکان بی سرپرست

پیام رییس جمهوری به مناسبت آغاز سال 1397

سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

امنیت در مرزهای کشور برقرار است و تهدید خاصی وجود ندارد

پیام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به مناسبت آغاز سال 1397

رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند/ مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند همه باید سخت کار کنند

امام جمعه شهرکرد:امسال باید سال همگرایی و وحدت مسئولان و مردم باشد

روحانی: سال نو سال تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی و سال اشتغال و رونق است

عارف نوروز فرارسیدن سال 97 را تبریک گفت

اتحاد ملت ایران همه دشمنان را به اعجاب واداشت

سال نو سال حمایت از تولید ملی و اشتغال و رونق است

پیام رییس جمهوری به مناسبت آغاز سال نوی شمسی

بنام خدای بهار آفرین… بهار آفرین را هزار آفرین | تبریک نوروزی سال 1397 توسط کادر گیمفا

روحانی لحظه سال تحویل کجا بود؟ (عکس)

پیام نوروزی روحانی؛ امسال سال رونق است /انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت خشونت را تحمل نمی کند

صوت | زیارت جامعه کبیره

پیام نوروزی دکتر احمدی نژاد به مناسبت آغاز سال 1397 خطاب به ملت ایران/ جامعه بشری به سرعت در حال حرکت به سمت بهار حقیقی است

تبریک نوروزی ظریف

رهبر معظم انقلاب سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نام نهادند

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم

کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم