مطالب مرتبط:
آسیب شناسی پژوهش های قرآنی
تأکید شهردار یزد بر ضرورت آسیب شناسی روابط عمومی های استان
امام زاده پیرمراد (ع) و آرامگاه شهدای دفاع مقدس‎ داراب
آیت الله علم الهدی: نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان/ کار این افراد بازی با احساسات بانوان برای رسیدن به مقاصدشان است
نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان/ کار این افراد بازی با احساسات بانوان برای رسیدن به مقاصدشان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 09:222018-02-22سياسي

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما


حوزه/ مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: یکی از اهداف امام از منشور روحانیت، آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت .

- حوزه/ مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: یکی از اهداف امام از منشور روحانیت، آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت شناسایی و بیان کرده اند.

خبرگزاری حوزه ، امام خمینی(ره) در سوم اسفندماه سال 1367 پیام مهمی را خطاب به مراجع، علما و روحانیت منتشر می کنند که بعدها به منشور روحانیت مشهور می شود؛ منشور روحانیت آخرین و مهم ترین توصیه ها و دغدغه های امام خمینی (ره) به حوزه های علمیه و طلاب علوم دینی است.

امام خمینی(ره) در این منشور به نقش هدایتگر و رسالت مهم حوزه های علمیه اشاره کرده و با ذکر خطرات و کژروی های محتمل و تجارب گذشته، طلاب را از آنها بر حذر می دارند و می گویند امروز عده ای با ژست تقدس مآبی چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام می زنند که گویی وظیفه ای غیر از این ندارند.

خطر تحجرگرایان و مقدس نمایان احمق در حوزه های علمیه کم نیست طلاب عزیز لحظه ای از فکر این مارهای خوش خط و خال کوتاهی نکنند، این ها مروج اسلام آمریکایی اند و دشمن رسول اللّه.

علی رغم این که منشور روحانیت امام خمینی(ره) دارای مضامینی بلند و بیانگر خطرات و موانع در راه پیشرفت حوزه های علمیه است اما متأسفانه در میان طلاب و روحانیان مهجور مانده است.

از این رو خبرگزاری رسا، در آستانه سالروز انتشار پیام تاریخی امام خمینی(ره) به روحانیت در گفت وگویی صمیمانه با حجت الاسلام والمسلمین زمانی مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه آن را مورد بررسی قرار داده است که تقدیم خوانندگان خبرگزاری رسا می شود.

در آستانه سوم اسفند و سالروز پیام تاریخی حضرت امام به مراجع، علما و روحانیت هستیم که به عنوان منشور روحانیت شهرت پیدا کرده است؛ حدود سی سال از این پیام می گذرد به نظر شما حوزه های ما چه مقدار توانسته اند خود را با اندیشه های ناب، دقیق، عمیق و ژرف حضرت امام منطبق و مطابق این اندیشه ها حرکت کنند؟ بسم الله الرحمن الرحیم منشور روحانیتی که حضرت امام(ره) در سوم اسفند مطرح کرده اند دو هدف اصلی را تعقیب می کرد که به شکر خدا مورد اقبال جامعه روحانیت و حوزه های علمیه کشور قرار گرفت.

نخستین رویکردی که این منشور تعقیب می کرد و امام نظر داشتند تبیین خدمات و جایگاه و ضرورت روحانیت و حوزه های علیمه برای جامعه و انقلاب بود زیرا کم نیستند دشمنان داخلی یا خارجی که یا به دلیل دشمنی حضور روحانیت را بر نمی تابند یا افرای فریب خورده به واسطه تبلیغات دشمنان برای نقش رسمی روحانیت در نظام و انقلاب ضرورتی قائل نیستند.

جدایی روحانیت از مردم بارزترین شگرد دشمن مستحضر هستید یکی از راهکارهای دشمنان دین از قدیم این بوده روحانیت که عالمان و معلمان دین بوده اند را از چشم جامعه بیندازند زیرا اگر علما از جامعه کنار روند کسی نیست که دین را به مردم تعلیم دهد بنابراین یکی از راهکارهای ضربه به اصل دین آسیب به روحانیت بوده، از این رو است که بزرگان دین بیان کرده اند اسلام بدون روحانیت، اسلام نیست و اگر عالمی نباشد، علم دین چگونه به مردم منتقل شود.

امام خمینی(ره) در منشور روحانیت چند نقش برای روحانیت معرفی کرده است که نخستین آن تعلیم دین به جامعه است و دومین نقش نیز تزکیه اخلاق جامعه و تربیت دینی مردم است که اگر تربیت دینی مردم موفقیت لازم را داشته باشد جامعه اسلامی و زندگی مردم بهشت خواهد شد و از زندگی لذت خواهند برد.

سومین نقش روحانیت نجات ملت از یوغ استبدادهای داخلی و استعمارهای خارجی است؛ ملت ها همیشه این دو ستم را تحمل می کردند و قبل از انقلاب ملت ما نیز هم استبداد داخلی را تحمل می کرد و استعمار خارجی که با آمدن انقلاب با رهبری روحانیت هردو زدوده شد و ملت نجات پیدا کرد.

اکنون ملت ایران استبداد داخلی ندارد و فردی نیست که بخواهد همه دستورات شخص خود را اجرا کند و قوانین نیز توسط نمایندگانی که مردم انتخاب می کنند تصویب می شوند می کنند، شخصی رییس جمهور را مردم انتخاب می کنند و وزرا را نیز مردم به واسطه نمایندگان انتخاب می کنند و رهبری را مردم به واسطه انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان انتخاب می کنند بنابراین استبداد کنار رفته، چنانچه سلطه خارجی نیز کنار رفته است.

نقش چهارمی که روحانیت دارد ایجاد امنیت در جامعه و زدودن نا امنی است؛ در کشورهای دیگری که روحانیت حاکمیت ندارد مانند سوریه افغانستان عراق و کشورهای متعدد دیگر مانند نیجریه و پاکستان مشاهده می شود نا امنی های وجود دارد و کشورهای دیگر هرچه دور تر رویم گونه های مختلف ناامنی مشاهده می شود اما روحانیت امنیت را به این جامعه برگردانده است.

نکته دیگری که امام(ره) بزرگوار در منشور روحانیت به آن اشاره کرده اند، حضور علما و روحانیت در عرصه های مبارزه و جهاد بوده است و روحانیت نیز شهدایی را در عرصه انقلاب همچنین درعرصه دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است و گرچه امام قبل از جریان مدافعین حرم منشور روحانیت را منتشر کرده اند اما روحانیانی که به دفاع حریم پرداختند را نیز می توان به اضافه کرد و جانبازانی که روحانیت تقدیم انقلاب کرده است نیز کم نیستند.

دومین هدف امام از منشور روحانیت آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ به هرحال روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت شناسایی و بیان کرده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم.

اگر بخواهیم روند حرکتی حوزه های علمیه و روحانیت را مطابق منشور حضرت امام(ره) آسیب شناسی کنیم شما چه چالش هایی را در این مسیر می بینید؟ امام(ره) بزرگوار تعدادی از آسیب ها و چالش ها را بیان کرده اند که عبارت اند از ایجاد انحراف در نگاه سیاسی به اسلام و جامعه؛ ممکن است برخی روحانیان تفکر غیر انقلابی پیدا کنند چنانچه عده ای اعتقاد داشتند قیام پیش از حضرت مهدی(عج) کاری اشتباه است بنابراین انقلاب اسلامی را انقلابی در راستای مهدویت و تشیع ندانسته بلکه ضد آن می دانستند بنابراین به کمک انقلاب نیامدند که این تفکر انجمن حجتیه است و حضرت امام(ره) به آن اشاره می کند.

گروه دیگری این استدلال را نداشتند اما به دلیل شبهاتی که داشته اند انقلاب اسلامی را اسلامی تلقی نکردند، احیانا اگر در جایی مصادره زمین به اشتباه صورت گرفته یا شخصی به نظر آنها اشتباها مجازات شده است یا به نظر آنها مصادره اموال سرمایه داری بدون جهت بوده است و آن افراد نیز شکایت کردند و برخی علما نیز گریه های آن افراد را دیدند و گمان کردند که شاید این انقلاب، اسلامی نیست و خود را کنار کشیدند که این نوع دوم آسیب است.

نوع سوم آسیب تحجر فکری است که حضرت امام(ره) به آن اشاره می کنند و می فرمایند برخی روحانیان فلسفه را حرام می دانند و برخی عرفان را، فلسفه ای که باید در خدمت دین باشد اما به آن اجازه نمی دهند و نه تنها حرام می دانند بلکه می گفتند حتی از لیوانی که فرزند من از آن آب خورده است به دلیل این که پدرش فلسفه تدریس می کند آب نخورید.

آنچه که گفته شد یک نمونه از تحجر است که تا حدی قابل تحمل است؛ اما تحجر زمانی شدید و خطرناک می شود که در مسأله اجتماعی تأثیر گذارد به عنوان مثال قمه زنی را واجب بداند آن هم قمه زنی که اکنون تأثیرات منفی در نشان دادن چهره اسلام و تشیع دارد یا سب و لعن نسبت به مقدسات مذاهب و دیگر ادیان را مشروع بداند که موجب اختلاف عقیده می شود؛ این تحجر آسیبش شدیدتر است.


کلید واژه ها: روحانیت - امام - امام خمینی - خمینی - خبرگزاری - اجتماعی - طلاب - پیام - سیاسی - خبرگزاری حوزه - اندیشه - تاریخی - دفتر - جامعه - اسلام - خوانندگان - مقدس - آمریکایی - انگلیسی - پیشرفت - وظیفه - منتشر - امروز - توصیه - مشهور - شیعه - علوم - نظام - لحظه

آخرین اخبار سرویس:
نامزد جدید پسر دیوید بکهام/بروکلین عاشق هنرپیشه هالیوودی/تصاویر

محمد اسماعیل نباتیان حوزه انقلابی و صدور فرهنگ انقلاب اسلامی

سلفی مسافران نوروزی با رییس جمهور / فیلم

کشت فراسرزمینی به قیمت نابودی کشاورزان تمام می شود

بررسی سیستمهای هوشمند در ویلاهای زیباکنار ساخت شرکت آرش

ایلناز علی نژاد، سید مهدی صالحی، رضا نیکخواه سرنقی بررسی جایگاه زن در اخلاق اسلامی با تاکید بر حق حضانت و اشتغال زنان در حقوق اسلام و بشر

می ترسیم به کیبورد احمدی نژاد نزدیک شویم

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه سوم فروردین ماه 97

تلاش های تاجیکیان برای بازگشت به اصل ـ نوروز

وجود رانت اطلاعات دارویی/ پشت پرده واردات دارو

از تاسیس حوزه علمیه قم تا ورود نلسون راکفلر سرمایه دار مشهور امریکایی به جزیره خارک برای ملاقات با شاه

برای اثبات یک جرم چه ادله ای باید وجود داشته باشد؟

تلخ ترین اتفاق سال عقب افتادن حقوق بازنشستگان عزیز بود/ چشم بچه های فامیل برای عیدی به دست ماست!

استاد دانشگاه کابل: از جشن نوروز برای همگرایی منطقه ای استفاده شود

ناهید مصفا ، رضا حیدری نوری مضامین نفس ستیزی در اشعار آثار منثور عرفانی

مروری بر آداب و رسوم نوروزی اقوام کرد

وزیر دولت دهم: درباره تخلفات و سوء استفاده های حلقه احمدی نژاد روشنگری شود

سیدمحسن طباطبایی‎فر اجتهاد پویا؛ رویکرد حوزه انقلابی

گزارش کمیته تحقیق:مدرکی درباره تبانی،هماهنگی بین ستاد ترامپ و روسیه وجود ندارد

ترامپ، جو بایدن را "ضعیفه" خواند!

لیله الرغائب در اولین شب جمعه سال در زابل

سیدهاشم گلستانی ، نرگس کشتی ارای ، سمیه کاظمی تبیین و نقد تطبیقی قرابت ها و پارادکس های بین آموزه های تربیتی ایمانوئل کانت و اسلام

عطیه علیزاده نوری; حسین ناصری مقدم; علیرضا عابدی سرآسیا گونه های دلالت تقریر بر احکام شرعی

پیام نوروزی معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری

گلی که خواص ضد سرطانی دارد!

سال 97، سال حمایت از کالای ایرانی چرا اقتصاد همچنان اولویت است؟

چگونه محبوب خانواده باشیم

مدیران شهری منطقه 20 به دیدار خانواده شهدا رفتند

بصیرت؛ ویژگی مشترک یاران حسین(ع) و یاوران مهدی(عج)

حامد کرمی، سید علیرضا میربد رابطه انسان و حقوق در نظام حقوقی اسلام

تاکید آیت الله غروی بر رعایت آداب اسلامی در دید و بازدیدها

حسین ماهینی و همسرش مدل شدند (عکس)

سیده لطیفه حسینی ، ناهید محمدزاده فرادینی یا دینی بودن حقوق بشر وحقوق بشر دوستانه

آمریکا و عُمّال آمریکا هستند که این منطقه را بی ثبات کرده اند

شهربانو چتری نقش فرهنگ و اخلاق اسلامی بر توسعه یافتگی شخصیت زن و خانواده

قاهره حکم بازداشت رییس حزب «مصر قوی» را تمدید کرد

ماریه سید قریشی ، سید عبدالرحیم موسوی ، حسن سیفی ارائه ی مدل کاربردی کردن اخلاق اسلامی در حوزه فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

علیرضا پیروزمند انقلابی گری، هویت ساز حوزه و روحانیت

جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی ترامپ اعلام شد

دکتر همایون مافی; رضا رضایی مقدم آثار سوگند نفی علم در فقه و حقوق ایران

راه حل برطرف نمودن موانع تحقق شعار سال مانع ذهنی و عینی پیش پای کالای ایرانی

محمدمهدی قوچانی خراسانی، داود حسین پور حاکمیت شبکه ای در نهادهای پژوهشی امنیت سایبری

علی بگدلی، احسان علی اکبری بابوکانی بررسی فقهی و حقوقی ورود دولت به حریم خصوصی

دوران جوانی برای تفریح کم نگذاشتم/ برای تعطیلات لحظه شماری می کنم

محمد حسن جوادی ، سیدمهدی قریشی ، بهزاد بالازاده اعاده حیثیت در حقوق، فقه و اخلاق اسلامی

چگونه در هنگام ورشکستگی سرپا بمانیم؟

مصر حکم بازداشت رهبر یک حزب مخالف را تمدید کرد

عبدالوهاب فراتی اقتدار مدنی روحانیت و چالش‏های نوین آن

ایران و پیمایش در مسیر اقتدار

محسن یگانه به بیمارستان رامسر منقل شد!

رضاعلی کرمی واکاوی ادله فقهی شیعه درباره شرطیت بلوغ در صحت معاملات

چه کسانی در تولید ثروت نقش دارند؟ 3 قشر اثرگذار در حمایت از کالای ایرانی

فرج اله رهنورد، سعید نجفی توانی، علی یزدی زاده بررسی نقش چابکی سازمانی و هم ترازی راهبردی در روابط میان حاکمیت فناوری اطلاعات و تفکر راهبردی با عملکرد سازمانی

دعوت ظریف برای پیوستن به چالش بی زباله

سیف اله احدی; محمد تقی فخلعی; محمد حسن حائری بازپژوهی ادله جواز تصرفات زوجه در مهر پیش از استقرار

طرح مصلحین برای اولین بار در محاکم خانواده شیراز اجرا می شود/ ایجاد 58 مرکز مشاوره پیش از طلاق در سطح استان

هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد

به هیچ وجه تا زمان پیدا شدن قبر مطهر حضرت زهرا (س) برای من سنگ قبری تهیه نکنید

منصور میر احمدی، محمدهادی احمدی حکومت داری در اندیشه سیاسی سعید نورسی و تأثیر آن بر اسلام گرایی معاصر ترکیه

مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

بهسازی شعار سال از سوی رهبری انقلاب و فرصت های عظیم پیش رو پیشنهادهای عملیاتی جهت حمایت از کالای ایرانی

حامد مصطفوی فرد; سیدکاظم طباطبایی پور; غلامرضا رییسیان چگونگی مواجهه شیخ طوسی با گفتمان مفید و مرتضی در مسئله حجیت خبر واحد

ثمین یوسفی، مهرداد گودرزوند چگینی، علیرضا عرب پور مسعود پورکیانی تبیین رابطه عوامل فردی با مهارت سیاسی مدیران در سازمان دولتی با توجه به نقش تعدیل کننده اراده سیاسی

داشتن برنامه ریزی برای حفظ در ایام تعطیلات نوروز؛ آری یا خیر؟!

منظره ای ناب در آذربایجان شرقی/ عکس

سید کاظم سیدباقری عوامل سیاست زدگی در میان حوزویان و راه های برون رفت از آن

هدف دولت از ایجاد نظام روزنامه نگاری چیست؟

بررسی غرب آسیا در جهان پسا تک قطبی غربی، چالش های مرحله انتقالی

تلاش دولت تاجیکستان برای تغییر پوشش اسلامی زنان

معرفی الخرائج و الجرائح در پرتو اصول حاکم بر جوامع حدیثی - بخش دوم و پایانی شکل گیری نهایی کتاب الخرائج و الجرائح

شادی کسنوی بررسی قاعده فقهی حرمت اکل مال به باطل از دریچه حقوق و اقتصاد

دانلود آلبوم جدید الکس بنام نیمه راه عشق

بهترین و بدترین بندگان نزد خدا کدام اند؟

محمدرضا خاتمی:ایرانیان مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

علی محمد فلاح زاده، سید طه موسوی میرکلایی تحلیل جرم انگاری ارتداد در مواجهه حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر بین المللی: دیالکتیک حقوق بشر و حقوق شهروندی

مرز های سیستان و بلوچستان برای مجرمان و مزدوران مکانی ناامن است/دستگیری 20 درصد از محکومین متواری

عیادت سیدحسن خمینی از حجت الاسلام طباطبایی

«ساده زیستیِ» شهید مدافع حرم «احمد اعطایی» به روایت همسر

جهاد واجب دینی است/ دوست دارم نام فرزندم نام حضرت زینب (س) باشد

پرتاب زباله و جریمه 30 هزار تومانی!

قرآنیان آن گونه که باید در جامعه تکریم نشده اند

آرزوهایی که اگر برای میراث فرهنگی برآورده شوند

جاذبه های گردشگری ایران در آنکارا معرفی شد

اصلاح فرهنگ خرید خانواده ها، لازمه حمایت از کالای ایرانی است

با تالاب های دیدنی ایران آشنا شوید

دانلود آهنگ جدید علی سفلی بنام دیوار به دیوار

ابوالفضل علیشاهی قلعه جوقی; معصومه حمیدی بررسی تأثیر جهت نامشروع در صحت و فساد معاملات

امیررضا نریمانی، سید مهدی الوانی، وجه اله قربانی زاده، رضا واعظی شناسایی عوامل و موانع برون سازمانی دانشگاه در تجاری سازی پژوهش های علوم انسانی

صوت/ بهار دل ها

حامد حیاتی، احمد امین پور ، رامین مدنی روش شناسی استخراج و استنباط صحیح از آموزه های اسلامی برای دریافت راهبردهای طراحی بر مبنای اصول اخلاقی و ایمانی

نگران آزمایش موشکی نباشید / دیگر لازم نیست رییس جمهور کره جنوبی از خواب که بیدار می شود فورا در نشست شورای امنیت ملی شرکت کند / هر مشکلی هم باشد با خط تلفنی ارتباطی مستقیم حل و فصل می کنیم

فیلم/ حمله به سفارت ایران در لندن / مهاجمان دستگیر شدند / سفیر: این افراد از طرفداران فرقه شیرازی هستند / با قمه و چماق وارد شدند / سخنگوی وزارت خارجه: سفارت اشغال نشده بود / تماس عراقچی با سفیر انگلیس

تنها رهبر زن آفریقا ناچار به استعفا شد

عوامل مؤثر بر سود آوری پروژه های GTL

تولید پروپیلن، استراتژی آینده صنعت پتروشیمی!؟

ساخت پلیمر ترکیبی حافظه دار با کاربرد در ساخت سپر خودرو

عکس/ ظاهر نظامی شمخانی در دیدار با وزیر خارجه فرانسه

هنرمندان ایرانی در جشنواره برلین/عکس

تحریم ناشی از قوانین سطحی بد تر از تحریم جهانی ضد توسعه پتروشیمی

قلعه فلک الافلاک در ایام نوروز

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما