مطالب مرتبط:
آسیب شناسی پژوهش های قرآنی
تأکید شهردار یزد بر ضرورت آسیب شناسی روابط عمومی های استان
امام زاده پیرمراد (ع) و آرامگاه شهدای دفاع مقدس‎ داراب
آیت الله علم الهدی: نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان/ کار این افراد بازی با احساسات بانوان برای رسیدن به مقاصدشان است
نفوذ عوامل شیعه انگلیسی یا تفکر آمریکایی با عنوان متدینه میان بانوان/ کار این افراد بازی با احساسات بانوان برای رسیدن به مقاصدشان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 09:222018-02-22سياسي

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما


حوزه/ مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: یکی از اهداف امام از منشور روحانیت، آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت .

- حوزه/ مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه های علمیه گفت: یکی از اهداف امام از منشور روحانیت، آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت شناسایی و بیان کرده اند.

خبرگزاری حوزه ، امام خمینی(ره) در سوم اسفندماه سال 1367 پیام مهمی را خطاب به مراجع، علما و روحانیت منتشر می کنند که بعدها به منشور روحانیت مشهور می شود؛ منشور روحانیت آخرین و مهم ترین توصیه ها و دغدغه های امام خمینی (ره) به حوزه های علمیه و طلاب علوم دینی است.

امام خمینی(ره) در این منشور به نقش هدایتگر و رسالت مهم حوزه های علمیه اشاره کرده و با ذکر خطرات و کژروی های محتمل و تجارب گذشته، طلاب را از آنها بر حذر می دارند و می گویند امروز عده ای با ژست تقدس مآبی چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام می زنند که گویی وظیفه ای غیر از این ندارند.

خطر تحجرگرایان و مقدس نمایان احمق در حوزه های علمیه کم نیست طلاب عزیز لحظه ای از فکر این مارهای خوش خط و خال کوتاهی نکنند، این ها مروج اسلام آمریکایی اند و دشمن رسول اللّه.

علی رغم این که منشور روحانیت امام خمینی(ره) دارای مضامینی بلند و بیانگر خطرات و موانع در راه پیشرفت حوزه های علمیه است اما متأسفانه در میان طلاب و روحانیان مهجور مانده است.

از این رو خبرگزاری رسا، در آستانه سالروز انتشار پیام تاریخی امام خمینی(ره) به روحانیت در گفت وگویی صمیمانه با حجت الاسلام والمسلمین زمانی مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه آن را مورد بررسی قرار داده است که تقدیم خوانندگان خبرگزاری رسا می شود.

در آستانه سوم اسفند و سالروز پیام تاریخی حضرت امام به مراجع، علما و روحانیت هستیم که به عنوان منشور روحانیت شهرت پیدا کرده است؛ حدود سی سال از این پیام می گذرد به نظر شما حوزه های ما چه مقدار توانسته اند خود را با اندیشه های ناب، دقیق، عمیق و ژرف حضرت امام منطبق و مطابق این اندیشه ها حرکت کنند؟ بسم الله الرحمن الرحیم منشور روحانیتی که حضرت امام(ره) در سوم اسفند مطرح کرده اند دو هدف اصلی را تعقیب می کرد که به شکر خدا مورد اقبال جامعه روحانیت و حوزه های علمیه کشور قرار گرفت.

نخستین رویکردی که این منشور تعقیب می کرد و امام نظر داشتند تبیین خدمات و جایگاه و ضرورت روحانیت و حوزه های علیمه برای جامعه و انقلاب بود زیرا کم نیستند دشمنان داخلی یا خارجی که یا به دلیل دشمنی حضور روحانیت را بر نمی تابند یا افرای فریب خورده به واسطه تبلیغات دشمنان برای نقش رسمی روحانیت در نظام و انقلاب ضرورتی قائل نیستند.

جدایی روحانیت از مردم بارزترین شگرد دشمن مستحضر هستید یکی از راهکارهای دشمنان دین از قدیم این بوده روحانیت که عالمان و معلمان دین بوده اند را از چشم جامعه بیندازند زیرا اگر علما از جامعه کنار روند کسی نیست که دین را به مردم تعلیم دهد بنابراین یکی از راهکارهای ضربه به اصل دین آسیب به روحانیت بوده، از این رو است که بزرگان دین بیان کرده اند اسلام بدون روحانیت، اسلام نیست و اگر عالمی نباشد، علم دین چگونه به مردم منتقل شود.

امام خمینی(ره) در منشور روحانیت چند نقش برای روحانیت معرفی کرده است که نخستین آن تعلیم دین به جامعه است و دومین نقش نیز تزکیه اخلاق جامعه و تربیت دینی مردم است که اگر تربیت دینی مردم موفقیت لازم را داشته باشد جامعه اسلامی و زندگی مردم بهشت خواهد شد و از زندگی لذت خواهند برد.

سومین نقش روحانیت نجات ملت از یوغ استبدادهای داخلی و استعمارهای خارجی است؛ ملت ها همیشه این دو ستم را تحمل می کردند و قبل از انقلاب ملت ما نیز هم استبداد داخلی را تحمل می کرد و استعمار خارجی که با آمدن انقلاب با رهبری روحانیت هردو زدوده شد و ملت نجات پیدا کرد.

اکنون ملت ایران استبداد داخلی ندارد و فردی نیست که بخواهد همه دستورات شخص خود را اجرا کند و قوانین نیز توسط نمایندگانی که مردم انتخاب می کنند تصویب می شوند می کنند، شخصی رییس جمهور را مردم انتخاب می کنند و وزرا را نیز مردم به واسطه نمایندگان انتخاب می کنند و رهبری را مردم به واسطه انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان انتخاب می کنند بنابراین استبداد کنار رفته، چنانچه سلطه خارجی نیز کنار رفته است.

نقش چهارمی که روحانیت دارد ایجاد امنیت در جامعه و زدودن نا امنی است؛ در کشورهای دیگری که روحانیت حاکمیت ندارد مانند سوریه افغانستان عراق و کشورهای متعدد دیگر مانند نیجریه و پاکستان مشاهده می شود نا امنی های وجود دارد و کشورهای دیگر هرچه دور تر رویم گونه های مختلف ناامنی مشاهده می شود اما روحانیت امنیت را به این جامعه برگردانده است.

نکته دیگری که امام(ره) بزرگوار در منشور روحانیت به آن اشاره کرده اند، حضور علما و روحانیت در عرصه های مبارزه و جهاد بوده است و روحانیت نیز شهدایی را در عرصه انقلاب همچنین درعرصه دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده است و گرچه امام قبل از جریان مدافعین حرم منشور روحانیت را منتشر کرده اند اما روحانیانی که به دفاع حریم پرداختند را نیز می توان به اضافه کرد و جانبازانی که روحانیت تقدیم انقلاب کرده است نیز کم نیستند.

دومین هدف امام از منشور روحانیت آسیب شناسی روحانیت بوده است؛ به هرحال روحانیت قشری از جامعه انسانی است و آسیب ها گاه ممکن است از درون بجوشد و گاه از برون ضربه بزند و این آسیب ها را امام(ره) در منشور روحانیت شناسایی و بیان کرده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم.

اگر بخواهیم روند حرکتی حوزه های علمیه و روحانیت را مطابق منشور حضرت امام(ره) آسیب شناسی کنیم شما چه چالش هایی را در این مسیر می بینید؟ امام(ره) بزرگوار تعدادی از آسیب ها و چالش ها را بیان کرده اند که عبارت اند از ایجاد انحراف در نگاه سیاسی به اسلام و جامعه؛ ممکن است برخی روحانیان تفکر غیر انقلابی پیدا کنند چنانچه عده ای اعتقاد داشتند قیام پیش از حضرت مهدی(عج) کاری اشتباه است بنابراین انقلاب اسلامی را انقلابی در راستای مهدویت و تشیع ندانسته بلکه ضد آن می دانستند بنابراین به کمک انقلاب نیامدند که این تفکر انجمن حجتیه است و حضرت امام(ره) به آن اشاره می کند.

گروه دیگری این استدلال را نداشتند اما به دلیل شبهاتی که داشته اند انقلاب اسلامی را اسلامی تلقی نکردند، احیانا اگر در جایی مصادره زمین به اشتباه صورت گرفته یا شخصی به نظر آنها اشتباها مجازات شده است یا به نظر آنها مصادره اموال سرمایه داری بدون جهت بوده است و آن افراد نیز شکایت کردند و برخی علما نیز گریه های آن افراد را دیدند و گمان کردند که شاید این انقلاب، اسلامی نیست و خود را کنار کشیدند که این نوع دوم آسیب است.

نوع سوم آسیب تحجر فکری است که حضرت امام(ره) به آن اشاره می کنند و می فرمایند برخی روحانیان فلسفه را حرام می دانند و برخی عرفان را، فلسفه ای که باید در خدمت دین باشد اما به آن اجازه نمی دهند و نه تنها حرام می دانند بلکه می گفتند حتی از لیوانی که فرزند من از آن آب خورده است به دلیل این که پدرش فلسفه تدریس می کند آب نخورید.

آنچه که گفته شد یک نمونه از تحجر است که تا حدی قابل تحمل است؛ اما تحجر زمانی شدید و خطرناک می شود که در مسأله اجتماعی تأثیر گذارد به عنوان مثال قمه زنی را واجب بداند آن هم قمه زنی که اکنون تأثیرات منفی در نشان دادن چهره اسلام و تشیع دارد یا سب و لعن نسبت به مقدسات مذاهب و دیگر ادیان را مشروع بداند که موجب اختلاف عقیده می شود؛ این تحجر آسیبش شدیدتر است.


کلید واژه ها: روحانیت - امام - امام خمینی - خمینی - خبرگزاری - اجتماعی - طلاب - پیام - سیاسی - خبرگزاری حوزه - اندیشه - تاریخی - دفتر - جامعه - اسلام - خوانندگان - مقدس - آمریکایی - انگلیسی - پیشرفت - وظیفه - منتشر - امروز - توصیه - مشهور - شیعه - علوم - نظام - لحظه

آخرین اخبار سرویس:
شش دلیل کمیسیون مشترک مجلس برای رد کلیات لایحه تفکیک بازرگانی از صنعت

مجلس به دنبال تشکیل وزارت آب است

عکس جالب علی اوجی و نرگس محمدی در آسانسور

ارجاع طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های 1396 به مجمع تشخیص مصلحت

دیدار بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر انگلیس

تابش: پیشنهاد مذاکره با امریکا موضع اصلاح طلبان نیست

پاسدار آقا جواد (شهید حمله تروریستی مجلس)

اصفهان؛ میزبان سوگواره سالگرد تخریب حرم ائمه بقیع(ع)

نشست شورای امنیت درباره اوضاع یمن/ "فعالیت بندر الحدیده باید ادامه یابد"

نکات قابل بهره برداری از «ان للمتقین مفازا» برای دیگر رقابت ها

دفاع در مسیر پیشرفت

استخدام حسابدار آقا برای شرکت معتبر در زمینه تجهیزات آشپزخانه

استخدام همکار با مدرک کارشناسی کامپیوتر در آموزشگاه رانندگی

این از انگشت شمار حرف های درست آقای قالیباف است؛ آن هم با حداقل 12سال تاخیر

استخدام حسابدار در شرکت صنعتی

انتخاب رییس کمیسیون اصل نود/ بررسی طرح یک فوریتی حقوق و دستمزد مدیران

جزییات تصرف 25ساله یک ویلای10000متری در لواسان توسط یک مسئول سابق

عروس به خاطر قتل مادر شوهر محکوم به مرگ شد

روزنامه استخدامی استان خوزستان و اهواز | دوشنبه 28 خرداد 97

برنامه ریزی عنوان «Cyberpunk 2077» برای نسل فعلی کنسول ها

مافیای واردات غیر قانونی 6500 خودرو کیست؟

«الناز حبیبی» و «نرگس محمدی» در حال گیس و گیس کشی+عکس

باید روان و روشن نوشت

دیدار بعیدی نژاد با رهبر حزب کارگر انگلیس

کاهش 40 درصدی معاملات مسکن در خرداد

رسیدگی به طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور در دستور کار مجلس

نقد و بررسی تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری

2040،زنگ هشدار بحران وخیم آبی را برای ایران به صدا درآورد/ اورست، مرتفع ترین زباله دانِ جهان نام گرفت/ اشکی،سونامی HPV در ایران را تکذیب کرد/ تاریخ یهودیان در دمشق ناپدید شد

رژیم صهیونیستی یک برج دیدبانی مقاومت فلسطین هدف موشک قرار داد

بازداشت مسافر هلند به اتهام قتل پیرمرد

مطهری: درحالی که ما شاهد زورگویی و قلدری آمریکا هستیم، اکنون مذاکره با این کشور مصلحت نیست

اجرای شاهنامه خوانی کردی و نقالی در ساختمان آرشیو ملی

روزی که ژنرال روس ستاره اش را به احترام سرباز ایرانی کند

اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه

صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 29 خرداد

برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن پیشکسوتان مطبوعات ایران

ترامپ چین را تهدید به افزایش مجدد تعرفه ها کرد

نحوه طراحی و روش پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری اعلام شد

مجمع تشخیص مسئول تعیین تکلیف تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای سال 96

معاون منابع انسانی سازمان حج و زیارت: 53 درصد زائران خانه خدا بانوان هستند/ اعزام تیم های ارزیابی حج 97 به عربستان

تاکید امام جمعه رضوانشهر بر آموزش قرآن کریم

قاضی پور: کارت های سوخت احیا شود

پاسدار آقا جواد (یادواره شهدای حمله تروریستی مجلس)

فتحی از نمایندگی مجلس استعفا داد

بهره مندی حداکثری از ظرفیت بنیاد خیریه نورآوران سلامت

دیکتاتوری خاکستری عالیجنابان خاموش

جزییات جدید از پرونده واگذاری املاک دوره قالیباف

شکایت از نمایندگان افترازننده حق دولت است

وکیل ثلاث ادعای انتشار اسناد بی گناهی را رد کرد

طرح هر روستا یک کتابخانه در فاروج اجرا می شود

همگانی شدن صنایع دستی از رهگذر صنعت نوین

روشی برای مهار ریزگردها در دانشگاه جهرم ابداع شد

شهید جاودانی: سنگرم را خالی نگذارید

بازدید استاندار آذربایجان شرقی از تنها موزه کارتون آسیا

محلات میزبان دومین کنگره بین المللی گل است

مجلس درخواست اولویت لایحه اصلاح ساختار دولت مخالفت کرد

رسانه های معاند به دنبال تحریک احساسات جوانان هستند

نمایندگان ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح آیین نامه مجلس را رفع کردند

نتیجه نپیوستن به FATFتشدید تحریم ها علیه ایران است

این از انگشت شمار حرف های درست آقای قالیباف است؛ آن هم با حداقل 12سال تاخیر

راه کارهایی برای حفظ دستاوردهای معنوی رمضان/ ضرورت تداوم انس با قرآن

پوست خربزه ای برای مدیریت شهری

طرح هر روستا یک کتابخانه در فاروج اجرا می شود

دانشکده پرستاری کرمانشاه با کمبود فضای آموزشی مواجه است

زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا و تقویت روحیه برادری، دستاوردهای کنگره ملی شهدا

کواکبیان: به روحانی گفتم همشهری عزیز؛ بجنب!

آغاز به کار بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی مالی

ارجاع طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای کل کشور به مجمع تشخیص

فراخوان انتخاب بازنشستگان نمونه تأمین اجتماعی

شهیدی که در خان‎طومان به دایی اش ملحق شد

عضو انصارالله: نماینده سازمان ملل با شروط امارات به صنعاء آمد

استخدام جوشکار نبشی نما در اصفهان

کارنامه ضعیف شورای پنجم/ وعده مدیریت شیشه ای و شفاف فراموش شد

دعوت به همکاری پیتزا آیناز در اصفهان

استخدام موسسه اطلس و پاراکس در مشهد

اعلام برنامه تابستانی برگزاری کنسرت ها

استخدام صندوقدار خانم و کارگر ساده در پیتزا متری سی کا

اصلاح 2 ماده از آیین نامه داخلی مجلس

افزایش 9 درصدی قیمت دارو

محاکمه تازه داماد به اتهام ربودن پدر زن

ابلاغ سلام و تشکر مقام معظم رهبری به مسئولان تحصیلات اتباع و مهاجران

اعتماد مردم زیرتیغ کمپین های دروغین

اولین تصمیم مقام های قضایی و امنیتی در پرونده تجاوز گروهی به دختران ایرانشهر

تولد 1300 نوزاد معتاد طی یکسال

صحنه های جالب از نبرد در مستطیل سبز روسیه

ترجمه هایم را زندگی می کنم

با 90 رای مخالف نمایندگان مجلس با درخواست اولویت لایحه اصلاح ساختار دولت مخالفت کرد

خبر کیهان از پشت صحنه حمایت از بهروز وثوقی

مخالفت مجلس با فوریت رسیدگی به لایحه تفکیک ساختار دولت

برومند: آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیأت علمی در صنعت از مهرماه اجرایی می شود

طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس کلید خورد

با 90 رای مخالف نمایندگان مجلس با طرح اصلاح ساختار دولت مخالفت کرد

نپیوستن به CFT محدودیت های بین المللی زیادی ایجاد می کند

ورع و انقطاع از دنیا را با خضوع و خشوع به درگاه الهی حفظ می شود

دیدار سفیر ایران در لندن با رهبر حزب کارگر انگلیس

روزنامه جوان: روزنامه های اصلاح طلب با سیاه نمایی، در جامعه ایجاد یاس می کنند!

مهاجری: این از انگشت شمار حرف های درست آقای قالیباف است؛ آن هم با حداقل 12سال تاخیر

کیهان: خودروسازانی که به مردم اجحاف می کنند از مریخ آمده اند؟!

اجرای طرح «آسمانی ها» در 500 کانون مساجد همدان

ضعف عملکرد در پاسخگویی به شبهات عفاف و حجاب

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما