مطالب مرتبط:
تردد روزانه بیش از 2 هزار تبعه آذری ظرفیت تاثیر گذار گردشگری در بیله سوار است
تعطیلات نوروز فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری است
امضای تفاهم نامه همکاری فروشگاه های زنجیره ای رفاه و بانک گردشگری
انتخاب 9 مسیر ویژه گردشگری در پایتخت
بانک گردشگری هشتمین بانک محبوب کشور شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 04:252018-02-22اقتصادي

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود


با وجود این دیدگاه جهانی که «مالیات های متعدد، کسب و کارهای گردشگری را در معرض خطر قرار داده اند»، اما در یک دهه اخیر مالیات گردشگری در سطح جهان همچنان روند صعودی داشته است.

- با وجود این دیدگاه جهانی که مالیات های متعدد، کسب و کارهای گردشگری را در معرض خطر قرار داده اند ، اما در یک دهه اخیر مالیات گردشگری در سطح جهان همچنان روند صعودی داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD در گزارشی که به بررسی تطبیقی سیاست های مالیاتی و عوارض در صنعت گردشگری پرداخته، به وضعیت حاکم بر مالیات های گردشگری و نتایج مخرب آن ها پرداخته.

در بخشی از این گزارش که دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده آمده است؛ نظرات متفاوتی در رابطه با آثار مختلف مالیات های گردشگری روی رقابت پذیری و جذابیت مقاصد وجود دارد، اگرچه به احتمال زیاد ترکیبی از مالیات های ثابت گردشگری و این که سیستم های مالیاتی چگونه به عنوان یک کل بر بخش گردشگری اثرگذار است، تعیین کننده آثار بلندمدت خواهد بود.

آن گونه که از تجربیات دیگر کشورها مشخص است، مالیات گردشگری (مالیات ها و مشوق ها) در تمام کشورها همچنان مسأله مهمی به شمار می آید، زیرا این صنعت معتقد است؛ مالیات آثار مهمی بر مشاغل، رشد و رقابت پذیری گردشگری دارد.

اگرچه شواهدی مبنی بر وجود رویکردی تعاونی یا مشارکتی برای مالیات گردشگری وجود دارد که در نتیجه منجر به نتایجی روی هم رفته بسیار رضایت بخش شده است.

یک دیدگاه کلی وجود دارد مبنی بر این که مالیات های متعدد هم مالیات های گردشگری و هم مالیات های عمومی مانعی برای کسب و کارهای گردشگری بوده و می تواند آثار منفی بر رقابت پذیری در سطوح بین المللی داشته باشد.

نمونه هایی از نگرانی های این صنعت که مربوط به انواع خاصی از مالیات ها و دیگر مشکلاتی که به صورت گسترده تر به مالیات های گردشگری مربوط می شود، به این شرح است: دیدگاه هایی وجود دارد که مالیات های مربوط به سفرهای هوایی را عاملی برای آثار منفی بر جذابیت، رقابت پذیری مقاصد و به خصوص مقاصد دوردست می دانند.

این ادعا با وجود شواهدی مبنی بر کاهش تعداد بازدیدکنندگان در مسیرهایی که در برگیرنده این گونه هزینه ها بوده و تحت تاثیر آن بسیاری از مجریان برنامه ها به مشتریان خود پیشنهاد می دهند که برای اجتناب از پرداخت چنین هزینه هایی به مقاصد نزدیک تر، پرواز و سپس از آنجا به مقاصد نهایی خود سفر کنند، تأیید شده است.

آثار منفی بالقوه مالیات های مصرفی (مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات کالا و خدمات) بر رقابت پذیری گردشگری در نتیجه ی نبود معافیت های گردشگری برای خرید کالا و خدماتی که توسط بازدیدکنندگان خارجی صورت گرفته آن هم زمانی که دیگر فعالیت های صادراتی از این مزیت برخوردارند و نبود کاهش در نرخ ها یا کاهش نرخ بالاتر برای فعالیت های گردشگری نسبت به آنچه در مقاصد رقیب وجود دارد.

افزایش در میزان مالیات ها، هزینه ها و عوارضی که تورگردان ها باید پرداخت کنند و نگرانی هایی که در رابطه با نبود رابطه شفاف میان این هزینه های پرداخت شده و هزینه های خدمات ارائه شده وجود دارد.

این دیدگاه وجود داشته که بیشتر مالیات ها علی رغم اهداف تعیین شده برای آن ها مبالغ بیشتری می گیرند که نیاز به وجود یک رابطه مشخص بین درآمدهای کسب شده از گردشگری و نحوه استفاده از آن ها، افزایش در هزینه های ویزا و مالیات های حمل و نقل هوایی بیش از میزان تورم، از جمله این موارد است.

آثار نامناسب مالیات ها بر شرکت های گردشگری در مقایسه با کسب و کارهای بخش های دیگر به دلیل ماهیت نیروی کار انسانی در گردشگری، بیشتر است.

نیاز به وجود درک بهتر از ماهیت مالیات ها شامل تحلیلی از هزینه ها و منافع، حساسیت قیمت ها و آثار کلی بر رقابت پذیری در سطح بین الملی که مرتبط با مالیات ها، هزینه ها و عوارض متعدد است.

اهمیت مشاوره با صنعت گردشگری زمانی که دولت قصد دارد مالیات های جدید یا اصلاحاتی در مالیات های موجود ایجاد کند که پیامدهای آن شامل صنعت گردشگری نیز می شود.

در طبقه بندی OECD واژه مالیات برای توصیف پرداخت های اجباری بی بازگشت به دولت استفاده می شود.

در بیشتر کشورها سیستم های مالیاتی بر پایه دو نوع ابتدایی از مالیات ها قرار دارد؛ مستقیم و غیرمستقیم.

هر چند تمایز میان این دو همیشه آسان نیست، اما می توان پایه ای برای آن تعیین کرد.

اگر مالیات های مستقیم را آن هایی بدانیم که به صورت مستقیم بر درآمد و احتمالا دارایی ها اعمال می شوند، مالیات های غیرمستقیم، مخارجی شناخته می شود که از محل درآمد و دارایی ها تعیین می شود مانند خرید کالا و خدمات.

ترکیب این گروه ها و ویژگی های مالیات ها در هر کشوری متفاوت است.

همیشه نمی توان تعیین کرد که مخارج و هزینه های افراد جزو مالیات محسوب می شود، در حالی که عموما باور بر این است که هزینه ها و مخارج متناسب با خدمات و فعالیت های خاص انجام گرفته محاسبه می شود، مانند گردشگری که در آن میزان رابطه بین هزینه ها و خدمات ارائه شده ممکن است متفاوت باشد، همانطور که میزان رابطه میان مبلغ هزینه ها و هزینه فراهم سازی خدمات ممکن است با هم متفاوت باشد.

سازمان جهانی گردشگری پیش از این مالیات گردشگری را مالیات هایی دانسته که صرفا قابل اطلاق به گردشگران و صنعت گردشگری بوده و یا اگر مختص صنعت گردشگری است به آن دسته از مالیات ها اطلاق می شود که در مقاصد رقیب به صورت های مختلف اعمال می شود.

اگرچه تقریبا کالاها و خدماتی که توسط گردشگران مصرف می شود تماما یا تا اندازه ای توسط افرادی غیر از گردشگر مورد استفاده قرار می گیرد.

در این صورت ممکن این مطلب مطرح شود که این ها فعالیت گردشگری نیست که به آن ها مالیات تعلق گیرد و هیچ مبنای مالیاتی را نمی توان به آن نسبت داد و هر گونه مقیاس مالی که برای فعالیت های گردشگری استفاد می شود بیشتر بر فعالیت های غیرگردشگری نیز اثرگذار است.

در نتیجه شاید بهتر باشد مالیات ها، هزینه ها و عوارض گردشگری را مالیات های غیرمستقیم بدانیم که در وهله اول بر فعالیت های مرتبط با گردشگری اثرگذار است، مانند درآمدهای مالیات های غیرمستقل که در اثر مخارج گردشگران ایجاد شده یا در نتیجه مالیات های عمومی مانند عوارض واردات، مالیات فروش یا مالیات بر ارزش افزوده هستند یا مالیات های خاص و فعالیت هایی که در وهله اول مرتبط با گردشگری شناخته می شوند مانند مالیات هتل ها، رستوران ها، فرودگاه ها، ویزا و مالیات ورود و خروج.

اصلی در امور مالی وجود دارد که معتقد است، مخارج عمومی باید در مکان هایی هدف گذاری شود که بیشترین منفعت را به همراه داشته باشد، درحالی که مالیات ها باید در مکان هایی هدف گذاری شوند که کم ترین ضرر را به آن وارد کنند؛ با درنظر گرفتن این که نحوه تهیه پول نباید نحوه ی مصرف آن را تعیین کند.

اگرچه شاید گاهی مالیات های خاص برای اهداف خاصی جمع آوری شوند، درحالی که درآمدهای حاصله تنها مختص به همان هدف نیست.

این شرایط برای گردشگری صادق است، زمانی که برخی یا تمام درآمدهای حاصل از مالیات های مرتبط با گردشگری برای تامین زیرساخت و دیگر تاسیسات گردشگری مورد نیاز برای این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و از منظر منابع تجدیدناپذیر، این مالیات ها برای حفاظت ازمحیط های طبیعی که گردشگری به شدت به آن ها وابسته است، استفاده خواهد شد.

در چنین موارد دست کم بخشی از مالیات ها، وقف شده یا به عنوان وثیقه تلقی می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مالیات - گردشگری - هایی - مالیات بر ارزش افزوده - مرکز پژوهش های مجلس - جهان - گزارش - توسعه اقتصادی - صنعت - جذابیت - منفی - سفرهای هوایی - ارزش افزوده - جهانی - هزینه - بین المللی - پیشنهاد - اقتصادی - برنامه - فرهنگی - تعاونی - توسعه - انواع - عوارض - هوایی - رابطه - پرواز - منتشر - عاملی - دفتر

آخرین اخبار سرویس:
با ارائه مرغوب ترین کالاهای ایرانی ؛ بیش از 90 درصد سبد مصرفی مشتریان افق کوروش کالای ایرانی شد

استخدام یکنفر جلوبندی ساز ماهر و یکنفر برق انژکتور کار در کرج

هیس! اقتصاددان ها فریاد نمی زنند/ بررسی بازار بورس در روزهای اخیر

استخدام کارشناس روابط عمومی و توسعه بازار جهت شرکت بازرگانی

استخدام حسابدار خانم جهت شرکت پخش آذر آرا در تبریز

استخدام تعدادی بازاریاب جهت شرکت پخش معتبر در تبریز

فارس گزارش می دهد هیس! اقتصاددان ها فریاد نمی زنند/ بررسی بازار بورس در روزهای اخیر

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز جهت همکاری در کرج

استخدام تحصیلدار دارای موتورسیکلت در تبریز

استخدام نیروی کارشناس کیفیت آقا با مدرک مهندسی پلیمر

استخدام تعمیرکار LPG و CNG در کرج

استخدام پیک موتوری آقا جهت کار در مطبخ در منطقه فردیس کرج

افزایش نرخ ارز حبابی است/نتایج مطالعات ارزی به زودی اعلام می شود

کتاب «مدیریت منابع انسانی در صنایع خلاق» منتشر شد

آمریکا بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی تعرفه وضع می کند

مقابله باکم آبی با ترویج سیستم های نوین آبیاری

رشد 27 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن در معادن بزرگ

بازگشت ثبات به بازار خودرو بدون کاهش قیمت

تصمیم جدید ارزی تا 2هفته دیگر/ واکنش دولت به کمپین «کریمی»

اختصاص بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان برای ازدواج جوانان مددجو کرمانشاهی

بی توجهی به صنعت زنبورداری کشاورزی را فلج می کند/ تامین اجتماعی حاضر به بیمه کردن زنبورداران نیست/ تغییر اقلیم میل به تکثیر را در زنبورها کاهش داده است

پرداخت تسهیلات به 14 طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تصویب شد

استانداردی برای پمپ و تانکرهای آب تعریف نشده است

سه گروه داخلی به دنبال بیرون کردن رنو از ایران!

مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

متولیان امر باید نسبت به افزایش میزان سبوس در آرد تجدید نظر کنند

استخدام مهندس صنایع غذایی جهت کنترل کیفیت در شرکت دلپذیر

استخدام رزرویشن خانم و آقا در تاکسی نگارستان

تصویب 20 طرح اشتغالزایی در صنعت گردشگری سیستان بلوچستان

لابی نفتی ایران علیه سعودی ها

استخدام 6 ردیف شغلی برای رستوران در کیانپارسِ اهواز

خط و نشان مالیاتی برای سفته بازان

رمزخوانی رکورد بورس تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکت تیراژه خزر

علی کریمی و #گران_نمیخریم

کاهش بهای نفت و افزایش قیمت طلا با ادامه جنگ تجاری میان آمریکا و چین

استخدام تعدادی راننده برون شهری با پیکان وانت

سامسونگ پردازشگر گرافیکی ویژه خود را توسعه می دهد

تصمیم جدید ارزی تا 2هفته دیگر

رشیدپور: هیوندای 13000 دلار، پژو پارس 16000!

هشدار درباره وقوع فاجعه زیست محیطی در لیبی

انتقاد از خلع سلا ح ارزی

افزایش فعالیت گروه های بازرسی در بازار خودرو

عکس نوشت های مهمترین مسائل روز

مرحله جدید فروش فولگس واگن تیگوان 2018

زمان مجمع سالانه و عادی بطور فوق العاده 5 شرکت

صادرات LNG آمریکا؛ عامل تغییر در بازار کشتیرانی

تعریف 706 طرح فراگیر با اشتغال بیش از 7 هزار نفر در خوزستان

رضایت نماینده مجلس از مناسب بودن یورو 8300 تومانی با دلار !

تصمیم جدید ارزی تا 2هفته دیگر/ واکنش دولت به کمپین «کریمی»

زمان بررسی مجلس و وزیران اقتصادی از افزایش قیمت ارز، سکه و خودرو

تحریم قطعات و مواد اولیه به جای خودرو

محدودیت کشت در اندیمشک نداریم

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت رستوران لتکا در تبریز

81 طرح تحقیقاتی در حوزه کشاورزی کردستان در حال اجرا است

استخدام تعدادی نیروی آقا با مدرک ساخت و تولید ماشین ابزار

استخدام تراشکار و جوشکار جهت شرکت معتبر صنعتی در تبریز

استخدام مترجم زبان انگلیسی در یک شرکت معتبر در هرمزگان

استخدام نیروی خانم جهت کار در آرایشگاه در کرج

لابی نفتی ایران علیه سعودی ها

بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران چیست؟

افتتاح 8 دستگاه ساختمان اپراتوری ضد انفجار

اجرای طرح های بیابان زدایی در گرمسار

کاهش قیمت نفت و افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی

توسعه اشتغال روستایی

کاهش 79 درصدی قاچاق موبایل در کردستان

ناصر بابامحمدی: چاپ قرآن را کاهش دادیم/ سودجویان به پیشواز تحریم ها رفتند

پر درآمدترین رشته های دانشگاهی جهان تا پایان سال 2017

پیامدهای حوادث طبیعی و لزوم مدیریت بهینه

خبر خوش برای بازنشستگان؛ افزایش 400 هزار تومانی حقوق

استانداردی برای پمپ و تانکرهای آب تعریف نشده است

گرانی میوه معادله ای چند وجهی است

2700 تن کالای اساسی در هرمزگان توزیع شد

معاون وزیر نیرو: مدیریت مصرف برق مانع بحران شده است

تولید 6.1 مگاوات برق از طریق مولدهای سوخت فسیلی در آذربایجان غربی

پرداخت غیرنقدی پاداش پایان خدمت برای بازنشستگان شهرداری

2طرح پرورش گاو شیری در خرم آباد بهره برداری شد

15 درصد صرفه جویی در مصرف آب ضروری است

325 واحد تولیدی قزوین گازدار می شوند

400 هکتار از زمین های کشاورزی ابهر به کشت گلرنگ اختصاص یافت

معاون رییس راه آهن ازبکستان: ساخت راه آهن چین-قرقیزستان- ازبکستان تأیید شد

استخدام کارشناس فروش و توسعه بازار در شرکت صنعت گستر پرهام

استخدام زمین شناس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام استان خوزستان و شهر اهواز – 29 خرداد 97

140 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در ایلام جذب شد

استخدام مشاور املاک ،کارشناس پذیرش و فایل یاب در البرز

حوزه فرهنگ و هنر از مولفه های اقتصاد خلاق در یزد است

استخدام نیروی جوان جهت تصدی شغل انتظامات و حراست در اصفهان

استخدام تکنسین برق صنعتی در شرکت آماتیس کویر سهند در البرز

استخدام نیروی کار ماهر جهت کار در پیتزا آیناز در اصفهان

مصوباتی که روی میز مانده است/ساماندهی روزبازار همدان از حرف تاعمل

بازگشت ثبات به بازار خودرو بدون کاهش قیمت

97 درصد درآمد استان اصفهان، از اخذ مالیات تامین می شود

ناصر بابامحمدی: چاپ قرآن را کاهش دادیم/سودجویان به پیشواز تحریم ها رفتند

استانداردی برای پمپ و تانکرهای آب تعریف نشده است

اضافه برداشت سالانه آب در کرمان 900میلیون متر مکعب اعلام شد

نظام اقتصادی انتظارات فعالان بخش اقتصاد خصوصی و تعاونی را برآورده کند

خط و نشان مالیاتی برای سفته بازان

26 ارز در بازار بین بانکی گران شد+ جدول

پرداخت تسهیلات به 14 طرح صنعتی چهارمحال و بختیاری تصویب شد

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود