مطالب مرتبط:
تردد روزانه بیش از 2 هزار تبعه آذری ظرفیت تاثیر گذار گردشگری در بیله سوار است
تعطیلات نوروز فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری است
امضای تفاهم نامه همکاری فروشگاه های زنجیره ای رفاه و بانک گردشگری
انتخاب 9 مسیر ویژه گردشگری در پایتخت
بانک گردشگری هشتمین بانک محبوب کشور شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 04:252018-02-22اقتصادي

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود


با وجود این دیدگاه جهانی که «مالیات های متعدد، کسب و کارهای گردشگری را در معرض خطر قرار داده اند»، اما در یک دهه اخیر مالیات گردشگری در سطح جهان همچنان روند صعودی داشته است.

- با وجود این دیدگاه جهانی که مالیات های متعدد، کسب و کارهای گردشگری را در معرض خطر قرار داده اند ، اما در یک دهه اخیر مالیات گردشگری در سطح جهان همچنان روند صعودی داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD در گزارشی که به بررسی تطبیقی سیاست های مالیاتی و عوارض در صنعت گردشگری پرداخته، به وضعیت حاکم بر مالیات های گردشگری و نتایج مخرب آن ها پرداخته.

در بخشی از این گزارش که دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده آمده است؛ نظرات متفاوتی در رابطه با آثار مختلف مالیات های گردشگری روی رقابت پذیری و جذابیت مقاصد وجود دارد، اگرچه به احتمال زیاد ترکیبی از مالیات های ثابت گردشگری و این که سیستم های مالیاتی چگونه به عنوان یک کل بر بخش گردشگری اثرگذار است، تعیین کننده آثار بلندمدت خواهد بود.

آن گونه که از تجربیات دیگر کشورها مشخص است، مالیات گردشگری (مالیات ها و مشوق ها) در تمام کشورها همچنان مسأله مهمی به شمار می آید، زیرا این صنعت معتقد است؛ مالیات آثار مهمی بر مشاغل، رشد و رقابت پذیری گردشگری دارد.

اگرچه شواهدی مبنی بر وجود رویکردی تعاونی یا مشارکتی برای مالیات گردشگری وجود دارد که در نتیجه منجر به نتایجی روی هم رفته بسیار رضایت بخش شده است.

یک دیدگاه کلی وجود دارد مبنی بر این که مالیات های متعدد هم مالیات های گردشگری و هم مالیات های عمومی مانعی برای کسب و کارهای گردشگری بوده و می تواند آثار منفی بر رقابت پذیری در سطوح بین المللی داشته باشد.

نمونه هایی از نگرانی های این صنعت که مربوط به انواع خاصی از مالیات ها و دیگر مشکلاتی که به صورت گسترده تر به مالیات های گردشگری مربوط می شود، به این شرح است: دیدگاه هایی وجود دارد که مالیات های مربوط به سفرهای هوایی را عاملی برای آثار منفی بر جذابیت، رقابت پذیری مقاصد و به خصوص مقاصد دوردست می دانند.

این ادعا با وجود شواهدی مبنی بر کاهش تعداد بازدیدکنندگان در مسیرهایی که در برگیرنده این گونه هزینه ها بوده و تحت تاثیر آن بسیاری از مجریان برنامه ها به مشتریان خود پیشنهاد می دهند که برای اجتناب از پرداخت چنین هزینه هایی به مقاصد نزدیک تر، پرواز و سپس از آنجا به مقاصد نهایی خود سفر کنند، تأیید شده است.

آثار منفی بالقوه مالیات های مصرفی (مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات کالا و خدمات) بر رقابت پذیری گردشگری در نتیجه ی نبود معافیت های گردشگری برای خرید کالا و خدماتی که توسط بازدیدکنندگان خارجی صورت گرفته آن هم زمانی که دیگر فعالیت های صادراتی از این مزیت برخوردارند و نبود کاهش در نرخ ها یا کاهش نرخ بالاتر برای فعالیت های گردشگری نسبت به آنچه در مقاصد رقیب وجود دارد.

افزایش در میزان مالیات ها، هزینه ها و عوارضی که تورگردان ها باید پرداخت کنند و نگرانی هایی که در رابطه با نبود رابطه شفاف میان این هزینه های پرداخت شده و هزینه های خدمات ارائه شده وجود دارد.

این دیدگاه وجود داشته که بیشتر مالیات ها علی رغم اهداف تعیین شده برای آن ها مبالغ بیشتری می گیرند که نیاز به وجود یک رابطه مشخص بین درآمدهای کسب شده از گردشگری و نحوه استفاده از آن ها، افزایش در هزینه های ویزا و مالیات های حمل و نقل هوایی بیش از میزان تورم، از جمله این موارد است.

آثار نامناسب مالیات ها بر شرکت های گردشگری در مقایسه با کسب و کارهای بخش های دیگر به دلیل ماهیت نیروی کار انسانی در گردشگری، بیشتر است.

نیاز به وجود درک بهتر از ماهیت مالیات ها شامل تحلیلی از هزینه ها و منافع، حساسیت قیمت ها و آثار کلی بر رقابت پذیری در سطح بین الملی که مرتبط با مالیات ها، هزینه ها و عوارض متعدد است.

اهمیت مشاوره با صنعت گردشگری زمانی که دولت قصد دارد مالیات های جدید یا اصلاحاتی در مالیات های موجود ایجاد کند که پیامدهای آن شامل صنعت گردشگری نیز می شود.

در طبقه بندی OECD واژه مالیات برای توصیف پرداخت های اجباری بی بازگشت به دولت استفاده می شود.

در بیشتر کشورها سیستم های مالیاتی بر پایه دو نوع ابتدایی از مالیات ها قرار دارد؛ مستقیم و غیرمستقیم.

هر چند تمایز میان این دو همیشه آسان نیست، اما می توان پایه ای برای آن تعیین کرد.

اگر مالیات های مستقیم را آن هایی بدانیم که به صورت مستقیم بر درآمد و احتمالا دارایی ها اعمال می شوند، مالیات های غیرمستقیم، مخارجی شناخته می شود که از محل درآمد و دارایی ها تعیین می شود مانند خرید کالا و خدمات.

ترکیب این گروه ها و ویژگی های مالیات ها در هر کشوری متفاوت است.

همیشه نمی توان تعیین کرد که مخارج و هزینه های افراد جزو مالیات محسوب می شود، در حالی که عموما باور بر این است که هزینه ها و مخارج متناسب با خدمات و فعالیت های خاص انجام گرفته محاسبه می شود، مانند گردشگری که در آن میزان رابطه بین هزینه ها و خدمات ارائه شده ممکن است متفاوت باشد، همانطور که میزان رابطه میان مبلغ هزینه ها و هزینه فراهم سازی خدمات ممکن است با هم متفاوت باشد.

سازمان جهانی گردشگری پیش از این مالیات گردشگری را مالیات هایی دانسته که صرفا قابل اطلاق به گردشگران و صنعت گردشگری بوده و یا اگر مختص صنعت گردشگری است به آن دسته از مالیات ها اطلاق می شود که در مقاصد رقیب به صورت های مختلف اعمال می شود.

اگرچه تقریبا کالاها و خدماتی که توسط گردشگران مصرف می شود تماما یا تا اندازه ای توسط افرادی غیر از گردشگر مورد استفاده قرار می گیرد.

در این صورت ممکن این مطلب مطرح شود که این ها فعالیت گردشگری نیست که به آن ها مالیات تعلق گیرد و هیچ مبنای مالیاتی را نمی توان به آن نسبت داد و هر گونه مقیاس مالی که برای فعالیت های گردشگری استفاد می شود بیشتر بر فعالیت های غیرگردشگری نیز اثرگذار است.

در نتیجه شاید بهتر باشد مالیات ها، هزینه ها و عوارض گردشگری را مالیات های غیرمستقیم بدانیم که در وهله اول بر فعالیت های مرتبط با گردشگری اثرگذار است، مانند درآمدهای مالیات های غیرمستقل که در اثر مخارج گردشگران ایجاد شده یا در نتیجه مالیات های عمومی مانند عوارض واردات، مالیات فروش یا مالیات بر ارزش افزوده هستند یا مالیات های خاص و فعالیت هایی که در وهله اول مرتبط با گردشگری شناخته می شوند مانند مالیات هتل ها، رستوران ها، فرودگاه ها، ویزا و مالیات ورود و خروج.

اصلی در امور مالی وجود دارد که معتقد است، مخارج عمومی باید در مکان هایی هدف گذاری شود که بیشترین منفعت را به همراه داشته باشد، درحالی که مالیات ها باید در مکان هایی هدف گذاری شوند که کم ترین ضرر را به آن وارد کنند؛ با درنظر گرفتن این که نحوه تهیه پول نباید نحوه ی مصرف آن را تعیین کند.

اگرچه شاید گاهی مالیات های خاص برای اهداف خاصی جمع آوری شوند، درحالی که درآمدهای حاصله تنها مختص به همان هدف نیست.

این شرایط برای گردشگری صادق است، زمانی که برخی یا تمام درآمدهای حاصل از مالیات های مرتبط با گردشگری برای تامین زیرساخت و دیگر تاسیسات گردشگری مورد نیاز برای این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و از منظر منابع تجدیدناپذیر، این مالیات ها برای حفاظت ازمحیط های طبیعی که گردشگری به شدت به آن ها وابسته است، استفاده خواهد شد.

در چنین موارد دست کم بخشی از مالیات ها، وقف شده یا به عنوان وثیقه تلقی می شوند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مالیات - گردشگری - هایی - مالیات بر ارزش افزوده - مرکز پژوهش های مجلس - جهان - گزارش - توسعه اقتصادی - صنعت - جذابیت - منفی - سفرهای هوایی - ارزش افزوده - جهانی - هزینه - بین المللی - پیشنهاد - اقتصادی - برنامه - فرهنگی - تعاونی - توسعه - انواع - عوارض - هوایی - رابطه - پرواز - منتشر - عاملی - دفتر

آخرین اخبار سرویس:
محسن غریبی مرغ عزا و عروسی در اقتصاد ایران

اینجا کیش است؛ مات می شوید!/تصاویر

تداوم تولید با اتکا به فناوری روز در لایه نفتی پارس جنوبی

روشی ساده و فراگیر برای «سفر ارزان»/فیلم

تحرک بازار ارز در سال 97 چگونه خواهد بود؟

مصرف بنزین 18.8 درصد رشد کرد/بیش از 100 میلیون لیتر بنزین دود شد

کمبود آب را جدی بگیریم

جدیدترین شاکی آزار جنسی توسط ترامپ (عکس)

احتمال آواره شدن 700 میلیون نفر به علت کمبود آب

جابه جایی 530 هزار مسافر نوروزی، در 6 روز با قطار

مصرف بنزین 18.8 درصد رشد کرد/بیش از 100 میلیون لیتر بنزین دود شد

خیز نفت به سوی 70 دلار متوقف شد/ بازار افت کرد

مطالعه تطبیقی سیاستگذاری ایران و کره جنوبی در عرصه صنعت خودرو - بخش دوم و پایانی بررسی علل ناکامی ایران در عرصه صنعت خودرو

نقش سه قوه درحمایت از کالای ایرانی/به یک برنامه هماهنگ نیاز داریم

کمبود 170 هزار پرستار در کشور/شرط بهبود وضعیت پرستاران

احتمال آواره شدن 700 میلیون نفر به علت کمبود آب

جابه جایی 530 هزار مسافر نوروزی، در 6 روز با قطار

خیز نفت به سوی 70 دلار متوقف شد/بازار افت کرد

خاک مُرده در بازار خودروهای وارداتی ؛ پِلاس بازی خودروسازان وطنی!/ سرانجام عدم تمکین وزارت صنعت از رای دیوان عدالت چیست؟

فشارها بر دولت فرانسه برای توقف فروش سلاح به عربستان و امارات افزایش یافت

4 هدف حمایت از کالای ایرانی کدام کالا ایرانی است؟

تولید محصولات کشاورزی در 36 سال اخیر چند برابر شده است؟ + نمودار

ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

نقش فضای مجازی در حمایت از کالای ایرانی

تاثیر حراجی و پیش فروش سکه بر بازار چه بود؟

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش دوم و پایانی اشخاص مصون از قاعده ی تقلب

ثروتمندترین جوانان دنیا

اجرای 3 طرح ملی درحوزه توانمندسازی و اشتغال/درصدد ایجاد شرکت برای فناوری های "های تک" هستیم

رستم درخشان، رضا نجف بیگی، کرم الله دانش فرد، نازنین پیله وری آسیب شناسی مولفه های حکمرانی خوب

ترس کاخ سفید از وقوع جنگ اقتصادی

بزرگترین شرکت رادیوی آنلاین آمریکا ورشکست شد

رضا نیکخواه سرنقی ، مهدی شیدایی گورچین قلعه قراردادهای ساخت، بهره برداری و واگذاری (B.O.T) در مناطق آزاد تجاری ایران با توجه به اخلاق اسلامی

از «ابلاغ منع حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی» تا «سقوط بازار سهام آمریکا در واکنش به جنگ تجاری ترامپ»

مهمترین نکاتی که هنگام خرید آجیل باید به آن ها توجه کنیم/ میزان مجاز مصرف روزانه آجیل چقدر است؟

در این شهرستان شهر را هم اگر آب ببرد، مدیران از خواب بیدار نمی شوند!

نوبخت خبر داد:سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی برای طرح های عمرانی در سال 1396

بازار سهام آمریکا سقوط کرد

بازار سهام آمریکا سقوط کرد

این دو مشکل طاعون صنعت طلا شده اند

وزیر ارشاد: در سال حمایت از کالای ایرانی، صنایع فرهنگی - هنری ایرانی را جدی تر بگیریم

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

تصویب لایحه تغییرات قانون مالیاتی ترکیه در پارلمان این کشور

باشگاه میلان خریدار جدیدی پیدا کرده است

وزیر نفت عربستان گفت تولید نفت شیل را تهدید تلقی نمی کند

در خیابان ها به دنبال کالای قاچاق نگردیم/در اجرای قانون صادرات و امحای کالای قاچاق مشکل داریم

قیمت طلا سر خورد/ کاهش 3 هزار تومانی ارمغان معاملات بازار+ نمودار

معاملات مسکن در اسفندماه 10 درصد افت کرد

توانمندی خودرویی ایران در اندونزی به نمایش درآمد

غار یخی شگفت انگیز چما/عکس

علت روغن سوزی خودرو چیست؟

برند استارباکس چطور قهوه را به چین رساند

حدود 6،5 هزار نفر به خانه هایشان در مناطق آزاد شده غوطه شرقی بازگشتند

توضیحات رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص گزارش عملکرد مالی سال 1396

عیدی هایی که سرمایه می شوند

پذیرش 658 هزار مسافر در مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان تا پایان اول فروردین 97

واریز بخشی از حق التدریس معلمان رسمی و حقوق سربازمعلمان + جزییات

بزرگترین و لوکس ترین سواری آئودی وارد می شود (+عکس)

ال جی جی 7 در اردیبهشت 97 معرفی خواهد شد

برگزاری جشن سکوت در زیباترین جزیره جهان (+عکس)

آقای بازیگر در کنار همسر دومش (عکس)

سلفی سردار آزمون به همراه مادرش در کازان (عکس)

اولین ساعت هوشمند هوبلو بیش از 5 هزار دلار قیمت دارد

ستاره حسینی در جشنواره تئاتر ثمر (عکس)

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک

پولدار شدن یک پیرزن با فروش سفالی که در جعبه کفش نگهداری می کرد (+عکس)

برج گیت ابوظبی (+عکس)

اندکی توقف - اندکی تفکر

راه اندازی اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایران

حدود 40 درصد آمار بازدیدکنندگان نوروزی از غار علیصدر افزایش یافت

هدست واقعیت مجازی کوالکام رونمایی شد

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ درآمد 6000 میلیاردی یک بانک از جریمه دیرکردی که «حرام» است!/ چرا فریادهای علما شنیده نمی شود؟

خدمات پس از فروش ایران خودرو به کمپین «نه به تصادفات جاده ای» پیوست

سام درخشانی در کنار همسرش +عکس

هنرمندان در مراسم ترحیم پدر محسن چاوشی +تصاویر

حمله به مسجدی در جنوب آلمان +عکس

عکس خانوادگی دیوید بکهام

سلفی با روحانی از راه دور! +عکس

عکس شاد «سحر دولتشاهی» به همراه پدر و مادرش

سلفی پدر و دختری «شاهرخ استخری»

تحویل سال خانواده جانباختگان سقوط هواپیما در فرودگاه +عکس

حال و هوای تحویل سال نو در کربلا معلی +تصاویر

اتفاقی ناگوار برای بازیگر سریال «پایتخت» +عکس

هفت سین جنگی! +عکس

کاهش نرخ تورم اسفندماه 96 به 8.2 درصد

وضعیت سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن/ افت 44 درصدی تا پایان بهمن

دلار آرایش دفاعی به خود گرفت

بیش از 9 میلیون تردد خودرویی در راه های البرز به ثبت رسید

احتمال عرضه آیفون 10 با این رنگ زیبا +عکس

سلفی صمیمی عموپورنگ با مادرش +عکس

وقتی پشت بام خانه ها پارکینگ می شوند! +عکس

وضعیت سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن/ افت 44 درصدی تا پایان بهمن

چند درصد ایرانی ها کالای چینی مصرف می کنند؟

نوروز، مهمان موزه بانک ملی ایران باشید

جدیدترین قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تهران

4 محصول جدید شرکت سایپا در سال 97 + تصاویر

77درصد خدمات امدادخودروایران در محل ارائه شد

سال نو خدمات پس از فروش ایران خودرو، در کرمانشاه تحویل شد

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

یک هفت نفره جدید در خانواده کلاس B بنز

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود