مطالب مرتبط:
پدیده ریزگرد ها در ایران، موضوع دومین مناظره شبکه یک
سهم فعالیت های قرآنی از بودجه های فرهنگی فارس مشخص شود
دولت سهم کارفرما را در بیمه روستایی و عشایری پرداخت می کند
سهم صادرات گیاهان دارویی ایران کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است
سهم صادرات گیاهان دارویی ایران کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 02:002018-02-21اقتصادي

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد


اهواز-ایرنا- نشست بررسی مشکلات زه آب های نیشکر به منظور ارائه راهکارهایی از جمله تخصیص زه آب به کشاورزی، کانون ریزگردها و یا آبزی پروری استان شامگاه چهارشنبه در استانداری خوزستان برگزار شد.

- عضو هیئت مدیره شرکت توسعه نیشکر در این نشست با ارائه طرح پیشنهادی این شرکت برای ساماندهی زه آب ها اظهار کرد: در حال حاضر زه آب ها یک نقمت به شمار می آیند که می توان با پیشنهادها و برنامه ریزی آنها را به نعمت تبدیل کرد.

سید نظام الدین سجادی ادامه داد: با اجرای این پیشنهاد و احیای اراضی این منطقه بر اساس سیاست های دولت، مشکل استان در بحث ریزگردها در این کانون و زه آب ها حل شده و ضمن افزایش تولید محصولات کشاورزی در استان، 6 هزار شغل مستقیم ایجاد می شود.

وی درخصوص امکان آبزی پروری در این زه آب ها توضیح داد: در سال 89 چینی ها که مایل بودند در این زمینه سرمایه گذاری کنند، آزمایش هایی بر روی آب انجام دادند و اعلام کردند امکان آبزی پروری با زه آب ها وجود دارد ولی طرح چینی ها مورد موافقت قرار نگرفت و رد شد.

عضو هیئت مدیره شرکت توسعه نیشکر تصریح کرد: بر اساس این طرح که زه آب واحد دهخدا در شمال اهواز و دو واحد میرزا کوچک خان و امیرکبیر در جنوب اهواز(در غرب رودخانه کارون) را در بر می گیرد، برآورد این است که می توان حدود 35 هزار هکتار زمین را پس از احیا و انجام زیرساخت های لازم و انجام عملیات زه کش زیر زمینی، آبیاری کرد.

وی یادآور شد EC موجود در این زه آب ها بدون شک برای نیشکر قابل استفاده نیست اما بر اساس بررسی های اولیه، برای کشت برخی محصولات مانند گندم و برخی محصولات باغی مانند نخل قابل استفاده بوده و دارای توجیهات اقتصادی است.

وی با تاکید بر این که استفاده از پتانسیل زمین ها، با توجه به بالا یا پایین بودن میزان شوری آب متفاوت است، گفت: بر اساس برآوردهای اولیه با زیرکشت رفتن این 35 هزار هکتار زمین، حدود یک میلیون و 300 هزار تن محصول زراعی برداشت می شود.

تخصیص زه آب ها به کشاورزی یا شیلات نیاز به بررسی کارشناسی دارداستاندار خوزستان در خصوص طرح ارائه شده برای ساماندهی زه آب های شرکت توسعه نیشکر اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل شیرین شدن زمین، به تدریج EC زه آب های خروجی کمتر شده به طوری که در شمال خوزستان به حدود 3 هزار و 500 میکروموس رسیده که می تواند با ترکیب با آب معمولی برای آبیاری نیشکر مورد استفاده قرار گیرد.

غلامرضا شریعتی ادامه داد: در جاهایی که EC زه آب ها بالاتر و حدود 6 هزارمیکروموس بوده، باید کشت های دیگر متناسب با این EC صورت بگیرد به همین دلیل برنامه های مختلفی در زمینه آبزی پروری، محیط زیست، توسعه کشاورزی بررسی و قرار شد مشاور کارآمدی تعیین شود.

وی یادآور شد: ظرف سه ماه مطالعات این طرح انجام و پس از آن در این زمینه تصمیم گیری می شود که از محل این زه آب ها حدود 35 هزار هکتار زمین را آبزی پروری یا کشت کرد یا مسایل زیست محیطی را با آن حل کرد.

وی با اشاره به اشتغال موثر ناشی از این طرح عنوان کرد: این طرح اعتبار اولیه قابل توجهی را هم نیاز دارد بنابراین راهکارهای مختلف موجود در قانون بودجه برای تخصیص اعتبار به این پیشنهاد و استفاده از ظرفیت آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

15 هزار میلیارد ریال هزینه طرحدر ادامه حسین آمیلی معاون شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی توضیح داد: طرح ما این است که با انجام اقداماتی بتوانیم 35 هزار هکتار زمین را با EC بیش از 50 هزار میکروموس و آبی با EC بیش از 6 هزار میکروموس احیا کنیم.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح 15 هزار میلیارد ریال برای اقدامات مختلف از جمله احداث شبکه زیرزمینی، کانال های آبرسانی،ایستگاه های پمپاژ و عملیات شستشو در نظر گرفته شده است.

معاون شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی درخصوص نوع کشت در این زمین ها بیان کرد: برنامه ریزی شده تا گیاهانی کمتر حساس به شوری آب مانند جو، گندم، کلزا و چغندر قند با این زه آب کشت و کار شده و پرورش میگو و ماهی در مزارع صورت بگیرد.

آمیلی همچنین درخصوص احتمال تخصیص نیافتن آب به نیشکر مانند بخش شیلات، به خبرنگار ایرنا گفت: حجم تخصیص آب به نیشکر و میزان زراعت به این صنعت مشخص بوده و نمی توان به راحتی 2 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب را به صنعتی با بیش از 15 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و وجود 19 هزار فرصت شغلی مستقیم گرفت.

وی یادآور شد: نیشکر یک کشت دائمی بوده و اگر یک سال آب تخصیص داده نشود، تمام درآمد پنج ساله را از دست داده ایم؛ از این منظر برخورد با زراعت دائمی و باغ ها متفاوت با دیگر کشت ها است.

کشت گندم و کلزا با EC 6 هزار ممکن نیستمعاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان نیز در این زمینه گفت: حدود 550 تا 650 میلیون متر مکعب زه آب با EC 6 هزار بالا وارد منطقه شده که کشت محصولاتی مانند گندم، چغندر و کلزا را مشکل می کند.

هوشنگ حسونی زاده تصریح کرد: بر اساس مطالعات مشاوران خارجی، گیاهان شورپسندی مانند جلبک ها، اوکالیپتوس و کنوکارپوس را برای کشت در این زمین ها پیشنهاد داده ایم که البته با توجه به حساسیت خاک و آب، تنها کشت آزمایشی را مطرح کرده ایم.

احمد مطیعی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان نیز با انتقاد از ورود زه آب ها به زمین های ملی و اثرات نامطلوب این زهابها بر آن ها عنوان کرد: این اراضی ملی با 28 هزار هکتار مساحت در شمال غرب خرمشهر که در حال حاضر جزو کانون شماره 2 ریزگردها هستند، پیش تر مراتع ملی بودند ولی عوامل مختلف از جمله ورود زه آب های نیشکر آن ها را با مشکل روبرو کرد.

وی یادآورشد: EC خاک در این منطقه به حدی بالا است که نیاز به شستشوی خاک را پیش از هر اقدامی ضروری می کند.

ضرورت توجه به مردم در اجرای طرحعبدلله سامری نماینده خرمشهر هم با اشاره به برخی اثرات منفی اجرای این طرح، تصریح کرد: در اجرای این طرح باید مردم را نیز در نظر گرفت زیرا نمی توان در این موضوع از قوه قهریه استفاده کرد و دفاع مردم از حق خودشان را به پای شورش و نافرمانی گذاشت.

وی ادامه داد: مسئله زه آب ها نیاز به یک راه حل اساسی دارد با این حال نمی توان همه زه آب های دریاچه را از طریق کانال سیفون رد کرد زیرا از این طریق تنها دریاچه ای از نمک باقی خواهد ماند و مشکلات دیگری را ایجاد خواهد کرد.

سامری عنوان کرد: با توجه این که آبی به کشاورزان تخصیص نمی یابد، یکی از بهترین کارها تصفیه این زه آب ها توسط سرمایه گذار خارجی است.

وی ادامه داد: در حال یکه سرمایه گذار توان تصفیه آب و در اختیار بهره بردار گذاشتن آن برای کشاورزی را دارد، ولی کسی حاضر به بستن قرارداد با این سرمایه گذار نیست.

در ادامه ولی الله حیاتی فرماندار خرمشهر نیز با بیان این که لازم است برای موضوع برنامه ریزی دقیق صورت بگیرد، گفت: اگرچه نیشکر در شرایط بحرانی از امکانات و توان خود برای کمک به حل موضوع استفاده کرده، با این وجود زه آب های نیشکر تبعات منفی عمده ای برای خرمشهر داشته و از هر سو این شهر را تهدید می کند.

فرماندار خرمشهر یادآور شد: برخی از شهروندان خرمشهر ادعای سابقه کشت در 32 هزار هکتار زمین ذکر شده را دارند بنابراین لازم است که این مردم هم در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها لحاظ شوند تا رو در روی مردم قرار نگیریم.

گفتنی است در طرح ارائه شده برای مزارع تحقیقاتی که از سوی مشاور آلمانی مورد بررسی قرار گرفته، امکان کشت محصولات مختلفی مانند پنبه، برنج مقاوم به شوری و انواع درختان از جمله اوکالیپتوس مثبت ارزیابی شده است.

این در حالی است که مسئولان استان عنوان می کنند استفاده از زه آب ها حتی با وجود احداث شبکه و زه آب زیر زمینی نیاز به مطالعات کارشناسانه بیشتری دارد.


کلید واژه ها: نیشکر - زمین - استان - پیشنهاد - خوزستان - کشاورزی - ریزگرد - ریزگردها - توسعه - اهواز - میرزا کوچک خان - برنامه - آبیاری - هایی - سرمایه گذاری - برنامه ریزی - مدیره - شیلات - چهارشنبه - امیرکبیر - مشکل - چینی - شمال - اقتصادی - رودخانه - متفاوت - مشکلات - شریعتی - سرمایه - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سرپرست نیروگاه برق و یکنفر سرپرست برقکاری  کرمان

استخدام تعدادی نیروی آقا جهت کار در آبمیوه بستنی در قم

آیا توان ساخت دوچرخه در ایران وجود ندارد؟

انجمن علمی-دانشجویی دانشگاه امام صادق و برخی اساتید این دانشگاه: تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و لغو قانون تمرکز در راستای منافع ملی نیست

استخدام نیرو جهت کار در پیتزا گلد مام در قم

45 میلیاردریال اعتبار به گازرسانی گناوه اختصاص یافت

تشکیل کارگروه برخورد با سوداگران بازار ارز، سکه، خودرو و مسکن

پایان برداشت زیره در قطب تولید استان

رنو کویید، تغییر چهره می دهد (+عکس)

رونمایی وزارت دفاع از موتور های پرسرعت دریایی تا پایان سال

رواج روزافزون «شغل دوم» در سومین اقتصاد برتر دنیا

هشدار پلیس همدان درباره فروش سکه های تقلبی 

نرخ تورم خانوار افزایش یافت

در رابطه با اجرای اقتصاد مقاومتی کوتاهی کردیم

نرخ تورم خرداد ماه اعلام شد

شوری آب فعالیت پتروشیمی آبادان را متوقف کرد

کمپین نخریدن برخی کالاها برای سرگرمی مردم است/ طراحان متعلق به طبقه ای خاص هستند

1400 زائر لرستانی به حج تمتع اعزام می شوند

دولت برای ارتقای روند خرید تضمینی گندم تلاش می کند

نوآوری در تولید نباید بر افزایش قیمت شیرینی تأثیرگذار باشد

استخدام آشپز، سالن کار، پیک موتوری و صندوقدار خانم در قم

استخدام نیروی ساده جهت کارواش بدون آب در البرز

استخدام آبدارچی در نمایشگاه اتومبیل

استخدام کارشناس شبکه مسلط به مفاهیم سیسکو، میکروتیک و مجازی سازی

استخدام حسابداری فروش خانم در شرکت چای سوفیا

استخدام کارگر آقا جهت کارگاه تولیدی در محدوده کمالشهر

افزایش 6 درصدی ازدواج در دو ماهه سال جاری

وال استریت رشد کرد؛ داوجونز نوار افت پیاپی خود را پاره کرد

شارژرهای بی سیم اپل کِی عرضه می شوند؟

هوش مصنوعی ویژه ای که سرعت تشخیص سرطان را افزایش می دهد

سکه و طلا 150 هزار تومان حباب دارد

چه لوستری برای کجا و از کجا بخریم؟ [رپورتاژ آگهی]

اظهارات محمد نهاوندیان، حجتی برای تغییر تیم اقتصادی دولت

اختصاصی: بازدید از ساختمان مرکزی شرکت ایسوس و بخش کنترل کیفیت محصول

تلاش جهادی برای دستیابی به اهداف بانک مهر اقتصاد

تشکیل کارگروه ویژه برخورد با سوداگران ارز، سکه، خودرو و مسکن

ارزیابی عوامل اصلی التهاب بازار ارز

زیان 514 میلیارد دلاری بورس چین رکورد زد

خرداد تاریخی بورس؛ کدام صنایع بازار سرمایه را بیدار کردند؟

با ارزش ترین صنایع بورسی

استخدام چرخکار باتجربه مانتو مجلسی آقا در شهر تهران

استخدام خیاط مجلسی دوز زنانه در شهر تهران

استخدام پیک موتوری و منقل دار در آشپزخانه کهن در بندر عباس

استخدام نیروی خانم جهت کار در کارگاه لامپ سازی در قم

استخدام نیرو جهت توزیع دارو در یک شرکت دارویی در بندر عباس

استخدام کمک حسابدار مجرب و با سابقه جهت شرکت پخش

استخدام تعدادی مهندس و نقشه کش مسلط به نرم افزار Revit

استخدام تعدادی نیروی آقا جهت شهر املاک در قم

تولید 4 سواری متوقف شد

روزنامه رسمی صداوسیما علیه فردوسی پور و برنامه اش

برپایی 79 غرفه در بازارچه های صنایع دستی

شوری آب فعالیت پتروشیمی آبادان را متوقف کرد

45 میلیاردریال اعتبار به گازرسانی گناوه اختصاص یافت

شهروندان در مصرف بهینه آب اهتمام بیشتری داشته باشند

استخدام بازاریاب جهت بازرگانی مرادی در قم

استخدام حسابدار خانم با ضامن مسلط به نرم افزار هلو

استخدام شاطر جهت کار در کبابی در بندر عباس

استخدام عکاس حرفه ای جهت کار در آتلیه در قم

استخدام تعدادی کارگر کارواش در شهر بندر عباس

استخدام حسابدار جهت شرکت آسانسوری در شهر تهران

استخدام حسابدار جهت کار در دفتر تولیدی ورزشی در قم

استخدام راننده با خودرو جهت کار در آژانس کوثر در بندر عباس

رییس کل سازمان امور مالیاتی خبر داد تشکیل کارگروه ویژه برخورد با سوداگران ارز، سکه، خودرو و مسکن/ ایجاد پرونده مالیات برای متقاضیان سکه

استخدام حسابدار تمام یا پاره وقت آشنا به حقوق و دستمزد

استخدام حسابدار پاره وقت خانم ساکن شرق تهران

استخدام تخته کار جهت کار در رستوران جم  قم

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت همکاری در بندر عباس

استخدام حسابدار تمام وقت آشنا به حقوق و دستمزد در تهران

استخدام کارواش کار ماهر جهت کار در بندر عباس

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار شایگان سیستم در تهران

استخدام کارشناس تبلیغات مجازی وپشتیبانی در اپارک

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: رشد طلاق در کشور متوقف شد/ افزایش 6 درصدی ازدواج در سال 97

استخدام مربی ایروبیک ، بدنسازی ، زومبا ، پیلاتس و فیتنس-سیرجان

استخدام مهندس عمران آب یا آبیاری جهت طراحی آبرسانی

عناوین هفته صرفه جویی در مصرف آب در سال 97 اعلام شد

تخصیص ارز 4200 تومانی برای کالاهای کامپیوتری

بازار هفتگی امیرکلا بابل

زندانی های ده نمکی کلید خورد (+عکس)

مگر می شود یک روحانی صنعتگر باشد؟

2 بانک و یک موسسه جدید وام ازدواج می دهند

وزارت کشور و اتاق اصناف تفاهم نامه امضا کردند

تشکیل کارگروه ویژه برخورد با سوداگران ارز، سکه، خودرو و مسکن

اجاره خانه در حباب کاذب

الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف2ماه آینده/مقاوم سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارأی اکثریت کسبه

وزیر بهداشت: مشکل عمده شرکت های تجهیزات پزشکی، نقدینگی است

آشغال های دوست داشتنی!

وال استریت رشد کرد؛ داوجونز نوار افت پیاپی خود را پاره کرد

برقی کردن"BRT"، کم هزینه تر از "تراموا" است

دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97

همزمان با رونمایی تلویزیون اینستاگرامی شمار کاربران آن از مرز یک میلیاردگذشت!

وعده 500 میلیارد دلار صادرات سالانه از سوی اردوغان

جذابیت تاکسی های اینترنتی در روسیه

اصناف با جذب گردشگر خارجی باعث رونق اقتصادی منطقه شده اند

شرایط جدید فروشنده_خارجی در سامانه جامع تجارت

شرایط تخصیص ارز واردات موبایل

پتروشیمی آبادان به علت شوری آب تعطیل شد

موبایل 30 درصد گران شد

جذابیت تاکسی های اینترنتی در روسیه همزمان با جام جهانی

نرخ تورم خرداد به 8.2 درصد رسید/ افزایش 10.2 درصدی هزینه خانوار نسبت به خرداد سال قبل

ورود تاثیرگذار سازمان بازرسی به بازار مسکن

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد