مطالب مرتبط:
پدیده ریزگرد ها در ایران، موضوع دومین مناظره شبکه یک
سهم فعالیت های قرآنی از بودجه های فرهنگی فارس مشخص شود
دولت سهم کارفرما را در بیمه روستایی و عشایری پرداخت می کند
سهم صادرات گیاهان دارویی ایران کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است
سهم صادرات گیاهان دارویی ایران کمتر از 3 دهم درصد کل تجارت جهانی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 02:002018-02-21اقتصادي

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد


اهواز-ایرنا- نشست بررسی مشکلات زه آب های نیشکر به منظور ارائه راهکارهایی از جمله تخصیص زه آب به کشاورزی، کانون ریزگردها و یا آبزی پروری استان شامگاه چهارشنبه در استانداری خوزستان برگزار شد.

- عضو هیئت مدیره شرکت توسعه نیشکر در این نشست با ارائه طرح پیشنهادی این شرکت برای ساماندهی زه آب ها اظهار کرد: در حال حاضر زه آب ها یک نقمت به شمار می آیند که می توان با پیشنهادها و برنامه ریزی آنها را به نعمت تبدیل کرد.

سید نظام الدین سجادی ادامه داد: با اجرای این پیشنهاد و احیای اراضی این منطقه بر اساس سیاست های دولت، مشکل استان در بحث ریزگردها در این کانون و زه آب ها حل شده و ضمن افزایش تولید محصولات کشاورزی در استان، 6 هزار شغل مستقیم ایجاد می شود.

وی درخصوص امکان آبزی پروری در این زه آب ها توضیح داد: در سال 89 چینی ها که مایل بودند در این زمینه سرمایه گذاری کنند، آزمایش هایی بر روی آب انجام دادند و اعلام کردند امکان آبزی پروری با زه آب ها وجود دارد ولی طرح چینی ها مورد موافقت قرار نگرفت و رد شد.

عضو هیئت مدیره شرکت توسعه نیشکر تصریح کرد: بر اساس این طرح که زه آب واحد دهخدا در شمال اهواز و دو واحد میرزا کوچک خان و امیرکبیر در جنوب اهواز(در غرب رودخانه کارون) را در بر می گیرد، برآورد این است که می توان حدود 35 هزار هکتار زمین را پس از احیا و انجام زیرساخت های لازم و انجام عملیات زه کش زیر زمینی، آبیاری کرد.

وی یادآور شد EC موجود در این زه آب ها بدون شک برای نیشکر قابل استفاده نیست اما بر اساس بررسی های اولیه، برای کشت برخی محصولات مانند گندم و برخی محصولات باغی مانند نخل قابل استفاده بوده و دارای توجیهات اقتصادی است.

وی با تاکید بر این که استفاده از پتانسیل زمین ها، با توجه به بالا یا پایین بودن میزان شوری آب متفاوت است، گفت: بر اساس برآوردهای اولیه با زیرکشت رفتن این 35 هزار هکتار زمین، حدود یک میلیون و 300 هزار تن محصول زراعی برداشت می شود.

تخصیص زه آب ها به کشاورزی یا شیلات نیاز به بررسی کارشناسی دارداستاندار خوزستان در خصوص طرح ارائه شده برای ساماندهی زه آب های شرکت توسعه نیشکر اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل شیرین شدن زمین، به تدریج EC زه آب های خروجی کمتر شده به طوری که در شمال خوزستان به حدود 3 هزار و 500 میکروموس رسیده که می تواند با ترکیب با آب معمولی برای آبیاری نیشکر مورد استفاده قرار گیرد.

غلامرضا شریعتی ادامه داد: در جاهایی که EC زه آب ها بالاتر و حدود 6 هزارمیکروموس بوده، باید کشت های دیگر متناسب با این EC صورت بگیرد به همین دلیل برنامه های مختلفی در زمینه آبزی پروری، محیط زیست، توسعه کشاورزی بررسی و قرار شد مشاور کارآمدی تعیین شود.

وی یادآور شد: ظرف سه ماه مطالعات این طرح انجام و پس از آن در این زمینه تصمیم گیری می شود که از محل این زه آب ها حدود 35 هزار هکتار زمین را آبزی پروری یا کشت کرد یا مسایل زیست محیطی را با آن حل کرد.

وی با اشاره به اشتغال موثر ناشی از این طرح عنوان کرد: این طرح اعتبار اولیه قابل توجهی را هم نیاز دارد بنابراین راهکارهای مختلف موجود در قانون بودجه برای تخصیص اعتبار به این پیشنهاد و استفاده از ظرفیت آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

15 هزار میلیارد ریال هزینه طرحدر ادامه حسین آمیلی معاون شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی توضیح داد: طرح ما این است که با انجام اقداماتی بتوانیم 35 هزار هکتار زمین را با EC بیش از 50 هزار میکروموس و آبی با EC بیش از 6 هزار میکروموس احیا کنیم.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح 15 هزار میلیارد ریال برای اقدامات مختلف از جمله احداث شبکه زیرزمینی، کانال های آبرسانی،ایستگاه های پمپاژ و عملیات شستشو در نظر گرفته شده است.

معاون شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی درخصوص نوع کشت در این زمین ها بیان کرد: برنامه ریزی شده تا گیاهانی کمتر حساس به شوری آب مانند جو، گندم، کلزا و چغندر قند با این زه آب کشت و کار شده و پرورش میگو و ماهی در مزارع صورت بگیرد.

آمیلی همچنین درخصوص احتمال تخصیص نیافتن آب به نیشکر مانند بخش شیلات، به خبرنگار ایرنا گفت: حجم تخصیص آب به نیشکر و میزان زراعت به این صنعت مشخص بوده و نمی توان به راحتی 2 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب را به صنعتی با بیش از 15 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و وجود 19 هزار فرصت شغلی مستقیم گرفت.

وی یادآور شد: نیشکر یک کشت دائمی بوده و اگر یک سال آب تخصیص داده نشود، تمام درآمد پنج ساله را از دست داده ایم؛ از این منظر برخورد با زراعت دائمی و باغ ها متفاوت با دیگر کشت ها است.

کشت گندم و کلزا با EC 6 هزار ممکن نیستمعاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان نیز در این زمینه گفت: حدود 550 تا 650 میلیون متر مکعب زه آب با EC 6 هزار بالا وارد منطقه شده که کشت محصولاتی مانند گندم، چغندر و کلزا را مشکل می کند.

هوشنگ حسونی زاده تصریح کرد: بر اساس مطالعات مشاوران خارجی، گیاهان شورپسندی مانند جلبک ها، اوکالیپتوس و کنوکارپوس را برای کشت در این زمین ها پیشنهاد داده ایم که البته با توجه به حساسیت خاک و آب، تنها کشت آزمایشی را مطرح کرده ایم.

احمد مطیعی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری خوزستان نیز با انتقاد از ورود زه آب ها به زمین های ملی و اثرات نامطلوب این زهابها بر آن ها عنوان کرد: این اراضی ملی با 28 هزار هکتار مساحت در شمال غرب خرمشهر که در حال حاضر جزو کانون شماره 2 ریزگردها هستند، پیش تر مراتع ملی بودند ولی عوامل مختلف از جمله ورود زه آب های نیشکر آن ها را با مشکل روبرو کرد.

وی یادآورشد: EC خاک در این منطقه به حدی بالا است که نیاز به شستشوی خاک را پیش از هر اقدامی ضروری می کند.

ضرورت توجه به مردم در اجرای طرحعبدلله سامری نماینده خرمشهر هم با اشاره به برخی اثرات منفی اجرای این طرح، تصریح کرد: در اجرای این طرح باید مردم را نیز در نظر گرفت زیرا نمی توان در این موضوع از قوه قهریه استفاده کرد و دفاع مردم از حق خودشان را به پای شورش و نافرمانی گذاشت.

وی ادامه داد: مسئله زه آب ها نیاز به یک راه حل اساسی دارد با این حال نمی توان همه زه آب های دریاچه را از طریق کانال سیفون رد کرد زیرا از این طریق تنها دریاچه ای از نمک باقی خواهد ماند و مشکلات دیگری را ایجاد خواهد کرد.

سامری عنوان کرد: با توجه این که آبی به کشاورزان تخصیص نمی یابد، یکی از بهترین کارها تصفیه این زه آب ها توسط سرمایه گذار خارجی است.

وی ادامه داد: در حال یکه سرمایه گذار توان تصفیه آب و در اختیار بهره بردار گذاشتن آن برای کشاورزی را دارد، ولی کسی حاضر به بستن قرارداد با این سرمایه گذار نیست.

در ادامه ولی الله حیاتی فرماندار خرمشهر نیز با بیان این که لازم است برای موضوع برنامه ریزی دقیق صورت بگیرد، گفت: اگرچه نیشکر در شرایط بحرانی از امکانات و توان خود برای کمک به حل موضوع استفاده کرده، با این وجود زه آب های نیشکر تبعات منفی عمده ای برای خرمشهر داشته و از هر سو این شهر را تهدید می کند.

فرماندار خرمشهر یادآور شد: برخی از شهروندان خرمشهر ادعای سابقه کشت در 32 هزار هکتار زمین ذکر شده را دارند بنابراین لازم است که این مردم هم در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها لحاظ شوند تا رو در روی مردم قرار نگیریم.

گفتنی است در طرح ارائه شده برای مزارع تحقیقاتی که از سوی مشاور آلمانی مورد بررسی قرار گرفته، امکان کشت محصولات مختلفی مانند پنبه، برنج مقاوم به شوری و انواع درختان از جمله اوکالیپتوس مثبت ارزیابی شده است.

این در حالی است که مسئولان استان عنوان می کنند استفاده از زه آب ها حتی با وجود احداث شبکه و زه آب زیر زمینی نیاز به مطالعات کارشناسانه بیشتری دارد.


کلید واژه ها: نیشکر - زمین - استان - پیشنهاد - خوزستان - کشاورزی - ریزگرد - ریزگردها - توسعه - اهواز - میرزا کوچک خان - برنامه - آبیاری - هایی - سرمایه گذاری - برنامه ریزی - مدیره - شیلات - چهارشنبه - امیرکبیر - مشکل - چینی - شمال - اقتصادی - رودخانه - متفاوت - مشکلات - شریعتی - سرمایه - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
بررسی قیمت دلار در تیرماه + نمودار

کمک 200 میلیاردی خیرین برای آزادی بیش از 2 هزار زندانی / برپایی 124 جشن گلریزان

خانه آزاد اندیشان دانشگاه علامه اوایل ماه آینده راه اندازی می شود

جهانگیری: نباید بازار ایران به راحتی در اختیار دنیا قرار گیرد

زمان اجرای طرح رجیستری تمام گوشی های سامسونگ مشخص شد

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

پذیرش و عرضه 12 شرکت جدید در بورس

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

توسعه روابط اقتصادی ایران و پاکستان؛ ظرفیت ها و مشکلات

ساعت زمین را ناکوک نکنیم

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش داد

میزان فروش فروشگاه های زنجیره ای خوب است یا بد؟

چگونه در نوروز مجوز اسباب کشی بگیریم؟

پیشنهاد سهام دار میلان به لی یونگ هونگ: برای فروش باشگاه، مذاکره کن!

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر کنار گذاشته می شوند

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی "ساعت زمین"

نرخ خرید محصولات باغی جوابگوی هزینه کشاورزان نیست

ثبات نرخ گوشت در ایام نوروز/مصرف روزانه بنزین به 105 میلیون لیتر رسید

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است

اجرای طرح "مسکن استیجاری" گامی در مسیر خانه دار شدن مستأجران

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

سه اقامتگاه بوم گردی در روستاهای سربیشه ایجاد می شود

انواع خودروهای مسافرتی را بشناسید!

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک ها

قراردادهای سرمایه گذاری ایران با جک و هیوندای

جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی

رشد 10 درصدی معاملات مسکن تهران درسال 96

ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 3.7 درصدی ترددها

رابطه ساختاری قیمت و اجاره بهای مسکن/پیش بینی بازار ناآرام اجاره در سال آینده

دولت مجامع شرکت ها را ملزم به خرید کالای ایرانی کند/ فرهنگ سازی رسانه ها در دستور کار باشد

به روزرسانی زیرساخت های مکانیکال فرودگاه مهرآباد در سال 97

قطار گردشگری راه ابریشم 9 فروردین راه اندازی می شود

نظارت ویژه و مکانیزه بر تردد ناوگان عمومی در سفرهای نوروزی

لزوم ارتقاء هرچه بیشتر سطح خدمات قابل عرضه به گردشگران نوروزی

سفرهای نوروزی 10 درصد رشد داشت

گیشه کم رمق نوروز به رغم افزایش قیمت بلیت سینماها

پیامک های نیمه شب بانک ملی+عکس

هزینه اقامت یک شب در استان گلستان چقدر است؟

تله رشد پایین چالش بزرگ ایران

نبرد بین 3 اتومبیل لوکس اما قدرتمند +عکس

با 150 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟+جدول

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

زور مهران مدیری به سحردولت شاهی نرسید

خانم بازیگر ماجرای عاشق شدنش را لو نداد!

بازرسی از مراکز اقامتی قم

کاوش های باستان شناسی پیرامون کاخ های هخامنشی دشتستان آغاز شد

فال روزانه یکشنبه 5 فروردین 1397

حمایت از تولید ملی با درهای ساخت اتریش!

ترامپ ایرانیان را با نوروز تبریک کرد

سید علی مدنی زاده ، مهران ابراهیمیان طراحی و کالیبراسیون مدل تعادل عمومی پویای پایه برای اقتصاد ایران

نوسانات بی نتیجه طلا برای تغییر قیمت+ نمودار

چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم؟/مراحل ثبت نام و دریافت “کارت ملی هوشمند” + آموزش تصویری

دلار در ترکیه گران شد

افزایش 9درصدی تردد در جاده های استان اصفهان

همه چیز درباره باتری خودرو از طول عمر تا روشهای نگهداری

شاخص امید به زندگی در ایران چقدر است؟

رییسی: هزینه سفر به مشهد از ترکیه بیشتر می شود!

وحشت از جنگ تجاری بازار سهام را بهم ریخت

واردات رسمی و قاچاق، کمر تولید داخلی را شکست

روابط ایران و چین، پویا در سیاست سودآور در اقتصاد

فعالیت وزارت کشور در زمینه تحقق شعار سال 96، حمایتی بود/تاسیس معاونت اقتصادی و توسعه برای پیگیری جدی اقتصاد مقاومتی

دختری در اتوبوس/ وقتی سال تحویل به خانه نرسیدم

مونوریل دردی از ترافیک شهر دوا نمی کند

مشکلی به نام کمبود سرویس بهداشتی عمومی در پایتخت اقتصادی کشور/ استفاده گردشگران از سرویس های بهداشتی هتل ها

اعلام زمان فعالیت موزه های چهارمحال و بختیاری

سه دغدغه مهم در بازار پول

پالایشگاهی که با کالای ایرانی ساخته شد!

نقش اثر بخش بانوان در تحقق شعار امسال

کالاهای ایرانی در حوزه فناوری

اعلام 10 رویداد مهم بیمه ای سال 96

رکورد عجیب و آزاردهنده ما ایرانی ها!

90 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از تولید داخل تامین می شود

کارخانه های کوکاکولا چگونه منابع آب جهان را می بلعند؟ +عکس و آمار

چادر مشکی تولید کره جنوبی با شعر ایرانی!

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

عید به کام کیف قاپان سابقه دار تلخ شد

شناسایی سالانه حدود 10هزار بیمار مبتلا به سل درکشور

لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

بیش از 6 هزار مسافر نوروزی از موزه های خراسان جنوبی دیدن کردند

برنامه های زنده رادیو در سال جدید افزایش پیدا می کند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

مهدی مریزاد خاموشی چراغ ها در رویداد «ساعت زمین»

اعصابتان را کنترل کنید

اعلام تعرفه های جدید گمرکی کالاهای وارداتی + جداول

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

توسعه اقتصادی چیست؟

آغاز عملیات احداث 300 واحد در روستاهای ثلاث باباجانی با کمک خیران

زمین امشب خاموش می شود

دومین صنعت مهم کشور کدام است؟

اعتصاب فرانسوی ها به ایرفرانس رسید

می گویند 10 میلیون تومان بده تا بتوانی بازی کنی!

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی ساعت زمین

نگاه عمیق به آپشن های گران قیمت فراری پورتوفینو

هشدارهای پلیس آگاهی به مسافران نوروزی

یک رسوایی به وسعت 23 میلیون خودرو!

ساعت زمین

پیش بینی روند بازار اجاره در سال 97

کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

مراسم ساعت زمین در عمارت تاریخی ائل گلی تبریز

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد