مطالب مرتبط:
بیماری نقرس چه علائمی دارد؟/ بهترین درمان های طبیعی برای نقرس
غربالگری بیماری های غیرواگیر مردان در یزد
غربالگری بیماری های غیرواگیر مردان در یزد
تشخیص دیرهنگام بیماری از عوامل بروز سرطان در ایران است
علل ناشناخته ای که تصور نمی کنید باعث بیماری های جدی شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 01:132018-02-21پزشكي

ظهور بیماری های جدید در پایتخت


همشهری - حامد فوقانی - تغییرات در حوزه های کاری و اجرایی مدیریت شهری تهران، به بخش سلامت نیز رسیده است و مدیرعامل شرکت شهر سالم در گفت وگو با همشهری، از برنامه های جدید برای پیشگیری و خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان پایتخت نشینان و کارکنان شهرداری می گوید.

حمید چوبینه از بروز برخی بیماری های جدید یا تشدید برخی بیماری ها در میان تهرانی ها به خاطر شدت آلودگی هوا، سبک زندگی و استرس در زندگی شهری خبر می دهد.

او می گوید: شرکت شهر سالم درصدد است به شکلی فعالیت خود را ادامه دهد که هم خدمات درمانی اش ارتقا پیدا کند و هم پرسنل مشغول به کار در درمانگاه ها، آموزش های تکمیلی ببینند و عملکرد آنها بهبود یابد.

به گفته او حتی برنامه هایی برای افزایش سطح بهداشت مردم در منزل نیز به اجرا درمی آید.

گفت وگوی حمید چوبینه با همشهری را در ادامه می خوانید.

شهردار تهران در ارائه گزارش خود به شورا، به این موضوع که شهر را در چه شرایطی از دوره پیشین تحویل گرفته اند، اشاره کرد و اینکه بعضی از شرکت ها و سازمان های تابعه شهرداری، بهره وری لازم را ندارند و باید از این نظر در روند کارشان تجدیدنظر شود.

شرکت شهر سالم اکنون از این منظر، چه وضعیتی دارد؟ ماموریت های شرکت شهر سالم در حوزه سلامت و تدوین برنامه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مشخص است.

ما چند مدل کار را در حوزه سلامت برای پرسنل شهرداری تهران و شهروندان در نظر گرفته ایم.

به جد می توانم بگویم که انجام این کارها نه تنها می تواند خدمات درمانی شهرداری را بهبود بخشد بلکه سبب می شود سطح آگاهی شهروندان نیز از منظر سلامتی و بهداشت افزایش یابد.

به طور خلاصه باید بگویم که ارائه خدمات درمانی ما بر 2اصل استوار است؛ یکی ارتقای خدمات درمانی و تکمیل و قابل دسترس بودن این خدمات در مراکز مربوطه و دیگر، ایجاد رضایتمندی بیشتر در خدمات گیرندگان از مراکز درمانی شهرداری تهران.

بعضی شهروندان از رفتار کارکنان و نوع ارائه خدمات در بعضی درمانگاه های شهرداری گلایه دارند.

نظر شما چیست؟ نه فقط در درمانگاه ها که در بعضی دیگر از اماکن عمومی هم ما باید ناظر بگذاریم.

در این خصوص بازرسی ها و نظارت های دوره ای و مستمری صورت می گیرد تا سطح بهداشت و ایمنی این اماکن که محل مراجعه بسیاری از شهروندان هستند، بررسی و نواقص احتمالی موجود، برای برطرف شدن به دستگاه های مجری گزارش شود.

همچنین موضوع مهم پایش سلامت و معاینات و چکاپ های پرسنل شهرداری تهران در این حوزه قرار گرفته که در این خصوص نیز برنامه های جدیدی در دست اقدام است.

آیا قرار است بسته های خدمات درمانی جدیدی هم ارائه شود؟ بله.

با انجمن های تخصصی گفت وگوهایی انجام داده ایم تا یک سری خدمات نوین که جای آنها در مراکز درمانی خالی بوده است نیز ارائه شود.

برای نمونه به منظور رفاه حال بیماران ام.

اسی تفاهمنامه همکاری با انجمن ام.

اس ایران منعقد کرده ایم که با اجرایی شدن آن، چند پایگاه مخصوص بیماران ام.

اسی در تهران ایجاد می شود.

به طور خلاصه می توانم بگویم که خدمات نوین پزشکی به مراکز درمانی شهرداری اضافه خواهد شد که عبارتند از: طب سالمندی، راه های پیشگیری و درمان بیماری های جدیدی که از آلودگی هوا به وجود آمده اند، طب فیزیکی و توانبخشی، درمان بیماری های متابولیتی، مشاوره های تغذیه ای، سلامت روان و سبک زندگی و همچنین درمان های مبتنی بر ورزش و تحرک که داروها کمترین مداخله را در آنها دارند.

ما باید این خدمات را در مراکزمان افزایش دهیم تا به موضوع جلب رضایت نیز دست یابیم.

پایش سلامت پرسنل و خانواده های آنان با توجه به وجود مشاغل پرخطر در شهرداری تهران (مانند آتش نشانی، پسماند، کارگران خدمات شهری و.

) از برنامه های اولویت دار است تا به صورت مستمر سلامت فرد را مورد بررسی قرار دهیم.

در این خصوص بنا داریم مرکز دائمی پایش سلامت ویژه پرسنل و کارکنان شهرداری تهران را ایجاد کنیم.

صحبت های شما نشان می دهد که آلودگی هوا باعث بروز بیماری های جدیدی بین پایتخت نشینان شده است.

آیا واقعا همین طور است؟ بله.

آسم و آلرژی و شیوع انواع سرطان و بعضی از بیماری های جدید با روند دور از انتظاری در میان ساکنان تهران ـ از کودکان گرفته تا سالمندان ـ رشد داشته که آلودگی هوا و سموم موجود در آن می تواند یکی از عوامل مهم در تشدید این بیماری ها باشد.

در این خصوص، انجام مطالعات دانشگاهی جامع، کمک کننده است؛ علاوه بر این، ما پایش سلامت را هم بین پرسنل شهرداری برای جلوگیری از ظهور و بروز این بیماری ها به صورت مستمر در برنامه داریم.

آیا درخصوص بهبود وضعیت درمانگاه های شهرداری ـ چه نرم افزاری و چه سخت افزاری ـ هم برنامه هایی اجرا می شود؟ هم اکنون 18مرکز درمانی در شهر تهران داریم.

در بعضی از مراکز سطوح خدمات بهداشتی و درمانی کامل تری ارائه می شود و در بعضی از آنها در ارائه خدمات، کمبودهایی وجود دارد و گاهی ارائه خدمت، در حد مطب داری است؛ در حالی که در برخی از مناطق، فقر مراکز درمانی کاملا احساس می شود و باید برای رفع این کاستی ها برنامه ریزی شود.

در شرق تهران ما با کمبود مراکز درمانی شهری روبه رو هستیم.

از طرف دیگر بررسی ها نشان می دهد که در جنوب شرق پایتخت هم گستردگی بیماری ها کم نیست و باید سطح درمانی خود را در این نقاط ـ البته در صورت تأمین اعتبار لازم ـ بالا ببریم.

همکاری با سایر نهادهای مسئول در حوزه سلامت شهروندی به منظور حل مشکلات شهروندان در این حوزه، از دیگر برنامه هایی است که مد نظر داریم.

در بحث آسیب های اجتماعی نیز در تلاش هستیم تا با کمک نهادهای مربوط، برای افراد آسیب دیده اجتماعی، کودکان کار و زنان خودسرپرست، شناسنامه های سلامت ویژه تهیه و برنامه های معاینات سلامت آنها را پیگیری کنیم.

آیا در زمینه خدمات رسانی به جانبازان و معلولان نیز برنامه هایی اجرا خواهد شد؟ خوشبختانه تمام مراکز درمانی شهرداری برای استفاده افراد دارای معلولیت، مناسب سازی شده اند و آمادگی کامل ارائه خدمت وجود دارد؛ با وجود این، ارائه خدمات توان افزایی و سلامت روان و خدمات تخصصی، از برنامه هایی است که درخصوص تکمیل خدمات درمانگاهی در چند مرکز دنبال خواهیم کرد.

صحبت از طرح های تشویقی برای بیمه شدگان هم به میان آمده است.

در این زمینه توضیح می دهید؟ هم اکنون دو نوع بیمه در شهرداری تهران داریم.

ما به دنبال سازماندهی بهتر بیمه در شهرداری هستیم.

آگاهی و اطلاع رسانی به پرسنل درخصوص سرمایه هایی که در حوزه بیمه ای دارند و همچنین فرهنگسازی جلوگیری از خدمات غیرضروری، دو موضوع مهمی است که به دنبال اجرای آن هستیم و درخصوص مورد دوم، طرح یک برنامه تشویقی را به مقامات مسئول ارائه خواهیم کرد.

بیمه شدگانی که به هر دلیلی استفاده کمتری از بیمه خود می کنند باید تشویق شوند.

با توجه به مدل هایی که وجود دارد می توان پیشنهاد کرد اگر بیمه شده ای استفاده کمتری از بیمه خود می کند، بخشی از سرانه باقیمانده در حساب این فرد ذخیره شود یا حتی در قالب های مختلف به خود او بازگردد.

البته علاوه بر اینگونه طرح های تشویقی، برای استفاده زیاد از بیمه مربوط نیز باید روشی اتخاذ کرد تا در نوبت های بعدی فرانشیز بیشتری بپردازند.

البته اجرایی شدن همه اینها نیازمند ایجاد ساختار و چارچوب مناسب و تأیید مسئولان بالادستی است.

موضوع HSE به عنوان یکی از تکالیف شرکت شهر سالم قرار داده شده است؛ در این حوزه چه برنامه هایی دارید؟ بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا همان سامانه مدیریت HSE به لحاظ طیف و تنوع کار تمام حوزه های شهرداری تهران را در بر می گیرد؛ پس ضروری است که در حوزه سیاستگذاری و اجرای برنامه ها و ضوابط HSE از تمام بخش ها و حوزه های مرتبط و درگیر در این مسئله شامل بخش خدمات شهری، فنی و عمرانی، محیط زیست، ترافیک و حمل ونقل، مدیریت بحران و حوزه های دیگر دعوت کنیم تا برنامه واحد و اقدام جامع و مؤثری که مورد اتفاق همه بخش ها باشد، تدوین و اجرایی شود.

کارهای فوری برای کاهش استرس پایتخت نشینان اواخر تابستان امسال بود که یک مؤسسه تحقیقاتی انگلیسی به نام زیپجت فهرست شهرهای دنیا را از نظر استرس موجود در میان شهروندان منتشر کرد.

این فهرست مدتی بعد با سر و صداهای زیادی از سوی جامعه شناسان روبه رو شد.

عده ای بر این باور بودند که این فهرست حقایق بسیاری را آشکار کرده است و اما عده ای دیگر اعلام می کردند مؤسسه مذکور دسترسی های کامل به برخی از شهرها نداشته است.

به زعم کارشناسان دسته دوم شهرهایی پراسترس معرفی شده اند که اساسا از همه ابعاد مورد تحقیق قرار نگرفته اند؛ مثل تهران که در رتبه 6پراسترس ترین ها قرار گرفته بود.

با این حال واقعیت را نمی شود کتمان کرد؛ استرس، خشم و اخمالودگی در بین پایتخت نشینان بسیار بالاست و حتی اگر تهران در رتبه ششم نباشد بازهم به آسانی می توان ادعا کرد که جایگاه خوبی از این نظر ندارد.

به همین خاطر اعضای شورای شهر تهران ضمن ابراز نگرانی نسبت به این موضوع و ارتباط دادن مسئله به آلودگی هوا و ترافیک و نبود محیط های اجتماعی شاد، خواستار برنامه ریزی های مناسب کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای افزایش سطح سلامت روانی و سلامت اجتماعی شده اند.

حال دکتر حمید چوبینه، مدیرعامل شرکت شهرسالم شهر تهران می گوید: فارغ از فهرست منتشر شده کاملا مشهود است که شهر پراسترسی داریم.

رفتارهای سازمان یافته مبتنی بر تدبیر و آرامش از سطوح مختلف شهروندی با وجود فهم عمیق فرهنگی و تاریخی صورت نمی گیرد.

این از بی توجهی به زیرساخت های فرهنگی و همینطور تراکم بیش از حد ظرفیت جمعیت و ساخت وسازهای بی رویه در دوران گذشته ناشی شده است؛ مسئله ای که سلامت شهروندان را نشانه گرفته است .

به گفته او بخشی از این مسئله به مدیریت شهری و بخشی هم به سیاست گذاران کلان برمی گردد.

او درباره اینکه در حوزه سلامت چه کار می توان انجام داد می گوید: اداره کل سلامت پایگاه های خوبی در شهر دارد.

بر این اساس آموزش های سبک زندگی، شهروندی، کنترل خشم و زندگی آپارتمان نشینی شروع شده است .

به نظر چوبینه، با آموزش ها از درون خانواده می توان مقداری از استرس های موجود را کم و تلطیف کرد.

بنابراین مدیریت شهری برنامه های جدیدی را در سال آینده برای آموزش های شهروندی باید انجام دهد.

او از خانواده ها خواست که در برنامه های آموزشی خانه های سلامت شرکت کنند تا در برابر این مشکل اجتماعی و روحی و روانی ایمن شوند.

مدیرعامل شرکت شهرسالم شهر تهران می گوید که البته باید یک سری کارهای فوری و کوتاه مدت نیز انجام شود؛ مثلا باید دفاتر مشاوره سلامت محور در حوزه روان شناختی و آسیب های روانی ایجاد شود.

وی اضافه می کند: باید تاب آوری اجتماعی را بالا برد.

بر این اساس فرهنگ زندگی در شرایط کنونی را آموخت و سپس به فکر بهبود شرایط فعلی و راه های برون رفت از آن بود .


کلید واژه ها: درمان - شهرداری - شهردار - شهرداری تهران - بهداشت - تهران - سلامت - برنامه - جدید - همشهری - بیماری - سالم - کارکنان - پایتخت - افزایش - شهردار تهران - گزارش - ایمنی - زندگی - زندگی شهری - سبک زندگی - مدیرعامل - بهره وری - پیشگیری - مدیریت - مستمری - تهرانی - آلودگی - رسانی - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
بالا رفتن از پله ضرر دارد یا پایین آمدن از آن؟

علائم پرکاری غدد فوق کلیوی

ویتامینی برای محافظت از دندان ها

6 پیشنهاد غذایی برای سم زدایی از بدن در طول تعطیلات!

نقش آمپول پروژسترون در درمان بی نظمی های پریود

این 7 رفتار را قبل از خواب ترک کنید تا چاق نشوید!

فیلم | خواص نارنج

فیلم | عادت های غلط غذایی

12 علامت اینکه واقعا باهوش هستید

مهمترین نکاتی که هنگام خرید آجیل باید به آن ها توجه کنیم/ میزان مجاز مصرف روزانه آجیل چقدر است؟

داشتن خانه ای همیشه خوشبو

آیا سرطان در شُرف ریشه کن شدن است؟

درمان شایع ترین اختلال مردانه

مردی که بخشی از مغزش ناپدید شد (+عکس)

هرآنچه باید درباره ماست های کارخانه ای بدانید!

«سیر» پر خاصیت برای چه کسانی مضر و بیماری زاست؟

مدیران مراکز درمانی اولویت خود را خدمت رسانی به مردم و مسافران قرار دهند

اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

خرفه چیست و چه خواصی دارد؟

پرستاران دوباره وعده شنیدند و کتک خوردند!

شناسایی داروی جدید برای مبتلایان به دیابت نوع2

اگر در سفر دچار گزش حیوانات سمی شدیم ، چه کنیم؟

5 بیماری نوروزی و 6 نسخه عیدانه

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنیم؟

نبض/ رستوران های بین راهی و چالش های سلامت

10 نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

کدام میوه ها در عید ارجحیت دارند؟

گرسنگی بکشید تا دردهای مزمن سرکوب شوند

تبریک سال نو به 34 زبان دنیا

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید

مهمترین نکاتی که هنگام خرید آجیل باید به آن ها توجه کنیم/ مصرف یخ های کنار جاده ای ممنوع!/ توصیه های طلایی عیدانه برای مطالعه ویژه کنکور

حقایقی شگفت انگیز درباره «خنده» که نمی دانستید!

ساخت دستگاهی که می تواند جایگزین اسکنر مغزی شود

خدمات دندانپزشکی در نوروز تعطیل نیست

ورزش های ژاپنی که قوای بدنی را تقویت می کنند

چرا رژیم لاغری شما جواب نمی دهد؟

سالاد و سبزی در بشقاب غذا باشد/ دوغ کم نمک بنوشید

ترکیب موجود در چغندر به درمان آلزایمر کمک می کند

از بطری پلاستکی نباید آب نوشید

خدمات دندانپزشکی در نوروز تعطیل نیست

5 بیماری عید و 6نسخه عیدانه

تجلیل از پرستاران

چاقی می تواند بیش از سیگار کشیدن موجب سرطان شود

این 8 کار هوشمندانه را در حمام انجام دهید

ساخت دارویی برای درمان دائمی آب سیاه چشم

مسمومیت غذایی کودکان را در نوروز چگونه درمان کنیم؟

لایه برداری پوست به کمک مواد طبیعی

چگونه چربی خون را با گیاهان دارویی کنترل کنیم؟

با گرسنگی دردهای مزمن را نابود کنید

گرفتگی عضلات و تکنیک های رفع سریع آن

چگونه نوروزی بدون اضافه وزن وبیماری داشته باشیم؟

حذف پای سوم از بدن کودک 11 ماهه

روشی جدید برای تشخیص بیماری ها

به این دلیل کباب را فقط هفته ای یکبار مصرف کنید

50 خاصیت انار

مادرانی که شیرشان کم است بخوانند!

انتقال 1309 نفر از مصدومین حوادث ترافیکی به بیمارستانها توسط اورژانس

ممنوعیت مسافرت در ایام عید برای برخی از زنان باردار/ مضرات مسافرت های هوایی

5 گیاه طبیعی برای رفع مشکلات سوءهاضمه در عید

بیش از 17 هزار بیمار از خدمات مراکز اورژانس کردستان بهره مند شدند

این 8 کار هوشمندانه را در حمام انجام دهید

این 8 کار هوشمندانه را در حمام انجام دهید

روشی جدید برای تشخیص بیماری ها

انتقال بیش از 1300 مصدوم ترافیکی به بیمارستان/ 649 نفر گرفتار بیماری های قلبی و عروقی شدند

روشی جدید برای تشخیص بیماری ها

با این گیاه بیماری آلزایمر را ضربه فنی کنید!

با این گیاه بیماری آلزایمر را ضربه فنی کنید!

پیشنهادات جادویی به عاشقان آجیل در ایام نوروز

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید

فوت 14 نفر براثر تصادف در مازندران

چگونه در ایام نوروز داروهای کمیاب را پیدا کنیم؟

روشی جدید برای تشخیص بیماری ها

چگونه در ایام نوروز داروهای کمیاب را پیدا کنیم؟

ساخت دستگاهی که می تواند جایگزین اسکنر مغزی شود

حسگری که مراقب غذای شماست!

خدمات دندانپزشکی در نوروز تعطیل نیست

چرا اکثر پرنسس های دیزنی ناخن ندارند؟ +عکس

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید

ساخت دستگاهی که می تواند جایگزین اسکنر مغزی شود

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید

آجیل بدون نمک یا کم نمک مصرف کنید

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با قلیان

خدمات دندانپزشکی در نوروز تعطیل نیست

چه کفش هایی قاتل ستون فقرات شما هستند؟

تشخیص بیماری از روی اثر انگشت

50 خاصیت انار: افزایش هوش، تقویت معده، شادابی و دفع مضرات دخانیات

چه کفش هایی قاتل ستون فقرات شما هستند؟

نوشیدن چای سبز برای چه کسانی ممنوع است؟

ابداع حسگری که غذای مصرف شده را بررسی می کند

نکاتی که والدین باید درخصوص شب ادراری کودکان بدانند

انتقال بیش از 1300 مصدوم ترافیکی به بیمارستان / 649 نفر گرفتار بیماری های قلبی و عروقی شدند

قدرت بینایی خود را با این خوراکی ها تقویت کنید

سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد انتقال بیش از 1300 مصدوم ترافیکی به بیمارستان/ 649 نفر گرفتار بیماری های قلبی و عروقی شدند

تشخیص بیماری از روی اثر انگشت

حسگری که مراقب غذای شماست

توصیه پزشکی؛ بهتر است گرسنگی بکشید

چغندر به درمان آلزایمر کمک می کند

از خوراکی های بنفش چه می دانید؟

اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

پیدا شدن روش موثر مبارزه با پیری بدن

ظهور بیماری های جدید در پایتخت

ظهور بیماری های جدید در پایتخت