مطالب مرتبط:
بیماری نقرس چه علائمی دارد؟/ بهترین درمان های طبیعی برای نقرس
غربالگری بیماری های غیرواگیر مردان در یزد
غربالگری بیماری های غیرواگیر مردان در یزد
تشخیص دیرهنگام بیماری از عوامل بروز سرطان در ایران است
علل ناشناخته ای که تصور نمی کنید باعث بیماری های جدی شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 01:132018-02-21پزشكي

ظهور بیماری های جدید در پایتخت


همشهری - حامد فوقانی - تغییرات در حوزه های کاری و اجرایی مدیریت شهری تهران، به بخش سلامت نیز رسیده است و مدیرعامل شرکت شهر سالم در گفت وگو با همشهری، از برنامه های جدید برای پیشگیری و خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان پایتخت نشینان و کارکنان شهرداری می گوید.

حمید چوبینه از بروز برخی بیماری های جدید یا تشدید برخی بیماری ها در میان تهرانی ها به خاطر شدت آلودگی هوا، سبک زندگی و استرس در زندگی شهری خبر می دهد.

او می گوید: شرکت شهر سالم درصدد است به شکلی فعالیت خود را ادامه دهد که هم خدمات درمانی اش ارتقا پیدا کند و هم پرسنل مشغول به کار در درمانگاه ها، آموزش های تکمیلی ببینند و عملکرد آنها بهبود یابد.

به گفته او حتی برنامه هایی برای افزایش سطح بهداشت مردم در منزل نیز به اجرا درمی آید.

گفت وگوی حمید چوبینه با همشهری را در ادامه می خوانید.

شهردار تهران در ارائه گزارش خود به شورا، به این موضوع که شهر را در چه شرایطی از دوره پیشین تحویل گرفته اند، اشاره کرد و اینکه بعضی از شرکت ها و سازمان های تابعه شهرداری، بهره وری لازم را ندارند و باید از این نظر در روند کارشان تجدیدنظر شود.

شرکت شهر سالم اکنون از این منظر، چه وضعیتی دارد؟ ماموریت های شرکت شهر سالم در حوزه سلامت و تدوین برنامه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مشخص است.

ما چند مدل کار را در حوزه سلامت برای پرسنل شهرداری تهران و شهروندان در نظر گرفته ایم.

به جد می توانم بگویم که انجام این کارها نه تنها می تواند خدمات درمانی شهرداری را بهبود بخشد بلکه سبب می شود سطح آگاهی شهروندان نیز از منظر سلامتی و بهداشت افزایش یابد.

به طور خلاصه باید بگویم که ارائه خدمات درمانی ما بر 2اصل استوار است؛ یکی ارتقای خدمات درمانی و تکمیل و قابل دسترس بودن این خدمات در مراکز مربوطه و دیگر، ایجاد رضایتمندی بیشتر در خدمات گیرندگان از مراکز درمانی شهرداری تهران.

بعضی شهروندان از رفتار کارکنان و نوع ارائه خدمات در بعضی درمانگاه های شهرداری گلایه دارند.

نظر شما چیست؟ نه فقط در درمانگاه ها که در بعضی دیگر از اماکن عمومی هم ما باید ناظر بگذاریم.

در این خصوص بازرسی ها و نظارت های دوره ای و مستمری صورت می گیرد تا سطح بهداشت و ایمنی این اماکن که محل مراجعه بسیاری از شهروندان هستند، بررسی و نواقص احتمالی موجود، برای برطرف شدن به دستگاه های مجری گزارش شود.

همچنین موضوع مهم پایش سلامت و معاینات و چکاپ های پرسنل شهرداری تهران در این حوزه قرار گرفته که در این خصوص نیز برنامه های جدیدی در دست اقدام است.

آیا قرار است بسته های خدمات درمانی جدیدی هم ارائه شود؟ بله.

با انجمن های تخصصی گفت وگوهایی انجام داده ایم تا یک سری خدمات نوین که جای آنها در مراکز درمانی خالی بوده است نیز ارائه شود.

برای نمونه به منظور رفاه حال بیماران ام.

اسی تفاهمنامه همکاری با انجمن ام.

اس ایران منعقد کرده ایم که با اجرایی شدن آن، چند پایگاه مخصوص بیماران ام.

اسی در تهران ایجاد می شود.

به طور خلاصه می توانم بگویم که خدمات نوین پزشکی به مراکز درمانی شهرداری اضافه خواهد شد که عبارتند از: طب سالمندی، راه های پیشگیری و درمان بیماری های جدیدی که از آلودگی هوا به وجود آمده اند، طب فیزیکی و توانبخشی، درمان بیماری های متابولیتی، مشاوره های تغذیه ای، سلامت روان و سبک زندگی و همچنین درمان های مبتنی بر ورزش و تحرک که داروها کمترین مداخله را در آنها دارند.

ما باید این خدمات را در مراکزمان افزایش دهیم تا به موضوع جلب رضایت نیز دست یابیم.

پایش سلامت پرسنل و خانواده های آنان با توجه به وجود مشاغل پرخطر در شهرداری تهران (مانند آتش نشانی، پسماند، کارگران خدمات شهری و.

) از برنامه های اولویت دار است تا به صورت مستمر سلامت فرد را مورد بررسی قرار دهیم.

در این خصوص بنا داریم مرکز دائمی پایش سلامت ویژه پرسنل و کارکنان شهرداری تهران را ایجاد کنیم.

صحبت های شما نشان می دهد که آلودگی هوا باعث بروز بیماری های جدیدی بین پایتخت نشینان شده است.

آیا واقعا همین طور است؟ بله.

آسم و آلرژی و شیوع انواع سرطان و بعضی از بیماری های جدید با روند دور از انتظاری در میان ساکنان تهران ـ از کودکان گرفته تا سالمندان ـ رشد داشته که آلودگی هوا و سموم موجود در آن می تواند یکی از عوامل مهم در تشدید این بیماری ها باشد.

در این خصوص، انجام مطالعات دانشگاهی جامع، کمک کننده است؛ علاوه بر این، ما پایش سلامت را هم بین پرسنل شهرداری برای جلوگیری از ظهور و بروز این بیماری ها به صورت مستمر در برنامه داریم.

آیا درخصوص بهبود وضعیت درمانگاه های شهرداری ـ چه نرم افزاری و چه سخت افزاری ـ هم برنامه هایی اجرا می شود؟ هم اکنون 18مرکز درمانی در شهر تهران داریم.

در بعضی از مراکز سطوح خدمات بهداشتی و درمانی کامل تری ارائه می شود و در بعضی از آنها در ارائه خدمات، کمبودهایی وجود دارد و گاهی ارائه خدمت، در حد مطب داری است؛ در حالی که در برخی از مناطق، فقر مراکز درمانی کاملا احساس می شود و باید برای رفع این کاستی ها برنامه ریزی شود.

در شرق تهران ما با کمبود مراکز درمانی شهری روبه رو هستیم.

از طرف دیگر بررسی ها نشان می دهد که در جنوب شرق پایتخت هم گستردگی بیماری ها کم نیست و باید سطح درمانی خود را در این نقاط ـ البته در صورت تأمین اعتبار لازم ـ بالا ببریم.

همکاری با سایر نهادهای مسئول در حوزه سلامت شهروندی به منظور حل مشکلات شهروندان در این حوزه، از دیگر برنامه هایی است که مد نظر داریم.

در بحث آسیب های اجتماعی نیز در تلاش هستیم تا با کمک نهادهای مربوط، برای افراد آسیب دیده اجتماعی، کودکان کار و زنان خودسرپرست، شناسنامه های سلامت ویژه تهیه و برنامه های معاینات سلامت آنها را پیگیری کنیم.

آیا در زمینه خدمات رسانی به جانبازان و معلولان نیز برنامه هایی اجرا خواهد شد؟ خوشبختانه تمام مراکز درمانی شهرداری برای استفاده افراد دارای معلولیت، مناسب سازی شده اند و آمادگی کامل ارائه خدمت وجود دارد؛ با وجود این، ارائه خدمات توان افزایی و سلامت روان و خدمات تخصصی، از برنامه هایی است که درخصوص تکمیل خدمات درمانگاهی در چند مرکز دنبال خواهیم کرد.

صحبت از طرح های تشویقی برای بیمه شدگان هم به میان آمده است.

در این زمینه توضیح می دهید؟ هم اکنون دو نوع بیمه در شهرداری تهران داریم.

ما به دنبال سازماندهی بهتر بیمه در شهرداری هستیم.

آگاهی و اطلاع رسانی به پرسنل درخصوص سرمایه هایی که در حوزه بیمه ای دارند و همچنین فرهنگسازی جلوگیری از خدمات غیرضروری، دو موضوع مهمی است که به دنبال اجرای آن هستیم و درخصوص مورد دوم، طرح یک برنامه تشویقی را به مقامات مسئول ارائه خواهیم کرد.

بیمه شدگانی که به هر دلیلی استفاده کمتری از بیمه خود می کنند باید تشویق شوند.

با توجه به مدل هایی که وجود دارد می توان پیشنهاد کرد اگر بیمه شده ای استفاده کمتری از بیمه خود می کند، بخشی از سرانه باقیمانده در حساب این فرد ذخیره شود یا حتی در قالب های مختلف به خود او بازگردد.

البته علاوه بر اینگونه طرح های تشویقی، برای استفاده زیاد از بیمه مربوط نیز باید روشی اتخاذ کرد تا در نوبت های بعدی فرانشیز بیشتری بپردازند.

البته اجرایی شدن همه اینها نیازمند ایجاد ساختار و چارچوب مناسب و تأیید مسئولان بالادستی است.

موضوع HSE به عنوان یکی از تکالیف شرکت شهر سالم قرار داده شده است؛ در این حوزه چه برنامه هایی دارید؟ بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست یا همان سامانه مدیریت HSE به لحاظ طیف و تنوع کار تمام حوزه های شهرداری تهران را در بر می گیرد؛ پس ضروری است که در حوزه سیاستگذاری و اجرای برنامه ها و ضوابط HSE از تمام بخش ها و حوزه های مرتبط و درگیر در این مسئله شامل بخش خدمات شهری، فنی و عمرانی، محیط زیست، ترافیک و حمل ونقل، مدیریت بحران و حوزه های دیگر دعوت کنیم تا برنامه واحد و اقدام جامع و مؤثری که مورد اتفاق همه بخش ها باشد، تدوین و اجرایی شود.

کارهای فوری برای کاهش استرس پایتخت نشینان اواخر تابستان امسال بود که یک مؤسسه تحقیقاتی انگلیسی به نام زیپجت فهرست شهرهای دنیا را از نظر استرس موجود در میان شهروندان منتشر کرد.

این فهرست مدتی بعد با سر و صداهای زیادی از سوی جامعه شناسان روبه رو شد.

عده ای بر این باور بودند که این فهرست حقایق بسیاری را آشکار کرده است و اما عده ای دیگر اعلام می کردند مؤسسه مذکور دسترسی های کامل به برخی از شهرها نداشته است.

به زعم کارشناسان دسته دوم شهرهایی پراسترس معرفی شده اند که اساسا از همه ابعاد مورد تحقیق قرار نگرفته اند؛ مثل تهران که در رتبه 6پراسترس ترین ها قرار گرفته بود.

با این حال واقعیت را نمی شود کتمان کرد؛ استرس، خشم و اخمالودگی در بین پایتخت نشینان بسیار بالاست و حتی اگر تهران در رتبه ششم نباشد بازهم به آسانی می توان ادعا کرد که جایگاه خوبی از این نظر ندارد.

به همین خاطر اعضای شورای شهر تهران ضمن ابراز نگرانی نسبت به این موضوع و ارتباط دادن مسئله به آلودگی هوا و ترافیک و نبود محیط های اجتماعی شاد، خواستار برنامه ریزی های مناسب کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای افزایش سطح سلامت روانی و سلامت اجتماعی شده اند.

حال دکتر حمید چوبینه، مدیرعامل شرکت شهرسالم شهر تهران می گوید: فارغ از فهرست منتشر شده کاملا مشهود است که شهر پراسترسی داریم.

رفتارهای سازمان یافته مبتنی بر تدبیر و آرامش از سطوح مختلف شهروندی با وجود فهم عمیق فرهنگی و تاریخی صورت نمی گیرد.

این از بی توجهی به زیرساخت های فرهنگی و همینطور تراکم بیش از حد ظرفیت جمعیت و ساخت وسازهای بی رویه در دوران گذشته ناشی شده است؛ مسئله ای که سلامت شهروندان را نشانه گرفته است .

به گفته او بخشی از این مسئله به مدیریت شهری و بخشی هم به سیاست گذاران کلان برمی گردد.

او درباره اینکه در حوزه سلامت چه کار می توان انجام داد می گوید: اداره کل سلامت پایگاه های خوبی در شهر دارد.

بر این اساس آموزش های سبک زندگی، شهروندی، کنترل خشم و زندگی آپارتمان نشینی شروع شده است .

به نظر چوبینه، با آموزش ها از درون خانواده می توان مقداری از استرس های موجود را کم و تلطیف کرد.

بنابراین مدیریت شهری برنامه های جدیدی را در سال آینده برای آموزش های شهروندی باید انجام دهد.

او از خانواده ها خواست که در برنامه های آموزشی خانه های سلامت شرکت کنند تا در برابر این مشکل اجتماعی و روحی و روانی ایمن شوند.

مدیرعامل شرکت شهرسالم شهر تهران می گوید که البته باید یک سری کارهای فوری و کوتاه مدت نیز انجام شود؛ مثلا باید دفاتر مشاوره سلامت محور در حوزه روان شناختی و آسیب های روانی ایجاد شود.

وی اضافه می کند: باید تاب آوری اجتماعی را بالا برد.

بر این اساس فرهنگ زندگی در شرایط کنونی را آموخت و سپس به فکر بهبود شرایط فعلی و راه های برون رفت از آن بود .


کلید واژه ها: درمان - شهرداری - شهردار - شهرداری تهران - بهداشت - تهران - سلامت - برنامه - جدید - همشهری - بیماری - سالم - کارکنان - پایتخت - افزایش - شهردار تهران - گزارش - ایمنی - زندگی - زندگی شهری - سبک زندگی - مدیرعامل - بهره وری - پیشگیری - مدیریت - مستمری - تهرانی - آلودگی - رسانی - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
ویتامین که کمبود و فقر آن در ایران بیداد می کند

مصرف این 7 ماده غذایی افسردگی را تشدید می کند

سی دی سی هشدار داد مردم شهرهای کوچک سه برابر بیشتر در معرض چاقی

با رژیم دوکان به سرعت لاغر شوید

صورت چاق و گونه برجسته می خواهید، این مطلب را بخوانید

دستور هاشمی برای رفع مشکلات بیمارستان های تهران

فعالیت 146 مرکز درمان معتادان در استان

احداث نخستین کلکسیون باغ مادری ژنتیکی ارقام انگور استان زنجان

راهکار هایی برای سلامت دندان های شیری

فقر ویتامین D بیداد می کند

دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست/ اتمام 3700 پروژه تا پایان سال

توضیحات درباره مرگ کودک خرمشهری ؛ قصور پزشکی در کار نبوده

کنفرانس علمی واکسیناسیون در بیماران مبتلا به HPV برگزار می شود

فاضلاب سلامت شهروندان شوشی را تهدید می کند

کاری جدید برای مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه

این زن 8 ماهه باردار بچه قورباغه زایمان کرد

چگونه پف زیر چشم را از بین ببریم؟

عوارض جدی استفاده طولانی مدت از هندزفری

5 نشانه هشدار دهنده آپاندیس را بشناسید

دفترچه بیمه سلامت چک سفید امضا نیست

تایید ارتباط میان استرس و ابتلا به بیماری های خود ایمنی

کدام گریه کودک نشانه افسردگی است؟

آشنایی با فواید ورزش در آب

تایید ارتباط میان استرس و ابتلا به بیماری های خود ایمنی

چه بخوریم تا راحت بخوابیم

علل و راه درمان بی اختیاری ادراری استرسی در زنان

گیاهان دارویی برای تقویت لثه و دندان ها

برنامه هلال احمر برای تأمین داروهای خارج از فهرست و تک نسخه ای بیماران خاص

نکته بهداشتی: عینک ضد آفتاب

تمرکز دور جدید طرح تحول نظام سلامت بر ارتقای کیفیت خدمات و اصلاح فرایندهای بالینی

عمو قناد در بیمارستان بستری شد

کنه ها را له نکنید!

گوگل زمان مرگتان را حدس می زند!

این دارو با سلول های سرطانی می جنگد

اجرای برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی در سراسر کشور

چند غذای مفید برای دستگاه ایمنی

اهدای عضو در یزد چهار بیمار را نجات داد

عفونت ویروسی عامل اصلی سفیدی زودهنگام موی سر

این بیماری در کمین بی خواب ها نشسته است

آفتاب سوختگی را چگونه درمان کنیم؟

آغاز طرح سنجش سلامت نوآموزان در گیلان

غذاهای حاوی آهن را بشناسید

مواد غذایی پیرکننده را بشناسید

سویا برای تناسب اندام و سلامت قلب

رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت: برنامه ملی سلامت گوش و شنوایی در سطح کشور در حال اجرا است

در نشست بررسی مشکلات بیمارستان های دانشگاه شهید بهشتی مطرح شد ورود وزیر بهداشت به مشکلات بیمارستان های تهران/ تامین کمبودهای تجهیزاتی

کنه ها را له نکنید!

اختلال استرس با بیماری های خودایمنی مرتبط است

حمایت بانک ملی ایران از بخش بهداشت و درمان بیرجند

این دو ماده غذایی معجزه سلامت نام گرفت

چاقی؛ عمر را کم می کند

صیادان تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی قرار گرفتند

وزیر بهداشت :دفترچه بیمه درمانی چک سفید امضا نیست که انتظار داشته باشیم که بیمه ها هر هزینه ای که تعیین می شود پرداخت کنند

آیا پابرهنه راه رفتن برای کودکان مفید است؟

ترک ناگهانی داروی ترامادول خطرناک است

ورزش در آب چه فوایدی دارد

سفید کردن دندان ها با این روش های سالم و ساده

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

3عضو بیمار مرگ مغزی در چرام اهدا شد

افزایش 39درصدی مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران

نحوه ساخت "خمیردندان طبیعی" با پوست بادام

همه چیز درباره کیسه صفرا

هوش مصنوعی حالا دیگر زمان مرگ را هم مشخص می کند !

اختلال استرس با بیماری های خودایمنی مرتبط است

استفاده از هندزفری را محدود کنید

بهداشت دغدغه دختران جنگل نشین زاگرس

قاضی زاده: استفاده از دفترچه های بیمه سلامت مانند دسته چک سفید امضا است/ در مورد شیوع تب کریمه کنگو باید به یک آمار استناد کنیم/ حدود 3 هزار و 800 پروژه در حال احداث است

در معرض امواج موبایل هستید؟ این میوه را بخورید!

مسواک برقی یا دستی تعیین کننده سلامت دندان نیست/ نحوه استفاده، بهداشت دهان و دندان را تضمین می کند

ساخت داروهای موثر با باکتری موجود در خاک

«زنان، غذا و خدا» اثر «راس گنین»

470 بیمار از خدمات مرکز پرتو درمانی زاهدان بهره گرفتند

کنه ها را له نکنید!

طرز تهیه ی دنت شکلاتی

حیوانات برای دور شدن از انسانها متحول شده اند!

تقویت مراکز تخصصی پیشگیری از اعتیاد در اردبیل

برای دور ماندن از سکته قلبی، ازدواج کنید

نوشیدن آب گرم سلامتی بدن را تضمین می کند

امکان تولید داروهای بیولوژیک در کشور فراهم است

با این جملات انگیزشی و آرامش بخش بر اضطراب غلبه کنید

گُر گرفتگی که ربطی به یائسگی ندارند

دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست/ اتمام 3700 پروژه تا پایان سال

برگزاری رویداد نوآوری مکمل های غذایی و گیاهی

سلبریتی های ترکیه ای در یک قدمی زندان

ابداع سیستم عکسبرداری و تحلیل سریع در حین جراحی

فقر ویتامین D بیداد می کند

چطور مرطوب کننده پوست انتخاب کنیم؟

برگزاری اولین مجمع سلامت شهرستان بندرماهشهر

التهاب عنبیه؛ علت، علائم و راه های درمان

خاصیت باور نکردنی سیر برای موی سر

سه هزار و 700 خانه بهداشت تا پایان امسال ایجاد می شود

سه هزار و 700 خانه بهداشت تا پایان امسال ایجاد می شود

تب و بزرگ شدن غدد لنفاوی علائم ابتلا به استیل

با این نوشیدنی ها کبدتان را درمان کنید

ریسک تولد نوزاد ناقص با مصرف «لیتیوم»

راه اندازی مرکز پایش سلامت در شیراز

با این میوه ظرف 3 روز لاغر می شوید! + دستورالعمل

سندروم کاپگراس را بشناسید

کنه ها را له نکنید!

دسری که مانند عینک طبی عمل می کند

ظهور بیماری های جدید در پایتخت

ظهور بیماری های جدید در پایتخت