مطالب مرتبط:
سیف: برخورد با دلالان ارز هیجانات کاذب بازار را کنترل کرد /فیلم
سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت
با جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی، آرامش به بازار ارز باز گشت
هیجانات کاذب بازار ارز تخلیه شد
سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 01:052018-02-21اقتصادي

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت


آشفتگی بازار ارز، بانک مرکزی را متقاعد کرد اوراق مشارکت بانکی با نرخ سود سالانه 20 درصدی را به منظور جذب مردم به سپرده گذاری منتشرکند.

بر این اساس هر مشتری ای که علاقه مند باشد پیش از موعد سپرده خود را بردارد، - می تواند آن را با نرخ سود 14 درصدی تسویه کند.

اما کارشناسان درباره تاثیرگذاری این اوراق بر بازار دیدگاه های متفاوتی دارند و بر یک وجه آن تاکید می کنند؛ برخی از تاثیر موقت و مقطعی آن در مدیریت بازار ارز می گویند و برخی کارآمدی این ابزار را یادآور می شوند.

شعارسال": سه شنبه، 24 بهمن 96 با ورود دلار آزاد به کانال 4900 تومان و اعلام نرخ رسمی 3702 تومان از سوی بانک مرکزی، کارشناسان و فعالان ارزی و برخی مسئولان اقتصادی واکنش های مختلفی نسبت به این نوسان ارزی و ارائه راهکارهای مناسب به منظور کنترل بازار نشان دادند.

اگرچه دلایل متعددی برای افزایش نرخ ارز در بازار وجود دارد، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند تزریق 11هزار میلیارد تومانی پول بانک مرکزی، بابت تسویه مطالبات سپرده گذاران از موسسات غیرمجاز و اثر آن بر نقدینگی و گردش حدود 21هزار میلیارد تومان پول بدون هدف موسسات غیرمجاز باعث رشد نرخ ارز شده است.

اقدامات بانک مرکزی برای کنترل و مدیریت بازار ارز ارائه اسامی معامله گران ارزی به سازمان امور مالیاتی و در نتیجه سخت تر شدن فرار مالیاتی معامله گران ارزی در کنار فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی از جمله اقدامات بانک مرکزی برای کنترل و مدیریت این بازار بوده است اما این پرسش مطرح است که مجموعه این اقدامات موجب جلوگیری از تاثیرات مخرب افزایش نرخ ارزها در اقتصاد خواهد شد؟ سوالی که پاسخ کارشناسان به آن متفاوت است.

اوراق گواهی سپرده ارزبنیان یکی دیگر از ابزارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار است اوراق گواهی سپرده ارزبنیان با ریال صورت می گیرد.

مبنای محاسبه قیمت، میانگین نرخ ارز در سامانه سنا طی یک ماهه گذشته خواهد بود و قیمت در زمان سررسید براساس نرخ یک هفته پایانی سامانه سنا محاسبه و به ریال به صاحبان گواهی اوراق سپرده مبتنی بر ارز پرداخت می شود.

سیداحمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی، در این خصوص می گوید نرخ سود نیز برای برای گواهی های یک و دوساله به ترتیب 4 و 4.

5 درصد خواهد بود.

تمام عملیات بانکی با ریال انجام خواهد شد ولی مبنای محاسبه قیمت ارز است که پاسخگوی نیازهای آن بخش از جامعه که نگرانی هایی بابت کاهش ارزش دارایی خود در قبال افزایش قیمت ارز دارند، خواهد بود.

اوراق گواهی سپرده ارزی تقاضای ارز از صرافی ها را متوقف می کند مرتضی عمادزاده، کارشناس مسائل اقتصادی درباره تاثیر اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز می گوید: به طور حتم استفاده از ابزار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز می تواند در کنترل و مدیریت بازار موثر باشد.

به گفته او، اقدام بانک مرکزی تقاضا را از بازار ارزی و صرافی ها متوقف می کند.

عمادزاده می افزاید: ایجاد حساب سپرده ریالی نیز موجب می شود تا افرادی که علاقه مند هستند تاثیر تورم را در دارایی خود کاهش دهند از این ابزار استفاده کنند بنابراین سپرده گذاری با نرخ 20 درصد که دو برابر نرخ تورم جاری است برای مردم انگیزه ایجاد می کند و منابع پول به آن سمت حرکت می کند و تقاضا از بازار ارز کاهش می یابد.

وی تصریح می کند: در این حالت، تقاضای ارزی مختص افرادی خواهد شد که نیاز واقعی ارزی دارند و برای تامین مواد اولیه یا نیازهای ضروری خریدار ارز از بازار آزاد هستند.

کارشناس مسائل اقتصادی می گوید: نیازهای بازار ارز با تصمیم بانک مرکزی محدود به نیازهای واقعی خواهد شد و نیازهای سفته بازانه و سودجویانه محدود و کنترل خواهد شد.

دولت برای حل مشکلات بازار ارز زمان خریده است اما لطفعلی بخشی، کارشناس اقتصادی، معتقد است مدیریت بازار ارز بسیار پیچیده است و مقامات بانکی کشور نیز تجربه تلخ ارزی دولت احمدی نژاد را داشته اند اما سیاست های نامناسبی در پیش گرفته شده است که منجر شد کار به این نقطه برسد.

وی افزود: تصمیم بانک مرکزی اتخاذ تدابیری از روی اضطرار است و تصمیم دقیقی نیست البته به نظر می رسد این تصمیم فشار روی ارز را کنترل کند اما نمی توان به صورت صد درصدی اطمینان داشت که این تصمیم می تواند کنترل کننده نابسامانی های بازار ارز باشد.

بخشی خاطرنشان کرد: در تحلیل های موجود اگرچه این اوراق تا حدودی بازار را کنترل می کند، نظام بانکی در زمان پرداخت این اوراق و سود پرداختی به آن به طور قطع با مشکلات دیگری مواجه خواهد بود و به نظر می رسد دولت با این تلاش در حال خریدن زمان برای رفع مشکل است و مشخص نیست مشکلات بعدی چگونه حل خواهد شد.

وی ادامه داد: فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی راه حل بنیادی برای حل مشکل نوسان های ارزی نیست و اگرچه مسکنی موقتی و مقطعی است و تنها چند ماه مشکلات موجود را به تعویق می اندازد، قادر به حل ریشه ای نخواهد بود.

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه حرکت به سمت واقعی سازی نرخ ارز از سوی برخی فعالان اقتصادی اقدامی راهگشا برای توسعه صادرات اعلام می شود نیز اظهار کرد: اگر حرکت به سمت تک نرخی و واقعی شدن نرخ ارز با برنامه ریزی انجام شده باشد اقدامی موثر و مناسب در اقتصاد است اما افزایش قیمت شدید نرخ ارز در ماه های اخیر ناشی از برنامه ریزی ها نبوده است و باید گفت کنترل از دست بازار خارج شده است.

افزایش صادرات تنها وابسته به نرخ ارز نیست وی ادامه داد: افزایش صادرات کشور تنها وابسته به نرخ ارز نیست و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد.

اکنون بسیاری از کشورهای جهان هستند که به دلیل نداشتن روابط اقتصادی با ایران خواستار خرید کالا از ایران نیستند و اگر رقابتی ترین کالا از نظر کیفیت و قیمت به آنها ارایه شود نیز خریدار تولیدات صادراتی ما نیستند.

بخشی خاطرنشان کرد: رابطه سیاسی نیز با برخی کشورها تیره است و بخش خصوصی نیز تا آن میزان فعال نیست که بتواند از مسیرهای میانبر برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی بهره بگیرد به همین دلیل افزایش قیمت ارز لزوما منجر به افزایش صادرات نخواهد شد.

وی اضافه کرد: کشور عراق واردات سیمان ایران را ممنوع کرده است زیرا درحالی که ایران درطول سال های اخیر بهترین مراودات سیاسی را با این کشور داشته است، بغداد به منافع اقتصادی خود می اندیشند.

اقتصاد ایران به عمد دلار زده شده است این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: کاهش قیمت ریال و افزایش نرخ ارزها لزوما منجر به افزایش صادرات نمی شود.

ایران کشوری است که اقتصادش به عمد دلارزده شده است و افزایش قیمت دلار موجب ایجاد تورم در داخل می شود و حتی در مورد کالاهایی که متکی به واردات مواد اولیه نیستند نیز افزایش نرخ ها به بهانه افزایش نرخ دلار و سایر ارزها اعمال می شود.

وی اضافه کرد: تاثیر تصمیمات بانک مرکزی در مدیریت و کنترل بازار ارز موقتی است و بلندمدت نخواهد بود و نمی توان درصدی نهایی برای احتمال کاهش ارزها به دنبال این تصمیم اعلام کرد.

بخشی در مورد تماس بانک ها با مشتریان برای پرداخت سود 20 درصدی به سپرده ها با وجود نرخ قانونی 15 درصدی سود، خاطرنشان کرد: متاسفانه بانک مرکزی در طول سال های گذشته در کنترل و نظارت بر بانک ها مبنی بر جلوگیری از اقدامات خودسرانه موفق عمل نکرده است و بانک های خصوصی و دولتی همواره برای جذب سپرده ها نرخ هایی بیش از نرخ های مصوب و قانونی را به مشتریان پرداخت کرده اند.

این وضع موجب شده است تا نقدینگی به سمت بخش های مولد اقتصادی هدایت نشود.

وی اضافه کرد: نقض تصمیمات بانک مرکزی اثرگذاری و اثربخشی این تصمیمات را به شدت کاهش داده است و متاسفانه وضع به گونه ای است که بانک مرکزی آنقدر قدرت اجرایی ندارد که بانک ها را ملزم به اطاعت از قوانین مصوب کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری پانا ، تاریخ انتشار: 2 اسفند 1396، کدخبر:800564،www.

pana.

ir
کلید واژه ها: بانک مرکزی - بازار - اوراق - بانک - مرکزی - سپرده - اوراق مشارکت - بازار ارز - موسسات غیرمجاز - افزایش نرخ ارز - نرخ ارز - اقتصاد - افزایش - مدیریت - سازمان امور مالیاتی - کارشناسان اقتصادی - قیمت - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - اقتصادی - میلیارد - درصد - متفاوت - فرار مالیاتی - سپرده گذاری - افزایش قیمت - تاثیرگذاری - بانکی - دلار آزاد - نقدینگی

آخرین اخبار سرویس:
ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 30+عکس

رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن با شیب ملایم

قیمت اقلام خوراکی طی یک سال گذشته چقدر تغییر کرده اند؟

استقبال از تفکیک 3 وزارتخانه بزرگ/ سرانجام وزرا به جمع موافقان پیوستند

پیشنهاد راه اندازی گردشگری معدن به وزیر صنعت/ تاثیرپذیری بخش معدن از تحریم ها بسیار اندک بود

پرداخت 1200 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 22+عکس

نگاه عمیق به کراس اور الکتریکی جگوار I-Pace مدل 2019

لزوم بهره برداری صنعت ریلی از ابزارهای بازار سرمایه

سرعت پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان کوهبنان تعریفی ندارد

صندوق تخصصی نهال و اندام تکثیری راه اندازی شد

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 22

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 20

استخدام تراشکار در یک شرکت معتبر در اصفهان

175 برنامه تابستانی در شبکه های رادیویی

استخدام حسابدار و نقشه کش صنعتی در اصفهان

بازار آمریکا در فروش سلاح بسیار آسان گیر است

استقبال میلیونی از بازی ایران و اسپانیا

وزیر کشور: دولت برای حوزه اقتصادی برنامه دارد

خوشحالی دختران ایرانی از حضور در وزشگاه آزادی+تصاویر

وزیر کشور: دولت برای حوزه اقتصادی برنامه دارد

ایران 0 - اسپانیا 0 تا دقیقه 8

لزوم بهره برداری صنعت ریلی از ابزارهای بازار سرمایه

گزارش لحظه به لحظه بازی ایران و اسپانیا

تولید تراورس بتونی در ایران همپای کیفیت جهانی

دعوای قدرت های دنیا با ایران اقتصادی است

محدودیت های جدید در پرداخت وام مسکن

رسیدگی به تخلف های رانندگان قمی 150 درصد افزایش یافت

همکاری بخش خصوصی و دولتی برای ارتقای گردشگری

اقیانوس ها بیش از 93 درصد گرمای گلخانه ای را جذب کرده اند

استخدام فروشنده در یک شرکت معتبر در حوزه تولیدوپخش/تهران

حجم آب ذخیره شده در سدها کاهش یافت

برای خرید لوازم جانبی کامپیوتر چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

سروش رفیعی یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای یک نیم فصل می خواهد

تحدید ارز 4200 تومانی

لیست کالاهایی که مشمول ارز دولتی می شوند + جدول

دوره افت بورس های آسیایی تمام شد

تولید واگن های مترو تا 55 درصد بومی سازی می شود

سالانه 400 میلیون مترمکعب به ارزش 20 هزار میلیارد ریال روان آب تهران به فاضلاب تبدیل می شود

«علیصدر» غار تنها

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 31 خرداد

شروط تبدیل کارمندان پیمانی به رسمی اعلام شد

شهریه مدارس لاکچری؛ 100 میلیون تومان!

تورهای سرمایه گذاری در استان تهران ایجاد شود

خرید تضمینی گندم به 3 میلیون و 400 هزار تن رسید

صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی کردستان تشکیل می شود

روایت معاون سازمان حفاظت محیط زیست از فاجعه زیست محیطی در تهران سالانه 400 میلیون مترمکعب به ارزش 20 هزار میلیارد ریال روان آب تهران به فاضلاب تبدیل می شود

زندگی در حریم مشقت

95 درصد جایگاه های سوخت تهران ممتاز هستند

عدم امکان صلح در فروش های قطعی ایران خودرو

حمایت از تولید ایرانی مهمترین خروجی توسعه مشاغل خانگی آذربایجان غربی است

لحظه سرقت یک زن از طلافروشی در تبریز!

صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی کردستان تشکیل می شود

کالا از طریق خسروی به سوریه ترانزیت می شود

کالا از طریق خسروی به سوریه ترانزیت می شود

فردوسی پور به این دلیل قهر کرده است؟

ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک واقعی نیست

قیمت های جدید لبنیات طی هفته آینده اعلام می شود

جشن صعود اروگوئه با حذف عربستان و مصر/ میزبان هم صعود کرد

رقم خبر : آماری از خانه های کم دوام در کشور

اساتید دانشگاهی برای توسعه آذربایجان غربی ایده پردازی کنند

برداشت هندوانه در اصلاندوز

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست

30 میلیارد ریال تسهیلات به تعاونی توسعه زیرکوه اختصاص یافت

8.2درصد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در آذربایجان غربی جذب شد

تخصیص بودجه های میلیاردی چاره آسیب های اجتماعی نیست

2درصد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در آذربایجان غربی جذب شد

ترکیب تیم ملی برابر اسپانیا اعلام شد/ جهانبخش روی نیمکت

نمایشگاه صنایع ساختمان در ارومیه

برخورد با سدمعبر به صورت روزانه

جزییات نامه نگاری کاغذی وزیر صنعت با معاون اول/درخواست حذف تعرفه

فردوسی پور به این دلیل قهر کرده است؟

تماشا کنید: نگاه نزدیک به کیا استونیک 2019

11 هزار لیتر سوخت قاچاق در ایرانشهر کشف شد

وعده مسئولین برای حل مشکل آب آبادان و خرمشهر

30 میلیارد ریال تسهیلات به تعاونی توسعه زیرکوه اختصاص یافت

ترکیب اسپانیا مقابل ایران اعلام شد

طرح های ساعت ارهارد یونگهانز

تکذیب ممانعت دادستانی از پخش دیدار ایران - اسپانیا در ورزشگاه آزادی

مرحله سوم فروش قطعی محصولات ایران خودرو ویژه عید سعید فطر

صف های خرید در بورس تهران

فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی به تفکیک سه گروه

مطالبه اقتصادی، حق مردم است

قطع فعالیت آب نمای رشت مصداق بارز لطمه به اموال عمومی/راه اندازی مجدد فاز اول آب نمای بوستان ملت رشت

جزییات قهر عادل فردوسی پور!

موافقت با پخش فوتبال ایران-اسپانیا در ورزشگاه آزادی

کاهش هزینه و زمان دادرسی دردفاترخدمات الکترونیک قضایی+ فیلم

شوری آب آبادان و خرمشهر تا یک ماه دیگر برطرف می شود

عملیات اجرایی منطقه یک آزادراه تهران-شمال 91درصد پیشرفت کرد

طرح های اشتغالزا در اولویت اجرا قرار دارند

طرح های اشتغالزا در اولویت اجرا قرار دارند

زندگی افغان های مهاجر در پاکستان؛ تداوم آوارگی

تلاش برای بومی سازی تولید واگن های مترو تا 55 درصد/ امکان افزایش ظرفیت تولید واگن مترو تا سه برابر

افتتاح دومین صندوق زمین وساختمان/ تضمین 5 ساله کیفیت پروژه

جزییات قهر عادل فردوسی پور!

واقعیتی کمتر بیان شده درباره سرشیر فراورده های سنتی

جشن پایتخت فرهنگی جهان اسلام در نخجوان برگزار شد

فراهم شدن امکان پیگیری الکترونیکی شکایت مودیان مالیات

ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک نمی تواند واقعی باشد

ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک واقعی نیست

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت