مطالب مرتبط:
سیف: برخورد با دلالان ارز هیجانات کاذب بازار را کنترل کرد /فیلم
سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت
با جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی، آرامش به بازار ارز باز گشت
هیجانات کاذب بازار ارز تخلیه شد
سیف: آرامش به بازار ارز بازگشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 00:052018-02-21اقتصادي

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت


آشفتگی بازار ارز، بانک مرکزی را متقاعد کرد اوراق مشارکت بانکی با نرخ سود سالانه 20 درصدی را به منظور جذب مردم به سپرده گذاری منتشرکند.

بر این اساس هر مشتری ای که علاقه مند باشد پیش از موعد سپرده خود را بردارد، - می تواند آن را با نرخ سود 14 درصدی تسویه کند.

اما کارشناسان درباره تاثیرگذاری این اوراق بر بازار دیدگاه های متفاوتی دارند و بر یک وجه آن تاکید می کنند؛ برخی از تاثیر موقت و مقطعی آن در مدیریت بازار ارز می گویند و برخی کارآمدی این ابزار را یادآور می شوند.

شعارسال": سه شنبه، 24 بهمن 96 با ورود دلار آزاد به کانال 4900 تومان و اعلام نرخ رسمی 3702 تومان از سوی بانک مرکزی، کارشناسان و فعالان ارزی و برخی مسئولان اقتصادی واکنش های مختلفی نسبت به این نوسان ارزی و ارائه راهکارهای مناسب به منظور کنترل بازار نشان دادند.

اگرچه دلایل متعددی برای افزایش نرخ ارز در بازار وجود دارد، برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند تزریق 11هزار میلیارد تومانی پول بانک مرکزی، بابت تسویه مطالبات سپرده گذاران از موسسات غیرمجاز و اثر آن بر نقدینگی و گردش حدود 21هزار میلیارد تومان پول بدون هدف موسسات غیرمجاز باعث رشد نرخ ارز شده است.

اقدامات بانک مرکزی برای کنترل و مدیریت بازار ارز ارائه اسامی معامله گران ارزی به سازمان امور مالیاتی و در نتیجه سخت تر شدن فرار مالیاتی معامله گران ارزی در کنار فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی از جمله اقدامات بانک مرکزی برای کنترل و مدیریت این بازار بوده است اما این پرسش مطرح است که مجموعه این اقدامات موجب جلوگیری از تاثیرات مخرب افزایش نرخ ارزها در اقتصاد خواهد شد؟ سوالی که پاسخ کارشناسان به آن متفاوت است.

اوراق گواهی سپرده ارزبنیان یکی دیگر از ابزارهای بانک مرکزی برای کنترل بازار است اوراق گواهی سپرده ارزبنیان با ریال صورت می گیرد.

مبنای محاسبه قیمت، میانگین نرخ ارز در سامانه سنا طی یک ماهه گذشته خواهد بود و قیمت در زمان سررسید براساس نرخ یک هفته پایانی سامانه سنا محاسبه و به ریال به صاحبان گواهی اوراق سپرده مبتنی بر ارز پرداخت می شود.

سیداحمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی، در این خصوص می گوید نرخ سود نیز برای برای گواهی های یک و دوساله به ترتیب 4 و 4.

5 درصد خواهد بود.

تمام عملیات بانکی با ریال انجام خواهد شد ولی مبنای محاسبه قیمت ارز است که پاسخگوی نیازهای آن بخش از جامعه که نگرانی هایی بابت کاهش ارزش دارایی خود در قبال افزایش قیمت ارز دارند، خواهد بود.

اوراق گواهی سپرده ارزی تقاضای ارز از صرافی ها را متوقف می کند مرتضی عمادزاده، کارشناس مسائل اقتصادی درباره تاثیر اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز می گوید: به طور حتم استفاده از ابزار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز می تواند در کنترل و مدیریت بازار موثر باشد.

به گفته او، اقدام بانک مرکزی تقاضا را از بازار ارزی و صرافی ها متوقف می کند.

عمادزاده می افزاید: ایجاد حساب سپرده ریالی نیز موجب می شود تا افرادی که علاقه مند هستند تاثیر تورم را در دارایی خود کاهش دهند از این ابزار استفاده کنند بنابراین سپرده گذاری با نرخ 20 درصد که دو برابر نرخ تورم جاری است برای مردم انگیزه ایجاد می کند و منابع پول به آن سمت حرکت می کند و تقاضا از بازار ارز کاهش می یابد.

وی تصریح می کند: در این حالت، تقاضای ارزی مختص افرادی خواهد شد که نیاز واقعی ارزی دارند و برای تامین مواد اولیه یا نیازهای ضروری خریدار ارز از بازار آزاد هستند.

کارشناس مسائل اقتصادی می گوید: نیازهای بازار ارز با تصمیم بانک مرکزی محدود به نیازهای واقعی خواهد شد و نیازهای سفته بازانه و سودجویانه محدود و کنترل خواهد شد.

دولت برای حل مشکلات بازار ارز زمان خریده است اما لطفعلی بخشی، کارشناس اقتصادی، معتقد است مدیریت بازار ارز بسیار پیچیده است و مقامات بانکی کشور نیز تجربه تلخ ارزی دولت احمدی نژاد را داشته اند اما سیاست های نامناسبی در پیش گرفته شده است که منجر شد کار به این نقطه برسد.

وی افزود: تصمیم بانک مرکزی اتخاذ تدابیری از روی اضطرار است و تصمیم دقیقی نیست البته به نظر می رسد این تصمیم فشار روی ارز را کنترل کند اما نمی توان به صورت صد درصدی اطمینان داشت که این تصمیم می تواند کنترل کننده نابسامانی های بازار ارز باشد.

بخشی خاطرنشان کرد: در تحلیل های موجود اگرچه این اوراق تا حدودی بازار را کنترل می کند، نظام بانکی در زمان پرداخت این اوراق و سود پرداختی به آن به طور قطع با مشکلات دیگری مواجه خواهد بود و به نظر می رسد دولت با این تلاش در حال خریدن زمان برای رفع مشکل است و مشخص نیست مشکلات بعدی چگونه حل خواهد شد.

وی ادامه داد: فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی راه حل بنیادی برای حل مشکل نوسان های ارزی نیست و اگرچه مسکنی موقتی و مقطعی است و تنها چند ماه مشکلات موجود را به تعویق می اندازد، قادر به حل ریشه ای نخواهد بود.

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه حرکت به سمت واقعی سازی نرخ ارز از سوی برخی فعالان اقتصادی اقدامی راهگشا برای توسعه صادرات اعلام می شود نیز اظهار کرد: اگر حرکت به سمت تک نرخی و واقعی شدن نرخ ارز با برنامه ریزی انجام شده باشد اقدامی موثر و مناسب در اقتصاد است اما افزایش قیمت شدید نرخ ارز در ماه های اخیر ناشی از برنامه ریزی ها نبوده است و باید گفت کنترل از دست بازار خارج شده است.

افزایش صادرات تنها وابسته به نرخ ارز نیست وی ادامه داد: افزایش صادرات کشور تنها وابسته به نرخ ارز نیست و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد.

اکنون بسیاری از کشورهای جهان هستند که به دلیل نداشتن روابط اقتصادی با ایران خواستار خرید کالا از ایران نیستند و اگر رقابتی ترین کالا از نظر کیفیت و قیمت به آنها ارایه شود نیز خریدار تولیدات صادراتی ما نیستند.

بخشی خاطرنشان کرد: رابطه سیاسی نیز با برخی کشورها تیره است و بخش خصوصی نیز تا آن میزان فعال نیست که بتواند از مسیرهای میانبر برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی بهره بگیرد به همین دلیل افزایش قیمت ارز لزوما منجر به افزایش صادرات نخواهد شد.

وی اضافه کرد: کشور عراق واردات سیمان ایران را ممنوع کرده است زیرا درحالی که ایران درطول سال های اخیر بهترین مراودات سیاسی را با این کشور داشته است، بغداد به منافع اقتصادی خود می اندیشند.

اقتصاد ایران به عمد دلار زده شده است این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: کاهش قیمت ریال و افزایش نرخ ارزها لزوما منجر به افزایش صادرات نمی شود.

ایران کشوری است که اقتصادش به عمد دلارزده شده است و افزایش قیمت دلار موجب ایجاد تورم در داخل می شود و حتی در مورد کالاهایی که متکی به واردات مواد اولیه نیستند نیز افزایش نرخ ها به بهانه افزایش نرخ دلار و سایر ارزها اعمال می شود.

وی اضافه کرد: تاثیر تصمیمات بانک مرکزی در مدیریت و کنترل بازار ارز موقتی است و بلندمدت نخواهد بود و نمی توان درصدی نهایی برای احتمال کاهش ارزها به دنبال این تصمیم اعلام کرد.

بخشی در مورد تماس بانک ها با مشتریان برای پرداخت سود 20 درصدی به سپرده ها با وجود نرخ قانونی 15 درصدی سود، خاطرنشان کرد: متاسفانه بانک مرکزی در طول سال های گذشته در کنترل و نظارت بر بانک ها مبنی بر جلوگیری از اقدامات خودسرانه موفق عمل نکرده است و بانک های خصوصی و دولتی همواره برای جذب سپرده ها نرخ هایی بیش از نرخ های مصوب و قانونی را به مشتریان پرداخت کرده اند.

این وضع موجب شده است تا نقدینگی به سمت بخش های مولد اقتصادی هدایت نشود.

وی اضافه کرد: نقض تصمیمات بانک مرکزی اثرگذاری و اثربخشی این تصمیمات را به شدت کاهش داده است و متاسفانه وضع به گونه ای است که بانک مرکزی آنقدر قدرت اجرایی ندارد که بانک ها را ملزم به اطاعت از قوانین مصوب کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری پانا ، تاریخ انتشار: 2 اسفند 1396، کدخبر:800564،www.

pana.

ir
کلید واژه ها: بانک مرکزی - بازار - اوراق - بانک - مرکزی - سپرده - اوراق مشارکت - بازار ارز - موسسات غیرمجاز - افزایش نرخ ارز - نرخ ارز - اقتصاد - افزایش - مدیریت - سازمان امور مالیاتی - کارشناسان اقتصادی - قیمت - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - اقتصادی - میلیارد - درصد - متفاوت - فرار مالیاتی - سپرده گذاری - افزایش قیمت - تاثیرگذاری - بانکی - دلار آزاد - نقدینگی

آخرین اخبار سرویس:
45 مرکز میوه شب عید را در نقده توزیع می کند

برای خرید چادرمسافرتی چقدر باید هزینه کرد + جدول قیمت

راهکار های تشخیص کف پای صاف/ چاقی نقشی در صافی کف پا ندارد

45 مرکز میوه شب عید را در نقده توزیع می کند

تبریک نوروزی جهانگیری به مسافران پروزاز تهران-کرمان

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

استخدام برنامه نویس ARM در شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا

117 میلیون دلار فرش ماشینی از آران و بیدگل صادر شد

1077 میلیارد تومان برای توسعه کرمانشاه به تصویب رسید

رسانه ها نقش سرنوشت ساز در توسعه جامعه بر عهده دارند

مردم کلاله با برپایی جشن ملی نوروزگاه به استقبال سال نو رفتند

45 مرکز میوه شب عید را در نقده توزیع می کند

بازار عید در اهواز

همزمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت عملکرد مناطق نفت خیز چگونه بود؟

طرح نسیم محبت همزمان با تعطیلات نوروز در شیراز

برخورد با فروشندگان فیلم های غیرمجاز و غیراخلاقی در هرات

صدای پای بهار در گوش بازار/ لرستانی‎ها مهیای آمدن نوروز شدند

117 میلیون دلار فرش ماشینی از آران و بیدگل صادر شد

راه هایی برای اجتناب از خستگی مفرط شغلی

رکورد تراکنش های بانکداری الکترونیک شکسته شد

117 میلیون دلار فرش ماشینی از آران و بیدگل صادر شد

ترافیک در محورهای تهران- قم و سلفچگان سنگین است

مردم کلاله با برپایی جشن ملی نوروزگاه به استقبال سال نو رفتند

با گرانی بر خورد می کنیم

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت برگ سیب سبز/کرج و تهران

حجم مبادلات بازرگانی ایران و قطر از 250 میلیون دلار فراتر رفت

رسانه ترک: اتحادیه اروپا برای ثبات اقتصادی خود نیازمند ترکیه است

رسانه ترک: اتحادیه اروپا برای ثبات اقتصادی خود نیازمند ترکیه است

حجم مبادلات بازرگانی ایران و قطر از 250 میلیون دلار فراتر رفت

بازرسی از واحدهای صنفی در ایام نوروز

انتقادات اقتصادی سعید جلیلی از دولت روحانی در آخرین روز سال

البرز استانی امیدوار با اندیشه ای واحد برای توسعه

رکورد تراکنش های بانکداری الکترونیک شکسته شد

مراقب کلاهبرداری های مجازی در نوروز باشید

تصویب 25 طرح و پروژه جدید برای استان کرمانشاه

البرز استانی امیدوار با اندیشه ای واحد برای توسعه

البرز استانی امیدوار با اندیشه ای واحد برای توسعه

وضعیت جاده های کشور و محدودیت های ترافیکی

پرداخت تسهیلات رونق تولید به متقاضیان واحدهای تولیدی

افزایش تردد در گمرگ و پایانه مرزی بیله سوار

فیلم پیام دکتر مصدق به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

حداقل حقوق کارگران در سال آینده چقدر است؟

انتقادات اقتصادی سعید جلیلی از دولت روحانی در آخرین روز سال

بسته شدن پرونده مسکن مهر نزدیک است

افزایش ظرفیت اسکان مسافران نوروزی در فارس

اپل احتمالاً 270 میلیون نمایشگر برای آیفون ها در 2018 خریداری می کند

بازار داغ سبزه و ماهی دودی در ساعت های پایانی سال 96

نمایشگاه صنایع دستی

پویش به سلامت تا مقصد + فیلم

افزایش 30هکتاری فضای سبز در استان یزد + تصاویر

جزییات پرداخت مطالبات معلمان حق التدریس و خرید خدمت فرهنگیان

وعده نوبخت برای پرداخت مطالبات معلمان حق التدریسی و خریدخدمت

خبر خوش برای معلمان/ مطالبات حق التدریس ها در آخرین ساعت های سال 96 پرداخت می شود

حداقل حقوق کارگران در سال آینده چقدر است؟

آرشیو فارس روز ملی شدن صنعت نفت

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

پایه بهای 17 رشته نظام فنی و اجرایی کشور ابلاغ شد

چهار کیلومتر از باند دوم جاده بیرجند- قاین به بهره برداری رسید

حضور بیش از نیم میلیون مسافر در مشهد

2018 سال واقعیت مجازی است

افزون بر 37 میلیارد ریال به کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی پرداخت شد

ون های گردشگری در اهواز شروع به کار کردند

400 سبد غذایی بین مددجویان کمیته امداد در کاشان توزیع شد

تصادفات جاده ای خراسان جنوبی در طرح نوروزی 96 افزایش یافت

پرداخت مطالبات معلمان حق التدریس و خرید خدمت فرهنگیان

چهار کیلومتر از باند دوم جاده بیرجند- قاین به بهره برداری رسید

افزون بر 37 میلیارد ریال به کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی پرداخت شد

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع

احیای سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر در سال 96 پس از وقفه 7 ساله

احیای سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر

توقف چریکه شه و در ایستگاه 96

افزون بر 37 میلیارد ریال به کشاورزان آسیب دیده از خشکسالی پرداخت شد

افزایش 30 هکتاری فضای سبز در استان یزد +تصاویر

ابلاغ نظامنامه بازنگری شده استانداردهای صنعت برق

افزایش خودکشی در مناطق زلزله زده صحت ندارد

فرهنگ کتاب عیدی دادن را در جامعه ترویج کنیم

بازدید گروه شرکت نفت از جایگاههای سوخت اردبیل

برای رفع نشتی پمپ آب خودرو چه اقداماتی انجام دهیم؟

400 سبد غذایی بین مددجویان کمیته امداد در کاشان توزیع شد

تحمیل 12هزار میلیارد تومان بر سیستم بانکی

خسارت 5 میلیون تومانی بر اثر حمله وحوش به دامدار زیرکوهی

ساعات پایانی سال 96 در بازار تهران

تصادفات جاده ای خراسان جنوبی 96 درصد در طرح نوروزی افزایش یافت

ال جی نسخه متن باز سیستم عامل webOS را عرضه کرد

خبر مهم برای متقاضیان تسهیلات مسکن در سال 97

افزایش قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

زندگی در کدام شهر جهان باکیفیت تر است؟

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

بیش از یک و نیم میلیون مسافر به مشهد آمده اند

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

دستور منع شرکت ها از مبادله با ارزهای مجازی ونزوئلا صادر شد/ آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

سکه پاشی در ویژه برنامه های نوروزی 1397 تکرار می شود؟

آماده سازی 7هزار تخت اقامتی برای مسافران نوروزی چهارمحال و بختیاری

حداقل حقوق کارگران در سال آینده چقدر است؟

قیمت دلار امروز 29 اسفند از 4900 تومان گذشت

هرمزگان ظرفیتی مهم برای تبدیل به پایگاه طبیعت گردی و سافاری دارد

68 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند

68 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت