مطالب مرتبط:
وضعیت بانک ها در سال آینده
برای پنجمین سال متوالی؛ اعطای تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده
پخش آنام تا سال آینده ادامه دارد/ تصویربرداری با بازیگران زمان حال در کلیبر
بانک آینده دهمین شرکت در رتبه بندی شرکت های برتر ایران
اعطای تندیس جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 00:352018-02-21اقتصادي

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟


پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی، برای کنترل نوسانات ارزی، پرسش مهم این است که وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟ در این خصوص دو سناریو را می توان متصور شد: - سناریوی نخست، بازگشت شرایط به وضعیت قبل از نوسان است و سناریوی دوم، تسریع اصلاحات ساختاری بانک ها با افزایش استقلال بانک مرکزی و گسترش دامنه اختیارات آن است.

کارشناسان در هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید، با بررسی بسته بانک مرکزی، آینده بانک ها را در سال آینده تحلیل و بررسی خواهند کرد.

شعارسال:" بانک مرکزی با ارائه بسته سه محوری، به شکل کوتاه مدت توانست از شدت التهابات بازار ارز کم کند که می تواند گام نخست برای ادامه سیاست گذاری های درست اقتصادی باشد، حال می توان دو سناریو برای ادامه این سیاست ها در نظر گرفت؛ سناریو نخست، ادامه سیاست های گذشته پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی است که بی شک نتایج تکراری در پی خواهد داشت، اما سناریوی دوم، تغییر پارادایم و تسریع اصلاحات ساختاری در حوزه های ارزی، پولی و مالی است.

تجربه دیگر کشورها مانند آرژانتین نشان می دهد در صورتی که این اصلاحات به تاخیر بیفتد، نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

تداوم سیاست های گذشته بانک مرکزی با ارائه بسته سه گانه و عملیاتی شدن موارد آن در هفته جاری، توانست فضای ملتهب بازار را تحت تاثیر قرار دهد و از حجم تقاضای کاذب بازار بکاهد.

تجربه های گذشته، نشان داده سیاست گذار پس از عبور از التهابات ارزی و بازگشت آرامش معمولا سیاست های گذشته را دنبال می کند و عملا شرایط بحرانی، در زمان التهابات را به فراموشی می سپارد.

به بیان دیگر، ترس از بازگشت التهابات باعث می شود عموما سیاست گذار بحث تعدیل تدریجی نرخ ارز را به فراموشی بسپارد و بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز تاکید کند.

با نگاهی به رخدادهای گذشته، می توان گفت که حتی احتمال وقوع سناریوی نخست، بسیار بالا است؛ زیرا سیاست گذار پس از یک دوره نوسان ارزی، با ثابت نگه داشتن نرخ ارز، در خیال این است که آرامش را حداقل در دوره خود، تداوم بخشد.

به عنوان مثال، در سال 92، با تغییر فضای کشور پس از انتخابات و شکل گیری انتظارات مثبت، از التهابات نرخ ارز نیز کاسته شد.

در این شرایط فرصت مناسبی بود که سیاست گذار با کنترل انتظارات و بهره گیری از این ابزار، سیاست های تعدیل ارزی را به مرور در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر، سیاست هایی را برای حصول به نرخ تورم تک رقمی پایدار در دستور کار قرار دهد، اما عملا رخدادی که طی سال های اخیر به وقوع پیوست، این موضوع بود که سیاست های اصلاح ساختار برای کاهش نرخ تورم با قدرت صورت نگرفت و از سوی دیگر، سیاست های ارزی و نرخ سود، به عنوان سرعت گیران نرخ تورم نقش ایفا کردند.

حال این دام دوباره پهن شده و به نظر می رسد سیاست گذار اقتصادی نیز از استعداد و حتی اشتیاق بالایی برای افتادن دوباره در این دام برخوردار است.

تغییر مسیر در سیاست گذاری برخی از اقتصاددانان بسته ارزی را سیاست مناسبی برای عبور از التهابات ارزی می دانند و البته برخی از اقتصاددانان نیز نقدهایی درباره بازگشت نرخ سود به سطوح بالا، حتی به شکل موقتی دارند.

گروه نخست معتقد است که شرایط کنونی برای کاهش نرخ سود به شکل دستوری وجود ندارد و باید با اصلاحات ساختاری مناسب، شرایط برای کاهش نرخ سود برای بانک ها به وجود آید، اما گروه دوم معتقدند با توجه به ساختار نظارتی بانک مرکزی و عدم رعایت شاخص های سلامت بانکی، با افزایش نرخ سود بانک ها، عملا بانک ها به شرایط گذشته باز خواهند گشت و فرصت تنفس دوباره ای برای بانک های خطاکار ایجاد خواهد شد.

اما مخرج مشترک حرف های موافق و منتقد، یک صحبت مشخص است و این موضوع آن است که بسته بانک مرکزی، یک مسکن موقتی و کوتاه مدت است و برای بهبود شرایط در بلندمدت باید اصلاحات ساختاری در حوزه ارزی، پولی و مالی در دستور کار قرار گیرد، در غیر این صورت امکان وجود شرایطی مشابه ماه های قبل وجود دارد، در حقیقت دفاع برخی از منتقدان از افزایش نرخ سود در شرایط کنونی به این دلیل نبود که سیاست گذار همچنان با این ابزار بتواند در هر مرحله بازار را مدیریت کند، بلکه برای سیاست گذار فرصتی ایجاد شود تا بتواند اصلاح ساختاری را در آرامش و با قدرت بیشتری ادامه دهد.

تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده که پس از افزایش نرخ بهره، در زمان التهابات ارزی یا بانکی، در مرحله دوم، اصلاحات اقتصادی را در دستور کار قرار داده اند.

در حقیقت بسته بانک مرکزی در شرایط کنونی را می توان به آمپول بی حسی دندانپزشکان تشبیه کرد، در این شرایط باید زمان را برای انجام درمان دندان مغتنم شمرد، زیرا اثر این بی حسی کمرنگ خواهد شد و در صورت عدم درمان مناسب، درد به بیمار بازخواهد گشت.

اصلاحات ارزی: بررسی های کارشناسانه نشان می دهد نوسانات مثبت در بازار ارز پس از عبور هیجانات اثر منفی در ترازنامه بانک ها خواهد داشت، هرچند نوسانات نرخ ارز در کوتاه مدت برای بانک ها سودآور خواهد بود، اما باگذشت زمان، تاثیر فزاینده نوسانات ارزی بر سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت.

بر اساس یافته های پژوهش یادشده، با عبور موج هیجانات ناشی از تغییرات نرخ ارز، نه تنها سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت، بلکه تعویق در وصول مطالبات ارزی، ممکن است چالش های آتی برای بانک به همراه داشته باشد؛ بنابراین در عمل این نوسانات اثر منفی در بازار پول خواهد داشت.

از سوی دیگر، بخش حقیقی اقتصاد نیز از نوسانات نرخ ارز ضربه خواهد خورد، بنابراین سیاست گذار باید ابزاری برای کنترل این نوسانات داشته باشد.

باید توجه کرد که عملا در بسته بانک مرکزی، مقدمه ایجاد یک ساختار مناسب ارزی نیز فراهم شده است.

انتشار گواهی سپرده ارزی، دو نتیجه مثبت را در پی داشت.

یکی اینکه شرایط را برای حرکت به ایجاد یک بازار متشکل ارزی فراهم آورد و موضوع دوم اینکه اثر مثبتی در انتظارات ارزی داشت.

در حقیقت این گواهی این نکته را گوشزد می کند که تقاضاکنندگان نباید نگران تضعیف دارایی ها خود، در مقابل سایر ارزها باشند، حتی برای تضمین این موضوع نرخ 4 درصدی را برای خریداران این گواهی در نظر گرفته شد؛ بنابراین برای افرادی که دارای بدهی ارزی بودند، این گواهی بسیار مناسب است، زیرا با خرید این اوراق می توانند ریسک ناشی از نوسان ارزی را از دارایی خود خارج کنند.

تجربه دیگر کشورها مانند روسیه نیز نشان داده که در شرایط کنونی شناورسازی نرخ ارز می تواند گزینه مناسبی باشد، در حقیقت سیاست گذار باید یک کریدور مشخص برای نرخ ارز هدف مشخص کند و مداخله خود را منوط به خروج نرخ از این کریدور کند؛ بنابراین لازم نیست که مداخلات بانک مرکزی در هر لحظه صورت گیرد، وجود ابزاری نظیر بازار متشکل ارزی، بازار آتی و انتشار گواهی، ابزاری است که در درجه نخست قدرت سیاست گذار را افزایش خواهد داد و در درجه دوم، از معاملات کاغذی و اسکناس تمرکززدایی خواهد کرد.

گام بعدی نیز در زمینه اصلاحات، فراهم کردن زمینه یکسان سازی است که با این اقدام رانت نظام دو نرخی از بین خواهد رفت.

اصلاحات پولی: بررسی ها نشان می دهد که در سال های اخیر به رغم پایین آمدن نرخ تورم، نرخ رشد پایه پولی در سطح بالایی بوده و نسبت به سال های قبل تغییر نکرده است.

اغلب کارشناسان معتقدند که ریشه اصلی بالا ماندن نرخ سود و عدم تعادل میان منابع جاری و منابع بلندمدت بانک ها، مشکلات مربوط به ترازنامه بانک ها است.

بنابراین برای کنترل تورم و جهش نرخ ارز و سایر بازارهای کالایی، باید به جای برخورد دستوری و قیمت گذاری در این بازارها رژیم سیاست گذاری پولی تغییر کند.

یکی از پیش زمینه های این تغییر، وجود استقلال بانک مرکزی هم در ابزار و هم در هدف گذاری است.

هدف بانک مرکزی دیگر حفظ ارزش پول ملی نیست، بلکه ثبات قیمت ها، ثبات و سلامت نظام بانکی و حمایت از تولید، اشتغال و ثبات مالی در صورت عدم تعارض است.

برای ایجاد استقلال بانک مرکزی، باید سه اصل را در نظر گرفت، گام نخست عدم حضور دولت در بالاترین هیات بانک مرکزی است.

گام دوم پاسخگویی و شفافیت است که اگر این مولفه نباشد، این نهاد خودمختار شده و باعث ایجاد بحران در نظام پولی می شود.

همچنین حکمرانی خوب مولفه سوم است.

به گفته کارشناسان یکی از دلایلی که بانک مرکزی نمی تواند وظیفه نظارت خود را به خوبی ایفا کند، علاوه بر جنبه های ضعف قانونی که وجود دارد، همین مصونیت های قضایی است که بانک مرکزی فاقد آن است.

بنابراین در شرایطی که زمینه برای استقلال بانک مرکزی فراهم نشود، عملا تیغ سیاست گذاری نیز برای اصلاح نظام بانکی کند خواهد بود.

اصلاحات مالی: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که نقطه شروع بسیاری از بحران های اقتصادی کشور، به عدم تنظیم مناسب بودجه بازمی گردد.

به گفته کارشناسان سلطه بودجه ای دولت بر نظام بانکی در ابعاد قیمتی، تخصیص و مدیریت طی سال های گذشته از یکسو و نبود زیرساخت حقوقی، اعتبارسنجی، حقوقی و نظارتی مناسب از سوی دیگر باعث افزایش مستمر وزن بدهی های پرداخت نشده دولت در ترازنامه های بانکی شده است.

با افزایش بدهی دولت از یکسو جریان درآمدی بانک ها کاهش یافته، از سوی دیگر شناسایی سود موهوم از این مطالبات و عدم تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث کاهش جریان نقدینگی شبکه بانکی کشور شده است.

در این خصوص کارشناسان معتقدند که باید سیاست های اصلاحی مالی نیز تسریع شود.

انتشار اوراق بهادار اسلامی و واگذاری اوراق منتشره به طلبکاران بانکی و پیمانکار در مقابل پرداخت بدهی، ایجاد اتاق تسویه بین دولت، پیمانکاران، بانک ها و بانک مرکزی، متعهد شدن دولت به پرداخت سود تسهیلات و ارزشمند کردن اوراق ازسوی بانک مرکزی و رعایت الزامات پایداری مالی؛ گام هایی است که سیاست گذار می تواند در جهت اصلاحات مالی در دستور کار قرار دهد.

درس آرژانتین برای اقتصاد ایران تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده، برخی از کشورها که در دام نرخ سود بالا ماندند و نتوانستند اصلاحات ساختاری را انجام دهند، با عواقب نامطلوبی روبه رو شدند.

درس آرژانتین درخصوص سیاست گذاری بخش اسمی، یک چرخه آشفتگی 4 حلقه ای به ترتیب زمانی شامل افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود و افزایش تورم را روایت می کند.

به طوری که به عقیده کارشناسان هر کدام از آشفتگی های یادشده در نتیجه پیامدهای آشفتگی قبلی یا سیاست های اخذ شده به منظور تعدیل آشفتگی قبلی ، ظهور کرده اند.

نقطه شروع حلقه های آشفتگی در آرژانتین با پی ریزی سیاست های کوتاه مدت و جذاب پوپولیستی از سوی گردانندگان اقتصاد این کشور رقم خورد؛ به طوری که در گام اول به خاطر چنین سیاست هایی، حجم نقدینگی سیال در بازار در سال های منتهی به سال 2014 به مقدار کم سابقه ای افزایش یافته بود.

از طرفی عمده نقدینگی یاد شده ازسوی سوداگران صرف خرید و فروش ارز می شد.

در پی افزایش سوداگری در بازار ارز، نرخ ارز در بازار این کشور طی دو سال منتهی به دسامبر 2015 حدود دوبرابر شد و حلقه آشفتگی ارزی شکل گرفت.

شدت افزایش نرخ ارز به حدی بود که سیاست گذار حجم معاملات روزانه را با محدودیت های قابل توجهی مواجه کرده بود.

حلقه سوم آشفتگی به دنبال افزایش 8درصدی نرخ سود در دسامبر سال 2015 به منظور برگرداندن نقدینگی به بازار سپرده رقم خورد.

اما سیاست افزایش نرخ سود تنها به تثبیت بازار ارز ختم نشد بلکه اثرات دیگری را در صحنه اقتصاد کلان این کشور به همراه داشت؛ به طوری که تنها پس از چند ماه تورم این کشور وارد یک مسیر صعودی شد.

تورم در اکتبر 2015 حدود 14 درصد بود اما افزایش مداوم آن باعث شد تا این متغیر مهم در اواسط سال 2016 به عنوان حلقه چهارم نابسامانی، مرز 40 درصد را نیز لمس کند.

امروزه اقتصاد ایران روابط علت و معلولی از متغیر های نقدینگی، آشفتگی ارزی و افزایش نرخ سود را پشت سر گذاشته اما به منظور پایان دادن به ادامه مسیر ناملایمات، لازم است سیاست گذار کانال های بالقوه تاثیرپذیر بعدی را شناسایی و میزان تخریب آنها را به حداقل برساند.

پیش بینی ها حاکی از آن است که نقطه پایان نابسامانی ها در گرو انجام اصلاحات ساختاری در حوزه های اشاره شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت فرارو، تاریخ انتشار: 2اسفند1396، کدخبر: 349676: www.

fararu.

com
کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - مرکزی - نرخ ارز - اصلاحات - بسته - اصلاح - آینده - ساختار - بازار - شرایط - آرامش - بازار ارز - کشور - آرژانتین - انتخابات - اختیارات - نشان - نرخ تورم - استقلال - اقتصادی - افزایش - صورتی - همایش - کاذب - مالی - درست - هایی - تورم

آخرین اخبار سرویس:
ردمی 6 پرو با بریدگی نمایشگر و دوربین دوگانه معرفی شد

واقعیت های موجود اقتصاد قابل کتمان نیست/ آزاد شدن معاملات توافقی ارز اصلاحیه تصمیم قبلی دولت بود

قیمت جدید 8 محصول شرکت سایپا اعلام شد

بانک مرکزی دلار 6200 تومانی را تایید نکرد

لیست منتشر شده توسط آذری جهرمی ابزار نظارت نهادهای مسئول شود

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی + جدول

تماشا کنید: درگ هیجانی هوندا آکورا و نیسان GT-R

طلا نمی تواند از این گران تر شود

قیمت آخرین آپارتمانهای معامله شده در مناطق مختلف تهران

افزایش 156 درصدی صادرات ایران به ایتالیا

تحریم های اخیر تاثیری در تبادلات برقی نداشته است

سیاست های درست اقتصادی جایگزین سیاست های نادرست فعلی شود

استخدام شرکت معدن کار باختر در استان کردستان

اعضای اوپک توان افزایش تولید تا سقف 800 هزار بشکه را ندارند/ در قرارداد با توتال ضرر نکردیم

استخدام فروشنده حضوری (ویزیتور)/تهران،ورامین،کرج،مشهد،تبریز

استخدام انباردار صنعتی در یک شرکت معتبر در یزد

طرح آبرسانی به روستای دارخلک دزفول تکمیل شد

بازار بزرگ تهران اعتصاب کرد

افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار دولت

بیرون کردن پیکه از خانه توسط همسرش/فیلم طنز

جوجه بوقلمونهای دلارساز زنجان

مسابقه کتابخوانی «فاطمه فاطمه است» برگزار می شود

زنگ خطر کمبود آب در شیراز هم به صدا درآمد / احتمال جیره بندی آب در تابستان

تولید اختصاصی کارت های بانکی در چاپخانه بانک ملی ممکن شد

عقب نشینی تقاضا از بازار مسکن

طوفان شن سرتاسر مریخ را دربر گرفت

برخی کسبه بازار تهران مغازه هایشان را بستند

شناسایی اتباع غیرمجاز شاغل در استان زنجان

اجازه ندهیم شکاف های اجتماعی توسعه یابد

وجود 700 هزار واحد صنفی غیرمجاز در کشور

فیلم/ تعطیلی بازار تهران در اعتراض به رکورد و بالار فتن قیمت ارز

جزییات برنامه دولت برای تقویت ذخایر اقلام اساسی

تسهیل ورود قانونی افغانستانی ها به ایران

ریل های قطار، تهران- تبریز و آنکارا را به هم می رساند

با مدیریت مصرف و فرهنگ سازی، منابع آبی در مازندران جانی دوباره می یابند

قیمت سکه 4 تیر دو میلیون و 991 هزار تومان شد/ قیمت سکه به مرز 3 میلیون رسید

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در مشهد

طلا نمی تواند از این گران تر شود

محموله 500 هزار بشکه ای نفت خام پارس از منطقه بهرگان صادر شد

تغییر چهره ایستگاه های مترو در تهران

متاسفانه بیشترین سرمایه گذاری برای کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق برخوردار انجام می شود

استخدام نویسنده و تولید کننده محتوای دیجیتال (دورکاری)  رشت

تولید اختصاصی کارت های بانکی در چاپخانه بانک ملی ایران ممکن شد

مدیرکل را ه آهن آذربایجان : ریل های قطار، تهران- تبریز و آنکارا را به هم می رساند

برخورد با زمین خواری از اولویت های دادستانی / رفع تصرف 35 هکتار از منابع طبیعی در مازندران

بررسی سرنوشت چینی ها در بازار خودرو ایران پس از نقض برجام

ارزیابی رویترز از سقوط آزاد ریال ایران

آسانسور برج ها و اماکن مسکونی مشمول بازرسی استاندارد اجباری می شوند

کم توجهی به زنجیره پروپیلن؛ چالش در صنعت پلاستیک

افزایش حقوق بازنشستگان اثربخشی ندارد/امیدواریم قول هایی که برای پرداخت مابه التفاوت داده اند، عملی شود

بازگشت به دوران بنزین سهمیه ای و کالاهای کوپنی؟

لزوم تشدید مشارکت مردم در راستای صرفه جویی آب

سرانه مصرف آب ایلامی ها 12.5 درصد بالاتر از آمار کشوری است

بهره مندی 10 هزار مددجوی البرزی از طرح غنی سازی اوقات فراغت 

استخدام نیروی مانتو دوز آقا در البرز

استخدام منشی تلفنی خانم بصورت نیمه وقت در مشهد

استخدام فروشنده خانم آشنا به نرم افزار حسابداری در البرز

استخدام تعدادی راننده مجرب برای کار در آژانس

تصمیم تازه ترامپ علیه چین

استخدام چند نفر تراکت پخش کن آقا در البرز

کاهش قیمت میوه در بازار/ هندوانه باز هم گران شد

سیف خبر داد: تشکیل بازار ثانویه ارز تا هفته آینده

استخدام اغذیه پارس

اعلام شرایط بازنشستگی پیش از موعد روستاییان

استخدام جوشکار آرگون و استادکار جهت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

استخدام حسابدار نیمه وقت در اصفهان

بازاریان تهران دست از کار کشیدند

افزایش محبوبیت نخست وزیر جاپان و احتمال ماندن وی در قدرت

احتمال کاهش حداکثر سرعت مجاز در جاده ها؛ راهکار قابل پیش بینی مسئولان برای کاستن از تلفات رانندگی

چگونه بفهمیم گوشی ما با دلار دولتی خریداری شده یا دلار آزاد؟

تصمیم جدید دولت قیمت دلار و سکه را کاهش داد

کاهش سرعت رشد معاملات و سرعت رشد قیمت مسکن

آغاز دور جدید فعالیت پژوهشکده امور اقتصادی

قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 4 تیر

سقوط قیمت ها در بازار ارز و سکه در پی تصمیم جدید دولت

نفت از صعود بازماند

سرمایه گذاری خارجی شرق آسیا 5.2 میلیارد دلار کاهش یافت

تدوین و تصویب سه دوره پژوهشی پسا دکترا در دانشگاه یزد

یک اقتصاددان در گفت وگو با فارس عنوان کرد مردم با داغ کردن دلار و سکه تیشه به ریشه آینده خود نزنند/ اقتصاد امروز ایران را باید دوران ابهام نام گذاشت

سفته بازان و نوسان گیران برنده بازار سهام و سکه آتی

تجمع بازاریان در اعتراض به گرانی ها/پلیس همراه و در کنار مردم

استخدام خیاط، راسته دوز، اتو کار و وسط کار در رشت

استخدام نیروی خانم مسلط به امور کافی نت در رشت

استخدام فروشنده خانم در فروشگاهی واقع در رشت

استخدام مربی جهت مهد و پیش دبستانی طه  رشت

مصوبه اوپک به معنای افزایش تولید نیست/در قرارداد با توتال ضرر نکردیم

استخدام تعدادی وکیل پایه یک دادگستری خانم در سمنان و اراک

روایت دبیرکل جامعه انجمن های اسلامی اصناف از وضعیت امروز بازار

استخدام کارمند تور های داخلی و خارجی در ساهی سفر پارس

استخدام فایبرگلاس کار و کارگر ساده فنی برای کشتی سازی در رامسر

ارزان می شود!

رییس دیوان عدالت اداری خبر داد افزایش 26 درصدی پرونده های مختومه دیوان عدالت در سال 96

تشکیل بازار ثانویه ارز تا هفته آینده

کریدور حمل و نقل ترکیبی چین – قزاقستان – ایران راه اندازی می شود

دولت باید نقدینگی را به حوزه های ثروت زا هدایت کند

1925 ؛ الکس پارک

بهای جهانی طلا اندکی کاهش یافت

شرکت برق کهگیلویه و بویراحمد 920 میلیارد ریال طلب دارد

آغاز طرح حمایت از ایده های کارآفرینی در استان اصفهان

هشت درصد مشترکان صنعتی بالای هفت مگاوات در یزد مستقر هستند

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟