مطالب مرتبط:
وضعیت بانک ها در سال آینده
برای پنجمین سال متوالی؛ اعطای تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده
پخش آنام تا سال آینده ادامه دارد/ تصویربرداری با بازیگران زمان حال در کلیبر
بانک آینده دهمین شرکت در رتبه بندی شرکت های برتر ایران
اعطای تندیس جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 3 اسفند 1396 ساعت 00:352018-02-21اقتصادي

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟


پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی، برای کنترل نوسانات ارزی، پرسش مهم این است که وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟ در این خصوص دو سناریو را می توان متصور شد: - سناریوی نخست، بازگشت شرایط به وضعیت قبل از نوسان است و سناریوی دوم، تسریع اصلاحات ساختاری بانک ها با افزایش استقلال بانک مرکزی و گسترش دامنه اختیارات آن است.

کارشناسان در هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید، با بررسی بسته بانک مرکزی، آینده بانک ها را در سال آینده تحلیل و بررسی خواهند کرد.

شعارسال:" بانک مرکزی با ارائه بسته سه محوری، به شکل کوتاه مدت توانست از شدت التهابات بازار ارز کم کند که می تواند گام نخست برای ادامه سیاست گذاری های درست اقتصادی باشد، حال می توان دو سناریو برای ادامه این سیاست ها در نظر گرفت؛ سناریو نخست، ادامه سیاست های گذشته پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی است که بی شک نتایج تکراری در پی خواهد داشت، اما سناریوی دوم، تغییر پارادایم و تسریع اصلاحات ساختاری در حوزه های ارزی، پولی و مالی است.

تجربه دیگر کشورها مانند آرژانتین نشان می دهد در صورتی که این اصلاحات به تاخیر بیفتد، نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

تداوم سیاست های گذشته بانک مرکزی با ارائه بسته سه گانه و عملیاتی شدن موارد آن در هفته جاری، توانست فضای ملتهب بازار را تحت تاثیر قرار دهد و از حجم تقاضای کاذب بازار بکاهد.

تجربه های گذشته، نشان داده سیاست گذار پس از عبور از التهابات ارزی و بازگشت آرامش معمولا سیاست های گذشته را دنبال می کند و عملا شرایط بحرانی، در زمان التهابات را به فراموشی می سپارد.

به بیان دیگر، ترس از بازگشت التهابات باعث می شود عموما سیاست گذار بحث تعدیل تدریجی نرخ ارز را به فراموشی بسپارد و بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز تاکید کند.

با نگاهی به رخدادهای گذشته، می توان گفت که حتی احتمال وقوع سناریوی نخست، بسیار بالا است؛ زیرا سیاست گذار پس از یک دوره نوسان ارزی، با ثابت نگه داشتن نرخ ارز، در خیال این است که آرامش را حداقل در دوره خود، تداوم بخشد.

به عنوان مثال، در سال 92، با تغییر فضای کشور پس از انتخابات و شکل گیری انتظارات مثبت، از التهابات نرخ ارز نیز کاسته شد.

در این شرایط فرصت مناسبی بود که سیاست گذار با کنترل انتظارات و بهره گیری از این ابزار، سیاست های تعدیل ارزی را به مرور در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر، سیاست هایی را برای حصول به نرخ تورم تک رقمی پایدار در دستور کار قرار دهد، اما عملا رخدادی که طی سال های اخیر به وقوع پیوست، این موضوع بود که سیاست های اصلاح ساختار برای کاهش نرخ تورم با قدرت صورت نگرفت و از سوی دیگر، سیاست های ارزی و نرخ سود، به عنوان سرعت گیران نرخ تورم نقش ایفا کردند.

حال این دام دوباره پهن شده و به نظر می رسد سیاست گذار اقتصادی نیز از استعداد و حتی اشتیاق بالایی برای افتادن دوباره در این دام برخوردار است.

تغییر مسیر در سیاست گذاری برخی از اقتصاددانان بسته ارزی را سیاست مناسبی برای عبور از التهابات ارزی می دانند و البته برخی از اقتصاددانان نیز نقدهایی درباره بازگشت نرخ سود به سطوح بالا، حتی به شکل موقتی دارند.

گروه نخست معتقد است که شرایط کنونی برای کاهش نرخ سود به شکل دستوری وجود ندارد و باید با اصلاحات ساختاری مناسب، شرایط برای کاهش نرخ سود برای بانک ها به وجود آید، اما گروه دوم معتقدند با توجه به ساختار نظارتی بانک مرکزی و عدم رعایت شاخص های سلامت بانکی، با افزایش نرخ سود بانک ها، عملا بانک ها به شرایط گذشته باز خواهند گشت و فرصت تنفس دوباره ای برای بانک های خطاکار ایجاد خواهد شد.

اما مخرج مشترک حرف های موافق و منتقد، یک صحبت مشخص است و این موضوع آن است که بسته بانک مرکزی، یک مسکن موقتی و کوتاه مدت است و برای بهبود شرایط در بلندمدت باید اصلاحات ساختاری در حوزه ارزی، پولی و مالی در دستور کار قرار گیرد، در غیر این صورت امکان وجود شرایطی مشابه ماه های قبل وجود دارد، در حقیقت دفاع برخی از منتقدان از افزایش نرخ سود در شرایط کنونی به این دلیل نبود که سیاست گذار همچنان با این ابزار بتواند در هر مرحله بازار را مدیریت کند، بلکه برای سیاست گذار فرصتی ایجاد شود تا بتواند اصلاح ساختاری را در آرامش و با قدرت بیشتری ادامه دهد.

تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده که پس از افزایش نرخ بهره، در زمان التهابات ارزی یا بانکی، در مرحله دوم، اصلاحات اقتصادی را در دستور کار قرار داده اند.

در حقیقت بسته بانک مرکزی در شرایط کنونی را می توان به آمپول بی حسی دندانپزشکان تشبیه کرد، در این شرایط باید زمان را برای انجام درمان دندان مغتنم شمرد، زیرا اثر این بی حسی کمرنگ خواهد شد و در صورت عدم درمان مناسب، درد به بیمار بازخواهد گشت.

اصلاحات ارزی: بررسی های کارشناسانه نشان می دهد نوسانات مثبت در بازار ارز پس از عبور هیجانات اثر منفی در ترازنامه بانک ها خواهد داشت، هرچند نوسانات نرخ ارز در کوتاه مدت برای بانک ها سودآور خواهد بود، اما باگذشت زمان، تاثیر فزاینده نوسانات ارزی بر سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت.

بر اساس یافته های پژوهش یادشده، با عبور موج هیجانات ناشی از تغییرات نرخ ارز، نه تنها سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت، بلکه تعویق در وصول مطالبات ارزی، ممکن است چالش های آتی برای بانک به همراه داشته باشد؛ بنابراین در عمل این نوسانات اثر منفی در بازار پول خواهد داشت.

از سوی دیگر، بخش حقیقی اقتصاد نیز از نوسانات نرخ ارز ضربه خواهد خورد، بنابراین سیاست گذار باید ابزاری برای کنترل این نوسانات داشته باشد.

باید توجه کرد که عملا در بسته بانک مرکزی، مقدمه ایجاد یک ساختار مناسب ارزی نیز فراهم شده است.

انتشار گواهی سپرده ارزی، دو نتیجه مثبت را در پی داشت.

یکی اینکه شرایط را برای حرکت به ایجاد یک بازار متشکل ارزی فراهم آورد و موضوع دوم اینکه اثر مثبتی در انتظارات ارزی داشت.

در حقیقت این گواهی این نکته را گوشزد می کند که تقاضاکنندگان نباید نگران تضعیف دارایی ها خود، در مقابل سایر ارزها باشند، حتی برای تضمین این موضوع نرخ 4 درصدی را برای خریداران این گواهی در نظر گرفته شد؛ بنابراین برای افرادی که دارای بدهی ارزی بودند، این گواهی بسیار مناسب است، زیرا با خرید این اوراق می توانند ریسک ناشی از نوسان ارزی را از دارایی خود خارج کنند.

تجربه دیگر کشورها مانند روسیه نیز نشان داده که در شرایط کنونی شناورسازی نرخ ارز می تواند گزینه مناسبی باشد، در حقیقت سیاست گذار باید یک کریدور مشخص برای نرخ ارز هدف مشخص کند و مداخله خود را منوط به خروج نرخ از این کریدور کند؛ بنابراین لازم نیست که مداخلات بانک مرکزی در هر لحظه صورت گیرد، وجود ابزاری نظیر بازار متشکل ارزی، بازار آتی و انتشار گواهی، ابزاری است که در درجه نخست قدرت سیاست گذار را افزایش خواهد داد و در درجه دوم، از معاملات کاغذی و اسکناس تمرکززدایی خواهد کرد.

گام بعدی نیز در زمینه اصلاحات، فراهم کردن زمینه یکسان سازی است که با این اقدام رانت نظام دو نرخی از بین خواهد رفت.

اصلاحات پولی: بررسی ها نشان می دهد که در سال های اخیر به رغم پایین آمدن نرخ تورم، نرخ رشد پایه پولی در سطح بالایی بوده و نسبت به سال های قبل تغییر نکرده است.

اغلب کارشناسان معتقدند که ریشه اصلی بالا ماندن نرخ سود و عدم تعادل میان منابع جاری و منابع بلندمدت بانک ها، مشکلات مربوط به ترازنامه بانک ها است.

بنابراین برای کنترل تورم و جهش نرخ ارز و سایر بازارهای کالایی، باید به جای برخورد دستوری و قیمت گذاری در این بازارها رژیم سیاست گذاری پولی تغییر کند.

یکی از پیش زمینه های این تغییر، وجود استقلال بانک مرکزی هم در ابزار و هم در هدف گذاری است.

هدف بانک مرکزی دیگر حفظ ارزش پول ملی نیست، بلکه ثبات قیمت ها، ثبات و سلامت نظام بانکی و حمایت از تولید، اشتغال و ثبات مالی در صورت عدم تعارض است.

برای ایجاد استقلال بانک مرکزی، باید سه اصل را در نظر گرفت، گام نخست عدم حضور دولت در بالاترین هیات بانک مرکزی است.

گام دوم پاسخگویی و شفافیت است که اگر این مولفه نباشد، این نهاد خودمختار شده و باعث ایجاد بحران در نظام پولی می شود.

همچنین حکمرانی خوب مولفه سوم است.

به گفته کارشناسان یکی از دلایلی که بانک مرکزی نمی تواند وظیفه نظارت خود را به خوبی ایفا کند، علاوه بر جنبه های ضعف قانونی که وجود دارد، همین مصونیت های قضایی است که بانک مرکزی فاقد آن است.

بنابراین در شرایطی که زمینه برای استقلال بانک مرکزی فراهم نشود، عملا تیغ سیاست گذاری نیز برای اصلاح نظام بانکی کند خواهد بود.

اصلاحات مالی: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که نقطه شروع بسیاری از بحران های اقتصادی کشور، به عدم تنظیم مناسب بودجه بازمی گردد.

به گفته کارشناسان سلطه بودجه ای دولت بر نظام بانکی در ابعاد قیمتی، تخصیص و مدیریت طی سال های گذشته از یکسو و نبود زیرساخت حقوقی، اعتبارسنجی، حقوقی و نظارتی مناسب از سوی دیگر باعث افزایش مستمر وزن بدهی های پرداخت نشده دولت در ترازنامه های بانکی شده است.

با افزایش بدهی دولت از یکسو جریان درآمدی بانک ها کاهش یافته، از سوی دیگر شناسایی سود موهوم از این مطالبات و عدم تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث کاهش جریان نقدینگی شبکه بانکی کشور شده است.

در این خصوص کارشناسان معتقدند که باید سیاست های اصلاحی مالی نیز تسریع شود.

انتشار اوراق بهادار اسلامی و واگذاری اوراق منتشره به طلبکاران بانکی و پیمانکار در مقابل پرداخت بدهی، ایجاد اتاق تسویه بین دولت، پیمانکاران، بانک ها و بانک مرکزی، متعهد شدن دولت به پرداخت سود تسهیلات و ارزشمند کردن اوراق ازسوی بانک مرکزی و رعایت الزامات پایداری مالی؛ گام هایی است که سیاست گذار می تواند در جهت اصلاحات مالی در دستور کار قرار دهد.

درس آرژانتین برای اقتصاد ایران تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده، برخی از کشورها که در دام نرخ سود بالا ماندند و نتوانستند اصلاحات ساختاری را انجام دهند، با عواقب نامطلوبی روبه رو شدند.

درس آرژانتین درخصوص سیاست گذاری بخش اسمی، یک چرخه آشفتگی 4 حلقه ای به ترتیب زمانی شامل افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود و افزایش تورم را روایت می کند.

به طوری که به عقیده کارشناسان هر کدام از آشفتگی های یادشده در نتیجه پیامدهای آشفتگی قبلی یا سیاست های اخذ شده به منظور تعدیل آشفتگی قبلی ، ظهور کرده اند.

نقطه شروع حلقه های آشفتگی در آرژانتین با پی ریزی سیاست های کوتاه مدت و جذاب پوپولیستی از سوی گردانندگان اقتصاد این کشور رقم خورد؛ به طوری که در گام اول به خاطر چنین سیاست هایی، حجم نقدینگی سیال در بازار در سال های منتهی به سال 2014 به مقدار کم سابقه ای افزایش یافته بود.

از طرفی عمده نقدینگی یاد شده ازسوی سوداگران صرف خرید و فروش ارز می شد.

در پی افزایش سوداگری در بازار ارز، نرخ ارز در بازار این کشور طی دو سال منتهی به دسامبر 2015 حدود دوبرابر شد و حلقه آشفتگی ارزی شکل گرفت.

شدت افزایش نرخ ارز به حدی بود که سیاست گذار حجم معاملات روزانه را با محدودیت های قابل توجهی مواجه کرده بود.

حلقه سوم آشفتگی به دنبال افزایش 8درصدی نرخ سود در دسامبر سال 2015 به منظور برگرداندن نقدینگی به بازار سپرده رقم خورد.

اما سیاست افزایش نرخ سود تنها به تثبیت بازار ارز ختم نشد بلکه اثرات دیگری را در صحنه اقتصاد کلان این کشور به همراه داشت؛ به طوری که تنها پس از چند ماه تورم این کشور وارد یک مسیر صعودی شد.

تورم در اکتبر 2015 حدود 14 درصد بود اما افزایش مداوم آن باعث شد تا این متغیر مهم در اواسط سال 2016 به عنوان حلقه چهارم نابسامانی، مرز 40 درصد را نیز لمس کند.

امروزه اقتصاد ایران روابط علت و معلولی از متغیر های نقدینگی، آشفتگی ارزی و افزایش نرخ سود را پشت سر گذاشته اما به منظور پایان دادن به ادامه مسیر ناملایمات، لازم است سیاست گذار کانال های بالقوه تاثیرپذیر بعدی را شناسایی و میزان تخریب آنها را به حداقل برساند.

پیش بینی ها حاکی از آن است که نقطه پایان نابسامانی ها در گرو انجام اصلاحات ساختاری در حوزه های اشاره شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت فرارو، تاریخ انتشار: 2اسفند1396، کدخبر: 349676: www.

fararu.

com
کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - مرکزی - نرخ ارز - اصلاحات - بسته - اصلاح - آینده - ساختار - بازار - شرایط - آرامش - بازار ارز - کشور - آرژانتین - انتخابات - اختیارات - نشان - نرخ تورم - استقلال - اقتصادی - افزایش - صورتی - همایش - کاذب - مالی - درست - هایی - تورم

آخرین اخبار سرویس:
سهم ایران از بازار جهانی زعفران 20 درصد است

جعفر عبادی، محمد حسین رحمتی ، ملیحه حداد مقدم نرخ های ورود به بیکاری و یافتن شغل در اقتصاد ایران

تاثیر افت ارزش لیر بر گردشگری ترکیه

15 میلیون و 194 هزار هکتار از اراضی دولتی در کرمان جانمایی شده است

تهران - جاکارتا در سال 96؛ گام های مستحکم رو به جلو

تهران - جاکارتا در سال 96؛ گام های مستحکم رو به جلو

محمدهاشم بت شکن، مهدی صادقی شاهدانی ، محمدجواد سلیمی، حسین محسنی سرریز نوسانات بر بورس اوراق بهادار

تکنولوژی حیرت انگیز شرکت BMW!

منصور مولایی پور ، محمدرضا لطفعلی پور، محمدحسین مهدوی عادلی یکپارچگی اقتصادی ایران در حوزه CIS

یوسف مسلمی مهنی سیاستگذاری شهری در ایران: ارائه یک مدل کاربردی

بررسی نرخ دلار در خرداد ماه سال 96 + نمودار

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

ظرفیت صادرات2میلیارد دلاری صنایع دستی وجود دارد

12 توصیه کاربردی برای ثابت نگه داشتن وزن در تعطیلات نوروز

زینت گلی ، ابراهیم صیامی عراقی شناسایی ادوار تجاری با استفاده از شاخص ترکیبی پیشرو در اقتصاد ایران

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

بهای جهانی نفت به بالاترین سطح خود در هشت هفته گذشته رسید

داوود آقایی، ابراهیم طاهری تبیین ژئواکونومیک نظم منطقه ای خاورمیانه و آسیای مرکزی در سیستم جهانی

فاجعه ای به نام؛ کمبود آب!

حمید ابریشمی ، اکبر کمیجانی، محسن مهرآرا، مهدی نوری معرفی نماگرهای نوین نوسانات نرخ ارز

تپه هگمتانه گنجینه ای ارزشمند در همدان

برای یک شب اقامت در استان مازندران باید چقدر هزینه کرد؟

پلمب 75 حلقه چاه غیر مجاز در سال 96 در استان سیستان و بلوچستان/رشد 40 درصدی کشفیات قاچاق درسال 96 در استان سیستان و بلوچستان

کنفرانس بین المللی اسلام و دموکراسی برگزار می شود

روش های نگهداری از رنگ خودرو

گوشت و تخم مرغ گران شد/روغن ثابت ماند

درآمد ماهانه 300 میلیونی این اشخاص در ایران + جزییات

پیشنهادهایی برای عیدی دادن

تشکیل نشست کمیته پیگیری کاهش تولید نفت اوپک 18 آوریل در جده

فاصله حقوق کارگران با مزد واقعی زیاد است

طرز تهیه کیک دولایه

فتح الله رحیمی، راضیه رسکتی پیوندهای بین المللی از راه تجارت بر محور معاوضه نفت

افزایش 30 تا 40 درصدی فیلم های نوروزی برای دوبله

در این رستوران غذا بخورید، پول ندهید ولی به جایش ظرف بشویید (+عکس)

ممنوعیت فروش بلیط یک استخر قم برای افغان ها (عکس)

استانبول، بهشت رویایی ایرانی ها در نوروز/ 400دلار بیش از بقیه مسافران خرج می کنند!/ آنتالیا کم مشتری شد

ستاد مبارزه با قاچاق: قاچاق صرفا در مرز اتفاق نمی افتد/ قاچاق سازمان یافته و هوشمندانه اتفاق می‎افتد

ثبت 8 میلیون و 400 هزار نفرشب اقامت از 27 اسفند تا اول فروردین

معرفی نسل جدید خودروهای اُپل + عکس

قیمت طلا آب رفت/بازگشت قیمت به محدوده 113 هزار تومانی+ نمودار

میهمان نوازی گرم هواپیمایی کیش در نوروز 97

بهنوش بختیاری با لباس سنتی +عکس

روند رو به رشد مصرف بنزین در ایام نوروز

خداداد عزیزی در کنار مرجانه گلچین و فریبا کوثری +عکس

حمید کردبچه ، مهری کبیریان ارزیابی نامتقارنی آثار تکانه های نقدینگی بر تولید حقیقی بدون نفت در ایران

علت روشن نشدن خودرو چیست؟

خدمات حوزه گردشگری در کشور کالای ایرانی است

خدمات حوزه گردشگری در کشور کالای ایرانی است

مردان نمکی روایتگر رازهای نهفته یک تمدن

اعمال تعرفه های جدید گمرکی برای 1025 ردیف کالا+جداول

اعمال تعرفه های جدید گمرکی برای 1025 ردیف کالا+جداول

روش های اطلاع از ظرفیت خالی قطارهای رجا در ایام نوروز

نگاهی به تحولات اقتصادی 9 ماهه 96/ افت تولید نفت رشد اقتصادی پاییز را به یک درصد رساند+ جدول

10 رویداد مهم بیمه ای در سالی که گذشت؛ از خسارت بزرگ بوعلی تا سانچی

ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 6.7 درصدی تردد در محورهای برون شهری

10.5 میلیون تن شیر و 900 هزارتن تخم مرغ امسال تولید می شود/ برنامه های خوداتکایی در تولید گوشت

6 محور اصلی حمایت از کالای ایرانی/ از برخورد با قاچاق کالا تا حمایت دولت و بانک ها

جلوگیری از واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال حمایت از کالای ایرانی

افزایش بهای نفت و طلا در بازار جهانی/ نفت برنت در مرز 70دلار

اولین برداشت گندم دهه اول فروردین ماه آغاز می شود

تنظیم بازار گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ در ایام نوروز

نیازمند انقلاب آبی در کشور هستیم

رشد 10 درصدی معاملات مسکن تهران درسال 96

اقتصاد ایران خیره به مشت بسته ترامپ

حضور مسافران نوروزی در ایرانشهر + گزارش

گرانی و ارزانی مواد خوراکی در آخرین هفته 96

اعزام و پذیرش حدود 119 هزار مسافر

نقش سه قوه درحمایت از کالای ایرانی

نگاهی به دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها

کدام محصولات صنعتی و معدنی ایران بیشتر مشتری دارند؟+ جدول

مناقصه آزادگان در سال جاری به سرانجام می رسد؟

فروشگاه های زنجیره ای چقدر فروش دارند؟

روند رو به رشد مصرف بنزین در ایام نوروز

سهم 20 درصدی ایران از بازار جهانی زعفران

گرانی و ارزانی مواد خوراکی در آخرین هفته سال 96

آخرین تحولات بازار مرغ و انواع مشتقات/قیمت هر کیلو مرغ 9هزار تومان

تسهیل خدمات بندری زمینه ساز افزایش صادرات از طریق دریا

محدودیتی در عرضه گوشت و مرغ در بازار وجود ندارد

برخورد قطار زنجان- تهران با گله گوسفندان

کدام محصولات صنعتی و معدنی ایران بیشتر مشتری دارند؟+ جدول

هرآنچه از حقوق مسافران هواپیما باید بدانید

تهیه طرح هادی برای 36 هزار و 934 روستای بالای 20 خانوار

تعداد مسافران نوروزی از مرز 7.5 میلیون نفر گذشت/جدول مقایسه میزان سفرها در مدهای حمل و نقل

جابجایی 120 هزار مسافر در دومین روز سال 97/ افزایش قیمت اقلام اساسی در آخرین روزهای سال 96

آخرین تحولات بازار میوه و صیفی/تب قیمت میوه در ایام نوروز بالا رفت

مالیات تعیین شده برای تولید در بودجه سال 97 سلیقه ای است

اطلاعات حساب های سپرده ای اشخاص محرمانه است

ثبت رکوردی تازه در تولید محصولات پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس

ایران در سال 96 حدود 2,6 میلیون بشکه نفت صادر کرد

کارنامه صنعت نفت در سال 96

تزریق گاز از پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی به شبکه سراسری آغاز شد

مصرف روزانه بنزین کل کشور به 105 میلیون لیتر رسید

97، سال تلاش مستمر برای تداوم اصلاحات نظام بانکی

تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن

دعوت مسرور از گردشگران برای بازدید از جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری گیلان و انزلی

حسین خاندانی رفسنجانی ، مجید صامتی برآورد سهم وقفه های جمع آوری و فرار مالیاتی در ایجاد شکاف مالیاتی

با وجود کاهش فروش آیفون ها، چه چیزی رشد 8 درصدی این کمپانی را رغم زده است؟

خوداتکایی درتولید سه محصول پروتیینی/تولید10.5میلیون تن شیردرسال97

تعدیل نرخ سود تسهیلات مسکن/تدوین شیوه تسهیلات دهی در برنامه 5ساله

تکنولوژی تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی ارتقا یافت/صرفه جویی در واردات

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟

وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟