مطالب مرتبط:
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
حساب های درآمدی استان ها سال آینده به بانک مرکزی منتقل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 14:022018-02-21اقتصادي

وضعیت بانک ها در سال آینده


- روزنامه دنیای اقتصاد: پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی، برای کنترل نوسانات ارزی، پرسش مهم این است که وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟ در این خصوص دو سناریو را می توان متصور شد: سناریوی نخست، بازگشت شرایط به وضعیت قبل از نوسان است و سناریوی دوم، تسریع اصلاحات ساختاری بانک ها با افزایش استقلال بانک مرکزی و گسترش دامنه اختیارات آن است.

کارشناسان در هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید، با بررسی بسته بانک مرکزی، آینده بانک ها را در سال آینده تحلیل و بررسی خواهند کرد.

وضعیت بانک ها در سال آینده بانک مرکزی با ارائه بسته سه محوری، به شکل کوتاه مدت توانست از شدت التهابات بازار ارز کم کند که می تواند گام نخست برای ادامه سیاست گذاری های درست اقتصادی باشد، حال می توان دو سناریو برای ادامه این سیاست ها در نظر گرفت؛ سناریو نخست، ادامه سیاست های گذشته پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی است که بی شک نتایج تکراری در پی خواهد داشت، اما سناریوی دوم، تغییر پارادایم و تسریع اصلاحات ساختاری در حوزه های ارزی، پولی و مالی است.

تجربه دیگر کشورها مانند آرژانتین نشان می دهد در صورتی که این اصلاحات به تاخیر بیفتد، نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

تداوم سیاست های گذشته بانک مرکزی با ارائه بسته سه گانه و عملیاتی شدن موارد آن در هفته جاری، توانست فضای ملتهب بازار را تحت تاثیر قرار دهد و از حجم تقاضای کاذب بازار بکاهد.

تجربه های گذشته، نشان داده سیاست گذار پس از عبور از التهابات ارزی و بازگشت آرامش معمولا سیاست های گذشته را دنبال می کند و عملا شرایط بحرانی، در زمان التهابات را به فراموشی می سپارد.

به بیان دیگر، ترس از بازگشت التهابات باعث می شود عموما سیاست گذار بحث تعدیل تدریجی نرخ ارز را به فراموشی بسپارد و بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز تاکید کند.

با نگاهی به رخدادهای گذشته، می توان گفت که حتی احتمال وقوع سناریوی نخست، بسیار بالا است؛ زیرا سیاست گذار پس از یک دوره نوسان ارزی، با ثابت نگه داشتن نرخ ارز، در خیال این است که آرامش را حداقل در دوره خود، تداوم بخشد.

به عنوان مثال، در سال 92، با تغییر فضای کشور پس از انتخابات و شکل گیری انتظارات مثبت، از التهابات نرخ ارز نیز کاسته شد.

در این شرایط فرصت مناسبی بود که سیاست گذار با کنترل انتظارات و بهره گیری از این ابزار، سیاست های تعدیل ارزی را به مرور در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر، سیاست هایی را برای حصول به نرخ تورم تک رقمی پایدار در دستور کار قرار دهد، اما عملا رخدادی که طی سال های اخیر به وقوع پیوست، این موضوع بود که سیاست های اصلاح ساختار برای کاهش نرخ تورم با قدرت صورت نگرفت و از سوی دیگر، سیاست های ارزی و نرخ سود، به عنوان سرعت گیران نرخ تورم نقش ایفا کردند.

حال این دام دوباره پهن شده و به نظر می رسد سیاست گذار اقتصادی نیز از استعداد و حتی اشتیاق بالایی برای افتادن دوباره در این دام برخوردار است.

تغییر مسیر در سیاست گذاری برخی از اقتصاددانان بسته ارزی را سیاست مناسبی برای عبور از التهابات ارزی می دانند و البته برخی از اقتصاددانان نیز نقدهایی درباره بازگشت نرخ سود به سطوح بالا، حتی به شکل موقتی دارند.

گروه نخست معتقد است که شرایط کنونی برای کاهش نرخ سود به شکل دستوری وجود ندارد و باید با اصلاحات ساختاری مناسب، شرایط برای کاهش نرخ سود برای بانک ها به وجود آید، اما گروه دوم معتقدند با توجه به ساختار نظارتی بانک مرکزی و عدم رعایت شاخص های سلامت بانکی، با افزایش نرخ سود بانک ها، عملا بانک ها به شرایط گذشته باز خواهند گشت و فرصت تنفس دوباره ای برای بانک های خطاکار ایجاد خواهد شد.

اما مخرج مشترک حرف های موافق و منتقد، یک صحبت مشخص است و این موضوع آن است که بسته بانک مرکزی، یک مسکن موقتی و کوتاه مدت است و برای بهبود شرایط در بلندمدت باید اصلاحات ساختاری در حوزه ارزی، پولی و مالی در دستور کار قرار گیرد، در غیر این صورت امکان وجود شرایطی مشابه ماه های قبل وجود دارد، در حقیقت دفاع برخی از منتقدان از افزایش نرخ سود در شرایط کنونی به این دلیل نبود که سیاست گذار همچنان با این ابزار بتواند در هر مرحله بازار را مدیریت کند، بلکه برای سیاست گذار فرصتی ایجاد شود تا بتواند اصلاح ساختاری را در آرامش و با قدرت بیشتری ادامه دهد.

تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده که پس از افزایش نرخ بهره، در زمان التهابات ارزی یا بانکی، در مرحله دوم، اصلاحات اقتصادی را در دستور کار قرار داده اند.

در حقیقت بسته بانک مرکزی در شرایط کنونی را می توان به آمپول بی حسی دندانپزشکان تشبیه کرد، در این شرایط باید زمان را برای انجام درمان دندان مغتنم شمرد، زیرا اثر این بی حسی کمرنگ خواهد شد و در صورت عدم درمان مناسب، درد به بیمار بازخواهد گشت.

اصلاحات ارزی: بررسی های کارشناسانه نشان می دهد نوسانات مثبت در بازار ارز پس از عبور هیجانات اثر منفی در ترازنامه بانک ها خواهد داشت، هرچند نوسانات نرخ ارز در کوتاه مدت برای بانک ها سودآور خواهد بود، اما باگذشت زمان، تاثیر فزاینده نوسانات ارزی بر سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت.

بر اساس یافته های پژوهش یادشده، با عبور موج هیجانات ناشی از تغییرات نرخ ارز، نه تنها سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت، بلکه تعویق در وصول مطالبات ارزی، ممکن است چالش های آتی برای بانک به همراه داشته باشد؛ بنابراین در عمل این نوسانات اثر منفی در بازار پول خواهد داشت.

از سوی دیگر، بخش حقیقی اقتصاد نیز از نوسانات نرخ ارز ضربه خواهد خورد، بنابراین سیاست گذار باید ابزاری برای کنترل این نوسانات داشته باشد.

باید توجه کرد که عملا در بسته بانک مرکزی، مقدمه ایجاد یک ساختار مناسب ارزی نیز فراهم شده است.

انتشار گواهی سپرده ارزی، دو نتیجه مثبت را در پی داشت.

یکی اینکه شرایط را برای حرکت به ایجاد یک بازار متشکل ارزی فراهم آورد و موضوع دوم اینکه اثر مثبتی در انتظارات ارزی داشت.

در حقیقت این گواهی این نکته را گوشزد می کند که تقاضاکنندگان نباید نگران تضعیف دارایی ها خود، در مقابل سایر ارزها باشند، حتی برای تضمین این موضوع نرخ 4 درصدی را برای خریداران این گواهی در نظر گرفته شد؛ بنابراین برای افرادی که دارای بدهی ارزی بودند، این گواهی بسیار مناسب است، زیرا با خرید این اوراق می توانند ریسک ناشی از نوسان ارزی را از دارایی خود خارج کنند.

تجربه دیگر کشورها مانند روسیه نیز نشان داده که در شرایط کنونی شناورسازی نرخ ارز می تواند گزینه مناسبی باشد، در حقیقت سیاست گذار باید یک کریدور مشخص برای نرخ ارز هدف مشخص کند و مداخله خود را منوط به خروج نرخ از این کریدور کند؛ بنابراین لازم نیست که مداخلات بانک مرکزی در هر لحظه صورت گیرد، وجود ابزاری نظیر بازار متشکل ارزی، بازار آتی و انتشار گواهی، ابزاری است که در درجه نخست قدرت سیاست گذار را افزایش خواهد داد و در درجه دوم، از معاملات کاغذی و اسکناس تمرکززدایی خواهد کرد.

گام بعدی نیز در زمینه اصلاحات، فراهم کردن زمینه یکسان سازی است که با این اقدام رانت نظام دو نرخی از بین خواهد رفت.

اصلاحات پولی: بررسی ها نشان می دهد که در سال های اخیر به رغم پایین آمدن نرخ تورم، نرخ رشد پایه پولی در سطح بالایی بوده و نسبت به سال های قبل تغییر نکرده است.

اغلب کارشناسان معتقدند که ریشه اصلی بالا ماندن نرخ سود و عدم تعادل میان منابع جاری و منابع بلندمدت بانک ها، مشکلات مربوط به ترازنامه بانک ها است.

بنابراین برای کنترل تورم و جهش نرخ ارز و سایر بازارهای کالایی، باید به جای برخورد دستوری و قیمت گذاری در این بازارها رژیم سیاست گذاری پولی تغییر کند.

یکی از پیش زمینه های این تغییر، وجود استقلال بانک مرکزی هم در ابزار و هم در هدف گذاری است.

هدف بانک مرکزی دیگر حفظ ارزش پول ملی نیست، بلکه ثبات قیمت ها، ثبات و سلامت نظام بانکی و حمایت از تولید، اشتغال و ثبات مالی در صورت عدم تعارض است.

برای ایجاد استقلال بانک مرکزی، باید سه اصل را در نظر گرفت، گام نخست عدم حضور دولت در بالاترین هیات بانک مرکزی است.

گام دوم پاسخگویی و شفافیت است که اگر این مولفه نباشد، این نهاد خودمختار شده و باعث ایجاد بحران در نظام پولی می شود.

همچنین حکمرانی خوب مولفه سوم است.

به گفته کارشناسان یکی از دلایلی که بانک مرکزی نمی تواند وظیفه نظارت خود را به خوبی ایفا کند، علاوه بر جنبه های ضعف قانونی که وجود دارد، همین مصونیت های قضایی است که بانک مرکزی فاقد آن است.

بنابراین در شرایطی که زمینه برای استقلال بانک مرکزی فراهم نشود، عملا تیغ سیاست گذاری نیز برای اصلاح نظام بانکی کند خواهد بود.

اصلاحات مالی: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که نقطه شروع بسیاری از بحران های اقتصادی کشور، به عدم تنظیم مناسب بودجه بازمی گردد.

به گفته کارشناسان سلطه بودجه ای دولت بر نظام بانکی در ابعاد قیمتی، تخصیص و مدیریت طی سال های گذشته از یکسو و نبود زیرساخت حقوقی، اعتبارسنجی، حقوقی و نظارتی مناسب از سوی دیگر باعث افزایش مستمر وزن بدهی های پرداخت نشده دولت در ترازنامه های بانکی شده است.

با افزایش بدهی دولت از یکسو جریان درآمدی بانک ها کاهش یافته، از سوی دیگر شناسایی سود موهوم از این مطالبات و عدم تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث کاهش جریان نقدینگی شبکه بانکی کشور شده است.

در این خصوص کارشناسان معتقدند که باید سیاست های اصلاحی مالی نیز تسریع شود.

انتشار اوراق بهادار اسلامی و واگذاری اوراق منتشره به طلبکاران بانکی و پیمانکار در مقابل پرداخت بدهی، ایجاد اتاق تسویه بین دولت، پیمانکاران، بانک ها و بانک مرکزی، متعهد شدن دولت به پرداخت سود تسهیلات و ارزشمند کردن اوراق ازسوی بانک مرکزی و رعایت الزامات پایداری مالی؛ گام هایی است که سیاست گذار می تواند در جهت اصلاحات مالی در دستور کار قرار دهد.

درس آرژانتین برای اقتصاد ایران تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده، برخی از کشورها که در دام نرخ سود بالا ماندند و نتوانستند اصلاحات ساختاری را انجام دهند، با عواقب نامطلوبی روبه رو شدند.

درس آرژانتین درخصوص سیاست گذاری بخش اسمی، یک چرخه آشفتگی 4 حلقه ای به ترتیب زمانی شامل افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود و افزایش تورم را روایت می کند.

به طوری که به عقیده کارشناسان هر کدام از آشفتگی های یادشده در نتیجه پیامدهای آشفتگی قبلی یا سیاست های اخذ شده به منظور تعدیل آشفتگی قبلی ، ظهور کرده اند.

نقطه شروع حلقه های آشفتگی در آرژانتین با پی ریزی سیاست های کوتاه مدت و جذاب پوپولیستی از سوی گردانندگان اقتصاد این کشور رقم خورد؛ به طوری که در گام اول به خاطر چنین سیاست هایی، حجم نقدینگی سیال در بازار در سال های منتهی به سال 2014 به مقدار کم سابقه ای افزایش یافته بود.

از طرفی عمده نقدینگی یاد شده ازسوی سوداگران صرف خرید و فروش ارز می شد.

در پی افزایش سوداگری در بازار ارز، نرخ ارز در بازار این کشور طی دو سال منتهی به دسامبر 2015 حدود دوبرابر شد و حلقه آشفتگی ارزی شکل گرفت.

شدت افزایش نرخ ارز به حدی بود که سیاست گذار حجم معاملات روزانه را با محدودیت های قابل توجهی مواجه کرده بود.

حلقه سوم آشفتگی به دنبال افزایش 8درصدی نرخ سود در دسامبر سال 2015 به منظور برگرداندن نقدینگی به بازار سپرده رقم خورد.

اما سیاست افزایش نرخ سود تنها به تثبیت بازار ارز ختم نشد بلکه اثرات دیگری را در صحنه اقتصاد کلان این کشور به همراه داشت؛ به طوری که تنها پس از چند ماه تورم این کشور وارد یک مسیر صعودی شد.

تورم در اکتبر 2015 حدود 14 درصد بود اما افزایش مداوم آن باعث شد تا این متغیر مهم در اواسط سال 2016 به عنوان حلقه چهارم نابسامانی، مرز 40 درصد را نیز لمس کند.

امروزه اقتصاد ایران روابط علت و معلولی از متغیر های نقدینگی، آشفتگی ارزی و افزایش نرخ سود را پشت سر گذاشته اما به منظور پایان دادن به ادامه مسیر ناملایمات، لازم است سیاست گذار کانال های بالقوه تاثیرپذیر بعدی را شناسایی و میزان تخریب آنها را به حداقل برساند.

پیش بینی ها حاکی از آن است که نقطه پایان نابسامانی ها در گرو انجام اصلاحات ساختاری در حوزه های اشاره شده است.

دنیای اقتصاد در نظر دارد در پنجمین همایش چشم انداز اقتصاد ایران که در روز 8 اسفند ماه سال جاری برگزار می شود، سیاست های مورد نظر برای اصلاحات ساختاری بعد از ارائه بسته ارزی بانک مرکزی را بررسی کند.

علاوه براین، در روز 7اسفند ماه، هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید نیز برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس events.

den.

ir مراجعه کنند یا با شماره 87762350 یا 87762352 تماس بگیرند.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - مرکزی - نرخ ارز - آینده - اصلاحات - بسته - بازار - شرایط - آرامش - بازار ارز - آرژانتین - کشور - نشان - اختیارات - انتخابات - نرخ تورم - اقتصادی - استقلال - روزنامه - افزایش - صورتی - همایش - کاذب - مالی - درست - هایی - تورم

آخرین اخبار سرویس:
مردم امسال کمتر موز خوردند

تقدم با سیاست است یا با اقتصاد؟

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از هزینه11میلیاردتومانی توسعه حرم شاهچراغ شیراز

خط قرمز ارزی روی آرایش غلیظ

کمبود 3 میلیون واحد مسکونی در کشور

تشکیل کمیته تخصصی اشتغال و سرمایه گذاری خاش برای رفع مشکلات شهرستان

سناریوی هک برای واردات قاچاق 6400 خودرو

تاکنون سرمایه گذاری مطلوبی در بخش معادن سمنان انجام نشد

کیهان: شناسایی و مجازات اخلال گران دانه د رشت اولین گام برای حل مشکلات اقتصادی

وزارت صنعت قاچاق 6481 خودرو را رسما تایید کرد

«همگام با کشاورز» در فارس

اشتغالزایی در صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان با تصویب 20 طرح

وجود 18 میلیون هکتار بیابان در سیستان و بلوچستان

برای خرید خودرو جک در بازار چقدر باید هزینه کرد+ جدول

این نان خوردن ندارد؛ درآمد 7میلیارد تومانی برای 50 نفر/ ورود سازمان بازرسی به بازار سکه و ارز

46 درصد از کل سلاح های جهان در اختیار غیرنظامیان آمریکایی است

ثروتمندترین دختر مجرد جهان

حذف ارز 4200 تومانی کالاهای غیرضرور جدی شد

وعده روحانی درباره برخورد با گرانفروشان

سونامی تعطیلی قطعه‎سازان در راه است

برخورد قاطع مالیاتی با سودجویان اقتصادی

دلالی بازار خودرو سازمان یافته است؟

استخدام مشهد و خراسان – 29 خرداد 97

استخدام قم – شهر و استان قم – 29 خرداد 97

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 29 خرداد 97

زهرا حاجیان اقتصاد دانش بنیان محقق نخواهد شد مگر...

پرداخت تسهیلات به سازندگان، راه گشای بازار مسکن است

پرداخت تسهیلات به سازندگان، راه گشای بازار مسکن است

فوران حیرت انگیز سنگ های قیمتی از آتشفشان مرگبار هاوایی

تصویب قانون ممنوعیت مصرف پلاستیک در ژاپن بدون هیچ مجازاتی برای آلوده کنندگان

جزییات اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

مظنه فروش آپارتمان در مینی سیتی چقدر است؟

کریم اسلاملوییان ، حمیده یزدان پناه، زهرا خلیل نژاد بررسی وجود کانال ریسک پذیری سیاست پولی در نظام بانکی ایران

آخرین وضعیت تولید نفت و گاز کشور تشریح شد / برنامه 6 میلیارد دلاری برای ازدیاد برداشت

حسن رهپیک; محسن شمس الهی مبانی تعهد به ارائه اطلاعات در معاملات سهام

جزییات اولویت بندی کالاها برای تخصیص ارز

فوران حیرت انگیز سنگ های قیمتی از آتشفشان مرگبار هاوایی + عکس ها

انواع فرش های دستبافت یک تا سه متری در بازار

زانا مظفری، دکتر علیرضا کازرونی، فرید رحیمی تأثیر ساختار مالی بر بی ثباتی رشد اقتصادی ایران

ابوالفضل شاه آبادی ، معصومه احمدی، علی مرادی تأثیر متقابل توسعه مالی و آزادی اقتصادی بر ضریب نفوذ بیمه در کشورهای منتخب ناموفق در توسعه صنعت بیمه

حسن مکرمی; ابراهیم تقی زاده مسئولیت مدنی تولید و عرضه کنندگان خودروی معیوب در دوره تضمین

ارزان ترین آپارتمان های فروخته شده پایتخت

سفرهای خارجی به خاطر فرار از حجاب نیست

وراث چگونه سود سهام عدالت اموات را بگیرند؟

محمد کیانی ده کیانی، دکتر سید حبیب الله موسوی، دکتر صادق خلیلیان اثرات حذف تعرفه بخش کشاورزی بر اشتغال زایی بخش های اقتصادی

عزم جدی معاونت علمی و فناوری برای مشارکت در طرح های فناورانه

چرا ادعای استیو هانکه درباره ابرتورم ایران درست نیست؟

دسته بندی جدید در بازار مسکن

بازگشت رهن کامل به بازار اجاره

چرا رنو در ایران ماند؟

بی اثر شدن کاهش تعرفه لپ تاپ

خودرو های وارداتی 500 میلیونی را بشناسید

سکه های تقلبی در بازار ایران

ابهام در سرنوشت "خودروهای مشارکتی"

مردم امسال کمتر موز خوردند

قاطعیت قانون /هشدار درباره تشدید تغییر اقلیم در ایران /برخورد قاطع مالیاتی در انتظار سودجویان اقتصادی

ارسال دفترچه های بیمه درمان به درب منازل

تهران در بحران مطلق آب قرار دارد

آمادگی راهدارخانه ها همزمان با موج سفرهای تابستانی

ثبت بسیاری از برندهای ایرانی در آمریکا

جلوگیری از افزایش قیمت خودرو بی منطقی است

جواد طاهرپور تأثیرپذیری بهره وری نیروی کار از تاب آوری و آسیب پذیری اقتصادی

حجت ایزدخواستی تحلیل تأثیر سیاست های پولی در الگوی تعادل عمومی پویا بر تورم و رفاه

سودآوری 20 درصدی شرکت ها در 3 ماهه نخست امسال

مطالبات بانکی چیست؟

پاس کاری وازتخانه ها برای اخذ مالیات از واحد های خالی/ اجرای طرح مالیاتی بازار مسکن را متعادل می کند

فارس گزارش می دهد واردکنندگان 6 هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

سید مرتضی شهیدی; نصراله جعفری خسروآبادی ماهیت فقهی- حقوقی عمل کارگزاری در معاملات بورسی

حب الحسین را با رویکردی متفاوت برای امسال تولید می کنیم/نیاز به برنامه های بیشتری با محوریت امام حسین(ع) داریم

چرا رتبه ایران در صادرات کشمش تنزل یافت؟

بریتانیا ضعیف ترین عملکرد اقتصادی خود را به نمایش گذاشت

مرضیه خاکستری ، ارشد سحر جلینی، احمد عاملی تحلیل رفتار اوپک با رویکرد نظریه بازی تکاملی

محبوبه عبدالهی تحلیل مسئولیت حقوقی بانک انتقال دهنده در انتقال الکترونیکی وجوه

مظنه واحدهای کلنگی در تهران

ابهام در سرنوشت "خودروهای مشارکتی"

پیامدهای احتمالی دمای هوا در ایران

از «صحت و سقم کسر مالیات از کارتخوان های فروشگاهی» تا «صدمه شدید رژیم صهیونیستی از جنگ تجاری»

کمپین های موج ساز تلویزیون

دکتر علیمراد شریفی، دکتر بابک صفاری، زینب هاشمی پس انداز اصیل و چگونگی ارتباط آن با ارزش فعلی مصارف در ایران (1391-1339)

دکتر مسلم آقایاری هیر، دکتر حسین صادقی، دکتر عباس عصاری آرانی، دکتر بهرام سحابی تأثیر یارانه نقدی بر الگوی مخارج خانوارهای شهری و روستایی در ایران

احتیاط «تسه»ها در کانال 70 هزار تومان

آیا دلالی بازار خودرو سازمان یافته است؟

اُفت 5 هزار تومانی قیمت گوشت

فارس گزارش می دهد سبقت رشد اجاره بها از قیمت مسکن/چه بلایی بر سر اجاره مسکن خواهد آمد

ارز 4200 تومانی کالاهای غیرضرور حذف می شود

177 هکتار ازاراضی کشاورزی کردستان تغییرکاربری داده شد

علی کریمی رابین هود جامعه ماست؟ /دولت از دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی تعهد بگیرد/تقدم با سیاست است یا با اقتصاد؟ /فرهنگ سازی قبل از فیلترینگ

طرز تهیه دسر بستنی و هلو

سمیه اعظمی ، لطیف پورکریمی، سحر صدری عملکرد زیست محیطی کل عوامل تولید صنایع کارخانه ای ایران

952 واحد مسکونی برای مددجویان ایلامی ساخته می شود

مجتبی زاهدیان; رضا علی پور; مهسا مشار موحد راهکارهای حقوقی کاهش هزینه نمایندگی در شرکت های تجاری

مشکلات شرکت سهامی زراعی جگین جاسک بررسی شد

فضای ذخیره سازی گندم در استان زنجان 550 هزار تن است

صنعت باید در خدمت بخش کشاورزی درآید

عرضه و تقاضا نرخ ارز را تعیین می کند

میزان شهریه مدارس هیات امنایی کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

قیمت رسمی ارز 3 نرخی می شود؟

افزایش تعرفه برق سازمان های پرمصرف دولتی

1.4 میلیون فقره چک برگشتی در یک ماه!

پروانه کسب نانوایی های بی کیفیت تعلیق خواهد شد

وضعیت بانک ها در سال آینده

وضعیت بانک ها در سال آینده