مطالب مرتبط:
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
وضعیت بانک ها در سال آینده
حساب های درآمدی استان ها سال آینده به بانک مرکزی منتقل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 13:022018-02-21اقتصادي

وضعیت بانک ها در سال آینده


- روزنامه دنیای اقتصاد: پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی، برای کنترل نوسانات ارزی، پرسش مهم این است که وضعیت بانک ها در سال آینده چگونه خواهد شد؟ در این خصوص دو سناریو را می توان متصور شد: سناریوی نخست، بازگشت شرایط به وضعیت قبل از نوسان است و سناریوی دوم، تسریع اصلاحات ساختاری بانک ها با افزایش استقلال بانک مرکزی و گسترش دامنه اختیارات آن است.

کارشناسان در هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید، با بررسی بسته بانک مرکزی، آینده بانک ها را در سال آینده تحلیل و بررسی خواهند کرد.

وضعیت بانک ها در سال آینده بانک مرکزی با ارائه بسته سه محوری، به شکل کوتاه مدت توانست از شدت التهابات بازار ارز کم کند که می تواند گام نخست برای ادامه سیاست گذاری های درست اقتصادی باشد، حال می توان دو سناریو برای ادامه این سیاست ها در نظر گرفت؛ سناریو نخست، ادامه سیاست های گذشته پس از عملی شدن بسته بانک مرکزی است که بی شک نتایج تکراری در پی خواهد داشت، اما سناریوی دوم، تغییر پارادایم و تسریع اصلاحات ساختاری در حوزه های ارزی، پولی و مالی است.

تجربه دیگر کشورها مانند آرژانتین نشان می دهد در صورتی که این اصلاحات به تاخیر بیفتد، نتایج نامطلوبی در پی خواهد داشت.

تداوم سیاست های گذشته بانک مرکزی با ارائه بسته سه گانه و عملیاتی شدن موارد آن در هفته جاری، توانست فضای ملتهب بازار را تحت تاثیر قرار دهد و از حجم تقاضای کاذب بازار بکاهد.

تجربه های گذشته، نشان داده سیاست گذار پس از عبور از التهابات ارزی و بازگشت آرامش معمولا سیاست های گذشته را دنبال می کند و عملا شرایط بحرانی، در زمان التهابات را به فراموشی می سپارد.

به بیان دیگر، ترس از بازگشت التهابات باعث می شود عموما سیاست گذار بحث تعدیل تدریجی نرخ ارز را به فراموشی بسپارد و بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز تاکید کند.

با نگاهی به رخدادهای گذشته، می توان گفت که حتی احتمال وقوع سناریوی نخست، بسیار بالا است؛ زیرا سیاست گذار پس از یک دوره نوسان ارزی، با ثابت نگه داشتن نرخ ارز، در خیال این است که آرامش را حداقل در دوره خود، تداوم بخشد.

به عنوان مثال، در سال 92، با تغییر فضای کشور پس از انتخابات و شکل گیری انتظارات مثبت، از التهابات نرخ ارز نیز کاسته شد.

در این شرایط فرصت مناسبی بود که سیاست گذار با کنترل انتظارات و بهره گیری از این ابزار، سیاست های تعدیل ارزی را به مرور در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر، سیاست هایی را برای حصول به نرخ تورم تک رقمی پایدار در دستور کار قرار دهد، اما عملا رخدادی که طی سال های اخیر به وقوع پیوست، این موضوع بود که سیاست های اصلاح ساختار برای کاهش نرخ تورم با قدرت صورت نگرفت و از سوی دیگر، سیاست های ارزی و نرخ سود، به عنوان سرعت گیران نرخ تورم نقش ایفا کردند.

حال این دام دوباره پهن شده و به نظر می رسد سیاست گذار اقتصادی نیز از استعداد و حتی اشتیاق بالایی برای افتادن دوباره در این دام برخوردار است.

تغییر مسیر در سیاست گذاری برخی از اقتصاددانان بسته ارزی را سیاست مناسبی برای عبور از التهابات ارزی می دانند و البته برخی از اقتصاددانان نیز نقدهایی درباره بازگشت نرخ سود به سطوح بالا، حتی به شکل موقتی دارند.

گروه نخست معتقد است که شرایط کنونی برای کاهش نرخ سود به شکل دستوری وجود ندارد و باید با اصلاحات ساختاری مناسب، شرایط برای کاهش نرخ سود برای بانک ها به وجود آید، اما گروه دوم معتقدند با توجه به ساختار نظارتی بانک مرکزی و عدم رعایت شاخص های سلامت بانکی، با افزایش نرخ سود بانک ها، عملا بانک ها به شرایط گذشته باز خواهند گشت و فرصت تنفس دوباره ای برای بانک های خطاکار ایجاد خواهد شد.

اما مخرج مشترک حرف های موافق و منتقد، یک صحبت مشخص است و این موضوع آن است که بسته بانک مرکزی، یک مسکن موقتی و کوتاه مدت است و برای بهبود شرایط در بلندمدت باید اصلاحات ساختاری در حوزه ارزی، پولی و مالی در دستور کار قرار گیرد، در غیر این صورت امکان وجود شرایطی مشابه ماه های قبل وجود دارد، در حقیقت دفاع برخی از منتقدان از افزایش نرخ سود در شرایط کنونی به این دلیل نبود که سیاست گذار همچنان با این ابزار بتواند در هر مرحله بازار را مدیریت کند، بلکه برای سیاست گذار فرصتی ایجاد شود تا بتواند اصلاح ساختاری را در آرامش و با قدرت بیشتری ادامه دهد.

تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده که پس از افزایش نرخ بهره، در زمان التهابات ارزی یا بانکی، در مرحله دوم، اصلاحات اقتصادی را در دستور کار قرار داده اند.

در حقیقت بسته بانک مرکزی در شرایط کنونی را می توان به آمپول بی حسی دندانپزشکان تشبیه کرد، در این شرایط باید زمان را برای انجام درمان دندان مغتنم شمرد، زیرا اثر این بی حسی کمرنگ خواهد شد و در صورت عدم درمان مناسب، درد به بیمار بازخواهد گشت.

اصلاحات ارزی: بررسی های کارشناسانه نشان می دهد نوسانات مثبت در بازار ارز پس از عبور هیجانات اثر منفی در ترازنامه بانک ها خواهد داشت، هرچند نوسانات نرخ ارز در کوتاه مدت برای بانک ها سودآور خواهد بود، اما باگذشت زمان، تاثیر فزاینده نوسانات ارزی بر سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت.

بر اساس یافته های پژوهش یادشده، با عبور موج هیجانات ناشی از تغییرات نرخ ارز، نه تنها سودآوری بانک ها کاهش خواهد یافت، بلکه تعویق در وصول مطالبات ارزی، ممکن است چالش های آتی برای بانک به همراه داشته باشد؛ بنابراین در عمل این نوسانات اثر منفی در بازار پول خواهد داشت.

از سوی دیگر، بخش حقیقی اقتصاد نیز از نوسانات نرخ ارز ضربه خواهد خورد، بنابراین سیاست گذار باید ابزاری برای کنترل این نوسانات داشته باشد.

باید توجه کرد که عملا در بسته بانک مرکزی، مقدمه ایجاد یک ساختار مناسب ارزی نیز فراهم شده است.

انتشار گواهی سپرده ارزی، دو نتیجه مثبت را در پی داشت.

یکی اینکه شرایط را برای حرکت به ایجاد یک بازار متشکل ارزی فراهم آورد و موضوع دوم اینکه اثر مثبتی در انتظارات ارزی داشت.

در حقیقت این گواهی این نکته را گوشزد می کند که تقاضاکنندگان نباید نگران تضعیف دارایی ها خود، در مقابل سایر ارزها باشند، حتی برای تضمین این موضوع نرخ 4 درصدی را برای خریداران این گواهی در نظر گرفته شد؛ بنابراین برای افرادی که دارای بدهی ارزی بودند، این گواهی بسیار مناسب است، زیرا با خرید این اوراق می توانند ریسک ناشی از نوسان ارزی را از دارایی خود خارج کنند.

تجربه دیگر کشورها مانند روسیه نیز نشان داده که در شرایط کنونی شناورسازی نرخ ارز می تواند گزینه مناسبی باشد، در حقیقت سیاست گذار باید یک کریدور مشخص برای نرخ ارز هدف مشخص کند و مداخله خود را منوط به خروج نرخ از این کریدور کند؛ بنابراین لازم نیست که مداخلات بانک مرکزی در هر لحظه صورت گیرد، وجود ابزاری نظیر بازار متشکل ارزی، بازار آتی و انتشار گواهی، ابزاری است که در درجه نخست قدرت سیاست گذار را افزایش خواهد داد و در درجه دوم، از معاملات کاغذی و اسکناس تمرکززدایی خواهد کرد.

گام بعدی نیز در زمینه اصلاحات، فراهم کردن زمینه یکسان سازی است که با این اقدام رانت نظام دو نرخی از بین خواهد رفت.

اصلاحات پولی: بررسی ها نشان می دهد که در سال های اخیر به رغم پایین آمدن نرخ تورم، نرخ رشد پایه پولی در سطح بالایی بوده و نسبت به سال های قبل تغییر نکرده است.

اغلب کارشناسان معتقدند که ریشه اصلی بالا ماندن نرخ سود و عدم تعادل میان منابع جاری و منابع بلندمدت بانک ها، مشکلات مربوط به ترازنامه بانک ها است.

بنابراین برای کنترل تورم و جهش نرخ ارز و سایر بازارهای کالایی، باید به جای برخورد دستوری و قیمت گذاری در این بازارها رژیم سیاست گذاری پولی تغییر کند.

یکی از پیش زمینه های این تغییر، وجود استقلال بانک مرکزی هم در ابزار و هم در هدف گذاری است.

هدف بانک مرکزی دیگر حفظ ارزش پول ملی نیست، بلکه ثبات قیمت ها، ثبات و سلامت نظام بانکی و حمایت از تولید، اشتغال و ثبات مالی در صورت عدم تعارض است.

برای ایجاد استقلال بانک مرکزی، باید سه اصل را در نظر گرفت، گام نخست عدم حضور دولت در بالاترین هیات بانک مرکزی است.

گام دوم پاسخگویی و شفافیت است که اگر این مولفه نباشد، این نهاد خودمختار شده و باعث ایجاد بحران در نظام پولی می شود.

همچنین حکمرانی خوب مولفه سوم است.

به گفته کارشناسان یکی از دلایلی که بانک مرکزی نمی تواند وظیفه نظارت خود را به خوبی ایفا کند، علاوه بر جنبه های ضعف قانونی که وجود دارد، همین مصونیت های قضایی است که بانک مرکزی فاقد آن است.

بنابراین در شرایطی که زمینه برای استقلال بانک مرکزی فراهم نشود، عملا تیغ سیاست گذاری نیز برای اصلاح نظام بانکی کند خواهد بود.

اصلاحات مالی: بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که نقطه شروع بسیاری از بحران های اقتصادی کشور، به عدم تنظیم مناسب بودجه بازمی گردد.

به گفته کارشناسان سلطه بودجه ای دولت بر نظام بانکی در ابعاد قیمتی، تخصیص و مدیریت طی سال های گذشته از یکسو و نبود زیرساخت حقوقی، اعتبارسنجی، حقوقی و نظارتی مناسب از سوی دیگر باعث افزایش مستمر وزن بدهی های پرداخت نشده دولت در ترازنامه های بانکی شده است.

با افزایش بدهی دولت از یکسو جریان درآمدی بانک ها کاهش یافته، از سوی دیگر شناسایی سود موهوم از این مطالبات و عدم تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث کاهش جریان نقدینگی شبکه بانکی کشور شده است.

در این خصوص کارشناسان معتقدند که باید سیاست های اصلاحی مالی نیز تسریع شود.

انتشار اوراق بهادار اسلامی و واگذاری اوراق منتشره به طلبکاران بانکی و پیمانکار در مقابل پرداخت بدهی، ایجاد اتاق تسویه بین دولت، پیمانکاران، بانک ها و بانک مرکزی، متعهد شدن دولت به پرداخت سود تسهیلات و ارزشمند کردن اوراق ازسوی بانک مرکزی و رعایت الزامات پایداری مالی؛ گام هایی است که سیاست گذار می تواند در جهت اصلاحات مالی در دستور کار قرار دهد.

درس آرژانتین برای اقتصاد ایران تجربه دیگر کشورها نیز نشان داده، برخی از کشورها که در دام نرخ سود بالا ماندند و نتوانستند اصلاحات ساختاری را انجام دهند، با عواقب نامطلوبی روبه رو شدند.

درس آرژانتین درخصوص سیاست گذاری بخش اسمی، یک چرخه آشفتگی 4 حلقه ای به ترتیب زمانی شامل افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود و افزایش تورم را روایت می کند.

به طوری که به عقیده کارشناسان هر کدام از آشفتگی های یادشده در نتیجه پیامدهای آشفتگی قبلی یا سیاست های اخذ شده به منظور تعدیل آشفتگی قبلی ، ظهور کرده اند.

نقطه شروع حلقه های آشفتگی در آرژانتین با پی ریزی سیاست های کوتاه مدت و جذاب پوپولیستی از سوی گردانندگان اقتصاد این کشور رقم خورد؛ به طوری که در گام اول به خاطر چنین سیاست هایی، حجم نقدینگی سیال در بازار در سال های منتهی به سال 2014 به مقدار کم سابقه ای افزایش یافته بود.

از طرفی عمده نقدینگی یاد شده ازسوی سوداگران صرف خرید و فروش ارز می شد.

در پی افزایش سوداگری در بازار ارز، نرخ ارز در بازار این کشور طی دو سال منتهی به دسامبر 2015 حدود دوبرابر شد و حلقه آشفتگی ارزی شکل گرفت.

شدت افزایش نرخ ارز به حدی بود که سیاست گذار حجم معاملات روزانه را با محدودیت های قابل توجهی مواجه کرده بود.

حلقه سوم آشفتگی به دنبال افزایش 8درصدی نرخ سود در دسامبر سال 2015 به منظور برگرداندن نقدینگی به بازار سپرده رقم خورد.

اما سیاست افزایش نرخ سود تنها به تثبیت بازار ارز ختم نشد بلکه اثرات دیگری را در صحنه اقتصاد کلان این کشور به همراه داشت؛ به طوری که تنها پس از چند ماه تورم این کشور وارد یک مسیر صعودی شد.

تورم در اکتبر 2015 حدود 14 درصد بود اما افزایش مداوم آن باعث شد تا این متغیر مهم در اواسط سال 2016 به عنوان حلقه چهارم نابسامانی، مرز 40 درصد را نیز لمس کند.

امروزه اقتصاد ایران روابط علت و معلولی از متغیر های نقدینگی، آشفتگی ارزی و افزایش نرخ سود را پشت سر گذاشته اما به منظور پایان دادن به ادامه مسیر ناملایمات، لازم است سیاست گذار کانال های بالقوه تاثیرپذیر بعدی را شناسایی و میزان تخریب آنها را به حداقل برساند.

پیش بینی ها حاکی از آن است که نقطه پایان نابسامانی ها در گرو انجام اصلاحات ساختاری در حوزه های اشاره شده است.

دنیای اقتصاد در نظر دارد در پنجمین همایش چشم انداز اقتصاد ایران که در روز 8 اسفند ماه سال جاری برگزار می شود، سیاست های مورد نظر برای اصلاحات ساختاری بعد از ارائه بسته ارزی بانک مرکزی را بررسی کند.

علاوه براین، در روز 7اسفند ماه، هفتمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید نیز برگزار می شود.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس events.

den.

ir مراجعه کنند یا با شماره 87762350 یا 87762352 تماس بگیرند.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - مرکزی - نرخ ارز - آینده - اصلاحات - بسته - بازار - شرایط - آرامش - بازار ارز - آرژانتین - کشور - نشان - اختیارات - انتخابات - نرخ تورم - اقتصادی - استقلال - روزنامه - افزایش - صورتی - همایش - کاذب - مالی - درست - هایی - تورم

آخرین اخبار سرویس:
پیوستن 30 هزار نفر به کمپین ملی "نه به تصادفات"

تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت 24 اول فروردین

ریل گذاری مناسب قطار اقتصادی زنجان در سالی که گذشت

مصوبه برج باغ ها نتیجه ای جز ویرانی نداشت

نفت تحت تاثیر دلار، یک درصد گران شد

نفت گران شد

«تویوتا آریون» بهتر است یا «هوندا آکورد»؟

ترجمه فرانسه کتاب شما که غریبه نیستید رونمایی شد

راهنمای جمع و جور «فارس پلاس» برای آنهایی که تعطیلات نوروزی امسال در پایتخت ماندگار شده اند اینجا بهار متفاوتی دارد/ زیباترین روزهای تهران را از دست ندهید

صنوف متخلف خراسان رضوی 30 میلیارد ریال جریمه شدند

59 تن کالای ایام نوروز در ابرکوه توزیع شد

10 هزار خانوار شهری در کپر، آلونک و زاغه زندگی می کنند!

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

پروازهای ویژه درفرودگاه اصفهان برقرارشد

صنوف متخلف خراسان رضوی 30 میلیارد ریال جریمه شدند

بازدید سرزده سیف از ادارات بانک مرکزی

پرداخت سال 96 کسری ندارد

رفع پلمب ورودی شهر زیرزمینی نوش آباد

نفت یک درصد گران شد

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

دمای هوای سیستان و بلوچستان افزایش یافت

بیش از 900 هزار مسافران نوروزی 2 روز گذشته وارد مازندران شدند

راه اندازی قطار دائمی تاشکند-بیشکک-ایسیک کول تا 2 روز دیگر

بازرسی از واحدهای صنفی کهگیلویه و بویراحمد تشدید می شود

59 تن کالای ایام نوروز در ابرکوه توزیع شد

تیس بندری به قدمت 2500 سال

آزادسازی بیش از 65 درصد از منطقه غوطه شرقی

بازدید رییس جمهور از مناطق زلزله زده کرمانشاه/ راه آهن تهران - کرمانشاه به بهره برداری رسید

سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر پس از 7 سال احیا شد

59 تن کالای ایام نوروز در ابرکوه توزیع شد

بازارِ مه آلود خودرو/چالش بزرگ خودروسازان در سال 97

قیمت خودرو پراید در بازار + جدول

دوران امتیازدهی بی حد به خارجی ها در صنعت نفت تمام شده است

واحدهای تولیدی نباید به دلیل موانع حقوقی تعطیل شود/ نظارت بر نحوه عملکرد دستگاه ها در مقوله اقتصاد مقاومتی

افتتاح بوستان ارغوان در کرمان

قیمت شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

تست سقوط گلکسی اس 9 خبر از برتری آن بر آیفون 10 می دهد [تماشا کنید]

بازدید سرزده سیف از ادارات ارزی و بین الملل

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

استقرار گشت تعزیرات در پایانه مسافربری غرب تهران/ 700 هزار اتوبوس در نوروز 97 مسافران را جابجا می کنند

مخاطب اصلی بازارچه های نوروزی ساکنان شهرها هستند نه مسافران

دمای هوای سیستان و بلوچستان افزایش یافت

نفت یک درصد گران شد

احیای سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر در سال 96 پس از وقفه 7 ساله

بیش از 900 هزار مسافران نوروزی 2 روز گذشته وارد مازندران شدند

آخرین وضعیت ترافیکی راه های کشور/ مسدود شدن 7 محور تا اطلاع ثانوی

بازرسی از واحدهای صنفی کهگیلویه و بویراحمد تشدید می شود

راه اندازی قطار دائمی تاشکند-بیشکک-ایسیک کول تا 2 روز دیگر

برپایی نمایشگاه خودروهای کلاسیک در رامسر

حال و هوای بازار در آخرین روز سال

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه

تعیین ردیف بودجه برای دو طرح مهم در تنگستان

ملی شدن صنعت نفت

افزایش خدمات رسانی متروی تهران به مسافران فرودگاه امام خمینی (ره)

ملی شدن صنعت نفت مانع از سودجویی بیگانگان از ظرفیت های ایران شد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

نفت گران شد

احیای سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر در سال 96 پس از وقفه 7 ساله

بخش خبری 28-12-96

آغاز فراخوان شکارچیان جهت دریافت پروانه شکار و صید

کارنامه صنعت نفت در استان بوشهر در سال 96

مرکز آمار:0.01 میلیون خانوار در چادر، کپر، آلونک و زاغه زندگی می کنند

همراهی جمهوری آذربایجان با اوپک برای کاهش تولید نفت

گزارش تصویری آریا از بازار گل و گیاه در آستانه نوروز

میزان افزایش حقوق کارگران تصویب شد

کاهش 6 میلیاردی دارایی زاکربرگ طی یک شبانه روز

تخفیفات این هفته ی سرویس گلد اکس باکس لایو مشخص شد

قطار کرمانشاه هفته ای 2 روز به مشهد حرکت دارد

فیسبوک به دلیل نقض حقوق کاربران شاید تا 2 هزار میلیارد دلار جریمه شود

ریزش قیمت طلا متوقف شد

سهم گروه های مختلف #هزینه از #متوسط_ناخالص سالانه

ریزش قیمت طلا متوقف شد

افزایش سه برابری تردد مسافران از پایانه مرزی بیله سوار مغان

نفت گران شد

قطار کرمانشاه به مشهد هفته ای 2 روز حرکت دارد

روحانی: با افتتاح راه آهن کرمانشاه شاهد توسعه بیشتر استان خواهیم بود

پرنده نگری از تالش شش قرقاول را به طبیعت بازگرداند

افزوده شدن یازده واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور

نفت یک درصد گران شد

تصویب هزار و 269 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های عمرانی در هرمزگان در سال آینده

دولت اعتبار 12 هزار میلیارد تومانی برای اشتغالزایی روستاییان در نظر گرفته است

بازرسی بیش از 41 هزار واحد صنفی ر هرمزگان

پردازش یک روزه 168 میلیون تراکنش در سامانه شتاب

رشد 29 درصدی بارش در حوضه دریاچه ارومیه/ حجم آب دریاچه به 1.12 میلیارد متر مکعب رسید+ جدول

توزیع روزانه 30 تن تخم مرغ در خراسان رضوی در ایام نوروز ادامه دارد

اطهاری: کسانی که از پیشرانی مسکن سخن می گویند، خواب بدی برای اقتصاد دیده اند

چرا دیگرعراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

ریزش قیمت طلا متوقف شد

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

فیس بوک باعث هجوم سرمایه گذاران برای فروش سهام شد

بهبود قیمت طلا در بازار جهانی

نفت یک درصد گران شد

پیرمردهای خوش سفر

تردد در راه های برون شهری 6.3 درصد افزایش یافت

پرنده نگری از تالش شش قرقاول را به طبیعت بازگرداند

کیفیت بخشی به خدمات عامل اصلی در جذب گردشگران است

ادامه روند افزایش دما در آبادان و خرمشهر

ترکیه امسال میزبان 38 میلیون گردشگر خارجی خواهد بود

وضعیت بانک ها در سال آینده

وضعیت بانک ها در سال آینده