مطالب مرتبط:
20 درصد از سکته های مغزی در سنین جوانی اتفاق می افتد
مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد 2.8 درصدی صدور پروانه های ساختمانی در پایتخت
«مدیریت دولتی» در ایران دوران ساسانیان
شفر: خوشحال نیستم که بازی خانگی ما در خارج ایران برگزار می شود
بارشهای ایران به 63.8 میلیمتر رسید؛ 55 درصد کمتر از سال گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 13:532018-02-21اقتصادي

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!


خشونت های خانگی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان آمار تلخ تری دارد؛ آماری که در 22 استان کشور نشان می دهد زنان در همه سطوح خشونت آن را تجربه می کنند که میانگین آن 66 درصد است اما در کشورهایی مانند اتیوپی یا ژاپن میزان آن به ترتیب 55 و 6 درصد .

- سلامت نیوز: خشونت های خانگی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان آمار تلخ تری دارد؛ آماری که در 22 استان کشور نشان می دهد زنان در همه سطوح خشونت آن را تجربه می کنند که میانگین آن 66 درصد است اما در کشورهایی مانند اتیوپی یا ژاپن میزان آن به ترتیب 55 و 6 درصد است این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان و روانشناسان صلح تحقق نمی پذیرد مگر اینکه خشونت در جامعه از بین برود.

اینها چکیده حرف هایی است که در نشست زنان، صلح و مخاطرات خشونت خانگی مطرح شد؛ نشستی که عصر یکشنبه با حضور جامعه شناسان، روانشناسان، فعالان حوزه زنان و تهمینه میلانی فیلمنامه نویس و کارگردان در دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، شهروند نوشت: حسن امیدوار، دبیر گروه صلح در این نشست از هزینه بالای توجه نکردن به تبعات خشونت در جامعه سخن گفت و اینکه بیشتر مردم خشونت را امری خصوصی می دانند در حالی که موضوعی اجتماعی است: نتایج تحقیقاتی که در 28 استان کشور ایران درباره خشونت انجام شده است، بسیار فاجعه آمیز است.

این تحقیق نشان می دهد 66 درصد از زوج ها در طول زندگی زناشویی خود مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند.

او از مطالعات میدانی که در کتابخانه ملی درباره خشونت خانگی انجام شده است، گفت که البته نتایج آن در میان قشر فرهیخته کمی دور از انتظار بود: طول زندگی زناشویی افراد مورد مطالعه حداقل 22 و حداکثر 50 سال بود.

اولا بیشتر کسانی که مورد پرسش قرار گرفتند از دادن پاسخ دچار شرم و خجالت بودند و درنهایت نتایج نشان داد که خشونت دراین قشر فرهیخته بشدت و در همه سطوح شیوع دارد.

امیدوار بر اساس نظریات بدبینانه و خوش بینانه درباره موضوع خشونت توضیحاتی داد: نخستین دیدگاه خشونت را امری ذاتی می داند که البته منبعث از شرایط تاریخی وحشتناک و خشونت بار قرن 16 و 17 میلادی است و اندیشمندان اروپایی خود از آن به عنوان بحران عمومی یاد کرده اند.

این نگاه که متأثر از جنگ های قرون گذشته در اروپا بود، بشدت از سوی حاکمیت هم تقویت می شد؛ چون از آن سود می برد.

دیدگاه دیگر که خوش بینانه هم بود انسان را مانند لوح پاکی می دانست.

مطالعات انسان شناسان ثابت کرد که خشونت ذاتی و فرهنگی نیست بلکه ابداع اجتماعی انسان ها است و توسط سازمان اجتماعی شکل می گیرد؛ البته خشم به طور ذاتی در انسان هست اما کاربرد آن آموزش داده شده است.

او معتقد است که براساس نظریه یادگیری اجتماعی پرخاشگری آموخته می شود و راه موثر برای جلوگیری از اشاعه آن حل تعارض بین افراد است: با یک تحول فرهنگی می توان واکنش های دیگری را به جای خشونت به جامعه بدهیم البته کار فرهنگی نیاز دارد که زمانبر است.

90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد افسانه توسلی، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا هم در این نشست به تقسیم بندی های موجود درباره خشونت اشاره کرد که خشونت های خیابانی، خانگی، روحی، جنسی، فیزیکی، پنهان، آشکار و حتی اقتصادی جزیی از آن است: خشونت های اقتصادی یعنی وقتی همسر به زن خرجی نمی دهد یا مثلا مردانی که با اجبار حقوق همسر شاغل خود را دریافت و اموالی را به نام خود خریداری می کنند.

تحریم، تمسخر، فحاشی و به خصوص سکوت نوع دیگری از خشونت های رفتاری است که درنهایت مجموع همه اینها را به خشونت روانی منتهی می کند.

او معتقد است که حدود 90 درصد از خشونت ها در دوران نامزدی از سوی مردان اعمال می شود: این چرخه خشونت همین طور در نسل های بعدی ادامه می یابد در حالی که زنان هم این خشونت را پذیرفته اند اما تا زمانی که خشونت علیه زنان از بین نرفته است، تحقق پیوستن صلح را ناممکن می کند.

خشونت خانگی به هر دلیلی که اعمال شود تهدیدی برای رسیدن به صلح پایدار جهانی است.

توسلی همچنین درباره خشونت در دوران بارداری هم حرف هایی داشت: در این دوران خشونت مردان علیه زنان به صورت جنسی، فیزیکی، روحی و روانی بیشتر است و به جای اینکه همسر مراقبت های بیشتری را از همسر خود داشته باشد، زنان خشونت های بیشتری را تجربه خواهند کرد.

خشونت در محل کار نوع دیگری از خشونت است که این جامعه شناس درباره آن توضیح داد: در ایران آمار آن بسیار کمتر از کشورهای دیگر است و یکی از دلایل آن هم این است که زنان اغلب به دلیل مشکلاتی که در آینده ممکن است آنها را بیکار کند، خشونت های محل کار را بیان نمی کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا از تحقیق دیگری در بین استادان، کارمندان و کارگران در یکی از دانشگاه های کشور گفت و اینکه خلاف تصور، میزان خشونت در میان استادان دانشگاه بیشتر از کارمندان دانشگاه بوده است: بر اساس این تحقیق بیشترین میزان خشونت در میان کارگران بود اما در ادامه با تعجب متوجه شدیم که خشونت در میان استادان دانشگاه از کارمندان دانشگاه بیشتر است و البته دلیل آن هم اختلاف سنی و تحصیلی زوج و درواقع غیرهمسان گزینی بود.

او هم مثل خیلی های دیگر معتقد است: زمانی که زنان در جامعه خشونت را تجربه می کنند نخستین انگشت اشاره به سمت خودشان می رود؛ بنابراین واکنشی در برابر خشونت کننده وجود نخواهد داشت.

به گفته او خشونت از سطح خرد به سطح کلان گسترش پیدا می کند و زنان هم مهمترین قربانیان آن هستند چه در زمانی که آسیب های روحی و جنسی به خود آنها وارد می شود یا آسیب هایی که به فرزندانشان وارد می شود: اقدام برای صلح به سیاستگذاری ها برمی گردد اما در جهان بیشتر سیاستگذاران مردان هستند و ما نیز در این زمینه رتبه 175 را داریم.

نبود اتکابه نفس در زنان یکی از دلایل پذیرش خشونت است تهمینه میلانی، فیلمساز ایرانی که سابقه ساخت فیلم هایی را در حوزه زنان در کارنامه خود دارد هم از تجربیاتی گفت که در طول ساخت این فیلم ها دریافته است: در فیلم ملی و راه نرفته اش مستقیما به مسأله خشونت خانگی و به ویژه خشونت در دوران نامزدی پرداخته شد که بنا به دلایلی به آن توجه نمی شود.

زنان اغلب به دلیل نداشتن اعتماد به نفس یا خودفریبی، این خشونت ها را به نشانه عشق تعبیر می کنند.

او معتقد است که ما در جامعه کودکان را آماده پذیرش خشونت می کنیم: دختران را توسری خور و پسران را زورگو نسبت به زنان بار می آوریم؛ البته بسیاری زنان هم این خشونت را می پذیرند چون در صورت نپذیرفتن جایی برای رفتن ندارند؛ بنابراین در رابطه می مانند.

اینها نه خانواده حمایتگری دارند و نه نهاد اجتماعی برای حمایت از آنها وجود دارد.

به گفته او مسأله نداشتن اتکا به نفس در جوامع ما بسیار مهم است: در جریان تحقیقاتی که برای فیلم کردم متوجه شدم که نبود خودباوری در میان زنان ها نه تنها به خود و خانواده شان صدمه زده است که در ابعاد وسیع تر به جامعه هم آسیب زده است؛ بنابراین وقتی خانواده مریض دارید در ادامه آدم های جامعه در سطوح کلان هم بیمار خواهند بود.

میلانی درباره نامه ای در دولت اصلاحات برای ابداع کننده گفت و گوی تمدن ها نوشته است، گفت: گفت و گو در نهایت به گفت وگو در سطح کلان منجر خواهد شد به طوری که خانواده مهمترین و جدی ترین مسأله جامعه است.

او به نظام مردسالاری اشاره کرد که خشونت علیه زنان در آن بیشتر تثبیت شده است: بعضی خشونت را امری ذاتی می دانند اما با توجه به این که یک مرد در محیط کار خود عصبانیت خود را علیه مافوق خود کنترل می کند می توان نتیجه گرفت که خشونت قابل کنترل است؛ بنابراین این خشم را در برابر همسر خود هم می تواند کنترل کند.

خشم قابل کنترل است و فرد می تواند آن را در برابر همسر خود هم کنترل کند.

او درباره مسأله دیگری که در جامعه ما چشم انداز زندگی برای زنان را تیره و تار می کند، گفت: گوش شنوایی برای اعتراضات زنان وجود ندارد انگار همه در سطح بالای جامعه دست به دست هم داده اند تا آگاهی را از مردم بگیرند.

تا وقتی که زنان به تمکین دعوت می شوند به خشونت هم تن می دهند؛ بنابراین آگاهی رسانی در مسأله خشونت موثر است و یکی از مسائل ضروری برای کاهش خشونت اجتماعی آگاهی است که رسانه ها باید به آن بپردازند.

صدا و سیما به جای پرداختن به فیلم هایی که در آن زنان در حال تعظیم و حرف شنوی اند، باید شکل متعادل تری به آن بدهد.

او معتقد است که چرخه خشونت از پدر به پسر یا از مادر به دختر خواهد رسید و نسل به نسل تکرار می شود یا اینکه بعد از تحمل تبدیل به عادت می شود: ما باید سعی کنیم در تغییر برخی قوانین موثر باشیم.

به گفته میلانی خشونت در ایران روز به روز بیشتر می شود که البته ربط مستقیمی هم به بحران هویت میان زنان و مردان جامعه ما دارد: هیچ کس به مسأله بحران هویت توجه نمی کند در حالی که ما جامعه ویژه ای داریم که در آن هویت ملی، دینی و قومی ما مخدوش است و اینها ربط مستقیمی با خشونت در خیابان، جامعه و خانه دارد.

مردان در بروز خشونت آزاد گذاشته شده اند افسر افشار نادری، جامعه شناس و مدرس دانشگاه هم سخنران دیگری بود که درباره خشونت ذاتی و غریزی میان مردان حرف هایی داشت: اگر خشونت ذاتی است، چرا فقط در میان مردان بروز می کند آن هم در شرایطی که می بینیم خشونت در میان زنان کمتر است و این یعنی جامعه برای مهار آن بر روی آنها تأثیر گذاشته است.

بنابراین مردان هم می توانند خشونت را مهار کنند اما آنها آزاد گذاشته شده اند و حتی در قوانین هم به آنها اجازه اعمال خشونت داده شده است.

پدر، برادر و همسر می توانند زن را به انجام کاری وادار یا او را از آن کار بازدارند؛ چون خود را صاحب قدرت می دانند در حالی که قانون طبیعت هم این افراد را جنس برتر عنوان کرده است و در ادامه قوانین هم به آنها اجازه داده تا به دیگران زور بگویند بنابراین این اعمال زور و پذیرش زور نسل به نسل انتقال پیدا کرد.

او به مدیریت فراغت اشاره کرد که حتی زمان ورزش را به آنها تحمیل کرده است: مثلا زنان شب ها و جمعه ها نمی توانند به استخر بروند در حالی که هیچ قانونی نیست که زنان را منع کند؛ بنابراین زنان کارمند حق استفاده از امکانات فراغت را ندارند.

به گفته افشار نادری برخی از محدودیت ها زمانی است که ما خودمان محدودیتی را علیه خودمان اعمال می کنیم مثلا دوچرخه سواری در هیچ کجای قانون برای زنان ممنوع نیست اما خودمان در سوارشدن بر آن محدودیت اعمال می کنیم.

ما آموزش دیدیم و اجازه دادیم که زنان به حاشیه رانده شوند: تفکراتی در جامعه هست که زن را به تمکین وادار می کند اما آیا می توان با چنین وضعیتی به صلح امیدوار بود؟ و اگر به وجود آمد پس چطور این همه آسیب های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود.

او معتقد است که برای حذف خشونت باید ابتدا نگاه فلسفی و انسان شناسی به زنان داشته باشیم و به زنان احترام بگذاریم وگرنه صلح و عدالت اتفاق نمی افتد: باید زن را به عنوان فردی صاحب اختیار قبول داشته باشیم و زمینه برابری بین مردم را ایجاد کنیم.

اگر به زنان اعتماد نداشته باشیم سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد.

برای توسعه حتما باید علیه خشونت در جامعه متحد شویم.

لازم است خشونت از بین برود تا عدالت برقرار شود، آن وقت است که صلح برقرار خواهد شد.

مهرانگیز شعاع کاظمی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا هم در این نشست درباره تبعات خشونت در میان زنان توضیحاتی داد.

به اعتقاد او خودکشی، اضطراب، اختلال در تغذیه، کودک آزاری و به وجود آمدن خودگویی از تبعات خشونت علیه زنان در جامعه است.


کلید واژه ها: خشونت - کشور - زندگی زناشویی - درصد - کشورهای جهان - ایران - آمار - جامعه - نشان - زنان - انسان - استان - اجتماعی - تهمینه میلانی - هایی - اتیوپی - کتابخانه ملی - زندگی - سلامت - اروپا - میزان - جهان - کتابخانه - کارگردان - ژاپن - انسان ها - اروپایی - وحشتناک - دانشگاه - یکشنبه

آخرین اخبار سرویس:
راهکار های چین برای ضربه زدن به اقتصاد آمریکا چیست؟

حضور شگفتیِ صنایع فلزی در نمایشگاه ساختمان و صنایع سرمایشی و گرمایشی مشهد

فیلم/ سیف: در صورت افزایش محدودیت ها ارز برای ورود کالاهای بدون اولویت اختصاص نمی یابد

دولت از تولیدی های پاک، دانش بنیان و کم آبخواه حمایت می کند

122 هکتار از اراضی هریس به آبیاری بارانی مجهز شد

حضور گسترده ناشران و سخنرانان خارجی در رویداد TGC2018 / تمرکز ما صادرات بازی های ایرانی است

جمع آوری پرچم جعلی ایران در جام جهانی

دسته گل های طاهری در پرسپولیس تمامی ندارد

ابلاغ بخشنامه تعیین گروه بندی صاحبان مشاغل

افتتاح 9 طرح کشاورزی در استان

2 و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد

122 هکتار از اراضی هریس به آبیاری بارانی مجهز شد

کارشکنی های آمریکا مانع بروز و ظهور ثمرات برجام شد/ اجرای طرح جامع اشتغال برای کشاورزان شرق اصفهان

کشاورزی حفاظتی در بشرویه افزایش یافت

بازار نفت به توازن نزدیک تر می شود

بخشنامه تعیین گروه بندی صاحبان مشاغل ابلاغ شد

دارو گران می شود

انعقاد تفاهم نامه های مشترک بانک توسعه تعاون با اتحادیه های سراسری

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری

با «بله» کار «خیر» کنید

مدل لباس سلبریتی ها در مراسم گرمی 2018 (عکس)

کشاورزی حفاظتی در بشرویه افزایش یافت

زنگنه: مشکل بازار نفت تنش افکنی سیاسی آمریکاست

میوه هم چند نرخی شد!

اعلام آمادگی تعزیرات برای رفع آشفتگی در بازار ارز و خودرو

رشوه 5 میلیونی توسط واسطه ها در وزارت صنعت / حداقل 1500 میلیارد تومان پول از کشور خارج شد

در خواست کمک های ویژه از مدیریت بحران برای جبران خسارت خشکسالی استان کرمان

شرط دریافت تسهیلات برای مشاغل خانگی!

زنگنه: مشکل بازار نفت تنش افکنی سیاسی آمریکاست

355میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در دشتی اختصاص یافت

اعتبار اختصاص یافته به دزفول متناسب با نیاز این شهرستان نیست

تصویر لو رفته از گلس آیفون ارزان قیمت

برنامه ریزی برای افزایش 20 درصدی صادرات استان سمنان+ فیلم

مفاهیم: سو چیست؟

بازگشت «God of War» به صدر جدول فروش بریتانیا

تماشاگران در جام جهانی 2018

حضور پررنگ صنایع فلزی پایون در نمایشگاه ساختمان و صنایع سرمایشی و گرمایشی مشهد 97

زنگنه: مشکل بازار نفت تنش های سیاسی است

مفاهیم: سو چیست؟

بهره وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است

گام مهم موسسه رازی برای اجرای ضوابط سازمان های ناظر بین المللی

وزیر انرژی روسیه: روسیه افزایش تولید اوپک وشرکایش را پیشنهاد خواهد داد

اجرای 22 طرح سلامت محور در گراش

اعتبار اختصاص یافته به دزفول متناسب با نیاز این شهرستان نیست

355میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در دشتی اختصاص یافت

گرانی های اخیر با وعده های مسؤولان مغایرت دارد/ نقش آفرینی بالای دلالان در بازار

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: گرانی های اخیر با وعده های مسؤولان مغایرت دارد/ نقش آفرینی بالای دلالان در بازار

سیستم سرمایشی مصرف کنندگان بزرگ از راه دور کنترل می شود

اعلام آمادگی تعزیرات برای رفع آشفتگی در بازار ارز و خودرو

نگاهی به هیوندای i20 و برجسته ترین ویژگی های این خودرو

وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

نمایندگان از پاسخ های آخوندی قانع نشدند

بازار رهاشده باجولان بی توقف قیمت ها/منحنی قدرت خریدمردم سقوط کرد

انتشار 105 میلیارد صکوک اجاره برای تولید 50 لوکوموتیو بومی

افزایش قیمت طلا و کاهش سکه

تاکنون، تخصیص حدود 17 میلیارد دلار ارز

سیستم سرمایشی مصرف کنندگان بزرگ از راه دور کنترل می شود

اعلام آمادگی تعزیرات برای رفع آشفتگی در بازار ارز و خودرو

اختصاص 314 میلیارد تومان به طرح تحول درمان کردستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبر داد اختصاص 314 میلیارد تومان به طرح تحول درمان کردستان

سهمیه بندی آب در آبادان

اختصاص سهم سه درصد نفت و گاز به اقلید

کشف اختلاس دو میلیارد تومانی در کرمان/ بازداشت ده کارمند رشوه بگیر در سیرجان

تجدیدساختار صنعت برق در گرو اصلاح اقتصاد انرژی است

افت شاخص های وال استریت

مهم ترین مزیت رقابتی کسب و کار های کوچک

آیا بازاریابی پادکست برای کسب و کار شما مفید است

10 نکته ی مهم برای افزایش کارایی در VS Code

مظنه اجاره بهای آپارتمان 70 متری در تهران + جدول

چند درصد خودروها در معاینه فنی مردود شدند؟

تماشا کنید: معرفی چند گجت پرکاربرد و جذاب برای خرید در سال 2018

بازار مسکن با حضور آخوندی در کمیسیون عمران مجلس بررسی شد

مسدودکردن 26 حلقه چاه غیرمجازدرمهاباد

حمایت ار کالای ایرانی

دیدار وزیر اقتصاد سوریه با جهانگیری

18 هزار اظهار نامه مالیاتی در خراسان جنوبی ارائه شد

تجدیدساختار صنعت برق در گرو اصلاح اقتصاد انرژی است

مقایسهٔ ب ام و M850i با مرسدس-آام گ S63 کوپه

قدردانی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی از عملکرد بانک کشاورزی

تصمیمات اوپک فاش شد

آمادگی ایران و سوریه برای اعمال تعرفه ترجیحی واردات کالا

کلنگ احداث پلاتو تخصصی تئاتر در سنندج به زمین زده شد

بررسی راهکارهای گسترش روابط اقتصادی ایران و اندونزی در اراک

برپایی نمایشگاه مواد بهداشتی با حضور سرمایه گذاران خارجی

18 هزار اظهار نامه مالیاتی در خراسان جنوبی ارائه شد

کاهش 50 درصدی مصرف آب در کشاورزی کازرون/ اشتغال 26 هزار نفری این شهرستان در بخش کشاورزی

رییس جهادکشاورزی کازرون خبرداد کاهش 50 درصدی مصرف آب در کشاورزی کازرون/ اشتغال 26 هزار نفری این شهرستان در بخش کشاورزی

بازار تبلیغات به سمت شبکه های اجتماعی می رود

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

واکنش معاون وزیر صنعت به موضوع هک سامانه ثبت سفارش

فروش و تحویل فوری خودرویی که هنوز وارد ایران نشده + عکس ها

وضع مالیات وارداتی اضافی بر محصولات امریکایی توسط روسیه

رکوردشکنی بورس تهران همچنان ادامه دارد

ثبت نام 18 طرح با اشتغال زایی 900 نفر با اعتبار 260 میلیاردی در سامانه کارا

خروج افغانستانی ها از ایران

سرمایه گذاری 40 میلیونی شتاب دهنده تریگ آپ و شرکت شناسا روی ایده ها

مناطق زلزله زده کرمانشاه تا زمان نصب کنتور هزینه ای بابت برق پرداخت نمی کنند

دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

بررسی بازار مسکن با حضور آخوندی در کمیسیون عمران مجلس

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!