مطالب مرتبط:
20 درصد از سکته های مغزی در سنین جوانی اتفاق می افتد
مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد 2.8 درصدی صدور پروانه های ساختمانی در پایتخت
«مدیریت دولتی» در ایران دوران ساسانیان
شفر: خوشحال نیستم که بازی خانگی ما در خارج ایران برگزار می شود
بارشهای ایران به 63.8 میلیمتر رسید؛ 55 درصد کمتر از سال گذشته
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 12:532018-02-21اقتصادي

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!


خشونت های خانگی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان آمار تلخ تری دارد؛ آماری که در 22 استان کشور نشان می دهد زنان در همه سطوح خشونت آن را تجربه می کنند که میانگین آن 66 درصد است اما در کشورهایی مانند اتیوپی یا ژاپن میزان آن به ترتیب 55 و 6 درصد .

- سلامت نیوز: خشونت های خانگی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان آمار تلخ تری دارد؛ آماری که در 22 استان کشور نشان می دهد زنان در همه سطوح خشونت آن را تجربه می کنند که میانگین آن 66 درصد است اما در کشورهایی مانند اتیوپی یا ژاپن میزان آن به ترتیب 55 و 6 درصد است این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از جامعه شناسان و روانشناسان صلح تحقق نمی پذیرد مگر اینکه خشونت در جامعه از بین برود.

اینها چکیده حرف هایی است که در نشست زنان، صلح و مخاطرات خشونت خانگی مطرح شد؛ نشستی که عصر یکشنبه با حضور جامعه شناسان، روانشناسان، فعالان حوزه زنان و تهمینه میلانی فیلمنامه نویس و کارگردان در دانشگاه الزهرا برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، شهروند نوشت: حسن امیدوار، دبیر گروه صلح در این نشست از هزینه بالای توجه نکردن به تبعات خشونت در جامعه سخن گفت و اینکه بیشتر مردم خشونت را امری خصوصی می دانند در حالی که موضوعی اجتماعی است: نتایج تحقیقاتی که در 28 استان کشور ایران درباره خشونت انجام شده است، بسیار فاجعه آمیز است.

این تحقیق نشان می دهد 66 درصد از زوج ها در طول زندگی زناشویی خود مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند.

او از مطالعات میدانی که در کتابخانه ملی درباره خشونت خانگی انجام شده است، گفت که البته نتایج آن در میان قشر فرهیخته کمی دور از انتظار بود: طول زندگی زناشویی افراد مورد مطالعه حداقل 22 و حداکثر 50 سال بود.

اولا بیشتر کسانی که مورد پرسش قرار گرفتند از دادن پاسخ دچار شرم و خجالت بودند و درنهایت نتایج نشان داد که خشونت دراین قشر فرهیخته بشدت و در همه سطوح شیوع دارد.

امیدوار بر اساس نظریات بدبینانه و خوش بینانه درباره موضوع خشونت توضیحاتی داد: نخستین دیدگاه خشونت را امری ذاتی می داند که البته منبعث از شرایط تاریخی وحشتناک و خشونت بار قرن 16 و 17 میلادی است و اندیشمندان اروپایی خود از آن به عنوان بحران عمومی یاد کرده اند.

این نگاه که متأثر از جنگ های قرون گذشته در اروپا بود، بشدت از سوی حاکمیت هم تقویت می شد؛ چون از آن سود می برد.

دیدگاه دیگر که خوش بینانه هم بود انسان را مانند لوح پاکی می دانست.

مطالعات انسان شناسان ثابت کرد که خشونت ذاتی و فرهنگی نیست بلکه ابداع اجتماعی انسان ها است و توسط سازمان اجتماعی شکل می گیرد؛ البته خشم به طور ذاتی در انسان هست اما کاربرد آن آموزش داده شده است.

او معتقد است که براساس نظریه یادگیری اجتماعی پرخاشگری آموخته می شود و راه موثر برای جلوگیری از اشاعه آن حل تعارض بین افراد است: با یک تحول فرهنگی می توان واکنش های دیگری را به جای خشونت به جامعه بدهیم البته کار فرهنگی نیاز دارد که زمانبر است.

90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد افسانه توسلی، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا هم در این نشست به تقسیم بندی های موجود درباره خشونت اشاره کرد که خشونت های خیابانی، خانگی، روحی، جنسی، فیزیکی، پنهان، آشکار و حتی اقتصادی جزیی از آن است: خشونت های اقتصادی یعنی وقتی همسر به زن خرجی نمی دهد یا مثلا مردانی که با اجبار حقوق همسر شاغل خود را دریافت و اموالی را به نام خود خریداری می کنند.

تحریم، تمسخر، فحاشی و به خصوص سکوت نوع دیگری از خشونت های رفتاری است که درنهایت مجموع همه اینها را به خشونت روانی منتهی می کند.

او معتقد است که حدود 90 درصد از خشونت ها در دوران نامزدی از سوی مردان اعمال می شود: این چرخه خشونت همین طور در نسل های بعدی ادامه می یابد در حالی که زنان هم این خشونت را پذیرفته اند اما تا زمانی که خشونت علیه زنان از بین نرفته است، تحقق پیوستن صلح را ناممکن می کند.

خشونت خانگی به هر دلیلی که اعمال شود تهدیدی برای رسیدن به صلح پایدار جهانی است.

توسلی همچنین درباره خشونت در دوران بارداری هم حرف هایی داشت: در این دوران خشونت مردان علیه زنان به صورت جنسی، فیزیکی، روحی و روانی بیشتر است و به جای اینکه همسر مراقبت های بیشتری را از همسر خود داشته باشد، زنان خشونت های بیشتری را تجربه خواهند کرد.

خشونت در محل کار نوع دیگری از خشونت است که این جامعه شناس درباره آن توضیح داد: در ایران آمار آن بسیار کمتر از کشورهای دیگر است و یکی از دلایل آن هم این است که زنان اغلب به دلیل مشکلاتی که در آینده ممکن است آنها را بیکار کند، خشونت های محل کار را بیان نمی کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا از تحقیق دیگری در بین استادان، کارمندان و کارگران در یکی از دانشگاه های کشور گفت و اینکه خلاف تصور، میزان خشونت در میان استادان دانشگاه بیشتر از کارمندان دانشگاه بوده است: بر اساس این تحقیق بیشترین میزان خشونت در میان کارگران بود اما در ادامه با تعجب متوجه شدیم که خشونت در میان استادان دانشگاه از کارمندان دانشگاه بیشتر است و البته دلیل آن هم اختلاف سنی و تحصیلی زوج و درواقع غیرهمسان گزینی بود.

او هم مثل خیلی های دیگر معتقد است: زمانی که زنان در جامعه خشونت را تجربه می کنند نخستین انگشت اشاره به سمت خودشان می رود؛ بنابراین واکنشی در برابر خشونت کننده وجود نخواهد داشت.

به گفته او خشونت از سطح خرد به سطح کلان گسترش پیدا می کند و زنان هم مهمترین قربانیان آن هستند چه در زمانی که آسیب های روحی و جنسی به خود آنها وارد می شود یا آسیب هایی که به فرزندانشان وارد می شود: اقدام برای صلح به سیاستگذاری ها برمی گردد اما در جهان بیشتر سیاستگذاران مردان هستند و ما نیز در این زمینه رتبه 175 را داریم.

نبود اتکابه نفس در زنان یکی از دلایل پذیرش خشونت است تهمینه میلانی، فیلمساز ایرانی که سابقه ساخت فیلم هایی را در حوزه زنان در کارنامه خود دارد هم از تجربیاتی گفت که در طول ساخت این فیلم ها دریافته است: در فیلم ملی و راه نرفته اش مستقیما به مسأله خشونت خانگی و به ویژه خشونت در دوران نامزدی پرداخته شد که بنا به دلایلی به آن توجه نمی شود.

زنان اغلب به دلیل نداشتن اعتماد به نفس یا خودفریبی، این خشونت ها را به نشانه عشق تعبیر می کنند.

او معتقد است که ما در جامعه کودکان را آماده پذیرش خشونت می کنیم: دختران را توسری خور و پسران را زورگو نسبت به زنان بار می آوریم؛ البته بسیاری زنان هم این خشونت را می پذیرند چون در صورت نپذیرفتن جایی برای رفتن ندارند؛ بنابراین در رابطه می مانند.

اینها نه خانواده حمایتگری دارند و نه نهاد اجتماعی برای حمایت از آنها وجود دارد.

به گفته او مسأله نداشتن اتکا به نفس در جوامع ما بسیار مهم است: در جریان تحقیقاتی که برای فیلم کردم متوجه شدم که نبود خودباوری در میان زنان ها نه تنها به خود و خانواده شان صدمه زده است که در ابعاد وسیع تر به جامعه هم آسیب زده است؛ بنابراین وقتی خانواده مریض دارید در ادامه آدم های جامعه در سطوح کلان هم بیمار خواهند بود.

میلانی درباره نامه ای در دولت اصلاحات برای ابداع کننده گفت و گوی تمدن ها نوشته است، گفت: گفت و گو در نهایت به گفت وگو در سطح کلان منجر خواهد شد به طوری که خانواده مهمترین و جدی ترین مسأله جامعه است.

او به نظام مردسالاری اشاره کرد که خشونت علیه زنان در آن بیشتر تثبیت شده است: بعضی خشونت را امری ذاتی می دانند اما با توجه به این که یک مرد در محیط کار خود عصبانیت خود را علیه مافوق خود کنترل می کند می توان نتیجه گرفت که خشونت قابل کنترل است؛ بنابراین این خشم را در برابر همسر خود هم می تواند کنترل کند.

خشم قابل کنترل است و فرد می تواند آن را در برابر همسر خود هم کنترل کند.

او درباره مسأله دیگری که در جامعه ما چشم انداز زندگی برای زنان را تیره و تار می کند، گفت: گوش شنوایی برای اعتراضات زنان وجود ندارد انگار همه در سطح بالای جامعه دست به دست هم داده اند تا آگاهی را از مردم بگیرند.

تا وقتی که زنان به تمکین دعوت می شوند به خشونت هم تن می دهند؛ بنابراین آگاهی رسانی در مسأله خشونت موثر است و یکی از مسائل ضروری برای کاهش خشونت اجتماعی آگاهی است که رسانه ها باید به آن بپردازند.

صدا و سیما به جای پرداختن به فیلم هایی که در آن زنان در حال تعظیم و حرف شنوی اند، باید شکل متعادل تری به آن بدهد.

او معتقد است که چرخه خشونت از پدر به پسر یا از مادر به دختر خواهد رسید و نسل به نسل تکرار می شود یا اینکه بعد از تحمل تبدیل به عادت می شود: ما باید سعی کنیم در تغییر برخی قوانین موثر باشیم.

به گفته میلانی خشونت در ایران روز به روز بیشتر می شود که البته ربط مستقیمی هم به بحران هویت میان زنان و مردان جامعه ما دارد: هیچ کس به مسأله بحران هویت توجه نمی کند در حالی که ما جامعه ویژه ای داریم که در آن هویت ملی، دینی و قومی ما مخدوش است و اینها ربط مستقیمی با خشونت در خیابان، جامعه و خانه دارد.

مردان در بروز خشونت آزاد گذاشته شده اند افسر افشار نادری، جامعه شناس و مدرس دانشگاه هم سخنران دیگری بود که درباره خشونت ذاتی و غریزی میان مردان حرف هایی داشت: اگر خشونت ذاتی است، چرا فقط در میان مردان بروز می کند آن هم در شرایطی که می بینیم خشونت در میان زنان کمتر است و این یعنی جامعه برای مهار آن بر روی آنها تأثیر گذاشته است.

بنابراین مردان هم می توانند خشونت را مهار کنند اما آنها آزاد گذاشته شده اند و حتی در قوانین هم به آنها اجازه اعمال خشونت داده شده است.

پدر، برادر و همسر می توانند زن را به انجام کاری وادار یا او را از آن کار بازدارند؛ چون خود را صاحب قدرت می دانند در حالی که قانون طبیعت هم این افراد را جنس برتر عنوان کرده است و در ادامه قوانین هم به آنها اجازه داده تا به دیگران زور بگویند بنابراین این اعمال زور و پذیرش زور نسل به نسل انتقال پیدا کرد.

او به مدیریت فراغت اشاره کرد که حتی زمان ورزش را به آنها تحمیل کرده است: مثلا زنان شب ها و جمعه ها نمی توانند به استخر بروند در حالی که هیچ قانونی نیست که زنان را منع کند؛ بنابراین زنان کارمند حق استفاده از امکانات فراغت را ندارند.

به گفته افشار نادری برخی از محدودیت ها زمانی است که ما خودمان محدودیتی را علیه خودمان اعمال می کنیم مثلا دوچرخه سواری در هیچ کجای قانون برای زنان ممنوع نیست اما خودمان در سوارشدن بر آن محدودیت اعمال می کنیم.

ما آموزش دیدیم و اجازه دادیم که زنان به حاشیه رانده شوند: تفکراتی در جامعه هست که زن را به تمکین وادار می کند اما آیا می توان با چنین وضعیتی به صلح امیدوار بود؟ و اگر به وجود آمد پس چطور این همه آسیب های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود.

او معتقد است که برای حذف خشونت باید ابتدا نگاه فلسفی و انسان شناسی به زنان داشته باشیم و به زنان احترام بگذاریم وگرنه صلح و عدالت اتفاق نمی افتد: باید زن را به عنوان فردی صاحب اختیار قبول داشته باشیم و زمینه برابری بین مردم را ایجاد کنیم.

اگر به زنان اعتماد نداشته باشیم سرمایه اجتماعی شکل نمی گیرد.

برای توسعه حتما باید علیه خشونت در جامعه متحد شویم.

لازم است خشونت از بین برود تا عدالت برقرار شود، آن وقت است که صلح برقرار خواهد شد.

مهرانگیز شعاع کاظمی، روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا هم در این نشست درباره تبعات خشونت در میان زنان توضیحاتی داد.

به اعتقاد او خودکشی، اضطراب، اختلال در تغذیه، کودک آزاری و به وجود آمدن خودگویی از تبعات خشونت علیه زنان در جامعه است.


کلید واژه ها: خشونت - کشور - زندگی زناشویی - درصد - کشورهای جهان - ایران - آمار - جامعه - نشان - زنان - انسان - استان - اجتماعی - تهمینه میلانی - هایی - اتیوپی - کتابخانه ملی - زندگی - سلامت - اروپا - میزان - جهان - کتابخانه - کارگردان - ژاپن - انسان ها - اروپایی - وحشتناک - دانشگاه - یکشنبه

آخرین اخبار سرویس:
اهدای هزینه 20 هزار پرس غذا به زلزله زدگان استان کرمانشاه

رشد اقتصادی در 9 ماهه سالجاری به 3.4 درصد رسید

مصرف بنزین کل کشور از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

پایه ریزی سفرهای ارزان قیمت به منظور افزایش حجم سفرهای داخلی در کشور

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

چانه زنی در نشست شورای عالی کار هنوز ادامه دارد

نفت، نوک پیکان حملات دشمنان است

ویژه برنامه های نوروز 97 شبکه اترک

جمع بندی و مروری بر نمایشگاه خودروی ژنو 2018

طوفان شن در شهر ریگان - کرمان+عکس

تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

چشم انداز تولید 500 میلیون بشکه نفت در 20 سال

زنگنه: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

زنگنه: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ و شرکت های EP گرگ زاده هستند/ برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

ضریب بازیافت میادین سپهر و جفیر 10 تا 15 درصد پیش بینی شده است

امنیت بانکداری الکترونیک مرهون تلاش مجموعه هایی همچون گروه ملی انفورماتیک است

مرغ ارزان شد

گوشی ال جی G7 احتمالا با پنل LCD و قیمت مقرون به صرفه وارد بازار شود

آخرین اخبار از جلسه پشت در های بسته تعیین دستمزد 97

نرخ سود تسهیلات صندوق یکم کاهش می یابد؟

تفاوت قیمت 400 هزار تومانی هتل ها در نوروز/ تمایل مسافران به چادرنشینی

گنجعلی خان؛ طولانی ترین راسته بازار ایران

امنیت بانکداری الکترونیک مرهون تلاش مجموعه هایی همچون گروه ملی انفورماتیک است

زنگنه: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ و شرکت های E&P گرگ زاده هستند/ برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

13 هزار نیروی امداد و نجات در طرح نوروزی

سرمایه گذاری بخش خصوصی برای توسعه 2 میدان نفتی

تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

صادرات 1.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از آذربایجان شرقی به 101 کشور دنیا

ممنوعیت ترخیص خودرو با ضمانت نامه های بانکی

افزایش 50 درصدی دستمزد کارکنان سازمان مالیاتی +سند

استاندار تهران خبر داد تلاش برای افزایش سرانه ورزشی در استان تهران/ سرانه ورزشی در تهران 44 سانتی متر است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی خبر داد صادرات 1.9 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از آذربایجان شرقی به 101 کشور دنیا

افزایش قیمت گوشت مرغ در آستانه عید

دستگاه سنجش گرد و غبار در کاشان راه اندازی می شود

ورود 61 واگن جدید به ناوگان ریلی کشور

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

توزیع نیم میلیون نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی

درآمدهای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر 31 میلیارد دلار است

سکه 29 هزار تومان افت کرد / دلار 4هزارو 824 تومان

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

امضای قرداد بین شرکت نفت و یک شرکت ایرانی

معاون شرکت نفت: قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

افزایش نرخ بلیت مترو تهران- کرج فعلا منتفی شد

مذاکرات مزدی در وزارت اقتصاد بی نتیجه ماند

گفتگوی 18:30/ خبر خوش دلیری به شرکتهای دانش بنیان

استحکام بخشی موزه قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

رشد اقتصادی 3.4 درصدی در 9 ماهه امسال

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

کارخانه های خودروسازی، راه حل ایران برای خودکفایی در بنزین

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 15 میلیارد اعتبار نیاز دارد

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

مصاحبه زومیت با اریک چن، قائم مقام ایسوس درباره ذن فون 5

کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا

پیش بینی بازگشت قیمت نفت به کانال 50 دلاری

جذب 1٫9 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط دولت دوازدهم

این کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند

واریز سود کارمندان به سال آینده موکول شد

استفاده از رنگ های مضر در زعفران های تقلبی

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی/توزیع نیم میلیون

تولید٥٠٠میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ملاک رنگ چشم نیست

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: توزیع نیم میلیون/پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

رشد فوق العاده تقاضا برای خرید گوشی دست دوم در بازارهای جهانی

توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

کمک 850 میلیون ریالی اتاق بازرگانی ارومیه برای آزادی سازی زندانیان

رشد عملکرد تعهدات اعتبار اسنادی صادره بانک رفاه

امضای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر

امضا قرارداد توسعه میدان های نفتی سپهر و جفیر

اظهارات رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

توسعه یک صد میدان نفتی و گازی با مشارکت شرکت های داخلی در صورت تامین مالی

وجود 170 هزار سالمند بالای 60 سال در لرستان

فارس گزارش می دهد توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال 97

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

مراسم تودیع و معارفه رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

فعالیت موسسات غیرمجاز سامان دهی شده است

قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

تکاپوی شهروندان قزوینی برای خرید کالا در آستانه نوروز

صاحبان صنایع به پذیرش هیات های تجاری خارجی توجه کنند

استودیو دایس همچنان از بازی Battlefield 1 پشتیبانی خواهد کرد

حقیقی ها در روز اول 224 میلیون سهم «وبصادر» را خریدند

سال آینده شش میلیارد دلار قرارداد با شرکت های ایرانی امضا می شود

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

نرخ باسوادی عشایر آذربایجان غربی به 72 درصد رسید

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم/نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

سکه طرح جدید 20 هزار تومان گران شد

یک بام و دو هوای بیمه ایران

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی برای تولید نخ اکریلیک فرش در امسال

مبارزه با قاچاق در گرو حمایت همه دستگاه هاست

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار 60 میلیاردی

قرارداد توسعه میدان های نفتی "سپهر و جفیر" امضا شد

نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

قیمت مرغ شب عید پر کشید

پاکبان کاشانی 100 میلیون تومان وجه نقد را به صاحبش رساند +عکس

کمک 4 میلیاردی سمیرمی ها در جشن نیکوکاری

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!

آمار تلخ خشونت خانگی در ایران/90 درصد از خشونت هادر دوران نامزدی اتفاق می افتد!