مطالب مرتبط:
تصاویر/ مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در مسجد اعظم قم
آیت الله العظمی فاضل از طلایه داران مکتب فقهی قم بود/ مکتب اجتهاد شیعی یک نوع مکتب واحد نیست
آیت الله فاضل لنکرانی در اثبات مرجعیت امام خمینی(ره) بسیار دخیل بود
مراسم یازدهمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل در قم برگزار شد
مراسم سالگرد ارتحال آیت الله فاضل لنکرانی در قم برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 10:422018-02-21سياسي

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی از قوت و استحکام بالای فقهی و اصولی برخوردار بود


آثاری که از حضرت آیت الله فاضل لنکرانی بر جای مانده، همه شاهد بر این است که ایشان به مسایل فقهی عنایت داشته است.

هر کسی که آثار فقهی و اصولی ایشان را مطالعه کند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن آیت الله ابراهیم امینی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت وگو با خبرگزاری حوزه به ابعاد علمی، سیاسی و اجتماعی حضرت آیت الله فاضل لنکرانی پرداخت که حاصل آن تقدیم مخاطبان عزیز می شود.

* از چه زمانی با حضرت آیت الله فاضل لنکرانی آشنا شدید؟ اولین آشنایی ما با ایشان در درس حضرت امام و درس آیت الله العظمی بروجردی بود.

در درس امام که در آن، در درس کتاب طهارت ایشان شرکت می کردند، چون بنده قبلاً هم یک دوره اصول خدمت امام خوانده بودم، از آن جا موقعیت تیزهوشی و دقت ایشان برای من روشن بود.

اولاً هرگاه که اشکالی می کرد که مرسوم درس ها هم هست که سؤال می کنند، از آن سؤال معلوم می شد که ایشان قضایا را خوب می فهمد؛ البته زیاد هم سؤال و اشکال نمی کردند؛ ولی هر وقتی سؤال می کردند، امام با دقت به ایشان جواب می داد و معلوم بود که ایشان مطالب فقهی را خوب درک می کند.

* در مورد ابعاد علمی حضرت آیت الله فاضل لنکرانی توضیح بفرمایید؟ ایشان در درس های دیگر مثل درس فلسفه علامه طباطبایی هم شرکت می کرد؛ ولی از همان اول معلوم بود که ایشان ذوق خاص فقهی و اصولی دارد و علاقه داشت که در این قسمت کار کند و این یکی از نکات مثبت ایشان بود.

به هر حال کسانی که در همه جهات می خواهند کار کنند، نوعاً خیلی موفق نمی شوند و هر کسی هم یک ذوقی دارد؛ یکی ذوق فلسفی دارد که بیشتر در فلسفه و مسایل فلسفه کار می کند و.

؛ معلوم بود که ایشان ذوق فقهی و اصولی دارد و لذا در درس های دیگر، آن بروز و ظهوری را که باید داشته باشد، نداشتند.

طلبه هایی که می خواهند وارد حوزه شوند، اگر به آینده شان فکر کنند که می خواهند چکاره شوند، بهتر موفق می شوند تا درس های پراکنده.

ایشان از افرادی بود که به طور جدی در مسایل فقهی و اصولی کار می کرد، شبهات و اشکالاتش را سؤال می کرد و این از امتیازات ایشان بود.

آثاری که از ایشان مانده، همه شاهد بر این است که ایشان به مسایل فقهی عنایت داشته است.

هر کسی که آثار فقهی و اصولی ایشان را مطالعه کند، به خوبی می فهمد که ایشان این درس ها را می فهمیده و درک می کرده است.

* حضرت آیت الله فاضل در دوران مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی چه نقشی داشتند؟ ایشان از همان آغاز مبارزات، جزء مبارزین بود؛ چون از شاگردان امام بود و از شاگردانی بود که به استاد خودش به مبارزه ایمان داشت.

از همان زمانی که مبارزات شروع شد، ایشان یکی از افرادی بود که در ضمن جامعه مدرسین که البته آن زمان جامعه مدرسین خیلی شکل نگرفته بود؛ ولی به طور پراکنده این ها با امام همکاری و از سخنان ایشان دفاع می کردند.

یکی از کارهایی که آن زمان روحانیون مبارز به ویژه حضرت آیت الله فاضل می کردند، ارجاع مردم به امام و فتاوای ایشان بود؛ چون رژیم سابق می خواست، امام متروک شود؛ ولی عده ای از فضلا که از جمله آن ها حضرت آیت الله فاضل بودند، در مسایل مختلف مردم را به امام و سخنان ایشان ارجاع می دادند و خود این یک نوع مبارزه بود.

اقدام دیگر شرکت در تجمعات منزل امام بود.

وقتی امام را بازداشت کردند و بردند و تبعید کردند، مراجعه به منزل امام کمتر شد مردم و طلبه ها می ترسیدند به منزل امام بیایند؛ حضور در منزل امام به مناسبت های مختلف، یک نوع مبارزه با رژیم سابق بود و بعد از آن امضای اطلاعیه های فراوانی بود که به مناسبت های مختلف صادر می شد.

از کسانی که در امضای این اطلاعیه ها نقش داشتند، حضرت آیت الله فاضل بود و آن هم یک جرم غیرقابل بخشش بود.

اطلاعیه هایی را که از آن زمان باقی مانده اگر مطالعه کنید، می بینید که در همه شان حضرت آیت الله فاضل از کسانی است که این اطلاعیه ها را امضا کرده است.

در مجالس گوناگون مثل روضه که در منزل امام تشکیل می شد، ایشان شرکت می کرد که همین این، یک نوع مبارزه بود؛ لذا این امر به مزاق عمال رژیم سابق خوش نمی آمد و یک جرم محسوب می شد؛ لذا یک عده ای را که مقداری فعال تر بودند، می گرفتند و تبعید و زندانی می کردند که از جمله آن ها خود حضرت آیت الله فاضل بود که ایشان بازداشت شدند و ابتدا به بندر لنگه تبعید شدند و بعد از آن جا هم به یزد و مدتی را در تبعید به سر بردند.

ایشان هم چنین یکی از کسانی بود که مرجعیت تقلید امام را در اطلاعیه ای که بعد از فوت آیت الله العظمی حکیم ، که ایشان را به عنوان بزرگ ترین مرجع تقلید معرفی کردند، امضا کرد.

جریانش هم این طوری بود که همان فضلایی که کارگردان این قسمت بودند، مطلبی را می نوشتند و به وسیله طلبه های جوان می فرستادند به منزل علما و هر کدام از آن ها نظر خودشان را ذیل آن می نوشتند و به این ترتیب دوازده نفر زیر آن برگه را امضا کردند که بسیار مهم بود و همین امر سبب شد که عده ای را گرفتند و زندانی کردند؛ آیت الله مرتضوی، ربانی شیرازی، آذری قمی.

؛ این ها را زندانی و تبعید کردند.

بالأخره مبارزات این طوری بود.

منظورم این است که آیت الله فاضل جزء همین افرادی بود که در این قسمت فعال بودند و لذا تبعید و این مشکلات هم بود؛ اما تبعیدها هم مؤثر نبود.

بعضی ها در ضمن مبارزات عقب می نشستند؛ ولی ایشان از افرادی بود که در این راه ثابت قدم بودند.

* نقش حضرت آیت الله فاضل در اعلان مرجعیت مقام معظم رهبری در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را بیان کنید؟ ایشان عضو جامعه مدرسین بودند؛ البته در آغاز امر تقریباً تشکل جامعه مدرسین یک تشکل علنی نبود؛ بلکه پنهانی بود.

اما بعداً هم که تشکل علنی شد، ایشان از اعضای فعال جامعه مدرسین بودند؛ اعضای جامعه مدرسین از قدیم دو دسته بودند.

بعضی بودند که در بعضی مواقع شرکت می کردند و بعضی اوقات شرکت نمی کردند! یعنی عضو دائم بودند؛ اما در جلسات کمتر شرکت می کردند و این، یکی از مشکلات جامعه مدرسین بود که هنوز هم ظاهراً به آن مبتلا هستند؛ ولی حضرت آیت الله فاضل از اعضای فعالی بود که به این قضیه ایمان داشت و در جلسات شرکت می کرد و دیگران را هم دعوت به شرکت می کرد و در بعضی از دوره ها ریاست جلسه جامعه مدرسین را هم بر عهده داشت.

یکی از کارهایی که جامعه مدرسین انجام دادند، این بود که بعداز فوت آیت الله العظمی اراکی این ها می خواستند، یک فرد مرجعی را به جای ایشان معرفی کنند.

ابتداءاً دوست می داشتند که یک نفر را معرفی کنند و رأی گیری هم مخفی بود؛ ولی در این جهت موفق نشدند؛ یعنی نتوانستند یک فرد دل خواهی را که مناسب باشد، معرفی کنند.

در نهایت در آن جلسه قرار شد، اعضای آن جلسه که تعداد 14 نفر بودند، هر کسی که آرایش حداقل هفت رأی باشد، به عنوان فرد جایزالتقلید معرفی کنند.

افراد مختلفی مانند، آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله العظمی شبیری زنجانی، آیت الله العظمی مکارم، آیت الله العظمی نوری همدانی و حضرت آیت الله فاضل به عنوان مرجع مطرح شدند، در آن جلسه حضرت آیت الله فاضل خیلی تلاش کردند و نقش داشتند در اینکه یکی از افراد معرفی شده به عنوان مرجع، مقام معظم رهبری باشد که همین طور هم شد.

البته این ها به عنوان افراد اعلم معرفی نشدند؛ بلکه افراد جایزالتقلید معرفی شدند.

یعنی هر کس می خواست تقلید کند، نمی توانست به قول این ها اکتفا کند و باید خودش تحقیق کند تا اعلم در بین این ها را پیدا کند.

یادم هست که حضرت آیت الله فاضل خیلی در این جهت نقش داشتند و اصرار می کردند که حتماً این کار بشود و شد.

* عملکرد و اقدامات حضرت آیت الله فاضل در شورای عالی حوزه را چگونه ارزیابی می فرمایید؟ یکی از جاهایی که ما با ایشان همکاری داشتیم، شورای عالی حوزه علمیه قم بود؛ جریان این بود که امام عقیده اش این بود که حوزه را مراجع قم باید اداره کنند.

شاید خیلی ها انتظار داشتند که امام مستقیماً وارد عمل شود؛ ولی ایشان اصرار داشت که مراجع تقلید قم این کار را بکنند.

قرار شد که چند نفر از از مراجع آن زمان مثل آیت الله العظمی گلپایگانی و مراجع دیگر هر کدام دو نفر را انتخاب کنند و جامعه مدرسین هم دو نفر را انتخاب کند.

جامعه مدرسین بنده و آیت الله العظمی فاضل را معرفی کردند و آیت الله العظمی گلپایگانی هم دو نفر را معلوم کردند و دو نفر را هم مراجع دیگر.

در واقع این ها اداره کنندگان حوزه بودند.

حوزه را وقتی می خواهی اداره کنی، باید امکانات باشد تا اداره کنید.

ما یک وقتی رفتیم خدمت امام عرض کردیم، برای اداره حوزه به این عظیمی یک بودجه ای لازم است.

شما یک مقرری مرحمت کنید که حوزه را اداره کنیم.

ایشان فرمود: من یک مبلغی را به جامعه مدرسین داده ام.

نصف همان را بدهید به شورای مدیریت.

آن مبلغی هم که می دادند، فکر نکنید زیاد بود؛ بلکه خیلی مبلغ کمی بود.

ظاهراً پانصد هزار تومان بود و به یک میلیون نمی رسید؛ ولی حوزه با این عظمت و وضعیت این چیزها که اداره نمی شد! البته مراجع دیگر یادم نیست که چقدر می دادند.

آن ها هم لابد تأسی می کردند به امام و همان رقم را می دادند.

اداره حوزه خیلی سخت بود.

سلیقه امام این طور بود که این تشکیلات زیادی نمی خواهد و حوزه را ساده تر می شود اداره کرد و ظاهراً همین طور هم است؛ اداره حوزه با تشکیلات خوب اداره نمی شود؛ بلکه با افراد خوب اداره می شود.

ما جلسات منظمی در این قسمت داشتیم که آیت الله فاضل هم بودند.

گویا در آن زمان آیت الله العظمی گلپایگانی هم آقای افتخاری و حاج آقا جلال گلپایگانی را معرفی کرده بود و تعداد شش نفر بودیم.

آن مقداری که نظر امام بود و این بودجه اقتضا می کرد فعالیت داشتیم و نسبتاً هم خوب بود و خود ما که جزء شورای مدیریت بودیم، نه حقوقی داشتیم و نه چیزی.

آیت الله العظمی گلپایگانی عقیده داشت که نباید حوزه وابسته به خارج و بودجه های دیگر شود.

زمانی که جامعه مدرسین یک اساس نامه ای تنظیم کرده بود و ما این اساس نامه را خدمت آیت الله العظمی گلپایگانی دادیم که روی آن نظر بدهد چند روز بعد به ایشان گفتیم نظرتان چیست؟ ایشان با یک حالت غمگین و گریه مانندی گفتند: حالا من که عمرم گذشته است؛ ولی حوزه را وابسته نکنید و بگذارید حوزه مستقل اداره شود.

به هر حال سلیقه آن بزرگواران این طوری بود.

دوش آیت الله العظمی بروجردی هم در اداره حوزه همین طور بود.

در مسایل مختلف هم همین عقیده را داشتند و هیچ وقت بودجه های سنگینی برای اداره حوزه پیش بینی نمی کردند.

* در مورد ویژگی های شخصیتی و اخلاق فردی و اجتماعی حضرت آیت الله فاضل بیان بفرمایید.

ما در جاهای مختلف با ایشان بودیم، در جامعه مدرسین بودیم، در زمان مبارزات بودیم، در مجلس خبرگان بودیم و در جاهای مختلف همیشه با هم بودیم.

از اوایل پیروزی انقلاب و قبل از پیروزی انقلاب.

از ویژگی هایی که در ایشان وجود داشت، اخلاص بود، بعضی افراد بودند که وارد میدان کار و عمل می شدند؛ اما انسان احساس نمی کرد که این ها اخلاص داشته باشند؛ ولی از همان اوایل احساس می شد که ایشان معتقد و علاقه مند به نظام است.

علاقه مند به حوزه های علمیه و ترویج دین و تکمیل آن است و زندگی خودشان هم از همان آغاز طلبگی یک زندگی نسبتاً ساده ای بود؛ چون ایشان آقازاده حضرت آیت الله فاضل لنکرانی بود و با ما تفاوتش این بود که ما فرد عادی بودیم و ایشان آقازاده بود؛ ولی در عین حال آقازادگی ساده زندگی می کرد.

از کارها و رفتارش اخلاص می بارید و در زندگی ایشان در آن زمان ها تشریفاتی ندیدیم.

بعداز مرجعیت هم تا آن مقداری که من می دیدم، از دفترشان و از جاهای دیگر، نسبتاً زندگی شان زندگی ساده ای بود بعد از اینکه به مرجعیت انتخاب شد هم رفت و آمد داشتیم و باز همان مراتب دوستی سابق را حفظ کرده بود؛ در حالی که همه این گونه نیستند.

* از پدر حضرت آیت الله فاضل هم خاطره ای دارید؟ پدر ایشان یکی از علما بود و از اطرافیان با نفوذ آیت الله العظمی بروجردی بود و از اعضای امتحان طلاب هم بود.

من از اصفهان که می خواستم به قم بیایم، قرار شد که امتحان بدهیم.

آن وقت ممتحنین سطح سه نفر بودند که یکی آن ها پدر آیت الله العظمی فاضل بود و یکی آقای صاحب الداعی بود که مدیر مدرسه فیضیه هم بود و یکی هم آقای نحوی بود.

در مدرسه فیضیه ثبت نام کرده بودیم برای امتحان.

امتحان سابقاً این طوری بود که یک صفحه ای را معرفی کردند به بنده گفتند که این صفحه را از کتاب رسائل و مکاسب مطالعه کنید و ما رفتیم در کتابخانه همان جا نشستیم و مطالعه کردیم و آمدیم پیش آقایان.

اول گفتند که عبارت را بخوان.

عبارت را می خواندیم و آقایان گوش می دادند.

از سبک خواندن معلوم بود که این مطلب را فهمیده یا نفهمیده! آقای نحوی ادبیات را دقت می کرد؛ چون اعراب گذاری نبود.

بعد هم وقتی صحبت شد، حضرت آیت الله فاضل هم گوش می داد که مطلبی که فرد می گوید درست است یا خیر؟ من در این ضمن یک مطلبی راجع به ادبیات گفتم که آقای نحوی اشکال کرد و من دفاع کردم و گفتم: نه، این طور نیست؛ قبول نمی کردم و حضرت آیت الله فاضل به حمایت از ما درآمد و گفت: آقای نحوی! درست می گویند چرا اصرار می کنید؟ آقای نحوی هم ساکت شد و بالأخره در امتحان قبول شدیم و.

؛ آن وقت طبعاً من به پدرشان علاقه پیدا کردم.

این خاطره در ذهن من بود و جایی هم بازگو نکرده بودم؛ اما این جا یادم آمد و گفتم.

* در خاتمه اگر توصیه ای برای طلاب و فضلای جوان دارید بگویید توصیه ام به طلاب یکی این است که بهتر است همان وقتی که به سنین درس خارج می آیند، شغل آینده شان را انتخاب کنند و پراکنده کار نکنند.

کسانی که پراکنده کار می کنند و مطالعه می کنند و درس می خوانند، نوعاً به جایی نمی رسند! اگر کسی می خواهد فقیه بشود، باید از همان وقت در فقاهت بیشتر کار کند؛ البته اشکال ندارد که در قسمت های دیگر هم کم و بیش وارد شود؛ ولی بهتر است که مسیر را معلوم کند و بیشتر در همان قسمت کار کند.

خیلی وقت ها هست که افراد در درس شرکت می کنند که بروند و بیایند؛ اما تعیین کردن آینده خیلی مهم است و همین طور که گفتم: حضرت آیت الله فاضل یکی از خوبی هایش این بود که از همان اول طریق خودش را معلوم کرد و اگر ایشان هم می خواست کارهای پراکنده کند، معلوم نبود که به جایی برسد؛ اما کارهای پراکنده نمی کرد؛ در تفسیر علامه شرکت می کرد؛ اما کم و.

.

امیدوارم که مشی زندگی ایشان، الگویی برای همه طلبه ها باشد و بعد هم مراجع وقتی به مقام می رسند، دوستانشان را فراموش نکنند.


کلید واژه ها: آیت الله - فقهی - آیت الله ابراهیم امینی - امام - پیروزی انقلاب اسلامی - پایگاه اطلاع رسانی - مجلس خبرگان رهبری - مجمع تشخیص مصلحت - فلسفه - علامه طباطبایی - انقلاب اسلامی - خبرگزاری حوزه - حوزه علمیه قم - مطالعه - علمی - خبرگان رهبری - جامعه مدرسین - اطلاع رسانی - مجلس خبرگان - آینده - حوزه علمیه - موفق - آشنا - طباطبایی - خبرگزاری - بروجردی - اجتماعی - اسلامی - اطلاع - امینی

آخرین اخبار سرویس:
اهدای کمک پنج میلیون تومانی از سوی رییس جمهور به زلزله زدگان کرمانشاه

شرح مختصری از زندگینامه حضرت علی النقی(ع)

امروز کشور نیاز به همراهی و همدلی مردم و مسئولان دارد

لاریجانی: مردم از عملکرد پلیس رضایت دارند

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ در آستانه سال نو

«کلام الله هم بر سفره هفت سین حضورمی یابد تا نقش آینگی خود را یادآور شود»

تبریک نوروزی ظریف با بیتی از فردوسی

لاریجانی: مردم از عملکرد پلیس رضایت دارند

روحانی: تمام خانه های بازسازی شده، باید در تابستان تحویل مردم شود

برنی سندرز:آمریکا دستیار سعودی در جنگ یمن است

تلگرام رأی دادگاه برای جلوگیری از ارائه اطلاعات کاربران به نهادهای امنیتی روسیه را باخت

اس ام اس تبریک عید نوروز

شعری در وصف فرزندان و خانواده های شهدا

آغاز فعالیت ایستگاه های سلامت و امنیت در اصفهان

مسائل معیشتی و اقتصادی باید در سال جدید در اولویت کاری مجلس قرار گیرد

امروز کشور نیاز به همراهی و همدلی مردم و مسئولان دارد

امروز کشور نیاز به همراهی و همدلی مردم و مسئولان دارد

جمنا بیانیه داد

مراسم سالگرد شهادت شهید «میرقیصری» و شهدای تکاور سپاه قم برگزار شد

نوروز پیام آور رسیدن بهار و سرآغاز تولد دوباره و امید است

آیا موشک های ایرانی قوی تر از نمونه های روسی و آمریکایی اند؟

تمام خانه های بازسازی شده، باید در تابستان تحویل مردم شود

رییس جمهوری: 200 هزار شغل در سایه فضای مجازی برای مردم در سال گذشته ایجاد شده است

حال و روز مهدی قائدی در آستانه سال نو + عکس

امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم

رییس جمهور کمک های پنج میلیون تومانی را به زلزله زدگان کرمانشاه اهدا می کند

سال 96، سالی پر فراز و نشیب برای نظام بانکی

جهانگیری: امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم /نوروز را به همه ایرانیان تبریک می گویم

خانه تاریخی نصیرالملک به عنوان جاذبه جدید گردشگری شیراز معرفی شد

برخورد با فروشندگان "فیلم های غیرمجاز و غیراخلاقی" در هرات

انفجار بم دستی در خانه نماینده پارلمان در ساحه حوزه پنجم

استخدام کارشناس کارآفرینی در شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر

آخوندی ول کن جلسه استیضاح نیست

عکس/ آخرین نماز جماعت حرم رضوی در سال 96

فیلم/ دعای جالب قرائتی/ به امید روزی که بجای خبر تلخ، خبر خوب بشنویم

لاریجانی: بودجه پایدار، پشتوانه صادرات در سال 97 است

1077 میلیارد تومان برای توسعه کرمانشاه به تصویب رسید

اولویت، اسکان زائران در بخش خصوصی است

یادداشت کوتاهی به مناسبت فرا رسیدن سال 1397

بازخوانی مهمترین قسمت سخنانِ اول سال رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی

پیام نوروزی عجیب "احمدی نژاد" به مناسبت بهار 1397

امیدوارم در سال 97 با یکدلی و تلاش بر مشکلات کشور غلبه کنیم

«کلام الله هم بر سفره هفت سین حضورمی یابد تا نقش آینگی خود را یادآور شود»

امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم /نوروز را به همه ایرانیان تبریک می گویم

رسانه ها نقش سرنوشت ساز در توسعه جامعه بر عهده دارند

برگزاری چهارمین همایش سالانه امامزاده نورالدین(ع)

1077 میلیارد تومان برای توسعه کرمانشاه به تصویب رسید

حرم مطهر حضرت رضا(ع) در کمتر از چند ساعت مانده به آغاز سال نو

رسانه ها نقش سرنوشت ساز در توسعه جامعه بر عهده دارند

جهانگیری سال نو را در کنار مردم زلزله زده آغاز می کند

هدف احمدی نژاد از پرداخت یارانه نقدی نمک گیر کردن مردم بود

مقام معظم رهبری فردا در حرم امام رضا«ع» سخنرانی می کنند

ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می شود

رییس جمهور روحانی: بزرگترین سرمایه کشور جوانان هستند /راهی جز احداث ساختمانهای مقاوم در برابر زلزله نداریم/ تمام خانه های بازسازی شده، باید در تابستان تحویل مردم شود

راهی جز احداث ساختمان های مقاوم در برابر زلزله نداریم

قدردانی از خانواده شهدای روستای توت نده

لحظات تحویل سال 1397 در حرم مطهر رضوی

پاسخ ظریف به اهانت های ترامپ

واکنش ظریف به اظهارات ترامپ در آستانه سال نو

پاسخ ظریف به اهانت های ترامپ

جلسه شورای اداری استان کرمانشاه

یک سال گذشت و پدرت رفت که رفت

از نوای شجریان، عالم قاسم اف و کیهان کلهر تا اولافور آرنالدز و آندره آ بوچلی

جواب تند ظریف به پیام نوروزی ترامپ با کنایه به محمد بن سلمان

ویژه برنامه لحظه تحویل سال در حرم رضوی آغاز شد/ پخش مراسم از شبکه‎ قرآن

جهانگیری در کرمان: امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم/ نوروز را به همه ایرانیان تبریک می گویم

جهانگیری: امیدواریم در سال جدید، اتفاقات خوب و بانشاطی رخ دهد

از نوای شجریان و کیهان کلهر تا اولافور آرنالدز و آندره آ بوچلی

اعلام زمان نام نویسی آزمون استعدادهای درخشان

واکنش ظریف به عقده گشایی نوروزی ترامپ علیه ایرانی ها

مشکلات پیش روی ملت با همدلی و تلاش مضاعف حل شدنی است

حال و روز مهدی قائدی در آستانه سال نو + عکس

روحانی در شورای اداری استان کرمانشاه: تمام خانه های بازسازی شده، باید در تابستان تحویل مردم شود

تخصیص صد در صدی بودجه به صادرات پشتوانه ای برای رشد اقتصاد است

تمام خانه های بازسازی شده، باید در تابستان تحویل مردم شود

رویداد فرهنگی هفتخوان در مشهد آغاز به کار کرد

نماینده ولی فقیه در سپاه: آماده فتح بیت المقدس و نابودی رژیم صهیونیستی هستیم

مشکلات پیش روی ملت با همدلی و تلاش مضاعف حل شدنی است

عکسی که اسحاق جهانگیری از خانواده اش در آستانه سفر نوروزی منتشر کرد

نوروزهایی که در جبهه گذشت

ویژه برنامه «تابناک» برای تحویل سال 1397

دعوت مسئولان خراسان رضوی از مردم برای حضور در مراسم دیدار با رهبر انقلاب

امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم /نوروز را به همه ایرانیان تبریک می گویم

امیدوام در سال 97 بر مشکلات پیش روی کشور، فائق آییم

استاندار فارس مهمان کودکان بی سرپرست

گشت هوایی از جاد های منتهی به قم

واکنش ظریف به پیام نوروزی ترامپ

رویداد فرهنگی هفتخوان در مشهد آغاز به کار کرد

پیام تبریک نوروزی سفیر ایران در روسیه +فیلم

ظریف به عقده گشایی نوروزی ترامپ علیه ایرانی ها واکنش نشان داد

واکنش جنجالی دکتر ظریف به پیام نوروزی ترامپ

روحانی: موضوع امهال وام به زلزله زدگان در دولت مطرح می شود

واکنش توییتری ظریف به پیام نوروزی ترامپ: ایرانیان فحاشی های این رهبر تازه کار را نادیده می گیرند

دعای قالیباف برای شروع سال 97 +عکس

پاسخ اینستاگرامی فرزند سیدحسن خمینی به لاکچری و شازده خواندنش

جواب ظریف به پیام نوروزی ترامپ: ترامپ هنوز هم به شاهزاده جوان دست نشانده شرف دارد

سود صادرات پسته ایران در جیب ترکیه

شی جین پینگ :هیچ قدرتی نمی‎تواند مانع تحقق رویای مردم چین شود

هیچ تهدیدی در مرزها متوجه ما نیست

لاریجانی: در بودجه سال 97 از بخش صادرات حمایت شده است

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی از قوت و استحکام بالای فقهی و اصولی برخوردار بود

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی از قوت و استحکام بالای فقهی و اصولی برخوردار بود