مطالب مرتبط:
محمد صالحی مازندرانی، حانیه ذاکری نیا پژوهش تطبیقی تشریفات اراده در ایقاع در حقوق اسلام و غرب
محمود عباس امروز در شورای امنیت و درخواست برای مذاکرات صلح بدون نظارت آمریکا
 درخواست مذاکرات صلح بدون نظارت آمریکا توسط محمود عباس در شورای امنیت
محمود عباس امروز در شورای امنیت خواستار مذاکرات صلح بدون نظارت آمریکا می شود
تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانی ارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 05:362018-02-21سياسي

مصطفی فضائلی، موسی کرمی تأملی بر نسبت میان حمایت از اقلیت ها و صلح و امنیت منطقه ای در اسلام و حقوق بین الملل


نگارندگان در این نوشته بر این باورند که حمایت از اقلیت ها و تضمین حقوق آن ها در حقوق بین الملل و تأسی به رویکرد اسلامیِ مبتنی بر زیست جمعیِ مسالمت جویانه گروه های مختلف اجتماعی، - تأملی بر نسبت میان حمایت از اقلیت ها و صلح و امنیت منطقه ای در اسلام و حقوق بین الملل نگارندگان در این نوشته بر این باورند که حمایت از اقلیت ها و تضمین حقوق آن ها در حقوق بین الملل و تأسی به رویکرد اسلامیِ مبتنی بر زیست جمعیِ مسالمت جویانه گروه های مختلف اجتماعی، به مثابه راه کاری اصولی و پیشگیرانه در برابرِ بروز منازعات قومی، در تحقق صلح و امنیت منطقه ای، از اهمیتی حیاتی برخوردار است.

چکیده حفظ صلح و امنیت بین­المللی جز از طریق تأمین صلح و امنیت منطقه­ای که آن هم خود منوط به وجود ثبات و امنیت در جوامع داخلی است، ناشدنی به نظر می­رسد.

فراز و فرودهای تاریخ حاکی از آن است که حمایت از اقلیت­ها برای تأمین ثبات، صلح و امنیت بین­المللی ضروری بوده و تبعیض علیه اشخاص متعلق به این گروه­ها، همواره ثبات داخلی و صلح و امنیت منطقه­ای و بین­المللی را در معرض خطرات جدی قرارداده است.

فلسفه وجودی اصلی تشریع عقد ذمه در دین اسلام، همانا ایجاد همزیستی مسالمت­آمیز میان اقلیت­های دینی و اکثریت مسلمان در جامعه اسلامی است.

همچنین، هدف ابزاری نظام حمایت از حقوق اقلیت­ها، پیشگیری از جنگ و درگیری میان اشخاص متعلق به اقلیت­ها و گروه­های اکثریت کشورهای مختلف در پرتو حفظ یکپارچگی سرزمینی دولت­ها و در نتیجه حفظ صلح و امنیت منطقه­ای و بین­المللی است؛ پس برای تأمین صلح و امنیت منطقه­ای، باید از اقلیت­ها حمایت به عمل آورد و بهره­مندی این گروه­ها از حقوق خویش را تضمین نمود.

نگارندگان در این نوشته بر این باورند که حمایت از اقلیت­ها و تضمین حقوق آن­ها در حقوق بین­الملل و تأسی به رویکرد اسلامیِ مبتنی بر زیست جمعیِ مسالمت­جویانه گروه­های مختلف اجتماعی، به مثابه راه کاری اصولی و پیشگیرانه در برابرِ بروز منازعات قومی، در تحقق صلح و امنیت منطقه­ای، از اهمیتی حیاتی برخوردار است.

تازه های تحقیق حفظ صلح و امنیت بین­المللی جز از طریق تأمین صلح و امنیت منطقه­ای،که تحقق آن نیز منوط به وجود ثبات و امنیت در جوامع داخلی است، غیرممکن به نظر می­رسد.

فراز و فرودهای تاریخ حاکی از آن است که حمایت از اقلیت­ها برای تأمین ثبات، صلح و امنیت بین­المللی ضروری بوده و تبعیض علیه اشخاص متعلق به این گروه­ها، همواره ثبات داخلی و صلح و امنیت منطقه­ای و بین­المللی را با خطرات جدی و جبران­ناپذیر روبرو ساخته است.

اسلام و منبع اصلی آن یعنی قرآن کریم، به دلیل احترام خاصی که برای پیامبران الهی (ع) قائل است، پیروان واقعی آنها که سر ستیز با جامعه اسلامی نداشته باشند را نیز محترم می­شمارد و در زیر چتر حمایتی حکومت اسلامی قرارمی دهد.

فلسفه وجودی اصلی تشریع عقد ذمه در دین اسلام، همانا ایجاد همزیستی مسالمت­آمیز میان اقلیت­های دینی و اکثریت مسلمان در جامعه اسلامی است.

از این رو، هدف از دریافت جزیه از اهل کتاب نفع مادی نیست، بلکه این بهترین شیوه­ای است که می­توان با اهل کتاب پیمان ترک مخاصمه منعقد ساخت و در صلح و آشتی به سر برد.

اسلام در بین دیدگاه­هایی که در دنیا در خصوص تنوع فرهنگی و قومی وجود دارد، دیدگاه و الگوی وحدت متکثر (وحدت در عین کثرت و کثرت در عین وحدت) را می پذیرد.

بدیهی است که چنین رویکردی به تنوع فرهنگی موجود در جوامع، با کاهش و زَدودن نارضایتی­های گروه­های اقلیت، از بروز درگیری میان اقلیت­ها و اکثریت پیشگیری کرده و موجبات تحکیم امنیت داخلی و صلح و امنیت منطقه­ای و بین­المللی را فراهم می­آورد.

شالوده اصلی نظام فعلیِ حمایت از اقلیت­ها در حقوق بین­الملل کنونی به دوران جامعه ملل و معاهدات صلح بین کشورهای غالب و مغلوب باز می­گردد.

برپایی نظام حقوق اقلیت­ها در معاهدات صلح پس از جنگ جهانی اول نشان می­دهد از این سیستم به عنوان ابزاری در خدمت ترویج صلح در جوامع گوناگون استفاده شده است و همواره بین صلح و به تبع آن امنیت در جوامع و رعایت حقوق اقلیت­ها رابطه­ای مستقیم و دوسویه برقرار بوده است.

تبعیض در زمینه­های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی علیه اقلیت­ها، چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم، اصلی­ترین علت وقوع خیزش­ها و منازعات قومی میان گروه­های اقلیت و جامعه اکثریت و حاکم است.

نظر به این که صلح و امنیت منطقه­ای پیوندی مستقیم و ناگسستنی با ثبات سیاسی و اجتماعی در جوامع داخلی دارد، و با توجه به این که یکی از عوامل ایجاد ناپایداری سیاسی و گسست اجتماعی و ناامنی در کشور، بروز منازعات میان گروه­های اقلیت با جامعه­ی اکثریت (اکثریت حاکم) است، و با عنایت به این امر که تبعیض علیه اقلیت­ها، در همه انواع آن، زمینه­ساز و عامل اصلیِ خیزش­ها و قیام­های اقلیت علیه حاکمیت و جمعیت اکثریت و وقوع منازعات قومی است، لذا باید نتیجه گرفت که میان رعایت حقوق اقلیت­ها، منع تبعیض علیه این گروه­ها و حمایت از ایشان از یک سو و تأمین صلح و امنیت منطقه­ای از سوی دیگر، رابطه­ مستقیم وجود دارد.

از میان برداشتن ریشه­های تبعیض علیه گروه­های اقلیت، و حمایت از موجودیت و هویت آنها، با از میان برداشتن علت­العلل و مستمسک اصلی بروز منازعات قومی، موجبات ثبات سیاسی و امنیت داخلی کشورها را فراهم می­آورد و یکی از مهم­ترین چالش­های صلح و امنیت منطقه­ای را به­خصوص در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا، نه تنها حل و فصل، بلکه به فرصتی برای ایجاد صلح و امنیت پایدار تبدیل می­نماید.

رویکرد اسلام به اقوام، ملل و آحاد بشر، با اعتقاد به اشتراک در ذات، ارزش و کرامت انسانی و مقام خلیفهاللهی و نیز دعوت به همگرایی پیروان ادیان مختلف حول مشترکات، الگویی منطقی و معقول را برای همزیستی و تعامل میان اقوام گوناگون در جوامع بشری ارائه داده است.

می­توان گفت که منشأ لزوم پایبندی مسلمانان و دولت اسلامی به مفاد عقد ذمّه در قبال اقلیت ذمّی، همانا ایجاد امنیت و صلح پایدار در جامعه و پایایی حکومت اسلامی است.

این الگو می تواند، با تطبیق و انطباق بر شرایط کنونی جوامع بشری و متناسب با اقتضائات زمانی و مکانی، در نظام بین المللی حقوق بشر و نظام حمایت از اقلیت ها مورد تاسّی قرارگیرد.

کلیدواژه ها: حمایت از اقلیت ها؛ حقوق بین الملل؛ اسلام؛ منازعات قومی؛ صلح و امنیت منطقه ای نویسندگان: مصطفی فضائلی: دانشیار گروه حقوق بین الملل دانشگاه قم موسی کرمی: دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه قم فصلنامه پژوهش تطبیقی حقوق اسلام و غرب - دوره 3، شماره 2 - شماره پیاپی 8، تابستان 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.


کلید واژه ها: امنیت - اقلیت - حمایت - منطقه - حقوق - اسلام - اسلامی - زیست - جامعه اسلامی - جوامع - تاریخ - همزیستی - پیشگیری - مسلمان - درگیری - فلسفه - جامعه - نظام

آخرین اخبار سرویس:
واکاوی چرایی انصراف حاجی بابایی به نفع لاریجانی

تقویت دیپلماسی علمی راهکار ارائه تصویر حقیقی ایران در عرصه بین الملل

فقط ببینید؛ این فیلم دیگه نوبر است واقعا!+فیلم

بررسیِ نتایج تحقیقات «رابرت مولر» به درخواست وکیل ترامپ

رحمانیان: قرار نیست توپ را به زمین هم پرت کنیم!

اقدام برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام

اختیارات شرکت اتوبوسرانی به شهرداری تهران تفویض شود

نادر میرزاده کوهشاهی، محمدامین ابریشمی‏ راد تأملی بر مبنا و رویکرد شورای نگهبان نسبت به صلاحیت های غیرمصرح ولی فقیه در قانون اساسی

پس از رنو؛ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

جزییات تشکیل وزارت آب

حامد نیکونهاد، صدیقه قارلقی اصل عدم تخصیص در نظام حقوق اساسی ایران با نگاهی به نظرها و رویه شورای نگهبان

عارف: صاحبان تریبون در مسیر انشقاق و وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

محال است دلبستگان به محبتت را از رحمتت محروم کنی

گریم جالب "پیمان معادی" + عکس

به خدا قسم بدون انجام این کار وارد بهشت نمی شوید!

درخواست بی سابقه امام جمعه زاهدان از زنان اهل سنت

سالروز پرتاب "قَزسَت 1" نخستین ماهواره فضایی قزاقستان

جرییات جدید از پیامک های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

چرا دولت با مشکلات اقتصادی مقابله نمی کند؟

خانواده محمد ثلاث برای آخرین ملاقات فرا خوانده شدند

ماجرای قطع عائله مندی زنان مجرد+ نظر مجلس و آموزش وپرورش

عواقب حذف مهر طلاق از شناسنامه زنان مطلقه

این بیانیه از کجا دیکته شده است؟

برخوردهای ابراهیم باعث شد که به «سید» بودنم افتخار کنم

«علی لهراسبی» کفش های نایکش را دور انداخت!

اندر احوالات «تغییر» در خانه تئاتر

بیمه بیکاری چه کسانی قطع می شود؟

حقوق شاغلان پیش از عید فطر واریز شده است

علی‏ محمد فلاح‏زاده، یحیی مزروعی ابیانه، تأملی بر صلاحیت تدوین و ارائه ی لوایح قضایی به مجلس: نقد رویه ها و رویکردها

مهدی نداف، عبدالهادی درزیان عزیزی، سحر تیرانداز بررسی نقش میانجی ابعاد کیفیت رابطه در تأثیر شخصی سازی خدمات و قدردانی مشتری بر ارزش ویژه برند

گزارش دیوان محاسبات از حجم وسیع تخلفات وزارت جهاد کشاورزی

چرا سلبریتی ها جای روشنفکران را گرفته اند؟

گفت و گوی منتشرنشده مادر رهبر انقلاب درباره حضرت امام(ره)

تصمیم رنو اثرات مثبتی دارد/ پژوسیتروئن می خواهد در ایران بماند

اجرایی شدن قوانین مربوط به تجمعات یک مطالبه عمومی بود

برگشت لایحه اصلاح قانون آیین دادرسی تجارت از کمیسیون حقوقی به دولت

شفافیت در انتصاب مدیران

دریافت مجوز برای برگزاری تجمعات از قانون حذف می شود

چه مواردی موجب توقف اجرای مجازات می شود؟

تفاوت اعاده دادرسی عام با اعاده دادرسی خاص

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

آئودی RS6 جدید شکار شد

قوه قضاییه، حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

طولانی ترین روز سال در انتظار زمینیان/دلایل علمی افزایش دما در تابستان

عناوین روزنامه های سیاسی 28 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

اسلامی: تا پایان سال 97، اتفاقات خوبی در فرودگاه های مازندران رقم خواهد خورد

تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر

تهذیب و پژوهش جدایی ناپذیرند

آیا مستخدمین منازل شامل قانون کار می شوند؟

آغاز تحقیق و تفحص از بانک مرکزی

مجلس موضوع افزایش سهمیه ایثارگران را بررسی می کند

ورود مدعی العموم به پدیده ماسه خواری در مازندران

طرح حذف کپی مدارک هویتی در سه استان اجرا شد

حذف انتخابات مستقیم ریاست جمهوری، ضربه به نظام است

دیدار خانواده های شهدای هسته ای با رهبر انقلاب

راهکار کلیدی پیامبر(ص) برای بدست آوردن دل دیگران

ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

زاویه ای دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه گلایه آمیز به آقای بهشتی/ امام گفته های شاه را به گربه داستان موش و گربه تشبیه کرد

محسن نطری، علی حیدری، منیژه حقیقی نسب، مهدی سمیع زاده فراتحلیل عوامل مؤثر بر انصاف ادراک‏شده در استراتژی قیمت‏گذاری پویا

رضا اسماعیل پور، میثم قاسم نژاد توسعه الگوی بازاریابی اجتماعی برای شرکت های بیمه

اهمیت جلب اعتماد قربانیان جرم

امام خمینی؛ سیره یا سپر؟

انتقاد تند عضو سابق شورای شهر تهران نسبت به تغییرات مداوم مدیریتی در شهرداری تهران

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند

زیر و بم کمپین تحریم خرید

جنگ روانی کجا را نشانه می رود

عکس دیدنی مجری مشهور در کنار دخترانش

دشمنی علنی آل خلیفه با علمای دینی

نویسنده چطور به آزار جنسی بپردازد؟!

واکنش استاندار به پیش فروش نوزاد در تهران

پوشیدن این لباس ها در مراسم عروسی ممنوع!

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

انقلابی ماندن حوزه لازمه دفاع جدی از انقلاب و ارزش های اسلامی است

همه ماجراهای عجیب خانم ملانیا

دانلود آهنگ جدید میثم نظری بنام اما نمیبخشم

دانلود آهنگ جدید نوید نیک کار بنام حس مثبت

بازشناسی چهره علمی و انجمنی دکتر محمدامین قانعی راد(قسمت اول)

پیکان کروک/ عکس

اصلاح طلبان پارلمان می زنند!

/اختصاصی فارس/ ماجرای درخواست کلانتری از رییس سازمان صدا و سیما برای حمایت از محصولات تراریخته+ تصویر نامه

دانلود آهنگ جدید بهزاد فرشباف بنام ازم پری

دانلود آهنگ جدید مصطفی مهدوی بنام آغوش تو

یاسر سیف، محمدرضا محمدزمانی، یاسر شجاعی، رضا مقدم بازاریابی کارآفرینانه، قابلیت‎های بازاریابی و عملکرد کسب‎وکارهای پروژه‎محور - فصلنامه مدیریت بازرگانی - دوره 10، شماره 1، بهار 1397.

هیات دولت آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها را تصویب کرد

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام برندارند / انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

طرز تهیه چکدرمه غذای محلی ترکمن ها

رییس قوه قضاییه حکم قصاص محمد ثلاث را استیذان کرد

برزیل هم متوقف شد!

رقص لزگینه قفقاز در جاده شهر+ویدیو

چرا آمریکا با وجود ذخایر نفتی گسترده ،برای نفت جنگ می کند ؟

چرا یمن برای آمریکا اهمیت دارد؟/ یمن بزرگترین ذخیره نفتی جهان

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

زیر و بم ایجاد وزارتخانه آب

صاحبان تریبون در مسیر وحدت شکنی گام بر ندارند/انقلابی گری به معنای هتک حرمت نیست

تاکید رییس جمهوری ارمنستان بر گسترش روابط دوجانبه با ایران

بررسی پرونده های قاچاق سرعت می گیرد

انتشار نام دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری به زودی

پاسخ دندان شکن بازیگر ایرانی به برند «نایک»/عکس

مصطفی فضائلی، موسی کرمی تأملی بر نسبت میان حمایت از اقلیت ها و صلح و امنیت منطقه ای در اسلام و حقوق بین الملل

مصطفی فضائلی، موسی کرمی تأملی بر نسبت میان حمایت از اقلیت ها و صلح و امنیت منطقه ای در اسلام و حقوق بین الملل