مطالب مرتبط:
محبت اهل بیت(علیه السلام) بزرگترین سرمایه/ مصیبت شهادت حضرت زهرا(ع) قابل انکار نیست
کسانی که مودت و محبت اهل بیت(ع) را نداشته باشند ظالم اند
تشییع پیکر پاک 3شهید مدافع حرم اهل بیت(ع)و13 شهید گمنام دفاع مقدس
شناخت قرآن کریم مستلزم شناخت اهل بیت (ع)
استاندار قم: بازسازی اطراف حرم کریمه اهل بیت (س) باید به صورت ملی دیده شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 اسفند 1396 ساعت 03:162018-02-20سياسي

تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانی ارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا


این مقاله درصدد است جلوه هایی از احساسات جامی را در برخی آثار او نشان دهد.

- تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانیارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا این مقاله درصدد است جلوه هایی از احساسات جامی را در برخی آثار او نشان دهد.

" ب: حسن بن علی(رض) جامی اگر چه، سروده ای جدا در منقبت حسن بن علی(رض) نسروده است، ولی در مثنوی سبحه الابرار در حکایتی از آن بزرگوار با عنوان امیرالمومنین(رضی الله عنه) یاد می کند و او را سبط پیامبر(ص) معرفی می کند که انوار الهی از صورتش متجلی است.

حسن آن سبط نبی، سرّ ولی طلعتش، مطلع انوار جلی بعد از بیت مزبور، جامی حکایتی را به صورت مناظره بین حسن مجتبی(رض) و جوانی آورده است.

جوان برای عبادت به گوشه ای پناه برده و از معاشرت با مردم پرهیز می کند.

امام، علت تنهایی را از او می پرسد و جوان می گوید من با خالقم که مرا آفریده تنها هستم و نیازی به حشر و نشر مردم ندارم.

پیام مهمی که از این حکایت فهمیده می شود، ترویج معاشرت اجنماعی و پرهیز از رهبانیت است و حسن(رض) در این حکایت می کوشد که به گونه ای حدیث معروف پیامبر(ص) را به جوان بفهماند که فرمودند: لا رهبانیه فی الإسلام تزوجوا فإنی مکاثر بکم الأمم و نهی عن التبتل و نهی النساء أن یتبتلن و یقطعن أنفسهن من الأزواج (مغربی، ج2، ص193) قرآن نیز در این مورد فرموده است: وَ رَهْبانِیَّه ابْتَدَعُوها ما کَتَبْناها عَلَیْهِمْ إِلَّا ابْتِغاءَ (حدید، 27) یعنی ترک دنیایی که از پیش خود در آوردند، ما آن را بر آنان مقرّر نکرده بودیم.

جامی از این رو، بدین گونه آغاز می کند: رفت در خانه آن تازه جوان در ره اهل دل از گرم روان دید بر خلق خدا در بسته وز همه خلق جدا بنشسته حسن(رض) از جوان می پرسد: گفت کام تو ز یکتایی چیست؟ مونس جانت به تنهایی کیست؟ جوان این گونه پاسخ می دهد: گفت آن کس که مقیم دلم اوست تخم دل کشته در آب و گلم اوست من و اوییم درین تنهایی نیست کس را به میان گنجایی بار دیگر حسن(رض) از جوان می پرسد: باز گفتا که درین کاشانه مر تو را چیست متاع خانه جوان در پاسخ می گوید: گفت چیزی که درین خانه مراست ترسکاری دل از قهر خداست گرد این خانه چو در می نگرم غیر ازین نیست متاع دگرم (جامی، 1378، ج1، ص690 ) جامی در شواهدالنبوه، حسن(رض) را با لقب امیرالمومنین، حسن(رضی الله تعالی عنه) نام می برد و او را با نام امام دوم از ائمه ی اثنی عشر معرفی می کند و برای وی، دو کرامت ثبت می کند که عبارتند از: نخست؛ اِخبار از تولد فرزند پسر برای کسی که مشتاق آن بود و دوم؛ بارور شدن درخت خرمایی که بار نداشت و در همان لحظه، با دعای او بارور شد و میوه داد.

اربلی پس از نقل این دو کرامت، عنوانی را به کرم، جود و نماز حسن(رض) اختصاص داده که جامی نیز پس از نقل همان دو کرامت به صورت کلی می گوید: آن چه در مناقب از علم، عبادت، کرم، جود و غیر این ها از مکارم اخلاق نوشته اند و به صحت رسیده است، بیش از آن است که استقصای آن تواند کرد، لاجرم در آن شروع نمی رود.

(جامی، 1379ش، ص 345؛ اربلی، ج1، ص 522) ت: ارادت به حسین بن علی(رض) جامی در مسافرتش به مکه، هنگامی به عراق می رسد عنان عزمش را به قصد زیارت مضجع شریف حسین(رض) بر می گرداند و به کربلا می رود و احساسات قلبی خود را بدون هیچ گونه شائبه ای بیان می کند و چنین سفری را از دیدگاه عاشقان، فرض عین می داند.

کردم ز دیده پای سوی مشهد حسین هست این سفر به مذهب عشاق فرض عین خدّام مرقدش به سرم گر نهند پای حقا که بگذرد سرم از فرق فرقدین کعبه به گرد روضه او می کند طواف رَکبُ الحجیج این تر و حون اَین اَین از قاف تا به قاف پُرست از کرامتش آن بِه که حیله جوی کند ترک شید و شین آن را که بر عذار بود جعد مشکبار از موی مستعار چه حاجت به زیب و زین جامی گدای حضرت او باش تا شود با راحت وصال مبّدل عذاب بین می ران ز دیده سیل که در مشرب کریم باشد قضای حاجت سایل ادای دین (جامی، ص93) در شواهد النبوه، از ایشان نیز با عنوان امیرالمومنین حسین یاد می کند و می نویسد: وی امام سوم است و ابوالائمه است.

کنیت وی ابوعبدالله است و لقب وی شهید و سید.

رسول(ص) فرموده است که حسین از من است و من از حسین، خدای دوست دارد آن کسی که او را دوست دارد.

شهادت وی، روز عاشورا بوده است.

(جامی، 346) ث: ارادت به زین العابدین(رض) همان گونه که پیشتر ذکر شد، یکی از ویژگی های جامی، احاطه و اشراف بر آثار و سنت ادبی ایران است.

وی قصیده ی فرزدق را که در مدح حضرت سجاد(رض) سروده به فارسی منظوم برگردانده است.

همام یا همیم، نام وی و کنیه اش ابوفراس بود و در میان مردم به فرزدق شهرت داشت.

پدرش غالب بن صعصعه و مادرش لیلی دختر حابس بود.

مورخین سال وفات فرزدق را 110ه.

ق و برخی دیگر 114ق ثبت کرده اند.

رجال شناس معروف محمد بن عمر بن عبدالعزیز کشی (م قرن چهارم) در کتاب رجالش، سروده ی فرزدق در مدح حضرت سجاد(رض) را تا بیست و نه بیت ضبط کرده و تفصیل داستان را این چنین روایت می کند: هشام پسر عبدالملک در روزگار خلافت و حکومت پدرش عبدالملک و یا برادرش ولید به حج رفت، کعبه را طواف کرد، خواست حجرالاسود را استلام کند، ولی بر اثر ازدحام جمعیت نتوانست، شامیان همراه او، منبری برای او نهادند و هشام را در حالی که بر آن نشسته بود طواف دادند.

در این هنگام حضرت علی بن الحسین(رض) در حالی که ردایی بر تن داشت و از زیباترین مردم و خوشبوترین آنها بود و بر پیشانی او اثر سجده، چونان زانوی شتر بود، وارد شد، طواف نمود و به حجرالاسود که نزدیک شد مردم به منظور احترام و تعظیم به حضرتش(نه از روی ترس) راه را برای او باز کردند، تا حجرالاسود را استلام فرماید.

این امر موجب خشم هشام گردید، یکی از شامیان همراه او پرسید: این مرد کیست که این گونه مردم او را تعظیم و راه را برایش باز کردند؟ هشام برای اینکه شامیان حاضر متوجه جایگاه بلند حضرت علی بن الحسین(رض) در نزد مردم نشوند و نسبت به او ارادتی نیابند، در پاسخ گفت: نمی دانم.

فرزدق شاعر که در آن جا حاضر بود فریاد برآورده، گفت: (لکنی اعرفه) ولی من او را می شناسم، مرد شامی از او پرسید: من هذا یا ابا فراس؟ کیست این مرد ای ابا فراس؟ فرزدق در پاسخ او چنین سرود: هذا الذی تعرف البطحاء.

مطلع قصیده بیت زیراست: یا سائلی این حل الجود و الکرم عندی بیان اذا طلابه قدموا (ظهیری، 1372ش، ص180) جامی، داستان مزبور را فشرده و به صورت منثور در صدر مثنوی آورده و سپس قصیده فرزدق را ترجمه ی منظوم کرده که در سلسله الذهب آمده است.

چند بیتی از این داستان در زیر نقل می شود: پور عبدالملک به نام هشام در حرم بود با اهالی شام می زد اندر طواف کعبه، قدم لیکن از ازدحام اهل حرم استلام حجر ندادش دست بهر نظاره، گوشه ای بنشست جامی در ادامه، بسیار زیبا از حضرت سجاد(رض) نام می برد و به گونه ای صریح و موثر، اصل و نسب او را بیان می کند و به بهترین لقب حضرت یعنی زین العابدین اشاره دارد: ناگهان نخبه نبی و ولی زین عبّاد بن حسین علی در کسای بها و حله نور بر حریم حرم فکند عبور (جامی، 1378، ج1، ص 205) علامه محمدتقی مجلسی در شرح من لایحضرالفقیه، حکایتی ذکر می کند که با مطلب فوق رابطه دارد.

وی نوشته است: شخصی در مجلس جامی نقل کرد که زنی، فرزدق شاعر را در خواب دید و از حال او پرسید.

فرزدق گفت که حق تعالی مرا آمرزید به سبب قصیده ای که در حضور هشام بن عبدالملک در مدح علی بن حسین(ع) سروده ام.

مرحوم مجلسی ادامه داده است که ملا جامی گفت: سزاواراست حق تعالی، جمیع عالمیان را به برکت آن قصیده بیامرزد.

(فرخی، 1394ش، ص 653) جامی در شواهد النبوه از حضرت زین العابدین(رض) با عنوان امام چهارم ذکر می کند و درباره ملقب شدن به زین العابدین نوشته است: گفته اند سبب آن که وی را زین العابدین نام کرده اند آن بود که یک شب در نماز تهجد بود.

شیطان به صورت اژدهایی متمثل شد تا وی را از عبادت باز دارد و به طرف لهو و لعب، مشغول سازد.

به وی هیچ التفات ننمود.

حتی وقتی که انگشت پای وی را بگرفت، نیز التفات نکرد.

پس چنان گزید که دردناک شد.

هنوز نماز خود را قطع نکردند، پس خدای تعالی بر وی منکشف گردانید که آن شیطان است.

وی را طپانچه (=سیلی) زد و گفت: دور شور ای خوار و ذلیل، آن ملعون، چون دور شد برخاست تا ورد خود تمام کند.

آوازی شنید و قائل را ندید که می گفت: انت زین العابدین، سه بار.

(جامی، 1379ش، 351) اربلی در کشف الغمه، داستان مزبور را نوشته است.

البته در داستان او، به جای اژدها، مار آمده است.

(مجلسی، ج 41، ص 5) و درمورد کرامات آن حضرت(رض) نوشته است: وی را کرامات و خوارق عادت، بسیار است و سیزده کرامت را از آن امام نقل کرده است.

جامی در ادامه ی شرح حال امامان(رض) به شرح حال امام محمد باقر(رض) تا حضرت رضا(رض) پرداخته و ضمن شرح حال مختصری از امامان به ذکر چند کرامت آن ها، در مورد امام محمد باقر(رض) به 21 کرامت، امام جعفر صادق(رض) به 14 کرامت و امام موسی بن جعفر(رض) به 7 کرامت اشاره می کند.

ج: ارادت به حضرت علی بن موسی الرضا(رض) سلامٌ عَلی آلِ طه و یاسین سلامٌ عَلی آلِ خَیر النّبیین سلامٌ علی روضَهٍ حَلَّ فیها امام یباهی به الملک والدین سلام برخاندان طاها و یاسین، سلام برخاندان بهترین انبیا، سلام بر باغی که در آن امامی است که دنیا و دین بدو افتخار می کنند.

(طبسی، ص 90) استاد مهدوی دامغانی که درباره ی اهمیت سروده های آیینی جامی نوشته است: با توجه و بررسی این قصیده و قصیده دیگر جامی در فاتحه الشباب و با توجه به ترجمه ی بسیار شیوای جامی از قصیده میمیه فرزدق در ستایش امام سجاد(ع) و ملمع زیبای او درستایش امام رضا(ع) با مطلع سلامٌ عَلی آلِ طه و یاسین سلامٌ عَلی آلِ خَیر النّبیین که پیش از توسعه حرم مطهر رضوی، زینت بخش دیوار کفش کن صحن عتیق (انقلاب اسلامی) بود، می توان به گرایش بسیار آمیخته با مهرورزی و احترام جامی به پیشوایان گران قدر تشیع پی برد.

(مهدوی دامغانی، 1387ش، ص36) اکنون، این دو بیت بر روی سنگ جدید آرامگاه حضرت رضا(رض) حک شده است.

همچنین جامی سروده است: امام به حق، شاه مطلق که آمد حریم درش قبله گاه سلاطین شه کاخ عرفان، گل شاخ احسان دَرِ دُرج اِمکان، مه برج تمکین علی بن موسی الرّضا کز خدایش رضا شد لقب چون رضا بودش آیین ز فضل و شرف بینی او را جهانی اگر نَبوَدَت تیره چشم جهان بین پی عطر روبند حوران جنّت غبار دیارش به گیسوی مشکین اگر خواهی آری به کف دامن او برو دامن از هر چه جز او ست درچین چو جامی چشد لذّت تیغ مهرش چه غم گر مخالف کشد خنجر کین (جامی، 93) احمد جام، همشهری عبدالرحمان جامی نیز به حضرت رضا(رض) ارادت تام داشت و به مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی، سفارش زیارت آن حضرت را توصیه کرد.

مولانا تایبادی(متوفای791 ق) در مقالات، نوشته است که در عالم روحانیت بر سر تربت ایشان می رفتم و از فیوضات شان برخوردار شدم و بدان مرتبه رسیدم که به من گفت هر معنی که مرا بود، با تو همراه کردم و تو را به زیارت مشهد مقدس منوره سلطان رضا باید رفت تا از آن حضرت با تو فیض ها نیز همراه شود، صاحب مقامات می نویسد که مولانا شیخ الاسلام به اجازت و اشارت آن حضرت متوجه زیارت فلک فرسای حضرت امام و زبده ی آل عبا، نور دیده ی اصفیاء، سلطان خراسان، علی ابن موسی الرضا شد و چند وقت دیگر تا در آن بارگاه می بود ملازمت می کرد و به تلاوت مشغول می بود تا عاقبت به فیض ها رسید و مقصود کلی یافت.

(تایبادی، ص64) جامی در شواهدالنبوه نیز پس از شرح حال مختصری از حضرت رضا(رض) به ذکر 14 کرامت از آن حضرت پرداخته و قصیده دعبل را که در مدح آن حضرت است نوشته و توضیحاتی داده است.

(جامی، 1379ش، 384) جامی سپس شرح حال دیگر امامان شیعه، امام محمدتقی(رض) تا امام حسن عسکری(رض) را به همان شیوه ادامه داده است.

چ: حضرت مهدی یکی از مضامین موجود در آثار جامی، ظلم ستیزی و مواجهه ی او با ظالمان است که متأسفانه در پژوهش های محققانی که آثار جامی را بررسی کرده اند، مغفول مانده است.

علاوه بر آن، عدالت خواهی و آرمان گرایی او در آثارش موج می زند که نتیجه ی مناعت طبع و قناعت اوست.

ما در این مقاله درصدد آن نیستیم که خصلت های مذکور را در آثار منظوم و منثور او اثبات کنیم، زیرا موضوع مقاله نیست و ما را از بحث اصلی دور می کند، بلکه فقط برای نمونه، موردی را ذکر می کنیم و نکاتی را شرح می دهیم: جامی در سبحه الابرار، پس از حمد و ستایش پیامبر(ص) از آن مقام گرامی می خواهد که برای نابودی ظالمان، منجی ای را که از سلاله ی پاک نبوی است، ظاهر فرماید: ای قمر طلعت مکی مطلع مدنی مهد یمانی بُرقع گر برآری به شفاعت نفسی بگشاید گِره از کار کسی دستت از بُرد یمن بیرون آر کف زجلباب کفن بیرون آر طاق محراب، تهی کن ز خسان سرش از فخر به کیوان برسان.

(جامی، 1378، ج1، ص 564) وی نیز بر اساس روایتی از اهل سنت معتقد است در آخرالزمان، شخصی به نام مهدی ظهور می کند و تنها با ظهور او، ستمگران نابود می شوند؛ ظالمانی که چند صباحی، قدرت پیداکرده اند و به مردم، ستم می کنند.

در صحیح ترمذی آمده است: پیامبر(ص) فرمودند اگر از دنیا فقط یک روز مانده باشد، خداوند آن روز را طولانی می کند تا این که مردی از اهل بیت من(از نسل حسن یاحسین) اسمش مانند اسم من و اسم پدرش مانند اسم پدر من (محمدبن عبدالله) می آید تا زمین را که پر از ظلم و جور شده پر از عدل و داد کند.

(ترمذی ، ج2، ص494) پنجه ور کن اسداللهی را پوست بر کن دو سه روباهی را ظالمان را پی کاری بنشان آبشان ریز و غباری بنشان تاج مُلک از سر دونان بِرُبای تخت دولت ز زبونان بِرُبای (جامی، 1378ش، ج1، ص 566) و در ابیات بعدی، مولانا جامی از روح پیامبر گرامی(ص) استدعا دارد مهدی را به نمایندگی و ولایتعهدی خویش برای از بین بردن ظلم و بسط عدل در زمین قائم فرماید: ساعد کج رقمان ساز قلم زن از آن قاعده راست قلم بی رهان را حشر بیم فرست راهدانی به هر اقلیم فرست تازه کن عهد نکو عهدی را ده ولیعهدی خود مهدی را جالب تر از آن، جامی شاعری فرهیخته و آگاه نسبت به مسایل آخرالزمان و ظهور حضرت مهدی موعود است و می داند که حضرت از مکه، ظهور می کند: عَلَمش بر حرم بطحا زن تیغ قهرش به سر اعدا زن مهد عیسی ز سر چرخ برین گستران در ستم آّباد زمین بار دجال وشان بر خر نِه به بیابان عدم سَر دَر دِه (همان، ص 566) وی در پایان، درخواست شفاعت دارد و خود را در برابر پیامبر(ص)، بنده و غلام می داند.

جامی اعتراف می کند که طاعت و بندگی او ارزشی ندارد و فقط امید شفاعت دارد: عاصیان بی سر و سامان تو اند دست امید به دامان تواند خاصه جامی که کمین، بنده توست چشم گریان به شکر خنده توست بهره ای نیست ز طاعت و ریش لب بجنبان به شفاعت گریش (همان، ص 566) در شواهدالنبوه نیز پس از شرح حال مختصری از حضرت مهدی به احادیثی اشاره می کند که در کتب اهل سنت درباره او نوشته شده است و در ادامه، نظر ابن عربی و علاءالدوله را در مورد امام نوشته است.

سال ها پیش استاد محمود فرخ، مثنوی ای را در یکی از نسخه های خطی یافته بود که به نام دوازده امام جامی ذکر شده بود و آن مثنوی در یکی از نشریات کشور چاپ شد.

ایشان در این مورد نوشته است: در جُنگی خطی به نام بیاض الله وردی بیک که در سال هزار و هفتاد و پنج هجری قمری تالیف و نوشته شده و از دوست دانشمند فقیدی از اهل سنت به یادگار دارم، مثنوی ای به نام دوازده امام مولانا عبدالرحمان جامی ثبت است که در جایی ندیده ام.

(فرخ، 1339ش، ص 23) چند بیت از آن مثنوی چنین است: چون که علی داشت به خاک انتساب کنیت او کرد نبی، بوتراب وه که ازین خاک چه گل ها دمید نکهت فردوس از آن ها وزید گلشن گردون و ریاض بهشت در بر آن روضه نمایند زشت سُنبل و گُل را به چمن زیب و زین موی حسن داده و روی حسین کی مَه و خورشید به چرخ کهن بوده به خوبیّ حسین و حسن آن دو نهالند که تا روز دین بارورند از گُل و از یاسمین (همان، ص 24) اما شاعر اصلی این مثنوی، محی الدین لاری است.

وی در اواخر قرن نهم و اوایل قرن دهم زندگی می کرد و از شاگردان ملا جلال الدین دوانی (متوفی902 یا 907ه.

ق) بود.

او مثنوی ای را به نام فتوح الحرمین در بازگشت از سفر حج سرود.

تذکره نویسان، سال درگذشت او را بین سال های 930 تا 933 ثبت کرده اند.

مثنوی مزبور در فتوح الحرمین آمده است.

چند بیت دیگر از آن مثنوی عبارت است از: هر دم از آن باغ بری می رسید تازه تر از تازه تری می رسید آن که ببرد از دل اغیار بیم کاظم غیظ است به خلق کریم باز دمید از چمن او گُلی کآمده روح القدسش بلبلی خاک خراسان شد ازو مشکبو خلق به بویش همه در جست و جو دم چه زنم از صفت بی حدش داده پیمبر خبر از مشهدش خُلق محمّد کرم مرتضی هر دو عیان کرد علیّ رضا (لاری، 1366ش، صص31- 32) نتیجه گیری عشق و عاطفه ، همواره یکی از مضامین باارزش شعرفارسی قلمداد شده است .

عشقی که خداوند در نهاد همه انسان ها به امانت گذاشته است .

انسان های اندیشمندی که عشق واقعی را با خرد جمعی گره زده اند و معشوق ازلی را ، جان مایه آثار هنری و ادبی خویش قرار داده اند توانسته اند در کنار تحمیدیه های زیبا ، به نعت پیامبر و منقبت اولیای خدا بپردازند .

عبدالرحمان جامی ، شاعر فرهیخته و آزاد اندیشی است که علی رغم خلق آثار ادبی از مودت و دوستی خاندان پیامبر غافل نبوده و عاشقانه و خردمندانه ، توانسته احساسات خود را بیان کند .

با تامل در آثار او ، نه تنها شیفتگی و دلدادگیش به خاندان پیامبر هویدا می شود که کوشش کرده است فضایل و مناقب آن ها را در خلال سروده هایش بیان کند .

به همین دلیل ، گاهی قصایدی جدا در منقبت آنان سروده و گاهی در قالب یک حکایت به فضیلت های اخلاقی آن ها اشاره کرده است .

مراجع منابع ابن ابی جمهور، محمد بن زین الدین، عوالی اللئالی العزیزیه فی الاحادیث الدینیه، تحقیق مجتبی عراقی، قم، موسسه سیدالشهدا، 1403ق.

انصاری، عبدالله، طبقات الصوفیه، تصحیح محمدسرور مولایی، توس، 1361ش.

ترمذی، محمد بن عیسی ابو عیسی، صحیح، لاهور، انتشارات مکتب رحمانیه، بی تا.

جامی، نورالدین عبدالرحمان، مثنوی هفت اورنگ، تصحیح جابلقا دادعلی شاه، جلد 1و2، میراث مکتوب، 1378ش.

________________ ، دیوان جامی، تصحیح محمدروشن، انتشارت نگاه، 1389ش.

________________، شواهدالنبوه، تصحیح سیدحسن امین، میرکسری، 1379ش.

________________، منشات جامی، تصحیح عبدالعلی نوراحراری، تربت جام، انتشارات شیخ الاسلام 1383ش.

داداش نژاد، منصور، زندگانی دوازده امام(ع) در کتاب شواهد النبوه جامی تاریخ و فرهنگ، شماره 87، 1390ش.

دامادی، سید محمد، شرح بر ترکیب بند جمال الدین محمد عبدالرزاق در ستایش رسول اکرم، موسسه دانشگاه تهران، 1368ش.

الزیموسی، وداد، حضرت محمد(ص) در اشعار عرفانی جامی، نامه پارسی، شماره 1، 1384ش.

صفا، ذبیح الله، تاریخ ادبیات در ایران، ج 4، چاپ سوم، انتشارات فردوسی، 1364ش.

ظهیری، عباس، تحلیلی درباره شخصیت فرزدق و قصیده میمیه او ، کیهان اندیشه ، آذر و دی، شماره 51، 1372ش.

عفیفی، رحیم، فرهنگ نامه شعری، سروش، 1376ش.

فرخ، سیدمحمود، مثنوی دوازده امام جامی نامه آستان قدس، شماره 2، 1339ش.

فرخی، محدثه، جامی و حب اهل بیت گوی بیان، مجموعه مقاله های دهمین همایش بین المللی ترویج زبان و ادب فارسی، جلد 7، اردبیل، دانشگاه محقق اردبیلی، 1394ش.

فیاض انوش، ابوالحسن، هرات دوره تیموری کیهان فرهنگی، شماره 138، 1376ش.

گوشه گیر، علاءالدین، مقامات تایبادی، دزفول، نشرافهام، 1382ش.

لاری، محیی الدین، فتوح الحرمین، تصحیح علی محدث، انتشارات اطلاعات، 1366ش.

مهدوی دامغانی، محمود، نگاهی به قصیده عبدالرحمان جامی در ستایش امیرالمومنین(ع) ، فصلنامه تخصصی ادبیات فارسی دانشگاه آزاد مشهد، شماره 17، 1387ش.

ناصری، عبدالمجید، امام علی(ع) و تشیع در کلام جامی، معرفت، شماره40، 1380ش.

نظامی باخرزی، عبدالواسع، مقامات جامی، تصحیح نجیب مایل هروی، نشرنی، 1371ش.

نویسنده: احمد احمدی یزدی: نویسنده و مدرس زبان و ادبیات فارسی - از اهل سنت فصلنامه حبل المتین شماره 16 انتهای متن/ http://fna.

ir/a36nor
کلید واژه ها: جوان - هایی - پیام - خانه - مقاله - دوستی - نشان - امام - صورت - مردم - مناظره - جوانی - معروف - قرآن - بسته - روان

آخرین اخبار سرویس:
نمایش هفت شاهکار زرین هنر ایرانی از دوران باستان

پوتین از همه رازهای نظامی روسیه پرده بر نداشته است

محور کرج- چالوس دوطرفه شد

تبریک رییس جمهور به مراجع عظام تقلید به مناسبت فرا رسیدن سال 1397

رییسی سرلیست اصولگرایان در انتخابات مجلس؟ | چشم طمع قالیباف و جلیلی به صندلی روحانی

دیدار نوروزی مسوولان چهارمحال و بختیاری با امام جمعه شهرکرد

روسیه اروپا را تهدید می کند

182 واحد بوم گردی میزبان مسافران نوروزی استان کرمان هستند

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی در سال 97 برپا شد

گمشده چله انقلاب/ عدالت اجتماعی در مسیر سنگلاخ

عدم انسجام در هیأت رییسه نگذاشت کمیسیون برنامه و بودجه از فرصت ها استفاده کند

لزوم برگزاری دوره های فنی وحرفه ای در برنامه آموزشی دانشجویان

عکس/ سفره هفت سین در جبهه

شاهزاده سعودی می خواست برای شکار به ایران بیاید

آتش سوزی مراتع حریم تالاب های پلدختر مهار شد

تو سال جدید تو دیگه پاچه مونو نگیر!

فیلمی از مجاهدت های سردار حاج قاسم سلیمانی

تصاویر/ انفجار در ساختمان فولاد هرمزگان

تصاویر/ آزادی دختران ربوده شده توسط بوکوحرام

مصرف کالای ایرانی عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است

لیله الرغائب چه شبی است/در این شب چه اعمالی به جا بیاوریم؟

روایت ضرغامی از سنگکی محله شان و آقا محمود /شاطر محله، یه پا مجازی کار است، جل الخالق!

رضا خاتمی: مخالف رای دادن برادرم در دماوند بودم/عیسی کلانتری: دوران پر آبی کشور به انتها رسیده

طرح/ فتح الفتوح انقلاب ما تربیت این جوانهاست...

رکورد ویژه لوکاکو در منچستریونایتد

از فضیلت های «لیله الرغائب» محروم نمانیم/ اعمال اولین شب جمعه رجب

وزیر قطری: به ایران افتخار می کنیم

دستگاه های دولتی از خرید کالای خارجی با بودجه دولتی منع شدند

دانلود آهنگ جدید پوریا یوسفی بنام نازی

پیام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به مناسبت آغاز سال 1397

دیدار امام جمعه قم با 3 خانواده شهید

رشد 28 درصدی ورود گردشگران به کیش از مسیر دریایی

بازدید فرمانده نزاجا از پاسگاه های ارتش در نوار مرزی کرمانشاه

وقتی دل های خدایی پیروز میدان نبرد می شوند

نابسامانی نمودار سازمانی شهرداری را نظم می دهیم

داریوش شایگان 6 فروردین تشییع می شود

یکی از افتخارات همیشه جاوید نیروی زمینی ارتش، پاسداری از مرزهای نورانی میهن اسلامی است

جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد

کلاه تصویربرداری از مغز ابداع شد

حقایقی جالب و تاریخی درباره «اولین عیدی»

شهرداری رشت تمهیدات لازم به منظور استقبال از گردشگران نوروزی را فراهم کرده است

تاکید بر حمایت از کالای ایرانی +مصاحبه

خریداران آب سنگین ایران کدام کشور ها هستند؟

ماجرای عمود کردن 27 هزار ماشین فیات و تویوتا برای محاصره خرمشهر+ عکس

محکومین به حبس به استقبال از مسافران نوروزی و پذیرایی با شاخه گل از آن ها مکلف شدند

رییس بانک مرکزی: سال 96 توانستیم غده چرکین موسسات مالی غیرمجاز را درمان کنیم

قانون بانکداری اسلامی در سال 97 اصلاح می شود

شش نکته حیاتی که بسیاری از زوجین به آن توجه نمی کنند!

انتقام گیری از اعراب حاشیه خلیج فارس! +عکس

هاشمی طبا: ساپورت خانم ها از مینی ژوپ بدتر است!

درخواست شاهزاده سعودی برای شکار در ایران

هزینه پیامک روحانی چطور مجانی شد؟

قانون بانکداری اسلامی در سال 97 اصلاح می شود

ادای احترام جهانگیری به مقام شهیدان کرمان

روش جدید و غیر مرسوم اعدام در آمریکا

ما توانستیم علاوه بر درمان غده چرکین موسسات مالی غیرمجاز گام های موثری در اصلاح نظام بانکی برداریم

اهواز/نمایشگاه هوا-فضا سپاه در پادگان شهید حبیب الهی‎

پیشنهاد سردار منتظرالمهدی برای تاب آوری جوانان در برابر مشکلات

انتقاد سیروان خسروی از برنامه های تحویل سال تلویزیون

نوروز متفاوت در آرمرده

[سینماگیمفا]: سینما، موهبتی درگردشگری ملل

برج بلند قامت تاریخ تهران نیازمند حمایت شورا و شهرداری

«غزل مثنوی» زیبایی که مطیعی در حرم رضوی خواند

ایران با اقتدار از امنیت ملی خود و امنیت جمعی منطقه دفاع می کند

روایت ضرغامی از سنگکی محله ؛ جل الخالق از آقا محمود...!

تصاویر/ بوستان باغ ایرانی - ده ونک

بروزرسانی خدمات فرهنگی در خیمه های معرفت/ اتخاذ برنامه های متنوع در امامزادگان و بقاع متبرکه استان تهران

زمینه سازی آمریکایی ها در افغانستان برای ایجاد سرزمینی جدید برای داعش/ مزارع خشخاش افغانستان تبدیل به چاه نفت دوم آمریکایی ها شده است

نقوی حسینی مطرح کرد زمینه سازی آمریکایی ها در افغانستان برای ایجاد سرزمینی جدید برای داعش/ مزارع خشخاش افغانستان تبدیل به چاه نفت دوم آمریکایی ها شده است

روزنامه چاپ شیراز برای بیستمین سال پیاپی در تعطیلات نوروز منتشر شد

یادداشت رضا داوری اردکانی در سوگ داریوش شایگان

نشست پوتین با شورای امنیت ملی روسیه در رابطه با سیاست «تحریم آمیز و غیردوستانه» انگلیس

از پسنجر و علی لهراسبی تا سیروان خسروی و سالار عقیلی / تصاویر تهران در دوران احمدشاه قاجار / استندآپ کمدی چالش افراد سنتی با تکنولوژی / چگونه مثل یک حرفه ای سفر کنیم؟

از فضیلت های «لیله الرغائب» محروم نمانیم

هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد

سهم تحولات داخلی و خارجی در مهاجرت ایرانیان

خواهان جنگ تجاری نیستیم / اروپا آماده اقدام علیه آمریکا است

اعتصاب حمل ونقل عمومی رم را فلج کرد

کشف جنگل اسرار آمیز در کانادا

آستان قدس رضوی در حوزه حمایت از کالای ایرانی مصمم است

عراقچی: مقوله گردشگری در وزارت امورخارجه اولویت دارد

بازدید محسن رضایی ازخیریه زنده یاداحمدرضایی

روزنامه خبرجنوب برای بیستمین سال پیاپی در تعطیلات نوروز منتشر شد

جهانگیری:هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ندارد/ترامپ حرف های خطرناکی درباره ایران می زند

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف استان تهران: بروزرسانی خدمات فرهنگی در خیمه های معرفت/ اتخاذ برنامه های متنوع در امامزادگان و بقاع متبرکه استان تهران

«جشنواره نوروزگاه» به مدت یک هفته در استان البرز برگزار می شود

پیام نوروز ارتقای صلح و همبستگی در سطوح ملی و بین المللی است

رد برخی شایعات درباره ستاد اجرایی فرمان امام

مسکن استیجاری راهکار حل مشکل مسکن ایران

شکوه بهار را در باغ شاهزاده ماهان

محدوده شهر تاریخی توس باید بازنگری شود

نایب رییس کمیسیون بودجه مجلس خبر داد: تلفیق طرح مجلس و لایحه دولت برای ساماندهی سهام عدالت

رد برخی شایعات درباره ستاد اجرایی فرمان امام

محدودیت ورود مهاجران افغانستانی به استخری در قم/واکنش واعظی به ریزش آرای موافق سه وزیر/حسینی: دیگر امیدی به وفاداری احمدی نژاد نیست

استقرار اورژانس در عوارضی قم-تهران امداد رسانی را تسهیل می کند

الجزایر 27هزار مهاجر غیر قانونی را به کشورهایشان بازگرداند

شاعر معروف در کنار دانشمند هسته ای+ عکس

اعمال لیله الرغائب / چرا اولین پنجشنبه ماه رجب را شب آرزوها می نامند؟!

نصرالله: مبارزه با فساد باید در راس قرار بگیرد

پیام نوروز ارتقای صلح و همبستگی بین نسل های مختلف در سطوح ملی و بین المللی است

تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانی ارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا

تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانی ارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا