مطالب مرتبط:
نماینده مجلس: اجازه نمی دهیم ما را به جعبه سیاه واگذار کنید/ وزیر راه باید پاسخگو باشد
امیدوارم الهلال را در عمان شکست دهیم/ استقلال ماه سختی در پیش دارد
امیدوارم الهلال را در عمان شکست دهیم/ استقلال ماه سختی در پیش دارد
"اصلاح ساختار" و "چابک سازی" در جهت مدیریت هزینه در دانشگاه آزاد/ باید از آموزش به پژوهش تغییر ماموریت دهیم
باید دانش فضای مجازی خود را افزایش دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 اسفند 1396 ساعت 05:352018-02-20اقتصادي

چرا به سفرهای هوایی مالیات می دهیم؟


رونق سفرهای هوایی در 20 سال گذشته هزینه هایی روی دست کشورها گذاشته که دولت ها را بر آن داشته تا برای تامین آن، از مردم به خاطر این مدل پرطرفدار سفر، - مالیات بگیرند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در بسیاری از کشورها، عوارض ورود و خروج به خصوص مالیات مربوط به سفرهای هوایی پدیده ای جدید به شمار می آید که در واقع نمایانگر رشد و مقرون به صرفه بودن سفرهای هوایی بین المللی با شروع قرن جدید است.

در عوض، این رشد به افزایش هزینه های مربوط به تأمین زیرساخت های لازم، امنیت و خدمات به مسافران و نگرانی های روزافزون درباره آثار این رشد بر محیط زیست، منجر شده است.

کشورها در پاسخ به این شرایط، مالیات ها، هزینه ها و عوارضی را مطرح و تعیین کردند که بتواند در تأمین مخارج روزافزون، ارائه خدمات، تامین امنیت مسافران و پروازها و در مواردی تشویق به رفتارهای سازگار با محیط زیست به آن ها کمک کند.

در میان کشورهای مورد بررسی، 16 کشور موفق شدند یک مالیات یا بیشتر را شناسایی کنند که به طور خاص به سفرهای هوایی در سطوح ملی مربوط باشد.

بیشتر این مالیات ها به شکل عوارض فرودگاهی بوده (شامل هزینه های فرود و انتظار هواپیماها، عوارض قرار دادن هواپیما در فرودگاه و عوارض پایانه های هوایی) که در بیشتر فرودگاه های بین المللی اعمال می شود و درآمدهای این مالیات ها صرف پوشش هزینه های فرودگاهی می شود که معمولا در فرودگاه های مختلف در یک کشور متفاوت است.

مالیات دیگری وجود دارد که شامل هزینه ها و عوارض مربوط به امنیت و خروج از فرودگاه (مانند مالیات حمل و نقل هوایی، مالیات بلیت هواپیما و عوارض گمرکی مسافران هوایی) است.

برخی کشورها نیز همچون انگلیس این مالیات را با هدف کسب درآمد از صنعت هوایی دریافت می کنند که افزایش آن در سال های اخیر با اعتراض مسافران روبرو شده است.

در ایران اما بدون آن که مورد مصرفی این مالیات، شفاف و دقیق شرح داده شود، خیلی کلی روی بلیت های شرکت های هواپیمایی چنین توضیحی نوشته شده است؛ هزینه های بلیت می تواند شامل مالیات و عوارضی باشد که توسط مقامات دولتی در ارتباط با حمل و نقل هوایی وضع شده اند.

ممکن است این مالیات ها و عوارض سهم قابل توجهی از هزینه مسافرت هوایی را شامل شوند که یا در هزینه حمل و نقل لحاظ شده یا به صورت جداگانه در قسمت "مالیات/ عوارض" بلیت درج شده اند.

شما ممکن است ملزم به پرداخت مالیات یا عوارضی باشید که قبلاً دریافت نشده اند.

در توضیح ساده تری نیز گفته شده؛ شرکت های هواپیمایی معمولاً دو نوع عوارض علاوه بر قیمت بلیت از مسافران دریافت می کنند که یکی از آنها مربوط به عوارض فرودگاه (LP) و دیگری عوارض هواپیمایی (KU) است که در بلیت مشخص شده است.

فصل سوم سیاست ها و روندهای گردشگری سازمان های همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) با عنوان بررسی تطبیقی سیاست های مالیاتی و عوارض در صنعت گردشگری، تصویری از مالیات های گردشگری در اکتبر سال 2013 ارائه داده که از سوی مرکز پژوهش های مجلس ترجمه شده به بررسی مالیات سفرهای هوایی و موارد مصرفی آن ها پرداخته است.

مالیات حمل و نقل هوایی در استرالیا در سال 2011 مطرح شد و هر مسافری که از فرودگاه های استرالیا خارج می شود باید آن را بپردازد، مگر این که شامل معافیت شود.

هدف از اعمال این مالیات تحریک رفتار سازگار با محیط به واسطه افزایش قیمت بلیت ها است.

در کرواسی، هم مسافران داخلی و هم بین المللی که از فرودگاه ها استفاده می کنند باید هزینه خروج را بپردازند (به استثنای مسافران ترانزیت، مسافرانی با بلیت هایی با شناسه خدمات 00 و 90 و کودکان زیر 2 سال).

این مالیات در سال 2010 معرفی شد و هزینه آن از آن زمان تا به حال (2013) 1.

37 یورو برای پروازهای بین المللی و 0.

68 یورو برای پروازهای داخلی و حمل و نقل است.

درآمدهای بدست آمده از این طریق برای تأمین مالی آژانس حمل و نقل هوایی کشور کرواسی صرف می شود.

در جمهوری چک دو نوع اصلی از مالیات های هوایی وجود دارند، تنها مسافرانی که از فرودگاه شهر پراگ برای خروج یا ترانزیت استفاده می کنند به پرداخت هر دو نوع این مالیات ها ملزم اند.

مالیات خروج در پنج سال گذشته، مبلغ آن از 525 کرون به 565 کرون درحال حاضر رسیده است، درحالی که مالیات ترانزیت در همین بازه زمانی از 190 کرون به 205 کرون افزایش یافته است.

عوارض فرودگاهی برای مسافران به منظور پوشش هزینه های فرودگاهی تعیین شده که هر مسافری به غیر از مسافران ترانزیت که از استونی با پروازهای خارجی سفر می کنند، باید آن را پرداخت کنند.

این مالیات نیز که برای پوشش هزینه های فرودگاهی در نظر گرفته شده است، با کاهش سالیانه از مبلغ 9.

91 در سال 2008 به مبلغ 7.

93 در سال 2009 و مبلغ 7.

03 در حال حاضر رسیده است.

مالیات هواپیمایی فرانسه نیز باید توسط هر حامل هوایی عمومی که مسافر، بار و یا بسته پستی را از قلمرو فرانسه سوار می کند، پرداخته شود.

مالیات هوایی این کشور در سال 2006 تصویب شد و نرخ های آن برای سفر در داخل فرانسه، اتحادیه اروپا و سایر کشورها متفاوت است.

به مورد مصرف این مالیات در گزارش مجلس اشاره ای نشده، اما اعلام شده که این مالیات در پنج سال گذشته ثابت مانده است.

اما در آفریقای جنوبی، عوارض خدمات به مسافران که برای هر مسافر وضع می شود به منظور تأمین منابع لازم برای مخارج عملیاتی و سرمایه ای مربوط به خدمات و تجهیزات مختلف فرودگاهی که در اختیار مسافران قرار می گیرد، به مصرف می رسد.

نرخ این عوارض برای پروازهای داخلی، منطقه ای و بین المللی کاملا متفاوت است.

در سال 2012 نیز عوارض تأمین امنیت مسافران پرواز در آفریقای جنوبی مطرح شد که این عوارض در فرودگاه این کشور مستقیم از مسافران خروجی دریافت می شود و درآمدهای حاصل شده صرف سازمان هواپیمایی کشوری آفریقای جنوبی می شود تا با کمک آن بتواند وظایف قانونی خود را که شامل تأمین امنیت و ایمنی مسافران با نظارت بر اشخاص و دارندگان گواهینامه/ مجوزها می شود را به انجام برساند.

در کنار مالیات های هوایی انگلستان در سال 1994 عوارض گمرکی مسافران هوایی را مطرح کرد که برای هر مسافر در پروازهای هوایی از فرودگاه این کشور وضع شد.

هدف از تعیین عوارض گمرکی مسافران هوایی کسب درآمد از صنعت هواپیمایی بود، اما پیش بینی می شد که با تأثیر بر ترافیک هوایی، آثار زیست محیطی مطلوبی به همراه نداشته باشد.

نرخ اولیه این عوارض برای پروازهای داخلی و اتحادیه اروپا برابر با 5 پوند انگلیس و برای مقاصد دیگر 10 پوند بود.

مالیات بلیت هواپیمایی آلمان در سال 2011 مطرح شد و هدف از آن ترغیب رفتار سازگار با محیط زیست از طریق افزایش قیمت بلیت ها بود.

این مالیات به دسته های مختلف تقسیم شده و در زمان رزرو (جا برای مسافرانی که قصد خروج از طریق فرودگاه های آلمان را دارند)، گرفته می شود.

در سال 2001 در یونان نیز مالیات مسافر (عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه) مطرح شد، هر مسافر (بالای 5 سال) که از فرودگاه های آن کشور استفاده می کند به غیر از مسافران ترانزیت و آن هایی که می خواهند با وسیله نقلیه دیگری سفر کنند، همه به پرداخت این مالیات ملزم اند.

تمام درآمدهای ناشی از عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه برای تأمین مالی عملیات ها و هزینه های سرمایه گذاری در فرودگاه های کشور، شامل تجهیز، نگهداری، بهبود و توسعه به مصرف می رسد.

نرخ این مالیات برای افرادی که به مقاصدی غیر از اتحادیه اروپا سفر می کنند با اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی این قاره (نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین) و سوییس، متفاوت است.

سال 2009 نیز ایرلند مالیات مربوط به سفرهای هوایی را مطرح شد و از آن زمان هر مسافری که این کشور را از طریق آسمان تَرک می کند باید این مالیات را بدهد، در ابتدا، نسبت به فاصله مقاصد از فرودگاه دوبلین، دو گروه نرخ برای این مالیات وضع شد، اما در اکتبر سال 2013 اعلام شد که در تاریخ آپریل سال 2014 دیگر مبلغی با این عنوان دریافت نمی شود.

حذف مالیات مربوط به سفرهای هوایی بخشی از فرآیند تخصیص خطوط هواپیمایی جدید برای ایرلند است.

زمانی که این مطلب اعلام شد، دولت آن کشور اعلام کرد که عکس العمل خطوط هواپیمایی ر را بررسی خواهد کرد و اگر این کار آثار مورد نظر را نداشته باشد، این مالیات دوباره اضافه می شود.

پاسخ اولیه خطوط هواپیمایی این کشور مثبت بود و تأیید ایجاد تعدادی خطوط هوایی جدید برای فرودگاه های ایرلند در سال 2014 را به همراه داشت.

رژیم اشغالگر قدس مالیات های عوارض حمل و نقل هوایی و عوارض گمرکی مسافران هوایی را در سال 1994 را این طور مطرح کرد؛ هر مسافری که قصد دارد از طریق آسمان وارد این کشور و یا از آن خارج شود به پرداخت این مالیات ملزم است، هدف از دریافت آن، ایجاد درآمدهایی برای پوشش هزینه های امنیت و رفت و آمدهای مسافران در فرودگاه های بین المللی بوده و نرخ فعلی آن 13 دلار برای هر مسافر است که این نرخ در پنج سال گذشته افزایشی نداشته است.

تمام مسافرانی که با پرواز از فرودگاه نیوزیلند سفر می کنند نیز به پرداخت مالیات امنیت هواپیمایی کشوری ملزم اند که از درآمدهای آن برای تأمین بودجه ی برنامه نظارت بر تأمین امنیت سازمان هواپیمایی آن کشور استفاده می شود و این برنامه از امنیت هواپیماهایی که در داخل کشور پرواز می کند، اطمینان حاصل می کند.

این مالیات در سال 2002 مطرح شد و نرخ آن از یک دلار نیوزلند در سال 2012 به نرخ ثابت 1.

5 دلار رسیده است که روی با قیمت بلیت محاسبه می شود.

کشور پرتغال هم از سال 2008 برای خدماتی که به مسافران هوایی عرضه کرده، عوارض امنیتی دریافت می کند، هدف از آن کمک به هزینه های کارمندان و تجهیزات مورد نیاز برای هر مسافر است.

در اسلواکی نیز عوارض خدمات به مسافر باید توسط متصدیان برای هر مسافر خروجی در پروازهای زمانبندی شده و نشده، پرداخت شود.

مبلغ این عوارض برای افرادی که در داخل این کشور سفر می کنند، 50 درصد مبلغی است که مسافران خروجی پرداخت می کنند.

این گزارش از سوی دفتر مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس دی ماه امسال در شرایطی منتشر شد که سیاست های مالیاتی یکی از بحث برانگیزترین و پر ابهام ترین بخش لایحه بودجه سال 97 بوده که کلیات آن 11 بهمن ماه در مجلس مصوب شد، اما بحث بر سر جزییات آن همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر در شرایطی ناوگان حمل و نقل هوایی ایران تحت تاثیر تحریم ها، فرسوده است آگاهی از نوع مصرف مالیاتی که مسافر برای سفر هوایی پرداخت می کند، جزو بدیهی ترین حقوق مسافر به شمار می آید و اشاره به عبارت های کلی برای این مالیات عوارض (فرودگاه و هواپیما) که درصد آن نیز معمولا متغییر و نامشخص است، اقناع کننده نیست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: مالیات - عوارض - سفرهای هوایی - هوایی - هزینه - فرودگاه - مسافران - هواپیما - شرکت های هواپیمایی - کشور - حمل و نقل - بین المللی - هواپیمایی - محیط زیست - امنیت - پرداخت مالیات - افزایش - بلیت هواپیما - تامین - درآمد - مالیات حمل - دولت - خروج - محیط - زیست - جدید - متفاوت - انتظار - مسافرت - اعتراض

آخرین اخبار سرویس:
دختری در اتوبوس/ وقتی سال تحویل به خانه نرسیدم

مونوریل دردی از ترافیک شهر دوا نمی کند

مشکلی به نام کمبود سرویس بهداشتی عمومی در پایتخت اقتصادی کشور/ استفاده گردشگران از سرویس های بهداشتی هتل ها

اعلام زمان فعالیت موزه های چهارمحال و بختیاری

سه دغدغه مهم در بازار پول

پالایشگاهی که با کالای ایرانی ساخته شد!

نقش اثر بخش بانوان در تحقق شعار امسال

کالاهای ایرانی در حوزه فناوری

اعلام 10 رویداد مهم بیمه ای سال 96

رکورد عجیب و آزاردهنده ما ایرانی ها!

90 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از تولید داخل تامین می شود

کارخانه های کوکاکولا چگونه منابع آب جهان را می بلعند؟ +عکس و آمار

چادر مشکی تولید کره جنوبی با شعر ایرانی!

ثروتمندترین جوانان دنیا اهل کدام کشورند؟

عید به کام کیف قاپان سابقه دار تلخ شد

شناسایی سالانه حدود 10هزار بیمار مبتلا به سل درکشور

لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

بیش از 6 هزار مسافر نوروزی از موزه های خراسان جنوبی دیدن کردند

برنامه های زنده رادیو در سال جدید افزایش پیدا می کند

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد لزوم چاره اندیشی برای رفع مشکلات شهرستان ریگان

مهدی مریزاد خاموشی چراغ ها در رویداد «ساعت زمین»

اعصابتان را کنترل کنید

اعلام تعرفه های جدید گمرکی کالاهای وارداتی + جداول

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک

توسعه اقتصادی چیست؟

آغاز عملیات احداث 300 واحد در روستاهای ثلاث باباجانی با کمک خیران

زمین امشب خاموش می شود

دومین صنعت مهم کشور کدام است؟

اعتصاب فرانسوی ها به ایرفرانس رسید

می گویند 10 میلیون تومان بده تا بتوانی بازی کنی!

همراهی وزارت نیرو با حرکت جهانی ساعت زمین

نگاه عمیق به آپشن های گران قیمت فراری پورتوفینو

هشدارهای پلیس آگاهی به مسافران نوروزی

یک رسوایی به وسعت 23 میلیون خودرو!

ساعت زمین

پیش بینی روند بازار اجاره در سال 97

کره جنوبی تجارت با ارزهای رمزنگار را قانونی می کند

مراسم ساعت زمین در عمارت تاریخی ائل گلی تبریز

سال 97 سال بدون موسسه مالی غیرمجاز در کشور است/ ضرورت حفظ استقلال بانک مرکزی

استقبال میهمان نوروزی از خیمه های معرفت در فارس

مالی و اقتصادی کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

جهانگیری: برخی نهادهای حکومتی به دلیل اختلاف سیاسی جلوی تولید کننده را می گیرند/صدا و سیما به جای حمله به یک گروه از مصرف کالای ایرانی حمایت کند

انواع بلیط هواپیما و بهترین زمان خرید آنها

کاهش 71درصدی زمان ترخیص در شبکه خدمات پس از فروش

به دنبال رسوایی اطلاعاتی، شرکت های بزرگ به فیس بوک پشت می کنند

جهانگیری از کارخانه خودرو سازی بم بازدید کرد

حمایت از کالای ایرانی عالمانه و دلسوزانه است

وظایف سازمان حمایت از مصرف کننده!

چانه زنی، سنتی ترین روش کاهش قیمت

حمایت از کالای ایرانی عالمانه و دلسوزانه است

با 150 میلیون تومان کجا خانه بخریم؟

مراسم «ساعت زمین» در برج آزادی تهران

آمریکا در برابر چین؛ نبرد بر سر دستیابی به برتری دیجیتال میلاد میرکانی

خرید صنایع دستی؛ گامی در جهت حمایت از کالای ایرانی/ برپایی 1000غرفه عرضه محصولات صنایع دستی در نقاط مختلف استان گیلان

مذاکره برای دو قرارداد جدید سرمایه گذاری با شرکت های جک و هیوندای

کشف هفت تن گوشت غیربهداشتی در مشهد

آمریکا در برابر چین؛ نبرد بر سر دستیابی به برتری دیجیتال

اپل تولید آزمایشی نسل بعدی آیفون ها را به زودی آغاز می کند

افزایش گردشگران در استان و کاهش سوانح رانندگی از ابتدی تعطیلات نوروزی

خاموشی برج میلاد در «ساعت زمین»

شاخص امید به زندگی در ایران چقدر است؟

آزادراه تهران- کرج پرترددترین محور کشور/ ثبت 13 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی استان البرز

زمان اجرای طرح رجیستری تمام گوشی های سامسونگ مشخص شد

بازدید وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان از خط ریلی آستارا

سود تسهیلات بانکی در استان اردبیل برای سرمایه گذاران کاهش یافت

سود تسهیلات بانکی در استان اردبیل برای سرمایه گذاران کاهش یافت

نظربایف:حجم گردش تجاری قزاقستان و امارات شش برابر شده است

پیش بینی بازار طلا و سکه بعد از تعطیلات نوروز

نهاوندیان از واحد صنعتی احیا شده در همدان بازدید کرد

معاون رییس جمهوری از یک واحد صنعتی احیا شده درهمدان بازدید کرد

معاون رییس جمهوری از یک واحد صنعتی احیا شده درهمدان بازدید کرد

نهاوندیان از واحد صنعتی احیا شده در همدان بازدید کرد

رییس مرکز اورژانس استان فارس اعلام کرد تعداد فوتی های حوادث رانندگی در فارس به 9 نفر رسید

تعداد فوتی های حوادث رانندگی در فارس به 9 نفر رسید

چین 473 تن کلنگ به ایران صادر کرد

راهکار های تقویت خلاقیت کودکان/ مهم ترین ویژگی های یک کودک خلاق

برج میلاد در «ساعت زمین»خاموش می شود

کاهش بهای بیت کوین در پی انتشار شایعه ی توقف فعالیت صرافی بایننس

جیپ از دستاورد جدید خود رونمایی کرد

پیش بینی در مورد وضعیت بازار تلفن همراه در جهان

شروع فصل بهار در شرق چین + تصاویر

به سبزه عید هم رحم نمی کنند!

در سال 96 هیچ محصولی مثل تخم مرغ گران نشد

ترانه بهاری بارون و بهار با صدای رضا صادقی + صوت

پنج اقامتگاه بوم گردی در قشم به بهره برداری رسید

پنج اقامتگاه بوم گردی در قشم به بهره برداری رسید

پیش بینی روند بازار اجاره مسکن در سال 97

مسیر فراموشی؛ پنج خودروساز قدرتمند که از دوران طلایی خود فاصله گرفته اند

افزایش نسبی ورود مسافران به بوشهر

برداشت 60 هزار میلیاردی از منابع بانکی کجا خرج شد؟ /نمودار

پیش شرط های حمایت از کالاهای ایرانی چیست؟

ساخت سوپر دید روسیه برای مبارزه با پهپادها

رونمایی از خودروی هیوندای اکسنت جدید شرکت کرمان موتور

ظهور بازاری تازه برای گوشی های میان رده

بازارفروش گیاهان دارویی دربام ایران داغ شد

افزایش 20 درصدی تولیدات کشاورزی دانشگاه سیستان وبلوچستان + گزارش

افزایش 12درصدی ورود خودرو به قم

جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال 96

معاون اول رییس جمهور از کارخانه تولید مودم مخابراتی ارگ جدید بازید کرد

احداث اقامتگاه های بوم گردی در دستور کار منطقه آزاد چابهار

چرا به سفرهای هوایی مالیات می دهیم؟

چرا به سفرهای هوایی مالیات می دهیم؟