مطالب مرتبط:
مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه ای تهران خبر داد افت کمی و کیفی منابع آب دشت های تهران به دلیل چاه های غیرمجاز
افت 101 سانتی متری منابع آبی دشت کاشمر
دستگیری متهم فراری عامل توزیع مواد مخدر صنعتی در مشهد
پیشرفت علمی مهمترین عامل هراس دشمنان از ایران
استقلال مقابل الهلال آبی پوش شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 اسفند 1396 ساعت 03:162018-02-19اقتصادي

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد


استان یزد به رغم فقر منابع آبی یکی از استان های صنعتی کشور محسوب می شود ولی نکته قابل توجه در مورد این استان استقرار نامناسب صنایع سنگین و آلاینده آن در مجاورت مرکز مسکونی و بدتر از آن بر روی مهم ترین و بحرانی ترین زون آبی استان است.

- شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:استان یزد به رغم فقر منابع آبی یکی از استان های صنعتی کشور محسوب می شود ولی نکته قابل توجه در مورد این استان استقرار نامناسب صنایع سنگین و آلاینده آن در مجاورت مرکز مسکونی و بدتر از آن بر روی مهم ترین و بحرانی ترین زون آبی استان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استان یزد با جمعیتی قریب 1.

1 میلیون نفر در بخش مرکزی فلات مرکزی ایران واقع شده و به عنوان یکی از کم بارش ترین استان های کشور همواره با فقر منابع آبی مواجه بوده است.

این استان یکی از خشک ترین مناطق حوزه داخلی کشور محسوب می شود که حدود 12.

5 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی را در برگرفته که البته قریب نیمی از آن را اراضی کویری و بیابانی تشکیل داده است.

توسعه اجتماعی ـ اقتصادی استان عمدتاً در محور شمال - جنوب آن شکل گرفته به نحوی که 80 درصد جمعیت آن در محور عقدا (اردکان) تا مهریز سکونت دارند، محوری که مهم ترین منابع و سفره های آب زیرزمینی استان را نیز در دل خود جای داده است.

متاسفانه توسعه صنعتی استان نیز بدون توجه به جانمایی مناسب در همین محور متمرکز شده است به طوری 75 درصد صنایع استان حتی صنایع سنگین، آلاینده و پرآبخواه استان را در خود جای داده است.

نکته حائز اهمیت در بحران کنونی کم آبی غالب بر استان و وضعیت نگران کننده سفره های آب زیرزمینی آن تاثیر فاضلاب های صنعتی، معدنی و شهری بر روی این منابع آبی است، هر چند که با وجود خشکسالی ها و افت نسبی سفره های آبی استان به اعماق زمین، تاحدودی این منابع دور از دسترس عوامل آلاینده قرار گرفته اند.

محمدرضا کوچک زاده معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان یزد "با اشاره به نگران کننده بودن استقرار صنایع سنگین در مجاورت منابع و سفره های آب زیرزمینی، گفت: این نگرانی در دشت مابین عقدا تا مهریز در استان بارزتر است چرا که علاوه بر سکونت 80 درصد از جمعیت استان، 75 درصد از صنایع استان نیز در این محور که روی سفره های آب زیرزمینی و حوزه آبریز یزد است، واقع شده اند.

وی با بیان این که متاسفانه مواد دفعی صنایع بعضاً سمی و بسیار آلاینده هستند، عدم مدیریت بر دفع صحیح این مواد تهدیدی جدی برای منابع آبی و خاکی استان محسوب می شوند.

این مسئول اهتمام صنایع به ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب و رفع آلودگی های ناشی از تولیدات صنایع را اقدام مهمی در راستای کاهش تاثیر آلودگی بر منابع آبی استان برشمرد و تصریح کرد: واحدهای صنعتی برای اخذ پروانه فعالیت باید مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب استاندارد شوند، هر چند که در شهرک های صنعتی نیز شرکت شهرک ها متولی ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب مرکزی است تا پساب های تولیدی را پس از تصفیه به فاضلاب شهری بیافزاید.

وی یکی از عمده مشکلات در این خصوص را واگذاری و جانمایی های پراکنده صنایع در گذشته خواند که کنترل و نظارت بر آن ها را با توجه به کمبود امکانات و نیروی انسانی محیط زیست با دشواری مواجه کرده است.

وی یادآور می شود: البته در تمام واحدهای صنعتی، نیروهای فعالی در راستای نظارت بر عدم ایجاد آلودگی در صنایع مشغول به کار هستند که به نوعی بخشی از اداره کل محیط زیست محسوب می شوند.

کوچک زاده با اشاره به تجمیع صنایع در شهرک های صنعتی استان طی دهه های اخیر، تاکید کرد: تعریف پهنه هایی برای ایجاد صنایع جدید می تواند از ایجاد هرگونه عارضه خاصی ناشی از تولیدات صنایع جلوگیری کند.

وی یکی از این پهنه های تعریف شده برای صنایع بخش حساس استان را 50 کیلومتری جاده یزد-بافق ذکر کرد و افزود: در این محدوده عمده اقدامات به سمت نگه داری و ایجاد شبکه ها و تصفیه خانه های پیشرفته فاضلاب برای صنایع است.

این مسئول با اشاره به فلزات و عناصر سنگین موجود در خاک به عنوان یکی دیگر از منابع آلوده کننده استان، خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های صورت گرفته این عناصر پراکنده بر سلامت انسان تاثیرگذار هستند و در صورت تماس با آب و منابع آبی می توانند مشکل ساز شوند.

وی معتقد است با وجود این که این فلزات و عناصر معدنی به عنوان یک پتانسیل اقتصادی برای استان و کشور قابل استفاده هستند، اما عملکرد ضعیف در این حوزه، این پتانسیل را به تهدید تبدیل کرده است.

کوچک زاده در این رابطه با مناطقی مانند ندوشن و بهاباد اشاره و اظهار کرد: این مناطق نمونه های بارزی از تاثیرات عناصرسنگین بر منابع آبی هستند که بر سلامت دندان های اهالی این مناطق تاثیر گذاشته است.

ناهید غلام نژاد مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد نیز وظیفه شرعی هر فرد نسبت به حفظ سلامت منابع آبی استان با وجود شرایط نگران کننده فعلی یادآور شد و تاکید کرد: آگاهی رسانی در راستای جلوگیری از آلودگی منابع آبی به دلیل محدودیت این منبع باارزش، از مهم ترین رسالت های شرکت آب منطقه ای و البته رسانه هاست.

وی در موارد مهم ترین عوامل آلاینده منابع آبی در استان با اشاره به این که فاضلاب های صنعتی با توجه به نوع واحد صنعتی عمدتاً حاوی مقادیر بالایی از فلزات سنگین، مواد آلی و شیمیایی هستند، دفع غیربهداشتی این فاضلاب ها را زمینه ساز آلودگی منابع آبی و خاکی استان دانست.

وی در مورد فاضلاب های خانگی به عنوان یکی از دیگر منابع آلاینده آب های استان نیز تصریح کرد: فاضلاب های خانگی نیز مشتمل بر مواد آلی و شیمیایی هستند لذا تخلیه این نوع فاضلاب ها در مناطقی که سطح آب سفره بالا یا خاک از نفوذپزیری مناسبی برخوردار باشد منجر به آلودگی آب ها خواهد شد.

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب استان به موضوع فاضلاب های بیمارستانی به عنوان یکی دیگر از عوامل آلوده کننده محیط زیست اشاره و انواع عوامل بیماری زا شامل پاتوژن ها و آلودگی های میکروبی و انگلی را از منابع آلاینده آب و خاک برشمرد.

وی ضمن هشدار در مورد زه آب های کشاورزی و گلخانه ها که حاوی مقدار بالایی کود و سم هستند به عنوان آلاینده محیط زیست، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها، فاضلاب دامداری ها و کشتارگاه ها نیز شامل مقادیر زیادی مواد آلی و بیولوژیکی هسند که می توانند به آلودگی منابع آب و خاک منجر شوند.

غلام نژاد یکی دیگر آلاینده هایی که در سال های اخیر مبتلا به کشورمان شده را پساب حاصل از آب شیرین کن ها بیان کرد و گفت: پساب این سیستم ها حاوی درصد بالایی نمک است که نفوذ آنها می تواند زمینه ساز شور شدن منابع آبی را فراهم سازد.

وی با تاکید بر ساماندهی تانکرهای حمل فاضلاب های خانگی و صنعتی، اظهار کرد: این تانکرها که حامل مواد مختلف آلاینده محیط زیست هستند باید تحت نظارت باشند و تخلیه مواد خود را در مکان های مشخص شده انجام دهند تا اثرات زیست محیطی کمتری را به محیط زندگی ما وارد کنند.

این مسئول در ادامه نیز به تاثیرات زیست محیطی محل های دفن زباله نیز اشاره کرد و گفت: شیرابه خروجی از محل های دفن زباله دارای بار آلودگی بالایی هستند و در صورت هر گونه تماس با منابع آبی به آلودگی آن منجر می شوند.

وی شناسایی واحدهای آلاینده در استان را در اولویت اقدامات این مدیریت برشمرد و تصریح کرد: اعلام اسامی این واحدها به مراجع مربوطه، ارسال اخطار و در نهایت معرفی واحدهای آلاینده به مراجع قضایی جهت اقدامات قانونی، از مهم ترین اقداماتی است که در راستای حفظ کیفیت و سلامت منابع آبی استان صورت می گیرد.

غلام نژاد توسعه شبکه فاضلاب شهری در مناطق مختلف استان توسط شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی به منظور جمع آوری و تصفیه فاضلاب منازل مسکونی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص عنوان کرد.

وی با اشاره به پایش مداوم کیفیت منابع آبی استان، خاطرنشان کرد: فریز کردن زون های تامین کننده آب شرب استان به منظور جلوگیری از آلودگی آنها نیز یکی از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد است.


کلید واژه ها: استان - آلاینده - زیرزمینی - محیط زیست - کم بارش ترین استان - درصد - کشور - بحران - جمعیت - نامناسب - توسعه اجتماعی - فاضلاب - منابع طبیعی - مرکزی - مهریز - ایران - توسعه - کوچک زاده - زیست - محیط - خشکسالی - اقتصادی - اجتماعی - مدیریت - همشهری - آلودگی - کم آبی - اهمیت - طبیعی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
دراپ باکس با پشت سر گذاشتن یک عرضه اولیه سهام 11.2 میلیارد دلاری، عمومی شد

در قاب بهار /3/ نوروز، مهمان موزه بانک ملی ایران باشید

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد نظارت ویژه و مکانیزه بر تردد ناوگان عمومی در سفرهای نوروزی

بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد از فرودگاه بین المللی کیش

40 میلیارد ریال اعتبار نیازمند تکمیل امام زادگان آستارا

تردد در راه های خراسان جنوبی بیش از 12 درصد افزایش یافت

نباید بازار ایران به راحتی در اختیار دنیا قرار گیرد

در آداب و رسوم مردم سیستان بی بی نوروز مژده امدن بهار را می دهد

ثبت تردد بیش از 14 میلیون خودرو در مازندران

دولت برای اشتغال بیمار منابع تزریق می کند

نمایشگاه ملی صنایع دستی و سوغات کشور در نوشهر افتتاح شد

بیش از 13هزار نفر در مراکز اقامتی فرهنگیان تهران اسکان یافتند

سراسر God of War پر از راز و رمز خواهد بود

ثبت رکورد جهانی سرعت تراکتور توسط استیگ تاپ گیر!

امکان ساخت آیفون تاشو تا 2 سال آینده

سرویس تاکسی پرنده در نیوزیلند

اینفوگرافیک | چقدر بخوابیم؟!

نباید بازار ایران به راحتی در اختیار دنیا قرار گیرد/ تولیدکنندگان انتظار مبارزه با قاچاق کالا را دارند

عیادت نوروزی مدیر عامل بانک ملی ایران از بیماران

وعده جدید سخنگوی دولت برای اشتغالزایی در سال 97

به روزرسانی زیرساخت های مکانیکال فرودگاه مهرآباد در سال 97

جلوگیری از عرضه 1500 لیتر سرکه غیربهداشتی

هند و روسیه برای فروش اس 400 به توافق رسیدند

کاهش 60 درصدی تصادفات منجر به فوت در البرز

هواپیماهای ایرانی 72 بار بازرسی فنی شده اند

سه طرح عمرانی در قشم به بهره برداری رسید

حافظیه بیشترین تعداد بازدیدکنندگان نوروزی را دارد/ تردد یک میلیون مسافر در فارس

پنج نفر در جاده های استان یزد جان باختند

مردم در رویداد جهانی «ساعت زمین» لامپ های اضافی را خاموش کنند

مردم در رویداد جهانی «ساعت زمین» لامپ های اضافی را خاموش کنند

ورود بیش از713 هزار وسیله نقلیه به گیلان

اعطای تسهیلات خرید ماشین آلات کشاورزی

بهره مندی 47هزار ایثارگرکشور از تسهیلات مسکن+فیلم

تهران-کرج پرترددترین محور کشور

پرداخت بیش از 2 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی

حضور معاون اول رییس جمهور در کارخانه خودرو سازی بم

نظام بانکی ما با استانداردهای روز نظام بانکداری جهان انطباق ندارد

بازار کشور،تشنه برند سازی در صنعت پوشاک/ فروش کالای ایرانی با مارک خارجی!

خانم بازیگر ماجرای عاشق شدنش را لو نداد!/ انتقاد مهران مدیری از افزایش لحظه ای قیمت ها

سال 96 چگونه بر کارگران گذشت؟

افزایش 131 درصدی گردشگران به جزیره هرمز در سوم فروردین ماه

10 آپشن دیوانه وار و گران قیمت فراری پورتوفینو!

ثبت آیین های نوروز، گامی برای تقویت صنعت گردشگری

با حضور تیم ویژه گشت مشترک تعزیرات حکومتی انجام شد جلوگیری از عرضه 1500 لیتر سرکه غیربهداشتی/ بررسی خالص فروشی در تره بار مرکزی

پاک ترین خودرو جهان را بشناسید +عکس

افزایش ورود مسافران نوروزی

مشاغل سخت

چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم؟/مراحل ثبت نام و دریافت "کارت ملی هوشمند" + آموزش تصویری

شمار جان باختگان تصادفات جاده ای کشور حدود 41 درصد کاهش یافته است

جلوگیری از عرضه 1500 لیتر سرکه غیربهداشتی / بررسی خالص فروشی در تره بار مرکزی

بازگشت پروازهای کیش به حالت عادی

عرضه فراوان محصولات کشاورزی در نوروز 97

تردد بیش از 136 هزار خودرو در محورهای مواصلاتی مازندران

گزارش خط تولید یخچال

اعتبار برای تکمیل امام زادگان آستارا

خبر ارزشمندی که در سال 96 نادیده گرفته شد

وزش باد شدید مناطق مختلف استان اردبیل را فرا می گیرد

اولین خودروی الکتریکی با چاپ سه بعدی تولید شد

چین 30 میلیارد دلار تعرفه وضع می کند

نظارت ویژه بر تردد ناوگان عمومی جاده ای در سفرهای نوروزی 97

قیمت اجاره ویلا در شمال ایران+ عکس

دولت مجامع شرکت ها را ملزم به خرید کالای ایرانی کند

بهره مندی 47هزار ایثارگرکشور از تسهیلات مسکن

اقامت بیش از 3 میلیون مسافر تاکنون در مازندران

تصادف های منجربه فوت درالبرز 60 درصد کاهش یافت

هدف از بازرسی و نظارت تخریب صنوف نیست

هدف از بازرسی و نظارت تخریب صنوف نیست

به نام «تولید ملی»؛ به کام اتباع خارجی

وزش باد شدید مناطق مختلف استان اردبیل را فرا می گیرد

کارخانه های کوکاکولا چگونه منابع آب جهان را می بلعند؟+عکس

دلار در برابر ین سقوط کرد

حمایت از کالای ایرانی یک هدف گیری عالمانه است

پیش بینی بازار ناآرام اجاره در سال آینده

نقاط جرم خیز شهرستان زرند مجهز به دوربین مداربسته و نگهبان می شوند

وزش باد شدید مناطق مختلف استان را فرا می گیرد

ثبت نزدیک به یک میلیون تردد در محورهای مواصلاتی قزوین

حمایت اوپک از حفظ کاهش تولید

فارس پنجمین استان پر تردد کشور

امسال صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی 10 برابر می شود

وسایل حمل ونقل آینده با باتری هایی قدیمی

علاقمندی ایران به سرمایه گذاری در معادن افغانستان

جوانترین میلیونرهای جهان را بشناسید +تصاویر

هواپیماهای ایرانی 72 بار بازرسی فنی شده اند

بازگشت موج نخست مسافران نوروزی از مازندران

بیش از 100 میلیون لیتر بنزین دود شد

سیاست غلط تعرفه ای بازار را به خارجی واگذار کرد

افزایش 3.7 درصدی ترددها

کاهش 53 درصدی تصادفات منجر به فوت  در استان بوشهر

مصرف 93.3 میلیون لیتر بنزین در روز جمعه

برخی نهادهای حکومتی به دلیل اختلاف سیاسی جلوی تولید کننده را می گیرند/صدا و سیما به جای حمله به یک گروه از مصرف کالای ایرانی حمایت کند

قیمت کالاهای سفری+ جدول

قیمت حامل های انرژی افزایش می یابد؟

میزبانی 96 نمایشگاه در سال 97

رونق کسب و کار با تأمین مالی مناسب محقق می شود

افزایش بی سابقه بهای نفت در بازار جهان

سفرهای نوروزی 10 درصد رشد داشت

نظارت سازمان برنامه وبودجه بر ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی

ورود 70 هزار خودرو به جزیره قشم تحت رویه کران بری

شمار جان باختگان تصادفات جاده ای کشور حدود 41 درصد کاهش یافته است

کاهش چشمگیر آمار جانباختگان تصادفات جاده ای هرمزگان

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد