مطالب مرتبط:
مدیر دفتر تاسیسات آبی و برقابی آب منطقه ای تهران خبر داد افت کمی و کیفی منابع آب دشت های تهران به دلیل چاه های غیرمجاز
افت 101 سانتی متری منابع آبی دشت کاشمر
دستگیری متهم فراری عامل توزیع مواد مخدر صنعتی در مشهد
پیشرفت علمی مهمترین عامل هراس دشمنان از ایران
استقلال مقابل الهلال آبی پوش شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 اسفند 1396 ساعت 03:162018-02-19اقتصادي

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد


استان یزد به رغم فقر منابع آبی یکی از استان های صنعتی کشور محسوب می شود ولی نکته قابل توجه در مورد این استان استقرار نامناسب صنایع سنگین و آلاینده آن در مجاورت مرکز مسکونی و بدتر از آن بر روی مهم ترین و بحرانی ترین زون آبی استان است.

- شهر > محیط زیست ایران - همشهری آنلاین:استان یزد به رغم فقر منابع آبی یکی از استان های صنعتی کشور محسوب می شود ولی نکته قابل توجه در مورد این استان استقرار نامناسب صنایع سنگین و آلاینده آن در مجاورت مرکز مسکونی و بدتر از آن بر روی مهم ترین و بحرانی ترین زون آبی استان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، استان یزد با جمعیتی قریب 1.

1 میلیون نفر در بخش مرکزی فلات مرکزی ایران واقع شده و به عنوان یکی از کم بارش ترین استان های کشور همواره با فقر منابع آبی مواجه بوده است.

این استان یکی از خشک ترین مناطق حوزه داخلی کشور محسوب می شود که حدود 12.

5 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی را در برگرفته که البته قریب نیمی از آن را اراضی کویری و بیابانی تشکیل داده است.

توسعه اجتماعی ـ اقتصادی استان عمدتاً در محور شمال - جنوب آن شکل گرفته به نحوی که 80 درصد جمعیت آن در محور عقدا (اردکان) تا مهریز سکونت دارند، محوری که مهم ترین منابع و سفره های آب زیرزمینی استان را نیز در دل خود جای داده است.

متاسفانه توسعه صنعتی استان نیز بدون توجه به جانمایی مناسب در همین محور متمرکز شده است به طوری 75 درصد صنایع استان حتی صنایع سنگین، آلاینده و پرآبخواه استان را در خود جای داده است.

نکته حائز اهمیت در بحران کنونی کم آبی غالب بر استان و وضعیت نگران کننده سفره های آب زیرزمینی آن تاثیر فاضلاب های صنعتی، معدنی و شهری بر روی این منابع آبی است، هر چند که با وجود خشکسالی ها و افت نسبی سفره های آبی استان به اعماق زمین، تاحدودی این منابع دور از دسترس عوامل آلاینده قرار گرفته اند.

محمدرضا کوچک زاده معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان یزد "با اشاره به نگران کننده بودن استقرار صنایع سنگین در مجاورت منابع و سفره های آب زیرزمینی، گفت: این نگرانی در دشت مابین عقدا تا مهریز در استان بارزتر است چرا که علاوه بر سکونت 80 درصد از جمعیت استان، 75 درصد از صنایع استان نیز در این محور که روی سفره های آب زیرزمینی و حوزه آبریز یزد است، واقع شده اند.

وی با بیان این که متاسفانه مواد دفعی صنایع بعضاً سمی و بسیار آلاینده هستند، عدم مدیریت بر دفع صحیح این مواد تهدیدی جدی برای منابع آبی و خاکی استان محسوب می شوند.

این مسئول اهتمام صنایع به ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب و رفع آلودگی های ناشی از تولیدات صنایع را اقدام مهمی در راستای کاهش تاثیر آلودگی بر منابع آبی استان برشمرد و تصریح کرد: واحدهای صنعتی برای اخذ پروانه فعالیت باید مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب استاندارد شوند، هر چند که در شهرک های صنعتی نیز شرکت شهرک ها متولی ایجاد سیستم های تصفیه فاضلاب مرکزی است تا پساب های تولیدی را پس از تصفیه به فاضلاب شهری بیافزاید.

وی یکی از عمده مشکلات در این خصوص را واگذاری و جانمایی های پراکنده صنایع در گذشته خواند که کنترل و نظارت بر آن ها را با توجه به کمبود امکانات و نیروی انسانی محیط زیست با دشواری مواجه کرده است.

وی یادآور می شود: البته در تمام واحدهای صنعتی، نیروهای فعالی در راستای نظارت بر عدم ایجاد آلودگی در صنایع مشغول به کار هستند که به نوعی بخشی از اداره کل محیط زیست محسوب می شوند.

کوچک زاده با اشاره به تجمیع صنایع در شهرک های صنعتی استان طی دهه های اخیر، تاکید کرد: تعریف پهنه هایی برای ایجاد صنایع جدید می تواند از ایجاد هرگونه عارضه خاصی ناشی از تولیدات صنایع جلوگیری کند.

وی یکی از این پهنه های تعریف شده برای صنایع بخش حساس استان را 50 کیلومتری جاده یزد-بافق ذکر کرد و افزود: در این محدوده عمده اقدامات به سمت نگه داری و ایجاد شبکه ها و تصفیه خانه های پیشرفته فاضلاب برای صنایع است.

این مسئول با اشاره به فلزات و عناصر سنگین موجود در خاک به عنوان یکی دیگر از منابع آلوده کننده استان، خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های صورت گرفته این عناصر پراکنده بر سلامت انسان تاثیرگذار هستند و در صورت تماس با آب و منابع آبی می توانند مشکل ساز شوند.

وی معتقد است با وجود این که این فلزات و عناصر معدنی به عنوان یک پتانسیل اقتصادی برای استان و کشور قابل استفاده هستند، اما عملکرد ضعیف در این حوزه، این پتانسیل را به تهدید تبدیل کرده است.

کوچک زاده در این رابطه با مناطقی مانند ندوشن و بهاباد اشاره و اظهار کرد: این مناطق نمونه های بارزی از تاثیرات عناصرسنگین بر منابع آبی هستند که بر سلامت دندان های اهالی این مناطق تاثیر گذاشته است.

ناهید غلام نژاد مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد نیز وظیفه شرعی هر فرد نسبت به حفظ سلامت منابع آبی استان با وجود شرایط نگران کننده فعلی یادآور شد و تاکید کرد: آگاهی رسانی در راستای جلوگیری از آلودگی منابع آبی به دلیل محدودیت این منبع باارزش، از مهم ترین رسالت های شرکت آب منطقه ای و البته رسانه هاست.

وی در موارد مهم ترین عوامل آلاینده منابع آبی در استان با اشاره به این که فاضلاب های صنعتی با توجه به نوع واحد صنعتی عمدتاً حاوی مقادیر بالایی از فلزات سنگین، مواد آلی و شیمیایی هستند، دفع غیربهداشتی این فاضلاب ها را زمینه ساز آلودگی منابع آبی و خاکی استان دانست.

وی در مورد فاضلاب های خانگی به عنوان یکی از دیگر منابع آلاینده آب های استان نیز تصریح کرد: فاضلاب های خانگی نیز مشتمل بر مواد آلی و شیمیایی هستند لذا تخلیه این نوع فاضلاب ها در مناطقی که سطح آب سفره بالا یا خاک از نفوذپزیری مناسبی برخوردار باشد منجر به آلودگی آب ها خواهد شد.

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب استان به موضوع فاضلاب های بیمارستانی به عنوان یکی دیگر از عوامل آلوده کننده محیط زیست اشاره و انواع عوامل بیماری زا شامل پاتوژن ها و آلودگی های میکروبی و انگلی را از منابع آلاینده آب و خاک برشمرد.

وی ضمن هشدار در مورد زه آب های کشاورزی و گلخانه ها که حاوی مقدار بالایی کود و سم هستند به عنوان آلاینده محیط زیست، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها، فاضلاب دامداری ها و کشتارگاه ها نیز شامل مقادیر زیادی مواد آلی و بیولوژیکی هسند که می توانند به آلودگی منابع آب و خاک منجر شوند.

غلام نژاد یکی دیگر آلاینده هایی که در سال های اخیر مبتلا به کشورمان شده را پساب حاصل از آب شیرین کن ها بیان کرد و گفت: پساب این سیستم ها حاوی درصد بالایی نمک است که نفوذ آنها می تواند زمینه ساز شور شدن منابع آبی را فراهم سازد.

وی با تاکید بر ساماندهی تانکرهای حمل فاضلاب های خانگی و صنعتی، اظهار کرد: این تانکرها که حامل مواد مختلف آلاینده محیط زیست هستند باید تحت نظارت باشند و تخلیه مواد خود را در مکان های مشخص شده انجام دهند تا اثرات زیست محیطی کمتری را به محیط زندگی ما وارد کنند.

این مسئول در ادامه نیز به تاثیرات زیست محیطی محل های دفن زباله نیز اشاره کرد و گفت: شیرابه خروجی از محل های دفن زباله دارای بار آلودگی بالایی هستند و در صورت هر گونه تماس با منابع آبی به آلودگی آن منجر می شوند.

وی شناسایی واحدهای آلاینده در استان را در اولویت اقدامات این مدیریت برشمرد و تصریح کرد: اعلام اسامی این واحدها به مراجع مربوطه، ارسال اخطار و در نهایت معرفی واحدهای آلاینده به مراجع قضایی جهت اقدامات قانونی، از مهم ترین اقداماتی است که در راستای حفظ کیفیت و سلامت منابع آبی استان صورت می گیرد.

غلام نژاد توسعه شبکه فاضلاب شهری در مناطق مختلف استان توسط شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی به منظور جمع آوری و تصفیه فاضلاب منازل مسکونی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص عنوان کرد.

وی با اشاره به پایش مداوم کیفیت منابع آبی استان، خاطرنشان کرد: فریز کردن زون های تامین کننده آب شرب استان به منظور جلوگیری از آلودگی آنها نیز یکی از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه ای یزد است.


کلید واژه ها: استان - آلاینده - زیرزمینی - محیط زیست - کم بارش ترین استان - درصد - کشور - بحران - جمعیت - نامناسب - توسعه اجتماعی - فاضلاب - منابع طبیعی - مرکزی - مهریز - ایران - توسعه - کوچک زاده - زیست - محیط - خشکسالی - اقتصادی - اجتماعی - مدیریت - همشهری - آلودگی - کم آبی - اهمیت - طبیعی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی اتباع غیرمجاز شاغل در استان زنجان

اجازه ندهیم شکاف های اجتماعی توسعه یابد

وجود 700 هزار واحد صنفی غیرمجاز در کشور

فیلم/ تعطیلی بازار تهران در اعتراض به رکورد و بالار فتن قیمت ارز

جزییات برنامه دولت برای تقویت ذخایر اقلام اساسی

تسهیل ورود قانونی افغانستانی ها به ایران

ریل های قطار، تهران- تبریز و آنکارا را به هم می رساند

با مدیریت مصرف و فرهنگ سازی، منابع آبی در مازندران جانی دوباره می یابند

قیمت سکه 4 تیر دو میلیون و 991 هزار تومان شد/ قیمت سکه به مرز 3 میلیون رسید

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در مشهد

طلا نمی تواند از این گران تر شود

محموله 500 هزار بشکه ای نفت خام پارس از منطقه بهرگان صادر شد

تغییر چهره ایستگاه های مترو در تهران

متاسفانه بیشترین سرمایه گذاری برای کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق برخوردار انجام می شود

استخدام نویسنده و تولید کننده محتوای دیجیتال (دورکاری)  رشت

تولید اختصاصی کارت های بانکی در چاپخانه بانک ملی ایران ممکن شد

مدیرکل را ه آهن آذربایجان : ریل های قطار، تهران- تبریز و آنکارا را به هم می رساند

برخورد با زمین خواری از اولویت های دادستانی / رفع تصرف 35 هکتار از منابع طبیعی در مازندران

بررسی سرنوشت چینی ها در بازار خودرو ایران پس از نقض برجام

ارزیابی رویترز از سقوط آزاد ریال ایران

آسانسور برج ها و اماکن مسکونی مشمول بازرسی استاندارد اجباری می شوند

کم توجهی به زنجیره پروپیلن؛ چالش در صنعت پلاستیک

افزایش حقوق بازنشستگان اثربخشی ندارد/امیدواریم قول هایی که برای پرداخت مابه التفاوت داده اند، عملی شود

بازگشت به دوران بنزین سهمیه ای و کالاهای کوپنی؟

لزوم تشدید مشارکت مردم در راستای صرفه جویی آب

سرانه مصرف آب ایلامی ها 12.5 درصد بالاتر از آمار کشوری است

بهره مندی 10 هزار مددجوی البرزی از طرح غنی سازی اوقات فراغت 

استخدام نیروی مانتو دوز آقا در البرز

استخدام منشی تلفنی خانم بصورت نیمه وقت در مشهد

استخدام فروشنده خانم آشنا به نرم افزار حسابداری در البرز

استخدام تعدادی راننده مجرب برای کار در آژانس

تصمیم تازه ترامپ علیه چین

استخدام چند نفر تراکت پخش کن آقا در البرز

کاهش قیمت میوه در بازار/ هندوانه باز هم گران شد

سیف خبر داد: تشکیل بازار ثانویه ارز تا هفته آینده

استخدام اغذیه پارس

اعلام شرایط بازنشستگی پیش از موعد روستاییان

استخدام جوشکار آرگون و استادکار جهت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

استخدام حسابدار نیمه وقت در اصفهان

بازاریان تهران دست از کار کشیدند

افزایش محبوبیت نخست وزیر جاپان و احتمال ماندن وی در قدرت

احتمال کاهش حداکثر سرعت مجاز در جاده ها؛ راهکار قابل پیش بینی مسئولان برای کاستن از تلفات رانندگی

چگونه بفهمیم گوشی ما با دلار دولتی خریداری شده یا دلار آزاد؟

تصمیم جدید دولت قیمت دلار و سکه را کاهش داد

کاهش سرعت رشد معاملات و سرعت رشد قیمت مسکن

آغاز دور جدید فعالیت پژوهشکده امور اقتصادی

قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 4 تیر

سقوط قیمت ها در بازار ارز و سکه در پی تصمیم جدید دولت

نفت از صعود بازماند

سرمایه گذاری خارجی شرق آسیا 5.2 میلیارد دلار کاهش یافت

تدوین و تصویب سه دوره پژوهشی پسا دکترا در دانشگاه یزد

یک اقتصاددان در گفت وگو با فارس عنوان کرد مردم با داغ کردن دلار و سکه تیشه به ریشه آینده خود نزنند/ اقتصاد امروز ایران را باید دوران ابهام نام گذاشت

سفته بازان و نوسان گیران برنده بازار سهام و سکه آتی

تجمع بازاریان در اعتراض به گرانی ها/پلیس همراه و در کنار مردم

استخدام خیاط، راسته دوز، اتو کار و وسط کار در رشت

استخدام نیروی خانم مسلط به امور کافی نت در رشت

استخدام فروشنده خانم در فروشگاهی واقع در رشت

استخدام مربی جهت مهد و پیش دبستانی طه  رشت

مصوبه اوپک به معنای افزایش تولید نیست/در قرارداد با توتال ضرر نکردیم

استخدام تعدادی وکیل پایه یک دادگستری خانم در سمنان و اراک

روایت دبیرکل جامعه انجمن های اسلامی اصناف از وضعیت امروز بازار

استخدام کارمند تور های داخلی و خارجی در ساهی سفر پارس

استخدام فایبرگلاس کار و کارگر ساده فنی برای کشتی سازی در رامسر

ارزان می شود!

رییس دیوان عدالت اداری خبر داد افزایش 26 درصدی پرونده های مختومه دیوان عدالت در سال 96

تشکیل بازار ثانویه ارز تا هفته آینده

کریدور حمل و نقل ترکیبی چین – قزاقستان – ایران راه اندازی می شود

دولت باید نقدینگی را به حوزه های ثروت زا هدایت کند

1925 ؛ الکس پارک

بهای جهانی طلا اندکی کاهش یافت

شرکت برق کهگیلویه و بویراحمد 920 میلیارد ریال طلب دارد

آغاز طرح حمایت از ایده های کارآفرینی در استان اصفهان

هشت درصد مشترکان صنعتی بالای هفت مگاوات در یزد مستقر هستند

کشف بیش از یک میلیارد ریال کالای خانگی قاچاق در ماهشهر

50 کیلومتر از راه های عشایر دره شهر مرمت می شود

سهم تکاب از درآمدهای مالیاتی متناسب نیست

آینه بغل خودرو با امکان پوشش نقاط کوردر شیراز ساخته شد

طوفان شن سرتاسر مریخ را دربر گرفت

استخدام تعدادی کارگر جهت کار در کارواش در شهر تنکابن

استخدام کارمند پذیرش در آزمایشگاه پاتوبیولوژی/قزوین

استخدام کارشناس یا کاردان علوم آزمایشگاهی در قزوین

4 هزار و 118 میلیارد ریال بهای گندم در گلستان پرداخت شد

استخدام سرپرست فروش در یک شرکت معتبر در مازندران

استخدام کارشناس نرم افزار در شرکت نان آوران سبوس در تهران

به نام میراث فرهنگی، به کام تجارت!

استخدام انباردار در شرکت خوشگوار مشهد در بندرعباس

تلاش روسیه برای کسب سهم بیشتر از بازار جهانی نفت

استخدام کارشناس حقوقی ، قضایی ، وکیل دادگستری در تهران

سرعت رشد معاملات و سرعت رشد قیمت مسکن کاهش یافت

مدیر علمی طرح جامع مسکن در گفت و گو با فارس اعلام کرد وقت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن فرا رسیده/ سوداگری صاحبان سرمایه به کل اقتصاد ضربه می زند

واکنش بازیگر «گشت ارشاد» به ایجاد مزاحمت هواداران تیم ملی برای رونالدو/ عکس

رشد 6 درصدی ازدواج در دوماهه نخست امسال

بنزین گران می شود؟

افزایش صادرات در استان

ریشه عصبی بودن ایرانیان در کجاست؟

تجمع مسالمت آمیز کسبه در بازار/ بازاریان تهران در اعتراض به رکود و قیمت ارز دست از کار کشیدند

کاهش قیمت میوه در بازار/ هندوانه باز هم گران شد

اختصاص تسهیلات اشتغال زایی به روستاییان استان اصفهان

آغاز غنی سازی 20 درصدی درصورت تعلل اروپایی ها

مشارکت 42 درصدی مردم در تامین مسکن نیازمندان

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد

آلاینده های صنعتی مهمترین عامل تهدیدکننده منابع محدود آبی یزد