مطالب مرتبط:
ایران تنها 30 سال با رشد جمعیت سالمندی فاصله دارد
فعالیت 19 هزار تیم توسعه دهنده برنامه های موبایلی در ایران/ 23 درصد از شاغلان صنعت برنامه‎ های موبایلی بانوان هستند
اپلیکیشن سوگ کوثر منتشر شد
مقایسه ی Google Maps و Waze؛ کدام اپلیکیشن مسیریابی بهتر است؟
از نظرات سازنده تا جوایز ارزنده؛ نگاهی به اپلیکیشن بپرسیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 اسفند 1396 ساعت 00:552018-02-19اقتصادي

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران


گسترش صنایع فناوری ارتباطات و اشتغال زایی در محیط فناوری اطلاعات از مهم ترین راه های رونق اقتصاد ایران است.

- گسترش صنایع فناوری ارتباطات و اشتغال زایی در محیط فناوری اطلاعات از مهم ترین راه های رونق اقتصاد ایران است.

رشد چشمگیر صنعت برنامه های موبایل در کشور، سهم قابل توجه آن در رونق حوزه IT و تاثیر محسوس آن بر اشتغال زایی نشان می دهد صنعت اپلیکیشن می تواند یکی از بازوهای اصلی حل بحران بیکاری در کشور باشد.

آمار برآوردی نشان می دهد تعداد شاغلان مستقیم صنعت برنامه های موبایلی در کشور بیش از 20هزار و 700شغل است.

در صورتی که اگر تعداد شغل های القایی، مشاغلی که در نتیجه تقاضای بیشتر فعالان صنعت برنامه های موبایلی برای صنایع محلی ایجاد شده، در این آمار لحاظ شود، این رقم به عدد 31هزار شغل می رسد.

همچنین آمار مربوط به اشتغال غیرمستقیم، افرادی که رشته اصلی فعالیت آنها متفاوت از صنعت برنامه های موبایلی بوده و در حال همکاری با این صنعت هستند مانند شاغلان بخش های حمل و نقل، حمل بار، غذا و خوراکی ها، خدمات منزل و خودرو، خدمات پزشکی، فروشگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، حاکی از ایجاد 490هزار شغل است.

این گزارش براساس یک نمونه آماری جمع آوری شده در کافه بازار محاسبه شده که از مجموع بیش از 19هزار تیم توسعه دهنده (برنامه نویس) ایرانی، بیش از 7هزار توسعه دهنده در دسته توسعه دهندگان فعال(دارای حداقل یک برنامه در این فروشگاه) و1400شرکت توسعه دهنده برنامه موبایلی است.

براساس این آمار تیم های توسعه دهنده ایرانی در سال گذشته توانسته اند در مجموع بیش از 65میلیارد تومان درآمد کسب کنند که این رقم تنها درآمدهای دیجیتالی (درآمد حاصل از برنامه های فروشی و محصولات دیجیتال درون برنامه ای یا اشتراکی است، ایندرآمدشامل فروش کالا و خدمات نمی شود) از برنامه ها و بخشی از درآمدتبلیغاترا شامل می شود.

متوسط فعالیت توسعه دهندگان فعال ایرانی 27ماه است.

63درصد شاغلان صنعت مدارک دانشگاهی دارند و توسعه دهندگانی که به درآمد و نصب فعال بیشتری رسیده اند از تعداد شاغلان با مدارک دانشگاهی بیشتری برخوردارند.

سهمزناناز شاغلان اینصنعت23درصد است.

توسعه دهندگانبازیبه طور متوسط تعداد شاغلان بیشتری دارند و با وجود اینکه حدود 4 درصد از توسعه دهندگان ایرانی را تشکیل می دهد، حدود 30درصد درآمدهای دیجیتالی به آنها تعلق دارد.

استان تهراندر رتبه اول تعداد شاغلان و تعداد تیم های توسعه دهنده قرار دارد واستان قمبه نسبت جمعیت بیشترین تعداد توسعه دهندگان فعال را دارد.

اشتغال غیرمستقیمبازارهای دیجیتالی و شبکه های اجتماعی، بخش های حمل ونقل، غذا و خوراکی، خدمات منزل و خودرو، پزشکی، مشاوره و خرید آنلاین بلیت از جمله مواردی هستند که صنعت برنامه های موبایلی توانسته با ورود به آنها وضعیت ارتباطی بین طرف های عرضه و تقاضا را بهبود بخشد و از این طریق باعث تسهیل مبادلات کالا و خدمات شود.

تاثیرگذاری این بخش از صنعت اپلیکیشن منجر بهایجاد اشتغالغیرمستقیم دربازار کارشده است.

در این گزارش برآوردهایی از تعداد شاغلان طرف عرضه این بازارها در صنعت دیجیتال صورت گرفته که نشان می دهد در مجموع بیش از 490هزار شغل غیرمستقیم در بخش های مختلف شناسایی شده است.

بخش حمل و نقلبا بیش از 400هزار راننده در رده اول قرار دارد و پس از آن شبکه های اجتماعی با 44هزار شغل قرار دارد که به نوعی بستر ارتباطی فروشندگان کالاها و خدمات با مشتریانشان است.

شاغلان این بخش و همچنین شاغلان فروشگاه های اینترنتی می توانند افراد یا بنگاه های اقتصادی باشند که شامل بنگاه های معاملات ملکی، فروشندگان خودرو، فروشندگان لوازم منزل و اداری و فروشگاه هایصنایع دستیو.

می شوند.

گروه دیگری از شغل های غیرمستقیم که در این صنعت ایجاد می‎شود شامل مواردی مانند تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، زیرساخت و میزبانی وب(هاستینگ)،گرافیکو تولید محتوا، آموزش مهارت های ضروری توسعه برنامه های موبایلی و سایر صنایعی است که با صنعت برنامه های موبایلی مرتبطند.

بخشی از ارتباط صنعت با دیگر صنایع، به کمک فعالیت هایی که در تیم های توسعه دهنده برون سپاری شده اند قابل بررسی است.

براساس این گزارش 26درصد توسعه دهنده های فعال حداقل یک نوع از فعالیت های خود را به افراد یا سازمان های دیگر برون سپاری کرده اند که در میان تیم های توسعه دهنده برنامه، برون سپاری طراحی گرافیکی بیشترین سهم و در توسعه‎دهندگان بازی، زیرساخت و میزبانی وب و تبلیغات بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

همچنین تیم های توسعه دهنده برتر، درصد کمتری از فعالیت های خود را برون سپاری می کنند و بیشترین برون سپاری در بخش زیرساخت و میزبانی وب است.

سهم استان ها از اشتغالدر حال حاضر 38درصد از تعداد کل تیم های توسعه، یعنی رقمی بالغ بر 7 هزار و 172تیم، توسعه دهنده فعال برنامه هستند و 268تیم توسعه دهنده فعال بازی در این فروشگاه اپلیکیشن فعالیت دارند که برنامه های آنها بیش از 7 میلیون و 300هزار نفر خریدار یکتا داشته است.

برنامه های تیم های فعال به طور متوسط حدود 60هزار نصب فعال دارد که این رقم تقریبا سه برابر میانگین نصب فعال برنامه های کل توسعه دهندگان ایرانی است.

این در حالی بوده که برنامه‎های توسعه دهندگان برتر (توسعه دهنده ای که برنامه آن به لحاظ شاخص های کیفی و کمی تایید شده) به طور میانگین بیش از 970هزار نصب فعال دارند.

همچنین متوسط تعداد برنامه های توسعه دهندگان فعال بیشتر از دو برابر متوسط تعداد برنامه ها برای کل تیم های توسعه دهنده ایرانی است.

تیم های توسعه دهنده برتر به نسبت تیم های فعال متوسط تعداد برنامه کمتری دارند.

متوسط تجربه فعالیت تیم های فعال حدود پنج ماه بیشتر از میانگین کل توسعه دهندگان است و تیم های برتر به طور متوسط سه ماه تجربه فعالیت بیشتری نسبت به تیم‎های فعال دارند.

آمار نشان می دهد بیش از 33درصد شاغلان صنعت برنامه موبایلی کشور در استان تهران هستند که برآورد می شود تعداد آن 10هزار و 211شغل باشد.

استان های خراسان رضوی با سهم 8 درصد، فارس 6درصد و خوزستان 1/ 5درصد بیشترین سهم را از شاغلان صنعت اپلیکیشن دارند.

همچنین بیشترین تعداد تیم توسعه دهنده فعال در کشور مربوط به استان تهران بوده که حدود دو هزار و 125تیم معادل 30درصد تیم های توسعه دهنده فعال کشور است.

پس از تهران بیشترین سهم از تیم های توسعه فعال کشور مربوط به استان های خراسان رضوی با 645تیم،اصفهان495 و فارس 427تیم است.

استان قم بیشترین تعداد تیم های فعال نسبت به جمعیت را دارد.

استان های تهران، سمنان و گلستان به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

نکته جالب این است که شهرقماز نظرسرعت اینترنتدر میان شهرهای کشور رده دوم را به خود اختصاص داده و این موضوع نشان می دهد وجود زیرساخت های مناسب می تواند بررشداشتغال این صنعت تأثیر گذار باشد.

علاوه بر این آمار حاکی از آن است که استان تهران 50درصد از کل درآمد صنعت را به خود اختصاص داده و پس از آن استان هایخراسان رضویبا سهم 1/ 15درصد، اصفهان 9/ 8درصد و البرز 1/ 3درصد قرار دارند.

همچنین بررسی دربارهاشتغال زنانو میزان تحصیلات در این صنعت نشان می دهد استان های گیلان و همدان با داشتن 50درصد شاغلان زن، بالاترین درصد این شاغلان را دارند و استان هایآذربایجان شرقیو همدان به ترتیب رتبه اول و دوم شاغلان با مدرک کمتر از کارشناسی را دارند و بیشترین درصد شاغلان با مدرک بالاتر ازکارشناسیبه استان های بوشهر و گیلان اختصاص دارد.

صنعت بازی موبایلیبراساس آنچه این گزارش نشان می دهد یکی از بخش های موفق و تاثیرگذار صنعت اپلیکیشن براقتصاداین صنعت بازی های موبایلی است؛ به طوری که این دسته از برنامه های موبایلی با وجود اینکه میانگین نصب فعال کمتری دارند، توانسته اند 30درصد درآمدهای دیجیتالی سال گذشته توسعه دهندگان فعال ایرانی را به خود اختصاص دهند.

همچنین میانگین تعداد شاغلان در بخش توسعه دهندگان بالاتر از کل توسعه دهندگان ایرانی و میانگین نصب فعال برنامه ها در توسعه دهندگان بازی حدود 41هزار و 386 بوده که این رقم در کل توسعه دهندگان 59هزار و 566است.

32درصد شاغلان در تیم های توسعه دهنده بازی مدرک کمتر از کارشناسی دارند که این رقم در جمع کل توسعه دهندگان برنامه ها 37درصد است.


کلید واژه ها: برنامه - توسعه - صنعت - درآمد - ایران - اشتغال - موبایل - دیجیتال - فناوری اطلاعات - مدارک دانشگاهی - ایرانی - فناوری - اقتصاد ایران - آمار - درصد - فروش - ارتباطات - اپلیکیشن - محصولات دیجیتال - فروشگاه - اطلاعات - کشور - اقتصاد - بازار - نشان - محیط - شبکه - متفاوت - بیکاری - خوراکی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح دکوراسیون داخلی در شرکت آرین آرایه در تهران

استخدام کارشناس بخش فروش در تاکسی ماکسیم در تهران

استخدام کارشناس پذیرش خانم در یک موسسه معتبر در تهران

جریمه جدید 100 هزار دلاری برای پرسپولیس

بازی مرگبار/ عکس

معاون وزیر صنعت: قیمت خودرو افزایش نمی یابد

پیش بینی خرید یک میلیون تن گندم در فارس

پیشنهاد سهمیه بندی آب آبادان به خاطر مشکل کیفی آن است

پیشنهاد سهمیه بندی آب آبادان به خاطر مشکل کیفی آن است

استخدام منشی در شرکت ساپرا امین در استان تهران

استخدام کارشناس جذب و آموزش در شرکت مبلمان یاتاش در تهران

استخدام پرسکار در یک کارگاه مکانیزه و پیشرفته معتبر در تهران

هر طرف سر چرخاندیم، تو را دیدیم

ایران: ترامپ، علت افزایش قیمت نفت است

«پالرمو» و «FATF» اثری در زندگی و اقتصاد مردم ندارند

اوپک به ساز آمریکا می رقصد؟

رقص اوپک به ساز آمریکا

استخدام کارشناس کنترل حین تولید (IPQC) آقا در تهران

راه حل قدیمی کنترل بازار استفاده از بورس ارز است

ورود سازمان تعزیرات برای رفع مشکلات بازار ارز

ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

رسیدن سن اعتیاد به 14 سال

مسعود نیکوقدم، مینا جزمی بررسی اثر قاچاق کالا و درجه ی باز بودن تجاری بر رشد اقتصادی در ایران

اوپک به ساز آمریکا می رقصد؟

رییس ستاد تنظیم بازار کجاست؟

آژانس های مسافرتی، «صرافی» می شوند؟

ضوابط خرید تضمینی محصولات زراعی ابلاغ شد

دستور تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد

غایب بزرگ فرهنگ سهامداری

تعیین تکلیف ارزی برای نه تقاضای خدماتی

اعلام جرم علیه مدیران قبلی و فعلی بانک مرکزی

حمایت از ورود کسب وکارهای انگلیسی به ایران

آینده صنعت پوشاک بربال فناوری

فرمول مقابله با افت سرمایه گذاری در گردشگری

ساختمان انتقال خون استان برای تکمیل چهار میلیارد اعتبار نیاز دارد

تأمین اجتماعی به توسعه لرستان کمک کند

دولت به تعهدات خود در توزیع نهاده عمل نکرد

موافقان و مخالفان افزایش تولید اوپک چه هدفی دارند؟

صنعت روی نیازمند فناوری های نوین است

وعده تسهیل سرمایه گذاری گردشگری در تهران

ربات ها از کارخانه ها به رستوران ها می روند

سیاست گذاران و روندهای اشتغال

11 هزار نفر در معادن یزد اشتغال دارند

ورود تعزیرات برای رفع مشکلات بازار ارز

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

اوپک اعلام کرد تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال در سطح بالا می ماند

استخدام برنامه نویس PHP در تهران

استخدام مدیرمالی،حسابدار،مهندس صنایع،کارشناس فروش،مدیربازرگانی

استخدام برنامه نویس در موسسه حقوقی داتیکان در تهران

مشکل فعلی بازار نفت، تنش‎های سیاسی است نه عدم توازن عرضه و تقاضا

طرح حمایت از مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری کلید خورد

دلار ارزان به چه کسی می رسد

هزینه قربانی حج تمتع 97 اعلام شد

آغاز فروش نقدی و اعتباری محصولات سایپا با قیمت قطعی

پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

طرح حمایت از مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری کلید خورد

استخدام مشاور فروش خانم در معتبرترین مجموعه در شهرک غرب

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در استان تهران

برای جلوگیری از واردات غیرضرور قاطعانه برخورد می کنیم

پیشنهادهای ویژه به متقاضیان خرید اینترنتی خودرو برای ثبت نام سریع تر

قیمت خودرو افزایش نمی یابد

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی/ مشوق های 9 گانه صادراتی

دارایی های یک خواننده معروف کلمبیایی در روسیه به سرقت رفت !

شناسایی متخلفان واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو لوکس

حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری

دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

نمایندگان از پاسخ های آخوندی قانع نشدند

آیین نامه زنان سرپرست خانوار تغییر می کند

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی

روند رو به رشد میزان زایمان طبیعی در بیمارستان کیش

استخدام مدیر فروش هایپر زنجیره ای در خراسان رضوی

استخدام حسابدار،فروشنده VIP،فروشنده حضوری،فروشنده بومی شهرستان

استخدام مدیر شعبه،مدیر فروش،سرپرست فروش،کارشناس فروش

ارز کافی در کشور وجود دارد

سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه به قصرشیرین

واردات میلیاردی قوطی نوشابه به ایران

افزایش حواله ارزی واردات تا پنج میلیون دلار/ ارز 3800 تومانی نداریم

دلایل استعفای بی سرو صدای معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد

راه اندازی کمپین جدیدی از علی کریمی

پایان نیمه اول/ تساوی بدون گل روسیه و مصر

ترامپ از سیاست جداکردن کودکان از والدین مهاجر دفاع کرد

سازمان تعزیرات حکومتی آماده اقدام برای رفع مشکلات بازار ارز

سرمایه گذاران حتماً چند سهم را بخرند

تراز آبی دریاچه ارومیه در ایران به بالاترین حد در چهارسال اخیر رسید

باز هم سرقت مجسمه مشاهیر از سطح شهر

ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

فوری/ شرایط جدید فروش و پیش فروش اینترنتی خودروهای سایپا

سیسه: به بهترین نحو آماده شده ایم

جزییات بسته حمایت از صادارت غیر نفتی/ مشوق های 9 گانه صادراتی

شاغلان صنایع دستی در روستا و عشایر بیمه خواهندشد

500میلیون دلار صادرات صنایع دستی در سال 96

استخدام کارشناس فروش،کارشناس خرید،کارشناس مالی در اهواز

استخدام کارگر انبار،مدیر لجستیک و انبارداری در اهواز

تشنگی در کنار بزرگ ترین سد بتنی- غلتکی ایران!

استخدام مهندس فنی،کارشناس Hse در شرکت کاویان سوله در همدان

آیا آب لوله کشی شهری نیاز به دستگاه تصفیه آب دارد؟

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30 خرداد

مرغهای چاق در ایران خریدار ندارند

لایی کشیدن در واردات خودرو و فاش شدن یک تخلف میلیاردی

پای سازمان تعزیرات حکومتی در بازار ارز باز می شود!

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران