مطالب مرتبط:
ایران تنها 30 سال با رشد جمعیت سالمندی فاصله دارد
فعالیت 19 هزار تیم توسعه دهنده برنامه های موبایلی در ایران/ 23 درصد از شاغلان صنعت برنامه‎ های موبایلی بانوان هستند
اپلیکیشن سوگ کوثر منتشر شد
مقایسه ی Google Maps و Waze؛ کدام اپلیکیشن مسیریابی بهتر است؟
از نظرات سازنده تا جوایز ارزنده؛ نگاهی به اپلیکیشن بپرسیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 23:552018-02-19اقتصادي

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران


گسترش صنایع فناوری ارتباطات و اشتغال زایی در محیط فناوری اطلاعات از مهم ترین راه های رونق اقتصاد ایران است.

- گسترش صنایع فناوری ارتباطات و اشتغال زایی در محیط فناوری اطلاعات از مهم ترین راه های رونق اقتصاد ایران است.

رشد چشمگیر صنعت برنامه های موبایل در کشور، سهم قابل توجه آن در رونق حوزه IT و تاثیر محسوس آن بر اشتغال زایی نشان می دهد صنعت اپلیکیشن می تواند یکی از بازوهای اصلی حل بحران بیکاری در کشور باشد.

آمار برآوردی نشان می دهد تعداد شاغلان مستقیم صنعت برنامه های موبایلی در کشور بیش از 20هزار و 700شغل است.

در صورتی که اگر تعداد شغل های القایی، مشاغلی که در نتیجه تقاضای بیشتر فعالان صنعت برنامه های موبایلی برای صنایع محلی ایجاد شده، در این آمار لحاظ شود، این رقم به عدد 31هزار شغل می رسد.

همچنین آمار مربوط به اشتغال غیرمستقیم، افرادی که رشته اصلی فعالیت آنها متفاوت از صنعت برنامه های موبایلی بوده و در حال همکاری با این صنعت هستند مانند شاغلان بخش های حمل و نقل، حمل بار، غذا و خوراکی ها، خدمات منزل و خودرو، خدمات پزشکی، فروشگاه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی، حاکی از ایجاد 490هزار شغل است.

این گزارش براساس یک نمونه آماری جمع آوری شده در کافه بازار محاسبه شده که از مجموع بیش از 19هزار تیم توسعه دهنده (برنامه نویس) ایرانی، بیش از 7هزار توسعه دهنده در دسته توسعه دهندگان فعال(دارای حداقل یک برنامه در این فروشگاه) و1400شرکت توسعه دهنده برنامه موبایلی است.

براساس این آمار تیم های توسعه دهنده ایرانی در سال گذشته توانسته اند در مجموع بیش از 65میلیارد تومان درآمد کسب کنند که این رقم تنها درآمدهای دیجیتالی (درآمد حاصل از برنامه های فروشی و محصولات دیجیتال درون برنامه ای یا اشتراکی است، ایندرآمدشامل فروش کالا و خدمات نمی شود) از برنامه ها و بخشی از درآمدتبلیغاترا شامل می شود.

متوسط فعالیت توسعه دهندگان فعال ایرانی 27ماه است.

63درصد شاغلان صنعت مدارک دانشگاهی دارند و توسعه دهندگانی که به درآمد و نصب فعال بیشتری رسیده اند از تعداد شاغلان با مدارک دانشگاهی بیشتری برخوردارند.

سهمزناناز شاغلان اینصنعت23درصد است.

توسعه دهندگانبازیبه طور متوسط تعداد شاغلان بیشتری دارند و با وجود اینکه حدود 4 درصد از توسعه دهندگان ایرانی را تشکیل می دهد، حدود 30درصد درآمدهای دیجیتالی به آنها تعلق دارد.

استان تهراندر رتبه اول تعداد شاغلان و تعداد تیم های توسعه دهنده قرار دارد واستان قمبه نسبت جمعیت بیشترین تعداد توسعه دهندگان فعال را دارد.

اشتغال غیرمستقیمبازارهای دیجیتالی و شبکه های اجتماعی، بخش های حمل ونقل، غذا و خوراکی، خدمات منزل و خودرو، پزشکی، مشاوره و خرید آنلاین بلیت از جمله مواردی هستند که صنعت برنامه های موبایلی توانسته با ورود به آنها وضعیت ارتباطی بین طرف های عرضه و تقاضا را بهبود بخشد و از این طریق باعث تسهیل مبادلات کالا و خدمات شود.

تاثیرگذاری این بخش از صنعت اپلیکیشن منجر بهایجاد اشتغالغیرمستقیم دربازار کارشده است.

در این گزارش برآوردهایی از تعداد شاغلان طرف عرضه این بازارها در صنعت دیجیتال صورت گرفته که نشان می دهد در مجموع بیش از 490هزار شغل غیرمستقیم در بخش های مختلف شناسایی شده است.

بخش حمل و نقلبا بیش از 400هزار راننده در رده اول قرار دارد و پس از آن شبکه های اجتماعی با 44هزار شغل قرار دارد که به نوعی بستر ارتباطی فروشندگان کالاها و خدمات با مشتریانشان است.

شاغلان این بخش و همچنین شاغلان فروشگاه های اینترنتی می توانند افراد یا بنگاه های اقتصادی باشند که شامل بنگاه های معاملات ملکی، فروشندگان خودرو، فروشندگان لوازم منزل و اداری و فروشگاه هایصنایع دستیو.

می شوند.

گروه دیگری از شغل های غیرمستقیم که در این صنعت ایجاد می‎شود شامل مواردی مانند تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، زیرساخت و میزبانی وب(هاستینگ)،گرافیکو تولید محتوا، آموزش مهارت های ضروری توسعه برنامه های موبایلی و سایر صنایعی است که با صنعت برنامه های موبایلی مرتبطند.

بخشی از ارتباط صنعت با دیگر صنایع، به کمک فعالیت هایی که در تیم های توسعه دهنده برون سپاری شده اند قابل بررسی است.

براساس این گزارش 26درصد توسعه دهنده های فعال حداقل یک نوع از فعالیت های خود را به افراد یا سازمان های دیگر برون سپاری کرده اند که در میان تیم های توسعه دهنده برنامه، برون سپاری طراحی گرافیکی بیشترین سهم و در توسعه‎دهندگان بازی، زیرساخت و میزبانی وب و تبلیغات بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

همچنین تیم های توسعه دهنده برتر، درصد کمتری از فعالیت های خود را برون سپاری می کنند و بیشترین برون سپاری در بخش زیرساخت و میزبانی وب است.

سهم استان ها از اشتغالدر حال حاضر 38درصد از تعداد کل تیم های توسعه، یعنی رقمی بالغ بر 7 هزار و 172تیم، توسعه دهنده فعال برنامه هستند و 268تیم توسعه دهنده فعال بازی در این فروشگاه اپلیکیشن فعالیت دارند که برنامه های آنها بیش از 7 میلیون و 300هزار نفر خریدار یکتا داشته است.

برنامه های تیم های فعال به طور متوسط حدود 60هزار نصب فعال دارد که این رقم تقریبا سه برابر میانگین نصب فعال برنامه های کل توسعه دهندگان ایرانی است.

این در حالی بوده که برنامه‎های توسعه دهندگان برتر (توسعه دهنده ای که برنامه آن به لحاظ شاخص های کیفی و کمی تایید شده) به طور میانگین بیش از 970هزار نصب فعال دارند.

همچنین متوسط تعداد برنامه های توسعه دهندگان فعال بیشتر از دو برابر متوسط تعداد برنامه ها برای کل تیم های توسعه دهنده ایرانی است.

تیم های توسعه دهنده برتر به نسبت تیم های فعال متوسط تعداد برنامه کمتری دارند.

متوسط تجربه فعالیت تیم های فعال حدود پنج ماه بیشتر از میانگین کل توسعه دهندگان است و تیم های برتر به طور متوسط سه ماه تجربه فعالیت بیشتری نسبت به تیم‎های فعال دارند.

آمار نشان می دهد بیش از 33درصد شاغلان صنعت برنامه موبایلی کشور در استان تهران هستند که برآورد می شود تعداد آن 10هزار و 211شغل باشد.

استان های خراسان رضوی با سهم 8 درصد، فارس 6درصد و خوزستان 1/ 5درصد بیشترین سهم را از شاغلان صنعت اپلیکیشن دارند.

همچنین بیشترین تعداد تیم توسعه دهنده فعال در کشور مربوط به استان تهران بوده که حدود دو هزار و 125تیم معادل 30درصد تیم های توسعه دهنده فعال کشور است.

پس از تهران بیشترین سهم از تیم های توسعه فعال کشور مربوط به استان های خراسان رضوی با 645تیم،اصفهان495 و فارس 427تیم است.

استان قم بیشترین تعداد تیم های فعال نسبت به جمعیت را دارد.

استان های تهران، سمنان و گلستان به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

نکته جالب این است که شهرقماز نظرسرعت اینترنتدر میان شهرهای کشور رده دوم را به خود اختصاص داده و این موضوع نشان می دهد وجود زیرساخت های مناسب می تواند بررشداشتغال این صنعت تأثیر گذار باشد.

علاوه بر این آمار حاکی از آن است که استان تهران 50درصد از کل درآمد صنعت را به خود اختصاص داده و پس از آن استان هایخراسان رضویبا سهم 1/ 15درصد، اصفهان 9/ 8درصد و البرز 1/ 3درصد قرار دارند.

همچنین بررسی دربارهاشتغال زنانو میزان تحصیلات در این صنعت نشان می دهد استان های گیلان و همدان با داشتن 50درصد شاغلان زن، بالاترین درصد این شاغلان را دارند و استان هایآذربایجان شرقیو همدان به ترتیب رتبه اول و دوم شاغلان با مدرک کمتر از کارشناسی را دارند و بیشترین درصد شاغلان با مدرک بالاتر ازکارشناسیبه استان های بوشهر و گیلان اختصاص دارد.

صنعت بازی موبایلیبراساس آنچه این گزارش نشان می دهد یکی از بخش های موفق و تاثیرگذار صنعت اپلیکیشن براقتصاداین صنعت بازی های موبایلی است؛ به طوری که این دسته از برنامه های موبایلی با وجود اینکه میانگین نصب فعال کمتری دارند، توانسته اند 30درصد درآمدهای دیجیتالی سال گذشته توسعه دهندگان فعال ایرانی را به خود اختصاص دهند.

همچنین میانگین تعداد شاغلان در بخش توسعه دهندگان بالاتر از کل توسعه دهندگان ایرانی و میانگین نصب فعال برنامه ها در توسعه دهندگان بازی حدود 41هزار و 386 بوده که این رقم در کل توسعه دهندگان 59هزار و 566است.

32درصد شاغلان در تیم های توسعه دهنده بازی مدرک کمتر از کارشناسی دارند که این رقم در جمع کل توسعه دهندگان برنامه ها 37درصد است.


کلید واژه ها: برنامه - توسعه - صنعت - درآمد - ایران - اشتغال - موبایل - دیجیتال - فناوری اطلاعات - مدارک دانشگاهی - ایرانی - فناوری - اقتصاد ایران - آمار - درصد - فروش - ارتباطات - اپلیکیشن - محصولات دیجیتال - فروشگاه - اطلاعات - کشور - اقتصاد - بازار - نشان - محیط - شبکه - متفاوت - بیکاری - خوراکی

آخرین اخبار سرویس:
حدود 28 میلیارد ریال وام اشتغالزا به مددجویان کمیته امداد دماوند پرداخت شد

فرماندار: کمبود آب شرب شهرستان نمین حل می شود

صنعت گردشگری کرمانشاه و تاثیر آن بر اشتغال جوانان

با خیال راحت در بانک ها سپرده گذاری کنید

واردات گوشت قرمز افزایش یافت/پاسخ به برخی سوالات درباره طرح ترافیک جدید/عیدی ویژه وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

بورس بالا پرید

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد ارائه اساسنامه شرکت قطارهای حومه ای به هیأت وزیران/ نیاز راه آهن به 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری طی 10 سال

رهاسازی آب سد مهاباد برای احیای دریاچه ارومیه

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار 60 میلیارد تومانی

قطارها امسال نیم ساعت دیر رسیدند

فرماندار: کمبود آب شرب شهرستان نمین حل می شود

قرارداد توسعه میدان سپهر و جفیر امضا شد/سومین قرارد IPC کلید خورد

رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه سال 1396 به 3.4 درصد رسید

تاکید بر لزوم مبارزه با پولشویی/علت استمرار قاچاق

واگذاری چند میدان نفتی امارات به توتال با قراردادی چهل ساله

استخدام کارگر خط تولید جهت کار در کارخانه تولیدی مواد غذایی

حدود 28 میلیارد ریال وام اشتغالزا به مددجویان کمیته امداد دماوند پرداخت شد

30 تیم دامپزشکی بر عرضه مواد خام دامی در کردستان نظارت می کنند

قانون بودجه 97 کل کشور ابلاغ شد

پرداخت 750 میلیارد تومان یارانه بخش مسافری ریلی در دولت دوازدهم

30 تیم دامپزشکی بر عرضه مواد خام دامی در کردستان نظارت می کنند

30 تیم دامپزشکی بر عرضه مواد خام دامی در کردستان نظارت می کنند

پرداخت 750 میلیارد تومان یارانه بخش مسافری ریلی در دولت دوازدهم

چک های برگشتی در بهمن ماه 96 به 1.4 میلیون فقره رسید

حدود 28 میلیارد ریال وام اشتغالزا به مددجویان کمیته امداد دماوند پرداخت شد

فرماندار: کمبود آب شرب شهرستان نمین حل می شود

توضیح رییس فدارسیون سوارکاری در مورد درآمد 6 میلیاردی میکروچیپ گذاری

جولان دلالان در پایانه های استان تهران

رشد 3.4 درصدی اقتصاد ایران در 9 ماهه 96

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: این ستاد خیلی تنبل و کند شده/ تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی داریم

تشدید نظارت بر مراکز عرضه وفروش مواد دامی+فیلم

کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا

پرداخت 100درصدی مطالبات چای کاران

25 کتاب عیدانه به توصیه کاربران شبکه های اجتماعی

از طریق دستیار گوگل اکنون می توانید دونات سفارش بدهید!

فورد برای آینده ای بهتر، ماشین های شاسی بلند و کامیون های هیبریدی تولید می کند

تورم در سال آینده هم تک رقمی می ماند

علی خارا مراسم بهره برداری از 53 واگن مسافری و 2 رام قطار ریل باس

تشدید نظارت بر مراکز عرضه وفروش مواد دامی

فروش گیاهان کوهی به قیمت تاراج طبیعت

افتتاح کارخانه مس گری در زنجان

روحانی: سال97سال سرمایه گذاری و رشد خواهد بود

معاون برنامه ریزی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد ساماندهی معابر کوله بری، ملوانی و مناطق آزاد در سال آینده/ طی 3 سال قبل کالای مکشوفه قاچاق در بازار عرضه نشد

رها سازی آب سد مهاباد

تحویل بیش از هزار سبد کالا به نیازمندان کمیته امداد

ابلاغ قانون بودجه 1397 کل کشور

امید به اقتصاد 97

آشفتگی قیمت های بازار شب عید

قیمت گوشت مرغ در آستانه عید افزایش یافت

افزایش 242 واحدی نماگر تالار شیشه ای

12 میلیون متر مکعب آب سد مهاباد برای احیای دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در تولید نخ اکریلیک

افزایش برداشت دو برابری محصول کلزا در استان یزد

تاکید بر لزوم مبارزه با پولشویی

گشت بازرسی و آغاز توزیع میوه شب عید در پیشوا

رشد اقتصادی 3.4 درصد شد

گیاهان دارویی استاندارد جهانی دریافت می کند

مذاکرات مزدی در وزارت اقتصاد بی نتیجه ماند/ادامه گفتگوها امشب در وزارت کار

رفع موانع تولید، مهمترین اقدام برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

دومین گزارش پدیده سال دایرک منتشر شد؛ بازی ایرانی کوییز آو کینگز، پدیده اجتماعی بازار

معرفی گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان

بیش از 18 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی طی هفته گذشته معامله شد

تاکید بر لزوم مبارزه با پولشویی/علت استمرار قاچاق

بازار هفت سین

اهدای هزینه 20 هزار پرس غذا به زلزله زدگان استان کرمانشاه

بیش از 18 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی طی هفته گذشته معامله شد

خبر بد برای کارمندان دارای سهام عدالت

مطالبات چایکاران تسویه شد

رشد اقتصادی 3.4 درصد شد

بیش از 18 میلیون سهم در بورس آذربایجان غربی طی هفته گذشته معامله شد

بیانیه کانون بانک های خصوصی/ شرایط بانک ها و موسسات مطلوب است

خودروی هفت نفره جدید بنز در خانواده کلاس b

مرغ کیلویی چند؟

فرصت خرید ویژه ی نوروزی گوشی LG V30 PLUS

تمدید مهلت ثبت نام وام ویژه دکتری

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

ضرورت تسریع در احداث راه آهن تبریز - میانه

بازگرداندن چک یک میلیارد ریالی به صاحبش

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

در خواست صنفی تعدادی از کارگران شرکت ریسندگی خاور

افزایش ظرفیت ناوگان ریلی کشور

شاخص بورس 242 واحد بالا رفت

همه بانک ها و موسسات دارای مجوز، از توان مالی مناسب برخوردارند

آخوندی: 50 میلیارد دلار برای تکمیل ناوگان ریلی سرمایه نیاز است

آخوندی: 50 میلیارد دلار برای تکمیل ناوگان ریلی سرمایه نیاز است

شاخص بورس 242 واحد بالا رفت

همه بانک ها و موسسات دارای مجوز، از توان مالی مناسب برخوردارند

خصوصی سازی خودروسازان کلید خورد

قطارها امسال نیم ساعت دیررسیدند/پیش بینی 24.5میلیون مسافر درنوروز

رده بندی کیفیت خودروهای داخلی

مصرف روزانه بنزین از مرز 101 میلیون لیتر گذشت

مصوبه جدید دولت برای ترخیص خودروها از گمرک

بهار 97 کارخانه رنو در شهر ساوه راه اندازی می شود

تحول در ناوگان حمل و نقل از برنامه های دولت در سال آینده است

آمار دانشجویان بین المللی کانادا

مطالبات چایکاران تسویه شد

مصرف روزانه 101 میلیون لیتر بنزین

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان:تدوین سند توسعه اجتماعی و فرهنگی استان کرمان/ 10 دفتر تسهیل گری امور اجتماعی و فرهنگی ایجاد می شود

وجود سازمان های مبارزه با فساد نشان از وجود ضعف در عملکرد است

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران

رشد صنعت اپلیکیشن در ایران