مطالب مرتبط:
در نشست شورای برنامه ریزی بعثه و سازمان حج عنوان شد دهه اول اسفند ماه، زمان ثبت نام زائران حج 97/ تامین 100درصدی هتل های مورد نیاز حجاج ایرانی
منابع حاصل از افزایش عوارض لوازم آرایش برای کمک به درمان بیماران شنوایی اختصاص می یابد
اختصاص منابعی برای کمک به درمان بیماران شنوایی
اختصاص منابعی برای کمک به درمان بیماران شنوایی
منابع حاصل از افزایش عوارض لوازم آرایش برای کمک به درمان بیماران شنوایی اختصاص می یابد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 23:552018-02-19پزشكي

برنامه ای برای تامین داروهای گران بیماران نادر نداریم/ تصمیم مجلس برای 19 هزار میلیارد حق درمان


سخنگوی وزارت بهداشت توضیحاتی در ارتباط با سلامت مردان، سقوط هواپیمای آسمان، اهدای خون در روزهای سرد و کاهش پرداختی از جیب مردم با اجرای طرح تحول ارائه داد.

- شعارسال" : ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به سقوط هواپیمای روز گذشته شرکت هوایی آسمان در منطقه سمیرم اظهار داشت: متأسفانه در این هواپیما تعداد زیادی از همکاران ما حضور داشتند که اکثرشان جهت خدمت رسانی اعزام شدند.

وی افزود: شاپور یاری پور به همراه همسر و فرزندش، فاطمه دالوندی دانشجوی پزشکی ورودی 95، مژگان نظری دانشجوی دکترای فیزیولژوی، و دکتر کردی دکترای روانشناسی که مهمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بود.

وی افزود: سکینه کاظمی پرستار بیمارستان امام سجاد، علیرضا جامعی دانشجوی علوم پزشکی تهران و نرگس خوبانی به همراه دو فرزندش که خانواده دکتر عبدالهادی دانشی جراح مغز و اعصاب بودند نیز در شمار کشته شدگان هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: نیروهای ما در منطقه با بالگردچندین بار محدوده را بررسی کرده ولی به دلیل برودت هوا و شرایط جوی به نتیجه نرسیده اند.

همچنین در حال حاضر 40 آمبولانس و 100 امدادگر همچنین یک اتوبوس آمبولانس در منطقه حضور داشته و اقدامات لازم را انجام می دهند.

* فراخوان مردم برای اهدای خون حریرچی به موضوع تغییرات فصل و کاهش دمای هوا اشاره کرد و افزود: وقوع بارش ها و افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ سبب شده که اهدای خون کاهش یابد و این مسئله بیماران نیازمند خون را دچار چالش خواهد کرد.

حریرچی گفت: اهداکنندگان فصلی و مستمر جهت اهدای خون در این شرایط به پایگاه های مربوطه مراجعه کنند.

* کاهش پرداختی از جیب مردم با اجرای طرح تحول سخنگوی وزارت بهداشت به موضوع نرخ دلار اشاره کرد و بیان داشت: دو نوع دلار به صورت آزاد و بین المللی (ppp) وجود دارد که دلار آزاد تابع سیاست های کشورها در صادرات و واردات بوده و دلار بین المللی قدرت خرید را برای کشورهای مختلف برابر می کند.

وی افزود: درآمد ناخالص ملی کشور ما براساس دلارppp)66) بوده و این مسئله در سیاستگزاری ها برای ما مهم است.

وی بیان داشت: طی سه سال گذشته براساس آمار بانک جهانی درآمد سرانه با رشد اقتصادی در سال 95 به صورت قابل توجه افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: سرانه پرداختی از جیب خانوار به دلار بین المللی نیز کاهش یافته است و این در حالی بوده که گفته می شود پرداختی از جیب مردم کاهش ولی خالص پرداختی افزایش یافته است.

وی افزود: ولی پرداختی از جیب مردم با دلار بین المللی کمتر شده و در سال 91 و 92 هزینه ها در حوزه بهداشت و درمان کاهش یافته است که این مسئله به صورتی بوده که اگر مردم در تأمین نیازهای غذایی و مسکن دچار مشکل باشند از هزینه های دیگر همچون حوزه بهداشت و درمان می کاهند.

حریرچی تصریح کرد: در سال 91 و 92 به قیمت ثابت، هزینه های مردم کاهش یافته و در سایر موارد افزایش در کل سالها خیلی قابل توجه نیست.

* نیمی از مردان دچار چاقی و اضافه وزن حریرچی در مورد سلامت مردان که از اول اسفند آغاز می شود اظهار داشت: 3 درصد مردان ایرانی فقط هیچ عامل خطری در شیوه زندگی ندارند و نیمی از مردان دچار چاقی و اضافه وزن هستند، همچنین چاقی شکمی مردان بیشتر از زنان است.

وی افزود: 89 درصد مردان الگوی نامناسب تغذیه ای داشته و 5 بار مصرف میوه و سبزیجات را به صورت روزانه ندارند.

همچنین 31 درصد فعالیت بدنی نامناسب داشته، 20 درصد روزانه سیگار می کشند، 13 درصد قند خون بالا دارند و 25 درصد نیز کلسترول بیش از حد طبیعی را دارا هستند.

* مردان در تصادفات دو برابر زنان کشته می شوند سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مردان دو برابر بیشتر از زنان به دلیل حوادث رانندگی فوت می کنند و سه چهارم فوت حوادث مربوط به این افراد است، گفت: 90 درصد موارد مرگ و میر ناشی از جنگ، نزاع و درگیری مربوط به مردان بوده و 50 تا 74 سالگی احتمال مرگ زنان 30 درصد و برای مردان 40 درصد است.

وی گفت: در 67 فاکتور تهدیدکننده سلامت، 60 مورد آن در مردان بیشتر است و 37 سرطان شایع 32 مورد آن در مردان بیشتر به وقوع می پیوندد.

حریرچی عنوان کرد: 95 درصد حوادث شغلی منجر به مرگ در مردان بوده و 76 درصد حوادث غیر منجر به مرگ نیز در همین افراد است.

* برق 7 برابر بیشتر مردان را می گیرد سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مرگ ناشی از استعمال سیگار در مردان سه برابر زنان، سوختگی آنها 4.

7 برابر زنان بوده و برق 7 برابر و غرق شدگی 6 برابر بیشتر جان مردان را می گیرد.

وی افزود: مسمومیت ناشی از منواکسیدکربن در مردان 3 برابر بیشتر از زنان بوده و مردان به طورکلی کمتر به پزشک مراجعه می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ارتباط با مصوبه مجلس برای واریز حق بیمه تأمین اجتماعی به خزانه اظهار داشت: این مبلغ در واقع گردش خزانه را طی کرده و توسط تأمین اجتماعی همه آن و در زمان مشخص برای بهداشت و درمان هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت طی 25 سال گذشته دو مشکل با سازمان تأمین اجتماعی داشته است، گفت: همه 9 بیست و هفتم مصوبه در بهداشت و درمان هزینه نمی شود و مسأله دوم اینکه این هزینه ها اگر باشد به موقع انجام نشده است.

* ماجرای مصوبه مجلس برای واریز حق بیمه تأمین اجتماعی به خزانه حریرچیتصریح کرد: این مصوبه تأیید می کند که مبلغ مشخص با نظارت خزانه صرف ارائه خدمات به بیمه شدگان تأمین اجتماعی خواهد شد و رقم های این 9 بیست و هفتم حدود 19 هزار میلیارد در سال های مختلف بوده و متفاوت است.

*وضعیت سموم و کودهای شیمیایی ایده النیست سخنگوی وزارت بهداشت در مورد سموم و کودهای شیمیایی گفت: وضعیت سموم و کودهای شیمیایی از دیدگاه وزارت بهداشت و درمان ایده النیست ولی حرکت های امیدوارکننده در این زمینه انجام شده و پیشرفت هایی حاصل شده است.

* پزشکان بخش دولتی با حداقل تعرفه فعالیت می کنند وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخذ مالیات از درآمد پزشکان اظهار داشت: افزایش مالیات در پزشکان مطرح نیست بلکه مجلس در مورد سطوح مختلف درآمدی مالیات وضع کرده که تا سطحی را معاف، سطحی را 10 درصد و بخشی را بالاتر از 35 درصد مالیات است که تنها تعدادی از متخصصین شامل این مالیات می شوند.

حریرچیافزود:برخی از پزشکان با تعرفه حداقل دولتی ارائه خدمت می کنند و پزشکان بخش دولتی نسبت به خصوصی نرخ خدمت آنها کمتر از 25 درصد تعرفه است.

سخنگوی وزارت بهداشت صریح کرد: پزشکان بخش دولتی با حداقل تعرفه فعالیت می کنند و در بخش خصوصی نیز 50 درصد آنها فعالیت نداشته بنابر این نباید فشار مضاعف به آنها وارد کنیم.

*ضرورت تجهیز اورژانس به بالگردهای دید در شب وی در پاسخ به سوالی یک کانال تالگرامی مبنی بر اینکه وزارت بهداشت چقدر پیگیر خرید بالگردهای دید در شب است ،گفت: ما پیگیر این مسئله هستیم ولی جزییات آن را از سرپرست اورژانس کشور سوال کنید.

ولی آنچه مسلم است این بوده که وزارت بهداشت هم به هلی کوپترهایدید در شب و هم به هلی کوپترهایانتقال بیمار نیاز دارد.

حریرچیگفت: برخی هلی کوپترهایموجود برای امداد و انتقال بیمار مناسب نیست که بخشی از بالگردهای جدید خریداری شده و برخی نیز در حال واردات است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با توجه به انتظارات مردم و نوع حوادث که نیاز داریم امدادرسانی فوری انجام شود تجهیزات لازم ضرورت به شمار می رود.

* برخورد با پزشکانی که ویزیت خارج از تعرفه دریافت می کنند وی در مورد ویزیت پزشکان بیان داشت: میزان ویزیت مصوبه دولتی داشته و فلوشیپ، متخصص، پزشک عمومی و .

هر کدام در بخش های دولتی، نیمه دولتی، خصوصی و .

مصوبه و تعرفه خاص خود را دارند ولی آنچه که مسلم است این بوده که همه افرادکهبه مردم خدمت ارائهمی کنند باید از تعرفه مشخص تبعیت کنند.

حریرچیاضافه کرد: در بخش خصوصی ویزیت سرپایی پزشک ودندانپزشک23100 تومان، ویزیت متخصص 36 هزار تومان، ویزیت فوق تخصص و فلوشیپ روانپزشکی 45200 تومان و پزشکان فوق تخصص روانپزشک 51500 تومان است و البته تعرفه ها در بخش دولتی متفاوت بوده و بیمه ها نیز تعرفه دولتی را تحت پوشش قرار می دهند.

وی با تأکید بر اینکه رسیدگی و شکایات انجام می شود، گفت: در اکثر موارد مردم شکایتی نمی کنند ولی اگر تخلف محرز باشد حکم های سنگینی توسط دستگاه های مربوطه صادر و برخورد صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تصویب طرح افزایش قیمت سیگار در مجلس، گفت: مجلس گام بسیار مهمی در مورد دخانیات برداشت که این موضوع در وجه بین المللی جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است.

حریرچیبا اشاره به اینکه وزیر بهداشت به عنوان کمیسیونر مبارزه با بیماری های غیرواگیر انتخاب شده است،گفت: در کل دنیا فقط از 15 کشور مقام عالی رتبه انتخاب شده اند وی عنوان کرد: ما از 19 شاخص به 15 شاخص استانداردهای رسیدیم و یکی از عواملی که همواره با آن مواجه بودیم مسئله مالیات بر سیگار بود که متأسفانه این مالیات پایین ترینمیزان را داشت و تنها مالیات بر قیمت خرده فروشی گذاشته بودند.

*به مباحث بین رشته ای ورود نمی کنیم سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت بهداشت در مورد اختلاف متخصصان زنان و رادیولوژیست ها در مورد انجام سونوگرافی چه برنامه ای دارد، اظهار داشت: بنده شخصاً و به طور کلی مجموع دوستان در وزارت بهداشت در مباحث بین رشته ای تلاش می کنیم که کمتر ورود یابیم.

وی افزود: در جلسه شورای عالی نظام پزشکی نیز این موضوع را مطرح کرده و امیدواریم برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

*واکنشوزارتبهداشت در حمایت از بیماران MPS حریرچیدر پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه وزارت بهداشت چه برنامه ای جهت حمایت از بیماران MPS دارد، اظهار داشت: برخی از بیماری ها که چند ده یا چند صد نفر تنها به آن مبتلا هستند و هزینه دارویی سنگینی دارند که برنامه ای برای آن نداریم.

وی افزود: شرکت های دارویی تولیدکننده خارجی و واردکنندگان آنها در ایران متأسفانه عامل اصلی بسیاری از هیجاناتدر جامعه هستند من از هیچ بیماری در این زمینه نام نمی برم ولی به طور مثال یکی از بیماری هایی که اخیرا در مورد آن همین بحث مطرح شده این بوده که مؤثر بودن دارو در مورد آن هنوز ثابت نشده است همچنین دارو بسیار گران است و هزینه ماهانه دارو 100 تا 130 میلیون تومان برای یک بیمار است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از طرفی این بیماران باید مادام العمراین دارو را مصرف کرده و امید به زندگی در آنها حداکثر تا 18 و 20 سالگی است.

حریرچیتأکید کرد: دولت ها، بیمه ها، وزارت بهداشت و رفاه ها پولی از خودشان هزینه نمی کنند بلکه اگر در این راستا هزینه شود از پول ملت است بنابر این اگر در چنین مواردی هزینه شود ممکن است در موضوعات دیگر که حساس تر است پولی در دست نباشد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه مدیران نظام سلامت با سخت کوشی و انتقال منابع در حال خدمت رسانی به مردم هستند، اشاره کرد و گفت: ما در وزارت بهداشت از اینکه دریافتی برخی از پزشکان و پرستاران 9 ماه است که با تأخیر همراه شده گلایه داریم.

متأسفانه این مسائل مشکل زااست.

* تأخیر در دریافتی پزشکان و پرستاران مشکل زااست وی افزود: برای مدیرانی که می خواهند گروه های مختلف حوزه بهداشت و درمان را به هم وصل کنند همچنین پرداختی از جیب مردم را کاهش و خدمت رسانی را به خوبی انجام دهند کار دشوار است.

حریرچیبا بیان اینکه قسمت قابل توجهی از بدهی ها در حال حاضر پرداخت شده گفت: در مورد ملزومات پزشکی تصمیمات خوبی گرفته شده و امیدواریم مشکل این دوستان حل شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تولید دارو اظهار کرد: اکثر داروها در کشور تولید می شوند بنابر این میزان واردات دارو به کشور نیز کاهش یافته است.

*قیمت داروها بر اساس قیمت گذاری های بین المللی انجام می شود وی با بیان اینکه بیشتر داروهای گران قیمت خارجی را خوشبختانه با توان دانشمندان داخلی تولید می کنیم، اظهار کرد: با اجرای طرح ژنریک نیز همه داروهای اساسی را تولید کرده و اگر این مسئله محقق نمی شد میزان واردات چند ده برابر سایر کشورها بود.

حریرچیتصریحکرد:این مسئله باید بررسی شود که قیمت داروی تولید داخل یا خارج نسبت به کشورهای دیگر ارزان تر است یا گران تر؟! باید توجه داشت قبل از اجرای طرح تحول متوسط قیمت داروهای وارداتی نسبت به کشورهای مشابه به شکل قابل توجهی زیاد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه وظیفه وزارت بهداشت این بوده که داروها را با قیمت عادلانه برای مردم تهیه کند، گفت: قیمت گذاری در زمینه دارو بر اساس قیمت گذاری های بین المللی صورت می گیرد تا هم سود برای همه تأمین کنیم و هم بتوانیم مصرف دارو را در حد معقول نگه داریم.

*شگفتی سازمان بهداشت جهانی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق زلزله زده وی در مورد اقدامات صورت گرفته در مناطق زلزله زده اظهار کرد: میزان خدمت رسانی در این مناطق بیشتر شه باید توجه داشت که گاهی حادثه رخ می دهد و امدادرسانی نیز صورت می گیرد اما نباید این انتظار را داشت که هیچ بیماری و مشکلی رخ نخواهد داد.

حریرچیتصریح کرد: از افتخارات ما خدمت رسانی در مناطق زلزله زده بوده که سازمان بهداشت جهانی نیز از این مسئله شگفت زده شده است.

*هشدار در مورد مصرف بالای شکر در کشور سخنگوی وزارت بهداشت نسبت به مصرف بالای شکر در کشور هشدار داد و گفت: میزان این ماده در کشور ما نسبت به کشورهای همسایه بیشتر بوده و این در حالی است که باید شکر را به عنوان کالای آسیب رسان سلامت بشناسیم.

وی عنوان کرد: یکی از مهمترین کالاهای آسیب رسان مجاز شکر بوده که حتی از مصرف چربی هم بدتر است بنابر این باید تصمیم گیری در مورد مواد غذایی آسیب رسان به مردم انجام شود که در این زمینه تنها نباید به وظیفه وزارت بهداشت توجه کرد.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 30 بهمن 1396، کدخبر: 13961130000690، www.

farsnews.

com
کلید واژه ها: وزارت بهداشت - بین المللی - اهدای خون - دلار - بهداشت - کاهش - هواپیما - مردم - وزارت - حریرچی - افزایش - دانشگاه علوم پزشکی - دکتر - هواپیمای - آمبولانس - منطقه - پزشکی - بیماران - کشور - رشد اقتصادی - درآمد - آسمان - همراه - شرایط - بانک جهانی - بیمارستان - نشست خبری - دلار آزاد - صورت - علوم

آخرین اخبار سرویس:
چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

داریوش شایگان درگذشت

راهکارهای خانگی برای رفع خشکی داخل بینی

علت صدای غرغر شکم چیست؟

کربوهیدرات هایی که شما را لاغر می کنند

چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

پرورش نعناع در آپارتمان چه خواصی دارد؟

نقش ژن های پدر و مادر

موثرترین گروه مواد غذایی برای افزایش سلامت بینایی

خواص قهوه برای مو و پوست صورت

نخستین اهدای عضو سال 97

گوشی های هوشمند،افسردگی و تنبلی مغز

زادروز کاشف آنتی هیستامین

کمک های فناوری به بهبود وضعیت مبتلایان به پارکینسون

ترکیب موجود در چغندر به درمان آلزایمر کمک می کند

لیست داروهای ممنوعه در فرودگاه + داروهای ضروری هنگام سفر

«وقف» با طعم شادی کودکان بی بضاعت در شب عید

باورهای رایج غلط درباره سرطان

حقایقی درباره مردان که از دیگران پنهان می کنند

10 مورد از مزایای سیاه دانه برای سلامتی

علت قفل شدن زانو چیست

افزایش آمادگی پایگاه های اورژانس جاده ای گیلان جهت ارایه خدمات دارویی

اختراع کلاه جدید برای عکسبرداری دقیق از مغز

اگر پوست تان ناگهانی کبود می شود، بخوانید!!

پزشکی شخصی سازی شده با سنسورهای دقیق قابل کاشت در بدن

مصرف چغندر از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می کند

اهدای 2 دستگاه نوار قلب به بیمارستان شهید مدرس کاشمر

قدرت بینایی خود را با این خوراکی ها تقویت کنید

قدرت بینایی خود را با این خوراکی ها تقویت کنید

دیزاین سفره هفت سین چهره ها

درمان آلرژی فصلی بهار

«روان آزار» کیست و چگونه می توان از بدجنسی هایش در امان ماند؟

پل پوگبا با مدل موهای افراد مشهور

ابداع کلاهی برای تصویربرداری از مغز

راهکارهایی کلیدی برای پیشگیری از موخوره

اگر ورزش نمی کنید روزی 20 نفس عمیق بکشید!

تصویربرداری از مغز به وسیله یک کلاه حساس! +عکس

مسواک بزنید تا دیابت نگیرید!

زیبایی پوست صورت با اصول درست شست صورت

در ایام عید نوروز چه نکاتی را رعایت کنیم

سلول بنیادی چیست؟ / دلایل اهمیت ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد

داروهای ضروری هنگام سفر

سلول بنیادی چیست؟/ دلایل اهمیت ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد

چرا خطر حمله قلبی در صبح ها بیشتر است

با این علائم در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید

میزان مورد نیاز نمک در بدن ما چقدر است؟

داروهای ضروری هنگام سفر / چه داروهایی را نباید با خود به سفر ببریم؟

داروهای ضروری هنگام سفر/ چه داروهایی را نباید با خود به سفر ببریم؟

ارائه خدمات شبانه روزی درمانی در شیراز ؛ در ایام نوروز

مرگ 36 آواره کنگویی بر اثر ابتلا به وبا

نکات مهم تغذیه ای که بیماران در تعطیلات نوروزی باید رعایت کنند!

معدوم 589 تن مواد غذایی غیربهداشتی از ابتدای طرح سلامت نوروزی

«وقف» با طعم شادی کودکان بی بضاعت در شب عید

نکات مهم تغذیه ای که بیماران در تعطیلات نوروزی باید رعایت کنند!

منظور از تغذیه صحیح چیست؟

میزان مورد نیاز نمک در بدن ما چقدر است؟

وقف با طعم شادی کودکان بی بضاعت در شب عید

هشدار WHO به 16 کشور آفریقایی نسبت به شیوع باکتری لیستریا

خطرناک ترین بیماری های زنان کدامند؟

میزان مورد نیاز نمک در بدن ما چقدر است؟

ورزش نمی کنید روزانه 20 تا نفس عمیق بکشید

خطرناک ترین بیماری های زنان کدامند؟

پیشگویی پیرزن بلغاری درباره آینده پوتین

اسامی مراکز دندانپزشکی شبانه روزی اورژانس در ایام نوروز اعلام شد

مصرف غذا های سرخ کرده را محدود کنید

هوس شیرینی خوردن و 10 راه مقابله با آن

تصویربرداری از مغز با یک کلاه فوق حساس! +عکس

رازگشایی از رابطه اضطراب و حمله میگرن

ابداع کلاهی برای تصویربرداری از مغز

داروهای ضروری هنگام سفر

کاهش 30 درصدی ابتلا به صرع با رعایت قوانین رانندگی

داروهای ضروری هنگام سفر

تاثیر آلوئه ورا در درمان آکنه

بهترین درمان آلرژی بهاری

نگاهی به طرح های عمرانی سلامت در قزوین

مصرف غذاهای سرخ کرده را محدود کنید

تجهیزات پزشکی ایران وارد مرحله صنعتی سازی می شود

اعضای دختری 12 ساله در قم به بیماران نیازمند اهدا شد

خطرناک ترین بیماری های زنان کدامند؟

معدوم سازی 589 تن مواد غذایی غیربهداشتی و فاسد

1452نفر در ابتدای نوروز به مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری مراجعه کردند

نگاهی به طرح های عمرانی سلامت در قزوین

589 تن مواد غذایی غیربهداشتی از ابتدای طرح سلامت نوروزی معدوم شد

ابداع سیستم جدیدی برای انجام آرتروسکوپی

1452نفر در ابتدای نوروز به مراکز درمانی چهارمحال و بختیاری مراجعه کردند

6 پیشنهاد غذایی برای سم زدایی از بدن در طول تعطیلات!

حذف "گوشت" از رژیم غذایی خطرناک است/ کمبود شدید آهن و ویتامین "ب 12" در میان گیاه خواران

سنسورهای قابل کاشتی که در بازار هستند، موانع قابل توجهی دارند

پزشکی شخصی سازی شده با سنسورهای دقیق قابل کاشت در بدن

دانستنی های سلامت

مصرف چغندر از پیشرفت آلزایمر جلوگیری می کند

تست جلیقه ضد گلوله با چند سلاح

انجام پنج هزار مأموریت در دو فروردین/ خدمات رسانی به راهیان نور

آلرژی فصلی را چگونه کنترل و درمان کنیم؟

استاندار چهارمحال و بختیاری از ارائه خدمات درمانی به بیماران در نوروز 97 ابراز رضایت کرد

ادویه کاری باعث مرگ سلول های سرطانی می شود

معدوم سازی 589 تن مواد غذایی غیربهداشتی و فاسد

16 دلیل برای مصرف روزانه نوشیدنی خیار

نکته بهداشتی: دستگاه اندازه گیری قند خون

اهدا اعضا دختر 12 ساله قمی

برنامه ای برای تامین داروهای گران بیماران نادر نداریم/ تصمیم مجلس برای 19 هزار میلیارد حق درمان

برنامه ای برای تامین داروهای گران بیماران نادر نداریم/ تصمیم مجلس برای 19 هزار میلیارد حق درمان