مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد تیزی یک مصوبه بر پیکر سمپاد 30 ساله
عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با فارس خبر داد تذکر اعلام بدموقع مصوبه حذف مدارس سمپاد از متوسطه اول به وزیر آموزش و پرورش
دختر دستفروش 11 ساله قهرمان مسابقه دو ماراتن شد+عکس
با تشکیل بسیج جامعه پزشکی خواسته 10 ساله 7000 پزشک سازمان تأمین اجتماعی محقق شد
خدمات نظافت منزل؛ از لیسانسه تا مرد 60 ساله!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 22:522018-02-19اجتماعي

تیزی یک مصوبه بر پیکر سمپاد 30 ساله


آیا با حذف مدارس سمپاد از دوره متوسطه اول و اجرای شهاب، واقعاً به استعدادها توجه خواهد شد یا مصوبه آموزش و پرورش چون تیزی، پیکر سمپاد را دو نیم کرده و دوره متوسطه اول را حذف کرده است؟ - به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از فارس، 16 بهمن ماه بود که وزیر آموزش و پرورش از مصوبه حذف آزمون در مدارس ابتدایی و حذف آزمون ورودی مدارس خاص خبر داد.

همزمان با این اقدام که در جهت کاهش استرس و ایجاد نشاط در مدارس ابتدایی عنوان شده بود، خبر دیگری منشر شد؛ خبری که از حذف تدریجی مدارس دوره اول سمپاد و نمونه دولتی خبر می داد.

این 2 خبر به هم متصل شد و عنوان شد که آزمون های ورودی مدارس منجر به رقابت ناسالم و استرس می شود و در نهایت ضمن حذف این آزمون ها در پایه هفتم، مدارس سمپاد و نمونه دولتی هم در دوره اول طی سه سال حذف می شوند.

مدارس سمپاد، مدارسی ویژه دانش آموزان تیزهوش در کشور است که به پرورش استعدادهای علمی و تربیتی دانش آموزان تیزهوش می پردازد و آنها را برای ورود به مدارج بالای علمی آماده می کند؛ مدارسی که مدت هاست مورد بی مهری قرار گرفته است.

البته آموزش و پرورش عنوان می کند که به جای اجرای سمپاد، از طرح شهاب استفاده می کند که در گزارش های بعدی به جزییات این طرح پرداخته می شود.

* سابقه مدارس سمپاد سمپاد در سال 1355 تأسیس شد و در قالب 5 مدرسه تیزهوشان، فعالیت می کرد؛ این سازمان در سال 1358 توسط دولت موقت منحل شد ولی یک مدرسه پسرانه و یک مدرسه دخترانه در تهران از آن باقی ماندند که تحت پوشش دفتر کودکان استثنایی فعالیت می کردند.

این دو مرکز مجموعاً در سال 1366 جمعاً 802 دانش آموز از ورودی 1362 به بعد داشتند.

در 14 اردیبهشت ماه 1366 به درخواست معاونان فرهنگی ـ اجتماعی نخست وزیر، هیأت امنای این سازمان با حکم نخست وزیر منصوب شد و از آن پس، این روز برای سمپادی ها، به عنوان روز استعدادهای درخشان نام گذاری شد.

در ابتدا این سازمان قرار بود صرفا زیر نظر هیأت امنا اداره شود و اعضای هیأت امنا شامل وزیر آموزش و پرورش، وزیر فرهنگ و آموزش عالی، رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، مدیرعامل صدا و سیما، معاون نخست وزیر و رییس برنامه و بودجه، رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان و سه شخصیت علمی کشور حسن ابراهیم حبیبی، حجت الاسلام احمد احمدی و حجت الاسلام جواد اژه ای بود.

در طول سال تحصیلی 67ـ66 بر اساس جمع بندی هیأت امنای سازمان، با تصویب ماده واحده ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی، سمپاد جایگاه مستحکم تری پیدا کرد.

در این ماده واحده آمده بود: به منظور تحقق هرچه بهتر امر شناسایی و پرورش استعدادهای کشور در سطوح مختلف تحصیلی از این پس، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به صورت سازمان وابسته به وزارت آموزش و پرورش اداره می گردد.

اساسنامه جدید سازمان با پیشنهاد هیأت امنای فعلی سازمان به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید(مصوبه یکصد و پنجاهمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ67.

3.

10 بر اساس این مصوبه، وزیر آموزش و پرورش به ریاست هیأت امنای سازمان و بر اساس تصویب هیأت امنا، حجت الاسلام جواد اژه ای، علاوه بر عضویت به عنوان شخصیت علمی هیأت امنا، به ریاست سازمان انتخاب شدند.

مراکز آموزشی استعدادهای درخشان تهران از ابتدا از تمامی مناطق تهران به انتخاب دانش آموز مبادرت می کرد و در این رقابت فشرده، حق دانش آموزان مناطق محروم، پایمال می شد؛ به طوری که میزان گزینش دانش آموزان مراکز تهران از مناطق محروم در یک سال تحصیلی به عدد انگشتان دست هم نمی رسید و از 250 نفر، 9 نفر شامل 4 دختر و 5 پسر از مناطق 15 تا 20 بود.

برای حل این مشکل و گسترش عدالت در انتخاب دانش آموزان سرآمد از خانواده های محروم، طرح راه اندازی مراکز در مناطق محروم آموزش و پرورش شهر تهران انجام شد و مراکز شهید بهشتی و فرزانگان زینب(س) شهرری با ظرفیت 3 و 2 کلاس در پای، مراکز شهید رجایی و فرزانگان اسلامشهر با ظرفت 2 کلاس در پایه و بعد از تشکیل مراکز کرج، مراکز علامه حلی و فرزانگان شهریار با ظرفیت 2 کلاس در پایه و در سال 84، مراکز شهید ستاری و فرزانگان ورامین راه اندازی شد.

در همین سال مراکز شهید هاشمی نژاد و فرزانگان 2 در مناطق محروم مشهد به عنوان الگویی از مدارس تهران ایجاد شد.

* گسترش مدارس سمپاد گسترش مراکز سمپاد از سال 1366 آغاز شد و این گسترش پس از وقفه ای که از سال 1377 به وجود آمد مجدداً از سال 1382 بر اساس مصوبه هیأت امنا ادامه یافت.

از ابتدای تشکیل این سازمان، گسترش مبتنی بر اصل عدالت بین دختران و پسران مطرح بود و مراکز دخترانه و پسرانه در شهرها به طور همزمان تأسیس شد.

در سال تحصیلی تحصیلی 86ـ1385 جمعاً 46 هزار و 270 دانش آموز در 118 مدرسه راهنمایی، 116 دبیرستان و 92 مرکز پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل بودند.

* ادغام سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان در سال 89، شورای عالی اداری بنا به پیشنهاد مشترک وزارت آموزش و پرورش و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با ادغام سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان وابسته به آموزش و پرورش با کلیه امکانات، تجهیزات، نیروی انسانی، امکانات، تجهیزات و تعهدات با عنوان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان موافقت کرد.

فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به نام بلند این مرکز، اظهار داشت: این نام بلند به دلیل این است که سازمان استعدادهای درخشان و باشگاه دانش پژوهان جوان در سال 89 ادغام شد و به نوعی سازمان استعدادهای درخشان به مرکز تنزل درجه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه تا سال 1389 تعداد مدارس استعدادهای درخشان به 300 مدرسه رسید، گفت: در حال حاضر 124 هزار و 912 دانش آموز در 693 مدرسه سمپاد تحصیل می کنند که از این تعداد حدود 60 هزار دانش آموز دختر و 64 هزار دانش آموز پسر هستند.

* ماجرای حذف سمپاد از سال 1389 به بعد تعداد مدارس سمپاد افزایش یافت اما در دوره فعلی مسئولان آموزش و پرورش معتقدند که این افزایش، بی رویه بوده و به ضرر استعدادهای درخشان بوده است.

ابراهیم سحرخیز معاون سابق آموزش و پرورش، اواسط اسفند سال 94، زمانی که مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس" اظهار داشت: خبرهایی که این روزها در مورد مدارس سمپاد دنبال می کنیم حکایت از یک برنامه از پیش تعیین شده برای هدایت دانش آموزان این قبیل مدارس یا دیگر دانش آموزان متقاضی و داوطلب ورود به مدارس استعدادهای درخشان به مدارس غیردولتی دارد؛ در حقیقت تصور می کنیم همه این صحبت ها زمینه ساز و بسترساز این تفکر است که بازار مدارس غیردولتی را گرم کنند و روز به روز بر تضعیف مدارس دولتی اضافه شود.

وی ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است شاخص تعیین دانش آموز تیزهوش نسبت به سایر دانش آموزان 2.

28 درصد است که البته برخی شاخص ها به عدد دیگر هم اشاره می کند و این میزان تا عدد 4 درصد هم هست یعنی در این خصوص اتفاق نظری وجود ندارد.

سحرخیز اضافه کرد: حالا اگر همین میزان 2.

28 درصد را شاخصی به عنوان تعیین دانش آموزان تیزهوش برای ورود به مدارس خاصی مثل استعدادهای درخشان در نظر بگیریم، باز هم عدد حضور دانش آموزان در مدارس سمپاد در بسیاری از استان ها به این میزان نمی رسد پس چرا یکباره اعلام می شود که مدارس سمپاد تعطیل می شود یا اجازه ورود دانش آموزان جدید در دوره دوم متوسطه در این مدارس در بعضی از استان ها داده نمی شود؟ وی تصریح کرد: هم در سند تحول آموزش و پرورش آمده است و هم عقل و منطق حکم می کند که دانش آموزان در دو طیف به آموزش های ویژه نیاز دارند؛ گروه اول دانش آموزان با نیازهای ویژه هستند که در مدارس استثنایی تحصیل می کنند و گروه دوم دانش آموزان تیزهوش هستند که آموزش های ویژه و بالاتر از سطح معمولی را نیاز دارند و برای رشد و بالندگی آنها، مدارس سمپاد ایجاد شده است و نباید این مدارس تعطیل شود.

سحرخیز با بیان اینکه عدالت آموزشی یکی از کلیدواژه های سند تحول آموزش و پرورش است، گفت: عدالت به این معناست که اگر فرصتی وجود دارد فقط برای دانش آموزان مراکز استان ها نباشد و دانش آموزان سایر شهرها که از هوش بالایی برخوردارند، از نعمت حضور در مدرسه محروم نباشند.

وی ادامه داد: ما در دولت گذشته آمدیم اعلام کردیم که عدالت آموزشی ایجاب می کند که دانش آموزان هر شهرستان، مدرسه تیزهوشان داشته باشند و اگر رشد کمی در تعداد بعضی از مدارس سمپاد استان ها ایجاد شده است متأثر از این نگاه بوده است و البته برای حضور در این مدارس آزمون در نظر گرفته شد.

سحرخیز توضیح داد: برخی معتقدند که این آزمون ها نمی تواند شاخص مناسبی برای حضور دانش آموزان در مدارس تیزهوشان باشد، می توانند درباره آزمون بررسی و تحقیق کرده و تغییراتی در آن ایجاد کنند تا شیوه های گزینش را اصلاح کنند.

* نگرانی های رهبر معظم انقلاب در سال 95 نسبت به وضعیت مدارس سمپاد یک سال قبل از مصوبه حذف آزمون در دوره ابتدایی و پایه اول متوسطه اول، رهبر معظم انقلاب نسبت به وضعیت مدارس سمپاد اظهار نگرانی کرده بودند.

رهبر معظم انقلاب در تاریخ 28 مهر ماه 1395 در جمع نخبگان علمی جوان کشور فرمودند: جوانها، بخصوص جوانان نخبه- هدایای نفیس الهی هستند به یک ملّت و یک کشور.

همه ی کشورها از چنین هدایایی، با این حجم، با این گستردگی، با این عدد فراوان برخوردار نیستند.

این یکی از خصوصیّات کشور ما است که در آن استعدادهای انسانی، با کیفیّت خوب و کمّیّت فراوان وجود دارد؛ این جزو خصوصیّات کم نظیر کشور ما است؛ این یک هدیه ی الهی است، هدیه ی بسیار نفیس و باارزشی است.

نتیجه این است که مسئولان کشور بایستی این امانتها را گرامی بدارند، حفظ کنند، چون این هدیه امانتی است در دست مسئولان؛ از بنیاد نخبگان و آقای دکتر ستّاری و شورای عالی انقلاب فرهنگی بگیرید، تا وزارت آموزش عالی و بهداشت ودرمان و آموزش وپرورش و بقیّه ی دستگاه های دولتی که ارتباطی با نیروی انسانی و با نیروی جوان میتوانند داشته باشند؛ اینها در دست آنها امانتند.

امانت نفیس را باید خیلی مراقبت کرد؛ برای حفظ آن، و آن وقتی که این امانت قابل رویش و افزایش است، برای رویش و افزایش آن باید احساس مسئولیّت کنید .

رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان شان فرمودند: یک نکته ی دیگری که حالا وزیر محترم آموزش وپرورش هم اینجا حضور ندارند لکن به گوش ایشان باید برسد، [این است که ] من از این مسئله ی سمپاد -این سازمان ملّی پرورش استعدادهای درخشان- نگرانم.

گزارشهایی که به من میرسد، گزارشهای خرسندکننده ای نیست؛ این سمپاد خیلی مهم است.

این کار خیلی مهمّی است و آن نکته هم که اشاره کردند که یک تعداد زیادی مدرسه بر اساس این [طرح تأسیس شده ]، این متوقّف به این است که این سازمان خوب بچرخد و خوب اداره بشود؛ گزارشهایی که به ما میرسد در این جهت، گزارشهای خرسندکننده ای نیست .

* چرا سمپاد حذف شد؟ فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان معتقد است که آنچه امروز بر سر سمپاد آمده است، به دلیل گسترش بیش از اندازه آن در گذشته بوده است.

وی هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: اگر حضور در سمپاد به 2 از 100 باز می گشت شاید الان دوره اول ما هم سرجایش بود.

ما با نگاه پیشگیرانه در سمپاد حرکت نکردیم.

وی گفت: خیلی از دوستان از من توقع داشتند که خیلی زودتر درباره این موضوع صحبت کنم، ولی به جهت اینکه نخبه پروری در ایران یک پدر محکم و مهربان دارد که رهبر معظم انقلاب هستند و از طرفی وزیر آموزش و پرورش در این خصوص صحبت کردند، به هیچ عنوان نیازی حضور من به عنوان مسئول سمپاد نبود.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان افزود: آن چیزی که بنده با آقای وزیر و دیگر همکاران صحبت کردم، اصلا موضع سمپاد نبود بلکه موضع آزمون بود.

وی ادامه داد: چرا انقدر آزمون استعدادهای درخشان داوطلب دارد؟ چه اتفاقی افتاده که انقدر مورد عنایت قرار گرفته است واقعیت این است که اگر این سؤال ها درست پاسخ داده شود دیگر نیاز نیست از هر 15 نفر، یک نفر را در آزمون انتخاب کنیم بلکه می توانستیم مثل گذشته آن کسانی که واقعا استعدادش را داشتند، در مدارس ورود پیدا کنند.

* شهاب به جای سمپاد آموزش و پرورش به دنبال اجرای طرح شهاب در مدارس است تا بتواند از راه های دیگری دانش آموزان استعدادهای درخشان را شناسایی و پرورش دهد.

حال باید دید آیا با حذف مدارس سمپاد از دوره متوسطه اول و اجرای شهاب، واقعا به استعدادها توجه خواهد شد یا مصوبه آموزش و پرورش چون تیزی، پیکر سمپاد را دو نیم کرده و دوره متوسطه اول را حذف کرده است.

در گزارش های بعدی به طرح شهاب و گلایه ها از حذف سمپاد و دلایل تجمع سمپادی ها در مقابل آموزش و پرورش، مجلس و ریاست جمهوری پرداخته می شود.


کلید واژه ها: مدارس - آموزش و پرورش - وزیر آموزش و پرورش - دانش آموز - مدارس ابتدایی - آموزش - وزیر - دانش آموزان - آزمون - علمی - عالی - دولت - فرهنگ - مدرسه - ابتدایی - مدرسه دخترانه - ماده - فرهنگی - کشور - استرس - معاون - گزارش - جانبازان - مدیرعامل - اجتماعی - درخشان - برنامه - کودکان - احمدی - بنیاد

آخرین اخبار سرویس:
عیسی کلانتری: دوران پر آبی کشور به انتها رسیده/ باید بدانیم چگونه با کم آبی زندگی کنیم

کویر اشتهارد؛ بهشتی روی زمین/شبی خاطره انگیز با ستاره ها

دهکده های ییلاقی گلستان آماده میزبانی از مسافران نوروزی

پیش بینی وزش باد و افزایش دما در استان های شمالی/ از روشن کردن آتش در جنگل ها بپرهیزید

وقف باغ انار به نیت ختم قرآن در ساوه

اعزام آخرین کاروان نوروزی راهیان نور اراک

توضیحی درباره فیلم منتشر شده از شکار در فضای مجازی

هشدار در رابطه با روشن کردن پیک نیک در چادر مسافرتی/ احتمال خفگی پس از خوابیدن در چادر

تلاوت امیرمحمد نامداری از سوره «کهف»

کرج-چالوس دوطرفه شد

نمادهای شهری نوروز 97 در مشهد

«پسماند» اولین محور برنامه 100 روزه محیط زیست/آخرین اخبار از چالش #بی _زباله

گلگشت در باغ گل ها

ورود گردشگران به خانه کرد، کردستان

آبادان و خرمشهر مقصد میهمانان نوروزی

محور هراز دوطرفه شد

باران بهاری در مازندران مسافران نوروزی را خوشحال کرد

محور هراز دوطرفه شد

مراسم جشن نوروز در روستای ژنین

هشدار سازمان هواشناسی در خصوص وزش باد و طوفان شدید

ترافیک نیمه سنگین شبانه در جاده های استان سمنان

رییس پلیس راه شرق تهران: هراز یک طرفه شد/ ترافیک نیمه سنگین در محورهای شرق تهران

هراز یک طرفه شد/ ترافیک نیمه سنگین در محورهای شرق تهران

حقوق کارمندان در سال 97 چقدر افزایش پیدا می کند؟/آب لیمو میل کنید تا غذایتان هضم شود!

ترافیک پرحجم در محورهای مواصلاتی البرز

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و طوفان در برخی مناطق

برخورد قطار زنجان - تهران با گله گوسفند

اعزام نخستین کاروان راهیان نور سقز

«حیران» یکی از زیباترین مناطق سرسبز ایران

اخطاریه مهم هواشناسی برای وزش باد شدید و طوفان/ آتش روشن نکنید

غلظت گرد وغبار در هوای اراک بیش از حدمجاز است/ اعلام وضعیت ناسالم

ترافیک نیمه سنگین محورهای خراسان شمالی

رییس پلیس راه استان قزوین اعلام کرد ترافیک نیمه سنگین در محورهای مواصلاتی استان قزوین

ترافیک نیمه سنگین در محورهای مواصلاتی استان قزوین

توصیه های پلیس به مسافران در اماکن اقامتی

پاریس کوچک ایران کجاست؟

کاهش 4 درصدی حوادث جاده ای در 2 روز گذشته

تردد 24 هزار مسافر از پایانه مرزی بیله سوار مغان

ورود بیش از 500 هزار مسافر نوروزی به استان کرمان تا پیش از ظهر امروز+گزارش

وزش باد شدید در چند استان

افزایش 8 تا 10 درصدی سفرها در نوروز امسال نسبت به سال گذشته

گشت و گذار در پایتخت پر جنب و جوش

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

آموزش چهره به چهره در ایستگاه های نوروزی شهرداری منطقه 19

کاهش پنج درصدی تصادف در جاده ها

آلودگی بیشتر شهرهای لرستان در روز سوم سال جدید

پیش بینی افزایش دما در سیستان و بلوچستان  + مصاحبه

نوروز مهمان کردستان باشید

کیفیت هوای کلانشهر اراک در شرایط ناسالم قرار دارد

پاسخ احسان علیخانی به انتقادات سیروان خسروی

اخطاریه سازمان هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

بهره گیری از ظرفیت استان ها در برگزاری اردوهای دانش آموزی

تناسب مجازات با جرم ارتکابی باعث بازدارندگی بیشتر است

ترافیک سنگین در راه های مواصلاتی استان البرز/ محور جنوب به شمال کرج- چالوس پر حجم است

تشرف 149 هزار زائر به حرم مطهر شاهچراغ (ع)

هشدار هواشناسی به وزش باد و طوفان در کشور

برخورد نزدیک یک ستاره با منظومه شمسی در 70 هزار سال پیش و تاثیر آن تا امروز

سپاه: راهیان نور در سبد مسافرتی و فرهنگی مردم نهادینه شده است

طبیعت زیبای بهاری در نوروز

راهیان نور به روایت تصویر

هشدار به مسافران نوروزی/مسدود شدن 7 محور کشور تا اطلاع ثانوی

شعارهای روز جهانی هواشناسی (wmo) طی سال های متمادی

توصیه های نوروزی به داوطلبان کنکور

ترافیک جاده چالوس

راهیان نور به روایت عکس

کرج- چالوس از ساعت 17 یک طرفه / ترافیک همچنان سنگین است

نجفی: داریوش شایگان مروج گفت وگو بود

2.9 میلیون زائر وارد مشهدمقدس شده اند

هشدار به مسافران نوروزی/مسدود شدن 7 محور کشور تا اطلاع ثانوی

قلعه رودخان کجاست+ تصاویر

مجموع بازدید از جاذبه های گردشگری استان زنجان به 52552 مورد رسید

هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

اقدام پژوهی معاون آموزشی چگونه با تجمیع راهکارهای آموزشی افت تحصیلی امیر علی را برطرف نمایم؟

نخستین موزه فسیل مهره داران ایران در مراغه راه اندازی شد

گزارش: سفره هفت سین ایرانی در رم

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و طوفان در برخی مناطق

زیبایی های کاخ گلستان

روزانه بیش از 6هزار گردشگر نوروزی از آبشار بیشه بازدید می کنند

آمادگی برای اسکان مسافران درهنگام وزش باد در قم وجود دارد

برف بهاری راه های ارتباطی را در چند منطقه الجزایر بست

مهاباد، شهری با کوه ها و دشت های آراسته به گل

اسکان حدود 950 هزار مسافر در مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان

ازدواج طرح نوروزی، آرامش بهاری

پذیرش بیش از3 هزارنفردرستاداسکان فرهنگیان مهاباد

وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در راه است

مشارکت 6 هزار امدادگر هلال احمر در اجرای طرح ایمنی + مصاحبه

بقعه قیدار نبی(ع)

ترافیک پرحجم در محورهای مواصلاتی البرز

سومین روز عید نوروز در اصفهان

48 بسته از بقایای پیکر کشته شدگان هواپیمای تهران ـ یاسوج به پایین قله منتقل شد

اخطار سازمان هواشناسی درباره وزش باد شدید در چند استان کشور/ افزایش محسوس دما در راه/احتمال آتش سوزی در جنگل های گیلان و مازندران

چشمه ساران موگرمون لنده

برخورد قطار زنجان - تهران با گله گوسفند در تاکستان

آیین های مردم شرق مازندران در ایام نوروز

باغ ایرانی | باغی قدیمی با کلی حال و هوای تاریخی

حضور 3میلیون و 158هزار و 914 نفر اقامت شب مسافر در مازندران

مهاباد، شهری با کوه ها و دشت های آراسته به گل

کشف جنگل اسرار آمیز در کانادا + تصاویر

تصویری 5 هزار ساله از یوزپلنگ ایرانی+تصویر

رگبار همراه با وزش باد شدید در استان تهران پیش بینی می شود

تیزی یک مصوبه بر پیکر سمپاد 30 ساله

تیزی یک مصوبه بر پیکر سمپاد 30 ساله