مطالب مرتبط:
کشف یک رکاب عتیقه در جیرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 15:302018-02-19سياسي

معمای عتیقه های خرد شده


چه بلایی بر سر یادمان های تاریخی پایگاه میراث فرهنگی «آیاپیرِ ایذه »آمده است؟ - چه بلایی بر سر یادمان های تاریخی پایگاه میراث فرهنگی آیاپیرِ ایذه آمده است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه قانون نوشت: یادمان های تاریخی و ملی که نشانه های هویتی و کیستی مردمان شهرستان ایذه به شمار می آیند، چندی پیش زیر رِخنه نابخردی به دست فرد یا افرادی فرومایه شکسته شدند تا بار دیگر مدیریت ناکارآمد در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیش از پیش، آشکار شود.

چندی پیش مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در شهرستان ایذه در گفت وگو با خبرگزاری ها از شکسته شدن یادمان های تاریخی سنگی و منقول در حیاط این مجموعه به دست نگهبان میراث فرهنگی خبر داد.

نگهبانی که بیش از یک دهه از یادمان های تاریخی و پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر پاسداری و نگاهبانی کرده و به گفته مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر، تا کنون هیچ گونه رفتار غیر عادی و تخلفی نداشته و به یک باره دست به نابودی آثار تاریخی در کف حیاط پایگاه زده و آنها را شکسته و مجموعه را ترک کرده است! همچنین این مدیر میراث فرهنگی به رسانه ها گفته بود که خودم به گوشی همراه نگهبان زنگ زده ام و وی ویرانی و شکستن آثار به دست خود را پذیرفته و گردن گرفته است و هم اینک نیز از نگهبان شکایت شده و تحت تعقیب قضایی است.

ایوب سلطانی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر شهرستان ایذه در جای دیگری به یکی از خبرگزاری ها گفته بود که نگهبان می پنداشته که این یادمان های تاریخی بُت بوده و آنها را شکسته و نابود کرده است! از سویی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان در گفت وگو با یک خبرگزاری از مشکلات روانی نگهبان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر، سخن به میان آورده و در ادامه گفته است که او از داروهای اعصاب و روان استفاده می کرده و این داروها توهم زا هستند و به نظر می رسد نگهبان در هنگام نابودی آثار تاریخی در توهم بوده است.

ما همچنان پیگیر پرونده حقوقی او هستیم و هنوز نگهبان دستگیر نشده است.

(خبرگزاری کار ایران، ایلنا 11 بهمن کدخبر588754) نگهبان معتاد بوده است!؟ پس از پخش گسترده گزارش نابودی آثار تاریخی سنگی و منقول پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در رسانه ها، برخی کُنشگران و خبرنگاران در شبکه های اجتماعی با نگرش به گفته های مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی از معتاد بودن نگهبان، سخنانی را به میان آورده و اقدام خرابکارانه وی را ناشی از این موضوع دانسته بودند.

با این همه، چنین موضوعی نمی تواند به هیچ روی درست باشد زیرا چگونه می توان پذیرفت که یک نگهبان آن نیز در حوزه مهمی چون میراث فرهنگی سال های سال معتاد بوده و مسئولیت دشوار و سختی که با منافع ملی و هویتی مردم در پیوند تنگاتنگ بوده بر دوش داشته باشد؟ اگر به راستی این فرد معتاد بوده یا داروهای روانگردان می خورده و در توهم بوده است، چگونه چنین پُست و کار مهمی را که با هویت و پیشینه مردم در پیوند بوده، به وی سپرده اند و چه کسی باید پاسخگو باشد؟ آیا نباید در این زمینه، مدیران استانی میراث فرهنگی را بازخواست کرد؟ هر چند نگارنده باور دارد که این سخنان از پایه نادرست و ناروا بوده و هست و افراد آگاه، چنین سخنانی را هرگز نمی پذیرند.

همچنین برخی رسانه ها از دشواری های مالی و پرداخت نشدن حقوق ماهیانه این نگهبان خبر داده بودند که به نظر نمی رسد این اقدام نابِخردانه و خرابکارانه برای دیرکرد حقوق نگهبان یا دشواری های مالی وی باشد زیرا این موضوع در کل جامعه و کشور و در میان بیشتر افراد و پیشه ها وجود داشته و دارد و دشواری یک فرد ویژه ای نیست.

همچنین این نگهبان بیش از یک دهه در این سمت کار می کرده و تا کنون هیچ گونه رفتار غیر عادی از وی سر نزده و با جایگاه و حساسیت کار خود به خوبی آشنا بوده است، پس این گونه گمانه زنی ها نمی تواند درست باشد.

از سویی اگر بخواهیم بپذیریم که این نگهبان معتاد بوده یا داروهای روانگردان می خورده است، آنگاه گناه اصلی بر گردن مدیران میراث فرهنگی پایگاه آیاپیر و شهرستان ایذه و استان خوزستان است که با وجود آگاهی از این موضوع، چنین کار حساس و مهمی را به وی واگذار کرده بودند و باید در برابر مردم و افکار همگانی (عمومی) پاسخگو باشند و برابر قانون، تاوان آسیب به یادمان های تاریخی را به همراه فرد متخلف بر دوش بگیرند.

هیچ سندی در دست نیست اما یکی از کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه در همین زمینه به روزنامه قانون گفت: آثار سنگی موجود در حیاط ساختمان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر یافته های فرهنگی بوده اند که از بررسی های کَل چندار شَمی، گورستان های نابود شده در گذشته وابسته به دوران قاجاریه و اوایل پهلوی یکم به دست آمده است.

بیشتر این یافته ها ستون های سنگی، میله ستون، هاون ساده، سنگ گورهای اواخر قاجاریه و شماری سنگ کوچک و یک سنگ آسیاب آبی بزرگ به همراه درِ سنگی از دوره اِلیمایی بوده است.

یافته های سنگی به جز درِ بزرگ کمتر آسیب دیده و به سادگی مرمت شده اند.

درِ سنگی نیز با کوشش های فراوان مرمتگران گرامی از پایگاه جهانی پارسه (تخت جمشید) مرمت و بازسازی شده و هم اکنون قابل نمایش هستند.

مهدی فرجی در دنباله سخنانش افزود : به ظاهر این آسیب ها از سوی نگهبان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر که بیش از 10 سال پیشینه خدمت داشته، انجام گرفته است.

اما باید گفت تاکنون هیچ گواه و سندی که نشان دهنده انجام این عمل از سوی نگهبان باشد، ارائه نشده است و باید تا زمان تکمیل تحقیقات پلیس آگاهی از دامن زدن به شایعه ها پیشگیری کرد.

امید است گناهکاران این عمل هر چه زودتر شناسایی شده و به مجازات درخور برسند.

آیا نگهبان آیاپیر، مشکل روانی داشته است؟ فرجی که کارشناس باستان شناسی پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر است، در پاسخ به این پرسش که آیا به راستی نگهبان از دشواری روانی رنج می برده و از داروهای روان گردان استفاده می کرده است، گفت: این موضوع بی گمان باید ثابت شود و همان گونه که گفتم، هیچ سند و گواهی که نشان دهنده رفتار غیر عادی نگهبان در گذشته باشد، در دست نیست و تا کامل شدن پرونده قضایی و روشن شدن موضوع، هر گونه اظهار نظری از سوی هر فردی نادرست است.

این باستان شناس در پایان با نگرش به آگاهی های خود درباره داستان نگهبان و رویداد پیش آمده، گفت: نگهبان فردی 34 بوده و بیش از 10 سال در این پایگاه سرگرم کار بوده است.

آن رخداد غم انگیز و دردناک در شیفت شب این نگهبان روی داده است و ساعت 11 همان شب به مدیر پایگاه که از اهواز به سمت ایذه می آمده، آگاهی داده شده و وی نیز زود خود را به پایگاه میراث فرهنگی رسانده و با دیدن آن فاجعه به نیروی انتظامی زنگ می زند و داستان را پیگیری می کند.

به راستی کل موضوع، همین است و کسی چیز بیشتری نمی داند و نباید به شایعه ها دامن زد.

وضعیت اندوه بار یادمان های تاریخی ایذه اما بی گمان باید ریشه چنین رخدادهایی را در ناکارآمدی مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی استان و شهرستان ایذه جست و جو کرد زیرا در چند سال گذشته، وضعیت یادمان های تاریخی شهرستان ایذه بسیار اندوه بار بوده و آسیب های برگشت ناپذیری برپیکره بی دفاع یادمان های ملی و تاریخی این منطقه وارد شده است.

همین سال گذشته بود که سنگ نگاره های ایلامی ارزشمند محوطه باستانی کول فَرَح به انگیزه مرمت های نادرست و کارشناسی نشده، آسیب دید اما هیچ مدیر و سرپرستی بازخواست یا برکنار نشد! همچنین کَند و کاوهای غیر مجاز گسترده سودجویان اموال فرهنگی در این شهرستان به چالشی بسیار بزرگ و فاجعه تبدیل شده است و سازمان میراث فرهنگی استان و شهرستان ایذه، تا کنون هیچ برنامه و طرحی را برای برطرف کردن آن در دستور کار خود نداشته و ندارند.

آسیب رسانی و نابودی یادمان های تاریخی و باستانی شهرستان ایذه و دست اندازی های سودجویان فرومایه بسیار گسترده و زیاد است و پرداختن به آن ها، نه موضوع این گزارش است و نه در اینجا می گنجد.

در پایان باید گفت که چگونه یک فرد می تواند هم رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه باشد و هم مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر؟ آن نیز شهرستان و حوزه ای به این مهمی و ارزشمندی که دارای یادمان های باستانی بسیار ویژه و کمتر شناخته شده و فراوانی است که تکرار ناپذیرند.

تا کِی باید مردم تاوان ندانم کاری ها و چوب مدیریت ناشایست و ناکارآمد استان و شهرستان را خورده و تنها نظاره گر باشند؟ کوتاه سخن این که در پایان این یادمان های تاریخی و ملی و نشانه های هویتی و شناسنامه بالَنده مردمی با فرهنگ است که رو به نابودی می رود و آرام آرام از صفحه روزگار پاک می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - فرهنگی - میراث - نگهبان - تاریخی - خبرگزاری - آثار تاریخی - مدیر - خبرگزاری ها - نابودی - شبکه های اجتماعی - مشکلات روانی - گزارش - رسانه - معتاد - صنایع دستی - خبرنگاران - سنگی - روان - غیر عادی - روزنامه - گردشگری - خوزستان - اجتماعی - مدیریت - مدیران - ویرانی - دستگیر - مشکلات - عتیقه

آخرین اخبار سرویس:
عبدالرفیع رحیمی ,مسعود آدینهوند بررسی آراء و افکار مادلونگ درباره فرقه اسماعیلیه از آغاز تا تأسیس دولت فاطمیان

برخی شغل ها برای روحانیت ممنوعه است و روحانی با مدرک طلبگی حق ندارد به آن شغل ها مشغول شود

7 نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

مجموعه پیام تسلیت درگذشت عمو

مشایی و بقایی عوامل انگلیس هستند

از زلزله، داعش و نجومی بگیرها ننویسید تا ممنوع القلم نشوید!

پشت پرده استعفای شهردار تهران در آستانه سال نو چیست؟!

گاهی در مجمع نظری مخالف رهبری می دهیم/ برخی اعضای مجمع، مخالف عضویت احمدی‎ نژادند

حاجی فیروز های تحصیل کرده

27 درصد از اعضای هیات علمی وزارتخانه های بهداشت و علوم زن هستند

تصاویر/ سقوط و برخورد یک هواپیما با منزل مسکونی در فیلیپین

واکنش احمدی نژاد به بازداشت مشایی

پیام توییتری رییس پیشین اف بی آی به ترامپ

گل دوم هیرنفین به اوترخت توسط قوچان نژاد

واکنش سفیر ایران در لندن به خبری درباره ارتباط میان مشایی و همسر دکتر فاطمی

10 مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

امنیت سیستم عامل آی او اس به خطر افتاد!

نشست خصوصی وزیرکار با نمایندگان کارگری برای حداقل دستمزد 97

سعید راد در کنار همسر دومش

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

ابلاغ قانون بودجه 97

محمد نقیب زاده کاربرد فعل و ضمیر جمع ما برای خدای یکتا در قرآن

فارس خبر می دهد نشست جداگانه وزیر کار با نمایندگان کارگری در حاشیه شورای عالی کار

برگزیدگان جشنواره فریادهای خاموش در خوزستان معرفی شدند

تجمع خلبانان هما امروز در محوطه شرکت ایران ایر

به خاطر حرف هایی که گوش نکردید

حذف یک مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام

یادداشت/حسین شمسیان به خاطر حرف هایی که گوش نکردید

مشایی بازداشت شد

آخرین عکس "مارال فرجاد" با لباس زمستانی

محو خودکار امضاهای طلا یی

واکنش تصویری عارف به استعفای نجفی!

پوشش عجیب و متفاوت "بهنوش بختیاری" /عکس

گردشگران ایرانی در سفر به ترکیه رکورد شکستند

پرواز های یکشنبه 27 اسفند ماه از فرودگاه بین المللی ارومیه

چگونگی شکایت از آرایی که غیابی صادر شده اند!

آدم هایی که عقیده ها را درست در زندگی شان جاری می کنند

شبکه استانی کُرد برای دومین سال پیاپی در جایگاه برترکشوری قرار گرفت

کشف پیکر 4 شهید دفاع مقدس در عراق

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

برگزیدگان جشنواره فریادهای خاموش در خوزستان معرفی شدند

برگزاری دومین یادواره شهدای نیروی انتظامی در شرق استان تهران

فال روزانه یکشنبه 27 اسفند 1396

آخرین وضعیت پرونده سقوط پرواز تهران ــ یاسوج در دادستانی کل

امام جمعه ساوجبلاغ :مسجد مهمترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود

جنبش النهضه تونس با تغییر دولت این کشور مخالفت کرد

تبریک عید نوروز توسط مامه تیام

آستان قدس رضوی یک دولت فرهنگی اقتصادی است / بانک بدون ربا مشکلات مردم را حل می کند

حضور دوباره کارشناس جنجالی یزدی در تلویزیون +ویدئو

تصاویر/ تشییع جنازه قربانیان سقوط هواپیمای ترک‎

حوزه های رای گیری در شرق دور روسیه آغاز به کار کردند

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

نیروهای دریایی روسیه به 3 زیردریایی جدید اتمی مسلح شدند

آغازثبت نام متقاضیان طرح ترافیک بعدازتعطیلات

عکسی دیده نشده از جشن تولد خانم بازیگر

برپایی نمایشگاه کتاب در طرح «آرامش بهاری»/ اعلام برنامه های لحظه تحویل سال جدید

مسئول فرهنگی اوقاف بهارستان در گفت وگو با فارس: برپایی نمایشگاه کتاب در طرح آرامش بهاری/ اعلام برنامه های لحظه تحویل سال جدید

امام جمعه ساوجبلاغ :مسجد مهمترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی بود

جدیدترین شارژر موبایل/ عکس

تصاویر/ وضعیت انسانی در غوطه شرقی‎

دو روایت متفاوت احمدی نژاد از سردار سلیمانی

حسن رضایی هفتادر، صفر نصیریان ارزیابی نظریه نولدکه در اقتباس قرآن

نوروز را جهانی کنیم

واکنش بعیدی نژاد به خبر ارتباط نزدیک مشایی و همسر دکتر فاطمی

خانم بازیگر ایرانی : برای ساعاتی گوشی ام نزد فردی بی وجدان بود و ...

جایگاه ویژه ایثار و شهادت در طول تاریخ

تصاویر / اردوی علمی نخبگان مدرسه رجا محله هرندی تهران در مشهد مقدس

فیلم/ ان الله معنا! شرح امیدبخش ترین آیات قرآن

عکسی زیر خاکی از بیرانوند با پای برهنه در دروازه

قتل دختر دانشجو پس از تجاوز +تصاویر

عامل قتل عام خانوادگی آزاد شد

بارش طلا از آسمان سیبری+تصاویر

دستگیری دزدان مسلح درکرج

مرد همسرکش ،دیوانه است

یک کارشناس فرهنگی: کسی نمیتواند برای حجاب تصمیم بگیرد/ اکثریت جامعه به حجاب اعتقاد دارند

وضع تحریم جدید علیه ایران ناقض برجام است

آزادسازی شهرهای سقبا و کفربطنا توسط ارتش سوریه

حضور معاون رییس جمهوری در یادمان شهدای شلمچه

3 پیامد جبران ناپذیر دنیاطلبی از زبان امام صادق(ع)

مخالفت اعضاء شورای شهر با استعفاء شهردار تهران

عنکبوت های سایبری در کمین دختران و حساب های بانکی

واکنش جوانفکر به دروغ کانالهای اصلاح طلب

پایان پرونده دادستان انقلاب/اسدالله لاجوردی در 15 برداشت مردی در غربت ابدی

33 سال پیش در چنین روزی سفر ولایتی به کشورهای عضو جبهه پایداری

علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می کند

معرفی بسته کتاب «نوروزی» مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ترتیل صفحه 329 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وزیر نیرو فردا عازم برزیل می شود

کشاورزان از حجتی چه می خواهند؟

حوزه های رای گیری در شرق دور روسیه آغاز به کار کردند

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

زیردریایی جدید اتمی نیروهای دریایی امریکا

آیا تصویب فیلترینگ تلگرام صحت دارد؟!

این اشتباه همیشگی باعث می شود که به جایی نرسید!

همایش « سیره و زمانه امام حسن عسکری(ع)» برگزار می شود

واکنش بعیدی نژاد به خبری مبنی بر وجود رابطه میان مشایی و همسر وزیر امور خارجه مصدق

نشست تعیین مزد 97 آغاز شد/ چشم 13میلیون کارگر به شورای عالی کار

لعن و نفرین خدا شامل چه افرادی می شود؟

معمای عتیقه های خرد شده

معمای عتیقه های خرد شده