مطالب مرتبط:
کشف یک رکاب عتیقه در جیرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 16:302018-02-19سياسي

معمای عتیقه های خرد شده


چه بلایی بر سر یادمان های تاریخی پایگاه میراث فرهنگی «آیاپیرِ ایذه »آمده است؟ - چه بلایی بر سر یادمان های تاریخی پایگاه میراث فرهنگی آیاپیرِ ایذه آمده است؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه قانون نوشت: یادمان های تاریخی و ملی که نشانه های هویتی و کیستی مردمان شهرستان ایذه به شمار می آیند، چندی پیش زیر رِخنه نابخردی به دست فرد یا افرادی فرومایه شکسته شدند تا بار دیگر مدیریت ناکارآمد در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیش از پیش، آشکار شود.

چندی پیش مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در شهرستان ایذه در گفت وگو با خبرگزاری ها از شکسته شدن یادمان های تاریخی سنگی و منقول در حیاط این مجموعه به دست نگهبان میراث فرهنگی خبر داد.

نگهبانی که بیش از یک دهه از یادمان های تاریخی و پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر پاسداری و نگاهبانی کرده و به گفته مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر، تا کنون هیچ گونه رفتار غیر عادی و تخلفی نداشته و به یک باره دست به نابودی آثار تاریخی در کف حیاط پایگاه زده و آنها را شکسته و مجموعه را ترک کرده است! همچنین این مدیر میراث فرهنگی به رسانه ها گفته بود که خودم به گوشی همراه نگهبان زنگ زده ام و وی ویرانی و شکستن آثار به دست خود را پذیرفته و گردن گرفته است و هم اینک نیز از نگهبان شکایت شده و تحت تعقیب قضایی است.

ایوب سلطانی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر شهرستان ایذه در جای دیگری به یکی از خبرگزاری ها گفته بود که نگهبان می پنداشته که این یادمان های تاریخی بُت بوده و آنها را شکسته و نابود کرده است! از سویی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان در گفت وگو با یک خبرگزاری از مشکلات روانی نگهبان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر، سخن به میان آورده و در ادامه گفته است که او از داروهای اعصاب و روان استفاده می کرده و این داروها توهم زا هستند و به نظر می رسد نگهبان در هنگام نابودی آثار تاریخی در توهم بوده است.

ما همچنان پیگیر پرونده حقوقی او هستیم و هنوز نگهبان دستگیر نشده است.

(خبرگزاری کار ایران، ایلنا 11 بهمن کدخبر588754) نگهبان معتاد بوده است!؟ پس از پخش گسترده گزارش نابودی آثار تاریخی سنگی و منقول پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر در رسانه ها، برخی کُنشگران و خبرنگاران در شبکه های اجتماعی با نگرش به گفته های مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی از معتاد بودن نگهبان، سخنانی را به میان آورده و اقدام خرابکارانه وی را ناشی از این موضوع دانسته بودند.

با این همه، چنین موضوعی نمی تواند به هیچ روی درست باشد زیرا چگونه می توان پذیرفت که یک نگهبان آن نیز در حوزه مهمی چون میراث فرهنگی سال های سال معتاد بوده و مسئولیت دشوار و سختی که با منافع ملی و هویتی مردم در پیوند تنگاتنگ بوده بر دوش داشته باشد؟ اگر به راستی این فرد معتاد بوده یا داروهای روانگردان می خورده و در توهم بوده است، چگونه چنین پُست و کار مهمی را که با هویت و پیشینه مردم در پیوند بوده، به وی سپرده اند و چه کسی باید پاسخگو باشد؟ آیا نباید در این زمینه، مدیران استانی میراث فرهنگی را بازخواست کرد؟ هر چند نگارنده باور دارد که این سخنان از پایه نادرست و ناروا بوده و هست و افراد آگاه، چنین سخنانی را هرگز نمی پذیرند.

همچنین برخی رسانه ها از دشواری های مالی و پرداخت نشدن حقوق ماهیانه این نگهبان خبر داده بودند که به نظر نمی رسد این اقدام نابِخردانه و خرابکارانه برای دیرکرد حقوق نگهبان یا دشواری های مالی وی باشد زیرا این موضوع در کل جامعه و کشور و در میان بیشتر افراد و پیشه ها وجود داشته و دارد و دشواری یک فرد ویژه ای نیست.

همچنین این نگهبان بیش از یک دهه در این سمت کار می کرده و تا کنون هیچ گونه رفتار غیر عادی از وی سر نزده و با جایگاه و حساسیت کار خود به خوبی آشنا بوده است، پس این گونه گمانه زنی ها نمی تواند درست باشد.

از سویی اگر بخواهیم بپذیریم که این نگهبان معتاد بوده یا داروهای روانگردان می خورده است، آنگاه گناه اصلی بر گردن مدیران میراث فرهنگی پایگاه آیاپیر و شهرستان ایذه و استان خوزستان است که با وجود آگاهی از این موضوع، چنین کار حساس و مهمی را به وی واگذار کرده بودند و باید در برابر مردم و افکار همگانی (عمومی) پاسخگو باشند و برابر قانون، تاوان آسیب به یادمان های تاریخی را به همراه فرد متخلف بر دوش بگیرند.

هیچ سندی در دست نیست اما یکی از کارشناسان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر ایذه در همین زمینه به روزنامه قانون گفت: آثار سنگی موجود در حیاط ساختمان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر یافته های فرهنگی بوده اند که از بررسی های کَل چندار شَمی، گورستان های نابود شده در گذشته وابسته به دوران قاجاریه و اوایل پهلوی یکم به دست آمده است.

بیشتر این یافته ها ستون های سنگی، میله ستون، هاون ساده، سنگ گورهای اواخر قاجاریه و شماری سنگ کوچک و یک سنگ آسیاب آبی بزرگ به همراه درِ سنگی از دوره اِلیمایی بوده است.

یافته های سنگی به جز درِ بزرگ کمتر آسیب دیده و به سادگی مرمت شده اند.

درِ سنگی نیز با کوشش های فراوان مرمتگران گرامی از پایگاه جهانی پارسه (تخت جمشید) مرمت و بازسازی شده و هم اکنون قابل نمایش هستند.

مهدی فرجی در دنباله سخنانش افزود : به ظاهر این آسیب ها از سوی نگهبان پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر که بیش از 10 سال پیشینه خدمت داشته، انجام گرفته است.

اما باید گفت تاکنون هیچ گواه و سندی که نشان دهنده انجام این عمل از سوی نگهبان باشد، ارائه نشده است و باید تا زمان تکمیل تحقیقات پلیس آگاهی از دامن زدن به شایعه ها پیشگیری کرد.

امید است گناهکاران این عمل هر چه زودتر شناسایی شده و به مجازات درخور برسند.

آیا نگهبان آیاپیر، مشکل روانی داشته است؟ فرجی که کارشناس باستان شناسی پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر است، در پاسخ به این پرسش که آیا به راستی نگهبان از دشواری روانی رنج می برده و از داروهای روان گردان استفاده می کرده است، گفت: این موضوع بی گمان باید ثابت شود و همان گونه که گفتم، هیچ سند و گواهی که نشان دهنده رفتار غیر عادی نگهبان در گذشته باشد، در دست نیست و تا کامل شدن پرونده قضایی و روشن شدن موضوع، هر گونه اظهار نظری از سوی هر فردی نادرست است.

این باستان شناس در پایان با نگرش به آگاهی های خود درباره داستان نگهبان و رویداد پیش آمده، گفت: نگهبان فردی 34 بوده و بیش از 10 سال در این پایگاه سرگرم کار بوده است.

آن رخداد غم انگیز و دردناک در شیفت شب این نگهبان روی داده است و ساعت 11 همان شب به مدیر پایگاه که از اهواز به سمت ایذه می آمده، آگاهی داده شده و وی نیز زود خود را به پایگاه میراث فرهنگی رسانده و با دیدن آن فاجعه به نیروی انتظامی زنگ می زند و داستان را پیگیری می کند.

به راستی کل موضوع، همین است و کسی چیز بیشتری نمی داند و نباید به شایعه ها دامن زد.

وضعیت اندوه بار یادمان های تاریخی ایذه اما بی گمان باید ریشه چنین رخدادهایی را در ناکارآمدی مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی استان و شهرستان ایذه جست و جو کرد زیرا در چند سال گذشته، وضعیت یادمان های تاریخی شهرستان ایذه بسیار اندوه بار بوده و آسیب های برگشت ناپذیری برپیکره بی دفاع یادمان های ملی و تاریخی این منطقه وارد شده است.

همین سال گذشته بود که سنگ نگاره های ایلامی ارزشمند محوطه باستانی کول فَرَح به انگیزه مرمت های نادرست و کارشناسی نشده، آسیب دید اما هیچ مدیر و سرپرستی بازخواست یا برکنار نشد! همچنین کَند و کاوهای غیر مجاز گسترده سودجویان اموال فرهنگی در این شهرستان به چالشی بسیار بزرگ و فاجعه تبدیل شده است و سازمان میراث فرهنگی استان و شهرستان ایذه، تا کنون هیچ برنامه و طرحی را برای برطرف کردن آن در دستور کار خود نداشته و ندارند.

آسیب رسانی و نابودی یادمان های تاریخی و باستانی شهرستان ایذه و دست اندازی های سودجویان فرومایه بسیار گسترده و زیاد است و پرداختن به آن ها، نه موضوع این گزارش است و نه در اینجا می گنجد.

در پایان باید گفت که چگونه یک فرد می تواند هم رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان ایذه باشد و هم مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر؟ آن نیز شهرستان و حوزه ای به این مهمی و ارزشمندی که دارای یادمان های باستانی بسیار ویژه و کمتر شناخته شده و فراوانی است که تکرار ناپذیرند.

تا کِی باید مردم تاوان ندانم کاری ها و چوب مدیریت ناشایست و ناکارآمد استان و شهرستان را خورده و تنها نظاره گر باشند؟ کوتاه سخن این که در پایان این یادمان های تاریخی و ملی و نشانه های هویتی و شناسنامه بالَنده مردمی با فرهنگ است که رو به نابودی می رود و آرام آرام از صفحه روزگار پاک می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میراث فرهنگی - فرهنگی - میراث - نگهبان - تاریخی - خبرگزاری - آثار تاریخی - مدیر - خبرگزاری ها - نابودی - شبکه های اجتماعی - مشکلات روانی - گزارش - رسانه - معتاد - صنایع دستی - خبرنگاران - سنگی - روان - غیر عادی - روزنامه - گردشگری - خوزستان - اجتماعی - مدیریت - مدیران - ویرانی - دستگیر - مشکلات - عتیقه

آخرین اخبار سرویس:
1000واحد مسکونی با مشارکت سپاه در روستاهای استان بوشهر ساخته می شود

مردم خوزستان در برابر خاک ها صبور باشند

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

روحانی به سوییس و اتریش سفر می کند

فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی

مصیبت انسان، جامعه و مسئولین در بی تقوایی است

جزییات جدیدی از پرونده املاک واگذار شده در شهرداری و قائم مقام قالیباف

هنوز هیچ مبلغی به حساب خانه احزاب واریز نشده است /همایش ملی احزاب ایران هفتم تیرماه برگزار می شود

آب کارون به شادگان حیات دوباره می بخشد

نماینده بابل: با تفکرات اداری مرسوم نمی توان انتظار تحقق اهداف اقتصادی مقاومتی داشت

حوزه کاری اوقاف سخت و در عین حال پرتوقع است/ طی دوره مدیریت با هیچکس تبانی نکردم

ساخت هزار واحد مسکونی برای محرومان با مشارکت سپاه

مراسم «طلایه داران آفتاب» در قزوین برگزار می شود

دستگاه قضایی در دفاع از حریم و نوامیس مردم تکلیف قانونی خود را انجام می دهد/کسانی که تریبون در اختیار دارند قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند

آغاز گفت وگوی ایران و ایتالیا در رم/ بررسی برون رفت از افراط گرایی

گلایه آقای نماینده از سیاسی کاری ها/ گرایشات سیاسی مهم نیست، عمل و رفتار افراد مهم است

ایرادات به طرحی که هنوز اسم ندارد/گوش ایرانی ها در خطر

آیا طبیعت مرد چند همسری است؟

استراتژی جدید جبهه پایداری مهاجرت به مشهد است؟

بی انضباطی مالی در اختصاص منابع مالی/اعطای بن شهروند و کمک به ایستگاه های صلواتی به اسم NGO

طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان در خراسان جنوبی اجرا می شود

5 نفر از هر هزار ایرانی ضایعه شنوایی دارند

ماجرای عاشقانه ما در بستر جنگ عیار پیدا می کند

‎"میلیونرشو" با اجرای رضا گلزار بعد از جام جهانی روی آنتن می رود

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان اصفهان

سوال جدید نمایندگان مجلس از روحانی

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان کرمانشاه

تجاوز جنسی به 41 زن در ایران

مجلس از 9 تا 22 تیرماه تعطیل می شود

تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر

آقای بازیگر: سریال «یوسف پیامبر (ع)» برکت زندگی من بود

ایسکو: مقابل ایران باید تا حد مرگ در زمین بدویم

اختلال در 7 مرکز مخابراتی تهران

رییس ستاد توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد شهر تهران: حساب ستاد توان افزایی شهر تهران شفاف می شود/ اختصاص بودجه 4.5 میلیارد تومانی به ستاد

خانواده «شهیداسداله حقی» تجلیل می شوند

دارا مطرح کرد برگزاری آیین بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی در تهران و سراسر کشور

از توانمندسازی و آموزش کشاورزان تا توسعه معیشت جایگزین در روستاها

اندیشه های مولوی انسان را در خود غرق می کند

تحویل لیست پیمانکاران طلب کار به دستگاه های دولتی

مانعی برای گسترش روابط نیست/ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

هیچ مانعی برای گسترش روابط نیست؛ تهران همچنان در کنار دوحه خواهد بود

عامل انتشار خبر کذب تجاوز به تعدادی از بانوان در ایرانشهر تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد

بررسی آشفتگی های مالی در ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد در دوره چهارم شورا

پنج ویژگی فکری استاد احمدی/ ز هر چه «رنگ تعلق بگیرد» آزاد بود

دوران کودکی آقای خواننده /عکس

اعطای درجه هنری به 17 هنرمند موسیقی نظامی

هجوم نقدینگی برای بی ثبات کردن اقتصاد کشور/ حاشیه نشینی زخمی کهنه در شهرستان نیشابور

آغاز احداث 1000 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد در استان بوشهر

عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد

عثمان محمدپرست تجلیل می شود

برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها را پیگیری کنید

7 نکته درباره کاهش میل جنسی زنان

کدام کودکان در بزرگسالی از رسانه های اجتماعی بیشتر استفاده می کنند؟

چطور از فردی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته مراقبت کنیم؟

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: همبستگی قوا حلّال مشکلات اقتصادی است/ کمپین «من نمی خرم» قطعا مفید است

برگزاری آیین شعر و خاطره به یاد مجاهد نستوه آذربایجان در ارومیه

مراسم چهلمین روز درگذشت استاد طباطبایی در قم و تهران برگزار می شود

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان سمنان

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان کردستان

برنامه های هفته «بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی» در ایلام اعلام شد

کی روش: دیدار مقابل اسپانیا فینال کل عالم وجود است

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

محمد ثلاث بی گناه یا گناهکار؟/ ناگفته هایی از محمد ثلاث و زینب طاهری

زندگینامه: عثمان محمدپرست (1307-)

دادستان کل کشور خبر داد تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز به دختران در ایرانشهر/ صاحبان تریبون قبل از بیان اخبار، صحت و سقم آن را بررسی کنند

اعضای جدید هیات رییسه خانه احزاب ایلام برگزیده شدند

مسابقه قرآن برگزار میشود

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (عکس)

رییس مرکز آموزش عالی ممسنی منصوب شد

اولین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج

فرماندار جدید شهرستان شهرکرد معرفی شد

مراسم «معایده کبری» در اهواز برگزار می شود/ رسمی که دل ها را به هم نزدیکتر می کند

از اصلاحات دفاع می کنم نه از اصلاح طلبان/ حکومت باید مقتدر و پاسخگو باشد/ هر حرکتی در جهت تضعیف حکومت خطرناک است

ماجرای اختلاف بین مسئولان تولیت موقوفه جنیدی و آستان امامزاده جعفر(ع) پیشوا

تاکید آیت الله جوادی آملی بر نشر و ترویج علوم علوی

فرماندار جدید شهرستان شهرکرد معرفی شد

تلاوت «حسین رفیعی» در پادگان نیروی دریایی

ارزش سلبریتی در ترازوی خدمت به جامعه/ پویش های اجتماعی متکی به نظر کارشناسان باشد

عده ای به هر طریقی قصد اثبات ناکارآمدی دولت را دارند

مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی به مصلحت نیست

تدارک ویژه مرکز پویانمایی صبا برای تابستان کودکان ایرانی

تایید شد: Days Gone هیچگونه زمان بارگذاری نخواهد داشت

حمایت از بازار سرمایه ضروری است

شروع استخدام تأمین اجتماعی در استان فارس

مدارس علمیه طلاب قرآنی تربیت کنند

تذکر کتبی یک نماینده مجلس درباره صدور پروانه ویژه شکار برای خارجی ها به رییس جمهور+تصویر نامه

روحانیون نقش موثری در بیدار کردن جامعه دارند

هیچ پرده پنهان و مخفی در هزینه کرد درآمد موقوفات و امامزادگان وجود ندارد

ابهت والدین در بازی با کودکان تنزل نمی یابد

طرح سوال از وزرای اطلاعات و دادگستری در مورد صدور احکام دانشجویان بازداشتی حوادث 96

تصرفات غیرقانونی در حریم رودخانه های سمنان

مجید نامجو مطلق امشب مهمان رامبد جوان در قاچ (عکس)

راه پیشرفت کشور عمل به توصیه های امام(ره) و رهبر معظم انقلاب است

الحدیده ؛ باتلاق متجاوزان

ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد در حوزه وظایف و اختیارات خود به خوبی عمل نکرده است

گزارش تصویری همایش بسیج اساتید لرستان-

چمران؛ اسوه علم و جهاد/ تقویت فلسفه علم در دانشگاه ها مدنظر باشد

عده ای به هر طریقی قصد اثبات ناکارآمدی دولت را دارند

آیت الله جوادی آملی با استقبال مسئولان وارد دماوند شد

عزیمت تابستانی آیت الله جوادی آملی به دماوند

معمای عتیقه های خرد شده

معمای عتیقه های خرد شده