مطالب مرتبط:
رشد 56 درصدی سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران
رشد 4 درصدی تعداد محصلان فنی و حرفه ای در خراسان رضوی
هوای پاک در گرو ورود صنایع به صنعت سبز
عامل حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا مشخص نیست
عامل حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا مشخص نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 13:002018-02-19اقتصادي

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود


وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد 10 درصدی صنایع سبز در کشور خبر داد و گفت: فهرستی از موارد حمایتی برای صنایع سبز تهیه کرده ایم که به زودی در هیات وزیران تصویب می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمد شریعتمداری در همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز با حضور رییس سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: جایگاه و اهمیت اقتصاد سبز با توسعه صنعتی کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست.

شرایط محیطی حاکم بر صنایع به نحوی در حال تغییر است که بدون برنامه ریزی برای محیط زیست نمی توان در بلندمدت صنعت را پیش برد.

قطعا بدون توجه به محیط زیست بخش صنعت دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی با اشاره به این که امروزه محیط زیست در بخش های مختلف توسعه ای در عرصه ملی و بین المللی نمود پیدا کرده است، گفت: توسعه صنعتی سازگار با محیط هم از حیث مکان یابی و هم از حیث برنامه های توسعه صنعتی از مهم ترین توصیه های سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است.

همچنین قوانین ناظر بر بازیافت و انطباق بین ضایعات صنایع با صنعت بازیافت از مهم ترین اصول این سازمان به شمار می رود که مورد تاکید صنعت کشور ما نیز است.

افزون بر اینها استفاده از روش های حداقل کننده مصرف انرژی و انتشار آلایندگی از اصول اصلی مورد توجه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است که وزارت صنعت نیز به این مفهوم پافشاری می کند.

نمی توانیم هرجا دوست داشتیم صنعتی مستقر کنیم وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این اصول و سایر اصول فرعی حاکم بر محیط کسب وکار در حوزه صنعت نشان می دهد که بدون پذیرش این مفروضات نمی توان در حوزه صنعت در بلند مدت فعالیت کرد.

به عبارت ساده تر نمی توانیم در هر نقطه ای که خواستیم هر صنعتی که دوست داشتیم مستقر کنیم.

شریعتمداری با اشاره به این که مدتی است که از این مهم دور افتاده ایم، اظهار کرد: در سال های گذشته به اشتباه هر صنعتی را در هر نقطه ای پیاده کردیم و امروز دچار تبعات آن هستیم.

در نتیجه همین شرایط است که امروز کلان شهرها امکان مناسب برای زندگی بشر ندارند و در تهران در برخی از روزهای سال زندگی برای مردم سخت و دشوار شده است.

سرمایه گذاری هایی که به غلط جانمایی شده اند وی با بیان این که در مناطق مختلف کشور بی توجهی ها در انتقال تاسیسات و صنایع آب بر به منابع خشک مشکلاتی را ایجاد کرده است، گفت: متاسفانه ایجاد صنایعی که نیاز به زیربناهای برق و گاز دارد در نقاطی که با کمبود این منابع مواجه هستند مشکلاتی را پیش آورده است.

برخی از این طرح ها که به غلط جانمایی شده در مراحل پایانی هستند و تا بیش از 90 درصد طرح اجرایی شده است و در شرایط حاضر نمی توانیم این سرمایه گذاری ها را معطل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن را نمی توان به کنار آب منتقل کرد اما صنایع معدنی وابسته به آب به ویژه فولاد را می توان به کنار آب انتقال داد.

متاسفانه به دلیل استقرار صنایع گسترده در فلات مرکزی مجبوریم حجم قابل ملاحظه ای از آب را از خلیج فارس با صرف هزینه های قابل ملاحظه به فلات مرکزی منتقل کنیم.

اینها همگی اشتباهاتی است که در دوره های گذشته در حوزه توسعه صنعتی کشور رخ داده است.

شریعتمداری تاکید کرد: استقرار اشتباه صنایع در برخی مناطق کشور نه تنها مشکل اقتصادی و محیط زیستی، بلکه مسائل سیاسی و اجتماعی نیز ایجاد کرده است.

بنابراین باید از این راه برگردیم و توسعه صنعتی را براساس عقل و منطق و علم پیش ببریم.

تهیه استراتژی توسعه صنعتی کشور تا پایان سال جاری وی در ادامه عدم برخورداری از استراتژی توسعه صنعتی کشور مبتنی بر طرح آمایش سرزمین را یکی از مهم ترین ضعف های صنعت کشور دانست و گفت: در سال های 1380 و 1381 سند توسعه صنعتی تدوین شد، اما این سند در سال های بعد کنار گذاشته شده و مورد بی توجهی قرار گرفت که امیدواریم با همکاری مشترک صاحبنظران صنعتی و کارشناسان محیط زیست و بخش خصوصی بتوانیم تا پایان سال جاری استراتژی توسعه صنعتی کشور را براساس آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی تهیه و به جامعه صنعتی کشور ابلاغ کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کاهش مصرف انرژی های تجدیدناپذیر، کاهش شدت انرژی و کاهش استفاده از منابع طبیعی در حوزه صنعت باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین افزایش بهره وری منابع طبیعی، کاهش آلایندگی ها براساس گسترش فناوری های نو و هوشمندسازی تولید و توزیع در کشور باید مورد توجه و اهتمام بخش کشور قرار گیرد.

مصرف سرانه انرژی بیش از 2 برابر مصرف جهانی است اما ارزش افزوده آن کافی نیست شریعتمداری در ادامه با اشاره به این که مصرف سرانه انرژی در کشور ما بیش از دو برابر مصرف جهانی است، گفت: در سال 1392 سهم صنعت از کل مصرف گاز و برق به ترتیب 34.

7 درصد و 34.

1 درصد گزارش شده که سهم بالایی است و میزان ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی نیز به حد کافی نبوده است.

وی ادامه داد: ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی در سال 1392 نسبت به سال 1394 تا چهار برابر کاهش پیدا کرده بود و روند معکوس را تا سال 1392 در زمینه انرژی بری و عقب افتادگی ارزش افزوده طی کردیم که خوشبختانه این روند در سال 1392 متوقف شد.

انتشار مهم ترین گاز گلخانه ای در ایران 66 درصد بالاتر از میانگین جهانی است وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این که سرانه انتشار دی اکسید کربن به عنوان مهم ترین گاز گلخانه ای 66 درصد بالاتر از میانگین جهانی است، اظهار کرد: این میزان انتشار دی اکسید کربن در حوزه صنعت کشور یکی از مهم ترین اشکالات است که باید به آن پرداخته شود.

شریعتمداری با تاکید بر این که امروز حرکت در مسیر توسعه سبز یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است، گفت: باید در این مسیر حرکت کنیم در شرایط حاضر شاهد آن هستیم که در دنیا هر روزه از اقتصاد کربن محور بیشتر فاصله گرفته می شود، بنابراین در چنین شرایطی صنعت کشور ما نیز باید به سمت ملاحظات زیست محیطی برای توسعه پایدار حرکت کند.

به زودی فهرست موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران تصویب می شود وی با بیان این که خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه به تصویب رسیده است، گفت: مواد 32، 44 و 46 قانون برنامه ششم توسعه به آلودگی هوای کلان شهرها و انرژی بری صنایع توجه جدی دارد و تکالیفی را برای بخش های صنعتی در این زمینه مشخص کرده است.

البته طی دولت های یازدهم و دوازدهم در اجرای ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه گام های مهمی برداشته ایم.

همچنین به زودی فهرستی از موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران به تصویب خواهد رسید که قدم خوبی برای توسعه صنعتی کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این که طی سال های گذشته اقدامات اجرایی مناسبی در حوزه ناوگان حمل و نقل صورت گرفته است، اظهار کرد: در سال گذشته موفق به تعویض 6000 دستگاه خودروی آلاینده تاکسی شدیم و قصد داریم این مسیر را تا 170 هزار دستگاه ادامه دهیم.

همچنین طی سال های گذشته انتقال مسافر از جاده به ریل مورد توجه ما بوده است.

حذف 350 هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده در سال آینده شریعتمداری افزود: طی یک ابرپروژه که مورد تاکید رییس جمهوری است و سال 1397 آغاز می شود قرار است بیش از 10 میلیارد دلار به حوزه جایگزینی خودروهای فرسوده تزریق شود تا 350 هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده را از چرخه مصرف خارج کرده و 202 هزار وسیله نقلیه مطابق با استانداردهای روز دنیا وارد چرخه مصرف کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: به لحاظ نرم افزاری از ابتدای دولت یازدهم دفاتر مربوط به اچ اس ای را در مجموعه دولت پیگیری کرده و ساختاری را برای این کار ایجاد کردیم.

همچنین بیش از 4000 ساعت آموزش های زیست محیطی برگزار کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاکید بر این که در حوزه خودروسازی قدم های خوبی برداشته شده است، گفت: در سال 1392 تنها 40 درصد تولیدی های خودرو دارای استاندارد یورو4 بودند، اما امروز 100 درصد خودروها با استاندارد یورو 4 تولید می شود.

همچنین تولید خودروهای دارای استاندارد یورو 5 در کشور آغاز شده و روند رو به افزایش دارد؛ به طوری که در سال 1390 تعداد این دستگاه ها به 2280 می رسید اما امروزه 19 هزار و 120 هزار دستگاه دارای استاندارد یورو 5 داریم.

خودروهای هیبریدی در آغاز راه شریعتمداری تاکید کرد: در حوزه خودروهای هیبریدی نیز قدم های کوچکی برداشته شده و این قدم ها در حال افزایش است.

وی در ادامه با اشاره به رشد 30 درصدی تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب در واحدهای صنعتی، گفت: بازچرخانی پساب در واحدهای صنعتی تا 37 درصد رشد داشته است.

همچنین در حوزه مطالعات پسماند در واحدهای تولیدی و صنعتی شاهد رشد 36 درصدی هستیم.

افزون بر این 86 درصد طرح های مشمول ارزیابی زیست محیطی دارای ای آی ای هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به این که از سال 1392 تاکنون 22 دستورالعمل تخصصی برای شناسایی مشکلات ارزیابی در کنترل مخاطرات زیست محیطی تهیه و ابلاغ کرده ایم، اظهار کرد: همه این فعالیت ها باعث شده که امسال در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز شاهد رشد 10 درصدی صنایع سبز باشیم که قدم بزرگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در نوزدهمین همایش صنعت و خدمات سبز 67 واحد صنعتی و 22 واحد خدماتی سبز معرفی و تقدیر شدند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صنعت - وزیر صنعت، معدن و تجارت - محیط زیست - توسعه - محیط - شریعتمداری - امروز - رییس سازمان محیط زیست - زیست - کشور - سازمان محیط زیست - شرایط - محمد شریعتمداری - درصد - برنامه - وزیر - سرمایه گذاری - هیات وزیران - برنامه ریزی - زندگی - حمایت - بین المللی - وزارت صنعت - معدن - کسب وکار - تاسیسات - اقتصاد - برگزار - قوانین - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
نوبخت : دولت 100 هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران را پرداخت می کند

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

آذربایجان عضو پانزدهم اوپک می شود/افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

خودروهای در گمرک مانده اردیبهشت به بازار می رسد

افزایش سکتورهای مرکز کنترل ترافیک هوایی

تغییر نوروزی ساعات معاملاتی قراردادهای مشتقه بورس کالا

مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید پرداخت شد

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

آدم بی پول زیر بگیرید ولی به ماشین پولدارها نزنید!

کاهش 15 درصدی اقامت در هتل های مشهد در ایام نوروز++++ خراسان رضوی اخبار ویژه

ورود بیش از یک میلیون و 500هزار مسافر به گیلان

گوشی شیائومی Blackshark SKR-A0 در گیک بنچ رویت شد

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ازسرگیری پرواز ATRهای زمینگیر آسمان

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحد در آخرین روز سال

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توتال به شرط معافیت از تحریم های آمریکا در ایران می ماند

100 میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

واعظی: رویکرد دولت افزایش دستمزد فراتر از نرخ تورم است

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قرارداد گازی بین شرکت اماراتی وکردستان عراق منعقد شد

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

ورود بیش از یک میلیون و 500 هزار مسافر به گیلان

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

ظرفیت منصوبه انرژی های نو ایران به 527 مگاوات رسید

افزایش 4000 میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

قطعی آب در هندیجان و ایذه خوزستان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

بوشهر| تولیدات پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی وارد شبکه گاز کشور شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

وضعیت جذب سرمایه، تولید و گردشگری در 7 منطقه آزاد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

حمایت از تولید داخلی بدون وجود رقیب بی معنی است/ مردم مجبور نباشند کالای خارجی استفاده نمی کنند

تداوم توزیع گوشت قرمز و تخم مرغ در ایام عید

طرح نظارت بر صنوف واماکن خدماتی

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

نمایشگاه مردم شناسی بوکان میزبان گردشگران نوروزی

جایگزین iPhone X احتمالا بسیار ارزان تر خواهد بود

مسابقه بزرگ عکاسی آرامش بهاری برگزار می شود

غایبان دیدار ایران برابر تونس مشخص شدند

سهم 60 درصدی تصادفات در ایجاد ضایعات نخاعی قربانیان حوادث جاده ای

شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

صدور کارت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد چابهار

افزایش 20 درصدی ورود گردشگران نوروزی به چابهار

شعار سال - حمایت از تولید ملی

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

ثبت بیش از 80 هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی محور اردبیل-آستارا

کی روش: آسان نیست اما امیدوارم صعود کنیم

خرید توافقی برنج طارم با قیمت هر کیلو9 هزار و 100 تومان

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

بازارچه مرزی سیرانبند بانه از امروز باز می شود

شاخص بورس 8.1 درصد رشد کرد

مردم از کالاهایی که در آن ها مزیت تولید داریم، حمایت کنند

300 غرفه صنایع دستی در خراسان جنوبی برپا شد

حذف قاچاقچیان حلقه مفقوده رونق تولید داخلی +فیلم

نشست دو روزه وزرای دارایی گروه بیست در آرژانتین / تحلیل

پیراهن اول تیم ملی برزیل در جام جهانی/ عکس

400 واحد صنعتی درخوزستان در حال ساماندهی هستند

قطعی و کمبود آب کام مردم ایذه را تلخ کرده است

برپایی 38 نمایشگاه فرهنگی و صنایع دستی نوروز امسال در مازندران

قطعی 2 روزه آب در هندیجان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

انتقاد شدید مرکل از تعرفه های وارداتی ترامپ

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود