مطالب مرتبط:
رشد 56 درصدی سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران
رشد 4 درصدی تعداد محصلان فنی و حرفه ای در خراسان رضوی
هوای پاک در گرو ورود صنایع به صنعت سبز
عامل حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا مشخص نیست
عامل حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا مشخص نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 14:002018-02-19اقتصادي

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود


وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد 10 درصدی صنایع سبز در کشور خبر داد و گفت: فهرستی از موارد حمایتی برای صنایع سبز تهیه کرده ایم که به زودی در هیات وزیران تصویب می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، محمد شریعتمداری در همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز با حضور رییس سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: جایگاه و اهمیت اقتصاد سبز با توسعه صنعتی کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست.

شرایط محیطی حاکم بر صنایع به نحوی در حال تغییر است که بدون برنامه ریزی برای محیط زیست نمی توان در بلندمدت صنعت را پیش برد.

قطعا بدون توجه به محیط زیست بخش صنعت دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی با اشاره به این که امروزه محیط زیست در بخش های مختلف توسعه ای در عرصه ملی و بین المللی نمود پیدا کرده است، گفت: توسعه صنعتی سازگار با محیط هم از حیث مکان یابی و هم از حیث برنامه های توسعه صنعتی از مهم ترین توصیه های سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است.

همچنین قوانین ناظر بر بازیافت و انطباق بین ضایعات صنایع با صنعت بازیافت از مهم ترین اصول این سازمان به شمار می رود که مورد تاکید صنعت کشور ما نیز است.

افزون بر اینها استفاده از روش های حداقل کننده مصرف انرژی و انتشار آلایندگی از اصول اصلی مورد توجه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد است که وزارت صنعت نیز به این مفهوم پافشاری می کند.

نمی توانیم هرجا دوست داشتیم صنعتی مستقر کنیم وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این اصول و سایر اصول فرعی حاکم بر محیط کسب وکار در حوزه صنعت نشان می دهد که بدون پذیرش این مفروضات نمی توان در حوزه صنعت در بلند مدت فعالیت کرد.

به عبارت ساده تر نمی توانیم در هر نقطه ای که خواستیم هر صنعتی که دوست داشتیم مستقر کنیم.

شریعتمداری با اشاره به این که مدتی است که از این مهم دور افتاده ایم، اظهار کرد: در سال های گذشته به اشتباه هر صنعتی را در هر نقطه ای پیاده کردیم و امروز دچار تبعات آن هستیم.

در نتیجه همین شرایط است که امروز کلان شهرها امکان مناسب برای زندگی بشر ندارند و در تهران در برخی از روزهای سال زندگی برای مردم سخت و دشوار شده است.

سرمایه گذاری هایی که به غلط جانمایی شده اند وی با بیان این که در مناطق مختلف کشور بی توجهی ها در انتقال تاسیسات و صنایع آب بر به منابع خشک مشکلاتی را ایجاد کرده است، گفت: متاسفانه ایجاد صنایعی که نیاز به زیربناهای برق و گاز دارد در نقاطی که با کمبود این منابع مواجه هستند مشکلاتی را پیش آورده است.

برخی از این طرح ها که به غلط جانمایی شده در مراحل پایانی هستند و تا بیش از 90 درصد طرح اجرایی شده است و در شرایط حاضر نمی توانیم این سرمایه گذاری ها را معطل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن را نمی توان به کنار آب منتقل کرد اما صنایع معدنی وابسته به آب به ویژه فولاد را می توان به کنار آب انتقال داد.

متاسفانه به دلیل استقرار صنایع گسترده در فلات مرکزی مجبوریم حجم قابل ملاحظه ای از آب را از خلیج فارس با صرف هزینه های قابل ملاحظه به فلات مرکزی منتقل کنیم.

اینها همگی اشتباهاتی است که در دوره های گذشته در حوزه توسعه صنعتی کشور رخ داده است.

شریعتمداری تاکید کرد: استقرار اشتباه صنایع در برخی مناطق کشور نه تنها مشکل اقتصادی و محیط زیستی، بلکه مسائل سیاسی و اجتماعی نیز ایجاد کرده است.

بنابراین باید از این راه برگردیم و توسعه صنعتی را براساس عقل و منطق و علم پیش ببریم.

تهیه استراتژی توسعه صنعتی کشور تا پایان سال جاری وی در ادامه عدم برخورداری از استراتژی توسعه صنعتی کشور مبتنی بر طرح آمایش سرزمین را یکی از مهم ترین ضعف های صنعت کشور دانست و گفت: در سال های 1380 و 1381 سند توسعه صنعتی تدوین شد، اما این سند در سال های بعد کنار گذاشته شده و مورد بی توجهی قرار گرفت که امیدواریم با همکاری مشترک صاحبنظران صنعتی و کارشناسان محیط زیست و بخش خصوصی بتوانیم تا پایان سال جاری استراتژی توسعه صنعتی کشور را براساس آمایش سرزمین و ملاحظات زیست محیطی تهیه و به جامعه صنعتی کشور ابلاغ کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کاهش مصرف انرژی های تجدیدناپذیر، کاهش شدت انرژی و کاهش استفاده از منابع طبیعی در حوزه صنعت باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین افزایش بهره وری منابع طبیعی، کاهش آلایندگی ها براساس گسترش فناوری های نو و هوشمندسازی تولید و توزیع در کشور باید مورد توجه و اهتمام بخش کشور قرار گیرد.

مصرف سرانه انرژی بیش از 2 برابر مصرف جهانی است اما ارزش افزوده آن کافی نیست شریعتمداری در ادامه با اشاره به این که مصرف سرانه انرژی در کشور ما بیش از دو برابر مصرف جهانی است، گفت: در سال 1392 سهم صنعت از کل مصرف گاز و برق به ترتیب 34.

7 درصد و 34.

1 درصد گزارش شده که سهم بالایی است و میزان ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی نیز به حد کافی نبوده است.

وی ادامه داد: ارزش افزوده ناشی از مصرف انرژی در سال 1392 نسبت به سال 1394 تا چهار برابر کاهش پیدا کرده بود و روند معکوس را تا سال 1392 در زمینه انرژی بری و عقب افتادگی ارزش افزوده طی کردیم که خوشبختانه این روند در سال 1392 متوقف شد.

انتشار مهم ترین گاز گلخانه ای در ایران 66 درصد بالاتر از میانگین جهانی است وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این که سرانه انتشار دی اکسید کربن به عنوان مهم ترین گاز گلخانه ای 66 درصد بالاتر از میانگین جهانی است، اظهار کرد: این میزان انتشار دی اکسید کربن در حوزه صنعت کشور یکی از مهم ترین اشکالات است که باید به آن پرداخته شود.

شریعتمداری با تاکید بر این که امروز حرکت در مسیر توسعه سبز یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است، گفت: باید در این مسیر حرکت کنیم در شرایط حاضر شاهد آن هستیم که در دنیا هر روزه از اقتصاد کربن محور بیشتر فاصله گرفته می شود، بنابراین در چنین شرایطی صنعت کشور ما نیز باید به سمت ملاحظات زیست محیطی برای توسعه پایدار حرکت کند.

به زودی فهرست موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران تصویب می شود وی با بیان این که خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه به تصویب رسیده است، گفت: مواد 32، 44 و 46 قانون برنامه ششم توسعه به آلودگی هوای کلان شهرها و انرژی بری صنایع توجه جدی دارد و تکالیفی را برای بخش های صنعتی در این زمینه مشخص کرده است.

البته طی دولت های یازدهم و دوازدهم در اجرای ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه گام های مهمی برداشته ایم.

همچنین به زودی فهرستی از موارد حمایتی از صنایع سبز در هیات وزیران به تصویب خواهد رسید که قدم خوبی برای توسعه صنعتی کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به این که طی سال های گذشته اقدامات اجرایی مناسبی در حوزه ناوگان حمل و نقل صورت گرفته است، اظهار کرد: در سال گذشته موفق به تعویض 6000 دستگاه خودروی آلاینده تاکسی شدیم و قصد داریم این مسیر را تا 170 هزار دستگاه ادامه دهیم.

همچنین طی سال های گذشته انتقال مسافر از جاده به ریل مورد توجه ما بوده است.

حذف 350 هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده در سال آینده شریعتمداری افزود: طی یک ابرپروژه که مورد تاکید رییس جمهوری است و سال 1397 آغاز می شود قرار است بیش از 10 میلیارد دلار به حوزه جایگزینی خودروهای فرسوده تزریق شود تا 350 هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین فرسوده را از چرخه مصرف خارج کرده و 202 هزار وسیله نقلیه مطابق با استانداردهای روز دنیا وارد چرخه مصرف کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: به لحاظ نرم افزاری از ابتدای دولت یازدهم دفاتر مربوط به اچ اس ای را در مجموعه دولت پیگیری کرده و ساختاری را برای این کار ایجاد کردیم.

همچنین بیش از 4000 ساعت آموزش های زیست محیطی برگزار کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با تاکید بر این که در حوزه خودروسازی قدم های خوبی برداشته شده است، گفت: در سال 1392 تنها 40 درصد تولیدی های خودرو دارای استاندارد یورو4 بودند، اما امروز 100 درصد خودروها با استاندارد یورو 4 تولید می شود.

همچنین تولید خودروهای دارای استاندارد یورو 5 در کشور آغاز شده و روند رو به افزایش دارد؛ به طوری که در سال 1390 تعداد این دستگاه ها به 2280 می رسید اما امروزه 19 هزار و 120 هزار دستگاه دارای استاندارد یورو 5 داریم.

خودروهای هیبریدی در آغاز راه شریعتمداری تاکید کرد: در حوزه خودروهای هیبریدی نیز قدم های کوچکی برداشته شده و این قدم ها در حال افزایش است.

وی در ادامه با اشاره به رشد 30 درصدی تاسیس تصفیه خانه های فاضلاب در واحدهای صنعتی، گفت: بازچرخانی پساب در واحدهای صنعتی تا 37 درصد رشد داشته است.

همچنین در حوزه مطالعات پسماند در واحدهای تولیدی و صنعتی شاهد رشد 36 درصدی هستیم.

افزون بر این 86 درصد طرح های مشمول ارزیابی زیست محیطی دارای ای آی ای هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اشاره به این که از سال 1392 تاکنون 22 دستورالعمل تخصصی برای شناسایی مشکلات ارزیابی در کنترل مخاطرات زیست محیطی تهیه و ابلاغ کرده ایم، اظهار کرد: همه این فعالیت ها باعث شده که امسال در نوزدهمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز شاهد رشد 10 درصدی صنایع سبز باشیم که قدم بزرگی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در نوزدهمین همایش صنعت و خدمات سبز 67 واحد صنعتی و 22 واحد خدماتی سبز معرفی و تقدیر شدند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صنعت - وزیر صنعت، معدن و تجارت - محیط زیست - توسعه - محیط - شریعتمداری - امروز - رییس سازمان محیط زیست - زیست - کشور - سازمان محیط زیست - شرایط - محمد شریعتمداری - درصد - برنامه - وزیر - سرمایه گذاری - هیات وزیران - برنامه ریزی - زندگی - حمایت - بین المللی - وزارت صنعت - معدن - کسب وکار - تاسیسات - اقتصاد - برگزار - قوانین - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
اجاره بها کابوس این روزهای مستأجران/ طمع مالکان به نداشته های خانه به دوشان

بانک ها به وظیفه خود در رونق تولید و اشتغال عمل کنند

وزیر اقتصاد: دولت این همه شرکت دولتی نمی خواهد

آمادگی ایران و سوریه برای اعمال تعرفه ترجیحی واردات کالا

افتتاح چهار طرح کشاورزی و آبزی پروری در ماهان کرمان

تعزیرات در گذشته اثرگذارتر بود

تاکید استاندار سمنان بر لزوم حذف دلالان از فرآیند فروش دسترنج کشاورزان

آغاز برداشت انبه رسیده از باغ های میناب

تولید نانوپودر استخوانی سنتزی توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر

سهم بالایی از مشارکت مردم با شهرداری اصفهان در حوزه مسکن است

تسهیلات اشتغالزایی روستایی باید تا پایان تیرماه جذب شوند

17000 تن گندم مناطق گرمسیری استان مرکزی خریداری شد

مقایسه تصویری ب ام و X5 G05 و مرسدس بنز GLE

دولت روحانی و ویروس "اقتصاد حبابی"

توسعه در غرب کارون معطل خارجی‎ها نمی‎ماند

متن کامل طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس با 30 امضا

مشاور ارشد اقتصادی روحانی پیشنهاد «جراحی» داد

سخنان جدید آخوندی: «آمریکا را نباید نادیده گرفت»

بازار نفت روز به روز به توازن دوباره نزدیک تر می شود

ایران رتبه 18 مصرف برق در دنیا است

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

اصلاح برخی ساختارها برای حمایت از کالای ایرانی لازم است

مسکن با طرح قیمت گذاری ارزان می شود؟

صادرات شمش خام آلومینیوم همان خام فروشی است

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مشهد گشایش یافت

شش فاکتور مهم برای خرید هوشمندانه چرخ گوشت

خرید بیش از 100 هزار تن گندم به صورت تضمینی در خراسان رضوی

35 هزارتن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد

اعلام آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

سرانه قارچ خوراکی در کشور پایین است

35 هزارتن گندم از کشاورزان لرستان خریداری شد

مناطق آزاد باید بارانداز های صادراتی شوند

سازمان هدفمندی یارانه ها متعهد به پرداخت حق بیمه رانندگان است

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مشهد گشایش یافت

اصلاح برخی ساختارها برای حمایت از کالای ایرانی لازم است

صادرات شمش خام آلومینیوم همان خام فروشی است

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

سرانه قارچ خوراکی در کشور پایین است

احتکار خودرو/ عرضه قطعات خودرو با دلار 7000 تومانی

ارزانی در راه است؟

جمالی نوبندگانی در گفت وگو با فارس: رکود از عوامل مهم شرایط نابسامان اقتصادی کشور است

حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران هلث2018»

اجرای کامل فاضلاب شهر گرگان نیازمند 340 میلیارد تومان اعتبار

بی ثباتی در فضای کسب و کار، مانع سرمایه گذاری است

پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی از اردیبهشت ماه شتاب بیشتری گرفته

کاهش مصرف برق + گزارش

حمایت تسهیلاتی بانک قرض الحسنه مهرایران از مددجویان کمیته امداد

ایکاردا می تواند تکنولوژی کشاورزی نوین را به ایران بیاورد

فصل تازه چالش های برگزیت

خورهای بندرعباس زیبا سازی شوند

اجرای پنج طرح عمران شهری در بادوله

کمک5میلیاردریالی شهرداری به فرودگاه قم

اجرای16پروژه باکمک بخش خصوصی دررشت

نسبت "وام" به بهای "مسکن" زیر و رو شد

فیلم/ شرکت جگوار با فناوری جدید در آب ها رکورد شکنی می کند

تاکید سامسونگ بر گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر

تماشا کنید: معرفی بهترین پاور بانک های موجود در بازار

ماهنامه اطلاعات مرغداری و دامپروری (شماره 67)

قیمت خودرو امروز 97.03.29 /استپ‎وی 7 میلیون تومان ارزان شد

طمع و نوسان قیمت مرغ، فروشنده هرمزگانی را روانه زندان کرد

فصل تازه چالش های برگزیت

کاهش مصرف برق

ایران رتبه 18 مصرف برق در دنیا است

نه به خشکسالی با کارواش «هاب کار»

ایکاردا می تواند تکنولوژی کشاورزی نوین را به ایران بیاورد

مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود

چند خبر کشاورزی از جنوب کرمان

مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود

چند خبر کشاورزی از جنوب کرمان

60 هزار کشاورز در اصفهان در 66 رسته کاری مشغول به کار می شوند

تصمیمات اوپک فاش شد/ اوپک تولید نفت را 600 هزار بشکه در روز افزایش می دهد

آب در آبادان سهمیه بندی شد

ریشه مشکلات اقتصاد ایران/ همگرایی در سیاست گذاری ها

قیمت ها به حالت قبل برگشته و ارزان می شود

جزییات نشست شورای هماهنگی اقتصادی قوا/ هدایت نقدینگی به بورس

انفجار مخزن 30 هزار لیتری گازوییل در سد بیجار

­سیاست های دولت، عامل افزایش تقاضای ارز

ترکیدن مخزن 30 هزار لیتری گازوییل در سد بیجار

نه به خشکسالی با هاب کار

آغاز خرید گندم از دهه اول تیر در آذربایجان غربی

اوج مصرف برق کشور از 50 هزار مگاوات عبور کرد

شهریه مهد کودک در سال 97 ابلاغ شد

عکس قدیمی از فروش تنقلات کنار زاینده رود

سهم "وام" از بهای "مسکن" زیر و رو شد

تصمیمی که خوانندگان زن را خانه نشین خواهد کرد!

برنامه مصر برای قطع واردات گاز

گام بلند خودروساز کرمانی برای جلب رضایت مشتریان

اینفوگرافیک؛ واردات کالاهای عجیب به کشور

تغییر صف‎بندی‎ها در اوپک

خروج افغانستانی ها از ایران به دنبال افزایش نرخ افغانی

شناسایی متخلفان واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو لوکس

گلریزان 360میلیون تومانی خیران برای زندانیان جرائم غیر عمد

موارد مرگ کارتن خواب ها در انگلیس افزایش یافته است

کرایه تاکسی ها در کرمان افزایش یافت

اعلام ترکیب کلمبیا و ژاپن

العرب: افزایش بهره بانکی، خطری برای اقتصاد تونس

میوه هم چند نرخی شد!

دزدیده شدن تندیس های 300 میلیون تومانی

بهره برداری از خط تولید موتور دیزل ملی

استان مرکزی پذیرای فاینانس اندونزی خواهد بود

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود

رشد 10 درصدی صنایع سبز/ حمایت ها از صنایع سبز به زودی اعلام می شود