مطالب مرتبط:
محمد نهاوندیان: وقتی بحث حقوق مردم مطرح است، انگیزه های سیاسی باید کنار بروند / لزوم هماهنگی سه قوه برای حل مشکل مردم
استخدام کار آموز تور خارجی،با حقوق در آذر گشت آسمان
دبیر ستاد حقوق بشر درگذشت فرزند احمد توکلی را تسلیت گفت
استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و پورسانت در دفتر حقوقی
اختصاص سود سهام صندوق فولاد برای پرداخت حقوق بازنشستگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 10:252018-02-19سياسي

نقض حقوق مودیان


یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد .

- یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد 244 و 247 قانون مالیات های مستقیم با عنوان هیات های حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر تشکیل می شوند.

یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد 244 و 247 قانون مالیات های مستقیم با عنوان هیات های حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر تشکیل می شوند.

این هیات ها از سه عضو تشکیل می شوند و عدم حضور هر یک از آنها مانع رسیدگی بوده و جلسه هیات از رسمیت خارج می شود.

اعضای هیات های حل اختلاف به ترتیب عبارتند از: 1) نماینده سازمان امور مالیاتی 2) یک نفر قاضی بازنشسته یا شاغل 3) یک نفر نماینده از اتاق بازرگانی یا مجامع حرفه ای و اصناف که باید بر اساس نوع فعالیت مودی انتخاب شود.

مقرر شد با تشکیل هیات های حل اختلاف، مزایایی برای مودیان فراهم شود تا با نظارت و بررسی سه عضو که دو نفر از آنها خارج از سازمان امور مالیاتی هستند و فارغ از هر گونه نگاه جانبدارانه به بررسی اختلافات بپردازند، ولی در این زمینه اشکالاتی وجود دارد که هدف اصلی که همان رعایت عدالت و انصاف در امر مالیات ستانی است، رعایت نمی شود.

1) اولین اشکال این هیات ها تشکیل آن در سازمان امور مالیاتی است که در اجرای تبصره 2 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم مسوولیت تشکیل آن به عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته شده است و از این بابت گاهی شاهد ارجاع هدفمند برخی پرونده ها به هیات هایی هستیم که اعضای آن از آگاهی لازم برخوردار نیستند.

2) از دیگر اشکالات این هیات ها، عدم اشراف کافی قضات بند 2 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم به موضوعات مالی و قوانین مالیاتی و احکام صادره آن است که به دلیل وجود این اشکال در بیشتر موارد قضات با توجه ویژه به نظرات نماینده بند 1 ماده 244 که از سازمان امور مالیاتی انتخاب می شوند، اظهارنظر کرده و گاهی خود را مدافع حقوق دولت در این رابطه می دانند و اصل برائت را فراموش می کنند و به دفاعیات مودیان و نظر نمایندگان بند 3 ماده 244ق.

م.

م توجه نمی کنند.

3) برای رسیدگی در هر مرحله نیاز به اطلاع رسانی شرایط و زمان تشکیل هیات ها است که سازمان در اجرای مواد 203 تا 209 ق.

م.

م با ابلاغ اوراق صادره در این رابطه اقدام به اطلاع رسانی به مودیان می کند ولی در این رابطه در بحث ابلاغ گاهی اصول ابلاغ رعایت نمی شود و پرونده مودیان بدون حضور آنها به هیات ها ارجاع و رسیدگی شده و به دلیل عدم حضور مودی به شکایت های آنها رسیدگی نمی شود.

4)برای فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم تاکنون 248 حکم شامل بخشنامه، دستورالعمل، آیین نامه آرای شورای عالی مالیاتی و دیوان عدالت اداری و.

صادر شده است که این تعدد و پیچیدگی تکالیف در اجرای امر رسیدگی مودیان را گمراه کرده و در برخی موارد حتی با نقص رسیدگی مواجه می شوند و به همه اعتراضات آنها رسیدگی نمی شود.

5)در مقررات حاکم بر نحوه رسیدگی در هیات های حل اختلاف مالیاتی، جایگاه ویژه ای برای این هیات ها دیده شده است و حتی در بخشنامه هایی مثل بخشنامه شماره 10085 به دفعات تاکید کرده است که این هیات ها از اختیارات انحصاری و ویژه ای برخوردارند و می توانند با وجود اینکه دفاتر مودیان در اجرای بند 3 ماده 97 ق.

م.

م مردود اعلام شده باشد بازهم رسیدگی لازم را انجام و از این حیث اختیارات وسیعی دارند که در عمل این مهم با کیفیت مورد نظر انجام نمی شود.

6)برای رسیدگی به پرونده مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی دستورالعمل دادرسی مالیاتی به شماره 117300 در 43 بند تنظیم و تصویب شده است که چکیده ای از قانون آیین دادرسی مدنی با 529 ماده است و به دلیل همین کوچک سازی و تفاوت های زیاد گاهی موجب سردرگمی قضات مورد اشاره در بند 2 ماده 244ق.

م.

م می شود و تصمیم گیری سخت می شود.

7)یکی از راهکارهای رسیدگی به پرونده مودیان که از پیچیدگی و حجم بالای اطلاعات برخوردار است، ارجاع پرونده مطابق بند 22 دادرسی مالیاتی به مجریان قرار است.

یعنی فردی از یکی از اعضای یک خانواده شکایت می کند و قاضی پدر خانواده است و بعد برای رسیدگی به شکایت فرد مورد نظر قاضی (پدر خانواده) پرونده آن را به پسر دیگر خود واگذار می کند تا به شکایت رسیدگی کند.

آیا این نحوه رسیدگی و رفع اختلاف می تواند موثر باشد؟ در این موارد پرونده مودی به یکی دیگر از پرسنل سازمان ارجاع می شود تا رسیدگی صورت گیرد و آن مجری قرار در یک دو راهی قرار می گیرد: اول اینکه اگر رای به نفع مودی صادر کند خود و همکارش را شکسته و دوم اینکه اگر انصاف به خرج نداده و رسیدگی درستی را انجام ندهد حق مودی را شکسته و زیر سوال می برد.

در هر صورت این نحوه رسیدگی دارای اشکالات اساسی است و جالب تر اینکه طی دو سال گذشته با شکایت برخی مودیان و مجامع حرفه ای قوه قضاییه این نحوه رسیدگی را قبول نداشته و طی احکامی اجازه ارجاع پرونده مودیان به کارشناسان رسمی دادگستری را صادر کرد که با مقاومت سازمان امور مالیاتی مواجه شده است.

انصافا اگر یکی از این ارکان یعنی دادگاه رسیدگی به پرونده مودیان یا مجریان قرار از زیر نظر سازمان امور مالیاتی خارج شوند خواهیم دید چه تفاوت معناداری در حل مشکلات مودیان به وجود خواهد آمد.

8) از دیگر اشکالات رسیدگی در اجرای قرار به وسیله سایر پرسنل سازمان امور مالیاتی، عدم توجه آنها به احکام صادره از سوی خود سازمان امور مالیاتی است که در ماده 54 دستورالعمل 9888 ماده 219 ق.

م.

م تصور شده است که احکام صادره برای ممیزان سازمان و مودیان لازم الاتباع است، ولی این مهم با تفاسیر متعدد توسط ممیزان سازمان امور مالیاتی مواجه شده و گاهی شاهد تناقض رفتار و اهداف سازمان با ممیزان آن هستیم.

از آن جمله عدم توجه به رسیدگی و رعایت بخشنامه های صادره درخصوص اصالت معاملات مودیان در اجرای ماده 17 و 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده و رسیدگی به پرونده مودیان طرف معامله با شرکت های به اصطلاح فاقد اعتبار هستیم.

بنابراین یکی به دلیل عدم توجه به مقررات و احکام صادره و دیگری به دلیل تعدد بسیار زیاد این احکام که تقریبا تا کنون به بیش از 2700 بخشنامه و دستورالعمل و سایر احکام رسیده، عملا امکان رسیدگی به تمامی جوانب پرونده میسر نمی شود.

9)از دیگر نکات قابل توجه در این نحوه رسیدگی و تشخیص مأخذ مشمول مالیات، برای مودیان استناد به بخشنامه ها و احکامی است که قبلا توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده ولی کماکان در رسیدگی های سازمان امور مالیاتی و هیات های حل اختلاف از آنها استفاده می شود و به عنوان مثال رسیدگی در اجرای بندهای 6 – 8 – 10 – 11 و 12 بخشنامه 30545 است که توسط دادنامه 513 تا 517 در سال 1389 ابطال شده است.

10)و آخرین مطلب اینکه مودیان بعد از صدور رای از هیات های حل اختلاف تجدیدنظر در اجرای حکم ماده 247ق.

م.

م، رای آنها قطعی بوده و برای ارجاع به دایره وصول و اجراییات ارجاع می شوند و در این مرحله فقط باید دیون خود را پرداخت کنند و بدهی آنها قطعی می شود.

حال اگر در صدور رای مورد نظر همچنان اشکالاتی وجود داشته باشد تا زمان ارجاع پرونده به مراجع بعدی همچون شورای عالی مالیاتی و یا هیات ماده 251 مکرر در وزارت امور اقتصادی و دارایی یا دیوان عدالت اداری، ترتیبات وصول به قدری سختگیرانه است که عملا فعالان اقتصادی را از ادامه فعالیت بازداشته و داشته ایم که بعد از ارجاع پرونده به مراجع دیگر حکم عادلانه و درستی برای مودیان صادر شده و مالیات مورد مطالبه به میزان بسیار کمی کاهش پیدا کرده است ولی حیف که دیگر مودی وجود ندارد، چرا که آن قدر توسط سازمان امور مالیاتی تحت فشارهای ناشی از وصول مالیات قطعی شده قرار می گیرد که ادامه فعالیت غیرممکن می شود.

بنابراین با این اشکالات و بسیاری از موارد دیگر که از حوصله این بحث خارج است و در جایی دیگر به آنها خواهیم پرداخت، اداره هیات های حل اختلاف توسط سازمان امور مالیاتی دارای اشکالات اساسی بوده و باید ترتیبات رسیدگی در آنها اصلاح شود تا کارآمد شوند.

در غیر این صورت با توجه به ماده 24 قانون حقوق شهروندی مالیات مطالبه شده با عدم توجه به اصل حق الناس دریافت شده و دارای اشکالات شرعی است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 29بهمن 96، کدمطلب:3355511، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: سازمان امور مالیاتی - مالیات - مالی - سازمان امور مالیاتی کشور - امور مالیاتی کشور - قانون - مودی - ماده - اتاق بازرگانی - انتخاب - کشور - پنجم - حقوق - قوانین - مدافع - نظارت - اصناف - اولین - حرفه - قاضی - اتاق - شاغل - دولت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت/ سیدعبدالله متولیان ضرورت آرایش جنگی در سازمان اقتصادی کشور

6 نشانه ای که دوست و برادر واقعی باید داشته باشد

داستان پیامک های تهدید کننده نمایندگان چه بود ؟

ایراد دادرسی عادلانه مربوط به تصمیم بازپرس ها درباره حضور وکلاست نه تبصره 48

«دولت در پنهان» چوب لای چرخ اقتصاد می گذارد

اعضای هیئت رییسه کمیسیون های تخصصی مجلس مشخص شد + اسامی

کدام سازمان بیکاران پنهان را شناسایی می کند؟

طراحی نظام نظارت بر مدارس دولتی

عارف رییس کمیسیون آموزش مجلس شد

اروپا باید برای حفظ برجام تضمین عملی دهد

برای اقامه نماز اول وقت،کنفرانس خبری 400خبرنگار را ناتمام گذاشت

با تحریم باید چه کرد؟

چمران یک نخبه ی علمی بود، نخبه ی هنری هم بود

ذکری که عذاب قبر را 10 سال از اموات دور می کند

یادداشت/ محمد ایمانی نقشه دفاع در ستاد فرماندهی اقتصاد

جزییاتی از جلسات ستاد مهمی که بعد از 8 ماه تشکیل شد

بی مهری به مسکن در اسناد بالادستی نظام

اطلاع نگاشت | برگی از یک کارنامه

نحوه طراحی و روش پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری

دشمن در نبرد "الحدیده" به اهداف خود دست نیافته است

«انتخابات نظام مهندسی فرصتی که باید قدر شناخت»

پوتین های نفتی

شش نشانه برادر واقعی در کلام امام علی(ع)

یادداشت/ محمدرضا محمدی هیچ دلیل حقوقی برای اعاده پرونده وجود نداشت

فاطمه مکی زاده، وجیهه ابراهیمی ترسیم نقشه‏ ی علمی حوزه ‏ی موضوعی مدیریت ریسک در پایگاه نمایه‏ ی استنادی علوم ایران (ISC)

یادداشت/ پیروز مجتهدزاده جهل دیپلماتیک

خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در ایتالیا تبرئه شد

داستان زندگی یک خبرنگار چشم بادامی

یادداشت/ صادق نیکو ماجرای قاتلی که قهرمان شد!

مدیر شبکه قرآن: برگزاری طرح قرآنی 1452 از تابستان

یک عصرانه هنری در کاخ نیاوران

سلفی "عابدزاده" با همسر، دختر و دامادش + عکس

استعفای 22 نفر از فعالین غرب استان گیلان از حزب اتحاد ملت

نظارت مجلس بر بخش کشاورزی بیش تر می شود

وقتی همنشینی با استاد، منجر به خلق پژوهش شد/ با این طرح به جنگ بحران های زیست محیطی رفتیم

نمایندگان مجلس و وظیفه نظارتی

6 نشانه ای که دوست و برادر واقعی باید داشته باشد

مذاکره ایران با آمریکا احمقانه است

واردات تجهیزات آتش نشانی از اتریش به ایران؟

گذری بر زندگی و مبارزات آیت الله ایمانی+تصاویر

ایتالیا بر اهمیت حفظ برجام تاکیدکرد

پاسخ سرلشکر فیروزآبادی درباره «ویلای لواسان»

الحاق روستاهای اطراف به یاسوج با رعایت تمامی جوانب باشد

برای سحرخیزی بودن کدام آیه را بخوانیم؟

انتقال تلفات متجاوزان از جبهه ساحلی غربی یمن

نامه های تهدید آمیز علیه مسجد فینربری انگلیس ادامه دارد

ایتالیا بر اهمیت حفظ برجام تاکیدکرد

تصاویر/ جلسه علنی مجلس

- 30 خرداد

بازیگر پیشکسوت سینما در کنار دکتر علی شریعتی+عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 30 خرداد 97/ واکنش دولت به نامه خائنان +تصاویر

دانشمندان هسته ای و مقامات خارجی چگونه محافظت می شوند؟

بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +تصاویر

تحریف تفکر و اندیشه امام خمینی(ره) از اهداف اصلی دشمنان است/انقلاب اسلامی مقدمه ظهور حضرت مهدی(عج)

لایحه جدید مهاجرتی آمریکا از جدایی اعضای خانواده ممانعت می کند

ایران برای مردم قطر شایسته تر از عربستان و امارات است

شیخ علی سلمان باید فورا آزاد شود

سید جوادی از نگاه اهالی رسانه و مطبوعات

آیا بچه ها را لوس می کنید؟

داستان ضرب المثل اگر بشود ، چه شود

مزاحمت رامبد برای جناب خان و انصاریان

بعد از ایجاد شبهه در مدرک هنری معاون هنری رییس جمهور، بغض اساتید خوشنویسی ترکید

دوره های آموزش حفظ قرآن و نهج البلاغه به صورت تلفنی

بیزارم از لقب «سلبریتی»/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود

کی روش چه کسی را جایگزین روزبه چشمی می کند؟!

محمد علی احسانی، صالح طاهری بازخانه کشف پویایی های رابطه ی علّی بین نقدینگی و اجزای تشکیل دهنده ی آن با تورم

صورت مسئله کودک آزاری را حذف می کنند

مالک چه حقوقی دارد، مستاجر چه حقوقی؟

به دنبال احساس رضایت و خشنودی ...

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 خرداد

تست روانشناسی، چقدر احساس تنهایی می کنید؟

رهبر کره شمالی، انقلابی بود اما کمونیستی نه اسلامی/ توان افزایش برد موشک به بیش از 2000 کیلومتر را داریم/ بخش مهمی از نویسندگان نامه به ترامپ، مامور بودند

دادخواست رفع تصرف از ویلای لواسان به حوزه قضایی واصل شد

صعود 7 پله ای ایران در رده بندی پایان دور اول

جواد منزوی بزرگی ,سجاد حبیبیان ,محمدرضانجم الدین ارائه الگویی مبتنی بر پیمایش محیطی در سازمان های اطلاعاتی امنیتی.

سازمان ملل باید در دوران پساداعش فعال تر عمل کند

سپاه با کدام موشک ها مواضع داعش را در هم کوبید؟

شعری که علی شریعتی برای امام خمینی(ره) سرود

بیرجند با کمبود 350 کلاس درس مواجه است

نقش رابطه جنسی در تداوم ازدواج

مهم ترین مرحله ازدواج

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله: حلقه محاصره مزدوران تنگ تر شده است

مردم انتظار دارند فاصله مجازات و جرم کم باشد/«محمد ثلاث» باید زودتر از اینها اعدام می شد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

احادیثی از پیامبر اکرم (ص) درباره حقوق حیوانات

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

"ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور مشمول عفو عمومی می شوند"

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بود

اعضای حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا یک پیش نویس لایحه مهاجرت را اصلاح کردند

مرثیه چریک عارف در فراق روشنفکر مبارز

"بهنام بانی" و "لیندا کیانی" در حاشیه جام جهانی + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 30 خرداد 97

وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم های آمریکا باشند را جریمه کنیم

پسرم لباس های رزم مرا بپوشد و با دشمنان اسلام بجنگد

رسانه ها و نخبگان ، پیشرانِ تحول در علوم انسانی هستند

مرگ کارون برای خوزستان و کشور مشکل ایجاد می کند

علی اعظم کریمایی ,حبیب قنبری ,یوسف کرمی بررسی عوامل سازمانی مؤثر بر پیشگیری حفاظتی از جرائم مالی کارکنان

میرسلیم: کاخ سفید می دانست در داخل ایران سرسپردگانی دارد

سران قوا تصمیم گرفتند: تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

نقض حقوق مودیان

نقض حقوق مودیان