مطالب مرتبط:
محمد نهاوندیان: وقتی بحث حقوق مردم مطرح است، انگیزه های سیاسی باید کنار بروند / لزوم هماهنگی سه قوه برای حل مشکل مردم
استخدام کار آموز تور خارجی،با حقوق در آذر گشت آسمان
دبیر ستاد حقوق بشر درگذشت فرزند احمد توکلی را تسلیت گفت
استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت و پورسانت در دفتر حقوقی
اختصاص سود سهام صندوق فولاد برای پرداخت حقوق بازنشستگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 09:252018-02-19سياسي

نقض حقوق مودیان


یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد .

- یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد 244 و 247 قانون مالیات های مستقیم با عنوان هیات های حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر تشکیل می شوند.

یکی از راهکارهای رسیدگی به اختلافات در سازمان امور مالیاتی کشور رسیدگی به شکایات مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی است که مقررات آن در فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم از ماده 244 تا 251 مکرر آمده و هیات های حل اختلاف در دو مرحله در اجرای مواد 244 و 247 قانون مالیات های مستقیم با عنوان هیات های حل اختلاف بدوی و تجدیدنظر تشکیل می شوند.

این هیات ها از سه عضو تشکیل می شوند و عدم حضور هر یک از آنها مانع رسیدگی بوده و جلسه هیات از رسمیت خارج می شود.

اعضای هیات های حل اختلاف به ترتیب عبارتند از: 1) نماینده سازمان امور مالیاتی 2) یک نفر قاضی بازنشسته یا شاغل 3) یک نفر نماینده از اتاق بازرگانی یا مجامع حرفه ای و اصناف که باید بر اساس نوع فعالیت مودی انتخاب شود.

مقرر شد با تشکیل هیات های حل اختلاف، مزایایی برای مودیان فراهم شود تا با نظارت و بررسی سه عضو که دو نفر از آنها خارج از سازمان امور مالیاتی هستند و فارغ از هر گونه نگاه جانبدارانه به بررسی اختلافات بپردازند، ولی در این زمینه اشکالاتی وجود دارد که هدف اصلی که همان رعایت عدالت و انصاف در امر مالیات ستانی است، رعایت نمی شود.

1) اولین اشکال این هیات ها تشکیل آن در سازمان امور مالیاتی است که در اجرای تبصره 2 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم مسوولیت تشکیل آن به عهده سازمان امور مالیاتی گذاشته شده است و از این بابت گاهی شاهد ارجاع هدفمند برخی پرونده ها به هیات هایی هستیم که اعضای آن از آگاهی لازم برخوردار نیستند.

2) از دیگر اشکالات این هیات ها، عدم اشراف کافی قضات بند 2 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم به موضوعات مالی و قوانین مالیاتی و احکام صادره آن است که به دلیل وجود این اشکال در بیشتر موارد قضات با توجه ویژه به نظرات نماینده بند 1 ماده 244 که از سازمان امور مالیاتی انتخاب می شوند، اظهارنظر کرده و گاهی خود را مدافع حقوق دولت در این رابطه می دانند و اصل برائت را فراموش می کنند و به دفاعیات مودیان و نظر نمایندگان بند 3 ماده 244ق.

م.

م توجه نمی کنند.

3) برای رسیدگی در هر مرحله نیاز به اطلاع رسانی شرایط و زمان تشکیل هیات ها است که سازمان در اجرای مواد 203 تا 209 ق.

م.

م با ابلاغ اوراق صادره در این رابطه اقدام به اطلاع رسانی به مودیان می کند ولی در این رابطه در بحث ابلاغ گاهی اصول ابلاغ رعایت نمی شود و پرونده مودیان بدون حضور آنها به هیات ها ارجاع و رسیدگی شده و به دلیل عدم حضور مودی به شکایت های آنها رسیدگی نمی شود.

4)برای فصل سوم از باب پنجم قانون مالیات های مستقیم تاکنون 248 حکم شامل بخشنامه، دستورالعمل، آیین نامه آرای شورای عالی مالیاتی و دیوان عدالت اداری و.

صادر شده است که این تعدد و پیچیدگی تکالیف در اجرای امر رسیدگی مودیان را گمراه کرده و در برخی موارد حتی با نقص رسیدگی مواجه می شوند و به همه اعتراضات آنها رسیدگی نمی شود.

5)در مقررات حاکم بر نحوه رسیدگی در هیات های حل اختلاف مالیاتی، جایگاه ویژه ای برای این هیات ها دیده شده است و حتی در بخشنامه هایی مثل بخشنامه شماره 10085 به دفعات تاکید کرده است که این هیات ها از اختیارات انحصاری و ویژه ای برخوردارند و می توانند با وجود اینکه دفاتر مودیان در اجرای بند 3 ماده 97 ق.

م.

م مردود اعلام شده باشد بازهم رسیدگی لازم را انجام و از این حیث اختیارات وسیعی دارند که در عمل این مهم با کیفیت مورد نظر انجام نمی شود.

6)برای رسیدگی به پرونده مودیان در هیات های حل اختلاف مالیاتی دستورالعمل دادرسی مالیاتی به شماره 117300 در 43 بند تنظیم و تصویب شده است که چکیده ای از قانون آیین دادرسی مدنی با 529 ماده است و به دلیل همین کوچک سازی و تفاوت های زیاد گاهی موجب سردرگمی قضات مورد اشاره در بند 2 ماده 244ق.

م.

م می شود و تصمیم گیری سخت می شود.

7)یکی از راهکارهای رسیدگی به پرونده مودیان که از پیچیدگی و حجم بالای اطلاعات برخوردار است، ارجاع پرونده مطابق بند 22 دادرسی مالیاتی به مجریان قرار است.

یعنی فردی از یکی از اعضای یک خانواده شکایت می کند و قاضی پدر خانواده است و بعد برای رسیدگی به شکایت فرد مورد نظر قاضی (پدر خانواده) پرونده آن را به پسر دیگر خود واگذار می کند تا به شکایت رسیدگی کند.

آیا این نحوه رسیدگی و رفع اختلاف می تواند موثر باشد؟ در این موارد پرونده مودی به یکی دیگر از پرسنل سازمان ارجاع می شود تا رسیدگی صورت گیرد و آن مجری قرار در یک دو راهی قرار می گیرد: اول اینکه اگر رای به نفع مودی صادر کند خود و همکارش را شکسته و دوم اینکه اگر انصاف به خرج نداده و رسیدگی درستی را انجام ندهد حق مودی را شکسته و زیر سوال می برد.

در هر صورت این نحوه رسیدگی دارای اشکالات اساسی است و جالب تر اینکه طی دو سال گذشته با شکایت برخی مودیان و مجامع حرفه ای قوه قضاییه این نحوه رسیدگی را قبول نداشته و طی احکامی اجازه ارجاع پرونده مودیان به کارشناسان رسمی دادگستری را صادر کرد که با مقاومت سازمان امور مالیاتی مواجه شده است.

انصافا اگر یکی از این ارکان یعنی دادگاه رسیدگی به پرونده مودیان یا مجریان قرار از زیر نظر سازمان امور مالیاتی خارج شوند خواهیم دید چه تفاوت معناداری در حل مشکلات مودیان به وجود خواهد آمد.

8) از دیگر اشکالات رسیدگی در اجرای قرار به وسیله سایر پرسنل سازمان امور مالیاتی، عدم توجه آنها به احکام صادره از سوی خود سازمان امور مالیاتی است که در ماده 54 دستورالعمل 9888 ماده 219 ق.

م.

م تصور شده است که احکام صادره برای ممیزان سازمان و مودیان لازم الاتباع است، ولی این مهم با تفاسیر متعدد توسط ممیزان سازمان امور مالیاتی مواجه شده و گاهی شاهد تناقض رفتار و اهداف سازمان با ممیزان آن هستیم.

از آن جمله عدم توجه به رسیدگی و رعایت بخشنامه های صادره درخصوص اصالت معاملات مودیان در اجرای ماده 17 و 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده و رسیدگی به پرونده مودیان طرف معامله با شرکت های به اصطلاح فاقد اعتبار هستیم.

بنابراین یکی به دلیل عدم توجه به مقررات و احکام صادره و دیگری به دلیل تعدد بسیار زیاد این احکام که تقریبا تا کنون به بیش از 2700 بخشنامه و دستورالعمل و سایر احکام رسیده، عملا امکان رسیدگی به تمامی جوانب پرونده میسر نمی شود.

9)از دیگر نکات قابل توجه در این نحوه رسیدگی و تشخیص مأخذ مشمول مالیات، برای مودیان استناد به بخشنامه ها و احکامی است که قبلا توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده ولی کماکان در رسیدگی های سازمان امور مالیاتی و هیات های حل اختلاف از آنها استفاده می شود و به عنوان مثال رسیدگی در اجرای بندهای 6 – 8 – 10 – 11 و 12 بخشنامه 30545 است که توسط دادنامه 513 تا 517 در سال 1389 ابطال شده است.

10)و آخرین مطلب اینکه مودیان بعد از صدور رای از هیات های حل اختلاف تجدیدنظر در اجرای حکم ماده 247ق.

م.

م، رای آنها قطعی بوده و برای ارجاع به دایره وصول و اجراییات ارجاع می شوند و در این مرحله فقط باید دیون خود را پرداخت کنند و بدهی آنها قطعی می شود.

حال اگر در صدور رای مورد نظر همچنان اشکالاتی وجود داشته باشد تا زمان ارجاع پرونده به مراجع بعدی همچون شورای عالی مالیاتی و یا هیات ماده 251 مکرر در وزارت امور اقتصادی و دارایی یا دیوان عدالت اداری، ترتیبات وصول به قدری سختگیرانه است که عملا فعالان اقتصادی را از ادامه فعالیت بازداشته و داشته ایم که بعد از ارجاع پرونده به مراجع دیگر حکم عادلانه و درستی برای مودیان صادر شده و مالیات مورد مطالبه به میزان بسیار کمی کاهش پیدا کرده است ولی حیف که دیگر مودی وجود ندارد، چرا که آن قدر توسط سازمان امور مالیاتی تحت فشارهای ناشی از وصول مالیات قطعی شده قرار می گیرد که ادامه فعالیت غیرممکن می شود.

بنابراین با این اشکالات و بسیاری از موارد دیگر که از حوصله این بحث خارج است و در جایی دیگر به آنها خواهیم پرداخت، اداره هیات های حل اختلاف توسط سازمان امور مالیاتی دارای اشکالات اساسی بوده و باید ترتیبات رسیدگی در آنها اصلاح شود تا کارآمد شوند.

در غیر این صورت با توجه به ماده 24 قانون حقوق شهروندی مالیات مطالبه شده با عدم توجه به اصل حق الناس دریافت شده و دارای اشکالات شرعی است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازروزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 29بهمن 96، کدمطلب:3355511، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: سازمان امور مالیاتی - مالیات - مالی - سازمان امور مالیاتی کشور - امور مالیاتی کشور - قانون - مودی - ماده - اتاق بازرگانی - انتخاب - کشور - پنجم - حقوق - قوانین - مدافع - نظارت - اصناف - اولین - حرفه - قاضی - اتاق - شاغل - دولت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

تبریک نوروزی مربیان سرخ آبی

لزوم ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به ایتام

برپایی 7نمایشگاه سیاه چادر نوروزی عشایر در مازندران

کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور وصل شد

اعضای کمپین «نه به تصادفات جاده ای» به 30 هزار نفر رسید

کاروان راهیان نور مشگین شهر عازم مناطق عملیاتی شد

اتصال کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور

برپایی 7نمایشگاه سیاه چادر نوروزی عشایر در مازندران

پایبندیم به عهد با مردم و افشای فساد - زهرا نژادبهرام*

کمپین ملی، نه به تصادفات در ورامین

پیام نوروزی نجفی به کارکنان شهرداری تهران

بصورت رژه ای راه بروید

نشست نوروزی اساتید و دانشجویان زبان فارسی در پکن برگزار شد

ساعت رسمی کشور از ساعت 24 اول فروردین تغییر می کند

آمادگی کامل تمام استان ها برای میزبانی از مسافران نوروزی

قطار راهیان نور دانشجویی 96 به ایستگاه آخر خود رسید

بیانیه دعوت مردم برای حضور در مراسم سخنرانی رهبر انقلاب

چرا رهبرانقلاب نام هر سال را انتخاب و معرفی می کنند؟

آمادگی برای استقبال از مسافران نوروزی در گچساران

پیامک نوروزی روحانی به مردم ایران

روحانی دستور رفع سریع مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه را صادر کرد

دانلود آهنگ جدید بردیا صابری بنام عیدیه امسال

دانلود آهنگ جدید علی جوکار بنام عشقای قبل از تو

پیام نوروزی نجفی به کارکنان شهرداری

مقام معظم رهبری در حرم امام رضا سخنرانی می کنند

مدل روس برای نجات از تجاوز جنسی خود را از طبقه ششم به پایین انداخت + عکس

رییس جمهور آلمان پیام تبریک نوروزی داد

معلم اخلاق در بخش مراقبت های ویژه بستری شد

اعتصاب غذای بقایی، اعتراف سخنگوی سپاه، بازداشت یکماهه مشایی و قضاتی که به تعطیلات رفته اند!

امامزاده ابراهیم (ع) میزبان عاشقان اهل بیت در لحظه تحویل سال در قالب طرح «آرامش بهاری»

هلگا اشمید به پاس دیپلماسی و برجام نشان افتخار گرفت

حضور رییس جمهور در روستای زلزله زده میرمیروی شهرستان سرپل ذهاب

مشاور وزیر ارشاد در گسترش ارتباطات فرهنگی منصوب شد

سال 97 شاهد پویایی اورژانس در خدمات رسانی خواهیم بود

حمید وکیلی ویژه برنامه دانشجویی یک شب در جبهه

با حضور رییس جمهور روحانی، اتصال کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور انجام شد

550 نفر از بسیجیان راهی مناطق عملیاتی شدند

97؛ سال کوشش های بیشتر و گشودن افق های امیدوارانه است

اتصال کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور

پیام تبریک رییس کل دادگستری استان هرمزگان به مناسبت فرارسیدن سال 1397

پایبندیم به عهد با مردم و افشای فساد - زهرا نژادبهرام*

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال و روز ملی تونس را تبریک گفت

دلنوشته همسر شهید رضا دامرودی به مناسبت تحویل سال جدید

با حضور روحانی راه ْآهن تهران کرمانشاه افتتاح شد

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

درخواست العبادی از استانداران برای بی طرفی در انتخابات مجلس

چند خبر کوتاه

سردار اشتری: سال 96 سالی حساس و با مأموریت های متعدد بود

افتتاح رسمی راه آهن کرمانشاه با حضور رییس جمهور+فیلم

امیدوارم سال 97 لبریز از رفاه روزافزون برای همه ملت ها باشد

اختصاص بودجه به پروژه راستگرد دسترسی جاده شهریار - فتح و تقاطع اندیشه - لشگری

دانلود آهنگ جدید عماد میر بنام تحویل سال

حمایت شهرداران کلانشهرها از نامه نجفی به روحانی

تور رایگان اردبیل گردی ویژه مسافران

کرمانشاه مهیای استقبال از میهمانان

تکلیف مردم را روشن کنید؛ بالاخره «بیماری» یا «فشار از بالا»؟!

هوای پایتخت در وضعیت سالم قرار دارد

وزیراطلاعات: امنیت کشور را خود مردم به وجود آوردند /اختلاف و تفرقه باعث عقب ماندگی است

حرکت جالب مردم نجف آباد اصفهان

درخواست مرکل از روسیه برای اثبات بی گناهی خود در قضیه جاسوس روس

رامبد جوان و جناب خان میهمان مهران مدیری در دورهمی

عباس با متهم کردن حماس؛ مجازات های جدیدی را علیه غزه اعمال کرد

تلاش سنا برای پایان دادن حمایت امریکا از عربستان در جنگ یمن

استاندار:20هزار تخت در استان اردبیل برای اسکان مسافران نورزی آماده شده است

‎پاسخگوی سوال دانشجویان جهت شفاف سازی تخلفات اداره استاندارد استان مرکزی باشید

دیدار نوروزی «رحمان» با روشنفکران تاجیک + تصاویر

رعایت ایمنی و عمل به قانون دو مولفه کاهش تصادفات جاده ای

مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

پیام نوروزی رییس جمهور آلمان

آمد بهار جانها/استقبال از سفر مقام معظم رهبری به مشهد مقدس

مرودشت آماده استقبال از میهمانان نوروزی

30 المان ویژه نوروز در میادین شهر زاهدان نصب شد

راه آهن ملایر-کرمانشاه افتتاح می شود

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در ایام نوروز

مسئول فرهنگی اوقاف ورامین در گفت وگو با فارس مطرح کرد امامزاده ابراهیم (ع) میزبان عاشقان اهل بیت در لحظه تحویل سال در قالب طرح «آرامش بهاری»

پیام نوروزی رییس جمهور آمریکا چه بود؟ | فرافکنی دوباره ترامپ علیه ایران در پیام نوروزی

دعای تحویل سال نو با اجرای گروه محمد رسول الله(ص)+فیلم

مقام معظم رهبری فردا در حرم امام رضا سخنرانی می کنند

روحانی دستور رفع سریع مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه را صادر کرد

باید تلاش کنیم همه منازل آسیب دیده این منطقه تا پایان تابستان 97 تکمیل و تحویل داده شود

مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

روحانی سالروز استقلال و روز ملی تونس را تبریک گفت

پیامک نوروزی روحانی به مردم

ربیعی:سالی پرکار و پرمسئولیت در پیش داریم

امتناع ترامپ از ارسال پیام تبریک برای پوتین

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو آغاز به کارکرد

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

نقش ویژه روحانیون در معرفت افزایی میان زائران راهیان نور

مهران غفوریان: آنقدر لاغر نمی شوم که دیگر به من نقش ندهند

تمام تلاش ما تکمیل اسکان دائمی روستاها در اسرع وقت است

تسهیلاتی برای زائران در ایام حضور در راهیان نور فراهم شده است

افتتاح رسمی راه آهن کرمانشاه با حضور رییس جمهور

دیدنی های زنجان در یک نگاه

شروع طرح فرهنگی آرامش بهاری درقالب خیمه های معرفت در 92 بقعه و امامزاده شاخص خوزستان

افتتاح خیابانی به نام آیت الله طبسی امروز در مشهد

آمادگی تمامی استان ها برای میزبانی مسافران نوروزی/لزوم همکاری مردم با ماموران ناجا برای برقراری نظم و امنیت

دانلود آهنگ جدید احسان شریفی مقدم بنام عشق ایده آل

نقض حقوق مودیان

نقض حقوق مودیان