مطالب مرتبط:
هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود
رییس سازمان توسعه تجارت خبر داد پیشنهاد بازنگری در تعرفه ترجیحی با ترکیه/ ول خرجی واردکنندگان در فضای مجازی برای مقابله با افزایش تعرفه واردات خودرو
برخی سازمان های تابعه شهرداری هزینه های فاقد اعتبار را بدهی جا می زنند
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام زمان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1397 و بیست و سومین دوره المپیاد علمی -دانشجویی کشور و همچنین ایجاد امکان برای ثبت نام آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نش
رییس سازمان شیلات ایران: صادرات آبزیان از کشور 40 درصد افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 06:352018-02-19پزشكي

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور


داروهای میلیاردی بیماری نادر SMA در دارونامه رسمی کشور ثبت نشده و تجویز آن در کشورهای دیگر مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

- کیانوش جهانپور در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در خصوص تأمین برخی داروهای گرانقیمت و کمیاب در کشور گفت: در بیماری های نادر قبل از تجویز و استفاده از دارو باید در قدم اول پروتکل های اصلی درمانی از جانب معاونت درمان وزارت بهداشت تهیه و منتشر شود تا بعد از تأیید و معرفی دارو به طور رسمی هزینه اثربخشی آن در بیماران تشخیص داده شده و از جانب معاونت درمان مصوب شود.

وی افزود: در بیماری هایی نظیر SMA کمیته فنی بررسی بیماری های نادر وارد عمل می شود تا پروتکل های درمانی معاونت درمان را تصویب و سپس به نظام سلامت کشور ارجاع دهد.

پس از سپری شدن این مراحل برنامه مصوب شده به سازمان غذا و دارو ابلاغ شده و داروی بیماری های نادر جهت اضافه شدن به دارونامه رسمی کشور مورد آزمایش، بررسی و تأیید قرار می گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در خصوص بیماری SMA و چند بیماری نظیر آن داروهایی به عنوان تنها راه درمان به بیماران معرفی شده است در حالی که تا به امروز در تحقیقات علمی و بررسی های دارویی انجام شده ، تجربه عملکرد این داروها دیده نشده و با وجود تولید و بهره وری آن در دیگر کشورها، از جانب سازمان غذا و دارو تأیید نمی شود.

در مواقعی شاهد درگیری چند پژوهشکده به منظور بررسی تأثیرات دارویی برخی بیماری های نادر بوده ایم که در اندک مواردی نیز، برخی پژوهشکده ادعای اثربخشی مثبت داروی تولید شده خود را دارند با این حال نمی توان تنها به ادعاهای مطرح شده مبنی بر تنها راه درمان بر داروهای تولیدشده، اکتفا کرد.

وی عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نظیر ایالت متحده، کانادا و اتحادیه اروپا داروهایی به عنوان درمان نهایی برخی بیماری های نادر معرفی می شود اما در پروتکل های درمانی و رسمی ما این داروها از نتایج علمی و تحقیقات مناسبی برخوردار نبوده و استفاده از آن را به بیماران خود پیشنهاد نمی کنیم.

آنچه که در معاونت درمان به عنوان داروی اثربخش در روند درمان یک بیمار تلقی می شود، باید در مراحل تشخیص و درمان تأثیرگذاری آن بر بهبودی و سلامت افراد اثبات شود.

جهانپور در ادامه اذعان داشت: اثبات بیماری در افراد، تعریف پروتکل بیماری و تأثیرگذاری دارویی بر درمان آن از جمله مراحلی است که برای تهیه دارو در کشور در نظر گرفته می شود تا در صورت لزوم از داروهای موجود در کشور استفاده شده و یا نسبت به واردات آن تصمیم گیری شود.

بنابراین سازمان غذا و دارو پیشنهادات را به شورای بررسی و تدوین دارونامه کشور اعلام کرده و در صورت تأیید هزینه اثربخشی، برای تهیه آن اقدام می کند.

در این شرایط در صورت عدم تولید داخلی دارو از شرکت های واردکننده یا تولید کننده دارو تقاضای تهیه داروی موردنظر را ابلاغ کرده و به ٌصورت واسطه ای نیاز سلامت جامعه را تأمین می کنند.

وی تأکید کرد: در شرایطی که حلقه اول روند تأیید یک دارو تشکیل نشده و پروتکل های درمانی لازم ابلاغ و تشخیص قطعی دارو تأیید نشده است سازمان غذا و دارو هیچگونه اقدامی نسبت به تهیه داروهای تولیدشده در دیگر کشورها نمی کند.

بنابراین عدم اقدام فوری این سازمان نسبت به تهیه برخی داروهای گرانقیمت و کمیاب بیماری های نادر از جانب مردم به یک تغییر اشتباه تبدیل شده است چرا که بودجه تأمین دارو محدود بوده و بدون تأیید هزینه اثربخشی داروها و تدوین دارونامه رسمی اقدامی صورت نمی گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هزینه اثربخشی دارو اگر مطلوب نباشد با وجود مصرف برخی داروها در دیگر کشورها ما نسبت به تهیه آن در سطح هزینه فعلی اقدامی نخواهیم کرد.

چرا که به علت مختصات خاص اقتصادی کشور تولیدکننده، ممکن است هزینه های اثربخشی یک داروهمانند ایران مورد اهمیت نبوده و تنها به مطالعات تجربی اکتفا شود.

اما این امر باید در نظام سلامت ما به طور کامل احراز شود.

بنابراین دارویی که هزینه اثربخشی تلقی نشود در دارونامه رسمی کشور مطرح نشده و مورد تأیید نیست.

وی در خصوص روند تأیید پروتکل های تأیید دارو افزود: کمیته فنی بیماری های نادر آخرین یافته های علمی منتشر شده و معتبر دنیا را بررسی می کند و براساس آن مصوبه های لازم را ابلاغ کرده و مراحل درمان بیماری ها مشخص می َشود.

بنابراین در طی فرایند تجویز داروی خاص اگر بهره مندی از یک دارو تأیید شود تولید داخلی دارو یا وارداتی آن جهت مصرف بیماران در سازمان غذا و دارو براساس مطالعات بررسی می شود.

در این میان برخی از کشورها ادعا می کنند که داروی تولیدشده ما تنها راه درمان بیماری های نادر است اما در نظام سلامت کشور نسبت به اختصاص بودجه به این امر تصمیم گیری می شود.

جهانپور خاطرنشان کرد: منابع محدود دارویی باید در جایی هزینه شود که هزینه اثربخشی مطلوب رؤیت شود در این میان برخی از داروها با هزینه های بسیار بالا تنها اندکی از کیفیت زندگی یک بیمار را جابه جا می کند که این امر برای نظام سلامت ما تعریفی ندارد و پافشاری بر تهیه داروهایی است که هزینه اثربخشی آن اثبات شده و به درمان قطعی منجر شود.

وی در ادامه عنوان کرد: احتمال درمان به واسطه مصرف برخی از داروهای گرانقیمت در بیماری های نادر در دارونامه رسمی کشور جایگاهی ندارد و تا تأیید نهایی اثربخشی یک دارو نسبت به تهیه آن اقدامی نمی شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص اقدام سازمان دارو نسبت به تهیه داروهای گرانقیمت بیماری SMA اذعان داشت: تاکنون اقدامی از جانب پزشکان، انجمن های علمی و یا دیگر سازمان های معتبر نسبت به تهیه داروی SMA به طور رسمی اعلام نشده است این در حالی است که یافته های علمی در زمینه درمان بیماری های نادر دائما رصد و مانیتور می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: درخواست ها نسبت به تهیه برخی از داروها از کشورهای دیگر در قالب فرم شورای تدوین و دارونامه رسمی بررسی می شود اما تاکنون جز معدود مراجعات خانواده های اینگونه بیماران به روابط عمومی سازمان غذا و دارو هیچگونه درخواست رسمی نسبت به تهیه داروهای بیماری SMA صورت نگرفته است تا در شورای تدوین مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین در صورت عدم وجود دارو در دارونامه های رسمی هرگونه تجویز دارویی که در کشورهای دیگر تولید شده است و مورد تأیید سازمان غذا و دارو نیست، امری غیرقانونی تلقی شده و با پزشکان متخلف برخورد می شود.

جهانپور در خصوص مشارکت مردم نسبت به تأمین مالی برخی از خانواده های SMA برای تهیه میلیاردی داروی این بیماری در کشورهای دیگر گفت: سازمان غذا و دارو به هیچ وجه قصد ندارد مانع از کار خیر مردم شود چرا که همکاری های اجتماعی در جهت ارتقای سلامت و حمایت از آن یک امری انسانی و پسندیده محسوب می شود.

اما آنچه که مستندات قانونی و فرآیندهای عینی اثربخشی این داروها را تایید نمی کند و حتی تقاضانامه رسمی از جانب انجمن های علمی خاص یا معاونت درمان وزارت بهداشت و کمیته این بیماری ها در سازمان غذا و دارو وجود ندارد تا به طور رسمی این اظهارنامه ها در کمیته اقتصاد دارو و شورای تدوین دارو بررسی شود.

وی اذعان داشت: به منظور تهیه داروی این نوع از بیماری باید در خواست رسمی از جانب شرکت های داروسازی، انجمن های علمی یا مصوبه ای در کمیته بیماری های نادر به سازمان غذا و دارو ابلاغ شود تا نسبت به تهیه آن در نظام سلامت کشور اقدام شود.

بنابراین سازمان غذا و دارو قبل از تأیید نهایی نیاز بیماران نسبت به تهیه آن خودسرانه عمل نمی کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: روزانه داروهای زیادی درکشورها تولید می شوند بنابراین نمی توان همه داروهای تجربی کشورها را بدون هیچ درخواست و احساس نیاز به کشور وارد کند.

بنابراین اظهارات انجمن ها نسبت به ابلاغ درخواست برای تهیه داروی این بیماری وزارت بهداشت را رد می کنیم.

پیش از این دستوالعمل های لازم نسبت به عدم تجویز داروهای فاقد تأییدیه سازمان غذا و دارو و خارج از داروخانه رسمی به سازمان نظام پزشکی ابلاغ شده است و از جامعه پزشکان درخواست شد در جهت ارتقای نظام سلامت کشور ازتجویز هرگونه داروی خارج از لیست رسمی داروخانه کشور خودداری کنند.

وی در پایان گفت: اظهارات برخی از خانواده های بیماران SMA مبنی بر درمان کامل این بیماری توسط داروهای میلیاردی تولیدشده در دیگر کشورها از جانب سازمان غذا و دارو تأیید نمی شود.

چرا که هزینه اثربخشی این داروها اثبات نشده و مصرف آن بر عهده خود خانواده ها است.

سازمان غذا و دارو بر طبق قوانین موجود تلاش خود را در جهت تهیه داروهای مورد تأیید دارونامه رسمی کشور انجام داده و بودجه های لازم را به این امر اختصاص می دهد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دارو - بیمار - سازمان غذا و دارو - بیماری - درمان - کشور - داروی - نادر - بیماران - پژوهشکده - هایی - تولید - اتحادیه اروپا - تحقیقات علمی - وزارت بهداشت - واردات دارو - بیماری نادر - تشخیص - هزینه - سلامت - کمیته فنی - گرانقیمت - خبرگزاری - علمی - بهره وری - پیشنهاد - خبرنگار - برنامه - درگیری - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
زندگی در محیط آفتابی می تواند خطر ابتلا به MS را کاهش دهد

آنچه بیماران قلبی باید قبل از سفر بدانند

حال معده شما چطور است؟

آنچه بیماران قلبی باید قبل از سفر بدانند

مرگ 88 هزار آمریکایی در پی مصرف الکل/ زنان پیشتاز در مصرف الکل

خواص و فواید انجیر خشک

آنچه بیماران قلبی باید قبل از سفر بدانند

مرگ 88 هزار آمریکایی در پی مصرف الکل/ زنان پیشتاز در مصرف الکل

آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

از گرسنگی پنهان چه می دانید؟

حضور محققان 60 کشور دنیا در کنگره بین المللی سلامت در شیراز

مهم ترین علامت های اتیسم در کودکان

اگر آبگوشت تان سوخت به آن شکر اضافه کنید!

کشف و معدوم سازی بیش از 29 تن مواد غذایی فاسد غیرقابل مصرف در 10 روز اول اجرای برنامه سلامت نوروزی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

توصیه های بهداشتی رییس مرکز بهداشت استان خوزستان برای مصرف آب شرب سالم در سفر

جشن پیروزی پوتین در انتخابات

اهدا چهار دستگاه دیالیز به خمینی شهر و چهار محال

اهدای 13 هزار واحد خون به بیماران نیازمند+ مصاحیه

توییت ربیعی درباره پرداخت مطالبات تأمین اجتماعی

اهدای 2 دستگاه نوار قلب به بیمارستان شهید مدرس کاشمر

درآمد مبهم پزشکان ایرانی/ مقایسه درآمد پزشکان عمومی ایران با 42 کشور

پایین بودن هزینه درمان از جاذبه های گردشگری سلامت در اصفهان است

آغاز طرح ایمنی و سلامت هلال احمر استان اردبیل

طرز تهیه چند نوع غذای گیاهی خوشمزه

مومیایی عجیب 3 انگشتی (+عکس)

جای دندان خالی ر ا با انگور پر کنید

6 درمان خانگی برای پوست های چرب

پایین بودن هزینه درمان از جاذبه های گردشگری سلامت در اصفهان است

اهدای 2 دستگاه نوار قلب به بیمارستان شهید مدرس(ره) کاشمر

فست فود آینده Ikea تا 50 برابر مغذی تر از غذاهای امروزی است!

شیراز،میزبان همایش بین المللی سلامت برای صلح + فیلم

رژیم مدیترانه ای سلامت استخوان و ماهیچه ها را به همراه دارد

اعلام کمپ های نوروزی اورژانس تهران

روزیاتو: داستان شگفت انگیز مردی که 25 سال است تنها با خوردن پیتزا خود را سیر می کند

سامانه رتبه بندی بهداشتی رستوران ها دراختیار مسافران نوروزی

چشمه آرپا دره سی ملکان پس از مدت ها جاری شد

آرزومندان سلامت دور سفره هفت سین

تهدید باورهای دینی جامعه با دخالت افراد غیرمتخصص در طب

این 10 توصیه دارویی را در سفر جدی بگیرید/ اینفوگرافی

نُقل ارومیه زینت بخش دیرینه سفره های نوروزی

اعلام اسامی شعب و مراکز درمانی کشیک ایام نوروزی

کاهش درد زانو و ناتوانی ناشی از آرتروز با روش درمانی جدید

انتصاب اعضای ستاد ملی کارآفرینی و اشتغال وزارت بهداشت

تقلیل زمان در خواست تا صدور پروانه مسئول فنی به یک روز کاری

تلاش برای ساخت قرصی با شبیه سازی اثرات ورزش در بدن انسان

درمان تالاسمی پسر 6 ساله با خون بندناف خواهر +عکس

اینگونه مراقب سلامتی و تندرستی خود باشید

بهترین درمان برای یبوست

8 نشانه ای که به گفته علم، می تواند طلاق را پیش بینی کند

لمورهای دم حلقه ای

آیا ریزگردها تاثیری بر افزایش سرطان دارند

چگونه در خانه پاستیل درست کنیم؟

دانشگاه علوم پزشکی با وام حقوق کارکنانش را داد + فیلم

علت چاقی زوج‎ها پس از ازدواج چیست؟

سم زدایی از بدن در فصل بهار و کمتر از 30 دقیقه

اپلیکیشنی که از سکته قلبی جلوگیری می کند

آب و سبزیجات بهترین درمان برای یبوست است

سامانه رتبه بندی بهداشتی رستوران ها دراختیار مسافران نوروزی

خوردنی های هفت سین برای کودکان چه فوایدی دارند؟

تاثیر سفر با هواپیما بر جسم و خرید بلیط هواپیما

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز برگزار می شود

واکسن ضد اعتیاد روسی

آب بهترین درمان برای یبوست است

سرپرست اورژانس کشور، برنامه های این نهاد برای نوروز را تشریح کرد

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

روش های رفع کبودی و پف دور چشم

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

تخصیص اعتبارات قابل توجه به بیمه سلامت تا چهل و هشت ساعت آینده

6 درمان خانگی برای پوست های چرب

تعطیلی کارگاه مخفی فرآوری آب میوه غیر بهداشتی

کاهش زمان درخواست تا صدور پروانه مسئول فنی به یک روز کاری

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟/ اینترنت و خطر دسترسی آسان به مواد مخدر

5 نشانه که نشان می دهد قلب شما به خوبی کار نمی کند

اشتغال 70 نفر با راه اندازی مجتمع سلامت خصوصی در اهر

بیمارستان هشترود جوابگوی نیازهای بیماران دیالیزی نیست

استقرار دو مرکز درمانی در یادمان های شلمچه و اروندکنار

توزیع 200 سبد غذایی بین مددجویان بهزیستی خوسف

تولید یک بانداژ جدید با استفاده از پروتیین طبیعی گیاهان و جانوران

رژیم مدیترانه ای سلامت استخوان و ماهیچه ها را به همراه دارد

جای دندان خالی ر ا با انگور پر کنید

توصیه های بهداشتی برای مصرف آب شرب سالم در سفر

توصیه های نوروزی برای بیماران قلبی

تاثیر آجیل بر وزن و اشتها

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

رژیم مدیترانه ای سلامت استخوان و ماهیچه ها را به همراه دارد

بهره برداری از مرکز پایش تصویری مراکز درمانی یاسوج

نوزاد افغان داخل آمبولانس دیده به جهان گشود

بررسی بخشی از خواص جوانه گندم

نوزاد افغان داخل آمبولانس دیده به جهان گشود

آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

هشدارهای نوروزی به والدینی که کودکان دیابتی دارند

6 پیشنهاد غذایی برای سم زدایی از بدن در طول تعطیلات!

همه روش های پاک کردن رنگ مو از دست

معحزه بامیه در کاهش قند خون

برگزاری کنگره بین المللی «صلح برای سلامت» با حضور رییس جمهور در شیراز

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

شیراز، میزبان کنگره بین المللی «سلامت برای صلح» می شود/ فعالان حوزه سلامت، برای صلح تلاش کنند

بالاخره شب عید مصرف ماهی تیلاپیلا خوب است یا بد؟!

خط قرمزهایی که باعث اضافه وزنتان می شوند

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور