مطالب مرتبط:
هزینه داروی زلزله زدگان باید توسط دولت تأمین شود
رییس سازمان توسعه تجارت خبر داد پیشنهاد بازنگری در تعرفه ترجیحی با ترکیه/ ول خرجی واردکنندگان در فضای مجازی برای مقابله با افزایش تعرفه واردات خودرو
برخی سازمان های تابعه شهرداری هزینه های فاقد اعتبار را بدهی جا می زنند
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام زمان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1397 و بیست و سومین دوره المپیاد علمی -دانشجویی کشور و همچنین ایجاد امکان برای ثبت نام آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نش
رییس سازمان شیلات ایران: صادرات آبزیان از کشور 40 درصد افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 07:352018-02-19پزشكي

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور


داروهای میلیاردی بیماری نادر SMA در دارونامه رسمی کشور ثبت نشده و تجویز آن در کشورهای دیگر مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

- کیانوش جهانپور در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در خصوص تأمین برخی داروهای گرانقیمت و کمیاب در کشور گفت: در بیماری های نادر قبل از تجویز و استفاده از دارو باید در قدم اول پروتکل های اصلی درمانی از جانب معاونت درمان وزارت بهداشت تهیه و منتشر شود تا بعد از تأیید و معرفی دارو به طور رسمی هزینه اثربخشی آن در بیماران تشخیص داده شده و از جانب معاونت درمان مصوب شود.

وی افزود: در بیماری هایی نظیر SMA کمیته فنی بررسی بیماری های نادر وارد عمل می شود تا پروتکل های درمانی معاونت درمان را تصویب و سپس به نظام سلامت کشور ارجاع دهد.

پس از سپری شدن این مراحل برنامه مصوب شده به سازمان غذا و دارو ابلاغ شده و داروی بیماری های نادر جهت اضافه شدن به دارونامه رسمی کشور مورد آزمایش، بررسی و تأیید قرار می گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در خصوص بیماری SMA و چند بیماری نظیر آن داروهایی به عنوان تنها راه درمان به بیماران معرفی شده است در حالی که تا به امروز در تحقیقات علمی و بررسی های دارویی انجام شده ، تجربه عملکرد این داروها دیده نشده و با وجود تولید و بهره وری آن در دیگر کشورها، از جانب سازمان غذا و دارو تأیید نمی شود.

در مواقعی شاهد درگیری چند پژوهشکده به منظور بررسی تأثیرات دارویی برخی بیماری های نادر بوده ایم که در اندک مواردی نیز، برخی پژوهشکده ادعای اثربخشی مثبت داروی تولید شده خود را دارند با این حال نمی توان تنها به ادعاهای مطرح شده مبنی بر تنها راه درمان بر داروهای تولیدشده، اکتفا کرد.

وی عنوان کرد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نظیر ایالت متحده، کانادا و اتحادیه اروپا داروهایی به عنوان درمان نهایی برخی بیماری های نادر معرفی می شود اما در پروتکل های درمانی و رسمی ما این داروها از نتایج علمی و تحقیقات مناسبی برخوردار نبوده و استفاده از آن را به بیماران خود پیشنهاد نمی کنیم.

آنچه که در معاونت درمان به عنوان داروی اثربخش در روند درمان یک بیمار تلقی می شود، باید در مراحل تشخیص و درمان تأثیرگذاری آن بر بهبودی و سلامت افراد اثبات شود.

جهانپور در ادامه اذعان داشت: اثبات بیماری در افراد، تعریف پروتکل بیماری و تأثیرگذاری دارویی بر درمان آن از جمله مراحلی است که برای تهیه دارو در کشور در نظر گرفته می شود تا در صورت لزوم از داروهای موجود در کشور استفاده شده و یا نسبت به واردات آن تصمیم گیری شود.

بنابراین سازمان غذا و دارو پیشنهادات را به شورای بررسی و تدوین دارونامه کشور اعلام کرده و در صورت تأیید هزینه اثربخشی، برای تهیه آن اقدام می کند.

در این شرایط در صورت عدم تولید داخلی دارو از شرکت های واردکننده یا تولید کننده دارو تقاضای تهیه داروی موردنظر را ابلاغ کرده و به ٌصورت واسطه ای نیاز سلامت جامعه را تأمین می کنند.

وی تأکید کرد: در شرایطی که حلقه اول روند تأیید یک دارو تشکیل نشده و پروتکل های درمانی لازم ابلاغ و تشخیص قطعی دارو تأیید نشده است سازمان غذا و دارو هیچگونه اقدامی نسبت به تهیه داروهای تولیدشده در دیگر کشورها نمی کند.

بنابراین عدم اقدام فوری این سازمان نسبت به تهیه برخی داروهای گرانقیمت و کمیاب بیماری های نادر از جانب مردم به یک تغییر اشتباه تبدیل شده است چرا که بودجه تأمین دارو محدود بوده و بدون تأیید هزینه اثربخشی داروها و تدوین دارونامه رسمی اقدامی صورت نمی گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هزینه اثربخشی دارو اگر مطلوب نباشد با وجود مصرف برخی داروها در دیگر کشورها ما نسبت به تهیه آن در سطح هزینه فعلی اقدامی نخواهیم کرد.

چرا که به علت مختصات خاص اقتصادی کشور تولیدکننده، ممکن است هزینه های اثربخشی یک داروهمانند ایران مورد اهمیت نبوده و تنها به مطالعات تجربی اکتفا شود.

اما این امر باید در نظام سلامت ما به طور کامل احراز شود.

بنابراین دارویی که هزینه اثربخشی تلقی نشود در دارونامه رسمی کشور مطرح نشده و مورد تأیید نیست.

وی در خصوص روند تأیید پروتکل های تأیید دارو افزود: کمیته فنی بیماری های نادر آخرین یافته های علمی منتشر شده و معتبر دنیا را بررسی می کند و براساس آن مصوبه های لازم را ابلاغ کرده و مراحل درمان بیماری ها مشخص می َشود.

بنابراین در طی فرایند تجویز داروی خاص اگر بهره مندی از یک دارو تأیید شود تولید داخلی دارو یا وارداتی آن جهت مصرف بیماران در سازمان غذا و دارو براساس مطالعات بررسی می شود.

در این میان برخی از کشورها ادعا می کنند که داروی تولیدشده ما تنها راه درمان بیماری های نادر است اما در نظام سلامت کشور نسبت به اختصاص بودجه به این امر تصمیم گیری می شود.

جهانپور خاطرنشان کرد: منابع محدود دارویی باید در جایی هزینه شود که هزینه اثربخشی مطلوب رؤیت شود در این میان برخی از داروها با هزینه های بسیار بالا تنها اندکی از کیفیت زندگی یک بیمار را جابه جا می کند که این امر برای نظام سلامت ما تعریفی ندارد و پافشاری بر تهیه داروهایی است که هزینه اثربخشی آن اثبات شده و به درمان قطعی منجر شود.

وی در ادامه عنوان کرد: احتمال درمان به واسطه مصرف برخی از داروهای گرانقیمت در بیماری های نادر در دارونامه رسمی کشور جایگاهی ندارد و تا تأیید نهایی اثربخشی یک دارو نسبت به تهیه آن اقدامی نمی شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص اقدام سازمان دارو نسبت به تهیه داروهای گرانقیمت بیماری SMA اذعان داشت: تاکنون اقدامی از جانب پزشکان، انجمن های علمی و یا دیگر سازمان های معتبر نسبت به تهیه داروی SMA به طور رسمی اعلام نشده است این در حالی است که یافته های علمی در زمینه درمان بیماری های نادر دائما رصد و مانیتور می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: درخواست ها نسبت به تهیه برخی از داروها از کشورهای دیگر در قالب فرم شورای تدوین و دارونامه رسمی بررسی می شود اما تاکنون جز معدود مراجعات خانواده های اینگونه بیماران به روابط عمومی سازمان غذا و دارو هیچگونه درخواست رسمی نسبت به تهیه داروهای بیماری SMA صورت نگرفته است تا در شورای تدوین مورد بررسی قرار گیرد.

بنابراین در صورت عدم وجود دارو در دارونامه های رسمی هرگونه تجویز دارویی که در کشورهای دیگر تولید شده است و مورد تأیید سازمان غذا و دارو نیست، امری غیرقانونی تلقی شده و با پزشکان متخلف برخورد می شود.

جهانپور در خصوص مشارکت مردم نسبت به تأمین مالی برخی از خانواده های SMA برای تهیه میلیاردی داروی این بیماری در کشورهای دیگر گفت: سازمان غذا و دارو به هیچ وجه قصد ندارد مانع از کار خیر مردم شود چرا که همکاری های اجتماعی در جهت ارتقای سلامت و حمایت از آن یک امری انسانی و پسندیده محسوب می شود.

اما آنچه که مستندات قانونی و فرآیندهای عینی اثربخشی این داروها را تایید نمی کند و حتی تقاضانامه رسمی از جانب انجمن های علمی خاص یا معاونت درمان وزارت بهداشت و کمیته این بیماری ها در سازمان غذا و دارو وجود ندارد تا به طور رسمی این اظهارنامه ها در کمیته اقتصاد دارو و شورای تدوین دارو بررسی شود.

وی اذعان داشت: به منظور تهیه داروی این نوع از بیماری باید در خواست رسمی از جانب شرکت های داروسازی، انجمن های علمی یا مصوبه ای در کمیته بیماری های نادر به سازمان غذا و دارو ابلاغ شود تا نسبت به تهیه آن در نظام سلامت کشور اقدام شود.

بنابراین سازمان غذا و دارو قبل از تأیید نهایی نیاز بیماران نسبت به تهیه آن خودسرانه عمل نمی کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو عنوان کرد: روزانه داروهای زیادی درکشورها تولید می شوند بنابراین نمی توان همه داروهای تجربی کشورها را بدون هیچ درخواست و احساس نیاز به کشور وارد کند.

بنابراین اظهارات انجمن ها نسبت به ابلاغ درخواست برای تهیه داروی این بیماری وزارت بهداشت را رد می کنیم.

پیش از این دستوالعمل های لازم نسبت به عدم تجویز داروهای فاقد تأییدیه سازمان غذا و دارو و خارج از داروخانه رسمی به سازمان نظام پزشکی ابلاغ شده است و از جامعه پزشکان درخواست شد در جهت ارتقای نظام سلامت کشور ازتجویز هرگونه داروی خارج از لیست رسمی داروخانه کشور خودداری کنند.

وی در پایان گفت: اظهارات برخی از خانواده های بیماران SMA مبنی بر درمان کامل این بیماری توسط داروهای میلیاردی تولیدشده در دیگر کشورها از جانب سازمان غذا و دارو تأیید نمی شود.

چرا که هزینه اثربخشی این داروها اثبات نشده و مصرف آن بر عهده خود خانواده ها است.

سازمان غذا و دارو بر طبق قوانین موجود تلاش خود را در جهت تهیه داروهای مورد تأیید دارونامه رسمی کشور انجام داده و بودجه های لازم را به این امر اختصاص می دهد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دارو - بیمار - سازمان غذا و دارو - بیماری - درمان - کشور - داروی - نادر - بیماران - پژوهشکده - هایی - تولید - اتحادیه اروپا - تحقیقات علمی - وزارت بهداشت - واردات دارو - بیماری نادر - تشخیص - هزینه - سلامت - کمیته فنی - گرانقیمت - خبرگزاری - علمی - بهره وری - پیشنهاد - خبرنگار - برنامه - درگیری - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
توضیح مارادونا درباره اتهام به نژادپرستی و کشیدن سیگار

نکات مهمی که باید پیرامون ام اس بدانید

5 عصاره گیاهی برای داشتن خوابی راحت

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

با 6 راهکار آسان از بلوغ زودرس دختران پیشگیری کنید

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

ورزش هایی برای مبارزه با ام اس

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

افزایش دریافت کلسیم با این مواد غذایی

علت استفاده از «اوم» قبل از بیان برخی کلمات چیست؟

با 6 راهکار آسان از بلوغ زودرس دختران پیشگیری کنید

ورزش هایی برای مبارزه با ام اس

با دوری از این ماده جوانی را به خود هدیه دهید

علت استفاده از «اوم» قبل از بیان برخی کلمات چیست؟

از خواص بی نظیر شیر الاغ چه می دانید؟

بهترین راه های خانگی از بین بردن بوی بد سیر از دهان

ترفند هایی برای تربیت کودکی مودب

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

زنان سحرخیز کمتر افسرده می شوند

مراقب «گوش شناگر» باشید

افزایش دریافت کلسیم با این مواد غذایی

پنهان کردن «تعرضات جنسی» باعث تکرار آن می شود

درمان دیسک کمر بدون جراحی

تشخیص آسم و برونشیت از یکدیگر

نقش مغزها در مقابله با سرطان روده

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

داروهایی که میانه خوبی با ورزش ندارند

نکاتی درباره بیماری های کلیوی در دیابتی ها

نقش کبد در کمک به کاهش وزن

تاکید بیش از حد به یادگیری کودکان زیاده خواهی است

چربی هایی که برای بدن مفید است

طرز تهیه شیر زردچوبه

هوش مصنوعی گوگل قادر به پیش بینی زمان مرگ با دقت 95 درصد است!

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

کشف کلید ژنتیکی کوچکی که نسل مردها را منقرض می کند

الزام به ثبت وضعیت محصولات غیر تراریخته دارای مشابه تراریخته

خالکوبی های سه بعدی عجیب و ترسناک

جشن فارغ التحصیلی دانش آموختگان 14 رشته پزشکی در سمنان

بستری شدن دوباره جمشید مشایخی در بیمارستان

شیر خشک پی کُت ، میلیومِل، سِلیا و لاک تِل:فاقد اِستاندارد

حفظ فضای سبز شهر قم با مواد ارگانیک

در این مواقع نباید آب بنوشید

گوشت قرمز را فقط با این شرط بخرید

جمشید مشایخی در بیمارستان بستری شد

با روش های ساده به زیبایی طبیعی برسیم

حرف های وحید امیری را جدی بگیرید

نمایشگاه بین المللی ایران هلث

بهبود خصوصیات سیمان با استفاده از هویج و چغندر قند

برای پیشگیری از پوکی استخوان چه کنیم؟

طبیعی ترین راه ها برای مقابله با مشکل کبد چرب

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی جهان

ارتباط چشم با این بیماری ها

برای پیشگیری از پوکی استخوان چه کنیم؟

هنگام گرمازدگی طالبی بخورید

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

چرا مسمومیت شیمیایی در دراز مدت آشکار می شود/3 بیماری بر اثر تزریق آنتی بیوتیک در گوشت ها

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

هرمزگانی ها از مراجعه درمانی به دیگر نقاط بی نیاز می شوند

افزوده شدن "اختلال بازی" به فهرست بیماری های سلامت روان

ساماندهی کودکان خیابانی در دامغان

ارتباط باکتری های روده با افسردگی در افراد چاق

دانستنی های جالب علمی

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

چرخش زندگی

علائم هشداردهنده که از سرطان ریه خبر می دهند

کنه ها را له نکنید!

دمنوش های کاهنده قندخون را بشناسید

چرا نباید آب برنج را دور بریزیم+ طرز تهیه آب برنج مفید

سردرد یکطرفه نشانه چیست؟

دیابت خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پاسخ می دهند...

گزارش تصویری نشست خبری مدیرکل بیمه سلامت لرستان

با این نوشیدنی ها کبدتان را درمان کنید

افزوده شدن «اختلال بازی» به فهرست بیماری های سلامت روان

روش چک کردن سلامت باتری لپ تاپ +عکس

5 کمیته مسئول پیشگیری و کاهش آسیب های مواد مخدر در استان

صیادان کشور نخستین بار بیمه تکمیلی درمانی می شوند

لباس مگان مارکل تعجب برانگیز شد

مردم گوشت قرمز را با مهر دامپزشکی خریداری کنند

چرا رغبت زنان ایرانی برای اهدای خون کمتر است؟

چرا دچار "افسردگی صبحگاهی" می شویم؟

هشدار، چهار زانو نشستن ممنوع

چطور اندازه شکم را کاهش دهیم؟

علت عرق کردن کودکان در خواب چیست؟

باکتری هایی که شما را افسرده می کنند

متفاوت ترین راهکارهای طب سنتی برای درمان یبوست

راه های آسان برای جلوگیری از هدر رفتن غذا

مورد مثبتی از بیماری تب کریمه کنگو در زنجان گزارش نشده است

اعزام هانیه دختر سرپل ذهابی به تهران +عکس

بلای شوم بر سر 19 زن تبریزی

ترفند عجیب پرتغال قبل ازبازی بامراکش

پروژه های تحقیقاتی را به سمت کاربردی شدن سوق دهیم

تجلیل از اهدا کنندگان مستمر خون در کرمان+مصاحبه

ارتباط آلودگی صوتی در محل کار با اختلالات خواب

ارتباط باکتری های روده با افسردگی در افراد چاق

نقش کبد در کمک به کاهش وزن

شیوع ام اس در زنان سه برابر بیشتر از مردان است

چرا تهیه روغن کنجد در حضور مشتری نشان از سلامت آن نیست

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور

تجویز داروی بیماری SMA مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست/هزینه اثربخش، ضامن واردات دارو در کشور