مطالب مرتبط:
تشکیل هسته های جهادی - فرهنگی در شورای حل اختلاف گلستان
فرمانداری به مشخص شدن محلی برای تجمع در تهران اعتراض دارد/ سرنوشت مصوبه شورای شهر در هیئت حل اختلاف مشخص خواهد شد
رییس سازمان بسیج مستضعفین:انقلاب اسلامی با جامعه انقلابی زنده می ماند
زنان و دولت پس از انقلاب را بخوانید/ هنوز در حوزه زنان بین سیاستگذاران وفاقی حاصل نشده است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد ضرورت برنامه ریزی نهادهای فرهنگی برای افزایش سرانه مطالعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 07:162018-02-19سياسي

نظری بر اختلاف های شورای انقلاب و دولت موقت؛ دولت عافیت طلب و شورایی که انقلابی بود


در ابتدای تشکیل دولت موقت روابط دو نهاد اجرایی و مقننه کشور نسبتاً دوستانه و به دور از تنش های سیاسی بود.

اما پتانسیل بروز اختلاف میان آن دو همواره موجود بود زیرا این دو نهاد علیرغم شباهت هایی که به یکدیگر داشتند، - اختلاف های بنیادین در روش، دیدگاه و البته اعتقادهای سیاسی دارا بودند.

با پدیدار شدن طلیعه های پیروزی نهایی نهضت اسلامی، تأسیس نهادی انقلابی به نام شورای انقلاب به صورت رسمی، در اعلامیه ی 22 دی 1357 امام خمینی(ره) اعلام گردید.

در قسمتی از متن اعلامیه ی امام(ره) آمده بود: .

به موجب حق شرعی و بر اساس رأی اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران که نسبت به این جانب ابراز شده است، در جهت تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام شورای انقلاب اسلامی، مرکب از افراد با صلاحیت و مسلمان و متعهد و مورد وثوق، موقتاً تعیین شده و شروع به کار خواهند کرد.

اعضای این شورا در اولین فرصت مناسب معرفی خواهند شد.

این شورا موظف به انجام امور معین و مشخصی شده است، از آن جمله مأموریت دارد تا شرایط تأسیس دولت انتقالی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و مقدمات اولیه ی آن را فراهم بسازد .

[1] یکی از اصلی ترین اهداف امام(ره) از تشکیل شورای انقلاب پر کردن خلأ مجلس شورای اسلامی بود، یعنی در شرایط حساس آغاز انقلاب و در دوران پرتلاطم استقرار نظام نوین جمهوری اسلامی که امکان انجام انتخابات و تشکیل مجلس شورا وجود نداشت، شورای انقلاب وظایف مجلس قانون گذاری را بر عهده می‏گرفت.

بر همین اساس، یکی از اصلی ترین وظایف شورای انقلاب در جایگاه مجلس قانون گذاری، نظارت بر عملکرد دولت است که کشمکش ها و اختلاف هایی را با دولت موقت به عنوان قوه ی اجرایی کشور به همراه داشت.

در ابتدای تشکیل دولت موقت روابط دو نهاد اجرایی و مقننه کشور نسبتاً دوستانه و به دور از تنش های سیاسی بود.

اما پتانسیل بروز اختلاف میان آن دو همواره موجود بود زیرا این دو نهاد علی رغم شباهت هایی که به یک دیگر داشتند، اختلاف های بنیادین در روش، دیدگاه و البته اعتقادهای سیاسی دارا بودند.

شورای انقلاب ضمن این که متشکل از گروه های مختلف از جمله نهضت آزادی، جبهه ی ملی، بازاریان و عده ای از افسران ارتش بود اما کنترل راهبردی آن در دست روحانیون نزدیک به امام(ره) قرار داشت.

با وجود شخصیت های روحانی مطرح و برجسته ای نظیر آیت الله سیدعلی خامنه ای ، آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ، آیت الله سیدمحمود طالقانی ، آیت الله موسوی اردبیلی ، حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی ، آیت الله مرتضی مطهری و حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد باهنر طبیعی و بدیهی بود که شورای انقلاب نهادی انقلابی تر و نزدیک تر به اهداف امام(ره) و انقلاب باشد.

در حالی که اکثر اعضای دولت موقت را وابستگان به جبهه ی ملی و نهضت آزادی تشکیل می دادند.

افرادی که تا چندی قبل با تئوری شاه سلطنت کند، نه حکومت موافق بودند و انجام برخی اصلاحات اساسی در رژیم سابق ممکن بود برای آن ها مطلوبیت حاصل نماید.

افزون بر این، شورای انقلاب در نوع و روش اداره ی امور کشور، با توجه به اوضاع و شرایط خاص و حساس کشور با دولت موقت، اختلاف هایی اساسی داشت؛ شورای انقلاب بر روش انقلاب تأکید داشت و معتقد به تسریع در انجام امور بود در حالی که دولت موقت به استراتژی گام به گام اصرار ورزیده و همواره استدلال می نمود که اصلاح امور باید تدریجی انجام گیرد.

افزون بر موارد یاد شده، فقدان ارتباط سالم سازمانی و عدم تفکیک مشخص و مناسب قوا موجد تداخل در امور شده و در پی آن اختلاف بین شورای انقلاب در جایگاه قوه ی مقننه و دولت موقت به عنوان قوه ی اجراییه بروز می کرد.

از نظر دور نباید داشت که مشکلات فراوان اوایل انقلاب که ذاتی نظامی نوپا و نوبنیاد بود و نیز دخالت ها و کار شکنی های برخی عناصر داخلی و عده ای از عوامل خارجی در اختلاف های این دو نهاد، بی تأثیر نبود.

به هر تقدیر بروز و بالا گرفتن اختلاف ها بین شورای انقلاب و دولت موقت در بهار 1358، تنها چهار ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی کار را به جایی رساند که داوری به نزد امام برده شد.

توضیح این که در تیر ماه همان سال جلسه ای در نزد امام(ره) با حضور اعضای شورای انقلاب و دولت موقت برگزار و طرفین به طرح دعاوی و ذکر استدلال های خود پرداختند.

این جلسه در قم، در حضور امام(ره) برگزار شد و ایشان تأکید نمودند که اگر اختلافی وجود دارد (که داشت) باید رفع شود تا دامنه ی این اختلاف ها دامن جامعه را نگیرد.

مهندس بازرگان رییس دولت موقت، در این جلسه به طرح شکایت و انتقاد از شورای انقلاب پرداخته، تلویحاً اظهار داشت که شورای انقلاب فشارهای وارده بر دولت موقت و شرایط حساس کشور را درک نمی کند و بر آن فشاری مضاعف وارد می نماید.

وی از شورای انقلاب درخواست همراهی بیش تر را داشت.

آیت الله بهشتی از طرف شورای انقلاب، پس از اظهارنظر بازرگان خواستار ارابه ی نمونه هایی از مواردی که رییس دولت موقت به عنوان فشار شورا به دولت بیان داشته بود، شد.

بازرگان و برخی از اعضای دولت از جمله سحابی ، فروهر و سامی هر یک به نحوی به ذکر موارد و مصادیقی که به زعم آن ها فشارهای نابه جا از سوی شورا بر دولت موقت تلقی می شد، پرداختند.

سخن گویان دولت موقت بر این نکته تأکید داشتند که شورای انقلاب در امور اجرایی دخالت می کند.

حال آن که وظیفه ی شورا، تقنین است، نه اجرا؛ از طرف شورای انقلاب نیز هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای سخن گفته و به انتقادهای وارد شده، پاسخ دادند.

هاشمی رفسنجانی گفت: بسیاری از نارسایی ها در وضعیت و عملکرد دولت موقت بوده که شورای انقلاب را ملزم به دخالت نموده است و شرایط انقلاب و کشور حساس تر از آن است که دست روی دست گذاشته شود.

[2] آیت الله خامنه ای اظهار داشت: بهانه گیری برای پاس دادن مسوولیت است.

دولت از اول که آمد ضعیف بود و اظهار کرد، خودش نشانه ی بدی کار بود .

[3] از طرف دولت موقت هاشم صباغیان در انتقاد از شورای انقلاب و دفاع از دولت، گفت: بعضی از اعضای شورا هستند [که] عضویت حزب را نیز دارند که کار صحیحی نمی تواند باشد.

[4] در این جلسه، اختلاف دیدگاه و روش دو نهاد یاد شده کاملاً آشکار شد؛ در حالی که شهید بهشتی، از اعضای شورای انقلاب که در صحنه ی عمل درگیر مسایل و مشکلات گریبان گیر جامعه بود و وظیفه ی نهادهای انقلابی را حل و رفع سریع آن ها می دانست.

کسانی از اعضای دولت موقت نظیر سحابی به زعم خود مسایل بنیادی را مطرح نموده و راه حل هایی را پیشنهاد کردند[5] که به گفته ی هاشمی رفسنجانی اگر قرار بود با این روش به حل مشکلات و رفع بحران های جامعه پرداخته شود، سال ها زمان نیاز بود.

در حالی که معلوم نبود شرایط موجود ادامه داشته باشد یا خیر.

[6] به هر حال طرح ها و پیشنهادهایی در این جلسه مطرح شد تا شاید از اختلاف ها کاسته شده و وحدت رویه ای اتخاذ گردد.

در این میان حبیب الله پیمان خواستار تشکیل نوعی هیأت عالیه شد که فرا دست شورای انقلاب و دولت موقت قرار گرفته و در مواقع بروز اختلاف و مشکل به حل و رفع آن بپردازد.

بر اساس طرح پیمان، هیأت یاد شده از اعضای شورا و دولت موقت تعیین می شد اما این طرح با استقبال حاضران در جلسه روبه رو نگردید و عملی نشد.

[7] مهندس بازرگان نیز راه حل ها و پیشنهادهایی برای ایجاد وحدت رویه و حل مشکلات ارایه کرد اما پیشنهادهایی از این قبیل از مرحله ی ایده تا اجرا فاصله ی زیادی داشتند.

هر چند جلسه ی یاد شده تا حدی مسایل و مشکلات را مطرح ساخت و تسکینی موقت ایجاد نمود.

اما اختلاف ها ریشه ای تر و بنیادی تر از آن بود که با یک یا چند جلسه ی گله و شکایت از میان برداشته شوند.

ادامه ی مشکلات، شورای انقلاب را به سوی اتخاذ تصمیم هایی قاطع و عملی پیش برد.

جلسات مختلفی تشکیل شده و این موضوع مفصلاً مورد بررسی قرار گرفت.

در جلسه ی تاریخ 14 تیر ماه 1358، دکتر بهشتی، با احساس مسوولیت در برابر جامعه و مشکلات آن و لزوم چاره اندیشی و انجام اقدامی عاجل برای رفع آن ها، از شورای انقلاب سؤال نمود: انفجاری بودن وضع را تا حدی احساس می کنیم؟ در پاسخ به این سؤال، نظرها و پاسخ هایی مطرح شد و اکثر اعضای شورا با اقدام های انقلابی و عاجل اعلام موافقت نمودند.

در این میان آیت الله خامنه ای بر کار انقلابی به عنوان شیوه ای مؤثر که لازمه ی شرایط روز کشور است، تأکید ویژه ای کرد.

[8] به هر تقدیر، شورای انقلاب در این برهه ی حساس احساس وظیفه ی بیش تری نموده و اکثر اعضای آن معتقد بودند جهت حل سریع مشکلات ضرورت دارد برخی مسوولیت های اجرایی توسط اعضای شورای انقلاب به عهده گرفته شود.

از این رو پیشنهادهایی مبنی بر ورود حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی به کابینه و تصدی وزارت کشور و وزارت اطلاعات مطرح شد.

حتی پیشنهادهایی در مورد تغییر رییس دولت نیز طرح گردید.

ابوالحسن بنی صدر ، عزت الله سحابی را به جای بازرگان پیشنهاد کرد اما آیت الله خامنه ای تأکید نمود اگر قرار به تغییر رییس دولت باشد، دکتر بهشتی مناسب ترین گزینه است.

[9] رایزنی ها و اظهارنظرها در مورد به دست گیری برخی مسوولیت های اجرایی از سوی اعضای شورای انقلاب با توجه به ادامه ی اختلاف های دولت موقت و شورای انقلاب، هم چنان ادامه یافت.

در جلسه ی تاریخ 17 تیر ماه 1358 شورای انقلاب، هاشمی رفسنجانی با صراحت بیش تری به بیان لزوم تصدی مناصب اجرایی از سوی روحانیون پرداخت.

اظهارنظر هاشمی رفسنجانی با موضع گیری شدید دکتر بهشتی روبه رو گردید.

آیت الله بهشتی که بنا به شرایط خاص انقلاب و نیز تأکید ویژه ی امام(ره) مبنی بر عدم دخالت روحانیون در امور اجرایی کشور، با ورود روحانیون به عرصه ی اجرایی مخالف بود، در پاسخ هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: شدیداً و با قاطعیت، با شرکت دوستان معمم در سطح کابینه مخالفم.

اگر روزی ضرورت ایجاب کند، در سطح کابینه بیایند.

زمینه ی فکری آن باید آماده شود.

فعلاً بهتر است به اسم مشاور کار کنند.

[10] جلسات، رایزنی ها و مذاکره های متعدد برای حل اختلاف ها بین شورای انقلاب و دولت موقت سرانجام به نوعی ادغام شورای انقلاب و دولت موقت منتهی شد.

بر اساس خبری که در تاریخ 30 تیر ماه 1358 از قول رییس دولت موقت اعلام گردید، بنا شد برای حفظ وحدت، دولت و شورای انقلاب در هم ادغام شوند.

[11] از جمله دلایلی که رییس دولت موقت را به سوی اتخاذ چنین تصمیمی پیش برده بود، مشاهده ی واقعیت جامعه و همراهی افکار عمومی با شورای انقلاب بود.

در واقع بازرگان درصدد بود با انجام این طرح ضمن آن که از اختلاف ها بکاهد، دولت خود را در نفوذ و اعتبار شورای انقلاب میان مردم سهیم سازد.

طرح بازرگان به این شکل مطرح شده بود که عده ای از اعضای شورای انقلاب وارد کابینه شوند و در مقابل تعدادی از اعضای کابینه نیز در شورای انقلاب عضویت یابند.

پس از طرح پیشنهاد یاد شده از سوی رییس دولت موقت، شورای انقلاب در 20 تیر ماه 1358، تشکیل جلسه داد و اعلام داشت که 5 تن از اعضای شورای انقلاب به کابینه انتقال می یابند و متقابلاً 5 نفر از اعضای دولت موقت به شورای انقلاب راه پیدا می کنند.

[12] بر اساس طرح ادغام نسبی شورای انقلاب و دولت موقت که برای رفع اختلاف ها و تسهیل همکاری، هم چنین مشارکت در مسوولیت ها به منظور تسریع در امور اجرایی و اداره ی کشور صورت گرفته بود، تغییراتی به شرح زیر در کابینه ی دولت موقت به وجود آمد: حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی و آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ، معاون وزیر کشور؛ آیت الله سیدعلی خامنه ای ، معاون وزیر دفاع، دکتر محمدجواد باهنر معاون آموزش و پرورش.

[13] ناگفته نماند؛ از دکتر بهشتی و آیت الله موسوی اردبیلی نیز در خواست شده بود وزارت و یا معاونت وزارت دادگستری را به عهده بگیرند که علی رغم اصرارهای فراوان، ایشان از قبول این پیشنهادها خودداری نمودند.

[14] از طرف دولت نیز میناچی، فروهر، کتیرایی، صادق طباطبایی و صباغیان به شورای انقلاب پیوستند.

[15] از دیگر موارد ادغام باید به عضویت آیت الله خامنه ای و حجت الاسلام والمسلمین هاشمی در کمیسیون وزرای امنیتی اشاره کرد.

این کمیسیون سرپرستی و مسوولیت تمامی امور انتظامی، نظامی و امنیتی کشور را بر عهده داشت و در برهه ی مورد بحث با مسایل عمده ای نظیر بحران و فعالیت های ضد انقلاب در کردستان، خوزستان و گنبد کاووس دست به گریبان بود.

[16] هر چند ادغام نسبی صورت گرفته بین شورای انقلاب و دولت موقت اندکی از اختلاف ها کاست و در مدت زمان کوتاه پس از تغییر در ساختار دولت، اقدام ها و اصلاحاتی در امور کشور انجام پذیرفت و نیز قدم‏هایی برای رفع برخی مشکلات اساسی از قبیل مسکن، اشتغال و مسایل آموزشی کشور برداشته شد اما آن گونه که ذکر شد، اختلاف ها بنیادین و عقیدتی بودند که مُسَکِّن‏ های موقت هیچ گاه قادر به علاج کامل آن ها نبود.

از این رو، ورود چند نفر از شورای انقلاب به کابینه ی دولت موقت، تعادل در دولت را برقرار نساخت و هم چنان کابینه ی مهندس بازرگان تحت نفوذ ملی ـ مذهبی ها که از اعضای جبهه ی ملی و نهضت آزادی بودند، باقی ماند.

حتی با حضور امام(ره) در تهران که به نظر مهندس بازرگان امکانات بیشتری در حل و فصل مسایل مملکتی فراهم [17] می نمود.

آنچه گذشت کلیاتی از اختلاف ها و دلایل عمده ی اختلاف میان شورای انقلاب و دولت موقت بود.

در ادامه ی گفتار به تشریح یکی از مهم ترین مصادیق اختلاف بین این دو نهاد پرداخته شده و با توجه به حوصله ی اندک گفتار حاضر توضیح دیگر مصادیق به فرصتی دیگر موکول می شود.

از جمله مهم ترین موارد اختلاف نظرهای شورای انقلاب و دولت موقت که می توان آن را اوج اختلاف های این دو نهاد نامید؛ در تعیین و معرفی اعضای کابینه، چهره نمود.

اشاره شد که در غیاب مجلس قانون گذاری بر اساس حکم امام(ره)، شورای انقلاب وظایف مجلس را بر عهده داشت.

از جمله مهم ترین وظایف مجلس در هر نظام دموکراتیک نظارت بر انتخاب و عملکرد اعضای کابینه است.

از این رو شورای انقلاب در نقش مجلس قانون گذاری وظیفه داشت بر چگونگی انتخاب، سوابق، تخصص و تعهد اعضای پیشنهادی دولت جهت تصدی امور اجرایی و اداره ی کشور نظارتی دقیق داشته باشد.

تأکید اکثریت اعضای شورای انقلاب به ویژه روحانیون عضو این شورا بر این بود که افرادی انقلابی، مؤمن، متعهد و استکبارستیز سر رشته ی امور کشور را در مقام وزیر یا هر منصب بلند پایه ی کشوری بر عهده بگیرند.

علی رغم شورای انقلاب، ملاک های رییس دولت موقت با معیارهای شورای انقلاب تفاوت داشت.

بنابراین اختلافی عمده بر سر معرفی اعضای کابینه بین شورای انقلاب و دولت موقت بروز نمود و در برخی موارد کار به جایی رسید که بازرگان تهدید به استعفا کرد.

[18] یکی از موارد مهم کشمکش در انتخاب اعضای کابینه، در مورد معرفی عباس امیر انتظام از سوی دولت موقت به عنوان معاون نخست وزیر روی داد.

آیت الله خامنه ای از اعضای مؤثر شورای انقلاب در این باره می نویسد: .

برخی روحانیون شورای انقلاب در این باره چندین بار به بازرگان اعتراض نمودند.

با این عنوان که وی فردی نیست که کاملاً مورد اعتماد نظام اسلامی باشد و شایعاتی نیز درباره ی وی موجود است.

هم چنین این که وی از رفقای صمیمی شاپور بختیار ، آخرین نخست وزیر [رژیم] سابق و عضو جبهه ی ملی بوده است، بازرگان در جواب اظهار می نمود که بهتر از ایشان در آن شرایط کسی را نمی شناخته است.

اعضای معترض شورای انقلاب نیز در این مورد صلاح نمی دیدند که بلافاصله قضیه را به اطلاع امام خمینی(ره) برسانند، چرا که مخالفان نظام مایل بودند، وانمود کنند که امام(ره) تحت تأثیر و نفوذ افراد به خصوصی است و این قبیل موارد دست آویز خوبی برای آنان به شمار می رفت .

[19] اشاره شد که نحوه ی انتخاب اعضای کابینه از سوی مهندس بازرگان و معیارهای وی برای گزینش افرادی که امور مهم مملکتی را به دست می گرفتند همواره مورد انتقاد شورای انقلاب بود.

افزون بر این که کابینه ی دولت موقت تقریباً به طور کامل از سوی ملی ـ مذهبی ها انباشته شده بود.

در برخی موارد حتی نشانه هایی از سپردن امور و مناصب مهم و حیاتی کشور به عناصری از رژیم گذشته، به چشم می خورد؛ نمونه ای از چنین انتصاب هایی در دولت موقت، انتصاب مهندس سالور ـ از افراد وابسته به دربار پهلوی ـ به مدیریت بنیاد مستضعفین بود.

این اقدام دولت با مخالفت شدید نهادها و چهره های انقلابی به ویژه شورای انقلاب و حزب جمهوری اسلامی همراه بود.

[20] به هر تقدیر، مشکلات و اختلاف های اساسی حل نشده ای باقی ماند تا این که سرانجام دولت موقت در 14 آبان ماه 1358 سقوط کرد و شورای انقلاب عملاً وظایف دولت را نیز عهده‏دار شد.

(*) پی نوشت ها: [1]صحیفه ی امام، همان، ج 4، ص 207.

[2].

نقل از: خیر الله اسماعیلی، دولت موقت، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران، 1380، ص 88.

[3].

مسعود رضوی، هاشمی و انقلاب، انتشارات همشهری، تهران، چاپ اول، 1376، ص 225 [4].

نقل از اسماعیلی، همان، ص 88.

[5] رضوی، هاشمی و انقلاب، همان، ص 225.

[6].

صورت مذاکرات شورای انقلاب، همان، جلسه ی مورخه ی12/4/1358 [7].

رضوی، همان، ص 225.

[8].

صورت مذاکرات شورای انقلاب، همان، جلسه ی مورخه ی 14/4/1358.


کلید واژه ها: شورا - شورای - آیت الله - اسلامی - دولت - آیت الله محمدرضا مهدوی کنی - آیت الله موسوی اردبیلی - سیاسی - امام - مجلس شورای اسلامی - مجلس - هایی - هاشمی رفسنجانی - جمهوری اسلامی - روحانی - کشور - قانون - شرایط - روابط - مهدوی کنی - انتخابات - رفسنجانی - طالقانی - جمهوری - صلاحیت - مسلمان - مطالعه - هاشمی - اولین - ایران

آخرین اخبار سرویس:
راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

دعوا بین دو عضو شورای شهر گرجستان+فیلم

استان ها ظرفیت های اقتصادی زیادی دارند

آمریکا 10 فرد و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد

مسئول بازرسی قرارگاه خاتم: معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

انتقاد رییس کل دادگستری استان از وضعیت نامطلوب جاده های برون شهری گیلان/ از ساماندهی پسماند و دفع زباله در منطقه سراوان رشت تا ورود مدعی العموم به مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مجتمع آدینه

نام گذاری شعار سال مشخص کننده جهت گیری نظام است

خواننده مشهور ایرانی از بیمارستان مرخص شد

تبریک نوروزی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به فرهنگیان

ژاپن در دقایق پایانی از شکست مقابل مالی فرار کرد

فهرست جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

بازداشت سه عنصر تکفیری تحت تعقیب در «بعقوبه» عراق

ثبت نام مراسم اعتکاف ویژه نوجوانان و جوانان در بیرجند

واکنش کرملین به انتصاب جان بولتون

آرامش و امنیت مناسب گردشگران نوروزی در تمام نقاط استان

اقامت بیش از سه میلیون نفر شب در مازندران

نمایش تسلیحات جدید و بی نظیر حربی روسیه+ویدیو

از امام جمعه پرادو سوار تا روحانی حامی تیم تراکتورسازی

شورای شهر ،موافق تداوم حضور نجفی

توقیف محموله نوشت افزار قاچاق در کاشان

آغاز سخنرانی عبدالملک بدرالدین در سومین سالروز مقاومت در مقابل جنایات سعودی

رفع مشکلات اقتصادی اولویت اول دولت قرار گیرد/ حمایت از تولیدات داخلی ضروری است

«کودتا» اثر«یرواند آبراهامیان» را بخوانید

برگزاری جشن نوروزگاه در گناباد

نتیجه خرید کالای خارجی، به خاک فقر نشاندن خانواده کارگر ایرانی است

برخورد دولت با سوءاستفاده گران عرصه تولید از سرخوردگی مردم جلوگیری می کند/ انتقاد از ورود کالاهای بنجل به اسم طلب برجام

بازگشت پرواز تهران - رامسر بدلیل شرایط جوی

ازسرگیری پرواز های بین المللی از ترکیه به اربیل

جسد مردی در بخش حویق تالش کشف شد

قرارداد گریگوف شیمه با تراکتورسازی تبریز فسخ شد

حضور مردم در راهیان نور نشان دهنده قدرشناسی از ایثارگران است

رفع مشکلات معیشتی مردم در گرو شتاب تولید ملی است

شورای شهر ،موافق تداوم حضور نجفی

105 هزارمترمربع از اراضی ملی و دولتی رفع تعرض شد

105 هزارمترمربع از اراضی ملی و دولتی رفع تعرض شد

زخمی شدن 10 فلسطینی در درگیری های جمعه خشم

امام جمعه زاهدان:حمایت از تندروها در لندن، خوش خدمتی انگلیس بود 

وزیر اطلاعات:تولید ایرانی لایق حمایت است

رییس کمیسیون عمران مجلس: دستگاه ها را مکلف به مصرف کالای داخلی می کنیم

طرح «محدودیت های موشکی» برای تضعیف توان دفاعی ایران است

ماجرای جالب شکایت خانه کعبه به درگاه الهی

مهدی زمانی در تپانچه بادی 10 متر به عنوان ششم دست یافت/ فلاح اردشیر بیست و پنجم شد

اعتراض شدید مسکو به لندن

طرح/ فرصت بی نظیر

جهت تحقق شعار سال باید سخت تلاش کنیم

رییس کمیسیون عمران مجلس: دستگاه ها را مکلف به مصرف کالای داخلی می کنیم

معاون استاندار سیستان و بلوچستان روز ملی پاکستان را تبریک گفت

خطبه های نماز جمعه شهرستان ها

معاون استاندار سیستان و بلوچستان روز ملی پاکستان را تبریک گفت

جاذبه های گردشگری تهران در یک نگاه/ اینفو گرافیک

عدم حضور بازیکن سابق بارسلونا در تیم ملی مراکش در جام جهانی روسیه

48 بسته از بقایای پیکر کشته شدگان هواپیمای تهران ـ یاسوج به پایین قله منتقل شد

نیمه بهار، بهترین زمان برای جلو کشیدن ساعت

حمایت از تولیدات داخلی معضل بیکاری را برطرف می کند/ توان موشکی ایران، آمریکا و اسراییل را به وحشت انداخته است

حمایت از کالاهای داخلی استقلال کشور را به همراه دارد/لزوم فعالیت هنرمندان برای ترویج فرهنگ خرید کالای داخلی

«آداب معاشرت از دیدگاه معصومین علیهم السلام»

قناعت هندی ها

نشست قریب الوقوع پوتین و امیر قطر

کشف یک خودروی مشکوک در غرب لندن

برخورد قطار زنجان - تهران با گله گوسفند در تاکستان

اعلام آمادگی انصارالله یمن برای جنگ علیه اسراییل

خرید کالای داخلی به عنوان یک مدال افتخار در جامعه قلمداد شود

دشمنی دشمنان با انقلاب اسلامی بیشتر شده است/ اشرافی گری، استفاده از کالای خارجی و عدم قناعت، استقلال کشور را نابود می کند

واکنش کرملین به انتصاب جان بولتون

برگزاری همایش پیاده روی در روستای تیغدر

تصاویر هوایی از محورهای مواصلاتی قم در سومین روز عید

مهاباد، شهری با کوه ها و دشت های آراسته به گل

90 هزار نفر از کاخ موزه سعدآباد دیدن کردند

استقبال از مسابقه عکس موبایلی ایرنا

پیشنهاد تازه دولت ترامپ به اروپا برای تحریم موشکی ایران

خدمت رسانی به مسافران نوروزی در 20 اتاق و 80 محل اسکان در امامزاده هاشم(ع)

با فساد به صورت جانانه مبارزه شود

همه زیبایی ها برای یک روابط خوب خانوادگی

تاکنون آن طور که در شأن شهداست عمل نشده است

ترامپ با انتقاد از دموکرات ها، تهدید کرد طرح تخصیص بودجه را وتو می کند

واشنگتن شهر پلید است

جامعه باید از حیث اقتصادی در جایگاه مطلوبی قرار بگیرد/مسئولان باید از اشرافیت دوری کنند

چرا اکثر پرنسس های دیزنی ناخن ندارند؟ +عکس

آخرین وضعیت جسمانی مدافع آسیب دیده «استقلال»

آغاز اکران فیلم دژاوو به کارگردانی رایا نصیری در گروه هنر و تجربه

بازدید موسوی از نمایشگاه نیروی دریایی

مژده به احباب حق که ماه رجب شد

نسخه دردهای اقتصادی کشور در پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب نهفته بود

مسئولان به تولید ملی اعتقادی ندارند

سخنگوی شورای شهر تهران: تصمیم گیری درباره استعفای شهردار 19 فروردین انجام می شود

دادگاه رسیدگی به پرونده شیخ علی سلمان به تعویق افتاد

باهنر: در انتخابات 1400 بخشی از آرای رییسی و جهانگیری به لاریجانی می رسد/ هر نامزدی که در مناظره‎های انتخاباتی بتواند دیگری را لوله کند، برده است

واکنش سخنگوی شورای شهر تهران به اظهارات نجفی

امیر حیدری به جمع زائران راهیان نور پیوست

مدیر امامزاده هاشم (ع) دماوند در گفت وگو با فارس عنوان کرد خدمت رسانی به مسافران نوروزی در 20 اتاق و 80 محل اسکان در امامزاده هاشم(ع)

نظری بر اختلاف های شورای انقلاب و دولت موقت؛ دولت عافیت طلب و شورایی که انقلابی بود

نظری بر اختلاف های شورای انقلاب و دولت موقت؛ دولت عافیت طلب و شورایی که انقلابی بود