مطالب مرتبط:
ملی پوش ایرانی به مدال برنز رسید
نگاه رهبر انقلاب در حمایت از تولید ملی چیست؛ دولت چگونه باید تولید ملی و کالای ایرانی را حمایت کند؟
نمایش یک تکه آهن توسط نتانیاهو به عنوان قطعه پهپاد ایرانی! / لازم باشد وارد عمل می شویم + عکس
13 میلیون کارگر ایرانی چشم انتظار رقم دستمزد
درخشش نمایندگان ایرانی در لیگ جهانی کاراته!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 06:212018-02-19سياسي

زدوبندهای رجال ایرانی با عوامل بیگانه در عصر قاجار عزت ملی در کشاکش روسوفیل ها و انگلوفیل ها


در روزگاری که شاه قاجار در سفرهای خارجی اش به جای تکیه به مردم، نشان تحقیرکننده بند جوراب، بند زانو و.

از دولت انگلیس می گرفت، می شد درک کرد که چرا تاریخ این گونه برای ایران رقم خورد.

- پدیده رجال پروری انگلیسی ها در ایران، تاریخی به قدمت ورود انگلیسی ها به ایران دارد.

نمایندگان انگلیس و کمپانی هند شرقی (مشهورترین آن ها سر جان مالکوم و سر هار فورد جونز) در شروع ورود به ایران، برای ایجاد ارتباط و برقراری دیپلماسی، با درباری مواجه شدند که از شاه گرفته تا صدراعظم و خواجه سرایش، چشم به هدیه ها و پیشکش های تازه واردان داشتند.

نمایندگان انگلیس با درباری مواجه بودند که از شاهزاده و صدراعظم گرفته تا حرمسرا و شخصیت های تأثیرگذار آن، بر جان و مال و آبروی خود ایمن نبودند.

علاوه بر این اروپا و غرب از همان آغاز برای رجال و تجار ایرانی دارای جذابیت فوق العاده ای بود و همین کنجکاوی از کم وکیف زندگی مردم جهان متمدن، ترس از جان و طمع اقتصادی، سه عاملی بود که رجال و دربار ایران را خودخواسته به سمت نمایندگان اروپایی و مخصوصاً انگلیس سوق می داد.

انگلستان برای جلوگیری از نفوذ قدرت های دیگر به خصوص فرانسه و روسیه از مسیر ایران و نیز تنبیه و منکوب کردن افغان های مهاجم به کمپانی هند شرقی، به ایران نیازمند بود؛ راهی که تنها از مسیر رجال بانفوذ تأمین می شد.

به همین دلیل، نماینده کمپانی و دولت انگلیس، یعنی سر جان مالکوم، با کاروانی از پیشکش ها و امتعه، قدم به دربار ایران گذاشت.

تأثیرگذاری این پیشکش ها به حدی بود که بعدها سر هار فورد جونز، که از سوی دربار انگلیس در حالت رقابت با مالکوم وارد ایران شده بود، کوشید از حیث چشمگیری هدایا با کمپانی و مالکوم به رقابت بپردازد.

هریک از آن ها در دادن رشوه ها و هدایا با هم رقابت می کردند و می کوشیدند با باروبنه چشمگیرتر خود را به رجال درباری نزدیک تر سازند و افتخار نخستین قراردادهای میان ایران و انگلیس را به نام خود ثبت کنند.

1 اوج اقدامات نمایندگان کمپانی و دربار انگلیس در ایران برای جلب رجال ذی نفوذ زمانی بود که فرانسه با عقد قرارداد تیلسیت به ایران خیانت نمود و این بار خطر نفوذ روس ها به هند از مسیر ایران خودنمایی کرد.

پیشروی های روسیه در آسیای مرکزی، فتوحات نمایان او در نیمه سده نوزدهم و در نتیجه، توسعه امپراتوری روسیه، اروپاییان را ناگهان حیرت زده و نگران کرد.

کویر ها و واحه های آسیای مرکزی، کوه های کشف نشده افغانستان، شهرهای افسانه ای خراسان، ناگهان بر صفحات اول روزنامه ها تاختند و موضوع گفت وگوهای پرشوروهیجان در برلین، پاریس و لندن شدند.

2 با همین روش ها بود که مالکوم و سر هار فورد جونر، به ترتیب در سال 1801 و 1809، دو قرارداد مهم با ایران علیه فرانسوی ها، روس ها و افغان ها امضا کردند.

متأسفانه محرک اصلی شاه ایران برای عقد قرارداد، در ابتدا پول بود و همین اقدام کافی بود که اولاً قبح دریافت پول از بیگانه در نزد ایرانی ها از بین برود و ثانیاً ابهت ایران که ناشناخته بودن ضعف هایش، قدرت های اطراف را از دست اندازی به مرزهایش بازمی داشت، ریخته شود.

وقتی شاه ایران در قراردادش با انگلستان و نماینده اش جونز، از دولت انگلستان می خواهد که در صورت حمله خارجی، از ایران حمایت کند، ناخواسته از ضعف نظامی و لجستیکی خود پرده برمی دارد، درحالی که در قرارداد مالکوم، شاه سرکوب افغان ها را در قبال پول پذیرفته بود.

به تعبیر دکتر محیط طباطبایی، وقتی صاحب اختیار مملکت (فتحعلی شاه) در طی قراردادی معتبر از دولت انگلیسی هند، پول نقد را برای جلوگیری اتباع ایران از حمله به مرزهای هندوستان قبول می کند و درازای دریافت این وجه، رابطه سیاسی خود را با دیگران برهم می زند و وابستگی سیاسی صاحب لیره و روپیه را گردن می نهد، قبح دریافت پول از بیگانه تا درجه مهمی ریخته می شود.

3 بعدها نیز وقتی عباس میرزا، ولیعهد محبوب فتحعلی شاه، طی قرارداد ترکمانچای درخواست حمایت دشمن خود روسیه را برای جانشینی پدر خود در مفاد عهدنامه می گنجاند، ضمن آنکه مقدمات دخالت همیشگی روس های تزاری را در امور داخلی و مهم ترین آن یعنی تعیین تکلیف امر سلطنت فراهم می آورد، در کنار چشمان بهت زده تاریخی که همواره از وی به نیکی یاد می کند، ابهت توسل به بیگانه را در کشور می شکند.

4 اوج رقابت، موانع و فرصت های روس ها اوج گیری دوباره رجال پروری انگلیسی ها پس از تحمیل قانون کاپیتولاسیون از سوی روسیه به ایران دنبال شد.

رقابت روسیه و انگلیس اقتضا می کرد که هر امتیازی که همسایه شمالی از ایران طلب می کرد، دولت علیه انگلیس نیز دقیقاً همان امتیاز را طلب کند.

اگرچه انگلیسی ها بلافاصله به سد محکم مرد ایران دوست، وطن پرست و اصیلی همچون قائم مقام فراهانی برخوردند، اما دو چیز به کمک آن ها در جذب رجال سیاسی ایران آمد.

یکی آنکه به دلیل سابقه شکست ایرانی ها از روس ها و اشغال و الحاق بخشی از خاک ایران، انگلوفیل بودن به همان اندازه که روسوفیل بودن منفور بود، دچار نفرت در میان ایرانیان نبود؛ چنان که سال ها بعد امین السلطان نزد انگلیس ها اعتراف می کند که افکار اعتدالی و انگلوفیل دارد.

5 بنابراین اصطلاحات انگلوفیل، یعنی دوستدار انگلیس بودن، با آنکه امروزه بار منفی دارد، در گذشته این گونه نبود.

به خصوص طرفدار سیاست بریتانیا بودن، نوعی اعتدال خواهی محسوب می شد.

6 به این معنی که استدلال طرفداران این ایده این بود که حمایت از نفوذ و حضور انگلستان در ایران می تواند خطر همسایه شمالی را از ایران دور کند.

اگرچه این نگاه از زمان آشکار شدن بسیاری از اهداف پنهان و آشکار انگلیس، به خصوص در ماجرای کسب امتیازات که نخستین بار در بلوای توتون و تنباکو و امتیاز رویترز اتفاق افتاد، حداقل در میان مردم و برخی رجال دینی و ملت آگاه آشکارتر شد، اما همواره مانند طرفداری از روسیه، منفور و با بار منفی بسیار همراه نبود؛ امری که در ماجرای استبداد صغیر و به توپ بستن مجلس و ایستادن روس ها در کنار استبدادخواهی محمدعلی شاه و سلطنت طلبان در میان ایرانیان شدت یافت.

همین نگاه منفی به طرفداران سیاست های روس ها در ایران باعث شد که رجال روسوفیل به اندازه انگلوفیل ها شناخته شده نباشند.

یکی از مشهورترین این افراد، میرزا مسعود گرمرودی انصاری است.

وی یکی از نمونه های بارز طرفداری از سیاست های روس در ایران بود که به گفته عباس میرزا ملک آرا سالی دوهزار دوکات از روس ها پول می گرفت.

7 سر جان کمبل به نقل از عباس میرزا، به مکاتبه دائمی میرزامسعود گرمرودی انصاری با روس ها اشاره می کند که اگر مقرون به واقعیت باشد، چیزی فراتر از دوستداری روس هاست و عملکردش دقیقاً هم سنگ جاسوسی و خیانت مستقیم به کشور و حتی شاه کشور است و قریب تر آنکه با این مایه از عملکرد، بارها به عنوان وزیر خارجه کشور در رأس سیاست گذاری های زمانه اش قرار داشته است؛ تاجایی که می نویسند: .

در سفر جنگی عباس میرزا به خراسان، میرزامسعود با روس ها، مکاتبه دائمی داشت و جریان حوادث را به آن ها خبر می داد؛ یعنی جاسوسی می کرد.

8 علاوه بر وی، برخی از رجال و شخصیت های مکتب تبریز، تجار و شاهزادگان قاجار که در همسایگی روس ها بودند و رفت وآمدهایی به آن سوی مرز به خصوص سن پترزبورگ داشتند و یا به عنوان مأمور و سفیر با روس ها حشرونشر داشتند، به گونه ای به رعایت جانب روس ها منسوب می شدند.

اگرچه بسیاری از آن ها فقط به این خاطر که به انگلیسی ها دلخوشی نداشتند، به گونه ای متهم به هواداری از روس ها بودند.

ازاین رو بیشتر شاهزادگان مغضوب و مشکوک از نگاه دولت، به اجبار به حمایت روس ها تن می دادند.

بهمن میرزا، عموی ناصرالدین شاه، مدعی سلطنت یکی از کسانی بود که روس ها همواره وی را همچون تهدیدی بالای سر ناصرالدین شاه نگه داشته بودند تا مطامع خود را در ایران پیاده نمایند.

9 همچنین قهرمان میرزا، عموی ناصرالدین شاه، و بعدها محمدعلی شاه برای پیشبرد اهداف خود و یا صیانت نفس، مستظهر به پشتیبانی روس ها شدند.

مسئله تابعیت و تحت الحمایگی بیگانه همان گونه که اشاره شد، صیانت از نفس، در کنار حمایت مالی و کمک در رسیدن به مدارج بالای حکومت، یکی از جذابیت های نزدیکی به دیپلمات های روس و انگلیس در ایران بود.

در این میان، سخت گیری ها و سخت کشی های شاهان قاجار و نیز گاه اصل فرار مجرمین سیاسی و قضایی سبب می شد برخی رجال دوره قاجار خود را تحت حمایت یکی از سفارتخانه های روس، انگلیس و حتی عثمانی و فرانسه قرار دهند.

تحت الحمایگی رجال ایران بعدها اندک اندک به پناه بردن مجرمین سیاسی و قضایی به سفارتخانه ها و حتی اسطبل های سفارتخانه های روسیه و انگلیس منجر شد.

این بست نشینی ها و نمک گیر شدن ها، که گاه به ناچار و برای فرار از خشم شاه بود، بعد ها مشکلات فراوانی را برای دولت های قاجار پدید آورد و حوادث مهم و تأثیرگذاری را در ایران رقم زد.

در یکی از مهم ترین این حوادث، داستان ساده زن میرزاهاشم نوری مغضوب آقاخان نوری که به مبادله نامه های ناپسند بین نوری و وزیرمختار انگلیس، چارلز موری، انجامید و بر شدت اختلافات ایران و انگلیس در مسئله هرات افزود و موجب جدایی همیشگی هرات از ایران شد، یکی از نمونه های بارز این پناه آوردن به سفارتخانه های خارجی برای صیانت نفس بود.

به تعبیر اسماعیل رایین، رابطه ایران و انگلیس به خاطر عشق بازی همسرش (میرزاهاشم نوری) با سفیر انگلیس قطع شد و با حمله انگلیس به بوشهر، هرات برای همیشه از ایران منتزع شد.

10 همچنین خود میرزاآقاخان نوری که بدون اجازه دولت و امیرکبیر از تبعید کاشان برای قبضه موقعیت صدراعظمی به تهران بازگشته بود، به خاطر اجبار امیرکبیر به بازگشت به تبعیدش در کاشان، در مدت کوتاهی جزء عوامل انگلیس درآمد و حتی تابعیت انگلستان را قبول کرد.

11 همین تابعیت و نمک گیر شدن بود که بعدها موجب تزلزل و تضاد وی در حمایت از منافع ایران در هرات یا جلب رضایت انگلیس شد و سرانجام، هم جدایی هرات از ایران را تسریع کرد و هم موجبات عزل سریع تر وی را فراهم کرد.

در تأیید تابعیت نوری به انگلیس همین بس که وی در آغاز صدارتش به کنل شیل، سفیر مختار انگلیس، می نویسد: چون شاه می خواهد مرا صدراعظم بنماید، لذا استدعا دارم مرا از تبعیت دولت انگلیس معاف فرمایند.

12 البته کسان دیگری هم بودند که به اجبار به تابعیت و حمایت انگلیسی ها درآمدند؛ از جمله فرزندان حسینعلی میرزا فرمانفرما یعنی رضاقلی میرزا، نجفقلی میرزا و تیمورمیرزا که پس از شکست از محمدعلی شاه و اسارت پدرشان، تحت حمایت کنسول انگلیس به بوشهر و از آنجا به لندن رفتند و با دریافت ماهانه سیصد تومان، تحت الحمایه انگلستان درآمدند.

13 این سه برادر از نخستین ایرانی هایی بودند که تحت الحمایگی انگلیس را پذیرفتند و به عضویت لژهای فراماسونری درآمدند، اما در آینده و حوادث ایران تأثیری برجای نگذاشتند.

امیرکبیر نیز با بست نشینی مجرمین در سفارتین و نیز حضور طرفداران روس و انگلیس در مصدر امور به شدت مخالف بود و می کوشید سنت شوم رشوه گرفتن از سفارتین روس و انگلیس را ملغی کند و خود نیز هیچ گونه رشوه ای را از آن ها نمی پذیرفت.

به همین دلیل، به قول پولاک پزشک ناصرالدین شاه، پول هایی را که می خواستند به صورت رشوه به وی بدهند و نامش را در ردیف حقوق بگیران ثبت نمایند، به ناچار به مصرف نابود کردن وی رسانیدند.

14 نتیجه گیری با وجود فشارهای داخلی و خارجی بر رجال سیاسی، نمی توان به قول جان فوران، آن ها را قربانیان ساده یا منفعل تاریخ کشور خویش دانست.

15 رجال ایرانی در این زدوبندها به دنبال منافع خود نیز بودند و در این میان، با تکیه بر قدرت و نفوذ این قدرت های مسلط بر برّوبحر، تاحدوی در جهت صیانت نفس خود در قبال خشم حاکمیت و یا برای طی مدارج و مناصب و منافع مادی و معنوی در جهت کسب شایستگی، بهره برداری می کردند و برای روزگار طرد و غضب از اسب و اصل، جان پناهی می ساختند.

حمایت انگلیسی ها از مشروطه خواهان، که در راستای رقابت با روس ها و حمایت آن ها از استبدادخواهان شکل گرفت، بسیاری از سیاست مداران درس خوانده در انگلیس را به این تفکر انداخته بود که عملکرد انگلیس در ماجرای مشروطه خواهی و استبداد صغیر را براساس نیت های خیرخواهانه حکومت انگلیس در جهت اشاعه آزادی و مردم سالاری در ایران و نفی استبداد تلقی کنند.

در روزگاری که هنوز دولت های ملی به شکلی گسترده شکل نگرفته بودند و ایران از داشتن دولتی مسئول محروم بود و شاه قاجار در سفرهای خارجی اش به جای تکیه به مردم، سرزمین و عزت ملی اش که قرن ها معنویت دینی و پشتوانه تاریخی را به همراه داشت، نشان تحقیرکننده بند جوراب ، بند زانو و.

از دولت انگلیس می گرفت و به جای مذاکره برای منافع کشورش، به خاطر عدم عنایت انگلستان برای اعطای نشان دلخواهش، به حالت قهر از انگلستان خارج شد، می شد درک کرد که چرا تاریخ این گونه برای ایران رقم خورد.

تحقیر ایرانی ها و خودکم بینی آن ها بعدها کار را به جایی رسانده بود که دیگر تنها به دنبال صنایع مونتاژ به ایران نبودند، بلکه حتی سیاست، فرهنگ، هنر و حتی معنویت مونتاژی را راه پیشرفت ایران می دانستند و حاضر نبودند که حتی مدتی هرج ومرج و کمبودهای اقتصادی ناشی از دوره جابه جایی از اقتصاد، سیاست و فرهنگ برون زا به اقتصاد و فرهنگ درون زا را تحمل نمایند.

به همین دلیل، یک بار بر سر کار آمدن رضاخان را برای سروسامان بخشیدن به اوضاع توجیه تاریخی و علمی کردند و یک بار سیاست مستقل ملی مصدق را برای فرار همیشگی از تسلط بیگانه که به طور طبیعی فشارهایی را با خود به همراه داشت، تاب نیاوردند و با هم صدایی با عوامل بیگانه و حسادت شاهانه ، دولت مقاومت ملی را سرنگون کردند.

پی نوشت ها: 1.

سردنیس رایت، انگلستان در ایران، ترجمه غلامحسین صدری افشار، نشر احتران، 1383، ص10-20.

2.

کاظم زاده، فیروز، روس و انگلیس در ایران، ترجمه منوچهر امیری، تهران، 1354، نشر امیرکبیر، ص1.

3.

طباطبایی، سیدمحیط، از مذموم تا محمود، روزنامه پارس، 8 فروردین 1343، ص3، به نقل از کتاب حقوق بگیران انگلیس در ایران ، لسماعیل رایین، 1352، ص458.

4.

همان، ص458.

5.

جرج ن.

کرزن، ایران و قضیه ایران، ترجمه وحید مازندرانی، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ج2، ص559.

6.

توحیدی چافی، محمد، قهوه قجری، 1387، نشر باز، ص16.

7.

رایین، اسماعیل، حقوق بگیران انگلیس در ایران، سازمان چاپ و انتشارات جاویدان، 1352، ص186.

8.

همان، ص187، به نقل از بایگانی عمومی انگلستان، 37-60-F.

O 9.

توحیدی چافی، محمد، همان، ص62-57-54-52.

10.

رایین، اسماعیل، همان، ص281.

11.

همان، ص269.

12.

ساسانی، خان ملک، سیاست گذاران دوره قاجار، انتشارات مُگستان، 1375، ص31.

13.

ساسانی، خان ملک، دست های پنهان سیاست انگلیس در ایران، نشر هدایت، 1352، ص8.

14.

به نقل از رایین، اسماعیل، همان، ص228.

15.

جان فوران، مقاومت شکننده، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، تهران، 1385، ص16.

محمد توحیدی چافی: کارشناس ارشد ایران شناسی
کلید واژه ها: ایران - انگلیس - روسیه - اروپا - انگلیسی - اروپایی - قرارداد - فرانسه - ایرانی - سفرهای خارجی - هدایا - تاریخ - افغان - فوق العاده - عصر قاجار - انگلستان - دولت - مردم - روزنامه - کنجکاوی - تاریخی - جذابیت - نخستین - روس ها - تنبیه - پدیده - عاملی - خیانت - زندگی - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
عضو شورای شهر تهران: موافق تداوم حضور نجفی در شهرداری هستیم

راه های رسیدن به درجه منتظر واقعی/دلیل دوری از مفهوم انتظار چیست؟

محور هراز به سمت بومهن یکطرفه شد

نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی

زندگی نامه شهید اکبر اکبری

احترام کشورهای دنیا به جوانان خلاق ایرانی/ مسؤولان به وظیفه خود عمل کنند

تردد 2هزار مینی بوس با عمر بیش از 30 سال در تهران

حفاظت از طبیعت عبادت است

خدمات امدادرسانان موجب آرامش خاطر گردشگران نوروزی است

12 گشت نظارت دامپزشکی در کهگیلویه و بویراحمد مستقر است

عبدالملک بدرالدین: سعودی ها و آمریکایی ها به دنبال سیطره بر ما هستند

مشاور نجفی: شهردار و شورای شهر تمایلی به استعفا ندارند

دعوا بین دو عضو شورای شهر گرجستان+فیلم

استان ها ظرفیت های اقتصادی زیادی دارند

آمریکا 10 فرد و یک شرکت ایرانی را تحریم کرد

مسئول بازرسی قرارگاه خاتم: معامله با شیطان نتیجه برد برد ندارد

انتقاد رییس کل دادگستری استان از وضعیت نامطلوب جاده های برون شهری گیلان/ از ساماندهی پسماند و دفع زباله در منطقه سراوان رشت تا ورود مدعی العموم به مشکل تاخیر در تحویل واحدهای مجتمع آدینه

نام گذاری شعار سال مشخص کننده جهت گیری نظام است

خواننده مشهور ایرانی از بیمارستان مرخص شد

تبریک نوروزی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به فرهنگیان

ژاپن در دقایق پایانی از شکست مقابل مالی فرار کرد

فهرست جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

بازداشت سه عنصر تکفیری تحت تعقیب در «بعقوبه» عراق

ثبت نام مراسم اعتکاف ویژه نوجوانان و جوانان در بیرجند

واکنش کرملین به انتصاب جان بولتون

آرامش و امنیت مناسب گردشگران نوروزی در تمام نقاط استان

اقامت بیش از سه میلیون نفر شب در مازندران

نمایش تسلیحات جدید و بی نظیر حربی روسیه+ویدیو

از امام جمعه پرادو سوار تا روحانی حامی تیم تراکتورسازی

شورای شهر ،موافق تداوم حضور نجفی

توقیف محموله نوشت افزار قاچاق در کاشان

آغاز سخنرانی عبدالملک بدرالدین در سومین سالروز مقاومت در مقابل جنایات سعودی

رفع مشکلات اقتصادی اولویت اول دولت قرار گیرد/ حمایت از تولیدات داخلی ضروری است

«کودتا» اثر«یرواند آبراهامیان» را بخوانید

برگزاری جشن نوروزگاه در گناباد

نتیجه خرید کالای خارجی، به خاک فقر نشاندن خانواده کارگر ایرانی است

برخورد دولت با سوءاستفاده گران عرصه تولید از سرخوردگی مردم جلوگیری می کند/ انتقاد از ورود کالاهای بنجل به اسم طلب برجام

بازگشت پرواز تهران - رامسر بدلیل شرایط جوی

ازسرگیری پرواز های بین المللی از ترکیه به اربیل

جسد مردی در بخش حویق تالش کشف شد

قرارداد گریگوف شیمه با تراکتورسازی تبریز فسخ شد

حضور مردم در راهیان نور نشان دهنده قدرشناسی از ایثارگران است

رفع مشکلات معیشتی مردم در گرو شتاب تولید ملی است

شورای شهر ،موافق تداوم حضور نجفی

105 هزارمترمربع از اراضی ملی و دولتی رفع تعرض شد

105 هزارمترمربع از اراضی ملی و دولتی رفع تعرض شد

زخمی شدن 10 فلسطینی در درگیری های جمعه خشم

امام جمعه زاهدان:حمایت از تندروها در لندن، خوش خدمتی انگلیس بود 

وزیر اطلاعات:تولید ایرانی لایق حمایت است

رییس کمیسیون عمران مجلس: دستگاه ها را مکلف به مصرف کالای داخلی می کنیم

طرح «محدودیت های موشکی» برای تضعیف توان دفاعی ایران است

ماجرای جالب شکایت خانه کعبه به درگاه الهی

مهدی زمانی در تپانچه بادی 10 متر به عنوان ششم دست یافت/ فلاح اردشیر بیست و پنجم شد

اعتراض شدید مسکو به لندن

طرح/ فرصت بی نظیر

جهت تحقق شعار سال باید سخت تلاش کنیم

رییس کمیسیون عمران مجلس: دستگاه ها را مکلف به مصرف کالای داخلی می کنیم

معاون استاندار سیستان و بلوچستان روز ملی پاکستان را تبریک گفت

خطبه های نماز جمعه شهرستان ها

معاون استاندار سیستان و بلوچستان روز ملی پاکستان را تبریک گفت

جاذبه های گردشگری تهران در یک نگاه/ اینفو گرافیک

عدم حضور بازیکن سابق بارسلونا در تیم ملی مراکش در جام جهانی روسیه

48 بسته از بقایای پیکر کشته شدگان هواپیمای تهران ـ یاسوج به پایین قله منتقل شد

نیمه بهار، بهترین زمان برای جلو کشیدن ساعت

حمایت از تولیدات داخلی معضل بیکاری را برطرف می کند/ توان موشکی ایران، آمریکا و اسراییل را به وحشت انداخته است

حمایت از کالاهای داخلی استقلال کشور را به همراه دارد/لزوم فعالیت هنرمندان برای ترویج فرهنگ خرید کالای داخلی

«آداب معاشرت از دیدگاه معصومین علیهم السلام»

قناعت هندی ها

نشست قریب الوقوع پوتین و امیر قطر

کشف یک خودروی مشکوک در غرب لندن

برخورد قطار زنجان - تهران با گله گوسفند در تاکستان

اعلام آمادگی انصارالله یمن برای جنگ علیه اسراییل

خرید کالای داخلی به عنوان یک مدال افتخار در جامعه قلمداد شود

دشمنی دشمنان با انقلاب اسلامی بیشتر شده است/ اشرافی گری، استفاده از کالای خارجی و عدم قناعت، استقلال کشور را نابود می کند

واکنش کرملین به انتصاب جان بولتون

برگزاری همایش پیاده روی در روستای تیغدر

تصاویر هوایی از محورهای مواصلاتی قم در سومین روز عید

مهاباد، شهری با کوه ها و دشت های آراسته به گل

90 هزار نفر از کاخ موزه سعدآباد دیدن کردند

استقبال از مسابقه عکس موبایلی ایرنا

پیشنهاد تازه دولت ترامپ به اروپا برای تحریم موشکی ایران

خدمت رسانی به مسافران نوروزی در 20 اتاق و 80 محل اسکان در امامزاده هاشم(ع)

با فساد به صورت جانانه مبارزه شود

همه زیبایی ها برای یک روابط خوب خانوادگی

تاکنون آن طور که در شأن شهداست عمل نشده است

ترامپ با انتقاد از دموکرات ها، تهدید کرد طرح تخصیص بودجه را وتو می کند

واشنگتن شهر پلید است

جامعه باید از حیث اقتصادی در جایگاه مطلوبی قرار بگیرد/مسئولان باید از اشرافیت دوری کنند

چرا اکثر پرنسس های دیزنی ناخن ندارند؟ +عکس

آخرین وضعیت جسمانی مدافع آسیب دیده «استقلال»

آغاز اکران فیلم دژاوو به کارگردانی رایا نصیری در گروه هنر و تجربه

بازدید موسوی از نمایشگاه نیروی دریایی

مژده به احباب حق که ماه رجب شد

نسخه دردهای اقتصادی کشور در پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب نهفته بود

مسئولان به تولید ملی اعتقادی ندارند

سخنگوی شورای شهر تهران: تصمیم گیری درباره استعفای شهردار 19 فروردین انجام می شود

دادگاه رسیدگی به پرونده شیخ علی سلمان به تعویق افتاد

باهنر: در انتخابات 1400 بخشی از آرای رییسی و جهانگیری به لاریجانی می رسد/ هر نامزدی که در مناظره‎های انتخاباتی بتواند دیگری را لوله کند، برده است

واکنش سخنگوی شورای شهر تهران به اظهارات نجفی

امیر حیدری به جمع زائران راهیان نور پیوست

زدوبندهای رجال ایرانی با عوامل بیگانه در عصر قاجار عزت ملی در کشاکش روسوفیل ها و انگلوفیل ها

زدوبندهای رجال ایرانی با عوامل بیگانه در عصر قاجار عزت ملی در کشاکش روسوفیل ها و انگلوفیل ها