مطالب مرتبط:
بانک انصار، به عنوان بانکی ارزشی، به پیروی از منظومه فکری امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) متعهد است
صدور حکم قضایی برای جلوگیری از تخریب امام زاده عبدالله
عکس / اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در حسینیه امام خمینی
اولین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی
اولین شب عزاداری فاطمیه 1439 در حسینیه امام خمینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 بهمن 1396 ساعت 02:262018-02-18سياسي

بازخوانی حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی بازروایتی از یک گستاخی


آیه های شیطانی نمودی از اسلام ستیزی است که سعی دارد با توسل به یاوه گویی های خیال پردازانه به شبهه زایی و ایجاد تردید در باروهای مسلمانان بپردازد.

- بازخوانی حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدیبازروایتی از یک گستاخی آیه های شیطانی نمودی از اسلام ستیزی است که سعی دارد با توسل به یاوه گویی های خیال پردازانه به شبهه زایی و ایجاد تردید در باروهای مسلمانان بپردازد.

سرآغاز ماجرا چهارم مهرماه 1367، برابر با 26 سپتامبر1988، انتشارات وایکینگ در لندن، جزء گروه انتشاراتی پنگوئن ، اقدام به انتشار کتابی با عنوان Satanic verses معادل فارسی آیات شیطانی کرد.

این کتاب رمانی در 547 صفحه بود که در میانه ی جلد و در پشت جلد آن، تصویر رزم رستم با دیو سپید چاپ شده است؛ طرحی آشنا برای شرقیان و به ویژه مردم ایران.

طرحی از چهره ای شرقی که با پنجه ی خویش، گلوی دیو سپید را می‏فشارد و به خنجر کین خود، دیو سپید را از پای درآورده، پای چپش را قطع کرده و گرزش را شکسته است.

تصویری برگرفته از آلبوم کلیو که متعلق به موزه ی ویکتوریا و آلبرت است.

نمایی که گویی رزم خیر و شر را بازنمایی می کند؛ آنچه در فحوای خود به شر اهانت آلوده است، با نمایی معصوم پیش آمده است؛ گویی که می خواهد با ماسکی زیبا ساحت معصومی را بیالاید.

امواج اعتراض به شهادت برخی، مجله ی العالم، چاپ لندن، نخست نشریه ای بود که در 22 اکتبر همان سال، طی مقاله ای با بررسی آیات شیطانی، آن را رمانی تبهکارانه در راستای تمسخر اسلام و مقدسات آن معرفی کرد.

در مقابل نیز روزنامه ی تایمز لندن، به مثابه تریبون غرب، در همان هنگام، از این کتاب به مثابه ی یک شاهکار ادبی در حد یک تابلوی هنری زیبا یاد کرد و کشورهایی همچون آمریکا، با دعوت از وی و همسرش برای مسافرت به این کشور، سلسله برنامه هایی را برای تبلیغ کتاب، تدارک دیدند و ترجمه هایی از آن در کشورهای اروپایی و آسیایی، چون پاکستان و بنگلادش، منتشر شد.

در نخستین واکنش ها، در پنجم اکتبر 1988، آیه های شیطانی با مهر سانسور دولت راجیو گاندی در هند، ممهور به سکوت شد.

دولت هند دلیل این امر را به محتوای مذهب ستیز و خطرناک کتاب مربوط دانست.

سپس پاکستان نیز فروش این کتاب را ممنوع اعلام کرد.

بلافاصله در کشورهای بنگلادش، سودان و آفریقای جنوبی و پس از آن، در سریلانکا نیز کتاب ممنوعه اعلام شد.

اوایل سال 1989 نیز در نوبت های متعدد این کتاب در آتش خشم مردم در انگلستان و پاکستان به آتش کشیده شد و برگه های آن تنها به تلی از خاکستر بدل گردید.

این کتاب سوزی نمودی از غلیان هویت های پراکنده ی مسلمانان در جهان بود که با این اهانت، یک پارچه هویدا شده بود و در برابر اقدامی ستیزمندانه، واکنش نشان می داد.

برای نمونه، در روز 24 دی ماه 1367، مسلمانان شهر برادفورد انگلستان، طی تظاهراتی، اقدام به سوزاندن نسخه‏های کتاب آیات شیطانی کردند.

در روز 23 بهمن ماه همان سال (12 فوریه 1989) نیز مسلمانان پاکستان در شهر اسلام آباد، به تظاهرات پرداختند و ضمن دادن شعارهایی علیه آمریکا و انگلیس و نویسنده ی کتاب آیات شیطانی ، به طرف مرکز فرهنگی آمریکا حرکت کردند.

این تظاهرات به برخورد افراد مسلح از درون مرکز فرهنگی آمریکا با تظاهرکنندگان انجامید و باعث شهادت شش نفر و مجروح شدن بیش از یکصد نفر گردید.

فردای همین روز، تظاهرات مسلمانان هند علیه نویسنده و ناشران کتاب مذکور، به شهادت یک نفر از سوی نیروهای مسلح هند منجر شد.

در هند نیز در تظاهراتی، بیست تن زخمی شدند.

به دنبال این اقدام پلیس در سرکوب تظاهرکنندگان، نمایندگان مجلس شورای ملی پاکستان، به نشانه ی اعتراض به دولت و درگیری آن ها با مردم، جلسه ی مجلس را ترک کردند.

اما با وجود چنین واکنش های تندی، دولت‏های انگلیس و آمریکا، به توزیع و انتشار این کتاب ضداسلامی و توهین به پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) ادامه دادند.

در واقع آن ها با تداوم این کار، این پیام را مخابره کردند که به افکار عمومی و به ویژه افکار و احساسات جامعه ی مسلمین جهان بی تفاوت هستند و خط مرز بین دو هویت اسلامی و غربی بر خصومتی ممتد ادامه دارد.

گویی که بغض فروخورده ی جنگ های صلیبی بار دیگر گشوده شده بود و این کتاب مرهم زخم های حقارت غرب بود.

توزیع گسترده ی این کتاب، همراه با بوق و کرنای فراوان با دهن کجی به ارزش های هزاران مسلمان، به امواج اعتراضی گسترده منجر شد.

از سویی بانگ هشدارها به ناشران برخاست و از سویی دیگر، این واکنش ها با ابعادی حقوقی نیز همراه شد و در جهت محدود کردن نشر و انتشار کتاب و محکومیت رشدی عملیاتی شد.

به موازات این امر، نقدهایی نیز بر این کتاب نوشته شد.

در مقابل این اقدامات، غربیان نیز بر دامنه ی تبلیغات خود افزودند؛ تا جایی که مقدمات نامزد نمودن این کتاب برای جوایز ادبی مهم اروپا مطرح شد.

شبکه ی گسترده ی توزیع این کتاب، در بیشتر کشورهای اروپایی، آمریکایی و بعضی کشورهای آسیایی، با قراردادهای کلان برای ترجمه و توزیع آن، به تلاش پرداختند و در عرصه ی تبلیغاتی و با ایجاد حلقه‏‏های محافظتی، به حمایت علنی از او پرداختند.

در نتیجه ی این اقدامات و واکنش های پیاپی مسلمانان، افکار عمومی متوجه این کتاب شد و امام خمینی در24 فوریه 1989 (25 بهمن 1367)، در اقدامی بی سابقه، فتوای ارتداد و جواز قتل سلمان رشدی را اعلام کرد و برای قتل وی جایزه ای نیز تعیین گردید.

عطفی برای اعتراض حکم امام خمینی، موج نوینی را در مخالفت با رشدی شکل داد.

پس از فرمان امام، مبنی بر کشتن سلمان رشدی، افرادی در صدد اجرای این حکم برآمدند، از جمله مصطفی مازح، جوان لبنانی، که پیش از همه توانسته بود با پاسپورت فرانسوی وارد هتل محل اقامت سلمان رشدی شود، ولی در روز حادثه، با انفجار زودهنگام بمبی که برای کشتن رشدی کار گذاشته بود، از هدفش بازماند و کشته شد.

همچنین مردم مسلمان ایران در مقابل سفارت انگلیس تظاهرات کردند و دولت نیز در هم دردی با شهدای هند و پاکستان، اعلام عزای عمومی کرد.

علاوه بر این، حوزه های علمیه نیز با اعلام تعطیلی، به موج مخالفت-ها پیوستند.

وزرای خارجه ی 45 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیز در 25 اسفند 1367، در قطعنامه ی پایانی خود، کتاب سلمان رشدی را یک اثر کفرآمیز اعلام و به شدت آن را محکوم کردند.

این قطعنامه همچنین به تبعیت از حضرت امام، ضمن مرتد خواندن سلمان رشدی، از بنگاه های ناشر خواست هر چه سریع تر این اثر را از گردش توزیع خارج کنند و کشور‏های اسلامی هر بنگاه انتشاراتی را که به این درخواست احترام نگذارد، تحریم نمایند.

وزرای فرهنگ و اطلاع رسانی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نیز طی اجلاسی، هر نوع توهین و هتک حرمت علیه فرهنگ‏ها و ارزش‏های معنوی را محکوم کردند و آن را عملی خلاف روح تفاهم و صلح دوستی در جهان اعلام نمودند.

همچنین فتوای امام موجب ایجاد فضای ناامنی برای رشدی گردید.

قتل برخی مترجمان کتاب و فرار رشدی تحت حمایت محافظین انگلیسی اش، از پیامدهای فتوای امام بود.

تظاهرات مسلمانان و مدافعان حرمت ادیان الهی در نقاط مختلف اروپا، آمریکا و آسیا، در طول ماه‏ها همچنان ادامه داشت و در خلال بعضی از این اجتماعات، تعدادی از مردم کشته یا مجروح شدند.

در مقابل، روند انتشار کتاب از سوی غرب ادامه داشت؛ چنان که بنگاه انتشاراتی کریستیان بورژوا در فرانسه در تیرماه 1368، علی رغم اعتراضات مسلمانان، بار دیگر کتاب را ترجمه و منتشر کرد.

در آمریکا هم تبلیغات گسترده با حضور رشدی بر دامنه ی مخالفت ها افزود؛ به گونه ای که موجب شد تا خواننده ی معروف پاپ، کت استیونس، که مسلمان شده بود، با حمایت از فتوای امام خمینی، تأثیر مطلوبی در فرآیند اعتراض ها بگذارد و نتایجی را نیز در محدود کردن عرضه ی کتاب بگذارد.

به صورتی که برخی از فروشگاه‏های بزرگ و معتبر نقاط مختلف جهان، از بیم حملات یا به احترام افکار عمومی مسلمانان، کتاب آیات شیطانی را جمع آوری کردند و از عرضه ی آن خودداری نمودند.

در اسپانیا نیز ترس از موج مخالفت ها موجب شد تا چاپ کتاب به تعویق افتد.

بسیاری از مراکز توزیع آیات شیطانی در بعضی کشورهای مختلف جهان نیز توسط گروه هایی از مردم مورد حمله قرار گرفت و برخی از ناشران نیز مشمول اجرای حکم الهی گردیدند و مجازات شدند.

برای نمونه، در ایتالیا پس از آنکه انتشارات مونداوری این کتاب را ترجمه و منتشر کرد، خشم مسلمانان افروخته شد و کتاب فروشی های دارای کتاب، در شهر پادوا به آتش کشیده شد.

همین ترس از گسترش خشم مسلمانان موجب شد تا نمایشگاه کتاب جنوا از نمایش این کتاب اجتناب ورزد.

به همین ترتیب، رفته رفته در کشورهای کنیا، تایلند، تانزانیا، اندونزی، سنگاپور و در نهایت ونزوئلا، این کتاب ممنوع شد.

موج اعتراضی در سال های بعد جدی تر گردید و در سال 1991، مترجم آیات شیطانی به ژاپنی، هیتوشی ایگاریشی، در توکیو با ضربات چاقو کشته شد و همچنین مترجم ایتالیایی آن هم در میلان مورد حمله قرار گرفت.

ادامه ی این امواج در سال 1993 نیز ناشر نروژی کتاب را در خود فروبرد و در حمله ای مسلحانه، او کشته شد.

رشدی در یکی از کتاب های خود، با اشاره به مجروحیت مترجم ایتالیایی کتابش توسط مسلمانان ایتالیایی تا سر حد مرگ و به هلاکت رسیدن مترجم ژاپنی آیات شیطانی بر اثر حمله ی مسلمانان ژاپنی، از روز ترور ناشر نروژی کتابش به این شکل یاد می کند: روزی که ناشر نروژی مورد اصابت گلوله قرار گرفت، یکی از بدترین روزهای عمر من است.

در همین سال، عزیز نسین، مترجم ترکی کتاب، در هتلی در شهر سیواس مورد حمله قرار گرفت.

هرچند نسین توانست از هتل فرار کند، ولی در پی به آتش کشیده شدن هتل، 33 نفر کشته شدند.

این واقعه به کشتار سیواس معروف شد.

همچنین برخی منابع اینترنتی نیز از به آتش کشیده شدن دفتر نشر نیما ، ناشر ترجمه ی فارسی این کتاب و حمله ی مسلحانه به سردبیر مجله ی خلق ، چاپ سلیمانیه، که بخشی از ترجمه ی کردی این کتاب را در سال 2010 منتشر کرده بود، نوشته اند.

فرجام سخن ترجمه و انتشار کتاب آیات شیطانی گویی نمک پاشیدن به زخمی بود که چاپ نخستش بر دل مسلمین ایجاد کرده بود؛ زخمی که هرچند سخت و دردناک بود، اما موجب شد تا هویت در حاشیه ی مسلمانان منسجم گردد و ضدیت ها، هویت فروخفته ی مسلمین را بیدار سازد.

غرب با حمایت از فرآیند توهین به مقدسات اسلامی، موجب برجسته شدن مرز تمایزها و از سویی، تثبیت هر چه بیشتر هویت مسلمانان گردید.

اقدامی که در جهت به حاشیه بردن اسلام بود، نتیجه ای باژگون یافت و موجب برجسته شدن و درخشش هر چه بیشتر اسلام گردید.

(*) پی نوشت ها: [1]مریم غلامی زاده، توهین به نام آزادی، زمانه، ش 84 و 85، 1388، ص 75.

[2]ستاد برگزاری سمینار تبیین حکم امام خمینی، ابعاد توطئه و تبیین حکم امام، گزیده ی مقالات پیرامون حکم امام خمینی، 1369، ص 24 و 25.

[3]پال استراک من، آیات شیطانی و ترجمه­های فارسی آن در ایران، ایران شناسی، دوره ی جدید، سال 14، ص810 و 811.

[4]مریم غلامی زاده، همان.

[5]امام خمینی، صحیفه ی امام، ج 21، تهران، مؤسسه ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی، 1379، ص 263.

[6] James Phillips (20 June 2007).

"Hezbollah s Terrorist Threat to the European Union Testimony before the House Committee on Foreign Affairs, Subcommittee on Europe" .

http://foreignaffairs.

house.

gov/110/phi062007.

htm.


کلید واژه ها: کتاب - اسلام ستیزی - پاکستان - امام خمینی - سلمان رشدی - مسلمانان - اسلام - کشورهای اروپایی - آفریقای جنوبی - هایی - تاریخی - خمینی - تصویر - ممنوع - انگلستان - زیبا - امام - سریلانکا - دولت - مردم - روزنامه - اروپایی - نخستین - تصویری - اعتراض - مسافرت - خاکستر - سانسور - شاهکار - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
ارائه گزارش عملکرد کمیته امداد در کمیسیون اجتماعی مجلس

دخترانی که مامور بودند در خیابان ها مردان را تحریک کنند!

پیشتازی اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات ترکیه

"کورش اسدی یک یاغی نجیب بود"

روز نخست تعرض به ایران، 1000 موشک روانه ریاض می شود

محمود صادقی خبرداد:تشکیل کارگروه پیگیری وضعیت دانشجویان معترض دی ماه

اردوغان و ائتلاف جمهور پیشتاز انتخابات ترکیه است

مردم برای تبدیل اسناد مالکیت دفترچه ای قدیمی به اسناد تک برگ اقدام کنند

سامانه تبادل الکترونیک مکاتبات اداری مراکز حوزوی رونمایی شد

کاریکاتور/ همه چی روی ریله؟!

تبلیغ آموزه های دین مهم ترین رسالت سازمان است

توضیحات واعظی درباره عکس توچال

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

روز نخست تعرض به ایران، 1000 موشک روانه ریاض می شود

مردم ولایتمدار بلتستان پاکستان «عاشورای تابستانی» برگزار می کنند

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند

واعظی از ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا خبر داد

خوشحالی عجیب بازیگر ایرانی از برد آلمان +عکس

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

دریافت مجوز استخدام 24 هزار دانشجو

روز نخست تعرض به ایران، 1000 موشک روانه ریاض می شود

تساوی با ارزش چشم بادامی ها

مشکلات مربوط به زمین خواری و نحوه مقابله با این پدیده تشریح شد

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند/کشور در شرایط ویژه و سختی است/دولت به مردم بگوید در چه شرایطی هستیم، ریشه گرانی ها در چیست و دست دولت چقدر باز است/از خارج به دولت فشارهایی در حال وارد شدن است تا ایران زانو زده و پای میز مذاکره برود

واکنش مطهری به توچال رفتن رییس جمهور

همایش تجلیل از مجریان قانون در آذربایجان غربی

نتایج غیر رسمی انتخابات ترکیه

مردم برای تبدیل اسناد مالکیت دفترچه ای قدیمی به اسناد تک برگ اقدام کنند

اردوغان و ائتلاف جمهور پیشتاز انتخابات ترکیه است

همکاری فائو برای توسعه پایدار روستایی ایران ادامه می یابد

زندگی متفاوت راهبان بودایی مغولستان +عکس

علی مطهری: دولت به مردم بگوید در چه شرایطی هستیم

توضیح سخنگوی ناجا درباره حواشی ملک لواسان

دعوت به همکاری برنامه نویس و متخصص هوش مصنوعی

وزیر صنایع افغانستان به عنوان سفیر در کشور اسپانیا گماشته شد

سه صفتی که برای مردان، ناپسند؛ اما برای بانوان، پسندیده است

آغاز طرح توسعه و بازسازی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف

بازگشت حالت عادی به بازار موبایل

هیئات مذهبی بزرگ ترین شبکه تبلیغی هستند

در جلسه هیات دولت برنامه زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت های بنزینی تغییر کرد

ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

توضیحات رییس دفتر رییس جمهور در مورد عکس توچال، نامه به اتحادیه اروپا و گرانی دلار

شاعری دربیان جزییات جلسه کمیسیون کشاورزی: مشکلات مربوط به زمین خواری و نحوه مقابله با این پدیده تشریح شد

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

برنامه ریزی بدون اقدام عملی به امید جامعه لطمه می زند

مطهری: توچال رفتن رییس جمهور اشکالی ندارد

دلار 8 هزار تومان / تورم 80درصد / سکه 3 میلیون تومان / ایران در آستانه فروپاشی اقتصادی و آقای رئیس جمهور در حال تفریح در توچال

اختلاف افکنی در نیروهای مسلح پروژه دشمنان است

آمریکا برجام را پایه ای برای زیاده خواهی های خود قرار داده است

5 عادت اشتباه که انگیزه و خلاقیت را سرکوب می کنند

توضیحات واعظی درباره عکس توچال

سفر عکاس لبنانی به قبیله زشت ترین زنان دنیا +تصاویر /رفتار خصوصی دختر و پسر دانشجو روی مانیتورهای قطار مشهد پخش شد!

سردارجلالی:اصولگرایان وصلاح طلبان روزه سیاسی بگیرند/سرداررحیم صفوی:ماهیت جنگ های آینده تکنولوژیک است

انفجار شهاب آسمانی درحریم هوایی روسیه+ویدیو

تصمیم کمیساریای عالی انتخابات عراق به بازشماری دستی آراء در برخی مراکز

واکنش آشنا به ادعای بی برنامه گی دولت برای کنترل قیمت ها:کسانی که این حرف را می زنند دنبال گرانی اند

بررسی جزییات طرح مبارزه با جرائم اقتصادی با حضور لاریجانی

ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد

کاهش 4 درصدی جرائم در استان کرمانشاه

تفریح جالب رزمندگان در جبهه+عکس

ایجاد کتابخانه های مشارکتی عامل توسعه فرهنگ کتابخوانی می شود

باندبازی بدنه شهرداری را ضعیف کرده است

76 درصد مردم در رمضان 97 تلویزیون تماشا کردند

100 ثانیه با اکونومیست 23 ژوئن

بخش خبری 20، یکشنبه سوم خرداد مرکز قزوین+فیلم

پیشتازی ائتلاف «جمهور» در انتخابات پارلمانی ترکیه

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند/ دولت به مردم بگوید در چه شرایطی هستیم

برنامه ریزی بدون اقدام عملی به امید جامعه لطمه می زند

برگزاری همایش صهبای عدالت

کتابی جدید در مورد شمس تبریزی و حضرت مولانا

نام خواننده لس آنجلسی دردسرساز شد

شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد می رسد

توچال رفتن رییس جمهور عیبی ندارد چون پشت میزنشینی کمردرد می آورد!

تکمیل اسد خاکی مارد/ آب شور خلیج فارس از رودخانه کارون رخت برمی بندد

همگان با وحدت به فکر مقابله با دشمن باشند

توضیحات تابش در مورد پیامک حراست مجلس برای خروج نمایندگان از تلگرام

فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شد

همگان با وحدت به فکر مقابله با دشمن باشند

تعریف «صوت وتصویر فراگیر» مشخص شد

حل مشکلات خدمات رسانی شهری منوط به هماهنگی فراسازمانی است

جدول گروه G؛ سه شیر بالاتر از شیاطین سرخ اروپا ایستاد

تصمیم کمیساریای عالی انتخابات عراق به بازشماری دستی آراء در برخی مراکز

بازارهای استان بوشهر فرسوده هستند

مشکلات اقتصادی مایه شرمندگی است

کمک مالی آمریکا به کلاه سفیدها نمونه آشکاری از حمایت واشنگتن از تروریسم است

حسین سلیمانی به سردار: تو شریف بمون +عکس

رفتن رییس جمهور به توچال ایرادی ندارد زیرا زیاد نشستن پشت میز بیماری می آورد

مسجد جامعی: احکام قضایی دانشجویان دانشگاههای تهران بازبینی شود

نماینده مردم خرمشهر در مجلس به فارس خبر داد تکمیل اسد خاکی مارد/ آب شور خلیج فارس از رودخانه کارون رخت برمی بندد

علی مطهری در جمع خبرنگاران: رفتن رییس جمهور به توچال ایرادی ندارد زیرا زیاد نشستن پشت میز بیماری می آورد

دادستان کل کشور: حضور دشمن در میدان جنگ به صورت فرهنگی است

نمایندگان مجلس یخه وزیر ارشاد را به خاطر کوروش می گیرند؟

نتایج اولیه انتخابات ترکیه

خبرگزاری"ایسنا" و روزنامه "ایران" تبرئه شدند، "ایران فردا" مجرم

امروز مردم به دستگاه قضایی بخوبی اعتماد دارند

توضیحات واعظی درباره عکس توچال

اختصاص 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی/ تغییر برنامه زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت های بنزینی

همگان با وحدت به فکر مقابله با دشمن باشند

در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی؛ 9هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب درمناطق بحرانی اختصاص یافت

آخرین جزییات حادثه ایرانشهر

بازخوانی حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی بازروایتی از یک گستاخی

بازخوانی حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی بازروایتی از یک گستاخی