مطالب مرتبط:
نیروی انسانی مازاد و ساختار نامناسب سازمانی دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری
تخصیص 50 درصد از بودجه های قرآنی به مؤسسات/ برنامه ریزی برای هزینه کرد عادلانه
نیاز به 800 میلیارد تومان بودجه برای اتمام فاز اول قطار شهری کرمانشاه تا پایان دولت
حوزه مدیریت شهری از صاحبان طرح ها و ایده های نوآورانه و خلاقانه حمایت می کند
سلیمی: چرا بدون بررسی درآمد شرکت های دولتی، وارد هزینه های این شرکت ها شدیم؟ / پزشکیان: سقف بودجه دولت بسته شده نمی توانیم در این خصوص اقدامی انجام دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 09:522018-02-18سياسي

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری


نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تهران 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی دارد، گفت: علاوه بر این بدهی، - تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری نیز به 35 هزار میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد و نظام بودجه ریزی برای مدیریت شهری را با دشواری مواجه کرده است.

سید حسن رسولی در خصوص آخرین وضعیت بررسی بودجه سال آینده شهرداری تهران توضیح داد: در روزهای گذشته علاوه بر فصل درآمدها و هزینه ها، تبصره های بودجه هم در صحن علنی شورا به تصویب رسیده است.

در روزهای شنبه و یکشنبه (28 و 29 بهمن ماه) رسیدگی به سرفصل بودجه سازمان ها، شرکت ها و موسسات هم در شورا پیگیری خواهد شد.

وی به ارائه رویکرد کلی درباره وضع شهر و نسبت آن با بودجه سال آینده شهرداری پایتخت پرداخت و گفت: پس از 12 سال حوزه مدیریت شهری، با رأی 29 اردیبهشت امسال دچار تغییر و تحول جدی شد؛هم در سطح پارلمان شهری، یعنی شورای اسلامی و هم در سطح شهرداری.

در همان روزهای اول آغاز به کار شورای پنجم، شهردار موظف شد که بر اساس محورهای تعیین شده و سندی که در این خصوص تعیین کردیم، با توجه به دسترسی هایی که دارد، اعلام کند که شهرداری تهران را در حوزه های شش گانه ماموریتی در چه وضعیتی تحویل گرفته است.

رسولی ادامه داد: ما در بودجه ریزی موظف هستیم که اسناد بالادستی مثل سند چشم انداز، طرح جامع که تا سال 1406 اعتبار دارد، برنامه پنج ساله دوم توسعه شهر که شورای شهر چهارم تصویب کرده و اهدافی که دولت از طریق وزارت کشور داده همچنین وعده هایی که ما اصلاح طلبان در انتخابات به مردم دادیم را لحاظ کنیم.

بر اساس سندی که شهردار به شورا ارائه داد، در حوزه مالی 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی قطعی ثبت شده و ثبت نشده شهرداری است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه بودجه شهرداری تهران در سال 96 حدود 17 هزار و 900 میلیارد تومان است، تاکید کرد: رقم بدهی شهرداری در برابر بودجه امسال شهرداری از حیث مقایسه ای سه برابر بودجه فعلی است و برای سه سال آینده ما بدهی داریم.

رسولی دومین موضوع در شرایط فعلی شهرداری را منابع درآمدی عنوان کرد و گفت: نکته دوم این که منابع درآمدی شهرداری طی 10 ساله اخیر از حیث پایداربودن و ناپایداربودن، در نوسان بین 7 تا 25 درصد بوده است.

در سال 96 که ما شش ماهه دوم سال آن را تحویل گرفتیم، حدود 20 درصد از منابع از محل های پایدار و قریب به 80 درصد ناپایدار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این سهم 20 درصدی منابع پایدار در شش ماهه اول امسال بوده است،اظهارکرد: در فاصله سال های 92 تا 96 که دو انتخابات مهم انجام شده و بیشترین رویکرد مدیریت شهری گذشته به حوزه فرهنگی و اجتماعی بوده است.

این رویکرد در سال های 95 و 96 نمود بیشتری داشته است.

رسولی به موضوع شاخص پیشرفت در پروژه های عمرانی شهر اشاره کرد و گفت: علی رغم این که 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی وجود دارد اما پیشرفت فیزیکی پروژه های شهرداری تهران در شرایط فعلی تا نیمه سال 96 تنها 36 درصد است.

معنای این موضوع این است که ما برای بهره برداری مناسب از سرمایه مردم باید 64 درصد دیگر کار انجام دهیم یعنی در کنار آن بدهی سنگین، برای این که پروژه های فعلی به بهره برداری برسد، باید منابع سنگینی تامین شود.

به بیان دیگر، به لحاظ ریالی تنها 25 درصد از اعتبارات این پروژه ها تامین شده، یعنی 75 درصد دیگر باقی مانده است.

وی تاکید کرد: فقط برای پروژه های نیمه تمام قریب به 35 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که علاوه بر آن 52 هزار میلیارد تومان بدهی است.

خزانه دار شورای شهر تهران به وضعیت نیروی انسانی در شهرداری اشاره و اظهارکرد: تقریبا 2/2 برابر پرسنل مورد نیاز شهرداری و سازمان های تابعه، جذب نیرو شده است.

رسولی با بیان اینکه 13 هزار و 500 نفر از 60 هزار نفری که الان از شهرداری حقوق می گیرند و جزو کارکنان شهرداری هستند، فقط طی سال 95 و نیمه سال 96 استخدام شده اند،گفت: ما با تورم نیروی انسانی مواجه هستیم البته هر کدام از نیروی انسانی زندگی دارند و ما موظفیم که هم به سیاست گذاری و سبک سازی سازمان توجه کنیم، هم به مسائل انسانی آنان.

وی ادامه داد: 56 درصد شاغلان در شهرداری از حیث تخصص، تحصیلات و تجربه که از منظر حقوق اداری به آن شرایط احراز می گوییم، شغلشان با فرضی که در آن شغل شاغل هستند، تناسب دارد و لذا ما در یک جایی (من اسم نمی برم) بعضا مواجه هستیم با انبوهی از نیروهای متدین، دلسوز اما فاقد مهارت و تخصص و بعضا هزار میلیارد تومان فقط کمک هزینه زیان تحویل می گیرند از شهرداری بابت حقوق و دستمزد.

وی با اشاره به اینکه یکی از نقاط قوت عملکرد 12 ساله قالیباف، اهتمام به سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها و عمدتا زیرساخت های کاربردی مانند پل صدر، خطوط 3، 6 و 7 مترو بوده است،گفت: اما متاسفانه به دلیل کمبود منابع و اهتمامی که مدیریت قبلی بیشتر به پروژه های حجمی و قابل دیده شدن داشته، امروز تنها حدود دو میلیون نفر روزانه توسط مترو جابجا می شوند.

در مجموع کل سفرهای درون شهری که از طریق مترو به علاوه اتوبوسرانی جابجا می شوند، 20 درصد کل سفرها است، یعنی 80 درصد سفرها در داخل شهر متاسفانه با خودروهای شخصی جابجا می شوند.

رسولی ادامه داد: اگر این نقاط قوتی که شهردار سابق داشت به خصوص در اجرای خطوط 3، 6 و 7 را ما بتوانیم با تعمیم 23 هزار میلیارد تومان که حالا یک بخشی از آن می تواند ارزی باشد و یک بخشی از آن ریالی باشد، تامین کنیم، ظرفیت جابجایی سیستم حمل و نقل ریل محور در پایتخت ایران از دو میلیون نفر به نزدیک 5/7 میلیون نفر افزایش پیدا می کند و این قدمی بسیار جدی است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه به موضوع قراردادهای غیرشفاف در شهرداری اشاره کرد و گفت: بر اساس سند تغییر و تحول، قریب به 50 درصد قراردادهای شهرداری به صورت ترک تشریفات بوده است.

قراردادهای ترک تشریفات تقریبا هزینه انجام خدمات را به لحاظ این که انحصاری است، به شدت بالا می برد.

رسولی افزود:سبک مدیریتی قالیباف که طولانی ترین دوره قبل و بعد از انقلاب را در سمت شهردار بود، همانند سایر ماموریت هایی که او بود.

نگاه قالیباف بیشتر به جنبه های فیزیکی و کالبدی بود.

او بیشتر اهداف بلندپروازانه را دنبال می کرد.

نظریه مدیریتیش این بود که هیچ عیبی ندارد که ما در یک اقتصاد تورمی، شهرداری را بدهکار کنیم اما پروژه ها را در حوزه کاربردی پیش ببریم.

این یک نظریه مدیریتی است که می توان در مجامع علمی و تخصصی، نقاط قوت و ضعفش سنجیده شود ولی به هر حال قالیباف چنین رویکردی داشت.

درنتیجه بدهی بالا، کاهش اعتبار شهرداری نزد سیستم بانکی، افزایش هزینه ها و فروش آینده فضا و اموال شهرداری که متعلق به نسل های آینده است، وجود داشته و این ها جزو نقاط ضعف است.

وی ادامه داد: تکمیل شبکه های بزرگراهی جزو نقاط قوت است.

من اساسا با این نگاه که یک مدیر و دوره مدیریتی را سیاه و سفیدی ببینیم، کاملا مخالف هستم.

قالیباف اقدام بسیار خوبی انجام داد اما برای تکمیل بهره برداری از این اقدامات ما باید 34 هزار میلیارد تومان هزینه کنیم که فقط پروژه هایی که 36 درصد پیشرفت فیزیکی دارند در دوره چند ساله به 100 درصد برسد.

رسولی افزود: مردم تهران که پرداخت کننده هزینه های شهری هستند، در حقیقت از این حیث دو تا ضرر را متوجه می شوند.

یک ضرر این که با پول آن ها 36 درصد پروژه ها هزینه شده و 64 درصد باقیمانده و هم اینکه این پروژه ها به اتمام نرسیده است و از منافع این پروژه ها نمی توانند استفاده کنند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: هم در حوزه نیروی انسانی و هم در حوزه ساختار سازمانی، هم در حوزه اقتصاد حوزه مدیریت شهری و سطح و سطوح سازمانی بر اساس سندی که شهردارسابق به ما تحویل داد با مشکلات جدی مواجه هستیم.

رسولی در ادامه گفت: این در حقیقت تصویری است که من بر اساس سند رسمی که قالیباف در اجرای تکلیفی که شورای دوره پنجم برای او تعیین کرد، پس از 100 روز ارائه دادم.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان چنین وضعی را تحویل گرفتند،اظهارکرد: علی الظاهر رسم روزگار این است که هر زمان که نوبت کشورداری و اداره شهر به اصلاح طلبان می رسد، خزانه خالی و بدهی ها بالا است.

ما در دولت دفاع و در دولت آقای خاتمی این وضع را داشتیم.

امروز دولت آقای روحانی با همین وضع مواجه است.

وضع ما در حوزه مدیریت شهری اگر بدتر از حال و روز آقای روحانی و همکارانش در دولت دوازدهم نباشد، بهتر نیست.

در ادامه پورزرندی - مدیرعامل بانک شهر- به بیان مطالبات این بانک از شهرداری تهران پرداخت.

رسولی هم در پاسخ به اظهارات مطرح شده، گفت: بانک شهر یک بانک تخصصی و کمک بسیار خوبی است برای تقویت بنیه مالی اجرای پروژه ها اما واقعیت این است که استقراض کردن توسط بنگاه ها ازجمله شهرداری هم از منظر اقتصادی یک استانداردهای قابل قبولی دارد و حدود آن را هم قانون تجارت تعیین کرده است.

خزانه دار شورای شهر تهران در ادامه به تبیین رویکردهای جدید بودجه شهرداری در سال آینده بر اساس مصوبات شورای شهر پرداخت و اظهارکرد: ما بودجه شهرداری را حدود 2/12 درصد از حیث قدرت خرید نسبت به سال 96 کاهش دادیم؛ یعنی از 17 هزار و 900 میلیارد تومان به 17 هزار و 429 میلیارد تومان کاهش دادیم.

یعنی بیش از 2.

2 درصد کاهش که اگر 10 درصد هم تورم بگذاریم، می شود آن عددی که عرض کردم.

چرا این کار را کردیم؟ چون فکر می کنیم که ما باید بدهی مردم را اعم از پیمانکاران، کارگران و دستگاه ها بدهیم.

وی در خصوص جهت گیری های کلی بودجه اضافه کرد: در شش ماموریت شهرداری، اولویت اول را شورای پنجم بر اساس نظرسنجی هایی که در اختیار دارد، حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا قرار داده است.

پس از آن هم به مسائل اجتماعی، به خصوص وضع آسیب های اجتماعی توجه شده است.

خزانه دار شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از مهمترین گرفتاری های شهرداری بر اساس گزارش شهردار، پایین بودن سطح اعتماد عمومی مردم به این دستگاه و انضباط مالی است،اظهارکرد: برای اولین بار خزانه مشترک در شهرداری تهران ایجاد و همه حیاط خلوت ها بسته شد.

ذی حسابان از شهرداری جدا شده و زیرمجموعه شورای شهر قرار می گیرند.

شفاف سازی و مبارزه با فساد به صورت عملی و نه به صورت شعاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شهردار مکلف شده است طبق این بودجه تمامی قراردادهای بالای یک میلیارد تومان خودشان را ضمن این که وارد ترک تشریفات نمی شوند، از ابتدا تا انتها روی سایت رسمی بگذارند که 5/8 میلیون نفر جمعیت تهران اگر علاقه مند بودند، بدانند که شهردار منتخب نمایندگان آنان چگونه معامله می کند.

همه بخش های شهرداری به صرفه جویی در حد 10 درصد موظف و مکلف شدند تا در حد 10 درصد سطوح مدیریتی از قبیل قائم مقام و غیره را کاهش دهند.

رسولی در پاسخ به این سوال که آیا همه اینها در حد پیش بینی است؟ پاسخ داد: نخیر.

این هایی که عرض می کنم مصوب است.

اهتمام به عدم تمرکز، محله محوری مصوبه شورای شهر است.

امروز منطقه 20 ما با منطقه 3، بی عدالتی بسیار بالایی دارد.

جهت گیری بعدی ما این بوده که آقای شهردار و سازمان زیر تحت مدیریتی ایشان را پرهیز دهیم از ورود به حوزه ماموریت های غیرمرتبط با شهرداری، به خصوص با توجه به بدهی هایی که دارد.

ما خودمان و آقای شهردار را موظف کردیم به خلق منابع جدید درآمدی.

سهم درآمدهای پایدار از 21 درصدی که اشاره کردم، در مصوبه ای که ما گذراندیم، به حدود 32 درصد رسیده است.

در قالب یک بودجه یک ساله معجزه نمی شود کرد.

ما به اقشار خاص با توجه به رویکرد انسان محوری اصلاح طلبان در حوزه مدیریتی مثل آسیب دیدگان اجتماعی، توان خواهان اجتماعی، کودکان و سالمندان توجه کردیم.

وی ادامه داد: بحث تعیین سرفصلی به عنوان وجوه اداره شده به منظور جلب مشارکت واقعی شهروندان در اجرای آن دسته از پروژه های شهرداری که با دادن یارانه تسهیلات در حقیقت مردم و سرمایه گذاران تشویق شوند، به طور جدی در دستور کار است.

بر اساس گزارش سایت شورای شهر تهران، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در پایان گفت: ظرفیت سند بودجه شهرداری یک ساله است؛ سندی که جهت گیری ها و نحوه درآمد و هزینه را روشن می کند.

با توجه به اسناد بالادستی، بیش از این اجازه تغییر به ما نمی دهد البته طبق عددی که توسط شورای چهارم به عنوان تکلیف شهرداری در برنامه توسعه دوم تعیین شده بود، ما باید منابع پایدارمان را به 25 درصد می رساندیم که الان با آن چه که مصوب کردیم، غیر از صرفه جویی ها، به 32 درصد رساندیم.


کلید واژه ها: شهردار - شهرداری - بودجه - شهرداری تهران - شورا - تهران - میلیارد - شورای شهر تهران - کمیسیون برنامه - شورای شهر - شورای - مدیریت - برنامه - شهر تهران - درصد - انتخابات - آینده - شورای شهر چهارم - اصلاح طلبان - وزارت کشور - شنبه - هایی - نظام - اسلامی - یکشنبه - پایتخت - شرایط - توسعه - اصلاح - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
کواکبیان: یأس بزرگترین ضربه را به اصلاحات می زند

برنامه ریزی برای اسکان بیش از 4 میلیون نفر در سواحل مکران

موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است

دست هایی می کوشند قوه قضاییه را تضعیف کنند/ منکر کسری ها نیستیم

محمد بهشتی: ایران به بیماری اوتیسم دچار شده است /الگوی توسعه اروپا در ایران قابل اجرا نیست

غبار روبی گلزار شهدای بیرجند

دادستان کل کشور : تضعیف اقتدار قوه قضاییه هدف اصلی امروز دشمنان است

مادر شهید «ابراهیم زارع جعفری» درگذشت

از آمریکا باید با تمام وجود متنفر بود/ آمریکا جز جنایت،کاری نکرده است

مصادره بخشی از اختیارات مجلس توسط برخی نهادها و عدم توجه به تشکیل مجلس متخصصان دلایل استعفای محمدجوادفتحی از مجلس

موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است

ابتکار: نمی توان اتفاقات ایرانهشر را انکار کرد

چمران: شهید چمران مقابل افرادی که به استکبار نامه می نویسند قرار داشت

زاکانی: امروز نیازمند انقلابی بزرگتر هستیم

مسئول توبه داعش در موصل به دام افتاد

فروش بلیت قطارهای تابستانی با 10 درصد افزایش از امروز

دست هایی می کوشند قوه قضاییه را تضعیف کنند/ منکر کسری ها نیستیم

موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است

موحدی کرمانی در خطبه های نماز جمعه امروز تهران: دشمنان از همه امکانات علیه انقلاب اسلامی استفاده می کند/ مراقب باشیم که فریب نخوریم

پیشنهاد مذاکره با آمریکا؛ زیرا گذاشتن عزت ملی/ ملاک تورم جیب مردم است

جوانان از الگوهایی همچون علما بهره لازم را ببرند

پایان عمر مفید مقاوم سازی گود کنار برج میلاد/احتمال خطر برای سالن همایش های برج بدلیل گود فاز 2

پیام معاون صدا به مناسبت درگذشت صدرالدین شجره

پیروزی مسلمین در گرو پیروی از راه امام حسین(ع) است

پیروزی مسلمین در گرو پیروی از راه امام حسین(ع) است

زاکانی: امروز نیازمند انقلابی بزرگتر هستیم

وداع با مجری «اخلاق در خانواده»

صبح روز تعطیل با خانواده در پارک

ترکیه در آستانه انتخابات

موحدی کرمانی: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است/ سنگینی وظایف را در این برهه فراموش نکنیم

پزشک تبریزی به دو بار قصاص محکوم شد

گرمای 50 درجه در خوزستان

16 پلیس توسط طالبان کشته شدند

مسدود شدن مسیر کابل - میدان وردک در افغانستان

شهید چمران مقابل افرادی که به استکبار نامه می نویسند قرار داشت

مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد

رییس دفتر روحانی: دولت که زور ندارد، قوه قضاییه باید با مقصران موسسات مالی برخورد کند و پول ها را بگیرد

بهترین و بدترین وزرای دولت از نگاه کرباسچی

کسانی که مدت ها مسئولیت مهمی در کشور داشتند قوه قضاییه را فاسد و دیکتاتور معرفی می کنند/ دلیل مشروعیت کار ما این است که منصوب رهبری هستیم

آغوش اندیشکده های بسیج به روی اساتید وطن خواه و اسلام گرا باز است

«ارشد تهماسبی» دوره ی سه ماهه ی تحلیل بنیادی ردیف برگزار می کند

گروه موسیقی «نوشه» به سرپرستی «نیوشا بریمانی» به اجرای برنامه می پردازد

«ریچارد کلایدرمن» برای برگزاری کنسرتش وارد ایران شد

داود آزاد: دیده شدن برای جوان ها سخت شده است

ظاهر پویول، مانع از حضور او در استودیو 2018

ستاد فرهنگی،اجتماعی و مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی خراسان شمالی

اظهارات دادستان کل کشور در نماز جمعه امروز تهران

حضور احمد مسجدجامعی در راهپیمایی به مناسبت روز جهانی ام اس

واحد های اقامتی و گردشگری فارس زیر چتر نظارت

«ریچارد کلایدرمن» وارد ایران شد

مذاکره را بر اساس اصل دفاع از منافع ملی می پذیریم

بخش خصوصی؛ زمینه ساز حمایت از کالای ایرانی

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران درمجاورت برج میلاد/تعیین تکلیف گود برج تا2ماه آینده

آیفیک هیات مدیره جدیدش را شناخت

«اسین چلبی» نواده بیست و دوم مولانا در آرامگاه شیخ «بایزید بسطامی» حضور پیدا کرد

ترامپ تسلیم فشار افکار عمومی شد

حمله جنگنده های ائتلاف بین المللی در سوریه 8 کشته برجا گذاشت

آغاز انقلاب سعودیعنوان روی جلد تازه ترین شماره اکونومیست

مصرف انرژی در ایران 6.2 برابر استاندارد جهانی

تصادف مرگبار قطار با خودرو

رسیدگی به پرونده ورود 424 خودروی قاچاق به کشور در دادسرای هرمزگان

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

«ما می توانیم» ، اعتقاد راسخ شهید دکتر چمران بود

پیام شهردار تهران به مناسبت رحلت استاد اخلاق حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر حسینی

آخرین وضعیت پرونده عباس کیارستمی

دستورالعمل تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی

زارعی در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران: دولت مسئولیت سیاست پنج ساله نگاه به غرب را نپذیرفته است

نماینده ماهشهر: رود کارون وضعیت اسفناکی دارد/ در برخی نقاط فاضلاب وارد آن می شود

مهدی چمران : «ما می توانیم» ، اعتقاد راسخ شهید دکتر چمران بود

رویدادهای خبری جمعه یکم تیرماه مرکز لرستان

مهلت اعتراض مؤسسان مدارس غیردولتی به مبلغ شهریه تمدید شد

ناامیدی مردم از برخورد با فساد در گفت وگوی شفقنا با میرزایی نیکو: عزم جدی برای مبارزه با فساد وجود ندارد/ کسانی که قدرت های مختلف اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی دارند ازفعالیت اقتصادی خارج شوند/ رشوه و زیرمیزی بیداد می کند

سردار سلامی: دشمن در فضای عملیات روانی مهیب و ترسناک است/ ما قواعد فکری دشمن را می شناسیم

زاکانی: امروز نیازمند انقلابی بزرگتر هستیم

تمدید مهلت ثبت نام انتقال و مهمانی دانشجویان

بازداشت 14 مظنون به اقدام تروریستی در ترکیه

پیکر «حسینی برنامه اخلاق در خانواده» در تهران تشییع شد

طرح نسخه الکترونیکی در حج امسال اجرا می شود

آغاز بکار سومین جشنواره ملی گیلاس در اشنویه

حضور خبرنگاران رسانه ها در جلسه امروز اوپک

تیراندازی مرگبار به خواننده معروف ترک + عکس

دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد

شهید چمران مبتکر دکترین جدید شیوه های مبارزه است

رویدادهای خبری جمعه 1تیرماه مرکز لرستان

طرح نسخه الکترونیکی در حج امسال اجرا می شود

دیدار قرآن آموزان مجمع قاریان با امام جمعه تبریز+تصاویر

سازمان میراث فرهنگی آثار اساتید موسیقی را حفظ کند

وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت

زاکانی: امروز نیازمند انقلابی بزرگتر هستیم

شهید چمران «ما می توانیم» را اثبات کرد/ آزمایش اولین موشک های ایران توسط چمران

«آزادی های اجتماعی عربستان از دیروز تا امروز» آیا تحولات عربستان نوید جامعه ای متفاوت را می دهد؟؛ محمد جواد خلیلی در گفت وگو با شفقنا

حذف "مأمور بدرقه" متهم از کلانتری ها

جهانبخش: فقط به رونالدو فکر نمی کنیم و آن ها بازیکنان خوبی دارند

احتمال افزایش غلظت ذرات معلق هوای تهران

حمایت مودریچ از مسی پس از شکست آرژانتین مقابل کرواسی

هیچ مجتمع تجاری جدیدی در منطقه یک ساخته نخواهد شد

قوه قضاییه با چالش های بزرگی روبروست/ انقلابی‎گری تند بودن نیست؛ قاطعانه عمل کردن است

قوه قضاییه با چالش های بزرگی روبروست/ انقلابی گری تند بودن نبودن نیست؛ قاطعانه عمل کردن است

آیت الله مصباح یزدی: برخی ها از روحیه انقلابی تهی شده اند

چمران: شهید چمران مقابل افرادی که به استکبار نامه می نویسند قرار داشت

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری