مطالب مرتبط:
نیروی انسانی مازاد و ساختار نامناسب سازمانی دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری
تخصیص 50 درصد از بودجه های قرآنی به مؤسسات/ برنامه ریزی برای هزینه کرد عادلانه
نیاز به 800 میلیارد تومان بودجه برای اتمام فاز اول قطار شهری کرمانشاه تا پایان دولت
حوزه مدیریت شهری از صاحبان طرح ها و ایده های نوآورانه و خلاقانه حمایت می کند
سلیمی: چرا بدون بررسی درآمد شرکت های دولتی، وارد هزینه های این شرکت ها شدیم؟ / پزشکیان: سقف بودجه دولت بسته شده نمی توانیم در این خصوص اقدامی انجام دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 08:522018-02-18سياسي

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری


نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تهران 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی دارد، گفت: علاوه بر این بدهی، - تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری نیز به 35 هزار میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد و نظام بودجه ریزی برای مدیریت شهری را با دشواری مواجه کرده است.

سید حسن رسولی در خصوص آخرین وضعیت بررسی بودجه سال آینده شهرداری تهران توضیح داد: در روزهای گذشته علاوه بر فصل درآمدها و هزینه ها، تبصره های بودجه هم در صحن علنی شورا به تصویب رسیده است.

در روزهای شنبه و یکشنبه (28 و 29 بهمن ماه) رسیدگی به سرفصل بودجه سازمان ها، شرکت ها و موسسات هم در شورا پیگیری خواهد شد.

وی به ارائه رویکرد کلی درباره وضع شهر و نسبت آن با بودجه سال آینده شهرداری پایتخت پرداخت و گفت: پس از 12 سال حوزه مدیریت شهری، با رأی 29 اردیبهشت امسال دچار تغییر و تحول جدی شد؛هم در سطح پارلمان شهری، یعنی شورای اسلامی و هم در سطح شهرداری.

در همان روزهای اول آغاز به کار شورای پنجم، شهردار موظف شد که بر اساس محورهای تعیین شده و سندی که در این خصوص تعیین کردیم، با توجه به دسترسی هایی که دارد، اعلام کند که شهرداری تهران را در حوزه های شش گانه ماموریتی در چه وضعیتی تحویل گرفته است.

رسولی ادامه داد: ما در بودجه ریزی موظف هستیم که اسناد بالادستی مثل سند چشم انداز، طرح جامع که تا سال 1406 اعتبار دارد، برنامه پنج ساله دوم توسعه شهر که شورای شهر چهارم تصویب کرده و اهدافی که دولت از طریق وزارت کشور داده همچنین وعده هایی که ما اصلاح طلبان در انتخابات به مردم دادیم را لحاظ کنیم.

بر اساس سندی که شهردار به شورا ارائه داد، در حوزه مالی 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی قطعی ثبت شده و ثبت نشده شهرداری است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه بودجه شهرداری تهران در سال 96 حدود 17 هزار و 900 میلیارد تومان است، تاکید کرد: رقم بدهی شهرداری در برابر بودجه امسال شهرداری از حیث مقایسه ای سه برابر بودجه فعلی است و برای سه سال آینده ما بدهی داریم.

رسولی دومین موضوع در شرایط فعلی شهرداری را منابع درآمدی عنوان کرد و گفت: نکته دوم این که منابع درآمدی شهرداری طی 10 ساله اخیر از حیث پایداربودن و ناپایداربودن، در نوسان بین 7 تا 25 درصد بوده است.

در سال 96 که ما شش ماهه دوم سال آن را تحویل گرفتیم، حدود 20 درصد از منابع از محل های پایدار و قریب به 80 درصد ناپایدار بوده است.

وی با تاکید بر اینکه این سهم 20 درصدی منابع پایدار در شش ماهه اول امسال بوده است،اظهارکرد: در فاصله سال های 92 تا 96 که دو انتخابات مهم انجام شده و بیشترین رویکرد مدیریت شهری گذشته به حوزه فرهنگی و اجتماعی بوده است.

این رویکرد در سال های 95 و 96 نمود بیشتری داشته است.

رسولی به موضوع شاخص پیشرفت در پروژه های عمرانی شهر اشاره کرد و گفت: علی رغم این که 52 هزار و 100 میلیارد تومان بدهی وجود دارد اما پیشرفت فیزیکی پروژه های شهرداری تهران در شرایط فعلی تا نیمه سال 96 تنها 36 درصد است.

معنای این موضوع این است که ما برای بهره برداری مناسب از سرمایه مردم باید 64 درصد دیگر کار انجام دهیم یعنی در کنار آن بدهی سنگین، برای این که پروژه های فعلی به بهره برداری برسد، باید منابع سنگینی تامین شود.

به بیان دیگر، به لحاظ ریالی تنها 25 درصد از اعتبارات این پروژه ها تامین شده، یعنی 75 درصد دیگر باقی مانده است.

وی تاکید کرد: فقط برای پروژه های نیمه تمام قریب به 35 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که علاوه بر آن 52 هزار میلیارد تومان بدهی است.

خزانه دار شورای شهر تهران به وضعیت نیروی انسانی در شهرداری اشاره و اظهارکرد: تقریبا 2/2 برابر پرسنل مورد نیاز شهرداری و سازمان های تابعه، جذب نیرو شده است.

رسولی با بیان اینکه 13 هزار و 500 نفر از 60 هزار نفری که الان از شهرداری حقوق می گیرند و جزو کارکنان شهرداری هستند، فقط طی سال 95 و نیمه سال 96 استخدام شده اند،گفت: ما با تورم نیروی انسانی مواجه هستیم البته هر کدام از نیروی انسانی زندگی دارند و ما موظفیم که هم به سیاست گذاری و سبک سازی سازمان توجه کنیم، هم به مسائل انسانی آنان.

وی ادامه داد: 56 درصد شاغلان در شهرداری از حیث تخصص، تحصیلات و تجربه که از منظر حقوق اداری به آن شرایط احراز می گوییم، شغلشان با فرضی که در آن شغل شاغل هستند، تناسب دارد و لذا ما در یک جایی (من اسم نمی برم) بعضا مواجه هستیم با انبوهی از نیروهای متدین، دلسوز اما فاقد مهارت و تخصص و بعضا هزار میلیارد تومان فقط کمک هزینه زیان تحویل می گیرند از شهرداری بابت حقوق و دستمزد.

وی با اشاره به اینکه یکی از نقاط قوت عملکرد 12 ساله قالیباف، اهتمام به سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها و عمدتا زیرساخت های کاربردی مانند پل صدر، خطوط 3، 6 و 7 مترو بوده است،گفت: اما متاسفانه به دلیل کمبود منابع و اهتمامی که مدیریت قبلی بیشتر به پروژه های حجمی و قابل دیده شدن داشته، امروز تنها حدود دو میلیون نفر روزانه توسط مترو جابجا می شوند.

در مجموع کل سفرهای درون شهری که از طریق مترو به علاوه اتوبوسرانی جابجا می شوند، 20 درصد کل سفرها است، یعنی 80 درصد سفرها در داخل شهر متاسفانه با خودروهای شخصی جابجا می شوند.

رسولی ادامه داد: اگر این نقاط قوتی که شهردار سابق داشت به خصوص در اجرای خطوط 3، 6 و 7 را ما بتوانیم با تعمیم 23 هزار میلیارد تومان که حالا یک بخشی از آن می تواند ارزی باشد و یک بخشی از آن ریالی باشد، تامین کنیم، ظرفیت جابجایی سیستم حمل و نقل ریل محور در پایتخت ایران از دو میلیون نفر به نزدیک 5/7 میلیون نفر افزایش پیدا می کند و این قدمی بسیار جدی است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه به موضوع قراردادهای غیرشفاف در شهرداری اشاره کرد و گفت: بر اساس سند تغییر و تحول، قریب به 50 درصد قراردادهای شهرداری به صورت ترک تشریفات بوده است.

قراردادهای ترک تشریفات تقریبا هزینه انجام خدمات را به لحاظ این که انحصاری است، به شدت بالا می برد.

رسولی افزود:سبک مدیریتی قالیباف که طولانی ترین دوره قبل و بعد از انقلاب را در سمت شهردار بود، همانند سایر ماموریت هایی که او بود.

نگاه قالیباف بیشتر به جنبه های فیزیکی و کالبدی بود.

او بیشتر اهداف بلندپروازانه را دنبال می کرد.

نظریه مدیریتیش این بود که هیچ عیبی ندارد که ما در یک اقتصاد تورمی، شهرداری را بدهکار کنیم اما پروژه ها را در حوزه کاربردی پیش ببریم.

این یک نظریه مدیریتی است که می توان در مجامع علمی و تخصصی، نقاط قوت و ضعفش سنجیده شود ولی به هر حال قالیباف چنین رویکردی داشت.

درنتیجه بدهی بالا، کاهش اعتبار شهرداری نزد سیستم بانکی، افزایش هزینه ها و فروش آینده فضا و اموال شهرداری که متعلق به نسل های آینده است، وجود داشته و این ها جزو نقاط ضعف است.

وی ادامه داد: تکمیل شبکه های بزرگراهی جزو نقاط قوت است.

من اساسا با این نگاه که یک مدیر و دوره مدیریتی را سیاه و سفیدی ببینیم، کاملا مخالف هستم.

قالیباف اقدام بسیار خوبی انجام داد اما برای تکمیل بهره برداری از این اقدامات ما باید 34 هزار میلیارد تومان هزینه کنیم که فقط پروژه هایی که 36 درصد پیشرفت فیزیکی دارند در دوره چند ساله به 100 درصد برسد.

رسولی افزود: مردم تهران که پرداخت کننده هزینه های شهری هستند، در حقیقت از این حیث دو تا ضرر را متوجه می شوند.

یک ضرر این که با پول آن ها 36 درصد پروژه ها هزینه شده و 64 درصد باقیمانده و هم اینکه این پروژه ها به اتمام نرسیده است و از منافع این پروژه ها نمی توانند استفاده کنند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: هم در حوزه نیروی انسانی و هم در حوزه ساختار سازمانی، هم در حوزه اقتصاد حوزه مدیریت شهری و سطح و سطوح سازمانی بر اساس سندی که شهردارسابق به ما تحویل داد با مشکلات جدی مواجه هستیم.

رسولی در ادامه گفت: این در حقیقت تصویری است که من بر اساس سند رسمی که قالیباف در اجرای تکلیفی که شورای دوره پنجم برای او تعیین کرد، پس از 100 روز ارائه دادم.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان چنین وضعی را تحویل گرفتند،اظهارکرد: علی الظاهر رسم روزگار این است که هر زمان که نوبت کشورداری و اداره شهر به اصلاح طلبان می رسد، خزانه خالی و بدهی ها بالا است.

ما در دولت دفاع و در دولت آقای خاتمی این وضع را داشتیم.

امروز دولت آقای روحانی با همین وضع مواجه است.

وضع ما در حوزه مدیریت شهری اگر بدتر از حال و روز آقای روحانی و همکارانش در دولت دوازدهم نباشد، بهتر نیست.

در ادامه پورزرندی - مدیرعامل بانک شهر- به بیان مطالبات این بانک از شهرداری تهران پرداخت.

رسولی هم در پاسخ به اظهارات مطرح شده، گفت: بانک شهر یک بانک تخصصی و کمک بسیار خوبی است برای تقویت بنیه مالی اجرای پروژه ها اما واقعیت این است که استقراض کردن توسط بنگاه ها ازجمله شهرداری هم از منظر اقتصادی یک استانداردهای قابل قبولی دارد و حدود آن را هم قانون تجارت تعیین کرده است.

خزانه دار شورای شهر تهران در ادامه به تبیین رویکردهای جدید بودجه شهرداری در سال آینده بر اساس مصوبات شورای شهر پرداخت و اظهارکرد: ما بودجه شهرداری را حدود 2/12 درصد از حیث قدرت خرید نسبت به سال 96 کاهش دادیم؛ یعنی از 17 هزار و 900 میلیارد تومان به 17 هزار و 429 میلیارد تومان کاهش دادیم.

یعنی بیش از 2.

2 درصد کاهش که اگر 10 درصد هم تورم بگذاریم، می شود آن عددی که عرض کردم.

چرا این کار را کردیم؟ چون فکر می کنیم که ما باید بدهی مردم را اعم از پیمانکاران، کارگران و دستگاه ها بدهیم.

وی در خصوص جهت گیری های کلی بودجه اضافه کرد: در شش ماموریت شهرداری، اولویت اول را شورای پنجم بر اساس نظرسنجی هایی که در اختیار دارد، حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا قرار داده است.

پس از آن هم به مسائل اجتماعی، به خصوص وضع آسیب های اجتماعی توجه شده است.

خزانه دار شورای شهر تهران با بیان اینکه یکی از مهمترین گرفتاری های شهرداری بر اساس گزارش شهردار، پایین بودن سطح اعتماد عمومی مردم به این دستگاه و انضباط مالی است،اظهارکرد: برای اولین بار خزانه مشترک در شهرداری تهران ایجاد و همه حیاط خلوت ها بسته شد.

ذی حسابان از شهرداری جدا شده و زیرمجموعه شورای شهر قرار می گیرند.

شفاف سازی و مبارزه با فساد به صورت عملی و نه به صورت شعاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شهردار مکلف شده است طبق این بودجه تمامی قراردادهای بالای یک میلیارد تومان خودشان را ضمن این که وارد ترک تشریفات نمی شوند، از ابتدا تا انتها روی سایت رسمی بگذارند که 5/8 میلیون نفر جمعیت تهران اگر علاقه مند بودند، بدانند که شهردار منتخب نمایندگان آنان چگونه معامله می کند.

همه بخش های شهرداری به صرفه جویی در حد 10 درصد موظف و مکلف شدند تا در حد 10 درصد سطوح مدیریتی از قبیل قائم مقام و غیره را کاهش دهند.

رسولی در پاسخ به این سوال که آیا همه اینها در حد پیش بینی است؟ پاسخ داد: نخیر.

این هایی که عرض می کنم مصوب است.

اهتمام به عدم تمرکز، محله محوری مصوبه شورای شهر است.

امروز منطقه 20 ما با منطقه 3، بی عدالتی بسیار بالایی دارد.

جهت گیری بعدی ما این بوده که آقای شهردار و سازمان زیر تحت مدیریتی ایشان را پرهیز دهیم از ورود به حوزه ماموریت های غیرمرتبط با شهرداری، به خصوص با توجه به بدهی هایی که دارد.

ما خودمان و آقای شهردار را موظف کردیم به خلق منابع جدید درآمدی.

سهم درآمدهای پایدار از 21 درصدی که اشاره کردم، در مصوبه ای که ما گذراندیم، به حدود 32 درصد رسیده است.

در قالب یک بودجه یک ساله معجزه نمی شود کرد.

ما به اقشار خاص با توجه به رویکرد انسان محوری اصلاح طلبان در حوزه مدیریتی مثل آسیب دیدگان اجتماعی، توان خواهان اجتماعی، کودکان و سالمندان توجه کردیم.

وی ادامه داد: بحث تعیین سرفصلی به عنوان وجوه اداره شده به منظور جلب مشارکت واقعی شهروندان در اجرای آن دسته از پروژه های شهرداری که با دادن یارانه تسهیلات در حقیقت مردم و سرمایه گذاران تشویق شوند، به طور جدی در دستور کار است.

بر اساس گزارش سایت شورای شهر تهران، نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در پایان گفت: ظرفیت سند بودجه شهرداری یک ساله است؛ سندی که جهت گیری ها و نحوه درآمد و هزینه را روشن می کند.

با توجه به اسناد بالادستی، بیش از این اجازه تغییر به ما نمی دهد البته طبق عددی که توسط شورای چهارم به عنوان تکلیف شهرداری در برنامه توسعه دوم تعیین شده بود، ما باید منابع پایدارمان را به 25 درصد می رساندیم که الان با آن چه که مصوب کردیم، غیر از صرفه جویی ها، به 32 درصد رساندیم.


کلید واژه ها: شهردار - شهرداری - بودجه - شهرداری تهران - شورا - تهران - میلیارد - شورای شهر تهران - کمیسیون برنامه - شورای شهر - شورای - مدیریت - برنامه - شهر تهران - درصد - انتخابات - آینده - شورای شهر چهارم - اصلاح طلبان - وزارت کشور - شنبه - هایی - نظام - اسلامی - یکشنبه - پایتخت - شرایط - توسعه - اصلاح - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
گزارشی پیرامون سالروز ملی شدن صنعت نفت

رییس جمهور قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد

دخترم ماهیانه 4 میلیون حقوق دریافت می کند

امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی

اعزام نوروزی بیش از 60 کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات

انجام پیمایش درباره مشکلات زنان، فرهنگ سیاسی مردم و شبکه های اجتماعی در سال 97

سعید جلیلی : ارز دیجیتال پدیده ای جدید و چند وجهی است که باید نسبت به آن شناخت جامع داشت

تمام امکانات برای خدمت رسانی به زائران نوروزی حضرت امام رضا (ع) بسیج شده است

شرط آقای وزیر برای فیلتر نشدن تلگرام

ترامپ به بهانه نوروز به سپاه پاسداران حمله کرد

از همه ی زنان امت رسول الله می خواهم روز به روز حجاب خود را تقویت کنید

فیلیپین از دیوان بین المللی کیفری خارج می‎شود

توصیه های ایمنی ترک منزل در ایام نوروز

کمک به نیازمندان؛ پلی مطمئن به سوی بهشت

مروج فرهنگ شهروند سالم، مسئول و اثرگذار باشیم

عیدی متفاوت آیت الله هاشمی به همسرش/ چرا نماز جمعه آیت الله خامنه ای تمام نشد؟

تصویر متفاوت حمید فرخ نژاد روی پول هندوستان

"تولید تیلاپیا" بلای جان محیط زیست و سلامت ایرانی ها می شود

کاخ سبز باز شد

چشم انداز چند دانشگاه برتر ایران در سال 97

«ابراهیم هادی» را در کانال کمیل بیشتر بشناسیم

نامه میرزاده به روحانی درباره وضعیت قرمز پرداخت حقوق فرهنگیان

دو حکم جدید در سازمان سینمایی صادر شد

دانلود آهنگ جدید محمدرضا منصوری و اکبر میرزایی بنام روزای تکراری

دانلود آهنگ جدید عباس رستمی کیا بنام یکی یدونه

اسارت نفس عامل مهم گرایش به تجملات است/ چشم و هم چشمی در خریدهای نوروزی آفت زندگی است

دانلود آهنگ جدید حسین غربت خواه بنام فوق العاده

"جناب خان" اومدنی شد؟

گفتگوی جذاب با ماهینی، کامیابی نیا و احمدزاده

امنیت مقوله ای تفکیک ناپذیر که نیاز به مشارکت همگانی دارد

من مطمئن هستم که ابراهیم من، بنده خوب خدا می شود

مقابله با تروریسم نیازمند مبارزه است و نه مذاکره

5 نشانه مؤمن از زبان امام سجاد(ع)

گلایه پدر کودک نجات یافته از حمله داعش به مجلس

احتمال فیلتردائم یا موقت تلگرام

گلایه پدر عماد در آنتن زنده تلویزیون

فراز و فرودهای سیاست ایران در سال 96

فیلترینگ تلگرام انحصار در فضای رسانه ای است

دانلود آهنگ جدید علیرضا رزبان بنام آب و آینه

دعای رفتن به حج و عمره

نماهنگ/ رویدادهای جذاب و دیدنی سال96

دستیابی به فناوری پیچیده نظامی از دستاوردهای دوران دفاع مقدس است

دانلود آهنگ جدید حمید غلامی بنام میدونی

دانلود آهنگ جدید آرش پند بنام بوی عیدی

اعلام اولویت برنامه های سال آینده برای شرکت ملی پست

نوبخت: امید که آغاز کار به وقت سال 1397 مبارک باشد

گفتگوی ویژه:عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد می شود

امیرعبداللهیان در دیدار سفیر سوریه در تهران:
 مقابله با تروریسم نیازمند مبارزه است و نه مذاکره

ویدئو / مرور 100 عکس منتخب ایسنا در سال 96

درخواست حماس برای برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین

دانلود آهنگ جدید مصطفی جمالی بنام دلم تنگه

درخواست حماس برای برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین

تا آخرین قطره خون ادامه دهنده راه اولیا و شهدا باشید

یادی از خادم القرآن؛ عصمت هاشمی در «جاودانه های عشق»

انتصابات جدید در شرکت ارتباطات زیرساخت

ضرورت حمایت از پیام رسان های داخلی

نشست خبری استاندار خراسان جنوبی

خاطرات آیت‎الله امامی کاشانی از شهید فرامرزی؛ محافظی با استعداد بالا در حفظ قرآن

از حمله داعش تا استیضاح در دقیقه 90

دانلود آهنگ جدید روزبه اسماعیلی بنام ریمیکس سال نو

رحیم مشایی رو این طوری بردن زندان!

رگ خواب مردها کجاست!

واکنش مادر رونالدو به منتقدان فرزندش+عکس

باورهای رایج و غلطی که هر دختر و پسری درباره عشق و ازدواج دارد!!

دانلود آهنگ جدید آروین صبوری بنام هم خونه

دانلود آهنگ جدید حسین زینالی بنام آغوش

پیام رسان های داخلی مشکل فنی و زیرساختی ندارند، مشکل عدم اعتماد مردم است

"عدالت سازمانی" به کاهش "اهمال کاری" کارکنان می انجامد

باقرالعلوم آیینه جمال و جلال الهی

ویژه برنامه های تحویل سال را بشناسید

فعالیت کارگاه مهدالرضا(ع) در ایام نوروز

اگر حرکات انسان وصل به خدا باشد، غیر عبادت نخواهد بود

دانلود آهنگ جدید سهند بنام بیا برگرد

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ایران خودرو

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ایران خودرو

رویدادهایی که امروز در استانها خبری می شود

تجربه گردش نوروزی با نرم‎افزار راهنمای سفر+ دانلود

دانلود آهنگ جدید مجید رحمان زاده بنام من دوست دارم

مدیر پروژه صحن حضرت زهرا(س) در گفت وگو با فارس مطرح کرد اجرای 2 مقرنس منحصر به فرد در صحن حضرت زهرا(س)/ احیای هنر ایرانی و اسلامی با احیای رسمی بندی، گچ کاری و یزدی بندی کاسه های سقف+تصویر

اطلاع رسانی فعالیت های مؤسسات قرآنی مردمی در شبکه قرآن سیما با جدیت بیشتر

عکس| پرسپولیسی ها در کنار خواننده معروف

واکنش مادر رونالدو به منتقدان فرزندش

پیام مردم به مسئولان در اینستاگرام محسن رضایی

پیام مردم به مسئولان در انستاگرام محسن رضایی

حماس برگزاری انتخابات سراسری را در فلسطین خواستار شد

خاطره سردار سلیمانی از نقش شهید باقری در فتح خرمشهر/ اگر حسن نبود...

96 بر ما چه گذشت؟

بازدید مدیران ارشد بانک صادرات ایران در واپسین ساعات کاری سال 96 از تلاش کارکنان شعب

توصیه امام صادق(ع) برای داشتن سفری ایمن

عضو جبهه ملی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: کمک 400 میلیون دلاری شاه به سوریه/ شاه مخالف ملی شدن صنعت نفت بود

ویژه برنامه دانشجویی یک شب در جبهه در موقعیت عاشورای هورالعظیم (3)

ترتیل صفحه 331 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

ابلاغ قانون بودجه سال 97 به سازمان برنامه و بودجه

ابلاغ قانون بودجه سال 1397 را به سازمان برنامه و بودجه

توصیه های استاد اخلاق برای سفرهای نوروزی + فیلم

دوره دانش افزایی مدرسان مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا برگزار شد

مادر رونالدو به منتقدان پاسخ داد

اختلال رسانه ای؛ ویژگی تاریخی سال 96

تمام امکانات برای خدمت رسانی به زائران نوروزی حضرت امام رضا (ع) بسیج شده است

جزییات نامه مجلس به روحانی درباره حقوق فرهنگیان

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری

دو مشکل نظام بودجه ریزی مدیریت شهری