مطالب مرتبط:
مجلس ، راه را برای زمین خواران هموار کرد
«گل» چگونه به جمع دختران راه باز کرد؟/چند میلیون هکتار زمین در دست زمین خواران است؟/پاسخ رسایی به عضو شورای شهر مخالف قانون حجاب/هشدار مولوی عبدالحمید به پیامدهای تقسیم سیستان وبلوچستان
از سوی مجلس سهم قیر رایگان وزارتخانه های جهاد، کشور و راه و بنیاد مسکن مشخص شد
رانش زمین به یک راه روستایی منطقه هورامان خسارت زد
رانش زمین به یک راه روستایی منطقه هورامان خسارت زد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 09:402018-02-18سياسي

روزنامه جام جم: مجلس ، راه را برای زمین خواران هموار کرد


هر چند این مصوبه هنوز به قانون بدل نشده و نیاز به تایید شورای نگهبان دارد، اما آنچه مشخص است این که مجلس شورای اسلامی با تصویب این مصوبه راه را برای قانون گریزی باز می کند.

- روزنامه جام جم نوشت: قانونی برای تشویق زمین خواری و تنبیه آنان که متعهد به قانون بودند.

این نتیجه تصویب مصوبه ای در مجلس است که بر اساس آن، راه برای قانون گریزان هموار شده و موانعی برای افرادی ایجاد می شود که تا پیش از این براساس قانون به تعهداتشان وفادار بوده اند.

متن مصوب شده به این شرح است: درصورتی که اراضی ای که در بندهای یک و 2 این بند الحاقی آمده و در راستای اهداف و کاربری تعیین شده مورد استفاده قرار نگرفته، باید مسترد گردند.

اگر این اراضی دارای مستحدثات است و قلع و قمع آن ممکن نباشد، باید قیمت آن به نرخ روز توسط کمیته ای متشکل از استاندار، مدیرکل دادگستری و مدیرکل وزارتخانه های راه وشهرسازی یا جهاد کشاورزی تشکیل و اخذ شده و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز شود .

اما ماجرا چیست؟ هم قانون اساسی و هم قانون ملی شدن جنگل ها، اراضی را نوعی ثروت عمومی دانسته است و ثروت عمومی هم متعلق به یک نسل نیست.

قانونگذار پیش از این اجازه داده بود بخشی از اراضی ملی را برای کارهای توسعه و تولید و اشتغال زایی با طرح مصوب تحویل افراد دهد.

به این مفهوم که با طرح مصوب امکان بهره برداری از این زمین ها برای این افراد وجود داشت.

قانونی که به نام واگذاری اراضی مشهور شده بود.

در مقطعی قانونگذار حتی اجازه می داد اگر طرح به بهره برداری رسید زمین را هم تحویل افراد بدهد که این مورد سال 89 ممنوع شد.

اما با توجه به مصوبه اخیر مجلس افرادی که با هر طرح و برنامه ای زمینی از دولت گرفته اند و نتوانستند طرح و برنامه خود را اجرا کنند و بدتر از آن این که ساختمان (ویلاسازی) هم در این زمین ها کردند، نه تنها زمین ها را پس نمی دهند که براساس این مصوبه می توانند این زمین ها را به قیمت روز بخرند!هر چند این مصوبه هنوز به قانون بدل نشده و نیاز به تایید شورای نگهبان دارد، اما آنچه مشخص است این که مجلس شورای اسلامی با تصویب این مصوبه راه را برای قانون گریزی باز می کند.

ترجیح تخلف بر قانوننکته جالب این که بجز چند نماینده، صدایی از طرف مجلس شورای اسلامی در رابطه با این مصوبه بیرون نمی آید و حتی بسیاری از نمایندگان هم حاضر به گفت وگو در این رابطه نیستند.

اما مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور معتقد است این مصوبه فقط راه را برای زمین خواران هموار تر می کند.

مصوبه ای که به باور او نتایج تلاش های 30 ساله کارشناسی شده در این عرصه را به باد فنا می دهد.

آن طور که منصور برای جام جم توضیح می دهد این مصوبه، هم با قانون افزایش بهره وری مغایرت دارد و هم با ماده 33 قانون حفاظت و بهره برداری.

حتی اگر مغایرت با قانون را هم کنار بگذاریم خیلی بدیهی است که چنین مصوبه ای ترجیح تخلف بر رعایتقانون است.

جان کلام معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها این است که اگر کسی بعد از سال 89 زمینی گرفته و قرار بوده است طرحی در آن اجرا کند و این کار را نکرده، نه فقط جریمه نمی شود، بلکه با این مصوبه زمین نیز به او واگذار می شود! با این حساب با اجرای این مصوبه به متخلفان جایزه نیز داده می شود و افرادی که در راستای این طرح قانونی عمل کرده اندجریمه می شوند.

به گفته منصور، حتی کسی که طرح را کامل اجرا می کند و هدف اولیه را به بهره برداری کامل می رساند نیز مالک عرصه نیست و فقط حق تصرف اعیانی دارد.

چگونه قصد داریم به کسی که تخلف کرده و اعیانی غیرمرتبط ساخته و طرح را اجرا نکرده است، عرصه را بفروشیم؟این یک سوی ماجراست و در طرف دیگر، هدر رفتن تلاش هایی است که برای حدود سه دهه کار کارشناسی صورت گرفته است.

آن طور که معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها به جام جم می گوید با استفاده از تجارب کشورهای مختلف و آسیب شناسی های مختلفی که در این حوزه داشتیم، بعد از سه دهه تلاش به این نتیجه رسیدیم که تنها راه برای جلوگیری از بورس بازی، واگذاری بهره برداری از زمین ها بوده است، اما این مصوبه نتیجه تلاش همه این سال ها رابه هدر می دهد.

مافیای زمینبورس بازی همان چیزی است که رییس انجمن جنگلبانی ایران از آن به عنوان مافیای زمین یاد می کند.

تلاش برای جلوگیری از زمین خواری و مبارزه با مافیای زمین حالا با یک مصوبه از سوی مجلس شورای اسلامی به هدر رفته است.

هادی کیادلیری با اشاره به این که قانون پیشین نیز راه فرار بسیاری داشت به جام جم می گوید: طرح اولیه واگذاری اراضی به بهانه اجرای طرح توسعه و اشتغالزایی هم برای افرادی که قصد تصرف داشتند راه را هموار کرده بود چه برسد به این مصوبه که دیگر همان زحمت کم را هم به این افراد نمی دهد.

به این مفهوم که براساس قانون قبلی هم بسیاری از افرادی که در لوای این طرح قصد ایجاد اشتغال و توسعه داشتند، موفق نبودند و کار دیگر کردند، چه برسد به حالا که دیگر نیاز به طرح بهره وری هم ندارند.

آن طور که او توضیح می دهد زمین خواری را محدود به کشاورزانی کرده اند که فقط 5 متر دیوار کپری شان را جا به جا می کنند، در حالی که زمین خواری یعنی قوانین و منافذی وجود دارد که مافیا از آن استفاده می کند تا در سطح وسیع آن هم به صورت قانونی زمین های ملی را تصرف کند.

رییس انجمن جنگلبانی ایران می گوید: متاسفانه قانونگذاران ما خیلی محلی نگاه می کنند و برای رفع برخی موارد محلی، قانونی را تصویب می کنند که ضررش یک کشور را در بر می گیرد.

این قانون شاید تکلیف چند اختلاف در یک جامعه بومی کوچک را حل کند، اما راه را برای زمین خواران در سراسر کشور باز می کند.

هر چند نمی توان نقل قولی دراین ارتباط از نمایندگان مجلس پیدا کرد، اما جبار کوچکی نژاد به جام جم می گوید: موافق این قانونم، چرا که بسیاری از این زمین ها تعیین تکلیف می شوند!این نماینده مجلس می گوید البته هر قانونی راه هایی برای فرار دارد، اما بعید می دانم بشود در رابطه با این قانون، زمین خواری ترویج داده شود!آمار زمین خواری سالانهآن طور که معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به جام جم می گوید سالانه حدود یکصد تا 200 هزار هکتار یا کمی بیشتر یا کمتر در اختیار مرجع واگذاری یعنی سازمان امور اراضی قرار داده می شود.

هر چند آماری از مقدار تحویل این زمین ها به افراد وجود ندارد، اما با وجود چنین مصوبه ای باید نتیجه گرفت سالانه دست کم حدود صد هزار هکتار زمین به افراد واگذار (فروخته)می شود.

مسعود منصور تصریح می کند: واگذاری زمین باید تحت نظارت مرجع واگذاری باشد و هیات نظارت ماده 33، تکلیف اراضی واگذاری را روشن کرده است.

براساس قانون افزایش بهره وری، مالکیت عرصه امکان پذیر نیست و فرد فقط مالک مستحدثاتی است که در عرصه ایجاد کرده است.

این که ما زمین واگذار شده را به صرف این که امکان قلع و قمع نداریم، به خود فرد بفروشیم؛ یعنی به اقدام خلاف مقررات آن فرد مهر تایید زده ایم و مشکلات قانونی را برای این فرد حل کرده ایم.

جالب این که این تصمیم براساس لایحه دولت نبوده است و در کمیسیون تلفیق مطرح شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها تاکید می کند: از زمانی هم که مطلع شدیم نسبت به متن اولیه که به صورت پیش نویس وجود داشت، موضع گرفتیم.

حتی پیش نویسی هم تهیه شد با امضای وزیر جهاد کشاورزی و درنهایت منجر به تغییر این مصوبه شد.

به این مفهوم که تازه مصوبه اخیر با پیگیری و موضع گیری ما تغییر یافته و به این شکل درآمده است!هر چند بسیاری از نمایندگان مجلس ترجیح دادند در این رابطه سکوت کنند، اما هنوز امید هست که شورای نگهبان جلوی این مصوبه پر حرف و حدیث بایستد و مانع آسیب رسیدن بیشتر به منابع طبیعی کشور شود.


کلید واژه ها: قانون - مجلس شورای اسلامی - زمین - شورای - مجلس - شورای نگهبان - زمین خواران - اسلامی - خزانه داری کل کشور - روزنامه - برنامه - نگهبان - جام جم - قانون اساسی - رابطه - زمین خواری - اراضی ملی - جنگل - کشور - دادگستری - قیمت - کشاورزی - ساختمان - اشتغال - مشهور - تولید - توسعه - تشویق - تنبیه - درآمد

آخرین اخبار سرویس:
بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +تصاویر

تحریف تفکر و اندیشه امام خمینی(ره) از اهداف اصلی دشمنان است/انقلاب اسلامی مقدمه ظهور حضرت مهدی(عج)

لایحه جدید مهاجرتی آمریکا از جدایی اعضای خانواده ممانعت می کند

ایران برای مردم قطر شایسته تر از عربستان و امارات است

شیخ علی سلمان باید فورا آزاد شود

سید جوادی از نگاه اهالی رسانه و مطبوعات

آیا بچه ها را لوس می کنید؟

داستان ضرب المثل اگر بشود ، چه شود

مزاحمت رامبد برای جناب خان و انصاریان

بعد از ایجاد شبهه در مدرک هنری معاون هنری رییس جمهور، بغض اساتید خوشنویسی ترکید

دوره های آموزش حفظ قرآن و نهج البلاغه به صورت تلفنی

بیزارم از لقب «سلبریتی»/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود

کی روش چه کسی را جایگزین روزبه چشمی می کند؟!

محمد علی احسانی، صالح طاهری بازخانه کشف پویایی های رابطه ی علّی بین نقدینگی و اجزای تشکیل دهنده ی آن با تورم

صورت مسئله کودک آزاری را حذف می کنند

مالک چه حقوقی دارد، مستاجر چه حقوقی؟

به دنبال احساس رضایت و خشنودی ...

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 خرداد

تست روانشناسی، چقدر احساس تنهایی می کنید؟

رهبر کره شمالی، انقلابی بود اما کمونیستی نه اسلامی/ توان افزایش برد موشک به بیش از 2000 کیلومتر را داریم/ بخش مهمی از نویسندگان نامه به ترامپ، مامور بودند

دادخواست رفع تصرف از ویلای لواسان به حوزه قضایی واصل شد

صعود 7 پله ای ایران در رده بندی پایان دور اول

جواد منزوی بزرگی ,سجاد حبیبیان ,محمدرضانجم الدین ارائه الگویی مبتنی بر پیمایش محیطی در سازمان های اطلاعاتی امنیتی.

سازمان ملل باید در دوران پساداعش فعال تر عمل کند

سپاه با کدام موشک ها مواضع داعش را در هم کوبید؟

شعری که علی شریعتی برای امام خمینی(ره) سرود

بیرجند با کمبود 350 کلاس درس مواجه است

نقش رابطه جنسی در تداوم ازدواج

مهم ترین مرحله ازدواج

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله: حلقه محاصره مزدوران تنگ تر شده است

مردم انتظار دارند فاصله مجازات و جرم کم باشد/«محمد ثلاث» باید زودتر از اینها اعدام می شد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

احادیثی از پیامبر اکرم (ص) درباره حقوق حیوانات

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

"ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور مشمول عفو عمومی می شوند"

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بود

اعضای حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا یک پیش نویس لایحه مهاجرت را اصلاح کردند

مرثیه چریک عارف در فراق روشنفکر مبارز

"بهنام بانی" و "لیندا کیانی" در حاشیه جام جهانی + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 30 خرداد 97

وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم های آمریکا باشند را جریمه کنیم

پسرم لباس های رزم مرا بپوشد و با دشمنان اسلام بجنگد

رسانه ها و نخبگان ، پیشرانِ تحول در علوم انسانی هستند

مرگ کارون برای خوزستان و کشور مشکل ایجاد می کند

علی اعظم کریمایی ,حبیب قنبری ,یوسف کرمی بررسی عوامل سازمانی مؤثر بر پیشگیری حفاظتی از جرائم مالی کارکنان

میرسلیم: کاخ سفید می دانست در داخل ایران سرسپردگانی دارد

سران قوا تصمیم گرفتند: تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

چند نگاه تازه به شریعتی/ تاریخ در ترازو

کاشف مسیر مدینه تا بغداد

«محمد ثلاث» باید زودتر از اینها اعدام می شد

کارکنان استانداری لرستان و فرمانداری های تابعه برای تصدی بخشداری اعلام آمادگی کنند

اروپا برای تداوم همکاری با ایران جدی است

ارائه مشاوره های حقوقی رایگان در اماکن عمومی استان زنجان

شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

سوال های عجیب "علی اوجی" از همسرش/عکس

شب تلخ برای محمد صلاح

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش هفتم: امام خمینی عدم بیان خدمات را موجب تضعیف جامعه می دانست

شنای خلاف جهت مدارس لاکچری / ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

احتمال خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل

حذف فراعنه و صلاح

روایت جامعه شناس فقید از شریعتی/ پدر فکری نسل ما

قرارگاهمان را در جهان عوض کنیم

ابطحی در گفت وگو با فارس: مردم انتظار دارند فاصله مجازات و جرم کم باشد/محمد ثلاث باید زودتر از اینها اعدام می شد

بابک امیدوار، محمود محمودیان، سعید کاکایی ارزیابی سناریوهای مختلف خرابی سیستم تأمین آب در اثر وقوع زلزله

در گفت وگو با فارس عنوان شد سرنوشت برنامه شبی با عبدی چه شد؟/اختلاف مهران مدیری و رامبد جوان با اکبر عبدی!

ارائه مشاوره های حقوقی رایگان در اماکن عمومی استان زنجان

مخاطب را در بن بست قرار ندهید

برپایی همایش فصلی ائمه جمعه فارس/ اصل و اساس امور، باطن و نیت انجام آن هاست

مراسم اربعین فراق مرحوم آیت الله ایمانی در قاب تصاویر

پیشنهاد های اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

مراسم چهلمین روز درگذشت امام جمعه فقید شیراز در حرم شاهچراغ(ع) برگزار شد

آیت الله ایمانی به معنای دقیق کلمه دشمن شناس بود/ برشمردن ابزارهای دشمن برای براندازی نظام

دانلود آهنگ جدید عرفان پروری بنام برقِ چشات

نتیجه نامه 100 فعال اصلاح طلب تشدید تحریم هاست

بررسی مشکلات «رجا» در کمیسیون اجتماعی

پیشنهاد اروپا برای انتظارات ایران در برجام کافی نیست

برگزاری مراسم تجلیل از برگزیدگان گیلانی آزمون سراسری قرآن در رشت

نهادینه سازی فرهنگ ایثار و شهادت سدی در برابر توطئه های دشمنان است

سوره شمس (خواص، متن و ترجمه)

پاسخ تهران به ادعای خروج از سوریه/ جهانگیری: در کنار ملت و دولت سوریه می مانیم

تسویه 3 مرحله ای پاداش پایان خدمت بازنشستگان 96/ پرداخت اولین قسط تا 8 روز آینده

فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران طرح های ساحلی رودسر‏

برگزاری مناظره درباره لایحه CFT در مجلس

«وجود» یونانی هایدگر

رضا طلایی ,ابراهیم کارخانه تبیین ابعاد و مؤلفه های برگزاری نمایشگاه های حفاظتی

تأکید تهران-باکو بر مبارزه با جرائم سازمان یافته

33 سال پیش در چنین روزی ایران با هیچ تهدیدی از میدان بیرون نمی رود

اولین رویداد استارتاپی بازی اتللو برگزار می شود

کسانی که جای «جلاد» و «شهید» را عوض می کنند یا بی اطلاعند یا مغرض

تدوین برنامه جامع اقتصادی کلید خورد

«محمد ثلاث» باید زودتر از اینها اعدام می شد

مشکلات مالکیتی و مدیریتی میدان میوه و تره بار اراک رفع شود

فیلم/گل هری کین از جایگاه تماشاگردان و شادمانی زایدالوصف هواداران انگلیسی

فال روزانه چهارشنبه 30 خرداد ماه 1397

شاه کلید توانگری در کلام امام جواد(ع)

جزییات آتش سوزی مهیب در غرب تهران/ مصدوم شدن چند آتش نشان

مردم نسبت به حقوق های نجومی مطالبه گری کنند

ظرفیت گردشگری نهاوند بدون حضور بخش خصوصی رونق نمی گیرد

فضه سادات حسینی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: بیزارم از لقب سلبریتی/ جای خالی یک نهاد مسئول در حوزه زنان وجوانان به شدت احساس می شود

روزنامه جام جم: مجلس ، راه را برای زمین خواران هموار کرد

روزنامه جام جم: مجلس ، راه را برای زمین خواران هموار کرد