مطالب مرتبط:
تصویب کلیات بودجه 450 میلیارد تومانی شهرداری ساری در شورای شهر
تصویب کلیات بودجه 450 میلیارد تومانی شهرداری ساری در شورای شهر
طرح جدید بیمه ای در انتظار تصویب شورای نگهبان/ افزایش 4 درصدی سنوات برای سختی کار آتش نشانان
افزایش 4 درصدی حق مستمری برای سختی کار آتش نشانان در انتظار تایید شورای نگهبان
طرح جدید بیمه آتش نشانان در انتظار تصویب شورای نگهبان/ افزایش 4 درصدی سنوات برای سختی کار آتش نشانان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 09:322018-02-18سياسي

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان


- " سال 67 بودجه شورای نگهبان 6 میلیون تومان بود.

وظیفه شورای نگهبان از سال 67 تا الآن که اضافه نشده است.

غیر از بودجه انتخابات، بودجه شورای نگهبان 20 هزار برابر شده است.

روزنامه وطن امروز؛ سلمان ایزدی: در روز های گذشته بودجه سال 97 شورای نگهبان مورد توجه برخی منتقدان قرار گرفته است.

اگرچه توجه و موشکافی دقیق می تواند مانع بسیاری از ریخت و پاش های نادرست در کشور همچون حقوق های نجومی شود، اما به همان میزان بررسی ژورنالیستی و غیرعلمی موضوعات مهم می تواند به ساختار حقوقی کشور آسیب بزند و سطح مطالبات اجتماعی و رسانه ای را کم عمق کرده و باعث شنیده نشدن مطالبات درست و منطقی نیز شود.

از این رو منتقدان مسؤولیتی مهم در تعمیق مطالبات اجتماعی و رسانه ای و اصلاح امور به دست مردم دارند.

یکی از موضوعاتی که طی روز های اخیر توسط یکی از این منتقدان مطرح شده بود، مقایسه بودجه سال 67 شورای نگهبان با بودجه سال 97 این نهاد بود.

این منتقد اینگونه عنوان می کند: سال 67 بودجه شورای نگهبان 6 میلیون تومان بود.

وظیفه شورای نگهبان از سال 67 تا الآن که اضافه نشده است.

غیر از بودجه انتخابات، بودجه شورای نگهبان 20 هزار برابر شده است .

(1).

اما آیا مقایسه بودجه سال 67 با سال 97 منطقی و درست است؟ در این باره باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد.

1- برخلاف ادعای مطرح شده، شورای نگهبان تا زمان مجلس ششم از نظر سازمانی مستقل نبوده و به مجلس شورای اسلامی وابسته بوده است و تا این دوران از نظر بودجه ای زیرمجموعه مجلس شورای اسلامی به شمار می آمده است.

بخشی از بودجه این نهاد مربوط به قانونگذاری و انتخابات، در بودجه کل قوه مقننه لحاظ و مابقی در سرفصل های مجزا ذیل بودجه مجلس شورای اسلامی درج می شده است.

در همین دوران بتدریج ساختار شورای نگهبان شکل می گیرد و با جابه جایی مجلس از محل ساختمان قدیم به بهارستان، شورای نگهبان نیز استقلال سازمانی و مالی بیشتری پیدا می کند، لذا ادعای بودجه 6 میلیون تومانی شورای نگهبان در سال 67 از اساس غیرمستند و فاقد مبناست.

2- مقایسه ارزش پول سال 67 با سال 97 نشان می دهد آنگونه که ادعا شده بودجه شورای نگهبان افزایش نامتعارفی داشته است، صحیح نیست.

ارزش پول ملی 2 معنی دارد؛ یکی از منظر مسائل داخلی و ارزش دارایی های بانک مرکزی است (پشتوانه پول های چاپ شده) و دیگری از جهت نرخ برابری با پول های خارجی (ارز).

طی سال های مختلف ارزش پول ملی ایران به دلایل مختلف از جمله نوسانات بازار های جهانی، جنگ نظامی 8 ساله علیه ایران، تحریم های اقتصادی بین المللی، اقدامات بانک مرکزی و.

دارای نوساناتی بوده است که باعث کاهش قدرت پول ملی نیز شده است؛ از این رو تومان سال 67 به لحاظ ارزش با تومان سال 97 برابر نیست.

بنا بر آمار های رسمی در سال 67 هر دلار حدود 6 تومان ایران و قیمت سکه نیز 9939 تومان بوده است، در حالی که امروز هر دلار 4650 تومان و هر سکه یک میلیون و 471 هزار تومان مبادله می شود.

این مساله به این معنی است که ارزش دلار آمریکا و تومان ایران به نسبت یکدیگر حدود 758 برابر و قیمت سکه بهار آزادی امروز 148 برابر شده است.

3- سومین دلیلی که نشان می دهد مقایسه بودجه سال 67 با 97 شورای نگهبان درست و منطقی نیست، مقایسه رقم بودجه کل کشور در سال 67 با 97 است.

بررسی ها نشان می دهد رقم بودجه سال 67 کل کشور نیز با بودجه سال 97 کل کشور قابل قیاس نیست و در واقع اینطور نبوده که بودجه شورای نگهبان افزایش پیدا کند و بودجه کل کشور ثابت بماند و در نتیجه شورای نگهبان نسبت به سال 67 از میزان بیشتری از بودجه بهره مند شود.

بنا بر آمار های رسمی و متن قوانین بودجه سنواتی کل کشور، میزان درآمد ها و هزینه های دولت از سال 67 تاکنون (سال 96) 1280 برابر و نسبت به بودجه سال 97، 1324 برابر بیشتر شده است.

بودجه سال 67 نه هزار و هشت میلیارد و دویست و نود و نه میلیون و سیصد و چهل و هفت هزار ریال (000/347/299/008/9) و بودجه سال 96 یازده میلیون و پانصد و بیست و چهار هزار و پانصد و شصت و پنج میلیارد و نهصد و شصت و نه میلیون ریال (000 /000 /969 /565 /524 /11) بوده است و بودجه سال آینده (97)، 000/000/674/354/949/11 ریال است.

در نتیجه بودجه شورای نگهبان نیز به همین میزان افزایش یافته و متناسب با رقم بودجه رشد کرده است.

4- چهارمین دلیل رد اشکال وارد شده به بودجه شورای نگهبان و مقایسه آن با بودجه سال 67، نرخ تورم سالانه و قیمت هزینه ها و مصارفی است که سال 67، بودجه شورای نگهبان برای آن مصرف می شده و مقایسه آن با هزینه های دوران فعلی.

بنا بر آمار منتشر شده در سال 67 حداقل حقوق و دستمزد کارمندان 2490 تومان بوده است، حال آنکه حداقل حقوق و دستمزد امسال (96)، 930 هزار تومان بوده است.

سایر هزینه های مصرفی نیز بنا بر نرخ تورم سالانه به همین ترتیب افزایش داشته که نتیجه آن روی میزان بودجه قابل درک و ملاحظه است.

5- منتقد محترمی که خواستار اختصاص همان 6 میلیون تومان بودجه سال 67 به شورای نگهبان در سال 97 شده است، خود زمانی در سازمان برنامه و بودجه کشور مسؤولیتی گران داشته است و می داند 6 میلیون تومان سال 67 حقوق حداکثر 5 کارمند شورای نگهبان و وظایف خطیر این نهاد در حراست و صیانت از عالی ترین سند میثاق ملی کشور یعنی قانون اساسی است.

با این حساب چند حالت بیشتر متصور نیست: 1- یا صیانت از قانون اساسی باید تعطیل شود و وظایف شورای نگهبان بر زمین بماند.

2- یا به تمام مصوبات مجلس شورای اسلامی، استعلامات دیوان عدالت اداری، اساسنامه های سازمان ها و شرکت های دولتی، تفسیر قانون اساسی، صلاحیت کاندیدا های انتخابات مجلس شورای اسلامی، صلاحیت کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری، صلاحیت کاندیدا های انتخابات مجلس خبرگان رهبری، نظارت بر فرآیند انتخابات ها و تأمین سلامت انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری همین 5 نفر رسیدگی کنند.

3- بودجه موارد فوق از غیر دولت نظیر حق الوکاله های دریافتی همان وکیل منتقد تأمین شود.

6- این منتقد که به حرفه وکالت نیز اشتغال دارد، در سوگندنامه وکالت خویش قسم یاد کرد: در این موقع که می خواهم به شغل شریف وکالت نائل شوم، به خداوند قادر متعال قسم یاد می کنم که همیشه قوانین و نظامات را محترم شمرده، و جز عدالت و احقاق حق منظوری نداشته، و بر خلاف شرافت قضاوت و وکالت اقدام و اظهاری ننمایم؛ و نسبت به اشخاص و مقامات قضایی و اداری و همکاران و اصحاب دعوی و سایر اشخاص، رعایت احترام را کرده و از اعمال نظریات سیاسی و خصوصی و کینه توزی و انتقامجویی احتراز کرده و در امور شخصی و کار هایی که از طرف اشخاص انجام می دهم، راستی و درستی را رویه خود قرار داده و مدافع حق باشم و شرافت من وثیقه این قسم است که یاد کرده و ذیل قسم نامه را امضا می کنم .

این بررسی ابتدایی نشان داد او به عدالت سخن نگفته و بر خلاف شرافت، قضاوت کرده است.

او چندی پیش نیز در پاسخ به خبرنگاری درباره این سوال که در دادگاهی به عنوان شاهد شرکت کردید و به نفع فائزه هاشمی شهادت دادید که این شهادت منجر به زندانی شدن شما شد، از آن دادگاه بگویید.

گفته بود: سال 76 فائزه هاشمی با من تماس گرفت و گفت: من خبر حضور سردار نقدی در درگیری نمازجمعه را در روزنامه زن نوشتم و وی به همین دلیل از من شکایت کرده، من هم شما را به عنوان شاهد معرفی کردم و می خواهم به دادگاه بیایید، اما من گفتم هرچه دیده بودم را در شورای عالی امنیت ملی گفتم و دیگر در هیچ دادگاهی حاضر نمی شوم.

بعد از آن محسن هاشمی با من تماس گرفت و گفت: حاج آقا می خواهد شما را ببیند و من به منزل مرحوم رفسنجانی رفتم و قضیه را کامل توضیح دادم و بعد از آن مرحوم رفسنجانی شخصا از من خواستند در دادگاه به نفع فائزه شرکت کنم و من هم به خاطر آیت الله مجبور شدم که قبول کنم و به دادگاه بروم.

در نهایت فائزه هاشمی تبرئه شد، اما من به جرم شهادت کذب به 4 ماه حبس محکوم شدم .

(2) او شرافت خویش را وثیقه راستی و درستی و دفاع خویش از حق قرار داده بود و آن را ضمانت سوگند خویش اعلام کرده بود.

اکنون که وی خلاف سوگند وکالت خویش عمل کرده است و شرافت خود را بر باد داده، آیا از حرفه شریف وکالت نباید استعفا کند و یا پروانه وکالت او باطل شود؟ 7-، اما سوال پایانی آنکه وکیل منتقد هم در سال 96 حاضر به دریافت حق الوکاله خود به نرخ سال 67 است؟!
کلید واژه ها: شورای نگهبان - شورای - بودجه - نگهبان - مجلس شورای اسلامی - ارزش پول ملی - منتقدان - مطالبات - مجلس - بانک مرکزی - اسلامی - ارزش پول ملی ایران - اجتماعی - پول ملی - ساختار - درست - وظیفه - مرکزی - ایران - رسانه - کشور - حقوق - بانک - مجلس ششم - اقتصادی - روزنامه - ساختمان - استقلال - افزایش - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه اردبیل: کشور نیازمند برنامه ریزی مدون در حوزه صنعت است/ به شدت درگیر بروکراسی هستیم

روابط عمومی ها برای آگاه بخشی به مردم فعالیت کنند

گسترش فرهنگ کتابخوانی نیازمند استفاده از همه ظرفیت ها است

صفار هرندی: مردم نسبت به حقوق های نجومی مطالبه گری کنند

شرکت حدود 80 هزار استاد دانشگاه در برنامه های فرهنگی

مردم مهریز در کربلای معلی صاحب موکب می شوند

زندگی استاد احمدی سراسر جهاد و مجاهدت بود/ عالم عامل به تمام معنا روحانی

اقدام سازمان فضایی برای تدوین اپراتور ماهواره سنجشی

خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در ایتالیا از اتهامات واهی تبرئه شد

ریشه روانشناسی که می گوییم «از این شنبه شروع می کنم» چیست؟

70 درصد از روستاییان و عشایر زیر پوشش بیمه می روند

یک نفر از مفقودان بردخون پیدا شد/ جستجو ادامه دارد

آخرین خبرهای روز در خبر20 سه شنبه 29 خرداد

استخدام همکار مسلط به زبان انگلیسی در کیش

نماهنگ | روز قدس، دست خدا

نماهنگ | برای عظمت ایران

صداوسیما دنبال جلب رضایت اقشار مختلف جامعه است

مردان به این 7 دلیل عشقشان را ترک می کنند

قراردادهای مشاورین شهرداری رشت باید شفاف سازی شود

فاطمه فیلی به عنوان رییس جدید کتابخانه های عمومی لاهیجان معرفی شد

گلایه ها را به ناشکیبایی تبدیل نکنید و به همه اجازه بازی در قدرت را بدهید

خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در ایتالیا از اتهامات واهی تبرئه شد

استخدام کارمند انتظامات و کارگر خدمات در مرکز تجاری گالریا

تجلیل از اساتید دانشگاهی که توسط آمریکا تحریم شده اند و خانواده شهدای هسته ای

حمید معصومی نژاد از اتهامات واهی مبرا شد

فارس از بحران شوری آب گزارش می دهد خرمشهر و آبادان در حسرت ابتدایی ترین امکانات زندگی/ مردمی که تعرفه آب شیرین می دهند؛ اما آب شور می نوشند!

امیدوارم تا دو ماه دیگر دولت و مجلس ساقط شود/ در تلگرام هماهنگ شدیم

رقابت های داغ در تبلیغات انتخاباتی ترکیه

سر دواندن دبیران بازنشسته، دستور کار جدید مسئولان آموزش و پرورش

از هیچ مرجعی حکم تخلیه نگرفته ام / محل تحویلی یک ساختمان مخروبه 100 ساله با حدود 4 اتاق معمولی است؛ این ویلا هیچ امکاناتی ندارد

لحظه سرقت از صندوق خیریه مسجد در روز روشن + فیلم

بررسی طرح کاهش تصدی دولت بر توزیع فرآورده های نفتی به جایگاه ها

دستور رهبری برای رفع مشکلات زمین کشاورزان

رییس صداوسیما: شرایط امروز سخت تر از جنگ است

میل به ویلا

راه حلی میانه

تعداد رسانه معاند برای تخریب فرهنگ یک کشور در دنیا بی سابقه است

واکنش جنبش عدالتخواه به اظهارات فیروزآبادی

پهپادهای یمنی مواضع متجاوزان را در جبهه ساحل غربی هدف قرار دادند

حل اختلاف شهرداری محمدیه وبنیاد مستضعفان

30 هزار سوری- ترکیه ای در انتخابات ترکیه شرکت می کنند

معارفه مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران

آخرین خبر از پرونده دختران ایران شهر، مدرسه غرب تهران و سعید طوسی

دیدار های جابری انصاری در ژنو

مشخصات آدم های خیلی حساس

سرمشق بد

برگزاری مراسم گرامیداشت سید آزادگان و 572 آزاده شهید در حوزه هنری

نامه ای برای حل مشکلات یا تسلیم؟

نگاه ویژه رسانه ملی به تکریم زنان و خانواده در فیلم ها و سریال های تلویزیونی

برنامه محوری لازمه طرح های اوقات فراغت است

باد برق مناطقی از دزفول را قطع کرد

باد برق مناطقی از دزفول را قطع کرد

ایستادگی تنها رمز موفقیت کشور در بحران ها است

گزارش تصویری / امین آهویی بزرگداشت شهید سیدعلی اکبر ابوترابی فرد

ایستادگی تنها رمز موفقیت کشور در بحران ها است

آخرین خبر از پرونده دختران ایران شهر، مدرسه غرب تهران و سعید طوسی

اعلام جنگ تجارتی روسیه با امریکا

وزیر کشور به گلستان سفر می کند

تبدیل بیش از 135 هزار فقره پرونده ضروری به سند الکترونیکی در واحد اسناد شورای حل اختلاف

دور جدید رایزنی ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه چند هفته دیگر در ژنو

جامعه نیازمند وحدت و انسجام است

ترامپ از سیاست جداکردن کودکان از والدین مهاجر دفاع کرد.

نشر اخبار نادرست آرامش جامعه را مختل می کند

دلایل برگزار نشدن یک ارکستر از سال 87 تا به حال!

تمسک به فرهنگ قرآنی زمینه ساز سعادت انسان است

عارف: مرحوم ابوترابی فرد نمونه بارز یک انقلابی اخلاقمدار بود

وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

دیدار رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با وزیر مشاور خارجه آلمان

تشخیص سرطان با هوش مصنوعی امکان پذیر شد

بررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید

عارف: مرحوم ابوترابی فرد نمونه بارز یک انقلابی اخلاقمدار بود

47 سمن با رویکرد مقابله با مواد مخدر در قزوین فعال هستند

دور جدید رایزنی ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه چند هفته دیگر در ژنو/ دیدارهای دو و چند جانبه جابری انصاری در سوییس

نشست فرماندار دولت تدبیر و امید با احزاب اصولگرای گنبدکاووس

تلاش اروپا برای تداوم همکاری با ایران جدی است

تذکر جدی استاندار به مدیران غایب در جلسات

بررسی راه های توسعه هرچه بیشتر همکاری های هسته ای تهران و برن

دلیل احضار کریمی به دادسرا چه بود؟

روزیاتو: 13 ویژگی عجیب انسان که دلایل علمی جالبی برای آن ها مطرح شده

محمد ثلاث در بیمارستان اعتراف کرد / او هیچگاه انکار نکرد که پشت اتومبیل بوده که نیازمند انگشت نگاری باشیم / از آنجا که «اقرار مکرر» متهم را داشتیم اگر سراغ دلیل دیگر نمی رفتیم نیز کفایت می کرد / خانم وکیلی که داد بیگناهی سر داده، از جزییات پرونده اطلاع ندارد

مردم بعد از ماه رمضان ایتام و مستمندان را فراموش نکنند

سفر سردار سلیمانی به کربلا همزمان با دیدار مقتدی صدر و هادی العامری؛ آیا ایران پیامی برای آن دو داشت؟ / تحلیل ها اشتباه بود؛ مقتدی صدر همه مخالفان تهران را ناامید کرد

سنگال؛ اولین آفریقایی برنده

حمایت مجلس از توسعه بخش کشاورزی

ساخت ربات نرم با پرینتر سه بعدی

خدمت به مردم با فرهنگ جهادی همراه باشد

تلاش اروپا برای تداوم همکاری با ایران جدی است

جای شخصیت هایی مانند مرحوم ابوترابی در جامعه خالی است

نشست فرماندار دولت تدبیر و امید با احزاب اصولگرای گنبدکاووس

آیین چهلمین روز درگذشت آیت الله اسدالله ایمانی

سران قوا تصمیم گرفتند: تشکیل ستادی برای مقابله با جنگ روانی و تبلیغاتی آمریکا

قرارداد با خودروسازان فرانسوی در منافع شخصی دولتی ها ریشه دارد

«انقلابیون» پیشرو نقد ناکارآمدی های نظام/مردم رسانه پیدا می کنند؟

فیلم/ برق مصرف کننده های بزرگ در صورت مصرف بی رویه از راه دور قطع می شود

کشاورزی در ایران هدفمند نیست

وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان سفر کرد

احضارکریمی به دادسرا با شکایت ستاد امربه معروف بود

آزادگان در سیاهچال های صدام، جمهوری اسلامی تشکیل دادند

ژوگو بونیتو یا اتوبوس فولادین؟ فرقی نمی کند، ما بهترینش را داریم!

زیبایی های ولایت پنجشیر

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان