مطالب مرتبط:
تصویب کلیات بودجه 450 میلیارد تومانی شهرداری ساری در شورای شهر
تصویب کلیات بودجه 450 میلیارد تومانی شهرداری ساری در شورای شهر
طرح جدید بیمه ای در انتظار تصویب شورای نگهبان/ افزایش 4 درصدی سنوات برای سختی کار آتش نشانان
افزایش 4 درصدی حق مستمری برای سختی کار آتش نشانان در انتظار تایید شورای نگهبان
طرح جدید بیمه آتش نشانان در انتظار تصویب شورای نگهبان/ افزایش 4 درصدی سنوات برای سختی کار آتش نشانان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 09:322018-02-18سياسي

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان


- " سال 67 بودجه شورای نگهبان 6 میلیون تومان بود.

وظیفه شورای نگهبان از سال 67 تا الآن که اضافه نشده است.

غیر از بودجه انتخابات، بودجه شورای نگهبان 20 هزار برابر شده است.

روزنامه وطن امروز؛ سلمان ایزدی: در روز های گذشته بودجه سال 97 شورای نگهبان مورد توجه برخی منتقدان قرار گرفته است.

اگرچه توجه و موشکافی دقیق می تواند مانع بسیاری از ریخت و پاش های نادرست در کشور همچون حقوق های نجومی شود، اما به همان میزان بررسی ژورنالیستی و غیرعلمی موضوعات مهم می تواند به ساختار حقوقی کشور آسیب بزند و سطح مطالبات اجتماعی و رسانه ای را کم عمق کرده و باعث شنیده نشدن مطالبات درست و منطقی نیز شود.

از این رو منتقدان مسؤولیتی مهم در تعمیق مطالبات اجتماعی و رسانه ای و اصلاح امور به دست مردم دارند.

یکی از موضوعاتی که طی روز های اخیر توسط یکی از این منتقدان مطرح شده بود، مقایسه بودجه سال 67 شورای نگهبان با بودجه سال 97 این نهاد بود.

این منتقد اینگونه عنوان می کند: سال 67 بودجه شورای نگهبان 6 میلیون تومان بود.

وظیفه شورای نگهبان از سال 67 تا الآن که اضافه نشده است.

غیر از بودجه انتخابات، بودجه شورای نگهبان 20 هزار برابر شده است .

(1).

اما آیا مقایسه بودجه سال 67 با سال 97 منطقی و درست است؟ در این باره باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد.

1- برخلاف ادعای مطرح شده، شورای نگهبان تا زمان مجلس ششم از نظر سازمانی مستقل نبوده و به مجلس شورای اسلامی وابسته بوده است و تا این دوران از نظر بودجه ای زیرمجموعه مجلس شورای اسلامی به شمار می آمده است.

بخشی از بودجه این نهاد مربوط به قانونگذاری و انتخابات، در بودجه کل قوه مقننه لحاظ و مابقی در سرفصل های مجزا ذیل بودجه مجلس شورای اسلامی درج می شده است.

در همین دوران بتدریج ساختار شورای نگهبان شکل می گیرد و با جابه جایی مجلس از محل ساختمان قدیم به بهارستان، شورای نگهبان نیز استقلال سازمانی و مالی بیشتری پیدا می کند، لذا ادعای بودجه 6 میلیون تومانی شورای نگهبان در سال 67 از اساس غیرمستند و فاقد مبناست.

2- مقایسه ارزش پول سال 67 با سال 97 نشان می دهد آنگونه که ادعا شده بودجه شورای نگهبان افزایش نامتعارفی داشته است، صحیح نیست.

ارزش پول ملی 2 معنی دارد؛ یکی از منظر مسائل داخلی و ارزش دارایی های بانک مرکزی است (پشتوانه پول های چاپ شده) و دیگری از جهت نرخ برابری با پول های خارجی (ارز).

طی سال های مختلف ارزش پول ملی ایران به دلایل مختلف از جمله نوسانات بازار های جهانی، جنگ نظامی 8 ساله علیه ایران، تحریم های اقتصادی بین المللی، اقدامات بانک مرکزی و.

دارای نوساناتی بوده است که باعث کاهش قدرت پول ملی نیز شده است؛ از این رو تومان سال 67 به لحاظ ارزش با تومان سال 97 برابر نیست.

بنا بر آمار های رسمی در سال 67 هر دلار حدود 6 تومان ایران و قیمت سکه نیز 9939 تومان بوده است، در حالی که امروز هر دلار 4650 تومان و هر سکه یک میلیون و 471 هزار تومان مبادله می شود.

این مساله به این معنی است که ارزش دلار آمریکا و تومان ایران به نسبت یکدیگر حدود 758 برابر و قیمت سکه بهار آزادی امروز 148 برابر شده است.

3- سومین دلیلی که نشان می دهد مقایسه بودجه سال 67 با 97 شورای نگهبان درست و منطقی نیست، مقایسه رقم بودجه کل کشور در سال 67 با 97 است.

بررسی ها نشان می دهد رقم بودجه سال 67 کل کشور نیز با بودجه سال 97 کل کشور قابل قیاس نیست و در واقع اینطور نبوده که بودجه شورای نگهبان افزایش پیدا کند و بودجه کل کشور ثابت بماند و در نتیجه شورای نگهبان نسبت به سال 67 از میزان بیشتری از بودجه بهره مند شود.

بنا بر آمار های رسمی و متن قوانین بودجه سنواتی کل کشور، میزان درآمد ها و هزینه های دولت از سال 67 تاکنون (سال 96) 1280 برابر و نسبت به بودجه سال 97، 1324 برابر بیشتر شده است.

بودجه سال 67 نه هزار و هشت میلیارد و دویست و نود و نه میلیون و سیصد و چهل و هفت هزار ریال (000/347/299/008/9) و بودجه سال 96 یازده میلیون و پانصد و بیست و چهار هزار و پانصد و شصت و پنج میلیارد و نهصد و شصت و نه میلیون ریال (000 /000 /969 /565 /524 /11) بوده است و بودجه سال آینده (97)، 000/000/674/354/949/11 ریال است.

در نتیجه بودجه شورای نگهبان نیز به همین میزان افزایش یافته و متناسب با رقم بودجه رشد کرده است.

4- چهارمین دلیل رد اشکال وارد شده به بودجه شورای نگهبان و مقایسه آن با بودجه سال 67، نرخ تورم سالانه و قیمت هزینه ها و مصارفی است که سال 67، بودجه شورای نگهبان برای آن مصرف می شده و مقایسه آن با هزینه های دوران فعلی.

بنا بر آمار منتشر شده در سال 67 حداقل حقوق و دستمزد کارمندان 2490 تومان بوده است، حال آنکه حداقل حقوق و دستمزد امسال (96)، 930 هزار تومان بوده است.

سایر هزینه های مصرفی نیز بنا بر نرخ تورم سالانه به همین ترتیب افزایش داشته که نتیجه آن روی میزان بودجه قابل درک و ملاحظه است.

5- منتقد محترمی که خواستار اختصاص همان 6 میلیون تومان بودجه سال 67 به شورای نگهبان در سال 97 شده است، خود زمانی در سازمان برنامه و بودجه کشور مسؤولیتی گران داشته است و می داند 6 میلیون تومان سال 67 حقوق حداکثر 5 کارمند شورای نگهبان و وظایف خطیر این نهاد در حراست و صیانت از عالی ترین سند میثاق ملی کشور یعنی قانون اساسی است.

با این حساب چند حالت بیشتر متصور نیست: 1- یا صیانت از قانون اساسی باید تعطیل شود و وظایف شورای نگهبان بر زمین بماند.

2- یا به تمام مصوبات مجلس شورای اسلامی، استعلامات دیوان عدالت اداری، اساسنامه های سازمان ها و شرکت های دولتی، تفسیر قانون اساسی، صلاحیت کاندیدا های انتخابات مجلس شورای اسلامی، صلاحیت کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری، صلاحیت کاندیدا های انتخابات مجلس خبرگان رهبری، نظارت بر فرآیند انتخابات ها و تأمین سلامت انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری همین 5 نفر رسیدگی کنند.

3- بودجه موارد فوق از غیر دولت نظیر حق الوکاله های دریافتی همان وکیل منتقد تأمین شود.

6- این منتقد که به حرفه وکالت نیز اشتغال دارد، در سوگندنامه وکالت خویش قسم یاد کرد: در این موقع که می خواهم به شغل شریف وکالت نائل شوم، به خداوند قادر متعال قسم یاد می کنم که همیشه قوانین و نظامات را محترم شمرده، و جز عدالت و احقاق حق منظوری نداشته، و بر خلاف شرافت قضاوت و وکالت اقدام و اظهاری ننمایم؛ و نسبت به اشخاص و مقامات قضایی و اداری و همکاران و اصحاب دعوی و سایر اشخاص، رعایت احترام را کرده و از اعمال نظریات سیاسی و خصوصی و کینه توزی و انتقامجویی احتراز کرده و در امور شخصی و کار هایی که از طرف اشخاص انجام می دهم، راستی و درستی را رویه خود قرار داده و مدافع حق باشم و شرافت من وثیقه این قسم است که یاد کرده و ذیل قسم نامه را امضا می کنم .

این بررسی ابتدایی نشان داد او به عدالت سخن نگفته و بر خلاف شرافت، قضاوت کرده است.

او چندی پیش نیز در پاسخ به خبرنگاری درباره این سوال که در دادگاهی به عنوان شاهد شرکت کردید و به نفع فائزه هاشمی شهادت دادید که این شهادت منجر به زندانی شدن شما شد، از آن دادگاه بگویید.

گفته بود: سال 76 فائزه هاشمی با من تماس گرفت و گفت: من خبر حضور سردار نقدی در درگیری نمازجمعه را در روزنامه زن نوشتم و وی به همین دلیل از من شکایت کرده، من هم شما را به عنوان شاهد معرفی کردم و می خواهم به دادگاه بیایید، اما من گفتم هرچه دیده بودم را در شورای عالی امنیت ملی گفتم و دیگر در هیچ دادگاهی حاضر نمی شوم.

بعد از آن محسن هاشمی با من تماس گرفت و گفت: حاج آقا می خواهد شما را ببیند و من به منزل مرحوم رفسنجانی رفتم و قضیه را کامل توضیح دادم و بعد از آن مرحوم رفسنجانی شخصا از من خواستند در دادگاه به نفع فائزه شرکت کنم و من هم به خاطر آیت الله مجبور شدم که قبول کنم و به دادگاه بروم.

در نهایت فائزه هاشمی تبرئه شد، اما من به جرم شهادت کذب به 4 ماه حبس محکوم شدم .

(2) او شرافت خویش را وثیقه راستی و درستی و دفاع خویش از حق قرار داده بود و آن را ضمانت سوگند خویش اعلام کرده بود.

اکنون که وی خلاف سوگند وکالت خویش عمل کرده است و شرافت خود را بر باد داده، آیا از حرفه شریف وکالت نباید استعفا کند و یا پروانه وکالت او باطل شود؟ 7-، اما سوال پایانی آنکه وکیل منتقد هم در سال 96 حاضر به دریافت حق الوکاله خود به نرخ سال 67 است؟!
کلید واژه ها: شورای نگهبان - شورای - بودجه - نگهبان - مجلس شورای اسلامی - ارزش پول ملی - منتقدان - مطالبات - مجلس - بانک مرکزی - اسلامی - ارزش پول ملی ایران - اجتماعی - پول ملی - ساختار - درست - وظیفه - مرکزی - ایران - رسانه - کشور - حقوق - بانک - مجلس ششم - اقتصادی - روزنامه - ساختمان - استقلال - افزایش - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
انتقال دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم شالوده این دانشگاه را به هم می ریزد/ وزارت علوم توان تامین هزینه های دانشگاه صنعت نفت را ندارد

سرلشکر موسوی در بازدید از یادمان راهیان نور: راهیان نور موجب افزایش روحیه مقاومت و ایستادگی در مقابل ظلم می شود

به روزرسانی می شود/ گزارش فارس خطبه های نماز جمعه سراسر کشور غیرت ملی، کلیدواژه امامان جمعه برای تحقق شعار سال/ تأکید جدی بر استفاده از کالای ایرانی با عزم ملی

حجت الاسلام نوروزی: قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر بهترین مصوب سال 96/ برای عیادت از مادرم به مشهد می روم

ضرورت تعصب به خرید کالای ایرانی/داشتن انگیزه مضاعف مشکلات را برطرف می کند

حمایت از تولیدات داخلی مستلزم نگاه همگانی است

تآکید بر اجرای قوانین ، احکام اسلامی و احیای سنت پیامبر در جامعه

اقتدار همیشگی ایران اسلامی

از «ناگهان پرده برانداخته ای یعنی چه؟» محمدرضا شجریان تا رباب نوازیِ رحیم خوش نواز / ایران در سال 1950 /

استقبال از مسابقه عکس موبایلی ایرنا

چطور میتوان از پیری جلوگیری کرد

بهار، فرصتی برای یادآوری شهدا و توجه به خانواده های آنها است

رجایی: نجفی مایل به استعفا نیست

کارت و رمز عابر بانک خود را به دیگران ندهید

98 هزار غیرنظامی از غوطه شرقی دمشق خارج شدند

به همت آستان قدس رضوی نخستین نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی در سال 97 برپا شد

ملت ایران بر اصول و ارزش های اولیه انقلاب پایبندند/ نباید در ارائه آمارها سیاه نمایی شود

حمایت از کالای ایرانی مسلتزم اقدامات عملی مردم و مسئولان است

کمرنگ جلوه دادن نقش مردم در انتخابات و شعار علیه اصلاحات نقشه ای غیراخلاقی و هدفمند!

از «ناگهان پرده برانداخته ای یعنی چه؟» محمدرضا شجریان تا رباب نوازیِ رحیم خوش نواز

اعتماد به جوانان؛ زمینه ساز پیشرفت کشور است

فتوتیتر/ فتح قله های رفیع اقتدار در سایه استقلال

واعظی: امیدوارم سال نو سال شادی، پیشرفت و همبستگی مردم باشد

90 هزار نفر از کاخ موزه سعدآباد دیدن کردند

پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا بسته شد

4 موردی که در جستجوی شغل نگران آن هستیم

صفار هرندی: انقلاب دست به عصا نیست؛ عصا زیر بغل دیگران گذاشته است

آخرین جزییات پرونده ماکسیما در پلیس آگاهی

ترافیک فوق سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه

واکنش میرعبداللهیان به انتصاب جان بولتون | تقویت رویکرد امنیتی تاکتیک جدید آمریکا است

حمایت از کالای ایرانی یکی از فرصت های مؤثر در نبرد اقتصادی است

پیشرفت کشور در گرو حمایت از تولید داخل است/ صداوسیما مشکل دارد

امام جمعه بندرانزلی: حمایت از کالای ایرانی یکی از فرصت های مؤثر در نبرد اقتصادی است

خرید کالای ایرانی عـِرق ملی می خواهد/ یمن گورستان لیبرال دموکراسی غرب شده است

نوروز، آستارا، لَوَنگی

مردم این دنیا چه کاره هستند؟!

اعلام موجودیت حزب جدید سیاسی در افغانستان

بیانات رهبر معظم انقلاب نقشه راه پیش روی جامعه ماست

مسئولان برای ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی تلاش کنند

استقبال از مسابقه عکس موبایلی ایرنا

نهاد دولت مانع حرکت اقتصاد ملی است/ انقلاب اسلامی به ملت های منطقه هم هویت بخشیده است

تعصب، رمز تحقق «حمایت از کالای ایرانی»

انتخاب شهردارِ ضعیفِ دیگری به هیچ وجه قابل توجیه نیست

گروگانگیری و تیراندازی در فرانسه حداقل یک زخمی برجای گذاشت

عکاسان مازندرانی در ارمنستان نمایشگاه برپا کردند

یگان های حفاظت میراث فرهنگی در نوروز آماده باش هستند

هر فرد در حد توانش برای تحقق شعار امسال رهبری بکوشد

اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد بیمار کشور است

امیرعبداللهیان: دشمنان منطقه تنها زبان قدرت را می فهمند

مسئولان برای ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی تلاش کنند

وزیر اطلاعات:خدمت به مردم، نعمت الهی است

یادداشت/ سید عباس عراقچی جدال میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می گیرد

امام جمعه موقت ایلام: هر فرد در حد توانش برای تحقق شعار امسال رهبری بکوشد

خرید کالای داخلی تضمین کننده اشتغال ایرانی

خرید کالای ایرانی تضمین کننده اشتغال ایرانی

اسکان 20 هزار مسافر نوروزی در لرستان

نگاهی کوتاه به سوابق سیاه داریوش شایگان/ تطهیر یک وطن فروش!

برجام زمینه ورود کالاهای بنجل به کشور را فراهم کرد

تاثیر الزامات و بسترهای فرهنگی در تحقق شعار سال

ادامه حواشی لاتاری؛ نژاد پرستانه و ضد عربی؟!

رازی که پس از سال ها در برنامه "دورهمی" برملا شد

گروگانگیری در جنوب فرانسه/ ردپای داعش در این حمله

895 تعاونی دهیاری در کشور تاسیس شد

امسال باید به صورت جدی سال تبلیغ و حمایت از کالای ایرانی شود

اسراییل در منطقه احساس آرامش نخواهد کرد

سحر دولتشاهی مهمان «دورهمی» می شود

ترامپ: هیچ تبانی بین ستاد انتخاباتی با روسیه وجود نداشت

علاوه بر مصرف کالای ایرانی آن را با کیفیت بالا به خارج صادر کنیم

کیفیت مناسب رمز استقبال از کالای ایرانی است

کیفیت مناسب رمز استقبال از کالای ایرانی است

امام جمعه دوگنبدان: خرید کالای ایرانی ضامن افزایش اشتغال در کشور است

علاوه بر مصرف کالای ایرانی آن را با کیفیت بالا به خارج صادر کنیم

معاون استاندار کرمانشاه بر حل مشکلات مسکن مهر غم تسلی کنگاور تاکید کرد

امام جمعه دوگنبدان: خرید کالای ایرانی ضامن افزایش اشتغال در کشور است

امام جمعه موقت اهواز: امسال باید به صورت جدی سال تبلیغ و حمایت از کالای ایرانی شود

نامزد جدید پسر دیوید بکهام/عکس

شهید زنده ای که سردار سلیمانی از او سخن گفت

فیلم/ حجت الاسلام نیکزاد در در گفت وگو با ایکنا: مساجد دانشگاه ها و جامعه نقطه ثقل کار فرهنگی

در هر پست و مقامی که هستید، به اسلام و مسلمین خدمت کنید

‎فرمایشات مقام معظم رهبری چراغ راه مسئولان در رونق اقتصاد ملی است

توجه به شعار مشکل تولید کشور را برطرف می کند

خرید کالای داخلی نیازمند فرهنگ سازی است

نجفی مایل استعفا نیست

/پلیس: بسته های مشکوک و دربسته را در هواپیماها نپذیرید

عقب نشینی «جان بولتون» از اظهارات افراطی پیشین

حریق اتوبوس ولوو با 30 مسافر در آزادراه قم - تهران

آیت الله حائری یک انسان خستگی ناپذیر بود

نصب روز شماره نابودی رژیم صهیونیست در مناطق عملیاتی جنوب

حال "محمود عباس" وخیم اعلام شد

محسن یگانه از بیمارستان مرخص شد

کنترل واردات و مبارزه با فساد از الزامات تحقق شعار سال است/ تشریح وظایف سه قوه در حمایت از کالای ایرانی

غلامعلی رجایی: نجفی مایل به استعفا نیست

امیرعبداللهیان: تقویت رویکرد امنیتی تاکتیک جدید آمریکا است/دشمنان منطقه تنها زبان قدرت را می فهمند

چشم پوشی از نسخه های خارجی در اقتصاد

زینت بخش تریبون جمعه – احمد جعفری چمازکتی *

خرید کالای داخلی نیازمند فرهنگ سازی است

توجه به شعار مشکل تولید کشور را برطرف می کند

اعتماد به جوانان پیشرفت کشور را به دنبال دارد

اشتغال جوانان مهمترین راهکار کاهش آسیب های اجتماعی است

‎فرمایشات مقام معظم رهبری چراغ راه مسئولان در رونق اقتصاد ملی است

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان

مقایسه بودجه 97 با 67 شورای نگهبان