مطالب مرتبط:
جوانان امروز عملکرد قابل قبولی در سوریه داشتند
ثابت شود سرمربی جوانان استقلال الفاظ رکیک استفاده کرده با او برخورد می کنیم
ضرورت آشنایی جوانان با سیره حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)
ثابت شود سرمربی جوانان استقلال الفاظ رکیک استفاده کرده با او برخورد می کنیم
رحیمی سرپرست کاروان ایران در المپیک جوانان شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 03:522018-02-18اقتصادي

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!


بر اساس اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود 2میلیون و 808 هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد و بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.

- علل گرایش به اعتیاد از مسایل روانی و فردی تا مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گسترده است.

حال اگر این بلای ویرانگر در میان زنان و دختران جامعه گسترش پیدا کند، به کلاف سردرگمی تبدیل می شود که می تواند یک نسل را نابود و جامعه ای را با مخاطره جدی روبه رو کند.

با وجود اینکه مصرف مواد مخدر از دیرباز عملی مردانه محسوب می شد و تریاک نیز به عنوان ماده مخدر سنتی در جمع های مردانه یکه تازی می کرد، اما امروزه با ورود مخدرهای جدید، هم تریاک تا حدودی از گردونه مصرف خارج شده است و هم برخی از زنان پا در رکاب مردان گذاشته و با استقبال از مخدرهای جدید وارد این عرصه شده اند.

در این میان ماده مخدر گل در سال های اخیر گوی رقابت را از ماده های صنعتی دیگر ربوده است و بعد از جولان دادن در بین مصرف کنندگان مرد، اکنون در حال ورود به جمع های زنانه است و قسمت اعظم از مصرف کننده های زن را نیز به سوی خود جلب کرده است تا در این میدان نیز سرآمد شود.

اکنون روز به روز دامنه مصرف ماده مخدر گُل در بین این قشر گسترده تر می شود تا جایی که واکنش مسئولان ذیربط را در پی داشته است.

تبلیغات فریبنده، این ماده مخدر که آن را اعتیادآور معرفی نمی کند و نه تنها آن را برای جسم و ذهن مضر نمی داند بلکه آن را شادی آور و حتی درمان برخی از بیماری ها می داند، باعث محبوبیت و گرایش این ماده اعتیادآور و محرک در بین زنان شده است.

زنان چه می گویندتلخی داستان زندگی زنان معتاد مرا به مطب های ترک اعتیاد کشاند.

برخلاف ذهنیت همیشگی که مطب های ترک اعتیاد را خالی فرض کرده بودم آنجا سرشار از زنان معتادی بودند که مهر اعتیاد بر پیشانی آنان خورده بود و آنان بعد از مدتی انکار و خود فریبی به امید رهایی از چنگال اعتیاد چاره را در مراجعه به مراکز ترک اعتیاد دیده بودند، تلخی داستان زندگی آن چنان عریان بود که هر بیننده ای را متاثر می ساخت، صورت های تکیده لب های ترک خورده دندان هایی یکی در میان سیاه رنگ که پیشتر فیلم های ترسناک هالیوودی را در ذهن مجسم می کرد.

را می توان قیافه ظاهری اغلب آنان توصیف کرد.

صنم یکی از زنانی بود که تحمل نگاه های سنگین اطرافیان برایش دشوار شده بود و به قول خود با آرزوی خلاص شدن از یک مرگ تدریجی به آن جا مراجعه کرده بود.

ماده مصرفی صنم گل بود ماده ای که برای اولین بار شوهرش به او داده بود.

صنم می گوید در جمع دوستان ما که اکثرا تحصیلکرده نیز بودند همه مصرف می کردند.

اوایل فکر می کردم نوعی از سیگار است تا به خودم آمدم دیدم در منجلابی غرق شده ام که برای رهایی از آن باید دست یاری به سمت مراکز ترک اعتیاد دراز کنم.

مریم مراجعه کننده بعدی که کلافه گی و بی قرار را به راحتی می توان در رفتارهایش مشاهده کرد،سیگار را در لا به لای انگشت های استخوانی اش جابه جا کرد و با آه بلندی گفت: باید تاوان پس بدهم تاوان اضافی بودن، 14 سال سن داشتم، پدرم در یک سانحه رانندگی از دست رفت بعد از یک سال و ازدواج مجدد مادرم، به ناچار مجبور شدم با ناپدری زندگی کنم، ناپدری ام به خاطر مهار سرکشی و درمان سردردم که گاه بیگاه به سراغم می آمد به من گل می داد، تا زمانی که آلوده نشدم نفهمیدم این داروی درمانی نیست،یخ مراجعه کنندگان به مرکز ترک اعتیاد آب شده بود،آنان که ابتدا حاضر به گفتگو نشده بودند هر کدام از رنج خودشان می گفتند رنجی که اعتیاد برای آنان به ارمغان آورده بود.

هر کدام از چگونگی مبتلا شدن به اعتیاد می گفتند از این که هنوز در باورشان نمی گنجد بخشی از جامعه معتادین را تشکیل می دهند.

یکی از جمع با صدای بلند جوری که به گوش من برسد از ته سالن گفت، همه ما اینجا معتاد هستیم در صورتی که هیچ کدام در گذشته یک ثانیه از ذهنمان عبور نکرده بود روزی حتی از درب مراکز ترک اعتیاد گذر کنیم.

اعتیاد در یک قدمی همه هست حتی شما خانم خبرنگار!از میان دلایل گوناگون و بیشماری که هر کدام از آنان برای گرایش به سمت اعتیاد و مصرف گل ذکر کردند، اکثریت قریب به اتفاق آنان، ناآگاهی از خطرات و مضرات مصرف گل، مصرف آسان آن که دود و بوی را حاصل نمی کند، و نوع نگاه به مصرف گل که بیش از آنکه این ماده را یک ماده مخدر بدانند بلکه آن را داروی آرام بخش گیاهی تلقی می کردند و همچنین این تفکر که گل اعتیاد آور نیست را دلیل ابتلای خود به این ماده مخدر دانستند.

افزایش مصرف گُل در دخترانمی گویند گُل ، اما شما بخوانید نوعی حشیش، ماری جوانا، گراس یا کانابیس (علف) که مصرف برخی از گونه های آن 100 تا 150 برابر حشیش اعتیادآور است.

می گویند حالا کارشناسان ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش گرایش زنان و دختران به مصرف این نوع روانگردان ها ابراز نگرانی می کنند.

آنها می گویند، مصرف مواد از جامعه مردان فراتر رفته و در جامعه زنان نیز تسری یافته است.

به تازگی یک مقام مسئول در وزارت بهداشت اعلام کرد: همزمان با افزایش مصرف دخانیات، مصرف ماده روانگردان گٌل بین دختران افزایش یافته است.

این در حالی است که به اذعان رییس کانون درمانگران اعتیاد ایران، مردان 10 برابر بیشتر از زنان گُل می کشند.

مشاور امور زنان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدون اشاره به آماری خاص گفت: همزمان با افزایش مصرف دخانیات، مصرف ماده روانگردان گُل بین دختران افزایش یافته است.

ساره محمدی افزود: این یک واقعیت است که آسیب های اجتماعی در بین دختران و زنان رو به افزایش است.

یکی از این آسیب ها رو آوردن آنان به سیگار، قلیان و مواد مخدر است و به خصوص مصرف مواد صنعتی و روانگردان بین دختران بیشتر شده است که آسیب آن به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است.

او گفت: متاسفانه در سنین نوجوانی و جوانی و در بین قشر دانشجو و تحصیلکرده هم این نوع آسیب های اجتماعی در بین دختران دیده می شود، در واقع فرقی از این نظر بین دختران با سطوح تحصیلی مختلف وجود ندارد.

گاهی در سطوح اقتصادی بالاتر یکسری آسیب ها و مصرف مواد خاص را می بینیم، به عنوان مثال مصرف ماده روانگردان گُل در بین دختران و از جمله دختران خانواده های با وضع اقتصادی بالا بیشتر شده است و باید هم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش با همکاری هم و دست به دست هم فضاهای بین وزارتخانه ای را بردارند و برای جوانان کاری کنند.

محمدی افزود: دستگاه های مختلف مسئول می توانند یک طرح یا بسته اجرایی مشترک برای کاهش آسیب های اجتماعی، آموزش نوجوانان و جوانان و توجه به آنان داشته باشند.

این دختران، مادران آینده این مملکت هستند و اگر دچار آسیب باشند، آینده کشور به مخاطره خواهد افتاد.

او گفت: واقعا رسیدگی به این آسیب ها در کشور جای کار دارد.

بسیاری از مسئولان از این مسائل غفلت کرده اند و متاسفانه از دوران مدرسه دختران غفلت کرده ایم.

باید حتی از دوران کودکستان و مهدها آموزش های لازم را برای پیشگیری از این آسیب ها به دختران ارائه کنیم.

آمارها چه می گویندبر اساس اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود 2میلیون و 808 هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد و بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.

بر این اساس در بین مصرف کنندگان مستمر، پس از تریاک، مصرف خانواده حشیش و گُل با فراوانی 4/4درصد رتبه دوم را دارد.

اغلب مصرف کنندگان گُل مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و مجردها هستند.

همچنین بر اساس نتایج پیمایش ملی اعتیاد، 14/ 8 درصد از مصرف کنندگان مواد روانگردان گُل دانشجو و 3/ 7 درصد آنان دانش آموز هستند.

مردان 10 برابر بیشتر از زنان گُل می کشندرییس کانون درمانگران اعتیاد ایران گفت: دولت در اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در کشور سیاست درستی را در پیش گرفته، اما باید در عمل نیز به این موضوع به درستی پرداخته شود.

هادی پناهی با رد برخی اظهارات نادرست راجع به بی ضرر بودن ماده گُل اظهار کرد: اینکه عامه مردم تصور می کنند گُل با وجود دارا بودن مشتقات مخدر، ماده ای گیاهی و بی ضرر است، دیدگاه نادرستی است، چرا که در این گیاه تغییرات ژنتیکی زیادی حاصل شده است.

وی تصریح کرد: ترکیبات گُل مانند ماده THT حداقل سه برابر حشیش است؛ این ماده به شدت اعتیادآور است و اثرات سوء بدی در مصرف کنندگان برجا می گذارد.

به گفته او مصرف گُل باعث کاهش فعالیت های حرکتی، ذهنی و مغزی از جمله کاهش یادگیری و حافظه در افراد مصرف کننده می شود.

علاوه براین مصرف این ماده مخدر باعث اختلالات جنسی در افراد می شود.

پناهی مهمترین علائم جسمی گُل را پرخاشگری دانست و افزود: نتیجه تحقیقات نشان می دهد میزان مصرف آقایان به ویژه در جوانان و نوجوانان 10 برابر زنان است و اینکه گفته می شود گُل را بانوان بیشتر مصرف می کنند اظهار نظر درستی نیست.

او با بیان اینکه مخدرهای صنعتی و شیمیایی بسیار زیان آور و مصرف آنها خطرناک است، ادامه داد: به عنوان مثال گُل مخدری گیاهی است اما سنتی نبوده و صرفا مخدری صنعتی به شمار می آید، گیاهی است که کاشت می شود و به روش های گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد.

پناهی با رد برخی اظهارات نادرست درباره بی ضرر بودن ماده گُل اظهار کرد: اینکه عامه مردم تصور می کنند گُل با وجود دارا بودن مشتقات مخدر، ماده ای گیاهی و بی ضرر است، دیدگاه نادرستی است زیرا در این گیاه تغییرات ژنتیکی زیادی حاصل شده است.

گُل را سیگار می دانندیک کارشناس اعتیاد با تایید افزایش نگران کننده مصرف گُل در بین زنان می گوید: ما نمی توانیم بگوییم که اعتیاد زنان معلول یک علت است، بلکه نشات گرفته از یکسری از فاکتورهای روانی، جسمانی، اجتماعی و خانوادگی است.

علی قدمی با بیان اینکه درمان اعتیاد زنان به مراتب سخت تر از مردان است، می افزاید: آنچه معضل اعتیاد زنان را بغرنج تر از مردان می سازد نحوه مواجهه با پدیده اعتیاد در این دو قشر است.

زنان به خاطر خلق و خوی زنانه راحت تر اعتیاد را می پذیرند اما از سوی دیگر برای ترک اعتیاد دیرتر اقدام می کنند.

قدمی می افزاید:ترک اعتیاد در زنان به دلیل تابوهای فرهنگی و همچنین ضعف حمایت های اجتماعی دشوارتر از مردان است.

باورهای غلط که در جامعه در مورد زنان معتاد رایج است که اعتیاد را زمینه ساز فسادهای دیگر در زنان می دانند باعث می شود زنان معتاد برای در امان ماندن از این انگ و ننگ ها برای ترک اعتیاد دیرتر اقدام کنند.

بنابراین این تابوهای اجتماعی درمان اعتیاد زنان را سخت تر می کند.

قدمی یکی از دلایل استقبال زنان از مصرف گُل را در دسترس بودن می داند به طوری که امکان کشت این ماده مخدر حتی در منازل وجود دارد.

او همچنین ناآگاهی و باورهای غلط در زمینه استعمال گُل را در گسترش شیوع مصرف آن تاثیرگذار دانست و گفت: باورهای که گُل را نه تنها اعتیاد آور نمی داند بلکه آن را نوعی سیگار می داند که درمان برخی از بیماری ها از جمله درمان چاقی از تاثیرات آن می دانند.

بنابراین به نظر می رسد برای مبارزه با گُل باید با تفکرات حاشیه ای که پیرامون آن شکل گرفته است مبارزه بشود.

اینکه یک ماده مخدر اعتید آور به عنوان دارو برای درمان برخی از بیماری ها معرفی بشود بیش از هر چیز باید زنگ خطر را برای مسئولان ذی ربط به صدا در بیاورد که با بررسی های کارشناسانه و تمهیدات لازم با این پدیده که اکنون به صورت تفکر در آمده است برخورد کنند.

امید است جوانان و زنان نیز باید به یاد داشته باشند که با مصرف گُل گُل به خودی نزنند.

آنچه امروز زنگ خطر اعتیاد زنان را بلندتر از قبل برای مسئولان به صدا درآورده و یکدفعه شاخک های رسانه ها را به سمت و سوی اعتیاد تیز و فعال کرده است، زنانه شدن اعتیاد و افزایش مصرف مواد مخدر از جمله ماده مخدر گُل در بین زنان و دختران است.

کارشناسان و فعالان حوزه اعتیاد این پرسش را مطرح می کنند که در صورت ادامه چنین روندی اگر اعتیاد زنان به همین شدت پیش برود چه فاجعه ای در جامعه زنان در حال وقوع است؟ آنها معتقدند در حوزه اعتیاد مردان حتی اگر ضعیف عمل شده باشد اقدامی هر چند ناچیز صورت نگرفته است اما در حوزه پیشگیری از اعتیاد زنان کار درخور و چشمگیری صورت نگرفته است.


کلید واژه ها: اعتیاد - مخدر - مصرف - ماده - زنان - ترک اعتیاد - مصرف مواد مخدر - مواد مخدر - داستان زندگی - زنان معتاد - مردان - مراکز ترک اعتیاد - تریاک - فیلم های ترسناک - مخدرهای - داستان - مردانه - مصرف کنندگان - زندگی - معتاد - جامعه - تحصیلکرده - جدید - بالاترین - هالیوودی - هایی - اقتصادی - تبلیغات - مسئولان - دختران

آخرین اخبار سرویس:
انتشار مبالغ حمایتی بنیاد سینمایی فارابی از پروژه های سینمایی در دهه 1390 / وجود فیلم های مساله دار و ناموفق در میان حمایت شدگان

چگونه نفت در مرز 42 سالگی ملی شد؟

رقابت شبکه های سیما در دعوت از سلبریتی ها با هزینه بیت المال

سازمان ملل به بحران کمبود آب هشدار داد

تهران 200امین شهر برتر جهان شد!

ساعت رسمی کشور در ساعت 24 یکم فروردین ماه، یک ساعت به جلو کشیده می شود

بدهی های دولت محرمانه باقی می ماند؟

تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت 24 اول فروردین

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

افتتاح خط هفت مترو تهران تا خرداد 97

گنجشک ها به روز جهانی رسیدند

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050

رده بندی بهترین شهرهای جهان/ تهران در رده 200

گروه های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران/ رشد قابل توجه نقدینگی در بازار

"سرآبادان" یکهزاره قدمت، یک روستا گردو

گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد اشتغال در روستاهای هورامان است

افزایش سفرهای داخلی و کاهش سفرهای خارجی در نوروز امسال

میزان افزایش دستمزد کارگران در سال 97 اعلام شد

نظارتی بر فروش ماهی قرمز سفره هفت سین وجود ندارد

افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 97

چند درصد متقاضیان، هنوز «وام ازدواج» نگرفتند؟

چگونه در تعطیلات ورزش کنیم؟

اعلام رده بندی بهترین شهرهای جهان

گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد اشتغال در روستاهای هورامان است

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

طوفان های ریزگرد در کمین پایتخت

گزارش کیفی خودرو های داخلی در بهمن ماه/ هنوز هیچ خودرویی 5 ستاره کیفیت را دریافت نکرده است

مصرف جوجه کباب های طعم دار فله ممنوع

کمبود آب در سال 2050، بیش از 5 میلیارد نفر را درگیر خواهد کرد

آوای زندگی در شلوغی بازار عید

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران منصوب شد

29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ایران

ادامه کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد اشتغال در روستاهای هورامان است

هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050

آغاز توزیع میوه عیدانه در دامغان

پرواز های فرودگاه بین المللی کیش

جشن نوروز در کدام کشورها برگزار می شود؟

300 هزار تومان عیدی هلال احمر به زلزله زدگان کرمان

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

تعداد خانوارهایی که در چادر، کپر، آلونک و زاغه زندگی می کنند

امسال فروش سبزه افت داشته

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

ساخت قدرتمندترین ابررایانه دنیا برای تحقیقات همجوشی هسته ای در ژاپن

ساعت یک ساعت به جلو کشیده می شود

بازار نوشهر در آستانه سال نو

ایجاد ظرفیت اسکان روزانه قریب 100 هزار مسافر نوروزی در یزد

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

چند درصد متقاضیان «وام ازدواج» نگرفتند؟

عدم توقف پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز

هشدار سازمان اداری استخدامی در خصوص پرداخت حقوق خارج از قاعده

27 سال انتظار مردم کرمانشاه به بار نشست

هدست واقعیت مجازی پیشرفته فیس بوک بزودی عرضه می شود

خشکسالی در جهان/ هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050

جزییات نزول عراق به سومین بازار واردات از ایران

برای چک کردن خودرو قبل از سفر چه کار هایی انجام دهیم؟

واردات بی رویه محصولات کشاورزی، فشار سنگینی به تولیدکنندگان داخلی وارد می کند

گام به گام با ملی شدن صنعت نفت

افزایش بهای نفت در بازار آسیا

تعداد محکومان مهریه در حال افزایش است/ آمارمحکومان حوادث کارگاهی به 85 نفر رسید

حداقل دستمزد 20 درصد افزایش یافت

بازار گل ها

افزایش 42 درصدی پرداخت های عمرانی در سال جاری

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

قیمت خودرو پراید در بازار

قیمت خودرو پراید در بازار (+لیست قیمت)

بدهی های دولت محرمانه باقی می ماند؟

دانلود کنید: درایور Radeon Adrenalin 18.3.3 Beta با پشتیبانی از Vulkan 1.1 و بازی های جدید

کمک 400 میلیون دلاری شاه به سوریه

راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب

بیش از 2 میلیون و 619 هزار نفر وارد خراسان رضوی شدند

بیش از 2 میلیون و 619 هزار نفر وارد خراسان رضوی شدند

کاهش شاخص بورس بازارهای لندن، نیویورک و توکیو

اهداف آرمانی در ملی شدن نفت بیش از مسائل اقتصادی نقش داشت/ باید از حضور شرکت های معتبر خارجی در صنعت نفت استقبال کرد

روحانی وارد کرمانشاه شد

رودخانه کشکان استان لرستان سال آینده خشک می شود

افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر ین ژاپن

افزایش جزیی قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب

راه آهن ملایر- کرمانشاه افتتاح می شود

دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند

وضعیت مناطق آزاد در سالی که گذشت

شناسایی و جمع آوری بیش از 12 هزاز قلم کالای غیر استاندارد در خراسان شمالی

باید از بخش خصوصی دراستان حمایت بیشتری شود

افزایش 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران / تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

صدور قانون تأسیس و سازمان دهی مراکز حفظ قرآن در امارات

چند درصد متقاضیان «وام ازدواج» نگرفتند؟

زمستان در آلبراتای کاناد

تردد مسافران از پایانه مرزی بیله سوار مغان تا سه برابر افزایش یافت

قیمت مسکن 40 درصد کاهش یافته است

واکنش دبیرکل بانک مرکزی به محدودیت های تراکنش های بین

نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

24 ساعت مکالمه رایگان هدیه نوروزی شرکت مخابرات

سرآبادان؛ ماسوله استان مرکزی در قلب شهرستان تفرش

تردد مسافران از پایانه مرزی بیله سوار مغان تا سه برابر افزایش یافت

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

بسته های حمایتی به خانواده های نیازمند سیستان وبلوچستان اهدا شد

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!