مطالب مرتبط:
جوانان امروز عملکرد قابل قبولی در سوریه داشتند
ثابت شود سرمربی جوانان استقلال الفاظ رکیک استفاده کرده با او برخورد می کنیم
ضرورت آشنایی جوانان با سیره حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)
ثابت شود سرمربی جوانان استقلال الفاظ رکیک استفاده کرده با او برخورد می کنیم
رحیمی سرپرست کاروان ایران در المپیک جوانان شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 04:522018-02-18اقتصادي

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!


بر اساس اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود 2میلیون و 808 هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد و بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.

- علل گرایش به اعتیاد از مسایل روانی و فردی تا مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی گسترده است.

حال اگر این بلای ویرانگر در میان زنان و دختران جامعه گسترش پیدا کند، به کلاف سردرگمی تبدیل می شود که می تواند یک نسل را نابود و جامعه ای را با مخاطره جدی روبه رو کند.

با وجود اینکه مصرف مواد مخدر از دیرباز عملی مردانه محسوب می شد و تریاک نیز به عنوان ماده مخدر سنتی در جمع های مردانه یکه تازی می کرد، اما امروزه با ورود مخدرهای جدید، هم تریاک تا حدودی از گردونه مصرف خارج شده است و هم برخی از زنان پا در رکاب مردان گذاشته و با استقبال از مخدرهای جدید وارد این عرصه شده اند.

در این میان ماده مخدر گل در سال های اخیر گوی رقابت را از ماده های صنعتی دیگر ربوده است و بعد از جولان دادن در بین مصرف کنندگان مرد، اکنون در حال ورود به جمع های زنانه است و قسمت اعظم از مصرف کننده های زن را نیز به سوی خود جلب کرده است تا در این میدان نیز سرآمد شود.

اکنون روز به روز دامنه مصرف ماده مخدر گُل در بین این قشر گسترده تر می شود تا جایی که واکنش مسئولان ذیربط را در پی داشته است.

تبلیغات فریبنده، این ماده مخدر که آن را اعتیادآور معرفی نمی کند و نه تنها آن را برای جسم و ذهن مضر نمی داند بلکه آن را شادی آور و حتی درمان برخی از بیماری ها می داند، باعث محبوبیت و گرایش این ماده اعتیادآور و محرک در بین زنان شده است.

زنان چه می گویندتلخی داستان زندگی زنان معتاد مرا به مطب های ترک اعتیاد کشاند.

برخلاف ذهنیت همیشگی که مطب های ترک اعتیاد را خالی فرض کرده بودم آنجا سرشار از زنان معتادی بودند که مهر اعتیاد بر پیشانی آنان خورده بود و آنان بعد از مدتی انکار و خود فریبی به امید رهایی از چنگال اعتیاد چاره را در مراجعه به مراکز ترک اعتیاد دیده بودند، تلخی داستان زندگی آن چنان عریان بود که هر بیننده ای را متاثر می ساخت، صورت های تکیده لب های ترک خورده دندان هایی یکی در میان سیاه رنگ که پیشتر فیلم های ترسناک هالیوودی را در ذهن مجسم می کرد.

را می توان قیافه ظاهری اغلب آنان توصیف کرد.

صنم یکی از زنانی بود که تحمل نگاه های سنگین اطرافیان برایش دشوار شده بود و به قول خود با آرزوی خلاص شدن از یک مرگ تدریجی به آن جا مراجعه کرده بود.

ماده مصرفی صنم گل بود ماده ای که برای اولین بار شوهرش به او داده بود.

صنم می گوید در جمع دوستان ما که اکثرا تحصیلکرده نیز بودند همه مصرف می کردند.

اوایل فکر می کردم نوعی از سیگار است تا به خودم آمدم دیدم در منجلابی غرق شده ام که برای رهایی از آن باید دست یاری به سمت مراکز ترک اعتیاد دراز کنم.

مریم مراجعه کننده بعدی که کلافه گی و بی قرار را به راحتی می توان در رفتارهایش مشاهده کرد،سیگار را در لا به لای انگشت های استخوانی اش جابه جا کرد و با آه بلندی گفت: باید تاوان پس بدهم تاوان اضافی بودن، 14 سال سن داشتم، پدرم در یک سانحه رانندگی از دست رفت بعد از یک سال و ازدواج مجدد مادرم، به ناچار مجبور شدم با ناپدری زندگی کنم، ناپدری ام به خاطر مهار سرکشی و درمان سردردم که گاه بیگاه به سراغم می آمد به من گل می داد، تا زمانی که آلوده نشدم نفهمیدم این داروی درمانی نیست،یخ مراجعه کنندگان به مرکز ترک اعتیاد آب شده بود،آنان که ابتدا حاضر به گفتگو نشده بودند هر کدام از رنج خودشان می گفتند رنجی که اعتیاد برای آنان به ارمغان آورده بود.

هر کدام از چگونگی مبتلا شدن به اعتیاد می گفتند از این که هنوز در باورشان نمی گنجد بخشی از جامعه معتادین را تشکیل می دهند.

یکی از جمع با صدای بلند جوری که به گوش من برسد از ته سالن گفت، همه ما اینجا معتاد هستیم در صورتی که هیچ کدام در گذشته یک ثانیه از ذهنمان عبور نکرده بود روزی حتی از درب مراکز ترک اعتیاد گذر کنیم.

اعتیاد در یک قدمی همه هست حتی شما خانم خبرنگار!از میان دلایل گوناگون و بیشماری که هر کدام از آنان برای گرایش به سمت اعتیاد و مصرف گل ذکر کردند، اکثریت قریب به اتفاق آنان، ناآگاهی از خطرات و مضرات مصرف گل، مصرف آسان آن که دود و بوی را حاصل نمی کند، و نوع نگاه به مصرف گل که بیش از آنکه این ماده را یک ماده مخدر بدانند بلکه آن را داروی آرام بخش گیاهی تلقی می کردند و همچنین این تفکر که گل اعتیاد آور نیست را دلیل ابتلای خود به این ماده مخدر دانستند.

افزایش مصرف گُل در دخترانمی گویند گُل ، اما شما بخوانید نوعی حشیش، ماری جوانا، گراس یا کانابیس (علف) که مصرف برخی از گونه های آن 100 تا 150 برابر حشیش اعتیادآور است.

می گویند حالا کارشناسان ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش گرایش زنان و دختران به مصرف این نوع روانگردان ها ابراز نگرانی می کنند.

آنها می گویند، مصرف مواد از جامعه مردان فراتر رفته و در جامعه زنان نیز تسری یافته است.

به تازگی یک مقام مسئول در وزارت بهداشت اعلام کرد: همزمان با افزایش مصرف دخانیات، مصرف ماده روانگردان گٌل بین دختران افزایش یافته است.

این در حالی است که به اذعان رییس کانون درمانگران اعتیاد ایران، مردان 10 برابر بیشتر از زنان گُل می کشند.

مشاور امور زنان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدون اشاره به آماری خاص گفت: همزمان با افزایش مصرف دخانیات، مصرف ماده روانگردان گُل بین دختران افزایش یافته است.

ساره محمدی افزود: این یک واقعیت است که آسیب های اجتماعی در بین دختران و زنان رو به افزایش است.

یکی از این آسیب ها رو آوردن آنان به سیگار، قلیان و مواد مخدر است و به خصوص مصرف مواد صنعتی و روانگردان بین دختران بیشتر شده است که آسیب آن به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است.

او گفت: متاسفانه در سنین نوجوانی و جوانی و در بین قشر دانشجو و تحصیلکرده هم این نوع آسیب های اجتماعی در بین دختران دیده می شود، در واقع فرقی از این نظر بین دختران با سطوح تحصیلی مختلف وجود ندارد.

گاهی در سطوح اقتصادی بالاتر یکسری آسیب ها و مصرف مواد خاص را می بینیم، به عنوان مثال مصرف ماده روانگردان گُل در بین دختران و از جمله دختران خانواده های با وضع اقتصادی بالا بیشتر شده است و باید هم معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش با همکاری هم و دست به دست هم فضاهای بین وزارتخانه ای را بردارند و برای جوانان کاری کنند.

محمدی افزود: دستگاه های مختلف مسئول می توانند یک طرح یا بسته اجرایی مشترک برای کاهش آسیب های اجتماعی، آموزش نوجوانان و جوانان و توجه به آنان داشته باشند.

این دختران، مادران آینده این مملکت هستند و اگر دچار آسیب باشند، آینده کشور به مخاطره خواهد افتاد.

او گفت: واقعا رسیدگی به این آسیب ها در کشور جای کار دارد.

بسیاری از مسئولان از این مسائل غفلت کرده اند و متاسفانه از دوران مدرسه دختران غفلت کرده ایم.

باید حتی از دوران کودکستان و مهدها آموزش های لازم را برای پیشگیری از این آسیب ها به دختران ارائه کنیم.

آمارها چه می گویندبر اساس اعلام ستاد مبارزه با موادمخدر، حدود 2میلیون و 808 هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد و بالاترین مصرف مواد مخدر با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.

بر این اساس در بین مصرف کنندگان مستمر، پس از تریاک، مصرف خانواده حشیش و گُل با فراوانی 4/4درصد رتبه دوم را دارد.

اغلب مصرف کنندگان گُل مردان، افراد دارای تحصیلات دیپلم و زیردیپلم و مجردها هستند.

همچنین بر اساس نتایج پیمایش ملی اعتیاد، 14/ 8 درصد از مصرف کنندگان مواد روانگردان گُل دانشجو و 3/ 7 درصد آنان دانش آموز هستند.

مردان 10 برابر بیشتر از زنان گُل می کشندرییس کانون درمانگران اعتیاد ایران گفت: دولت در اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در کشور سیاست درستی را در پیش گرفته، اما باید در عمل نیز به این موضوع به درستی پرداخته شود.

هادی پناهی با رد برخی اظهارات نادرست راجع به بی ضرر بودن ماده گُل اظهار کرد: اینکه عامه مردم تصور می کنند گُل با وجود دارا بودن مشتقات مخدر، ماده ای گیاهی و بی ضرر است، دیدگاه نادرستی است، چرا که در این گیاه تغییرات ژنتیکی زیادی حاصل شده است.

وی تصریح کرد: ترکیبات گُل مانند ماده THT حداقل سه برابر حشیش است؛ این ماده به شدت اعتیادآور است و اثرات سوء بدی در مصرف کنندگان برجا می گذارد.

به گفته او مصرف گُل باعث کاهش فعالیت های حرکتی، ذهنی و مغزی از جمله کاهش یادگیری و حافظه در افراد مصرف کننده می شود.

علاوه براین مصرف این ماده مخدر باعث اختلالات جنسی در افراد می شود.

پناهی مهمترین علائم جسمی گُل را پرخاشگری دانست و افزود: نتیجه تحقیقات نشان می دهد میزان مصرف آقایان به ویژه در جوانان و نوجوانان 10 برابر زنان است و اینکه گفته می شود گُل را بانوان بیشتر مصرف می کنند اظهار نظر درستی نیست.

او با بیان اینکه مخدرهای صنعتی و شیمیایی بسیار زیان آور و مصرف آنها خطرناک است، ادامه داد: به عنوان مثال گُل مخدری گیاهی است اما سنتی نبوده و صرفا مخدری صنعتی به شمار می آید، گیاهی است که کاشت می شود و به روش های گوناگون مورد مصرف قرار می گیرد.

پناهی با رد برخی اظهارات نادرست درباره بی ضرر بودن ماده گُل اظهار کرد: اینکه عامه مردم تصور می کنند گُل با وجود دارا بودن مشتقات مخدر، ماده ای گیاهی و بی ضرر است، دیدگاه نادرستی است زیرا در این گیاه تغییرات ژنتیکی زیادی حاصل شده است.

گُل را سیگار می دانندیک کارشناس اعتیاد با تایید افزایش نگران کننده مصرف گُل در بین زنان می گوید: ما نمی توانیم بگوییم که اعتیاد زنان معلول یک علت است، بلکه نشات گرفته از یکسری از فاکتورهای روانی، جسمانی، اجتماعی و خانوادگی است.

علی قدمی با بیان اینکه درمان اعتیاد زنان به مراتب سخت تر از مردان است، می افزاید: آنچه معضل اعتیاد زنان را بغرنج تر از مردان می سازد نحوه مواجهه با پدیده اعتیاد در این دو قشر است.

زنان به خاطر خلق و خوی زنانه راحت تر اعتیاد را می پذیرند اما از سوی دیگر برای ترک اعتیاد دیرتر اقدام می کنند.

قدمی می افزاید:ترک اعتیاد در زنان به دلیل تابوهای فرهنگی و همچنین ضعف حمایت های اجتماعی دشوارتر از مردان است.

باورهای غلط که در جامعه در مورد زنان معتاد رایج است که اعتیاد را زمینه ساز فسادهای دیگر در زنان می دانند باعث می شود زنان معتاد برای در امان ماندن از این انگ و ننگ ها برای ترک اعتیاد دیرتر اقدام کنند.

بنابراین این تابوهای اجتماعی درمان اعتیاد زنان را سخت تر می کند.

قدمی یکی از دلایل استقبال زنان از مصرف گُل را در دسترس بودن می داند به طوری که امکان کشت این ماده مخدر حتی در منازل وجود دارد.

او همچنین ناآگاهی و باورهای غلط در زمینه استعمال گُل را در گسترش شیوع مصرف آن تاثیرگذار دانست و گفت: باورهای که گُل را نه تنها اعتیاد آور نمی داند بلکه آن را نوعی سیگار می داند که درمان برخی از بیماری ها از جمله درمان چاقی از تاثیرات آن می دانند.

بنابراین به نظر می رسد برای مبارزه با گُل باید با تفکرات حاشیه ای که پیرامون آن شکل گرفته است مبارزه بشود.

اینکه یک ماده مخدر اعتید آور به عنوان دارو برای درمان برخی از بیماری ها معرفی بشود بیش از هر چیز باید زنگ خطر را برای مسئولان ذی ربط به صدا در بیاورد که با بررسی های کارشناسانه و تمهیدات لازم با این پدیده که اکنون به صورت تفکر در آمده است برخورد کنند.

امید است جوانان و زنان نیز باید به یاد داشته باشند که با مصرف گُل گُل به خودی نزنند.

آنچه امروز زنگ خطر اعتیاد زنان را بلندتر از قبل برای مسئولان به صدا درآورده و یکدفعه شاخک های رسانه ها را به سمت و سوی اعتیاد تیز و فعال کرده است، زنانه شدن اعتیاد و افزایش مصرف مواد مخدر از جمله ماده مخدر گُل در بین زنان و دختران است.

کارشناسان و فعالان حوزه اعتیاد این پرسش را مطرح می کنند که در صورت ادامه چنین روندی اگر اعتیاد زنان به همین شدت پیش برود چه فاجعه ای در جامعه زنان در حال وقوع است؟ آنها معتقدند در حوزه اعتیاد مردان حتی اگر ضعیف عمل شده باشد اقدامی هر چند ناچیز صورت نگرفته است اما در حوزه پیشگیری از اعتیاد زنان کار درخور و چشمگیری صورت نگرفته است.


کلید واژه ها: اعتیاد - مخدر - مصرف - ماده - زنان - ترک اعتیاد - مصرف مواد مخدر - مواد مخدر - داستان زندگی - زنان معتاد - مردان - مراکز ترک اعتیاد - تریاک - فیلم های ترسناک - مخدرهای - داستان - مردانه - مصرف کنندگان - زندگی - معتاد - جامعه - تحصیلکرده - جدید - بالاترین - هالیوودی - هایی - اقتصادی - تبلیغات - مسئولان - دختران

آخرین اخبار سرویس:
صدور نسخه الکترونیک در مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی در 5 استان دیگر آغاز شد

اجرای طرح آزمایشی ارائه دفترچه بیمه تامین اجتماعی بصورت غیرحضوری در شهر تهران

پتروشیمی آبادان فعالیت خود را از سر گرفت

لیست واردکنندگان با ارز 4200 تومانی اعلام می شود

سنگال و ژاپن از نگاه آمار و ارقام

سرمایه خارجی با استفاده اهرمی از منابع صندوق توسعه جذب شود

فساد عجیب مالی در افغانستان رو شد

استاندار فارس: ایجاد اشتغال در سایه سرمایه گذاری محقق می شود

همکاری فائو برای توسعه پایدار روستایی ایران ادامه می یابد

اختصاص حدود 9 هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور/ شرکت های خودروساز از شرایط دریافت تسهیلات در طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل تجاری مستثنی شدند

تحقیق از توافقات شهرداری در دوران قالیباف

افزایش 9 درصدی صادرات بهاره گاز ایران

توضیح واعظی درمورد عکس روحانی در توچال

اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب

احتمال برق در استان قم همزمان با افزایش کم سابقه مصرف

تامین کالاهای اساسی با ارز دولتی

نوبخت: منابع ارزی کشور بیش از مصارف است/ پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا انتهای شهریور پرداخت می شود

استاندار فارس: ایجاد اشتغال در سایه سرمایه گذاری محقق می شود

استخدام کارشناس بازاریابی در شرکت آتی تراز گستر آسیا

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

چند درصد کاربران، همچنان در تلگرام هستند؟

واکنش رییس اتاق اصناف به اعتراض در بازارهای علاء الدین و چهارسو

واکنش نوید محمدزاده به برد آلمان+عکس

واکنش وزیر ارتباطات به گرانی شدید موبایل

روحانی نامه محرمانه برجامی برای اتحادیه اروپا فرستاده است/ ان شاء الله وضع ارز درست شود!

جایگزین توتال تعیین شد/واکنش زنگنه به ادعای افزایش تولید اوپک

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

وزیر ارتباطات: لیست شرکت های دریافت کننده ارز 4200 تومانی را اعلام می کنیم

آبرسانی به 163 روستا به اتمام رسید 1400 انشعاب غیرمجاز به دادگستری معرفی شد

در صورت تامین اعتبار طرح بزرگ آبرسانی کهمان امسال به بهره برداری می رسد

واکنش واعظی به گرانی دلار: درست می شود

معدن در سایه صنعت و تجارت - حسین عضدی فسا*

وزارت صنعت و اتاق بازرگانی درباره نظام پیمانکاری تفاهم کردند

رییس پلیس راهور: برخورد جدی پلیس با رانندگانی که سگ گردانی می کنند

مصرف سوخت در بهار امسال،10درصد بیش از پارسال/ جمع مصرف به 2.5میلیارد لیتر رسید

خرید جوجه های رنگی ممنوع

ادامه رکوردشکنی بورس تهران/ بورس بر فراز قله 112هزار واحدی ایستاد

پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا انتهای شهریور پرداخت می شود

نوبخت: منابع ارزی کشور بیش از مصارف است

بررسی دیجیاتو؛ چری آریزو 5 توربو، تلاش چینی ها برای ساخت یک سدان جذاب [به همراه بررسی ویدیویی]

9 هزار میلیارد اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور اختصاص یافت

9هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب درمناطق بحرانی اختصاص یافت

پرونده های قضایی در استان بوشهر 9 درصد افزایش یافت

دامداری های بخش جعفریه نیازمند رسیدگی مسئولین

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

وزارت صنعت و اتاق بازرگانی درباره نظام پیمانکاری تفاهم کردند

معدن در سایه صنعت و تجارت - حسین عضدی فسا*

اطمینان می دهیم محدودیت منابع ارزی نداریم

دلیل موضع گیری روسیه در اجلاس اوپک چه بود؟

444 پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان دماوند ارجاع شد

هر تجمع صنفی صرفا، بیانگر مشکلات صنفی است

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

تسویه حساب مؤسسات غیرمجاز از ناکجاآباد!

خانوارها درمصرف آب بسیارموثرند

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

بستر تبادل الکترونیک اطلاعات اقتصادی تهران- تفلیس مهیاست

نشست ویژه بررسی گرانی خودرو، ارز و دلار در مجلس برگزار می شود

تاسیسات خورشیدی تسلا سولارسیتی، به شکست تجاری نزدیک می شود

پاساژ علاءالدین نیمه تعطیل شد

زنگنه: بیانیه اوپک همان مصوبه اکتبر سال 2016 است

سامانه ورود و خروج شناورها راه اندازی شد

قیمت جدید محصولات سایپا در بازار +جدول

طعنه سنگین زنگنه به پوتین

بازی جدید ایران خودرو در طرح پیش فروش +جدول

واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گرانی شدید موبایل فروش ارز 4200 تومانی واردات گوشی در بازار آزاد/ 40 شرکت دریافت کننده ارز دولتی به مردم معرفی می شوند

بومی سازی فن آوری نوین صنعتی

حدود 9 هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب

وضعیت اقتصاد و مالیه شهری به شدت آسیب پذیر است/شهرداری کماکان با فروش دارایی و استقراض به اداره امور شهر می پردازد

سکه سد 3 میلیون را شکست

شرکت‎ها فروش لوزام خانگی را متوقف کردند

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

اختصاص9000 میلیاردریال اعتبار برای رفع تنش آب شرب

112 هزار هکتار زمین حاشیه رودخانه های مرزی کشور ساماندهی شد

بستر تبادل الکترونیک اطلاعات اقتصادی تهران- تفلیس مهیاست

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد می رسد

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

حرفهای مهم ظریف در اتاق بازرگانی/ اگر پیش بینی کنیم که برجام شکست می خورد این اتفاق می افتد

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

مردم هول نزنند؛ دلار گران نمی شود

مخالفت پلیس باکاهش سرعت دربزرگراه ها

میزان مصرف بنزین و گازوییل خرداد ماه

چالش مالی شهرداری در سال 97

شفاف سازی تنهاراه جلوگیری از فرارمالیاتی

بررسی مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس

کسبه پاساژ علاء الدین فعالیت روزانه خود را از سرگرفتند

واکنش رضا رشیدپور به دلار 8 هزار تومانی +عکس

چگونه گران ترین ادویه جهان «تقلبی» می شود؟

خودرویی با 250 میلیون تومان اختلاف قیمت در ایران+عکس

پخش برنامه لیموترش موضوع قرارداد ما با سازمان صدا و سیما نیست

آغاز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه

وزیر ارتباطات: لیست شرکت های دریافت کننده ارز 4200 تومانی را اعلام می کنیم

بازگشت فعالیت کسبه بازار چارسو به حالت عادی / برخورد جدی با سودجویی ها

اعلام لیست شرکت هایی که برای واردات گوشی ارز 4200 تومانی دریافت می کنند

444 پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان دماوند ارجاع شد

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه کرمانشاهیان

میزان ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی 4 درصد کاهش یافت

افزایش قیمت بطری چالش واحد های تولیدی/ عرضه ناکافی عامل گرانی

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!

گُل؛ مخدری که جوانان را می بلعد!