مطالب مرتبط:
سمت وسوی نرخ دلار بعدازتصمیم دولت/واکنش بازار به اوراق ارزی چیست؟
20 میلیارد دلار صادرات پتروشیمی
اختصاص 2 میلیارد دلار از اعتبارات فاینانس در سال آینده به مترو و طرح های کاهش آلودگی هوا
اختصاص 2 میلیارد دلار از اعتبارات فاینانس در سال آینده به مترو و طرح های کاهش آلودگی هوا
اختصاص 2 میلیارد دلار از اعتبارات فاینانس در سال آینده به مترو و طرح های کاهش آلودگی هوا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 01:112018-02-17اقتصادي

پتروشیمی ها 2 میلیارد دلار از دولت هیدروکربور می خرند تسویه ارزی هزینه خوراک پتروشیمی های گازی راهکاری مناسب برای کاهش آثار تحریم های بانکی


در صورت تسویه ارزی هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی و حذف رانت تسویه ریالی بر مبنای ارز مبادله ای، شاهد افزایش چشمگیر توانمندی دولت برای مدیریت منابع ارزی و کاهش آثار تحریم های بانکی خواهیم بود.

- تسویه ارزی هزینه خوراک پتروشیمی های گازی راهکاری مناسب برای کاهش آثار تحریم های بانکی در صورت تسویه ارزی هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی و حذف رانت تسویه ریالی بر مبنای ارز مبادله ای، شاهد افزایش چشمگیر توانمندی دولت برای مدیریت منابع ارزی و کاهش آثار تحریم های بانکی خواهیم بود.

" خبرگزاری فارس؛ یکی از دغدغه های همیشگی دولت ها و بخصوص بانک مرکزی در شرایط مختلف و بخصوص در شرایط تحریم، مدیریت منابع ارزی کشور است و یکی از مهمترین منابع ارزی کشور، درآمدهای صادراتی واحدهای پتروشیمی است.

حداقل 50 درصد درآمدهای ارزی واحدهای پتروشیمی به دلیل پرداخت هزینه خوراک به دولت و هزینه های داخل کشور این واحدها مانند پرداخت حقوق پرسنل باید به ریال تبدیل شود و این تبدیل در حال حاضر از طریق صرافی ها و بدون حواله و یا گشایش اعتبار اسنادی صورت می پذیرد.

به همین دلیل، بارها معاون اول رییس جمهور و رییس بانک مرکزی با ارسال نامه و صدور بخشنامه از جمله ، انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشور های چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد.

با توجه به حجم بالای صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این 4 کشور، به نظر می رسد که صادر کنندگان این محصولات به این کشورها بخش زیادی از درآمدهای ارزی خود را در این کشورها نگه می دارند و به خریدارانی که می خواهند بدون انتقال ارز، کالا وارد کشورمان کنند، می فروشند.

در واقع، واحدهای پتروشیمی در حال حاضر نقش صرافی را نیز بازی می کنند و ارز خود را بالاترین قیمت به شرکت هایی که قصد واردات کالا به ایران دارند، می فروشند.

                                                     با توجه به همین وضعیت، یکی از بهترین راهکارهای دولت برای مدیریت منابع ارزی، تسویه هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی از محل صادرات آنهاست؛ راهکاری که تکمیل کننده بخشنامه اخیر معاون اول رییس جمهور نیز هست.

در این حالت، این واحدهای پتروشیمی به جای تبدیل ارز به ریال (با بالاترین قیمت) و پرداخت هزینه های خوراک به صورت ریالی در داخل کشور، این تسویه را به صورت ارزی و در حساب های خزانه کل در خارج کشور صورت می دهند.

اما چرا این پیشنهاد مطرح شده است؟ و چرا صرفا شامل واحدهای پتروشیمی خوراک گازی می شود؟ *چرا تسویه ارزش هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی گازی ضرورت دارد؟ ماجرا از این قرارست که براساس بند 4 ماده 1 قانون الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، وزارت نفت مکلف به تعیین قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی است.

فرمول تعیین شده قیمت خوراک واحدهای گازی شامل گاز طبیعی، گاز اتان و گاز غنی و قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک مایع شامل میعانات گازی، نفتا و مایعات گازی است.

در حال حاضر، قیمت خوراک گاز طبیعی حدود 10 سنت به ازای هر متر مکعب و قیمت خوراک مایع به صورت قیمت FOB -5 % توسط وزارت نفت تعیین شده است.

همچنین معاونت برنامه ریزی وزارت نفت مکلف است هر ماهه قیمت گاز تحویلی به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی را با نرخ ارز مبادله ای و به صورت ریالی محاسبه و به شرکت های ذیربط ابلاغ نماید.

پتروشیمی های خوراک گاز و مایع از لحاظ نوع تکنولوژی، نوع خوراک، محصولات تولیدی، حاشیه سود و میزان صادرات و عرضه در داخل کشور محصولات تولیدی متفاوت هستند.

به عنوان مثال، در جدول شماره یک 4 واحد پتروشیمی خوراک گاز و مایع از لحاظ اقتصادی با هم مقایسه شده اند.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود واحدهای پتروشیمی خوراک مایع و گازی از نظر میزان خوراک مصرفی و صادرات محصولات متفاوت هستند و همچنین میزان هزینه خرید مواد اولیه در پتروشیمی های گازی کشور به مراتب کمتر از واحدهای خوراک مایع است.

از مهمترین ویژگی های مجتمع های پتروشیمی با خوراک مایع، تاثیرگذاری این واحدها در شکل گیری زنجیره ارزش در این صنعت می باشد.

محصولات اوره، آمونیاک و متانول از عمده ترین محصولات تولیدی در صنعت پتروشیمی با خوراک گاز می باشد که در حال حاضر بیش از 90 درصد متانول تولیدی کشور صادر و بخشی از محصولات اوره آمونیاک در بخش کشاورزی مصرف و مازاد آن صادر می شود.

در حالی که مجتمع های پتروشیمی خوراک مایع سهم بیشتری در توسعه صنایع پایین دست کشور دارند و محصولات با کیفیت بالاتر و در برخی موارد منحصر به فرد تولید می کنند.

لذا توجیه پذیری اقتصادی واحدهای خوراک مایع با توجه به آثار اقتصادی و اجتماعی و نقش موثر این شرکت ها در تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنعت پتروشیمی کشور، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال زایی، افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات از فعالان اقتصادی در این حوزه بسیار حائز اهمیت است.

نکته مهم در مقایسه واحدهای پتروشیمی خوراک گازی و مایع، ارزش بالای صادرات واحدهای پتروشیمی خوراک گازی می باشد که بالاتر از مبلغ خرید مواد اولیه می باشد اما این شرایط در واحدهای خوراک مایع صدق نمی کند و میزان صادرات واحدهای خوراک مایع کمتر از هزینه خرید مواد اولیه می باشد.

از این رو با این توضیحات می توان تسویه هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی را از محل صادرات و به صورت ارزی انجام شود.

همانطور که در جدول شماره یک مشاهده می شود میزان هزینه خوراک واحدهای گازی بسیار پایین تر از میزان صادرات می باشد به همین دلیل پرداخت هزینه خوراک می تواند به صورت ارزی و از محل صادرات صورت پذیرد.

*هزینه 2 میلیارد دلاری خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی در جدول ذیل میزان گاز مصرفی و میزان صادرات 14 واحد پتروشیمی که خوراک گاز خود را در سال 1395 از  وزارت نفت دریافت می کنند را نشان می دهد.

        همانگونه که در جدول بالا مشاهده می شود ارزش خوراک گازی تحویلی واحدهای پتروشیمی (ائم از گاز طبیعی سبک، گاز غنی و اتان) از وزارت نفت در سال 1395، بیش از 7 هزار میلیارد تومان بوده است که این وزارتخانه به صورت ریالی دریافت کرده است.

با توجه ارزش بالای صادرات این واحدهای پتروشیمی که حدود 4.

5 میلیارد دلار است، این امکان وجود دارد که هزینه خرید خوراک این واحدها به صورت ارزی به مبلغ حدود 2میلیارد دلار پرداخت شود.

در این صورت، عملا نقش وزارت نفت و یا به تعبیری دولت در مدیریت سرمایه ارزی کشور پررنگ تر می شود و گام بزرگی در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی که همان کاهش آثار تحریم های بانکی بر اقتصاد کشور است، برداشته خواهد شد.

*آثار ناچیز تسویه ارزی بر اقتصاد واحدهای پتروشیمی خوراک گازی در حال حاضر تسویه هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوارک گازی بر اساس ارز مبادله ای و به صورت ریالی صورت می گیرد.

با توجه به اختلاف حدود 20 درصدی قیمت ارز آزاد و مبادله ای، چنانچه این تسویه به صورت ارزی صورت گیرد، هزینه خوراک مصرفی این واحدها حدود 20 درصد افزایش می یابد.

با توجه به همین موضوع و با عنایت به سهم پایین نسبت هزینه خرید خوراک پتروشیمی های خوراک گازی به درآمد عملیاتی این واحدها (به طور میانگین حدود 30 درصد) ، مبلغ خرید خوراک و در نتیجه، میزان کاهش حاشیه سود این واحدها بر اساس صورت های مالی سال 95 با افزایش 20 درصدی هزینه خوراک واحدهای گازی در جدول شماره 3  آمده است: همانطور که از جدول شماره 3 دیده می شود با افزایش 20 درصدی هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی، میزان حاشیه سود این واحدها به طور میانگین حدود 5/4 درصد کاهش می یابد.

همچنین مجموع میزان کاهش سود خالص تمام واحدهای پتروشیمی خوراک گازی کشور که همان درآمد دولت بابت جلوگیری از رانت محاسبه هزینه خوراک با ارز مبادله ای برای واحدهای پتروشیمی خوراک گازی است، حدود 1400 میلیارد تومان در سال می باشد.

*جمع بندی                                                                                                                                                          با توجه به آنچه گفته شد و با عنایت به ضرورت مدیریت منابع ارزی کشور توسط بانک مرکزی با هدف جلوگیری از نوسانات قیمت ارز، لازم است در راستای  تکمیل بخشنامه اخیر معاون اول رییس جمهور در خصوص ثبت سفارش به شرط انتقال پول از طریق سیستم بانکی، تسویه هزینه خوراک واحدهای پتروشیمی خوراک گازی به صورت ارزی و از محل صادرات صورت گیرد.

در این صورت، علاوه بر افزایش حداقل حدود 1400 میلیارد تومانی درآمد دولت، حدود 2 میلیارد دلار به منابع ارزی کشور اضافه می گردد و در نتیجه، توانایی بانک مرکزی برای مدیریت منابع ارزی کشور افزایش چشمگیری خواهد یافت.

این دستاوردها در حالی محقق می شود که با توجه به حاشیه سود بالای واحدهای پتروشیمی خوراک گازی، این مدل تسویه هزینه خوراک، آثار اقتصادی ناچیزی بر اقتصاد این واحدها می گذارد.

محسن صالحی- کارشناس اقتصادی انتهای پیام/                                                                                                                                  http://fna.

ir/a3xw5l
کلید واژه ها: پتروشیمی - هزینه - کشور - معاون اول رییس جمهور - خوراک پتروشیمی - درآمدهای ارزی - تحریم - مدیریت - دولت - صورت - بانک - بانکی - بانک مرکزی - رییس جمهور - صادرات - کاهش - بالاترین - رییس بانک مرکزی - بخشنامه - انتقال - نامه - افزایش - واردات - واردات کالا - مرکزی - معاون - ایران - شرایط - رانت - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/ 70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

پیام تبریک گروه اقتصادی بانک و بیمه

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

بالاخره دستمزد سال 97 اعلام شد

زلزله خاموش/ عکس

پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

قیمت سکه و ارز در آخرین روز کاری سال 96+ جدول

افزایش حقوق کارگران نهایی شد اما تصویب نه!

حقوق معوق و عیدی 3500 کارگر گروه ملی فولاد سرانجام پرداخت شد

وزیر اقتصاد: پرداخت سال 96 کسری ندارد

تا ساعاتی دیگر، از همراه اول تا 500 هزار ریال عیدی بگیرید

تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

علت بالارفتن آمپر آب خودرو و راه های حل آن چیست؟

ابلاغ بخشنامه افزایش دستمزد 97 از نیمه دوم فروردین

مستندهای منتخب تلویزیون برای نوروز کدامند؟/ از «ایرانگرد3» تا آثاری درباره محمدعلی بهمنی و پوراحمد

پرداختهای عمرانی42درصد افزایش یافت/70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

حقوق ورودی و گمرکی 1025 تعرفه برای سال 97 تصویب شد + جزییات

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح

استخدام برنامه نویس ARM در شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا

استخدام کارشناس کارآفرینی در شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر

استخدام مامور پخش و راننده درشرکت برگ سیب سبز(پخش سان استار)

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت ماداکتو در خراسان رضوی

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت برگ سیب سبز/کرج و تهران

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

مدیرعامل شرکت امین اعتماد انتخاب شد

نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه در لندن/ شیطنت رسانه های خارجی درباره سهم ایران در قرارداد آبان و پایدار غرب

سرمایه‎گذاری مستقیم 2.4 میلیارد دلاری با هدف تولید 110 هزار بشکه نفت از میدان‎های سپهر و جفیر

امیدی به گره گشایی مسئولان نیست

عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

نمره انطباق برنامه های دولت با اقتصاد مقاومتی 18 از 100 است/ نتوانستیم ارتباط منظمی با قوه قضاییه برقرارکنیم

غلبه امید سهامدار بر دشواری های سال 1397/ چشم انداز خاکستری اقتصاد ایران و «تحدید» سرمایه

تقویت 470 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام با «عرضه» به استقبال بهار 97 رفت

صدور مجوز برای سایت های فروش بلیت هواپیما/ چارترکنندگان برای رعایت نرخ تعهد می دهند

قیمت نفت کاهش یافت/پیش بینی افزایش قیمت در صورت خروج ترامپ از برجام

سال تمام شد؛ نرخ خریدتضمینی اعلام نشد

تجریش، یک روز مانده به آخر سال

محدودیت های ورود مسافران به کیش برای صیانت از گردشگران است

قیمت سکه و ارز در آخرین روز کاری سال 96+ جدول

افزایش سقف برداشت ازخودپرداز های بانک ایران زمین

فعالیت کارگزاران قطعه ساز بزرگ برای خرید سهام خُرد شرکت ها در ایران خودرو/احتمال تغییر مالکیت ایران خودرو در سال 97

31 درصد مخازن سدهای تهران پر است

حقوق ورودی و گمرکی 1025 تعرفه برای سال 97 تصویب شد + جزییات

گسترش همکاری بانک تجارت با شرکت پخش فرآورده های نفتی

اعلام زمان ابلاغ بخشنامه افزایش دستمزد97

تجهیز 3 شعبه دیگر در بانک آینده به خدمات بانکی ویژه روشندلان

توصیه گروه بانکداران بین المللی به G20 بیت کوین را هزار دلار بالا برد

همراه بانک متفاوت را با ایران زمین تجربه کنید

پدیده سرمازدگی کشاورزی در دو هفته آینده نداریم/ امضای قرارداد 3.8 میلیون یورویی هواشناسی با فرانسه

مجوز فرابورس به کارگزاری گنجینه برای ارائه خدمات بازار سرمایه از طریق شعب یک بانک

تعیین نرخ حق الوکاله بانک ملت برای سال 97

تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

بازدید اعضای هیات مدیره از شعب بانک ملی ایران

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح

افزایش سقف برداشت از خودپردازهای بانک خاورمیانه

وزیرصنعت به پویش «هم عهد» پیوست

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

جشنواره خدمات نوروزی ایران خودرو آغاز شد

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو

سال آینده رشد کیفی 2.5 درصدی صنعت خودرو باید بهبود یابد

وزیرصنعت به پویش «هم عهد» پیوست

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

جشنواره خدمات نوروزی ایران خودرو آغاز شد

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو

سال آینده رشد کیفی 2.5 درصدی صنعت خودرو باید بهبود یابد

عرضه دومین خودرو پسابرجامی در سال 97

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد+جرییات

بخشنامه جدید گمرک درباره معافیت های مالیاتی کاغذ وارداتی

افزایش 8 درصدی سفرهای نوروزی با خودروی شخصی/مردم کمتر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور

عرضه دومین خودرو پسابرجامی در سال 97

کاهش قیمت سکه طرح جدید/ دلار چهار هزار و 875 تومان + جدول

اشتغالزایی یک هزار و 400 نفری در تولید نخ اکریلیک فرش ماشینی

پرواز هواپیماهای ATR آسمان از سر گرفته شد

نوسان جزیی قیمت قزل آلا در شب عید

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال 97

فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مرحله راه اندازی رسید/به واردات بنزین بی نیاز می شویم

رشد 300 درصدی معاملات مسکن خانه اولی ها

بررسی افت و خیز بازار سرمایه در سال 96

بخشنامه جدید گمرک درباره معافیت های مالیاتی کاغذ وارداتی

پایه حقوق کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

حذف دلار از ثبت سفارش اقدامی سمبلیک است

احتمال افزایش 19/5 درصدی حداقل دستمزد کارگران

دمای کشور 2 درجه افزایش یافته است /کاهش 44 درصدی بارندگی در سال زراعی 96-97

900 هزار صندلی اتوبوس در اختیار مسافران نوروزی/ قیمت بلیت افزایش نمی یابد

افزایش 8 درصدی سفرهای نوروزی با خودروی شخصی/مردم کمتر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند

کارآفرینی زمینه ساز اشتغال پایدار در کشور است

تشخیص غیرواقعی میزان مالیات، دغدغه صنعتگران در سال 97

اقدام سایپا در نوسازی ناوگان تجاری، با ارزش و ستودنی است

تشخیص غیرواقعی میزان مالیات، دغدغه صنعتگران در سال 97

ایرانی ها چه زمانی به خودروهای برقی اطمینان می کنند؟

ارائه خدمات به تمام خودروهای غیر سایپایی، در دستور کار امداد خودرو سایپا

نخستین محموله از وانت ریچ زامیاد وارد شبکه توزیع شد

استقبال از پیش فروش کوییک سایپا

سایپا هدف تولید امسال خود را محقق می کند

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

سایپا به هدف تولید خود رسید

ربیعی: افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 97

برای یک شب اقامت در هتل های یزد چقدر باید هزینه کرد؟

حقوق معوق و عیدی 3500 کارگر گروه ملی فولاد سرانجام پرداخت شد

دستمزد حداقلی بگیران 132 درصد نسبت به نرخ تورم افزایش یافت

پتروشیمی ها 2 میلیارد دلار از دولت هیدروکربور می خرند تسویه ارزی هزینه خوراک پتروشیمی های گازی راهکاری مناسب برای کاهش آثار تحریم های بانکی

پتروشیمی ها 2 میلیارد دلار از دولت هیدروکربور می خرند تسویه ارزی هزینه خوراک پتروشیمی های گازی راهکاری مناسب برای کاهش آثار تحریم های بانکی