مطالب مرتبط:
احتمال تشکیل شرکت های نظامی خصوصی در سازمان پیمان امنیت جمعی
مراسم معارفه سرپرست شرکت تلفن همراه سازمان منطقه آزاد کیش
نقد و بررسی وبسایت شرکت هواپیمایی کاسپین
استخدام شرکت هواپیمایی دنیای تک ستاره در تبریز
رییس سازمان گردشگری خبر داد اختصاص تسهیلات 14 درصدی برای بازسازی هتل ها و مراکز اقامتی/ هتل ها از یکنواختی قیمت فاصله بگیرند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 00:422018-02-17اقتصادي

مدارای سازمان هواپیمایی با شرکت های هواپیمایی/ عابدزاده: ایرلاین ها باز هم «به تدریج» چارتر را کم کنند


در حالی که هر روز شاهد بروز مشکلاتی در پروازهای چارتری برای مردم هستیم و واسطه ها از طریق چارتر در زمان های خاصِ تقاضای سفر جیب مسافران را خالی می کنند، - سازمان هواپیمایی، کماکان اراده قوی برای سامان دهی پروازهای چارتری ندارد.

سعید موذنی: با وجود آنکه در قانون برنامه پنجم بر آزادسازی نرخ بلیت هواپیما از سال سوم برنامه توسعه تأکید شده بود، اما در آذرماه سال 94 این قانون اجرایی و قیمت بلیت ها و خدمات حمل و نقل هوایی آزاد شد.

با اجرای قانون آزادسازی نرخ خدمات حمل و نقل هوایی و رفع قیمت هایی تکلیفی، امکان استفاده اقشار بیشتری از جامعه، از هواپیما برای حمل و نقل هوایی فراهم شد .

به هر حال در ایام غیر پیک نرخ ها تا اندازه ای کاهش می یابد و این امکان فراهم می شود تا اقشار کمتر برخوردار جامعه، بتوانند این مدل حمل و نقلی را هم تجربه کنند زیرا در شرایط نرخ های تکلیفی قیمت بلیت در همه ایام سال و همه ساعات یکسان بود.

از سوی دیگر توسعه اقتصادی کشور در گرو داشتن حمل و نقل هوایی کارآمد و به روز است و آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما توان عملیاتی شرکت های هواپیمایی ، سرویس دهی و نوسازی ناوگان هوایی کشور را تضمین می کند و چنین تصمیمی در بیرون مرزها نیز به عنوان مقدمات رشد و توسعه اقتصادی کاربردی و موفقیت آمیز بوده است .

اما با متنوع شدن نرخ ها و تعدد واسطه ها در فروش بلیت هواپیما، در برخی شرایط شاهد ناعدالتی و سودجویی عده ای در ایجاد نرخ های نجومی و غیرواقعی بلیت هواپیما هستیم که چارتری شدن پروازها و مافیای چارتر بلیت هواپیما از این دست است.

با افزایش تقاضای سفر در ایام پرتردد نظیر پیک نوروز، این سودجویان در افزایش تقاضا، نرخ های خدمات حمل و نقل هوایی را به بهانه چارتر بالاتر می برند، در صورتی که بلیت های چارتری طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، باید خدمات غیره (پکیج خدمات) را در مقصد داشته باشد این خدمات ارائه نمی شود و فقط در قالب یک بلیت رفت و برگشت، به اسم چارتر، نرخ های نجومی اعمال می شود.

در واقع برخی ایرلاین ها، مجوزهای پروازهای فوق العاده خود را به چارترکننده ها می فروشند و بدین ترتیب خیال خود را بابت تکمیل صندلی هواپیماهای خود راحت می کنند و در واقع این صندلی ها با نرخ مشخص به چارتر کننده پیش فروش می شود اما چارتر کننده در شرایط زمانی خاص، این صندلی ها را با نرخ های مختلف بسته به تقاضا به فروش می رساند که در برخی موارد این نرخ ها نجومی می شود .

حتی بسیاری از چارترکننده ها بدون هماهنگی با شرکت هواپیمایی ابتدا بلیت های خود را در قالب یک روز مشخص و یک ساعت به فروش می رسانند و سپس به رایزنی برای تهیه صندلی پرواز از شرکت های هواپیمایی می پردازند، به همین علت است که در برخی از پروازهای چارتری، شاهد ارسال پیامک برای مسافر بابت تغییر ساعت و حتی در شرایطی تغییر روز پرواز هستیم.

* عابدزاده در سال 94: پرواز های چارتر از سال 95 به حداقل می رسد روز 21 اسفندماه 94، رییس سازمان هواپیمایی در گفت وگو با فارس" گفت که ایرلاین ها مجاز به چارتری کردن پرواز برنامه ای نیستند و پرواز های چارتر از سال 95 به حداقل می رسد علی عابدزاده به فارس گفت: این بسته به انتخاب شرکت هواپیمایی است که پرواز برنامه ای یا چارتری داشته باشد اما ایرلاین ها به هیچ وجه اجازه ندارند پروازهای برنامه ای خود را چارتری کنند.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری آن زمان افزود: ایرلاین ها ملزم شده اند که پروازهای برنامه ای خود را به صورت دقیق و در قالب همان پرواز برنامه ای اجرا کنند، البته شرکت های هواپیمایی یک سری قراردادهایی از گذشته دارند که در بحث چارتر، معمولاً یک ساله است، تعداد پروازهای چارتری در چند ماه اخیر کاهش بسزایی یافته است که امیدواریم در سال 95 به حداقل خود برسد.

به گفته عابدزاده مسئولیت نظارت بر آژانس های چارترکننده با شرکت های طرف قرارداد است.

* فعالیت بیش از 100 سایت غیرمعتبر بدون مجوز در فروش بلیت پروازهای برنامه ای و چارتری سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی، همواره ادعا می کند فروش بلیت هواپیما بدون اخذ مجوز از این سازمان ممنوع است در حالی که در عمل بیش از 100 سایت غیرمعتبر بدون اخذ مجوز، در حال فروش بلیت هواپیما در قالب پروازهای برنامه ای و چارتری هستند.

از مشکلات فعالیت این سایت ها ،عدم امکان پیگیری از سوی مسافر، احتمال صدور بلیت های جعلی و تقلبی، عدم وجود حق ابطال بلیت برای مسافر و همچنین عدم پرداخت خسارت در صورت ابطال پرواز است، ضمن آنکه ایرلاینی هم که صندلی پرواز خود را در قالب چارتر به این چارتر کنندگان فروخته است، چون از قبل پول صندلی خود را دریافت کرده است، در صورت ابطال و تأخیر پرواز، تعهدی در قبال مسافر ندارد در حالی که اگر مسافر بلیت پروازی خود را از سایت شرکت های هواپیمایی یا آژانس های معتبر دارای مجوز بند الف خریداری کرده باشد، همه حق و حقوقش در صورت تأخیر یا ابطال پرواز حفظ خواهد شد.

فعالیت این سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما ، در نبود نظارت سازمان هواپیمایی کشوری در گام اول و در گام بعدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به طور گسترده در حال انجام است و هیچ نهاد مسئولی هم در این سال ها ممانعت جدی برای فعالیت آنها ایجاد نکرده است.

با توجه به مفاد ماده 3 آیین نامه نظارت بر تأسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب 1380 هیئت وزیران، همه اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به فعالیت های مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی می کنند، موظف هستند حسب مورد مجوزهای لازم را مطابق مواد آیین نامه از مرجع مربوطه اخذ کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس سازمان هواپیمایی کشوری باید با نظارت همه جانبه در فروش بلیت ها و چارتری کردن پروازها و همچنین حضور محسوس و نامحسوس خود، احتمال وقوع هر گونه تبانی، التهاب آفرینی در بازار و یا ایجاد هر شرایطی که به حقوق مسافر لطمه وارد می کند را از بین ببرد.

در این عرصه نظارت بر اجرای دقیق آیین نامه حقوق مسافر هم ضروری به نظر می رسد؛ در آیین نامه حقوق مسافر به مواردی نظیر نوع و نحوه پذیرایی، الزامات ایرلاین و مسافر در بروز تأخیرات پروازی، حقوق مسافر در قبال تأخیر ها، جزییات ابطال پرواز و نحوه پذیرایی از مسافران در ساعات مختلف تأخیر پروا زی اشاره شده است.

حال در این شرایط به نظر می رسد سیاست سازمان هواپیماییی کشوری، مدارای طولانی مدت با شرکت های هواپیمایی است.

در کم کاری سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی ، تعداد ی از شرکت های هواپیمایی و آژانس ها و واسطه ها چارتری شرایطی نامساعد در بلیت هواپیما ایجاد کرده اند.

* عابدزاده در بهمن 96: ایرلاین ها به تدریج پروازهای چارتری خود را کم کنند بنابراین گزارش روز پنجشنبه 26 بهمن ماه امسال، جلسه هماهنگی پروازهای نوروزی با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، مدیران سازمان هواپیمایی کشوری، مقامات قضایی، امنیتی و انتظامی، مسئولان شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی، مدیران عامل شرکت های هواپیمایی و نمایندگان سازمان حمایت در محل سازمان هواپیمایی و بدون حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری در این مراسم گفت: شرکت های هواپیمایی نسبت به سیاست های سازمان به خصوص اهدافی که پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما دنبال شده است به خوبی آگاهی دارند که لازم است نسبت به مدیریت فروش خود و حرکت و حذف تدریجی پروازهای چارتری اقدامات لازم انجام دهند.

! به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس با وجود عدم رعایت هیچ یک از قواعد پروازهای چارتری در کشور ما، سازمان هواپیمایی کشوری کماکان در چارتری شدن پروازها با ایرلاین ها همکاری تأمل برانگیزی دارد و با تسامح و تساهل و مدارا عمل می کند.

از سوی دیگر در نظارت ضعیف حاکمیت صنعت حمل و نقل هوایی، چارترکنندگان این روزها با بازی با نرخ های بلیت، رقابت مضری در نرخ های ناوگان حمل و نقل هوایی بازرگانی ایجاد کرده اند و دنبال کسب سودهای نجومی از جیب مردم هستند که ضروری است با نظارت دقیق تر و جامع تر، فروش پروازهای چارتری قانون مندتر شود.

به هر حال وجود پروازهای چارتری برای اقشاری که توانایی مالی کافی برای استفاده از هواپیما ندارند، مناسب به نظر می رسد و قطعاً وجود چارتر با رعایت قوانین جهانی آن و در نظر گرفتن پکیج کامل آن شامل بلیت، هتلینگ و غیره، ضرورت دارد اما اینکه در نبود نظارت، چارترکنندگان در روزها و ساعات خاص به مسافران ظلم کنند ، قابل قبول نیست و باید در کنار تصویب قانون های محکم و بدون نقص در این حوزه، برخورد قانونی و البته سریع با قانون گریزان در دستور کار حاکمیت صنعت قرار گیرد و فقط حرف از کاهش تدریجی چارتر در میان نباشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: هواپیما - بلیت هواپیما - هواپیمایی - حمل و نقل - سازمان هواپیمایی - شرکت های هواپیمایی - نرخ بلیت هواپیما - هوایی - توسعه اقتصادی - فروش - آزاد - شرایط - توسعه - قانون - اقتصادی - کشور - افزایش - برنامه - قیمت - فوق العاده - کاربردی - مسافران - نوسازی - ناوگان - موفقیت - صورتی - سرویس - مرزها - پنجم - بسته

آخرین اخبار سرویس:
تالاب ها را آلوده نکنیم

وان پلاس 6 با 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه عرضه می شود

بازارچه مرزی سیرانبند بانه از امروز باز می شود

جزییات ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی

اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمان و کرمانشاه

حق السکوت 150 میلیون دلاری به یک مدل برای سکوت در برابر روابطش با ترامپ

اولین آمار رسمی فروش فیلمهای نوروز 97 اعلام شد

هم بنیان گذار واتس اپ از کاربران می خواهد فیس بوک را حذف کنند

تایم لپسی از حرمین شریفین اباعبدالله الحسین(ع) و حضرت ابالفضل العباس(ع)

چقدر ارز صرف واردات قیچی شد/ چین در صدر کشور های صادرکننده

جنایت داعش توسط دو کودک در افغانستان! +عکس

ورود لندکروزهای جدید به ناوگان خودرویی پلیس

امام جمعه ای که به تئاتر می رود +عکس

گریم متفاوت مهران مدیری +عکس

خانواده «پرستو صالحی» در یک قاب +عکس

سام درخشانی در کنار همسرش +عکس

پوتین در پای صندوق آرای ریاست جمهوری +عکس

کپی برداری برنامه شبکه سه از مراسم اُسکار +عکس

سلفی خانوادگی فوتبالیست تیم ملی در هلند

جشن تولد رامین رضاییان در اردوی تیم ملی +عکس

تیپ عیدانه «شیلا خداداد» و همسرش +عکس

حضور بشار اسد در پشت خطوط مقدم در میان نیروهای ارتش +عکس

اشتغال پایدار در سایه صنایع دستی از اولویتهای سال 97 است

بیش از 36 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت شد

کالای ایرانی دانش بنیان

ترانه بهاری مژدگانی بهار است با صدای مجید اخشابی + صوت

بیش از 36 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت شد

هنرمندان در مراسم ترحیم پدر محسن چاوشی +تصاویر

حرم عسکریین(ع) سیاه پوش شد +عکس

وزیر ارتباطات در لباس محلی لری! +عکس

کشاورزی روی سقف مدرسه! +عکس

حضور رییس جمهور در کانکس زلزله زدگان +عکس

حمله به مسجدی در جنوب آلمان +عکس

پیدا شدن یک بمب جامانده از دوران دفاع مقدس! +عکس

گریم خاص بازیگر زن +عکس

عکس خانوادگی دیوید بکهام

آرزوی برانکو سر سفره هفت سین +عکس

کار تحسین برانگیز دو مامور پلیس +عکس

عکس شاد «سحر دولتشاهی» به همراه پدر و مادرش

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت نوروز +عکس

سلفی پدر و دختری «شاهرخ استخری»

تحویل سال خانواده جانباختگان سقوط هواپیما در فرودگاه +عکس

سفره هفت سین در حرم حضرت رقیه (س) +عکس

تیپ و ظاهر عجیب علی صادقی! +عکس

حال و هوای تحویل سال نو در کربلا معلی +تصاویر

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توافق برای افزایش 19.8درصدی حداقل دستمزدکارگران

رکورد تراکنش های بانکداری الکترونیک شکسته شد

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز

امضای توافقنامه تجارت آزاد آفریقا

طرز تهیه دو نوع شیرینی خانگی خوشمزه مخصوص عید

عکسی متفاوت از روحانی در لحظه تحویل سال نو

راهکار هایی برای بیشتر زنده ماندن ماهی های قرمز عید

مدل کوپه و روباز مرسدس بنز کلاس C مدل 2019 رونمایی شد

واکنش چین علیه اقدامات اقتصادی آمریکا

همه چیز درباره لاستیک سایی و دلایل آن

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

عید نوروز چه ساعت هایی تلویزیون ببینیم؟

حرکت ­قطارهای رجا بر اساس ساعت رسمی کشور انجام خواهد پذیرفت

ساعت یک ساعت به جلو کشیده می شود

گردهمایی دلقک ها در لندن

لحظه تحویل سال نو در اقلیم کردستان عراق

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز

راه هایی برای مردن پشت فرمان!/ اینفوگرافی

خنده محسن افشانی و همسرش در مناطق زلزله زده+عکس

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

2خبر از استان یزد

حمایت از کالای ایرانی شعار سال 1397 است

آداب نوروزی در روستای وسفونجرد قم

چشم های منتظر !!!

هوای تهران در نخستین روز سال 97 سالم است

مهمانان امشبِ مهران مدیری در «دورهمی» +عکس

وضعیت پرواز ها بعد از تغییر ساعت رسمی

عکس خاطره انگیز از آیت الله هاشمی

تبریک بوریس جانسون و ترزامی به مناسبت نوروز +عکس

تغییر لوگوی گوگل به مناسبت نوروز+عکس

گریژمان کیک تولد 27 سالگی را شوت کرد+عکس

حمید هیراد و ماجرای عشقی که از دنیا رفت

مروری بر 20 نامگذاری سال از سوی رهبر معظم انقلاب/اینفوگرافی

پیامک تبریک روحانی قبل و بعد از انتخابات +عکس

لکسوس NX

همکاری اوبر و تویوتا در زمینه ساخت اتومبیل های خودران +عکس

نوبخت : دولت 100 هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران را پرداخت می کند

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

مدارای سازمان هواپیمایی با شرکت های هواپیمایی/ عابدزاده: ایرلاین ها باز هم «به تدریج» چارتر را کم کنند

مدارای سازمان هواپیمایی با شرکت های هواپیمایی/ عابدزاده: ایرلاین ها باز هم «به تدریج» چارتر را کم کنند