مطالب مرتبط:
آیا عربستان سعودی قصد ورود به بازار هالیوود را دارد
عربستان به بن بست رسید/ سناریوی آمریکا علیه ایران/ شورای امنیت وارد عمل شود
موشک، پهپاد و مین دریایی در یمن؛ بهانه های جدید آمریکا و عربستان برای پرونده سازی علیه ایران در شورای امنیت
در حاشیه حوزه/ نظر یک مرجع تقلید در مورد اتحاد ایران و عربستان/ گفتگوی ادیان رنگ سیاسی ندارد/ ماجرای نسخه الهی برای روحانی جانباز
مقایسه نفر به نفر آبی های ایران و عربستان در هفته اول لیگ قهرمانان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 01:252018-02-17بين الملل

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟


بیگدلی معتقد است در یک حالت ممکن است روابط ایران و عربستان در شرایط کنونی بهبود یابد و آن هم این است که "ایران از تمام امتیازاتش در منطقه دست بکشد و نیرو های نظامی ایران به پشت مرز های ایران باز گردند، - که این بسیار مشکل و دور از ذهن است.

اصلا و ابدا در شرایط کنونی روزنه ای برای گفت و گو وجود ندارد.

".

: تغییرات معادلات سیاسی در منطقه خاورمیانه در یک سال گذشت دور تندی به خود گرفته است.

شکست داعش، تحولات تازه در سوریه، تشکیل ائتلاف های جدید در حوزه خلیج فارس و .

شرایطی را ایجاد کرده است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران نیازمند استراتژی و رویکرد جدید از سوی دولت ایران است.

درهمین راستا سید حسین موسویان متخصص امور هسته ای و خاورمیانه دانشگاه پرینستون و معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی، طی مقاله ای در مجله قاهره، شش پیشنهاد استراتژیک برای بهبود روابط عربستان و جهان عرب با ایران را مورد بررسی قرار داد.

تمام پیشنهاد های موسویان بر پایه آغاز گفت و گو ها میان ایران و اعراب مخصوصا عربستان سعودی است.

پیشنهاد های او عبارتند از: 1- عربستان و ایران نیاز دارند که درک صحیح از نگرانی ها و تهدیدات امنیت ملی یکدیگر داشته باشند.

لازمه همکاری ایران و عربستان نیز این است که ریاض و تهران بدون هرگونه پیش شرطی گفتگو های دوجانبه را آغاز و همه نگرانی های خود را روی میز مذاکره بگذارند.

2- مجمع گفتگو های ایرانی-عربی برای بهبود روابط ایران و اعراب تشکیل شود.

3-برای مهار تقابل فرقه گرایی و اختلافات شیعه و سنی، مجمع گفتگو های رهبران جهان تشیع و تسنن از جامعه الازهر مصر، جهان اهل سنت و حوزه های علمیه قم و نجف هر چه سریعتر تشکیل شود.

4- نشست وزرای خارجه هشت کشور حاشیه خلیج فارس شامل ایران، عراق، عربستان و سایر اعضاء کشور های حوزه خلیج فارس باقصد گفتگو های باز و صریح جهت رسیدن به تفاهمی ملموس و منصفانه برگزار شود.

5- طبق بند 8 قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل موظف است گفتگو های خود با کشور های حاشیه خلیج فارس برای تامین امنیت و ثبات منطقه را آغاز کند.

این قطعنامه باید مبنای آغاز گفتگوی منطقه ای و سازمان ملل برای تشکیل "سیستم همکاری و امنیت در خلیج فارس" شده و از تجربه اروپایی ها در مورد تشکیل سازمان امنیت و همکاری اروپا و اتحادیه اروپا استفاده شود.

6- برای تامین ثبات و امنیت پایدار در حوزه خلیج فارس، سیستم مذکور همکاری های جامع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی و پاک سازی منطقه از سلاح های کشتار جمعی را شامل گردد.

اما سوال اساسی این است که آیا شرایط برای گفت و گوی ایران و اعراب به خصوص عربستان محیاست.

الزامات این گفت و گو ها چیست؟ دکتر علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر روابط بین الملل به خبرنگار فرارو در این باره گفت: روابط ایران و عربستان بسیار پیچیده و چند بعدی است که نزدیک شدن دو کشور به یکدیگر در شرایط فعلی را غیر ممکن کرده است.

مخصوصا که بعد از مسئله یمن پیچیدگی روابط ایران با عربستان از یک پدیده منطقه ای به یک پدیده بین المللی تبدیل شد.

او افزود: نزدیکی عربستان به اسراییل باعث تشکیل مثلث عربستان، آمریکا و اسراییل در منطقه و سطح جهان شده است.

این مثلث در واقع علیه ایران است و ایران را وارد مرحله بسیار حساس و خطرناکی می کند.

به گفته این تحلیلگر مسائل بین الملل "با تغییرات ایجاد شده در عربستان سعودی و قدرت گیری شاهزاده جوان محمد بن سلمان در این کشور، حرکت سریعی به سمت مدرنیزاسیون در عربستان آغاز شده است.

حالا نوع نگاه عربستان با دوران فهد و ملک عبدالله تفاوت پیدا کرده و رهبران سعودی به دنبال آن هستند که این کشور را وارد رقابت ها جهانی کنند.

به این ترتیب عربستان روز به روز از سطح کشور های منطقه فاصله می گیرد.

" بیگدلی درباره پیشنهاد موسویان برای تشکیل مجمع گفت وگو های ایرانی-عربی برای بهبود روابط ایران و اعراب، گفت: خیلی بعید است که با تشکیل این مجمع اختلافات ایران وعربستان بر طرف شود.

او افزود: روابط ایران و عربستان بسیار پیچیده است، در این پیچیدگی هم ایران مقصر است و هم عربستان.

البته تحریکات اسراییل و آمریکا به عنوان دشمنان اصلی ایران هم در این وضعیت نقش به سزایی داشته است.

آمریکا و اسراییل، به خصوص در دوره ترامپ توانسته اند عربستان را وارد لایه های تازه از خصومت با ایران کنند و عربستان را به طور کامل به سمت خود کشیدند.

آن ها مسئله ایران را از یک موضوع منطقه ای به مسئله ای بین المللی تبدیل کردند.

بیگدلی معتقد است در یک حالت ممکن است روابط ایران و عربستان در شرایط کنونی بهبود یابد و آن هم این است که "ایران از تمام امتیازاتش در منطقه دست بکشد و نیرو های نظامی ایران به پشت مرز های ایران باز گردند، که این بسیار مشکل و دور از ذهن است.

اصلا و ابدا در شرایط کنونی روزنه ای برای گفت و گو وجود ندارد.

".

پیش شرط های گفت وگو اما مهدی مطهرنیا تحلیلگر روابط بین الملل و مسائل خاورمیانه هم در این باره به خبرنگار فرارو گفت: درباب استلزامات آغاز گفت و گو میان ایران و عربستان چند نکته در چند سطح قابل توجه است.

در مرحله نخست باید به سطوح داخلی در این کشور ها نگریست.

در تفکر داخلی موضع گیری ها داخلی در دو پایتخت تهران و ریاض دچار تعارض مهمی است.

به گفته او "عربستان از یک سو خود را به واسطه وجود کعبه ام القرای جهان اسلام می داند و از طرف دیگر ایران به واسطه انقلاب اسلامی و رهبری این انقلاب توسط، ولی فقیه، جایگاه، ولی فقیه را به عنوان ولایت امر مسلمین جهان می شناسد.

به این ترتیب از یک سو عربستان پادشاه خود را امیر المومنین و مرکز ثقل جهان اسلام می داند و از طرف دیگر نیز در ایران شاهد یک گفتمان انقلابی ناشی از ولایت فقیه درگستره امت محورانه هستیم.

" این کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: این موضوع در سطح داخلی در چهارچوب جهت گیری های ایدئولوژیک خود را نشان می دهد.

عربستان امروز به عنوان پیکره معنادار در قوه اهل تسنن است و ایران و ساختار قدرت حاکم بر ایران در مقابل در گستره جهان تشییع مورد توجه قرار می دهیم.

به این ترتیب اینجا هم یک پاردوکس در دیدگاه های داخلی دو کشور وجود دارد.

مطهرنیا با اشاره به تعارضات ایران و عربستان در سطح منطقه ای گفت: ایران و عربستان دو پایه قدرت منطقه ای محسوب می شده اند که همگرایی آن ها در دهه های پیش از وقوع انقلاب اسلامی تا آنجایی اهمیت پیدا کرده است که داکترین دو پایه ای نیکسون، مبتنی بر تهران و ریاض برای حفظ امنیت منطقه به عنوان ستون فقرات امنیت بین المللی مطرح شد؛ و اهمیت این همگرایی نشان دهنده آن بود که دو پایتخت ریاض و تهران از اهمیت کلیدی و حیاتی در منطقه برخوردارند.

همانگونه که همگرایی این دو پایتخت در این منطقه جغرافیایی می تواند تاثیرات مثبت امنیتی داشته باشد.

رودرویی آن ها نیز می تواند موجب ایجاد شکاف و واگرایی در کل منطقه و در نهایت وقوع پیامد ها و خروجی های ناشی از آن در نظام بین الملل شود.

او افزود: اگر ایران و عربستان به یک همگرایی دست یابند می توانند به افزایش قدرت منطقه کمک کرده و از این جهت می توانند حوزه های خواهان نفوذ فرا منطقه ای را با چالش روبه رو کنند.

فلذا واگرایی و همگرایی ریاض و تهران می تواند نتایج متفاوتی در بر داشته باشد که خود ایجاد کننده نوعی رقابت میان کشور های منطقه با ایران و عربستان و همچنین حساسیت قدرت های فرامنطقه ای برای کنترل این منطقه را در پی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به رویکرد فرامنطقه ای ایران اظهار کرد: ایران هم اکنون مدعی ایجاد یک نظام حکومتی مبتنی بر شبه پارادایم نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی است و جهت گیری اساسی خود را ضد غرب و به خصوص ایالات متحده آمریکا قرار داده است.

این در حالی است که عربستان با توجه به پیشینه تاریخی خود و تازه تاسیسی بودن دولت حاکم بر ریاض از منظر شکل گیری یک دولت شبه مدرن و همچنین نیاز به حمایت قدرت های فرامنطقه ای به خصوص آمریکا، نوعی تداخل قدرت میان ایران و عربستان را در چهارچوب نفوذ قدرت های فرامنطقه ای در خاورمیانه به وجود آورده است.

مطهرنیا تاکید کرد: حال اگر بخواهیم بین ایران و عربستان به عنوان دو قطب اصلی قدرت توجه داشته باشیم، زمانی می توانیم به یک پیمان و وحدت عملی میان ایران و عربستان فکر کرد که این موارد متعدد در قالب های داخلی، منطقه ای و بین المللی به نفع همگرایی دو کشور در قالب اتحاد یا اتحادیه بزرگ اسلامی مدیریت شود.

اما اگر سیاست کنونی که در تهران وجود دارد، استمرار یابد و همچنین با تداوم جهت گیری محمد بن سلمان به عنوان سلطان حقیقی عربستان امروز که علیه سیاست خارجی ایران است، امکان دست یابی به یک مصالحه میان ایران و عربستان به گونه ای که جایگاه قدرتمند و قوی برای جهان اسلام در چهارچوب این توفق به وجود آورد دور از انتظار است.

نشست و برخاسته های احتمالی دو کشور نیز تنها نوعی وقفه و زنگ تفریح برای منازعه موجود میان ایران و عربستان خواهد بود.

او تاکید کرد: من بر این باورم که اگر کنشگران و بازیگران سیاسی در هر دو پایتخت با حفظ مواضع کنونی در برابر هم پشت میز مذاکره بنشینند، پایان این مذاکره دعوایی بیش نخواهد بود.

این استاد دانشگاه در تحلیل اینکه دو طرف منازعه چه عقب نشینی هایی درمواضع خود باید داشته باشند، گفت: دو طرف باید به یک رهیافت معنادار در جهت افزایش قدرت منطقه در نظام بین الملل از طریق همگرایی دو دولت به عنوان ستون فقرات همگرایی در کل منطقه بیاندیشند.

به عبارت دیگر رهبران حاکم در هر دو پایتخت باید به این دانایی معطوف به سیاست دست یابند که منازعه میان پایتخت های موجود در منطقه خاورمیانه تنها موجب تضعیف این دولت ها در گستره منطقه ای و بین المللی و در نهایت زمینه ساز سقوط این دولت ها در آینده خواهد شد.

به گفته مطهری نیا "رسیدن به اهداف منطقه ای و ثبات در منطقه و سیاست خارجی متکی بر امنیت جمعی برای هر دو کشور ضرورت حیاتی دارد و هر دو دولت حاکم بر ریاض و تهران باید این گذاره منطقی را به عنوان پارادایم حاکم بر رفتار ها و کنش های خود در برابر یکدیگر پذیرا باشند.

چرا که اختلافات موجود موجب بروز جنگ نیابتی میان آن ها با بهره برداری و استفاده قدرت های فرامنطقه ای خواهد شد.

" شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه تحلیلی – خبری فرارو، تاریخ انتشار: 28بهمن 1396، کدخبر:349018 ،www.

fararu.

com
کلید واژه ها: ایران - خلیج فارس - عربستان - امنیت - گفتگو - سازمان ملل - حاشیه خلیج فارس - منطقه - فارس - خلیج - پیشنهاد - خاورمیانه - دبیرکل سازمان ملل - اروپا - روابط - سید حسین موسویان - شرایط - موسویان - اتحادیه اروپا - عربستان سعودی - جهان - کشور - حسین موسویان - وزرای خارجه - شورای امنیت - سیاست خارجی - رهبران جهان - حاشیه - اعراب - تامین

آخرین اخبار سرویس:
در درگیری بوکوحرام با ارتش چاد،یک نظامی و 20 بوکوحرامی کشته شدند

تندباد با خسارات ، چندین مصدوم و یک کشته + فیلم

اجازه نمی دهیم آمریکا توطئه هایش را در عراق اجرا کند

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در سه کشور

توانمندی‎های حزب الله لبنان؛ پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی در چه مکان‎هایی قرار دارد؟

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

توانمندی‎های حزب الله لبنان؛ پاشنه آشیل رژیم صهیونیستی در چه مکان‎هایی قرار دارد؟

سورپرایز جدید روسیه برای مقابله با پهپادها

در بررسی آمار بلندمدت اقلیمی ثبت شد؛ 1396 بدترین سال از لحاظ بیلان آبی در آستارا

لزوم حفاظت و استفاده بهینه از جنگل ها و پارک های جنگلی

ریزه کاری های دیپلماتیک/ از فرایند انتخاب سفرا تا خانه تکانی سفارتخانه ها/ کاهش لایه های تصمیم گیری در وزات خارجه/ تکذیب برکناری امیرعبدالهیان به توصیه جان کری

شهر «دوما» همانند «حرستا» عاری از تروریست ها خواهد شد

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن وارد صنعا شد

شهر عفرین سوریه به تصرف ترکیه درآمد

تصاویر/ خسارت سنگین طوفان در ارومیه

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر

دشمنی های تحریم کنندگان را خنثی کردیم

توانستیم تاثیر دشمنی های تحریم کنندگان را خنثی کنیم

اخراجی بعدی کاخ سفید مشخص شد

تندباد در ارومیه/ یک فروند پاراگلایدر در شبستر سقوط کرد

آحارونوت: ترامپ از پوتین می ترسد

ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

یک فعال بحرینی، دولت را به آزار اعضای خانواده خود متهم کرد

ارتش ترکیه وارد خاک عراق شد

بوتفلیقه: الجزایر در خطر است

قصد ترامپ برای اخراج دهها تن از دیپلمات های روسیه

جانشین رییس پلیس راهور ناجا عنوان کرد سهم 42 درصدی واژگونی ها در تصادفات

چگونه از انتقال بیماری "هاری" پیشگیری کنیم؟

افشای استفاده جان بولتون از شرکت کمبریج آنالیتیکا

اسارت فرمانده تروریست های فیلق الرحمن به دست ارتش سوریه+عکس

وزرای خارجه آلمان و فرانسه به خاطر برجام به اراضی اشغالی می روند

آخرین بهانه حضور نظامی آمریکا در عراق هم زیر سوال رفت

سنت نوروز در منطقه بالکان جایگاه ویژه ای دارد

اسپوتنیک مدعی شد؛ شهر «دوما» همانند «حرستا» عاری از تروریست ها خواهد شد

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

بلومبرگ: ترامپ دیپلمات های روسیه را اخراج می کند

روزنامه عبری: ترامپ از پوتین می ترسد

محکومیت انفجار هلمند افغانستان از سوی پاکستان

کشته شدن ده عضو طالبان در شمال افغانستان

اردوغان کشورهای غربی را مهاجم و اشغالگر خواند

موزه ی طبیعت و حیات وحش ایران دارآباد

ارتش ترکیه از سیطره کامل بر منطقه عفرین خبر داد

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

تظاهرات ضد خشونت های مسلحانه در آمریکا

هشدار یونیسف درباره کمبود دارو برای آوارگان عفرین

نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا در بروکسل و نتایج آن / تحلیل

تیپ و ژست یوسف تیموری و دوستش در آبادان (عکس)

استوری محسن مسلمان و تبریک به سروش رفیعی + عکس

ایران حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

ائتلاف آمریکا همچنان به دنبال سرکرده داعش

کرملین از رویکرد اروپا در خصوص پرونده اسکریپال ابراز ناخرسندی کرد

پایندی کامل ایران به برجام و انزوای جهانی آمریکا

پایندی کامل ایران به برجام و انزوای جهانی آمریکا

گردانهای القسام از برگزاری مانور در نوار غزه خبر داد

انفجار بمب در کابل

محکومیت حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر

پلیس اف بی آی از انگشتان مجرمین کشته شده برای باز کردن قفل آیفون شان استفاده می کند

روزنامه صهیونیستی مدعی شد؛ ترامپ از پوتین واهمه دارد

ارتش ترکیه از سیطره کامل بر منطقه عفرین خبر داد

دیدبان حقوق بشر سوریه نسبت به تغییر ساختار جمعیتی منطقه عفرین هشدار داد

برکناری های گسترده در کاخ سفید/ ترامپ خود جایگزین رییس کارکنان کاخ سفید می شود

حمله داعش در جنوب سامرا دفع شد

سی ان ان: تظاهرات سراسری ضد سلاح گرم در آمریکا برگزار شد

پایان دیدار ولیعهد عربستان از واشنگتن با دستاورد تحقیر

حمایت کردستانیها از شعار سال

سایه سنگین بولتون و پومپئو بر مذاکره با پیونگ یانگ

درس های مهم از مدیریت بحران فیس بوک

ایران حوادث تروریستی اخیر را محکوم کرد

بیش از 18 میلیون نفر در ایتالیا در معرض فقر قرار دارند

باید نگاه به شرق به ویژه چین و روسیه را تقویت کنیم

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

آرزوی شهادت

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

واکنش ایران به حوادث تروریستی اخیر در سه کشور

علاوی از حذف انتخاباتی عناصر منتسب به حزب بعث عراق انتقاد کرد

بهرام قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

برگزاری راهپیمایی همگانی در اعتراض به قوانین کنترل سلاح در آمریکا

ائتلاف معارضان سوریه به شکست در غوطه شرقی اعتراف کرد

ایران حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

وقوع انفجار در «ادلب» سوریه/ دستکم 12 نفر کشته شدند

قاسمی حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

در گذشت پلیس فرانسوی که جای یک گروگان را گرفت

اعتراف عجیب فضانورد سرشناس ناسا سوژه رسانه ها شد!+عکس

اعدام 4 مجرم زیر سن قانونی در سال 96

چهارکشته و زخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان

چهارکشته وزخمی درمحورشهرکرد-بازفت-مسجدسلیمان

بمب افکن توپولف 160- ام 2 کابوس ناتو

قاسمی حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

تنش جدید دیپلماتیک بین آمریکا و روسیه

ترامپ تراجنسیتی ها را برای استخدام در ارتش فاقد صلاحیت اعلام کرد

رتبه اول میزان طلاق در اروپا، از آن انگلیس است

حقه عجیب یک مرد برای دستیابی سریع به حقوق بازنشستگی!

قاسمی حوادث تروریستی در فرانسه، افغانستان و مصر را محکوم کرد

آمریکا یک رویه احمقانه را برابر ایران در پیش گرفته

ابراز نگرانی سناتور دموکرات از انتصاب بولتون

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟