مطالب مرتبط:
آیا عربستان سعودی قصد ورود به بازار هالیوود را دارد
عربستان به بن بست رسید/ سناریوی آمریکا علیه ایران/ شورای امنیت وارد عمل شود
موشک، پهپاد و مین دریایی در یمن؛ بهانه های جدید آمریکا و عربستان برای پرونده سازی علیه ایران در شورای امنیت
در حاشیه حوزه/ نظر یک مرجع تقلید در مورد اتحاد ایران و عربستان/ گفتگوی ادیان رنگ سیاسی ندارد/ ماجرای نسخه الهی برای روحانی جانباز
مقایسه نفر به نفر آبی های ایران و عربستان در هفته اول لیگ قهرمانان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 بهمن 1396 ساعت 01:252018-02-17بين الملل

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟


بیگدلی معتقد است در یک حالت ممکن است روابط ایران و عربستان در شرایط کنونی بهبود یابد و آن هم این است که "ایران از تمام امتیازاتش در منطقه دست بکشد و نیرو های نظامی ایران به پشت مرز های ایران باز گردند، - که این بسیار مشکل و دور از ذهن است.

اصلا و ابدا در شرایط کنونی روزنه ای برای گفت و گو وجود ندارد.

".

: تغییرات معادلات سیاسی در منطقه خاورمیانه در یک سال گذشت دور تندی به خود گرفته است.

شکست داعش، تحولات تازه در سوریه، تشکیل ائتلاف های جدید در حوزه خلیج فارس و .

شرایطی را ایجاد کرده است که به عقیده بسیاری از تحلیلگران نیازمند استراتژی و رویکرد جدید از سوی دولت ایران است.

درهمین راستا سید حسین موسویان متخصص امور هسته ای و خاورمیانه دانشگاه پرینستون و معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی، طی مقاله ای در مجله قاهره، شش پیشنهاد استراتژیک برای بهبود روابط عربستان و جهان عرب با ایران را مورد بررسی قرار داد.

تمام پیشنهاد های موسویان بر پایه آغاز گفت و گو ها میان ایران و اعراب مخصوصا عربستان سعودی است.

پیشنهاد های او عبارتند از: 1- عربستان و ایران نیاز دارند که درک صحیح از نگرانی ها و تهدیدات امنیت ملی یکدیگر داشته باشند.

لازمه همکاری ایران و عربستان نیز این است که ریاض و تهران بدون هرگونه پیش شرطی گفتگو های دوجانبه را آغاز و همه نگرانی های خود را روی میز مذاکره بگذارند.

2- مجمع گفتگو های ایرانی-عربی برای بهبود روابط ایران و اعراب تشکیل شود.

3-برای مهار تقابل فرقه گرایی و اختلافات شیعه و سنی، مجمع گفتگو های رهبران جهان تشیع و تسنن از جامعه الازهر مصر، جهان اهل سنت و حوزه های علمیه قم و نجف هر چه سریعتر تشکیل شود.

4- نشست وزرای خارجه هشت کشور حاشیه خلیج فارس شامل ایران، عراق، عربستان و سایر اعضاء کشور های حوزه خلیج فارس باقصد گفتگو های باز و صریح جهت رسیدن به تفاهمی ملموس و منصفانه برگزار شود.

5- طبق بند 8 قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل موظف است گفتگو های خود با کشور های حاشیه خلیج فارس برای تامین امنیت و ثبات منطقه را آغاز کند.

این قطعنامه باید مبنای آغاز گفتگوی منطقه ای و سازمان ملل برای تشکیل "سیستم همکاری و امنیت در خلیج فارس" شده و از تجربه اروپایی ها در مورد تشکیل سازمان امنیت و همکاری اروپا و اتحادیه اروپا استفاده شود.

6- برای تامین ثبات و امنیت پایدار در حوزه خلیج فارس، سیستم مذکور همکاری های جامع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و نظامی و پاک سازی منطقه از سلاح های کشتار جمعی را شامل گردد.

اما سوال اساسی این است که آیا شرایط برای گفت و گوی ایران و اعراب به خصوص عربستان محیاست.

الزامات این گفت و گو ها چیست؟ دکتر علی بیگدلی استاد دانشگاه و تحلیلگر روابط بین الملل به خبرنگار فرارو در این باره گفت: روابط ایران و عربستان بسیار پیچیده و چند بعدی است که نزدیک شدن دو کشور به یکدیگر در شرایط فعلی را غیر ممکن کرده است.

مخصوصا که بعد از مسئله یمن پیچیدگی روابط ایران با عربستان از یک پدیده منطقه ای به یک پدیده بین المللی تبدیل شد.

او افزود: نزدیکی عربستان به اسراییل باعث تشکیل مثلث عربستان، آمریکا و اسراییل در منطقه و سطح جهان شده است.

این مثلث در واقع علیه ایران است و ایران را وارد مرحله بسیار حساس و خطرناکی می کند.

به گفته این تحلیلگر مسائل بین الملل "با تغییرات ایجاد شده در عربستان سعودی و قدرت گیری شاهزاده جوان محمد بن سلمان در این کشور، حرکت سریعی به سمت مدرنیزاسیون در عربستان آغاز شده است.

حالا نوع نگاه عربستان با دوران فهد و ملک عبدالله تفاوت پیدا کرده و رهبران سعودی به دنبال آن هستند که این کشور را وارد رقابت ها جهانی کنند.

به این ترتیب عربستان روز به روز از سطح کشور های منطقه فاصله می گیرد.

" بیگدلی درباره پیشنهاد موسویان برای تشکیل مجمع گفت وگو های ایرانی-عربی برای بهبود روابط ایران و اعراب، گفت: خیلی بعید است که با تشکیل این مجمع اختلافات ایران وعربستان بر طرف شود.

او افزود: روابط ایران و عربستان بسیار پیچیده است، در این پیچیدگی هم ایران مقصر است و هم عربستان.

البته تحریکات اسراییل و آمریکا به عنوان دشمنان اصلی ایران هم در این وضعیت نقش به سزایی داشته است.

آمریکا و اسراییل، به خصوص در دوره ترامپ توانسته اند عربستان را وارد لایه های تازه از خصومت با ایران کنند و عربستان را به طور کامل به سمت خود کشیدند.

آن ها مسئله ایران را از یک موضوع منطقه ای به مسئله ای بین المللی تبدیل کردند.

بیگدلی معتقد است در یک حالت ممکن است روابط ایران و عربستان در شرایط کنونی بهبود یابد و آن هم این است که "ایران از تمام امتیازاتش در منطقه دست بکشد و نیرو های نظامی ایران به پشت مرز های ایران باز گردند، که این بسیار مشکل و دور از ذهن است.

اصلا و ابدا در شرایط کنونی روزنه ای برای گفت و گو وجود ندارد.

".

پیش شرط های گفت وگو اما مهدی مطهرنیا تحلیلگر روابط بین الملل و مسائل خاورمیانه هم در این باره به خبرنگار فرارو گفت: درباب استلزامات آغاز گفت و گو میان ایران و عربستان چند نکته در چند سطح قابل توجه است.

در مرحله نخست باید به سطوح داخلی در این کشور ها نگریست.

در تفکر داخلی موضع گیری ها داخلی در دو پایتخت تهران و ریاض دچار تعارض مهمی است.

به گفته او "عربستان از یک سو خود را به واسطه وجود کعبه ام القرای جهان اسلام می داند و از طرف دیگر ایران به واسطه انقلاب اسلامی و رهبری این انقلاب توسط، ولی فقیه، جایگاه، ولی فقیه را به عنوان ولایت امر مسلمین جهان می شناسد.

به این ترتیب از یک سو عربستان پادشاه خود را امیر المومنین و مرکز ثقل جهان اسلام می داند و از طرف دیگر نیز در ایران شاهد یک گفتمان انقلابی ناشی از ولایت فقیه درگستره امت محورانه هستیم.

" این کارشناس مسائل بین الملل اظهار کرد: این موضوع در سطح داخلی در چهارچوب جهت گیری های ایدئولوژیک خود را نشان می دهد.

عربستان امروز به عنوان پیکره معنادار در قوه اهل تسنن است و ایران و ساختار قدرت حاکم بر ایران در مقابل در گستره جهان تشییع مورد توجه قرار می دهیم.

به این ترتیب اینجا هم یک پاردوکس در دیدگاه های داخلی دو کشور وجود دارد.

مطهرنیا با اشاره به تعارضات ایران و عربستان در سطح منطقه ای گفت: ایران و عربستان دو پایه قدرت منطقه ای محسوب می شده اند که همگرایی آن ها در دهه های پیش از وقوع انقلاب اسلامی تا آنجایی اهمیت پیدا کرده است که داکترین دو پایه ای نیکسون، مبتنی بر تهران و ریاض برای حفظ امنیت منطقه به عنوان ستون فقرات امنیت بین المللی مطرح شد؛ و اهمیت این همگرایی نشان دهنده آن بود که دو پایتخت ریاض و تهران از اهمیت کلیدی و حیاتی در منطقه برخوردارند.

همانگونه که همگرایی این دو پایتخت در این منطقه جغرافیایی می تواند تاثیرات مثبت امنیتی داشته باشد.

رودرویی آن ها نیز می تواند موجب ایجاد شکاف و واگرایی در کل منطقه و در نهایت وقوع پیامد ها و خروجی های ناشی از آن در نظام بین الملل شود.

او افزود: اگر ایران و عربستان به یک همگرایی دست یابند می توانند به افزایش قدرت منطقه کمک کرده و از این جهت می توانند حوزه های خواهان نفوذ فرا منطقه ای را با چالش روبه رو کنند.

فلذا واگرایی و همگرایی ریاض و تهران می تواند نتایج متفاوتی در بر داشته باشد که خود ایجاد کننده نوعی رقابت میان کشور های منطقه با ایران و عربستان و همچنین حساسیت قدرت های فرامنطقه ای برای کنترل این منطقه را در پی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به رویکرد فرامنطقه ای ایران اظهار کرد: ایران هم اکنون مدعی ایجاد یک نظام حکومتی مبتنی بر شبه پارادایم نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی است و جهت گیری اساسی خود را ضد غرب و به خصوص ایالات متحده آمریکا قرار داده است.

این در حالی است که عربستان با توجه به پیشینه تاریخی خود و تازه تاسیسی بودن دولت حاکم بر ریاض از منظر شکل گیری یک دولت شبه مدرن و همچنین نیاز به حمایت قدرت های فرامنطقه ای به خصوص آمریکا، نوعی تداخل قدرت میان ایران و عربستان را در چهارچوب نفوذ قدرت های فرامنطقه ای در خاورمیانه به وجود آورده است.

مطهرنیا تاکید کرد: حال اگر بخواهیم بین ایران و عربستان به عنوان دو قطب اصلی قدرت توجه داشته باشیم، زمانی می توانیم به یک پیمان و وحدت عملی میان ایران و عربستان فکر کرد که این موارد متعدد در قالب های داخلی، منطقه ای و بین المللی به نفع همگرایی دو کشور در قالب اتحاد یا اتحادیه بزرگ اسلامی مدیریت شود.

اما اگر سیاست کنونی که در تهران وجود دارد، استمرار یابد و همچنین با تداوم جهت گیری محمد بن سلمان به عنوان سلطان حقیقی عربستان امروز که علیه سیاست خارجی ایران است، امکان دست یابی به یک مصالحه میان ایران و عربستان به گونه ای که جایگاه قدرتمند و قوی برای جهان اسلام در چهارچوب این توفق به وجود آورد دور از انتظار است.

نشست و برخاسته های احتمالی دو کشور نیز تنها نوعی وقفه و زنگ تفریح برای منازعه موجود میان ایران و عربستان خواهد بود.

او تاکید کرد: من بر این باورم که اگر کنشگران و بازیگران سیاسی در هر دو پایتخت با حفظ مواضع کنونی در برابر هم پشت میز مذاکره بنشینند، پایان این مذاکره دعوایی بیش نخواهد بود.

این استاد دانشگاه در تحلیل اینکه دو طرف منازعه چه عقب نشینی هایی درمواضع خود باید داشته باشند، گفت: دو طرف باید به یک رهیافت معنادار در جهت افزایش قدرت منطقه در نظام بین الملل از طریق همگرایی دو دولت به عنوان ستون فقرات همگرایی در کل منطقه بیاندیشند.

به عبارت دیگر رهبران حاکم در هر دو پایتخت باید به این دانایی معطوف به سیاست دست یابند که منازعه میان پایتخت های موجود در منطقه خاورمیانه تنها موجب تضعیف این دولت ها در گستره منطقه ای و بین المللی و در نهایت زمینه ساز سقوط این دولت ها در آینده خواهد شد.

به گفته مطهری نیا "رسیدن به اهداف منطقه ای و ثبات در منطقه و سیاست خارجی متکی بر امنیت جمعی برای هر دو کشور ضرورت حیاتی دارد و هر دو دولت حاکم بر ریاض و تهران باید این گذاره منطقی را به عنوان پارادایم حاکم بر رفتار ها و کنش های خود در برابر یکدیگر پذیرا باشند.

چرا که اختلافات موجود موجب بروز جنگ نیابتی میان آن ها با بهره برداری و استفاده قدرت های فرامنطقه ای خواهد شد.

" شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه تحلیلی – خبری فرارو، تاریخ انتشار: 28بهمن 1396، کدخبر:349018 ،www.

fararu.

com
کلید واژه ها: ایران - خلیج فارس - عربستان - امنیت - گفتگو - سازمان ملل - حاشیه خلیج فارس - منطقه - فارس - خلیج - پیشنهاد - خاورمیانه - دبیرکل سازمان ملل - اروپا - روابط - سید حسین موسویان - شرایط - موسویان - اتحادیه اروپا - عربستان سعودی - جهان - کشور - حسین موسویان - وزرای خارجه - شورای امنیت - سیاست خارجی - رهبران جهان - حاشیه - اعراب - تامین

آخرین اخبار سرویس:
بیرون انداختن سخنگوی کاخ سفید از رستورانی در آمریکا

نقش ایران در روند فروپاشی ابرقدرتی آمریکا

اسما دشتکی یاوه گویی های پمپئو در خصوص افزایش ناآرامی ها در ایران

سید نعمت الله عبدالرحیم زاده هم گرایی اروپایی در مقابل تک روی آمریکایی

پیشروی ارتش سوریه در جنوب شرق این کشور/7 شهر از اشغال تروریست ها آزاد شد

محسن علیمی کودکان مهاجر قربانیان جدید حقوق بشری آمریکا

توییت ترامپ در انتقاد از حامیان پناهجویان

سازمان ملل: 46 هزار نفر در ماه می میلادی از سیلاب در "افغانستان" آسیب دیده اند

العبادی و صدر ائتلاف خود را اعلام کردند

پیام آمریکا به تروریستهای معارض جنوب سوریه: شرایط دشوار شما را درک می کنیم، ولی از ما انتظار مداخله نظامی نداشته باشید

حریف پرادعای ایران به سیم آخر زد +تصویر

نخستین بار رخ داد؛ اجازه رانندگی به زنان سعودی در نمیه شب

پیام آمریکا به تروریستهای معارض جنوب سوریه: از ما انتظار مداخله نظامی نداشته باشید

سفیر ایران در توکیو مشخص شد

سفر رییس جمهوری هند به کوبا

آمریکا بیش از 500 کودک مهاجر را به خانواده هایشان بازگرداند

"FATF" راهی برای تسلط آمریکا

اندیشکده آمریکایی: هزینه 80میلیون دلاری مالیات دهندگان آمریکایی و اروپایی در حمایت از تروریسم

مخالفت چین با مسابقه تسلیحاتی در فضا

جزییات پیشروی نیرو های سوری در روز نخست عملیات در جنوب؛ تروریست ها در آستانه قیچی شدن در شمال شرق استان درعا

"رهبر جدید طالبان" پاکستان انتخاب شد

کارت قرمز استرالیا به چین

روزنامه چاپ ترکیه: خروج از برجام، بزرگترین حماقت ترامپ در سیاست خارجی

سیلی کشیش فرانسوی به صورت نوزاد کلیسا را در بحران غرق کرد

تداوم حملات خمپاره ای تروریستهای جبهه النصره به درعا

صفحه نخست روزنامه های یکشنبه 3 تیر

عرب ویکلی: هدف تحریم های آمریکا تضعیف سیاسی و اقتصادی ایران با کاهش سرمایه گذاری خارجی است

مذاکرات جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا زیر اهرم فشار

اختلاف ماکرون و ایتالیا بر سر پذیرش پناهجویان

7 مکان بدون اینترنت روی کره زمین را بشناسید

تظاهرات در کرانه باختری در حمایت از اهالی غزه

سخنرانی ترامپ در نوادا؛ از مهاجرت تا کره شمالی

واکنش رییس دولت اصلاحات به نامه مذاکره مستقیم با امریکا

کوشنر: اگر محمود عباس تمایل داشته باشد حاضرم با او همکاری کنم

دوران سلطه طلبی آمریکا سر آمده است

داروهایی که در لیست ممنوعه عربستان قرار دارند

نوبخت: اتاق جنگ اقتصادی علیه ما در خزانه داری آمریکا تشکیل شده است

تنش در روابط ایتالیا و فرانسه

کوشنر:آماده همکاری با عباس هستیم

جدیدترین پروژه کارلکس دیزاین روی فورد موستانگ

از سلول زندانم مقابل اردوغان ایستاده ام

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

تظاهرات در اعتراض به سیاست های جنگ طلبانه سعودی ها در واشنگتن

راننده فلسطینی 3 نظامی صهیونیست را زیر گرفت

افزایش انفصال از خدمت در ارتش انگلیس به خاطر مشکلات روانی

راهکار عجیب رسانه آمریکایی به "ترامپ": با ایجاد صندوق اقتصادی فروش نفت ایران را در اختیار بگیرید!

اختلاف ماکرون و ایتالیا بر سر پذیرش پناهجویان

افزایش شدت فقر در آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ/آمریکا قهرمان نابرابری

برنامه پوتین و اردوغان برای بیرون راندن ایران از سوریه

تهدید ویدئویی داعش به آزادی اعضای خود از زندان

توافق صدر و العبادی برای تشکیل «ائتلاف بزرگ تر»

حمله جنگنده های عراق به سوریه/ وزیر جنگ داعش به هلاکت رسید

ترامپ به سمت مرکل آبنبات پرتاب کرد!/ دیگر نگو به تو چیزی نداده ام

بازجویی از پسر فرماندار آمریکایی به دلیل آزار جنسی

یک مقام عراقی آغاز شمارش دستی آراء در کردستان را تکذیب کرد

محاکمه شیخ زکزاکی به تعویق افتاد

ترامپ: پیمان نفتا برای آمریکا فاجعه بوده است

صاحب یک رستوران سخنگوی کاخ سفید را بیرون کرد

سرکرده جدید طالبان پاکستان مشخص شد

فروش نیسان به رنو تکذیب شد

زخمی شدن 3 نظامی صهیونیست در حمله با خودرو

هشدار ایتالیا به فرانسه در رابطه با مسئله پناهجویان

ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان به طور کامل لغو شد

بعضی در دلِ خود احساس ضعف می کنند یا چشم غرّه های آمریکا آن ها را می ترساند

درخواست آزادی اعضای داعش از زندان های عراق

بهادر امینیان به کارگیری زور به عنوان ابزار سیاست خارجی آمریکا:معضل فراروی ترامپ

دیدار وزیر امور خارجه روسیه با همتای بلژیکی

زیاده خواهی های چین برای جهان

فیس بوک و توییتر به جنگ حزب الله رفتند

روزنامه های ورزشی امروز یکشنبه 3 تیر97

چین با مسابقه تسلیحاتی در فضا مخالفت کرد

کدام کشور مشهورترین کشور جهان است؟

گزارش رویترز از اولین مصاحبه مشاور ترامپ با رسانه فلسطینی کوشنر: اگر عباس آماده بازگشت به میز مذاکره باشد، با او همکاری می کنیم

مکرون خواستار تحریم کشورهای مخالف با پذیرش پناهجویان شد

محمدرضا عرب لابی های عربی در آمریکا؛ اهداف و مصادیق

تداوم برجام و انتظارات از اروپا

واکنش یمن به سکوت سازمان ملل

کشورهایی که ابزار توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی شدند

تصاویر/ پایگاه های اتمی مخفی آمریکا

چرا وزارت بهداشت درباره تراریخته ها از مردم نظرسنجی نمی کند؟

پربیننده ترین اخبار در 24ساعت گذشته

پاکستان: اسلام آباد "طالبان" را به خوب و بد تقسیم نمی کند

آیا دولت ائتلافی آلمان در آستانه فروپاشی است؟

عکس/ گفتگوی مرکل و حریری در بالکن!

عکس/ سلفی فرزند شهید با بشار اسد و همسرش

انگلیس به شهروندانش در امارات هشدار داد

آیا مخالفت با FATF یعنی مخالفت با شفافیت مالی؟

منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

جنگنده های آمریکایی مقر ارتش سوریه را بمباران کردند

مهدی رضایی, محمد جواد تهامی بررسی پیامدهای امنیتی منطقه ای دولت های شکننده

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

توافق سعودی و روسیه در مسیر تحریم نفت ایران

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

روزنامه هدف - 3 تیر

روزنامه شوت - 3 تیر

روزنامه پیروزی - 3 تیر

روزنامه گل - 3 تیر

تهدید ویدئویی داعش به آزادی اعضای خود از زندان های عراق

گستاخی تازه پامپئو علیه ایران

صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟

آیا امکان گفت وگو میان ایران و عربستان وجود دارد؟