مطالب مرتبط:
استخدام شاگرد ساده جهت کار در کارگاه صنایع چوب مبل
استخدام خدمه خانم جهت یک مهدکودک واقع در تهران
استخدام رادیولوژیست در درمانگاه شبانه روزی
استخدام اپراتور cnc جهت یک شرکت معتبر در تهران
استخدام تعدادی کارگر جهت کارگاه نجاری در همدان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 بهمن 1396 ساعت 03:152018-02-14سياسي

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها


رابطه مداری و سوء استفاده از نفوذ و تکیه بر ارتباط با اشخاص یکی از نشانه های فساد در دستگاه های دولتی به شمار می آید.

این مسئله شاید در مرحله نخست در گروه مفاسد قرار نگیرد اما می تواند بسترهای لازم برای ایجاد آن و ناکارآمدی سیستم را فراهم کند.

- برهمین اساس، هر ازگاهی صحبتی در رابطه با مسئله رابطه مداری از سوی مسئولان مطرح می شود اما تا به امروز نتیجه قابل لمسی نداشته است.

در همین راستا، علی ربیعی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی هم در این خصوص اظهار نظر کرد و این معضل را بزرگ ترین مانع در سر راه پیشرفت جوامع دانست.

شعارسال" : براساس اظهارات بسیاری از کارشناسان پارتی بازی یا استخدام بر اساس رابطه یکی از مفاسد اصلی ادارات دولتی محسوب می شود.

در سال های گذشته هم براساس نظرسنجی طرح پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های ایرانیان نزدیک به 87 درصد مردم، وجود پارتی بازی در جامعه را یک معضل جدی می دانند.

نگرش جامعه به نوعی است که جوانان ارتباط مستقیمی میان بیکاری و نبود پارتی یا روابط در سازمان ها می دانند.

این مسئله یکی از نمونه های بارز تبعیض میان اشخاص قلمداد می شود.

تا به امروز شاید صحبت هایی در این خصوص در سطوح بالای مدیریتی کشور مطرح شده باشد اما عملی که بتوان از آن در راستای رفع این معضل باشد، دیده نشده است.

در چنین شرایطی، علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی اخیرا با صدور بخشنامه مهم و کم سابقه ای از مدیرانش خواست تا از ارتباطات غیررسمی با افراد ذی نفوذ سیاسی در سایر قوا خودداری کنند.

وزیر کار با اشاره به اینکه برخی از مدیران سلسله مراتب موجود را دور می زنند و با پیدا کردن افرادی که در لایه های قدرت سهم دارند در صدد حفظ جایگاه خود هستند، نوشت: فساد اداری و مالی در هر جامعه ای یک معضل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده و به عنوان مهم ترین عامل شکاف بین دولت - ملت ها و بزرگ ترین مانع در سر راه پیشرفت جوامع، صدمات جبران ناپذیری را بر روند توسعه همه جانبه کشورها وارد می کند.

این اتفاق واکنش های بسیاری را در پی داشت و مورد حمایت برخی چهره های سیاسی نیز قرار گرفت.

به عنوان مثال، سهیلا جلودارزاده، نایب رییس کمیسیون اجتماعی ضمن استقبال از این اقدام پیشنهاد گسترش و تعمیم این نگاه به سایر وزارتخانه را مطرح کرد و گفت: همه وزارتخانه ها کمیته ای برای شناسایی افراد منتسب به چهره های سیاسی تشکیل دهند که شایستگی این افراد را هم مشخص کنند تا در نهایت محیط فعالیت شان حرفه ای و مطلوب شود.

معضل پارتی بازی با این اوصاف می توان چنین برداشت کرد که اگر این طرح مورد استقبال قرار گیرد، مرحله ای جدید در فرآینده استخدام های دولتی اضافه می شود، اما آیا این طرح حقیقتا می تواند جلوی پارتی بازی در این زمینه را بگیرد؟ سیدکمال سجادی فعال سیاسی اصولگرا در این خصوص عنوان کرد: این مسئله بسیار حساس است و حلقه مفقود مدیریت در کشور ما انتخاب افراد بر اساس شایستگی در ابعاد مختلف است و این قضیه مواردی مانند دانش و قدرت مدیریتی را هم در بر می گیرد.

وی در ادامه افزود: افراد در جای خود قرار نگرفته اند و بر اساس رانت و رابطه و انتصاب به چهره های سیاسی در جایگاهی قرار گرفته اند که شایسته آن نبوده اند.

من فکر می کنم بسیاری از مشکلات، فسادها و سوءمدیریت ها به همین امر باز می گردد.

در حال حاضر، اگر ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، متوجه می شویم که در سایرکشورها ضوابطی وجود دارد که انتخاب مدیران کلیدی بر اساس آن صورت می گیرد.

این فعال سیاسی با اشاره اینکه معضل پارتی بازی در ادارات همه گیر است، بیان کرد: اگر مرکز و سازمان های نظارتی ساختاری را تشکیل دهند که این افراد را رصد کند و افراد وابسته به چهره های خاص را پیداکنند و در این گروه افرادی که شایستگی جایگاه خود را دارند، از افرادی که فاقد این ویژگی هستند جدا کنند، امری پسندیده است.

سجادی خاطر نشان کرد: البته سازمان مدیریت آیین نامه ای تدوین کرده بود که بر اساس آن مدیران تعیین شوند که نتیجه ای در بر نداشت.

این معضل در نهاد ریاست جمهوری هم دیده می شود، هر رییس جمهوری می آید، انتخاب همکارانش چارچوب خاصی ندارد و بیشتر بر اساس سفارش های افراد و رابطه مدیران تعیین می شوند.

وی با تاکید بر اهمیت تدوین آیین نامه ای برای این طرح اظهار کرد: از طریق مجلس می توان قوانین آن را تعیین کرد و باید مشخص کرد که مدیران شایسته چه کسانی هستند و اعلام کنند که چه فیلترهایی را باید در نظر داشت.

حتی در وزارت خارجه شخصا مشاهده کرده ام که فردی به رغم رشته تحصیلی اش که مکانیک است سفیر شده است.

این دو چه ارتباطی دارند؟ البته وزارت امور خارجه آیین نامه ای دارد و من فکر می کنم که اگر به این بحث بیشتر توجه داشته باشد، نتایج مطلوبی را خواهد داشت.

بهمن کشاورز حقوقدان برجسته نیز در رابطه با این معضل اظهار کرد: به طور کلی ورود به خدمت دولت باید در هر سطح برمبنای توانایی ها و آمادگی های افراد باشد.

در آغاز فرد با قبولی در آزمون و امتحانی از نظر علمی و فنی مورد تایید قرار می گیرد و متعاقبا از جهات گوناگون ممیزی می شود و وقتی همه مراحل را طی کرد کارمند دولت می شود و ارتقا و پیشرفت بعدی او برمبنای ضوابط تعریف شده روشن صورت می گیرد (یا باید صورت گیرد).

وی در ادامه افزود: در قوانین و آیین نامه هایی دیده ام که پس از تعریف مراتب و درجات و اینکه افراد چگونه باید فعالیت کنند و چه شرایطی باید داشته باشند و نحوه ارتقا بعدی آن ها چیست، نهایتا نوعی مزیت برای مقام یا مقاماتی قائل شده اند که بر مبنای آن می توانند افراد را بدون رعایت شرایط به سازمان وارد کنند.

اگر اینگونه ضوابط هنوز باقی باشد، باعث تاسف است.

تفتیش روابط خلاف قانون است گفتنی است که در نگاهی کلان به این مسئله شاید صرفا توجه به پدیده پارتی بازی در ادارات اتفاق خوبی باشد اما این نکته را هم نباید از یاد ببریم که در سال های گذشته ورود به ادارات و سازمان های دولتی به دلیل مراحل گزینشی، سخت بوده است و اضافه کردن کمیته ای که روابط شخصی افراد را زیر ذره بین قرار می دهد، شاید تنها ورود به آن را برای گروه خاصی سخت تر کند.

کشاورز با بیان اینکه قوانین جدید در این موارد کم نقص تر و بهتر است، عنوان کرد: اما اگر آنچه را که منتسب به وزیر محترم کار و تعاون است و گویا مورد تایید برخی هم قرار گرفته است و توسعه و اشاعه آن را توصیه فرموده اند درست شنیده و درست فهمیده باشند باید عرض کنم با این روش موافق نیستم.

این حقوقدان تصریح کرد: افراد ارتباطاتی دارند و با یکدیگر همکلاس، دوست یا نسبت فامیلی ممکن است، داشته باشند و یا گرایشات سیاسی مشابهی دارند.

آنچه مهم است این است که این گونه ارتباط ها و وابستگی ها در زمان گزینش ها یا ارتقا یا دادن منصب های جدید مورد توجه و مبنای تصمیم گیری قرار نگیرد.

این را باید از مقام برگزیننده یا ارتقا دهنده مطالبه کرد.

کشاورز خاطرنشان کرد: آنچه گفته شده احتمالا- و شاید حتما- در مواردی به تجسس و تفتیش عقاید منتهی خواهد شد که طبق قانون اساسی ممنوع و به موجب قانون مجازات اسلامی قابل مجازات و در تحلیل نهایی باعث برقراری نظام پلیسی و امنیتی در ادارات خواهد شد که گمان می رود در حال حاضر، به اندازه کافی چنین ماجراهایی داریم و نیازی نیست به آنچه عملا وجود دارد جنبه رسمی تر و آشکارتر بدهیم.

هرکسی که مردم را از آزادی های اساسی محروم کند به حبس محکوم می شود.

مجلس مسئول نظارت باشد ورود به این قضیه شرایط و لوازم خاصی خود را می طلبد، برهمین اساس باید این مسئله را در نظر داشت که چگونه می توان به صورت قانونی به این قضیه ورود پیدا کرد؟ سجادی در این خصوص گفت: در قدم نخست برای تشکیل این کمیته باید گروه یا اتاق فکری ار درنظر داشت که راه های آن را بررسی کند.

اول صورت مسئله را در نظر بگیرند.

این طرح نباید به مرحله ای برسد که اشخاص زیر فشار قرار گیرند.

منظور این است که به دنبال این باشیم که انتخاب مدیران دیمی و بر اساس سفارش افراد نباشد، در مجموع قدم بر داشتن در این مسیر به هر شیوه ای در سطح کلان امری مطلوب است.

وی در ادامه افزود: مجلس دو حوزه فعالیتی دارد؛ یکی قانونگذاری و دیگری نظارت است و این مسئله هم جنبه نظارتی دارد.

با این اوصاف مجلس از طریقی یکی از کمیسیون های خود می تواند در این قضیه ورود پیدا کند و نباید این طرح را محدود به قوه مجریه کنیم و قوه قضاییه و حتی مجلس هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط فامیلی خلاف قانون نیست پیشنهاد تشکیل کمیته برای بررسی روابط فامیلی میان افراد و یا نسبت با چهره های سیاسی این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا صرفا داشتن ارتباط فامیلی میان دو فرد که در یک سازمان دولتی فعالیت می کنند، خلاف قوانین است؟ کشاورز در پاسخ به این سوال گفت: اینکه صرفا دو نفر در سازمانی فعالیت دارند، باهم نسبت داشته باشند هم به تنهایی خلاف محسوب نمی شود، البته در کانون وکلا شخصا ترجیح می دادیم که اگر کسی در این کانون استخدام می شود تا جایی که ممکن است افرادی که با هم نسبت دارند وارد نشوند، چراکه ممکن است مفاسدی را در پی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: در وزارتخانه ها هم همین اتفاق ممکن است اما به دلیل اینکه ورود افراد از همان ابتدای امر از طریق آزمون های ورودی است چنین اتفاقاتی منتفی است و افرد بر اساس شایستگی وارد آن می شوند.

من گمان می کنم اگر آزمون های ورودی ادارات دولتی و موسسات وابسته به دولت به طور جدی انجام شود بهترین راه مبارزه با اینکه رانت ها خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: بدیهی است سازمان های بازرسی ادارات مختلف و بازرسی کل کشور باید در زمینه سلامت و صحت ورود افراد به خدمت نقش مهمی بازی کنند.

با توجه به مصاحبه های صورت گرفته می توان به این نتیجه رسید که معضل پارتی بازی به ویژه در سطوح بالای ادارات دولتی امری است که باید مورد توجه قرار گیرد و شاید یکی از راه های مبارز با فساد اداری نیز توجه به همین امر باشد، اما در خصوص چگونگی آن نمی توان به صراحت اظهار کرد که بررسی روابط شخصی افراد که ممکن است رنگ و بوی تفتیش را به خود بگیرد بهترین راه حل آن است.

با این اوصاف بهتر است پیش از هرگونه اقدامی این معضل را از جهات گوناگون بررسی کنیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری شفاف، تاریخ انتشار: 25 بهمن 1396، کدخبر: 453486، www.

shafaf.

ir
کلید واژه ها: اجتماعی - چهره های سیاسی - تامین اجتماعی - وزیر کار - پارتی - رابطه - سیاسی - معضل - بزرگ ترین - جامعه - کمیسیون اجتماعی - استخدام - بازی - پیشرفت - وزیر - مدیران - دولت - ادارات دولتی - سوء استفاده - امروز - تامین - ربیعی - جوامع - چهره - ایرانیان - رفاه - فساد - ارتباطات - کشور - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
در دستورکار شورای اجتماعی کشور

روحانی فکر می کند که ایران ژاپن است و وزرا خودشان استعفا می دهند/ کارنامه دولت جزء عملکرد اصلاحات است

مردم مراقب باشند ضدانقلاب وارد تجمعات به حق آنها نشود/ برداشت 25 هزار میلیاردی بانک مرکزی از تنخواه دولت کذب است/ کما رفتن و شکنجه مشایی و بقایی صحت ندارد

موضوع اصلاحات لازم در ساختار بانک ها برای کمک به تولید داخلی در نشست غیرعلنی مجلس بررسی شد

حکم فرورفتن خون در حلق روزه دار، چیست+فیلم

برخی از تنیبه ها بر روح و شخصیت دانش آموز تاثیر می گذارد/ پس از تنبیه بدنی به سرعت وارد عمل می شویم/ معلمان خویشتن داری خود را حفظ کنند

ماجرای تخریب ویلای وزیر کشور/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی کذب محض است

موسی احمدی، سعید احمدی اوراق مشارکت کاهنده راهکار عملیاتی در تأمین مالی فرآیند ادغام و تملک

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می تابد

می ترسم کاری کرده باشم که خدا توفیق خدمت را از من گرفته باشد

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

پوشش متفاوت خانم مجری و همسر دومش در حرم امام رضا/عکس

خانواده ها اسامی بی معنا برای فرزندان خود انتخاب نکنند/ لزوم پرهیز از خشونت و تندی با کودکان

نبرد عجیب عقاب و روباه!/عکس

آرزوی خانم کارگردان برای بازگشت بازیگر لس آنجلسی

فاطمه عظیمی فرد، سیاوش صلواتیان، علیرضا عمادالدین مقایسه کاربرد عکس و متن اخبار در وبگاه شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی

وزیر ارتجاع چگونه سمبل آزادی شد؟ +عکس

ذهن خوانی آیت الله العظمی بهجت از یک فرد کانادایی

از سوی کتاب نیستان تازه ترین اثر مصطفی رحماندوست به بازار کتاب آمد

احتمال ائتلاف «امید» برای حذف لاریجانی از هیأت رییسه مجلس

لاریجانی گزینه نهایی ما برای ریاست است

توصیه مهم رهبر انقلاب به رییس کمیته امداد چه بود؟

با تخلفات ده ها هزار متری ایران مال برخورد می شود؟

تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم

آیا علی لاریجانی رییس مجلس دهم خواهد ماند؟

ریچارد نفیو چگونه هنر تحریم را نوشت؟

تعدد نهادهای فرهنگی یکی از چالش های فرهنگی کشور است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک کافه/عکس

دوره تربیتی «بینش مطهر» در تبریز برگزار می شود

تصاویر/ آیین گشایش بخش بین الملل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم(21)

عضو کارگزاران: روحانی فکر می کند ایران، ژاپن است

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

قرار افطار در رادیو ایران

طبیعت بکر ارتفاعات سوادکوه/ عکس

امیر زندمقدم ، رویا وفایی مهر بررسی مقابله ای راهبردهای تولید کنش های گفتاریِ موافقت کردن و مخالفت کردن در فیس بوک

روابط ما با هند در دوران برجام گسترش یافته است/ در حوزه انرژی و حمل ونقل زمینه های خوبی برای همکاری با هندوجود دارد

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه آقا روح الله به پاپ در حمایت از فلسطین/ مهم ترین مأموریت آقای خمینی چه بود؟

رونمایی از کتاب قرآنی به خط نستعلیق و لاتین

نماهنگ/ بسته ضد تحریم

ایرانی ها 300 میلیون دندان پوسیده دارند

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

آن بخش از تکمیل مصلی که بر عهده شهرداری است انجام خواهد شد

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

عاشقانه " مهناز افشار" و فرزندش + عکس

"شهرزاد کمال زاده" و عکس در طبیعت

اگر شوهر مخالف روزه گرفتن همسر باشد/ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

آیا مگان مارکل واقعا یک عروس ساده بود؟!

ذکری کلیدی برای گشایش درهای رحمت الهی

تصاویری از فجایع خنده دار زندگی!

ظاهر جدید "پریناز ایزدیار" در کنار رفیق قدیمی اش

مدفن حضرت خدیجه (س)

راز نهفته در سبک پوشش ملکه انگلیس؛ از رنگ جیغ لباس ها تا مراحل پوشیدن کفش

بازگشت مگس های سفید به پایتخت و درس سیاست برای عموم!

نشست ها و حواشی هشتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

کنگره «اعتماد ملی» از سوی وزارت کشور تایید نشد

از آثار فاخر قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآنی رونمایی شد

زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور ارشد

سؤال 4 نماینده از علوی درباره فرار معاون سازمان محیط زیست

خریدار ماشین احمدی نژاد مالک تراکتور شد

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

«انگشتتان را در چشم مردم نکنید»

ترتیل خوانی قرآن کریم در مسجد گوهرشاد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6 خرداد

قرآن داروی مشکلات بشر است/ باید نور قرآن را به جهان صادر کنیم

برکت در رزق و روزی از آثار مهم تقوا است

عناوین روزنامه های سیاسی 7 خرداد 97/ الزام دولت به تحقق شروط مذاکره با اروپا +تصاویر

ترویج فرهنگ حق دفاع و کاهش خشونت علیه وکلا

بار دیگر بوش بزرگ داخل بستر شد

سلفی خانوادگی زوج محبوب سینما/عکس

اجاره آپارتمان در تجریش چقدر تمام می شود؟

بستگان درجه یک خاوری ممنوع المعامله شدند

نقاشی با قهوه!/ عکس

آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

دانلود آهنگ جدید صادق کوهسالی بنام روزای عاشقی

رشد فرهنگ مطالعه با راه اندازی کتابخانه های روستایی

حمید صفت از زندان آزاد شد

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

دروغ می گویند که هدفشان از تحریم ها مردم ایران نیست/ اگر کنار هم باشیم، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

افتتاح بخش بین الملل نمایشگاه قرآن

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

کمیته آزادی زندانیان مالی کسب و کار در مازندران تشکیل می شود

دانلود آهنگ جدید محی بنام یاد تو

احیای فرم رسانه ای منبر؛ لازمه جذب مخاطبان به برنامه های معارفی سیما

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 7 خرداد 97

مسابقه «شمیم وحی» در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن برگزار می شود

"کسب و کار" پرسود داعش در افغانستان

محمدعلی آهنگران بر پیکر ملک مطیعی نماز خواند

راه اندازی ایران فرهنگی با استفاده از ظرفیت موسسه اکو

مصاحبه ای که افسر بعثی را خجالت زده کرد

خود را با سختی ها وفق دهید و همیشه پشتیبان امام (ره) باشید

نسل جوان بیش از همیشه نیازمند فرهنگ قرآنی است

کمیته آزادی زندانیان مالی کسب و کار در مازندران تشکیل می شود

دانلود آهنگ جدید چاربند بنام زیبای کی بودی

دانلود آهنگ جدید پویا رمضانی بنام کما

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها