مطالب مرتبط:
استخدام شاگرد ساده جهت کار در کارگاه صنایع چوب مبل
استخدام خدمه خانم جهت یک مهدکودک واقع در تهران
استخدام رادیولوژیست در درمانگاه شبانه روزی
استخدام اپراتور cnc جهت یک شرکت معتبر در تهران
استخدام تعدادی کارگر جهت کارگاه نجاری در همدان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 بهمن 1396 ساعت 02:152018-02-14سياسي

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها


رابطه مداری و سوء استفاده از نفوذ و تکیه بر ارتباط با اشخاص یکی از نشانه های فساد در دستگاه های دولتی به شمار می آید.

این مسئله شاید در مرحله نخست در گروه مفاسد قرار نگیرد اما می تواند بسترهای لازم برای ایجاد آن و ناکارآمدی سیستم را فراهم کند.

- برهمین اساس، هر ازگاهی صحبتی در رابطه با مسئله رابطه مداری از سوی مسئولان مطرح می شود اما تا به امروز نتیجه قابل لمسی نداشته است.

در همین راستا، علی ربیعی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی هم در این خصوص اظهار نظر کرد و این معضل را بزرگ ترین مانع در سر راه پیشرفت جوامع دانست.

شعارسال" : براساس اظهارات بسیاری از کارشناسان پارتی بازی یا استخدام بر اساس رابطه یکی از مفاسد اصلی ادارات دولتی محسوب می شود.

در سال های گذشته هم براساس نظرسنجی طرح پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های ایرانیان نزدیک به 87 درصد مردم، وجود پارتی بازی در جامعه را یک معضل جدی می دانند.

نگرش جامعه به نوعی است که جوانان ارتباط مستقیمی میان بیکاری و نبود پارتی یا روابط در سازمان ها می دانند.

این مسئله یکی از نمونه های بارز تبعیض میان اشخاص قلمداد می شود.

تا به امروز شاید صحبت هایی در این خصوص در سطوح بالای مدیریتی کشور مطرح شده باشد اما عملی که بتوان از آن در راستای رفع این معضل باشد، دیده نشده است.

در چنین شرایطی، علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی اخیرا با صدور بخشنامه مهم و کم سابقه ای از مدیرانش خواست تا از ارتباطات غیررسمی با افراد ذی نفوذ سیاسی در سایر قوا خودداری کنند.

وزیر کار با اشاره به اینکه برخی از مدیران سلسله مراتب موجود را دور می زنند و با پیدا کردن افرادی که در لایه های قدرت سهم دارند در صدد حفظ جایگاه خود هستند، نوشت: فساد اداری و مالی در هر جامعه ای یک معضل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده و به عنوان مهم ترین عامل شکاف بین دولت - ملت ها و بزرگ ترین مانع در سر راه پیشرفت جوامع، صدمات جبران ناپذیری را بر روند توسعه همه جانبه کشورها وارد می کند.

این اتفاق واکنش های بسیاری را در پی داشت و مورد حمایت برخی چهره های سیاسی نیز قرار گرفت.

به عنوان مثال، سهیلا جلودارزاده، نایب رییس کمیسیون اجتماعی ضمن استقبال از این اقدام پیشنهاد گسترش و تعمیم این نگاه به سایر وزارتخانه را مطرح کرد و گفت: همه وزارتخانه ها کمیته ای برای شناسایی افراد منتسب به چهره های سیاسی تشکیل دهند که شایستگی این افراد را هم مشخص کنند تا در نهایت محیط فعالیت شان حرفه ای و مطلوب شود.

معضل پارتی بازی با این اوصاف می توان چنین برداشت کرد که اگر این طرح مورد استقبال قرار گیرد، مرحله ای جدید در فرآینده استخدام های دولتی اضافه می شود، اما آیا این طرح حقیقتا می تواند جلوی پارتی بازی در این زمینه را بگیرد؟ سیدکمال سجادی فعال سیاسی اصولگرا در این خصوص عنوان کرد: این مسئله بسیار حساس است و حلقه مفقود مدیریت در کشور ما انتخاب افراد بر اساس شایستگی در ابعاد مختلف است و این قضیه مواردی مانند دانش و قدرت مدیریتی را هم در بر می گیرد.

وی در ادامه افزود: افراد در جای خود قرار نگرفته اند و بر اساس رانت و رابطه و انتصاب به چهره های سیاسی در جایگاهی قرار گرفته اند که شایسته آن نبوده اند.

من فکر می کنم بسیاری از مشکلات، فسادها و سوءمدیریت ها به همین امر باز می گردد.

در حال حاضر، اگر ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، متوجه می شویم که در سایرکشورها ضوابطی وجود دارد که انتخاب مدیران کلیدی بر اساس آن صورت می گیرد.

این فعال سیاسی با اشاره اینکه معضل پارتی بازی در ادارات همه گیر است، بیان کرد: اگر مرکز و سازمان های نظارتی ساختاری را تشکیل دهند که این افراد را رصد کند و افراد وابسته به چهره های خاص را پیداکنند و در این گروه افرادی که شایستگی جایگاه خود را دارند، از افرادی که فاقد این ویژگی هستند جدا کنند، امری پسندیده است.

سجادی خاطر نشان کرد: البته سازمان مدیریت آیین نامه ای تدوین کرده بود که بر اساس آن مدیران تعیین شوند که نتیجه ای در بر نداشت.

این معضل در نهاد ریاست جمهوری هم دیده می شود، هر رییس جمهوری می آید، انتخاب همکارانش چارچوب خاصی ندارد و بیشتر بر اساس سفارش های افراد و رابطه مدیران تعیین می شوند.

وی با تاکید بر اهمیت تدوین آیین نامه ای برای این طرح اظهار کرد: از طریق مجلس می توان قوانین آن را تعیین کرد و باید مشخص کرد که مدیران شایسته چه کسانی هستند و اعلام کنند که چه فیلترهایی را باید در نظر داشت.

حتی در وزارت خارجه شخصا مشاهده کرده ام که فردی به رغم رشته تحصیلی اش که مکانیک است سفیر شده است.

این دو چه ارتباطی دارند؟ البته وزارت امور خارجه آیین نامه ای دارد و من فکر می کنم که اگر به این بحث بیشتر توجه داشته باشد، نتایج مطلوبی را خواهد داشت.

بهمن کشاورز حقوقدان برجسته نیز در رابطه با این معضل اظهار کرد: به طور کلی ورود به خدمت دولت باید در هر سطح برمبنای توانایی ها و آمادگی های افراد باشد.

در آغاز فرد با قبولی در آزمون و امتحانی از نظر علمی و فنی مورد تایید قرار می گیرد و متعاقبا از جهات گوناگون ممیزی می شود و وقتی همه مراحل را طی کرد کارمند دولت می شود و ارتقا و پیشرفت بعدی او برمبنای ضوابط تعریف شده روشن صورت می گیرد (یا باید صورت گیرد).

وی در ادامه افزود: در قوانین و آیین نامه هایی دیده ام که پس از تعریف مراتب و درجات و اینکه افراد چگونه باید فعالیت کنند و چه شرایطی باید داشته باشند و نحوه ارتقا بعدی آن ها چیست، نهایتا نوعی مزیت برای مقام یا مقاماتی قائل شده اند که بر مبنای آن می توانند افراد را بدون رعایت شرایط به سازمان وارد کنند.

اگر اینگونه ضوابط هنوز باقی باشد، باعث تاسف است.

تفتیش روابط خلاف قانون است گفتنی است که در نگاهی کلان به این مسئله شاید صرفا توجه به پدیده پارتی بازی در ادارات اتفاق خوبی باشد اما این نکته را هم نباید از یاد ببریم که در سال های گذشته ورود به ادارات و سازمان های دولتی به دلیل مراحل گزینشی، سخت بوده است و اضافه کردن کمیته ای که روابط شخصی افراد را زیر ذره بین قرار می دهد، شاید تنها ورود به آن را برای گروه خاصی سخت تر کند.

کشاورز با بیان اینکه قوانین جدید در این موارد کم نقص تر و بهتر است، عنوان کرد: اما اگر آنچه را که منتسب به وزیر محترم کار و تعاون است و گویا مورد تایید برخی هم قرار گرفته است و توسعه و اشاعه آن را توصیه فرموده اند درست شنیده و درست فهمیده باشند باید عرض کنم با این روش موافق نیستم.

این حقوقدان تصریح کرد: افراد ارتباطاتی دارند و با یکدیگر همکلاس، دوست یا نسبت فامیلی ممکن است، داشته باشند و یا گرایشات سیاسی مشابهی دارند.

آنچه مهم است این است که این گونه ارتباط ها و وابستگی ها در زمان گزینش ها یا ارتقا یا دادن منصب های جدید مورد توجه و مبنای تصمیم گیری قرار نگیرد.

این را باید از مقام برگزیننده یا ارتقا دهنده مطالبه کرد.

کشاورز خاطرنشان کرد: آنچه گفته شده احتمالا- و شاید حتما- در مواردی به تجسس و تفتیش عقاید منتهی خواهد شد که طبق قانون اساسی ممنوع و به موجب قانون مجازات اسلامی قابل مجازات و در تحلیل نهایی باعث برقراری نظام پلیسی و امنیتی در ادارات خواهد شد که گمان می رود در حال حاضر، به اندازه کافی چنین ماجراهایی داریم و نیازی نیست به آنچه عملا وجود دارد جنبه رسمی تر و آشکارتر بدهیم.

هرکسی که مردم را از آزادی های اساسی محروم کند به حبس محکوم می شود.

مجلس مسئول نظارت باشد ورود به این قضیه شرایط و لوازم خاصی خود را می طلبد، برهمین اساس باید این مسئله را در نظر داشت که چگونه می توان به صورت قانونی به این قضیه ورود پیدا کرد؟ سجادی در این خصوص گفت: در قدم نخست برای تشکیل این کمیته باید گروه یا اتاق فکری ار درنظر داشت که راه های آن را بررسی کند.

اول صورت مسئله را در نظر بگیرند.

این طرح نباید به مرحله ای برسد که اشخاص زیر فشار قرار گیرند.

منظور این است که به دنبال این باشیم که انتخاب مدیران دیمی و بر اساس سفارش افراد نباشد، در مجموع قدم بر داشتن در این مسیر به هر شیوه ای در سطح کلان امری مطلوب است.

وی در ادامه افزود: مجلس دو حوزه فعالیتی دارد؛ یکی قانونگذاری و دیگری نظارت است و این مسئله هم جنبه نظارتی دارد.

با این اوصاف مجلس از طریقی یکی از کمیسیون های خود می تواند در این قضیه ورود پیدا کند و نباید این طرح را محدود به قوه مجریه کنیم و قوه قضاییه و حتی مجلس هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط فامیلی خلاف قانون نیست پیشنهاد تشکیل کمیته برای بررسی روابط فامیلی میان افراد و یا نسبت با چهره های سیاسی این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا صرفا داشتن ارتباط فامیلی میان دو فرد که در یک سازمان دولتی فعالیت می کنند، خلاف قوانین است؟ کشاورز در پاسخ به این سوال گفت: اینکه صرفا دو نفر در سازمانی فعالیت دارند، باهم نسبت داشته باشند هم به تنهایی خلاف محسوب نمی شود، البته در کانون وکلا شخصا ترجیح می دادیم که اگر کسی در این کانون استخدام می شود تا جایی که ممکن است افرادی که با هم نسبت دارند وارد نشوند، چراکه ممکن است مفاسدی را در پی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: در وزارتخانه ها هم همین اتفاق ممکن است اما به دلیل اینکه ورود افراد از همان ابتدای امر از طریق آزمون های ورودی است چنین اتفاقاتی منتفی است و افرد بر اساس شایستگی وارد آن می شوند.

من گمان می کنم اگر آزمون های ورودی ادارات دولتی و موسسات وابسته به دولت به طور جدی انجام شود بهترین راه مبارزه با اینکه رانت ها خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: بدیهی است سازمان های بازرسی ادارات مختلف و بازرسی کل کشور باید در زمینه سلامت و صحت ورود افراد به خدمت نقش مهمی بازی کنند.

با توجه به مصاحبه های صورت گرفته می توان به این نتیجه رسید که معضل پارتی بازی به ویژه در سطوح بالای ادارات دولتی امری است که باید مورد توجه قرار گیرد و شاید یکی از راه های مبارز با فساد اداری نیز توجه به همین امر باشد، اما در خصوص چگونگی آن نمی توان به صراحت اظهار کرد که بررسی روابط شخصی افراد که ممکن است رنگ و بوی تفتیش را به خود بگیرد بهترین راه حل آن است.

با این اوصاف بهتر است پیش از هرگونه اقدامی این معضل را از جهات گوناگون بررسی کنیم.

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی – خبری شفاف، تاریخ انتشار: 25 بهمن 1396، کدخبر: 453486، www.

shafaf.

ir
کلید واژه ها: اجتماعی - چهره های سیاسی - تامین اجتماعی - وزیر کار - پارتی - رابطه - سیاسی - معضل - بزرگ ترین - جامعه - کمیسیون اجتماعی - استخدام - بازی - پیشرفت - وزیر - مدیران - دولت - ادارات دولتی - سوء استفاده - امروز - تامین - ربیعی - جوامع - چهره - ایرانیان - رفاه - فساد - ارتباطات - کشور - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های علمیه استانی تشکیل می شوند/ در قالب 6 الگو می ‏توانیم کرسی آزاداندیشی برگزار کنیم

حذف یارانه دهک های پردرآمد در سه ماه امکان پذیر نیست

حوزه از چاه ویل بی بصیرتی به مردم،هشدار جدی داد/ حوزه اسلام آباد به آل سعود، هشدار داد

هشدار ایران درباره اقدامات نسنجیده در شورای امنیت

اعطای هرگونه تسهیلات به مقامات ممنوع شد

گزارش تصویری | دیدار رییس پلیس پایتخت با خانواده شهید بایرامی

چاپ کتاب بیانات رهبری با موضوع انرژی هسته ای

اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

انتشار پوستر و آیین‎نامه چهاردهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن

«علیار راستگو» به عنوان فرماندار تبریز معرفی شد

دعوت از دبیر کل سازمان ملل متحد برای جشن نوروز

سفر رییس کمیته روابط بین المللی مجلس جمهوری آذربایجان به فلسطین اشغالی

آغاز جلسه علنی مجلس/ ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه

«حاملان قرآن»؛ طرحی از علمداران نور البرز/ تبیین چهار محور اصلی در آموزش قرآن

برخی نمایندگان با توصیه برای استخدام نزدیکان، کاسبی راه انداخته اند/ هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بی خاصیت است

استخدام حسابدار نیمه وقت خانم جهت هایپرمارکت در گوهردشت کرج

دعوت به همکاری مشاور جهت یک دفتر واقع در بلوار اندیشه مشهد

خلیج گرگان و میانکاله 16 میلیارد مترمکعب آب کم دارد

استخدام راننده پایه یک جهت کار در خراسان جنوبی

زنگ خطر کم آبی در استان ایلام

سناریوهای برخورد آسمان به دنا

استخدام پیک موتوری تمام وقت با مدارک کامل در کرج

بررسی مشکل رادیو لوژیست ها برای انجام سونوگرافی زنان

استخدام منشی بصورت نیمه وقت در غذاخوری

عفو بین الملل از فرانسه خواستار توقف صادرات سلاح به امارات و عربستان شد

جزییات افزایش حقوق و سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت

ماجراجویی با کلمات

استخدام سرویس کار آسانسور در تهران

پنج رویایی که آینده مردم جهان را متحول می کند

استخدام چند نفر نیروی ماهر جهت برقکاری در خراسان جنوبی

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در تهران

استخدام ویزیتور آقا جهت پخش لنت وایر در محمدشهر

استخدام تعدادی راننده جهت آژانسی واقع در خراسان جنوبی

استخدام کارمند آقا جهت دفتر حمل و نقل در تهران

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار هلو و آفیس در تهران

هدف امام (ره) از منشور روحانیت آسیب شناسی این قشر بود/ شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما

چالش های مدیریت بحران، آب و حریم پاشنه آشیل استان تهران

کلیه استخدامی های تهران - 3 اسفند 96

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان: حفظ حرمت خانواده های معظم شهدا ، وظیفه ای همگانی است

نامه محرمانه ترامپ برای مذاکره با تهران/ پیشخوان

پنجمین شب عزاداری فاطمیه 1439 در حسینیه امام خمینی

تعصب کورکورانه وجه اشتراک میان دراویش و داعش/ واگویه های مادر داغدیده گروهبان یکم شهید رضا امامی

کار عارف و فیلسوف، کار کلامی نیست/خواجه نصیر، یک مصلح فرهنگی بود

آماده کمک برای تحقق صلح در یمن هستیم اما نه از موضع ضعف

تشییع دو شهید گمنام در اسفراین

سنگین ترین حکم قضایی در تاریخ فرانسه

پیام تسلیت رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت درگذشت پدر بزرگوار شهیدان عبوری

سوم اسفند 1362 - آغاز عملیات خیبر

آیین بدرقه درب حرم مطهر امامان عسکریین(ع) در قشم برگزار شد

خط حزب الله 122/ هشدارهای رهبر انقلاب به چهار دولت برای تحقق عدالت

از تبار سلمانیم، لشکر سلیمانیم...

از بس که شادی نداریم

جوان در وصیت نامه امام علی(ع)

استخدام منشیِ صندوقدار خانم و پیتزا زن جهت کار در فست فود

استخدام دستیار دندانپزشک آشنا به ایمپلنت در سعادت آباد تهران

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر آقا در گوهردشت کرج

استخدام فروشنده جهت لباس مجلسی در سرآسیاب

استخدام درمانگاه شهید موسوی کیانی

استخدام نگهبان آقا و کارگر ساده جهت کار در کارخانه

نگاه امام(ره) به دین و اجتهاد، با نگاه ناقص و نادرست امروزی تفاوت دارد/حوزه کمبود نیرو دارد

استخدام گروه پوشاک شگفتی

حاجت خواستن نزد قبر والدین

دو سال حبس برای سعید مرتضوی شاید از 2 هفته دیگر + جزییات

نخستین مسجد در داونتری انگلیس افتتاح شد

آغاز به کار پنجمین اجلاس وزاری امور کودک کشورهای اسلامی

تازه ترین مصوبات شورای عالی محیط زیست

فیلم | از تبار سلمانیم، لشکر سلیمانیم...

هشدار ایران برای حمایت از هر اقدام نسنجیده و وخیم شدن اوضاع در یمن

فیلم | در عدالت و پیشرفت کجا هستیم؟

چاپ کتاب بیانات رهبرانقلاب با موضوع انرژی هسته ای

با همه مشغله ام، کربلا و مشهدم ترک نمی شود

لزوم آمادگی دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر برای میزبانی از مسافران نوروزی

عده ای می خواهند دعوای شریعت و طریقت راه بیندازند

انتشار کتاب بیانات رهبر معظم انقلاب با موضوع انرژی هسته ای

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود سوم بهمن ماه

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

پرواز های فرودگاه بین المللی کیش

بیننده سیمای فارس باشید

دیدن این نقاشی ها را از دست ندهید!

سفیر: روابط سیاسی هند و ایران علیه هیچ کشوری نیست

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/سوم بهمن ماه

استخدام پزشک عمومی در مرکز ترک اعتیاد

گذرگاه رفح را به صورت کامل بست

استخدام مهندس معمار جهت مدیر عاملی در شرکت

استخدام چهار رده شغلی در مجموعه پذیرایی امید طرقبه

استخدام بهیار با تجربه جهت درمانگاه نواب در تهران

استخدام شرکت اعتمادسازان در چند رده شغلی

استخدام سالن کار آقا جهت فست فودی در تهران

دعوت به همکاری دکتر داروساز از سراسری کشور در گیلان

استعفا که نمی دهید حداقل یک عذرخواهی معمولی کنید

استخدام کارشناس hse جهت کارگاه ساختمانی در تهران

استخدام چند نفر تعمیرکار خودرو و یدک کش در البرز

استخدام آشپز ماهر آقا جهت رستورانی در کرج

6 اسفند؛ تعیین تکلیف سؤال از روحانی

تابش:همه فرق دراویش حادثه پاسداران را محکوم کنند

توصیه امام خمینی (ره) به احمدی نژاد

راهکار ساده پیامبر(ص) برای استجابت دعا

مراسم پنجمین سالگرد ارتحال آیت لله خوشوقت در قم برگزار شد

تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شد

روایت عینی حمید فرخ نژاد از حوادث خیابان پاسداران

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها

گلوگاه جدید استخدام در وزارتخانه ها