مطالب مرتبط:
مسجد حاج حسن صنیع الدیوان پناه بی سرپناهان در روزها و شب های سرد و برفی درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب ها بدهید
ارسال درهای حرمین عسکریین(ع) از هرمزگان به عراق تا یک ماه آینده
پایان ساخت درهای حرمین وعسکریین درهرمزگان
ساخت درهای حرمین وعسکریین درهرمزگان پایان یافت
این مسجد ایران بلندترین مناره جهان را دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 بهمن 1396 ساعت 01:522018-02-14سياسي

درهای این مسجد شبها باز است


در روزها و شب های سرد و برفی زمستان درهای مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در جنوب پایتخت به روی کسانی که سقفشان آسمان است، گشوده می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار، مسجد همیشه رکن اصلی هر محله ای بوده است؛ قهر و آشتی ها و دوستی ها و دشمنی ها را آنجا می بردند و آنجا حل می کردند.

یک جور NGO و سازمان مردم نهاد کوچک که بزرگ های محل، مشکلات اهالی را همانجا حل می کردند و نمی گذاشتند پای جوان ترها به سازمان های بزرگ تر برسد.

حالا گرچه کمتر از این اتفاق ها می افتد ولی از بین نرفته است.

هنوز هم مساجدی مثل مسجد حاج حسن صنیع الدیوان وجود دارد که متولیانش همچنان در پی حل مشکلات، هرچند موقتی هستند؛ اتفاقی که در این روزها و شب های سرد، بیشتر از همیشه بروز پیدا کرد و اهالی خیابان وحدت اسلامی، توانستند از اهمیت مسجد محل شان اطمینان پیدا کنند و دلشان را به آن قرص کنند.

حالا متولیان مسجد صنیع الدیوان، در شب های سرد و سرما، درب های مسجد را باز می گذارند تا بی سرپناه ها و کارتن خواب ها، به خانه خدا پناه ببرند و دور از رنج برف و سرما، شبشان را صبح می کنند؛ لباس های گرم تر و بهتری می پوشند، موهایشان را آنجا اصلاح می کنند و در این چند روز سرما، غذاهایی بهتر از همیشه می خورند.

همه این ماجراها در مسجد محله وحدت اتفاق می افتد؛ مسجدی که چند وقتی است آدرسش بین مردم می چرخد تا شاید به دست اصل کاری ها برسد.

پناه شب های سرد شب هایی که هوا خیلی سرد است، دما زیر صفر است و برف و باران می بارد، درب مسجد به روی کسانی که جایی برای خواب و سرپناهی برای پناه گرفتن ندارند، باز است.

این همه آن چیزی است که این شب ها و در مسجد قدیمی صنیع الدیوان اتفاق می افتد و آن را سر زبان ها انداخته است؛ مسجدی که آدرسش دست به دست و زبان به زبان بین مردم می چرخد تا شاید به گوش کسی برسد و بتواند یک شب از شب هایش را آنجا سر کند.

اتفاقی که البته امام جماعت مسجد صنیع الدیوان خیلی تمایلی به رسانه ای شدنش ندارد و بیشتر تلاش می کند تا خبرش به گوش نیازمندان برسد و دردی دوا شود.

حجت الاسلام خدادادی می گوید: راستش را بخواهید، این اتفاق چیزی نیست که همه مساجد از پس آن بربیایند و نباید برای اینکه مسجد ما کمی امکاناتش بیشتر است، فعالیت های مساجد دیگر را تحت الشعاع قرار بدهد.

خوشبختانه ما توانستیم پارسال به شکلی محدودتر اما امسال به طور جدی تر و گسترده تری، فضایی در مسجد برای عزیزانی که جایی برای خواب و استراحت ندارند، فراهم کنیم؛البته فضایی نه در خود شبستان که فضایی گرم در محیط امن و آرامش بخش مسجد.

اینجا گرمخانه نیست می گویم: حاج آقا؛ پناه دادن افراد بی پناه در مسجد اتفاق قشنگی است اما به نظر می رسد متولیان مسجد، خیلی قصد بیان کردنش را ندارید.

چرا؟: دلایلش کاملا واضح و مشخص است؛ ما متولی این کار نیستیم و نمی توانیم آن را به طور تخصصی و با استانداردهای لازم پیش ببریم.

واقعیت این است که افرادی که در این وضعیت و در این شب ها با آن ها روبرو هستیم، معمولا افراد آسیب دیده ای هستند که از نظر روحی، جسمی و اجتماعی، دچار نقص هایی هستند که باید در چارچوب شرایط خودشان قرار بگیرند.

برای همین این کار متخصص می خواهد، مشاور می خواهد، مامور بهداشت و مامور امنیتی می خواهد.

پس اگر ما کاری انجام می دهیم، به صورت کاملا خیرخواهانه و دلی است وگرنه برپایی محلی برای بی سرپناه ها و کارتن خواب ها به این سادگی ها که فکرش را می کنید نیست و هرگسی از پس آن برنمی آید.

راستش ما هم بیشتر به دنبال این هستیم که خبرش به گوش اصل کاری ها و کارتن خواب ها برسد و خودشان را به اینجا برسانند.

امن تر از مسجد کجا؟ اسم کارتن خواب که می آید ، ذهن مان فقط به سمت معتادهایی می رود که حالا به اینجا رسیده اند اما حاج آقا تصورمان را رد می کند و می گوید: نه اتفاقا؛ همه معتاد نیستند.

خیلی از آن ها آدم های معمولی و گاها متشخصی هستند که بنده های خدا، زمین خورده اند و دیگر نتوانسته اند بلند شوند و حالا سرپناهی ندارند.

این افراد اگر در روزها و شب های معمولی هم به مسجد پناه بیاورند، ما در خدمتشان هستیم و درب مسجد همیشه به روی آن ها باز است؛ اصلا مسجد اگر محل امنی برایشان نباشد، کجا باشد؟ باید بگردیم و پیدایشان کنیم از دو هفته پیش پرسیدیم؛ همین دو هفته پیش که بالاخره بعد از مدت ها، تهران و ایران یک برف درست و حسابی را به خودش دید.

آن موقع اوضاع مسجد چطور بود؟ آدم های بی پناه، خودشان از وجود چنین مسجد و چنین سرپناهی خبر دارند؟: دو هفته پیش هوا واقعا سرد بود و دما به چندین درجه زیر صفر رسیده بود.

برای همین هم خودمان شال و کلاه کردیم و به صورت میدانی در خیابان ها و کوچه پس کوچه های محله گشتیم تا اگر کسی را دیدیم که بیرون خوابیده، به داخل مسجد دعوتش کنیم.

تعدادشان هم خیلی زیاد نبود؛ در آن یکی دو شب ، تقریبا حدود پانزده تا بیست نفر که همگی آقا بودند، شب را در مسجد صبح کردند.

خوشبختانه در بین این افرادی که ما با آن ها برخورد داشته ایم، خانمی نبوده است که در خیابان مانده باشد.

به طور کلی، در هفته های گذشته،ما در همین حد به نتیجه رسیدیم و دیگر بیشتر از این کسی را پیدا نکردیم اما به دوست و آشنا سپردیم که اگر کسی را می شناسند و یا می بینند که در این سوز سرما، پناهی ندارد، آدرس مسجد را به او بدهد.

واقعیت این است که از یک جایی به بعد کاری از دست ما برنمی آید و تیم متخصص باید به داستان ورورد پیدا کند.

یک مسجد است و جمعیتی از خیرین می پرسم فقط جای خواب می دهید که جواب منفی می گیرم: خیرین برای کسانی که در مسجد حاج حسن صنیع الدیوان می خوابند، لباس گرم می آورند، مومنین و متدینین در آشپزخانه مسجد برای این افراد غذای گرم درست می کنند و کاربلدهایشان به صورت صلواتی، موهایشان را اصلاح می کنند.

اما واقعا همه این ها وظایفی نیست که از عهده همه مساجد بربیاید و نباید انتظاری ایجاد بشود و فعالیت هایشان تحت الشعاع قرار بگیرد.

واقعیت این است که همه مساجد توان این اقدامات را ندارند و اگر ما هم آن را انجام می دهیم، به شکل تخصصی نیست؛ وگرنه در جایی که به اسم گرمخانه احداث می شود، باید استانداردهای بهداشتی، امنیتی و روانشناسی خاصی حاکم باشد که از عهده و توانایی ما خارج است.

ما در حد و توان خودمان و به صورت ابتدایی، کاری که فکر می کنیم انسانی و درست است را انجام می دهیم.

مساجد همچنان با قدرت ادامه می دهند آخرهای صحبت مان، گریزی هم به اهمیت و نقش مسجدهای محل در حل مشکلات هم محله ای ها زدیم.

بحثی که با صحبت های حاج آقا، خیالمان کمی راحت تر از قبل شد تا دیگر خیلی غصه گذشته را نخوریم: شاید قدیم کمی بیشتر بوده است اما واقعا خیالتان راحت باشد که از بین نرفته است.

بسیج و مساجد و پایگاه ها همیشه نقش پررنگی در فعالیت های انقلابی و انسان دوستانه ایفا کرده اند.

مساجد وظیفه دارند که در هر عرصه ای که نیاز به خدمت هست، حضور داشته باشند.

همین طور که شما می گویید، تا بوده همین بوده است؛ اگر امکانات دستگاه ها تکمیل باشد و نیازی به ما نباشد که خدا را شکر می کنیم اما اگر در بعضی از دستگاه ها خلایی وجود داشته باشد، وظیفه خودمان می بینیم که ورود کنیم و آن خلا ها را با نیروهای مومن و متدین و انقلابی پر کنیم.

اتفاقی کهمثل همین موضوع کارتن خواب ها، تا به امروز هم افتاده است و نیروهای جهادی و بچه های بسیجی در حد توان و یا حتی بیشتر از آن در همه جنبه های اجتماعی، امنیتی و سیاسی عهده دار وظایفی بوده اند که انصافا هم به خوبی از پس آن برآمده اند.


کلید واژه ها: مسجد - همیشه - فضایی - مساجد - مشکلات - مردم - زبان - خواب - کارتن خواب - مردم نهاد - هایی - خانه - وحدت - بزرگ - خانه خدا - استراحت - بی پناه - زمستان - خیابان - شبستان - پایتخت - باران - آرامش - اهمیت - آسمان - گزارش - قدیمی - رسانه - دوستی - اصلاح

آخرین اخبار سرویس:
ایران ظرف چند روز به غنی سازی 20 درصد می رسد؟

در دستورکار شورای اجتماعی کشور

روحانی فکر می کند که ایران ژاپن است و وزرا خودشان استعفا می دهند/ کارنامه دولت جزء عملکرد اصلاحات است

مردم مراقب باشند ضدانقلاب وارد تجمعات به حق آنها نشود/ برداشت 25 هزار میلیاردی بانک مرکزی از تنخواه دولت کذب است/ کما رفتن و شکنجه مشایی و بقایی صحت ندارد

موضوع اصلاحات لازم در ساختار بانک ها برای کمک به تولید داخلی در نشست غیرعلنی مجلس بررسی شد

حکم فرورفتن خون در حلق روزه دار، چیست+فیلم

برخی از تنیبه ها بر روح و شخصیت دانش آموز تاثیر می گذارد/ پس از تنبیه بدنی به سرعت وارد عمل می شویم/ معلمان خویشتن داری خود را حفظ کنند

ماجرای تخریب ویلای وزیر کشور/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی کذب محض است

موسی احمدی، سعید احمدی اوراق مشارکت کاهنده راهکار عملیاتی در تأمین مالی فرآیند ادغام و تملک

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می تابد

می ترسم کاری کرده باشم که خدا توفیق خدمت را از من گرفته باشد

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

پوشش متفاوت خانم مجری و همسر دومش در حرم امام رضا/عکس

خانواده ها اسامی بی معنا برای فرزندان خود انتخاب نکنند/ لزوم پرهیز از خشونت و تندی با کودکان

نبرد عجیب عقاب و روباه!/عکس

آرزوی خانم کارگردان برای بازگشت بازیگر لس آنجلسی

فاطمه عظیمی فرد، سیاوش صلواتیان، علیرضا عمادالدین مقایسه کاربرد عکس و متن اخبار در وبگاه شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی

وزیر ارتجاع چگونه سمبل آزادی شد؟ +عکس

ذهن خوانی آیت الله العظمی بهجت از یک فرد کانادایی

از سوی کتاب نیستان تازه ترین اثر مصطفی رحماندوست به بازار کتاب آمد

احتمال ائتلاف «امید» برای حذف لاریجانی از هیأت رییسه مجلس

لاریجانی گزینه نهایی ما برای ریاست است

توصیه مهم رهبر انقلاب به رییس کمیته امداد چه بود؟

با تخلفات ده ها هزار متری ایران مال برخورد می شود؟

تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم

آیا علی لاریجانی رییس مجلس دهم خواهد ماند؟

ریچارد نفیو چگونه هنر تحریم را نوشت؟

تعدد نهادهای فرهنگی یکی از چالش های فرهنگی کشور است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک کافه/عکس

دوره تربیتی «بینش مطهر» در تبریز برگزار می شود

تصاویر/ آیین گشایش بخش بین الملل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم(21)

عضو کارگزاران: روحانی فکر می کند ایران، ژاپن است

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

قرار افطار در رادیو ایران

طبیعت بکر ارتفاعات سوادکوه/ عکس

امیر زندمقدم ، رویا وفایی مهر بررسی مقابله ای راهبردهای تولید کنش های گفتاریِ موافقت کردن و مخالفت کردن در فیس بوک

روابط ما با هند در دوران برجام گسترش یافته است/ در حوزه انرژی و حمل ونقل زمینه های خوبی برای همکاری با هندوجود دارد

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه آقا روح الله به پاپ در حمایت از فلسطین/ مهم ترین مأموریت آقای خمینی چه بود؟

رونمایی از کتاب قرآنی به خط نستعلیق و لاتین

نماهنگ/ بسته ضد تحریم

ایرانی ها 300 میلیون دندان پوسیده دارند

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

آن بخش از تکمیل مصلی که بر عهده شهرداری است انجام خواهد شد

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

عاشقانه " مهناز افشار" و فرزندش + عکس

"شهرزاد کمال زاده" و عکس در طبیعت

اگر شوهر مخالف روزه گرفتن همسر باشد/ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

آیا مگان مارکل واقعا یک عروس ساده بود؟!

ذکری کلیدی برای گشایش درهای رحمت الهی

تصاویری از فجایع خنده دار زندگی!

ظاهر جدید "پریناز ایزدیار" در کنار رفیق قدیمی اش

مدفن حضرت خدیجه (س)

راز نهفته در سبک پوشش ملکه انگلیس؛ از رنگ جیغ لباس ها تا مراحل پوشیدن کفش

بازگشت مگس های سفید به پایتخت و درس سیاست برای عموم!

نشست ها و حواشی هشتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

کنگره «اعتماد ملی» از سوی وزارت کشور تایید نشد

از آثار فاخر قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآنی رونمایی شد

زمان اعلام نتیجه اولیه کنکور ارشد

سؤال 4 نماینده از علوی درباره فرار معاون سازمان محیط زیست

خریدار ماشین احمدی نژاد مالک تراکتور شد

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

«انگشتتان را در چشم مردم نکنید»

ترتیل خوانی قرآن کریم در مسجد گوهرشاد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6 خرداد

قرآن داروی مشکلات بشر است/ باید نور قرآن را به جهان صادر کنیم

برکت در رزق و روزی از آثار مهم تقوا است

عناوین روزنامه های سیاسی 7 خرداد 97/ الزام دولت به تحقق شروط مذاکره با اروپا +تصاویر

ترویج فرهنگ حق دفاع و کاهش خشونت علیه وکلا

بار دیگر بوش بزرگ داخل بستر شد

سلفی خانوادگی زوج محبوب سینما/عکس

اجاره آپارتمان در تجریش چقدر تمام می شود؟

بستگان درجه یک خاوری ممنوع المعامله شدند

نقاشی با قهوه!/ عکس

آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی

اطلاعیه قطع آب در بندر امام خمینی (ره)

دانلود آهنگ جدید صادق کوهسالی بنام روزای عاشقی

رشد فرهنگ مطالعه با راه اندازی کتابخانه های روستایی

حمید صفت از زندان آزاد شد

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

دروغ می گویند که هدفشان از تحریم ها مردم ایران نیست/ اگر کنار هم باشیم، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

افتتاح بخش بین الملل نمایشگاه قرآن

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

کمیته آزادی زندانیان مالی کسب و کار در مازندران تشکیل می شود

دانلود آهنگ جدید محی بنام یاد تو

احیای فرم رسانه ای منبر؛ لازمه جذب مخاطبان به برنامه های معارفی سیما

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 7 خرداد 97

مسابقه «شمیم وحی» در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن برگزار می شود

"کسب و کار" پرسود داعش در افغانستان

محمدعلی آهنگران بر پیکر ملک مطیعی نماز خواند

راه اندازی ایران فرهنگی با استفاده از ظرفیت موسسه اکو

مصاحبه ای که افسر بعثی را خجالت زده کرد

خود را با سختی ها وفق دهید و همیشه پشتیبان امام (ره) باشید

نسل جوان بیش از همیشه نیازمند فرهنگ قرآنی است

کمیته آزادی زندانیان مالی کسب و کار در مازندران تشکیل می شود

دانلود آهنگ جدید چاربند بنام زیبای کی بودی

درهای این مسجد شبها باز است

درهای این مسجد شبها باز است